Tuinbouwruggen tegen elkaar J.FORTGENS&ZN. ProvVeilingsbond vergadert Beperkte activiteit in de lucht Saloniki en Janina gebombardeerd WOENSDAG 1 JANUARI 1941 Raad van Heemstede Jan Smit herdacht IS WEGENS INVENTARISATIE VRIJDAG NA 1 UUR GESLOTEN CHEMISCHE WASSCHERIJ VERVERIJ en WASSCHERIJ, S. KROM N.V. 20pet. KORTING HOTEL-CAFE-RESTAURANT „R «JYfl L" REMBRANDT-THEATER De symphonie van het Noorden 25 JAAR IN DIENST DER NED. SPOORWEGEN Gevonden dieren en voorwerpen Gedenksteen op zijn graf onthuld „SCHAKELS" Een nuttige uitgave FAILLISSEMENTEN A.S. INKOOP VAN OUD GOUD EN ZILVER ALSOOK DIAMANT TEGEN DE HOOGSTE WAARDE VOETBAL H.F.C.H.B.C. Perikelen rond de teelt vergunningen Zeeuw gebleven Toespraak van den heer V al star Duitsch weermachtsbericht Ital. weermachtsbericht ALKMAAR - TELEF. 4CXV1 (3 lijnen) Wij handhaven nog lijdelijk onze Profileert nu nog van onze reclame door Uw goederen ie loden reinigen of verven. Winkel: ZIJLSTRAAT 85 - TEL. 16387 - HAARLEM STATIONSPLEIN 2 HAARLEM wenschi zijn geachte cliënieele, vrienden en ken nissen @4sn ZALIG NIEUWJAAR STAD Op den laatsten dag van het jaar kwam de gemeenteraad van Heemstede voltallig bijeen ter behandeling van een niet zeer belangrijke agenda. Na de gebruikelijke opening werden de notulen op verzoek van den heer Kamerbeek eenigszins gewijzigd en daarna goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was o.m. een ver zoek van den gemeenteontvanger jhr. R. von Mühlen, die eervol ontslag vroeg tegen 1 Juli 1941, hetwelk hem werd verleend. Voorts werd de 2de wijziging van de bouw- en woningveror- cening op verzoek van Ged. Staten ingetrokken. De raad besloot met de Fraude-Risico-Onder linge van Gemeenten (F.O.G.) een verzekering aan te gaan betreffende de ge l.eentegelden. De heer Kamerbeek (R.K.) was hiertegen. Het gevraagde crediet, groot f 250, om onge veer 25 politiemannen een cursus in de Duitsche taal te laten volgen, werd z.h.st. toegestaan. In antwoord op een vraag van den heer Kamerbeek deelde de voorzitter mede, dat later zal worden overgegaan, om ook cursussen in Fransen en Engelsch te laten volgen. Tot leden van de commissie van toezicht op het L.O. werden gekozen de heeren P. van Goor en L. Sloof; tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim de heer Jb. Kijne en tot be stuurslid van Maatschappelijk Hulpbetoon de teer J. Warmerdam (herkozen). Z.h.st. werden voorts aangenomen de herzie ning XIII a van het uitbreidingsplan, verlenging termijn ontruiming der onbewoonbaar verklaarde woningen Glipperweg 80 en 106; ontheffing eischen voor dranklokaliteiten (betreffende per ceel Binnenweg 79c), crediet voor veranderin gen van de Meerlhorst en het crediet voor het inslaan van groenten waarbij de opmerkingen van den heer Kamerbeek naar ieders genoegen werden beantwoord. Bfj de rondvraag informeerde de heer RIJKICS (V.B.) naar het streekplan en kreeg ten ant woord, dat dit in de volgende vergadering te berde komt. Over een voorstel van den heer Rijkes inzake een aanvullende politieverordening, zullen B. en W. zich beraden. De heer KAMERBEEK (RK.) brak een lans voor den eenigsten oorlogsinvalide, die Heem stede bezit; hij wilde dezen man afdoende hel pen, welke sympathieke geste door den heer RÜkes werd ondersteund. Ook hierover zullen B. en W. zich beraden. In antwoord op een vraag van den heer Kamerbeek deelde de heer mr. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK mede, dat het rapport van de commissie ad hoe inzake het woningvraagstuk waarschijnlijk vóór de volgende vergadering zal uitkomen. Hiema hield de voorzitter, jhr. A. VAN DE POLL, de volgende sluitingsrede; „Mijne heeren. In een van zijn leekegedichtjes zegt de Génestet: Uw richting is mij wel, Mits zij naar boven streeft En, schoon de mijne niet, Mij wat te denken geeft. Met deze regelen zou ik de laatste raadsver gadering van uwen raad willen besluiten tevens met den wensch, dat wij daaruit nieuwe kracht mogen putten voor hetgeen ons in 1941 wacht. Met voldoening mag ik constateeren, dat uwe vergaderingen zich in het afgeloopen jaar heb ben gekenmerkt door groote verdraagzaamheid, ondanks verschil van richting". Na zijn erkentelijkheid te hebben betuigd voor de wijze waarop de raad hem heeft bijgestaan, deelde spr. mede, dat de burgemeester half Januari zijn werkzaamheden hoopt te hervatten. Hij sprak daarbij den wensch uit, dat Jhr. van Hoom zulks weer op de bekende wijze zal kun nen doen, in het belang van de gemeente. Terwijl alle aanwezigen zich van hunne zetels verhieven vervolgde spr.; „Ieder uwer weet, dat zich in den loop van dit jaar gebeurtenissen hebben voorgedaan, die ons allen diep in het geheugen zullen blijven. Met weemoed gedenken wij, met de achterge bleven familieleden, de militairen G. J. Nelis, J. H. van Taarling, W. Kenninck, H. J. Lever, W. A. van Ommen, H. L. C. Lansdorp, P. Ree dijk, B. v. d. Kuyp en P. H. Th. M. Smits, allen ingezetenen van Heemstede, die voor hun vader land zijn gevallen. De bedoeling is, een herinne ring aan deze gevallenen vast te leggen om hen blijvend te eeren. Hierna wees spr. op de groote mogelijkheid, dat de voorgenomen samenvoeging met Benne- broek niet doorgaat. Ook herinnerde hij aan de moeilijkheden bij het onderwijs, alsmede bij het samenstellen van de begrooting 1941 en gaf zijn tevredenheid te kennen over het vrijwel nor maal functionneeren van de overige diensten. Moge u, aldus besloot spr., in het komende jaar weder uw beste krachten geven tot heil van onze gemeente en haar ingezetenen. Als oudste raadslid sprak vervolgens wethou der van Unen, die de kalme, en toch steeds doortastende houding van Jhr. van de Poll als loco-burgemeester prees, een houding, een ech ten oud-Hollandschen burgemeester waardig. Als blijk van de groote waardeering, die de geheele raad heeft voor het werk van Jhr. van de Poll, bood spr. het eerste deel aan van het beek „Zeven eeuwen Nederlandsche kunst" van dr. H. Anne Mulder, voorzien van een oorkonde, met de mededeeling dat, zoodra het tweede deel verschijnt, hij dit eveneens zou ontvangen. Spr. sprak ten slotte ontroerd den wensch uit, dat God hem nog lang moge sparen tot heil van de de gemeente en van het dierbare Vaderland. Jhr. van de Poll sprak een kort, eenvoudig maar hartelijk dankwoord. Hiema werd de vergadering gesloten. Cultuurfilms hebben over het algemeen de ge woonte, bepaalde gebruiken of eigenaardighe den van een land zoodanig naar voren te bren gen, dat de argelooze* toeschouwer in de ver onderstelling wordt gebracht, dat een geheel land of een geheel volk zoo is, als het daar ge toond is. Het behoeft bijvoorbeeld niemand te verbazen, als hü ergens in het buitenland Vo- lendam, Marken, Spakenburg of wat ook, zóó op de film ziet weergegeven, dat de toeschou wer van dat andere rijk zoo'n Volendammer of Spakenburger gaat vereenzelvigen met den Nederlander in het algemeen en in de meening gaat verkeeren, dat alle Nederlanders zóó ge kleed zijn. als zij op de film gezien hebben Zelfs hebben wij een Amerikaan hooren ver klaren, dat hy de Hollanders een onoprecht volk vond, omdat zij zich altijd verkleeden, voordat zij een reis naar het buitenland gingen onder nemen. De goede man was zelf nog nimmer in Holland geweest, doch had zijn kennis geput uit films, welke hij over ons land gezien had. Wie echter deze symphonie van het Noorden gezien en gehoord heeft, zal echter geenszins in de veronderstelling worden gebracht dat persé alle menschen van Noorwegen zijn zooals ze hier worden getoond. Want ten eerste wordt een beeld en een indruk gegeven van het land zelf met zijn prachtige fjorden en zijn weelde aan zonneschijn en ten tweede krijgt de toe- EUWS schouwer wel degelijk den indruk, dat daar waar menschen in het filmbeeld verschijnen, zij niet zonder meer als de Nooren worden aan geduid, doch wei degelijk als de bewoners van een bepaalde streek of beoefenaars van een be paald beroep in Noorwegen. De Noorsche fjorden zijn wereldberoemd. En het moet inderdaad een prachtig gezicht zijn, die enorme onregelmatige inhammen in die steile bergmassieven van de Noorsche kust strook. De makers van deze film hebben zich er niet mede tevreden gesteld, die fjorden zonder meer te fotografeeren, maar zij hebben ge tracht (en zijn daarin naar o.i. wonderwel ge slaagd) om den kolossalen indruk, welke het op den werkelijken toeschouwer maakt, in beeld en klank weer te geven. Er zitten flinke over gangen in, de teekening van de* seizoenwisse lingen is goed getroffen en de geheele samen stelling is uitermate overzichtelijk en leerrijk. Het is dan ook een document van den Noor- schen grond, van de Noren zelf en van de na tuur, zooals zij zich in dat land manifesteert. Het is geen Noorwegen ,.ten voeten uit", doch uitsluitend van het landelijke Noorwegen, uit het noordelijke gedeelte. Daarom dat ook de Laplanders nog net onder de belangstelling van de makers van deze film vielen. Deze interessante studie in sublieme opna men is dan ook een picturale documentaire van de Ufa, welke een gang naar het Rembrandt Theater zeker waard is. De film draait aanstaanden Zondag in de morgenvoorstelling. Vrijdag 3 Januari zal de heer J. Rom- bouts, te Haarlem, den dag herdenken, dat hij 25 jaar in dienst is der Nederl. Spoorwe gen. De jubilaris, die oor spronkelijk zijS stand plaats had te Leid- schendam, heeft de opkomst en ontwikke ling van de electrische treinen geheel van na bij meegemaakt. Hij was een van de eerste A Rombouts, wagen- wagenbestuurders. bestuurder der N.S. Bij de electrificatie van het groote net Amsterdam—Rotterdam werd hij overgeplaatst naar Haarlem, waar hij al spoedig zitting kreeg in het bestuur der vakafdeeling „St. Rafaël", in welke functie hij meerdere van zijn voorstellen ten nutte van de vakgroep werkelijkheid zag worden. Voorts is de heer Rombouts sinds jaren lid van de Permanente Huldigingscommissie voor het treinpersoneel. Juist in dezen tijd, nu het rijden met groote snelheden in het verraderlijk duister zoo bui tengewoon verantwoordelijk is, is een eere- saluut voor den jubilaris wel op zijn plaats! Het zal hem op zijn feestdag dan ook niet aan belangstelling ontbreken. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, Cassee, Wouwermanstraat 83; geld, Klinkenberg, L. Boogaardstraat 12 rd; shawl, Meier, Voortingstraat 1; étui met vulpen en vul potlood, v. Leeuwen, 2de Zd. Polderstraat 62; foto's, Lindeman, Voorduinstraat 15; geld, Lijn, Burg. Sandbergstraat 32; heerenhoed gemerkt G. W., Tork, Emouslaan 7; handbeschermer, Ketner, Leidschevaart 462; hondje, Semo, Has- selaersplein 24; heerenhoed, v. Weil, Damiate- straat 24; dameshoed, Schriffer, Busken Huet- straat 13; identiteitskaart t.n.v. van Meieher, te Beverwijk, Hartel, Leeuwerikstraat 68; dis tributiekaart, v. Langebos, Pres. Steynstraat 85: laars met gereedschap, Pruis, Rozenprieel- straat 25; lantaarn, Vissers, A. L. Dyserinckstr. 118; loupe, Wilmink, Delistraat 14; overall en bankschroef, Baars, Hofdijkplein 1; damespa- rapluie, Korman, Nassaustraat 18; portemon- naie m. i., Bies, M. v. Heemskerkstraat 9 zw.; portemonnaie, m.i., Pannekeet, Schreveliusstr. Terwijl de regen van den hemel stroomde is Maandagmiddag op het RH. Kerkhof St. Barbara te Amsterdam een monument onthuld op het graf van den oud-voorzitter van den Ned. R.K. Volksbond en pionier van de R.K. Arbeidersbeweging; Jan Smit. Deze plechtigheid verliep in intiemen kring van familieleden en personen uit den R. K. Volksbond en de R.K. Arbeidersbeweging. Zoo waren om. aanwezig het bestuur van den Ned. RK. Volksbond, het dJocesaan bestuur, pater De Groot van het Retraitehuis te Bergen wijl Jan Smit een groot bevorderaar is geweest van de St. Ignatius-retraitespaarclub pastoor H. M. Finke van de St. Annakerk en pater J. Corver namens den RK. Volksbond afd. St Anna, Amsterdam, dr. Olierook, secretaris van de Diocesane RK. Actie en vertegenwoordigers van verschillende vakbonden. De heer v. d. Akker, sprekende namens de RK. Arbeidersbeweging, zeide, dat men hier op de laatste rustplaats van een eenvoudigen ar beider is bijeengekomen, den vriend van alle leden van den RK. Volksbond en de R.K. Ar beidersbeweging, waarvoor hij zijn heele leven gearbeid heeft, een man, die tot op hoogen leef tijd den jongeren voorging in de vervulling var zijn hooge idealen. Spr. herinnerde eraan hoe Jan Smit des avonds na zijn taak op de fabriek nog werkte voor „zijn" bond, hoe hij het land doortrok, om in steden en dorpen afdeelingen op te richten, hoe hij tenslotte in een tot 200.000 leden aangegroeide beweging de hoop en de geestdrift wist te wekken voor een nieuwe toe komst. Hij mocht het nog aanschouwen hoe vele tienduizenden demonstreerden met wapperende vlaggen en vaandels voor de idealen van de RK. Arbeidersbeweging en hij kon toen dan ook zeggen: „dat is een stuk van mijn arbeid ge weest." Zijn natuurlijke ongekunsteldheid ver wierf hem allerwege vrienden. Zijn onkreukbare trouw stempelde hem tot een man van groot formaat. Fel kon hij zijn in de bestrijding van onrechtvaardigheden en onsociaal onrecht, zacht en teeder trok hij zich het lot van de arbeids- vrouwen en kinderen aan. Hij was een voor trekker, die de fundamenten legde, waarop thans het huis van den arbeid is opgebouwd. Grooten dank zijn we verschuldigd voor den geest, waar- mede hij allen bezielde. Zijn voorbeeld moge ook onder ons blijven leven! Hoewel een eenvoudig arbeider, die geen in- tellectueele vorming had gehad, heeft hij toch Winierhulp Nederland: brengi vreugde in veler leven. 70; rozenkrans, Bureau van Politie, Smedestraat; rijwielplaatje, v. Houten, Jan v. Goyenstraat 10 boven, Heemstede; taschje m.i., Bureau van Po litie, Smedestraat; schooltaschje m.i., Dijkgraaf, Cruquiusweg 152, Heemstede; taschje m. i„ Jon ker, Paul Krugerstraat 40; vulpen, Bureau van Politie, Smedestraat. 15 Januari 1941 zal verschijnen het eerste nummer van „Schakels" maandelijksch orgaan der R. K. Openb. Leeszaal en Bibliotheek te Haarlem. Het lig in de bedoeling, daarin geregeld op te nemen de nieuwe aanwinsten der Bibliotheek en alle andere mededeelingen die betrekking hebben op den gang van zaken in de leeszaal: tentoonstellingen, lezingen, boekenaanbeveling e.d. Leden der R. K. Leeszaal kunnen zich op dit orgaan abonneeren tegen de somma van 0.75 per jaar. De Haarlemsche rechtbank sprak op Dinsdag 31 December 1940 de volgende faillissementen uit: 1. Jacob Gerhard Kuyt, zonder beroep, wo nende te Zaandijk, Parklaan 1 C. Curator mr. B. E. van Tijn te Haarlem; 2. de handelsvennootschap onder de firma Gebroeders Turnhout, Bloembollenkweekerij en Handel, tevens handelende onder den naam Lisse Bulbgrowers Company, gevestigd te Lisse, Prins Hendrikstraat no. 3 en hare vennooten: a. Hubertus Adrianus Turnhout, bloembollen- kweeker, wonende te Lisse, Prins Hendrikstraat 3 en b. Adrianus Wilhelmus Turnhout, bloembol- lenkweeker wonende te Lisse, Prins Hendrik straat 36. Curator mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. Rechter-commissaris in al deze faillissemen ten mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Op Dinsdag 31 December 1940 is door de rechtbank als advocaat en procureur beëedigd mr. M. D. Proper te Haarlem. KONINGSTRAAT 14 HAARLEM, TEL. 10540 Voor de eerste maal in de geschiedenis treden hedenmiddag H. F. C. en H. B. C. tegen elkaar in het strijdperk. De opstellingen der beide elftallen zqn: H. F. C.: v. d. Togt Drijver, A. Berendse Flack. Kruijer, Beets Hackenitz, J. ten Have, De Haan, Kammeijer. Guldemond. H. B. C.: A. Martin, Smit, Van Bakel, Draijer Peeperkom J. Martin, Velót Diependaal v. d. Horst, Onland Vink Oudejaarsdag hield de Provinciale Veilings bond voor Noord-Holland in 't Gulden Vlies te Alkmaar zijn algemeene jaarvergadering. De voorzitter, de heer Nijssen uit Santpoort, hield een uitvoerige openingsrede, waarin hij een relaas gaf van de bijzondere omstandighe den, waaronder de tuinbouw het afgeloopen jaar heeft moeten werken, alsmede van de talrijke maatregelen die moesten worden genomen om den goeden gang van zaken te handhaven. Spr. constateerde, dat er weer perspectieven voor den tuinbouw zijn. Hij wierp echter de vraag op, of men zich niet thans reeds moest bezighouden met de overweging, wat in de toekomst geheeld moet worden. Er kan groot voordeel in schuilen met de verandering van het getij de bakens te verzetten. De prijzenregeling vraagt nog meer aandacht., zoowel met het oog op de huidige hooge be drijfskosten, als op de toekomst. Reeds is voor eenige producten een paar jaar lang een vaste prijzen tactiek gevoerd. Echter, het systeem van minimumprijzen past bij de veilingen dat van maximum prijzen niet. De minimumprijzen zul len niet geheel kunnen worden gemist. Het maximum prijzenstelsel heeft bij den tuinbouw nog niet veel sympathie. Door de groote ver liezen in het verleden moet nog een groote ach terstand worden ingehaald en dat kan niet an ders dan door een extra prijsje. Spr. hoopte, dat de overheid voor deze zaak een open oog zal hebben. Dat de veilingen door de maximumprijzen in gevaar zullen komen, geloofde spr. niet. Wel zal het systeem veranderd moeten worden. Boven dien zijn veilingen geen doel, maar middel. Er zullen echter, bij het verwezenlijken van een stelsel met maximumprijzen, veel moeilijkheden moeten worden overwonnen. Spr. verzette zich tegen ongebreidelde uitbrei ding van den tuinbouw, ten koste van andere teelten, 19141918 heeft genoeg geleerd. De tuin bouw moet gehouden en gesloten blijven. Buiten den tuinbouw is nog een groot tekort aan pro ducten. Het verslag van den secretaris, den heer p. P, Klant hetwelk we reeds publiceerden werd goedgekeurd. De rekening 1939-1940 werd vastgesteld op f 7.449.40 aan inkomsten en uitgaven, met eerj verlies van f2.055.55. De balans werd vastgesteld op f93.483.64 aan baten en lasten. De contributie werd voor het komende jaar gehandhaafd op 1/30 procent van den omzet. De begrooting 1940-1941 werd. vast gesteld op f 6.170.aan inkomsten en uitgaven. De contributie-opbrengst werd geraamd .'op 1/30 van f 17.000.000, zijnde f5.670.—. Tot leden van het bestuur werden- herkozen de heeren W. Gutker, D. Koolhaas en'T. Roosje. Door den „Noordermarktbond" werd voorge steld pogingen te doen om te kom/en tot de stichting van een landelijke verkoopsorganisatie voor de goedgekeurde pootaardappelen, in sa menwerking met de landbouworganisaties, ten einde een behoorlijken afzet en -een goede een heid te waarborgen. Mochten de landbouworganisaties zich afzij dig houden, dan dienen de tuinbouwers zich toch aaneen te sluiten. Het bestuur meende, dat de aangesloten telers het beste verplicht zouden kunnen worden hun poters te leveren aan de veilingsorganisatie, die de aardapoelen geza menlijk moet veilen. Na eenige discussie vereemgde men zich met het standpunt van het bestuur. De „Noordermarktbond" drong voorts aan op Het gedenkteeken, dat Maandagmiddag op de laatste rustplaats van den overle den voorvechter van de R.K. Arbeiders beweging, den heer J. W. Smit op St. Barbara is onthuld (Fctto H. v. d. Berg) veel gedaan om het peil der arbeiders hooger op te voeren. Zijn levensgang was geteekend door het motto van het hem zoo dierbare lied der RK. Arbeidersbeweging: voor God en Kerk, vorstin en land. Hij was een trouw zoon der Kerk, de Pauselijke richtlijnen waren voor hem wet, als een Katholiek van karakter, Neder lander in vollen zin des woords, was hij onvoor waardelijk trouw aan het wettig gezag. Al zijn werk was gericht op het welzijn van zijn volk. Zijn nalatenschap was arm aan stoffelijke, maar rijk aan geestelijke goederen. Wij zullen ze moe ten trachten te vermeerderen met woekerrente. Zijn trouw aan Kerk en land moet ook voor ons de leiddraad zijn in deze moeilijke dagen. Ook wij zullen moeten strijden voor het behoud van de Kerk in ons land, opdat de bevolking trouw blijve aan de Bisschoppelijke richtlijnen en be hoed wordt voor dwalingen. Onze volksaard mag niet verloren gaan. vooral nu moeten wij alles in dienst stellen van ons volk. Dit monument in brons en steen staat hier om stormen en on weer te trotseeren, zooals ook Smit stormen heeft getrotseerd. God zal hem daarvoor zeker den eeuwigen rust hebben geschonken. Moge dit monument zijn werk in eerbiedige gedach tenis houden, besloot spr., die hierna het monu- jnent onthulde, dat ontworpen is door den heer C. Puts uit Haarlem en de beeltenis van Jan Smit in brons weergeeft, waaronder in gouden letters op marmer te lezen staat: „In memo- riam J. W. Smit, oud centr. president van den R.K. Volksbond, overleden 18 Jan. 1940. R.I.P." De heer Jos. Veltman schetste namens den RK. Volksbond Jan Smit als een werker van de eerste ure, die reeds voor „Rerum Nova rum" op de bres stond voor de belangen van de arbeiders. Geboren in Vlissingen en gestorven in Amsterdam op 88-jarigen leeftijd heeft hij een halve eeuw gewerkt aan de stichting en ontwikkeling van de RK. Arbeidersbeweging in vreugde en smart. Dat hij aan zee geboren is, heeft hem de breedheid van opvatting meege geven, die hem zoo kenmerkte. Uit Vlissingen nam hij naar Amsterdam niet alleen de geur van pek, van masten en schepen mee, maar ook zijn trouw en karaktervastheid, zijn eerlijkheid en rondborstigheid. In Amsterdam heeft hij het grootste deel van zijn leven doorgebracht, maar de zee heeft hem toch den inhoud aan zijn le ven gegeven. Zijn baard en bruin gelaat herin nerden aan zijn Zeeuwsche koppigheid en on verzettelijkheid om zijn idealen te verwezenlij ken. Als hij eenmaal van de juistheid van iets overtuigd was, wist hij van geen wijken. Zijn leven is een afspiegeling van de emancipatie der R.K. arbeiders geweest, vooral in het Haarlem sche bisdom, in een tijd, toen de klassestrijd de standen haast onoverkomelijk vaneenscheurde en het kapitalisme de arbeiders tot slaven maakte. In en door den RK. Volksbond heeft hij den godsdienstzin der arbeiders bevestigd, door het retraitewerk velen weer op het goede pad geholpen, tevredenheid gepredikt, de RK, arbeiders voor klassestrijd bewaard. Hoe heeft hij niet het prachtige werk van „Herwonnen Levenskracht" gesteund, en de vele instellingen van de RK. Arbeidersbeweging bevorderd. Een groote rol heeft hij voorts gespeeld bij de sociale wetgeving, door krotten op te ruimen het gezins geluk bevorderd. Hij begon met over recht en liefde te spreken en dat groeide uit tot een kruistocht tegen de ellende van het volk. Dui zenden volgden hem door zijn meesleependen betoogtrant en die velen zijn ook thans nog trouw gebleven aan Jan Smit, die in* Gods oog prachtig werk heeft gedaan, eerlijk en trouw, eenvoudig en goed. Op zijn tachtigsten verjaar dag getuigde men van hem, dat hij een man van de zee, van de werf was gebleven. Schaep- man's oproep om een Katholiek uit één stuk, 'n helderen kop, die niet geleerd behoeft te zijn, doch met gezond verstand begaafd, is ten volle op Jan Smit van toepassing. Hij wist de vele weifelaars te overtuigen, maakte duizenden ge lukkig en zijn sterk geloof verzette bergen. De RK. Arbeidersbeweging brengt hem als haar pionier, stichter en stuwer eerbiedige hulde en dank voor zijn eerlijk idealisme', zijn onverzette lijkheid en groote arbeidskracht, zijn waakzame voorzichtigheid, moed, volharding, trouw en liefde. Wij danken God voor wat we van Jan Smit hebben gekregen. Reeds tijdens zijn leven geridderd, heeft hij toch in den hemel zijn hoogste onderscheiding ontvangen. Moge God ons de kracht geven de R.K. Arbeidersbeweging in stand te houden voor de eer en glorie van God, waarvoor Jan Smit zijn levenlang heeft gestreden. Dr. Olierook bad hiema 5 Onze Vaders, waar na de heer J. C. Smit, zoon van den overledene, allen dankte voor de eer, zijn vader bewezen. Een koortje zong de „Profundis" en het Ecce quomodo moritur van HaendeL het bevorderen van een ruimere verleenuig van nateeltvergunningen om de voedselvoorziening beter te waarborgen. Het bestuur voelde daar niet veel voor. 'In dien er uitbreiding moet zijn, dan eerst ten bate van jonge tuinders en van de kleine bedrijven. D heer Kaan betoogde de wenschelijkheid van meer nateelt. Er worden thans zeer veel volks tuintjes aangelegd. Het is beter, dat die pro ductie in handen komt van vakmenschen, die beter resultaat bereiken. Ook verdedigde spr. den wensch van zijn vereeniging, om de teelt vergunningen, die vaak onrechtvaardig ver deeld zijn, te herzien. De heer Visser (Koedijk) vond het verkeerd, dat de teeltvergunningen meestal in handen zijn van diegenen, die het meeste geld' hebben. Het mag niet zoo blijven, dat de een meer vergun ningen aan land heeft en de ai'nder nog geen 50 pCt. De voorzitter erkende, dat de teeltregeling onbillijkheden in zich bergt. De jonge tuin ders zijn het meest te kort gekomen, en die moeten eerst worden geholpen. In den tuinbouw zal men moeten wennen aan verkoop van vergunningen. Het bedrijf moet gesloten blijven, anders krijgt men een vlucht in den tuinbouw. De heer Ham (Wtidenes) drong ook aan op een herziening van het teeltvergunningsrecht De grove onbillijkheden, moeten verdwijnen. De voorzitter wilde wel toezeggen,.dat men zal trachtten de kleine bedrijven te helpen. De heer Duijvis (N!,-Scharwoude) meende, dat aan het bestaande stelsel grootere onbillijkhe den kleven, dan aan een herziening (zooals het bestuur vreest) vast zitten. De heer Visser, zei, dat het bestuur hem on willig leek om de schouders onder de oplossing van het vraagstuk te zetten. En dat. ter-wijl de vergadering da't wel wilde. De heer T. Groot (bestuur) merkte op, dat men erg voorzichtig moet wezen. Bij een her ziening zoud'sn de voordeelen wel eerrs naar an dere provincies kunnen gaan. De voorzitter bleef van meening, dat een her ziening nieuwe onbillijkheden met zich zou brengen. Hij ontried een herziening sterk. Wanneer teeltrechten niet worden gebruikt, dan worden ze ingetrokken en gegeven aan jonge tuinders met kleine bedrijven. Spr. gaf de verzekering, dat de geuite bezwaren zeker ter harte zullen worden genomen. De vergadering nam met deze toezegging ge noegen. Een voorstel van „De Tuinbouw" te Obdam om arm te dringen op kwijtschelding van de tuin- bouwcredieten, werd, na een afwijzend advies 'van het bestuur, afgewezen. Toegezegd werd, dat aan deze zaak alle aan dacht zal worden besteed. Op voorstel van de vereeniging „Kennemer- land" en „Vrije groenten- en fruitveiling" te Beverwijk werd besloten te verkrijgen, dat dB aangesloten veilingen, die tot nu toe voer le den, gasten of handel aardappelen hebben ge veild en daarvan nu zijn uitgesloten, alsnog worden opgenomen in de regeling, of leden van de V.B.N.A. kunnen worden. Dezelfde vereeniging wilden aandringen op hoogere minimumprijzen en exportprijzen, van wege de hoogere bedrijfsonkosten De vergadering nam genoegen met de toezeg ging van het bestuur, dat men waakzaam za) zijn en tijdig op verhooging zal aandringen. Aan het eind van de vergaderingsagenda werd door den heer Valstar regeeringscommfssaris voor den tuinbouw en voorzitter van het Cen traal Bureau voor de Veilingen, nog een korte toespraak gehouden, waarin hij zei, dat de gang van zaken In den tuinbouw sinds Mei reden geeft tot een zekere opgeruimdheid. Men moet echter wennen aan sommige nieuwe dingen, zooals aan den overgang van minimumprijzen cp maximumprijzen. De minimumprijzen waren lang niet alles, maar de maximumprijzen zijn het ook niet. Men zit nu zoo spoedig met zijn producten aan de zoldering, waarbij de winst, die lokt, onbereikbaar is. Bovendien schiet bij het stelsel van maximumprijzen de winst onder tafel. De afwijkende kwaliteit brengt nu vaak immers eenzelfden prijs op als de eerste kwali teit. De regeeriog moest echter jnaatregelen nemen om een ongebreidelde prijsstijging tegen te gaan en daarbij kon men niet ontkomen aan het stelsel van maximumprijzen. Voor den tuinbouwer gaat het er om, dat hij een prijs krijgt, waarvan hij leven en betalen kan. Na den oorlog zullen er zeker andere toe standen komen. Men moet oppassen, dat het BERLIJN, 31 Dec. (D. N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In den nacht van 29 op 30 December hebben vrij sterke formaties gevechtsvliegers Londen aangevallen, zooals reeds gemeld. Zij wierpen een groot aantal bommen van eïK kaliber op voor den oorlog belangrijke aoelen, vooral in het centrum van de stad. Er ontstonden vele, buitengewoon hevige branden, die tot aan de Kanaalkust zichtbaar waren. In den loop van den dertigsten December beperkte de activi teit van het luchtwapen zich tot enkele aan vallen op vliegvelden en industrieele doelen In Norfolk en Cambridgeshire. Daarbij werden op het vliegveld Mildenhall door aanvallen van geringe hoogte verscheidene vliegtuigen op den grond vernield. In den nacht van 30 op 31 De cember zijn geen oorlogshandelingen gepleegd. ERGENS IN ITALIË, 31 Dec. (stefani). Hier volgt het 207e Italiaansche weermachtsbericht: In het grensgebied van Cyrenaica acties van onze artillerie en jachtvliegers, met een bom bardement met bommen van klein kaliber en mitrailleurvuur op gr co pen pantserwagens en ge blindeerde auto's van den vijand, die afgeslagen of beschadigd werden, terwijl zij onze stellingen trachtten te naderen. Acties van de verdragende artillerie en van bommenwerpers tegen de basis van Solloem. In den nacht van 29 op 30 December bom bardeerden vijandelijke vliegtuigen onze kam pen in Cyrenaica zonder verliezen te veroorza ken of schade aan te richten. Gevechten met eén bij uitstek plaatselijk ka rakter speelden zich aan het Grieksche front af. De vijand leed aanzienlijke verliezen, waar bij wagens en gevangenen ons in handen vielen. Marine-eenheden voerden een hevige bombar- dementsactis op vijandelijke ravitailleerings- centra aan de GriekschAlbaneesche kust en wel met zichtbaar effect uit Talrijke formaties bommenwerpers en picchiatelli troffen voortdu rend militaire installaties, bruggen en wegen. Jachtvliegtuigen beschoten verscheidene troe penconcentraties, colonnes en gemotoriseerde vervoermiddelen, die in beweging waren, met mitrailleurvuur. De havens en militaire doelen te Saloniki en Preveza en de vliegvelden van Janina en Zonani werden met schitterend resultaat gebombardeerd. Twee vijandelijke vliegtuigen werden op den grond vernield. Een patrouille Hurricanes, die een onzer formaties bommenwerpers den weg trachtte te versperren, werd afgeslagen. Een van de Hurricanes werd neergeschoten. In Oost-Afrika activiteit van de artillerie en van patrouilles. Vijandelijke vliegtuigen bom bardeerden een onzer bases, waarbij een vlieg tuig in brand geraakte. Aanvallen van onze ja gers. Twee vliegtuigen werden neergeschoten. In den nacht van 30 op 31 December vlogen vijan delijke vliegtuigen boven enkele plaatsen in Zuid-Italië, waarbij zij vuurpijlen afschoten. Een der vliegtuigen werd brandend neergescho ten. afzetapparaat intact blijft en dat de kwali teit van de producten gehandhaafd blijft, wil men dan niet verkeerd uitkomen. Spr. had het geloof en de hoop, dat de tuinbouw eendrachtig; den goeden weg zal gaan. Het zal zeker moeite kosten dezen tijd door te komen, maar heeft men niet een zware crisis doorstaan? Die criiis verzwakte den tuinbouw weliswaar financieel, maar organisatorisch geenszins. Ook verder moet men den kop er voor houden om de moei lijkheden te overwinnen. Spr. meende te mogen zeggen, dat wanneer alsnog een laatste steunuitkeering komt, de tuinbouw met voldoening mag terug zien 'op de maatregelen, die de regeering steeds heeft ge nomen om den tuinbouw te steunen. Thans moet men er voor oppassen, dat de tuinbouw straks niet weer wordt een kind met een waterhoofd, zooals na 1918. We "hebben thans maximumprijzen, omdat er meer klanten dan producten zijn, maar de afzet zal. niet on beperkt zijn straks. Spr. ried den tuinbouw aan zich ntet te ver liezen in den teelt van groenten als andijvie en dergelijke, maar meer echte voedselgewassen te kweeken en zich aan te passen aan 'behoeften rn oorlogstijd. Men moet zich richten naar de beste afzetkansen. Men moet zijn tasik in dezen oorlog weten te verstaan en de maai egelen, ook al zijn ze onprettig, met goeden wil, ten uitvoer leggen. Aan het slot van zijn toespraak wekte spr. den tuinbouw op pal te staan voor de eigen belangen en in eigen kring den goeden toon te behouden en met de ruggen tegen elkaar te staan om den strijd die nog lang niet ten einde is, met eere en kracht te kunnen voeren (ap plaus) Nadat de voorzitter zijn ddarik had gebracht aan den heer Valstar voor- diens toespraak, volgde sluiting. Hofleverancier Eig.: M/. A. VERSTEEGH

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4