Hoeveel doopjes in 1940? WIE GAF U EEN BONNETJE? Verstopping Haarlem, 2 Jan. w DONDERDAG 2 JANUARI 1941 29 °fo der huwelijken nog gemengd WINTERHULP ®]PNEDERLAND OMZET VEREENIGDE VEILINGEN AGENDA H.O.V.-CONCERT KALENDERS Suiker, margarine en koffie gestolen Vervalschte bonnen aangeboden In het water gevallen Man bewusteloos door kolendamp Begrafenis mevrouw Titia van Looy-van Gelder VAN ONZE RECHTBANK De inbraak te Heemstede Na het bombardement Gevonden dieren en voorwerpen VOOR DE STILLE ARMEN BURGERLIJKE STAND IJmuiden Beverwijk UIT DEN OMTREK BEVERWIJK BRIGADIER-MAJOOR VELLEKOOP Aambeien? Huiduitslag Overtollig vet? Dr. Schieffer's Stofwisseiingszout Het wiskunde-onderwijs op de H.B.S. Vereeniging van leeraren in de wiskunde bijeen HEEMSTEDE VELSEN Werkloosheid snel toegenomen VIJFHUIZEN IJMUIDEN Inlichtingen gevraagd Vischomzet Rijksafslag Bioscopen 3 Januari Bioscopen Apotheekdiensten Verkeersongeval Verdronken Driekoningenfeest St. Jansknapen ZAANDAM ZANDVOORT inierhulp Nederland, breng licht in het leven Uwer landgenooien. Doei Uw plicht als Nederlander en geeft naar kunnen. STAD Traditioneel zijn de jaarcijfers 1940 van het R.K. Bevolkingsbureau te Haarlem op den eer sten dag van het nieuwe jaar verschenen, zoo dat zelfs de pastoors der stad er voor hun nieuwjaarstoespraak stof uit konden putten. De cijfers zijn weer met totalen en volgens paro chie keurig aangegeven en zij bewijzen, dat het werk der leiders en medewerkers van het bu reau (met als middelpunt den heer J. J. Brink man) grondig geweest is. Het aantal geboorten is belangrijk grooter dan de laatste 5 jaren, n.l. 1366 tegen b.v. 1184 in 1939. Tot goed begrip diene, dat de statistiek betrekking heeft op de 9 Haarlemsche parochies en die van Overveen en Bentvelt. Van deze 1366 werden er 847 katholiek ge doopt met kath. ouders, 37 niet gedoopt met kath. ouders, 84 gedoopt met een niet-kath. moeder, 70 met een niet-kath. vader, 131 niet gedoopt met een kath. moeder en 169 met een kath. vader. In 17 gevaEen werd het kind eener ongehuwde moeder gedoopt. Het grootste aantal geboorten werd gere gistreerd In de parochie O.L.V. VII Smarten in Haarlem-Noord, nl. 221; dan komt St. Bavo met 213, dan St. Jan met 200; de overige cij fers zijn Spaamekerk 148, St. Joseph 64, Paters kerk, Groenmarkt 92, H.H. Elisabeth en Bar bara 124, St. Liduina 169, H. Hart, Kleverpark 62, Overveen 62, Bentveld II. In het afgeloopen jaar werden 276 Roomsch Katholieke huwelijken gesloten (379 in 1939) en 114 gemengde (123), De percentages zijn bijna 71 pet R.K. en 29 pet. gemengd. In ver gelijking met de laatste acht jaren in dit cijfer nog zeer gunstig, cok al is het weer hooger dan In 1939. Het percentage gemengd lag bijna steeds boven de 35 en bedroeg in 1932 zelfs 43. 86 pet. der kinderen uit gemengde huwelijken geboren werd niet gedoopt en dus 34 pet. wel. Deze percentages zijn vrij constant gebleven. Het bureau verschafte in het afgeloopen jaar totaal 23129 inlichtingen, waarvan 5132 aan v^reenigingen en particulieren en de rest aan verschillende parochies. Op het Volks-concert, dat onder leiding van Marmus Adam as. Zondagmiddag zal worden gegeven, zal als soliste medewerken de Haar lemsche pianiste Nel Takken. Voor de pauze speelt zij Burleske in d. kl. terts, van Richard Strauss. Na de pauze zal zij nog het Pianoconcert in G. gr. terts No. 17 van Mozart vertolken. Het concert vangt aan met de uitvoering van de Symphonie No. 4 in A. gr. terts van Jan van Gilse. Deze Symphonie werd op het concert van 15 December Jj. met groot succes ten gehoore ge bracht, en mocht bij het publiek veel bijval oogsten. Wij ontvingen van de Vereeniging Nederl. Fabrikaat den Industriekalender, waarvan de maanden Mei en Juni gewijd zijn aan Droste's Cacao- en Chocolade-fabrieken te Haarlem. De fraaie bijbehoorende plaat stelt voor de cacao- walsafdeeling. Aan den achterkant van het l£a" lenderblad staat in het kort de geschiedenis van dit vijftig jaar oude Haarlemsche bedrijf. Ook de Papierfabrieken Van Gelder Zonen hebben een aandeel in dezen waardevollen ka lender. De kleurteekening stelt voor het slijpen van het papierhout in de fabrieken te Velsen. De makelaar Henk Th. Fibbe, Nassaustraat 14 te Haarlem, heeft ook ditmaal zijn bekenden weekkalender uitgegeven. De N.V. Autogarage van Lent en de Dreef- garage hebben een fraaien weekkalender in ko perdiepdruk met 52 Nederlandsche stadsge zichten aan de klanten aangeboden. Er moge beperking in het benzineverbruik zijn, aldus luidt de toelichting, onze kalender ging in zes omdat wij een reeks van veertien jaren niet wilden onderbreken. Van de bijkantoren van vele Verzekerings maatschappijen ontvingen wij maandkalenders. De Vereeniging van Raden van Arbeid heeft vcor het nieuwe jaar handige zakagenda's uit gegeven, waarin tevens nog uitvoerige inlichtin gen staan over allerhande dingen, die men in het dajrelijksche leven kan noodig hebben. Zoo ook de reglementen bij de ïndustrieele Onge vallenwet, de Land- en Tuinbouw-ongevallenwet, de ziektewet, de Invaliditeitswet en de ouder domswet. In den nacht van Maandag op Dinsdag heb ben onbevoegden zich door openbreking toegang verschaft tot de zaak van de Coöp. „De Een dracht" aan de Ramplaan. Een hoeveelheid sui ker. twee doozen margarine en eenige pakken koffie worden vermist. De politie stelt een on derzoek in. Maandag is door de politie aangehouden een 49-jarige koopman uit deze gemeente, die op een vervalschten bon bij een winkelier thee had weten te bemachtigen en later bij dienzelfden winkelier met drie vervalschte bonnen koffie probeerde te krijgen. In het laatste gevai kwam hij zélf op de koffie, daar de kruidenier dade lijk argwaan kreeg. Hij belde onmiddellijk de politie op- De man heeft bekend; tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Tevens zijn door de politie dezer dagen aan gehouden en in bewaring gesteld twee dames uit Haarlem, de een van 48 en de ander van 47 jaar, die een aantal bonnen hadden ver- valscht. Ze trachtten deze vervalschte bonnen in verschillende zaken uit te geven. Beide vrouwen hebben bekend. Proces-verbaal is opgemaakt; zij zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. Om 12 uur in den nacht van Dinsdag op Woensdag is een 48-jarigen fabrieksarbeider, die onder den invloed van alcohol verkeerde, door de duisternis misleid in het water van den Burgwal gevallen. Door direct aanwezige onbekend gebleven per sonen is de man op het droge gebracht. De drenkeling is afgeleverd by zijn broer op de Lange Heerenvest. Gisterenavond om 730 uur is een 61-jarige man in zijn woning aan het Goudsmidpleintje door kolendamp bewusteloos geraakt. Het ge val werd ontdekt door een kennis, bij wien de man zou komen eten. Door verbreken van een ruit kon die kennis het huis binnenkomen. Hij waarschuwde dade lijk den dokter en do politie. Op advies van den dokter is de man overgebracht naar het St. Elisabethsgasthuis. Deze kolendamp was waarschijnlijk ontstaan, doordat de kachel niet wilde trekken. Hedenmiddag om 12 uur had op de begraaf plaats aan de Kleverlaan te Haarlem de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk over schot van mevrouw de wed. Titia van Looy van Gelder. De lijkwagen, welke geheel met gloemen en kransen gedekt was, er was o.a. een groote krans van het gemeentebestuur, ge volgd door drie koetsen, met familieleden en kennissen en naderde tegen 12 uur de dooden- akker. Hier hadden zich eenige vrienden en kennissen verzameld, waaronder ook de heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Hals museum. Nadat de lijkkist boven de groeve was opge steld, sprak de burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, eenige woor den van afscheid. Wij staan thans, aldus de burgemeester, bij het stoffelijk overschot van een hoogstaande vrouw, die in alle opzichten in dienst heeft gestaan van de kunst. Maar wel in het bijzonder van de kunst, waarmede haar overleden echtgenoot Jacobus van Looy als schilder-literator de Nederlandsche cultuur heeft verrijkt. Na zijn heengaan vond zij in alles wat hij had nagelaten een troost en een nieuwe levenstaak. Met een bewondering af dwingende wilskracht heeft zij in den loop der jaren het museum van Looy geschapen. Haar wensch is, dat het museum nu overgaat in het bezit van de gemeente. Zoo wil zij niet alleen de materieele nalatenschap bijeen houden, maar ook de 'vriendenschaar, die zoo vele keeren een bezoek gebracht heeft aan haar vriendelijke woping om de kunst van Jacobus van Looy te leeren kennen en te blijven kennen. Het deel van dit welbesteed leven is bereikt; de nage dachtenis van Jacobus van Looy zal blijven voortleven. Hierna werd het stoffelijk overschot in de groeve neergelaten. De heer E. G. Verkade, een neef van de over ledene, dankte voor de belangstelling. De 54-jarige Hagenaar, die 14 dagen geleden voor de Haarlemsche Rechtbank terecht stond wegens inbraak in een woning te Heemstede en die er „in" liep wegens vingerafdrukken, zwaaivoeten, omgezoomde theedoeken etc., werd vanmorgen veroordeeld tot 4 jaar gevangenis straf. De Officier van Justitie die verdachte een gevaar voor de samenleving noemde, had 5 jaar geëischt. Twee zwervers vroegen op den morgen na het bombardement van 4 October aan een timmerman een bakfiets ter leen, onder het smoesje, dat zij tot de slachtoffers behoorden. Zij verkochten de fiets daarna. Beide mannen werden vanmorgen veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Inlichtingen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Waardebon, Weerdum, Dr. Leydsstraat 29; bril, Smit, Zoetestraat 26 rd.; boek, de Goede. Allanstraat 70; emailleplaatje, Neyenhuis, Jans straat 81; gewicht, Apetz, Vredenrijkstraat 27; geld, v. d. Goes, v. d. Hulststraat 7; heerenhoed, Rethans, Obistraat 3; hond, Martens, Schoter- weg 138; hond, Raaphorst, A. v. d. Goesstraat 31; hangertje, Roelands. Oranjekade 9; hoed, v. Brederode, Ged. Schalkburgergracht 45; re genjas, Schouten, Resedastraat 23; jas, Difco, Alb. Thymstraat 8; portemonnaie m.i., v. d. Hoek, Soendastraat 34; portemonnaie m.i., Wag- ter, Brouwerstraat 3; kinderboek. Westerbeek, Tafelbergstraat 24; kachelrooster en 2 heeren dassen, Booms, Lekstraat 32; portemonnaie m.i., Portegies, L. Boogaardstraat 20; portemonnaie m.i., Slebe, Olycanstraat 8; portemonnaie m.i.. bureau van politie, Smedestraat; rijwielplaatje, Jacobs, Emir astraat 18; rijwielplaatje, Bannink, Gaelstraat 23. Ten behoeve van het comité voor de „Stille Armen" werd bij de Twentsche Bank gestort: in opdracht van J. H. 25, idem RB. 10, idem dr. H. J. 10. Geboren: 29 Dec.: J. SchaapLingbeek, d; 31 Dec.: J. C. C. Kool—-Dekkers, z; 30 Dec.: G. M. JongkindSchouten, z; 31 Dec.: A. J. van Ham burgPaesie, z; J. BurghoutSchouten, d; M. P. van de WakkerAdmiraal d; 1 Jan.: J. IJlstraKlooster, z; G. H. LamDieck, d; J. FabelOddens, z; 2 Jan.: A. L. A. P. J. Meijer van Item, zoon. Overleden: 30 Dec.: J. D. Klabou, 63 jaar, Adr. do Jo lgestraat; P. Dondorp, 64 jaar, Vredenrijk straat; 31 Dec.: J. Taag, 62 jaar, Jan Gijzenka- de; S. W. Kop, 78 jaar, Prinsen Bolwerk; 1 Jan.: C. J. C. GudeHaver kom, Kamperlaan. Ondertrouwd, 2 Januari: A. B. van Straaten en C. W. H. Roest; N. J. Dane en L. E. M. v. d. Putte: H. J. Plant en G. Kraaijer; C. B. van Dam en W. F. J. Kingma; J. Bijvoets en J. W. H. v. Wijngaarden; P. Rosenhart en M. A. P. van Roode; J. W. Loof en P. A. Bal; J. Berg en M. Kok; N. de Vries en M. Kuijper; J. van 't Hof en J. E. Eijlders; S. Keulen en A. M. Holtus; W. J. Dutjn en T. G. T. Loerakker. Gehuwd, 2 Januari: P. G. Cramer en A. Ham mer; C. F. J. Buys en M. A. van Egmond; J. J. H. Wesselink en C. C. Slobbé; C. van den Bosch en C. G. Houweling; P. Hoekstra en G. M. Duvosel; W. A. van der Bijl en J. Z. H. Ja cobs; J. N. Konkoop en R. C. van Geloven; J. P. Moen en J. Schouw; G. W. van Rhijn en A. E. van Veen; J. W. F. C. v. d. Berg en A. C. Kramer; E. van Dobben en E. M. J. van Proosdij. AFD. HAARLEM Men schrijft ons; De tweede algemeene Inzameling voor Win terhulp op 28 December is achter den rug. Het is verheugend, hoe tal van personen en zaken in de gemeente hun beste krachten wederom geheel belangeloos hebben gegeven om dezè col lecte weder zoo goed mogelijk te doen slagen -en daarbij denken wij in de eerste plaats aan de collectanten, die met greoten ijver en toe-wij ding zich van hun taak hebben gekweten en aan de wijkhoofden en hun asristenten en or- donnar.ces op de verschillende bureaux, c'ie door hun arbeid een goed verloop mogelijk hebben gemaakt. In het bijzonder mogen wij verder vermelden den heer H. J. Feye, die zijn paarden en wagens belangeloos beschikbaar stelde voor de propa ganda in de stad en den heer A. Fibbe, direc teur van de Radiocentrale FIVA N.V„ die de muziekinstallatie op een van de wagens afstond, benevens de Sierkan en de bakkerij Vermaat, die zoo welwillend waren belangeloos ten be hoeve van het personeel aan de wijkbureaux versnaperingen te geven. De zeventien firma's, die in hun zaak een reclame-étalage hebben ge maakt, hebben mede aanspraak op bijzonderen dank. Als navolgenswaardig voorbeeld moge ten slotte hier vermeld worden, dat de firma Koster in de Groote Houtstraat een aantal japonnen en mantels ten behoeve van Winterhulp' heeft a feest aan. De voorstellingen van Sneeuwwitje in het Concertgebouw zijn door ongeveer 2000 kinderen bijgewoond, die allen zeer opgetogen waren over hetgeen zij te zien kregen. Het gironummer van den penningmeester van Winterhulp Nederland afd. Haarlem is 395300. Confrontatie met de Haarlemsche poli tiemannen. Vraag: wie is de man, die U indertijd bekeurd heeft, waardoor V een gulden of drie aan de Overheid moest af dragen? Mevrouw, is het die agent in den linkerhoek of die in 't midden? Mijnheer zonder-auto. die nu moet .fietsen, .welke dienaar der wet heeft U een bon gegeven, omdat U een bocht te kort nam? Bak- vischje, is het no. zooveel op de tweede rij? Waarom fietsten jullie dan ook met drieën? Maakt U niet kioaad in het nieuwe jaar, dames en heeren! Zij moesten hun plicht doen en V was nu eenmaal in overtreding Is de agent, die U zoo van streek bracht niet op dit plaatje te vinden? Dat kan best, want Haarlem heeft er .bijna .twee honderd ew vijftig. Honderd daarvan volgen momenteel Duiisclie lessen en hier ziet ge een aan tal vol aandacht luisteren naar de uiteen zettingen van den leer aar. Niemand zal ontkennen, dat deze lessen thans noodig zijn en de mannen kunnen er hun leven lang profijt van hebben. Maakt U niet kioaad, mevrouwt Die agent heeft U met een schrijnend hart op den bon gezet. Nee, verknoei die krant nu niethet kan best szijn, dat U de verkeerde in stukken scheuri(Foto Stevens) wijk heeft den medewerkers voor de tweede Winterhulpcollecte een gratis bioscoopvoorstel ling aangeboden, naar keuze op 7 of 8 Januari a.s. De medewerkers kunnen hiervan gebruik maken tegen afgifte van het hen toegezonden bewijs. De alhier gehouden collecte van Winterhulp heeft in onze gemeente f 970.94 opgebracht n.l. f 595.97 van de huiscollecte en f 374.97 van de straatcollecte. De tweede collecte voor Winterhulp mag goed geslaagd worden genoemd. Dit is een bewijs, dat veel personen bereid zijn hun tijd en gaven te besteden voor het doel van de Winterhulp- Nederland. Zij, die nog niet In de gelegenheid waren iets te geven, worden nog opmerkzaam gemaakt op de blijvende gefegenheid om hun gaven te storten op postrekening no. 396400 ten name van Winterhulp-Nederland afd. Bever wijk. De directie van het Luxor-Theater te Bever- De omzet van de vereenigde veilingen over 1940 bedroeg in totaal f 944.C75, waaronder f 222.699 aan aardbeien. Over 1939 bedroeg de omzet f 837.476, waaronder f 319.104 aan aard beien. De omzet aan groente steeg dus met meer dan twee ton, terwijl daar tegenover de aard- beienomzet met bijna een ton daalde in ver gelijking met 1939. Op Nieuwjaarsdag was het 30 jaar geleden dat de heer P. J. Vellekoop, brigadier-majoor der gemeentepolitie, zijn loopbaan bij de politie begon. Dat deze dag voor den heer Vellekoop niet onopgemerkt voorbij zou gaan was te ver wachten en zeer velen hebben dan ook van de gelegenheid gebruik gemaakt, den jubilaris in zijn woning te complimenteeren. Des morgens werd de jubilaris allereerst ge huldigd door superieuren en collega's. Daarbij werd hij toegesproken door Mr. N. J. G. Sikkel, substituut-officier van politie bij de Arrondis sementsrechtbank te Haarlem, die namens het rechterlik college met waardeering getuigde over de wijze waarop de heer Vellekoop zijn taak vervult. Vervolgens sprak de inspecteur van politie, de heer M. Ragut, namens het geheele gemeente lijke politiecorps, hartelijke woorden van geluk- wensch en bood een geschenk aan. benevens de gouden medaille voor 30-jarigen trouwen dienst van den Algem. Ned. Politiebond. Namens het corps marechhaussees en tevens namens de Politieschietvereeniging „Wester hout" sprak ópperwachtmeester van Breukelen, die zijn gelukwenschen eveneens vergezeld deed gaan van een geschenk. DAN Men voelt zich vrijer en gezonder. Flacon f 1.06. Dubbele flacon 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. A. NATTERMANN CIE. KöLN-BRAUNSFELD De vereeniging van leeraren in de wiskunde, mechanica en cosmografie aan hoogere burger scholen en lycea heeft dezer dagen haar jaar vergadering te Amsterdam gehouden, oa. bij gewoond door den heer van Andel, inspecteur oer lycea en den heer De Bruyn, inspecteur van het middelbaar onderwijs. In de huishoudelijke vergadering werd de heer dr. J. Spykerboer uit Utrecht tot voorzitter herkozen. In de middagzitting spak dr. H. Bremekamp uit Delft ove: „Het wiskundeonderwijs op de middelbare school bezien van den kant van het hooger onderwijs." Spr. begon zijn rede met te herinneren aan het adres van de interacademiale commissie in begin 1933 en de nog steeds lezenswoardige rede van prof. dr. J. G. Rutgers in Delft, in 1934 gehouden. Ook in September jJ. heeft de tegen woordige rector-magnificus van de technische hoogeschool, prof. dr. C. J. van Nleuwenburg, gesproken over het feit, dat de hoogeschool overstroomd wordt door studenten, van wie een bedenkelijk hoog percentage ten eenenmale ongeschikt is voor academische vorming, lie den, die de beschaving en de intelligentie daar voor missen. Het féit, dat de H. B. S. voor ver schillende maatschappelijke betrekkingen en te gelijk voor het hooger onderwijs voorbereidt, moet als een euvel in dit opzicht worden aan gerekend. De plannen van minister Bolkestein tot hervorming van het voorbereidend hooger onderwijs, die hieraan een eind zouden hebben gemaakt, waren als een verbetering te beschou wen. Bij een onderwijsinrichting, die alleen voor de universiteit zou opleiden, moeten de docenten zich doorloopend afvragen, of de leer lingen geschikt zijn voor universitair onderwijs en den ongeschfkten een anderen weg wijzen. Ook thans echter, nu een dergelijke inrichting nog niet bestaat.' moet men de opmerkingen van het hooger onderwijs toch niet zonder meer naast zich neerleggen, daar het nu eenmaal een feit is, dat het einddiploma van een H. B. S. toegang geeft tot de hoogeschool. Een ander punt, dat spr. naar voren bracht, is het ontstellend gebrek aan beheersching der Nederlandsche taal, waarvan tal van studenten blijk geven, waarbij men niet in de eerste plaats aan taalfouten moet denken. Bij alle vakken op de H.B.S. moet men hieraan aandacht besteden. In de wiskundeles kan hier echter bijzonder op worden gelet door den eisch: „Juist uitdruk ken, wat men bedoelt." Het komt meermalen voor, dat een student of leerling geen antwoord geeft op de gestelde vraag, maar toch blijk geeft door zijn antwoord, dat hij er wel wat van weet. Spr. waarschuwde zijn toehoorders er ernstig tegen met dergelijke antwoorden genoegen te nemen. Het feit, dat men in het oude gymnasium een inrichting had, vrijwel geheel bestemd als voor bereiding voor het hooger onderwijs, waarbij de beslissing over het eindexamen geheel lag in handen van gecommitteerden, meestal zelf uit de kringen van het hooger onderwijs afkomstig en dus goed op de hoogte van de eischen, die hooger onderwijs nu eenmaal stelt, doet de vraag naar voren komen, of hier misschien de oorzaak ligt, dat men vroeger in veel min dere mate met klachten als de bovenstaande te maken had. De groote toeloop naar het M.O. van de laatste 25 jaar heeft naar sprekers opvat ting het „begrijpen en kunnen" vervangen door weten en van buiten kennen", waardoor de lee raren ook de zwakkere leerlingen nog naar de eindstreep trachten te brengen. In leeraars kringen, in het bijzonder bij de wiskunde-lee- raren, valt een streven, tegengesteld aan het hierboven geschetste, op te merken, waarbij spr aan het werk der commissie Beth-Dijksterhuis denkt. Spr. vTeest echter, dat te snelle invoe ring van de plannen der commissie juist het tegengestelde van hetgeen men wenscht ten ge volge zal hebben. Spr. betoogde verder voorstan der te zijn van de wet-Limburg, daar hij de meening is toegedaan, dat een opleiding, waarbij de nadruk op de exacte vakken valt. zeer goed geschikt kan zijn om voor hooger onderwijs voor te bereiden. Vervolgens hield spr. zich bezig met het feit dat er een aanmerkelijk verschil bestaat tus schen de cijfers voor wiskunde op de eindexa mens der H.BB. behaald en die bij de propae- deutische examens een Jaar later in Delft. Spr. meende o.a. op te moeten merken, dat het stelsel der vrijstellingen voor mondelinge examens bij de H.B.S. een oorzaak is voor de hooge cijfers der H. B. S. Bij de studenten van gymnasia afkomstig, die bij de eindexamens gemiddeld ruim een punt lager behalen, is dit verschil niet zoo sprekend. Zich meer in bijzonderheden verdiepend, merkte spr. op. dat vooral het toepassn der goniometrie en in mindere mate der algebi a in Delft moeilijkheden veroorzaken, waarbij spr. met verschillende voorbeelden kwam. Wat de meetkundevakken betreft, is de pla nimetrie terecht van het eindexamen verdwe nen, als zijnde te zwaar. Bij de beschrijvende meetkunde merkte de spr. op, dat hier vooral de moeilijkheden schuilen in het verklaren der constructies. Voor de stereometrie waren de opgaven de laatste jaren veel beter, maar ook moeilijker geworden dan vroeger, toen op de eindexamens te veel naar eenvoudige toepas sing der formules werd gevraagd. Bij de mechanica is het naar spr.'s meening voor de leerlingen gemakkelijk een vrijstellling te behalen, daar het bestreken gebied, vooral voor zoover het zich leent voor schriftelijke op gaven, beperkt is. Gaarne gaf spr. toe, dat dui delijk uit de opgaven bleek, hoeveel zorg hier aan wordt besteed. Spr. besloot zijn rede met een opwekking tot samenwerking met het hooger onderwijs, ten einde de resultaten van het wiskunde-onderwijs te verbeteren, waarbij spr. meedeelde, dat stellig ook andere Delftsche hoogleeraren bereid wa ren, van tijd tot tijd hun indrukken mee te deelen. Op deze rede volgde nog een geanimeerde dis cussie. Vervolgens hield de heer C. J. Alders uit Haarlem een inleiding over: De differentiaal- en integraalrekening op de H. B. s. Na gewezen te hebben op de noodzakelijkheid van een grondige behandeling der begrippen li miet en differentdaal-quotient, werden de eigenschappen besproken, die noodig zijn voor de techniek van het differentieeren en de toepas sing op het zoeken naar de relatieve extrema van een functie. Daarna is behandeld de in voering van de bepaalde integraal aan de hand van een oppervlakteberekening en werd geweizen op de toepassingen hiervan in de stereometrie en de natuurkunde. Tenslotte vertolkte brigadier Seldenthuis de gelukwenschen van het corps Rijksveldwacht, die den heer Vellekoop ook een stoffelijk blijk van vriendschap en waardeering aanbood. Later op den dag kwamen de ambtenaren van de voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin, waarbij de jivEaris tot aan de fusie, m 1936, dienst deed, hun gelukwenschen aanbie den, eveneens de oud-wethouders dier gemeen te. de heeren N. Tervoort en N. Passchier. De burgemeester, Mr. H. J. J. Scholtens, kwam persoonlijk den jubilaris te zijnen huize com plimenteeren, terwijl in den loop van den dag tallooze anderen, waaronder afgevaardigden van vereenigingen, den heer Vellekoop de hand kwamen drukken, wiens woning intusschen ver anderde in een waren bloementuin, waartus- schen velerlei """Cbenken, ook in zeer smake- lijken vorm, rijkten. Tens'o' 'e was nog een stroom van schrifte lijke gelukwenschen binnengekomen, die mede j getuigde van de waardeering, welke de jubilaris geniet. Het was voor den heer Vellekoop een dag, waaraan hij altijd met gerechtvaardigde vol doening zal terugdenken. Badhuis. In het oadhuis aan de E astlaan werden in de week van 23 t.m. 28 Dec. geno men 505 douchebaden en 28 kuipbaden.' Aanrijding. Dinsdagavond had een aanrij ding plaats bij de Ifiaude brug tusschen een luxe-auto, bestuurd door K. S. uit Heemstede, en de tram. De auto werd aan de voorzijde geheel in el kaar gedrukt, terwijl de bestuurder een lichte hersenschudding bekwam. Dr. v. d. Linden verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar zijn woning werd overgebracht. De tram werd licht beschadigd. De auto moest weggesleept worden. IJsbericht. Hoewel het dezen nacht vrij hard gevroren heeft, was het ijs vanmorgen nog wat te zwak om de ijsbanen van „de Vol harding" reeds open te stellen. Bij blijvende vorst zal morgen stellig weer gereden kunnen worden. Liefhebbers kijken dus morgenochtend, maar of de groen-witte vlaggen op de trams wappe ren. De werkloosheid blijkt in de afgeloopen week 'e zijn gestegen van 1980 tot 2236, waarvan 2144 geheel werkloos waren. De totale werkloosheid in de overeenkomstige week van 1939 bedroeg 1916. Spreekuur H.H. Doktoren Dank zy de be moeiingen van Het Witte Kruis „Kring Vijfhui zen" zullen de doktoren Nanninga en Bult van Hoofddorp om beurten met ingang van de vol gende week wekelijks op Woensdag en Vrijdag een uur zitting houden in het Witte Kruis- gebouw alhier. Per circulaire zullen de bewoners van Vijfhui zen en omgeving hiervan nog in kennis worden gesteld. Uur en dag worden in deze circulaire nader bekend gemaakt. Van deze nuttige gelegenheid zal zeker een dankbaar gebruik worden gemaakt. Personalia De heer Th. J. Termeer, onder wijzer, aan de R. K. school alhier, is benoemd aan de St. Willibrordusschool te Haarlem-Noord. Ruim zes jaar is de heer Termeer hier ter plaatse werkzaam geweest. Hij heeft zich in die jaren doen kennen als een uitstekende onderwij zer, die met liefde en ambitie zyn taak vervulde. Men ziet hem dan ook noode vertrekken. De commissaris van politie te Velsen ver zoekt de dame, die op Zondag 29 December 1940, des namiddags pmstreeks 2 uur, terwijl zy een kinderwagen voortduwde en een kind aan de hand, het oude Pen-gebouw aan de Ka naalstraat te IJmuiden passeerde, zich, voor het verstrekken van inlichtingen, te vervoegen aan het Hoofdbureau van Politie te IJmuiden-Oost, afd. Recherche. De omzet van den Rijksvischafslag over de maand December daalde van f 506.000 in De cember 1Ö39 tot f 66.000 in de afgeloopen maand. De totale omzet over het geheele jaar daalde van f6.356.000 in 1939 tot f2.920 000 in 1940. Een vermindering over 12 maanden van f 3.500.000. Gem. Concertgebouw: Feest van den Bond voor Groote Gezinnen, 1 uur en 3.30 uuf. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling van wer ken van Haarlemsche schilders en beeldhou wers, 10 tot 4 uur. De Bois, Kruisweg: Tentoonstelling van aquarellen en pastels, van 10 uur tot de ver duistering. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, te bezichtigen van 10 tot 5 uur. Rembrandt: „Haar privé-secretaris", eiken leeftyd, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „Was ik maar nooit ge trouwd", volwassenen, 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Luxor'; „Lajla", eiken leeftijd, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Een leven lang", volwassenen, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „Het geheim van de Atlantic", 7 30 uur. Gem. Concertgebouw: Feest van den Bond voor Groote Gezinnen, 1 uur en 3.30 uur. Frans Halsmuseum; Tentoonstelling van wer ken van Haarlemsche schilders en beeldhou wers. 10 tot 4 uur. De BoJs, Kruisweg: Tentoonstelling van aquarellen en pastels, van 10 uur tot de ver duistering. Palestina Diorama's Schotersingel 117a, te bezichtigen van 10 tot 5 uur. Rembrandi: „Revue Rose Marie", 7.30 uur. Cinema Palace: „Gentleman-Vagebond", 2 uur 6.30 uur en 8.45 uur. Luxor: „Lajla". eiken leeftijd, 2.30 uur, 6.30 uur en 8.45 uur. Frans Hals: „Een leven lang", volwassenen, 2.30 uur, 6.30 uur en 8.45 uur. Spaarne: „De vroolijke muzikanten", 7.30 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. telefoon 11596; Grijseeis en Van Hees, Lange Veerstraat 19. telefoon 11000; Frans'Halsapotheek, Frans Hals plein 1, telefoon 11180; Heemsteedsche apotheek. Binnenweg 98, telefoon 28197. De 42-jarige wielrijdster H. S. uit Driehuis werd Oudejaarsavond nabij den spoorwegover gang door een 19-jarigen wielrijder aangereden, die tengevolge van de duisternis aan den ver keerden kant van den weg reed. De vrouw brak haar pols terwijl haar rijwiel beschadigd werd. Tengevolge van de duisternis is Oudejaars avond een man van vreemde nationaliteit bij het passeeren van de Noordersluis te water ge raakt en verdronken. De Sint Jansknapen zullen Maandag 6 Jan., des namiddags 3 uur, in het Vereenigingsge- bouw aan de Kerkstraat bijeenkomen, waar een Driekoningenfeest zal worden gehouden. De uitvoeringen welke de Sint Jansknapen van IJmuiden-West dezer dagen hebben gege ven, bewijzen wel dat de jongens met veel animo en enthousiasme voor de vereeniging werken. E.H.B.O.-cursus. Vrijdag 3 Januari zal in het R.K. Jeugdgebouw (bovenzaal) einde Bloem gracht door de R.K. E.H.B.O-Vereeniging een vergadering gehouden worden voor belangstel lenden voor een cursus in E.H.B.O. Aanvang half acht. Op deze vergadering kan men zich tevens voor den cursus opgeven, welke 10 Januari begin nen zal. Gemeentelijke kindervoeding. Men deelt ons mede dat de Gemeentelijke kindervoeding, welke reeds enkele jaren haar noodzakelijkheid bewijst, Dinsdag 7 Januari as. zal aanvangen in „Ons Huis." De kinderen zullen eens in de Vier weken één bon in moeten leveren van de boter- of vet- kaart en één bon voor een rantsoen rijst. Dit dient de eerste maal te geschieden op Zaterdag 4 Januari of op Maandag 6 Januari tusschen 10 en 12 uur in genoemd gebouw. Kinderen voor wie deze bonnen niet tijdig zijn ingeleverd kunnen niet tot de eetzaal worden toegelaten. Nieuwe reddingboot. Een van de wenschen van de plaatselijke afdeeling van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappy' is in vervulling gegaan door de komst van de nieuwe motorreddingboot. Deze zal de oude roeiboot verva'ngen en het steunpunt Zandvoort zeer veel aan waarde doen winnen. Het bootenhuis aan de Zeestraat, hetwelk be langrijk grooter moest worden, is nog niet ge reed, zoodat het vaartuig zoolang in een garage is ondergebracht. Betreffende de wenschelijkheid om de paar- dentractie nu tevens door motortractis te ver vangen, oordeelde het hoofdbestuur van de N.Z.HR.M. het beter dit voörloopig bij het oude te laten. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2