120 ILATELIE BOEK en BLAD HUIS en HAARD Onze Omroepers komen in (J ORFPOMTrlG E 90,000 gezinnen K.WATTA's MANOEUVRE-REEPEN KWATTA'S DOL FIJN REEPEN MODELKAMERS N.V. WONINGINRICHTING amiiiiiiiiiiiiiuiiiimimniiiiiimiiiiiiniiiiiniimnniimiiiiiininiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiimiiiiimniiiiiiimi^ ~il- ~o i_ i DONDERDAG 2 JANUARI 1941 Voor het Kerstfeest der sol daten in het hooge Noorden. Een schip met gaven uit het vaderland arriveert in de haven van Oslo (Foto Weltbild) Het ijshockey-seizoen is in Garmisch Partenkirchen begonnen en de eerste wedstrijd tusschen Riessersee en Rot-Weiss uit Berlijn eindigde onbeslist, 2 2 (Foto Weltbild) PHITALIE IN 1940 Nederland 12 Ned.-Indië Frankrijk Denemarken Noorwegen Duitschland Roemenië De zegels van Griekenland met grooten Mercuriuskop BATA PEDICURE 'N WELDAAD VOOR UW VOETEN 90 CT. 75 CT. VOLLEDIGE VOETBEHANDELING PER ABONNEMENT De fijnste en voedzaamste chocoladereepen RETRAITEN Amersfoort Ben show Tan degelijke woninginrichtingen, aesthetiscb van vorm en laag ra prijs, met volle garantie óók b(j Centrale Verwarming. Door groote voorraden lage prijzen. KosteL opslag v. latere levering HEKKENGRACHT 500 VIJZELSTRAAT 77 AMSTERDAM allUlllllinHllllltlllllllllllllllllillllllllllllUllllllllinillllllilllllllllUUItilUlUlllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllUllr, Groote schoonmaak aan boord van een DuiUchen oorlogsbodem (Foto Weltbild) Aan de afwerking van het interieur in het nieuwe stadhuis te Leiden wordt de laatste hand gelegd. De groote burgerzaal wordt van een prachtig plafond voorzien (Foto Schimmelpenningh) in Koedijk wordt van oudsher op 31 December het feest van den gouden engel gevierd en ondanks distributietijd rolde bakker Rood dezen keer zijn .engel" van goudgeel deeg (Foto Pax-Holland) De met marmer bekleede gangen in het nieuwe stadhuis van Leiden zijn gereed en van fraaie sierhekken voorzien, welke vervaardigd zijn uit kunstig edel- smeedwerk (Foto Schimmelpenningh) Zwaar zijn de verliezen, die we in de eerste dagen van Mei geleden hebben. Met weemoed herdenken we allen, die voor het Vaderland ge vallen zijn, en alvorens onze Philatelistische overzichten voor 1941, te beginnen, wijden we aan dezen, onze helden, een woord van dank bare herinnering. RJ.P. In cms overzicht van 1939 schreven we: „De Post vervult een vredestaak, al kan ze oorlogs belangen dienen. Ze verbindt de volken der aarde en poogt hen nader tot elkander te brengen." Wie had toen kunnen vermoeden wat ons land, nauwelijks 4 maanden later, ondervond? Om de Volkeren nader tot elkander te brengen werd de Post in haar taak door kanonnen en afweergeschut geblokkeerd. Tijdens de eeuw van zijn bestaan is de postzegel nog nooit zóó aan banden gelegd als thans. De nieuwe uitgiften van Nederland en Kolo niën in 1940 zullen we zoo goed mogelijk spe- cificeeren. L 10 frankeerzegels (5, 7%, 10, 12%, 15, 20, 22%, 25, 30 en 40 cent) met de nieuwe beeltenis van H. M. de Koningin. X 4 postzegels van het nieuwe Koninginnetype (7%, 12%, IE en 30 cent) met den opdruk: „Cour permanente de Justice Internatio nale". 5. 6 Zomerzegels. De toeslag was ten bate van cultureele en sociale doeleinden. 4 Serie „opdrukzegels 1940" van 17 waarden (5, 7%, 10, 12%, 17%, 20, 22%, 25, 30. 40, 50, 60, 70, 80 cent, 1.—, 2,50 en 6,—). Automaatzegels „opdruk 1940" 7% op 3 en 2% op 3 (de 2% In de roode kleur), i. Kinderzegels, met toeslag ten bate van het bescherming- ai hulpbehoevende kind in het algemeen, met uitzondering van de zuige lingenbescherming. 6. Steuncomité-briefkaarten. Ten behoeve van het Algemeen Steuncomité werden drie briefkaarten uitgegeven, een lokale van 2 cent en een interlokale van 3 cent, elk met een toeslag van 10 ct. en nog een internationale van 7% cent met een toeslag van 7% cent. Een en ander werd geregeld bij O. van 3 November '39 (Stbl 389A) en van 15 Maart (Stbl. 382). Ze waren verkrijgbaar van 21 Maart 1940 eind Augustus U. 7. Van Mamix-briefkaarten zouden verschijnen, doch zijn niet versche nen. Hoe zit dat? Het KJ. van 21 Februari 1940 StbL no. 380 bepaalde, dat gedurende een door den Minister te bepalen tijdvak ten bate van het .Nationale Comité ter herdenking van Van Mamix van St. Aldegonde" bijzondere briefkaarten van Rijkswege zouden worden verkrijgbaar gesteld, die met een toeslag boven de frankeerwaarde zouden worden verkocht. Er zouden twee briefkaarten komen, „Mamix- brlefkaarten", een binnenlandsche van 3 ct. met een toeslag van 3 et. en een buitenlandsche van 7% ct. met een toeslag van 2% cent. Ze zouden rond Paschen (24 Maart) worden ver kocht. Er was een „Nationaal Comité" dat te oor- deelen naar de namen der comitéleden alles behalve nationaal was. Dit comité zou een ge denkraam aanbrengen ter eere van Van Mamix in het koor der Pieterskerk te Leiden. De op brengst van den toeslag op de briefkaarten zou een schoone bate zijn om het plan ten uitvoer te brengen. In het nummer van 28 Maart 1.1. wezen wij op de grillige paradox van de historie, dat de man, die de beeldenstormers en de kerkraam schenders van 1566 verdedigde, bij wijze van hulde een kerkraam zou krijgen! Het plan leek ons absurd. Te elfder ure is de Regeering blijkbaar tot de slotsom gekomen, dat men van het goede te veel kan krijgen. In 1938 n.l. waren reeds zomerpost- zegels met van Mamix uitgekomen. De Katho lieken, wier godsdienst deze mateloos vinnige antipapist met modder bekladde, zooals nau welijks een tweede, hebben In 1938, voor zoover wij weten, gezwegen. Maar ze zouden in die zwijgende houding in 1940 zeer stellig niet heb ben volhard. Het K.B. werd wel niet Ingetrok ken, maar zooals gezegd, de kaarten kwamen niet uit. Het oorlogsleed bracht ze volledig in het vergeetboek. Ze blijken ook niet noodig geweest te zijn De intellectueele kerkraamschender heeft zijn kerk raam immers toch gekregen. Hierbij de afbeelding van een stempel, die in den Haag gebruikt werd. Met 1 Januari 1941 zijn de kinder- en zomerzegels 1935 niet meer voor fran keering geldig. Op 10 April 1940 vernamen we, dat de Neder - landsche briefkaarten voor het Steuncomité met de Prinsesjes ook in Nederlandsch-Indië zouden worden uitgegeven vanzelfsprekend met Indi sche zegels. Daar Indië geen locale briefkaarten kent, zou een nadere schikking worden getrof fen. Na bovenstaanden datum hebben we hierover niets meer vernomen. De frankeerzegels van 40 cent (groen) en 50 cent (donkergrijs) beide Koninginnetype, kwa men uit op watermerkpapier. Volgens een bericht in het Ned. Mndbl. voor Philatelie zou de 10 cent oranjerood uitgifte 19381939 uitge komen zijn in rotatiedruk. PORTZEGELS. De portzegels van 1 gld. rood uitgifte 1939 (Yvert 37) verscheen in de blauwe kleur. Verder kwam uit een nieuw port-zegel van 1 cent. Van Curasao Is ons helaas niets bekend. Over Suriname vernamen we slechts dat de frankeerzegels van 12% cent gesluierde Konin gin 1936 is uitgekomen met lijntandiug 12% X 12%. Tot nog toe was alleen bekend de tanding 14. We eindigen met den wensch: Moge de Post, die speciaal een vredestaak heeft in 1941 het hare doen om de volkeren nader tot elkander te bren gen en de oorlogsramp te beëindigen. Hier verscheen een zegel met de beeltenis van den oorlogsvliegenier George Guynemer. In den oorlogs 19141918 nam hij als vrijwil liger dienst bij de Fransche luchtmacht. Hij was bekend om zijn bekwaamheid en groote dapperheid. Op 11 September 1917 werd zijn vliegtuig bij Poelkapelle neerge schoten en stierf hij den heldendood. In 1919 verscheen zijn levensbeschrijving door Henry Bordeaux. Het boek is getiteld „Le chevalier de l*air" De uitvoering van 186 van het zegel is zeer goed. De kleur is blauw en de waarde 50 francs. Deze hooge waarde lijkt ons voor veel phi- latelisten wel een bezwaar. Hier verscheen een nood uitgifte rul. 6 op 7 öre - geelgroen cijfermotief (Senf 249) 6 op 8 öre - grijs cijfermotief (Senf 201) 15 op 40 ore - geelgroen kogschip- motief (Senf 208) 20 op 15 öre - rood kogschipmotief (Senf 203) 40 op 30 öre - blauw kogschipmotief (Senf 215) Ter vervanging van de zegels 19371938. Yvert 183 t/m. met het beeld Koning Haakon VII, zijn verschenen 1, 1 2 en 5 kronen met leeuwmotief. De zegels met het borstbeeld van den uitgeweken koning mogen niet meer ge bruikt worden. De Dudtsche Post Oost in het Generaal- Gouvemement heeft op 1 December vier toe slagzegels uitgegeven ten gunste van het Oor- logs-Winterhulp-Werk W. H. W.) De zegels zijn van 12, 24, 30 en 50 groschen en hebben een toeslag van 8, 16, 30 en 50 groschen. Ze zijn ontworpen door Otto Engelhardt— Kijffhauser en in de Staatsdrukkerij van Wee- nen in staaldiepdruk uitgevoerd. Verder verschenen er op 1 December voor de Poststeunpnnten (Poststütepunkte) in heit Ge- neraal-Gouvemement vier zegels 10, 20, 30 en 50 groschen, die dienen tot heffing van bestei- kosten door' de posts te unpuntenDe inkomsten blijven ten voordeele van deze inrichtingen. De zegels zijn in rasterdiepdruk vervaardigd door de Staatsdrukkerij te Weenen. Ze zijn aan het verzamelloket te Berlijn S. W. 68 (Zimmerstr. 97) tegen de gewone voor waarden verkrijgbaar. Met de beeltenis van Koning Michaël 1 ver schenen zeven postzegels: 25 bani - groen 1 leu - donkerviolet 2 lei - oranje 5 lei - rood 10 lei - purper 12 lei - leiblauw 16 lei - blauw Ook gaven de Roemeensche posterijen nog ze ven toeslagzegels uit, ook met het beeld van hun jongen koning. 1 leu+ 0.50 lei - olijf 2.50 lei 0.50 lei - groen 3 lel 1 leu - violet 3.50 lei 0.50 leu - rood 4 lei 4-1 leu - bruin 6 lei 1 leu - lichtblauw 14 lei 1 leu - donkerblauw r Bij de eerste serie is de vorst en face geno men, bij de tweede en profiel. Bij Borghouts te Rotterdam is onlangs een boekje verschenen, waarin de heer A. J. Hoek de frankeerzegels van Griekenland met den grooten Mercuriuskop over een 25-jarig tijdvak (1861—1886) aan een belangwekkende beschou wing onderwerpt. Het boekje is het eerste, dat op dit terrein In Nederland verschijnt, het eerste in *t alge meen, is het niet. De schrijver zelf noemt ettelijke der eerder verschenen publicaties op en maakt o.a. gewag van een werk van 500 pagina's, dat geheel aan den zegel met den grooten Mercuriuskop is ge wijd. Het is de Etude sur les timbres de Grèce in Griekschen en Fransehen tekst, zoodat elke taal 250 blz. noodig had. Een dergelijke hoeveel heid heeft de Nederlandsche auteur ter be schrijving van den kop niet gebruikt. Hij volstaat met een 70-tal pagina's, op zich zelf voor het onderwerp toch al een respectabel volume. We hebben het bij wijze van proef met zorg geraadpleegd, met en zonder verificatie onzer eigen collectie. Het werkje zit zeer systematisch in elkaar en bevat hoogst waardevolle, om niet te zeggen onmisbare, gegevens voor de velen, die voor deze Grieksche zegels belangstelling hebben. Vanzelf gaat het niet aan hier in détails te treden. Daarvoor is het onderwerp te gespecia liseerd. Nota. In ons overzicht van Vrijdag 27 Dec. 1940 is een drukfout geslopen, die een deel van het artikel onverstaanbaar maakte. Aan de noot 1), bestaande uit drie alinea's, werd abusievelijk het vervolg van den tekst verbonden. De noot moet eindigen met den zin: De latere uitgaaf 1.75 ongestempeld, 3 cent gestempeld. De eigenlijke tekst vervolgt dus met den zin: „De C is wijder dan de echte O". „IN DE KERK" door pastoor F. C. van Beukering. Uitg.: De Gemeenschap Bilthoven. „In de Kerk" is het tweede boekje, dat door kapelaan Wuyster is samengesteld uit de na gelaten geschriften van pastoor Van Beukering. In dit werkje, nagezien door Mgr. C. Calle- waert, een erkende liturgische autoriteit, wordt vrijwel alles genoemd en, in het kort, verklaard, wat in de kerk te zien is. Begonnen wordt met de behandeling van de kerkwijding, waardoor een gebouw aan zijn pro faan gebruik wordt onttrokken en gemaakt tot Gods huis. Evenals de doopeling moet het kerk gebouw door God in bezit worden genomen, worden gereinigd en geheiligd. De pastoor leidt ons door de kerk, toont ons de apostelkruisjes aan de wanden, den preek stoel, het priesterkoor, de communietafel, de ambo's. Hij vertelt ons van de heilige vaten, het altaarlinnen, de misgewaden. Hij wijst er op, dat de toog van den misdienaar zwart behoort te zijn, hij geeft nuttige wenken voor het ver vaardigen van paramenten. Alles op een pret- tigen vertellenden toon. Aan het geheel is toegevoegd een hoofdstuk over de gedragingen van de geloovigen in de .kerk. Hierin wordt er, onder andere, op gewezen, dat men, wil men de beteekenls van het wij water in het kerkportaal juist doen uitko men. daarvan geen gebruik moet maken bij het verlaten van de kerk. Ook over het knielen, zitten en staan onder de H. Mis worden regels gegeven, hoewel op dit punt vele uitêenloopende opvattingen be staan. Voorop staat echter, dat ieder geloovige zich stipt en met volkomen volgzaamheid dient te houden aan de gebruiken, geldend in de kerk, waar hij zich bevindt. DB GROOTSTE SERVICE DE MEEST MODERNE INRICHTINGEN HET BEST GESCHOOLDE PERSONEEL ALLEEN BIJ met geldig Kwatta-Soldaatje en Een belangrijke regel van kerkelijke etiquette is bovendien, dat men in de Missen met volks zang meezingt; wordt echter alleen door het koor gezongen, dan Is het zeer storend op eigen gelegenheid mee te neuriën. Een lans wordt nog gebroken voor het onder de Mis te Communie gaan. Slechts in bijzondere gevallen mag hiervan worden afgeweken. De Communie is de voltooiing van het H. Misoffer, door de Communie sluiten wy ons op innige wijze aan bij het Offer, dat Christus brengt aan Zijn hemelschen Vader. Na de Communie volstaat de H. Kerk met een korte dankzegging en ook de geloovige kan. als zijn bezigheden hem elders roepen, vertrekken als de priester het altaar verlaat De volmaakte dankzegging voor het mogen deelnemen aan den Offermaaltijd is het stipte vervullen van de öagelijksche plichten. Het mooie boekje van pastoor Van Beukering zal zeker veel bijdragen tot vermeerdering van de belangstelling voor de rijke liturgie van onze Moeder de H. Kerk. Men moet zich van de plaatsgrijpende liturgische vernieuwin niet af zijdig houden onder het voorwendsel dat de li turgie zich bezighoudt met uiterlijkheden en God alleen naar het innerlijk ziet. Heeft Chris tus zelf niet aan Zijn Sacramenten een uitwen dig teeken verbonden? Sprak hij niet ln gelij kenissen om de goddelijke waarheden voor de menschen begrijpelijk te maken? De H. Kerk kent de menschen. Onder de leiding van den H. Geest heeft ze in de liturgie ons Geloof tastbaar gemaakt. Zooals de Katholieke Kerk de eenige waar borg is voor het eeuwige geluk, zoo is ook de beleving van haar liturgie de beste weg om te komen tot geestelijke verdieping. S. De Wandelaar. Winternummer. Dec. 1940. üitgave A. G. Schoonder- beek. Laren (N.H.). Ondanks de ongunst der tijden blijft De Wandelaar in volle fleur verschijnen. Het door ons ontvangen Winternummer vormt daarvan weer een overtuigend bewijs. Belangwekkende artikelen brengen ons dichter bij het natuur schoon van eigen land. terwijl ook bloementeelt, folklore en fotokunst niet zijn vergeten. Vooral ook moeten weer de schitterende foto's worden geroemd, die alleen al zoo'n maandschrift tot een waardevol bezit maken. Moge onze Wande laar ln dezen vorm zijn tocht door onze vadcr- landsche dreven blijven vervolgen I Januari 7io Jan. J. man ln 't volle leven (boerenstj. 1417 Jan. Geh. Mannen (speciaal Prov. Utr.). 18—21 Jan. Meisjes. 21—24 Jan. Geh. Mannen (speciaal Prov. Friesl.). 2528 Jan. J.B.T.B. Utrecht e.a. 28—31 Jan. Geh. Mannen (speciaal Pro®. Gelderl.). Februari I4 Febr. Mannen (o.a. de Lijmers). 47 Febr. J.B.T.B. Gelderland e.a. 8—11 Febr. J. man in 't volle leven (midden stand) II—14 Febr. Geh. Vrouwen (o.a. Betuwe, HJ- mers). 15—18 Febr. Meisjes, die verloofd zijn of ken nis hebben. 18—21 Febr. Meisjes (o.a. Betuwe, Lijmers). 2124 Febr. J. man in 't volle leven (alle stj. 25—28 Febr. Gehuwde Vrouwen. Maart I—4 Maart Middenstanders. 710 Maart Kerkzangers. II—14 Maart Geh. Dames Middenstand. 14—17 Maart J. man in 't volle leven (alle st.). 1821 Maart Meisjes. 22—25 Maart J. man in t volle leven (alle St.). 26—29 Maart Gereserveerd. April 58 April Heeren. 912 April Heeren. 1215 April (Paschen) Mann. en Jongem. 16—19 April Gereserveerd. 19—22 April Slechth. Dames. 22—25 April Ongehuwde Dames (oudere). 2629 April Slechth. Heeren. Mei 30 April—3 Mei In bespreking. 58 Mei Spoorwegmannen (S. Rafaël). 811 Mei Meisjes. 1215 Mei Spoorwegmannen (S. Rafaël). Hierna retraite voor Eerw. Zusters. 21—24 Mei (Waaronder Hemelvaart). (Te ba- spreken). 27—30 Mei Gehuwde Dames. Juni Zaterdag 1—4 Juni (Pinksteren) Mann. en jongem. „J. man in 't volle leven" is bedoeld voor Jonga mannen van 1725 jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4