Amerika maakt de balans op L Zoxq. vjojo*. de, tQjeJbom&t E.R.K. Berlijn begrijpt houding der V.S. niet Nieuwjaarsrede van Pétain In bewogen tijden een rustig bezit! De activiteit van de Nederl. Unie Oordeelen oüer den toestand in Europa LEVENSVERZEKERING-MIJ. te Nijmegen DE VOLKSZANGCURSUS TE WEERT Het kinderlied Kerkdijk leüen 3 DONDERDAG 2 JANUARI 1941 Slechts Amerika en Engeland staan vijandig tegen- over de as Oorlog voeren zonder oorlogvoering" Ryti over Finlands taken Welzijn slechts mogelijk in een eigen onafhankelijken staat" Aansporing tot eenheid Duitsch-Turksch accoord onderteekend De Opbouw-penning van de Vereeniging voor Penningkunst, ontworpen door Han Richters (Foto v.k.p.) VEREENIGING VOOR PENNINGKUNST De Opbouw-penning Radiorede van Koning van Denemarken van U en de Uwen, door middel van een polis der Een uiteenzetting in haar orgaan Diefstallen opgehelderd Katholiek Comité van actie „Voor God" CHRISTUS ALLES VOOR ONS Zijt ge gewond: Hij is de ge» neesheer. Gaat ge onder zonden gebukt: Hij is de rechtvaardiging. Vreest ge den dood: Hij is het «leven. Verlangt ge naar den Hemel: Hij is de weg. Vlucht ge de duisternis: Hij is het licht. Zalig de man, die op Hem vertrouwt! St. Ambrosius WIJ LUISTEREN NAAR. Vrijdag 3 Januari Audiëntie Woningbouw te Heerlen Begrootingstekort van een half millioen STRIJD ROND VALKEN- BUR GS NAAM Heete thee over het lichaam DAMMEN Bond van Ned. Problemisten CRICKET Eenheid in de cricketwereld BEEULiUN, 1 Jan. (A.N.P.) In een van Welingelichte zijde verstrekt artikel ter gelegen heid van de jaarwisseling wordt de positie van Duitschland vergeleken met die van het vorige jaar en wordt, na een beschouwing van de be trekkingen, welke tusschen Berlijn en de andere hoofdsteden met name ook met Moskou be staan, het volgende verklaard: „Zoo staat, behalve de vijand Engeland, slochts de officieele politiek van de Ver. Staten van Amerika vijandig tegenover de aa-mogendbeden, een omstandigheid, aan welker gevolgen, naar men hier overtuigd is, het hoofd kan worden geboden door het Japansche keizerrijk, dat met de a&-mo- ge rulheden in het militaire bondgenootschap van het drie-landenpact van Berlijn ver een igd is. Het Duitsche volk begrijpt evenwel de hou ding van de Ver. Staten niet, want het beant woordt de daar gekoesterde vijandige gevoelens evenmin als de officieele Duitsche politiek een dergelijke vijandschap zoekt. Nimmer heeft trouwens een dergelijke vijandschap in het plan van de Duitsche politiek gelegen. Deze officieele Duitsche kringen beantwoor den de vijandelijke uitingen van de overzijde van den Atlantischen Oceaan met kalmte, maar ook met de vastberaden aandacht, welke de omstandigheden vereischen. Dat de hulp, welke de Ver. Staten aan Engeland kunnen bieden, het lot van het eilandenrijk niet kan verande ren, weet men in Duitsche politieke kringen evenzeer, als men dit in de ingewijde kringen van de Ver. Staten weet. De hulp van de Ver. Staten kan de verterende ziekte van Engeland niet eens verlengen, laat staan er een keer in brengen. Het Duitsche optreden wordt nog slechts bepaald door het feit, dat het verstand tn Engeland niet gezegevierd heeft, dat de kliek oorlogsophitsers daar, ondanks alle waarschu wingen, den oorlog voortzette. Bij de Jaarwisseling herinnert men zich het voorspellende woord, dat de Führer op 19 Juli na zes weken Engelschen luchtoorlog tegen de Duitsche burgerbevolking uitsprak: „Ik weet, dat uit het antwoord, dat wij eens zullen geven, nameloos leed en ellende over de menschen zal losftreken." Thans weet Engeland dat deze pas eenige maanden geleden gedane voorspelling in vervulling is gegaan, omdat de Engelsche staatslieden meenden, de vervulling van deze voorspelling lichtvaardig en misdadig te kun nen afwachten. Wellicht vermoedt men thans in breede kringen van Engeland ook reeds, dat de andere op denzelfden dag gedane voorspel ling van den Führer op het punt staat in ver vulling te gaan: „De heer Churchill moet mij ditmaal misschien bij wijze van uitzondering gelooven, wanneer ik als profeet thans het volgende zeg: daardoor zal een groot wereld rijk verwoest worden." Wellicht, dat de heerschende kliek in En geland thans nog niet wil inzien, dat de voor spelling thans bezig is in vervulling te gaan. De latere geschiedschrijver zal daarvan is men hier overtuigd eens constateeren, dat allen, die het nationadl-socialistische Duitsch land tot den strijd uitdaagden en over wie het rad der geschiedenis Inmiddels reeds is heen- gerold, dit ééne gemeen hadden: een blinde miskenning der werkelijkheid, waarmede God diegenen slaat, die Hij vernietigen wil. De Duitsche leiding, het Duitsche volk en zijn Weermacht, welker geweldig instrument thans gereed staat voor elke taak, overschrijden den drempel van het nieuwe jaar met den' ijze ren wil, de overwinning tot een feit te ma- ben." Uit Milaan meldt Stefani: De Popoio d'Italia schrijft: Roosevelt heeft de redenen uiteengezet, Waarom de Vereenigde Staten Engeland moeien helpen door het vliegtuigen, munitie en tanks te geven. Maar niet, voor zoover het een expe ditiecorps naar Europa betreft. De Vereenigde Staten aldus het blad zouden oorlog willen voeren zonder oorlogvoering, d.w.z. zij zouden den oorlog alleen willen leiden, financieren, voe den, exploiteeren. Kortom, zij zouden Engeland den oorlog willen laten voeren tot het eind en op zijn rekening en risico. Inderdaad heeft Roo sevelt verklaard, dat de Amerikaansche hulp Engeland moei dienen tot voortzetting van „den strijd voor onze veiligheid". Afgescheiden van den moreelen kant van de zaak, wanneer een groot land, terwijl het verklaart, dat het be dreigd is, zich wil verdedigen en zich tegelijk terzijde houden, doeg zich thans de omstandig heid voor, dat het voeren van oorlog met het bloed van anderen geen voorrecht meer is van Groot-Brittannië: thans is het Amerika, dat tot den laatsten Engelschman zou willen strij den. HELSINKI, 1 Jan. (D.N.B.). President Ryti heeft op Nieuwjaarsdag een radiorede uitge sproken over de belangrijke taken van het Fin- sche volk. De nalatenschap van 1940, zoo zeide hij, is in de diepste en vfeelVuldigste beteeke- his van het woord van historische grootte. Moedig heeft men den dood onder oogen ge zien en een ieder was het duidelijk, dat het leven van den enkeling afhankelijk was van het levbn van het geheele volk. Het welzijn van het Finsche volk, aldus Ryti, is slechts moge lijk in het kader van een eigen, onafhankelij- ken staat. Voor het volk hebben zich in den loop van het jaar problemen opgestapeld, waar van eenige reeds opgelost zijn. Het probleem van het bestaan als zelfstandig volk heeft een positieve oplossing gekregen, aan welker defini tieve geldigheid het Finsche volk gelooft. De door het sluiten van den vrede ontstane tal rijke problemen der buitenlandsche politiek zijn eveneens opgelost op den grondslag van het vredesverdrag acowel als van de aanvullende of andere verdragen. Wat nog resteert moge in het komende jaar eveneens een positieve en definitieve oplossing vinden. Voortgaande wees Ryti op het streven van Finland om goede betrekkingen vol vertrouwen te ontwikkelen met alle volken en in het bij zonder met de naaste buren. Met veertig op nieuwen grondslag opgebouwde economische Verdragen is Voor het tot nieuw leven brengen Van den Finschen goederenruil met het bui tenland zorg gedragen. In het verdere verloop Van zijn rede wees Ryti op de reusachtige ta ken, die op alle gebieden van den binnenland- schen opbouw door de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar zijn ontstaan. De verliezen moeten snel door opvoering van de productie en in het bijzonder van de productie der le vensmiddelen goedgemaakt worden. De lands verdediging moet eveneens opnieuw georgani seerd worden in overeenstemming met de ver anderde omstandigheden. In „Das Reich" wijdt de New Yorksche cor respondent van dit blad een beschouwing aan de opvattingen, welke de Amerikanen over het algemeen koesteren ten aanzien van den toe stand in Europa. Het nieuwe jaar staat voor de deur. Zooals overal op de wereld, maken ook de Amerika nen een prognose voor het verloop van den oorlog in Europa. Zij denken, dat zij in staat zijn met meer zekerheid dan ieder ander de vooruitzichten voor overwinning of nederlaag te kunnen beoordeelen. Dezen hoogen dunk over hun oordeel leiden zij af uit dit feit, dat zij goed ingelicht zij a Voornamelijk kennen zij de reserves aan kracht van de beide oorlogvoe rende partijen. De tegenstanders van de totalitaire staten hebben innerlijk dezen oorlog steeds gewenscht; zoo groot was hun vertrouwen op de resulta ten van de Engelsche blokkade en op de onneembaarheid van de Maginot-linie. Dit alles geldt voor het gros van de openbare meening. Het departement van oorlog te Washington en sommige militaire deskundigen hebben steeds hun belangrijk voorbehoud gemaakt, voorna melijk op strategisch gebied ten opzichte van Frankrijk. Maar het mag ook gezegd worden, dat de overeenkomst tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland aan het begin van den oorlog overal ontnuchterend gewerkt heeft. De tiende Mei heeft daarop het Amerikaan sche vertrouwen in de Engelsche zaak diep ge schokt. In tegenstelling met vele verwachtin gen in Europa, dat de regeering-Churchill den strijd zou kunnen opgeven, werd deze moge lijkheid hier nauwelijks besproken. Weliswaar zag Washington den toestand als bijna hope loos. De afgezant, die toen naar Londen ging, heeft echter na zijn terugkomst het vertrouwen te Washington weer doen opleven. (Begin De cember is hij nogmaals naar Londen gegaan). Daarop volgde nog een korte vlaag van opti misme, die echter met het begin van het nieuwe Duitsche luchtoffensief, dus sinds Co ventry, een sterken schok gekregen heeft. Op het oogenblik is weer een toestand van gewend zijn ingetreden. De Engelsche tegenstand heeft hier grooten indruk gemaakt, veel andere critiek doen ver geten en wenschdroomen weer nieuwe Impul sen gegeven. Deze voorstelling is gebaseerd op de gebeurtenissen in Cyrenaica. De toestand van Italië is op den voorgrond getreden. Men oordeelt hier algemeen, dat Duitschland zijn bondgenoot alle mogelijke hulp in de Middel- landsche Zee moet bieden en als Italië in dat gebied lamgeslagen zou worden, moet Duitsch land de verdediging van zijn bondgenoot zelf ter hand nemen. Steunende op volkomen onbevestigde berich ten over onlusten in Noord-Italië en op de oorzaken, die tot het aftreden van Badoglio geleid hebben, durft men hier zelfs hopen op een verandering in de Italiaansche regeering. Ook de voedselpositie van Italië wordt als moeilijk beoordeeld. Meer objectieve beoordee laars geven daarentegen weer onomwonden toe, dat de kern van het Italiaansche leger en vloot intact zijn; zij geven ook toe, dat de Duitsche spankracht in samenwerking met de Italiaansche steeds voldoende zal zijn, opdat de spil zich in de Middellandsche Zee kan hand haven en dat zoo het opduiken van Britsche luchtbases op den Balkan vermeden al kunnen worden. Amerika verwacht niet, dat Engeland den oorlog in 1941 door de blokkade kan winnen, zelfs dan niet wanneer de Sowjet Unie, naar men uit een artikel in de Prawda meende te mogen afleiden, minder goederen zou leveren. Men is overtuigd, dat Duitschland over een economisch zoo groot gebied heerscht, dat het alle noodzakelijke behoeften, al is het een beetje krap, zal kunnen dekken. Van benzine, de voornaamste hoop, wordt al niet meer ge sproken. De mogelijkheid van een groote ope ratiebasis voor "ngeland op den Balkan, ingeval Italië er onder te krijgen zou zijn, wordt niet ernstig genomen, evenmin als dezelfde moge lijkheid op eenig punt van de Noordkust van Europa. Men geeft toe, dat Duitschland op het vasteland van Europa onbetwist heerscher is tot aan de Russische grens. Met twijfel en zorg, maar niet zonder hoop, kijkt men in de richting van Engeland. Het Amerikaansche publiek heeft, omdat de wensch, dat Engeland overwinnen zal, hier zoo machtig is, van den toestand in Engeland een tamelijk onscherp beeld. Sinds November troost men zich er mee, dat de uitwerking van de Duitsche bommen op Engeland weliswaar verschrikkelijk is. maar dat de voorloopige resultaten op be paalde militaire doelen zooals industrieën, havens en versterkingswerken, de vraag doen rijzen of de luchtoorlog alleen de beslissing brengen kan, zelfs bij nog intensiever voering. De scepsis over Engelands weerstandsvermogen tegen luchtaanvallen, die begin October zeer groot was, bestaat thans niet meer in zoo hooge mate. Wegens de stijging van het aantal door duikbooten tot zinken gebrachte schepen en de formidabele combinatie van den zee- en lucht- factor, zijn meer Amerikanen dan twee maan den geleden geneigd 1941 toch als het beslissen de jaar te beschouwen. Er zijn aanwijzingen, dat omgekeerd te Washington ten aanzien van het standpunt van Juni de theorie verdedigers vindt, dat zich een „amphibische loopgraven oorlog" van onbepaalden duur zal ontwikkelen. Amerika weet, dat voor Engelands volhouden alles wat Amerika doen kan, er op aankomt. Daarom zegt men, „de prognose voor Engeland is de prognose voor Amerika". Omdat Amerika zijn eigen besluiten nog niet kent, is het zoo onzeker over het lot van Engeland. Hoeveel er bovendien voor de „democratische zaak" van af hangt, daarover is men t zelf nog niet eens. Door de onthullingen van de laatste weken ge looft echter ook de „man in the street", dat het biet meer gaat om een Engelsche overwinning, maar ten hoogste cm de afwending van een En gelsche nederlaag, die Engeland in feite in Euro pa zou uitschakelen. De keus tusschen deze beide dingen valt Amerika moeilijk. Amerika weet, dat niet alleen voor Engeland, maar ook voor een EngelschAmerikaansche combinatie, een operatiebasis op het Europeesche vasteland slechts ten koste van reusachtige of fers geschapen zou kunnen worden. Bovendien ziet men het gevaar, dat Engeland zou kunnen ineenstorten vóór Amerika aan zet komt en dat dit land dus in de positie van een verslagen bondgenoot zou kunnen geraken of op een zui veren zeeoorlog zou zijn aangewezen, met.twij felachtige uitkomst. Amerika gelooft, dat het zijn volle hulp pas in 1941 op zijn vroegst kan bren gen. Daarom treedt het in Pijnlijke onzekerheid in het derde oorlogsjaar. Het beeld, dat het cen trum van de spil biedt is hem duidelijk genoeg, alsmede de kansen voor de handhaving en uit breiding van de Duitsche overwinningen. Enge land daarentegen verontrust het diep door de problematiek van ai die factoren, die zijn weer standskracht bepalen. De beoordeeling van de krachtsverhoudingen tusschen de oorlogvoeren den wisselt daarom voortdurend. Maar niet slechts dat. Welk besluit zal Amerika zelf in 1941 nemen? GENèVE, 1 Jan. (DJM.B.). Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft maarschalk Pétain in den Nieuwjaarsnacht een radiorede tot het Fran- sohe volk gehouden, waarin hij o. a. zeide, dat het nieuwe jaar zonder twijfel moeilijk zou zijn, daar de oorlog en de blokkade de levensmid- delenvoorziening des lands ernstig beïnvloed hebben. Daarom, zeide Pétain, moet vooral de boer uit de aarde halen, wat maar eenteszins mogelijk is. Ook alle andere deelen der arbei dende bevolking moeten hun Inspanning ver dubbelen. De nationale wederopstanding, die de regeering zich ten doel heeft gesteld, be oogt, naar de maarschalk verder zeide, ook de bevrijding van het land van het vreemde kapi talisme. In Frankrijk, zoo vervolgde Pétain, mogen geen partijen of klassen meer zijn! De rede werd met een aansporing tot eenheid be sloten. In aanwezigheid van den minister van Bui tenlandsche Zaken, Flandin, heeft maarschalk Pétain te Vichy het diplomatieke corps ont vangen. dat zijn Nieuw jaar swertschen aanbood In een toespraak van den Pauselijken Nuntius antwoordde Pétain, dat Frankrijk vertrouwen heeft in de toekomst en in de nieuwe werell, aan de vorming waarvan het bereid is, mede te werken. Frankrijk, zoo zeide hij, zal zijn ware traditie en zijn werkelijke roeping her vinden en zoo weder de plaats onder de naties innemen, die het toekomt. Deze tSak heeft de regeering op zich genomen. ISTANBOEL, 1 Jan. (A.NP.) In het Turk- sche ministerie van Buitenlandsche Zaken te Ankara is Maandag een Duftsch-Turksche overeenkomst geteekend, welke ten doel heeft het in den zomer van 1940 tusschen beide lan den gesloten handelsverdrag sneller uit te voe ren. In politieke kringen te Ankara wordt dit aanvullende accoord gunstig beoordeeld. Men hoopt, dat de handelsbetrekkingen tusschen Duitschland en Turkije daardoor weer meer zullen worden gestimuleerd. Deze penning verzinnebeeldt den wil tot op bouw van het door den oorlog getroffen land «kastanjeboom te midden van puinhoopen, met afgerukte takken en gehavenden bast). Hoezeer ons nationaal gevoel ook in dit jaar geleden moge hebben, toch is onze energie niet gedood, Veeleer opnieuw gewekt (jonge loten aan den boom) om gezamenlijk een nieuwe toekomst op te bouwen. De tekst op de keerzijde is ontleend aan het gedicht „Kastanje" uit den bundel „De Engel met den zonnewijzer" van de dichteres Truus Gerhardt te Loosduinen. De medailleur was Han Richters te Rotterdam. De diameter van den penning is 60 m.meter. KOPENHAGEN, 1 Jan. (D.NJB.). Koning Christiaan van Denemarken heeft Woensdag avond een radiorede voor het Deensche volk gehouden. Na hen herdacht te hebben, die in het af- geloopén jaar in dienst van het land zijn geval len, zeide de Koning o.a.: de tijden zijn ernstig en moeilijk en slechts door gemeenschappelijke hulp, door onvoorwaardelijke eendracht zal het ons gelukken, de moeilijkheden te boven te ko men. Het vertrouwen, dat in mij gesteld wordt, geeft mij kracht en sterkte om verder voor het welzijn van het land werkzaam te zijn. Mijn gedachten gaan ook naar IJsland, de Far-Oer en Groenland, waaraan ik eveneens mijn dank betuig voor de in het afgeloopen jaar aan mij bewezen trouw. De toekomst kent niemand van ons, doch wij hebben het recht, aan betere tij den voor allen te gelooven. Meer dan ooit gaat het er voor allen om, onder de omstandigheden, waarin wij ons thans bevinden, volkomen cor rect op te treden. De Koning besloot met de beste Nieuwjaars- wenschen voor allen en met de bede aan God, Denemarken, IJsland, de Far-Oer en Groen land te willen zegenen. Het laatste gedeelte van den Zangleiders- cursus. gegeven vanwege de vereeniging Het Nederlandsche Lied" in het Bisschoppelijk col lege te Weert, heeft 'n evenzeer keurig verloop gehad als het eerste. De cursusstaf heeft met dezen Kers'.cursus zeer veel succes gehad, en daarmede den grondslag gelegd voor een vol genden, die waarschijnlijk in Friesland gehou den zal worden. In een van zfjn inleidingen heeft dr. Poll- mann gesproken over het Kinderlied. Spr. wees als het eenigst geschikte boekje daarover aan, het reeds jaren geleden uitgegeven boekje van pater Jos. van Well S.J. „Ontwikkeling van bet rhythmisch gevoel in de schooljaren." In het begin van deze lezing behandelde spreker de geschiedenis vaon het kinderlied, met als conclusie, dat het kind steeds die liederen van de volwassenen heeft nagezongen, die net met zijn nog onvolgroeide stem kan nazingen. Vele eeuwen lang heeft men de noteering van het kinderlied niet de moeite waard geacht en toch IS het kinderlied een schoon bezit. Alle karakteristieke kenmerken van het goe de Kinderlied noemde dr. Pollmann o.m. het oude Germaansche stafrijm dat in het Kinder lied regelmatig terugkeert; het feft dat het kinderlied meer waarde hecht aan den volk- schen zinbouw dan aan het rijm; drie 4 vier beklemtoonde lettergrepen, met een willekeu rig aantal onbeklemtoonde en het samenvallen van taaiaccent en rhythmisch accent, terwijl net melodisch accent vrij is. Wat de melodie betreft, verschilt het kinder lied in wezen heelemaal niet van het volks lied. De eischen die o.m. aan het kinderlied te stellen zijn, zou men kunnen samenvatten als volgt: stemomvang een octaaf, notensprongen als regel een, twee en drie toonen de melodie blijft als regel in één toonsoort en beperkt zfch niet tot majeur én mineur. Verder schildert de melodie den tekst nfet uit. Spr .belichtte dit alles aan de hand van voorbeelden. Eenvoud In gebonden vrijheid zijn de eischen van kin derlied en volkslied, maar het kinderlied heeft ook zijn eigen eischen. Vervólgens besprak hij de ontwikkeling van de kinderstem vanaf de eerste jaren tot de puberteit. Hierna heeft spr. de tegenwoordige liedjes besproken en de volgende grfeven daartegen uitgesproken. O.a. achtte spr. de teksten vaak te ruw en met pretenties. Er is geen rhythme in, maar maat. Het is te stijf en met te egale accen ten. De melodieën zijn dikwijls met onnatuur lijke modulaties. De omvang is meestal meer dan een octaaf. Wat het onderwerp van het kinderlied be treft lanceerde spr. de volgende meening: het kind zingt nooit over zichzelf, zingt alleen over zichzelf als het b.v. de wiegeliedjes van moeder nazingt, maar het denkt zich dan ook als moe der. Het zingt dus, ofwel over abstracte dingen, of over die dingen waarfn het als volwasse ne optreedt. Voor het kind is er in het lied ofwel de taak van d envolwassene of er is niets anders dan de abstracte pret van het zingen zelf. In het kin derlied is alle gemoraliseer uit den booze. Het gezongen, onbeïnvloede kinderlied heeft geen moraal. Voor het kind zelve heeft het lied nim mer rechtstreeks een morel goeden of moreel slechten Invloed en het behoeft niet begrepen te worden, omdat het kinderlied een gebruiksvoor werp is. Vele kinderliederen hebben hun be staansrecht te danken aan de gebondenheid aan het spel en den tijd, van het jaar (feest dagen). In het kinderlied is ook in zekeren zin de expressie van een ontroering aanwezig. Het „Leitmotiv" voor de herstelactie van hei Nederlandsche kinderlied is: de z.g. kinderlied- fabrieage moet stopgezet worden. Ten slotte gaf spr. eenige algemeene wenken. De heer Aug. Weiss heeft hierna gesproken over de geschiedenis der gezangen in Protes- tantsche kerken en dit met practische voorbeel den toegelicht. Als een bewijs van de saamhoorigheid der cursisten diende wel het feit, dat dit gemengde gezelschap van' katholieken, protestanten, gees telijken enz. nog voor den avond gesleten werd gezamenlijk en stemmingsvol Protestantsche gezangen en psalmen zong. In dit laatste gedeelte van den cursus heeft ook de heer Lennards nog practisch onder richt gegeven en wel in ademhalingsoefeningen, waarbij tevens ook de spieren werden losge maakt. In het jongste nummer van het weekblad van de Nederlandsche Unie wordt in een arti kel, getiteld „Gekortwiekt, maar niet vleugel lam", de aandacht gevestigd op de weinige mo gelijkheden van activiteit, welke De Nederland sche Unie, bij de politieke wilsvorming van ons volk, naar buiten toe gelaten worden. Aan het artikel ontleenen wij het volgende: „Onze nieuwe eenheid kunnen wtj niet bele ven in de geestdriftige sfeer van groote verga deringen. Onze Nederlandsche Jongens en meis jes kunnen wij niet als kinderen van eenzelfde vaderland, in één nationale jeugdorganisatie te zamen brengen, terwijl toch alleen De Neder landsche Unie onze jeugd ln vrijheid tot natio nale binding bijeen zal kunnen roepen. „Ook zijn wij niet in de gelegenheid om ln een eigen Orde-commando, door uiterlijke hou ding en gebaar, naar buiten toe een treffend symbool te geven van de innerlijke discipline en eenheid van het keurcorps onzer leden. En het is ons tevens niet mogelijk om, via onzen Oentralen Socialen Dienst de offerbereidheid en den daadwerkelliken geest van naastenliefde en kameraadschap in ons volk ten goede te doen komen aan allen, die hulp en steun behoeven. „Doch nu deze veelkleurige vlam van onze activiteit en dadendrang niet vrijuit naar bui ten laaien kan, heeft deze onbedwingbare gloed zich een uitweg naar binnen gezocht. En ook dèt beteekent winst. Want alle opgehoopte ener gie en geestdrift komt thans ten goede aan de geestelijke kracht van onze beweging. In de rijen van onze leden richt zich thans immers bijna alles op verdieping, op innerlijke verster king en hechten gezameniljken groei. „Alom in den lande worden nu plaatselijke leiders, propagandisten en andere leidinggevende Unieleden op kadercursussen geschoold voor de gedachten van een Nederlandsch socialisme en voor het vele verantwoordelijke werk, dat hun wacht. Alom in den lande komen thans onze Unieleden in duizenden kleine kringen in groepjes van twintig bijeen. Alom in den lande groeien wij zoo, welhaast ongemerkt en in de binnenkamer, sterk en gestadig naar elkaar toe ja, deze vèr van het straatrumoer werkende Unieleden zijn reeds zóó sterk, dat zij reeds nu geestelijke sterke kernen in on6 volk vormen. ..Maar laat ieder Unielid zich tntusschen dui delijk de ware situatie voor oogen stellen, waarin De Nederlandsche Unie ,zi<-h on het oogenblik bevindt. „Laat hij zich ten voile bewust zijn, dat zijn geestdrift voor onze goede Nederlandsche zaak op een zéér zware proef gesteld wordt en dit niet, omdat De Nederlandsche Unie zoo heftig en fel van allerlei kanten openlijk wordt aange vallen of omdat de leiding van de N. U. zoo weinig actief zou zijn, maar omdat de Unie onder de tegenwoordige omstandigheden vrijwel iedere mogelijkheid voor daadwerkelijke activi teit mist. Wie zich dit alles als Unielid goed bewust is, zal sterk staan, als soms zijn vertrouwen in de beteekenis en de daadkracht van De Nederland sche Unie een oogenblik aan het wankelen zou worden gebracht. Want indien de Nederlandsche Unie op het oogenblik dan werkelijk naar buiten tce zoo weinig „doet", dan kan dat nietsdoen niet ver geleken worden met de bewegingloosheid van den luiaard of den doode, maar wel met de bewegingloosheid van den gebonden, doch overi gens springlevenden mensch. „Laat daarom ieder Unielid thans dubbel hardnekkig zijn ideaal en zijn organisatie vast houden. En beseft Uw plicht, die thans vooral hierin bestaat: U scholen in den gedachtengang der nieuwe Nederlandsche gemeenschap en daar bij geestdriftig blijven ook nu die geestdrift vrijwel geen enkele kans krijgt om zich te uiten. „Houdt den kop ervoor 1" zoo besluit het arti kel. Te Ooltgensplaat werd reeds geruimen tijd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van petroleum, tarwe, kippen enz. Thans is het de politie gelukt een gedeelte van den bult te ach terhalen en de daders te arresteeren. Reeds zijn drie personen die bekend hebben enkele diefstallen te hebben gepleegd, naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht, ter wijl tegen drie andere proces-verbaal ls opge maakt wegens heling. Het onderzoek duurt nog voort. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma AVRO 8.00 Nieuwsberichten ANP. grtmofcon- muziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 10 35 Viool en nlano, 11.00 Mode-causerie, 11.20 Sylvestre-trlo en gramofoonmuzie". 3 2.25 Orgelspel, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Amabile-sextet en so liste. 1.45 Gramoloonmuzlek, 2.20 Gramo- foonmuzlek. 3.00 Cyclus „Levende vo.ks- kunst", 3.20 Omroeporkest en solist. In de pauzen: Declamatie. 5.15 Dit Berlijn: Gruss aus der Heimat", p-ogramma voor de Duitsche Weermacht. 6.00 Gramoloon- muziek, 6 :5 Gramoloonmuziek met toe lichting, 6.45 ..Over het boeren vraagstuk" causerie. 7.00 Economische vragen van den dag ANF. 7 15 Gramofoonmuziek. 8 00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Gramofoonmu zlek. 8 45 „Paljas", opera (opn.), 10.00 10.15 Nieuwsberichten ANP. HILVERSUM TT. 301.5 M. NCRV 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8 25 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.35 Gramofoonmuzek, 3 45 Celesta-ensemble. 1.00 Celesta -ensem ble. 11.40 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.15 Reportage of mu ziek, 12.45 Nieuws- en economische berich ten ANP, 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Con- onanten en gramofoonmuzlejc. 3.20 Plano voordracht, 4.15 GramofoonmuzicV5 15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5 35 Revida-sextet, 6.20 NCRV-Klein- koor met begeleiding en gramofoonmuz'ek, 9.45 „Over het boereh'Taagstuk", causerie, 7.00 Economische vragen van den «lag ANP. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Dinsdag en Donder dag audiëntie verleenen. De Heerlensche gemeenteraad heeft de ge- meentebegrooting 1941 vastgesteld. Zij sluit met een deficit van rond een half millioen, voor welk tekort voorzieningen noodig zullen zijn. waarover thans, aldus zeide de voorzitter, de heer M. van Grunsven nog niet geoordeeld kan worden. Van te voren was de begrooting reeds in comité-generaal behandeld en deswege wa ren de openbare besprekingen zeer kort. Alleen de heer Kramer uitte eenige wen- schen, o.a. ten aanzien van de lege geiden voor geboorte-extracten ten behoeve van inva'ide mijnwerkers. Hij wenschte voor deze stukken, welke noodig zijn voor de pensioenuitkeering, de leges af te sfchaffen, hetgeen B. en W. ech'er ln strijd met de wet achtten. De heeren Krayeveld en Paulssen brachten hulde aan het college en in het bijzonder aan den voorzitter voor het vastberaden en kun dige beleid gedurende de zware maanden, welke de gemeente heeft moeien doormaken. De voorzitter dankte ontroerd voor die woor den. Bij de behandeling van de verdere agenda werd een crediet van ƒ110.000 toegestaan voor de verbetering van 200 woningen te Versiliën- bosch en een crediet van 2.63.960 voor den bouw van 47 nieuwe woningen. Eveneens werd een crediet toegestaan voor den aanleg «M een -erbindingsweg HeerlenSehaesbrrg. De raad der voormalige gemeente Hou them heeft bij den gemeenteraad van Valkenburg een voorstel ingediend om den naam Valken burg te veranderen in Valkenburg-Houthem. In de dezer dagen gehouden raadsvergade ring gaf de heer Paulussen als zijn meening te kennen, dat de nieuwe naam verwarrend zou werken, daar gasten niet kunnen uitmaken of zij in Valkenburg of in Hou them terecht ko men. Tegenover Valkenburg wordt Houthem als vacantieoord gekozen, vooral door rustzoe- kenden. Wethouder Curfs noemde de samenvoeging in het belang van beide gemeenten; in het an dere geval zou de reclame, waar de hotels «n Houthem ook aan betalen, alleen ten goede ko men aan Valkenburg. Na fel debat werd de kwestie aangehouden. Als tweede gemeente-opzichter werd aange steld de heer Hoen, als gemeente-ontvanger de heer Willems, oud-ontvanger van Houthem. Medegedeeld werd. dat de Cauberg in de toe komst waarschijnlijk zal worden gereserveerd voor de wintersport en dat er alle hoop is, dat de personeele belasting voor de hotels zal wor den afgeschaft. Het één-jarig kindje van de familie v. d. H. heeft in de ouderlijke woning te Rotterdam een theepot omgetrokken. Aan ernstige brand wonden is het kind in het Zuiderziekenhuis overleden. De in de damproblematiekwereld sinds vele jaren heerschende en steeds toenemende chaotische meeningsverschillen hebben de be hoefte doen ontstaan aan een instituut dat algemeene regels en bepalingen stelt. Tot dat doel is geruimen tijd geleden door de heeren D. Douwes te Utrecht, G. Zonneveld te Bennebroek en B. H. M. Stevens te Heemstede een commissie gevormd. Niettegenstaande de werkzaamheden van deze commissie door den oorlogstoestand ern stig bemoeilijkt worden, is men thans toch reeds zoover gevorderd dat op Zondag 12 Janu ari as. te Utrecht in café Witjens aan het Vredenburg de oprichtingsvergadering zal plaats hebben van een Bond van Ned. Proble misten. Aangezien zich reeds ruim 70 personen voor het lidmaatschap hebben aangemeld behoeft aan het succes niet getwijfeld te worden. Eer lang zal dan in een groote leemte voorzien zün. Ook in de cricketsport is de door den heer Lotsy gewenschte eenheid tot stand gekomen. De Nederlandsche Damescricket Bond heeft zich aangesloten bij den Nederiandsch-n Cricket Bond. Verder z-llen alle plaatselijke rr'en in het vervolg als onderafdeelingen bij uen N.C.B. aangesloten zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5