„Een orkestlid van het goede type" Welke bonnen zyn geldig? New-Yorksche Beurs Jean Gabin wordt beroepsvoetballer GRUTTERSWAREN EEN ONTSLAGKWESTIE TE ROTTERDAM VRIJDAG 3 JANUARI 1941 Carl Borawitz Van de film naar de sport! DUITSCHE LUCHTMACHT BLIJFT BOMBARDEEREN Londensche pioniers blazen gebouwen in de City op Stemming onregelmatig; slot gedrukt Omzet: 530.000 shares Behandeling voor den Centralen Raad van Beroep WISSELKOERSEN - AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT Juli 4.62-4- 4.44 Sept. 4.56+ Resultaten der actie van Italiaansche duikbooten Eeuwfeestserie van Turksche postzegels 20.35 Sept. 19.75 20.12 Oct. 19.65 20.00 - - LIJK OPGEHAALD Opbouwdienst benadeeld Clearingkoersen Stand der clearing FAILLISSEMENTEN Utrechtenaren van den middelbaren leeftijd en ook vele andere muziekliefhebbers In den lande herinneren zich zender twijfel Carl Borawitz, den vroegeren paukenist van het Utrechtsch Stedelijk Orchest, een karakteristieke verschij ning, die zijn werk deed met veel enthousiasme en toewijding. Wouter Hutschenruijter, de vroegere dirigent van het U.S.O., die al zooveel interessante her inneringen heeft opgehaald, vertelt de volgende merkwaardigheden over hem in „Het Vader land." Hij was tamelijk klein van stuk, had een stel niet onberispelijk rechte beenen, zijn ge laat verried een pientere slimheid en de taal die hij sprak was niet meer Duitsch en nog lang niet Nederlandsch. Hij heette Borawitz en wanneer iemand hem vroeg waar hij was gebo ren, luidde het antwoord: „Kattowitz in Syle- ziën, dich bal de roessge grenz." Zijn orkestraal ambt was dat van slagwerker, zijn hoofdinstrumenten waren de pauken, die hij meesterlijk bespeelde en onberispelijk stemde. Maar ook de andere slaginstrumenten wist hij uitmuntend te behandelen. Een enkele bekkenslag van hem, zooals bijv. in Mazeppa van Liszt, trilde nog seconden-lang na. Dat hij zich „voelde", was onloochenbaar maar gerecht vaardigd en zijn opmerking, wanneer een der beide andere slagwerkers een door hem gegeven aanwijzing of voorschrift niet opvolgdle: „Ik bin de chef van 't schlagwerk", had mijn volle instemming. Het daaruit blijkende gevoel van eigenwaarde ging gepaard aan een lichte nei ging tot zelfoverschatting en een onwrikbaar geloof in de juistheid van de regels, hem in zijn leertijd bijgebracht. Hij was nog een van de seniores, die hun opleiding hadden genoten(?) in een zoogenaamde Stadtpfeiferei. Die instel ling. waar de leerjongens allerlei instrumenten leerden bespelen (ik heb er gekend, die goed fluit, hobo en klarinet bliezen en ook thuis waren op de contrabas), waar zij bijna den gan- schen dag zich moesten oefenen en in de over schietende uren allerlei huishoudelijk werk voor de Meisterin hadden te verrichten, wordt na melijk in haar resultaten wel eens onderschat. Tijdens een repetitie zag ik, dat de man de rechtsche pauk met de linkerhand, de linker met de rechterhand sloeg. In de tien minuten rustpoos, die wij omstreeks half elf namen, riep ik hem bij mij en maakte de opmerking, dat het toch rationeeler ware: rechts met de rech ter-, links met de linkerhand. Hij schudde met waardigheid het hoofd en sprak: „Geht nit! Et les methode. Starkes maattheil rechts, schwaches links." „Methodes die zulke dwaasheden verkondigen Jap ik aan mijn laars. Ik kan die in mijn oog verkeerde manier niet langer toestaan", was mijn wederwoord. Den volgenden morgen stond hij op mij te wachten voor het repetitielokaal en zei: ,,'t Jeht! Ick heb t emal probiert." Iets dergelijks gebeurde bij het instudeeren van de baletmuziek uit Samson et Dalila; daar in komt een ostinato in de paukenpartij voor: een rhythmische figuur van twee maten, die minstens dertig maal achtereen wordt her haald. Daarin kon ik den pauker maar niet meekrijgen; hij was altijd even ten achter; ten einde raad besprak ik ook deze kwestie met hem en liet mij onder vier oogen de fi guur voorspelen. Ik zag dadelijk waar de fout school en zei hem: „Kijk eens hier! Je ziet voortdurend naar mij, den dirigent, en dat is best; maarje kijkt ook telkens in je pertij en dat .is hier niet noodig. Die figuur is ge makkelijk te onthouden, en wanneer je nu uit telt hoeveel keeren zij herhaald wordt, dan be hoef je maar de maten, in gedachten, twee aan twee te nummeren en de zaak is gezond. Er is nóg iets: je kijkt ook te veel op je handen en stokken, en dat heen en weer blikken is oor zaak van de Vertraging. Probeer 't eens zóó: kijk strak naar mij en mijn stokje, werp geen blik op partij en instrument en sla niet op t midden van de vellen, maar aan de buitenste randen." Ik nam zijn stokken en demonstreerde zoo goed als t ging mijn bedoeling. Almaar: „'t wird nit gaan." „Is 't methode, meneer Borawitz?" Ja! „Wel, dan moet ik een pauker zoeken, die een andere methode heeft." Dat bleek hem te treffen; hij bleef alleen achter in 't lokaal en studeerde een uurtje met inachtneming van mijn wenken. 's Anderen daags mocht ik wederom hooren: „t Jeht, de meneer (dat was zijn vertaling van het Duitsche „der Herr") heeft gelijk. Toen wij het stuk speelden, ging *t met de pauken als vanzelf. Nog iets: „Beste meneer Borawitz" zei ik eens tot hem „ik vind het toch eigenlijk heel verkeerd, dat wij maar steeds negeeren het voorschrift, door de componisten gegeven om trent de soort van de te gebruiken paukenstok- ken; met hout, vilt of sponskoppen. U gebruikt in alle gevallen die met vilt; daaraan zullen we een eind maken, houten stokken hebben we \hn den fabrikant ontvangen bij de nieuw be stelde pauken, u bezit verscheidene stellen met viltkoppen, die met sponsen kunt u dunkt mij wel zelf fabriceeren." „t Jeht nit", klonk weer uit zijn mond. Ik reageerde niet daarop, liet een paar dagen voorbijgaan en vroeg toen zoo langs mijn neus weg: Kunt u een stel oude paukenstokken mis sen? Ik zou 't ergens voor kunnen gebruiken." „Gern! ik werd ze de meneer morgen mit- brengen", was zijn antwoord. Eenmaal bezitter van de stokken, zette ik mij aan 't werk; ik verwijderde eerst de viltkoppen, kocht bij een drogist een paar kleine zachte sponsjes en liet door een instrumentmaker twee lange, dunne koperen schroeven en twee leeren dtootplaatjes vervaardigen; bovendien liet ik nog in de beide stokken een lange opening bo ren in de bovenzijde. Daarmee had ik alle be- noodigdheden ter beschikking. Eerst stak ik de schroeven loodrecht door de beide sponsen en daarna door de stootplaatjes, waardoor stevigheid verkregen werd; stak toen de schroeven in de boorgaten en drong ze met den schroevendraaier zoo ver mogelijk, zoodat de sponsjes muurvast op den stok waren ge hecht. Het eenige wat nu nog overbleef was den sponsen den juisten bolvorm te geven; dat ge schiedde door een draad er door te halen en dien zoo vast te trekken, dat de spons den kogelvorm kreeg. Dat alles gelukte, de stokken zagen er keurig uit. Ik r.am ze mee naar de volgende re petitie, toonde ze aan Borawitz, die met een verrukt gelaat zei: „Ach, de meneer kan toch alles." Dat omtrent het een en ander wat zijn vak aangaat maar omtrent zijn persoonlijken aard en moraliteit valt eveneens veel goeds te vertel len. In de eerste plaats: hij had een eigenschap, die niet altijd voorkomt; hij bezat een gloeiende geestdrift voor zijn taak en streefde er naar die zoo goed mogelijk te verrichten. Had ook de echte liefhebberij in zijn werk en kon van ge noegen glanzen, wanneer iets moeilijks hem goed gelukt was. De partij voor xylofoon in de Danse macabse van Saint Saëns te spelen was hem steeds een genot (op dat instrument was hij een virtuoos) en hij straalde van voldoening wanneer de gevaarlijke paukenslag in de ouverture Donna Diana, op het tweede van de drie maatdeelen, Pr eciesop tijd kwam. Naderde dat critieke oogen- blik, dan liet zijn blik mij niet les en zag ik aan zijn even beweeglijke lippen hoe hij nauwkeurig 'e maten telde. Geen grooter genoegen kon ik hem bewijzen, dan door hem te verzoeken een andere slag- werkpartij op zich te nemen, omdat hij ze veel beter ten uitvoer bracht dan zijn beide partij - gen oo ten. Eens in zijn leven heeft hij een daad begaan, die, toen ik ervan hoorde, mijn uiterste bewonde ring en waardeering wekte. Hij werkte vaak mee in een van die kleine ensembles die bij studen tenpartijen de muziek verzorgden en de slecht bezoldigde orkestleden vonden daarin een be scheiden aanwas voor hun onvoldoende salaris. Borawitz was in zijn jonge jaren en ook nog als huisvader zich vaak te buiten gegaan aan alcoholische dranken, maar op een gegeven oogenblik kwam hij tot inkeer, zag in, dat hij op een hellend vlak naar beneden gleed, zei tot zijn collegae „Noe trink ik kein tropf meer" en.... hield zich trouw aan dat wijze besluit. Wanneer tijdens zulk een studentenpartij de leden van het musiceerend clubje getracteerd werden, vergenoegde hij zich met limonade, thee of koffie. Hij was voorgoed een overtuigd geheelonthouder geworden. Dat wist een jong student; hij verzekerde zijn kameraden, dat hij bij de eerstvoorkomende gelegenheid den man zou weten te bewegen zijn beginsel ontrouw te zijn. Spoedig deed zich de kans daartoe voor: weer werkte Borawitz bij een partij mee; de student, ook aanwezig, komt op hem toe met in de eene hand een glas cognac, in de andere, tusschen duim en wijsvinger, een gouden tien gulden-stuk. Hij zegt: „Borawitz, dat tientje is voor jou, wan neer je het glas leegdrinkt." Maarhij stuitte op een on wrikbaren weerstand; het glas werd niet leeggedronken, het tientje weigerend af gewezen. Wie nu weet, wat tien guldens beteekenen op het budget van een slecht bezoldigd huis vader met een groot gezin, zal met mij die weigering een heldendaad noemen. Den vader schonk het levendige voldoening, dat een van zijn zoontjes, wien hij het trom- slaan geleerd had, zóódanig van zijn onderricht geprofiteerd en zóóveel dispositie had voor dat slaginstrument, dat reeds, toen hij nog slechts zeven jaren oud was, zijn roem als virtuoos in Utrecht algemeen verbreid was. De trotsche vader had van zijn jongen met het instrument een foto laten maken en toonde deze met voldoening aan een ieder met wien hij in aanraking kwam. Van nog een eigenschap moet ik gewagen: Borawitz was een muziek-copiïst zooals ik maar weinig gekend heb. Wat op dit gebied uit zijn handen kwam was zoo af, zoo net, zoo nauw keurig als men maar wenschen kon. Men kon hem ook het transponeeren van een lied met pianobegeleiding veilig toevertrouwen. Ook dat was steeds in orde. Sterk gevoelde hij zich in zijn eer getast, wanneer zijn collega's hem plaagden en hem gekscheer end toevoegden: „Als jij de muziek geschreven hebt, kunnen we geen herstellings- teeken van een kruis onderscheiden." Dat griefde hem meer dan noodig was, im mers het was als een grap bedoeld en daaren boven, hij werd van alle zijden ook als copiïst gewaardeerd en bewonderd, hetgeen hem toch een groote voldoening moest zijn. Zoo heeft hij alle partijen van Seleneia, de opera in één bedrijf van Emile von Brucken Fock, geschreven en die van menige Nederlandsche compositie, door mij ter uitvoering aangenomen. De nauwkeurigheid, door hem betracht bij het volvoeren van zijn werkzaamheden als or- kestlid en copiïst, betrachtte hij ook in zijn uiterlijk, wanneer hij in de concertzaal moest werkzaam zijn: hagelwit waren das en over hemd, onberispelijk geschoren zijn gelaat; in elk opzicht toonde hij een welverzorgd uiterlijk. In mijn lange loopbaan als dirigent hebben meer dan vierhonderd orkestleden onder mijn leiding gespeeld; een groot aantal daarvan heeft zich onderscheiden door bizondere toewijding, nauwkeurige plichtsbetrachting en liefderijke vervulling van hun taak; temidden van dezen was een kern, die deze hoedanigheden in bui tengewone mate bezat. Een der beste onder hen was de brave Carl Borawitz, aan wien ik steeds in erkentelijke waardeering terugdenk. BERLIJN, 2 Jan. (D.NJB.). De Engelsche berichtendienst heeft hedenmiddag meege deeld, dat ook hedenmorgen reeds weder Duitsche vliegtuigen boven Engeland ver schenen zijn. Er zijn bommen gevallen in het Zuidoosten des lands. Verder is officieel te Londen bekend gemaakt, dat er in het afgeloopen jaar gedurende 1180 uur (94 dagen) luchtalarm geweest is. De vier honderd keeren, dat er luchtalarm gemaakt werd, vielen bijna alle in de tweede helft van het jaar. Volgens te Stockholm uit Londen ont vangen berichten weerklonken Donderdag in verscheidene deelen van de Britsche hoofd stad geweldige ontploffingen. De pioniers waren begonnen, de gebouwen, die dreigden in te storten, met dynamiet op te blazen. Pas Donderdag kon met dit werk begonnen worden, daar nog Woensdagavond op tal van plaatsen uit de puinhoopen in de City rook opsteeg en zelfs meermalen plotseling uit de resten van een verwoest huizenblok vlammen omhoog schoten. Tot het invallen der duisternis hoorde men te Londen de ontploffingen van de dynamietladingen, die de huizen der reuzenstad deden sidderen als bij een luchtaanval. De ge- heele binnenstad is sedert Donderdagochtend vroeg door de politie afgezet en slechts enkele personen mogen met een speciale vergunning de City bezoeken. Deze maatregel werd getrof fen, omdat het aantal der gebouwen in de City, die op instorten staan, zoo groot is dat de vei ligheid in de straten niet kan worden gewaar borgd. In Mansion House, waar de Lord Mayor ze telt, vond een bijzondere conferentie plaats, waaraan niet slechts de raadsleden, maar ook vertegenwoordigers van vele ministeries deel namen. Ongebruikte bonnen bltjven nog geldig tot en met de tusschen geplaatste data. Bon Geldigheidsduur Hoeveelheid BROOD 20 21 t/m 5 Januari t/m 5 (12) Januari 100 gram roggebrood of ander brood of 1 rantsoen gebak Broodbonboekje BLOEM 3 t/m 26 Januari 50 gram roggebrood of ander brood of rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem Bloemkaart KOFFIE of THEE 18 t/m 31 Januari half pond koffie of 75 gram thee Algem. distributie bonboekje SUIKER 86 t/m 17 Januari 1 Kilogram Algem. distributie bonboekje VLEESCH 13 t/m 5 (8) Januari 1 ons vleeacü of vet of 1 rantsoen vleeschwaren Vlgeschkaart VLEESCH WAREN 13 t/m 5 (8) Januari 1 rantsoen Vleeschkaart VET 22 23 t/m 3 Januari t/m 3 (10) Januari pond boter of margarine pond boter of margarine of 2 ons vet Vetkaart BOTER 22 23 t/m 3 Januari t/m 3 (10) Januari pond boter of margarine pond boter of margarine of 2 ons vet Boterkaart KAAS 47—48 60—61 20 t/m 26 Januari t/m 12 Januari 1 ons 114 ons Algem. distributie bonboekje EIEREN 21 34 t/m 5 Januari t/m 5 (12) Januari 1 ei Algem. distributle- bonboekje PETROLEUM Periode C Periode 8 t/m 19 Januari t/m 23 Februari voor verlichting 2 liter voor de keuken Zegel BRANDSTOFFEN 8, 9 en 10 15 t/m 24 t/m 31 Januari t/m 31 Januari 1 eenheid 1 eenheid Brandstoff enkaart „haarden-kachels Brandstoffenkaart „centr. verwarm.' ZEEP 113 t/m 31 Januari 1 rantsoen Algem. distributie bonboekje SCHEERZEEP 117 t/m 30 April 50 gram scheerzeep of een tube scheer, crème of een pot scheerzeep Scheerzeepbonnen Peulvruchten 103 t/m 12 Januari 1 pond Algem. distributie bonboekje Rijst, rijstgries, rijstemeel, rijste bloem of gruttenmeel 108 t/m 24 Januari lA pond Algem. distributie bonboekje Havermout, haver vlokken, haver- bloem of aard- appelmeelvlokken 57 (Zie ook hieronder) t/m 21 Februari Vt pond Algem. distributie bonboekje Gort of Gortmout of Grutten 57 en 44 t/m 21 Februari pond Algem. distributie bonboekje Maizena, gries- meel, sago, aard appelmeel of puddingpoeder 87 t/m 21 Februari 1 ons Algem. distributie bonboekje Macaroni of Vermicelli of Spaghetti 31 t/m 21 Februari 1 ons Algem. distributie bonboekje NEW YORK, 2 Jan. De NewYorksche effec tenbeurs opende vandaag onregelmatig bij kal- men handel. Ondanks de gunstige vooruitzich ten voor het bedrijfsleven, waren er toch nog voldoende factoren van onzekerheid, die rem mend op den beurshandel werkten. Zoo hadden de voorstellen van het directorium der federale banken ter voorkoming van inflatie een ver minderden kooplust tengevolge. Slechts enkele fondsen konden dan ook een zeer kleine koers winst behalen. Voor staalwaarden bleek eenige belangstelling te bestaan. Ook spoorwegfondsen legden een vaste houding aan den dag. Dit hield verband met de meening, dat het cijfer der wagonlading, dat morgen bekend wordt, wel iswaar een daling zal vertoonen, doch in min dere mate dan men omstreeks dezen tijd van het jaar zou mogen verwachten. Tijdens het laatste beursuur volgde een vrij sterke koers daling, waarvan vooral de vooraanstaande fondsen te lijden hadden. Staalwaarden sloten omstreeks een punt lager, terwijl General Mo tors en Chrysler een tweetal punten lager ein digden. De beurs sloot gedrukt. Vandaag werden 739 fondsen verhandeld. Daarvan behaalden er 313 een koerswinst e<n leden er 261 een koersverlies. In de noteeringen der 165 overige kwam geen verandering. Rantsoen gebak - 160 gram koek (ontbijtkoek). 14U gram gpecmaac«yv 2xa.n1 biscuits en wafels; 75 gram beschuit; 300 gram cake. 600 gra.ni gf6pa.Kj< faart S^ ^m ge^ld groot kerstgebak, (boterletter e.d.)400 gram gevuld klein korstgebak (^IndelbroodTes^ e™); een hoeveelheidvan alle andere niet genoemde gebakken artikelen waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Rantsoen zeep - 150 gram toiletzeep; 120 gram huishoudzeep: 200 gram zachte zeep 250 gram zeep- poeder; 125 gram zeepvlokken: 250 gram zelfwerkende waschmidd., 200 gram vioeid. zeep. Rantsoen vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt varkens^ t^llï^aram !2verartike- worstsoorten100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst. 125 gram ïeveraruKe len. tongenworst en nierbrood; 150 gram bloedworst. 1 eenheid brandstoffen 1 H.L. anthraciet of Jteenkool; 75 K G Industrie- ®'®^r'(300te«tuksK K.G. bruinkoolbriketten; 2 H.L. cokes; 175 K.G. fabrieksturf, 1Ö5 K.G. persturf ffiW 200 K.G. baggerturf (450 stuks)200 K.G. overigs soorten turf. Voor den Centralen Raad van Beroep werd Donderdag behandeld de zaak van M. W. van H. te Rotterdam tegen het college van B. en W. van Rotterdam. Voor het college van B. en W. van Rotterdam traden op de hoofdambtenaar J. P. van der Straaten en als diens raadsman mr. Vreeswijk. Voor van H. was als gemachtigde verschenen de heer J. Schenk uit Den Haag. Mr. Vreeswijk ging allereerst uitvoerig in op de stukken, zooals deze door den Centralen Raad van Beroep zijn overgelegd. Uit het verweer schrift van klager zou men den indruk krijgen, dat klager h'et middelpunt van strijd zou zijn geweest met als inzet zijn positie als opwinder van gemeentelijke lantaamklokken. Dat is vol gens spr. weer eens een duidelijk bewijs, dat Van H. de zaken volkomen verkeerd voorstelt. Zijn fout is geweest, dat hij in elke aanmer king, welke ten aanzien van zijn werk werd gemaakt, een uiting zag van persoonlijke anti pathie. Het klaagschrift bevat zooveel aperte onwaarheden, dat spr. daarop niet nader zal ingaan. Doch wel wenschte spr. vast- te stellen, dat deze man geheel was bevangen door zijn ongebreidelde fantasie. En met name is zijn vaste aanstelling eer. kiem geworden voor allerlei on aangenaamheden. Het heeft namelijk betrekke lijk lang geduurd voor hij als los-arbeider een vaste aanstelling kreeg; er is destijds zeer veel te doen geweest voor het zoover was, omdat er verschillende factoren waren, welke het wen- schelijk deden voorkomen, dat er nog een tijdje werd gewacht met een vaste aanstelling. Uit dat begrijpelijke dralen zag van H. een vijand schap van enkele superieuren jegens hem en daaronder ging zijn werk zichtbaar lijden Zijn chef, de heer Van der Straaten, wenschte geheel objectief te handelen en besloot na ge wonnen Inlichtingen Van H. voor te dragen voor een vaste aanstelling. Van H. echter was maar steeds van meening, dat zijn chef „iets" tegen hem had en dat hij het vooral was, die een vaste aanstelling In den weg stond. Toen dan ook eindelijk de aanstelling kwam, zag Van H. daarin een nederlaag van zijn chef, van wien hij veronderstelde, dat deze tot het laatst toe deze benoeming zou hebben willen teniet doen. Het opwinden van de lantaamklokken ge schiedde niet op een wijze, zooals zijn superieu ren dat wenschen. De statistiek wijst uit, dat een klokkenopwinder 240 palen kan behandelen. Van H. kwam evenwel gemiddeld niet verder dan 180 palen. Nu beweert klager wel, dat de palen in de wijk, die hij moest afloopen, verder uit elkaar staan dan de palen van een buurt van zijn collega's, maar ook dat is niet waar. De waarheid is, dat Van H. tegenzin had in zijn werk, dat hij steeds maar weer intrigeerde en dat hij op alle mogelijke manieren probeerde eronder uit te komen. Dan weer voelde hij zich ziek en zocht hij zijn toevlucht tot den genees kundigen dienst, dan weer verzon hij een smoesje om toch maar vooral niet te werken, kortom, hij deed zijn arbeid lang niet naar behooren. Het was zelfs zoo erg, dat de controleerende arts, bij wien hij zich steeds wilde laten onderzoeken, te kennen gaf van zijn verdere verzoeken ver schoond te willen blijven, om reden, dat de man volkomen gezond was en de dokter zijn tijd wel beter kon gebruiken. Verder voerde Van H. in de werkplaats ongewenschte gesprekken, meldde zich een keer ziek en ging rustig in de stad fietsen, kortom hij was een ambtenaar, die misbruik maakte van zijn vaste aanstelling en die tevens misbruik maakte van het ziektegeld. Hij liet zich in het openbaar verschillende malen smalend uit over zijn superieuren en gaf toe, dat zijn verzuim van werk het systeem was om van hetgeen hij aan arbeid moest verrichten, af te komen. Als ambtenaar was hij niet langer te hand haven en deswege ontsloeg het college van B. en W. van Rotterdam hem uit den dienst. Spr. vroeg den Centralen Raad het beroep van klager ongegrond te willen verklaren en het ontslag te willen bevestigen. Als gemachtigde voor Van H. sprak de heer J. Schenk, die meende, dat de feiten heel anders liggen. In 1928 kwam Van H. als los-arbeider- reservist in dienst van de gemeente en reeds een jaar later komt hij in aanmerking voor een vaste aanstelling, toch wel een bewijs, dat hij zijn werk naar behooren verrichtte. In de stukken wordt steeds ervan gesproken, dat Van H. een lastig man is, o.m. ook omdat hij vergoeding vroeg voor werk (smeedwerk), dat buiten zijn eigenlijken arbeid viel en welk werk aanmer kelijk moeilijker was dan wat hij eigenlijk moest doen. Op grond van het reglement was hij vol komen gerechtigd vergoeding te eischen en tenslotte kreeg hij het dan ook, doch er was maar liefst een half jaar overheen gegaan. Dit feit droeg in niet geringe mate eroe bij dat Van H geen zin meer had in zijn werk, maar dat wilde nog niet zeggen, dat hij er „de kantjes afliep". Als dat werkelijk waar was geweest, zou hij In 1938 toch niet in aanmerking zijn gekomen voor bevordering? Van H. is in alle opzichten een goed werkman gebleken, aldus spr. en hij zou zeker niet ontslagen zijn geworden, als er niet een drijven zou zijn geweest van bepaalde per sonen om hem eruit te werken. Na de oorlogs dagen zijn er van Van H. heelemaal geen klach ten meer binnengekomen en nu zegt men wel: „Dat komt, omdat hij vermoedde, dat zijn ont slag hem boven het hoofd hing," Welnu, als dat zoo is, dan blijkt het dus, dat er door bepaalde maatregelen wel degelijk een correctie op zijn gedrag was aan te brengen, waardoor hij althans voor ontslag behoed zou zijn geweest. Tenslotte wees spr. erop, dat Van H. een man Is, die over voldoende verstand beschikt om zijn werk naar behooren te vervullen, anders zou hij niet het diploma hebben kunnen halen van auto- geen-lasscher. Spr. verzocht dan ook Van H. wel ont vankelijk te verklaren in zijn beroep en de uitspraak van het scheidsgerecht te ver nietigen. Subsidiair zou het ontslag voor waardelijk kunnen worden, om Van H. ge legenheid te bieden te toonen dat hij een goed gemeente-ambtenaar is De Centrale Raad van Beroep zal over drie weken uitspraak doen. Jan./Dec. 2 31 30 Allied Chemical 40§ Air Reduction 161 161 162 American Can Co. 89} 88 87 Am. c a Foundry 30} 30} American Radiator 6} Am. Rolling Mills 14} 15 15 Am. Smelt Ret. 42 42} 43} Am. Sugar Refining 24} Am. Tel. Tel. 167 167} 165} Am. Tobacco B. 71 1 71 71 Am. Waterworks 6} Anaconda Copper 26} 26} 26} Atchison Topeke 17} 18} 18} Baldwin Locomotive 18} Baltimore Ohio 3} 31 3} Bethlehem Steel 86} 86} 86} Canadian Pacific 3} 3} 3} Comm. Invest. Trust 35f 35} 34} J. I. Case Company 54} 54} 53} Ches. Ohio 42} 42} 42} Chicago Rock Isl. 10 10 Chrysler Motor 69} 72 73} Consolid. Edison Co. 22} 22} 22} Deleware 6? Huds. 11 11 i 11 I Detroit Edison G. 116 Dupont de Nem. 162} 163} 163 Eastman Kodak 138 138} 138} General Electric 33} 33 32} General Foods 38} 38} 38} General Motors 45} 48 48-1 Good Year 18} 19 19} Hudson Motor 3} 3} 3} Intern. Harvester 50 50} 50} Int. Merc. Marine 9} 9} Intern. Nickel 23} 24 23} International Paper 15} Intern. Tel. en Tel. 2} 2} 2 Kennecott Copper 36} 37 37} Mack T rucks Incorp. Montgomery Ward 37} 37 National Biscuit Co. 16} Nat. City Bank 16} New York Central 13} 13} 14 Norfolk Western 213 North. Am, Aviat 16} 16} Nord. Amer. n. a. 16f Northern Pacific 6} Packard 3} 3} 3} Paramount 10} 22} Pennsylvania 22 f 22} Proctor Chamble l0 a Publ. Serv. N. J. 28} 29} 28} Pullman Incorporat. Pure Oil Company Radio porporation 41 4} 4} Reading Company 13} Rep. Steel 21} 22} 22} Reynolds Tobacco B. 32} 31 t 30 f Sears Roebuck 77 f 78 79 Shell Union Oil 11 t 11 i 11 Socony Vacuum 8} 8} 8} Southern Pacific 8} Southern Railway 12} Standard Brands 6} Stand. Oil of N.-J. 34} 34} 33} Texas Gulf Sulphur 35} Twent. C. Fox Film 6 6 5} Union Carb. 6? Carb. 69 69} 69} Union Oil of Calif. Union Pacific 77} 77} 76} United Aircraft 42 41 f 42 United Corp A, li li 1 United Fruit Comp. 70 U. S. Ind. Alcohol 24 23| 23 U. S. Rubber 21 22} 22} U. S. Steel 68 69} 69} U. S. Steel pref. 127} 128 127} Western Union 20 20} 20} Westingh. Electric 103} 104} 104} Woolworth Building 32} 32} 13} NEW YORK, 2 Jan. Slotkoersen Jan./Dec. 2 31 30 Londen 4.03} 4.68} 4.03} Parijs 2.21 2 23 2 23 Amsterdam Berlijn 40.05 40 05 40.05 Brussel Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.25 925 9.25 Zwitserland 23.21 23.22 23,21 Weenen Stockholm 23.85 23.85 23^5 Montreal 85.93 86.375 86.125 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 BAires Markt 23.60 23.60 23.65 Yokohama 23 45 - 46 23.45 23.45 2 Jan. 31 Dec. Katoen Jan. 10.3210.31 Juli Mrt, 10.42- 10.43 Oct, Mel 10.37 10 38 Dec. Koffie (Rio - Nieuw contract) Mrt. 4.41-f- Mei 4 50 4.35 Dec. Sept. Suiker NEW YORK, 2 Jan. 2 Jan. 31 Dec. 10.16 9.58 9.54 10.17 20 9.63 9 59 (Santos) Dec. 0.73 Mrt. 0.751 Mei 0.78 Rubber Standaard Dec. 20.35 Jan. 20.20 Mrt 20.08 Mei 19.90 Tin L,occ 50.10 0.73 0.75 0.78 Sept. Mrt. Mei Juli Sept. Dec. Juli Sept Dec. Mrt. 6.49 6.60+ 6.71 6 82+ 6.90+ 6 43 6 54 6.67 6.77+ 6.86-j- Er zijn altijd lieden geweest, óók in de sport, die er aardigheid in vonden, voor de afwisseling nu eens anders te doen dan anders en een van die origineelen is ongetwijfeld Jean Gabin. U kent Jean Gabin?.... Hij pleegde moorden in ons aller bijzijn, hij ontmaskerde misdadigers en beschermde on schuldige maagden en dat alles zagen we tegen betaling van een paar onnoozele kwartjes, want Gabin is een der grootheden van de Fransche film, en voor Jean Gabin-films liep het de laat ste jaren ook hier, in Nederland, regelrecht storm, aldus lezen we in de „Limb. Koerier". Toch zouden we vandaag niets over Gabin in de krant gevonden hebben, als de beroemde acteur zich onlangs niet totde beroepssport bekeerd had. Hij vroeg namelijk bij den Fran- schen voetbalbond een licentie als beroepsspeler aan en hij schijnt van plan te zijn, straks in het eerste elftal van F. C. Nice de wereld te laten zien, dat hij voor een voetbal net zoo min bang is als voor een filmcamera. Gabin bewandelt hier wel een min of meer ongebruikelijken weg; meestal is het toch zoo, dat men op het witte doek verzeild raakt door opvallende dingen, die men in de sport presteer de. Zoo kregen we sterren als Sonja Henie, Clark Gable, Buster Crabbe, Johnny Weismüller, Eleo- nore Holm-Jarrett, Manfred von Brauchitsch, Carnera, Max Schmelirg en, niet te vergeten, Willy den Ouden. Hen allen maakte de sport beroemd en de film sloeg daar munt uit. Jean Gabin echter zorgde eindelijk voor een beïftje variatie. Intusschen dient afgewacht te worden of de beroemde acteur op het voetbalveld evenveel presteert als voor de camera. Als dat inderdaad zoo is, krijgt straks het Fransche nationale elftal in dezen stevigen Parijzenaar ongetwijfeld een benijdenswaardige aanwinst. Of is ook dit alles slechts een reclamestunt?... ROME, 2 Jan. (Stefani). In de eerste zes maanden van den oorlog hebben de Italiaansche duikbooten 14 vijandelijke boven-water-oorlogs- schepen benevens 5 duikbooten tot zinken ge bracht, en 3 Britsche vier-motorige vliegtuigen neergehaald. Voorts hebben zij, voornamelijk op den Atlantischen Oceaan, 31 koopvaardijschepen, die de Britsche vlag voerden, in totaal 150.000 ton, tot zinken gebracht. Hierbij komen nog de door de buikbooten beschadigde oorlogs- en koopvaardijschepen. ISTANBOEL, 2 Jan. (D.NB.) Ter gelegenheid van het eeuwfeest der Turksche posterijen geven deze een uit vier zegels bestaande serie uit, in een oplage van honderdduizend stuks, met af beeldingen over de ontwikkeling van het Turk sche postwezen. De afbeeldingen zijn door een Turksch grapholoog vervaardigd. 810 81 f 0.854- 0.85 0.87 0.88 Juli 19.80 19.85 19.75 19.70 50.10 90 2 Jan. 31 Déc. Tarwe Mel 87 87 Juli 82 i .82 Sept. 82 Maïs Mel 63 Juli 62 f - Sept. 62 i - Reuzel Jan. 4 62 Mrt 6.05* 50.10 re:renin 50.10 dagen 50.05 50.05 CHICAGO, 2 Jan. 2 Jan. 31 Dec. Haver 871 -87 Mel 371 371 82 1 -82 Juli 32 1 33 1 82 i i Sept. Rogge Mei 471 - 47f - Juli 48 1 - 481 Sept. - - 631 - 63 62} 2 Jan, 31 Dec. 4.421 Mei 6.25 6.15 5.921 'uu 6.42* 6.321 WINNIPEG, 2 Jan. 2 Jan. 31 Dec. Tarwe Gerst Dec 74 - Dec. 44 Mei 77 f 77} - Mel 45} 45} Juli 79 79 Juli 43} 43} Rogge Lijnzaad Dec - 47} Dec 1.38} Mei 49 50 Me) 143} 1.42} Juli 50 50} Jull 143 1 43} Haver Mel 34 33} Jull 32} 31 Deo. 33 Donderdagmiddag is uit het water bij De Punt te Middelburg het lijk opgehaald van A. Cal- jauw, een der twee personen die sedert Dinsdag avond werden vermist. De pogingen om ook het lijk van den tweeden man, J. Goedbloed, te vinden, hadden tot dusverre geen resultaat. De recherche te Zeist heeft in samenwerking met haar Utrechtsche collega's een aantal goe deren opgespoord, welke bij afdeelingen van den opbouwdienst te Zeist en Austerütz zijn gestolen. De levensmiddelen, dekens, kleeding enz. waren naar Utrecht vervoerd, welke goederen gedeel telijk bij een opkooper in beslag konden worden genomen. Voor het transport naar het politie bureau moest een vrachtauto worden gebruikt. De opkooper is in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek wordt te Zeist en te Utrecht met kracht voortgezet. Koersen voor stortingen op 3 Januari 1941 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.36, Belga's 30.1432, Zwitser- sche francs 43.56, Lires 9.87, Deensche kronen 36.40 Noorsche kronen 42.82, Zweedsche kronen 44.85. Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54, Di nar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schul den) 4.23, Turksche ponden 1.4514, Lewa 2.30, Pengö (oude schulden) 36.519, Pengö (nieuwe schulden) 45.89. Opgave laatst uitbetaalde nummers per 31 December 1940: Clearing met Duitschland laatst uitbetaald nummer: tegen guidensVorderingen 898.409, tegen Reichsmarkvorderingen 114.825/273.330 Clearing met Chili, laatst uitbetaald nummer 1708; Clearing met Turkije, laatst uitbetaald num mer: algemeene clearingrekening 4750, bijzon dere clearingrekening 2431 a. Clearing met Italië, laatst uitbetaald nummer 2386. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V, (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 27 Dec.: Albertus Jacobus Schrijvers, Valkens- waard. R.c. mr. W. H. Ariëns. Cur. mr. F. A. van Kem'enacle, Eindhoven. Petrus Albertus Schrijvers, Westerhoven. R.c. mr. W. H. Ariëns. Cur. mr. F. A. van Kemenade, Eindhoven. Franciscua Antonius Wagemans, caféhouder. Beers, No. 113. R.c. mr. W. H. Ariëns. Cur. mr. M. Wubbe, Den Bosch. ai Dec.: J. G. Kuyt, zonder beroep, Zaandijk, Parklaan 1 C. R.c. mr. E. H. F. W. Van fcchaeck Mathon. Cur. mr. B. E. van Tfjn, te Haarlem. A. w. Turnhout, bloembcllenkweeker, usse, Prins Hendrikstraat 36. R.c. mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon. Cur. mr. K. A. F. J. Pnester, Haarlem. HA. Turnhout, bloembollenhandelaar, Eisse, Prins Hendrikstraat 3. R.c. mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon. Cur. mr. K. A. F. J. Phester, Haarlem. De Handelsvennootschap onder de Firma Ge broeders Turnhout, bioembollenkweekerlj- en -handel, gevestigd te Lisse, Prins Hendrikstraat 3. R c mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon. cur. mr.' K. A. F. J. Plies ter. Haarlem. j. c. A. Pieck, Eindhoven. Kievitslaan 9. H.C. mr. W. H. Ariëns. Cur. mr. L. Nijst. Eindhoven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2