Roosevelts invloed op de Amerikanen ImHouim's out2m 1S4-1: m i m Canada, de graanschuur van het Britsche empire w <fidwükaal mn Am da§ BOEK en BLAD w VRIJDAG 3 JANUARI 1941 Belastingmaatregelen in Ned. Indië Er wordt 35pCt. meer tarwe verbouwd dan geheel En geland noodig heeft Kerkdijk leven Pemsionauw, Pensions DE SONNAVILLE RUSTHUIS METALEN ENTRALE VERWARMING De oorlog ter zee Zweden breidt vliegtuig industrie uit AI sedert 1828 wordt de bekende Van Houten's Cacao de beste ge noemd. In later jaren kwam daar de Van Houten's Chocolade bij, een aan gename verrassing voor ieder, die van goede chocolade houdt. En niet te vergeten de Van Hou ten's pudding, een smakelijk na gerecht van uitstekende samen stelling. Ook in 1941 zal Van Houten trach ten U deze artikelen te blijven leveren volgens haar eigen recept: Nieuwe heffingen en ver- zwaring van oude Slecht weer in Argentinië Winterhanden11TT11AT Winsten Winterteenen ->Bij Apoth. en Drogist 9H Nieuwe aanwinsten in Artis- aquarium te Amsterdam Spiegelkarper in het aquarium Botsingen in Mexico inierhulp Nederland; één voor allen, allen één. komen en, daar Verkeeren WIJ LUISTEREN NAAR.. Zaterdag 4 Januari Voorzitter van Britsch-Indische Congrespartij gearresteerd Audiëntie inierhulp Nederland: geef! niei alleen, offer! ook werkelijk. te HEES bij Nijmegen PENSIONAAT SINT URSULA ZUURSTOF, STIKSTOF EN LUCHT: DELFT Het is inderdaad zeer moeilijk een algemeenen indruk te krijgen van de houding van het Ame- rikaansche volk als geheel ten opzichte van de laatste rede van president Roosevelt, welke zich kenmerkte door buitengewone scherpte. Het Amerikaansche volk staat dit is wel zeker voor het grootste deel afwijzend tegenover het denkbeeld van deelname aan den oorlog. Maar wil dit ook zeggen, dat het niet instemt met Roosevelts partijkiezen voor Engeland? Hiervan poogt de correspondent te Washington van het VJ'.B. een overzicht te geven. Allen, die het land kennen, zijn het er over eens, dat de Amerikaan een eigenaardig wezen is. Hetgeen hij vandaag met de grootste hard nekkigheid verdedigt, zal hij morgen met even veel vuur bestrijden, als hij tot een nader inzicht is gekomen. En dit inzicht kan binnen 24 uur worden géwijzigd door een spreker, die de gave bezit, zijn publiek, zichtbaar of onzichtbaar, mede te sleepen. Zulk een spreker is president Roosevelt. Het zou dwaasheid zijn, te willen ontkennen, dat hij een buitengewoon grooten invloed uitoefent op het Amerikaansche volk. Als hij spreekt, luistert iedereen, aanhanger zoo wel als tegenstander. Het is merkwaardig te constateeren dat velen, die het in verschillende opzichten met Roosevelts richting niet eens zijn, in andere opzichten met hem door dik en dun gaan. Zoo is het ook met de kwestie van de houding der Vereenigde Staten tegenover En geland. Nagenoeg iedereen is het er over eens, dat men met alle mogelijke middelen ernaar moet streven, om Amerika te houden buiten den oorlog, die Europa op het oogenblik verscheurt. Maar tegelijkertijd is een zeer groot deel van het Amerikaansche volk het eens met de woor den en de houding van zijn president, hoewel het zich er zeer goed rekenschap van geeft, dat die woorden en die houding het onweerstaan baar naar den oorlog drijven. Het getuigt van een verbluffende tegenstel ling in het Amerikaansche karakter, wanneer het grootste deel van het Amerikaansche pu bliek de vraag van het bekende instituut van prof. Gallup: „Wenscht gij Amerika in den oor log te zien betrekken?" zonder aarzelen beant woordt met „neen", doch tegelijkertijd de vraag, of men het eens is met president Roosevelts po litiek, beantwoordt met „ja". Hier staat men voor een psychologisch raadsel. Hier is een volk, dat bekend staat om zijn nuchterheid, zijn zake lijkheid, dat zich er dus volkomen rekenschap van geeft, dat het volgen van Roosevelts politiek gelijk staat met het deelnemen, over korteren of langeren tijd, aan den oorlog door Amerika dat desondanks verklaart, het daarmede eens te zijn. Men zou geneigd zijn, dit toe te schrijven aan massasuggestie. Velen laten zich ondanks zich zelf overtuigen door de argumenten, welke Roo sevelt te berde brengt. Er zijn enkele slagzinnen, woorden zelfs, waarvan hij ach bedient, die „het doen" bij het volk vooral bij de minder ont wikkelden. Doch ook de meer ontwikkelden kun nen zich daaraan niet onttrekken. Is de grondtoon van de antipathie tegen En- gelands vijanden te zoeken in rassenhaat? In bloedverwantschap met het Engelsche volk? In afkeer van de gebezigde methoden? In angst, dat hetzelfde lot Amerika zou kunnen treffen? In de algemeen menschelijke neiging, de meeste sympathie te voelen voor „the underdog" voor dengene, wiens kansen het slechtste staan? Of in een combinatie van dit alles? Wij hebben den indruk, dat veel zal afhangen van de reactie van de tegenstanders op de jong ste agressieve redevoering van den president. Veel zal odk afhangen van de komende gebeur tenissen. Een enkel feit van betrekkelijk weinig beteekenis kan een grooten invloed hebben op de publieke opinie hier te lande vooral wan neer er op handigs wijze gebruik van wordt ge maakt. Het lezende publiek volgt met gespannen aandacht de kwesties, waarbij de Vereenigde Staten zijn betrokken. Een bepaalde zet van een dergenen, die de vox populi hier te lande be schouwt als tegenstander van Amerika, om het zacht uit te drukken, kan gevolgen van zeer in grijpenden aard hebben. Waar zeer zeker de rassenhaat in tot uiting komt, is in de houding van Japan tegenover de V. S. De te Tokio gehouden redevoeringen, de toon van de Japansche pers prikkelen hier tot verzet. Dat de Japansche gezant te Washington vervangen wordt door een ander, laat de Ame rikanen koud. Zij verwachten daarvan weinig Verandering in de verhouding tusschen beide landen, noch ten goede, noch ten kwade. Alles bijeen genomen kan men zeggen dat de Amerikanen weifelen. Er zijn hier en daar vrij zwakke protesten opgegaan tegen Roosevelts rede. Doch er behoeft slechts weinig te gebeuren om de balans definitief te doen doorslaan ten gunste van den president. NEW YORK, 3 Jan. (D.N3.) Mackay Radio heeft een daadloos bericht opgevangen, waarin gemeld werd, dat een stoomschip cp 500 mijl ten Noordwesten van Dakar en 500 mijl ten Zuiden van Teneriffe getorpedeerd was. De naam van het schip staat nog niet vast, In scheepvaartkringen alhier neemt men aan, dat het het Britsche 6579 brt. nietende vracht schip Nalgora betreft, dat Maandag op 1000 mijl ten Noorden van de door Mackay Radio opgegeven plaats meldde een „verdacht schip" te hebben gezien. Het New Yorksche zeevaartaregister heeft bekend gemaakt, dat kort geleden de Engelsche tankboot Scottish Maiden, groot 6993 brt. en het Engelsche vrachtschip Kensane Head, groot 5225 brt., tot zinken zijn gebracht. Het registratiebureau voor de scheepvaart heeft verder bekend gemaakt, dat onlangs de vrachtschepen Convallaria (1996 brt.) en Gun- borg (1572 brt.) tot zinken gebracht zijn. STOCKHOLM, 3 Jan. (A.N.P.). De Zweedsche Rijksdag heeft kort geleden een regeeringsplan goedgekeurd betreffende een verdere uitbreiding van de Zweedsche vliegtuigproductie. Doel van het plan is Zweden onafhankelijk te maken van buitenlandsche industrieën voor de behoeften aan vliegtuigen van allerlei aard. Deze behoeften zijn door de aanzienlijke uitbreiding van het Zweedsche luchtwapen sterk gestegen. De vliegtuigindustrie van Zweden is de laatste jaren aanzienlijk uitgebreid en bouwt thans vliegtuigen van verschillende types. Er bestond echter nog een zekere import van machines. Aangezien deze echter door den oorlog moeilijk is geworden, heeft Zweden besloten zijn eigen productie uit te breiden om zeker te zijn van de leveranties. VA N fc: HOUTEN'S wrKwCMMO** nuf* Het Amsterdamsch Effectenblad ontleent on derstaande aan een particulier schrijven, dat o.m. handelde over de in Ned. Indië genomen belas tingmaatregelen „Strevend naar een sluitend budget, zijn de uitgaven beperkt en zijn naast belastingverzwa ringen, verschillende nieuwe belastingen inge voerd. Ingaande 1 Juli is: a. het defensie-uitvoerrecht verhoogd van 1 pet. tot 3 pet. van de waarde, waarbij besten digd wordt de vrijstelling voor in noodpositie verkeerende producten en met bestendiging even eens der bestaande uitzonderingen. b. Verhooging van accijns en invoerrecht op tabak en bier. Op in Indië vervaardigd bier zijn de opcenten op den accijns verhoogd van 50 op 150, zoodat het tarief van 9, zijnde 6 plus 50 opcenten verhoogd is tot 15 per hl., zijnde 6 plus 9 opcenten. Het invoerrecht op bier, voor heen 16.50 per hl. (t.w. ƒ11 plus 50 opcenten) is verhoogd tot 19.80 door de opcenten te bren gen van 50 op 80. c. Heffing van extra-opcenten op inkomsten-, vennootschaps- en oorlogswinstbelasting. Op de aanslagen in de inkomstenbelasting over 1940 en op de vennootschapsbelasting over boekjaar 1939 worden onderscheidenlijk 50 en 100 extra op centen geheven en daardoor gebracht van 75 resp. 125 op 150 resp. 250. Op de oorlogswinstbelasting, kalenderjaar 1939, worden 80 opcenten geheven. De vennootschaps belasting Bedraagt daarna 35 pet. en de oorlogs winstbelasting 63 pet. d. Een extra uitvoerrecht van 5 pet. op aard olie en aardolieproducten, kinabast, kinine, rub ber en tin. Dit zijn de z.g. sterke producten, van de zwakke worden er verschillende gesteund. Zoo treedt het koffiefonds op als „single buyer" en als „single seller" voor robusta. De productie wordt uit de markt genomen voor 13 per quintaal voor ondememingskoffie en voor 8 voor bevolkingskoffie. Ook copra en palmolie worden op dergelijke wijze gesteund, evenals Loemadjang tabak". BUENOS AIRES, 3 Jan. (D.N.B.). Het slechte weer van de laatste weken brengt in toenemende mate de Argentijnsche huishouding in gevaar. Terwijl in de Zuidelijke deelen des lands en in het bijzonder in de gebieden Rio Negro en Santa Cruz sedert geruimen tijd een aanhoudend? droogte heerscht, waardoor de veestapel ernstig te lijden heeft, worden ook de laatste dagen steeds weer de noordelijke pro vincies door noodweer geteisterd. Zoo is in de provincie Cordoba de rivier Tedua builen haar oevers getreden en heeft een groote overstroo ming veroorzaakt. Ongeveer 10.000 H.A. waar devol eraanlard staan onder water. Rond 30.000 ton hennep en 5000 ton tarwe moeten als ver loren worden beschouwd. In het plaatsje San Msrcos, dat het ergst is getroffen, staan alleen nog de daken der huizen en de kruinen der boomen boven het steeds nog rijzende water uit. Daar de overstrooming voor een deel plot seling en onverwacht ir.trad, zijn vrij groote hoeveelheden vee omgekomen. m Aan de zoetwaterzijde, rechts bij het binnen komen in de groote zaal van het „Artis"- aquarium, zijn eenige bijzonder mooie en merk waardige nieuwe aanwinsten te bewonderen. Groote, diep-roode „kasteelgoud visschen", prachtige matgulden of oranje-rood overwaasde goudzeelten, glanzende slanke goud- en zilver- winden, karmijn-flonkerende „rosettes" (een kruisingsproduct tusschen goudwinde en blank- voorn). Verder nog forsche edel-, spiegel- en lederkarpers, alle afkomstig uit de Vischkwee- kerij „De Zwaansprong" bij Apeldoorn, ver- leenen een bijzonder en indrukwekkend cachet aan de toch al rijk bevolkte zoetwaterbassins met hun stemmige clair-obscuurwerking. Bovendien zijn er dan nog de mooi uitge groeide Chineesche goudkarpers of Higoi's in dertijd uit Oost-Indië geïmporteerd), witte pa ling en goudaal, een merkwaardige goudbaars en last not least een kolossale, nagenoeg me- terlange reuzenkarper, destijds in de Vinke- veensche plassen aan den reep gevangen en door den heer K. Zeegers aan „Artis" geschon ken. De forellen-eieren in de „beek" van de klei ne zaal zijn gedeeltelijk nog in ontwikkeling (Foto V.K.P.) i en voor een deel al uitgekomen. Vele larven met hun rose dooierzakjes liggen al zijdelings op den bodem van de beek of zwemmen met wrik kende beweginkjes een eindje tegen den stroom m. Tevens zijn er nu de groote, doorschijnende salamander-eieren van den Amerikaanschen axolotl te zien, door de in het aquarium aan wezige wijfjes vastgekleefd aan de stengels der waterplanten. Wat speciaal den liefhebbers van kameraqua ria zal opvallen is, afgezien van de soortenrijke collectie exotische siervisschen en -vischjes, de kostelijke plantenrijkdom in verschillende tafel aquaria van de kleine zaal, die onder de kunst matige belichting niet alleen bijzonder mooi uit komt, maar ook voortreffelijk gedijt. Welhaast elk afzonderlijk aquarium is een wonder van schoonheid, zoowel wat de flonkerende kleuren pracht der tropische visschen, als wat de weelde van sierlijk zich ontvouwende of droomstil op rijzende en uitstaande waterplanten betreft. We herinneren er onze lezers nog"aan, dat het aquarium ook na Nieuwjaar nog eenigen tijd verlichten tegen gereduceerden prijs toeganke lijk zal zijn. (Van een V. P. B.-correspondent) Canada vormt voor het moederland een ware bron van hulp en troost door de materieele en moreele hulp, welke het biedt. De gevoelens, welke Canada voor Engeland koestert, laten zich niet weerhouden door de meer dan 3000 kilometer Oceaan, welke beide landen van el kaar scheidt. Ontegenzeglijk schuilen er groote economi sche mogelijkheden in Britsch Noord-Ameriïa. Daar is in de eerste plaats het 110.000 vier kante kilometer groote eiland Newfoundland. Dit is sedert 1933 als half-Dominion nauwer aan Londen gebonden dan aan Canada. De gouverneur is een Britsche admiraal. Het eiland vormt het eindpunt van de Engelsche luchtver- bindiyg tusschen Europa en het Angelsaksische Amerika. Uit zijn rijkdom aan hout produceert men cellulose, die in waarde reeds gelijk staat met de inkomsten uit visscherij en mijnbouw, die van ouds de hoofdbronnen van inkomsten vormen. Het is echter niet waarschijnlijk, dat dit zoo zal blijven, want er komen delfstoffen voor in overvloed, in de eerste plaats ijzer- en koper erts en steenkolen, die nog lang niet volledig worden geëxploiteerd. Op het vasteland ten Westen van Newfound land, aan de St. Laurensrivier, is de mijnbouw sterker ontwikkeld. Hier bevindt zich het kern gebied van het Dominion in het Zuiden van de provincies Quebec en Ontario. Landbouw, mijnbouw en industrie wedijveren met elkaar in belangrijkheid. De bodem bevat goud, nikkel, koper, lood, zink, zilver, platina, ijzer- en as best, en wel in zoo aanzienlijke hoeveelheden, dat 80 pet. van al het nikkel, 55 pet van al het asbest, 10 pet. van al het lood en 5 pet van al het goud ter wereld van hier afkomstig is. Ook steenkool komt hier zeer veel voor, hoe wel zij zoodanig over het land is verdeeld, dat er juist op de plaatsen, waar men ze het beste zou kunnen gebruiken, gebrek aan is. Er heeft zich een levendige industrie op het gebied van machinebouw en de constructie van vaartuigen ontwikkeld. Ook de vliegtuigbouw heeft er wortel geschoten, zoodat Canada een zekere plaats inneemt in de wereldindustrie. Daarnaast vindt men in Quebec en Ontario molens, lederfabrieken, brouwerijen, conserven- en papierfabrieken Als energiebron maakt men meer en meer gebruik van door water kracht opgewekte electriciteit, welke vooral wordt geleverd door de machtige wateren van de St. Laurensrivier en de watervallen van de Niagara. Ten Noordwesten van het kerngebied strekt zich een reusachtig woudgebied uit. dat zich in westelijke richting uitbreidt over een opper vlakte van 3 millioen vierkante kilometer. Ten Zuiden van de woudzone vertoont zich een onafzienbare vlakte aan het oog. die men niet anders kan noemen dan een reusachtig tarwe veld. Hier werkt de landbouw alleen met ma chines. Over het algemeen is de tarwe in vier maanden rijp. doch hier is men erin geslaagd, ze te doen rijpen in minder dan 100 dagen. Zoodoende kon men er toe overgaan, tarwe te zaaien op veel hoogere breedte dan tot dus verre mits men er kon rekenen op minstens 100 vorstvrije dagen. In Canada treft men te genwoordig 225000 vierkante kilometer bouw land aan. Alleen aan tarwe produceert het ongeveer 35 pet. meer dan geheel Engeland noodig heeft. Voorts produceert het 10 pet van hetgeen de wereld behoeft aan haver en 5 pet. aan gerst. Het is dus niet te verwonderen, dat men Canada wel de „voorraadschuur van het Empire" heeft genoemd. Alles bijeengenomen kan men Canada moei lijk anders noemen dan een gebenedijd land. Het klimaat valt echter niet bijzonder te roemen. De meeste beschreven streken liggen Zuidelijker dan Berlijn: de Niagarawatervallen kunnen zich er zelfs op beroemen dat zij op denzelfden breedtegraad liggen als Rome. Doch welk een onderscheid in het klimaat! Bijna el- ken winter kan men lezen, dat de wateren van de Niagara zijn bedekt met een dikke ijskorst, of zelfs dat de watervallen geheel bevroren zijn. De arctische invloeden doen zich hier zoo sterk gelden, dat de economische hulp van Canada steeds een onzekere basis vormt voor Engeland. De bevolking telt 11 millioen zielen, waaron der nauwelijks 200.000 kleurlingen. Van de blan ken zijn 40 pet. van Britsche. 12 pet. van Ier- sche en 28 pet. van Fransche afkomst. Dit laatste is verklaarbaar, omdat Canada tot 1783 In Fransch bezit was. Dit leidt vaak tot moei lijkheden doch deze zijn nooit van emstigen aard. De bevolkingsdichtheid Is slechts 1 in woner per K.M.2! MEXICO, 3 Jan. (D.N.B.). Bij de installatie van de nieuwe gemeentebesturen is het in tal rijke Mexicaansche plaatsen tot min of meer bloedig verloopen botsingen gekomen. De gou verneur van den staat Tamaulipas moest, naar uit Matamoros gemeld wordt, zelfs den staat van beleg afkondigen om onlusten te verhinderen In talrijke Mexicaansche plaatsen zijn thans twee gemeentebesturen aanwezig, die in min of meer scherpe vormen tegen elkaar in werken. Tot bijzonder bloedige botsingen, waarbij ver scheidene dooden en gewonden vielen, is het in Valladolid en andere plaatsen in den staat Yu catan gekomen. Ook uit Torreon en andere ste den in den staat Coahuila komen berichten over felle vechtpartijen. Op een dag kwam de kostjuffrouw van'Hen drik Erders zijn kamer in en liet hem een brief lezen, waarin men haar de woning op zegde, aangezien deze wegens verdeeling van een erfenis verkocht zou worden. „En waar moet ik nu heen?" snikte de weduwe. „De huur is overal zoo hoog en hier ging het nog. En ik ben aan dit huis gewend. En mijn mal zaliger was er ook zoo aan gehecht. En u hebt, zoolang als u bij mij in den kost bent, den tuin zoo prachtig onderhouden. Voor u zal het ook niet prettig zijn, hier vandaan te moeten. En en zou ik een grooter huur te betalen hebben, dan zou ik het niet aandurven en moest ik kleiner gaan wonen en dan kon ik u natuurlijk ook niet meer houden. Dit zou mij erg spijten, meneer Erders, want ik beken het eerlijk: u is niet lastig op het eten, altijd tevreden en ik hoef geen dag op het kostgeld te wachten." Met een bedrukt gezicht aanhoorde Hendrik Erders het ver haal van Rika 1 Veibleens, die van j rr l *n klein pensioen- tlCL hCM tje moest rond- j dit niet gerr.akke- lijk ging gommend had, door een kostheer te nemen, zich beter te kunnen redden, hetgeen dan ook het geval was. „Tja", zei Hendrik Erders, „een vervelende geschiedenis, juffrouw Verbleens. En de ter mijn is zeker drie maanden?" ,Ja, meneer Erders. En.... en dan zijn juist de meeste van onze bloemen zoo mooi in bloei. En de boontjes en erwten, die u gezet hebt, zullen dan onderhand ook wel rijp zijn." Rika Verbleens zuchtte. „Ik zal dan maar op zoek gaan naar een andere woning. Maar als ik u dan niet meer houden "kan, is dit niet mijn schuld, meneer." .Dit begrijp ik. Er is niets aan te doen. Maar wij hebben drie maanden voor ons." Hoofdschuddend verliet de hÓspita de kamer. Hendrik Erders ging voor het raam staan, dat uitzicht gaf op den tuin, die er zeer ver zorgd uitzag. Hij had pleizier in tuinieren en het was voor hem, nu hij gepensionneerd was, een aangenaam tijdverdrijf. Hij vond het ook jammer, alles waaraan hij zijn zorgen besteed had, te moeten achterlaten.... En zou juffrouw Verbleens wel met een geschikte woning sla gen, zoodat hij bij haar in pension kon blij ven? Ook dit zou hem zeer spijten, mocht ze hierin niet slagen. Hij was in alles ten hoogste tevreden over haar. Hij betaalde niet veel; het eten werd goed bereid; hij kreeg voldoende en de tuin was zijn verzet. Lang nog stond Hendrik Erders te pemzen. Toen nam hij papier en potlood, schatte onge veer de waarde van de woning en berekende hoeveel hij van zijn fortuintje zou overhouden, als hij het huis kocht. Dit viel hem mee. Maar hij moest zichzelf bekennen, dat het meer uit egoïsme was, het huis te wiilen koopen, dan juffrouw Verbleens hierdoor uit den brand te willen helpen. En omdat ze niet mocht weten dat hij geld bezat, want zij had hem ai een paar maal te kennen gegeven, dat ze door zijn kostgeld niet veel verder kwam, had hij zich altijd gehouden, maar net met zijn pensioen te kunnen rondkomen. Hü zou zich dus als leuge naar zelf aan de kaak stellen, als zij koorde dat hij eenig fortuin had. Al dikwijls had hy er over gedacht, wie hij zijn fortuintje zou ver maken, maar wrs hiervoor nog niet tot een be sluit gekomen, omdat hij geen" naaste familie leden had en de verdere niet persoonlijk ktnde Zij zou er ook nooit achter kunnen komen, wie de eigenaar was van het huis, want hij zou ai- les door den notaris, die met den verkoop er van belast was, in orde laten maken. Hij kon ook wel huur vergen: zooveel als ze nu betaal de, maar alle levensmiddelen waren op weg duurder te worden, dus zou ze hem vroeg of U-at verzoeken, méér te betalen, waarin nij, ge zien zijn vroegere bewering van zijn klein pen sioen te moeten bestaan en geen geld te oe- zitten, niet kon toestemmen. Maar dit bleef hem gespaard als hij haar het huis, sendnk. Iemand moest hij toch zijn geld vermaken en aldus beleefde hü er zelf ook nog pleizier van en niet minder van den tuin. Eenmaal dit besluit genomen, toog Hendrik Erders, zoodra een bord voor de deur vermeld de, dat het huis te koop was. naar den nota ris, die er mede was belast. De notaris moest echter eerst van de erfge namen hiervoor verlof hebben. Hij zou zoe gauw mogelijk bericht zenden. Ongedurig, zenuwachtig bracht Hendrik Er ders die dagen door. Zyn hospita liep met be traande oogen door het huis. Het eten werd verwaarloosd. Ze verontschuldigde zich: „Mijn hoofd is in de war, meneer Erders. En ia ben al in enkele woningen een kijkje gaan nemen, maar de eene is te groot en de andere te klein. Ik weet geen raad. En voor u is het ook erg. U zult zeker wel gouw op zoek gaan naar een ander pension?" „O, ik heb den tüd," antwoordde de \rüge zei. „Je ziet overal kamers te huur." „Maar of u het zoo goed zult hebben ait. bil mü? Dit is een groote vraag." Ja, dit was een groote vraag en Hendrik Er ders had maar het liefst aanstonds gewétcn, of de koop zou doorgaan. Enkele dagen later berichtte de notaris hem, dat hij verwacht werd. De koop werd gesloten. Maar Hendrik had bedacht, dat het beter was, dat hij de eigenaar ervan bleef, doch zün kost- juffrouw. zoolang ze leefde, geen huur te laten betalen: hü was er door gered en het huis bleef zijn eigendom. De notaris zou er zorg voor dra gen, dat Rika Verbleens er nooit achter kon komen, wie het huis gekocht had en dus ook niet zou weten, wie haar zoo goed bedacht had. Hü belastte er zich ook mee, haar het groote nieuws te gaan brengen. Hendrik zat tegen dien tüd in zijn kamer. Hü hoorde den notaris komen en gaan. Toen kwam de weduwe bü hem binnengestormd en struikel de büna over haar woorden: „Moet u hooren, meneer Erders! Ik.... ik mag dit huis blyven bewonen tot mün dood....'' Hü kreeg het relaas te hooren en toonde zich zeer voldaan. „Ik heb den notaris gevraagd, of münneef, u weet wel. Piet Ravings die onlangs overleden is hiervoor soms gezorgd heeft, maar hü mag niets verklappen." „Dat is natuurlük beroepsgeheim," zei Hen drik. ,Maar zooals u zegt dit zou best kunnen. U hebt hem laatst immers verteld dat u er zoo aan gehecht was en dat het u speet, het niet te kunnen koopen." „En voor wie het later was, mocht hü' ook niet vertellen." „In alle geval is u uit den brand, Juffrouw Verbleens. En „ik" hoef niet naar een ander kosthuis uit te zien." ,Ja, ik ben nu echt uit den brand. Geen zorg meer voor de huur, dat wil wat zeggen. Maar., maar nu is het niet meer noodig, dat ik nog een kostganger houd. Ik ga ai naar de vijftig en ik kan er, nu ik geen huur hoef te betalen, goed komen." ,Dit wil zeggenschrok de vrijgezel. .Dat u toch maar.... toch maar een ander pension moet zien te krijgen. Maar het heeft geen haast, hoor! Het komt er op een maand niet op aan." „En u zei onlangs nog, dat het u zou spüten, mü niet als kostganger te kunnen houden," herinnerde hij haar. „Ja, dit is wel zoo. U bent niet lastig.... ik kon goed met u overweg, maar.... het brengt toch altüd veel zorg mee en nu ik dus niet meer vanwege het geld genoodzaakt ben.... Neemt u mü niet kwalük, meneer Erders. Maar Ik zeg nog eens: het heeft geen haast." Toen nam Hendrik Erders zich maar voor, het met haar tot 'n huwelük te zien te brengen. HÜ mocht haar wel en hü hoopte, dat ze tegen zijn zestig jaren geen bezwaar zou hebben (Nadruk verboden) HILVERSUM L 415 M. Nederlandsch programma KRO 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Wü be ginnen den dag, 8.30 Gramofoonmuziek 10.00 Nederlandsch koorconcert iopn.1. 10.80 Musiquette, 11.00 De Meesterzangers en pianovoordracht (opn.). 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Kinderkoorconcert «opn.i, 12.15 Rococo-octet, 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP. 1.00 Vraaggesprek. 1.15 KRO-Orkest. 2.00 Voor jong Nedei- land, 3.00 Onze Zaterdagmiddag. 5 15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Reportage. 6.00 Gramofoonmu- ziek, 6.10 „Wat in Nederland verscheen" causerie, 6.30 Overpeinzing met muzikale omlijsting- 6.45 Actueele reportage of gra- mofoonmuziek, 7.C0 Vragen van den cag ANP. 7.15 Gramofoonmuziek. 8 00 Nieuws berichten ANP 8.15 Gramofoonmuziek. 9.55 Wij sluiten den dag. 19.00—10.15 Nieuwsbe richten ANP. HILVERSUM n. 301.5 V VARA 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon muziek, 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. 215 Gramofoonmuziek 3.00 Tulnbouwhalfuurtje, 3.30 Variété-con cert, 4.30 ..De kok in de keuken", causerie 4 50 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, eco nomische en beursberichten ANP. 5.80 VARA-orkest, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Gronlngsch praatje ANP. VOGELS VAN HET DENNENBOS Ondanks de ongunst der tüden blyven de deeltjes der serie „Wat leeft en groeit" bü Het Spectrum te Utrecht regelmatig verder verschij nen. Gelukkig voor de natuurvrienden, die steeds zoon fleurig uitgegeven boekje met verwach ting openslaan. Ook ditmaal worden zy niet teleurgesteld, nu in deel 6 de „Vogels van het Dennenbos" met veel liefde en deskundigheid worden beschreven door Jan Vriends. Of beter gezegd: de schrijver, die zelf Juist als de meezen, valken en uilen tusschen de den nen woont en elk hoekje zijner omgeving kent, neemt ons mee op een aantal wandelingen, waarop hij ons met zün gevederde vrienden en hun aantrekkelü'k leventje in kennis brengt, en geestdriftig daarover verhaalt. Daarom is dit een zoo prettig leesbaar boekje geworden. De mooie foto's en teekeningen verhoogen nog het genot voor den lezer. Eén kleine opmerking: op blz. 90 wordt van den regenworm gezegd, dat „een middenmoot, al was het maar een lid, weer tot een heelen worm kan uitgroeien. Hiermede is het regeneratiever mogen dezer dieren wel wat overdreven voorge steld! Overigens een kleinfe fout in een aller aardigst en waardevol werkje. M B. HERDRUKKEN •Van het werkje van dr. E. Bruning O FM. en pastoor I. P. J. Kaarsgaren: Katechismus van de Kerkzang, verscheen bü N.V. Gooi en Sticht te Hilversum de derde druk. STOCKHOLM, 3 Jan. (D.N.B.). Reuter meldt uit Allahabad, dat de voorzitter van de Britsch- Indische Congres party, Aboekalam Azad, gear resteerd is. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Maandag en Woensdag a.s. geen audiëntie verleenen. I KATHOLIEKE INSTELLINGEN roar ONDERWIJS, OPVOEDING. VER PLEGING en GOEDE VERZORGING voor onderwyzeressen verpleegsters names en meisjes Prima geiegenneio vooi ra<tkoren onder leekendirectie en medische ei ding. Billijke condities - Vraagt inlichtingen aldaar Onder Bestuur der Ursulinen van de Romeineche Unie VOOGDIJSTP.AAT IC - ROERMONT* EXTERN'AAT INTERNAAT Erkende Middelbare Meisjesscnoo, HOUUtKr BURGERSCHOOL 5-JARIGE CURSUS Op leiding M.U.L.O A en B Muziek Handels- J^m^^^^ndelscorresj>ond£nu^JSteno^^j^>ep gecomprimeerd en in vloei baren toestand N.V. W.A.HOEK-9 machine* EN ZUUBSTOFFABR1EK Hoofdkant. Schiedam. Fabrie ken te 8chledam. Amsterdam Groningen. Utrecht. Hengelo, Dieren randjong Prtok en Soerabaja BRAAI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5