In den loop der komende zes maanden staan of vallen wij" De ongestoorde Kerstviering te Berlijn Minder personentreinen in Engeland Verduistering Britsche patrouilleboot door bommen vernietigd „Eten meebrengen" Felle brand te Utrecht Misleidende aandrang tot organisatie VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Ward Price over de toekomst DE DUITSCHE LUCHTESKADERS IN ITALIË J' Vroegtijdige arbeid op de werkdagen De Nestor der bisschoppen Weinig animo te Washington voor Britsch plan PROPAGANDA EN EXPORT Belangstelling der Duitschers voor godsdienstige vragen ZATERDAG 4 JANUARI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22783 9» Vleeschgebrek VRAAGT UW LEVERANCIER f 3.- p. flesch Arak Rum Cilroen Japansche missie naar Nanking Diplo over beteekenis dezer nieuwe actie Regeering te Londen vordert alle tankschepen Zondag een radiorede van Matsoeoka Roosevelt zendt Hopkins naar Engeland BRITSCHE RAAD AAN BELGRADO Voert Filof te Weenen politieke besprekingen Toekomstverwachtingen van Léon Degrelle Wederopbouw van vernielde kerken in Spanje Gesloten Steen" een prooi der vlammen Overname scheepvaartroutes niet gewenscht geacht Paul Baudoin afgetreden Zwitsersche belasting voor emigranten Sneeuwstormen in Zweden en Slowakije Geduld De Economische Voorlichtings dienst verstrekt desgewenscht nadere inlichtingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., (ngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek GENEVE, 3 Jan. (D.N.B.) De bekende Journalist Ward Price schrijft in de Daily Mail onder het opschrift: „In den loop der komende zes maanden staan of vallen wij" o.a.: „Een jaar geleden hadden wij slechts een tegenstander en een machtigen bondgenoot. Dat is thans omgekeerd. Buiten de hulp der Grieken en de medewerking van kleine groe pen staat het Britsche imperium thans alleen. Duitschland heeft in het afgeloopen jaar niet alleen een bondgenoot met een groot leger, een groote vloot en een groote luchtmacht ge kregen, doch het heeft ook de heerschappij over de industrieele en agrarische hulpbronnen van Europa verworven, van de Noordkaap tot de Pyreneeën en van Brest tot de Zwarte Zee. Wanneer iemand dat voor een jaar geleden had voorspeld, zou men hem voor gek verklaard hebben. Het vorige jaar om dezen tijd vertrouwden wij te zeer op de Maginotlinie. Laat ons thans niet te zeer op de Vereenigde Staten vertrou wen. Sir Walter Layton, de directeur-generaal van het ministerie van Levensmiddelenvoor- ziening heeft uit Amerika het bericht meege bracht dat het resultaat van de Amerikaan- sche inspanningen niet met het voorjaar, doch pas tegen den nazomer verwacht kan worden De menschen moeten niet denken, dat dit jaar een vloed van wapens uit Amerika zal komen" Naar de Daily Sketch meldt, zal in ver band met de kolenschaarschte het aantal personentreinen in Engeland beperkt wor den. De Engelsche censuur heeft na den jongsten Duitschen luchtaanval op Londen bij uitzon dering het noemen der getroffen straten toe gestaan, zoo schrijf de Londensche corr. van de te Boedapest verschijnende Uj Magyar-sag. Door de bombardementen zijn, naar de corres pondent verder meldt, het gebouw van Reu ter, de persclub en het gebouw van de Daily Telegraph verwoest. Een verschrikkelijk beeld van vernieling biedt Newgate Street, waar alle gebouwen zijn ingestort. Er is niets meer dan een geweldige puinhoop te zien. De correspondent merkt op, dat hij een dergelijke verwoesting alleen nog maar te Southampton heeft gezien. Tegelijk met de aankondiging van de vermin dering van het vleeschrantsoen heeft de Engel sche minister van Voeding gewaarschuwd voor de vleeschschaarschte tijdens het weekeinde ..als gevolg van tijdelijke leverings-moeilijkhe- den". Deze waarschuwing, zoo schrijft de Lon densche correspondent van de New York Herald Tribune, is overbodig, daar vele vleeschwinkels te Londen wegens gebrek aan vleesch reeds ge sloten zijn. Officieel is als reden voor de schaarschte „vervoersmoeilijkheden" opgegeven. Het is echter volgens den correspondent moge lijk dat de voorraden niet toereikend waren. Voor met verlof zijnde leden van de weer macht zijn de vleesch- en suikerrantsoenen ver minderd. Het Engelsche ministerie van Voeding heeft verder mededeeling gedaan van controle op de prijzen van eieren en van de verplichting tot aanmelding van paarden, daar met ingang van 1 Februari het voer gerantsoeneerd wordt Volgens een bericht in de News Chronicle be klagen de Britsche huisvrouwen zich er over, dat zij in de kleine steden, waarheen zij geëvacu eerd z;in, in de winkels geen artikelen kunnen krijgen, terwijl de winkels in de groote steden vrij ruime voorraden hebben. De bevolking der kleine provinciesteden, zoo schrijft het blad, is met 50 pet. toegenomen, doch de levcnsmidde- lenvoorziening is niet eens zoo voorbereid als noodig is om in de behoeften te kunnen voor zien. De huisvrouwen beklagen er zich over dat schaarschte van vrijwel alle artikelen zich doet gevoelen. De moeders zijn ontstemd over het ge brek aan kindervoedsel. Het is de taak van het ministerie van Levensmiddelenvoorziening een rechtvaardige verdeelingsmethode te vinden. In de eerste plaats zijn er distributiesystemen, die men zeer goed zou kunnen probeeren. De Duit- schers hebben een distributiesysteem voor stof fen, het puntenstelsel, ingevoerd, dat goed werkt en wij zouden ons kunnen voorstellen, dat het zelfde principe voor biscuits, kaas. conserven en gedroogde vruchten werd toegepast. Buiten O.B. en Fl. TOKIO, 3 Jan. (D.N.B.). Vanmiddag is een uit leden van beide huizen bestaande com missie, die tot taak heeft, de vorming van een Oost-Aziatische Liga te bespoedigen, van hier naar China vertrokken. De commissie telt 25 leden. Men verwacht, dat zij Dinsdag te Nanking zal aankomen. De commissie zal de tegenwoor dige voorwaarden voor een vrede in China on derzoeken. BERLIJN, 3 Jan. (D.N.B.) In Engeland heeft het bericht, dat men nu ook in het Middelland- sche Zee-gebied met Duitsche luchtstrijdkrachten rekening te houden heeft, begrijpelijke onrust gewekt, aldus schrijft de Deutsche diplomatisch- politische Korrespondenz. Blijkbaar meende men er te Londen op te kunnen vertrouwen, dat de strijd, die de beide asmogendheden in haar ge bied voor de beteugeling van de ondraaglijke Britsche heerscherslusten uit te vechten hebben, zoo gevoerd wordt, als met den Britschen smaak overeenkomt: namelijk gescheiden en zonder innerlijken samenhang. Men verheugde zich der halve reeds te Londen er op te kunnen rekenen, dat de Duitsche luchtmacht uitsluitend in het Noorden haar arbeidsveld zou zien. Evenmin als de Atlantische Oceaan veilig is voor Italiaansche duikbooten, evenmin als het Britsche eiland vei lig is voor Italiaansche luchtstrijdkrachten, evenmin mag Engeland gelooven dat de Duit sche luchtmacht loonende Britsche aanvalspun ten in het Middellandsche Zeegebied buiten be schouwing kan laten. Engeland is voor de as mogendheden voor elk en voor hen tezamen overal de tegenstander, waar hij ook den strijd aanbindt. Engeland is van zijn kant, naar men weet, geenszins beschroomd, wanneer het erom gaat, hulp te aanvaarden, vanwaar deze ook komt. Integendeel, zijn opdringerigheid op dit gebied is reeds overal als lastig en verdacht ondervonden en wordt in deze uitwerking hoogstens nog over troffen door zijn nu en dan getoonde bereidheid tot hulpverleening, die, naar de ervaring heeft geleerd, doodelijk werkt. Evenals de Italiaansche Zonsondergang 4 Jan. 17.41 Zonsopgang 5 Jan. 9.49 4 Jan. Maanopkomst 13.48 ondergang 0.23 Zonsondergang 5 Jan. 17.42 Zonsopgang 6 Jan. 9.48 5 Jan Maanopkomst 17.40 ondergang 1.28^. BERLIJN, 3 Jan. (D.N.B.). Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft, naar het D.N.B. verneemt, Donderdag voor de monding van de Theems in duikvlucht een vijandelijke patrouilleboot met bommen aangevallen en in den grond geboord. De bommen hadden zoo'n effect, dat de hoogopslaande water massa's boven de boot weer samenvielen. Het vliegtuig ondernam nog een aanval in scheervlucht, maar de oorlogsbodem was reeds zoo zwaar getroffen, dat hij tijdens dezen aanval onderging. Omtrent het tot zinken brengen van het Brit sche turbineschip Turakina (8.706 ton) van de New Zealand Shipping Comp. op de Stille Zuid zee wordt door D.N.B. nog nader vernomen, dat het gewapende schip geruimen tijd tegenstand bood toen het door den Duitschen hulpkruiser Werd gesommeerd te stoppen. Dientengevolge konden slechts 23 overlevenden van de Turakina worden gered. Naar de Daily Mail meldt, zal de Brit sche regeering thans alle tankschepen vor deren die het ministerie van Scheepvaart nog niet overgenomen of gecharterd heeft. In een correspondentie uit Londen, gepubli ceerd door het te Buenos Aires verschijnende blad Nacion, wordt voor de eerste maal van Engelsche zijde toegegeven, dat Engeland in de eerste zestien maanden van den oorlog 4% mil- lioen ton aan koopvaardijschepen heeft ver loren. TOKIO, 3 Jan. (D.N.B.). De Japansche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, zal Zondagavond voor de radio een redevoering uitspreken over de Japansche buitenlandsche politiek en het probleem China. De rede zal uit gezonden worden naar Amerika, China en de Zuidzeegebieden. WASHINGTON, 3 Jan. (D.N.B.) President Roosevelt heeft aangekondigd, dat hij den nieu wen Amerikaanschen ambassadeur in Engeland de volgende week zal benoemen. Intusschen zal hij zijn persoonlijken vriend Hopkins naar Lon den zenden voor een persoonlijke missie, die twee weken zal duren. Men schrijft ons uit Berlijn: De Kerstdagen zijn voorbij. Alle Berlijners hebben goed gegeten. Want al was de angst groot, dat men niet voldoende lekkere dingen zou kunnen krijgen, en al is de traditioneele gans slechts hier en daar komen aanvliegen, er was toch meer dan genoeg. Men kan wel dansen, al is het niet met de bruid. En een vette haan in plaats van een gans is in ieder geval niet te versmaden! Merkwaardig is het dat, in weerwil van den oorlog en van alle donkere gastrono mische voorspellingen, de meeste Berlijners met een lichtelijk bedorven maag rondloopen, het geen bewijst, dat zij geen honger hebben ge leden. Voor een extra rantsoen chocolade, ap pelen en eieren was ook gezorgd. Verder werden de feestdagen, zooals ge reeds gelezen zult heb ben, niet door bommen gestoord. Voor alle ze kerheid hadden verscheiden inwoners de schuil kelders met kerstboomen gesierd, zoodat de mo gelijkheid bestond, een onderbroken feestelijk heid in den kelder voort te zetten. Wijn en wat dies meer zij bevindt zich uit den aard der zaak reeds in den kelder, zoodat het daar zeer ge noeglijk had kupnen worden. Maar het was niet noodig. Op den „Heiligen Avond" zond de radio bij zonder mooie muziek uit en bewees weer eens, hoe wereldomvattend deze uitvinding is. Om de soldaten in Noorwegen, Frankrijk en overal in de gelegenheid te stellen, met hun familieleden te spreken, was het mogelijk gemaakt, dat ouders en vrouwen met hun kinderen of echtgenooten over de radio konden spreken. Eén vader, die in Oost-Pruisen zat, en vier zonen, dien in Europa overal verspreid onder dienst zijn, spraken met elkaar, en de zonen wenschten hem gelijktijdig en in koor een gelukkig Kerstfeest. Het was eigenlijk fantastisch te hooren, hoe Narvik, Bayonne, Parijs en Gumbinnen zich tegelijker tijd meldden en een gesprek voerden, terwijl alle Duitschers ter wereld luisterden. De kerken waren voller dan ooit. Met het oog op lucht- verrassingen werden in de katholieke kerken de Nachtmissen eerst in den ochtend gehouden. Als gij dit leest, hebben wij, gij in ons vader land en de Duitschers aan de boorden van de Spree, het jaar 1940 reeds achter den rag. De traditioneele Oudejaarsavond-godsdienstoefening van vele Nederlanders, die vroeger in de Aree- rikaansche kerk en de laatste jaren in den Duitschen Dom werd gehouden, vindt dit jaar niet plaats. Vele echte Nederlanders vieren den Oudejaarsavond in ernstige stemming thuis in het gezin en zingen op het oogenblik, waarop de klok twaalf slaat, het plechtige gezang „Uren, dagen, maanden, jaren." De Duitsche buren ver wonderen zich daarover. De wijs van het gezang is namelijk aan een Duitsch koraal ontleend. Wie zingt er nu in den Sylvesternacht kerk liederen Ik geloof echter, dat de meeste Neder landers in de Duitsche hoofdstad in de Oudejaarsavond-viering verduitscht zijn en buitenshuis, te midden van uitbundige vroo- lijkheid, de zorgen van het afgeloopen jaar trachten weg te drinken. Ieder heeft nu een maal zijn eigen levensstijl die zelfs bij twee verwante volken zeer kan verschillen. Op 2 Januari begint het werken weer. En werken kunnen de Berlijners. 's Morgens om vijf uur opstaan is niets bijzonders voor hen. Ook niet in deze donkere dagen. Want te Berlijn is het thans ook eerst tusschen negen en half tien dag, al gaat de zon dan ook hier veertig minuten eer der op dan in de oude Amstelstad. In Ne derland heeft men echter ten deele de werkzaamheden een uur later laten begin nen. Te Berlijn is daar echter geen sprake van. De fabrieken beginnen in het algemeen thans om zeven mm. Op de meeste kantoren ook op de ambtelijke, begint men in „het holst van den nacht", des morgens om acht uur zomertijd met het werk. Nog iets over dien zomertijd; wanneer be gint het Nieuwe jaar? Om twaalf uur, wanneer officieel 1941 begint? Of om 1 uur (in Neder land 1.40), wanneer de zonnetijd het wil? Voor Nederland is dat geen probleem. Maar de Duit- scher is „gründlich". Hij wil van alles het naadje van de kous weten. En zoo zijn er twee partijen gevormd: de 12-uur en de 1-uur-Syl- vesterianen. Maar dan is er nog een derde partij. Zij viert de jaarwisseling van twaalf tot één! Dat wil zeggen; zij vieren den heelen nacht feest. Maar het hoogtepunt is, om het wiskundig uit te drukken, dit jaar een hoogte lijn, en wel een hoogtelijn van zestig minuten! Maar nu gaan wij werken. Hard werken. Van 's morgens zeven of acht tot des namiddags vier of vijf. Gij moet 's morgens vroeg voor dag en dauw eens in de straten van Berlijn komen, bijv. tusschen zeven en acht. Alle middelen van verkeer zijn dan propvol, maar tegen negen uur zijn de trams en omnibussen leeg. Tus schen vier en vijf begint het groote verkeer dan weer in de omgekeerde richting. Maar ook 's avonds blijft het, ondanks de verduistering, tamelijk druk Want de Berlijner is van huis uit een gezellig mensch. Hij is niet de bullebak, die het buiten land van hem gemaakt heeft. Trouwens, in heel Duitschland buiten Berlijn spreekt men ook over de „grosse Schnauz" van den Berlijner, en be schouwt men hem als een opschepper, die slechts in Churchill zijns gelijke vindt. Dit is een dwaasheid, neen, erger, een afschuwelijk mis verstand, om in Nederlandschen parlementairen stijl te spreken. De Berlijner is de gemoedelijk heid in eigen persoon, hij houdt van gezelligheid, hij is soms ietwat ruw in zijn wijze van uitdruk king „derb" zegt men hier en als hij iets te opvliegend is, hy houdt er van het geschil zoo spoedig mogelijk weer af te drinken. En dan is hij werkzaam. Het arbeidstempo is in geen Duit sche stad zoo snel als te Berlijn. Als de Berlijner gasten uitnoodigt biedt hij hun het beste van wat hij heeft. Tijdens den oorlog is dit zoowel door de distributie als door de donkerheid een weinig minder geworden. Maar de Berlijner heeft er zich dadelijk in geschikt. Het is de vaste ge woonte geworden op de gezellige avondjes bü vrienden, dus op het „avondeten", zelf den mondvoorraad mee te brengen. Voor het drinken zorgt dan de gastheer, maar al het overige wordt netjes uit het papiertje gepakt en opgediend. Dit is zoo vanzelfsprekend, dat er extra soms by een invitatie wordt by'ge- zegd: „geen eten meebrengen". Als men een maal aan het eten meebrengen gewend is, komt men er eerder toe, vrienden uit te uoodigen of een uitnoodiging aan te nemen Wat het drinken betreft heeft wel iedereen de een of andere kcude of warme vochtigheid in huis. Maar als dit niet 't geval is: de restaurants weermacht met de aankomst van de Duitsche verbonden luchtstrijdkrachten de offervaardig heid van in den strijd geharde kameraden be groet, aldus besluit het artikel, zoo wachten ook dezen slechts op het oogenblik, dat hun de mo gelijkheid biedt, schouder aan schouder met de Italiaansche vliegers den vijand ook op deze plaats de kracht hunner aanvallen te doen ge voelen. Want de as is niet slechts een instrument van gemeenschappelijke politiek, doch ook van gemeenschappelijken strijd. Dit feit zal Engeland hoe langer hoe zwaarder te voelen krijgen. Naar aanleiding van de opening van het aca demische jaar aan het Pauselijk Instituut tot opleiding van jonge priesters voor den diplo- matieken dienst van den Heiligen Stoel, wefd de aandacht van het publiek gevestigd op den president van de Academie, Aartsbisschop Jo hannes Zonghi. Aartsbisschop Zonghi heeft den gezegenden leeftijd van 93 jaren bereikt en is de laatste overlevende van de 23 geestelijke stenografen van het Vaticaansche Concilie van 1870. Mgr. Zonghi was tijdens het laatste levensjaar van Z.H. Pius XI privé-secretaris van den Heiligen Vader en was eveneens aanwezig toen Pius XI den laatsten adem uitblies. Deze nestor der bisschoppen mag zich in een goede gezond heid verheugen. BELGRADO, 3 Jan. (Stefani) Naar aanleiding van de reis van den Bulgaarschen minister van Buitenlandsche Zaken, Filof, heeft de Londen sche radio zich gehaast aan de regeering te Bel grado den raad te geven de algemeene mobili satie af te kondigen. Maar deze propagandisti sche en diplomatieke druk van Engeland zijn tot mislukking gedoemd. In diplomatieke kringen te Belgrado sluit men evenwel de mogelijkheid niet uit, dat Filof te Weenen politieke besprekingen voert. De Vreme meent, dat deze besprekingen van positieve be teekenis zullen zijn voor een steeds nauwer sa menwerking tusschen Bulgarije en de asmogend heden. Het blad legt verband tusschen deze reis en het diplomatiek-militaire offensief, waarmede de asmogendheden het nieuwe jaar ingetreden rijn. BRUSSEL, 3 Jan. (D.N.B.). De uitgever van het rexistenblad Pays Réel, Léon Degrelle, geeft in een „Groet aan het jaar 1941" een kort overzicht van de historische gebeurtenissen in het afgeloopen jaar, waarna hy vervolgt: „Het gaat bij dezen oorlog niet om een zuiver militair conflict, doch om een strijd tusschen wereldbeischouwingen, waarin zich miilioenen jonge menschen, wat ook hun vaderland is, solidair voelen. Zij allen loopen met dezelfde hartstochtelijke geestdrift storm tegen een ver ouderde egoïstische en afgetakelde wereld en tegen haar wanorde, onrechtvaardigheid en verkalkte opvattingen. Zij allen tezamen willen deze wereld, die afgedaan heeft, ten val bren gen om haar in Europa door de gloeiende soli dariteit der harten te vervangen. Het zal het grootste werk van Adolf Hitler zijn. Wij hebben vertrouwen in zijn kracht, zijn menscheiykheid en de grootheid zijner gedachten". De wederopbouw van de verwoeste kerken in Spanje gaat met onverminderden ijver voort. In het geheel moeten er 4850 kerken en 425 parochiën opnieuw worden ingericht. In Toledo worden de waardevolle glasschil deringen van het Alcazar, die tengevolge van de talrijke ontploffingen voor het grootste deel vernield werden, vernieuwd. Dit restauratie werk zal ongeveer vüf jaren in beslag nemen. Het wereldberoemde Heiligdom van de Madonna della Mercedes, de patrones van de stad, is met hulp van den militairen opbouwdienst hersteld en weder in gebruik genomen. Het bedevaartsoord Nuestra Senora della Cebeza, dat door de aanhangers van generaal Franco heldhaftig werd verdedigd, zal eveneens geheel opnieuw opgebouwd worden. Benito Mussolini heeft voor de bedevaartkerk een nieuw orgel geschonken. Te Brunete, een stad die tijdens den oorlog geheel verwoest is, zal het Heiligdom van Onze Lieve Vrouw der Overwinning worden opgericht, en wel op zoo danige wijze, dat alle wegen naar dit middel punt zullen leiden. Iedere kerk die opnieuw wordt opgebouwd, wordt van een eigen paro chie-huis voorzien. rijn er alle op ingericht, bier buitenshuis te leveren. Zy zijn alle in het bezit van groote 1, 2, 3, 5 en 10 literkannen en syphons, die men gevuld mee naar huis neemt en den volgenden dag weer terug brengt. Ook vaatjes worden ge leverd, die later worden afgehaald. Dit laatste voor het geval, dat men anders een keer of zes zou moeten loopen, om weer genoeg te drinken te hebben. Bier behoeft men dus eigenlijk nooit in huis te hebben; men krijgt het altyd versch van het vat. Met de beste wenschen voor den lezer beslui ten wy dezen eersten brief voor het jaar 1941. Aan de Oude Gracht te Utrecht is Vrij dagmiddag te ongeveer twee uur een brand uitgebroken, zooals Utrecht den laatsten tijd niet heeft gekend. De laatste- groote branden, die van het Station en van het gebouw der Galeries Modernes, liggen ons nog versch in het geheugen en iedeien keer, wanneer wij het nieuwe station zien of het nieuwe gebouw der Galeries beschou wen, herinneren wij ons weer de bijna on- menschelijke taak, welke de brandweer heeft gehad bij het blusschen van den vuur gloed. De brand van Vrydagmiddag heeft het ge bouw „De Gesloten Steen", in het hartje van de stad, hevig aangetast. Ook nu stond de brandweer voor een zware taak, omdat de wind fel en de vorst hevig was. De Oude Gracht, die met een flink^ laag ijs bedekt is, gaf in den beginne niet die mede werking aan de spuitgasten als gebruikeiyk. Toen wij op het terrein van den brand aan kwamen, dreven er zware rookwolken boven de bevroren Oude Gracht; „De Gesloten Steen" was door de zwarte rooksluiers, die het gebouw omgaven, haast niet tp onderscheiden. Bij informatie bleek de brand in de kelders te woeden, waar pakstroo ligt opgestapeld om porceleinen waren in te verpakken. Het is dit pakstroo, waarin het vuur vooral voedsel vond en dat door den vochtigheidsgraad de zware rookontwikkeling deed ontstaan. De brandweer, met commandant S. Priester aan het hoofd, was met twee motorspuiten uit gerukt en bedwong allereerst den felsten vuur haard in de kelders. Het blusschingswerk vond echter onder moeilijke omstandigheden Dlaats. Daar was allereerst de felle koude die het werk voor de spuitgasten dubbel zwaar maakte en het water op den grond terstond deed be vriezen. Dit laatste euvel werd met een flinke hoeveelheid zand afdoende bestreden. Grooter „handicap" was echter de rookontwikkeling. Het was onmogelijk zonder masker in de kelders af te dalen. In het benedengedeelte van het pand, waarin de brand woedde, is een porcelein- handel gevestigd van den heer H.. die zich kortelings te Utrecht vestigde, nadat zyn zaak te Rotterdam bij den grooten brand aldaar was verwoest. Het bovengedeelte van het huis stond leeg. Eenigen tijd na het uitbreken van den brand, die ernstig huis hield en gevoed werd door het vele pakmateriaal, achtte de brandweer het noodzakelijk de omwonenden te waarschuwen, opdat zij de belendende pereeelen zouden ver laten. De brandweer was echter spoedig den brand meester, zoodat voor uitbreiding geen ge vaar meer bestond. Een zwaar werk was het voor de spuitgasten, toen zij er toe overgingen het benedengedeelte van het huis te ontruimen, waardoor tevens de vuurhaard kon worden aan getast. Daarna kon het blusschingswerk zich be palen tot het smeulend vuur, dat kordaat werd aangepakt. In de avonduren duurde de brand nog voort, aoch toen konden reeds eenige brandweerwagens naar de garages teruggaan. Een groote partij glas- en aardewerk ging ver loren. De schade, die vry aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. WASHINGTON, 3 Jan. De eerste reactie in Amerikaansche regeeringskringen op het Brit sche voorstel, inhoudende, dat de Vereenigde Sta ten voor den duur van den oorlog de Britsche scheepvaartroutes in den Grooten Oceaan zou den overnemen, is niet overmatig gunstig. Aldus meldt United Press aan haar bladen. Een officieele persoonlijkheid verklaarde in verband daarmede: „Het zou onverstandig van ons zijn een regeling te treffen, die onzen han del kon schaden. Wij hebben goede kansen on sen handel op den Grooten Oceaan uit te brei den. Indien wij dit doel kunnen bereiken langs den normalen weg, waarom moeten wij ons dan verplichten onze winst na den oorlog weer terug te geven?" Men wees er op, dat de Vereenigde Stalen reeds, zonder eenige overeenkomst te hebben ge sloten, twee scheepvaartroutes tusschen de oost kust van Noord-Amerika en Zuid-Amerika heb ber overgenomen, welke vroeger door Britsche reederijen werden bevaren. Van dezelfde zijde werd daaraan toegevoegd, dat Engeland later langs den weg der vrije mededinging kan pro beeren die routes weer voor zijn eigen scheep vaart terug te winnen. Volgens het D.N.B. verklaarde men verder, dat de Amerikaansche schepen reeds thans slechts 40 pet. van den buitenlandschen handel der Ver eenigde Staten kunnen vervoeren. Daarom kan niet worden verwacht, dat de Vereenigde Staten overeenkomsten aangaan, die hun normalen handel in gevaar brengen. Ook in scheepvaart- kringen te New York wordt 't plan gecritiseerd. Men schryft ons uit Berlijn: Prof. dr. Hunke, de president van den „Wer- berat der deutschen Wirtschaft", is tot leider van de afdeeling „Buitenland" van het Pro- pagandaministerie benoemd. Prof. Hunke blijft echter tevens leider van den „Werberat". In buitenlandsche perskringen wordt hieruit af geleid, dat het zwaartepunt van de Duitsche buitenlandsche propaganda in de toekomst tneer naar het economische zal neigen en dat met name de bevordering van den uitvoer mede taak van het Propagandaministerie zal zyn. GENÈVE, 3 Jan. (D.N.B.) De minister van Staat in het minister-presidium, Paul Baudoin, heeft zyn ontslag ingediend, naar officieel uit Vichy gemeld wordt. Later werd uit Vichy gemeld, dat maarschalk Pétain het verzoek om ontslag van Baudoin heeft aanvaard. BERN, 3 Jan. (D.N.B.). De Bondsraad heeft vandaag in overeenstemming met een wenk uit verscheiden kantons een bijzondere defensiebe lasting voor emigranten ingevoerd. Diensvolgens zijn belastingplichtig de Zwitsersche burgers, die na Augustus 1939 geëmigreerd zyn of emigreeren, of die aan een geëmigreerd familie lid toelagen ten bedrage van meer dan 20.000 franc doen toekomen. STOCKHOLM, 3 Jan. (D.N.B.) Sinds Nieuw jaarsdag woeden in Zuid-Zweden heftige sneeuwstormen. Bijzonder zwaar werd de pro vincie Schonen getroffen. Op verschillende wegen zijn ernstige moeilijkheden voor het ver keer ontstaan. Ook van het eiland Oeland wordt verkeersstagnatie gemeld als gevolg van den sterken sneeuwval der laatste dagen. Het dorp German op dit eiland is van elk verkeer afge sneden. De ysmassa's in den Kalmarsund begin nen de scheepvaart groBte moeilijkheden te be reiden. Uit Presburg wordt gemeld, dat in Slowakije na langeren dooi plotseling weer koude met stormen en sneeuwbuien is opgetreden. In de hoofdstad viel regen, die dadelijk bevroor, zoodat het verkeer gedeeltelijk moest worden gestaakt. Ook op het land zijn vele wegen onbegaanbaar geworden. Geduld is sulk een schoone zaak, zegt een spreekwoord en dit spreek woord heeft gelijk. Laten we dus een beetje geduld met elkaar hebben. Maar dit wil niet zeggen, dat het toppunt van geduld eveneens een schoone zaak is. Wie te veel geduld heeft en tot het uiterste wacht om b.v. een einde te maken aan een schee ven toestand, overdrijft even goed als hij die in geduld te kort schiet. De waarheid ligt ook hier in het midden. Het gaat hier mee als met het recht: wie tot het uiterste zijn recht wil heb ben, zal doorgaans... onrechtvaar digheid begaan. In de afgeloopen weken zijn enkele gevallen o.m. in den visch- en den rywielhandel voorgekomen, waarin een vereeniging of bond zich in een circulaire tot niet-aangesloten be- dryfsgenooten richtte met de mededeeling, dat die vereeniging of bond door den secretaris generaal van het departement van Handel, Ny- verheid en Scheepvaart was goedgekeurd ais eenige organisatie voor den desbetreffenden bedryfstak. Dientengevolge zou iedere bearyfsgenoot, die nog niet als lid was toegetreden, ver plicht zijn zich aan te sluiten. Het betreft hier een ergerlijke misleiding, die op geen enkelen grond steunt. Wel machtigt het besluit betreffende op- bouw en organisatie van het bedryfsleven den secretaris-generaal tot een dergelyken organisatiedwang, maar tot op heden is op grond van deze bevoegdheid nog geen enkele organisatie als uitsluitende verte genwoordiging van den betrokken bedrijfs tak erkend. Aan een ieder wordt derhalve dringend aangeraden, zich bij ontvangst van dergelyke circulaires voor nadere inlich tingen te wenden tot den Economischen Voorlichtingsdienst, Rynstraat 24 te 'sGra- venhage, welke de voorlichtingsinstantie is van het departement vaD Handel, Nyver- heid en Scheepvaart De omstreeks 20 November gepubliceerde mededeeling van de organisatie-commissie voor het Nederlandsche bedryfsleven, waarin deze met nadruk het verzoek tot het bedryfsleven richtte, plannen tot concentratie van bestaande, tot oprichting van nieuwe vereenigingen, enz tot nader order geen vasten vorm te laten aannemen, is nog steeds onverminderd van kracht. BERLIJN, 3 Jan. (D.N.B.) Hoezeer het Duit sche volk zich interesseert voor godsdienstige vragen, blykt uit de jongste statistiek van de Börsenverein der Deutschen Buchhandler. Vol gens deze statistiek staan by de nieuwe uitgaven de schoone letteren aan de spits met 16,7 pro cent, maar reeds op de tweede plaats volgt met 9,5 pet. de godsdienstige en theologische litte ratuur, terwijl techniek en handwerk slechts 7,6 pet. en geschiedenis en volkskunde slechts 6,8 pet. der publicaties vormen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1