Lolbjennrj^ Haarlem, 6 Jan. Laatste Nieuws Nederlanders in Duitschland Bardia op stoomen en verven Ijsvermaak in het Kennemerland Hardnekkig verzet bij MAANDAG 6 JANUARI 1941 IN MEMORIAM ZUSTER GASANDER TRAMBOTSING IN DE TEMPELIERSSTRAAT AGENDA Admiraal Leahy in Vichy aangekomen OPSLAG VAN GROENTEN De kosten voor Haarlem 50.200 VOLKSCONCERT H.O.V. Soliste: Nel Takken, Piano GELOOF EN WETENSCHAP Eerstvolgende bijeenkomst op 19 Januari HET BEHEER DER GEMEENTE-FINANCIëN IJSONGEV ALLEN BETER IETS DAN.NIETS! BURGERLIJKE STAND Krefelder Stedelijke Opera Gemeentezaken Mannenkoor „De Eendracht" Tijdelijk 15% KORTING Het ijs Soirée R.K.V.V. „Alliance" Aanvoer Papierfabriek Distributie-nieuws VELSEN Burgerlijke stand IJMUIDEIK Jaarvergadering V.Z.V. Geen persoonlijke ongelukken Recordvangsten van Deensche visschersvaartuigen Bedrijfsongeval BLOEMEND AAL T.B.G. op school Elf kinderen naar een sanatorium overgebracht WINTERHUI EDERLAND Afd. Velsen Diensttijd in Rusland tot vier jaar verlengd Verdere maatregelen voor luchtbescherming in Tokio Roode Kruis-schepen naar Griekenland Turksche dienstplicht verlengd De zangeres Tilly Koenen overleden Mr. J. G. L. M. van Gils Bioscopen 7 Januari Bioscopen Apotheekdiensten Commissie zal arbeidsvoorwaar den gaan onderzoeken Ital. weermachtsbericht J. ENTE OVERLEDEN ZAANDAM STAD Het bericht van het plotseling overlijden van «uster Casander, tot vóór een goed jaar onge veer de zuster voor Maatschappelijk Werk aan de Mariastichting, zal velen, zoowel in katho lieke als in niet-katholieke kringen, in Haarlem, hebben geschokt. Want zuster Casander was ja renlang bij menschen van eiken rang en stand bekend. Met de beter gesitueerden kwam zij in aanraking om voor de minder met aardsche goederen gezegende stadgenooten te „vragen" en me.t de behoeftigen verkeerde zij bijna allen dag om „uit te deelen". Nadat zij eerst eenige jaren als particulier verpleegster in Haarlem gewoond had, begon zij in den loop van den vorigen oorlog haar Maat schappelijk Werk voor arme zieken. Met zuster Schouten, die voor het St. Elisabeths Gasthuis hetzelfde werk deed, en zuster Merinos var. het Diaconessenhuis heeft zij in geheel Haarlem op verschillend terrein hulp en steun gebracht, waar menschen door kommer en zorgen dreig den ten onder te gaan, h^eft zij, wat van niet minder beteeker.is was. woorden van troost en opbeuring gesproken tot hen. die den zwaren strijd om het bestaan bijna niet meer konden dragen. Hoeveel huismoedertjes denken met dankbaar heid aan haar terug, omdat zij ze uit den nood geholpen heeft, toen ze opgenomen moesten worden in een z'ekenhuis en niet wisten hoe de gang van zaken in haar drukke en dikwijls kroostrijke hu'sgzinnen moest geregeld worden! Zuster Casander zorede in die gevallen, dat er hulp kwam. Thans is dat alles beter geregeld dan eenige jaren geleden, maar in het begin, een 25 jaar geleden, moesten de zusters in de meeste ge vallen op eigen initiatief een oplossing zoeken. Zij sjouwden dan niet zelden van den vroegen morgen tot den laten avond. De oudere lezers en vooral de lezeressen van onze krant herinneren zich nog wel de herhaal de oproepen om steun, welke zuster Casander In den tijd, dat er geen Brokkenhuis was, in de Nieuwe Haarlemsche Courant tot hen kon rich ten. Dêm weer vroeg zij een wieg. dan weer een kinderwagen, dan een invalidenwagen. dan een kachel en soms waren het heele stapels lijfgoe deren. Altijd had zuster Casander succes, meest al dubbel en dwars en immer was zij dankbaar. Doch nooit was zij voldaan, nooit uitbundig enthousiast, omdat zij maar al te goed wist hoe veel er noodig was, hoe spoedig haar voorraad slinken zou. Veel heeft zij voor de armen ge daan. Toen er omstreeks Kerstmis nog geen collec tes voor de „Stille Armen" werden gehouden, waren het de zusters voor Maatschappelijk Werk, die een Kerstinzameling hielden voor dé armen en een St. Nicolaasfeest voor de kinde ren van armen en zieken. wy mogen er hier nog wel aan herinneren, dat de zeereerwaarde heer pastoor, nu Mgr. Willenborg, nimmer evergeefs een beroep op haar medewerking deed om hem behulpzaam te zijn bij de verpleging en vooral bij het vervoer van de zieken, die aair zijn eucharistisch tri duüm kwamen deelnemen. Totdat een goed jaar geleden haar gezondheid haar noopte daarvan af te zien, heeft zü haar werk voortgezet. Lang heeft zij dus van haar rust niet genoten, doch ongetwijfeld valt zij on der degenen, tot wie O. L. Heer heeft gezegd: Wat gij aan de minsten der Mijnen hebt ge daan. dat hebt gij aan Mij gedaan. De eeuwige rust en het eeuwige loon daarvoor zullen haar stellig niet ontgaan. B. en W. schrijven aan den raad: Het ligt in ons voornemen, een hoeveel heid groente in te slaan teneinde gedurende twee weken, vijf dagen per week, in de voedselvoor- Biening van de Haarlemsche bevolking te kunnen voorzien, indien die voorziening voornamelijk tengevolge van verkeersmoeilijkheden, zooals strenge vorst, tijdelijk stagneert. De groente zal bestaan uit stapelgroenten (koolrapen, wortelen en uien) en vatgroenten (snijboonen, spereieboo- nen en andijvie). De goederen zullen door de gemeente worden gekocht en opgeslagen. Met de handelaren, die de voorziening hiervan in Haarlem en omgeving verzorgen, is overeenge komen, dat deze de groente op eerste aanbie ding zullen overnemen. Wij hebben ons tot de besturen der omliggende gemeenten gewend met het verzoek, in de kosten van deze voorzie ning, die ook voor hun gemeente van belang is, r-r.c.. "j -> i ?gen waarop wij van de gemeenten Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort een bevestigend antwoord ontvingen. De kosten zullen overigens naar verwachting gering zijn en bestaan uit rente van het voor aankoop benoodlgd kapitaal, kosten van toezicht en verlies door indrogen. Voor den aankoop en het opslaan dezer groen ten is een bedrag van 50.200,noodig. Dit ondanks ijspret goed bezochte Zon dagmiddagconcert stond weer onder leiding van Marinus Adam. We kregen een reprise te hooren van de 4e symphonie, in A gr. terts, van onzen Nederlandschen componist Jan van Gilse. Op nieuw kregen we den indruk, dat de beide laat ste deelen tot de best geslaagde en meest eigene behooren. Het orkest was goed op dreef en musiceerde viert en pittig. We beluisterden in het langzame derde deel enkele fraai klin kende houtblazersensembles, terwijl de Varia ties van het laatste hoekdeel mede door de uitstekende verwerking van een goed gevonden en geschikt thema werkelijk boeiend waren. Het succes was wederom groot en we mochten den componist zelf, die naar de verklanking van zijn werk was komen luisteren, zijn dank zien uitspreken aan Marinus Adam en de zij nen voor de wijze, waarop zij dit opus hadden geïnterpreteerd. Daarna volgde de interessant geschreven Bur leske in d. kl. terts van Rich. Strauss, voor piano en orkest. Een werk, dat de titel duidt er op uiterst grillig van vorm is, ter wijl de naam van den componist wijst op gees tigheid en flitsende effectvolle muziek. Dat Nel Takken ofschoon ze het werk met zuiver be grip speelde er in geslaagd is een en ander met voldoende esprit en kernachtig toucher tot ons te brengen, kunnen wij niet zeggen. Het werk als geheel lag haar minder goed, daar het een brillante pianistiek eischt, brillantere allure. 3et*r slaagde zij in haar vertolking van Mozarts weinig gespeeld Piano-concert in G gr. terts no. 17, ofschoon zij ook hier wat al te gereserveerd bleef en een wat wanner senti ment gerust baan had kunnen breken, vooral in het Andante, dat nu wat koel aan deed. Haar succes was nochtans welverdiend om den ernst van haar opvatting en de gaaf heid van haar techniek De temperatuur in de zaal was vooral in de buurt der nooddeuren op oorlogs-laag e! J. S. Het bestuur van de vereeniging „Geloof en Wetenschap" te Haarlem verzoekt ons mede te deelen, dat op verzoek van het tooneelgezei- schap „Het Masker" de opvoering van „Ja ot neenniet op 12 Januari, maar op Zondag middag 19 Januari zal plaats hebben. B. en W. schrijven aan den raad: Het is den laatsten tijd meermalen voorge komen, dat eenige leden der commissie van bij stand in het beheer der gemeente-financiën door verschillende oorzaken de vergaderingen dier commissie niet bijwoonden. Voor een gede gen voorbereiding der financieele aangelegenhe den achten wij dit ongewenscht. Vooral in dezen tijd nu de financiën der gemeente bijzondere zorg eischen. Daarom stellen Wij U voor, het aantal leden van bovengenoemde commissie te bepalen op zes en de verordening regelende de samenstelling en werkkring der vaste raads commissies dienovereenkomstig te wijzigen. Zondagmiddag is de 49-jarige heer S. op het ijs aan den Jan Gijzenvaart gevallen. Hij kreeg 'n bloedende snij wonde aan den neus; Door eeen lid van den Onglvallendienst werd de man verbon den en naar een dokter aan den Rijksstraatweg, gebracht, waar de wond gehecht werd. Op den Kloppersingel werd de 16-jarige W. K. S. Zondagmiddag aangereden door een sliert schaatsenrijders. Hij werd tegen den gladden ijsspiegel gesmakt, waaroor hij een snijwond kreeg boven et rechteroog: en tevens een lichte hersenschudding bekwam. Ter plaatse werd hij door den ongevallendienst behandeld. De jonge man kon te voet naar zijn huis worden overge bracht. Denzelfden middag is de 17-jarige mej. v. d. W. met haar hoofd op de schaats van een ander terecht gekomen. Ze kreeg een wond aan haar rechterslaap. De jonge dame is dadelijk naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht, waar de wond is gehecht. Op het ijs van den Schotersingel is een 26- jarige dame uit Zaandam gevallen, toen ze met haar schaatsen in een gleuf terecht kwam. Ze werd met een auto naar de woning van haar ouders hier ter stede gebracht, met een niet ernstige wond aan een van haar oogen. Onder het motto „Beter Iets danniets!" organiseert de dansleeraar, de heer H. Berg man, voor de leerlingen van zijn dansschool, de leden van „Davoka" en introducees Zaterdag avond in de H K. B. een tusschenbal, dat aan vangt om half zeven en om elf uur geëindigd is. „The Margians", die reeds meerdere malen te Haarlem met- succes zijn opgetreden, verleenen de muzikale medewerking Ondanks de ietwat eigenaardige uren kunnen ae bezoekers van dit bal er van verzekerd zijn, dat het een Knalfeest met vele attracties en een gezellige sfeer wordt. Kaarten zijn nog verkrijgbaar in de Zocher- straat 22. Geboren 2 Jan.: C. M. ReusKlijnveld, d.; 3 Jan.: H. M. NoordmanSpaans, z.; 4 Jan.: M. P. LammersHuijbens, d.; 4 Jan.: C. J. M. CramerHoreman. z.; 5 Jan.: S. C. Snoekvan der Horst, z.; 5 Jan.: H. Stolte-Veurink, d.; 5 Jan.: M. van der Ent Braatvan Zaanen, d.; 4 Jan.: R. C. Verboomvan den Berg, z.; 3 Jan.: A. Roepde Lange, d.; 4 Jan.: A. W. E. Delforge van Osch, d.; 2 Jan.: R. S. M. Bosvan Luij- ken, z.; 4 Jan.: J. P. Overbeekvan Dijk, d.; 4 Jan.: S. W. M. Schoenvan Musscher. d.; 4 Jan.: C. M. van Luijkvan Dongen, z.; 3 Jan.: J. L. KleinPitermark, z.; 5 Jan.: C. Winnubst van der Gulik, d.; 5 Jan.: W. Kokvan Hei ningen, d.; 5 Jan.: A. J. M. van SchikVerbeek, z.; 5 Jan.: J. van den BergBakker, d.; 4 Jan.: W. M. van der WerffKater, z.; 5 Jan.: K. van WortMaunz, d. Overleden 3 Jan.: H. Mense, 78 j., Boogstraat; 3 Jan.: B. Bleekman, 60 j., Tugelastraat; 3 Jan.: W. C. Steinmetz, 3 j., z., Rijksstraatweg: 3 Jan.: A. C. HoisbergenSonneborn, 76 j., Ripperda- park; 3 Jan.: J. Bakker. 72, j„ van der Vinne- straat; 4 Jan.: R. Kan, 62 j„ Brakenburgstraat; 5 Jan.: C. M. EngelboerCambier, 49 j.. Patri moniumstraat; 5 Jan.: G. de GraafZijdewind, 78 j., Madoerastraat; 4 Jan.; C. Schoen, 34 Mhgdalenasteeg. Gehuwd 6 Jan.: A. Dollé en M. C. Kruijff. De Krefelder Stedelijke Opera geeft op Don derdag 9 Januari des avonds om acht uur een gastvoorstelling in den Stadsschouwburg te Haarlem. Opgevoerd zal worden de operette „Gltickliche Reise" met groot orkest en ballet. Het gezelschap telt ongeveer 100 medewer kenden. Voorgesteld wordt te verkoopen aan B. Thu- nissen te Heemstede 247.5 M2. grond tegen 11 per M2-, aan de Oostzijde van de Lorentz- kade. Tevens wordt een regeling getroffen be treffende de overdrachtskosten van een percee, aan de Lorenfczkade. Bij de gehouden jaarvergadering van hét Mannenkoor „De Eendracht" werd in de va cants bestuursplaats gekozen de hêer O. Oder- kerk. De heeren M. v. d. Heuvel en B. Baar werden herbenoemd. Besloten werd om in het voorjaar een con cert te geven in het Patronaatsgebouw te IJmui- den-Ooet en aan een concert deel te nemen. GROOTE HOUTSTRAAT 5 A HAARLEM Op de vaarten en singels van onze stad en op de ijsbanen in de omgeving was het gis teren drukker dan in de Groote Houtstraat op Zaterdagmiddag. En dat, ondanks een be trekkelijk felle koude. Zoo verknocht zijn wij nu eenmaal aan het ijs en aan alle geneug ten, die daarmee verband houden. De bestuurderen van de verschillende ijsver- eenigingen hebben direct de hoofden bij elkaar gestoken en wedstrijden georganiseerd, in de hoop, vorst Thialf nog enkele dagen zijn ijzigen scepter zal blijven zwaaien. De houders van kinderkaarten van de ijsclub voor Haarlem en omstreken zullen Woensdagmid dag op het uitstekende ijs aan de Kleverlaan kunnen toonen wat zij waard zijn. Voor jongens tot en met veertien jaar worden hardrijwedstrij den gehouden over honderd meter, voor de meis jes van dien leeftijd is er een wedstrijd in het blokjesrapen. De oudere jongens kunnen kracht en behen digheid met elkaar meten in een wedstrijd puck- drijven. Voor de oudere meisjes is de deelneming aan een behendigheidswedstrijd openbesteld, waarin zoowel de hardrij dsters als de even- w'chtskunstenaressen een kans zullen krijgen. Tot slot volgt een mixed-wedstrijd voor paren Afwisselend moeide heer de dame en de dame den heer op een sleetje over een slingerbaan voortduwen. Dat dit makkelijker lijkt dan het is zal Woensdagmiddag blijken. De heeren R. Verwers en P. C. de Jongh, de organisators van dezen middag, hebben nog meer plannen. Zij hopen, dat Zaterdagmiddag de school-ijshockeywedstrijden om den Beynesbeker gespeeld kunnen worden. De winnaar zou dan Zondag tegen een junioren-team van een van de ijshockeyclubs kunnen uitkomen. Verder onderzoekt men de mogelijkheid van stedenwedstrijden om den Louis Bijvoetbeker en van een onderlingen wedstrijd over 400 meter. Ook de Heemsteedsche club De Volharding heeft vele wedstrijden op stapel staan. Dinsdag middag zullen de wedstrijden schoonrijden dames en heeren om den Botbijlbeker en de Burgemees ter van Doorn-schaats worden gehouden. En evenals het vorige jaar zullen Woensdagmiddag wedstrijden worden gehouden tusschen de ver schillende scholen. De traditioneele kamp om het clubkampioen schap over 160 meter is op Donderdagmiddag gesteld. En tenslotte zullen Zaterdagmiddag de bezoekers van de baan elkaar de zege op de 500 meter kunnen betwisten. De üsvereeniging voor Haarlem en omstreken deelt mede: het ijs Leidschevaart tot Leiden s goed, behou dens een stukje bij Lisse en bij Voorhout. Van Noordwijk naar Bakuum zijn verschillende wakken. Uitkijken is dus de boodschap. De Jan Gijzenvaart, de Delft, de Kloppersingel en de Schotersingel zijn goed. (Ongecorrigeerd.) Ter gelegenheid van haar 18-jarig bestaan organiseert de R. K. V. V. „Alliance" een soirée, dat gegeven zal worden in de groote zaal van hotel' ,De Leeuwerik" op Zaterdag 25 Januari, van 7 30 tot 11 uur. De dansmuziek wordt verzorgd door „The Margians". Verder een zeer verzorgd programma met talrijke attracties. Kaarten zijn verkrijgbaar bij: J. A. G. Krouwels jr., Jan nan Galenstraat 12; L. La Grauw, Uranusstraat 2 en P. Ottollni, Westergracht 46, Haarlem. De aanvoer van grondstoffen voor de Papier fabriek is uiteraard belangrijk minder dan in de voorafgaande jaren. In het afgeloopen jaar werd o.m. aangevoerd 38.000 kub. meter hout, 9200 ton cellulose, 2300 ton houtstof en 47.000 ton steenkool. De leider van den distributiedienst te Velsen maakt bekend, dat in het tijdvak van 618 Ja nuari a.s. de volgende distributiebescheiden zul len worden uitgereikt. Algemeene bonkaart 2e serie, bloemkaart 2e serie, broodkaart 4e serie, halve broodkaart 4e serie, en papkaart voor kinderen, 1/5 broodkaart voor personen tusschen 14 en 21 jaar, vleesch- kaart, halve vleeschkaart voor kinderen en zeep- bonnen voor kinderen. De uitreiking zal geschieden per gezin op vertoon van de distributie-stamkaarten. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie In ons blad van Zaterdag jJ. Geboren:- T. SchipperRomkes, d.; A. Schou ten—Visser, z.; M. ZwartGorjup, z.: M. A. G. Wlgchert—Handgraaf, z., Santpoort. Overleden: T. Oorthuis, 70 j„ wed. van K Dekker, de Ruijterstraat 54, IJmuiden; R. de Heer, 68 j., echtgen. van J. M. Penning, Groe- neweg 71, IJmuiden; M. Smit, 61 jr., echtgene. van F. v'. d. Pennen, Beverwijk; J. W. Heilig, 39 jr., echtgen. van M. F. v. Opbergen; A. v. Til, 68 jr., ongeh., Kruisstraat 21, Velsen-N.; C. de Liefde, 75 jr., wed. van M. M. Visser, Wjjkerstraatweg 34, Velsen-N.: C. Bakker, 39 jr, ongeh., Melklaan 48, Velsen-N.; V. Hoogland, 75 jr., Beverwijk. Gehuwd: E. Jonker en K. Kok; J. A. Broek en A. K. Luitse; M. Moks en C. Korthouwer; W. Buis en G. P. M. de Meijer; K. Spalink en A H. H Sproholt; B. H. Smeenk en C. A. Clerk: K A. H. C. v. Heijst en J. J. B. Zonjee; H. v. Westerhoven en H. Ris. Dé „Velser Zwemvereeniging" houdt 9 Janu ari as. in hotel „Kennemerhof" haar jaarver gadering. De agenda vermeld om. jaarverslagen, verkiezing van twee betuursleden wegens perio diek aftreden van den eersten secretaris en tweeden voorzitter. In de Tempeliersstraat te Haarlem zijn van morgen twee tramtreinen van de N. Z. H. T. M. op eikaar gereden. Omstreeks half negen moest een tram, die van de Tempeliersstraat naar Amsterdam zou worden ingelegd, van een zij spoor naar het hoofdspoor gerangeerd worden. Daartoe moest de bestuurder zijn wagens aon- teruit rijden. Door een nog niet voltooide kop peling of anderszins brandde er achter den iaatsten wagen noch een rood noch een wit licht. Juist op dat moment naderde in de duis ternis een tramtrein uit Zandvoort. De bestuur der probeerde nog een botsing te voorkomen, maar dit gelukte niet geheel. Het voorbalcon van den Zardvoorter en het achterbalcon 'van den stilstaanden trein werden in elkaar ge drukt en wagens ontspoorden, zoodat op het eerste gezicht een vrij groote ravage ontstaan was. De bestuurder van den Zandvoorber kwam er wonder boven wonder met den schrik af en in den stilstaanden treinen zaten nog geen pas sagiers, zoodat de schade alleen materieel wafi. Vervélend was intussehen de stagnatie, die onoverkomelijk was. Juist op <flt spitsuur rijden de trams af en aan, zoodat in minder dan geen tijd een stoet van tramtreinen tot nietsdoen gedoemd was. Den passagiers werd aangeraden den trein naar Amsterdam te némen. Na een half uur kon een spoor vrij gelhaakt worden en later in den morgen was het verkeer weer normaal. Na een reds van acht dagen liep onlangs een Deensche kotter met niet minder dan 35.000 stuks schol aan boord, de haven van Ebsjerg binnen. De vangst bracht 12.000 kronen op. Met deze vangst zijn alle Deensche records geslagen. De vier opvarenden verdienden deze enkele reis bijna een jaarloon. Ook de kleine booten behalen fraaie resultaten. Vijftig in Hundestel thuisbehoorende booten hebben dezen herfst reeds voor een half mil- lioen kronen visch aangevoerd, wat eveneens een record is. Niet alleen is de vangst naar de hoe veelheid drie- of viermaal die van normale ja ren, maar bovendien brengt de visch tweemaal zooveel op als andere jaren. Op de terreinen van de Hoogovens is de 44- jarige kraandrijver R. Kuiper uit Beverwijk door den val van een stoomkraanboom getroffen en met een inwendige borstkneuzing per zieken auto naar het Roode Kruis Ziekenhuis vervoerd. R.K. Schaakvereenigirig „Bloemend aal" Zondag speelde de RH. Schaakvereeniging „Bloemendaal" haar eerstén competitiewedstrijd voor heb R.K. Schaakverband tegen de RK. Schaakclub „Hillegom". De uitslagen waren als volgt: Hillegom Bloemendaal 1. J. BalmP. v. d. Bosch VaM 2. G. MooyekindIr. W. Rolf von den Baumen VaVa 3. S. LieveireG. van den Berg VaVa 4. P. v. d. MeyM. van den Berg 01 5. G. v. d. PollP. v. Buuren 01 6. G. KroonC. v. d. Bronk 01 7. J. v. d. ZwetH. Spoor 0—1 8. R. J. HeirmanH. v Buuren 01 9. J. Lange veldP. v. Rixel 10 niet gespeeld 10. G. NijssenJ. v. Emmerik 10 niet gespeeld De totale uitslag is 3'/26Va Zondag 19 Januari speelt ,31oemendaal" haar tweeden wedstrijd tegen de RH. Schaakclub „St. Bavo", Heemstede. De wedstrijden wor den gehouden in het patronaatsgebouw Hee- renweg, Heemstede. Op advies van dokter Hermans uit Schim- inert is dezer dagen te Ulestraten een aantal kinderen bij het onderzoek op school terug gezonden met de mededeeling, dat zij zich on der doktersbehandeling moesten stellen. In to taal werd bij elf leerplichtige kinderen t.b.c geconstateerd, zoodat men het raadzaam acht te, hen naar het sanatorium „Maria Auxiliatrix" te Venlo over te brengen. Twee personen van omstreeks twintig jaar zijn met t.b.c. in het sanatorium te Horn opgenomen. Bovendien zijn er nog eenige kinderen, die voorloopig thuis moeten blijven, omdat de dokter vermoedt, dat zij de ziekte onder de leden hebben. Men heeft onmiddellijk na de ontdekking in het Limburgsche dorp een onderzoek ingesteld en gelukkig slaagde men er spoedig in de haard der besmetting op te sporen. Het is nJ. geble ken, dat een persoon, die reeds jarenlang aan t.b.c. lijdt, vaak een kinderrijk gezin bezocht. De kinderen hebben vermoedelijk de ziekte op school gebracht met het droevige gevolg. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de afd. Velsen van bovenstaande stichting, het voor nemen heeft op 9 Januari a.s. een „Zonnige Winteravond" te organiseeren waaraan o.a. zal medewerken de bekende radio-zanger Louis Noi- ret. Wij komen nog nader op dezen avond te rug. MOSKOU, 5 Jan. (D.N.B.) Naar het mili taire orgaan Krasnaja Swjesda meldt, is bij decreet de actieve diensttijd voor soldaten en onderofficieren van het roode leger en de vloot vastgesteld op 4 jaar. Sedert September 1939 was de diensttijd voor soldaten van het roode leger 2 jaar en voor de speciale troepen en on derofficieren 3 tot 4 jaar. TOKIO, 6 Jan. (DJST.B.) Als eerste der groote luchtbeschermingsmaatregelen is het stadsbestuur van Tokio voornemens nog deze maand vier groote parken als schuilplaats in te richten. Voorts wil men schuilgelegenheden in richten nabij vier groote verkeersknooppunten en vooral op de spoorwegstations. Talrijke nau we straten en stegen in Tokio zullen worden verbreed, teneinde de brandweer in staat te stellen terstond het vuur te kunnen bestrijden en het gevaar voor uitbreiding weg te nemen. WASHINGTON, 6 Jan. (D.N.B.) Het Ame- rikaansche Roode Kruis maakt bekend, dat de Grieksche vrachtschepen Kassandra en Loulou op 15 Januari uit New York zullen va-trekken, om via het Suez-kanaal naar Athene te varen. De schepen bevatten levensmiddelen, kleeding, verbandstoffen, tien ziekenwagens en 25 ge motoriseerde ambulances. Volgens inlichtingen van den Amerikaanschen gezant te Athene zijn de ambulances en verbandstoffen aan het Griek sche front dringend noodig. ISTANBOEL, 4 Jan. (D.N.B.) De diensttijd van de lichtingen 1935 en ouder, die zich thans in werkelijken dienst bevinden, is met een jaar verlengd. In de memorie van toelichting op deze wet, die uit een eisch van den generalen staf voortvloeit, wordt verklaard, dat het leger zijn getalssterkte vermeerderd heeft, daar voor den duur van een jaar een grooter kader aan wezig moet zijn totdat de organisatie van de versterkte weermacht voltooid is. Te 's Gravenhage is Zaterdag de bekende zan geres Tilly Koenen overleden. Mathilda Carolina Koenen werd 25 December 1873 te Salatiga geboren. Zij genoot tot 1900 haar zangopleiding aan het conservatorium te Am sterdam onder Cornelie van Zanten en maakte daarna naam als soliste in concerten, niet alleen Liier te lande, doch over de geheele wereld. Ten huize van haar thans hoogbejaarde oud- leerares is zij thans gestorven. In 70-jarigen ouderdom is te 's Gravenhage overleden mr. J. C. L M. van Gils, commissaris van de Vaderlandsche Hypotheekbank en van de Vaderlandsche bank voor belaste waarden, De Bois, Kruisweg: Tentoonstelling van aquarellen en pastels, van 10 uur tot de ver duistering. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, te bezichtigen van 10 tot 5 uur. Rembran°t: „Revue Rose Marie", 7.30 uur. Cinema Palace; „Gentleman-Vagebond", 2 uur, 6.30 uur en 8.45 uur. Luxor: „Lajla", eiken leeftijd, 2.30 uur, 630 uur en 8.45 uur. Frans Hals: „Een leven lang", volwassenen, 230 uur, 6.30 uur en 8.45 uur. Spoarne: „De vroolijke muzikanten", 730 uur. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 7.30 uur. Door inspanning uitspanning, 7.30 uur. De Bois, Kruisweg: Tentoonstelling van aquarellen en pastels, van 10 uur tot de ver duistering. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, te bezichtigen van 10 tot 5 uur. Rembrandt: „Revue Rose Marie", 7.30 uur. Cinema Palace: „Gentleman-Vagebond", 2 uur, 630 en 8.45 uur. Luxor: „Lajla", eiken leeftijd, 2.30 uur, 630 uur en 8.45 uur. Frans Hals: „Een leven lang", volwassenen, 2.30 uur, 6.30 uur en 8.45 uur. Spaame; „De vroolijke muzikanten", 7.30 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Apotheek van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, tel. 10529; Fa. C. G. Lóomeyer. Zijlweg 34, tel 12495; Schoterboschapotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711; C. Schotsman, Binnenweg 206—208, Heemstede, tel. 28320. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Naar wü uit goede bron vernemen zal bin nenkort een Nederlandsche commissie naar Duitschland reizen, om zich op de hoogte te stellen van arbeidsvoorwaarden en le vensomstandigheden van de Nederlandsche arbeiders in Duitschland en de maatrege len te bestudeeren, welke eventueel in het belang van deze arbeiders wenschelijk zou den kunnen blijken. ERGENS IN ITALIë, 6 Jan. (Stefani) .Hier volgt het 213de Italiaansche weermachts bericht Aan het front van Bardia heeft de slag gis teren van den morgen tot den avond hradnek- kig voortgeduurd. Andere punten, waar tegen stand geboden werd, vielen eveneens na held haftig verzet van onze troepen, die den vijand aanzienlijke verliezen berokkenden. De lucht macht bleef volkomen samenwerken met de operaties op den beganen grond. Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden onze bases zonder schade aan te rcihten. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. Aan het Grieksche front acties van locaal karakter. In het verloop daarvan werden den vijand gevoelige verliezen toegebracht en wa penen en gevangenen werden vermeesterd. In Oost-Afrika beschoten vijandelijke schepen de kust van Somaliland. Onze vliegtuigen kwa men terstond tusschenbeide en bombardeerden twee kruisers en een hulpvaartuig. Vijandelijke vliegtuigen vielen onze bases in Erythrea en Somaliland aan zonder schade aan te richten. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Aan het Soedanfront werd een vijandelijke pa trouille teruggeslagen na verliezen geleden te hebben. Een der verkenningsvliegtuigen van onze marine werd door twee Blenheims aange vallen, waarvan het er een neerschoot en de andere op de vlucht dreef. GENEVE, 6 Jan. (D. N. B.) Naar uit Vichy wordt gemeld, is de ambassadeur der Vereenigde Staten, admiraal Leahy, gisteren om 24.00 te Vichy aangekomen. Ter ontvangst was aanwezig de chef van het protocol, gezant Loze. In den ouderdom van 54 jaar is Zondag plot seling overleden de heer J. Ente, een bekende figuur bij de Nederlandsche Spoorwegen. De heer Ente kwam In 1912 in dienst van de Nederlandsche Spoorwegen als adjunct-inspec teur van de afdeeling vervoer te Amsterdam. In 1933 werd hij afdeelingschef eerste klasse ten hoofdbureele te Utrecht, om in 1935 te worden bevorderd tot hoofd-inspecteur, adjunct-chef van dienst. De heer Ente stond bekend als een buiten gewoon begaafd spoorweg-ambtenaar, die mefl name een groot aandeel heeft gehad in de reor ganisatie van het goederensnelverkeer. Waterpolo-wintercompetitie. Voor de Zaan- nche waterpolo-wintercompetitie werden Zon dagmiddag in het Sportfondsenbad Zaanland de volgende wedstrijden gespeeld: Neptunus 1—De Ham 16-1' Kroosduikers 1 Nereus 2 2—0; Neptunus 2—Neptunus 3 30; Nereus 3DAW. 1 2—1 en Nereus 4—De Ham 2 1—1,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2