De taak van den president der Ver.-Staten Missie-actie tl r\ SPORT EN SPEL Nederlandsche renners in België Britsch minister over in- en uitvoer MAANDAG 6 JANUARI 1941 Hoe oud-president Coolidge haar opvatte Kerkdijk leven Doodelijke mijnongelukken LEIPZIGER MESSE WINTERHULPEN EDERLAND BENOEMINGEN Slecht komst weer In 1940 meer dan in 1939 Engelsche vlieger verdronk Lijk aangespoeld Meisje maakte doodelijken val Weer terecht GEEN SCHÓÓL- INZAMELING In het bisdom Haarlem Benoeming bij de paters Redemptoristen Goede prestaties maar geen overwinningen Tekort aan zeelieden bij de koopvaardij De verwoestingen in de Londensche city SCHAATSENRIJDEN SELECTIE-OEFENING VAN DE N.V.H.S. Te Aalsmeer WIJ LUISTEREN NAAR Dinsdag 7 Januari IJSHOCKEY A. Y. H. C.—BLAUWE VOGELS 3—2 SC HAKEN Competitie Nederlandsche Schaakbond TAFELTENNIS OM DEN N.T.T.B.-BEKER In een wak geraakt en verdronken CVan een bijzonderen medewerker) Het is een overoude gewoonte in de Ver. Staten, dat de President na zijn formeele verkiezing in November op den Tweeden Woensdag van het Nieuwe jaar ceremonieel van het Witte Huis naar het Kapitool rijdt, om daar te worden ingehuldigd door het Congres. Zoowel het Huis van Afgevaardigden als de Senaat, die elk een vleugel van het Kapitool innemen met hun eigen vergaderzaal en diverse vertrekken, zijn op zoo'n „inauguration-day" liefst voltallig tegenwoordig. En wanneer de nieuw*-gekozen President er dan zijn eerste redevoering houdt, of enkel een politieke ver klaring aflegt (in tijden van spanning) komt bij den Europeaan telkens weer de vraag op: „Welke zijn eigenlijk de plichten en verant woordelijkheden van den President der Ver. Staten? Tal van publicaties zijn hierover verschenen Maar nog nooit heeft een president dat zélf gedaan. Totdat oud-president Calvin Coolidge enkele jaren geleden in „La Revue Mondiale" een beschouwing gaf over de taak van een pre sident in de Ver. Staten. Hier volgt de verta ling van het voornaamste gedeelte van dit arti kel: Als ik in mijn herinnering, aldus Coolidge, de buitengewone gebeurtenissen de revue laat pas- seeren uit de jaren, die ik op het Witte Huis heb doorgebracht, geef ik mij rekenschap van de onmogelijkheid, een juiste voorstelling te geven van de plichten en verantwoordelijkheder van een President der Ver. Staten. Eenige korte artikelen in onze grondwet omschrijven zijn voornaamste plichten. Verschillende wetten, in den loop van anderhalve eeuw door het Con gres aangenomen, preciseeren zijn rechten. Ai zijn daden kunnen geanalyseerd, al zijn gangen gecontroleerd worden. De gevolgen van zijn po litiek kan men in het buitenland evengoed na gaan, als in het binnenland. Zijn werkmetho den, zijn medewerkers, zijn ambtswoning alles kan worden beschreven. Het zijn echter de be trekkingen, geschapen door al die details en nog vele andere, welke de ware grootheid van zijn taak vormen. En juist die ktjnnen niet door een simpele definitie worden Weergegeven. EKj de uitvoering van zijn taak als President van de Ver. Staten, is er één voorschrift, dat alle andere overheerscht, namelijk: dat een President nooit moet doen, wat een ander voor hem doen kan. Evenals op andere nuttige re gels, zijn er ook op dezen regel uitzonderingen. Maar hij geeft toch een gedragslijn aan, die strikt noodzakelijk moet worden opgevolgd, als men wil vermijden, dat de tijd wordt Verspild met eenvoudige details, zoodat men niet zijn gedachten kan wijden aan de bestudeering van kwesties van veel grooter belang. Het is echter niet voldoende, iemand anders een taak op te dragen het moet iemand'zijn, die voldoende competent is. De taak Van den President is in de eerste plaats uitvoerend. Hij staat op den top van het Amerikaansche regeeringsstelsel; in laatste instantie moet hij dan ook alle kwesties oplossen, die anderen niet kunnen oplossen. Met zou een ideale func- tionneering van de uitvoerende macht krijgen, indien men op elke trede van den ladder men- schen kon plaatsen, bekwaam en ervaren genoeg om de problemen op te lossen, die tot hun ge bied behooren. Als er troebelen zijn in Nicara gua, kan een Generaal McCoy ze wel onder drukken; als Amerika moeilijkheden in Mexico heeft, kan een gezant als Morrow (thans over leden) ze uit den weg ruimen. Als er agitatie heerscht op de Philipijnen, kan een gouverneur Stimson die tot bedaren brengen. Zoo 'n twaalf tal bekwame, moedige, vertrouwde en ook er varen menschen in het Huis van Afgevaardig den en in den Senaat zijn voldoende om alle kwesties van wetgevenden aard, zoodra ze voor het Congres komen, op te helderen. Een President doet verstandig, aldus gaat Coolidge in zijn artikel verder, als hij alle mogelijke goede adviezen van competente menschen althans fer harte neemt, hoewel hij dan tenslotte zélf nog de beslissing moet nemen. Niemand immers kan de verantwoor delijkheid van een President met hem deelen. Niemand kan ook een beslissing voor hem, of in zijn naam, nemen. De President der Ver. Staten staat in het middelpunt aller dingen van zijn land en op een plaats, waar niemand anders staan kan. Als anderen fouten maken, kan men die verontschuldigen; dikwijls kan men ze zelfs ook verbeteren. Maar de President der Ver. Staten heeft niemand om hem te dek ken. Zijn besluiten zijn definitief en onher roepelijk. Dat is de vreeselijke verantwoorde lijkheid van zijn hoog ambt. Niet alleen geldt zij den vrede en de welvaart van >135.000.000 medeburgers, die aan zijn hoede en beleid zijn toevertrouwd, maar heel dikwijls ook de vreed zame betrekkingen van andere staten onder ling, in de geheele wereld. Op één teeken van Zijn hand kunnen de kanonnen van een enorme vloot dood en verderf gaan uitbraken in elk deel van de wereld. waar Amerika belangen heeft. Zijn ambt geeft hem de macht, de justi tie te besturen, straffen op te leggen, wetten nietig te verklaren, kortom te oordeelen over het leven-zelf der natie. Practisch oefenen alle burgerlijke en militaire regeeringsautoritei- ten uitgezonderd het Congres en de gerechts hoven hun ambt uit bij zijn gratie. De Pre sident benoemt en hij kan ontslaan. De milli- arden dollars, die de inkomsten der regeering van de Ver. Staten vormen, worden onder zijn leiding ontvangen en uitgegeven. Geen enkel regeerend souverein heeft heden nog een macht met zóó ver strekkende bevoegdheden, als de President der Ver. Staten. Toch oefent de president zijn gezag uit in overeenstemming met de grondwet en met de andere wetten. Hij is in waarheid deeene, ctie „namens het Amerikaansche volk" handelt; hij verricht slechts de taak. die hem door dat volk is toevertrouwd. Sommige presidenten schijnen hun bevoegdheden te hebben opgevat als eer. algemeene machtiging om alle maatregelen te nemen, die de grondwet of de andere wetten niet uitdrukkelijk verbieden. Anderen hebben gemeend, dat hun volmachten niet verder gin gen dan tot de daden, die uitdrukkelijk in dé wetten zijn vastgelegd. Mij heeft dit altijd eer hypothetische kwestie toegeschenen, waarvav. het verkeerd zou zijn haar van te voren op te lossen Men wgt dat Jefferson de meening waf toegedaan, dat geen enkele wet hem toestond het grondgebied der Ver. Staten te vergrooter.. Toeh aarzelde hij niet over den koop van Loui siana met de regeering van Napoleon I te on derhandelen, toen de gelegenheid zich voor deed. Voor alle loopende zaken zijn de nadruk kelijk aan den president verleende bevoegdhe den gewoonlijk toereikend, om hem in staat 'e stellen, aan de behoefte des lands te voldoen Dat is trouwens alles wat noodig is temeer daar alle moeilijkheden die zich zouden voor doen, doorgaans kunnen worden vereenvoudigd of zelfs geheel uit den weg geruimd door een eenvoudige toepassing van de bestaande wetten En wat nu de buitenlandsche politiek der Ver. Staten betreft de staatssecretaris (minister van Buitenlandsche Zaken) is de tusschenper- soon, door den president gekozen en benoemd, door wien hij zijn constitutioneel mandaat uit oefent om de buitenlandsche politiek te leiden. Daar het hier een aangelegenheid betreft, die voortdurend contact met den President ver- eischt, biedt de minister hém geen jaarlijksch rapport aan over zijn departement; hij moet echter zulk een rapport aan het Congres voor leggen. Alle betrekkingen met buitenlandsche re geeringen worden onderhouden door het Staats- departement. Als een ambassadeur of een gezant zijn geloofsbrieven aan den President moet over handigen, leidt de onderstaatssecretaris hem naar het Witte Huis en vergezelt hem tot in de Groene Kamer. Zoodra de President in de Blau we Kamer is gekomen, waar hij, omringd door zijn militair en civiel Huis met enkele zijner voornaamste medewerkers, blijft staan, wordt de buitenlandsche diplomaat door den onderstaats secretaris binnengeleid. De diplomaat biedt zijn geloofsbrieven aan met een korte verklaring, die door den President wordt beantwoord. Nadat wederzijds eenige woorden van vriendschap en goeden wil zijn gesproken, worden de medewer kers van den diplomaat den president voorge steld. Van dat oogenblik gf wordt de ambassa deur geacht met den President persoonlijke rela ties namens het staatshoofd, dat hem zond te onderhouden waarbij de Staatssecretaris ver der als tusschenpersoon optreedt, zonder dat de etiquette van het Witte Huis welke wel een voudig, maar zeer waardig is uit het oog ver loren wordt. Ook daaruit blijkt trouwens, welk een uitzonderlijke heerschersfiguur de President der Ver. Staten in den loop der eeuwen geworden is in het internationaal verkeer der volken. Dus oppassen voor verkoudheid Zorg in elk geval Aspirin in huls te hebben. Het beste mid del tegen verkoudheid, griep en rheumatiek BAYER Het aantal doodelijke mijnongelukken w&s in 1940 grooter dan in 1939. Staatsmijnen: Ondergronds Bovengronds Wilhelmina 4 (0) 0 (1) Emma 3 (3) 2 (1) Hendrik 6 (3) 1 (0) Maurits 0 (2) 1 (0) Particuliere mijnen: Oranje-Nassau I 2 (1) 2 (1) Oranje-Nassau II 2 (0) 0 (0) Oranje-Nassau III 0 (1) 0 (0) Oranje-Nassau IV 2 (1) 0 (0) Domaniale Mijn 3 (1) 0 (0) Willem Sophie 1 (1) 0 (0) Laura 1 (1) 0 (0) Julia 2 (2) 0 (0) Totaal 26 (16 6 (3) De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op het jaar 1939. Sedert het vorige jaar beschikt het met de or ganisatie van de Leipziger. Messen belaste Reichsmesseamt in Leipzig hier te lande over honoraire vertegenwoordigingen als bovenvermeld voor Groningen, Friesland en Drente (met stand plaats in Groningen), Arnhem en omstreken, Nijmegen, Helmond en omstreken, Tilburg, Utrecht met omgeving (gevestigd te Bilthoven) en Rotterdam. Thans is hieraan uitbreiding ge geven door de benoeming van de heeren: direc teur K. E. Hirsch te Roermond, A. J. W. Schie- felbusch te Breda en ir. G. Riethmuller (direc teur van de N.V. Bieze. Stork Co.'s Garenfa- brieken) te Hengelo, welke elk voor hun.dist,riet als honorair vertegenwoordiger zullen optreden. Deze functie is bedoeld ter voorlichting van hen, die voor in- of verkoop naar de Leipziger Messe wenschen te gaan en tevens ter bevordering van het handelsverkeer tusschen Nederland en Duitschland. Het bureau van het Reichsmesseamt voor Ne derland (directeur de heer C. Frauendorf) is ge vestigd te Amsterdam C., Singel 98. Op het Noorderstrand te Schiermonnikoog nabij het Badhotel is het lijk aangespoeld van een Engelschen vlieger. De vlieger droeg over zijn uitrusting nog een zwemvest. Het stoffelijk overschot zal op het kerkhof „Vredenhöf" ter aarde worden besteld. Te Eindhoven is het 12-jarig dochtertje van de familie Jansen in de Lijmbeekstraat tegen een rijdenden vrachtauto opgeloopen en daarbij zoo ernstig komen te vallen, dat zij, nog voor net kind in het ziekenhuis was gearriveerd, overleed. Zekere V. te Vaals, van wien een tiental dagen taal noch teeken werd vernomen, is weer thuis. Winterhulp Nederland deelt mede: Zaterdagmorgen JJ. is in eenige dagbladen het bericht verschenen, dat de Stichting Win terhulp Nederland aan de gemeentebesturen het verzoek zal richten, medewerking te verleenen aan een geregeldè inzameling op de scholen, zoodat de kinderen een bedrag per week zouden offeren. Tevens wordt in dit bericht melding gemaakt dat op de as. collecte uit hout gezaagde speci fiek Nederlandsche minatuurtjes als speldjes zullen werden verkocht. De directeur-generaal van de Winterhulp- Nederland deelt mede, dat hem van boven staande mededeelingen niets bekend is. Contact met gemeentebesturen omtrent inza melingen bij scholieren is door hem niet ge zocht, noch ligt het ia zijn bedoeling zulks te ondernemen. De voorzitter van het diocesaan missiecomité in het bisdom' Roermond, president dr. F. Féron, schrijft in het Priester-Missieblad „Stella duce" het volgende. Bijna hadden wij boven dit artikel gezet „een klacht" en ik geloof, dat men een klacht in dezen tijd wel zou hebben verstaan. De werkers voor de Missie voelen den nood en de gebon denheid van dezen tijd meer dan anderen. Wat is er, in zoo korten tijd, al niet veel veran derd, gebonden en stil geleed? De poorten naar de Missie zijn door de tijdsomstandigheden voor personen en ma- terieelen steun gesloten. In al onze Missie huizen zitten jonge priesters, die na jaren van gebed, studie en voorbereiding eindelijk hun ideaal, het priesterschap, hebben bereikt en die nu mochten heengaan naar de rijpe velden van den oogst. Helaas, het kan niet en zij, die daar ginder redders in den nood zouden zijn, voelen zich hier helaas een beetje te veel. Hun Oversten moeten nu als het ware emplooi voor hen gaan zoeken. Ma- terieele steun kan ook al niet weg. En al helpen wij nu met des te meer liefde de Missie-instellingen in eigen land, die dat dik wijls broodnoodig hebben, en door welke hulp wij de troepen paraat maken, die straks, als de wereld weer open gaat, met des te meer paraatheid en kracht kunnen gaan strijden voor het Rijk Gods, toch blijft het een tragisch phenomeen, dat wel licht nooit is voorgekomen althans niet in de mate waarin het nu noodzaak is ge worden, dat de hulp er is maar niet ver geven kan worden. Soms bekruipt ons wel eens de bange vraag of wij ook daaraan misschien niet schuldig zijn, omdat wij, toen wij geven konden, het lang niet allen hebben gedaan. Voegt men daar nog by de algemeene moeheid, het gevaar voor défaitisme, het gevoel van gebondenheid en stremming, dat zich bij iederen geestelijken werker in deze tijden moet voordoen, dan kan ik begrijpen, dat iets als een klacht ons naa>- 'de li-e^en w«-"- Maar klagen is christelijk, tenzij dan klagen bij God, die ons aldoor uitnoodigt: „Venite ad me omnes, qui laboratis en onerati estis et Ego reficiam vos." Zulke klacht is ech ter een hoopvol gebed en verdient daarom den gewonen naam van klacht niet meer. Neen, klachten kunnen ons niet helpen. Integendeel, wie toch de haven wil bereiken, wanneer het getij tegen loopt en de storm zelfs wild is opge stoken, moet met des te meer kracht en moed het roer vasthouden en desnoods den koers buigen om langs een anderen weg door de onwillige golven heen te worstelen. Inderdaad, daar is nog een weg, waarlangs wij een flink stuk vooruit kunnen in de rich ting van de haven. Het is zelfs 'de hoofdweg, dien velen misschien wel iets hebben vergeten of verwaarloosd. En dien weg moeten wij nu meer dan ooit op. De Missie is een onderdeel van de taak van de H Kerk en geen klein onderdeel. Het is zelfs de meest markante voortzetting van het werk van Christus. De uitbreiding en prediking van het Rijk Gods is een wezensdeel van de groote opdracht, welke de Kerk van Haren Stichter kreeg Het is dus geen menschelijk maar een goddelijk Werk, dat alleen zichtbaar door menschen „tamquam dispensatores myste- riorum Dei" wordt gedaan. Inderdaad, „lega- tione Dei fungimur". Maar als de Missie een „opus Dei", een bo vennatuurlijk werk bij uitstek is, dan zijn voor de goede vervulling daarvan ook een boven- menschelijke geest en bovennatuurlijke krach ten noodig. De waarden, welke wij in de eerste plaats moeten geven aan dat heilige werk, zijn ons gebed, ons offer, onze geestelijke ga ven. Materieele hulp zou zelfs zonder die gees telijke bezieling niet kunnen gedijen. Welnu, de geestelijke hulp is nooit onmogelijk. Geen gebondenheid kan ons geestelijk vas' houden. Juist andersom, nood en tegenslag, ar moede en belemmering, zij maken ons geeste lijk rijker. Wie alles verliest, kan alles winnen. Wie niets meer heeft, is rijk voor God. „Tan- quam nihil habentes et omnia possidentes." Het komt er maar op aan, dat wij onze geestelijke gaven willen geven. Daarvoor is het nu meer dan ooit de geschikte tijd. „Nunc tempus accep table". N u kan en moet de heele parochie ge mobiliseerd worden voor dien heiligen strijd. N u moet aan ieder „ons dagelijksch gebed voor de Missie" ter hand worden gesteld en aan ieder worden geleerd 't te bidden. N u moet aan de gezinnen worden gevraagd en geleerd samen in de gezinnen voor de Missie te bidden (b.v. een tientje van den Rozenkrans bij genoemde dagelij ksche gebeden, die het best samen gebeden worden). Nu kan de schoone gewoonte van de H. Communie en de H. Mis voor de Missie zoo goed worden aangeleerd en beoefend. N u kan die echte liefde voor de Missie worden aange kweekt, die dan later wel haar gloed zal ver spreiden, als de gesloten wereld weer open staat; en die ook nu reeds, buiten dat echt geestelijke werk, zich kan en wil uiten b.v. door nog beter te zijn voor de missionarissen en missiehuizen in eigen land. (Wijst God zelf ons door de omstandigheden niet op die mede priesters en huizen, die anders veelal voor zich zelf moeten zorgen?). Nu, juist nu, kan en moet er veel gebeu ren. Anders raakt de Missie-actie in een kritiek stadium. Anders wordt de nieuwe tijd voor dat allerschoonste werk een kritieke tijd, waarin veel goeds en schoons de vrucht van mate loos werk te niet zou kunnen gaan. „Fratres, renovamini spiritu mentis vestrae" zou St. Paulus in dezen tijd gepreekt hebben. Vernieuwt uwen geest in u zelf en in hen, die aan u werden toevertrouwd. Legt nu de nieu we fundamenten en straks zal de oude „op bouw" nog staan, krachtig en groot, zooals de priesters en werkers hem hebben opgetrokken en de nieuwe fundamenten zullen dan sterk genoeg zijn om voort te bouwen, totdat eindelijk allen in dien opbouw „de vivis et electis lapidibus", zullen zijn betrokken. Dan wordt deze „kritie ke" tijd een zegen en de bron van een schoo ne, nieuwe toekomst. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Tuitjebom den wel- eerw. heer F. J. Blommesteijn (Neom.) en tot kapelgan te Nederhorst den Berg den weleerw heer L. C. J. Wüst (Neom.). De Zeereerw. Pater Driessen C-sssR. is over geplaatst van het Redemptoristenklooster te Luxemburg naar het klooster der Redemptoris ten te Vaals. -v Op de banen van de IJsclub Warmen huizen te Warmenhuizen werden Zondag door den Nederlandschen Schaatsenrijd ersbond nationale wedstrijden in het hardrijden voor amateurs over 500, 1500 en 3000 M. gehouden. Jan Langedijk in actie tijdens zijn rit over de 1500 M. Op den achtergrond zijn tegenstander S. v. d. Hoorn (Foto Pax-Holland) ■EHMMI Voor alles een goed gevulde maag is de leus van Jan Lanrndijk. Onze nationale kampioen doet zich tusschen de wedst rijden tegoed aan een bord warme snert (Foto Pax-Holland) De wielersport op de Belgische winterbanen beleeft op het oogenblik ondanks de moeilijke omstandirheden een opleving. Daar de baan- direeties het echter onderling niet steeds eens zjjn, is er nimmer een goede harmonie bij de samenstellirg van de wedstrijddata. Zoo kon het dezen Zondag gebeuren,- dat op beide ba nen wedstrijden vastgesteld waren, waardoor de renners moesten kiezen waar zij zouden rij den. Voor de Nederlandsche renrers heeft dit in zooverre nog het voordeel, dat er op deze ma nier meer werk te vinden is voor de verschil lende renners. In totaal waren dan ook dezer Zondag zes Nederlanders in België, Wals—Pel- lenaars te Brussel en Schulte-Boeyen en van Vlietvan der Voort te Antwerpen. Voor den aanvane van den strijd te Brussel gaf Wals te kennen, dat Pellenaars en hij wel is waar den strijd vol vertrouwen tegemoet za gen, maar dat gebrek aan goede oefening wei oorzaak zou zijn, dat zij de overwinning met zouden behalen. Deze voorspelling is in zoo verre uitgekomen, dat zij inderdaad de over winning niet behaald hebben, maar vooral in den koppelwedstrijd hebben zij zich zoo goed geweerd, dat het niet te zien was, dat de Ne derlanders zoo weinig geoefend hadden. De omniumwedstrijd, waarmee het program ma geopend werd, leverde een tactische over winning op voor het Belgische koppel Cools— Clautier, dat zoowel in de sprint als in de Ploegachtervolging het sterkste bleek te zyn. Het koppel WalsPellenaars bezette de vierdf plaats De 100 KM. koppelwedstrijd was voorname lijk een strijd tusschen de koppels WalsPel lenaars en het Beleische koppel ThysseAcou De Nederlanders reden een uitstekenden wed strijd, maar werden in de sprint door de Belgen geslagen. Voornamelijk door toedoen van BERLIJN, 6 Jan. (D.NB.). De Britsche minister' van Handel, Oliver Liddelton, heeft Zondag een radiotoespraak tot Cana da en de Vereenigde Staten gehouden, waarin hij onder meer zeide, dat een groo te invoer in Engeland alleen mogelijk is, als Engeland zijn eigen uitvoer naar Ame rika kan uitbreiden. Dat kan weer alleen, wanneer het Britsche volk afstand doet van vele weelde-artikelen en veel com fort, waaraan het jarenlang gewend was. Zooals het Zweedsche blad Göteborgs Handels- ei. Scheepsvaartberichten uit Londen meldt is er een groot tekort aan zeelieden bij de Engel sche koopvaardij ontstaan. De angst voor de onveiligheid van het Britsche convoclstelsel is aanleiding geworden, dat de Engelsche zeelui vaak niet in Engelsche havens aan wal gaan. Naar verluidt zou de regeering de zeelieden willen verplichten zich weer te laten aanmon steren voor de koopvaardijvaart op de gevaar lijke zeeën. Verder wordt gemeld, dat sinds Zaterdag ochtend de telefonische en telegrafische ver- binding tusschen Lissabon en Londen is ver- j broken. De Engelsche en Amerikaansche corres- 1 pondenten te Lissabon hadden Zaterdagavond laat nog geen verbinding met de Britsche hoofdstad kunnen krijgen. Stockholms Tidningen meldt uit Londen, dat vrijwel de geheele city gesloopt zal moeten wor den. De schade, door den reusachtigen brand aangericht, is grooter gebleken dan men aan vankelijk wilde gelooven. Een volkomen nieuw Londen moet verrijzen. Een waarde van milli- oenen en nog eens millioenen is in enkele uren door het vuur vernietigd. Nog thans hoort men in de afgesloten straten der city oorverdoo- vende ontploffingen, waar de pioniers hun op- ruimingswerk voortzetten. De Londensche correspondent van Svens- ka Dagbladet meldt over den jongsten grooten nachtelijken aanval op de city, dat de vele honderden afzonderlijke branden zich vereenig- den tot een geweldige vuurzee, welke een dus danige hitte uitstraalde, dat de brandweerlieden niet dichterbij konden komen. In alle straten rond Aldersgate, Forestreet, London-wall en tusschen de St. Paul's kathe draal en Newgate staat nauwelijks nog een ge bouw, dat niet tot de grondmuren is afgebrand. Menigmaal zijn zelfs de voorgevels der huizen verdwenen. In de meeste gevallen staan zij ech ter nog met hun uitgebrande ramen als dunne spinnewebben, vijf en zes verdiepingen hoog, terwijl zich achter deze gevels niets anders meei bevindt dan puin. Alle verdiepingen met haar machines, de trappen met de liften, liggen in een geweldigen chaos door elkaar, daar waar eens kelders waren. Het verwoeste gebied der city maakt een nog veel meer beklemmenden indruk dan de door brand verwoeste stadsdee- len in de Engelsche provir.t'-steden, daar in de city de huizen veel grooter en hooger waren De ruïnes zien er daarom veel verschrikkelijker uit. de Nederlanders was deze 100 K.M. wedstrijd interessant. In Antwerpen gaf de 80 K.M. koppelwedstrijd eveneens spannende duels te zien. Schuite Boeien gaven den anderen koppels vooitdurend druk werk, steeds zorgden zij er voor, dat de strijd spannend bleef door telkens uitlooppo- gingen te doen. Ook van Vlietvan der Voort konden op een goeden wedstrijd terugzien vooral daar van Vliet door het missen van eer trein eerst Zaterdagavond laat in Ar.twerpen aangekomen was en dus niet geoefend had. In de eindsprint was Scherens echter te sterk voor de Hollanders, die tegen zijn uitstekende rijden niet opgewassen bleken. De selectieoefening, welke de Nederlandsche Vereeniging tot Bevordering van het Hardrijden op de schaats op de banen van de ijsclub te Aalsmeer gehouden heeft, kan als volledig geslaagd beschouwd worden. Er waren 70 deelne mers w.o. 6 dames, die elkaar op de 500 en 1500 meter bestreden. Bij de heeren viel de groote vooruitgang op van P. Keizer, de winnaar van den vorigen elf stedentocht. Zijn rijden gaat zienderoogen voor uit en hij zal nog wel eens van zich laten hooren. Ook onder de andere deelnemers waren er en kelen, die wel iets voor de toekomst beloven. Bij de dames was mej. J. Borgharts uit Am sterdam de sterkste op beide afstanden. De uitslagen luidden: 500 Meter: 1. P. Keizer (De Lier) 51,9 sec. 2. L. Voskuilen (Diemen) 52,2 sec. 3. P. Mandje (Haarlem) 53,3 sec. 4. A. Wetering (Amsterdam) 53.7 sec. 1500 Meter: 1. P. Keizer 2 min. 44 sec. 2. J. van der Does (Amsterdam) 2 min. 55,3 s. 3. L. Voskuilen 2 min. 55,7 secl 4. B. Koust (Uithoorn) 2 min. 56,8 sec. Dames 500 Meter: 1. J. Borgharts (Amsterdam) 63,9 sec. 2. J. van Halm (Badhoevedorp) 68,7 sec. 3. A. de Boer (Zaandam) 70,3 sec. 1500 Meter: 1. J. Borgharts 3 min. 22.4 sec. 2. A. de Boer 3 min. 34,7 sec. 3. J. van Halm 3 min. 36,9 sec. HILVERSUM I, 415 M. Nederlanafcch programma AVRO 8.00 Gramofoonmuziek, 8.30 Nieuwsbe- ricnven ANP, 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Pianovoordrachi, 11.00 Wenk«n voor de huishouding, 11.20 Kerkorgelconcert en zang. 12.05 Gramotoon muziek, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP, 1.00 Omroeporkest, 1.30 Cau serie „Groote Nederlanders" 1.35 Omroep orkest, 2.00 Gramofoonmuziek, 2.15 Om roeporkest en solist. 3.00 Cyclus ,Jn den schijnwerper", 3.15 Cabaretprogamma, 4.30 Weeusch Philharmonisch orkest (opn.), 5.00 Gramofoonmuziek. 515 Nieuws-, eco nomische en beursberichten ANP, 5.30 RVU: Cyclus ..In vier Nederlandsche musea op bezoek". 6.00 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.45 Lezing .Ambtenaren op den drempel van den nieuwen tijd". 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7 15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten (Engelsch), 7.45 Gramofoon muziek, 8 00 Nieuwsberichten ANP. 8 15 Gramofoonmuziek, 8.30 Berichten (En gelsch), 8 45 Gramofoonmuziek met toe lichting. 9.15 Cyclus Onze volksdichters", 9.35 AVRO-Amusementsorkest, 10.0010.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301 M. KRO 8.00 Wij beginnen den a)ag 8.30 Nieuws berichten ANP. 8 45 Gramofoonmuziek. 9.30 Geestelijke muziek (gr.pl.). 10.00 Gramo foonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Berichten, 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest, 12 45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek, 1.15 Gerard Lebon en zyn orkest, 1.45 Gramo foonmuziek. 2.00 Vrouwenuurtje. 3 00 Viool met pianobegeleiding, 3.20 Gramo foonmuziek. 3.40 Viool met pianobegelei ding. 4 00 KRO-Svmphonie-orkest en solis te, 4.45 ..Wij en onzen tijd: Economlsch- sociale verhoudingen", vraaggesprek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 KRO- Svmphonie-orkest 6.46 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Vragen van den dag (ANP), sluiting. ken (22). Door dit gelijke spel was een ver lenging van 2x5 minuten noodzakelijk. Al vrij spoedig zag doelman Van Osch zich door een fraai schot van Lammerts gepasseerd (32). in welken stand ondanks krachtige inspanningen van de Blauwe Vogels geen verandering meer kwam. De ijsvereeniging „Willem Barentsz-Thiali" te Zaandam heeft vorig jaar tijdens de ijs- periode voor de ijshockeysport aan de Zaan streek een groote propaganda gemaakt door het organiseeren van enkele wedstrijden, waaraan toen door verschillende bekende Nederlandsen e ijshockeyspelers werd deelgenomen. Deze pro- paganda-wedstrijden zijn toen bijzonder in den smaak van de Zaansche ijslieflfëbbers gevallen. Het lag dus voor de hand, dat deze actieve vereeniging de eerste de beste gelegenheid zou aangrijpen om dergelijke ijshockey-wedstrijden aan de Zaan gespeeld te zien krijgen. Voor Zondagmiddag was derhalve een wed strijd uitgeschreven tusschen A. IJ. H. C en Blauwe Vogels, waarvoor een zilveren moler. beschikbaar was gesteld. Aanvankelijk ging de strijd vrijwel gelijk op. maar geleidelijk kwamen de Blauwe Vogels er beter In en het duurde niet lang of Wessels oper.de de score (01), terwijl Wygh-Blecking er in slaagde dezen voorsprong te vergrootcn ((4-2). Het tweede speelkwartier was voor de toe schouwers het meest interessant, daar er in deze periode buitengewoon snel gespeeld werd. De A. IJ. H. C.-ers spanden zich geducht ir,. den achterstand te verkleinen en eerst tegen het einde van dit kwartier had Lankhof pie ces (12). In het laatste kwartier trad A.IJ. H.C. het meest aanvallend op. doch het duurde nog g?- n li men tjjd alvorens Lammerts kon gelijk ma- De voor de eerste klasse van den Nederland schen Schaakbond gespeelde wedstrijd tusschen het V,AB. en de A.S.C. eindigde in een voorloo- pigen 44-uitslag. Twee partijen werden afge broken en zullen arbitrair beslist worden. Evenals andere jaren zullen in de komende maand de wedstrijden voor den N.T.TB.-beker gespeeld worden. De organisatie dezer wedstrij den zal vermoedelijk de afdeeling Amsterdam ten deel vallen, wanneer zij er.in slaagt een. goede speelgelegenheid te vinden opdat de wed strijden ten volle tot hun recht zullen kunnen komen. De uit te noodigen spelers behooren voor een groot deel tot die van verleden jaar, terwijl enkelen nieuwen spelers een kans zal worden geboden hun spelcapaciteiten te tocnen. Te Oirschot is Zondagmorgen om kwart voor twaalf het 12-jarig zoontje van de familie Lou- wers in het Wilhelminakanaal in een wak te recht gekomen. Toen men na er eer een uur dreggen den jongen ophaalde, waren de levens geesten reeds geweken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5