Journalisten te Tokio moeten Japansch leeren Londensche versperrings ballons vernield Individueele vluchten tegen Engeland New-Yorksche Beurs Het centrum verplaatst zich naar den Stillen Oceaan De positie van Martinique Mislukte Engelsche lucht aanval in de Noordzee PERIKELEN RONDOM DE OVERSCHRIJVING Zal Drager van D.W. S. naar Ajax mogen verhuizen? WOENSDAG 8 JANUARI 1941 Japansch woordvoerder over vragen van buitenlandsch beleid Japansch artikel over de pro blemen van dit jaar STAP VAN TOKIO INZAKE INCIDENT OP BERMUDA Duitsche hulpkruisers in den Stillen Oceaan Het Britsche ss. Nellore vermist Broadcasting House te Londen getroffen Grieksche zeelieden in Engel sche havens staken. Fransch West-Indië zal desnoods met geweld worden verdedigd" DE SPANNING TUSSCHEN TOKIO EN WASHINGTON Bommen op Amerikaansch gedenkteeken te Brest Slecht weer verhindert groot- scheepsche Duitsche aanvallen DE REORGANISATIE DER REGEERING TE VICHY Spoedige voltooiing hiervan verwacht Russische generaals krijgen weer sabels Herkiezing van Roosevelt officieel bevestigd Stemming prijshoudend. Aardverschuiving bedelft zigeuners bij Napels VERKORTE BALANS Van de Ned. Bank N.V. T uinbouwproducten Nieuwe exportprijzen vastgesteld Rijwieldief gepakt Schuldig aan diefstal van vele karretjes Omzet 530.000 shares 40 90 6 15 15 15 42 73 6 26 J 19 18 18 18 31 3 3 1 87 87 87 3 1 31 3 36 '6 36 55 55 55 42 4: 1 42 22 22 23 115 34 34 34 39 39 38 48 48 47 19 19 19 4 4 4 52 52 50 24 J 24 24 14 2 2 32 36 36 36 1 30 17 16 16 16 6 3 3 3 22 22 22 55 29 28 28 26 8 4 4 13 21 22 22 33 33 33 77 77 77 U 8 12 66 I 0 70 80 79 73 43 43 41 1 7 29 22 291 68 69 34 34 WISSELKOERSEN 4olo5 AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT VOETBAL SCHAATSENRIJDEN WEDSTRIJDEN TE SC HAGEN M. Jonker uit Warmenhuizen winnaar in het totaal klassement Jongeman verdronken Omgekomen bij pogingen om zijn zusje te redden Val was doodelijk Clearingkoersen MARKTNIEUWS TOKIO, 7 Jan. (Domei). De waarne mende woordvoerder van het bureau van Voorlichting, Koh Isjii, heeft vandaag op de gewone conferentie voor de buitenland - sche pers aangekondigd, dat hij gevolg zou geven aan het stijgend verlangen in invloed rijke kringen, dat de woordvoerder van de regeering ten overstaan van de buitenland- sclie correspondenten Japansch zou spreken. Hij ried hun aan Japansch te leeren, maar voegde daaraan toe, dat hij voorloopig voor het gemak Engelsch zou blijven spreken. Toen men hem vroeg om commentaar op Roosevelts „praatje bij den haartj", zeide Isjii, dat dit „niets nieuws" had gebracht. Op een vraag omtrent het Bermuda-incident deelde Isjii mede, dat er te Tokio door be middeling van de Britsche ambassade stappen gedaan zullen worden bij de Britsche regee ring. Naar men zich zal herinneren, werden negen Japanners, die met het Amerikaansche scrip „Excaliber" op 21 December uit New York vertrokken waren naar Duitschland, door de Britsche autoriteiten op de Bermuda's aan een onaangename bejegening onderworpen. Deze autoriteiten behandelden de Japanners niet al leen als misdadigers door hun te vragen naar het doel van hun reis naar Duitschland en hun bagage te doorzoeken, maar zij legden beslag op documenten, brieven en bijna al hun geld, dit laatste volgens het bericht onder het voor wendsel, dat men wilde voorkomen, dat Duitsch land in het bezit van buitenlandsche betaal middelen kwam. Isjii deelde voorts mede, dat de Japansche autoriteiten te New York zich in deze zaak tot den Britschen ambassadeur ge wend hadden, maar deze zeide, dat de kwestie tusschen Tokio en Londen geregeld diende tfe worden, daar de Britsche autoriteiten op de Ber muda's klaarblijkelijk volgens een koninklijk besluit handelden. Isjii gaf als zijn meening te kennen, dat de Britsche autoriteiten op de Bermuda's mogelijkerwijs volgens de Engelsche wet handelden, maar dat hun optreden in strijd was met het volkenrecht. Op de vraag, of er represailles genomen zouden worden tegen Britsche onderdanen in Japan, antwoordde de woordvoerder dat men niet zoover zou gaan, ofschoon de Britsche onderdanen in Japan de Japansche wet moeten eerbiedigen. Voorts werd geïnformeerd naar Japans hou ding nopens het Britsche navicertstelsel, waar door vele Japansche schepen door Britsche autoriteiten vastgehouden worden. Daartoe be hoort ook de vrachtboot ..Kanton Maroe", die 12 December te Durban dit lot onderging Isjii antwoordde: „De Japansche regeering kan geen bepalingen aanvaarden, die inbreuk maken op de rechten van burgers van neu trale staten." De kwestie van de „Kanton Ma- roe" is nog niet geregeld, naar hij verklaarde. De waarnemend woordvoerder beschreef ver der het geval van den Amerikaanschen zee man. die onlangs te Peking met een Japan- schen veldwachter moeilijkheden kreeg, als een „onbenulligheid, die ter plaatse geregeld zal worden." Hij deelde ook mede, dat de zeeman onder den invloed van alcohol verkeerde Op een vraag omtrent de visschery- onderhandelingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie verklaarde de woordvoerder, dat de onderteekening van een modus Vi vendi in deze kwestie bepaald was op 31 December te Moskou, maar dat er op het laatste moment een kink in den kabel kwam. De onderhandelingen hebben nog voort gang en zij hebben ook betrekking op het sluiten van een permanent visscherij- verdrag, ofschoon de handelsbesprekingen uitgesteld zijn. Tenslotte bepaalde Isjii zijn aandacht bij de besprekingen tusschen Japan en Frankrijk te Tokio nopens Fransch Indo-China en deelde mede, dat daar voornamelijk economische aan gelegenheden behandeld worden. TOKIO, 7 Jan. (D.N.B.). Het nationalistische Japansche blad Kokoemin Sjimboen schrijft heden in een zeer opvallend hoofdartikel onder het opschrift „Het centrum der verwikkelingen beweegt zich naar den Stillen Oceaan", dat de Ineenstorting van Engeland en de kwestie der deelneming van de Vereenigde Staten aan den Europeeschen oorlog de beide groote wereld vraagstukken van het nieuwe jaar zijn. De toe stand in Europa laat een vastberaden en van de overwinning bewust Duitschland zien, dat van de definitieve zegepraal in dit jaar overtuigd is. Engeland daarentegen bevindt zich reeds in het stadium van een overwonnen land. De vraag is slechts, hoe lang Engeland, nu zijn strijdvaar digheid afneemt, nog verzet zal kunnen bieden. Overgaande tot de houding van de Vereen. Sta ten schrijft het blad: ,_De Vereenigde Staten hebben de grenzen der neutraliteit reeds over schreden en zich daarmede aan schending van hun neutraliteit schuldig gemaakt." TOKIO, 7 Jan. (D. N. B.) De Japansche minister van Buitenl. Zaken Matsoeoka heeft Dinsdag in het ministerie van Bui tenlandsche Zaken by den Britschen am bassadeur Craigie geprotesteerd naar aan leiding van het incident van Bermuda. Naar officieel verluidt, heeft Matsoeoka te genover den Britschen ambassadeur verklaard, dat de maatregelen, die de Britsche autoritei ten 23 December op de Bermuda-eilanden te gen een negental Japanners, die op weg waren naar Lissabon, hebben genomen, een misbruik der oorlogsrechten en een onwettige daad be- teekenen, waardoor het recht var vrye bewe ging van staatsburgers van Japan, een neutraal land, geschonden worden. Hij eischte, dat de Britsche regeering terstond bevredigende maat regelen zou nemen om het geval by te leggen. SJANGHAI 7 Jan. (D.NJB.) Het Britsche s.s Nellore, groot 6942 brt., dat op 31 December uit Rabaul in Manilla werd verwacht, worat vol ger.:- een bericht uit Manilla sedert zijn ver trek uit Rabaul vermist. De reederij vreest, dat het, schip het slachtoffer is geworden van een in d? Zuidzee opereerenden Duitschen hulp- kruiser. Aan het optreden van Duitsche hulpkruisers herinnert verder een bericht uit Melbourne, waarin officieel wordt bekend gemaakt, dat 67 Europeanen worden vermist, die zich waar schijnlijk als gevangenen aan boord van Duit sche hulpkruisers bevinden. De officieele be kendmaking deelt echter niet mede. op welke schepen de gevangenen als leden der beman ning dienst deden. Uit Stockholm meldt het A.N.P.Driehonderd Britsche zeelieden die geruimen tijd geleden door een in de wateren van het Verre Oosten opereerend Duitsch oorlogsschip op een eiland in den Stillen Oceaan aan land waren gezet, zijn Zondag uit Brisbane in Sydney aangeko men. Zij verklaarden, dat het Duitsche schip in den tijd, dat zij in gevangenschap verkeer den, zeven vijandeiyke koopvaardijschepen had aangevallen. BERLIJN, 7 Jan. (DU.B.). Een Duitsch ge vechtsvliegtuig is er Maandag in geslaagd, zoo wordt aan het D.N.B. medegedeeld, om boven Londen zeven versperringsballons neer te schie ten. Boven de stad zelf hing een aaneengeslo ten wolkenlaag, die echter op een bepaalde hoogte ophield en een bijna egale vlakte vorm de. De Engelsche ballons stonden op geringe hoogte boven de hoogste wolkengrens in het zonlicht en boven een voortreffelijk aanvalsdoel. De Duitsche vliegers zochten binnen den door de ballons gevormden versperringsgordel de gunstige positie en gingen toen over tot den aanval. De Engelschen merkten den aanval klaarblij kelijk pas, toen de eerste ballon brandend door de wolken neerstortte. De ballons werden daar op snel teruggetrokken binnen de daaronder hangende wolken. Zeven ballons konden echter in brand geschoten worden, terwijl verscheidene andere werden getroffen, zonder dat de beman ning van het Duitsche vliegtuig kon constatee- ren, dat zij neerstortten. Het is echter waar- schijniyk, dat behalve de zeven, waarvan vast staat, dat zü neergeschoten zijn, nog meer bal lons vernield werden. Uit Stockholm meldt het DH.B.: Naar Reu ter meldt, is het Broadcasting House te Londen, het voornaamste gebouw voor radio-uitzendin gen en de administratie van de B.B.C., bij de luchtaanvallen tweemaal getroffen. Het gebouw heeft zware schade opgeloopen. Volgens een in de Moskousche bladen gepu bliceerd Tass-bericht uit Londen, zco meldt het D.N.B., is in verscheidene Engelsche havens als gevolg van een loongeschil onder de Grieksche zeelieden een staking uitgebroken. De stakers, ten getale van meer dan duizend man, zouden uit Engeland verwijderd worden. Volgens be trouwbare inlichtingen zijn er van de stakende Grieksche zeelieden 52 in de gevangenis gewor pen. In het afgeloopen weekeinde was er in Lon den, naar de Londensche correspondent van Svenska Morkenbladet meldt, ondanks de ver laging van de vleeschrantsoenen, by de slagerijen geen vleesch, zoodat de Engelsche huisvrouwen met leege tasschen naar huis moesten terug- keeren. Als vervangmiddel zijn thans eieren op de markt gebracht. VICHY, 7 Jan. (D.N.B.). De Fransche Hooge Commissaris voor Fransch West- Ihdië, admiraal Roberts, heeft een verkla ring afgelegd over de positie van Martinique. Hij wees erop, dat hij van zijn regeering opdracht had gekregen, Fransch West-Indië zoo noodig met geweld te verdedigen tegen iedere mogendheid, die zou trachten, Frank- rqk dit gebied te ontnemen. BERLIJN, 7 Jan. (DKB.). Den 6en Januari hebben Britsche vliegtuigen in het Oostelijk deel der Noordzee getracht een koopvaardyschip als mede een bewakingsvaartuig van de Duitsche marine met bommen aan te vallen. Ofschoon de Engelschen hun aanvallen meermalen her haalden, vielen alle bommen honderden meters van het doel. Beide schepen bleven volkomen onbeschadigd. Het wachtschip zette zijn dienst voort, terwijl het koopvaardijschip behouden zijn thuishaven kon binnenloopen. TOKIO, 7 Jan. (D. N.B.) Admiraal Naka- moera wijst er in een door de Hotsji Sjimboen gepubliceerde beschouwing van den militairen toestand op den Stillen Oceaan op, dat de Ver eenigde Staten de kracht van Japan schynen te onderschatten, wanneer zy gelooven, Japan door economischen druk tegen den grond ce kunnen houden. Te Washington schynt men te gelooven met Japan naar believen te kunnen omspringen. Japan kan echter nooit een stap achteruitwijken, aangezien de nieuwe orde in Oost-Azié voor Japan een kwestie van leven of dood is. Daarom zou Japan er goed aan doen, voorbereid te zyn op een aanval van de Ver eenigde Staten. Alleen zoo kan wellicht een oorlog op den Stillen Oceaan worden verme den. Wanneer Japan daarentegen tracht den druk van de Vereenigde Staten te ontwyken, zouden deze hun machtsgebied steeds verder uitbreiden, en dan zou een botsing onvermij- deiyk zyn. BERLIJN", 7 Jan. (D. N. B.) By den lucht aanval, dien de Britsche luchtmacht den 4en Januari op Brest heeft ondernomen, ia, naar aan het D. N. B. wordt gemeld het gedenktee ken, dat de V. S. ter herinnering aan de eerste landing van Amerikaansche troepen tijdens den wereldoorlog in Frankrijk hebben opgericht, door bommen vernield. In den tekst, die op het gedenkteeken staat, wordt uitdrukkeiyk ge zegd, dat het monument en# het omliggende terrein eigendom der Amerikaansche regeering zijn, terwijl verzocht wordt, het gedenkteeken te eerbiedigen en met zorg te behandelen. BERLIJN, 7 Jan (D.N.B.). Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben Dinsdag bij zeer slecht weer. zoo verneemt het D.N.B., een reeks indi vidueele vluchten naar het Britsche eiland on dernomen. Herhaaldelijk werd boven Londen gevlogen, waar verscheidene malen bommen ge worpen werden. In Midden-Engeland deed een vliegtuigvan zeer geringe hoogte een aanval op een spoorwegstation en trof het hoofdgebouw en de rails met verscheidene bommen Ten Noorden van Londen werd een vliegveld aan gevallen. Twee hangars werden getroffen en een aantal vliegtuigen werd met machinegewe ren beschoten. Uit Stockholm meidt D.N.B.: Volgens een eigen bericht uit Londen van Aftonbladet, dat aan het economische leven van Engeland is - ge wijd, is de economische polsslag van de Londen sche City tengevolge van de bombardementen zwakker geworden. Men kan niet verhelen, dat de Duitsche luchtaanval bij de wisseling van het jaar een harde slag is geweest op een plaats, die reeds in vredestijd in feite en volgens tra ditie als een polsslagader van het economische leven werd beschouwd. De Duitsche aanval op de Londensche City zal derhalve verstrekkende gevolgen hebben. Aftonbladet geeft dan een stemmingsbeeld van de Londensche beurs De Engelsche industrieele aandeelen liggen volko men lusteloos. Men wacht, zoo wordt in het bericht gezegd, op verzachting van de winst belasting van honderd procent. Deze belasting is in der tijd een der voorwaarden geweest voor de samenwerking van de Engelsche arbeiders partij met Churchill. Deze belasting heeft alle speculatie in papieren der oorlogsindustrie ge dood. Opmerkelijk is voorts, hetgeen in het bericht wordt gezegd over het vertrek van belangrijke bedrijfsorganisaties uit Londen naar de provin cie. Het financieele leven der City heeft niet meer de beteekenis van vroeger. Groote banken en andere financieele instellingen hebben haar hoofdkantoren naar de provincie verplaatst. Eeuwenoude principes zijn als gevolg van den luchtoorlog in rook opgegaan. Door den uit tocht uit de City zijn duizenden personen werk loos geworden. Vele firma's zouden, naar de meening van den correspondent, wel eens on der de slagen van den oorlog met stille trom kunnen verdwenen. Dinsdag hebben, naar het D.N.B. verder ver neemt, twee Britsche jachtvliegtuigen van het Spitfire-type een Duitsch gevechtsvliegtuig tot een luchtgevecht gedwongen, juist toen het Duitsche toestel zich gereed maakte een Britsch schip aan te vallen. Het Duitsche vliegtuig aan vaardde den strijd en schoot een der Engelsche jagers neer. Een celluloidfabriek in een stad ten Zuidwes ten van Londen heeft Dinsdagmiddag, -laar het D.N.B. verneemt, bij een aanval door een Duitsch bombardementsvliegtuig, vijf treffers ontvan gen. Verscheidene bommen ontploften in de filtreerafdeeling en het ketelhuis. GENèVÉ, 7 Jan. (D.N.B.) Naar uit Vich'y wordt gemeld, zijn Maandagavond om 19 uur interministerieele besprekingen gevoerd, waar aan werd deelgenomen door de vertegenwoor digers der belangrijkste ministeries. In aanslui ting op deze besprekingen, die tegen 21 uur eindigden, vernam men in regeeringskringen nadere bevestigingen van hét feit, dat de reor ganisatie van de regeering thans haar beslag zal krijgen. Behalve de vorming van een kleine regeerings- commissie, bestaande uit Darlan, Huntziger en Flandin, zullen voor een reeks portefeuilles nieuwe ministers worden benoemd. De reorga nisatie der regeering zal vermoedelijk reeds vandaag of Wensdag tot stand komen. MOSKOU, 7 Jan. (D. N. B.) Het militaire orgaan der Sovjets Krassnaja Swesda deelt mede. dat de sabel, die sedert de revolutie voor het officierskorps van het roode leger was af geschaft, weder ingevoerd wordt Een decreet van den commissaris van oorlog, maarschalk Timosjenko, bepaalt, dat de generaals der in fanterie en der artillerie een sabel zullen dra gen en de generaals van de speciale wapens, de tanktroepen, genietroepen en de luchtmacht, een dolk. WASHINGTON, 7 Jan. (D.N.B.). Het Con gres heeft de herkiezing van Roosevelt tot pre sident der Vereenigde Staten en de verkiezing van Wallace tot vice-president officieel beves tigd. Roosevelt en Wallace hebben, naar thans definitief wordt verklaard, de stemmen van 449 kiesmannen behaald, terwyi de republikeinsche candidaat Willkie en Mac Narry 82 stemmen hebben behaald. NEW-YORK, 7 Jan. De New-Yorksche effec tenbeurs opende vandaag kalm, waarbij de koersen zich reeds dadeiyk in benedenwaartsche richting bewogen, ofschoon geen groote koers verliezen werden geleden. Den geheelen dag bleef de handel zeer weinig omvangrijk en de voorkomende koersveranderingen naar beide richtingen bleven uiterst gering. Bij het plaat sen van orders hield men rekening met de ont wikkeling van het bedrijfsleven. Ofschoon men ten aanzien van de vooruitzichten van de in dustrie blijk geeft van gematigd optimisme, kon dit geen opleving van den handel veroorzaken, daar de belastingverhooging en de onzekerheid ten aanzien van toekomstige politieke gebeur tenissen den ondernemingslust remden, hetgeen vooral in de door de speculanten aan den dag gelegde terughoudendheid tot uiting kwam. Bo vendien ziet men met belangstelling de rede van president Roosevelt tegemoet, die deze Woensdag over de begrooting zal houden. Staal- waarden konden zich niet handhaven daar de dreigende controle op de schrootpryzen aan leiding gaf voor de vrees, dat ook op andere gebieden dergelijke maatregelen genomen zou den kunnen worden. Verder werd ter beurze aandacht geschonken aan geruchten, volgens welke de5 regeering een maatschappy zou op richten, met het doel de in Britsch bezit zijnde ROME, 7 Jan. (D.N.B.) Tengevolge van een door aanhoudende regens veroorzaakte aardver schuiving zijn twintig zigeuners, die in eenige holen aan een landweg ten noorden van Na pels overnachtten, bedolven. Ondanks het in grijpen van de brandweer van Napels en een compagnie pionniers konden slechts zes der be- dolvenen gered worden. De overige veertien wa ren reeds aan hun verwondingen bezweken, toen men hen had uitgegraven. Acti va Binnenlandsche Wis sels, Promessen, enz Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o. h. buit.i.disc Idem Eig. Portef. Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors.) in Reken.-Cour op Onderpand Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen en Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Riik (Art. 16 d. B&nkwet. K.B. v. 1 Maart '37 Stbl no. 401) Munt en Materiaal Muntgoud Muntmat. Goud Munt Zilv., enz. Muntmat. Zilv Totaal Belegg. v. Kap Gebouwen en Meub der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederland (Wet v 27 Mei '32 St.bl. No. 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserves pensioenfonds Bankb in omloop Bankass in omloop Res. en Pensioenf. Rek.-Cour Saldo's: Van bet Rqk Van anderen Div Reken Totaal 6 Jan. '41 30 Dec. 1940 267.803 968 50.738 50.100 267.904.808 15.371.590 15.371.590 144.279.696' 2.592.414 41.652.540 188.524.651 187.765 076* 759.575 188.524.651* 11.503.302 252.503.969 50.738 64.459 252.619.168 15.371.590 15.371.590 153.696.596* 4.036.525 46.281.848 204.014.970 203.247.082* 767.887 1.102.255.154 18.386.484 1.120.641 639 48.552.010 4.500.000 127.067.329 1.784.065.332 20.000.000 4.454.251 13.494.513 10.941.683 1.544.201.650 49.755 182.783.322 8.137.156 1.784.065.332 57.977.150 429.886.575 258.000.000 W.v. a. Ned.-Ind. Besch. Metaalsaldo (K.B v. 26 Mrt. 1940 Stbl. No. 482) Schatkistp rechtst o. d. Bank ond.gebr Rentestand sedert 29 Aug 1939: Wisseldisconto promessen-disconto Voorschotten in Rek.-Cour Beleening van Effecten Beleening van Goederen en Ceelen 204.014.970* 15.000.000 1.102.240.154 18.077.812 1.120.317966 48.609.240 4.500.000 122.880.324 1.783.313.260 20.000.000 4.454.251 13.494.513 10.933.180 1.551.825.430 357.163 174.788.603 7.460.117 1.783.313260 57.1 429 .977.150 ,587.181 246.000.000 3 pet. 3 'A pet. 3'/2 pet. 3 ys pet 3 lA pet. De nieuwe exportpryzen, welke met ingang van Maandag 6 Januari voor export naar Duitschland zyn vastgesteld, gelden tevens voor het binnenland al smaximumprijs. Voor de af wijkende kwaliteit van de hieronder genoemde producten, waaronder ook vallen de dikke en losse spruiten, geldt een maximumprijs, die 20 pet. lager is dan voor de goedgekeurde produc ten. De maximumprijzen gelden zoowel voor de door telers als door handelaren of anderszins aangevoerde producten. Het percentage, dat voor export naar Duitsch land beschikbaar moet worden gesteld, is ge- wyzigd. Voor roodekool en breekpeen is het ge handhaafd gebleven op 50 pet., van de witte en savoyekool is het percentage verhoogd tot 60 pet. van den aanvoer. Goudreinetten en bellefleuren A moeten voor de volle 100 pet. worden uitgevoerd. Van uien is het uit te voeren percentage 50. van veldsla 25. Wanneer het voor het binnenland overbiy- vende gedeelte niet tegen den exportprys wordt afgenomen, kan een verhoogd percentage wor den geëxporteerd. De te exporteeren produc ten moeten voldoen aan de voor de goede kwa liteit gestelde kwaliteitsvoorschriften. Van veldsla mag alleen goed schoon en zuiver pro duct voor export afgeleverd worden. De exportprijs voor roodekool is verhoogd van f 4.50 tot f 5.— per 100 Kg., voor gele en savoyekool van f 3.80 tot f 4.10, voor "Jeen- sche wittekool van t 3.10 tot f 3.50 per 100 Kg. Ook de exportprijs voor de kroten, ronde, 610 c.M. middeliyn, tot 1 Kg. per stuk, en tenminste 3 c.M. middellijn, is verhoogd van f 2.50 tot f 2.80 per 100 Kg. De uien, welke langen tijd op f 4.per 100 Kg. gestaan hebben, zyn verhoogd tot f 4.50 per 100 Kg. De breekpeen is verhoogd van 3.30 tot f 3.60 per 100 Kg. Voor schorseneren A (ten hoogste 20 stuks per Kg.) is de exportprys f 16.— per 100 Kg., voor B (van 20—45 stuks per Kg.) f 10.50 pe» 100 Kg. Veldsla f 24 per 100 Kg., knolselderij (on- gewassclisi; onder lof sorteering A en B) f Tl.— per 100 Kg. De exportprijs van Goudreinetten A is f 23.— per 100 Kg. en van Bellefleuren A f 10— per 100 Kg. De Nymeegsche politie heeft Dinsdag een succes geboekt door de arrestatie van den 34- jarigen woonwagenbewoner R„ die met zyn rol lende woning het land rondtrok, doch sedert het najaar te Nijmegen standplaats had geno men. R. behoorde tot het gilde der rywieldieven. dat het laatste, half jaar de groote steden des lands onveilig maakt. Te Nymegen heeft hij minstens dertig rijwielen ontvreemd. Hiervan zpn tien opgespoord kunnen worden. R. is Dinsdag ter beschikking van de justitie te Arnhem gesteld. nog niet geliquideerde Amerikaansche effecten over te nemen. Met uitzondering van staalwaarden, waarvan de noteeringen zich nog iets in opwaartsche richting gingen bewegen, bracht het laatste beursuur weinig verandering meer. De beurs loot prijshoudend. Vandaag werden 761 fondsen verhandeld. Jaarvan zijn er 249 in koers gestegen en 307 ge taald. De noteeringen der 205 overige ondergin- ;en geen verandering. Jan. 7 6 5 Allied Chemical Air Reduction 64 163 162 American Can Co. 9i f 90 Am. c a Found rv American Radiatoi Am Rolling Mills Am Smelt Ret. 43 43 Am. Sugar Refining 15 Am. Tel. Tel. 167 167 167 Am. Tobacco B. 74 73 Am. Waterworks Anaconda Copper 27 27 Atchison Topeke Baldwin Locomotive Baltimore 6? Ohic Bethlehem Steel Canadian Pacific Comm. Invest. Trust J. I. Case Company Ches. Ohio Chicago Rock Isl. 10 Chrysler Motor 70 71 71 Consolid. Edison Co. Dele ware Muds. It i Detroit Edison C. Dupont de Nem. 164 162 16 Eastman Kodak 140 140 140 General Electric General Foods General Motors Good Year Hudson Motor Intern. Harvester Int. Merc. Marine Intern. Nickel International Paper Intern. Tel. en Tel Kennecott Copper Mack T rucks Incorp. Montgomery Ward 38 f 38 38 National Biscuit Co. Nat. City Bank New York Central 13 14 14 Norfolk Western 209 North. Am Aviat Nord. Amer. n. a. Northern Pacific Packard Paramount Pennsylvania Proctor 6? Chamblc Publ. Serv. N. J. Pullman Incorporat. Pure Oil Company Radio Corporation Reading Company Rep. Steel Reynolds Tobacco B. Sears Roebuck Shell Union Oil 11 11 i Socony Vacuum 9 9 9 Southern Pacific Southern Railway Standard Brands 6 f Stand. Oil of N.-J. 35 35 3p Texas Gulf Sulphur Tweiit. C. Fox Film 7 7 Union Carb. 6? Carh. 70 79- Union Oil of Calif. 9 Union Pacific United Aircraft United Corp A. 1 i United Fruit Comp. 62 U. S. Ind. Alcohol 26 26 f U. S. Rubber 21 f U. S. Steel 6p U. S. Steel pref. 129 128 2i Western Union 21 f 21 lloi Westingh. Electric 102 103 10 Woolworth Building 33 Slotkoersen Jan. Londen Parijs Amsterdam Berlijn Brussel Rome Madrid Zwitserland Weenen Stockholm Montreal B. Aires Papier B.Aires Markt Yokohama NEW YORK, 7 Jan. 7 6 5 4.03| 2 22 40.05 5.05 23*21 23.85 86.125 29.78 23.60 23.45—48 4.03 2,22 4o!o5 5.05 23^21 23^85 85.875 29.78 23.60 23 45 48 4.68 2 23 Ü05 9.25 23.22 23.85 86.375 29.78 23.60 23.45 7 Jan. 6 Jan. Katoen Jan 10.37-— 10.31 Juli Mrt 10.48-49 10.42 Oct Mei 10.43 1038 Dec Koffie (Rio - Nieuw contract) NEW YORK, 7 Jan. 7 Jan. 6 Jan. 10.25 9.68 9.63 26 10.18 9.59 9 53 (Santos) Mrt 4.50 Mel 4 59 -f Juli 4.71-4- Sept Dec Sept Suiker Dec. 0.71 Mrt 0.74 Mei 0.761 Rubber Standaard Sept 4.50--f- Mrt 4.59 - t- Mei 4.71+ Juli - Sept Dec 6.63 6 60+ 6.74+ 6.71 6.86+ 6.82+ 6 97 6.92+ 7.04+ 7,00+ Dec Jan Mrt Mei Tin LOCI 20,28 20.17 20.03 9.87 50.10 90 7 Jan. Tarwe Mej 87 Juli 821 Sept. 82 f Maïs Mei 62 J Juli 62 f Sept. 62 - - Reuzel Jan 5.12 i* Mrt 6.35* 7 Jan. Tarwe Dec Mei 77 - Juli 29 Rogge Dec Mei Juli Haver Mei 0.71 0.74 0.77 20.29 20.18 2004 19.85 50.10 aagei, 6 Jan Juli 81+ 0 81 Sept 0.83 1 0.84+ Dec. 0.86+ 0.86 Mrt Juli 19.72 Sept 19 67 Oct 19.57 19.73 19,68 19.58 50.10 88 1 82 i - 83 4 - 631 63- 62 Termijn 50.10 50 05 50.05 CHICAGO, 7 Jan. 7 Jan. 6 Jan. Haver i 37 33 33 Mei Juli Sept. Mei Juli Sept. Rogge 48 f - 49 i 49— 501 5 27 1 t Mei 6 554 6.65+ 6 47 1* 'Uil 6721 6821 WINNIPEG, 7 Jan. 6 Jan. 7 Jan. 6 Jan. Gerst 50 50 77 79| 50 5' 1 Dec Mei Juli Dec Mei tuil 45 451 43 1 43 f Lijnzaad 49 1 i 49 i 34| 341 Juli 32 J Dec. 47 I 46', 32 4 Zooals bekend, heeft de bekende internatio naal Guus Drager overschrijving gevraagd naar CAjax. Wij lezen in de Revue der Sporten, dat Drager al vrceger den wensch geuit heeft, het blauw-zwart met het reod-wit te verwisselen en dat een en ander geheel van hem zelf uit gegaan is. Het spreekt van zelf, dat men een dergelijk besluit te eerbiedigen heeft. Het spreekt echter óók van zelf dat er nog wel ge poogd zal worden hem op dit besluit terug te ïaten komen en het vermoeden is dan ook ge wettigd, dat Drager een minder leuken tyd by DWS tegemoet gaat. Er zitten aan die over schrijvingsbepalingen vele kanten. Persoonlijk apprecieeren wij, aldus de Revue der Spor ten, in hooge mate 'lubtröuw. Maar boven al moet ieder vrij zyn de club te kiezen waarvoor hij spelen wil. En er zijn wel degelijk gevallen, waarin er reden kan zijn om van club te veranderen. Een typisch geval is de over gang van Van Keulen van Ajax naar Blauw Wit geweest. Van Keulen kwam in Ajax niet tot zijn recht. Den enkelen keer dat hij als in valler bij Ajax op de plaats van Anderiesen speelde, kon hij natuurlijk Anderiesen niet doen vergeten. In Blauw Wit heeft hij zich tot een zeer bruikbaren kant-middenspeler ontwikkeld en in het Blauw Wit-milieu blijkt hy uitste kend op zijn plaats. Zoo zijn er meer overgan gen, die èn voor de club èn voor den betrok ken speler toe te juichen zyn. Intusschen brengt dit geval weer de bezwa ren van de overschrijvingsbepalingen in herin nering. Die bepalingen Valkema dienden des tijds om de „ronselarij" van spelers tegen te gaan. Het beginsel deugde niet. Het feit dat men ronselen bestrijdt door spelers te dwingen bij een club te blijven, óók als er alle aanlei ding is dat die spelers zoo gauw mogelijk van club veranderen, is principieel al verkeerd. Daar zit zelfs iets immoreels in. Maar voor de nor male afwikkeling van competities is er wèl iets van te zeggen dat men spelers tijdens het sei zoen niet van club wisselen laat. De termijn die men thans nog stelt, is echter stellig te lang. Deze inbreuk op de persoonlijke vrijheid bm de clubkleuren te dragen, die men verkiest, gaat thans toch wel iets te ver. Men kan aan de bestaande bezwaren voldoen door na beëin diging der competities ieder vry te laten het volgend seizoen voor een andere vereeniging uit te komen. Tijdens het seizoen geve men daar géén gelegenheid meer toe, behoudens speciale gevallen, b.v. verhuizing. De overschrijvingsbe- palmgen lijken ons onder de huidige omstan digheden voor herziening in dezen geest in aanmerking te komen. De uitslagen van de schaatswedstryden te Schagen, welke Dinsdag zijn gehouden, luiden: 500 meter: 1. K. Schenk (Wieringerwaard) 50 sec.; 2. P. Ekelschot (Amsterdam) 50.2 sec.; 3. M. Jonker (Warmenhuizen) 51.1 sec. 1500 meter: 1. M. Jonker, 2 min. 46.1 sec.; 2. P. Ekelschot 2 min, 46.4 sec.; 3. K. Muts (Jisp) 2 minuten 46.4 sec. 3000 meter: 1. N. Strijbis (Woudmeer) 5 min. 41.2 sec.; 2. Bosson (Amsterdam) 5 min. 45.2 sec.; 3. K. Muts (Jisp) 5 min. 47.3 sec. In het totaalklassement behaalde M. Jonker uit Warmenhuizen den eersten prijs. De 19-jarige Van der Horst, die aan den IJssel- dyk te Westervoort woont, is in een wak gere den en verdronken. Hij was met zijn zusje aan het schaatsen op een ondergeloopen stuk uiter waard. Het zusje zakte door het ys en de jonge man snelde onmiddellijk ter hulp om het kind op het droge te brengen. Dit lukte hem niet en hij geraakte bij de manoeuvre zelf op een ge- vaarlyke plek. Het ys brak en Van der Horst schoot er onder. Een schipper, die in de naby- heid was, schoot te hulp en kon het meisje red den. Alle pogingen werden in het werk gesteld om ook den jongeman te redden, maar niets mocht baten. Na twintig minuten werd het lijk opge haald en nasfr het politiebureau vervoerd. In het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotter dam is de 52-jarige schilder A. P. Korteweg uit de Gaesbeekstraat overleden. De man was bij de tunnelwerkzaamheden bij de Henegouwerlaan op 2 Januari j.l. met het hoofd op een betonnen muurtje gevallen, waardoor hij een schedelbasis- fractuur had opgeloopen. Koersen voor stortingen op 8 Januari 1941 te gen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75,36, Belga's 30,1432, Zwitser- sche francs 43,56, Lires 9,87, Deensche kronen 36,40, Noorsche kronen 42,82, Zweedsche kronen 44,85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54, Dinar (oude schulden) 3,43, Dinar (nieuwe schulden) 4,23, Turksehe ponden 1.45K. Lewa 2,30, Pengö (oude schulden) 36,519. Pengö (nieuwe schulden) 45,89. ROTTERDAM. 7 Jan. Veemarkt. Totaal aange voerd 618 dieren, waarvan 550 gebruiksvee en 68 bokken en gelten. Prijzen per stuk: kalfkoeien 495.00385295, melkkoeien 490.00—390300, varekoeien 325.00—260—210, vaarzen 325.00—275 185, pinken 270.00200155, bokken en gelten 80.00—50—20. Overzicht. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was iets korter met stillen handel en de pry- zen als vorige week. Varekoeien en pinken aanvoer gewoon, handel traag en de prijzen als vorige week. De aanvoer van bokken en geiten was kleiner met stroeven handel en iets lager ln prijs. ROTTERDAM. 7 .Jan. Aardappelen: Bintjes 3.69, Eigenheimers zand 3.34. Industrie 3.69. Alpha's 3.69, alle bonte soorten 4.39. alle soorten Eigen heimers 4.04 per H.L. Voorraad- voldoende en de handel tamelijk ROTTERDAM. 6 Jan. Vlasbeurs. Blauw 4500 kg. 1.10—1.40, Geel 3750 kg. 1.10—1.45. Aanvoer ge ring en de handel kalm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2