STAölpEUWS Welke bonnen zijn geldig? SAMBO DE OLIFANT Beursoverzicht BEURS VAN AMSTERDAM Jhis Gemeenteraad TUIST Groote fabrieksbrand te Tilburg GRU TTERSV /AREN: WOENSDAG 8 JANUARI 1941 Nieuwe botsingen aan de grens van Indo-China Beurs-Thermometer WOENSDAG 8 JANUARI 1941 Aankoop van groenten, vast stelling streekplan De M.TS. R.K. Muloschool Het aantal gesneuvelden in België Onderscheiding voor Antonescoe Verkoop grond, Thailandsch legerbericht Aardappelen naar Frankrijk mm Het gevaar van niet-gemetselde schoorsteenkanalen 8, 9 en 10 is iim 24 Zeer kalm en meerendeels iets zwakkere stemming Verder verloop Nederl. Staatsleen. prijshoudend Youngleentng prijshoudend Gemeentcleen Philips prijshoudend Unilever Aku vast Koninklijke luier Amsterd. Rubber prijshoudend Tabak verdeeld Amerik. waarden luier 98 i 79 i 83 J 89 68 f 90 f 195 139 125 129 74 108 53 210 i 340 190 31 39 88 i 70 J 26# 28 i 17 f 34 l 54 49 267 21 J 12 i n i 101 DOOR CH CARVICE twordt veCTOJgd» De Haarlemsche gemeenteraad kwam heden middag om 2 uur onder voorzitterschap van den burgemeester, Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, in openbare vergadering ten Prin- senhove bijeen. De voorzitter wenschte den raad een gelukkig Nieuwjaar. De heer Wolzak sprak wederkeerig wenschen Uit. Daarna deelde de voorzitter mede, dat mevr. de wed. van Looyvan Gelder de gemeente universeel erfgenaam van haar vermogen heeft gemaakt, na aftrek van eenige legaten. De gemeente verplicht zich daartegenover het museum in stand te houden en open te houden voor het publiek. De revenuen van de erfenis mogen alléén ten bate komen van het huis van Looy. Den heer F. Henneman werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Jan Ligthart- school; mej. F. Kingma als onderwijzeres aan de Floraschool. De jaarstukken over 1939 van de Woning- bouWvereeniging „Bloemendaal" werden goed gekeurd. Eveneens werden goedgekeurd de jaarstukken over 1939 en de begroeting voor 1941 van den Keuringsdienst voor Waren. Het raadsbesluit tot overneming van voor straat bestemden grond aan den Vondelweg en omgeving werd technisch gewijzigd. De raad verklaarde dat uitbreiding van het leerplan der M.T.S. met onderwijs in lichame lijke oefeningen noodig is. De jaarlijksche kos ten zullen 4640 bedragen, de inrichting van een gymnastiekzaal zal 2000 kosten. 25 pCt. komt voor rekening van de gemeente. Goedgekeurd. Aan het bestuur der R. K. Jongensschool voor M.U-L.O. werd medewerking verleend voor het aanschaffen van leerboeken voor de afzonder lijke opleidingsklas voor het Mulo-examen B en voor verdere invoering van gewijzigde leer methoden. Een crediet van 1770 werd ver leend. Goedgekeurd. feit, dat van Duitsche zijde honderdduizend ton aardappelen naar Frankrijk zijn verzonden. Ten behoeve van de verbetering in de eigen verzor ging des lands met aardappelen, zal Duitschland in het komende voorjaar vijftigduizend ton zaai- aardappelen ter beschikking stellen. Dezelfde hoeveelheid verkrijgen de Franschen bovendien van Nederland door Duitsche bemiddeling. BRUSSEL, 7 Jan. (A.NR.). Het Belgische blad Nieuws van den Dag meldt dat het aantal der tijdens de oorlogsweken in België omgekomen Belgische soldaten aanzienlijk geringer is dan men aanvankelijk had gedacht. Volgens de voor- loopige nasporingen zijn 4700 Belgische soldaten, 2600 Fransche en 22 Engelsche soldaten gedood. Deze getallen worden echter overtroffen door het aantal omgekomen burgers. Tegenover de 4700 gevallen Belgische «oldaten wordt het aantal der om het leven gekomen burgers op 5200 geraamd, hetgeen, aldus schrijft dit blad verder, aan het volledige falen van het vroegere Belgische bur- gerbestuur wordt geweten, dat niet in staat was den stroom vluchtelingen in geordende banen te leiden Ongebruikte bonnen bleven nog geldig tot en met de tusschen i geplaatste data. BOEKAREST, 7 Jan. (D-NJ3.). Koning Mi chael heeft den staatsleider generaal Antones coe het grootkruis van de orde van Karei I verleend. Aan de N.V. „Hogerveka" te Haarlem werden verkocht 788 M2. grond aan de Marconistraat voor f 10.000. En aan W. Theunissen, grond aan de Lorentz- kade. BANGKOK. 7 Jan. (Reuter). Het leger bericht van het Thailandsche opperbevel meldt, dat nieuwe botsingen aan de grens van Indo-China zijn voorgevallen. Een Indo- Chineesch schip is vergaan, waarbij een aantal Indo-Chineesche soldaten is ver dronken. BERLIJN, 7 Jan. (A.N.P.). In Berlijn worden de uit Parijs komende persstemmen weergegeven, welke er op wijzen, dat de daling van de werk loosheid in Frankrijk gedurende de eerste helft van November uitsluitend aan de uitvoering van Duitsche bestellingen moet worden toegeschre ven. De zich ontwikkelende economische samen werking tusschen beide landen blijkt uit het Dinsdagavond 9 uur is brand ontdekt in een der fabrieksgebouwen van de N.V. Brouwers Lakenfabrieken, aan de Korte Schijfstraat te Tilburg. Een groote machtige vonkenregen spreidde zich over het stadsdeel uit. Fel woedden de vlammen in het groote fabrieksgebouw 20 meter hoog en ongeveer 100 meter diep, achter de Nieuwlandstraat. Toen de brandweer met groot materiaal ter plaatse kwam, werden ongeveer twintig slangen uitgelegd en werd getracht het vuur aan alle kanten in te sluiten. De brand bleek te woeden in de afdeeling, waarin gevestigd weverij, natap- pretuur, een vollerij, een kettingscheerderij, een spoelerij en tweemerij, terwijl de bovenverdie ping als droogzolder dienst deed. Personeel van een andere afdeeling van de fabriek, waar nog gewerkt werd, had de brand ontdekt. Aan vankelijk scheen de brandweer niet veel succes te hebben met de bestrijding van het vuur. Huizenhoog sloegen de vlammen uit net fa brieksgebouw. Groot gevaar bestond, dat de achtergrenzende fabrieksafdeeling eveneens een prooi der vlammen zou worden. Na VA uur hard werken echter kon men het vuur in zooverre bedwingen, dat het gevaar voor de andere fabrieksgebouwen was gewe ken. Het nablusschingswerk duurde echter nog verscheidene uren. Het gebouw, waar de brand in woedde, ls totaal uitgebrand. Om 10 uur stortte een deel van den gevel met geweldig geraas in. De schade is nog moeilijk te bepalen; alle machinerieën en groote voorraden zijn verlo ren gegaan. Naar aanleiding van een op zichzelf vrij on- beteekenend binnenbrandje, dat zich in de Sam. van Gentsteeg te Weesp heeft voorgedaan, ver namen wij van den Wees oer brandweercom mandant, den heer H. Groenewegen, dat de oorzaak van dit brandje weer gelegen was in het gebruiken van etemiet (asbest) pijpen voor het afvoeren van haard- of kachelrook. Doordat het brandje ditmaal 's middags uitbrak, kon spoedig met behulp van emmers water het vuur gebluscht worden, dat echter toch al de bedjes van een paar kinderen had aangetast, terwij] Bon Geldigheidsduur Hoeveelheid BROOD 21 22 t/m 12 Januari t/m 12 (19) Jan. 100 gram roggebrood of ander brood of 1 rantsoen gebak Broodbonboekje BLOEM 3 t/m 26 Januari 50 gram roggebrood of ander brood of V2 rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem Bloemkaart KOFFIE of THEE 18 t/m 31 Januari half pond koffie of 75 gram thee Algem. distributie bonboekje SUIKER 86 t/m 17 Januari 1 Kilogram Algem. distributie bonboekje VLEESCH 13 14 t/m 8 Januari t/m 15 (19) Jan. 1 ons vlee3cn of vet of 1 rantsoen vleeschwaren Vlgeschkaart VLEESCH WAREN 13 14 t/m 8 Januari t/m 15 (19) Jan. 1 rantsoen Vlgeschkaart VET 23 24 t/m 10 Januari t/m 10 (17) Jan. y, pond boter of margarine of 2 ons vet Vetkaart BOTER 23 24 t/m 10 Januari t/m 10 (17) Jan. y, pond boter óf margarine of 2 ons vet Boterkaart KAAS 47—48 6061 20 t/m 26 Januari tvxu 12 Januari 1 ons 1% ons Algem. distributie bonboekje EIEREN 34 33 t/m 12 Januari t/m 12 (19) Jan. 1 ei Algem. distributie- bonboekje PETROLEUM Periode C Periode 8 t/m 19 Januari t/m 23 Februari voor verlichting 2 liter voor de keuken Zegel BRANDSTOFFEN t/m 31 Januari t/m 31 Januari 1 eenheid 1 eenheid Brandstoffenkaart haarden-kachels" Brandstoff enkaar* ,,centr. verwarm.'* ZEEP 113 t/m 31 Januari 1 rantsoen Algem. distributie bonboekje SCHEERZEEP 117 t/m 30 April 50 gram scheerzeep of een tube scheer, crème of een pot scheerzeep Scheerzeepbonnen Peulvruchten 103 t/m 12 Januari 1 pond Algem. distributie bonboekje Rijst, rijstgries, rijstemeel, rijste bloem of gTuttenmeel 108 t/m 24 Januari 34 pond Algem. distributie bonboekje Havermout, haver vlokken, haver- bloem of aard- appelmeelvlokken 57 (Zie ook hieronder) t/m 21 Februari 34 Poml Algem. distributie bonboekje Gort of Gortmout of Grutten 57 en 44 t/m 21 Februari 34 pond Algem. distributie bonboekje Maizena, gries- meel, sago, aard appelmeel of puddingpoeder 87 t/m 21 Februari 1 ons Algem. distributie bonboekje Macaroni of Vermicelli of Spaghetti 31 t/m 21 Februari 1 ons Algem. distributie bonboekje in de huizen bevinden. Vooral waar de vroegere gewoonte, jaarlijks de schoorsteenen te laten vegen,- lang niet algemeen meer gevolgd wordt, is het gebruik van eternietplaten voor afdekking van schoorsteenkanalen onverantwoordelijk. Reeds eenige malen is het in deze gemeente voorgekomen, dat door deze oorzaak brand ont stond. Rantsoen gebak 160 gram koek (ontbijtkoek), 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes; 90 gram biscuits en wafels; 75 gram beschuit; 300 gram cake; 600 gram gebakjes; 600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebak, (boterletter e.d.)400 gram gevuld klein korstgebak (amandelbroodjes e.d.)een hoeveelheid van alle andere niet genogmde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Rantsoen zeep =r 150 gram toiletzeep120 gram hu ishoudzeep200 gram zachte zeep250 gram zeep poeder; 125 gram zeepvlokken; 250 gram zelfwerkende waschmidd.; 200 gram vloeib. zeep. Rantsoen vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- worstsoorten; 100 gram gekookte worstsoorten, rolper len. tongenworst en nierbrood; 150 gram bloedworst. of kalfsvleesch en gerookts rolpens en knakworst; 125 gram leverartike- 1 eenheid brandstoffen 1 H.L. anthraciet of steenkool; 75 K.G. industrie- of elerbriketten110 K.G. bruinkoolbriketten; 2 H.L. cokes; 175 K.G. fabrieksturf195 K.G. persturf (300 stuks); 200 K.G. baggerturf (450 stuks)200 K.G. overige soorten turf. ook het plafond was doorgebrand. Was het vuur 's nachts uitgebroken, dan zouden er onherroe pelijk slachtoffers te betreuren zijn geweest. Door den feilen Oostenwind trok de kachel zóó hevig, dat het roet, dat zich in den schoorsteen had verzameld, gloeiend heet werd, waardoor aie hitte zich meedeelde aan de buitenpijp en net vuur ten slotte uitbrak. In het bovenver melde geval kon men nog tijdig genoeg op treden, doch de brandweercommandant acht het inderdaad een groot gevaar, dat in Weesp nog zoovele niet-geenetselde schoorsteenpijpen zich „Geef ons antwoord," zei lange Jan, terwijl hjj als groet zijn hand uitstak. Maar toen begon het meisje hevig te gillen. De jongens moesten toch wel lachen can haar angst en daarop gilde ze nog heviger. Op het geschreeuw kwam een oude vrouw aan roepen en mei een sterigen stok joeg ze de jongens ergens binnen. „Waar zijn we, wat gaat er nu beginnen," vroegen de jongens zich angstig af. De jongens werden op een bank gezet en een groote pot brei werd op het vuur geplaatst. „Ze eet ons op," fluisterde Flip, en Jan trilde van. angst. De pruttelende brei begon te walmen en te stoamen, „Allemaal om cms te betoo- veren," zei Jan. AMSTERDAM, 8 Januari 1941 De verwachtingen vt>or de beurs van heden konden weder niet hoog gespannen zijn. Bij het voortduren van den oorlog en in verband met de vele maatregelen, welke in alle landen ge troffen moeten worden, om den toestand op verschillend terrein zooveel mogelijk in even wicht te brengen, is het uitgesloten, dat een bijzondere kooplust ter beurze zich openbaart, of een uitgesproken geanimeerdheid aan den dag wordt gelegd. Waar winsten worden ge maakt, is men overtuigd, dat deze door hoogere belastingen zeer worden besnoeid, terwijl de toestand overigens wordt verzwaard door allerlei lasten, welke dOor het dagelijksch leven worden opgelegd. In Wallstreet had ook gisteren het vooruit zicht van een hoogere vlucht der bewapenings industrie in de Vereen. Staten geen uitwerking, omdat Roosevelt verklaard heeft, dat niemand uit den huidigen toestand profijt zal mogen trekken. De stemming was aanvankelijk reeds niet geanimeerd, aangezien men geen rekening hield met het gunstige nieuws uit het bedrijfs leven. Men hield weer hoofdzakelijk rekening met de a.s. belastingverhoogingen, terwijl men met belangstelling de begrootings-rede van pre sident Roosevelt afwachtte, welke heden gehou den wordt. De stemming was echter Over het algemeen niet gedrukt en de slotkoersen gaven slechts fractioneel lagere verschillen te zien. Op het Damrak heerschte vandaag andermaal schaarschte aan orders wegens de terughou dendheid van het publiek. De beroepshandel had trouwens niet op een bijzondere belangstelling gerekend en legde op zijn beurt geen activiteit aan den dag. Ook ditmaal zag men zich aange wezen de verdere ontwikkeling van den inter nationalen toestand af te wachten. De markt opende weer zeer kalm en de stemming bleek een weinig verdeeld te zijn, waarbij een nauwe lijks prijshoudende ondertoon overheerschte. Op de Amerikaansche afdeeling waren Staalfondsen iets zwakker van toon. Steels en Bethl. Steel boekten een verlies van a 1 dollar, terwijl Republic Steel 3/8 a prijsgaf. De handel in deze soorten was spoedig na opening afnemende. Koperfondsen toonden zeer weinig verandering. Anaconda en Kenne- cott bewogen zich bij eerste transacties op frac tioneel lager peil. In Carfoundry, General Mo tors, Vliegtuieaandeelen, alsmede Spoorweg- Shares viel eveneens weinig koersverandering waar te nemen en algemeen bleef de affaire zeer beperkt. Op de Petroleumafdeeling had Koninklijke Olie lioht aanbod te verwerken, waardoor dit fonds bij eerste transacties 34 pet. prijsgaf. Toen het aanbod was opgenomen trad weer licht herstel in. Voor Shell Union en Tidewater was de stemming vrijwel prijshoudend. Op de Suikerafdeeling was H.V.A. eerder licht aan geboden dan gevraagd, waardoor het fonds 3 6 pCt. lager opende. Voorloopig viel geen ver dere verandering meer waar te nemen. Vorsten landen cultuur ontmoette ditmaal geen aanbod en boekte een klein herstel. Rubberaandeelen verkeerden weer in zeer ver- Het wijst niet op wijk beleid als de richtingaan» wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens opi 'n Richtingaanwijzer is een nuttige helper, maar GEEFT HEM RUST NA DE BOCHT laten toestand voor de meeste soorten. Afgaande op het licht herstel dat de advieskoers voor A'dam Rubber te zien gaf, bleek de ondertoon der markt niet gedrukt te zijn. Tabaksaandeelen eveneens met zeer weinig handel. Blijkens de advieskoersen was de stem ming voor Deli Batavia vaster en voor Oude Deli luier, terwijl voor aandeelen Serembah de stem ming prijshoudend was. Scheepvaartaandeelen waren ook licht ver deeld. Scheepvaart-Unie moest y2 prijs geven, Booten waren goed prijshoudend, Holl.- Amerika Lijn was wat zwakker bij een verlies van i/2 1' terwijl Japanlijn een verbetering te zien gaf van 1 a VA. Binnenlandsche industrieelen waren niet on gunstig van toon. Voor Unilever ontwikkelde zich andermaal lichte vraag, waardoor een ver betering intrad van 2 pet. Ook Aku ontmoette iets meer belangstelling en kon 1 a 2 pet. monteeren. philipslampen handhaafden ruim schoots de gebleven prijzen van gisteren. Op ae beleggingsmarkt was de stemming voor Ned. Staatsfondsen prijshoudend. De 33'A pet 1938 echter boekte een reactie van circa 14 pet. Bij verder verloop kromp de handel, zoo mo gelijk, nog meer in en toonde de markt slechts weinig verandering. Koninklijke Olie liep weer iets terug. A'dam Rubber werd 2 pCt. a 3 pCt. lager verhandeld. Suiker bleef verlaten. Deli Batavia Tabak kon 2 pCt. verbeteren en Oude Deli gaf 2% prijs. Senembah monteerde 314, Booten liep circa 1 pCt. op. Japanlijn was ook iets vaster. Unilever boekte een lichte reactie. Philipslampén liepen circa 1 pCt. terug. Prolongatie 23^ pCt. H. V. Aluier Vorige Slotk. Staatsleeningen 4% Nederl. 1940 II 98^- 3% Nederl. 1896—05 791 3 pet. Nederl. 1937 83# 3—3yt Nederl. 1938 89 i 2% N.W. Schuld 68 f 3% Indië 1937 91 5>2 Youngleen. 1940 Banken Koloniale Bank 197 Ned. Ind. Handelsb138 Cert. Handel-Mij125 Industrieën Unilever 127 i Calvé Delft 75 Alg. Kunstzijde 1061 Van Berkel's Pat53 Philips 211 Ned. Ford 340 Fokker '90 Industrieën Buitenland Anaconda 31 J Kennecott 39# Bethlehem Steel 88 f U. S. Steel 71 f Rep. Steel 27 j Intern. Nickel 28 f N. Am. Aviation 18 Am. Car Foundry 34 f General Motors 54 j Am. Enka 45 Petroleum Kon. Olie 269 f Continental Oil 21 f Shell Union Oil 12# 5 Onderhands- en executiekoers Si'otk. Heden Vorige Slotk. Tidewater jjj Rubber A'dam Rubber 284 Bandar 225 Deli Batavia Rubber 219 j Serbadjadi 134 Silau 116 i V. I. C. 0180 Intercontin. Rubber 5 J Scheepvaart Java Chin. Japan 157 j HollandAmerika Lijn 121 Kon. Ned. Stoomb160 Scheepvaart-Unie 187 Rott. Lloyd 153 St. Mij. Nederland 155 Suiker H, V, A, 446 Jav. Cultuur 287 N. I. S. U270 Vorstenlanden 127 f Tabak Deli Batavia 195 i Oude Deli 269 Oostkust 168 Senembah 215 Spoorwegen Illinois Cert]0| New York Cert16 j Pennsylvania 26g South. Pacui South. Railw15 i Si'otk. Heden 283 224 218 135 i 116 180 5* 159 1201 161 i 186 153 154 442 i 286 270 1281 197 266-w 166 2181 17 261 i i 15 1 t ex dividend S nominaal De jongeman rende in haar richting, bereikte de heg en stond daar stil om od adem te komen. De stier vloog op hem toe, met gebogen kop, z'n glinsterende roode oogen op hem gevestigd. Nog eens werd de stok opgeheven, maar ditmaal miste hij zijn doel, en daar hij zijn steunpunt verloren had door de hevigheid van den slag, viel de man op den grond. Dit was zijn geluk; want de stier rende over hem heen door zijn eigen vaart en zijn horens troffen slechts lucht. De man sprong overeind, stond een seconde als verdwaasd, rende toen naar het hek. de stier keerde zich om en volgde hem. Verward door zijn val keek de jongeman rond alsof hij vergeefs een plekje zocht, waar hij zich ken verschuilen; de stier kwam nader en nader nog één oogenblik en hij zou zijn prooi bereikt hebben toen sprong Iris over de heg tusschen hem in. Haar verschijning was zoo plotseling, zoo onverwacht, dat man en stier stil stonden. De man kreeg het eerst zün tegenwoordigheid van geest terug. Zijn bleek gezicht naar haar toe zendend, schreeuwde hij; „Ga terug! Terug!" Een glimlach speelde even om Iris' lippen en ze galoppeerde hem tegemoet, pe stier kwam loeiend achter haar aan. „Het hek! Het hek!" riep de jongeman. „Lei niet op mijl Ga weg!" Iris glimlachte weer. Ze had zijn krijgstactiek niet voor niets gade geslagen en in plaats van naar het hek te rijden, draaide ze zich. ineens om en reed op den stier af. De jongeman stond stil en rende op haar toe, terwijl hij waarschuwende kreten uitte. De stier stond eveneens stil, vol verbazing; maar 't vol gende oogenblik besloot hij, dat een vrouw en een paard betere prooi was dan één man, en hij stormde op het paard toe. Snow steigerde van schrik en woede, maar Iris trok hem naar beneden en sprong terzijde, terwijl de stier langs haar heen stoof. Ze keek om met een triomfantelijken glim lach, om het succes van haar manoeuvre; maar de glimlach stierf weg toen ze zag, dat de man naar haar toeliep, in plaats van naar het hek. „Het hek! Het hek!" riep ae, voor 't eerst sprekend. „Wat? En u alleen laten?" schreeuwde hij opgewonden. „Kom dan bij mij!" riep ze, „sla uw arm om mijn paard. Snel!" Hij begreep het direct, holde op haar toe en sloeg zijn arm om den nek van het paard. In haar opgewondenheid, in het overweldigende verlanaun hem te redden, leede Iris haar hand op zijn arm en hield ze dien vast. zoo reden ze door het weiland, naar het hek. Even nog een bang oogenblik, even nog hoor. den ze den hijgenden adem van het beest achter zich; maar ze bereikten ongedeerd het hek. De jongeman liet Snow's nek los en smeet het ijzeren hek dicht, juist toen de stier er tegen op vloog. Hijgend keerde de man zich om en liep naar Iris toe, zijn redster. Haar borst hijgde, haar lippen waren half open, haar oogen gloeide onder de lange wim pers; maar verder zat ze kalm en roerloos, als een godin, die van den Olympus was gedaaald om de arme menschheid te beschermen en te redden.. Hij stond haar zwijgend aan te kijken. „Hoe kon u zoo krankzinnig zijn?" vroeg hij tenslotte; en deze woorden leken een vreemde wijze om zijn dank uit te drukken voor het feit, dat ze hem het leven had gered. Iris sloeg haar oogen op en gaf geen ant woord, terwijl de kleur terugkeerde op zijn ge bruinde wangen. „Ik.... ik ben u mijn leven schuldig," zei hij, „neem het me niet kwalijk. Ik ben u zeer dankbaar. Maar het was krankzinnigheid!" „Vindt u?" zei ze met haar zachte, lieve stem, „het was krankzinnigheid, dat ik u niet eerder te hulp kwam." „U had heelemaal niet moeten komen," zei hij bijna streng. „Het was gevaarlijk, afschuwe lijk gevaarlijk! Als het paard was gestruikeld, als u was aevallen hii zweeg, rillend. i Ze zag bloeddruppels over zijn hand loepen en op den grond vallen. „Heeft u, zich bezeerd?" vroeg ze bezorgd. „Ja," zei hij. „Ik denk, dat onze vriend me geraakt heeft, toen hii over me heen danste. En u?" Ze schudde het hoofd. „Uw kleeren zijn gescheurd,zei hij ineens, „weet u zeker, dat hij u niet heeft geraakt?" „Absoluut," zei Iris. „Hier vlak bil is een beekje. Ik zal u laten zien, waar u uw hand kunt wasschen. Ze reed langzaam de helling af en de jonge man wandelde naast haar, met z'n gezonde hand het stof van z'n kleeren slaand. Af en toe keek hij op naar het bleeke gezicht en verwonderde hij zich over de schoonheid en liefelijke kalmte er van. De meeste meisjes zouden nerveus gepraat hebben, half-lachend, half-huilend; terwijl dit mooie kind even kalm en rustig bleef alsof ze den heelen morgen samen ge wandeld hadden door de lanen. „Hier is de beek," zei ze, wijzend op een smal stroompje aan haar voeten. Hij haalde een zilveren opvouwbaren drink beker uit z'n zak en vulde dezen met water. „Mag ik hem u eerst aanbieden?" vroeg hij. Iris weigerde; toen, alsof ze van gedachten veranderde, stak ze haar hand uit. Hij reikte haar zijn beker, die zoo klein was, dat haar hand de zijne moest aanraken. Iris zette den beker slechts even aan haar lippen en gaf hem toen terug. Hij vulde hem voor zichzelf en knielde neer om zijn hand te wasschen. Iris keek toe met een emstigen glimlach. „Wilt u niet even afstappen en uitrusten?" opperde hij. „Ik weet dat u vermoeid moet zijn, uit mijn eigen ervaring." „Ik heb niet behoeven te rennen," zei ae; maar ze stapte af, zijn helpende hand negee- rend, en stond met haar elleboog op het zadel geleund. „Hoe kwam u op dat veld?" „De stier was er niet, toen ik binnen ging," zei hij, „ik wilde wat slapen- en ik denk, dat ik ook inderdaad sliep toen het dier het hek binnenkwam, dat half open stond. Eerst keek hij me zeer vriendelijk aan, maar ineens werd hij nijdig over iets in mijn uiterlijk en de rest weet u." Hij lachte, maar werd plotseling weer ernstig. „En ik heb u nog niet eens behoorlijk be dankt,," zei hij, terwijl hij zijn donkere oogen opsloeg en haar aankeek met dien blik waar mee een man zooveel bedoelt misschien omdat hij hem zoo zelden gebruikt. „U heeft mijn leven gered, zoo zeker als wü beiden hier staan." Zijn stem, die Iris in haar diepen, vollen toon het muzikaalste vond wat ze ooit had gehoord, werd zacht en ernstig. Een flauwe blos kwam over haar wangen. „U overdrijft," protesteerde ze. „Ik geloof nooit, dat die stier mij kwaad gedaan zou heb ben; hij kent me." „Dan is u geen vreemdeling maar natuur lijk niet," met een blik op Snow, die rustig stond te grazen, alsof er geen stierengevecht was eeweest. _Zk dacht ük weet zelf niet. waarom) dat u net als ik, een vreemde was. Misschien," eindigde hii glimlachend, „omdat u uit de wolken scheen te vallen." Iris zweeg even, peinzend neerkijkend op de scheuren in haar mantel. „Is u hier dan een vreemdeling?" aei ae tenslotte. „Ja. Ik ben op weg naar Glossop." Iris keek in de richting, waarin hij wees; de stad Glossop was een bekende havenplaats in de vallei voor hen. „Weet u ook hoeveel mijl het nog is?" „Negentien twintig," antwoordde Iris. Het was even stil. Toen keek hij om naar het weiland. „Zou m'n humeurige vriend me ver oorloven m'n hoed te halen „Maar u gaat er toch niet wéér in?" zei Iris kleurend. „O, nee! Ik loop liever m'n heele verdere le ven blootshoofds," lachte hij. „Er is een boerderij, ongeveer driekwart mijl hier vandaan," zei 't meisje, „ze zullen u graag een hoed geven leenen als u ze zweeg Ineens. „Als ik ww naam noem?" zei hij snel. „Mag ik dat?" Er was nieuwsgierigheid, gretigheid in zijn stem, ofschoon hij moeite deed 't te verbergen. Om een reden, die haar zelf niet recht dui delijk was, besloot Iris hem niet te zeggen, wie ze was. „t Is niet noodig," zei ze kalm. Zijn gezicht betrok.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6