„In andere landen" Lord Baden-Powell t £)e begrooting van Roosevelt Fransche voedselpositie en blokkade SÖ«M^Iï7a „De Britsche vijfde colonne Frankrijk staat op een keerpunt Verduistering Franschen wijken in Cambodsja - - v J' V E.N. A.van MEVER D E N Staatscommissie - Energieraad Vele Congresleden gaan hiermee accoord Schaarschte door geringer invoer over zee Onteigening te Middelburg 50 PCT. WATER IN DE MELK VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 9 JANUARI 1941 - AVONDBLAD ST. WILLIBRORDUS PRUBENTIA ALLE ASSURANTIëN DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Onder dankbetuiging ontbonden Onjuiste voorraad-opgave Nalatige f 100.boete opgelegd MM 1.1*—'-A. UITSPRAKEN OVER DE WINTERHULP Spoorwegverkeer gestaakt Turkije—Bulgarije Lord Perth in Hoogerhuis WEGWIJZERS IN IERLAND GAAN VERDWIJNEN Beslissing van dr. ir. J. A. Ringers Loonen in den tuinbouw ACCOUNTANT, uo ned.uniev.acc AMSTERDAM - TEL90361 JAN LUYKENSTR.8 na buua 23723 „Tokio trouw aan het pact van Berlijn" Verklaring van Japansch ambas sadeur te Rome In ergerlijk geval van knoeierij hechte nis straf opgelegd 64ste JAARGANG No. 22792 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN ,P I CCADILLY' Decoux naar Saigon Washington wijst Fransch verzoek van de hand Italië laat Turksche goederen vrij N.V. NEDERL. VERZ.-MIJ. LEVENS VERZ.-MIJ. CONFIDENTIA N.V. N.V. ASSURANTIE-MIJ. ACTIEVE VERTEGENWOORDIGERS GEVRAAGD OP GUNSTIGE VOORWAARDEN CATHARIJNESINGEL 48 - UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRUCHTENSAP Wij willen geen onredelijke en zichzelf verblindende chauvinis ten zijn, die ons vaderland, zoo als het was, beschouwen als een onver beterlijk aardsch paradijs, maar hoezeer wij ook overtuigd zijn van de fouten en gebreken en voor verbetering vatbare misstanden in ons vóór-oorlogsche va derland, wij hebben ons vaderland lief met een diepe, rustige, bezonnen en be- heerscht hartstochtelijke liefde, zooals een kind houdt van zijn moeder, ook wanneer die moeder als alle stervelingen niet volmaakt blijkt te zijn. Voor die oprechte realistische en reëele liefde nu is het pijnlijk, dat steeds vaker als schijnbaar overtuigend argument door Nederlanders en door anderen tegen ons vaderland wordt uitgespeeld, dat het „in andere landen" anders is of dat men „nergens ter wereld" vindt, wat men in ons land vindt. Dit klakkeloos uitge speelde argument is in zichzelf geen argument, en de Nederlanders, die het te onpas hanteeren, geven waarschijn lijk onbedoeld en onbewust blijk van de onzalige mentaliteit, die alles uit het buitenland beter en meerwaardig acht dan dat wat in eigen land op eigen wijze werd gedaan en tot stand gebracht. Wij zijn niet zoo dom om van andere landen niet te willen leeren, maar ons land en ons volk mogen niet toegeven aan een volstrekt ongemotiveerd minderwaar digheidscomplex als zouden de zaken, die in andere landen anders geregeld zijn dan bij ons, alleen daarom reeds bij ons veranderd moeten worden. Het gaat niet om de vraag, of in andere landen de zaken anders geregeld zijn, maar om de vraag of zij er beter geregeld zijn. In andere landen zijn sommige zaken on getwijfeld beter geregeld dan bij ons, maar daartegenover staat dat verschil lende zaken in ons land beter geregeld waren dan in andere landen. Bovendien mag men niet uit het oog verliezen, dat ons volk met zijn eigen aard, karakter, historie, traditie, cultuur en omstandig heden vele zaken anders moest regelen dan in andere landen door andere vol keren geschiedde. Wanneer de godsdienst in ons land en door ons volk niet als een uitsluitend kerkelijke of binnens- kamersche aangelegenheid wordt be schouwd, maar als een levensbeschou wing, die richting en leiding geeft aan al onze gedachten en daden zoowel in het particuliere als openbare leven, op staatkundig en cultureel gebied, in het gezin, de school, den aether, dan mag men dat niet aantasten en bestrijden met de simpele en niets of niet veel fraais zeggende mededeeling, dat dat in andere landen niet in die mate het ge val is. Terecht heeft de Heer Rijkscom missaris in een zijner vele openbare redevoeringen verklaard, dat de gods dienst de hoogste uiting is van den rhenschelijken geest. En wij meenen dan ook, dat het een compliment is voor ons land en ons volk dat de godsdienst er steeds zoo een sterken invloed in het par ticuliere en openbare leven heeft kun nen uitoefenen. Wij willen hiermede niet ontkennen, dat de godsdienst in ons land wel eens door bepaalde menschen misbruikt is voor allerminst fraaie doel einden, of betrokken werd in zaken, die met godsdienst hoegenaamd niets te maken hadden, maar dat moet en kan alleen maar geheel voor rekening komen van die bepaalde menschen en niet van den godsdienst zelf. Een land of een volk, dat den godsdienst en zijn levenswaarde niet erkent, doet afstand van de hoogste uiting van den menschelijken geest. Wanneer verklaard wordt, hetgeen ook juist is> dat nergens ter wereld het radiowezen zich heeft ontwikkeld op den grondslag van een vrijwillige offervaar digheid als bij ons, dan houdt die ver klaring een hulde aan die offervaardig heid in, al moeten wij ook erkennen, dat gezien de taken, waarvoor de radio onder de huidige omstandigheden ge steld wordt, een verplichte bijdrage van alle radioluisteraars moet worden ge vraagd. Indien men den te stichten „Ne- derlandsche omroep" ais een eminent staatsbelang voor geheel den staat en dus voor alle burgers beschouwt en de nieuwe machthebbers doen dat, dan is het zelfs niet juist, dat alleen de radio- luisterende staatsburgers eraan mee betalen, maar dan moeten alle staats burgers er naar draagkracht aan bij dragen. Wanneer men zegt, dat onze levens standaard aanzienlijk hooger was dan in andere ianden, bewijst men nog niet, dat hij bij ons te hoog was, en wanneer men er op wijst, dat in andere ianden de werkloosheid overwonnen werd door een welhaast fantastische intensivee- ring, opvoering en uitbreiding van de oorlogsindustrie, dan volgt daar niet uit, dat dat bij ons mogelijk of zelfs wen- schelijk zou zijn geweest. De terechtwijzing „m andere landen" of „nergens ter wereld", die heden ten dage zoo vaak wordt gehoord als argu ment voor allerlei nieuwe projecten en reorganisaties in ons land, dreigt, indien zij ten onrechte wordt gegeven, in den meest letterlijken zin een dooddoener te worden, n.l. dooddoener van het ge paste en gerechtvaardigde Nederland- sche nationale zelfrespect, zonder welk respect het Nederlandsche volk geen respect van andere volkeren kan ver wachten. Bfj beschikking van den secretaris-generaal van het Departement van Waterstaat, genomen mede namens den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, is de commissie, door de toenmalige mi nisters van Waterstaat en van Handel, Nijver heid en Scheepvaart op 26 November 1935 in gesteld met opdracht, de regeering te advisee- ren omtrent de instelling van een Energieraad en omtrent de samenstelling, de taak en de bevoegdheden van zoodanigen raad, ontbonden onder dankbetuiging aam den voorzitter, de leden en den secretaris voor de in dezen aan den lande bewezen diensten. De Maastrichtsche politierechter heeft M. P. uit Kerkrade, secretaris van een arbeiders coöperatie, veroordeeld tot 100 gulden boete, subsidiair 60 dagen hechtenis, wegens het te weinig opgeven van zeepvoorraad aan den Dis- tributiedienst te Kerkrade. Het O.M. was van meening, dat slechts sprake kon zijn van een schuldige nalatigheid, doch de Politierechter heeft aangenomen, dat P. opzettelijk heeft gehandeld In strijd met de bepalingen der Distributiewet, waardoor een billijke verdeeling der distributiegoederen in ge vaar werd gebracht. W! Volgens het D.N.B. heeft de Britsche berichtendienst hekend gemaakt, dat Lord Baden-Powell, de leider der pad vinder sbeweginggisteren in den ouder dom van 84 jaar op zijn landgoed in de Engelsche kolonie Kenya is overleden. Hieruit blijkt tevens, dat een bericht over diens overlijden, dat een>gen tijd geleden in de pers circuleerde onjuist is geweest. Lord Baden-Poioell bezocht ons land in 1937, toen te Vogelenzang de Wereldjamboree werd gehouden. De Chief-Scout rechtswerd toen te Hoek van Holland begroet door staatsraad Rambonnet (links' WASHINGTON, 9 Jan. CDNB) De gewel- j dige begrooting van Roosevelt, die den Ver- eenigden Staten 33.267 dollar per minuut kost, beteekent naar I. N. S. mededeelt, voor het volgende jaar een tekort van 9.2 milliard dollar. Door deze begrooting wordt de open bare schuld voor het op 3D Juni 1942 af- loopende begrootingsjaar opgevoerd tot een bedrag van 58 milliard dollar. Volgens bericht uit New York heeft zich reeds een groot aantal afgevaardigden en se natoren van beide partijen in goedkeurenden zin uitgelaten over het begrootingsplan van president Roosevelt. Er worden echter ook stemmen gehoord, die kritiek leveren en die het plan van de hand wijzen. Senator Wheeler ver klaarde, dat deze begrooting het aan de belas tingbetalers duidelijk zal maken, wat het kost „een nieuwen Europeeschen oorlog te voeren". De republikeinsche afgevaardigde Engel zeide, dat de maximum schuldengrens thans verdwe nen is. Alleen „de hemel vormt een grens" en dat is erg. De republikein Kuntson zeide, dat Roosevelt niet eerder zal rusten, totdat hij het grootste tekort en de grootste schuld bereikt heeft. Het ziet er naar uit, alsof hij zijn doel zal bereiken. „Engelands vijfde colonne in de Vereenig- de Staten aan het werk", aldus luidt de kop boven een artikel in de Völkischer Beobach- ter over een bericht uit New York van de Daily Telegraph, waarin dit blad mededeelt, dat zich alleen in Washington op het oogen- blik 500 officieel geaccrediteerde vertegen woordigers der Engelsche regeering bevinden. Verder bevinden zich volgens de Daily Tele graph in de Vereenigde Staten 1.000 technici, 500 inspecteurs en talrijke andere Engelschen. Zooals de Völkischer Beobachter schrijft, le- Mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk deelt mede: Liefdadigheid is een oud-vader- landsche deugd; ons volk heeft deze deugd steeds betracht. Moge het er ook thans van doordrongen blijven, dat geven zaliger is dan ontvangen." ISTANBOEL, 9 Jan. (D.N.B.) Wegens het verrichten van werkzaamheden aan de spoorlijn is het verkeer met Europa tusschen Istanboel en Bulgarije sedert eenige dagen gestaakt. Naar verder wördt gemeld hebben de Turk- sche reeders bij de bevoegde Turksche instan ties toestemming verzocht hun schepen naar buitenlandsche havens te mogen laten uit voeren. In goed inglichte kringen acht men het waarschijnlijk, dat de toestemming voor het aandoen van havens in 't oostelijke gebied van de Middellandsche Zee gegeven zal worden. STOCKHOLM, 9 Jan. (D.N.B.) Naar uit Lon den wordt gemeld, is lord Perth, die als sir Eric Drummond secr.-generaal van den Vol kenbond is geweest, als peer van Schotland in het Hoogerhuis opgenomen. GENèVE,, 9 Jan. (D.N.B.). „Het Fransche volk dient te weten, dat niet de Duitsche bezetting schuld heeft aan de schaarschte aan levensmiddelen in het bezette gebied, waaronder het Fransche volk te lijden heeft, doch Engeland." Dit is de grondgedachte van een gisteren door het Fransche secretariaat-generaal voor de voorlichting uitgegeven statistische be schouwing. „Van het zeefront, dat loopt van Duinkerken tot aan Biarritz ontvangen wij niets. De havens aan de Middellandsche Zee krijgen wel iets uit het koloniale rijk, doch wat aan goederen aankomt, is onbeteekenend in verhouding tot de behoeften van Frankrijk en tot den vroegeren invoer", zoo wordt in deze officieele Fransche uitlating medegedeeld. „Men herinnere zich, dat in het normale jaar 1938 aan levensmiddelen werden ingevoerd 5.851.566 ton, aan grondstoffen 39.500.000 ton, aan afgewerkte producten 1.717.000 ton, in to taal rond 47 millioen ton, ter waarde van 46 milliard francs. Van dit alles ontvangen wij bijna niets meer. Dit is hétgeen de Franschen van de Engelsche blokkade dienen te weten- In 1938 ontvingen wij 1.250.800 dubbele cente naar gedroogde groenten, 1.585.000 dubbele centenaar aardappelen, 682.000 dubbele cente naar versche groenten, 4.718.000 dubbele cente naar tarwe, 5.632.000 dubbele centenaar rijst, 3.169.000 dubbele centenaar suiker, 1.862.000 dubbele centenaar koffie en 692.000 dubbele cen tenaar olie. Hierbij kwamen nog bovendien, be halve de groote invoeren voor de vleeschvbor- ziening, groote transporten levend vee, 240.000 V. P. B. meldt uit Berlijn: „Sedert Compiègne is circa een half jaar verstreken. Frankrijk staat op een keer punt". Met deze woorden karakteriseert de „Westmark" het officieele orgaan van de gouw „Westmark" die door haar geografi sche ligging veel belangstelling koestert voor de Fransche politiek, den huldigen toestand in Frankrijk. Daar de Duitsche pers over het algemeen den laatsten tijd weinig gepu bliceerd heeft over de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk trekt deze be- schouwing in de „Westmark" sterk de aan dacht. Men stelt vast, dat tusschen Duitschland en Frankrijk op het oogenblik weliswaar wapen stilstand, maar nog geen vrede bestaat. Het for- meele karakter der relaties tusschen beide lan den is hiervan het logisch gevolg. Frankrijk, dat onder de gevolgen van een catastrophale nederlaag gebukt gaat, verkeert ondanks het voortduren van den oorlog nog al tijd in een aanvaardbaren toestand. Zijn poli tiek wordt gedragen door de gedachte aan een toekomstige samenwerking met Duitschland. De „Westmark" komt in zijn beschouwing tot de volgende conclusie: men is tot het plan van een nauwere samenwerking met Duitschland gekomen, toen het Fransche leger en de bur gerlijke autoriteiten voor een catastrophe ston den. De regeering te Vichy aal thans dienen aan te toonen, dat dit voornemen geen uitvlucht be teekent, of slechts als een overgangsmiddel be schouwd wordt. Hoewel de wensch tot toenadering en nauwe re samenwerking in breede kringen gekoesterd wordt, schijnen er niettemin nog steeds .poli tieke kringen te bestaan, die er tegen in gaan. De hoogste staatswetenschap voor Frankrijk schijnt op het oogenblik te bestaan In het stre ven om alle wegen open te houden. Tgenover de nieuwjaarsrede van Pétain, waarbij de hoop werd uitgesproken, dat Frankrijk weldra weer zijn oude plaats onder de landen van Europa zal herwinnen, stelt de „Westmark" vast, dat Frankrijk eerst rekening dient te houden met de totaal veranderde situatie der Europeesche verhoudingen. Frankrijk zal zich dienen te be vrijden van den invloed, dien 't sedert de da gen van Eduard VII heeft ondergaan. Onder den druk der Entente was Frankrijk overgele verd aan den invloed van de Engelschen. Voortdurende kabinetswijzigingen en redevoe ringen zijn niet voldoende om het door Pé tain aangeduide programma ten uitvoer te brengen. Voor Frankrijk is het noodzakelijk, zoo besluit de „Westmark" zich naar de nieuwe ordening in Europa te schikken. STOCKHOLM, 9 Jan. (D.N.B.) In Ierland zullen de wegwijzers in Februari verdwijnen, al dus meldt Reuter uit Dublin. Een regeeringsverordening verbiedt n.l. eenig teeken aan te brengen, waardoor een naam, po sitie, richting of afstand van een plaats wordt •.aangegeven. dubbele centenaar bevroren vleesch en 68.000 dubbele centenaar Vleeschconserven. Laten deze cijfers voldoende zijn. Zeker, Frankrijk produ ceert tarwe, groenten en vruchten. Het is juist dat het wat betreft de levensmiddelenvoorzie- ning nooit geheel van het buitenland afhanke lijk is geweest en dat de blokkade niet tot hongersnood in Frankrijk zal leiden. Dit ver andert echter ifiets aan het feit, dat de Fran schen, die zich met recht beklagen dat zij slecht gevoed worden, zich de genoemde cijfers voor oogen moeten houden. De huisvrouwen, die vooral voor suiker, koffie, rijst en olie in de rij moeten staan, aldus wordt in dit offi cieele bericht verder gezegd, dienen te weten, dat zij dit alles niet krijgen, omdat zij tenge volge van de Engelsche blokkade bijna geheel van het koloniale rijk en de wereld zijn afge sneden. Vergeten wij tenslotte niet en dit geldt vooral voor hen, die onze nooden op het gebied der levensmiddelenvoorziening aan de bezetting willen toeschrijven dat in het on bezette gebied, waar niets is gevorderd, ook gebrek aan levensmiddelen heerscht. Dit is het beste argument om de juiste draagwijdte van de Engelsche blokkade te bewijzen." Verder heeft, volgens den Britschen be richtendienst, de Engelsche regeering, op Verzoek van het Amerikaansche Roode Kruis er in toegestemd, een Amerikaansche scheepslading gecondenseerde melk e.d. naar het bezette gebied van Frankrijk door te laten. Deze gecondenseerde melk is uit sluitend bestemd voor zeer jonge kinderen. Zij zal onder rechtstreeksch toezicht van het Amerikaansche Roode Kruis in het'be zette gebied worden verdeeld. De Britsche regeering, aldus gaat de be richtendienst voort, stelt er echter prijs op te verklaren, dat deze „concessie aan het Amerikaansche Roode Kruis" op geen en- kele wijze afbreuk doet aan de Engelsche blokkadepolitiek tegenover Frankrijk. Verder hebben de Engelsche autoriteiten op de Bermuda-eilanden, naar de bladen te Wash ington groot opgemaakt op de eerste pagina melden, bfj de bekende Fransohe mode-ont werpster Schiaparelli 10.000 capsules vitamine a en 3000 capsules Vitamine b In beslag geno men, die zij van de Quakers had ontvangen voor verdeeling onder de Fransche kinderen. Dit bericht heeft in Amerikaansche Quaker kringen groote verrassing gewekt. Thans heeft ir. J. A. Ringers, algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en de bouwnijverheid, vastgesteld welke gronden en nog bestaande panden ten behoeve der gemeente Middelburg worden onteigend. Zij wier panden nog staan, kunnen gewoon daarin blijven wonen of ze verhuren, doch mogen ze niet aan derden verkoopen. Na besprekingen tusschen de werkgevers- en werknemersorganisaties in den tuinbouw is voor het tuinbouwdistrict rond Loosduinen, onder nadere goedkeuring van het college van Rijks bemiddelaars, overeenstemming bereikt inzake de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het jaar 1941/1942. Besloten is, de loonen van de tuinarbeiders met 2.50 te verhoogen, waardoor deze op 22,50 worden gebracht. Het kinderbijslagfonds houdt op te bestaan, terwijl de loonen der jeug- iige tuinarbeiders met tien procent worden ver hoogd. vert dit Engelsche courantenbericht onvrijwil lig het bewijs, dat de Vereenigde Staten op het oogenblik door Engeland bewerkt worden op een wijze, waardoor zelfs het voorbeeld van tijdens den Wereldoorlog nog verre wordt over troffen. Een Britsche vijfde colonne, die gere kend naar het aantal personen bijna geen co lonne, doch een leger vormt, is in Amerika aan het werk, aldus verklaart het blad. Het spook der vijfde colonne, de angstaanjagende „ont hullingen" over z.g. legers van Duitsche zende lingen, die niets anders in het schild zouden voeren dan de Amerikaansche democratie uit te hollen en de Vereenigde Staten voor een aanval van het totalitaire systeem rijp te ma ken, hebben steeds weer de voornaamste pro pagandamiddelen gevormd voor de Amerikaan sche politici en ophitsers, die niet zoozeer de belangen van hun land als de zaken van Groot- Brittannië en van het internationale jodendom behartigen. Van welk punt In feite de „duistere invloeden" uitgaan, aldus schrijft de „Völ kischer" ten slotte, die het Amerikaansche volk in een oorlogsverwikkeling trachten te drijven, is al lang duidelijk. Thans is de Daily Tele graph zoo onverstandig dit feit nog van een bewijs te voorzien De U.S.-Maritime Commission te New York publiceert naar Europapress meldt haar jaarverslag, waaruit blijkt, dat in den loop van het afgeloopen jaar in totaal 179 schepen wer den gebouwd of met den bouw begonnen werd. Zij vertegenwoordigden een waarde van 450 mill, dollar. Deze 179 schepen ziin voor het grootste gedeelte hulpschepen voor de marine; de Ame rikaansche vloot zal binnenkort 42 van deze schepen overnemen. Verder zijn 12 schepen tankbooten, die in het nationale verdedigings stelsel zullen worden opgenomen. Zij hebben een snelheid van 18 knoopen per uur en zijn de snel ste tankschepen, die tot nu toe gebouwd werden. Het laadvermogen bedraagt 75 mi'lioen gallon. Zonsonde r gang Zonsopgang 9 Jan. 17.47 10 Jan. 9.45 Maanopkomst 15.00 ondergang 5.36^. m - ROME. 9 Jan. (D.N.B.) De nieuwe Japansche ambassadeur te Rome, Zembei Horikiri, heeft in een aan de Popoio di Roma verleend inter view verklaard, dat Japan op ondubbelzinnige wijze ziin houding ten aanzien van den Europee schen oorlog door het sluiten van het driemo- gendhedenverdrag te kennen heeft gegeven. Het is derhalve vanzelfsprekend, dat Japan trouw en nauwgezet de verplichtingen nakomt, die voort vloeien uit het feit, dat het mede-onderteeke naar is van het pact van Berlijn. Wat de betrek kingen van Japan met Sovjet-Rusland betreft, deze zijn merkbaar beter geworden en zullen in de toekomst nog beter worden. Wat tenslotte het conflict tusschen Fransch Indo-China en Thailand aangaat, zoo gelooft Horikiri niet, dat deze zich in een hopeloozen toestand bevinden. Japan hoopt, dat het conflict op basis van we- derziidsch begrip op vreedzame wijze kan wor den opgelost. ■p* Het Japansche keizerlijk echtpaar heeft de offiaieele herdenking van het 26ste nationale eeuwfeest bijgewoond. De keizer en zijn gemalin in de eereloge (Foto Weltbild) Woensdag heeft de Schiedamsche kanton rechter, mr. P. B. Cos, een schandelijk geval van knoeierij met melk te behandelen gekregen. De veehoudeir A. R., in Schiedam, stond terecht omdat hij melk had afgeleverd, welke niet min der dan 50 pCt. water bevatte. 19 October j.l. bracht hij melk bij den winke lier Van D. Toevallig stond de keurmeester A van den Berg in den winkel. Deze zag, dat R melk uit een van zijn bussen goot in een bus van den winkelier. Deze bus was schoon en droog. Omdat hij toch in den winkel was en dus dit karweitje meteen kon waarnemen oi misschien ook wel omdat hij „lucht' had ge kregen van. knoeierij nam de keurmeester een monster van de melk. Dit monster bleek bij onderzoek slechts voor de helft te bestaan uit melk en de rest was water. Ter terechtzitting ontkende R. pertinent, ge knoeid te hebben. Hij had geen druppel wate: in zijn melk gedaan en als het monster watei had bevat, was het er in gekomen, omdat er dan zeker water was geweest in de bus van den winkelier. De keurmeester, die als getuige werd gehoord zeide echter, er zeker van te zijn, dat de bus van Van D. geen water had bevat. Hij had tevoren geconstateerd, dat deze bus schoon en droog was. De ambtenaar van het openbaar ministerie, mr. R. Grasso, zeide in zijn requisitoir, dat dit het verschrikkelijkste geval van knoeierij was. dat hij tot nu: toe had meegemaakt. Hij achtte het een schandaal, dat in dezen tijd van voed- selschaarschte de voedingswaarde van een der eerste levensbehoeften op zulk een wijze wordt verminderd. Met een boete zou deze overtreding zeker te licht -worden gestraft. Het O. M. eischte daarom vêmordeeling tot een hechtenisstraf van twee maanden principaal. De kantonrechter deed onmiddellijk uitspraak. Ook hij achtte dit geval zeer ernstig en veroor deelde R. tot^twee weken hechtenis principaal. DEN HAAG II «fstr. - h(M'k-l.anKC-r«t« ii Hef mooist** zitjr Pr. K«miGc/Hlicc sf«*«*r BANGKOK, 9 Jan. (Domei). Dertig Thailandsche vliegtuigen, die „onophoude lijke" bombardementsoperaties op 6 Januari ondernamen, hebben de Fransch Inoo-Chi- neesche troepen doen terugtrekken van Poipet in Cambodsja naar Sisophon. Het was een „volkomen aftocht", zoo verklaren gezaghebbende Thailandsche 'militaire bron nen. Opgejaagd door de Thailandsche vlieg tuigen trekken de Fransche troepen wan ordelijk terug langs den grooten weg naar Sisophon, zoo werd hieraan toegevoegd. Volgens bericht uit Hanoi heeft de gouver neur-generaal van Fransch Indo-China in zijn, reeds in het kort vermelde, verklaring gezegd: „De strijdkrachten van Fransch Indo-China, zijn overgegaan tot het nemen van besliste ac ties tegen de troepen van Thailand die, met voorbijgaan van het tusschen de beide landen bestaande niet-aanvalspact, htm toevlucht hebben genomen tot geweld ter herwinning van vroeger Thailandsch gebied." Voorts zeide gouverneur-generaal Decoux: „Wij zullen tot het uiterste strijden om ons gebied te verdedigen. Onze represaille zal doel treffend en streng zijn. De regeering van Thai land zal dan spoedig begrijpen, dat wij zwak noch aarzelend zijn." Decoux voegde hier echter aan toe dat Fransch Indo-China nog steeds verwacht de normale betrekkingen met Thailand te her stellen en bereid is te allen tijde te komen tot volledige onderhandelingen. Naar Domei verder bericht vertrekt Jean Decoux, de gouverneur-generaal van Fransch Indo-China, vanavond per trein naar Saigon, waarbij hij zal worden vergezeld door hoogge plaatste Indo-Chineesche ambtenaren. Hij zal daar een maand blijven. De woordvoerder van de regeering heeft kategorisch het bericht van een Amerikaansch nieuwsagentschap tegenge sproken, volgens hetwelk de Indo-Chineesche regeering naar Saigon werd verplaatst. De woordvoerder wees er op dat het een jaarlijks terugkeerend gebruik is om in den winter naar Saigon te gaan. NEW-YORK, 9 Jan. (D.N.B.) Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft, naar de New- York Times uit Washington meldt, het Fransche verzoek om duizenden in Frankrijk levende vluchtelingen, afkomstig uit alle landen, naar het Westelijk Halfrond te mogen overbrengen, zoo goed als afgewezen. De Amerikaansche regeering stelt zich op hét standpunt dat een dergelijke bevolkingsoverdracht onder de hui dige omstandigheden niet ordelijk ten uitvoer kan worden gelegd. De Fransche ambassadeur te Washington had tien dagen geleden bij de Amerikaansche regeering een dergelijk ver zoek ingediend. ISTANBOEL, 9 Jan. (D.N.B.) Verschillende voor Turkije bestemde goederentransporten, die in de Middellandsche Zee door Italiaansche oorlogsschepen zijn aangehouden, zijn thans, naar de Turksche bladen melden, weer vrijgege ven. De uit Amerika komende goederen zullen, krachtens een overeenkomst tusschen Turkije en Italië, over land naar Turksch gebied worden vervoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1