I I Kapitein ging beneveld van boord De schoonheid van het landschap New-Yorksche Beurs SIGARENINDUSTRIE Begrafenis arts J. D. Hefting DONDERDAG 9 JANUARI 1941 1 i I Scheepsramp aan zijn onverant woordelijke navigatie te wijten? Meer tabak voor het handwerk dan voor mechanische productie Rondom een fusie, welke niet doorging Veiling-employé vroeg eieren voor eigen zaak Oud-kolonel J. G. Koopman overleden L. J. H. BLOEMEN f De nestor der Limburgsche veeartsen Honden- en kattenbrood Vleesch en worst op Wehrmacht- bezugscheine Invulling 60-dagenkaarten Zullen de voornaamste wip- of staartmolens worden hersteld? Frauduleus geslacht varken in beslag genomen engestolen Vaargeulen in de Gouwzee Ziekenverpleging diploma A SCHAATSENRIJDEN Elfmerentocht uitgesteld Kalme handel met prijs houdend slot. Clearingkoersen FAILLISSEMENTEN Voorvechter bij de tuberculose bestrijding Omzet 640.000 shares - 3 1 - - De onveilige scheepvaart in den Stillen Oceaan WISSELKOERSEN - - A ME RIK A A NSC HE GOEDERENMARKT Geen vijfde colonne in Mexico - Engelsch antwoord op het Zwitsersche protest Strijd tegen Ghineesche guerrillatroepen Donovan te Cairo De Britsche commissie voor de productie Positie der Slovenen in Joego slavië versterkt Grieksche zeelieden weigerden naar Engeland te varen Spaansche ambassadeur te Rome ter beschikking gesteld Een halve stad lijdende aan griep De Raad voor de Scheepvaart heeft een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van de stran ding van het Nederlandsche motortankschlp Melissa, dat op 9 November 1939 op de kust, 600 meter ten Oosten van Kaap Praso, geheel wrak geslagen werd. Dit ruim 500 ton metende vaartuig van de N.V. Tank-Kustvaart te Rotterdam, dat een bemanning van negen koppen telde, was op weg van België naar Lissabon met aan boord een lading creosoot. Reeds onderweg hadden zich onaangenaamheden voorgedaan, doordat de kapitein zich schuldig maakte aan misbruik van sterken drank. Op vorige reizen had dit reeds aanleiding tot klagen gegeven en de ka pitein had vóór het vertrek een belofte afge legd, zich niet meer aan den drank te zullen bezondigen. Toen bij het vertrek uit België ge bleken was, dat niet voldoende zeekaarten van de Portugeesche kust aan boord waren, had de kapitein nog getracht, deze te verkrijgen, doch hij was hierin niet geslaagd en bij deze een'» poging was het gebleven. Er werd zeer dicht langs de kust gevaren. Op advies van een stuurman werd weliswaar kor ten tüd uit den wal gestuurd, doch reeds spoe dig werd de oude koers hernomen. Omstreeks half drie des nachts stootte het schip vast. Na- vigatie-maatregelen om de stranding nog te voorkomen, baatten niet meer en het schip werd dwars in den wal geslagen. Door seinen en fluitseinen weré+ de aandacht van den wal getrokken en met behulp van de toegeschotenen konden alle opvarenden, met medeneming vaD de bij de stranding gewond geraakten, aan land worden gebracht. Kort voor het vastloopen was de kapitein in benevelden toestand van de brug naar zijn kajuit gegaan. Volgens de schriftelijke verklaring, welke de eerste stuurman in Lissabon tegenover den Nederlandschen consul had afgelegd, was het ongeluk, waarbij het schip geheel verloren ging, te wijten aan Ce onverant woordelijke navigatie van den kapitein Te dezen aanzien was ook een klacht tegen den kapitein ingediend door den inspecteur-ge neraal voor de Scheepvaart. Uit het getuigenverhoor bleek, dat een licht matroos en de kapitein het laatst van boord gingen, terwijl de gewonde kok in de kaarten- kamer werd achtergelaten totdat hulp van land gekomen was. Vier Portugeezen en de kapitein haalden hem later van bcord. Onder de opva^ renden werd, naar voorts kwam vast te staan, veel gesproken over het feit, dat de kapitein een slokje lustte. Ook den schepelingen gunde hij wel eens wat. Toen de kapitein nog als' stuurman voer, waren de rapporten van zijn meerderen zeer gunstig, doch als gezagvoerder was hij den verkeerden kant opgegaan. De ver leiding was te groot gebleken. De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart concludeerde, dat de feiten wel slechte naviga tie en misbruik van sterken drank bevestigden. Zijns inziens was de scheepsramp onnoodig ge weest en te wijten aan den kapitein, die tekort geschoten was in het leiding geven bij de na vigatie. De verklaringen van de opvarenden hadden voorts uitgewezen, dat de sterke drank voor schip en opvarenden een gevaar met zich bracht. Als stuurman kon wellicht de voorlief de van iemand voor dit vocht geduld worden, bij een kapitein was zij onvereenigbaar met een goede uitoefening der functie. De raad zal nader beraadslagen en uitspraak deen. Amersfoort en aan die te Saumur (Frankrijk). Als ruiter verwierf hij verscheidene eereprijzen en ais ritmeester was zijn naam niet slechts in Indië en Nederland, doch ver buiten de gren zen bekend. De Ned.-Indische regeering belast te hem indertijd met den aankoop van paar den in Australië ten behoeve van het leger. Nadat de heer Koopman in 1929 in den rang van kolonel was gepensionneerd, vestigde hij zich te Sydney in Australië (1930) waar hij de belangen van de K.L.M. en van de K.N.I.L.M vele jaren diende als haar vertegenwoordiger daar. Bij de wereldvermaarde landing van de Uiver te Melbourne verwelkomde hij onze vlie gers namens de beide luchtvaartmaatschappijen en trad hij als hun verzorger aldaar op. De directeur van het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten heeft, naar „De Tabakskoerier" meldt, aan alle sigarenfa brikanten medegedeeld dat met ingang van 1 Januari jX met betrekking tot het maan delijks te verwerken kwantum ruwe tabak een scheiding gemaakt is tusschen de be drijven in dien zin, dat thans geheel hand- matigen bedrijven 3ïl6 meer ruwe tabak ter verwerking zal worden toegekend dan den bedrijven, welke geheel of ten deele mecha nisch produceeren. Als geheel handmatig bedrijf wordt uitslui tend beschouwd een bedrijf, waarin de pro ductie van sigaren uitsluitend met de hand ge schiedt, zonder dat daarvoor wordt gebruik gemaakt van machines dan wel van machinale hulpmiddelen. Wanneer een fabrikant zou be sluiten op een later tijdstip na 1 Januari zijn nachines buiten bedrijf te stellen, is opneming in de categorie der handwerkmatige bedrijven niet meer toegestaan. Het maandelijks te verwerken kwantum -tabak zal tot nader order voor geheel handmatige be drijven worden vastgesteld op 95 pet. van het basisquotum, terwijl voor de overige bedrijven met uitzondering van eigenwerkers en de kleine bedrijven, die daaronder zijn te rang schikken, waarvoor een bijzondere tegemoetko ming zou worden toegekend het yerwer- kmgspercerrtage zal worden vastgesteld op 80 pet. van het basisquotum. Ten einde te voorkomen, dat de nadeelige gevolgen hiervan zouden worden afgewenteld op de arbeiders, zal verder worden bepaald, dat het gemiddelde percentage zoowel van de half- machinale productie van sigaren (met inbegrip van cigarillos, senoritas enz.), berekend over de periode October tot en met December 1940, niet mag worden overschreden. Voor de Amsterdamsche rechtbank, welke voor gezeten werd door mr. J. Boon, stond terecht een 42-jarige chauffeur uit Ermelo, die er van be schuldigd werd drie pluimveehouders onder val- sche voorwendsels als relatie voor zich te heb ben willen winnen. Hij was bi) deze pluimvee houders gekomen met de mededeeling dat de coöperatieve vereen'ging van Ilpendam waaraan de eieren werden geleverd en in welker dienst hjj was. dreigde op te houden te bestaan door usie met een andere vereeniging. Hij vreesde zon der werk te zullen komen en had. zoo verklaarde hij. het voornemen, zelf een eierveiling op te rich ten. Hij was bereid den auto en de andere be- noodigdheden, zooals de eierkisten, van de coö peratieve vereeniging over te nemen en had vol gens de dagvaarding de drie pluimveehouders er toe bewogen, in totaal ruim 30.000 eieren af te geven voor de door hem opgerichte eierveiling. Inderdaad werd in het begin van 1940 de wen- schelijkheid van een samengaan der beide ver een'gingen overwogen, doch deze fusie was niet tot stand gekomen. Eind April ontdekte de coö- eratieve vereeniging de plannen van haar chauf feur. Zij diende een klacht in, de eieren werden in beslag genomen en konden toch nog door de coöperatie geveild worden. De chauffeur kreeg pen proces-verbaal wegens oplichting. De uitvoerige behandeling gaf wel duidelijk aaA, welke ingewikkelde problemen zich onder de pluimveehouders kunnen voordoen. Het ge tuigenverhoor wees uit, dat verd., vóór zijn be sprekingen met de pluimveehouders begonnen, nog geen maatregelen had getroffen voor de op richting van een eigen eierveiling. Hij had gewag gemaakt van een op komst zijnde fusie en was op 17 April met nieuw materiaal gekomen. Aan genomen werd door de pluimveehouders, dat de fusie, waarover zeer veel gesproken was. door gang zou vinden, en in vertrouwen gaf men zijn eieren aan den verd. af. Bij de ondervraging van een getuige déchar ge kwam vast te staan, dat de besprekingen tus schen de coöperatieve vereeniging en de andere vereeniging omtrent de mogelijkheid van een fusie reeds op 10 April waren afgesprongen. De officier van Justitie, mr. A. S. de Muinck Ke'zer, voerde aan, dat het hier een geval be treft van oplichting aan de hand van tal van verdichtsels. Een behoorlijk mensch was ditmaal tekort geschoten. Of hij de andere partij bena deeld had, omdat hij zich bedreigd gevoelde of omdat hij op een gunstig oogenblik zijn slag heeft willen slaan, is niet van belang. Hij deed iets wat de wet hem verbiedt. De officier requireerde een geldboete van 75 subs, een maand hechtenis. Vonnis over 14 dagen. Dezer dagen is in het ziekenhuis Sint Anto- niustaove te Voorburg in 62-jangen ouderdom overleden de heer J. G. Koopman, gep. kolonel der cavalerie van het Ned.-Indische leger, oud vertegenwoordiger der K. L. M. en K. N. I, L. M. in Australië. Hij was geboren in 1878. In 1901 werd hij be noemd tot tweeden luitenant bij het wapen der cavalerie in Ned.-Indië. Hij werd als subaltern officier gedetacheerd oa. aan de Rijschool te Op 76-jarigen leeftijd overleed Dinsdagavond in het St. Aloysiusgesticht te Horst de heer L. J. H. Bloemen, de nestor der Limburgsche veeartsen. De heer Bloemen was 8 Juli 1864 te Venlo geboren. Hij studeerde te Venlo en te Rolduc en deed in 1882 zijn toelatingsexamen voor dé rijksveeartsenijschool te Utrecht. In 1887 deed hij «net succes zijn examen als dierenarts en vestigde zich te Maastricht. Later werd hij pro vinciaal veearts te Oosterhout in Noord-Bra bant. In 1907 aanvaardde hij zijn benoeming door Ged. Staten als provinciaal veearts ter standplaats Roermond. Kort daarop volgde zijn benoeming tot plaatsvervangend districtsveearts, welke functie later werd omgezet in plaatsver vangend inspecteur van den veeartsenijkundi- gen dienst. Het werk van den dierenarts groeide mmiddels sterk uit toen de keuringsdiensten werden ingesteld en zoo werd de heer Bloemen in 1922 benoemd tot keuringsveearts en hoofd van den dienst in de kringen Beesel en St. Odi- liënberg. In 1934 werd hij plaatsvervangend di recteur van het abattoir te Roermond De heer Bloemen was tevens geruimen tijd lid der Gezondheidscommissie en lid der Com missie van Toezicht van de Coöp. Stoomzuivel- fabriek St. Christoffel te Roermond. De regeering erkende zijn verdiensten door hem in 1936 te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Onder zijn collega's stond hij bekend om zijn groote practische kennis en ervaring, maar ook om zijn gaven van geest en hart. In zijn lange loopbaan heeft de heer Bloemen veel voor de gezondheid van den Lim- burgschen veestapel gedaan en daarmee tevens voor de hygiëne der bevolking. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 31 Januari 1941 op bon no. 10 van de voeder- kaart voor honden beschikbaar wordt gesteld voor: Groep I 10 Kg. hondenbrood; Groep II 10 Kg. hondenbrood; Groep III 8 Kg. hondenbrood; Groep IV 5 Kg. honden brood; Groep V 4 Kg. hondenbrood; Gro?D VI 3 Kg. hondenbrood. Op bon 10 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde perode V/, Kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Januari 1941 is bon no 10 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt met goedvinden van den chef intendant der Duitsche weermacht bekend, dat op Wehrmachtsbezugscheine, voorzoover betreft vleesch, uitsluitend versch vleesch en versche v.orstsoorten afgegeven mogen worden. Als versche worstsoorten worden beschouwd: boterhammenworst, leverworst, bloedworst, ton genworst, Geldersche rookworst, jachtworst, ge kookte worst, erwtenworst, gruttenworst, e.d., dat wil zeggen alle worstsoorten, die niet als duur zame worst te beschouwen zijn en die derhalve niet langer dan gedurende drie maancjen be waard kunnen worden. Naar aanleiding van verschillende vervolgin gen, die in den laatsten tijd plaats vonden we gens onjuiste invuLing van de 60-dagenkaar ten voor de motorrijtuigenbelasting, wijst de KN.A.C. er nogmaals met nadruk op, dat het invullen dezer kaarten niet meer, zooals vroe ger, met inktpotlood, doch uitsluitend met inkt mag geschieden. Men volge, om boeten of andere straffen te voorkomen, zorgvuldig de aanwijzingen, zooals deze op bladzijde 2 van de 60-dagenkaart staan vermeld. Grenzende aan de Giessen, een riviertje met door riet omzoomde oevers, ligt in het oostelijk gedeelte van de Alblasserwaard het waterschap „Het land der zes molens", met een oppervlakte van 1800 h.a. vruchtbaar hooi- en weiland, waar van de naam is ontleend aan de zes oud-Hol- landsche watermolens, waarmede onze voorva deren in de lage landen den strijd aanbonden tsgen het water. Deze bouwwerken, die het schoon van het Hollandsche polderlandschap ten zeer ste verhoogen, hebben voor 't grootste gedeelte het veld moeten ruimen voor de wonderen der techniek, een stoom- of motorgemaal. Een twee tal dezer zes molens is jaren geleden afgebroken, en tot 1931 werd het overtollige water weggema- len door vier molens en een stoomgemaal. Toen in dat jaar het stoomgemaal een groote herstel ling zou moeten ondergaan kwam het bestuur met een voorstel in de ingelandenvergadering om een nieuw motorgemaal te plaatsen. Hiertoe werd besloten en tevens werd een bestuursvoorstel aangenomen om de molens op nonactiviteit te stellen, daar het nieuwe motorgemaal, dat in het voorjaar 1932 in werking werd gesteld, voldoende capaciteiten bezat om het polderwater onder het peil te houden. Inmiddels brak tijdens den bouw van het nieuwe gemaal brand uit in den wiel- molen, die tot den grond toe afbrandde. Een der kademolens werd in 1939 voor afbraak verkocht. Thans hebben moeilijkheden, die zich bij het aanvoeren van stook- en „meerolie voor de motoren van het gemaal zullen kunnen voordoen, niet alleen in bestuur, doch ook in kringen van de stemgerechtigde ingelanden stemmen doen opgaan om de nog bestaande watermolens weer te herstellen en in bedrijf te stellen. De onderhandelingen in het bestuur zijn reeds zoo ver gevorderd dat aan molenbouwers prijsopgave voor herstelling is gevraagd. Tevens heeft een ingenieursbureau' prijsopgave gedaan om het bestaande motorgemaal van electrische drijfkracht te voorzien. De kosten van dit laat ste zijn ongeveer dubbel zoo hoog als het herstel len der molens, en het bestuur zal dan ook met beide plannen voor de ingelandenbijeenkomst verschijnen. Onder de belanghebbenden zijn de meeningen over deze voorstellen verdeeld. Crisisambtenaren te Boxmeer kwamen dezer dagen tot de ontdekking, dat een vet varken frauduleus geslacht was. Zij deden hun plicht en namen het varken in beslag. Het gevorderde vleesch werd overgebracht naar de slagerij M, d. K. Bekend werd gemaakt, dat het vleesch verkocht zou worden en menigeen rekende reeds op een buitenkansje. Daags voor den verkoop hebben echter on bekenden ingebroken in de slagerij en 's morgens kwam men tot de ontdekking, dat het in beslag genomen varken verdwenen was, plus nog een gedeelte van een ander varken, dat in de sla gerij hing. De politie speurt thans opnieuw naar het frauduleus geslachte varken. De rijkswaterstaat heeft her-aanbesteed het verdiepen en verlengen van vaargeulen in de Gouwzee en het baggeren van een vaargeul naar de haven van Volendam. Laagste inschrijver was J. v. d. Molen te Groningen voor f 158.300. VENLO. Voor het examen ter verkrijging van het diploma A Ziekenverpleging, afgenomen in het R.K. Ziekenhuis te Venlo, slaagden: Zr. T. E. M. Dankelman, Oud-Valkenburg; Zr. G. F. Höppener, Roermond; Zr. W. Geraedts (Zr. Mir jam) Zr. G. M. A. van Ruyven (Zr. Joanetta) Zr. G. M. van Mastrigt (Zr. Caliste)Zr. G. H. Janssen (Zr. Jozetta). Onze correspondent te Leeuwarden meldt: De boezemstand maakt het noodig, dat nog steeds met kracht wordt gestroomd. Het ge volg hiervan is, dat het ijs daardoor niet aan betrouwbaarheid wint. De Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer te Sneek en Langweer hebben daarom besloten, den Elfmerentocht uit te stellen. NEW-YORK, 8 Jan. De New-Yorksche ef fectenbeurs opende vandaag kalm doch prijs houdend. De rede van president Roosevelt ovér de begrooting werd met belangstelling tegemoet gezien, doch nadat deze bekend was gewor den, had zij geen opleving van den handel ten gevolge. Ook tijdens het verder verloop bleef de handel van kalmen aard. De koersverande ringen, die voorkwamen, waren naar beide rich tingen' slechts zeer gering. De belangstelling ging vooral uit naar enkele specialiteiten, spoor wegfondsen en fondsen van handelshuizen. Atchison Topeka steeg een punt, terwijl daar entegen U.S. Aircraft, Dupont de Nemours en National Steel een punt verloren zagen gaan. De aanbeveling van president Roosevelt om geen maximum-grens voor de staatsschuld vast te stellen, oefende geen invloed uit op de hou ding der regeerings-obligaties. Ten aanzien van den inhoud der begrootingsrede toonde men zich eenigszins gereserveerd, daar men eerst verdere bijzonderheden, met name met betekking tot de belastingen, wenschte af te wachten. Naar verluidt zal Engeland, zoo mogelijk, voorloopig niet tot nieuwe liquidaties van Amerikaansche effecten overgaan en eerst na de voorgenomen oprichting, der Amerikaansche Maatschappij tot Koersen voor stortingen op 9 Januari 1941 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken 75.36, Belga's 30.1432, Zwitsersche francs 43.56, lires 9.87, Deensche kronen 36.40, Noor- sche kronen 42.82, Zweeösche kronen 44.85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42, Tsje chische kronen (nieuwe schulden) 7.54, Dinar (oude schulden) 3.43, dinar (nieuwe schulden) 4.23, Turksche ponden 1.45 K, Lewa 2.30, Pen- gö (oude schulden) 36.519. Pengö (nieuwe schulden) 45 89. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. Uitgesproken 6 Jan. W. Jöh. van Pareren, in assurantiën, Amsterdam, Kramiwerstraat 31 huis. R.c. Mr. G. J. Jutte, curator Mr. R. van den Bergh, Prinsen gracht 462, Amsterdam. G. A. de Roo. expediteur, den Haag. Piet Heinstraat 83. R.c. Mr. W. G. F. Borgerhoff Mul der, curator Mr. Th. Bakker, den Haag. H. van den Ouweelen, smid, Leiden, Oude Vest 187a. R.c. Mr. F. J. de Jong, curator Mr. P. J. Teebaal, Leiden. 7 Jan W. Groot, radioreparateur, Koog aan de Zaan. R.c. Mr. C. G. Bijïeveld, curator Mr. K. van Giffen, Haarlem. C. J. A. Kruyt. gep. majoor. Heemstede. R.c. Mr. C. G. Biileveld, curator Mr. J. H. J. Simons. Haarlem. F. A G. Speet, handelende onder de firma althans onder den naam Firma C. Speet, wonen de te Haarlem, Kleine Houtstraat 31, heeren- mode-artikelen. Vernietigd 6 Jan. H. Röos. Voorburg. Gedeponeerde uitdeelingslijsten 16 Dec. M. A. Verhagen, meubelhandelaar. Tilburg Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 23 Dec. L. J. C. van der Veen, aannemer en timmerman. Schiermonnikoog. Idem. Uitk. 38,698 pet. 24 Dec. A. Faber, voorheen notaris, Langweer Geëindigd door het verbindend worden der siot- uitdeelingslijst. Uitk. 16,8 pet. 28 Dec. J. M. Neunzerling, kruidenier, vroeger wonende te Arnhem, thans te B'leijerheide (L.). Geëindigd door het verbindend worden der slot- uitdeelingslijst. Uitk. 15 pet. (aoodat zy in totaal 100 pet. hebben ontvangenl 3D Dcc. Feike jagersma, brugwachter Wolsum. Geëindigd dcor het verbindend worden der eeni ge uitdeeiingslijst. Uitk. nihil aan conc. credi teuren. 30 Dec. J. G. Potma, kaashandelaar, Heeg. Idem- Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 2 Jan. Jacob Alberts Heida. caféhouder, Ger- sloot. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst. Uitk. nihil aan conc. credteuren. 20 Dec. N.V. Electrsche Meubelfabriek „Modern- gevestigd te Amsterdam. Geëindigd door het ver bindend worden der slotuitdeelingslijst. Uitk. 2,87 pet. aan conc. crediteuren. 20 Dec. A. Uithoven, kapper. Hilversum. Geëin digd door het verbindend worden der eenige tiit- deelingslijst. Uitk. 100 pet. aan pref. en 9.94 pet- aan conc. crediteuren. 23 Dec. N.V. Nederlandsche Commercieels Dis conto-Bank, Amsterdam. Idem. Uitk. nihil aan pref. en conc. crediteuren. 23 Dec. P. J. F. vergunst Jr., garagehouder, Amsterdam. Idem-. Uitk. 100 pet. aan pref. en 19.47 pet. aan conc. crediteuren. 27 Dec. A. de Lange, zich noemende en schrij vende A. M. de Lange, h.o. de Firma M. L. de Lange te Amsterdam, handel in boter, kaas enz Eerste uitdeelingslijst. Uitk. 100 pet, aan pref. en 22 pet. aan conc. crediteuren. 23 Dec. I. de Vries, handelaar in staalwaren, Amsterdam. Geëindigd door het -verbindend wor den der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 100 pet. pref. en 0.694 pet. conc. crediteuren. 29 Dec. F. R. Underberg, bouwkundige, Amster dam. Idem. Uitk. 100 pet. aan 3 pref. crediteuren; 23.18 pet. aan 3 pref. cred.; nihil aan conc, cre diteuren. 30 Dec. H. ten Velde, expediteur, Amsterdam. Idem Uitk. 100 pet. aan pref. en conc. credi teuren. I Op de algemeene begraafplaats te 's-Graven- hage is Woensdag ter aarde besteld 't stoffelijk overschot van den arts J. D. Hefting, oud-voor zitter van den Verzekeringsraad, voorzitter van de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot be strijding der tuberculose. Van hun belangstelling gaven blijk tal van artsen, rustende artsen, vrienden en bestuurs leden van vereenigingen op medisch gebied. Aanwezig waren o.m. mr. J. de Vreeze, secreta ris van de Provinciale Utrechtsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose, mr. J. Everts, waarnemend voorzitter van de Invaliditeits- coöperatie, C. F. Koster, mr. J. van Leeuwen en mej. Lely, eveneens namens de Invaliditeits- coöperatie, dr. R. Oostingh, gep. generaal-ma- joor N. I. L„ gep. gen.-maj. A. Kruisheer, H. A. Soetens, gep. luit.-kolonel N. I. L„ mr. H. P. Tjeenk Willink, directeur der Twentsche Bank, ris. Menno Huizinga Jr., dr. B. H. Vos namens dc vereeniging van Nederlandsche tuberculose- artsen, dr. Jan Smit namens de ondernemings- artsencommissie, P. J. van Gulik, oud-gouver neur van Middeh-Java, dr. Van Erp Taalman Kip, voorzitter, dr. Van Rossem, secretaris penningmeester en dr. H. Boom, bestuurslid van de Onderlinge verzekeringsmaatschappij van geneeskundigen tegen invaliditeit, A. in 't Veld, geneeskundig inspecteur der volksgezondheid in Zuid-Holland, prof. C. F. A. Koch, mr. G. van Meerbeek, oud-lid van den Verzekeringsraad. P. Netelbeek, inspecteur van de Rijksverzeke- ringbank. dr. L. C. Kersbergen, voorzitter, J. Kroondijk, secretaris-penningmeester, mr. M Slingenberg, lid van het dagelijksch bestuur en dr. J. B. F. van Gils, oud-secretaris-penning meester van de Ned. centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose, J. A. Putto, direc teur van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst te 's-Gravenhage, dr. A. A. Snijder, medisch adviseur bij den Raad van Ar beid te 's-Gravenhage, notaris mr S. D. K. M. van Lier, prof. N. C. M. A. Boerma en dr. Mor tier Hijmans, de laatste namens de Ned. ver eeniging tot bestrijding der tuberculose. In de aula, waar de organist „Es is bestimmt „Opvanging van nog in Engelsch bezit zijnde Amerikaansche fondsen" het geheele nog aan wezige aandeelen-materiaal van de hand doen. Tijdens hetl aatste beursuur was de handel lusteloos en kwamen slechts weinig koersschom melingen voor. De beurs sloot prijshoudend, met uiterst kleine afwijkingen in vergelijking met de slotkoersen van Dinsdag. Vandaag werden 798 fondsen verhandeld. Daarvan zijn er 389 in koers gestegen en leden er 186 een koersverlies. De 223 overige eindig den op hetzelfde peil als Dinsdag. in Gottes Rat" van Mendelssohn, het slotkoor uit de Matthauspassion en „Ruhe in Frieden" van Schubert ten gehoore bracht, voerde dr. Kersbergen als eerste het woord. Hij schetste wat de heer Hefting als mensch voor zijn vrien den en als sociaal werker voor de gemeenschap is geweest en memoreerde in het kort diens ambtelijke loopbaan. Hij heeft de dankbaarheid van alle artsen verworven omdat hij mede den stoot heeft gegeven tot de oprichting van de Onderlinge verzekering maatschappij van artsen tegen invaliditeit. Hij heeft tal van bestuurs functies bekleed in vele vereenigingen op me disch gebied en tot voor kort heeft hij gewerkt aan de tuberculosebestrijding in ons vaderland Hij heeft een groot aandeel gehad in het in 1932 hier te lande gehouden internationale tu- berculosebestrijdingscongres. De tuberculose- bestrijders, aldus besloot spr., moeten Hefting innig dankbaar zijn. Namens den voorzitter van „Zonnestraal" sprak vervolgens de heer G. H. Sanders. Hij bracht den thans overledene dank voor zijn trouwen en toegewijden arbeid ten behoeve van de stichting. Namens de Onderlinge verzekering maat schappij van geneeskundigen tegen invaliditeit sprak hierna dr. Van Erp Taalman Kip, die er op wees, dat de band van den thans over ledene met de maatschappij 44 jaren, sinds de oprichting In 1896, heeft geduurd. Hij heeft behoord tot de oprichters en is later voorzitter geworden. Na zijn aftreden is hij adviseerend bestuurslid gebleven. Ondanks zijn 74 jaren heeft hij zich kort geleden nog bereid verklaard de functie van secretaris-penningmeester waar te nemen gedurende de mobilisatie. De onder linge en haar deelnemers zijn den overledene dankbaar, aldus spr. Als bestuurslid van de afdeeling Den Haag van de Nederlandsche maatschappij tot bevor dering der geneeskunst sprak de arts J. Hankes Drielsma, die namens de afdeeling een laatsten groet bracht aan dokter Hefting, een zeer ge waardeerd lid dier afdeeling. Namens bestuur, commissarissen en bureau van de Invaliditeitscoöperatie voerde mr. J. Everts het woord. Wij verliezen, aldus spreker, een voorzitter, die de organisatie met groote bekwaamheid en toewijding heeft geleid Tenslotte sprak ds. Menno Huizinga Jr. als •riend een kort persoonlijk woord. Aan de groeve dankte een broeder van den overledene, ds. N. Hefting, die te voren ten sterfhuize een rouwdienst had geleid, voor de betoonde belangstelling. Jan. 8 7 6 Allied Chemical Air Reduction 164 164 163} American Can Co. 92 91 90 Am. c a Foundr\ American Radiator Am. Rolling Mills 15 15 15} Am. Smelt Ret. 43} 43} 43 Am. Sugar Refining Am. Tel. Tel. 168 167} 167} Am. Tobacco B. 74 74 73} Am. Waterworks Anaconda Copper 27} 26} 27 Atchison Topeke 20} 19} 18} Baldwin Locomotive Baltimore Ohic 3 f 3! 3} Bethlehem Steel 87} 87 87 Canadian Pacific 3} 3} Comm. Invest. Trust 36} 36} 36} J. I. Case Company 36 55} 55} Ches. Ohio 42| 42 42} Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 70} 70 71 Consolid. Edison Co. 22} 22} 22} Deleware Huds. Detroit Edison C. Dupont de Nem. 164 164 162} Eastman Kodak 140} 140 140 General Electric 34} 34} 34} General Foods 39 39} 39 General Motors 48 48} 48} Good Year 19} 19} 19 Hudson Motor 4} 4} 4? Intern. Harvester 52 52} 52} Int. Merc. Marine Intern. Nickel 25} 24} 24} International Paper Intern. Tel. en Tel. 2} 2} 2} Kennecott Copper 36} 36 36} Mack Trucks Incorp. Montgomery Ward 38} 38} 38} National Biscuit Co. Nat. City Bank New York Central 14} 13} 14 Norfolk Western North. Am Aviat 16} 16} 16} Nord. Amer. n. a. Northern Pacific Packard 3} 3} 3} Paramount 22} Pennsylvania 23 22} Proctor Chamble Publ. Serv. N. J. 29 29 28 Pullman Incorporat. Pure Oil Company Radio Corporation 41 4} Reading Company Rep. Steel 22 21} 22 Reynolds Tobacco B. 33} 33} 33} Sears Roebuck 77 77} 77} Shell Union O'il 12 11 li Socony Vacuum 9} 9 9 Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. 35} 35} 35} Texas Gulf Sulphur Twent. C. Fox Film 7 7 7 Union Carb. Carb. 70 70} 70 Union Oil of Calif. Union Pacific 80} 80} 79} United Aircraft 44 43} 43} United Corp A. 1 I 1 1} United Fruit Comp. U. S. Ind. Alcohol 26} 26} 26} U. S. Rubber 22 21 f 22 U. S. Steel 68} 68} 69 U. S. Stee) pref. 128} 129} 128} Western Union 21 21} 21 Westingh. Electric 103} 102} 103 Woolworth Building 33} 34} 34} NEW YORK, 8 Jan. Slotkoersen Jan. 8 7 6 Londen 4.03 4.03 4.03} Parijs 2 22 2.22 2.22 Amsterdam Berlin 40.05 40.05 40.05 Brussel - i - Rome 5U5 5.05 5.05 Madrid Zwitserland 23.21 23.21 23.21 Weenen Stockholm 23.85 23^85 23.85 Montreal 86.125 86.125 85.875 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B.Aires Markt 23.60 23.60 23.60 Yokohama 23.45—48 23.45—48 23 45 - 48 10.37--Juli 10.48-49Oct 10.43 Dec 8 Jan. 7 Jan. Katoen Jan. 10.44 Mrt 10.54 55 Mei 10.52 Koffie (Rio - Nieuw contract) 4.50 4.59-+ 4 59 4.68--)- 4.71 4 80+ NEW YORK, 8 Jan. 8 Jan. 7 Jan, 10.35.36 10.25 9 87.89 9.68 9 83 9 63 26 (Santos) Mrt Mel Juli Sept Dec. Sept ,- Suiker Dec 0.73+ 0.71 Mrt 0.75 +0.74 Mei 0.78+ 0.76 Rubber Standaard Sept. Mrt. Mei Juli Sept. Dec. Juli Sept. Dec. Mrt. 6 75 6.88+ 7.01 7.11 7.19+ 6.63 6.74 6.86+ 6 97 7.04+ 0 80}+ 81 0.83 +0.83 0.86 +0.85+ Dec. 20.27 20.28 Jull 19.70 19.72 Jan. 20.16 20.17 Sept 19.65 19.67 Mrt 20.03 20.03 Oct. 19.55 19.57 Mel 19.85 19.87 Tin oOCO 50.10 50.10 rcrmyn 50.10 50 10 SJANGHAI, 8 Jan. (D.N.B.). De veiligheid van de Engelsche scheepvaart in den Stillen Oceaan is naar de meening van politieke krin gen alhier, met het oog op de aanwezigheid van Duitsche kapers, een probleem, dat de En gelsche zeestrijdkrachten en de Engelsche koop- vaardijvaart in het Verre Oosten nog steeds voor groote moeilijkheden plaatst. Volgens het blad Sin Wen Pao hebben de Engelsche scheep vaartondernemingen besloten de dienstregeling te wijzigen, de routes te veranderen en een strenge controle in te voeren op de passagiers, hun bagage en de goederen aan boord. De controle zal geschieden op alle Engelsche sche pen, in samenwerking met de marine- en con sulaire autoriteiten. MEXICO, 8'Jan. (A.NP.) De Mexieaansche minister van Binnenlandsche Zaken, Licenciado Miguel Aleman, heeft Dinsdag in een conferentie van buitenlandsche journalisten op de vraag of er in Mexico een „vijfde colonne" aanwezig is, geantwoord, dat dit in geen enkel opzicht het geval is. In Mexico bestaat geen vruchtbare bo dem voor een vijfde colonne, temeer niet, daar er betrekkelijk weinig vreemdelingen in het land wonen. Van de paar duizend Duitschers of Ja panners, die in Mexico wonen, kan men niet zeggen, dat zij zich op een wijze gedragen, die aan het bestaan van een vijfde colonne doet herinneren 90 dager 50 05 50 05 CHICAGO, 8 Jan. 8 Jan. 7 Jan. 8 Jan. 7 Jan. Tarwe Haver Mel 87 j 87} Mei 37 37 Jull 82 - 82} Juli 3333 Sept. 82 82} Sept Maïs Rogge Mel 62 62} - Mei 48 - 48 Juli 621 62} - Juli 49} 49} - Sept. 62} 62} Sept. Reuzel Jan 5 22 5.12}* Mei 6.726.55+ Mrt 6.52 6.35* juli 6.92 6.72 WINNIPEG, 8 Jan. 8 Jan. 7 Jan. 8 Jan. 7 Jan. Tarwe Gerst Dec Dec Mei 77- 77} - - Mei 441 45 Juli 79— 79 Juli 43— 43 Rogge Lijnzaad Dec Dec Mei 50 50} Mei 1.50} 149} Juli 50 50} Juli 1.51 149} Haver Mei 34 34} Juli 32} 32} Deo. BERN, 8 Jan. (D.N.B.). Met betrekking tot het Britsche antwoord op het Zwitsersche protest wegens de bombardementen op Bazel en Ziirich, dat hier in den vorm van een be richt van de Times bekend geworden is, schrijft de Neue Züricher Zeitung o.a.: Volgens onze inlichtingen is de door de Times gegeven voorstelling, volgens welke het Zwit sersche protest te Londen vergezeld zou zijn geweest van bewijsmiddelen, die als ontoerei kend zijn bevonden, niet juist. Er kan in elk geval geen twijfel over bestaan, dat het Zwit sersche protest bij de Britsche regeering uit sluitend op grond van onbetwistbare constatee ringen inzake de aansprakelijkheid voor de bombardementen is ingediend. KANTON, 8 Jan. (Domei). De Japansche strijdkrachten hebben met succes hun operaties beëindigd in de frontgebieden, waarbij zij den strijd aanbonden met ruim 2000 man guerilla- troepen, aldus Is van gezaghebbende zijde te Kanton medegedeeld. De operaties, die in De cember j.l. zijn begonnen, eindigden op 1 Ja nuari. Toen waren 240 man der ongeregelde troepen gedood, twee lichte machinegeweren buit gemaakt, benevens 203 geweren en 24 pis tolen. BEIROET, 8 Jan. (D.NJB.) De Amerikaan sche kolonel Donovan, die zich met een missie, waarover officieel van Amerikaansche zijde nog niets is medegedeeld, op een reis door Europa bevindt, is komende uit Londen per vliegtuig in Cairo aangekomen. STOCKHOLM, 8 Jan. (D.N.B.). SvenskaDag- bladet schrijft in een eigen bericht uit Londen, dat het instellen van een nieuwe uitvoerende commissie voor de productie een geleidelijke beperking van den invloed van den arbeiders leider Greenwood beteekent. Zijn verwijdering moet opgevat worden als een prestigeverlies voor de arbeiderspartij. Dit is de eerste tegen slag na de voortdurende machtsstijging der ar beiderspartij, die op de Engelsche binnenland sche politiek in het laatste halfjaar haar stem pel heeft gedrukt. Hoe groot deze tegenslag is, zal men eerst kunnen overzien, wanneer de voorzitter van deze nieuwe uitvoerende com missie voor de productie benoemd is. BELGRADO, 8 Jan. (D. N. B.) In politieke kringen van de Sloveensche hoofdstad Laibach verluidt, dat de opvolger van mgr. Koresjetsj als nieuwe leider van de Slovenen, senator dr. Kulovetsj, de nieuwe functie zal krijgen van tweeden vice-ministerpresident, terwijl de vroe gere minister van staat en plaatsvervanger van kulovetsj, dr. Krek, vermoedelijk de portefeuille van Verkeer zal krijgen. Aldus zou de positie van de Slovenen in den boezem der regeering versterkt worden. Het A.N.P. verneemt uit San Sebastian, in, Spanje, dat in Kaapstad eenige Grieksche zee lieden voor het gerecht zijn gebracht, omdat zij den dienst weigerden op koopvaardijschepen, die naar Engeland zouden vertrekken. Zelfs de buitengewoon hooge gage van 1600 shilling per maand leek hun voor deze „doodenreizen veel te laag. Zij eischten voortaan minstens 2.000 shilling. Pas toen men dreigde geweld te ge bruiken, gelukte het 17 der Grieksche zeelui op de schepen te krijgen. Het is kenmerkend, dat zelfs de Grieken, die dagelijks door de Britsche propaganda om hun dapperheid geprezen worden, thans weigeren op de z.g. door Engeland beheerschte zeeën te varen. Zelfs de fantastisch hooge gage heeft voor hen geen aantrekkingskracht meer. MADRID, 8 Jan. (D. N. B.) Door een veror- dening, die in de Spaansche staatscourant ver schijnt, wordt de Spaansche ambassadeur in Rome Pedro Garcia Conde uit zijn functie te ruggeroepen enter beschikking gesteld van den Spaanschen minister van Buitenlandsche Zaken. SOFIA. 7 Jan. (ANP.) Te Boergas, een havenstad aan de Zwarte Zee met 32.000 in woners, heerscht een griepepidemie, waardoor reeds meer dan de helft der inwoners aangetast is. De ziekenhuizen zijn overvol en in ieder gezin zijn er patiënten. De epidemie breidt zich uit en het aantal zieken wordt op 20.000 ge schat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2