Britsche bommen op R.K. Ziekenhuis DE POST IN HETD0NKER Wetsontwerp tot steun aan Londen spoedig voor het Congres Nieuwe bonnen aangewezen Gebruik van betonijzer wordt beperkt De „Soemba" gezonken Commissaris Walraven Tragisch geval van gasverstikking Strijd over breed front in Indo-China Verduistering r Onderhandelingen te Batavia hervat Koninc Bienfait VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Drie zusters gedood en een zwaar gewond BADEN POWELL BEGRAVEN Een eigenaardig geval Liquidatie van Britsche effecten in V.S.? Ontwerp voor perscensuur in Argentinië VRIJDAG 10 JANUARI 1941 - AVONDBLAD VIER EN ZESTICSTE JAARCANC No. 22794 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE In verband met de toenemende schaarschte BRITSCHE BOMAANVAL OP DUITSCHLAND 34 opvarenden omgekomen Zijn benoeming te Den Haag om gezondheidsredenen niet aanvaard Aanvallen op industriegebied grootendeels verijdeld Verduistering bekend om in de gevangenis te kunnen blijven Witte huisnummers zijn goed; lichtgevende verf nog beter Gibson voorzitter der Ver dedigingscommissie Nieuwe tegenaanvallen door Indo-Chineesch luchtwapen Poipet veroverd Russisch-Japansche besprekingen nog niet beëindigd Horia Sima onderscheiden J' V VERDERE BOMAANVALLEN OP ENGELAND DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Zeevisscherij voor Duinkerken weer toegestaan Zwitsersche economische missie naar Moskou Boter, vet, brood, gebak en ei Boter en vetten Brood en gebak Ei HAARLE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., (ngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Gebruik makend van het gunstige weer heeft het Engelsche luchtwapen in den nacht van Donderdag op Vrijdag op een groot aantal Ne- derlandsche plaatsen aanvallen gedaan, waarbij vele brisant- en brandbommen zijn uitgeworpen. Het grootste gedeelte van deze bommen kwam buiten de bebouwde kommen neer, aldus be richt het A.NP. Bij de slordige wijze van bom bardeeren, welke de Engelsche vliegers toepas ten, kon het niet uitblijven, dat tal van hui zen, boerderijen en schuren schade opliepen. Twee woonhuizen werden geheel vernield, ver schillende andere zwaar beschadigd. In een ge meente werd de lichtleiding eenige uren buiten bedrijf gesteld. Er was ook veel glasschade. Een klein aantal personen werd licht gewond. Het aantal slachtoffers zou gering zijn geweest, indien niet in een plaats in het Zuiden des lands, welke bijzonder zwaar met brisantbommen werd bestookt, niet ver schillende bommen waren gevallen op een Koomsch-Katholiek ziekenhuis. Zij verniel den een kapel, waar juist de zusters voor een godsdienstoefening verzameld waren. Drie zusters werden gedood, één zwaar gewond en een dienstmeisje licht gewond. Door lucht druk werden nabijgelegen huizen bescha digd. Als een middel om de burgerbevolking te ter- roriseeren wordt het feit aangezien, dat mili taire doelen nauwelijks zijn aangevallen en dat op verschillende bewoonde plaatsen mitrailleur- vuur is geopend. Zoo zijn bijvoorbeeld in Den Haag de woningen in de Tholenschestraat, nrs. 59 en 61, door mitrailleurvuur getroffen. Een Engelsch vliegtuig is door een Duitschen jager neergehaald; de vier inzittenden zijn ge dood. Met het oog op de toenemende schaarsch te aan betonijzer in het algemeen en de nog ongunstiger positie van betonijzer van gerin gen diameter, is het noodzakelijk om op dit materiaal een zoo groot mogelijke besparing toe te passen. Het is daarom, dat de algemeen gemachtigde voor den'wederopbouw voortaan bij de goedkeu ring van werken, behalve in uitzonderlijke ge vallen, het gebruik van betonijzer niet meer kan toestaan voor trottoirbanden, opsluitbanden, kantplanken, bermplankjes, parkeerborden en dergelijke producten, welke voor den aanleg van wegen, fietspaden, enz. worden toegepast, aan gezien het mogelijk is om deze betonwaren zon der wapeningsijzer te vervaardigen zonder dat deze qualitatief behoeven onder te doen voor gewapende betonwaren. Ook voor andere betonworen, welke niet alle genoemd kunnen worden, is het noodzakelijk om de toepassing van betonijzer tot een mini mum te beperken. Mocht het in bepaalde ge vallen noodig zijn voor wapeningsberekeningen meer inlichtingen te verkrijgen, dan verdient overleg met de fabrikanten van betonwaren aanbeveling. BERLIJN, 10 Jan. (D.NB.). Het stoffelijk overschot van den leider der padvindersbewe ging, Lord Baden Powell, is gisteren, volgens den Engelschen berichtendienst, op zijn land goed in Kenya op plechtige wijze ter aarde be steld. Een alarmpost op een der hooggelegen punten aan de Fransche kust (foto stapf) NEW YORK, 10 Jan. (D. N. B.) Het in dienst van Engeland varende Nederlandsche schip „Soemba" (6718 ton) is, geladen met staal, in den Atlantischen Oceaan gezonken. Minstens 34 man van de bemanning zijn verdronken. De rest is in een Oost-Canadeesche haven aan land gezet. (De Soemba werd in 1924 gebouwd en maakte deel uit van de Stoomvaart Mij. Nederland te Amsterdam. Red.). Onlangs berichten wij, dat de heer C. C. Walraven, commissaris van politie te Alk maar, benoemd was tot commissaris van politie te 's-Gravenhage. Thans vernemen wij echter, dat de heer Walraven heeft be sloten deze functie, in verband met zijn ge zondheidstoestand, niet te aanvaarden. De heer Walraven heeft thans ziekteverlof aan gevraagd. BERLIJN, 10 Jan. (DN.B.) Enkele groepen Britsche bommenwerpers vlogen Donderdag avond en in de eerste urén van den nacht het rijksgebied binnen. Zij waren klaarblijkelijk van plan in eenige steden in West-Duitschand indu- strieele installaties en ravitailleeringsbedrijven aan te vallen. Als gevolg van het heldere weer hadden de Britten waarschijnlijk gedacht gun stige voorwaarden aan te treffen voor een suc cesvolle actie. De bijna wolkelooze nacht met heldere maan was echter, naar het D.N.B. ver neemt. in het voordeel van den Duitschen af weer, die alle middelen, waaronder ook versper ringsballons, had opgesteld om aan een aanval het hoofd te bieden. De aanval werd door een massalen afweer reeds bij het begin verhinderd en ondoeltreffend gemaakt. Het grootste deel van de vliegtuigen wist het gebied der fabrieken en mijnbouwondernemm- gen niet te bereiken en moest reeds voortijdig omkeeren, waarbij de bommen op het platteland van het westelijke grensgebied werden neerge worpen. Door de enkele vliegtuigen die door braken werden bommen geworpen op eenige plaatsjes in het industriegebied. Zij richtten geen voor de oorlogvoering belangrijke schade aan. Enkele woonhuizen en een school werden echter vernield. In een stad werd het katholieke patronaatsgebouw zwaar beschadigd. De veilig heids- en eerste hulpdienst trad onmiddellijk in actie en zorgde er voor, dat geen grootere schade ontstond. Enkele zolderbranden werden door de eigen luchtbeschermingsdiensten in de kiem gesmoord. Verder wordt bericht dat bij het vliegen over de Duitsche rijksgrens in den nacht van 9 op 10 Januari een Britsche bommenwerper door Duitsche nachtjagers is neergeschoten. In een perceel in de Korte Leddschedwars- straat te Amsterdam is een tragisch geval van gasverstikking geconstateerd. Een 20-jarige buf fetjuffrouw had op haar Kamer een gaskachel, welke via den muntmeter wordt gestookt. Zij had Wijdagavond alvorens te gaan slapen een munt in den meter gedaan, nochtans onvol doende om de kachel den geheelen nacht vol doende gas te geven. De kachel was daarom vannacht uitgegaan. Vanmorgen heeft een an dere bewoner van het perceel, niet op de hoog te van de gaskachel in de kamer van de buffet juffrouw, een munt in den meter gedaan. Het gevolg was, dat het eas in deze kamer stroom de en het meisje omkwam. Later werd zij ge vonden ék men heeft toen nog getracht de levensgeesten op te wekken, doch dit was tever geefs. Voor de rechtbank te Groningen is Donder dag een eigenaardig geval behandeld, aldus be richt het Handelsblad. Een gedetineerde in de gevangenis te Gro ningen legde op 13 October 1.1., met de bedoe ling om er zijn verblijf te verlengen, de beken tenis af, dat hij in de jaren 19361938 een groot bedrag aan geld had verduisterd ten nadeelC van de N.V. Victoria te Sappemeer, bij welke maatschappij hij als controleur in dienst was geweest. Hij was in 1938 wegens slapte ont slagen en had zich daarna schuldig gemaakt aan een misdrijf, waarvoor hij zijn straf bijna had uitgezeten. Hij zag er zóó geweldig tegen op, Weer terug te keeren in de koude wereld, dat hij verzocht hem maar vast te houden. Aan dat verlangen kon natuurlijk niet worden vol daan; maar bovendien werd de juistheid van zijn verklaringen in twijfel getrokken. Niettemin werd de rijksveldwacht te Sappemeer een on derzoek opgedragen. Bij de controle van de door verdachte in genoemde jaren overgelegde afrekeningen van de door hem gecontroleerde winkeliers, bleek inderdaad dat in de cijfers was geknoeid en wel zoodanig, dat verdachte zien op die wijze een bedrag van eenige duizenden guldens had weten toe te eigenen. De directie, die er geen flauw idee van had gehad, dat zij bedrogen was, had bij vergelijking van de sta ten, welke de winkeliers later inleverden, de fraude onmiddellijk kunnen ontdekken; maar zij had zooveel vertrouwen In haar controleur gehad, die zeventien jaar bij haar in dienst was geweest, dat zij daarop geen controle had ge oefend. Het verlangen van den verdachte naar her plaatsing in de gevangenis blijkt, zooals de officier van justitie opmerkte, sterk te zijn ver minderd. De man heeft weer Werk gevonden en gevoelt zich weer op zijn plaats in de maat schappij. Hij was ook niet verschenen en werd bij verstek veroordeeld tot 6 maanden gevan genisstraf. Uitspraak Donderdag 16 Januari as. Aan den eenige weken geleden verschenen oproep, om door het aanbrengen van in de duisternis goed zichtbare huisnummers de post te helpen, wordt in toenemen de mate gehoor gegeven. De bestel lers worden hierdoor in hun thans bij duisternis zoo moeilijk gewor den taak geleidelijk tegemoetgeko men. Het is echter zaak niets aan het officieele huisnummer te ver anderen, maar een tweede duidelijk wit op zwart geschilderd huisnum mer aan te brengen. Bij huizen met een voortuintje kan het tweede, witte huisnummer het beste aan het buitenhek of op den buiten muur worden aangebracht. Als het, op maanlooze avonden én bij bedekte lucht, aardedonker is, zijn zelfs wit geschilderde huis nummers nog moeilijk te vinden. Wie het daarom goed met den brie venbesteller meent, brenge zijn verduisteringsnummer aan met lichtaev en de verf, dan kan de post u zeker altijd vinden. En dat is tenslotte ook UW belang. WASHINGTON, 10 Jan. (D.N.B.). De leider van de meerderheid in den Senaat, de democratische senator Barkley, heeft gisteren verklaard, dat het plan van Roo sevelt om Engeland bij wijze van leening Amerikaansch oorlogsmateriaal af te staan aan den Senaat in den vorm van een wets ontwerp ter beraadslaging zal worden voor gelegd. Dit wetsontwerp zal, volgens de International News Service, aan de regee ring Roosevelt practisch de vrije hand geven in de aan Engeland te verstrekken hoeveelheid oorlogsmateriaal. De controle op het plan van Roosevelt zou worden op gedragen aan de ministers van Oorlog en Marine. Naar United Press aan haar bladen meldt zal het voorstel tot leenen Van oorlogsmate riaal aan Engeland, Griekenland en China binnen 24 uur aan het Congres worden voor gelegd, terwijl het Congres verzocht zou wor den, snel hierover te beslissen. Een groote Amerikaansche trust voert op het oogenblik onderhandelingen, naar As sociated Press uit Washington meldt, over den aankoop van In Engelsch bezit zijnde Amerikaansche aandeelen met een totale waarde van ongeveer 600 millioen dollar. Van Engelsche zijde wil men het liquidee ren van deze effecten bespoedigen, teneinde de Britsche bewapeningsopdrachten in de Vereenigde Staten te kunnen financieren. Waarschijnlijk zal voor de zakelijke rege ling van deze aandeelentransfer een syndi caat onder leiding van de „Tricontinental Corporation" worden opgericht. Zooals verder wordt bericht is gisteren in den Senaat het plan van Roosevelt, om Enge land oorlogsmateriaal te leenen, scherp bekri tiseerd. De republikeinsche senator Wiley ver langde, dat Engeland voor het ontvangen materiaal garanties zou moeten stellen. Als garantie eischte de senator het overdoen Van Fritsche bezittingen op het Westelijk Half rond aan de Vereenigde Staten, of het over dragen van Amerikaansche waardepapieren ten bedrage van 7 milliard dollar, die in Engel sche handen zijn, aan de Vereenigde Staten. Verder wordt bericht, dat de vroegere republikeinsche senator Gibson tot voor zitter van de Verdedigingscommissie van Amerika door ondersteuning van de Ge allieerden is gekozen. Gibson komt in de plaats van White, die, zooals bekend, on langs de functie van voorzitter dezer com missie heeft neergelegd. De voorzitter van den bij de C.I.O. aangeslo ten Automobielarbeidersbond, Thomas, heeft medegedeeld, dat de arbeiders van de Ranger „Brandstof"-laden aan het nieuwe compressor-station voor de gasgene ratoren van den Amsterdamschen Gemeentelijken Reinigingsdienst Engineering Company in Farmingdale in sta king zullen gaan. In de marinecommissie van het Congres heeft vice-admiraal Towers in verband met deze kwestie medegedeeld, dat de door de staking getroffen wapenfabriek, waar in voornamelijk groote vliegtuigmotoren wer den vervaardigd, een belangrijk rad vormt in de bewapeningsmachinerie der Vereenigde Sta ten. De parlementsleden die aan de zitting van de marinecommissie deelnamen, eischten in het belang van de Amerikaansche bewapening maatregelen tegen deze staking, en gaven als hun meening te kennen dat het Congres on middellijk dient in te grijpen. SJANGHAI, 10 Jan. (D. N. B.) VOigens berichten uit Saigon, hebben de grensgevech ten tusschen Thailand en Indo-China in de laatste dagen een grooteren omvang aange nomen. Zij strekken zich thans uit van Vien tiane in ret Noorden tot de provincie Cambodsja. Eijzonder hevig waren de Thailandsche aan vallen langs den straatweg Poipet-Sisophon, waar dertig Thailandsche vliegtuigen in den strijd ingrepen. Indo-Chineesche militaire in stanties ontkennen echter, dat de eigen troe pen zich voor Thailandsche eenheden dertig kilometer naar het binnenland zouden hebben teruggetrokken. Het Indo-Chineesche luchtwa pen heeft groote tegenaanvallen ondernomen. Fransche ambtenaaren in Hanoi verklaren evenwel, dat deze tegen-aanvallen slechts ver geldingsmaatregelen zijn, die onmiddellijk zul len ophouden zoodra Thailand den wil tot een vreedzame regeling van het conflict te kennen geeft-, Thailandsche strijdkrachten, die grooter in aantal waren, hebben op 7 Januari Poipet ver overd en de Indo-Chineesche troepen gedwon gen zich- 50 K.M. terug te trekken naar Si- sophon, aldus hebben de Fransche autori teiten alhier toegegeven. Gemeld wordt, dat een groot deel van de Fransehe troepen geconcentreerd is in het ge bied van Laos, terwijl een betrekkelijk kleine strijdmacht thans in Cambodsja ligt. Verster kingen zijn echter naar gemeld wordt, op weg naar Cambodsja. Verder heeft, als represaille tegen den op 8 Januari door Thailandsche vliegtuigen onder nomen-aanval op Sisophon en Angwor, waarbij ruim 20 personen werden gedood en gewond, het luchtwapen van Fransch-Indo-China gis terochtend een bombardement gericht op de Thailandsche militaire basis te Sakonlakon, 100 K.M. ten Westen van Thanhek, en op Korat, 150 K.M. van de Indo-Chineesche grens. De spoorlijn, die Vdun met Bangkok verbindt werd verbroken aldus is van gezaghebbende zijde gemeld. TOKIO 10 Jan. (Domei). De visccherij-on- derhandelingen tusschen Japan en de Sovjet- Unie zijn nog hangende. Er is geen ontwikke ling in den toestand gekomen aldus heeft de woordvoerder van het Bureau voor de Inlich tingen, Isjii, heden op desbetreffende vragen medegedeeld aan de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers. BOEKAREST, 10 Jan. (D.NB.). Koning Mi chael heeft aan den plaatsvervangenden mi nisterpresident en commandant van de legion naire beweging, Horia Sima, de Ster van Roe menië verleend, behoorende bij den rang van groot-officier. Zonsondergang 10 Jan. 17.49 Zonsopgang 11 Jan. 9.46 Maanopkomst 15.41 ondergang 6.37 BERLIJN, 10 Jan. (D.N.B.). Naar de Britsche berichtendienst meldt is Donder dagavond na het invallen van de duister nis te Londen luchtalarm gemaakt. Ook boven andere deelen van Engeland werd bedrijvigheid van vijandelijke vliegers waar genomen. Afdeelingen van de Duitsche luchtmacht zijn Donderdag in de avonduren, naar het D.N.B. verneemt, bij gunstig weer opgestegen voor het ondernemen van nieuwe aanvallen op militaire en voor den oorlog belangrijke doelen in het zuiden en midden van Engeland. Tusschen 19 en 20 uur staken de vliegtuigen het Kanaal over bij goed zicht en helder maanlicht; daar door kontjen de opgegeven doelen gemakkelijk worden gevonden. Naar het D.N.B. verder verneemt voerden de Duitsche bommenwerpers, hoewel het weer slechter werd, hun opdrachten onverstoord uit Zoo werden in Bristol verschillende voor der. oorlog belangrijke doelen aangevallen. Hier en in eenige ander steden in Zuid-Engeland ont stonden na het bombardement groote branden, die ondanks het slechte zicht waargenomen konden worden. Het nieuwe compressor-station van den Amsterdamschen Gemeentelijken Reinigingsdienst aan de Bilderdijkkade in de hoofdstad, zal ook de P-T.T.- wagens die thans met gasgeneratoren worden uitgerust voorloopig van brandstofvoorzien (foto Pax-Holland) Proefstation voor Bouwmaterialen Bureau voor Chemisch Onderzoek Amsterdam, Da Costakade 104, TeL 83047 TOKIO, 10 Juni (Domei). Op een hem in de persconferentie gestelde vraag heeft de woord voerder van het Bureau voor de Inlichtingen, Isjii, geantwoord dat de chef van de Japansche delegatie in Batavia, Josjizawa de onderhan delingen met de Nederlandsch-Indische auto riteiten reeds heeft aangevangen. BUENOS AIRES, 10 Jan. (D.N.B.). De Ar- gentijnsche regeering heeft by het parlement een wetsontwerp ingediend, dat in de pers en by de openbare meening groot opzien heeft ge wekt. In het ontwerp wordt voorgesteld op ver schillende persdelicten, die tot dusverre nog niet in het wetboek van strafrecht waren opgeno- men, strenge straffen te stellen. Zoo zullen in de toekomst de publicatie en verspreiding van uit latingen, die de neutraliteit van het land in gevaar brengen, de nationale souvereiniteit aan tasten of waaruit de bedoeling Dlijkt. de be staande regeering aan het wankelen te brengen, met een gevangenisstraf van zes maanden tot een jaar bestraft worden. Het wetsontwerp stelt soortgelijke straffen voor voor de publicatie en verspreiding van beleedigingen van een staats hoofd eener bevriende mogendheid of van in Argentinië geaccrediteerde diplomatieke verte genwoordigers. In de motiveering van dit wets ontwerp wordt gezegd, dat deze bepalingen noodzakelijk zijn om de strikt neutrale houding van Argentinië tegenover de oorlogvoerende partijen te waarborgem DUINKERKEN, 10 Jan. (Belgapress)De Duitsche overheid te Duinkerken heeft de her vatting der zeevfsschery goedgekeurd. Met dit doel worden door de marine-administratie alle visschers en beschikbare booten opgezocht Naar thans biykt, zal de Dulnkerksche agglomeratie over 25 schepen de beschikking hebben. BERN, lo Jan. (Stefani). Een Zwitsersche delegatie zal spoedig naar Moskou vertrekken, om economische onderhandelingen te voeren met een delegatie van het Sovjet-commissa riaat voor Buitenlandschen Handel. Dit bericht wekte de belangstelling, omdat Zwitserland de Sovjet-Unie nog niet heeft erkend en met Mos kou geen diplomatieke relaties onderhoudt. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgen de bekend. Gedurende het tydvak van Zaterdag 11 Ja nuari tot en met Vrydag 17 Januari as. geelt de met 25 genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter, of een half pond marga rine of twee ons vet naar keuze. De met 25 genummerde bonnen, die op Vrij dag 17 Januari nog niet gebruikt zyn, biyven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 24 Ja nuari as. Gedurende het tydvak van Maandag 13 Ja nuari tot en met Zondag 19 Januari as. geeft elke der met 23 genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram roggebrood of ander brood. Voorts geeft elke der met 23 genummerde broodbon nen recht op het koopen van een rantsoen ge bak. Dit omvat voor de hierna genoemde bak- kerijproducten telkens ten minste het daarach ter geplaatste aantal grammen: beschuit. 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klem korstgetoak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheele of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet ge noemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoe veelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 19 Januari nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 20 tot en met 26 Januari as., met dien ver stande, dat zy gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restau rants e.d. Gedurende het tydvak van Maandag 13 Ja nuari tot en met Zondag 19 Januari as. geeft de met 111 genummerde bon van het algemeen distributiebon-boekje recht op het koopen van een ei. De bonnen, welke op 19 Januari nog niet zijn gebruikt, blyven geldig tot en met Zondag 26 Januari a.s„ met dien verstande, dat zy gedurende de week van 19 tot en met 26 Januari niet gebruikt mogen worden in hoteis, restaurants e.d.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1