Duitsche vliegers in actie boven de Middellandsche Zee Juridische kwesties naar aanleiding van Roosevelts voorstel HEILIGHEID VAN HET GEZIN Britsche vlootformaties aangevallen Duikboot bracht 52.800 ton tot zinken Britsche luchtaanval op Brest Verduistering Grieken ontruimen Pogradec Luchtoorlog tusschen Siam en IndoChina J' V VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 12 JANUARI 1941 - OCHTENDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDlTtE Ital. hoofdkwartier meldt: Zware aanval op Portsmouth Konoje roept conferentie te Tokio bijeen Zweedsche Rijksdag bijeen Japan en de uitbreiding Van het export-embargo Feest Van de H. Familie BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 VIER EN ZESTICSTE JAARCANC No. 22797 Duitsch weermachtsbericht Koopvaarder in den grond geboord Italiaansch offensief ver- wacht bij Elbasan Ibn Saoed ontvangt pelgrims Volgens berichten uit Joego-Slavië Zware aanvallen van Thai- landsche vliegtuigen Indo-Chineesche vliegtuigen boven Thailand Bespreking te Vichy Thailanders opgerukt in Cambodsja Protest tegen verkoop van schepen aan Engeland JAPANS LUCHTDEFENSIE WORDT VERSTERKT Japansche oorlogsbodems en materiaal naar Hanoi De ramp in het Carlton- gebouw te Boekarest Aanklacht tegen architect en aannemers Sneltrein ParijsHendaye ontspoord OORLOGSMATERIAAL TE LISSABON GEBLOKKEERD Zweedsch stoomschip in den grond geboord Het was met steenkool op weg van Cardiff naar Lissabon Braziliaansch oorlogsmateriaal blijft in Portugal Afgunst Heden verkiezingen in de Baltische Sovjets DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., (ngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek ERGENS IN ITALIë, 11 Jan. (Stefani). Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert commu niqué no. 218. Het luidt als volgt: In het Kanaal van Sicilië zijn vijandelijke vlootformaties door onze detachementen torpe dovliegtuigen en Picchiatelli aan felle en op eenvolgende aanvallen onderworpen. Twee torpedovliegtuigen, die resp. als commandant vliegerkapitein Bernardini en waarnemer luit. ter'zee Baffigi, en den vliegerluitenant Capo- netti hadden, hebben met een torpedo een vliegtuigmoederschip geraakt. Een afdeeling van drie Picchiatelli, die onder bevel stonden van luit. Malvezzi, sergeant-ma joor Mazei en sergeant Crespi hebben een krui ser getroffen met twee bommen van groot ka liber. Een andere escadrille Picchiatelli heeft met bommen van zwaar kaliber een vliegtuigmoe derschip aangevallen en getroffen. Ondanks de zeer felle luchtafweer en verscheidene vijande lijke jageraanvallen zijn al onze vliegtuigen op hun bases teruggekeerd. r Tezelfdertijd hebben voor de eerste maal de eenheden van het Duitsche luchtcorps in broederlijke samenwerking met de Ita- liaansche luchteenheden deelgenomen aan den aanval op dezelfde vlootformaties, waar bij zij er in slaagden een der vliegtuigmoe- derschèpen te treffen met bommen van groot en middelgroot kaliber. Bovendien hebben zij een torpedobootjager getroffen. In den nacht van 11 Januari Is de haven van La Valetta op Malta gebombardeerd. Aan het Grieksche front gingen acties van piaatse- lljken aard voort zich te ontwikkelen in den sector van het elfde leger. Pogingen 'tot aan vallen van den vijand in andere sectoren zijn afgeslagen. In Cyrenaica optreden van de artillerie in de zone van Tobroek en in de nabijheid van Djaraboeb. Een van onze aanvals- en jacht- formaties heeft een groep tanks en pantser auto's aangevallen en er verscheidene van ver nield. Tijdens een luchtgevecht is een jacht- toestel van het type Hurricane neergeschoten. Vijandelijke luchtaanvallen op TobrOek en in de zone van Benghasi hebben eenige schade veroorzaakt en negen dooden geëischt, waar van zeven kinderen en vier gewdhden, allen Mohammedanen. De bemanning van een Engclsch vliegtuig, BERLIJN, 11 Jan. Het opperbevel der weer macht deelt mede: Een onderzeeër, van welks actie de resultaten reeds gedeeltelijk zijn bekend gemaakt, heeft op zijn laatsten verren tocht te zamen 52.800 b.r.t tot zinken gebracht. Daardoor heeft de onder commando van korvet-kapitein Hans Ger- ret von Stockhausen staande onderzeeër in tó taal 101.530 b.r.t. vijandelijke handelstonnage vernietigd en bovendien een gewapend vijande lijk koopvaardijschip van 8.000 b.r.t zoo zwaar beschadigd, dat het zeker is, dat het schip ver loren is. Het luchtwapen was ook gisteren op gewapen de verkenning en zette het leggen van mijnen in Britsche havens voort. De poging van vijande lijke jachtvliegtuigen en bom men wc rpers om overdag het bezette Fransche gebied binnen te vliegen werd door luchtdoelartillerie en jagers verijdeld, voordat de vijand eenig succes kon behalen. Jachtvliegers schoten twee, luchtdoelgeschut ees vijandelijke vliegtuigen neer. Duitsche vliegformaties traden op 10 Januari voor de eerste maal op in den strijd in het gebied der Middellandsche Zee. Zij konden daar bij op twee oorlogsschepen, waaronder een vlieg tuigmoederschip, verscheidene treffers plaatsen. In den nacht van 10 op 11 Januari vielen sterke formaties vliegtuigen doelen in Zuid- Engeland met goed succes aan. Speciaal te Portsmouth verwekten bomtreffers omvangrijke branden. Zes eigen vliegtuigen keerden niet van hun vlucht naar het vijandelijk gebied terug. Verder meldt het D.N.B. uit Berlijn: Portsmouth is in den nacht van 10 op 11 Jannari het doel geweest van aanvallen door sterke afdeelingen Duitsche vliegtui gen. Een reusachtige ontploffing, welke nog tot op een afstand van 120 k.m. kon worden waargenomen en welker vuurgloed tot in de lucht boven Le Havre zichtbaar was, moet ontstaan zjjn door een voltreffer op een der talrijke munitie-opslagplaatsen ten Noord westen van Gesport. In totaal konden in den loop van den nacht worden waargenomen twee bijzonder groote branden met een oppervlakte van verscheidene honderden meters, zes intensieve groote bran den, naar het schijnt in de talrijke droogdok ken, op de werven en in de machinewerkplaat- sen, benevens ongeveer 50 kleine branden. Een koopvaardijschip van 8.000 b.r.t. is ten Westen van Ierland, naar het D.N.B. verneemt, door een Duitsch gevechtsvliegtuig in den loop van Zaterdagochtend tot zinken gebracht. dat gedwongen was te landen, is gevangen ge nomen. In Oost Afrika is een aanval van tanks aan het Soedaneesche front afgeslagen. Tijdens den vijandelijken luchtaanval op Erythrea, waarvan melding is gemaakt in weermachtsbericht no. 215, is een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Gisteravond hebben vijandelijke vliegtuigen gevlogen boven Palermo. Zij lieten eenige bom men op de haven vallen. Niemand werd ge troffen. Aan de dokken werd lichte' schade aangericht. Een vijandelijk vliegtuig is neerge schoten. Een tweede vijandelijke machine, een Blenheim, is' door onze jagers neergeschoten boven de golf van Napels. Uit Stroega aan de Joego-Slavisch—Albanee- sche grens meldt United Press aan haar bladen dat Grieksche troepen, die trachtten Perinjac van Remas uit te bezetten, op zu'.k een beslisten tegenstand van de Italianen zijn gestoten dat zij zich moesten terugtrekken. De strijd duurt nog voort. In den Elbasan-sector duidt alles erop dat de Italianen van plan zijn in. het offensief te gaan en naar het Ochrida-meer op te rukken. Er zouden dagelijks versterkingen in Elbasan aankomen. BERLIJN, 11 Jan. (D.N.B.) In den nacht van rij dag op Zaterdag heeft de Royal Air Force geen vluchten gemaakt naar hei Duit sche rijksgebied en de bezette gebieden, behalve naar West-Frankrijk zoo verneemt het D.N.B. In laatstgenoemd gebied was de aanval gericht op Brest, waar in totaal 13 brisant- en 14 brandbommen neergeworpen werden. Naar van welingelichte zijde wordt medege deeld, werden vier brisant- en 14 brandbommen op open terrein geworpen, 4 brisantbommerl kwamen in het water neer, 2 brisantbommen troffen een huis 1 viel in een tuin en 1 op straat. Slechts L brisantbom kwam neer in de nabijheid van een luchtafweerstelling, zonder eenigerlei schade aan te richten. TOKIO, 11 Jan. (D.N.B.) De Eerste Minister van Japan, Prins Konoje, heeft 100 afgevaar digden dér Kamer. 43 vertegenwoordigers der pers en 67 vertegenwoordigers van financieele en industrieele kringen voor een gemeenschap pelijke conferentie bijeengeroepen. De confe rentie zal vier dagen duren. Men neemt aan, dat de premier een schets zal geven van den binnen- en buitenlandse hen politieken toe stand. Ook de minister van Oorlog en de mi nister van Marine zouden, naar verluidt, een standpunt bepalen ten aanzien van de situatie. BEIROET, 11 Jan. (D.N.B.). Ter gelegenheid van het Beiramfeest heeft Koning Ibn Saoed de vertegenwoordigers ontvangen van de op het oogenblik voor een pelgrimstocht in Mekka ver toevende Mohammedanen uit alle deelén der wereld. Ibn Saoed legde een verklaring af, waarin hij zeide, dat thans talrijke Mohammedanen zich tegen Engeland moeten verweren, - aangezien Engeland overal tracht de voor den vrede der Ifïlamietische wereld onontbeerlijke solidariteit der Mohammedaansche volken te verhinderen. Zonsopgang 12 Jan. 9.45 ondergang 7.35 Zonsondergang 12 Jan. 17.52 Zonsopgang 13 Jan. 9.45 12 Jan.: Maanopkomst 17.25; ondergang 8.26^ STOCKHOLM, 11 Jan. (D. N. B.) Met het gebruikelijke ceremonieel heeft Koning Gustaaf van Zweden Zaterdag plechtig den Zweedschen Rijksdag geopend. In zijn Troonrede noemde de Koning de betrekkingen van Zweden met het buitenland goed. Voor de ravitailleering van het land zijn de handelsaccoorden met Duitsch- iand, de Sovjet-Unie en Italië zeer belangrijk Speciale 'maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid zijn genomen De Koning kondigde verder aan, dat de defensie wordt versterkt. BELGRADO, 11 Jan. (D.N.B.) De Grie ken hebben Pogradec ontruimd daar de stad voortdurend onder het vuur der Ita- liaansche artillerie ligt, aldus meldt „Poli- tika" uit Ochrida. Het Joego-Slavische blad bericht verder, dat de Italiaansche artillerie ook den geheelen sec tor van Pogradec tot Lin behecrscht. De Grie ken hebben ingezien, dat hun aanvallen in dit gebied vruchteloos moeten blijven, daar de Ita liaansche stellingen, welke hier gelegen zijn. sterk zijn uitgebreid. De verslaggever van „Politika" in Sveti Naum aan de Joègo-Slavisch-Albaneesche grens meldt eveneens, dat de sector tusschen Pogradec en Lin geheel door de Italianen wordt beheerscht. NEW YORK, 11 Jan. 'D.N.B.). Volgens het oordeel van Amerikaansche juridische deskun digen werpt het door Roosevelt ingediende wets ontwerp voor steun aan Engeland, naar United Press uit Washington meldt, talrijke ingewik kelde juridische vragen op, die een van elkaar afwijkende uitlegging toelaten. De deskundigen wijzen er op, dat het jvetsontwerp bijv. niets bevat over den vorm, waarin de hulp; die de in Amerikaansche havens voor anker liggende Engelsche oorlogsschepen zullen krijgen, gege ven zal worden en hoe lang de schepen in de havens zullen mogen blijven. De juristen herin neren bij deze gelegenheid aan de Haagsche Conventie, die het in orde brengen van oor logsschepen van oorlogvoerende naties in neu trale havens verbiedt en slechts toestaat, dat deze schepen kleine reparaties ondergaan. De deskundige John Bassett Moore wijst op het geval van het Russische schip, dat na den strijd met de Japanners in 1905 in Manilla geen re paraties mocht laten uitvoeren, doch aldaar ontwapend werd. Roosevelt, zoo ver kis re n de juristen verder, heeft in September 1939 zelf het gebruik maken van Amerikaansche havens door oorlogsschepen van oorlogvoerende naties verboden. Verder wordt verklaard, dat het wetsvoorstel ook in strijd is met de op de Con ferentie van Panama van October 1939 afge kondigde neutraliteitsverklaring, waarin het weer in orde brengen, bewapenen en versterken van een oorlogsschip van een oorlogvoerende mogendheid in Amerikaansche havens verbo den wordt. De wet wordt ook verder in Amerikaansche politieke kringen in min of meer scherpe vor men aan critiek onderworpen. De vroegere can- didaat voor het presidentschap, Landon. heeft de wet den eersten stap naar de dictatuur van Roosevelt genoemd. In gelijken zin sprak de New Yorksch districts-attorney Dewey er zijn bezorgdheid over uit, dat aanvaarding der wet het einde van den vrijen regeeringsvorm in de Vereenigde Staten zou beteekenen. De voorzit ter der commissie tegen deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog, Marshall, verklaarde, dat aanvaarding van de wet de Vereenigde Sta ten in den oorlog zou verwikkelen. De republi- keinsche candidaat voor het presidentschap, Willkie, weigerde een commentaar op het wets voorstel te geven' 1 Uit Tokio meldt het D.N.B.: De Japansche avondbladen publiceeren het bericht, dat 3e Vereenigde Staten het exportembargo uitbrei den tot metalen, waarbij zij er op wijzen, dat Japan ten volle gewapend is tegen dezen jong- sten maatregel der Ver. Staten, aangezien deze reeds lang verwacht werd. De Tokio Nitsji Nitsji BANGKOK, 11 Jan. (Domei). Negentig Thai- landsche (Siameesche) vliegtuigen hebben, in samenwerking met landtroepen, op 8 Januari een aanval ondernomen op Verscheidene be langrijke militaire doelen in Fransch Indo china in het gebied van Alanva, waarbij zij zware schade aanrichtten. Zoo luidt een mede- deeling van de legerautoriteiten te Bangkok. Ambtenaren deelden mede, dat Thailandsche vliegtuigen Sisophon aan een zwaren aanval blootstelden, waardoor practisch de geheele stad in vlammen werd gehuld. Tevens plaats ten zij rechtstreeksche treffers op een niet na der aangeduid aantal benzinetanks te Stung- trang, welke in brand vlogen, terwijl zij verder iTog een reeks andere plaatsen met bommen bestookten. Drie Fransch-Indo-Chineesche vliegtuigen hebben een vlucht gemaakt boven gebied van Thailand. Zij poogden een aanval te doen op drie verschillende plaatsen, aldus een commu niqué van het Thailandsche opperbevel. Een vliegtuig verscheen boven de Noord-oostelijke gebieden, een tweede boven de Oostelijke grens gebieden en het derde bereikte de buitenwijken van Bangkok. Dit laatste toestel werd echter terstond verdreven door het luchtafweergeschut zonder de eigenlijke stad Bangkok te hebben kunnen bereiken. Het communiqué voegde hier aan toe, dat Thailandsche vliegtuigen bij wijze van represaille zich gereed hadden gemaakt, bommen te werpen op Dalat, Phnompeh en Saigon in Fransch Indo-China. Uit Genève meldt het D.N.B.: Naar uit Vichy verluidt hebben de minister van Bui- tenlandsche Zaken, Flandin, en de minister van Koloniën, Platon, vandaag een lang durige bespreking gehouden over den toe stand aan de grens tusschen Indo-China en Thailand, welke als gespannen wordt aan geduid. In Fransche politieke kringen wijst men er op, dat Engeland Thailand ophitst. Het is onmiskenbaar, dat Engeland tracht Thailand te betrekken in zijn over Singa pore Ioopendc verdedigingslinie. Uit Sjanghai meldt het D.N.B.: De Fransche troepen zijn Donderdag volgens een officieel be richt uit Hanoi weer opgerukt tot in de nabij heid van Samrong, in het Noorden van de pro vincie Cambodsja op vijftig kilometer van de grens van Thailand. De Fransche militaire woordvoerder te Hanoi verklaarde, dat het hem niet bekend was, of Thailandsche troepen het meer naar het Westen gelegen Sisophon inge nomen hadden. Volgens Thailandsche legerberichten zijn de Thailandsche troepen over bijna het ge heele front de Indo-Chineesche provincie Cambodsja binnengedrongen. Daarvan wordt het deel, dat ten Westen van de Mekong ge legen is, door de regeering van Thailand op- geëischt. De Fransche autoriteiten miskennen den toenemenden ernst en den verscherpten toe stand niet, doch verklaren met nadruk, dat de mogelijkheid tot vreedzaam overleg nog steeds voorhanden is. schrijft, dat dezë stap ten doel heeft de in To kio aan den gang zijnde economische onder handelingen van Japan met Fransch Indo-China uit haar evenwicht te slaan. De maatregel der V.S. treft echter de Japansche huishouding niet, aangezien volgens opgaven van het minis terie van Handel reeds met succes plannen zijn verwezenlijkt voor een vergaande verhooging van koper- en messingproductie van Japan. Het nationalistische dagblad Kokoemin Sjim- boen noemt het in verband met de laatste Con gresrede van Roosevelt „dringend noodzakelijk" het uitzenden van den nieuwen Japanschen am bassadeur, admiraal Nomoera. naar Washington niet ten uitvoer te leggen, teneinde daardoor de krachtige vastbeslotenheid van Japan tegen over het geheele Amerikaansche volk te docu menteeren. De regeering, aldus het blad, moet na zorgvuldig overleg dapper en oprecht han delen. Wanneer de Ver. Staten toch nog op het laatste oogenblik tot bezinning komen-, betee- kent dat een onverhoopte winst voor Japan. De huidige betrekkingen van Japan met 'de Ver Staten doen een vastberaden stap van Japan niet als ongewoon, maar als een daad van ge zond verstand voorkomen. WASHINGTON, 11 Jan. (D.N.B.). De vak- vereeniging van zeelieden, die aangesloten is bij het corqité voor industrieele organisatie, heeft bij de federale scheepvaartautoriteiten protest ingediend tegen het verkoopen van schepen aan Engeland. In het protest wordt erop gewezen, dat het ontruimen van de wereldscheepvaartwegen door de Engelsche schepen aan de Amerikaansche koopvaardij een voortreffelijke gelegenheid biedt tot uitbreiding. In plaats daarvan hoéft de Amerikaansche regeering door bevordering van den verkoop van schepen aan Engeland de Amerikaansche koopvaardij ernstig belemmerd en verzwakt. TOKIO, 11 Jan. (D.N.B.) in de gisteren gehouden kabinetszftting werd op grond van een rapport van den minister van Oorlog met algemeene stemmen besloten, de lucht verdediging van Japan te versterken. De weermacht heeft reeds een program ge maakt voor de aanvulling en versterking van het luchtwapen. De regeering besloot voorts het voorstel van de weermacht als program van urgentie binnen het kader van het mobilisatieplan voor 1941 te behan delen. v Naar verluidt zullen op 13 Januari verschei dene kleine Japansche oorlogsschepen in Hanoi aankomen. Aldus meldt United Press aan haar bladen. Dinsdag werd van Fransche zijde buiten Ha noi een trein met Japansche tanks en artille rie aangehouden, die uit Haifong kwam. Men gelooft niet dat het materiaal voor de Chinee- sche grens was bestemd, doch voor de verster king der Japansche strijdkrachten in Hanoi. BOEKAREST, 11 Jan. (D.N.B.) De reeh- ter-commissaris heeft gisteren de laatste hand gelegd aan de aanklacht inzake de instorting van het Carlton-gebouw tengevolge van de zware aardbeping op 10 November. Tegen den ar chitect, die de plannen voor dit hooge gebouw ontworpen heeft, alsmede tegen de beide leiders en de vier bedienden van het bouwbedrijf, dat zich met den bouw heeft belast, zal een aan klacht worden ingediend wegens dood door schuld. Alle aangeklaagden bevinden zich nog steeds in arrest. PARIJS, 11 Jan. (D.N.B.). De sneltrein Parijs- Hendaye is bij het verlaten van den tunnel van St. Jean de Luz ontspoord. De zeven laatste rijtuigen sprongen uit de rails en vielen om. Vijf reizigers werden zwaar gewond. Het door gaande verkeer moest, tijdelijk verbroken wor- „Ik en mqn huis, wij zullen den Heer dienen. (Jos. 24, 15). De H. Kerk, die in navolging van Haar Stich ter, de „ongehuwden omwille van het Rijk der Hemelen" prijst en Haar priesters het coelibaat voorschrijft, om zich beter te kimden wijden aan de dingen van God en het welzijn van den naaste, heeft tegelijkertijd in de twintig eeuwen van Haar bestaan niet opgehouden de verhevenheid van het huwelijk en de heiligheid van het huisgezin te prediken. Tegenover de dwalingen, die elkaar in den loop der eeuwen afwisselden, stelde Zij de eeuwige wetten vast, waaraan het huwelijk gebonden Is en verkon digde Zij, dat het huisgezin heiliger is dan de Staat en dat de menschen op de eerste plaats niet voor de aarde en voor den tijd, maar voor hemel en eeuwigheid geboren worden. De vloek van twee opeenvolgende wereldoor logen, die de vaders tegen de wetten der natuur in, ontrukt aan hun gezinnen, heeft ook in het gezinsleven een ontreddering gebracht, die nog wordt vergroot door een ontstellenden econo- mischen nood. •De Staat wordt opgebouwduit de gezinnen. Het gezin is de wortel der samenleving. „Is de wortel heilig, dan ook de takken" (Rom. 11, 16). Willen de volkeren weer gezond worden, dan zullen allereerst de gezinnen ge zond moeten zijn. De Staat kan daaraan mede werken, door gunstige wetten uit te vaardigen, die aan de moeilijkheden van het gezin en vooral van het groote gezin tegemoet komen. Maar alle sociale maatregelen voor het gezin te zamen zullen toch niet voeren tot een ge zond volksleven, wanneer de Christelijke zeae- leer niet wordt geacht en de wetten van recht vaardigheid en liefde niet worden geëerbiedigd. „Als de Heer het huis niet opbouwt, arbeiden de bouwlieden tevergeefs. Als de Heer de stad niet bewaart, waken tevergeefs de bewakers." (Ps. 126). Daarom heeft de H. Kerk, als de huisvader, die uit zijn schatten oud en nieuw te voorschijn brengt, op dezen Zondag voorgeschreven het feest te vieren van de H. Familie, een feest, da teerend uit onze eeuw, dat aan de behoeften ook van onzen tijd tegemoet komt en aan het ontredderde gezinsleven het H. Huisgezin van Nazareth ten voorbeeld stelt. Het leven van deze beide menschen in de kracht van hun leven, Jozef en Maria, dat zich geheel en al richtte op de zorg voor het Kind Jezus, geleek uiterlijk zoozeer op het alle- oaagsche gelukkige gezinsleven aller eenvoudi- gen, dat. als Christus zich later in Zijn groot heid openbaart, de Joden zich verbaasd afvra gen: „Is Hij niet de zoon van een timmerman? En heet Zijn moeder niet Maria? Waar heeft Hij dan dat alles geleerd?" (Mt, 13, 53—56). Dertig jaren lang heeft de Eeuwige Wijsheid willen doorbrengen in de verborgenheid van het gezin, in een leven van gehoorzaamheid en arbeid. „Waarlijk, Gij z ij t een verbor gen Koning, God van Israël, Ver- josser" (Graduale). Wij, die de dingen des hemels bezien van ons standpunt van menscheüjke wijsheid zouden evenals Zijn bloedverwanten, Hem willen toe roepen: „Openbaar Uzelf aan de wereld" (Jo. 7. 4). Maar Christus wilde ons een voorbeeld zijn. Ook ons leven voltrekt zich langs de lijnen der geleidelijkheid; ons alledaagsche levensbestaan trekt niemands aandacht. Maar juist dat leven van lederen dag is geadeld door den stilzwijgen- den arbeid van Hem, die dertig jaren lang tot zelfs in de eenvoudigste zaken gehoorzaam was aan Jozef en Maria. „En Hij was hun onder danig" (Evangelie). De macht van het zwaard, de pen van den schrijver, het woord van den redenaar, zelfs het ijveren voor Gods Rijk baat ons niets, wanneer wij, Gods genade niet bezittend, buitengesloten blijven uit Zijn Rijk. Slechts de genade brengt ware groot heid en verleent aan het leven, hoe alledaagsch en gewoon dit ook moge schijnen, den luister en adeldom der eeuwigheid. „Uw leven is met Christus verborgen in Go-i" (Col. 3, 3). De genade van Christus geeft aan het huwe lijksleven der echtgenooten die hooge verheven heid, die een afbeelding is van den band tus schen Christus en Zijn Kerk, een eenheid meer van de ziel dan van het lichaam: „In uw harten heersche de vrede van Christus, want daartoe zijt gij tot één lichaam geroepen" (Ep.). Zoo edel is de huwelijksliefde,dat Vondel :n zijn Gysbreght terecht kon schrijven: „Geen liefde koomt Gods liefde nader". „Dit is het krachtigste ciment Dat harten bind, als muren breecken Tot puin in 't end." Het geheim van de bruidsverhouding tusschen Christus en Zijn Kerk wordt in ieder Christelijk huwelijk opnieuw werkelijkheid en daardoor onderscheidt zich het Christelijk gezin ook we zenlijk van elke andere familie. „Dit geheim Is groot", zegt St. Paulus. „Ik bedoel: zijn ver houding tot Christus en de Kerk" (Eph. 5, 32). De verheffing door Christus van het huwe lijk tot Sacrament heeft ook het doel van het huwelijk: de voortbrenging en het opvoeden van kinderen tot een bovennatuurlijk plan ver heven. Het huwelijk bereidt het lichaam voor van de toekomstige ledematen van Christus en zoo vor men de Christelijke gezinnen de kern van het volk Gods. Waar in onze dagen vele gebieden afgesloten worden, waar het Christendom zijn heilzame werking ten bate van individu en gemeenschap kan uitoefenen, klemt des te meer de plicht om het gezin te maken tot een haard van vurige geloofsbeleving, tot een bron, waaruit liefde en gerechtigheid zullen vloeien tot heil van ons volk en van de wereld. Het onvervreemdbaar recht, dat de ouders krachtens het natuurrecht hebben op de op voeding der kinderen, legt hun den zwaren plicht op, zelf heilig te zijn, om de heiligheid aan hun kinderen te kunnen leeren. „En JeJus nam toe in wijsheid en jaren, en in welgevallen bij God-en de menschen". (Evangelie). In deze woorden ligt de taak van het gezin besloten: „Toenemen in jaren" sluit de zorg In der ouders voor den lichamelijken groei der kinderen. „Toenemen in w ij sh e i d" omvat de geestelijke opvoeding der kinderen. „Toenemen in welgevallen b ij God en de menschen" zet de kroon op het ge heele opvoedingswerk door de godsdienstige op-' voeding, waardoor de kinderen groeien in ge nade en de twee geboden leeren, waarin alles ligt opgesloten: „Gij zult God beminnen boven alles en uw naaste als U zelf," De Encycliek over de opvoeding zegt over dit recht en dezen plicht; Het gezin heeft onmiddellijk van den Schep per de taak en dus het recht gekregen op te voeden, een recht, dat onvervreemdbaar is, om dat het onafscheidbaar verbonden is met een strikten plicht, een recht, dat den voorrang heeft bij ieder ander recht van de burgerlijke samenleving of van den Staat en dus van de zijde van elke aardsche macht onaantastbaar is." De beschouwing van de deugden in het H. Ge zin te Nazareth moge ons de liefde leeren, die de band der volmaaktheid is en ons den weg wijzen in de opvoeding, zoodat wij door een gezond gezinsleven ook worden tot een gezond volk, sterk in physieke kracht, sterker nog in wijsheid, rechtvaardigheid en in de werken des vredes. K. RIO DE JANEIRO, 11 Jan. (D. N. B.) Of ficieel wordt medegedeeld, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken aan het irftnisterie van Oorlog verzocht heeft de ontscheping te bewerkstelligen van het in Duitschland gekoch te oorlogsmateriaal, dat zich aan boord van de „Hage" in Lissabon bevindt, daar de Engel sche regeering, ondanks het Braziliaansche pro test geen vrijgeleide voor dit materiaal wil geven. Het blad Radical noemt in dit velband de houding van Engeland onbegrijpelijk. Efe Gazeta de Notlcias verklaart, dat thans zonder eenigen twijfel het plan van Engeland is gebleken de Braziliaansche rechten met voeten te treden. STOCKHOLM, 11 Jan. (D. N. B.) Het Zweedsche s.s. „Mangen'', uit Karlstad, is Dp 21 December door een duikboot in den grond geboord, naar de kapitein den Zweedschen consul-generaal in Lissabon heeft verklaard. Het schip voer in een convooi. Het was met een lading steenkool op weg van Cardiff naar Lissabon. LISSABON, 11 Jan. (D. N. B.) Nadat Enge land geweigerd had de veiligheid van het Bra ziliaansche schip Bage te waarborgen, dat naar gemeld een voor Brazilië bestemde la ding oorlogsmateriaal aan boord heeft en sinds twee maanden te Lissabon op vertrek wacht, heeft de Braziliaansche regeering den Portugeeschen autoriteiten verlof gevraagd om het oorlogsmateriaal in het oude marine arsenaal te Lissabon op te slaan. Naar o Se culo meldt is deze toestemming verleend, zoo- dat het schip over enkele dagen slechts met passagiers aan boord zee zal kiezen. Jan en Piet zijn samen op school geweest. Jan was zeer intelligent, Piet was middelmatig. En toch is, later in de groote maatschappij, Jan een mis lukkeling geworden, terwijl Piet lang zaam opklom tot een geëerde positie, gelukkig trouwde en er warmpjes bij kwam te zitten. Ligt het niet voor de hand, dat Jan, de begaafde, afgunstig is op Piet, die hoewel middelmatig, zoo goed geboerd heeft? Het ligt voor de ha?id, Maar het is geen goede toestand. Jan moet pro beer en loyaal te blijven. Kan het ook niet 'n beetje aan hem-zelf gelegen hebben, dat hij het tot niets gebracht heeft? Heeft hij wel de vlijt gehad, die het talent moet steunen? Is hij niet te verwaand en arrogant geweest, waardoor hij de menschen van zich afstootte? En is in dit alles nu een motief gelegen, om zich aan te sluiten bij de een of andere beweging die gouden bergen belooft? De eenvoudige Christen regel is deze: dat men zijn afgunst, zijn wraakzucht, zijn ressentiment moet bedwingen en de hand in eigen boe zem dient te steken. MOSKOU, 11 Jan. (D.N.B.). In de Moldavi- sche Sovjetrepubliek, in de Baltische sovjet republieken, Littauen, Letland en Estland, als mede in de districten Czemowitz en Ismail van de Oekrainische Sovjet-republiek zullen Zondag verkiezingen voor den Oppersten Sovjet der U.S.S.R. gehouden worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1