Bulgarije handhaaft zijn politiek van vreedzaam revisionisme Duitsche luchtmacht in actie Britsche vlootformaties tegen Mijnen gelegd in Britsche havens I I I Geheele woonwijk van New York in vlammen Drie afgezanten der V.S. naar Londen Verduistering r Bommen op Londen Zeegevecht in de Straat van Drie mannen vermist Linkerarm bij ongeval afgerukt Met Paschen een millioen! ALPH. ELSENBURG I Willkie vóór het plan van Roosevelt Rede Van Filof Ital. hoofdkwartier meldt: Engelschen vlogen opnieuw over Zwitserland Ongeveer 1 5.000 menschen moeten uit Vichy verhuizen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 13 JANUARI 1941 - AVONDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27yz ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE TEXTIEL-GOEDEREN Definitieve regeling van de kwestie der steunpunten De Amerikaansche bases op T rinidad Hij is voornemens binnenkort een reis naar Engeland te maken JV Boisson te Vichy Het Zuidelijkste bewoonde punt der wereld THAMRIN OVERLEDEN Duitsch weermachtsbericht Bij het schaatsenrijden veronge lukt? Ernstige aanrijding te Steenderen 64STE JAARGANG No. 22798 ZEEPBESPARING Dr. H. NANNING's Schuimende HUISHOUD AMMONIA DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Binnenkort groote ledenwervings actie bij de Ned. Unie Ook Zondagnacht vreemde vliegtuigen Lord Somers opvolger van Lord Baden Powell Als leider der padvinders „Grüne Polizei" onthaalt kinderen in Rotterdam Rijkscommissaris toonde zijn belangstelling NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT N.Z. VOORBURGWAL 165-167 Tel. Cretonne* - ChinUet en alle anoere jijden en katoenen tantasie-itotten NEW YORK, 13 Jan. (D.N.B.) In de New Yorksche wijk Queens woedt een gioo- te brand, waardoor reeds honderd woonhui zen aangetast zijn en die door den sterken wind nog verder om zich heen grijpt. Deze brand is op het tusschenstatlon uitgebro ken en had binnen het uur al drie blokken huizen aangetast. WASHINGTON, 12 Jan. (D.N.B.) Het Ame- rikaansche departement van Buitenlandsche Za ken maakt bekend, dat drie afgezanten, van wie twee tot het leger en één tot het ministerie van Justitie behooren, op 17 Januari a.s. met het clipper-vliegtuig via Lissabon naar Londen zullen vertrekken om aldaar den definitieven tekst van de pachtovereenkomst op te stellen, krachtens welke de Amerikaansche regeering van Engeland militaire steunpunten op het wes telijke halfrond verkrijgt. In de mededeeling wordt voorts gezegd, dat tusschen Engeland en de Vereenigde Staten eenstemmigheid is ver kregen over de positie en de uitgestrektheid van deze militaire basis en dat de Engelsche regee ring van de Vereenigde Staten huur noch be lasting of rechten verlangt. Evenwel moet de Amerikaansche regeering voor de territoriale onteigeningen, welke door het inrichten van dé militaire steunpunten ontstaan, schadevergoe ding aan de particuliere eigenaars verleenen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Naar de Brit- sche berichtendienst mededeelt hebben de re geeringen van Engeland en de Vereenigde Sta ten thans een definitieve overeenstemming be reikt over de vestiging van Amerikaansche vloot-, leger- en luchtbases op het eiland Tri nidad. De marinebases zal een oppervlakte van 11 vierkante mijlen hebben, de leger- en lucht bases tezamen een oppervlakte van 9 vierkante mijlen. De verpachting van dit gebied aan de Vereenigde Staten geschiedt kosteloos voor den tijd van 99 jaar. Er wordt nog onderhandeld over de inrichting van bases op Britsche eilanden in West-Indië. WASHINGTON, 13 Jan. (D.N.B.) De repu- blikeinsche candidaat voor het presidentschap, Wendell Willkie, heeft in een verklaring zijn opvatting kenbaar gemaakt over het wetsont werp tot steun aan Engeland. Willkie wees er op, dat dit ontwerp voorstelt aan den presi dent reusachtige volmachten te verleenen. Der halve is het de plicht van de oppositie dit wets ontwerp zoo nauwkeurig mogelijk te onder zoeken. Met het oog op den „tegenwoordigen noodtoestand" is hij persoonlijk tot de slotsom gekomen, dat het voorstel met enkele wijzigin gen dient te worden aangenomen. Willkie deelde verder mede, dat hij binnenkort een reis naar Engeland zal maken. Hij zeide, dat hü als par ticulier naar Engeland gaat en geenerlei ver binding met de Amerikaansche regeering heeft. Hij zal waarschijnlijk twee a drie weken in En geland blijven, teneinde de positie' van het Britsche eiland te leeren kennen. Na zijn terug keer uit Engeland zal hij waarschijnlijk in het particuliere leven terugkeeren en zijn practijk als advocaat hervatten. Londen na den Duitschen lucht aanval op het hart van rils City (Telefoto Ass, Press) Zonsondergang 13 Jan. 17.53 Zonsopgang 14 Jan. 9.44 Maanopkomst 18.29 ondergang 9.12 NEW YORK, 13 Jan. (D.N.B.) Op Londen is den afgeloopen nacht weer een regen van brand- en brisantbommen neergedaald, zoo meldt Associated Press uit de Britsche hoofd stad. De Duitsche vliegtuigen kwamen reeds vroeg in den avond aanzetten, toen men te Londen nog bezig was de puinhoopen van den aanval van Zaterdag, die vier uur geduurd had, op te ruimen. Naar de Amerikaansche correspondenten ver der melden, verschenen ook boven Liverpool, de kust van Zuid-Wales en steden in het Zuid- Westen en Noord-Oosten van Engeland Duit sche vliegtuigen. De Engelsche berichtendienst heeft, naar het D.N.B. uilt Berlijn meedeelt, gemeld, dat de Duitsche luchtaanvallen van den' afgeloopen nacht zich voornamelijk op Londen en het ge bied van de Theemsmonding concentreerden. Kort na het invallen van de duisternis namen deze aanvallen, die drie uur duurden en tame lijk hevig waren, een aanvang. De brandweer, de brandwacht en de bevolking grepen terstond in om de groote hoeveelheid uitgeworpen brand bommen onschadelijk te maken. Eerst werden honderden brandbommen uitgeworpen. Daarna stortte een groot aantal brisantbommen op Londen neer. Een aantal huizen en zakengebou- wen is in brand geschoten of door brisant bommen beschadigd. Ook in een stad aan de Theemsmonding zijn veel brand- en brisantbommen neergekomen. Voorts zijn in de graafschappen rondom Lon den bommen gevallen. VICHY, 11 Jan. (A.N.P.) De gouverneur- generaal van Fransch-West-Afrika, Boisson, de heldhaftige verdediger van Dakar, is Zaterdag middag te Vichy aangekomen. Hij heeft ter stond besprekingen gevoerd met den minister van Koloniën, schout-bij-nacht Platon. BUENOS AIRES, 12 Jan. (D.N.B.) De officieele meteorologische com missie van de Argentijnsche re geering is gisteren op het s.s. Pampa naar de eilandengroep der Orkaden, het Zuidelijkste bewoon de punt van de Zuidpool, vertrok ken. De commissie heeft tot taak, de in het observatorium aldaar sinds een jaar dienstdoende geleer den af te lossen. De Argentijnsche geleerden zijn, zoolang hun verblijf aldaar duurt, pracfisch van de bui tenwereld afgesloten en kunnen alleen per radio hun mededeelin- gen doen. Het instituut op de Or kaden, dat van groote beteekenis voor de wetenschap is, werd door de Argentijnsche regeering 36 jaar geleden opgericht en- is sindsdien steeds in stand gehouden. Naar United Press aan haar bladen meldt, is de vice-president van den Indischen Volksraad, Thamrin, overleden ten gevolge van een mala ria-aanval. SOFIA. 12 Jan. (Stefani). In een te Roes- sjoek gehouden rede heeft de Bulgaarsche mi- nister-president Filof het standpunt van Bul garije ten opzichte van den internationalen toe stand duidelijk gemaakt. Na te hebben opgemerkt, dat de jongste ver klaringen van Roosevelt den oorlog tot de ge heele wereld dreigen uit te breiden, betoogde Filof, dat deze oorlog grondig verschilt van dien, welke in 1914 uitbrak, want de tegen woordige oorlog is niet alleen gericht op de ver overing van nieuw grondgebied, noch op het scheppen van nieuwe levensgebieden, noch op de verwerving van nieuwe markten. Deze oorlog is een ideologisch conflict, dat twee werelden in een strijd op leven en dood verwikkeld ziet. Wij moeten, zoo vervolgde Filof, op onze' beurt bedacht zijn op alle gebeurtenissen, die zich kunnen voordoen en. op de veranderingen, die kunnen plaats vinden., nu zich een nieuwe we reld vormt, welke op volkomen nieuwe grond slagen gebouwd wordt. Bulgarije beleefd als lid van de Europeesche gemeenschap een der meest beslissende oogenblikken van zijn geschiedenis De Bulgaarsche regeering zal evenwel de zelfde politiek als in het verleden blijven voeren, met dezelfde volharding, die reeds vruchten heeft afgeworpen, waaraan men nog nieuwe hoopt toe te voegen. Het is de .plicht van Bulgarije, evenals van andere neutrale of niet-oorlogvoerende landen, ge reed te zijn om aan elke gebeurtenis het hoofd te bieden. Het Bulgaarsche volk zal, ook in de toekomst, zijn traditie getrouw blijven en alles in het werk stellen, om zijn levensbelangen te verdedigen. Na er op gewezen te hebben, dat de bui tenlandsche politiek van Bulgarije revisio nistisch is en blijft, zeide Filof. dat het Bulgaarsche volk nimmer de onrechtvaar digheden van het verdrag van Neuilly zal kunnen begrijpen, noch vergeten. Filof wees op het vreedzame karakter van het Bulgaarsche revisionisme en herin nerde er aan, dat met de hulp van Italië en Duitschland en dank zij het begrip, dat de Sovjet-Unie toonde, het vraagstuk der Do- broedsja kon worden opgelost. De premier legde er ten slotte den nadruk op, dat de betrekkingen van Bulgarije met de buurstaten en andere mogendheden de laatste maanden geen wijziging hebben ondergaan en dat het Bulgaarsche volk vertrouwen stelt in zijn soldaten. De ministers van Binnenlandsche Zaken, Fi nanciën en Verkeer hebben in andere steden re devoeringen gehouden, waarin zij de ware be langen van Bulgarije in deze phase van de in ternationale situatie hebben uiteengezet. ERGENS IN ITALIË, 12 Jan (Stefani). In zijn communiqué no. 219 van Zondag maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende be kend In Albanië heeft de vijand aanvallen op het front van het elfde leger gedaan. Onze tegen aanvallen hebben den vijand gevoelige verliezen berokkend. In het centrale bekken van de Middcl- landsche Zee hebben formaties van het Duit sche luchtwapen haar schitterende activi teit, die gisteren begonnen is, voprtgezet. Zij hebben verkenningsvluchten ondernomen en aanvallen gedaan op Engelsche forma ties. De aanvallen waren op twee groote schepen gericht: een kruiser van het type Birmingham is, hetgeen zeker is, door een bom van zwaar kaliber getroffen. In Cyrenaïca was er bedrijvigheid van artil lerie en patrouilles. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke formaties nabij Dzjaraboeb gebom bardeerd. De vijand heeft herhaalde aanvallen op eenige eenheden van onze bases in Cyrenaï ca ondernomen. In Oost-Afrika legden patrouilles aan de fronten van den Soedan en Kenia activiteit aan den dag. Een onzer posten heeft in de zone van Gallabat een aanval, welke door artillerie werd ondersteund, afgeslagen, waarbij den vijand verliezen werden toegebracht. Op den ochtend van 10 Januari ontdekte eer. formatie torpedobooten, die op verkenning was in de Straat van Sicilië, een belangrijke vijan delijke vlootformatie, welke uit tal van boven watereenheden bestond. Twee van onze torpe dobooten deden een beslisten aanval midden op de formatie en troffen met twee torpedo's een kruiser, waarvan later werd waargenomen, dat hij in zinkenden toestand verkeerde. Daarop ontstond er een felle strijd tusschen de vijandelijke torpedojagers, gesteund door kruisers, eenerzijds en onze torpedobooten an derzijds, die een langdurig en krachtig vuur onderhielden. Twee vijandelijke torpedojagers werden getroffen en aan boord vielen branden waar te nemen. Een van onze torpedobooten werd met een volle laag in de machinekamer getroffen en vervolgens in de munitie-opslag plaats, waardoor het vaartuig tot zinken werd gebracht. Er verscheen terstond een andere torpedoboot om de schipbreukelingen te redden. In den nacht van .11 op 12 Januari hebben uit Zwitserland komende vijandelijke vliegtuigen een aanval op Turijn e$i Savigliano gedaan, waarbij brand- en brisantbommen werden ge worpen. Te Turijn werden woonhuizen getrof fen. Er vallen drie dooden te betreuren. Vier personen werden gewond. Te Savigliano kwa men bommen terecht op een militair hospitaal, op woonhuizen en op de parochiekerk. Er werd eenige schade aangericht, doch er vielen geen slachtoffers. Ter hoogte van Catana heeft een van onze jachtvliegtuigen 11 Januari des middags een Engelsch vliegtuig van het type Glenn Martin neergeschoten. Ten aanzien van de resultaten, door de Ita liaansche strijdkrachten in de Middellandsche Zee behaald, maakt de Giomale d'Italia de vol gende opmerkingen: 1. De Italiaansche strijdkracht is intact, on danks de hoop en de bewteringen van Churchill, die het oogenblik nabij achtte om de Middel landsche Zee te beheerschen. 2. De Italiaansche strijdmacht blijft het centrale bekken van de Middellandsche Zee beheerschen en controleeren, dat van vitaal be lang is voor de ontwikkeling der krijgsverrich tingen van de beide Britsche vloten. 3. De Italiaansch-Duitsehe samenwerking in de Middellandsche Zee blijkt doeltreffend te zijn. De asmogendheden, zoo besluit het blad, kunnen dus de gebeurtenissen van den oorlog kalm en zeker tegemoet zien. Een volledig beeld van den strijd in de Middellandsche Zee zal pas over enkele dagen gegeven kunnen worden, wanneer de krijgsverrichtingen zijn afgeloopen en de inlichtingen volledig zijn. BERLIJN, 12 Jan. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakte Zondag bekend: Het luchtwapen heeft Zaterdag gewa pende verkenningsvluchten ondernomen en is voortgegaan met het leggen van mijnen voor Britsche havens. Bij den aanval op een vliegveld in Zuid-Oo6t Engeland werden treffers geplaatst. Een vijandelijk koopvaardijschip van 8000 b.r.fc. kon door voltreffers in het zeegehied ten Westen van Ierland, een ander koopvaardijschip van 3000 b.r.t. aan de Britsche Oostkust tot zinken gebracht worden. Bij een nieuwen luchtaanval op een Enge,- sche vlootformatie in de Middellandsche Zee kregen een kruiser en verscheiden andere oor logsbodems zware bomtreffers. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben weer sterke formaties gevechtsvliegtuigen aanvallen gedaan op militaire doelen in Lon den. Talrijke branden bevestigden het resui- taat. In de vroege ochtenduren heeft de vijand Zondag eenige brisant- en brandbommen ge worpen in Noord-Duitschland, waarbij een woonhuis zwaar beschadigd werd. Drie perso nen vonden den dood en drie anderen werden zwaar gewond. Zondagmorgen omstreeks 10-uur zijn de 20- jarige grondwerker G. HagedBom en de 19- jarige chauffeur A.. v. d. Bosch uit Huizen op het IJsselmeer gaan schaatsen rijden. Toen zij des avonds 12 uur nog niet teruggekeerd waren, maakte de familie zich zeer ongerust. De politie heeft daarop een onderzoek ingesteld, waarbij een overjas en een colbertjas van v. d. B. wer den gevonden, waaruit afgeleid kan worden, dat de twee mannen niet het plan hadden tot een grooten tocht. Tevens bleek, dat nog een derde persoon mee het IJsselmeer is opgegaan, n.l. de 21-jarige G. Klein. Het onderzoek duurt voort. Hedenmorgen was van de schaatsenrijders nog geen enkel spoor ontdekt, zoodat men or*i on geluk vreest. Het ijs op de voormalige Zuiderzee was door wind en sneeuw niet zeer betrouwbaar. Zondagavond is de 20-jarige P. te Steenderen door een vrachtauto aangereden, waardoor hij tegen den grond werd gesmakt. Hevig bloedend liep hij nog een woning binnen, waar bleek, dat zijn linkerarm totaal was afgerukt. Deze arm, die vermoedelijk aan den auto is blijven hangen, werd ruim 600 M. verder op den weg gevon den. P. is naar het ziekenhuis te Zutphen ver voerd. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk wel. De bestuurder heeft blijkbaar niets van het ongeluk bemerkt, want hij is doorge reden. voor t reinigen van schilderwerk, glazen, ooetsen van zilver, 't wasschen van wollen ;n flanellen goederen Verkrijgbaar t>fj Irogisten a 65 cent lncl flesch en verh nmz.belasting. Dr. H. Nannlng's Pharm Chem. Fabriek. N.V., Korte Poten 7a. Den Haag. De leiding van de Nederiandsche Unie meldt ons het volgende: Ons eerste parool vc1941 is dit: Met Paschen een millioen! Met Paschen willen wij den mijlpaal van een millioen leden bereiken en met uw aller hulp zal dat mogelijk zijn. Ieder lid van De Nederiandsche Unie, ieder, zonder uitzondering, zal bij deze groote leden wervingsactie persoonlijk worden ingeschakeld in ons organisatorisch apparaat. De laatste voorbereidingen voor deze breed- opgezette actie worden op het oogenblik door ons getroffen. Heb nog een oogenblik geduld, dan kunt gij aan den slag gaan. Eerstdaags deelen wij u nadere bijzonderheden mede. Met Paschen een millioen! Waar de onder deelen der gemotoriseerde eenheden van de Duitsche weerntje gemaakt worden. Een wagen met 100 pk. motor wordt WnorUcer* BERN, 12 Jan. (D.N.B.) De staf van het Zwitsersche leger heeft medegedeeld, dat in den nacht van 11 op 12 Januari gedurende ver scheiden uren vreemde vliegtuigen boven hst gebied tusschen de Jura en bet Meer van Ge- nève gevlogen hebben. De toestellen kwamen Zwitserland binnen uit Noord-Westelijke rich ting en verlieten het land weer in de richting van Opper-Savoye. In verscheidene streken werd luchtalarm gemaakt. Het luchtdoelgeschut trar. in werking. Uit een noodlanding in Frankrijk en int raaioseinen blijkt onorr.stooteiijk, dat deze vlie gers van Engelsche nationaliteit waren. De staf van het Zwitsersche leger heeft Maan dagochtend het volgende medegedeeld: Evenals in den vorigen nacht, is ook in den nacht van 12 op 13 Januari ons souverein gebied, zoowel in West- als in Oost-Zwitserland en Graubün- den tusschen middernacht en vijf uur des och tends verscheidene malen geschonden. In vier plaatsen is luchtalarm gemaakt. GENèVE, 13 Jan. (D.N.B.) Uit Vichy ver luidt, dat ongeveer 15.000 personen binnenkort uit Vichy, resp. het omliggende gebied zullen moeten vertrekken. Op grond van een besluit van het ministerie van Binnenlandsche Zaken moeten Franschen en buitenlanders, die in den loop van de gebeurtenissen van 1940 naar Vichy en omgeving kwamen, bij de politie bewijzen geven van de noodzakelijkheid van een verder verblijf. Anders worden zij uit de departemen ten Allier, Puy de Dome en Haute Loire uit gewezen. Deze maatregel heeft ten doel twijfel achtige elementen en visschers in politiek troe bel water verre te houden van "net regeerings- centrum. STOCKHOLM. 12 Jan. (D.N.B.). Tot opvol ger van den overleden leider der padvinders beweging, Lord Baden Powell, is de 53-jarige Lord Somers gekozen. Hij zal echter niet den titel van Chief-scout, doch van Second-Chief voeren. Zondag zijn in Rotterdam bijna 500 ansie kinderen eenige uren de gast van de „Grüne Polizei" geweest in een schoolgebouw aan den Mathenesserdijk. In de feestelijk met vlaggen versierde gymnastiekzaal zaten zij aan lange tafels, waar Duitsche politieagenten dampende vermicellisoep opdiendèn. Andere politieagenten zongen liederen, welke zang werd afgewisseld door gramofoonmuziek. Het hoogtepunt van den maaltijd was het bezoek van den rijkscom missaris en mevrouw Seyss-Inquart en van den commissaris-generaal voor bijzondere aangele genheden, Oberdienstleiter Schmidt, den gevol machtigde van den rijkscommissaris te Rotter dam, dr. Völckers, en later ook nog van den commandant van de Sicherheitspolizei in Nederland, generaal Schumann. Zij onthaalden hen op reepen chocolade. De rijkscommissaris en de leden van zijn. ge zelschap hadden tevoren te zamen met de Rijksduitschers in Rotterdam in ..Monopoie" aangezeten aan een eenschotelmaalujd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1