Haarlem, 13 Jan. Laatste Nieuws VOOR HET TABERNAKEL IN DEN DOOD... Artillerie in actie bij Tobroek Commando-wisseling in Albanië MAANDAG 13 JANUARI 1941 MIDDENSTANDSCENTRALE De heer Th. Hooy voor 1941 voorzitter •CARNAVAL DE VENISE" Een experiment van „Ludamus" LEDENCONCERT H.O.V. Solist Willem Noske (viool) CLANDESTIENE ABATTOIRS Ze tieren welig in Haarlem mermeer Kath. Studieclub „Graficus" Het fabriceeren van papier JONGETJE DOOR HET IJS GEZAKT Een onfortuinlijke schaatsen rijder „Excelsior" viert zijn eerste lustrum Melkhandelaar slachtte clandestien Fietser geraakte in tramrails Personalia IJSHOCKEY UITSTEKENDE SCHOOL- WEDSTRIJDEN AAN DE KLEVERLAAN BAL DANSSCHOOL BERGMAN Verrassend goede wedstrijd van R. K. Lyceum tegen den winnaar WIELRENNEN H.S.V. „de Kampioen" WEMMEN ONDERLINGE WEDSTRIJ DEN VAN HAARLEM Drie slachtoffers van een hom- aanval op Vlissingen te Alvernaopgebaard Ned. Reisvereeniging voor katholieken BURGERLIJKE STAND Wedstrijden te Zaandam en Nieuwe Niedorp L. T. B. AGENDA Bioscopen WINTERHULP#NEDERLAND Het gezelschap van Tholen en Van Lier komt in het Gemeen telijk Concertgebouw! It al. weermachtsbericht Engelsche luchtaanval op Turijn en Venetië Generaal Soddu opgevolgd door generaal Cavallero Hardrijderij te Assendelft STAD Deser dagen vergaderde het dagel. bestuur tan de MiddenstandsCentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten, teneinde, aooals gebrui kelijk is, de functies van de bestuursleden te verdeelen en enkele aangelegenheden in het belang van de or ganisatie te behande len. Het dagel. bestuur «al voor 1941 als volgt «Ün samengesteld: Th. S. J. Hooy. voorzitter (voorzitter R. K. Mid denstandsver.) L. Lam secretaris (voorz. Chr. Middenst.ver.)B. W. Lasschuit. penningmeester Handels Vereeniging) Het adres van de Middenstandscentrale zal gevestigd zijn ten kantore van den Nachtvei- iigheidsdienst en Contróle, Wilhelminastraat, alhier. Geconstateerd werd, dat hier reeds jaren de zelfde samenwerking van dé organisaties gevolgd wordt, als thans in de Nederlandsche Midden standscentrale plaats heeft. Besloten werd binnenkort een algemeene ver gadering te houden (voorzitter Haarl. Inderdaad, de opvoering van Kees Spierings' spel vol list en liefde door de R.K. Tooneel- vereeniging ..Ludamus" mag een experiment ge noemd worden. De regisseur Jan Kraakman houdt van experimenten, waarvan de zoo ge slaagde revue, die hij kortgeleden met „Luda mus" ten tooneele bracht, een bewijs is. Kraak man werd nu aangetrokken door het gisteren avond in den Stadsschouwburg opgevoerde spel, omdat er zooveel prachtige mogelijkheden voor het maken van schilderijtjes op het tooneel in te vinden zijn. De romantiek, die zwaar geladen broeit in het Venetiaansche patriciërshuis op den laatsten Carnavalsavond, gaf hem volop ge legenheid om een décor te maken, dat het be- roepstooneel graag met goud zou betalen. Toen het doek opging, klonk een welverdiend applaus, dat Kraakman later niet voor zijn spel mocht oogsten, omdat hij een begaafd decorateur, maar geen acteur is. Hü zocht effect in kaarslicht, wat is dat toch veel levendiger dan het elec- trische kaarslampje! in gewaagde, maar ar tistiek volkomen verantwoorde kleurencombi naties. in opstelling van groot e groepen, in show van de beste soort. Hij mocht zich daarbij wel gelukkig prijzen, dat hij gebruik mocht maken van de costumes, die mevrouw Tia Worm Wiegman indertijd voor de opvoering door de studenten der BK. Universiteit te Nijmegen ontwierp. Kraakman zou ze zelf echter even goed en kleurrijk ontworpen hebben, zoodat het totale effect g»bee] on rim reVening gezet mag worden. Het spel van Spierings is uitermate moeilijk Wanneer „Ludsrrus" dan ook niet meer be doeld heeft dan een experiment bij gelegen heid van haar tienjarig bestaan, mag van een geslaagde opvoering gesproken worden. Bekijkt men de opvoering echter critisch en men wil dat dan zijn er vele tekortkomingen die den regisseur aanmanen voorlooplg weer met beide beenen op den grond te blijven staan. Er was te dikwijls geen vaart te bekennen (vooral bi het derde bedrijf), de sfeer van onze broe ders ui*" het ruiden werd slechts een enkele maal begrepen en menig tafereel, hoe juist en sappig ook geënsceneerd, verioor aan waarde door de handeling. Eerlijk gezegd, dit „Carnaval de Venise" bleef staande door décors en kleeding endoor de beide vrouweliike hoofdrollen. De dames Nell 'an Bruggen en Lies Schoonebeek. de twee dochters van den rechter te Venetië, die heel wat tranen storten terwille van twee indringers in het stille huis op Vastenavond, hebben het stuk tenvolle gedragen. Voordracht, articulatie 'vooral!) en persoonlüke charme maakten het zien en hooren van hun liefdesleed tot een genot. Van de twee minnaars (Guus Boersma en Jan Kraakman) speelde de eerste het beste en de oude vader-weduwnaar (Gé Hurkmans), die op zijn ouden dag nog een lief vrouwtje vindt, kwam er vooral bij de ontknooping van het „drama" uitstekend in. Wim Vintges had een bescheiden rol. die nij niettemin uitstekend speelde, ook al ligt het humoristische genre hem beter. Dora v. d. Lin den zij jubileerde met Lies Schoonebeek én met Ludamus mede had ook vooral een goede dictie at de tweede vrouw van den rechter. De groep bedienden-kamermeisjes-kelder knechten etc. zorgde voqr 'n weldadige afwisse ling en droeg kennelijk den stempel van den romantischen regisseur. Ad. Spruyt, die altijd kleine rolletjes heeft en toch altijd weer opvalt, zorgde als kok voor de noodige en noodzakelijke actie. En nu de inhoud van het spei! Ach, Kees Boierings. die zelf aanwezig was en met mij Bossche herinneringen aan carnavals-dagen op haalde, zal het mij niet kwalijk nemen, dat ik het verhaal niet opdisch. Een spel vol list ën liefde, dat laat zich niet vertellen, dat moet men ondergaan! Of hij geslaagd is? Misschien wel, maar hij zal het met ons eens zijn. dat „Carnaval de Venise" door S9 pet. van de dilet- tantenvereenigingen niet kan worden opgevoerd, omdat het veel te hooge eischen stelt. Ware een kunstenaar als Kraakman niet gevonden, dan was het stuk gezakt als een baksteen, ter wijl het nu het oog zóó bekoorde, dat het oor genoegen nam met een derde plaats. Voor het doek opging herinnerde de heer Hurkmans aan het tweede lustrum van „Lu damus". Hij heette speciaal welkom de oprich ters, kapelaan Ficelet en den heer B. Schoone beek: verder wethouder W. J. B. van Liemt, den pastoor der St. Llduina-parochie, den auteur Srierines en de vertegenwoordigers van de an dere R.K. dilettanten-tconeelvereenifdneen in onze stad, „Alberdinck Thijm" en „Thalla". v. W. welverdiend applaus voor zijn technische vaar digheid in ontvangst mocht nemen. Het origineele idee van den heer Bergman, om zijn gasten een Amerikaansche promenade voor te zetten, getuigde op zich al van een vernieu- wenden geest, maar zijn leiding en speciale be werking van de veel geliefde „Tiger Rag"-scène gaven toch wel het doorslaand bewijs, dat bij hem een forecher striven sluimert naar het geven van beter amusement dan dat, wat zoo dikwijls geboden wordt in de zoutelooze hospartijen.- „Sherlockinette", een nieuw snufje van de internationale dansvloeren, waarin de „moder nen" teruggrijpen naar de ouderwetsche polka, werd door. vier paren zeer verdienstelijk gede monstreerd en zal wellicht langer furore maken dan de z.g. vliegende danscreaties, die met het ondergaan der seizoenen verdwijnen. De vele attracties en goede dansmuziek van The Margians" hebben naast de uitstekende balleiding van den dansleeraar Bergman dit eerste bal, waarmede wij kennis maakten, tot een succes gemaakt. Ondanks de overal druk beoefende ijssport was een bevredigend aantal toehoorders op dit ledenconcert aanwezig, dat geleid werd door Marinus Adam en waarop de jeugdige violist Willem Noske, die in Haarlem reeds meer dan eens met veel succes optrad, zich opnieuw zou laten hooren met het beroemde vioolconcert in g. ki. terts van Max Bruch. De eerste concerthelft was geheel gewijd aan de interpretatie van een werk van den Neder- landschen dirigent en componist F. E. A. Koe berg diens derde Symphonie, welke, om de reis- stemming. waaraan zij haar ontstaan dankte, door den componist de Zwitsersche werd ge noemd Nu hebben we al eens eer van dezen componist, die. laten we dit even vooruit vast stellen. ongetwijfeld een goed en handig vakman is. werk gehoord, dat ons qua conceptie minder kan boeien Ook dit wel zeer breedvoerige werk we noteerden een tijdsduur van ruim drie kwartier, en er waren, naar we vemarr.en nog wel coupures aangebracht is ons eerlijk ge zegd danig tegengevallen Het verwijt, dat de Oostenrijksche vorst in wiens dienst Mozart was. eens natuurli'k zeer ten onrechte tot dezen componist durfde richten: geweldig veel noten, mijn lieve Mozart, zou zeker in het onderhavige "eval, al kan iedere componist zeer Mozart zijn, niet misplaatst zijn geweest. Onze indruk was geen andere dan: programma-muziek van weinig waarlijk dieper inspiratief gehalte, trachtend met veel noten en klank bepaalde stemmingen, weer te geven De partituur is er over het geheel genomen zeer onrustig door ge worden en bont, met hoeveel vakmanschap ove rigens alle motieven zijn verwerkt Hier ontbrak evenwel naar ons gevoel de diepere karakteris tiek. de hoogere muzikale inspiratie, en triom feerde een gemakkelijke en vlotte schrijftrant. Dat het werk dat waarschijnlijk reeds niet meer zoo jong is intusschen ondanks alles met veel apnlaus door de aanwezigen werd ont vangen. is aleen teekenend voor de wijze, waar op het publiek zich vaak door een dergelijke blankenlawine laat imponeeren. Ook „Fremer'be',g"-muz,'ek vindt haar bewon deraars. We verademden toen we na de pauze het "erste vioolconcert van Max Bruch door Willem Noske hoorden vertolken, die door het orkest uitstekend werd gesecondeerd. Dit werk is toch ook reeds drie kwart eeuw oud, maar het ademt een frisscheren geest dan de symphonie, welke wij in de eerste helft moesten aanhooren. Wil- 'em Noske gaf het romantisch-pathetische opus weer met bijzonder fraaien toon en voorbeeldige strijktechniet. zonder naar het uiterlijk al te virtuoze en brillante, waarvoor tal van passages aanleiding kunnen geven, over te slaan. Hij trachtte er al de innigheid van zijn muzikaal temnerament in te leggen, zoodat een beheerscht en fa ai schoon niet overl even onberispelijk •miver klinkend geheel werd verkreeren. Zoo- a's gezegd wist Adam met het orkest zich u'tste- dend aan te passen bii het warm en gloedvolle spel van den viol'st, die. zooals wel vanzelf spreekt, veel succes had met de interpretatie van dit gaarne gehoorde werk en de hem ge brachte h"'de spontaan deelde met dirigent en orkestleden Dit concert werd besloten met een levendige Tannhauser-Ouverture, waarin een zuiver spe lende klarinet en beheerscht blazend groot ko- osr bifeonder opvielen. J. S. Voor den Haarlemschen kantonrechter moest zich verantwoorden een 24-jarige Aalsmeerder, die op 17 December j.l. in een boerderij aan den Legmeerdijk te Aalsmeer niet minder dan zeven varkens slachtte, nadat hij ze met een auto uit Vijfhuizen vervoerd had. Verdachte bekende en verklaarde acht halve varkens aan zijn „klanten" te hebben afgeleverd. De ambtenaar van het O. M. meende, dat er in Haarlemmermeer van die kleine clandestiens Abattoirs" bestaan, die hoognoodig uitgeroeid moeten worden. Verdachte had de zaken goed in orde. Spr. eischte een geldboete van f 300, subs, een maand hechtenis. De kantonrechter veroordeelde den man con form. Voor de leden van de Kath. Studieclub „Gra ficus" hield de heer H. Mees, ingenieur van Bührmans Papierhandel te Amsterdam, een causerie over: het fabriceeren van papier. Vele leden hadden zich daartoe verzameld in de St. Jozefburcht aan het Bagijnhof. In een duidelijk betoog zette spr. uiteen het onderscheid van hout-, stroo- en espartogras- cellulose. Voor houtslijp worden zoowel naald- ais loofboomen gebruikt. Het meeste papierhout komt uit de noordelijke streken o.a. Noorwegen en Finland. Hout-cellulose vermengd met hout slijp bezigt men gewoonlijk voor het vervaar digen van krantenpapier. Er moet echter nog heel wat werkzaamheden verricht worden, voor aleer het geschikt is om het te bedrukken, voor betere soorten druk- en schrijfpapier gebruikt men hout. en stroocellulose. Voor duurzame pa piersoorten" wordt gebruik gemaakt van lompen Om het papier te kunnen beschrijven, wordt aan de grondstoffen een soort Hjmstof toege past. Met een prachtige serie lichtbeelden liet spr. zien de behandeling van het machinaal ma ken van het papier. Talrijke machines zijn hier voor noodig. De heer Mees had een dankbaar gehoor, dat bleek wel uit de verschillende vragen, welke hem na de lezing werden gesteld. De voorzitter van „Graficus", de heer Lijn zaad, bedankte den heer Mees voor zijn leer zame causerie. Zondagmorgen om 10.45 uur is de 3%-jarige Theo Minnaert, wonende Barendsestraat, door het ijs gezakt van den Kampersingel tegenover een wasscherij. Dit gedeelte was doOr Openbare werken afgezet, omdat het ijs daar gevaarlijk was. De heer L. Veldmeyer, die toevallig passeerde en het kind in gedaar zag, sprong van den wal in het water. Hij heeft het kind kunnen grijpen en toegestoken aan een agent van politie, die inmiddels was gearriveerd. De redder werd door handreiking op 't droge gebracht, waarna hij op een draf naar zijn woning liep. Het jongetje is door den politieman naar zijn huis gebracht. Het heeft vermoedelijk geen na- deelige gevolgen van zijn ijsbad opgelcopen. Gisterenmiddag om half vier wilde 'n jonge man van 17 jaar onder de Raambrug door schaatsen. Hij meende reeds onder de brug te zijn, maar dit was niet het geval. Hij stootte met zijn hoofd tegen den rand vhn de brug, waardoor hij bewusteloos neerviel. Met een ziekenauto van Mathot is de on fortuinlijke schaatsenrijder naar de St. Maria- stichting overgebracht, waar hij ter observa tie is opgenomen. In gebouw St. Bavo vierde de Haarlemsche Race Club Excelsior haar vijfjarig bestaans- feest met een uitgebreid cabaretprogramma, dat samengesteld was door den heer Theo Bouwmeester. De voorzitter van de club opende den avond met 'n kort welkomstwoord tot de aanwezigen. Hij memoreerde hierbij de drie titels, die de Race Club bij de Haarlemsche kampioenschap pen in het afgeloopen jaar behaalde. Aan de verschillende kampioenen werden hierna de prijzen uitgereikt. Voor het vroolijke gedeelte van den avond zorgden twee conférenciers, een musical-virtu- aae, een handschaduwbeeldenkunstenaar, een goochelaar en twee Haarlemsche parterre acrobaten. De rest van den avond was er gelegenheid een gezellig dansje te maken met muziek van „The Jolly Jokers". Zaterdagavond is door de politie proces-ver- baal opgemaakt tegen een 37-jarigen melkhan delaar uit Haarlem-Noord, die zich had schul dig gemaakt aan overtreding van het slacht verbod en overtreding Van de vleeschkeurings- wet. In beslag werden genomen: een schapenhuid en ongeveer 20 pond gebraden lamsvleesch. Zondagavond om 10 uur geraakte een 20- jarige wielrijder uit Assendelft, die op de Jans- brug reed, in de tramrails, waardoor hij slipte. Leden van den Ongevallendienst behandelden den man, die bewusteloos was. Per ziekenauto is hij naar de Joannes de Deo overgebracht. Hier is hij ter observatie opgenomen. Geslaagd voor het Mercurius-dlploma Neder landsche Handelscorrespondentie onze stadge noot C. Gagel. Op de Ijsbaan aan de Kleverlaan wer den Zaterdagmiddag ijshockey wedstrij den gehouden tusschen elftallen van de Haarlemsche middelbare scholen. Een spelmoment in den wedstrijd R K. Lyceu m-Kennemer Lyceum. (Foto Peperkamp) Zaterdagavond gaf de R. K- Dansschool Berg man voor haar leerlingen, Davoka-leden en lntroducee's een tusschenbal In den H. K. B. Als opening van den avond brachten de succes volle „Margians", die wij reeds eerder op het podium zagen, een speciale attractie met de marimba-solo van den heer J. Gerritsen, die een Zes schoolploegen hebben deelgenomen aan het school-ijshockeytoumooi, dat de IJsclub voor Haarlem en omstreken op de twee banen aan de Kleverlaan organiseerde. Het krachtsverschil was over het alge meen niet zoo groot als andere jaren, maar toch zegevierde de ploeg van het Kenne- mer Lyceum weer in een buitengewoon spannende finale tegen H.B.S. a, waarin eerst in de derde verlenging de beslissing viel. Er werd volgens het afvalsysteem gespeeld en de ploeg van het R. K. Lyceum bofte dan ook niet, dat zij in de eerste ronde tegen het team van het „Kennemer" lootte, dat als bekerhouder min of meer favoriet was. De R. K. Lyceïsten wierpen zich echter met élan in dn strijd en slaagden er, dank zij het goede keeperswerk van doelman Wilde, In, vóór rust den stand blank (00 te houden. HetR.K. Lyceum liet zich geenszins op eigen helft terug dringen, doch bouwde eenige aanvallen op. die het „Kenhemer" enkele malen leelijk in het nauw brachten. Ongeveer 5 minuten na de her vatting namen de bekerhouders de leiding en wel door Van der Tolen, die de puck uit de verdediging opbracht en met een verrassende manoeuvre doelman Wilde het nakijken gaf (10). De vreugde in het kamp van het „Ken- nemer" was echter van korten duur, want Strack van Schijndel zorgde vrij spoedig voor den gelijk maker (1—1). Kort voor het einde sleepte Kees Reinalda voor het Kennemer Lyceum 1e over winning uit het vuur (21) en werd het R K. Lyceum uitgeschakeld. Op het nevenveld zegevierde de Eerste H3.S. b met 53 over de tweede H.B.S. b. Voor rut bezorgden Stücker en Goeting de Eerste H.B.S. b reeds een 41-voorsprong. De Tweede H.B.S. b liep in de tweede helft den achterstand in tot 43, hetgeen mogelijk was, doordat de Eerste B3.S. met haar tweede voorhoede opereerde. Nauwelijks was de eerste voorhoede weer in het veld, of Stücker beslechtte met een fraai doel punt den strijd en bracht de Eerste H.B.S b met en 53-zege in de volgende ronde tegen het „Kennemer". Reinalda was in dezen wedstrijd bijzonder goed op dreef en scoorde reeds in de eerste helft drie maal. Na de hervatting wist de Eerste H.B.S. b den doelpuntenhonger van het „Kennemer" te bedwingen, doch deze ploeg, waarin Goeting zich bijzonder onderscheidde, maar te weinig steun van zijn medespelers on dervond, slaagde er niet in ook maar ion tegen- punt te scoren, zoodat het „Kennemer" met een 30-overwinning in de finale kwam tegen de ploeg van de H.B.S. a, die ondertusschen een 52-zege had geboekt op het Gymnasium dank zij de vruchtbare eerste helft, waarin Wortel, Bakker, De Graaff en Schnitger voor vijf doel punten zorgden en Kamminga een keurig tegen- punt scoorde. Het „Kennemer" heeft zich tot het uiterste moeten inspannen om den handelsscholieren de baas te blijven. De H.B.S.'er Bakker opende op fraaie wijze de score, doch Reinalda zorgde vrij spoedig voor den gelijkmaker. (1I). Geen van beide partijen slaagde er in het beslissende doelpunt te maken, zoodat de wedstrijd ver lengd moest worden. Twee verlengingen brach ten tal van spannende momenten, maar nog geen beslissing. In de derde verlenging, toen de vermoeidheid eenigen spelers reeds parten ging spelen en enkele valpartijen veroorzaakte, vond Reinalda het blijkbaar welletjes: hü flitste door alles heen en gaf doelman Gutzwiller het nakü- ken (21). De wisselprüs, de Betjnesbeker, bleef zoo in het bezit van het „Kennemer". Zondag werd door de Kampioen de tweede rit om het clubkampioenschap op hometrainers ver reden. De uitslag was: 1. J. Laan, tü'd 1 min. 16 3/5 sec 2. A. de Vries, 3. C. Bijster, 4. C. Burg graaf. De zwemciub Haarlem organiseerde Zondag middag na afloop van de zwemcompetitie on derlinge wedstrijden. De Haarlem-jeugd kon nu bewijzen ook reeds aardige vorderingen in dc schoone zwemkunst te hebben gemaakt. Bij de jongste meisjes onderscheidde zich in het bij zonder N. d'Huy, die de 25 meter schoolslag in 25 sec. zwom en B. Bangert, die voor de 25 meter borstcrawl 20,2 sec. noodig had. Bij de jongens tot 12 jaar was het J. Wlggerts, die en op den schoolslag en op den borstcrawl de beste tijden maakte van resp. 25,4 en 18,8 sec. De oudere meisjes deden het niet veel sneller dan de jongeren. E>. Lambers noteerde op den schoolslag 22,8 sec. en A. Kaan op den borst crawl 20,6 sec. Het borstcrawlzwemmen van de oudere jongens was zelfs minder snel dan bü de jongeren. A. Bongert was de beste met 19 sec. en H. Krispijn won den eersten prijs op het schoolslagnummer. M. Jansen won de beide eerste prüzen bij het balzwemmen en de 50 meter rugslag meisjes tot 16 jaar, In resp. 17,2 sec. en 40,2 sec. Bij de jongens was het de jeugdige P. Konlngs, die op dezelfde nummers met de tropheeën ging strijken in resp. 16,4 sec. en 44,4 sec. Ook hier waren dus de dames bij het rugzwemmen weer de besten, want ook de tweede Haarlemsche rugzwemster, mej. G. Brands, maakte met 42,6 sec. een beteren tijd dan P Konings. Bü de dames dan 18 jaar en ouder ging de strijd tusschen de dames P. van Daacselaar, C. Kraft en H. Haase. In dezelfde volgorde tik ten deze dames bij het balzwemmen en de 50 meter rugslag aan. Mej. van Daatselaar maak te 17,8 sec. en 43,6 sec. D. Verdel was de snel ste balzwemmer van Haarlem, door de 25 meter in 15,4 sec. af te leggen. H. Smitz maakte bij de oudere heeren een uitstekenden tüd op de 50 meter rugcrawl, n.l. 36,4 sec. In de damesklasse van 16 tot 18 jaar was mej. H. v d. Broek de beste op de beide num mers met 19,4 en 42,8 sec., terwül bü de hee renklasse R. Kuit een dubbele zege behaalde. De oudere heeren, de geroutineerde polospelers, kwamen niet meer te water, daar het door de vele nummers al te laat was géworden. „Alverna" rouwt! Het was in den nacht van Donderdag op Vrijdag 1.1. te ongeveer twaalf uur, dat En- gelsche vliegers bommen op Vlissingen wier pen, met het noodlottig gevolg, dat het St. Jozefziekenhuis en vooral de kapel ruïneus getroffen werden. Op het oogenblik van het bombardement bevonden zich in de kapel van het ziekenhuis een viertal religieuze zusters, n.l. Zuster Maria Laeta, oud 55 jaar, in de wereld Mej. B. Albracht; Zuster Apolonaria, oud 52 jaar, in de wereld Mej. J. Orth; Master Maria Warina, oud 44 jaar, in de wereld Mej. A. Preuss en Zuster WHbada, in de wereld Mej. A. Wlitf De drie eerstgenoemde Zusters, met resp. 30. 27 en 21 kloosteraren, werden op slag jammer lijk gedood. Zuster Wilhada bekwam lichte ver wondingen tengevolge van bomsplinters en kon door Duitsche militairen, die terstond aanwezig waren, in veiligheid gebracht worden. Drie zusters, een administratrice, een zie- fcenverzorgster en een lieukenzuster vonden den dood, geknield voor het Tabernakel, terwijl zij in gebed innig met God vereenigd waren. En waren niet dé overige klooster zusters met haar verheven menschlievende taak, den lijdenden evenmensch te verzor gen, bezig geweest, dan zou de ramp nog ontzettend veel grooter geweest rijn. De kapel was een en al ruiïne: gelukkig kon het Tabernakel later ongeschonden te ruggevonden ww-aen. Daar de slachtoffers behooren tot de Zusters Franciscanessen van SalzkottenAerdenhout. Dochters der H.H. Harten van Jezus en Maria, zullen zij op het kloosterkerkhof van „Alverna" te Aerdenhout haar laatste rustplaats vinden. Aan den Vlissingschen trein, welke hedenmid dag te Haarlem arriveerde, was een wagen ge haakt, waarin zich de kisten met de stoffelijke overschotten der zoo jammerlijk om het leven gekomen religieuzen bevonden; nadat deze wa gen naar het station aan de Baljuwslaan ge rangeerd was, werden de kisten per rouwauto naar „Alverna" vervoerd, alwaar de kapelaan der Mariastichting. de Weleerw. Heer J. Sljm, de eerste liturgische ontvangstplechtigheden ver richtte. Heel de kloostergemeenschap was bij deze aandoenlüke plechtigheid aanwezig. De lijken werden daarna in de stemmige kapel van het klooster opgebaard en de zusters be trokken de doodenwacht. Morgen te 9 uur zal de plechtige Uitvaartdienst plaats hebben. Naar wij vernemen zal ook de pastoor van Vlissingen. de Zeereerw. Heer J. P. M. Timp, voorheen rector van het Ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem, alsdan aanwe zig zijn. Op Vrijdag 17 Januari, des avonds om acht uur, wordt in de muziekzaal van „Brinkmann" aan de Qroote Markt voor de leden van de afdeeling Haarlem der Ned. Reisvereeniging voor Katholieken door den bekenden reiziger en causeur Jan P. Strübos een lezing gehou den met film en lichtbeelden. Kaarten verkrijgbaar aan het sigarenmaga- zün St. Bavo, Smedestraat 24. Geboren: 10 Jan.: T. M. van Lint—Woltmann d.; 11 Jan.: A. M. A. Bos—van Campen, d.; 11 Jan.: G. TensenThomas, d.; 12 Jan.: H. WenningWeidijk, d.; 12 Jan.: H. M. van der BaanSchreiber, d: 11 Jan.: H. Sieraad Rijkers, d.; 12 Jan.: H. G. Wijtsma—Schildwacht d.; 12 Jan.: A. W. Warning—Buma z; 9 Jan.: F. C VerwijkJansen, z.; 11 Jan.: J. Riemsdijk Snoeks z.; 11 Jan.: E. Schreuder—van Woo ning d.; 10 Jan.: C. M. de Winter—Kuipers, d.; 11 Jan. C. J. Besselink—Beenders, z.; 13 Jan.: G. E. Schenken—Verboom, d.; 12 Jan.: A. M. Boting Does z.; 12 Jan.: J. M. van der Polde Wolf, z.; 11 Jan.: G. Giesbergen—Nagtegaal, rt.; 12 Jan.: C- H. Alsema—Koehorst, d. Overleden: 10 Jan.: A. C. Hendriks 59 j., So- phiastraat; 10 Jan.: B- E. Savrüvan de Velde, 68 j., Pieter Kiesstraat; 11 Jan.: J. Heeren 55 j„ Kloosterstraat; 12 Jan. W. Schurink, 72 j., Ja- vastraat; 10 Jan.: J. C. E., 4 d., d. van J. Meij, Batavierenplantsoen; 11 Jan.: W. H. 4 m.. z. van W. F. L. Wurpel, Floresstraat; 10 Jan: O. J. Jeekel—Vreede. 72 j„ Ipenrodestraat; 11 Jan.: A. C. R. van den Raadt—de Korte, 61 j.. Tugela- straat. Te Zaandam werden Zaterdagmiddag natio nale kortebaanwedstrijden gehouden, waaraan door 22 rüders werd deelgenomen. De uitslag was als volgt: 1. K. Bakker. Zaan dam; 2. J. Lust, Oostzaan; 3. C. de Ruiter, Nauema; 4. V. Ris. Assendelft; 5. D. Tel, Zaan dam; 6. J. Vonk, Zaandam. Zondag zün te Nieuwe Niedorp wedstrijden in het schoonrijden op de schaats gehouden. De uitslagen luiden als volgt: Heeren: 1. J. J. Blaauboer (Middenmeer) 4 punten; 2. J. Cuperus (Alkmaar) 7A p.; 3. J Schaap (Amsterdam) 10 p.; 4. G. Blaauboer (Kolhorn) 12K P- Paren: 1. mevr. SchoorlKeetman (Barsin- gerhom) en de heer C. Timmerman (Schagen) 6 p.; 2 mej. J. Fünheer (Nieuwe Niedorp) er de" heer C. Meeuwig (Hoofddorp) VA p.: 3. me vrouw LoggersBoontjes (Huizum) en de heer J. Cuperus (Alkmaar) 8 p.; 4. mevr. Romme laarTimmerman (Enschede) en de heer J. J. Blaauboer (Middenmeer) 10 pnt. Op Donderdag 16 Januari zullên in het St. Bavogebouw, Smedestraat, Haarlem, de alge meene vergaderingen worden belegd van de L.T.B.-vakgroepen akkerbouwers en veehouders De vergaderingen vangen aan om half elf. Des middags om twee uur zal gecombineerd verder worden vergaderd. Alsdan zal de heer ir. G. J. Lienesch. rijkslandbouwconsulent, een ..boerenpraatje" houden over actueele onderwer pen, welke zoowel voor de veehouders als de akkerbouwers van belang zijn. Verder zal op Woensdag 29 Januari, des middags te twee uur. de algemeene vergaderinp worden belegd van de vakgroep kweekers. Nader zal nog worden bericht, wanneer de vak groep tuinders haar algemeene vergadering zal houden. Gebouw St. Bavo: Bestuursvergadering Bloe misten, 8 uur. Stadsschouwburg: Ver. „Voor de Kunst" met „Familiefeest", door tooneelgroep „Het Masker", 7 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, te bezichtigen van 26 uur. Kunsthandel De Bois: Expositie 10 uur tot 4 uur. Rembrandt: „De trouwelooze Eckehart". 2.30, 6.30 en 8.45 uur, geestelijk volwassenen. Cinema Palace: „Tango Notturno", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Lajla" voor eiken leeftijd, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „De Dorpsrechter", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. 18-jarigen. Spaame: „Zoölogica", 7.30 uur. Wij meenen er goed aan te doen nog eens uitdrukkelük de aandacht van het publiek er op te vestigen, dat onder de auspiciën van Win terhulp het gezelschap Tholen en Van Lier Woensdag 15 dezer zal optreden in het Con certgebouw. Men bedenke wel, dat het deze week nog lichte maan is, zoodat men zonder eenig be zwaar om 7.30 uur bij den aanvang aanwezig kan zijn en het sluitingsuur van 10.30 uur ook geen bezwaar oplevert. Prof. Antonini, de bekende Haarlemsche buikspreker, zal het genot van dien avond nog verhoogen. Toegangsprijs f 1.f 0.75, f 0.50. Plaatsbespreking op Dinsdag en Woensdag van 10 tot 3 uur aan het Concertgebouw, waar ook voorverkoop van plaatsen is, evenals aan de volgende adressen in de stad: 1. Boekhandel Pallieter, Kruisweg 38; 2. Magazijn De Duif, Leidschevaart hoek Leidschestraat; 3. Firma Gebr. Misset, ijzerhandel, Mamix- straat 119; 4. Sigarenmagazyn K. Demison, Gen. Cron- jéstraat 56; 5. Sigarenmagazün D. H. J. v. Eskert, Hout plein 17; 6. Sigarenmagazün „Insulinde" van Maarten Rooij, Rijksstraatweg 70; 7. Sigarenmagazijn Chr. Nagel, Ostadestr. 14; 8. Sigarenmagazijn B. van Odük, Amster damstraat 12; 9. Sigarenmagazün „Sumatra" van S. C. Be- kenkampSmink, Zijlweg 44. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) ERGENS IN ITALIË, 13 Jan. (Stefani). Hier volgt het 220ste Italiaansche weermachtsbe richt: Aan het Grieksche front normale bedrüvig- heid van patrouilles en artillerie. Onze vlieg tuigen hebben troepen op marsch en kolonnes vrachtauto's met mitrailleurvuur en bommen bestookt. In Cyrenaica bedrijvigheid van de artillerie aan het front van Tobroek en van onze snelle kolonnes in de woestijn rondom Dzjaraboeb. Een vooruitgeschoven basis van den vijand is doeltreffend gebombardeerd. De vüandelijke luchtmacht heeft enkele plaatsen in Cyrenaica gebombardeerd eonder slachtoffers te maken. In het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee heeft een van onze vliegtuigen, bestuurd door luitenant Copello en met luitenant ter zee Olivari als waarnemer, een groote vüandelüke eenheid getorpedeerd. Het blükt, dat het slagschip, waarvan in het 217de weermachtsbericht was gemeld, dat het ge troffen was, behoort tot het type Malaya. Onze luchtformatie die dit tot stand bracht, stond on der bevel van majoor-vlieger Antonio Fadda. In Oost Afrika hebben vüandelijke afdeelingen gepoogd twee van onze posten aan het Soedan- front aan te vallen. Zü zün met verliezen terug geslagen als gevolg van het vuur en den tegen aanval van onze troepen. Onze luchtmacht heeft vrachtauto's, troepen en verdedigingswerken op enkele plaatsen in den Soedan gebombardeerd. In den afgeloopen nacht heeft de vyand lucht aanvallen ondernomen op Turijn, waarbij schade aangericht is en enkele personen gewond werden, op Venetië (schade, een doode, enkele gewonden) en op Catania (eenige schade, maar geen enkel slachtoffer). Het luchtdoelgeschut te Catania heeft een vliegtuig neergeschoten, dat in de om geving van de stad te pletter gevallen is. Te Ve netië is eveneens een vliegtuig neergeschoten en wel door de artillerie van de marine. De beman ning, bestaande uit zes officieren en onderoffi cieren, is gevangen genomen. ROME, 13 Januari, (D.N.B.) Generaal Soddu heeft met het oog op zün gezondheid, die een rustperiode van geruimen duur eischt, om ontheffing van het bevel over de Italiaansche troepen in Albanië verzocht. Het commando wordt overgenomen door den chef van den generalen staf van de Italiaansche weermacht, generaal Cavallero. Zondag werd op de banen van de Zuider IJs club te Assendelft een hardrüderü op de korte baan gehouden. De uitslag is: 1. J. v. Amster dam, Leiderdorp; 2. C. v. Eükeren, Badhoeve dorp (Haarl.meer)3. C. de Ruiter, Assendelft; 4. J. Venema, Zaandam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2