AMOR op de gladde ijzers blijkt het rapst van al I DE BRABANTSCHE BIESBOSCH RENNIE Britsche luchtaanval op Noord-Frankrijk mislukt De gratie Van ons ijsvermaak Nooit zijn de meisjes zoo op z'n hand Wederopbouw van Rotterdam ■hoïtlitjuusf Weygand confereert met zaakgelastigde der V.S. Suner over de taak van Spanje Wang Tsjing Wei's leger bezet eiland Haitan Kerkdijk leven MAANDAG 13 JANUARI 1941 Informaties door den Rijks commissaris ""US LIXEK BRANDSTICHTING IN EEN BOERDERIJ? Weer of géén weer - LEI DE NS BEVOLKING NAAR DE 80.000 Maandbeurzen in Noord- en Zuid-Holland VAN DE TRAP GEVALLEN Bejaarde dame korten tijd later overleden BEKNELD GERAAKT EN DOODGEDRUKT Zal de regeering den eigendom opvorderen? Eén militair doel werd getroffen Ook mislukte aanval op pier van Zeebrugge Drie Engelsche vliegtuigen neergehaald WU LUISTEREN NAAR. Dinsdag 14 Januari Boisson over de trouw van Fransch West-Afrika aan Pétain „Niet passief in dezen oorlog PIJNEN VAN BRANDEND MAAGZUUR Pastoor F. M. J. Bloem t Ijverig zielenherder verscheidei. 6ó JAAR PRIESTER m (Van onzen specialen verslaggever) Zoo is het, na allen mist en dooi, die het Weekeind zouden verdrinken, dan tóch nog een echte IJs-Zondag geworden Want als of de natuur, de grillige en onbestemde in ons lieve vaderland, toch deernis kreeg om 8.1 die mooie plannen voor wedstrijden en verre tochten en al die afspraakjes, zoo gre tig gesmeed in de gulle, sportieve toenade ring, welke het ijs nu eenmaal kweekt, gaf zij, na al haar landerig kwakkelen, zoowaar in den vroegen Zondagmorgen nog enkele streepjes vorst cadeau. En dat was juist ge noeg om, den nevel ten spijt, het ijsfestijn zijn kans te geven. Schaatsend Nederland heeft daarvan geprofiteerd op zijn sinds eeuwen beproefde wijze; liet heeft zijn zor gen en getob weggereden op de banen, die in de steden, bij de dorpen en kris kras door het land, over de meren en op zee waren uit gezet of lang verkend. Van den vroegen morgen tot den laten avond zat deHollandsche lucht vol muziek, de mooiste, de pittigste, de meest opwindende muziek, welke in onze lage landen kan worden gehoord: het schrapen en krabben der radde ijzers over de gladde baan. En dit monter gerucht werd be geleid door den klank van blijde stemmen, van lachen en rellen en tierige uitgelatenheid. Mu ziek voor jong en oud, voor eiken stand, gelij kelijk genoten door ieder, die de beenen uit kan slaan en de vreugde kent van het zoete zwieren, hand in hand, of het rappe klauwen, rug ge bogen en armen zwaaiend, voorwaarts in het Witte spoor, eindeloos getrokken in het winter- sche land. Het ijs maakt Holland op zijn best: alle traagheid en stuursche allure is geweken, wat plomp is wordt elegant, wat dreigde te verzuren en verstarren, krijgt nieuwen lust en zwier. Kijkt toch de rijdsters en rijders aan, waar dan ook, zij zijn anders geworden zoodra maar de ijzers onder zitten. Trou wens, reeds van tevoren hebben zij iets van zichzelf afgelegd en met miskenning van aangeboren schroom, vooral in het buiten issige, een keuze gemaakt uit hun garde robe, zooals alleen maar het ijs verdraagt. Geen kleuren zijn te fel en te bont van schakeering, geen hoofdbedekking te vlot, geen uitrusting te sportief. Niemand baart opzien en niemand die zich over den ander verbaast. Het ijs vraagt een feestgewaad en het wordt opzichtig gedragen met zijn co- loriet van truien en mutsen, dassen en overgooiers, flatteuze rokjes boven de ranke kousebeenen, skisokken, riemen en rijbroe ken. Niets is fantastischer dan zoo'n ochtend lijke exodus naar de banen, een oogenweelde het verstuiven van zoo'n jolig gezelschap als confetti over het ijs Niets ook geeft ons, Nederlanders, onverschil lig wie wij zijn, meer zwier en voornaamheid dan het voortbewegen op de schaats. Eenmaal de ijzers onder en we zijn andere menschen: kijk hoe wij loopen en kijk hoe wij rijden en men zal moeten bekennen, dat het laatste ons heel wat beter afgaat. Wij zijn sierlijker lie den geworden, de grootste hark nog elegant. Er zit gang en rhythme in zoo'n baan vol rijders, pit en drift in elk gebaar en zoowel het sierlijk schaverdijnen der paren als het kloeke wrikken van zoon langen sliert pootige knapen is plei- zierig om te zien en altijd opnieuw een lust voor het oog. Trouwens, heel de vaaerlandsche ijswereld heeft haar eigen bekoring, de banen op een stadsgracht zoo goed als verre trajecten langs steden en dorpen, die tóch al aan het water en dus ook aan het ijs hun beste gezicht vertoonen en met het landschap rondom de stoffeering vormen van zoo'n echt Nederlandsch winter- tafereeltje. Tentjes hooren erbij en primitieve kramen en feestelijke vlaggen en wimpels, damp van ketels vol slemp, anijs en chocolade, ban ken vol gebogen figuurtjes, die aanbinden. Zoo is het beeld aan geen tijd gebonden, leeft het onveranderd voort van oude schilderijen. En of er een klare vrieslucht uitgespannen staat met zonnegoud aan de einders of een paarse sneeuwlucht dreigend-laag over de velden hangt, kleur en atmosfeer zijn dezelfde gebleven. Op het ijs leeft de Nederlander op. Er valt iets drukkends van hem af. Hij ziet de din gen met andere oogen. Alle verschillen verdwijnen, een milde verdraagzaamheid, een amicaal gezind-zijn vereenigt onbewust het bonte gezelschap, dat langs en door elkaar zijn weg zoekt. Monter is men ge stemd, glunder lachen de gezichten, de oogen tintelen in het blozen en gloeien der vrieskoude wangen. Een frissche kracht stroomt door alle ledematen, men voelt zich jong en sterk en tot alles in staat. En als een roes wordt de volle overgave van te zw'ieren en te deinen, zoo soepel voort van links naar rechts en van rechts naar links, maar eindeloos door de ruimte. Of wel met for- sche streken zij weg te zoeken langs verre banen, stoutmoedig ondernemen voor zoo'n winterschen dag, maar dat, volbracht, een fiksche voldoening schenkt. En de meisjes op het ijs, zijn ook zij niet anders? Wie zou ze herkennen, zooals zij zich plotseling uiten, natuurlijk en onbevan gen, met al haar aangeboren gratie. Ver lokkend de stoeierige jongens,, die zich ver bazen over dezelfde kinderen, die, anders ongenaakbaar, nu zoo mild en vriendelijk genegen zijn. De atmosfeer van het ijs, de levenslust, die tintelt in haar jonge bloed, maakt ze dartel, vol lust tot behagen. Zoo wordt een baantje mild gegeven aan den driesten knaap, wien ook de jool uit zijn gretige oogen straalt. En van een baantje komen tochten en afspraakjes voor nieuwe plannen. Want 'Amor is de rapste van al! Het is ook heerlijk om samen jong te zijn en elkaar te mogen. Om zoo, de handen vastge- strengeld, voort te glijden als in eindelooze vlucht met den wind om de ooren en het zachte knerpen der afzettende ijzers in den brozen en toch sterken ijsvloer. Om onder het rijden door een blik te wisselen van verstandhouding omdat men het nu zoo goed samen vinden kan en het leven toch heusch zoo kwaad niet is. Het leven is ook waarlijk niet kwaad als men in de luwte van het flappend zeil naast het koekezoopie arm in arm zit en met de vrije hand de mok omvat vol dampende chocolade, wan neer men zijn partnerin nog eens haar schaat sen vaster bindt om haar kleine voetjes, terwijl zij even door je haren strijkt, warrig van den wind. Het minst niet bft he huistoe brengen 's avonds, prettig moe en voldaan, als zoo'n bloedwarm mondje zich tuit voor den beloo- nenden kus. Zoo is het ook Zondag weer geweest, hier en ginds en in het heele land. De wijde Hol- landsche wereld lag open voor de rijders en rijdsters en zij hebben er nog eens volop van genoten. Traditioneele tochten zijn gemaakt, de blank gestolde waterwegen alom donker bestipt met dapper wrikkende figuurtjes. Bij de dorpen, in steden of waar plaatselijke ijsclubs een vroolijke schare vergaarden tusschen vlaggen en wimpels, overal heerschte vertier. En al was de snert wat schaarsch met zeldzame worst of kluif, hij rook er niet minder om. In de herbergen werd hij opgediend en gretig verorberd in roezige sfeer van warmte, drukte en gezellig heid. Uit groote ketels vulden zich de kom men chocola, glazen besloegen bij klokkend lengen van pittig geurende rhum. De dooi, die wel zoo beleefd is geweest zich voor den Zondag terug te trekken, heeft vandaag zijn rechten hernomen. Druilige nevel, nat-glim- mende straten en plassen op het nu gore, zie- lig-ontluisterde ijs hebben alle illusies ver stoord. Ook Amor heeft zijn sche-vels in het vet gezet. Hij heeft zoo'n prettig stijf gevoel in zijn spieren na den bezigen dag van gister. Op zijn donzige wolk, hoog boven de mistige aarde, zit hij maar rustig te betijen. Het zoete pijlgif in zoovele willige, jonge harten zal intusschen zijn werk doen. Na afloop van een bezoek aan het schoolge bouw aan den Mathenesserdijk te Rotterdam heeft de rijkscommissaris met zijn gezelschap een tocht gemaakt door de Maasstad, om een indruk te krijgen van hetgeen tot dusver op het gebied van den nood-winkelbouw tot stand is gekomen. Tenslotte heeft hij met zijn gevolg in het dienstgebouw van dr. Völckers zich door ir. Witteveen en dr. Roeloff laten inlichten over het plan van den wederopbouw van Rotterdam. Haar gasten weten het. En kele druppels -ZcIaJ. CATZ- ELIXER geven aan „jonge" en „oude" klare, Vermouth en Cocktail, een onverge lijkelijk aroma en pittigen smaak. Steeds heeft zij zoo'n handig fleschje in huis.-»»y CATZ ZOON VAN PEKELA - GRONINGEN Te Loenen op de Veluwe heeft de politie ge arresteerd G. K., die van brandstichting in een boerderij aldaar wordt verdacht, eenige jaren geleden gepleegd. Reeds dadelijk na den brand was vermoeden van kwaadwilligheid gerezen, doch eerst thans beschikt de politie over h. i. voldoende aanwijzingen tot arrestatie van K. U moet er door heen. On derdruk een opkomende ver koudheid onmiddellijk met ASPIRIN tiet beeld van 't vaderlandsch ijsvermaak is alle tijden door zichzelf gelijk gebleven Blijkens de gegevens over den loop der be volking der gemeente Leiden in het afgeloopen jaar is er een kleine kans, dat het bevolkings cijfer in den loop van 1941 de 80.000 zal pas- seeren. De bevolking bedroeg op 31 December 1939: 38..180 mannen en 40.037 vrouwen, totaal 78.217 personen. Op 31 December 1940 waren deze cij fers resp. 38.603, 40.516 en 79.119, zoodat er een totale vermeerdering is van 902 inwoners: Bij een- zelfden groei der bevolking zal de 80.000 dit jaar kunnen worden bereikt. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 685 (vorig jaar 845). Het Centraal comité tot instandhouding van noodbeurzen in Noord- en Zuidholland meldt aan het A.N.P.: Doordat het zeer moeilijk is voor den ver tegenwoordiger, die gewend was met den auto en met een groote collectie monsters bij zich den winkelier te bezoeken, heeft het ccenité thans den fabrikant de gelegenheid gegeven, zijn vertegenwoordigers naar maandbeurzen te zenden om daar zijn monsters uit te stallen. De winkeliers in elke branche worden opge wekt, deze maandbeurzen te bezoeken, ook in hun eigvn belang, immers zij krijgen daar de gelegenheid,.alle nieuwste artikelen te zien en, zoo zij geschikt zijn, te koopen. Het zijn geen tentoonstellingen, doch zuiver zakelijke beurzen. De eerste beurzen worden gehouden in Den Haag en Amsterdam, en vervolgens te Alkmaar. Haarlem, Leiden, Hilversum, Rotterdam en Dordrecht. Inlichtingen omtrent deze beurzen worden gaarne verstrekt ten kantore van het Centraal comité te Amsterdam, Postjesweg 55, tel. 831717. Te Ede is een 86-jarige mevrouw, wonende aan den Rcehorsterweg, in huis van de trap gevallen en daarbij zoo ernstig terecht gekomen, dat zij na enkele minuten overleed. Zaterdagmiddag is te Heerle onder de ge meente Wouw de vrachtrijder Mathijssen uit Wouw, die met zijn zoon voor de steenfabriek Wezen,beek kolen loste, toen de zoon den zwa nen wagen achteruitzette, bekneld geraakt tus schen de achterzijde van den wagen en den voorgevel van de fabriek, waarbij de borstkas van den man werd ingedrukt Dé man was op slag dood (Van onzen Brabantschen redacteur) Zooals bekend zal men binnenkort een aanvang gaan maken met de bedijking en inpoldering van den Brabantschen Bies- bosch, waardoor Brabant ongeveer 9.000 ha. bouwgrond rijker zal worden. Het besluit hiertoe is genomen in Juli van het vorige jaar en is voorafgegaan door een jarenlange bestudeering van de verschillende plannen, waaruit de totale bedijking als het beste is gekozen. Het spreekt vanzelf, dat aan deze keuze een ernstige studie vooraf moest gaan, want de Biesbosch is, als eenige zoetwater delta van Europa, waterstaatkundig een zeer lastig gebied, dat moeilijke problemen ter oplossing bood. Temeer was dit het geval, omdat door de indijking van deze delta de gemiddelde hoogte van den vloed op de be neden-rivieren zal toenemen. Hierdoor wordt verhooging der dijken noodzakelijk, maar deze verhooging is niet gemakkelijk uit te voeren, omdat de dijken voor een deel door de stad Dordrecht en voor een ander deel door de stad Rotterdam loopen en daaren boven nog bebouwd zijn. Voor Rotterdam is het probleem eenvoudiger geworden na het bombardement, toen een groot deel van de bebouwing langs de rivier verdwenen is. Voor Dordrecht blijven nog groote moeilijkheden bestaan. Het oorspronkelijke plan was in de dijken eenige wateroverlaten uit te sparen, waardoor het gebied slechts gedeeltelijk zijn functie als waterbergingskom zou verliezen. Bij hooge stormvloeden zou het deze blijven behouden. Dit plan is echter van de hand gewezen. Het plan, dat nu zal worden uitgevoerd, om vat een dijk van 6,50 meter plus N.A.P., welke ook de thans reeds bestaande polders zal om sluiten. De dijk loopt van Werkendam langs de Nieuwe Merwede, van de Spieringsluis langs den bestaanden dijk tot aan den Hoogen Hof Polder, door het Gat van de Visschen, ten zui den langs, den Vischgraatpolder, Annapolder, Mokenpolder, Toontjesplaat, Kindem en Hof mansplaat door het Spijkerboor, naar de zuid zijde van den Fortuinpolder, Allardpolder, Snij derspolder, Volharding, Steen van Kloosteroord en Kurenpolder tot aan den dijk, waarover de groote weg loopt naar het Keizersveer. De waterberging in de rivieren wordt door den aanleg van dezen d)jk aanzienlijk verkleind en dit maakt verhooging van de dijken dezer rivieren noodzakelijk. Tevens moet men hier rekening houden met de inklinking van den bodem, waardoor alle dijken elke eeuw een nieuwe kap van tenminste 20 cm. noodig heb ben. De commissie, die deze aangelegenheid heeft moeten bestudeeren en daarover rapport heeft moeten uitbrengen, was echter tot de con clusie gekomen, dat, afgezien van de inpolde ring van den Biesbosch, verzwaring en verhoo ging van de dijken langs de benedenrivieren noodzakelijk was. Tegelijk met de inpoldering van den Biesbosch zullen het Oude Maasje en de Donge worden afgesloten, waardoor de stormvloedshoogte in de rivieren nog meer zal oploopen. Daarom zul len de dijken langs de rivieren in Zuid-Holland en Noord-Brabant in aanzienlijke mate en over groote afstanden moeten worden vernieuwd of verhoogd. Voor de goede landbouwkundige verzorging van den bodem is het noodig, dat de Biesbosch bemalen zal worden. Het gemaal zal worden gebouwd bij het Gat van de Visschen en zal een zoodanige capaciteit krijgen, dat het een grondwaterpeil van een meter beneden N.A.P. zal kunnen handhaven. Tevens zal het gebied voorzien worden van goede scheepvaartwegen en van wegen voor het verkeer te land. Deze plannen staan nog slechts in hoofdzaak vast. Een groot aantal détails zal nog moeten worden uitgewerkt. Van groot belang voor den nieuwen pol der is de mededeeling, welke de voorzitter van het waterschap „De Brabantsche Bies bosch", mr. dr. A. den Dekker, dezer dagen heeft gedaan op een vergadering van ge noemd waterschap te Geertruidenberg. De regeering overweegt n.l. om voor een betere uitvoering van het werk der bedijking en inpoldering allen eigendom in dit gebied op te vorderen, zonder dat zij de garantie wil geven, dat de eigenaren na uitvoering van de werken weer een gelijkwaardig bezit in den nieuwen polder kunnen terugkoopen. Het bestuur van het waterschap heeft de mogelijkheid onder het oog gezien, dat de eigenaren aan de plannen van de regeering zouden kunnen meewerken en dat hun eigendomsrechten geëerbiedigd kunnen blij ven. Het meent een oplossing hiervoor ge vonden te hebben door bij Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant ruilverkaveling aan te vragen voor dit gebied. Het bestuur heeft weliswaar het recht zelf deze ruilver kaveling aan te vragen buiten de ingelanden om, doch het meende hiertoe niet te moe ten overgaan zonder de leden van het wa terschap gehoord te hebben Deze plannen van de regeering t.a.v. de eigendomsrechten schijnen nogal ingrijpend, zij v/orden misschien begrijpelijk als men de voor geschiedenis van dit waterschap kent. In zijn boek „De Brabantsche Biesbosch en zijn bewo ners" schrijft dr. H. A. Schönhage, dat dit gebied langen tijd in een stadium heeft ver keerd, waarin geen sprake was van organisatie voor de waterschapsaangelegenheden. „De op richting van een groot lichaam dateert eerst uit deze eeuw. Daarvóór vocht ieder eigenaar en ieder grondgebruiker zelf en voor zichzelf. Het individualisme vierde hoogtij. Ook hier bracht de strijd tegen het water dus geen ver- eeniging, ieder trachtte en probeert nu nog zijn eigen land tegen het water te beveiligen, al ging dat tenkoste van zijn buurman." Eerst langzamerhand komt in dezen toestand eenige verandering. Verschillende omstandigheden, zoo als de ongunstige gevolgen van de Maasmond verlegging, leidden in het begin van deze eeuw tot de oprichting van de „Vereeniging de Bies bosch", die in 1912 en kort daarna van zich liet hooren, doch wier actie in den loop der jaren sterk verminderde. Toen mede door 't inpolde ren van den Zuid-Hollandschen Biesbosch, plan nen rezen tot algeheele afsluiting van de streek, zetten de belanghebbenden de Vereeniging om in een publiekrechtelijke organisatie. In 1936 kwam het waterschap „De Brabantsche Bies bosch" tot stand. Het heeft een grootte van on geveer 8960 ha en omvat nagenoeg het geheele landschap. Het waterschap heeft tot nu toe nog niet veel tot stand gebracht, doch voor een groot deel zal men de oorzaak hiervan moeten zoeken ip de omstandigheid, dat sinds de op richting van het waterschap tot midden 1940 de regeering nog steeds geen definitief besluit had genomen ten aanzien van dit gebied. Het individualisme is in deze streek nog niet heelemaal verdwenen. Dr. Schönhage schrijft in zijn boek, dat „deze grootgrondbezitters ein delijk hun fataal gebleken individualisme, al thans gedeeltelijk", schijnen te hebben prijsgege ven. In dit verband is het wel merkwaardig, dat het bestuur van het waterschap eerst thans een voorstel doet om ruilverkaveling aan te vragen, nu de regeering haar plannen ten aanzien van den eigendom heeft bekend gemaakt. Eenerzijds zal het nog bestaande particula risme van de eigenaren de regeering er wel toe gebracht hebben zulke diep ingrijpende plannen voor den polder te maken, anderzijds zullen de nieuwe opvattingen ten aanzien van den grond en zijn economische en sociale functie, welke zich thans baan breken, mede oorzaak zijn ge weest van het ontstaan dezer plannen. Volgens deze nieuwe opvattingen immers wenscht men den boer zooveel mogelijk als eigenaar van den grond te zien. Zou de regeering den eigendom van den Biesbosch opvorderen, dan kan zij na het doen uitvoeren der waterstaatkundige en cultuurtechnische werken den grond in kleinere perceelen verkoopen aan boeren, die dan eige naar van het land worden, en die, volgens de thans bestaande verordeningen en de eventueel nog uit te vaardigen wetten, dezen grond niet aan niet-gebruikers zullen kunnen verkoopen. BERLIJN, 12 Jan. (D.N.B.) Van bevoegde Duitsche zijde vbrdt medegedeeld: De officieele Britsche radio heeft Zaterdag beweerd, dat het Engelsche luchtwapen op 10 Januari een grooten aanval op Noord-Fransch gebied heeft ondernomen. De actie zou met 50 bombardementsvliegtuigen en 500 jachttoestel len zijn uitgevoerd. In werkelijkheid berusten zoowel deze getallen als de in het verdere ver loop van het bericht genoemde successen op leugens. Op 10 Januari zijn in totaal ongeveer zeven tig Britsche vliegtuigen naar de Noord-Fransche kust gevlogen. Aanvallen overdag van gelijke sterkte werden door de R.A.F. hoogstens bij het begin van den oorlog, b.v. bij den aanval op Wilhelmshaven, ondernomen en leidden in alle gevallen tot zware nederlagen. Van de zeventig vliegtuigen, die op 10 Januari eenzelfde poging ondernamen, waren er twintig bommenwerpers en ongeveer vijftig jachtvliegtuigen. Hiervai werden reeds boven het Kanaal een Bristol- Blenheim en een Spitfire door Duitsche jagers neergeschoten. Binnen het bereik van de Duit sche luchtdoelartillerie verloren de Britsche aanvallers nog zes toestellen door voltreffers van het afweergeschut, en wel drie Bristol- Blenheims en drie Hurricane-jagers. De overige machines waren door het buitengewoon doel treffende afweervuur niet in staat, haar bom men goed gericht te laten vallen. Bij elkaar vielen er maar vijftien, waarvan er echter slechts één op een militair doel, nJ. een opslag plaats van materiaal, terechtkwam, zonder hier noemenswaardige schade aan te richten. Aan Duitsche zijde zijn noch in het luchtgevecht noch door bommen verliezen geleden. De andere bewering van de Britsche radio, dat bij den Duitschen aanval op Portsmouth twee Duitsche vliegtuigen zijn neergehaald, is eveneens gefantaseerd. Engelsche bombardementsvliegtuigen hebben Zaterdag een aanval gedaan op de pier van Zeebrugge. Alle vier de geworpen Engelsche bommen zijn, naar van militaire Duitsche zijde wordt medegedeeld, in zee terecht gekomen zonder dat de pier beschadigd werd. Er is geen aanval met machinegeweren ondernomen. Hier mede is de Engelsche bewering, dat de pier door twee brisantbommen getroffen werd en dat een troepenconcentratie met machinegeweervuur be stookt is, weerlegd. Zondag zijn, naar het D.N.B. verneemt, drie Hurricane-toestellen bij een px>ging van de Royal Air Force, het Noord-Fransche kustgebied bin nen te vliegen, tusschen Calais en Boulogne neergeschoten. Twee ervan werden door het afweergeschut zoo hevig onder vuur genomen dat zij ondanks handig manoeuvreeren niet konden ontkomen en na enkele oogenblikken brandend neerstortten. De derde Hurricane werd door Duitsche jachtvliegtuigen tot boven zee achtervolgd en boven het Kanaal gedwongen tot een gevecht. Spoedig stortte het toestel neer en sloeg op het water als een steen te pletter. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma KRO 8.00 Wij beginnen den dag, 8.30 Nieuws berichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 9.30 Nieuw Hollandsch Strijkkwartet (opn.). 10.05 KRO-Symphonie-orkest, Concertge bouworkest en solisten (gr.pl.i. 10.35 KRu- Symphonie-orkest, R.K. Haarlemsche Ora- toriumvereeniging en solisten (opn.), 11A0 Godsdienstig halfuur, 12 00 Gramofoonmu ziek, 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Pianoauo Beuker en Denijs (opn 1.15 Gerard Lebon en zijn orkest, 1.45 Jodelzang met pianobegeleiding (opn.), 2.00 Voor de vrouw, 3.00 Pianovoordracht, 3.20 Zang met pianobegeleiding, 3.30 Ver volg pianovoordracht, 3.40 Vervolg van 3.20, 4.00 Cyclus „De betrekkingen met het Ne- derlandsche muziekleven van groote figu ren uit de muziekgeschiedenis". 4.I5 Gra mofoonmuziek. 5.15 Nieuws- en economi sche en beursberichten ANP, 5.30 RVU: Cyclus „In vier Nederlandsche Musea op bezoek" 6.O0 KRO-Symphonie-orkest, 6.45 „Rassenhvgiëne". causerie, 7.00 Vragen van den dag ANP, 7.15 Musiquette (opn.). 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Volksliederen met pianobegeleiding. 8.45 KRO-Sympho- nic-orkest en solist, 9.30 Gramtofoonïnuziek 9.55 Wij sluiten den ahg. 10.00—10.15 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M- AVRO 8.00 Gramófoonimjziek, 8.308.45 Nieuws berichten ANP, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.35 Puszta-orkest (opn.). 11.00 Huishou delijke wenken, 11.20 Omroeporkest en so liste, 12.20 Cyclus ..Groote Nederlanders". 12.25 Orgelspel. 12.45 Nieuws- en econo mische berichten ANP. 1.00 AVRO-Salonor- kest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.15 Philhar- monisch kwartet, 3.00 „Kolendampklachten en schoonsteenfouten' causerie 3.15 AVRO- Amusementsorkest. In de pauzes: Zang met pianobegeleiding. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 AVRO-Aeolian- orkest en solist. 6.15 AVRO-Musette- ensemble en gramofoonmuziek. 6.45 „Ras- senhygiëne". causerie, 7.00—7.15 Vragen van den dag ANP en sluiting. GENèVE, 12 Jan. (D.N.B.) De alge- meene afgezant der Fransche regeering in Afrika, generaal Weygand, heeft, naar uit Vichy wordt gemeld, een onderhoud gehad met den zaakgelastigde der Vereenigde Sta ten, Murphy, die op het oogenblik een rond reis maakt dco- v,'rmQch West-Afrika. De thans l<; vicuy vciioevenae gouverneur- generaal en Hooge Commissaris van Fransch West- en Equatoriaal Afrika Boisson, heeft in een persgesprek inlichtingen verstrekt over der. tegenwoordigen toestand in het onder zijn be stuur staande gebied. Na den wapenstilstand, zoo verklaarde Boisson, hebben de Fransche koloniën in Afrika een zware moreele crisis doorgemaakt. Ondanks het feit, dat de kolo nisten, toen alle verbindingen met het moeder land verbroken waren, maandenlang het doel wit der Engelsche radiopropaganda zijn geweest, is Fransch West-Afrika de regeering van maar schalk Pétain trouw gebleven. De persoonlijk heid van den maarschalk wordt met den dag meer het cement der eenheid tusschen Frank rijk en zijn koloniale rijk. Zijn portret wordt bij duizenden verkocht. Ook de aanwezigheid van generaal Weygand heeft tot een verbetering in de atmosfeer bij gedragen. Nu de berichten uit Frankrijk weer regelmatig binnenkomen, voltrekt zich in Fransch-Afrika een groote geestelijke omme keer. De economische structuur van het gebied, aldus Boisson, is intact gebleven. Voor het op- koopen van voorraden zijn alle noodige maat regelen getroffen en de transacties hebben zich normaal voltrokken. Ook voor de inlandsche boeren gaat het leven zonder verandering voort Deze feiten, zoo besloot Boisson, logenstraffen de beweringen der buitenlandsche propaganda, volgens welke de Fransche koloniën een totale verstikking tegemoet gaan. De Fransche Hooge Commissaris en opper bevelhebber der Fansche strijdkrachten in Syrië en den Libanon, generaal Dentz, heeft een officieel bezoek gebracht aan het gebied van Djebel Druse. Generaal Dentz ontving no tabelen uit dit gebied, die uitdrukking gaven aan de gehechtheid der Drusen aan Frankrijk. BARCELONA, 12 Jan. (D.N.B.) Op het vijfde nationale congres van de vrouwelijke fa lanx heeft de minister van Buitenlandsche Za ken, Serrano Suner, als voorzitter van de po litieke commissie der falanx, een rede gehou den, waarin hij eerst de sociale taak van deze organisatie schilderde. Daarna ging de minister op de internationale vraagstukken in, waarvoor Spanje zich op het oogenblik gesteld ziet. Suner betoogde, dat Spanje het huidige conflict, waarin de nieuwe orde tegen het ouderwetsche en afgedane strijdt, niet passief gadeslaat. Hij wees op de inlijving van Tanger, dat thans krachtens den wil van den Caudillo voor goed in het protectoraat Spaansch-Marokko is opgenomen. De voornaamste taak van den onlangs opge- richten Raad der Hispaniteit achtte de minis ter het streven, om den spaanschen volkeren weer een hooger aanzien in de wereld te ver schaffen. Daarbij dienen de sociale rechten en kunt ge blusschen met een paar Rennies. Deze heilzame wetenschappelijke samen gestelde Pastille geeft dadelijk verzachting. Ge kunt met Rennie zonder bezwaar weer alles eten, wat ge nu niet nemen durft, bevreesd als ge zijt voor die brandende pijnen na tafel 3.27 en 0.41, Ind. *«rh. O.B., by alle Apoth. m Dr©e Digestif Pastilles de onafhankelijkheid van elk land afzonderlijk binnen de gemeenschap der Spaansche volken onaangetast te blijven. Vervolgens keerde de minister zich tegen het optreden van de Spaansche emigranten in Zuid-Amerika. Hun machinaties geschieden on der hetzelfde voorwendsel als alle lasterpraat en alle aanvallen op Spanje in vroeger tijden. Tenslotte sprak de minister over de vijan den in eigen land. De falanx, zoo zeide hij, heeft nog steeds vele vijanden, maar zij weet wie ze zijn. Zij zal voor geen inspanning terug deinzen om den strijd voor Spanje tot het einde toe te voeren en zij zal ook in haar eigen gele deren alleen de besten uitkiezen. AMOY, 12 Jan. (Domei) Een leger uit de pro vincie Foekien, onder bevel van generaal Tsjang-Itsjoe, een volgeling van Wang Tsjing- Wei, is op 9 januari celand op het eiland Hai- tani gelegen ongeveer honderd mijl ten Zuiden van Amoy. Na de guerilla,benden verdreven te hebben, bezette het leeer van generaai Tsjang nog denzelfden dag Pinrjtan. de hoofdstad van het eiland. Haitan telt 160.000 inwoners en is bekend om zijn zoutproductie. Zaterdagmorgen om vijf uur ontsliep, zooai wij reeds meldden, de Zeer Eerw. Heer F. M. J. Bloem, pastoor van de parochie van het H. Hart te Oss, in den ouderdom van bijna 66 jaren. Pastoor Bloem was 17 Juli 1875 te En schede geboren. Hij studeerde op het Klein- en Groot-Seminarie van het bisdom 's-Hertogen- bosch en werd in de Kathedrale Basiliek in Den Bosch op 16 Juni 1900 priester gewijd. Als jong priester werd hij benoemd aan het Klein Se minarie tot professor disciplinae, terwijl in 1902 zijn benoeming volgde als kapelaan van de parochie van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen te Oss, Waar hij bleef bij wijlen Mgr. v. d. Boer tot zijn benoeming als pastoor. Pastoor Bloem werd bij de uitbreiding var. Oss als oudste kapelaan van de parochie van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, stichter van de nieuwe parochie, kerk en pastorie, toegewijd aan het H. Hart van Jezus in den Vlashoek. Met de oprichting werd hij belast in 1919, ter wijl de kerk werd ingewijd in 1921. 16 Juni 1925 vierde pastoor Bloem zijn 25- jarig priesterschap en in 1940 werd in stilte en alleen kerkeliik ziin 40-iarig priesterschap gevierd. Pastoor Bloem sticnue m zijn 20-jarig pas toraat te Oss een R. K. jongens- en meisjes school, een patronaat, een parochiehuis, een klooster en weeshuis onder leiding der Zusters van de Choorstraat te 's-Hertogenbosch, waar weesmeisjes van drie jaar en ouder worden op genomen. In de parochie van 2800 zielen met 1700 communicanten is een bloeiende afdeeling van de aartsbroederschap van de H. Familie, een broederschap van het H. Hart, een congre gatie van O. L. Vr. voor meisjes, patronaat van het H. Hart en een meisjespatronaat. Pastoor Bloem was bisschoppelijk inspecteur van het R. K. bijzonder onderwijs in het deke naat Oss. Dinsdagmorgen zijn de Solemneele uitvaart en begrafenis in de parochie-kerk en op het R. K. kerkhof van het H. Hart. De emerituslpastoor van Altforst, de zeer- uerw. heer P. A. J. van Heijst, thans wonende in het St. Joseph-Gesticht te Megen, hoopt in den loop van dit jara, en wel 24 Juni, zijn 65- jarig priesterschap te gedenken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5