Bij de „Soldaten-moeder f Beursoverzicht Staatsloterij SAMBO DE OLIFANT <Kdim&aal ucuiden day BEURS VAN AMSTERDAM JxU -k. Meürouw Hiddink Vertelt Engeland verloor bijna 20.000 burgers bij luchtaanvallen MAANDAG 13 JANUARI 1941 91 Aanvankelijk weinig ge drukt; later beter Verder verloop MARKTEN ANTON DRUKKER Warmoesstraat 163 Beurs- Thermometer MAANDAG 13 JANUARI 1941 DOOR CH. CARVICE (Van onzen Haagschen redacteur) "■-Gravenhage, 12 Jan. Toen de oorlog over ons land uitbrak, op den ochtend van den tienden Mei, stond zij op post. In alle vroegte begaf zij zich naar al die plaatsen, waar gewonde mili tairen konden worden binnenge bracht, om een moeder voor hen te zijn, onverschillig, wie zij waren of tot welk leger zij behoorden. Zij ontving de jongelui! zij stond aan hun ziekbed; zij bediende hen op hun wenken; zij deed boodschappen voor hen, als die gedaan moesten worden; zij liep 's nachts op kousen voeten over de ziekenzalen om te zien of zij wel goed waren toege dekt haar jongens, en om ze toe te stoppen, hun fluisterend een vriendelijk woordje te geven, dat hen weer even herademen deed in die lange pijn-nachten, toen de ver plegers en de zusters handen te kort kwamen; in haar armen stier ven zij met een laatsten wensch aan moeder of ,,Mutti". En in die vijf dagen, toen zij dag en nacht door zwoegde zonder één oogenblik haar goede humeur erbjj in te schieten, heeft zy den eere-titel verworven „Soldatenmoeder". «Zij" dat is mevrouw M. A. Hiddinkden Haan een vrouw, in de volle kracht van haar leven, een vrouw met een altijd blijmoedig en opgewekt humeur en met een niet gauw voor moeilijkheden terugschrikkende energie. «Ik heb altijd een opgewekt humeur gehad, ben altijd gewend geweest te geven, ook als ik niet had. U moet weten, dat ik zelf uit een huis houden met zeventien kinderen kom. Wij waren, vader en moeder mee, met negentien man thuis en daar kon altijd nog Af. Toen ik trouwde heb ik mij ook aanstonds aan allerlei sociaal werk gegeven en mij nooit afgevraagd: kan dit of kan dat nog wel, ik heb mij altijd gegeven met mijn heele persoon. Zóó ook aan de soldaten. Direct bij de mobilisatie heb ik mij beschik baar gesteld voor de zieke soldaten. Ik dacht zóó bij mezelf: jij bent een flinke, sterke vrouw, je hebt een opgeruimd karakter, zet je krach ten in, daar, waar deze het meeste effect zullen sorteeren: bij die jongens, die ver van hun vrouw of hun moeder zijn, ziek of gewond, in ellende, piekerend over thuis en tobbend over hun leed. Geef daar je goede humeur, breng daar een lach, een beetje liefde in naam van het Kruis!...." Zij is op haar vertelstoel geraakt, de soldaten moeder, die ons op haar bureautje in haar groote huis aan de Balistraat heeft ontvangen en zeer gezellig, breed-uit over haar jongens aan den gang kan. En u werkt nu nog uitsluitend in Den Haag? „Al lang niet meer. Ik heb nu mijn jongens over het heele land zitten. Door het heele land ga ik naar hen toe, stuur ik hun pakjes met Sinterklaas nog een heelen stapel pakketjes naar de meer dan honderd jongens, die in onze ver schillende Sanatoria worden verpleegd. En waar ik zelf niet kan komen, daar hebben anderen geholpen. In Utrecht bijvoorbeeld werd tot mid den Juli practisch niets voor de jongens gedaan. Zij werden uitstekend verzorgd, maar, schreven zij, „hier is geen soldaten-moeder". Allerlei men- schen in Utrecht zijn mij toen spontaan te hulp gekomen; daar bestaat thans een prachtig co mité, dat uitstekend werk doet. En zoo gaat het overal. Wat is nu eigenlijk uw werk voor de jon gens? „Dat kan ik moeilijk in één woord uitdrukken. Ik zou zeggen: ik behartig él hun particuliere belangetjes. Ze zitten bijvoorbeeld met hun bonnen en hun textielpunten te kijken, ik help ze een handje. Ik zorg voor htm schoenenbons. Ik probeer hen, als zij dat noodig hebben, aan een pak te helpen. Ik ga hun thuis eens bezoe ken; zorg, dat als zij thuis komen, zij geen rom meltje vinden, dat de boel aan kant is, dat er een bloemetje op hen staat te wachten en een hartigheidje, als ik het met mijn vleeschbonnen een beetje kan schipperen. En niet alleen de jongens zelf probeer ik te bereiken. Ook de moeders van onze gesneuvelden en van onze blinde oorlogsinvaliden. Dé&r heb ik een bijzonder zwak voor. Ik heb er één, die heeft vijf kinderen en is blind uit den oorlog gekomen. Ik ga er wel eens heen, een spelletje doen met de kleintjes en hém wat opkalefateren. En die moeders, die heel den dag naar haar blinden jongen zitten te kijken. „Hij kan mij nooit meer zien." En als je dan maar zegt: „Maar hij kan u toch nog hooren, hij kan uw streelingen toch nog voelen, moedertje," dan moet je zien hoe ze opklaren. Een beetje praten en het gaat weer. Een klein cadeautje is het eigenlijk niet een eereschuld van ons volk aan deze mannen! Veel menschen helpen my daarmee. Ik heb zoo van die menschen, die hebben een grooten vriendenkring of zitten op een kantoor en als ik zoo iets heb, bel ik ze op en zij gaan rond, praten eens met elkaar en het loopt al heel gek als ik het 's anderen daags niet heb. Gisteren nog een jongen. Hij had zoo graag 'n hobby van *m een ochtendjas om in die enkele kwar tiertjes, die hij op mocht, niet in zijn nauwe uniform te hoeven kruipen, 's Avonds had hij het ding. Nu moet u vooral niet in de krant zetten, dat ik zoo'n goed mensch ben. U kunt hoogstens zeggen, dat ik probéér een goed mensch te zijn, met de hulp van héél, héél velen Er wordt geklopt. Een opbouwer, die met den auto een in den oorlog gewonden en thans herstellenden kame raad is gaan halen. „Kom binnen jongen!" U bent heelemaal alleen aan den slag ge gaan? Ja, ja. Toen ik mijn besluit had geno men, heb ik generaal Kramer opgebeld, die ken de mij en heeft mij carte blanche gegeven in het militaire hospitaal. Direct ben ik toen naar mijn leveranciers gegaan, die mij iedere maand ten minste iets voor mijn jongens toezegden ik kon hun versnaperingen brengen. Ik kreeg hulp van verschillende artisten, die zich beschikbaar stelden om hen op te vroolijken. Natuurlijk had ik mijn jonge, enthousiaste medewerkers, maar het grootste deel deed ik toch zelf. Later eerst, toen het mij te machtig werd, is het Comité voor den zieken soldaat, waarvan Dr. Deckers het voorzitterschap en Jhr. van Asch van Wijck het vice-voorzitterschap bekleeden, mij te hulp ge komen. Ik heb nu wat meer middelen ter be schikking...." „Excuseert u mij, ik ga met hem de stad in vandaag. Hij is aan de beterhand. Hij heeft een schoenenbon gekregen en nu gaan wij samen schoenen koopen. En een nieuwe winterjas. En dan een kopje thee en dan gaat hij weer terug ïaar het ziekenhuis „En jij jongen dat was tot den chauffeur ga jij maar even naar de keuken, daar staat een pan erwtensoep. Haal er maar een kop uit als er nog maar wat voor mijn man in blijft,..." Zoo springt de soldatenmoeder om met haar .jongens". GENèVE, 11 Jan. (A. N. P.) Volgens een be richt in de Daily Herald van Maandag jl. zijn van Juni tot November bij de luchtaanvallen 19.570 personen gedood en 27.570 gewond. Het blad schrijft vervolgens: „Laten we tevreden zijn, dat de verliezen niet grooter zijn. Dat hadden we werkelijk verwacht. In Engeland wonen veertig millioen menschen. In een half jaar zijn er nog geen twintigduizend gedood. Het risico is dus werkelijk niet zoo groot." Amsterdam, 13 Jan. 1941 De New Yorksche beurs is hi den loop der vorige week vrijwel geheel gevoelloos gebleven voor factoren, welke misschien een opgaande koersbeweging deden verwachten. Het vooruit zicht nl. dat de beiwapeningsplannen der re- geering in versneld tempo zullen worden uitge voerd, hetgeen een nog grootere expansie var, verschillende industrietakken doet verwachten, heeft nagenoeg geen kooplust van beteekems uitgelokt. Als tegenwicht voor den verderen bloei van het zakenleven golden allereerst de komende hoogere belastingen, waarover presi dent Roosevelt zich noe niet in bijzonderheden heeft uitgelaten; voorts de niet t'e vermijden eventueele verdere liquidatie van Amerikaan- scbe fonosen in Britsch bezit, vervolgens de verhoogde Amerikaansche Staatsschuld als ge volg van de milliarden-uitgaven door de nieu we begrooting te kennen gegeven en ten slotte de internationale toestand, waarvan de verdere ontwikkeling in Wallstreet aandachtig wordt gevolgd. Wat het Britsche fondsenbezit betreft zou een Amerikaansche trust onderhandelingen voeren tot overname van dit bezit, hetwelk eer. waarde vertegenwoordigt van 600 millioen. Het doel zou zijn, een snelle liquidatie van dollar waarden te voorkomen, als gevolg waarvan de New Yorksche beurs niet zou worden verstoord. De minister van Handel heeft echter deze plan nen tegengesproken, zoodat het gevaar voor omvangrijke liquidaties niet is uitgesloten. Voor onze beurs bleek vandaag weer geen stimulans aanwezig te zijn. Dit wil echter niet zeggen, dat er van een bevredigende stemming geen sprake zou kunnen zijn. Deze openbaart zich onder de huidige omstandigheden al aan stonds, wanneer men zich van aanbod ont houdt, waardoor de' technische positie der markt gelegenheid biedt tot een koersherstel. Een krachtige koopbeweging blijft echter uitgeslo ten, zoolang nog zeer veel van de toekomst in het onzekere verborgen ligt. De New Yorksche slotkoersen van Zaterdag j.l. waren meerendeels iets lager en als ge volg hiervan bleek de ondernemingsgeest heden ten onzent niet groot te zijn. De markt opende weer in een kalme houding. De stemming was aanvankelijk over vrijwel de geheele linie zwak, aangezien geen vraag zich ontwikkelde en licht aanbod overwoog. Op de Amerikaansche afdeeling was de stem ming voor staalfondsen flauw. Steels en Bethl. Steel boekten koersverminderingen van 1%2 dollar, Republic Steel moest prijs geven. Ko perfondsen verkeerden eveneens in een niet ge animeerde stemming. Anaconda Copper verloor A a en Kennecott 3A a, dollar. De handel in genoemde soorten was spoedig na opening afne mende. Voorts was de stemming voor Carfoundry Vliegtuigaandeelen, General Motors en Spoorweg- shares niet beter en eerder zwakker wegens ge brek aan handel. Op de locale afdeelingen was het vooreerst niet beter gesteld. Op de Petroleumafdeeling opende Koninklijke Olie weinig veranderd, maar ontmoette spoedig eenig aanbod, waardoor een achteruitgang volg de van 2 pot. Amerikaansche olieshares waren tamelijk gedrukt. Shell Union en Tidewater boekten verliezen van 3/8 dollar. In den Suikerhoek -was de belangstelling ook al gering. Nochtans kon H. V- A. bij opening den vorigen slót-prijs bedingen. Vorstenlanden Cul tuur echter lag zwakker in de markt en gaf on geveer VA pet. prijs. Rubberaandeelen werden weer veronacht zaamd. Vooreerst kwam het niet tot handel en zelfs A'dam Rubber werd buiten beschouwing gelaten. De ondertoon bleek ook hier niet vast te zijn. Tabaksaandeelen maakten in zooverre een uitzondering, dat voor Deli Batavia en Se- nembah bij opening de vorige prijzen golden en oude Deli 2 pet. in koers verbeterde. Met den handel was het echter eveneens treurig gesteld. Scheepvaartaandeelen waren ook niet in op komst. De handel bleef op alle punten zeer beperkt en behoudens JavaChina—Japan-lijn, waarvoor de ondertoon iets vaster was, bleek de stemming weinig veranderd te zijn. Van binnenlandsche industrieën moest Unile ver wegens gebrek aan vraag a 1 pCt. prijs geven. Aku verloor ook 1 pCt. en Philipslampen boekten een achteruitgang van circa 4 pCt. Op de beleggingsmarkt was de stemming voor Nederl. Staatsfondsen weer prijshoudend. De 3—3% pCt. 1938 bleek een tikje vaster te zijn. Het verder verloop was op verschillende pun ten licht herstellende. Koninklijke Olie o.a. trok weer 1 a 2^ aan. HVA liep 1 2% terug om weer 3 a 5 te herstellen. A'dam Rubber ver loor 514, maar herwon weer 2 a 3 pet. Tabakken waren voor Oude Deli en Senembah 2 A 3 A in reactie. Scheepvaartwaarden weinig veranderd. Scheepv. Unie eerder nog even zwakker. Unilever bewoog zich om en nabij de openings- prijzen. Philipslampen herwonnen weer 1 a 2 pet. Van beleggingen bleken Integralen weer iets vaster te zijn. Prolongatie 2pet. BROEK OP LANGENDUK, 13 Jan. 12200 kg. Roode kool 5.50, 41000 kg. Gele kool 4.40, 44500 kg. Deensche Witte kool 3.90, 5400 kg. Uien 5.00, grove 5.00, 1900 kg. Peen 3.60, 400 kg. Bieten 2.80. NOORDSCHARWOUDE, 13 Jan. 27300 kg. Roode kool 5.50, 5900 kg. Gele kool 4.40, 74300 kg. Deensche Witte kool 350, 4000 kg. Uien 5.00, 500 kg. Ramenas 10.80. OUDEWATER, 13 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd 1 party, 45 stuks, 225 kg. Prijs 41.50. Handel matig. LEIDEN, 1 Jan. Botermarkt. Prima boerenbo- ter 1.75 per kg. Aanvoer 50 kg. Handel matig. LEIDEN. Turfmarkt van f>-11 Jan. Geen aan voer. Lange turf 15.00 per 1000 stuks. BEVERWIJK, 11 Jan. Bolbloemen "aan t Cen trum. Copland 2252, Pierson 1628, Mendels 24 49, Yellow 2231, Moore 1728, Due die Berlin 1218, Toreador 16—26, Cour. d' Or 35, Druifjes DE 5e KLAS begint MAANDAG a.s. 4 AA AAA 30.000 - 25.000 15.000 1UU.UUU, 50 000 10.OOO, 5000, 2000. 3 1 500 F ww.vrwv, 55 4 10OQ 6S A 40Q mx Loten verkrijgbaar t I/) i 72, 1/; 36, 1/4 18, 1/5 14.40, l 10 7.20, I/30 3.60. Naer buiten franco na ontvangst van postwissel ar» 71/j et. voor frankeering. - Clre 79244. Eindelijk kwamen ze buiten de stadspoorten en zagen de rotsen, waar de ezel van sprak. Ze zochten een geschikte spleet uit en kropen er in. Laten we hier vannacht blijven,'' zeiden ze. Ze zagen niet, dat de maan angsitfg keek, want het hol, waar ze in kropen, was bewoond. Nog geen twee meter waren ze in het hol of ze hoorden een nijdig gesis. jSssssttttt, wie waagt het in heb hol van koning slang te komen," en ze stonden voor een geweldigen python. «Niet bang zijn," zei Flip- „De dierentaai kan ons ook hier redden." En tegen den slang: Mogen Wij hier schuilen voor booze menschen?" Ineens was de slang vriendelijk en zei: „Tot zonsopgang mogen jelui Wijven." Kees Ten Berge keek zijn oogen uit. Minder van verbazing dan wel van bewondering. Dit beloofde een prettige verjaarsvisite te worden, stelde hij bij zichzelf vast! En Chris Ditterwey, de gastheer en het feestvarken van dezen avond, had hem geen betere plaats kunnen toewijzen dan naast het meisje dat nu zijn buurdame was. Els Van Wallen heette ze, meende hij. Iets in dien geest had hij tenminste verstaan bij het officieele voorstellen, waaraan hij zich bij het binnenkomen had moeten onderwerpen. Kees keek zijn oogen uit en het speet hem dat hij het zeer tersluiks moest doen, omdat de an deren dergelijke dingen altijd zoo gauw opmerk ten! Intusschen prees hij zichzelf gelukkig, door het lot zoo be gunstigd te zijn 'j Naast het meisje 1 van zijn droo- i jrv ,f men! Niet alleen r JJC Vlftg wat het uiterlijk betrof, maar ook voorzoover het IMMMIMMMmiMMIlivrtMIMMtMtifMIIMMtltl» haar innerlijke hoedanigheden aanging. Zulk een lief en zacht meisje had hij nog nimmer ontmoet! Er ontspon rich tusscnen hen een levendig gesprek en Kees deed zijn uiterste best, een aangenaam causeur te zijn, hetgeen hem, naar rijn eigen smaak, nogal vlot afging. Het bleef natuurlijk ook niet lang „Juffrouw" en „Me neer". Zooiets verdraagt een ongedwongen ver jaarsvisite niet! En daarom noemden zij elkaar, op haar eigen voorstel, maar bij de voornamen. „Els" en „Kees"! Een van de vrienden, die ■tegenover hem zat, knipoogde al eens tegen Kees, min of meer jaloersch blijkbaar. Maar hij ■trok er zich niets van aan. Zoo'n meisje kwam je maar eenmaal in je leven tegen en het was zaak, de kansen dan niet te verspelen. Later op den avond, toen de tafel tegen den wand en de stoelen in de hoeken werden gezet, moest er worden gedanst. Chris had voor goede gramofoonplaten gezorgd en op de muziek daar van gleden al spoedig de paren door de ruime kamer. Het spreekt vanzelf, dat Els en Kees den eersten dans samen maakten en zelfs den tweeden ook. Daarna verloren rij elkaar eenigen tijd uit het oog, omdat ook de andere mannelijke bezoekers aanspraak maakten op een dans met Kees' dame. Doch even later vond Kees haar weer terug. Zij gingen in een hoek wat uitrus ten. Toen deed hij zijn ontdekking. Zij reikte naar haar glas. Er glinsterde iets aan haar vinger. Kees ving er een glimp van op. Maar terwijl zij haar glas neerzette, kon hij beter onderscheiden wat de oorzaak van die flonkering was: een smalle gouden ring, met een enkel bloedrood steentje erin! Een verlovings ring, schoot het door hem heen! En wel een van een zeer fijn maaksel. Er was geen twijfel mo gelijk. Die slanke hand droeg een verlovings- Zij had niets van zijn verwarring bemerkt en praatte vroolijk door. Ook ontging het haar, dat rijn antwoorden vaag en afwezig waren. Kort daarna kwam er iemand op haar toe en vroeg haar ten dans. Met een vriendelijk knikje nam zij voorioopig afscheid van haar vroegere gezelschap. Kees bleef alleen.ritten, in gedachten. Nu had hij het ideale meisje gevonden en daar bleek ze allang door een ander ontdekt te zijn. Ver loofd nota bene. Hij schold zichzelf voor een ezel, dat hij zich illusies had gemaakt! Hoe kon hij ook zoo dom zijn? Natuurlijk was hij niet de eenige die over zulk een meisje gedroomd had. Geen wonder dat men hem voor geweest was! Zij moest iedereen wel opvallen! Vervuld van bittere gedachten danste hij nog een keer met haar. En het leek alsof ril nu ook iets begon te bemerken van de verandering die in hem had plaats gegrepen. Zij sprak ten minste niet meer zoo opgewekt en onbekom merd als aan het begin van den avond. Hij bracht haar naar huis. Er waren er ver schillenden geweest die zich voor het vervullen van dezen plicht hadden aangeboden, maar ze had hem uitgekozen. Ze moesten wandelen, want de laatste tram was reeds lang voorbij en aan een taxi viel niet te denken. Stevig stapten ze voort door het donker. Voordat hij het wist, kwam het gesprek op edelsteenen. En ofschoon hij het eigenlijk niet durfde, zei hij plotseling: „En die roode steen op jouw verlovingsring? Wat is dat voor een soort steen?" Hij was nauwelijks uitgesproken of zij begon hard te lachen. Het klaterde tegen de donkere huizen op en verstoorde weldadig de stilte. „Verlovingsring?" vroeg ze en lachte opnieuw. Kees zag haar verwonderd aan. Hij begreep niet dat hij iets belachelijks had gezegd. Doch dat werd hem spoedig duidelijk. „Je moest eens weten, Kees!" zei ze, nog proestend, „Je moest eens weten wat dat voor een ring is! Ik heb hem van mijn moeder, die hem weer van mijn groot moeder kreeg. Deze ring is misschien al wel honderd jaar in de familie! Een verlovingsring!'' En weer klaterde haar lach tegen de huizen- Het scheen haar vroolijkheid zeer ten goede te komen, dat Kees haar ring voor een verlovings ring had aangezien. En ook zijn opgewekte stemming keerde er door terug. Zij was dus in het geheel niet ver loofd! Hij had zich verwijten gemaakt die hij niet eens had verdiend! Toen hij haar had thuisgebracht en voor do deur afscheid zou nemen, vroeg hij eerst nog: „Els, mag ik je morgenavond komen halen? Dan gaan we samen eens gezellig uit, als je zin hebt." Zij antwoordde: „Pijn Kees! Kom maar hoor!" Een half jaar later droeg zij weer een glad den gouden ring met een enkel bloedrood steen tje erin! Maar dezen keer was het wél een ver lovingsring. Daar had Kees Ten Berge voor ge zorgd. En dat het een andere was dan de fa- miliering, bewees wel de korte inscriptie „Kees" aan den binnenkant! (Nadruk verboden). IC27, Narcissen 1229, Hyacinten 2030, Cro cus 9II. OBDAM. 10 Jan. ..De Tuinbouw" 7600 kg. Roode kool 5.00, 13700 kg. Gele kool 4.10. 38200 kg. Witte kool 3.50, 5500 kg. Uien 4.50 14800 kg. Wortelen 3.60. WARMENHUIZEN, 13 Jan. 425 kg. Uicn 5.00, 38550 kg. Roode kool 4.405.50, 6850 kg. Gele kool 3.504.40, 35325 kg. Deensche Witte kool 3.10—3.90. IJMUIDEN, 13 Jan. Visch. Kleine Schol 69.00 93, Puf schol 30.0032, Bot 85.00—90, Schar 47.00, kleine Schar 23.0024, per 50 kg. Tongen 4.50 6.60 per kg. ZoetwatervischSnoek 1.14, Snoek baars 1.70—2.20, Baars 1.121.32, Blei 7078 cent, Brasem 8290 cent, Voorn 5064 oent, Spiering 1.02 per kg. Besomming kustvisschers: IJm. 209 1640.IJm. Nederl. Staatsleen. prijshoudend Youngleening prijshoudend Gemeentcieen Philips swak Unilever zwak Aku zwak Koninklijke zwak H. V. Azwak Amsterd. Rubber ....zwak Tabak verdeeld Amerik. waarden nauw Vorige Slotk. Staalsleeningen 4% Nederl. 1940 II 98}} 3% Nederl. 1896—05 80 3 pet. Nederl. 1937 83 3—3'A Nederl. 1938 891 2% N.W. Schuld 69 i 3% Indië 1937 92 i 5A Younglecn. 1940 Banken Koloniale Bank 198 Ned. Ind. Handelsb135 Cert. Handel-Mij124 Industrieën Unilever 129 Calvé Delft 75 Alg. Kunstzijde 108 Van Berkei's Pat53 Philips 212 f Ned. Ford 339} Fokker 190 Industrieën Buitenland Anaconda 30 Kennecott 38 Bethlehem Steel 88 U. S. Steel 71 i Rep. Steel 2641- Intem. Nickel 29}} N. Am. Aviation 17-}} Am. Car Foundry 34 f General Motors 53-Jf- Am. Enka 50 Petroleum Kon. Olie 270 Continental Oil - 21}} Shell Union Oil 12 i Onderhands- en executiekoers Slotk. Heden 99 80 i 84 89 69 92 198 137 124 129 74} 107} 53 210 340 190 30-fc 38 86} 70} 26} 29} 17} 34} 53} 50} 270 21} 124!r Vorige Slotk. Tidewater 11 -jjr Rubber A'dam Rubber 284} Bandar 228 Deli Batavia Rubber 227 Serbadjadi 137 Silau 119} V. I. C. 0183 Intereontin. Rubber 5}} Scheepvaart Java Chin. Japan 154 Holland—Amerika Lijn 119} Kon. Ned. Stoomb161 Scheepvaart-Unie 185 Rett. Lloyd 149 St. Mij. Nederland 153 Suiker H. V. A449 Jav. Cultuur 285 N. I. S. U274} Vorstenlanden 129} Tabak Deli Batavia 203 Oude Deli 269 Oostkust (68 Senembah 228 Spoorwegen Illinois Cert11} New York Cert17} Pennsylvania 27 f South. Pac]2} South. Railw16}} Slotk. Heden 10} 281 226 225 137 119 183 5* 155 120 159} 184} 149 153} 450 285 274 128} 205} 269} 168 222 11} 17} 27} 12 16} t ex dividend nominaal i. „Je hebt het bedorven," zei Iris zachtjes lachend. „Je waarheidsliefde is grooter dan je verlangen mü een plezier te doen! Dat be tee kent, dat ik Italiaanscher ben dan ik denk. „De signorina heeft de schoonheid van het Zuiden; ze heeft de Italiaansche oogen, de Itar- liaansche stem, maar het Engelsche hart," zei de vrouw rustig; „en ze is de dochter van een Engelsch gentleman." Ze zweeg even om af te wachten of Iris weer zou spreken en gleed zachtjes de kamer uit. Iris zat eenigen tijd naast het raam; toen stond ze op en ging naar den ezel. Een paar minuten werkte ze aan de crayonschets, liet toen het houtskool vallen en met een glimlach zette ze zich voor de piano en begon te zingen. Maar even als het gericht van den jongeman tusschen haar en de schets was gekomen, zoo •cheen het zich ook te vermengen met het lied dat ze zong; en dus stond ze op met een ge baar van ongeduld en een blos van ergernis en sloot de piano. HOOFDSTUK IV De dag verliep, de lichten in den salon waren aan en Godfrey Knighton zat met een boek in zijn hand te wachten op de bel voor het diner. Iris kwam gewoonlijk een half uur voor het eten beneden en de Squire keek af en toe naar de deur, want ze was laat. Eindelijk kwam ze binnen en zijn oogen klaarden wat op, toen ze op haar rustten met een glans van trots en bewondering. Geen wonder, dat Lord Monta- cuie haar tot vrouw begeerde! Geen wonder dat alle mannen uit den omtrek aan haar voeten lagen! Toen zuchtte hij, legde z"n boek neer en keek haar aan met de gewone treurige, bijna strenge uitdrukking. „Je hebt me nog niets van den rijtoer van vanmorgen verteld, Iris," zei hij. Ze maakte haar armband vast en haar wimpers trilden even. „Ben je ver gegaan?" „Nee, ik was op weg naar de Holt, maar ben er niet gekomen," zei ze, opnieuw besloten hem alles te vertellen. Maar op dat oogenblik hoor den ze het grind knarsen en het ruischen van een auto in de oprijlaan. De Squire keek op. „Wie kan dat zijn?" vroeg hij. „Ik weet het niet. Verwacht u iemand?" „Nee," zei hij steeds luisterend. .Misschien is het een van de leveranciers. Dan benijd ik hem het standje niet, waarop de tuinman hem zal tracteeren." De deur ging open en een knecht kwam hin tten. Sii begon juist: „Een heer voor u. meneer," toen een stem achter hem zei: „Permitteer me, mezelf aan te dienen!" Een groote slanke man in een wijde overjas was binnengekomen. Toen Godfrey Knighton hem zag stond hij op, deed wankelend een stap vooruit, hield zich aan tafel vast en stond rijn bezoeker aan te staren met een bleek, strak gericht. Iris was te zeer in beslag genomen door den man om te merken, welke uitwerking rijn ver schijning op haar vader had; en de bezoeker stond hem even aan te kijken met een glim lach, die een vreemden en onplezierigen indruk op Iris maakte. Hjj was beslist niet leelyk. Zijn teint was bruin, bijna tanig, zijn oogen zwart en glan zend; een donker snorretje verborg zijn boven lip, maar zijn glimlach liet een prachtig wit gebit rien, dat contrasteerde met de zwarte knevel en oogen. Iris merkte op hoe wit zijn eene ongehand- schoende hand was wit als een blad papier en lang en welgevormd; het volgende oogenblik legde hij zijn hoed neer en kwam hij op hem toe. „Ah, Knighton!" riep hij uit met een zachte welluidende stem en een accent, dat door Iris direct als ïtaliaansch herkend werd. „Een ver rassing nietwaar? Je verwachtte my aller minst! En je bent overstelpt van vreugde net als ik by ons weerzien!" Godfrey Knighton nam de uitgestoken hand aan en de bezoeker legde onmiddeliyk zyn lin kerhand weer bovenop die van Knighton. „Het Ifi een verrassing," stemde de gastheer toe; en het was duidelijk dlat hij beslist niet overstelpt was van vreugde, hoewel hij zich hersteld had van rijn emotie. „Dat dacht ik al!" merkte de ander op, zich richtend tot de meubelen. „Ik zei al, dat die stommerds van het postkantoor m'n brief aan den verkeerde hadden afgeleverd! Ik zei: ,3ap- tiste, je goede vriend Knighton heeft je brief niet ontvangen, hy zal je niet verwachten. Maar wat geeft het? Hoe onverwachter het plezier, des te grooter is het, nietwaar?" Hü keek Iris aan. „Dit is een oude vriend van my. Iris," zei de Squire langzaam en duidelijk. „O ja! Een oude vriend!" mompelde de be zoeker, zijn glimlach op haar richtend. Knighton, is deze charmante jongedame je dochter? Ja? Dan ben ik verrukt. Stel me voor, Knighton, doe mij die eer aan. Elk oogen blik, dat we vreemden blijven, betreur ik." Hij boog voor Iris en Knighton keek van den een naar den ander met zyn strak, streng gericht. „Iris, dat is signor Ricardo, uit Italië." „Uit het zonnige Zuiden, het land der schoonheid," vulde signor Ricardo aan. „Uit uw land, juffrouw Iris. Ja, Ik ben een oude vriend van uw vader" hy zweeg even om lief te glimlachen tegen het strenge gericht van den heer des huizes „en van uw moeder." Iris stak haar hand uit én de Italiaan nam haar in de zijne, boog zich voorover tot rijn mond ze bijna aanraakte. Toen verhief hij zich in zyn volle lengte en keek hy Godfrey Knigh ton aap met zyn voprtduxenden glimlach. „Mijn vriend, je riet er patent uit. Juffrouw Iris isi ah, heb geen woorden; en je bezit ting is prachtig, vorstelijk! Ik kan niet zeggen hoe groot mijn vreugde is, by je te zyn. Heb je m'n brief dus niet gekregen?" „Neen," zei Knighton, „maar ik ben bly je te rien," voegde hij er langzaam aan toe. „Ons diner is byna klaar. Wil je naar je kamer gaan?" Hy liep naar de deur, maar de vreem deling legde zyn hand op den arm van den Squire. „Neen," zei hij, „ik wil je niet derangeeren. Geen plichtplegingen, beste Knighton ik ben een oude vriend." De Squire gaf den knecht een teeken; en de signor werd weggeleid, nadat hy eerbiedig voor Iris had gebogen. Iris wachtte totdat de deur dicht was en keerde zich toen tot haar vader. „Wat een vreemd type!" zei ze half-lachend, en toch met een eigenaardig gevoel van afkeer en bezorgdheid. „Hoe zei u ook weer dat hy heette?" „Ricardo." Godfrey Knighton keek strak naar de denr, waardoor zyn gast verdwenen was. „Ik heb u nooit over hem hooren spreken." „Nee. Ik heb hem in jaren niet gezien. Lang geleden, in Italië leerde ik hem kennen. Hy bewees me een een zekeren dienst. Ik kon niet weigeren hem te ontvangen." Iris keek hem verwonderd aan. „Natuurlijk niet, vader!" Waarom zou u wei geren een ouden vriend te ontvangen? En W) kende myn moeder?" voegde ae er zacht en treurig aan toe. De Squire bewoog zich onrustig en wendde zyn gezicht van haar af. „Iris," zei hy en zyn stem klonk heesch en geforceerd, „je bent altyd een goede en plichtsgetrouwe dochten geweest." „Vader!" mompelde ze verbaasd. „Luister naar my. Deze man, Signor Ricardo, kan misschien genejgd zijn over over het verleden te spreken. Je moet hem daarin niet aanmoedigen. Denk eraan, dat dat alles wat op je je moeder betrekking heeft, ptfnlyk heel pynlyk voor me is." Er was een toon van diepe smart, byna vrees, in haar vader's stem en Iris legde haar hand op zijn arm. „U weet, dat ik het niet doen zal," ant woordde ze. „Goed goed! Ik kan je vertrouwen." „Zou hy lang blijven?" De Squire fronste het voorhoofd. „Hoe kan ik dat zeggen? Nee, nee. Ik geloof niet, dat hy lang zal blijven." Hij ging naar de tafel en nam zyn boek op, als om het gesprek te beëindigen en Iris wachtte op den gast. Spoedig trad hy binnen. Hij droeg, een smoking en had blijkbaar in die paar minuten veel zorg besteed aan zyn toilet. De bel voor het diner luidde juist en God frey Knighton trad naar voren om Iris zyn arm aan te bieden zooals gewooniyk, maar da signor gl.eed tusschen hen in. X,Wprdt Kervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6