ZEEPBESPARING JANUARI zonder Uitverkoop is\j WHO LEKO RIJWIELLAMPEN often en pannen Voor de moeder van een kkinen knoeipot I en wasschen zonder zeep LEKO LICHT s BETER ZICHT Een goed huismiddeltje tegen griep, hoest en verkoudheid. KNOLSELDERIJ SANITAIR REESINK .Hetiys* G. SCHOORL Op jurk en mantel blijft de zak z'n rol spelen \j Een voortreffelijke groente voor dezen tijd VOOR ALLE Soep als volledige maaltijd Hoest- bonbons INKOOP OUD ZILVER legen de hoogste waarde Dames en Meisjes, maakt nu zelf Uw kleeding! DE VROUW EN HAAR TIJD Naast 't voedings probleem, dat de huisvrouw veel hoofdbrekens be zorgt, is er weke lijks het probleem van de wasch. In onderstaand ar tikel wordt uit eengezet hoe men zoo zuinig moge lijk met de zeep omgaat Besparing var zeep is op twee manieren mogelijk Ten eerste ver bruikt men geen zeep in die geval len, waar met an dere reinigingsmid delen kan worden volstaan, en in de tweede plaats kan men er voor zorgen, dat wan neer wel zeep moet worden gebruikt, alle zeep ook werkelijk wordt gebruikt voor het doel, waarvoor ze dient en geen zeep nutteloos ver loren gaat. Het is algemeen bekend, dat regenwater het ideale wasch water is. Dit komt omdat regen water volkomen zacht is. Al het andere water is in meer of mindere mate hard of zooals men ook wel hoort zeggen „schraal". Wij hebben allen wel eens waargenomen, dat „schraal" water melkachtig van kleur wordt en er kleine vlokjes op komen drijven, wanneer we daarin een weinig zeep brengen. Dit wordt veroorzaakt doordat in hard of „schraal" water kaikver- bindingen zijn opgelost. Deze kalkverbindingen vormen met de zeep onoplosbare kalkzeep, wel ke de melkachtige troebeling en de vlokjes ver oorzaakt. Vorming van kalkzeep beteekent zeep- verlies, want met kalkzeep kunnen we niet wasschen, daar kalkzeep geen reinigend vermo gen bezit zooals zeep. Het water, hetzij leiding water, hetzij oppervlakte- of welwater, heeft niet overal in het land dezelfde samenstelling. Dit blijkt wel hieruit, dat we in de eene streek van ons land met veel minder zeep een schui mend sop kunnen verkrijgen dan in de an dere. In het algemeen is de situatie zoo, dat het water in de kustgebieden, zoowel in het Westen als in het Noorden van het land, van vrij hard tot zacht is, in de overige gedeelten is het van zacht tot vrij zacht. Voor streken met uitgesproken zacht water is zeepverlies ten gevolge van kalkzeepvorming geen probleem. Anders is dit voor streken, waar het water hard is. Hier moeten we voorkomen, dat zich kalkzeep kan vormen. Dit kan voorkomen worden door in de eerste plaats zooals het op het platteland veel wordt gedaan te wasschen met kot zachte regenwater, dat in een put of ton wordt ver zameld. Kunnen we niet op een of andere wijze voldoende regenwater verzamelen, dan moeten we onze toevlucht nemen tot Se tweede moge lijkheid, namelijk hét ontharden van het be schikbare water. Ontharden van het water met soda. Om vorming van kalkzeep te voorkomen, moeten de in het water opgeloste kalkverbin dingen worden verwijderd of onschadelijk ge maakt. Dit is niet moeilijk, doch vergt eenig overleg en wat werk. De meeste huisvrouwen weten wel, dat het water zachter wordt door het toevoegen van soda. Misschien heeft men ook wel eens opgemerkt, dat zich uit het wa ter, waaraan de soda wordt toegevoegd, een stof afscheidt, die het water aanvankelijk troe bel maakt, doch op den bodem van teil of em mer zinkt, wanneer we het water rustig laten staan en dit is juist wat we wenschen. Deze stoffen, die door het toevoegen van soda wor den afgescheiden, zijn de aanvankelijk in het water opgeloste kalkverbindingen. We moeten deze stoffen nu nog uit het water verwijderen, want doen -we dit niet, dan krijgen we bij het oplossen der zeep in het water toch weer üe ongewenschte kalkzeep gevormd, hetwelk ge paard gaat met zeepverlies. Om het water te ontharden gaan we nu als volgt te werk. Minstens twaalf uur voordat we gaan wasschen, vullen we een emmer of teil met water, nadat we tevoren met een litermaat hebben gemeten, hoeveel liter water er in in onzen emmer gaat. Dit zal. afhankelijk van de grootte van den emmer, 10 tot 12 liter zijn. Nemen we voor ons geval aan, dat de emmer met 12 liter water kan worden gevuld. Aan deze hoeveelheid water gaan we nu soda toevoegen en wel twee afgestreken eetlepels. Deze hoe veelheid soda kunnen we het best in een weinig warm water oplossen en ae daarna aan het water toevoegen. Aanvankelijk zal men dan niets zien gebeu ren. Pas na verloop van eenlgen tijd, ongeveer een half uur, ontstaat een troebeling in het water, doordat zich stoffen uit het water gaan afscheiden. Nu moeten we zoo lang wachten tot deze stoffen bezinken en op den bodem van den emmer liggen. Dit kan vrij lang duren. Het is daarom aan te bevelen, het water niet te ontharden kort voordat we het moeten ge bruiken, doch dit reeds tevoren te doen. Bo vendien is men er zeker van dat de onthar- ding zoo volledig mogelijk verloopt. Voor het wasschen en den eersten keer spoe len hebben we het zachte water nöodig, dat is toet heldere water, dat boven het bezinksel etaat. Daartoe schenken we de heldere vloei- stoflaag af en zorgen, dat het bezinksel in den emmer achterblijft. Men dient er zich echter rekenschap van te geven, dat het voor kan ko men, dat ook het product soda niet altijd in onbeperkte mate te verkrijgen zal zijn. Ontharden met verschillende andere middelen. Er is nog een mogelijkheid om de kalkver bindingen uit het water onschadelijk te maken. De kalk zelf wordt dan echter niet uit het wa ter verwijderd. Er worden namelijk producten in den han del gebracht, die de eigenschap hebben, dat ze de in het water opgeloste kalkverbindingen zoodanig aan zich binden, dat de zeep hiermee geen verbinding meer kan vormen en er dus ook geen kalkzeep kan ontstaan. Deze produo- ten worden thans, voor zoover ons bekend, on der de namen Calgon en Newafos in den han del gebracht. In streken met vrij hard water lal men ca. anderhalven afgestreken eetlepel «3EEN KOFFIE- en THEEGEBREK in het NIEUWE JAAR, want STAAT VOOR BEIDE RI.A AR. de beste koffie- en thee-surrogaten. Vraagt Uw winkelier. SEEGER Co. - Amsterdam-C. Postbus 356. Telefoon 31494-35160-36198 in Van de oudste en meest bekende fabriek in Nederland Pr. fabrikaat VRAAGT UWEN WINKELIER IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Bont langs de mouwen maakt den mantel ge kleed Er was eens.... een tfld, dat niemand wist wat een textielkaart was, dat we met een wel gevulde kleerenkast minstens één maal in de week meenden „dat we niets hadden om aan te trekken" en dat Januari de maand was, waarin we onzen slag sloegen om op voordeelige wijze een mantel te bemachtigen, die de tweede helft van den winter ons z'n diensten moest be wijzen, omdat de lengende en lichtere dagen de zwakke plekken van den voorganger te veel bloot gaven. Dat was in den sprookjestijd. Nu leven we in een werkelijkheid van honderd punten, waarbin nen we onze mogelijke en onmogelijke wenschen moeten comprimeeren, als een kind In een loop hek, waar het niet buiten mag komen; en er is géén uitverkoop, die ons in staat stelt, zonder een merkbare bres in het kleedgeld te slaan, een hiaat in de garderobe stilletjes aan te vullen. „Koopjes", waar we zoo innig voldaan mee konden thuiskomen, behooren evenals koffie met échten room, bananen en verlichte avondven sters tot' het zoet verleden. We zijn nu aangewe zen op vindingrijkheid en op zuinigheid, twee eigenschappen echter, die, wanneer ze hand in hagd gaan, óók voldoeninggevende resultaten kunnen boeken. Zoo heeft de vindingrijke dit seizoen allang bedacht, dat er met bontgarneering veel te be reiken valt, waarmee de wat versleten plekken van een gedragen mantelgecamoufleerd moe ten worden. Bontversiering mag óveral aange bracht worden, mits een zekere symmetrie in acht wordt genomen en zelfs die gelijkheid mag verwaarloosd, mits de lijn verantwoord is. Eén bontzak op een mantel gezet kan zelfs een klein figuurtje méér flatteeren dan een zak aan weerskanten. De verlaagde taille. Nu we het over de zakken hebben: de illustra ties laten zien, dat de mode-ontwerpers in Ame rika (van wie deze modellen afkomstig zijn) hun volgelingen er met een zoet lijntje toe willen krijgen om de verlengde taille te accepteeren. De Geen enkel middel brengi sneller verlichting dan dil eenvoudige recept. Vraagi aan Uw apotheker of d"0- gisf een 30-grams fleschje Vervus (dubbel geconcen treerd). Vermeng het thuif met een kwart liter heet wa ter en een eetlepel suiker Het resultaat is een flinke kwartliter-flesch doelmatige medicijn, ook zeer geschikt voor de kin déren. Dosis: f tot 8 jaar: een theelepel; 8 tot 12 jaar: een des sertlepel; volwassenen: een eetlepel, (telkens na de drie voornaamste maaltijden en voor het naar bed gaan). Haal de 30 gram Vervus In huls (vastgestelde prijs: 75 cent) en maak het van daag nog klaar. Knip dit receptje uit en be waar het goed. De mof geeft den „tusschen"- mantel een wintersche noot Zulke groote heup- zakken zijn alleen voor de slanken slanke kan dit met succes dragen, maar flatteus is deze lijn slechts, wanneer het middel op nor male hoogte zij het slechts even, zooals de teekening laat zien is aangegeven. Eigenlijk gaan we daarmee terug naar een jaar of vijftien geleden, toen we het „middel" vrijwel onder de heupen droegen, wat eerlijk gezegd heel leelijk was. Maar herinnert u zich nog, met hoeveel wel gevallen ge uzelf In den spiegel bekeek, toen ge het waagde een ceintuur op normale hoogte om te houden? Het verlengde lijfstuk van de japon maakte u toen plotseling slank! De lange casaque, die we hier en daar weer te voorschijn zien komen, is dan ook niet recht- neervallend; door enkele plooitjes of door een ingenieuze coupe is de normale taillehoogte even geaccentueerd. Sobere avondtoiletten. Charmant staan twee laag opgezette zakken van bont aan een avondtoilet. Stelt u zich een zwarte dinerjapon van soepel, dof materiaal toot, hooggesloten aan den hfcfls, tot op den voet vallend, met lange, strakke mouw, met als eenige garneering twee zakken van langharig, zilverharig, soepel bont. Als een rijzige figuur dit draagt, een exquise lijn. Ook de avondjurken volgen de soberheid van den tijd: geen décolletté, geen doorzichtig weef sel, geen verrukkende luxe. Zwart overheerscht als kleur; waar de mouwen ontbreken wordt een jasje gedragen, dikwijls van gepailleteerd ma teriaal. Voor het bovendeel van de lange jurk wordt ook zeer veel een andere kleur genomen dan voor den rok. Van twee jurken. Wilt ge nog een suggestie, om een verdragen bordeaux jurkje (of een andere kleur, die met zwart harmonieert) met een zwarten rok, die op non-actief is, te combineeren, gebruikt u dan de goede stukken uit de oude jurk voor een lijf van de nieuwe japon, eenvoudig van snit, met knoop- sluiting middenvoor en een klein kraagje hoog aan den hals. Het zwarte rokje wordt er aan gezet, met een enkele plooi of even schuin val lend. Op den naad van aanzetten komt een smal zwart ceintuurtje, dat twéé losse zakken draagt. De zakken zijn bijna vierkant, naar onderen even breeder uitloopend, van de kleur van het bovenstuk van de jurk en geheel over trokken met een versiering van zwart koord, bij voorbeeld een soort ingesponnen rozet, waar de kleur van de stof doorheen schemert. Werkelijk, ge zijt niet onmodern en ge zult voorloopig niet onmodern zijn, als ge twee ver schillende lappen tot één japon verwerkt. De mode schrijft nog altijd tweekleurigheid voor. „Madame la Mode" zou immers niet zijn wie ze was, als zij ook van den nood geen deugd wist te maken. A. Bgl. Als een onmisbaar attribuut van onze erwten soep is de knolselderij algemeen bekend; veel minder Is in de Hollandsche keuken echter het gebruik doorgedrongen van den selderijknol a's groente. In dezen tijd van het jaar is een proef ermee in 't bijzonder aan te bevelen: de knollen ko men in overvloed op de veiling, ze zijn mooi gaaf en vertoonen nog niet de gebreken, Tie zich straks zoo licht voordoen, wanneer voos heid en wormstekigheid afbreuk gaan doen aar de kwaliteit. De bereiding komt in hoofdzaak overeen met die van koolraap; alleen moeten we er op let ten, dat het schoonmaken en het aan de fcook brengen zoo vlug mogelijk verloopt, daar anders de stukjes kans hebben om hun oorspronkelijke blankheid te verliezen. We snijden daarom den knol in dikke plak ken, nemen rondom de schil weg, leggen dan eenige plakken op elkaar en verdoelen ze op deze wijze vlug In reepjes, die even in water worden afgespoeld om daarna met een bo dempje kokend water aan de kook te worden gebracht. Wie den selderüsmaak weet te apprecieeren behoeft niets anders te doen dan de groente gedurende ongeveer 20 minuten op een zacht vuur tegelijkertijd gaar en droog te laten koken en ze vervolgens af te maken met een klontje boter. Wie echter den smaak te sterk mocht vinden, kan bij de gare groente een scheutje melk doen, dit aan de kook laten komen en het dan met wat aangemengd aardappelmeel bin den tot een sausje, dat met een klontje boter wordt afgemaakt. Ook in ongekookten vorm als slaatje dus is knolselderij een kenismaking zeker waard. We beginnen met het bereiden van de slasaus en rekenen daarvoor per persoon een niet al te vollen eetlepel kwark (ongeveer 30 g.); we ver dunnen de kwark door er een eetlepel mei* door te kloppen en ze dan op smaak te maken met eenige druppels citroensap of azijn, een snuifje zout en wat fijngehakte peterselie. Boven de schaal met het sausje raspen we met een grove rasp den selderijknol en roeren, terwille van de kleur, telkens het ge raspte gedeelte door de saus, totdat ten slo'te de gewenschte hoeveelheid Is verkregen. Aardappelen, die door de vorst zijn aange tast, houde men eenige etmalen in kamertem peratuur. Bü het koken voegt men meer zout toe; opdat de zoutsmaak niet te sterk wordt, laat men een stukje brood meekoken. Bevroren uien behouden hun smaak, maar bederven spoedig. Geheel bevroren aardappelen smaken zoet: men kan ze gebruiken om er een toespijs als aard appeltaart of aardappelkoekjes van te ma ken. ZUTPHEN - ROTTERDAM, eendrachtsweg 3 AtiCTronAM f AFD VAN DEN 8ERG 4 co s METAALHANDEL1 AMSTElKUAIVI L PRINS HENDRIKKADE 162 moeten oplossen in twaalf liter water. Een ge bruiksaanwijzing wordt echter ongetwijfeld bij deze producten verstrekt. Hoewel deze manier van ontharden duurder uitkomt dan de ont harding met soda, is zij ongetwijfeld veel ge makkelijker en beter. Wasschen zonder zeep. We hebben na aaj^egeven op welke .wijze men water laan ontharden, waardoor bij het wasschen een besparing aan zeep wordt ver kregen, doordat zich practisch geen kalkzeep meer zal vormen. Maar een zeepbesparing al leen langs dezen weg zal In het algemeen niet voldoende tegemoet komen aan ons tekort of gebrek aan zeep, zoodat bet ook noodlg zal zijn, de goederen, die daarvoor geschikt zijn, te was schen zonder zeep. Waschmiddelen. Er is thans reeds een groot aantal middelen in den handel, die geschikt zijn als vervan gingsmiddel voor zeep. Bij onderzoek van een aantal van deze middelen bleek, dat deze in hoofdzaak hetzelfde werkzame bestanddeel be vatten, hetgeen echter nog niet wil zeggen, dat alle middelen, die op het oogenblik aangeboden worden, precies gelijk zouden zijn. Hier komt nog bjj, dat niet alle producten, die in deze middelen zijn verwerkt, in onbeperkten voor raad in ons land aanwezig zijn, zoodat het te verwachten is, dat binnenkort weer andere middelen zullen verschijnen. De middelen, die thans in den handel zijn, zijn hoofdzakelijk op phosphaatbasis en op silicaatbasis samengesteld. Verwacht mag echter worden, dat in de naas te toekomst de waschmiddelen meer op sili- oaatbasis zullen worden samengesteld. Het in den handel brengen van deze middelen zal in het vervolg niet meer kunnen gebeuren zonder de contróle en goedkeuring van het rijksbureau voor onderzoek van handelswaren en den rtjlcs- vezeldienst. Hierdoor wordt voorkomen, dat In ferieure of schadelijke middelen ten verkoop worden aangeboden. Een silicaat, dat reeds zijn weg in de huis houding heeft gevonden, is het waterglas. Het gewone waterglas, zoogenaamd neutraal water glas, dat men ln den kleinhandel (drogist) als een dik vloeibaar siroop kan betrekken en dat veelvuldig wordt gebruikt om eieren in te leg gen, is gebleken een uitstekend vervangings middel te zijn voor zeep. We stellen hier voor op, dat men van al dergelijke vervangingsmid delen niet mag verwachten, dat ze beter zullen zijn dan zeep of zeep zullen evenaren, maar zeker is het wel, dat de resultaten, die bij de proefnemingen werden verkregen, de verwach tingen hebben overtroffen. Wij noemen hier als voorbeeld waterglas, echter zal men met de meeste waschmiddelen, die nu in den handel zijn, doch die we niet alle bij naam kunnen noemen, ongeveer gelijke resultaten krijgen. In tegenstelling met een zeepoplossing ver toont een oplossing van een vervangingsmiddel in de meeste gevallen geen schuim en dit 281 de meeste huisvrouwen even heel vreemd aan doen. Voor het overige hebben deze stoffen en vooral de silicaten vele eigenschappen mei de zeep gemeen en daarvan trekken we profijt, wanneer we deze producten als waschmiddel gebruiken. Wat kan gewasschen worden zonder zeep? Alle weefsels, waarin plantaardige vezelstof fen, dat zijn dus katoen en linnen, maar ook kunstzijde, doch geen acetaatzijde, zijn ver werkt, kunnen zonder zeep worden gewas schen. Weefsels, waarin zich dierlijke vezels be vinden, mogen niet met deze middelen worden behandeld. Daarvoor reserveere men de zeep. Met zeep moeten dus alle stoffen, breisels en weefsels van wol, echte zijde en kunstzijde worden gewasschen. Het zijn echter niet alleen de witte weefsels van katoen, linnen enz., die men zonder zeep kan wasschen, maar even zeer de gekleurde weefsels als zakdoe ken, bonte doeken, pyjama's en zelfs kunstzijden kougen. Het is zelfs gebleken dat de kleurstof, mits deze waterecht is, in op lossingen van deze waschmiddelen, minder van het goed afloopt dan in gewone zeepoplossingen Het wasschen. Bij het wasschen met vervangingsmiddelen voor zeep kan ln het algemeen gezegd worden dat men precies zoo te werk kan gaan, als men dit gewend was te doen, alleen natuurlijk met dit verschil, dat nu geen zeepoplossing wordt gebruikt, maar een oplossing van een vervan gingsmiddel. Het is echter van zeer groot belang, dat het vuile waschgoed vóór het eigenlijke wasschen goed wordt geweekt in koud of lauw water. Dit geldt ook voor het wasschen met zeep, maar wanneer zonder zeep wordt gewasschen, is het zeker noodzakelijk. Het vuil weekt hierbij los van de vezels en ls daardoor veel gemakkelijker te verwijderen, zonder het weefsel sterk te wrijven of te boenen. Immers tegen sterk wrij ven en borstelen ls geen enkel weefsel op den duur bestand en hierdoor wordt eep snellere slijtage veroorzaakt.- En het ls nu niet alleen van belang, dat onze huishoud- en andere weefsels behoorlijk worden gereinigd, maar van baast nog grooter waarde is het, wanneer de Dit bavetje, dat niet alleen baby's kleeren van voren beschermt, maar ook de schouder tjes, zal dankbaar aanvaard worden door de moeder, voor wie het voeren van haar twee- of driejarige dagelijks een ware vechtpartij betee kent tusschen het volgeladen lepeltje en het onwillige hoofdje, dat zich omdraait juist op t kritieke moment, zoodat tomatensoep, spinazie enz. overal en misschien ook op de schoudertjes spatten. Het maken van dit servetje neemt weinig tijd Men knipt het uit het meest geschikte ma teriaal, dat men bezit of uit matting of frotte dat men er voor aanschaft. Van voren wordt de normale lengte gehandhaafd, aan weerszij den is het afgeronde overhangende gedeelte vijftien centimeter, van achteren wordt een verlengstuk van tien centimeter aangeknipt, dat in het midden met knoopen sluit Vier smalle banden worden aangenaaid, zoo als op de teekening aangegeven, de wijze van sluiten wijst zich vanzelf. Het figuurtje (elke andere voorstelling kan hiervoor dienen) is van materiaal ln afstekende kleur uitgeknipt en met den festonneersteek opgewerkt. Als afwerking is het bavetje zelf ook met dezen steek omgewerkt, nadat de stof even ls ingeslagen. Het servetzakje maken we om wasch te sparen van zeildoek. Met een kleurig lintje wordt het dichtgestrikt. A. onvermijdelijk optredende slijtage tot een mi nimum wordt beperkt. Na het in weeken wordt het goed uitgewron gen of uitgeknepen, waarna het eigenlijke was schen volgt. Bij het wasschen met vervangings middelen is het niet noodzakelijk, dat het goed, zooals bijvoorbeeld bij gebruik van een zelf werkend waschmiddel, wordt gebracht in ae koude waschvloeistof. Het is hier geen bezwaar, wanneer het water eenlgszins warm is, bijvoor beeld badtemperatuur heeft. Onze waschvloei stof met waterglas maken we nu als volgt: per 12 liter water, zoo mogelijk onthard water, voe gen we toe een deciliter waterglas, zooals we dit hebben gekocht. Met deze oplossing gaan we nu het witte goed wasschen. Het is wel ge- wenseht, dat de verhouding tusschen de hoe veelheid waschgoed en de vloeistof wat ruim ls, zoodat het waschgoed niet stijf opgepakt in den waschketel ligt en we het zoo nu en dan eens kunnen omroeren. Het geheel wordt nu verwarmd tot de vloeistof bijna kookt, waarna we de vloei stof nog circa tien minuten tegen de kook aanhouden. Hoewel niet direct schadelijk, is het toch beter, dat de vloeistof niet werkelijk kookt. Nu gaan we verder precies eender te werk, als we dit gewend zijn te doen. We kunnen de vloeistof laten afkoelen en het goed met de hand nawasschen ter verwijdering van vlek ken of we kunnen het goed een tweede sop geven en daarna met de hand wasschen. Onze ervaring is, dat waterglas in het algemeen met schadelijk is voor de huid en dat in veie geval len de huid minder rimpelt dan bij wasschen met zeep Na het wasschen wordt vooral goed gespoeld, opdat geen resten van het waschmiddel in he: goed achterblijven. Dat zou op den duur scha delijk zijn. Wat niet altijd direct schoon kan worden gekregen, zijn zeer vuile en vette doe ken of servetten met vruchtenvlekken. Maar dergelijke doeken zijn, op de gewone wijze ge wasschen, ook niet zonder meer schoon te krijgen. Men doet het verstandigst door der gelijke vuile doeken op de plaats van de vlek ken met een weinig zeep in te smeren, waarna de vlekken wel zullen verdwijnen. Voor derge lijke vlekken moet het goed gebleekt worden. Wij hebben nu een "oorbeeld gegeven van een waschproces met waterglas als reinigingsmid del. Gebruiken we vervangingsmiddelen voor zeep, welke in hoofdzaak uit pho6phaten of si licaten bestaan (dat zijn dus de meeste nudae- len, welke thans aan de markt zijn), dan los sen we hiervan per 12 liter water 6 afgestreken eetlepels op. De behandeling voor het witte goed ls verder dezelfde als reeds werd om schreven. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat ook deze zeepvervangingsmiddelcn schaarsch kunnen worden en dat het kan voor komen, dat zü niet ln onbeperkte mate in den handel verkrijgbaar zullen zijn. De soepen waarvan hier sprake is, bezitten een zóór volledige voedingswaarde, dat ze zon der eenige aanvulling geschikt zijn een middag maal te vormen, dat aan de eischen voldoet.... op voorwaarde dan altijd, dat de soep „stevig" is en dat er per persoon een paar flinke boraen van worden gebruikt, d. i. ongeveer een liter. Als eiwi taan vulling m een soep zonder vieescü staat in de eerste plaats melk, eventueel aan gemengd taptemelkpoeder, tot onze oeschik- king als een middel, dat niet alleen de voe dingswaarde verhoogt, maar dat ook den smaak van het gerecht in den regel aanmerkelijk ver betert 'aardappelsoep, erwtensoep, boonen soep). Ook peulvruchten kunnen aan een soep oe vereischte hoeveelheid eiwit geven; in dat ge val echter is toevoeging van melk zij net ook in kleine hoeveelheid van dubbel belang, omdat de melk-eiwitten in staat zijn, het n:?t geheel volwaardige peulvruchten-eiwit aan te vullen tot een waardevol geheel. Aaraappeien kunnen om dezelfde reden ook worden aanbe- vo.en bij de bereiding van een peulvruchten- soep; bovendien vormen ze een bindmiddel, dat zonder een urenlangen kooktijd de soep toen helpt aan de gewenschte gelijkmatige dikte De in het middagmaal gewenschte hoeveel heid koolhydraten wordt ln deze soepen aar- gebracht door de peulvruchten, de aardappelen, de riist of de vermicelli; waar van de twee laatstgenoemde stoffen de hoeveelheid mmaer sterk kan worden opgevoerd, zal het aanbeve ling verdienen, bij elk bord soep zoo mogelijk een snede bruin brood te geven Het in het middagmaal wenschelijke vet kan in soep gemakkelijk worden aangebracht, in den vorm van boter of vet. Mineralen hebben de hier bedoelde soepen te verwachten van de peulvruchten, van de aardappelen, van de steeds ln ruime hoeveel heid toegevoegde soepgroente en ook van de vaak bijgevoegde melk; vitamines worden in be hoorlijke hoeveelheid en in de noodige variatie verschaft door soepgroente, aardappelen, peul vruchten. Van elk der beide typen, die op zicnzell een volledig middagmaal kunnen verschaffen de peulvruchtensoep en de aardappelsoep laten we hier het „grondrecept" volden voor vier volwassen personen; in verband met omstan digheden in het gezin (bepaalde smaakvoorkeur bijvoorbeeld) kan de huisvrouw in dit grondre cept eenige wijziging aanbrengen, mits van de hoofdzaken niet wordt afgeweken. Van weinig beteekenis is het o. m., ais aan een witteboc- nensoep wat tomatenpurée of wat keme wordt toegevoegd; van ingrijpend belang daarentegen zou zijn het schrappen van de soepgroente. Erwtensoep. Drie ons groene erwten, twee Hter water, vier groote aardappelen, een flinke prei of m, een half ons bladselderij, plukje peterselie, vier kleine theekopjes melk of vier afgestreken eet lepels taptemelkpoeder, aangemengd met vier kopjes water, een half ons boter of vet. Laat de gewasschen erwten een nacht wee ken in de helft van de voorgeschreven hoeveel heid water, zet ze met hetzelfde water op, voeg er een lepel van de boter of het vet bij en laat ze op een zacht vuur gaar worden (ongeveer anderhalf uur). Stamp de erwten tot 'n gelijke puree en verdun die geleidelijk met de melk en met de rest van het water; laat de soep aan de kook komen en voeg er dan de in blokjes gesneden aardappelen, de gesnipperde prei en selderij, de rest van de boter of het ve' en wat zout bij. Laat de soep zachtjes neg een halt uur doorkoken; roer van tijd tot tijd om ae intusschen gaar geworden aardappelstukjes ge deeltelijk fijn te wrijven en zoodoende het ge lijkmatig binden van de soep te bevorderen. Voeg er in de soepterrine de fijngesneden pe terselie by. Aardappelsoep. Een Kg. aardappelen, een halve liter water, anderhalve liter melk óf anderhalf ons tapte melkpoeder, aangemengd met pijn. anderhalve liter water, een prei, een half ons bladselderij, een half ons wortel, een half ons spruitjes, plukje peterselie, een half ons boter of vet. wat zout. Snijd de met een aluminium pannen spons schoongeboende aardappelen in parten en laat die met de gesnipperde soepgroenten (behalve de peterselie) gaar smoren ln de helft van ae voorgeschreven hoeveelheid water, onder toe voeging van de boter of het vet. Stamp na een half uur het mengsel tot een gelijke purée. ver dun die (op het vuur) geleidelijk met de melk en de rest van het water, laat de soen een oogenblik doorkoken en maak ze dan af met het zout en de peterselie. MARTTNE WITTOP EL lmp..Rott»ri Prod Mij WIT TC MUTS -MWom AMSTERDAM ROKIN 42 OPGERICHT 186? VOORHEEN RAJLVERSTRAA1 51 VG'f A6T UW OF UROG($T. 11 CT p 5EU JK AAW J £GND Zendt non en 25 cent aan postzeeels b|) voorkeur van S cent en U ontvangt een mooi boek met ruim .00 maten en modellen en tevens een ?raui apparaat om U te laten zien noe gemanke- Uik onze metbode is om THUIS alle (dee ding te leeren maken en vermaken BON MS INSTITUUT E.N.8.A.LD. Tolsteegsingel 54 Utrecht Naam: Adres:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 7