Tijdelijke toelage aan Rijkspersoneel Britsche luchtaanval op Duitsche Noordzeekust verijdeld Vermiste jongelui terecht Verduistering Koning George ontvangt Hopkins Thailandsche opmarsch in Cambodsja gestuit „Bulgarije is bereid" Falklandeilanden voor de V.S.? f VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Min imum-kindertoelage Verhoogd Gemeentelijke nakeuring van films UITVOER VAN WILD Duitsche vaartuigen zonder succes aangevallen Kranig optreden beloond De Amerikaansche hulp voor Onbezet Frankrijk Dp verdediging van civiele installaties in de V.S. Duitsch kerkelijk bezit door Britsche bommen getroffen JAPANSCH OORDEEL OVER TAAK VAN NANKING DE JONGSTE AANVAL OP LONDEN Zwetkowitsj confereert met Kroaten en Slovenen Een Italiaansche divisie onderscheiden DINSDAG 14 JANUARI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27^ ct. per week, per kwartaal f 3.58 VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 2279» DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE De kindertoelage Verordeningen in dezen verliezen van rechtswege haar geldigheid Monopoliehoudster alleen gerechtigd J' V Indo-Chineezen hebben vier vliegtuigen neergehaald De oorlog ter zee GEEN CARNAVALS FEESTEN IN LIMBURG Jongeman redde met levensgevaar een 18-jarigen drenkeling van den dood Conclusie der Buigaarsche pers uit redevoering van Filof Beweringen over Duitsche troepen naar Bulgarije Moskou weet van niets „MANHATTAN" AAN DEN GROND GELOOPEN Inhoud van concordaat met Portugal Na een uiterst vermoeienden schaatstocht te Huizen teruggekeerd Ambassadeur van Mandsjoekwo te Nanking aangekomen Geheime clausule in overeen komst LondenWashington De tegenwoordige positie van Hongarije Toespraak van Teleki JAMES JOYCE f Ochtenddonker Varken was juist geslacht Maarclandestien Van vee- en vleeschtoe wijzing uitgesloten WOLVEN EN VOSSEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voot prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van de departementen van Financiën en van Binnenlandsche Zaken betreffende toekenning van een tijdelijke toe lage aan het rijkspersoneel en verhooging van het minimum van de kindertoelage. Deze beschikking luidt als volgt: Met ingang van 1 December 1940 wordt aan het gehuwde rijkspersoneel, in vasten en tjjdelijken dienst of op arbeidsovereen komst naar burgerlijk recht werkzaam, een tijdelijke toelage verleend van zes ten hon derd van de bruto-wedde of het bruto-loon, voor zoover de bruto-wedde of het bruto loon, vermeerderd met deze toelage, een bedrag van f1900 'sjaars niet overschrijdt. Het bovenstaande is niet van toepassing, wanneer ingevolge een algemeene loonsver- liooging na 31 December 1937 de wedde of het loon van vorenbedoeld rijkspersoneel is verhoogd. Met ingang van'l Januari 1941 wordt, bij wijze van tijdelijken maatregel, net mini mum-bedrag van de kindertoelage, bedoeld in artikel 21, eerste lid, onder a, en in artikel 24, zevende lid, van het Bezoldigings besluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1934, van f 60 's jaars, f 1.15 per week of f 5 per maand per kind, opgevoerd tot f75 'sjaars, f 1.45 per week of f6.25 per maand per kind. In artikel 4 eerste lid van de Bioscoopwet is bepaald, dat de gemeenteraad onder goedkeu ring van de Kroon bij verordening kan bepalen, dat vergunningen voor het in het openbaar geven van bioscoopvoorstellingen slechts zullen kunnen worden verleend met inachtneming van de in die verordening gestelde voorschriften. Thans is in het Verordeningenblad een besluit verschenen van de secretarissen- generaal van Binnenlandsche Zaken en van Justitie, volgens hetwelk voorschriften, als bedoeld in genoemd artikel 4 eerste lid, niet mogen strekken tot keuring van de te vertoonen films of van de afbeeldingen ter reclame voor films, noch tot het verbieden van toelating van personen beneden zekere leeftijdgrens bij voorstellingen. Gemeentelijke verordeningen, welke thans van kracht zijn, verliezen van rechtswege haar geldigheid, voor zoover zij in strijd zijn met de nieuwe bepaling. Blijkens een besluit van den secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherii is de uitvoer van levend en ge slacht wild tot een nader te bepalen tijdstip slechts aan de stichting Nederlandsche Cen trale voor eieren en pluimvee, gevestigd te Beekbergen, als monopoliehoudster, toegestaan. Zonsondergang 14 Jan. 17.55 Zonsopgang 15 Jan. 9.43 Maanopkomst 19.39 ondergang 9.51 BERLIJN, 13 Jan. (D.N.B.) NasCr de Brit- sche berichtendienst meldt, is de speciale afgezant van Roosevelt, Hopkins, heden door den Engelschen Koning in het Buckingliam- paleis in audiëntie ontvangen. SJANGHAI, 13 Jan. (DNB) Vier Thai landsche vliegtuigen zijn op 10 Januari neergeschoten, zoo meldt een Indo-Chi- neesch frontbericht. Twee werden door het luchtafweergeschut, twee door het lucht- wapen neergeschoten. De opmarsch van de op verscheidene plaatsen in de provincie Cambodsja binnengedrongen Thailandsche troepen is, volgens hetzelfde bericht, in ver bitterde gevechten gestuit. Verder wordt bericht dat de nieuwe Fransche opperbe velhebber van de Indo-Chineesche troepen, generaal Mordant, Woensdag in Saigon wordt verwacht. Generaal Maurice Martin, die tot dusverre opperbevelhebber was. keert naar Frankrijk terug. Omtrent deiv luchtslag op 10 Januari hebben de autoriteiten van het Indo-Chineesche leger te Hanoi bekend gemaakt, dat twee Thailand sche vliegtuigen boven Oost Poipet zijn neer geschoten. De Thailandsche luchtstrijdkrachten deden ook een aanval op Thaikek, aldus voeg den Indo-Chineesche ambtenaren hieraan toe, Zij deelden echter niet mede, of er schade was aangericht. Later werd nog uit Hanoi gemeld, dat de twee Thailandsche vliegtuigen, die bij een luchtge- ,echt neergeschoten waren, in de nabijheid van Siemreap vernield zijn aangetroffen. De toe- s'.eikn hadden deze p,.,s i.s aangevallen en waren uaarfcij tot een luch,gevecht gencrvzaakv Het Fransche bericht dementeert voorts of ficieel dat het Fransche luchtwapen ooit offi cieel de Thailandsche hoofdstad gebombardeerd heeft. De Thailandsche infanterie heeft naar het rapport voorts meldt met aanzienlijke strijdkrachten een aanval ondernomen op Kradoi, tien kilometer ten Oosten van Poipet. Het Indo-Chineesche bataljon, dat dit punt bezet heeft, heeft zijn defensieve positie be trokken, zonder daarbij door den vijand ver ontrust te worden. BERLIJN, 13 Jan. (D.N.b!) Naar het D. N. B. verneemt zijn Zondag twee Britsche vliegtuigen, toen zij in een groote formatie de Duitsche Noordzeekust probeerden te bereiken, door marine-artillerie en een be wakingsvaartuig der marine neergeschoten. De overige Britsche machines werden door het uitstekend gerichte Duitsche afweervuur uit elkaar gejaagd en genoodzaakt terug te keeren, alvorens zij Duitsche doelen hadden kunnen aanvallen. Naar verder wordt vernomen zijn de verliezen, die het Engelsche luchtwapen bij zijn aanval op de Noord-Fransche kust van 10 dezer geleden heeft, nog met een vliegtuig verhoogd. Dit toe stel wferd door artillerie der marine neergescho ten. Het totale verlies van het Britsche lucht wapen bij deze onderneming bereikt hiermede negen vliegtuigen. In den loop van den Zondag hebben drie Engelsche Lockheedmachines, naar het D. N. B. verder verneemt, een Duitsch patrouil levaartuig op de Noordzee aangevallen met bommen en torpedo's, die alle haar doel misten. Als gevolg van het doeltreffend af weervuur van het Duitsche patrouillevaar tuig draaiden de vijandelijke toestellen af. zonder den aanval te hervatten. Een even scherpe terechtwijzing viel aan eenige Britsche jagers ten deel, die aan de Kanaalkust patrouillevaartuigen en haven- beschermingsbooten poogden aan te vallen. Twee Hurricanes werden hierbij door de luchtafweerartillerie neergeschoten. Schout bij Nacht Lutzow publiceert onder het opschrift „Zestien maanden offensief ter zee" een interessant overzicht van de zee-strategische situatie van Duitschland. Hij wijst daarbij op den buitengewoon veel geringeren omvang der Duitsche zeestrijdkrachten bij het uitbreken van den oorlog, toen 22 Duitsche torpedobootjagers stonden tegenover 252 Engelsche en Fransche. De schout bij nacht ziet hierin het bewijs, dat Duitschland een oorlog met Engeland noch ge wild heeft, noch daarop voorbereid was. Des te verwonderlijker zijn dan ook de Duitsche succes sen. Om zijn argumenten nog meer kracht te verleenen baseert de schrijver zich in de eerste plaats op officieele Engelsche'getallen. De Brit sche admiraliteit heeft het verlies toegegeven van 450.000 br. ton aan oorlogsschepen. De kleine Daar de tijdsomstandigheden het vieren van Carnavalsfeesten niet toelaten, hebben eenige Limburgsche carnavalsvereenigingen reeds be sloten, in de plaats daarvan een vereenigings- t'eest voor hare leden te ofganiseeren. Zoo heeft het Mannen- en a Capellakoor Zanglust te Tegelen besloten het jaarlijksche „Oelesfeest" te houden. In den namiddag van den 14en Juli van het vorig jaar was te Tilburg de 20-jarige Gerrit Verheijen, wonende Koningshoeven 34, met een vriend aan het biljarten in een café, nabij de brug over het Wilhelminakanaal aan de Ko ningshoeven. Plotseling werd er om hulp geroepen. Er bleken vlak in de buurt een paar jongelieden te water te zijn geraakt. Verheijen bedacht zich geen oogenblik en snelde naar buiten. Daar vernam hij, dat twee jongens in een kano gezeten, met hun vaartuigje waren omgeslagen. Een der jongens, F. van Hest, kon zelf aan den kant komen en werd door omstanders aan wai ge bracht. De andere evenwel, de 18-jarige H. de Gouw, was enkele malen boven gekomen, doch dreigde te verdrinken. Verhejjen ontdeed zich resoluut van overbo dige kleeren en sprong te water. Hij moest enkele malen duiken vooraleer hij De Gouw grijpen kon. Tenslotte echter werden zijn moedige po gingen met succes bekroond. Hij bracht De Gouw aan den kant. De jongeman bleek reeds bewusteloos te zijn. Verheijen zette zijn po gingen om het leven van den drenkeling te red den onverminderd voort en paste kunstmatige ademhaling toe. Na eenigen tijd keerden de le vensgeesten terug. De G.G. en G.D., die mmid- dels ter plaatse was gekomen, nam den jongeman mede naar het ziekenhuis en na daar enkele weken te zijn verpleegd kon hij hersteld naar huis terugkeeren. Zondagmiddag is den moedigen rr.enschen- redder Verheijen in een der lokalen van het St. Elisabethziekenhuis te Tilburg een verdiende hulde bereid, in tegenwoordigheid van zijn va der, zijn broers, zijn vrienden, alsmede den ge redde. De geneesheer-directeur van het Ziekenhuis, dr F. S. P. van Buchem, sprak namens de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen. Na de feiten te hebben verteld, zooals wij die hier boven weergaven, prees dr. Van Buchem Gerrit Verheijen voor zijn moedig, kordaat en paraat optreden. \'erheijen redde De Gouw niet alleen uit het water, hij paste óók nog kunstmatige ademhaling toe. Inderdaad heeft De Gouw dus aan Verheijen het leven te danken! Spreker nam tevens de gelegenheid te- baat, nog eens te wij zen op het groote nut van de kennis van zwem men en zwemmend redden en van de toepassing van kunstmatige ademhaling. Dit sprekend geval moge velen ter ernstige leering strekken, al dus spr. Namens de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen bood dr. Van Buchem aan Gerrit Verheijen een stoffelijke gave in geld, een schriftelijk diploma en een zilveren medaille aan. Verheijen sprak een eenvoudig dankwoord. Hij dankte voor de geschenken, ofschoon hij ook zonder deze te ontvangen, er steeds op uit zal zijn het leven van zijn evenmenschen indien dit in gevaar verkeert te redden. Vermelden we tenslotte nog, dat deze huldi ging mede bijwoonde de heer Bastijn namens de Nederlandsche Vereeniging tot redding van drenkelingen, de Tilburgsche Vrijwillige Brigade ien het Tilburgsch Zwembad. Duitsche vloot bezat bij het uitbreken van den oorlog slechts een sterkte van 290.000 br. ton en heeft daarvan slechts 70.000 ton verloren. Daarbij moet men er aan denken, dat een groot deel van deze successen behaald is voordat Duitschland door de operaties te land in het bezit kwam van belangrijke steunpunten van de Noordkaap tot de Golf van Biscaye. Het geheim der successen ligt in den offensieven geest van de Duitsche marine. Uiteraard bevat het artikel geen bijzonder heden omtrent de intusschen bereikte uitbreiding van de Duitsche zeestrijdkrachten. SOFIA, 13 Jan. (D.N.B.) „Het belangrijkste gebod van Bulgarije in dit voor Bulgarije en ge heel Europa zoo belangrijke oogenblik is paraat heid." Deze conclusie wordt door de Bulgaar- sche bladen getrokken uit de Zondag door de ministers gehouden redevoeringen en in het bij zonder uit die van mipister-president Filof. Het blad Mir bestempelt de drie volgende pun ten als de belangrijkste uit den oproep der mi nisters: le. Handhaving van de integriteit en onaf hankelijkheid van den staat. 2e. Verwezenlijking der nationale aanspraken en belangen van Bulgarije. 3e. Het land buiten den oorlog houden. Als belangrijkste middel hiertoe beschouwt het blad, eveneens in de lijn van de redevoeringen der Bulgaarsche ministers, de bereidheid tot het aanbinden van den strijd met iederen aanvaller en-het voegt hier nog aan toe: „Bulgarije is be reid." Verder wordt uit Sofia bericht, dat de dienstplichtigen van het wapen der artillerie, die nog niet gediend hebben en wier beurt het thans is om in dienst te treden, tegen 15 Januari voor eerste oefening zijn opge roepen. BERLIJN, 13 Jan. (A.N.P.) Van welingelichte zijde wordt het volgende vernomen. Ten aan zien van de vele geruchten, Onware beweringen en combinaties, die de laatste dagen zoowel in de wereldpers als door de buitenlandsche pers- bureaux over zgn. Duitsche troepentransporten naar Bulgarije gepubliceerd zijn, verwondert men zich er in politieke kringen alhier niet over, dat het' officieele Sovjet-Russische persbureau Tass op grond van die berichten er toe overging een tegenspraak uit te geven. In deze tegenspraak constateert Tass, dat van Duitsche zijde tegenover de Sovjet-Unie nooit de kwestie van het verblijf of het vervoer van Duitsche troepen naar Bulgarije ter sprake is gebracht. Ten aanzien van de bewering, dat de Sovjet-Unie op een vraag van de Bulgaarsche regeering inzake de toelating van Duitsche troe pen tot Bulgarije toestemmend geantwoord zou hebben, merkt Tass voorts op, dat de Bulgaar sche regeering zich nooit tot de Sovjet-Unie met een dergelijke vraag heeft gericht en dientenge volge van de Sovjet-Unie ook geenerlei antwoord kon ontvangen. NEW YORK, 13 Jan. (A.N.P.) Het groote Amerikaansche passagiersschip Manhattan is voor de kust van Florida aan den grond geloo- pen, zoo is Zondagavond uit Jacksonville gemeld. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. De Man- ïattan heeft een waterverplaatsing van 24.289 ton en werd in 1932 in dienst genomen. Het schip behoort aan de United States Lines. LISSABON, 13 Jan. (D.N.B.) De bladen publi- ceeren de van September dateerende bul „Solem- nibus conventionibus", welke op grond van het tusschen Portugal en het Vaticaan gesloten con cordaat en de missie-overeenkomst van Mei 1940 de oprichting inhoudt van twee aartsbisdommen in Duanda en Lourence Marques, en vijf nieuwe bisdommen met zetels in Nova Lisboa, Silva Porto, Seiva, Nampula en Dili, alsmede van een missiegebied in Fortugeesch Guinea. LONDEN, 13 Jan. (A.N.P.) Te Bishop Auckland heeft Dalton een rede uitgesproken, waarin hij verwees naar het besluit ten aanzien van zekere goederenzendingen, die door het Amerikaansche Roode Kruis in het onbezette Frankrijk moeten worden verdeeld. Hij zeide: „Op verzoek van president Roosevelt heeft de Britsche regeering besloten zekere goederen toe te laten tot het onbezette deel van Frankrijk, wanneer zij onze controle passeeren. Deze goe deren zullen worden beperkt tot medische artike len in engeren zin, voorts tot vitaminepreparaten, gecondenseerde melk en kleeren voor zuigelingen. De goederen zullen door agenten van het Ame rikaansche Roode Kruis en door kinderklinieken en ziekenhuizen worden gedistribueerd. Er wor den strenge waarborgen opgesteld tegen een misbruik van cfeze overeenkomst. Wij behouden ons het recht voor te allen tijde verdere zendin gen te verhinderen, wanneer de voorwaarden, die wij gesteld hebben, niet in acht worden ge nomen." Zooals wij reeds Maandagavond berichtten werd sedert Zondagmorgen een drietal jongelui uit de gemeente Huizen vermist, dat per schaats het IJsselmeer was opgegaan. De jongelui zijn echter Maandagavond behouden en wel terug gekeerd. Zondagmorgen waren v. d. Bosch en Hage- doorn, na eerst op het water in de haven ge reden te hebben, het IJsselmeer opgegaan en ontmoetten daar hun plaatsgenoot Klein, die met hen meereed. Zij geraakten tenslotte zoo ver uit de kust, dat zij zich niet meer konden oriën- teeren. De opkomende mist belette bovendien elk uitzicht, zoodat zij gedwongen werden steeds rond te rijden. Na vele uren gingen zij uiterst vermoeid tegen de ijsschotsen liggen, waar zij den geheelen nacht hebben doorgebracht. Maan dagmorgen zetten zij hun tocht over het IJssel meer voort. Tenslotte ontmoetten zij eenige Spa kenburgers, die hun den weg langs de kust naar huis hebben gewezen. Buitengewoon vermoeid kwamen zij Maandagavond, na 34 uur omzwer ven, tot groote vreugde van de familie in Huizen aan. NEW YORK, 13 Jan. (D.N.B.)De minister van Defensie, Stimson, heeft bekend gemaakt, dat een commissie van zeven ingenieurs is be noemd, die tot taak heeft het probleem te bestudeeren van de verdediging van belangrijke civiele installaties in geval van oorlog. Onder de te bespreken problemen vallen ook de luchtbe scherming en de voorziening van water en electrischen stroom. BERLIJN, 13 Jan. (D.NB.) Katholieke geeste lijken uit West-Duitschland hebben dezer dagen aan het presidium van het Duitsche Episcopaat een uitvoerig rapport toegezonden over de ver nieling van kerkelijk bezit door de Engelsche vliegtuigen. Het rapport ging vergezeld van een aantal fotografische opnamen, die den omvang der schade duidelijk aantoonden. Vooral betrof het hierbij vernielingen in de omgeving van de stad Düssetdorf a. d. Rijn, waar bij een aanval twee kerken, een klooster en een katholiek ge- zellenhuis zware bomtreffers kregen. In het rapport wordt er ook op gewezen dat de schade, die aan de kloostergebouwen is be rokkend, bijzonder zwaar is, daar hierbij kost bare historische kerkbeelden en ornamenten vernield zijn. De schade, welke de aanvallen der Engelschen aan eigendommen der Katholieke Kerk in de laatste tien a twaalf maanden heb ben berokkend, wordt door de bevoegde ker kelijke instanties op vele honderdduizenden rijksmarken geraamd, zonder mee te rekenen de historische schilderstukken en ornamenten, welker waarde in het geheel niet te ramen valt. Ook ditmaal verzoeken de geestelijken, zooals reeds in vorige gevallen, dat het Episcopaat het rapport naar het Vaticaan zal opsturen. TOKIO, 13 Jan. (D.N.B.) Het is duidelijk, dat de Nanking-regeering haar moeilijke taak, het tot stand brengen van een wedergeboorte van China, niet ten uitvoer kan leggen, wanneer Japan haar niet zijn volledige hulp ten deel laat vallen, zoo schrijft de Tokio Asahi Sjimboen in een beschouwing over de heroriënteering van de Japansche politiek jegens China. Het feit moet in het licht worden gesteld, dat de Nanking- regeering geen machtelooze instelling is, zooals steeds weer wordt beweerd door Tsjoengking, Engeland en de Vereenigde Staten. Alle hinder palen moeten uit den weg worden geruimd om Nanking tot ontplooiing te brengen. Het blad eischt in dit verband een versterking der vol machten der Japansche ambassade te Nanking. Vooral is het noodzakelijk, dat Nanking van nu af de gelegenheid krijgt zijn activiteit tot geheel Noord-, Midden- en Zuid-China uit te breiden. Alleen op die wijze kan het de harten der Chi- neezen winnen en een werkelijke verantwoorde lijkheid als centrale regeering van China op zich nemen. Dan zal ook het Tsjoengking-regime den toestand beter begrijpen en ofwel zelf tot ont binding overgaan, dan wel een samenwerking met de Nanking-regeering nastreven. Naar verder uit Nanking wordt bericht, is vandaag de eerste ambassadeur van Mand sjoekwo in China. Loejoenghwan. aldaar aangekomen. verder, is evenals de oorlog van 1914 slechts een uiterlijk teeken voor de innerlijke woeling, die overal de wereld beheerscht. Teleki achtte het zijn voomaamsten plicht om de Hongaarsche natie met haar eigen karakter te laten voortbe staan. Het Hongaarsche volk. aldus meende de minister-president, is vooral door zijn nationale waarde in staat in het Karpatenbekken een leidende rol te spelen. Vervolgens wees Teleki erop, dat Hongarije thans voor nieuwe buiten landsche opgaven staat. De eerste taak is ech ter het bijeenbrengen van alle krachten in dienst van de natie. Teleki legde voorts den nadruk op de noodzakelijkheid van een volgens een vast plan geleide economie en sprak ten slotte de hoop uit, dat de Hongaarsche natie zal kunnen medewerken aan het werk van den Eu- ropeeschen opbouw en een kostbaar element van het nieuwe Europa zal kunnen worden. BUENOS AIRES, 13 Jan. (Stefani) De onder staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, Mo- linari, heeft onthuld, dat de overeenkomst tus schen Engeland en de Vereenigde Staten in zake den afstand van steunpunten een geheime clausule behelst, waarbij Engeland zich ver plicht den Vereenigden Staten na den oorlog de Falkland-eilanden af te staan zonder zich te bekommeren om de wettige aanspraken van Ar gentinië op die eilanden en ondanks de door president Roosevelt afgekondigde solidariteit der Amerikaansche republieken. BOEDAPEST, 13 Jan. (D.N.B.) Minister president graaf Teleki heeft op de vergadering van het bestuur van de Hongaarsche regeerings- partij te Miskol in een rede gesproken over de tegenwoordige positie van Hongarije. Allereerst bracht Teleki den dank van de Hongaarsche natie aan de Voorzienigheid tot uitdrukking, dat zij in den huidigen tijd nog een kalm leven kan leiden. De tegenwoordige oorlog, aldus verklaarde de minister-president BERLIJN, 13 Jan. (D.N.B.) Omtrent de aanvallen op Londen in den afgeloopen nacht, waarover het weermachtsbericht reeds eerder melding maakte, wordt nog vernomen, dat Zondag vroeg in den avond verscheidene golven gevechtsvliegtuigen zijn gestart, die hun bommen bij helder zicht konden neer werpen. De aanval was gericht op de ten noorden en ten zuiden van de Theemsbocht gelegen voor den oorlog belangrijke bedrij ven, die ook voor een deel met succes konden worden getroffen. Een reeks branden met sterke rookontwikkeling kon in dit gebied worden waargenomen. Het Engelsche lucht- afweervuur was zoo slecht, dat het de Duit sche vliegtuigen op geen enkele wijze hin derde. Alle Duitsche toestellen keerden zon der verliezen terug. Behalve Londen zijn ook steden aan de Engelsche zuidkust met succes aangevallen. Zooals te Lissabon uit Sao Vicente de Caso Verde wordt gemeld, was het schip, waarvan 29 geredden door een Engelschen mijnenveger naar de haven van Sao Vicente gebracht zijn, het Engelsche s.s. Nalgora (6500 ton) uit Glasgow, dat. in den Atlantischen Oceaan door een duik boot is getorpedeerd. Van de overige 79 leden der bemanning ontbreekt elk spoor. In Portugee- sche scheepvaartkringen verluidt, dat het schip met een lading bevroren vleesch van Argentinië naar Engeland onderweg was. ZURICH, 13 Jan. (D.N.B.) De te Ziirich wo nende Iersche schrijver James Joyce is op 58- jarigen leeftijd aan een darmoperatie overleden. Tot de werken van Joyce behoort de roman Odysseus, die eenige jaren geleden in de Ver eenigde Staten is verboden. Huisvrouw, vind u het óók zoo moeilijk, dat het 's ochtends veel lan ger donker is, dan men kan gebruiken in een goed geordend huishouden? Iedereen en alles is laat, vanaf de kinderenwier schooluren verzet zijn, tot de ochtendpost, die te elfder ure meldt, dat ge middagbezoek krijgt. Als ge dan eindelijk begint met uw dagtaak, wil er maar geen schot in het werk komen, want het is een on geschreven huisvrouwen-axioma, dat men in de vroege ochtenduren het meeste werk verzet en dat men de uren, die men in den ochtend verdoet, door den dag niet meer inhaalt. Omzetten van het werk, zooals uw echtgenoot raadt, gaat onmogelijk, want hoe zou men de late lichte na middaguren kunnen gebruiken voor stoffen en kamers aan kant maken, in één woord voor datgene, wat bij den gouden mond van den morgen stond behoort? Het lange donker is als een dam, die den stroom van het ochtendverloop leelijk tegenhoudt en dien we niet kunnen ontloopen. We moeten hem accepteeren zooals zooveel méér. Laten we het dan maar wat ge makkelijker opnemen, en trachten het werk te comprimeeren. Ook van dit inconvenient make elke huismoeder „het beste". Per slot ziet het er, wat dit betreft, eiken dag 'n stukje lichter uit. Ochtenagemopper helpt toch niet en een goed humeur in den morgen stond is, zeker in deze dagen, goud waard. BELGRADO, 13 Jan. (D.NB.) Minister-presi dent Zwetkowitsj heeft hedenochtend langdurige besprekingen gevoerd met den pas heden in Bel grado aangekomen plaatsvervangenden minister president en Kroaten-leider dr. Matsjek, alsmede met den eveneens pas hedenochtend aangekomen leider der Slovenen, senator dr. Kulovetsj. In aansluiting daarop begaf Zwetkowitsj zich naar prins-regent Paul om verslag uit te bren gen. In verband met deze binnenlandsche poli tieke activiteit gaan er geruchten over een, naar men zegt, op handen zijnde reorganisatie van het Joego-Slavische kabinet. ROME, 3 Jan. (D.NB.) Het 8e en 9e Alpen regiment en het 3e regiment Bergartillerie, waaruit de divisie Julia samengesteld is, welke divisie zich in de hevige gevechten van de laat ste maanden bijzonder onderscheiden heeft, zijn voorgedragen naar een bijzondere correspon dent van Stefani aan het Grieksch-Albaneesche front meldt voor toekenning van de gouden medaille voor dapperheid, de hoogste militaire oorlogsonderscheiding in Italië. Te Oostzaan heeft Maandagmiddag een cri sisambtenaar in samenwerking met een ge meenteveldwachter huiszoeking gedaan bij G„ waar zij frauduleus geslacht vee aantroffen. Een varken, dat juist gedood was, en een ge slacht schaap werden in beslag genomen en naar het abattoir te Zaandam overgebracht. Proces-verbaal is opgemaakt. Het Rijksbureau voor de oedselvoorzieuing in Oorlogstijd deelt mede, dat de volgende slagers, ondanks de in de pers herhaaldelijk bekend gemaakte waarschuwingen, zich aan het frau duleus slachten van varkens of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleus geslachte varkens, hebben schuldig gemaakt: S. Visser, Oranjewal, Dokkum; H. J. v. d. Bosch, Prins Bemhardlaan 267, Veenendaal: mej. M. Eerenberg en A. J. Boelens, Sarphatipark 18, Amsterdam: B. Hartman, Bunschoterweg 37, Ede; Tj. v. d. Laan, Haulerwijk, Ooststellingwerf; L. J. Wooldrik, no. 85, Weerseloo; R. Bokma, Beukenlaan 20b. Soest; J. J. Stalenhoei, Ko- ninginnelaan 101, Soest: Bak, Pompstraat 2, Baarn; S. Barber, Jodenbreestraat 91 Amster dam; H. G. Beijen, Ootmarsumscheweg 246. Al melo; R. W. van Schinkel. Rijksweg 188, Velseir W. Steenhuis, no. 23 Adorp. Vriezenveen; J. H. J Braun, Dubbeldamscheweg 43, Dordrecht; J. G Terstroote Tegelen: G. Poppen, Hoofdstraat 17, Hippolytushoef (Wieringen); Chr. Goes. Ka- na alw eg 56, Den Helder; P. v. d. Ploeg. Noord hom; J. Arts, E. 12, Best: Y. Anema, Heeren straat 10, Bolsward; A. C. F. Hendrickx, Dorps straat 39 Vught; J. van Duinen, Peins, Frane- keradeel: M. de Jager, C. 42, Nieuwdorp. Tegen deze slagers is proces-verbaal opge maakt. Bovendien zijn zij door de Nederlandsche Vee houderijcentrale van het verkrijgen van een toe wijzing van vee en vleesch uitgesloten. HELSINKI, 13 Jan. (DJïB.) In den loop van het afgeloopen jaar werden in Finland in het geheel tienduizend vosseii geschoten. De pelzen brachten per stuk 100500 finmark op. Ge durende dezen winter werden slechts 9 wolven neergelegd, tegen 27 wolven in het overeenkom stige ttfc ak van den winter 1938—1939.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1