New-Yorksche Beurs JACOBUS DE LA LANDE Postgiro-nos van de Winterhulp Nederland DINSDAG 14 JANUARI 1941 Laatste eer aan gesneuvelde Fransche soldaten 8f Mosselenworst en ijspret DECREET OP NATIONALE PRODUCTIE IN TURKIJE Italianen laten Turksche vracht schepen met wapens vrij ARGENTIJNSCH BERG DORP ZWAAR GETROFFEN Door onweer, hagelbuien en lawine geheel verwoest OVERSTROOMINGSRAMP IN TURKIJE De Portugeesche koloniën en de Britsche blokkade Quisling vormt een nieuw regiment vrijwilligers Londen en het economisch accoord BerlijnMoskou OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERU Verstrekken van voorschottoewijzingen van kaas Terroristische aanslag op Japanner .te Sjanghai Fransche begrooting voor le kwartaal goedgekeurd Slowaken repatrieeren uit Frankrijk en België Afscheidsdiner voor Osjima te Tokio Geruchten over onlusten in Albanië tegengesproken Urugeesch blad verboden wegens beleediging van Mussolini Bisschoppen feliciteeren Göring Maaltijd aan kinderen verstrekt Bevolking van Heerlen Overeenkomst Londen Tokio in voorbereiding Vertraagde vliegtuiglevering voor Amerikaansche marine Vriend van Aagje Deken Omzet: 470.000 shares Koersverloop onregelmatig 'Loods brandde tot den grond toe af Onvoorzichtige arbeider te Utrecht Alcoholist veroordeeld Jubileum bij Philips Clearingkoersen ■1 5 - 27 WISSELKOERSEN .- - A ME RIK A A NSC HE GOEDERENMARKT 7.48+ 7.48+ Dëc. Zeeland geen geheimzinnig land „Peer Gynt" in Nijmegen VOETBAL PortugalSpanje 22 Academische examens Machinisten-examen FA ILLISSEMENT EN ISTANBOEL, 13 Jan (D.N.B.) Naar „Tan" meidt, is een decreet in voorbereiding, dat voorziet in een staatscontröle op de produc tie, het vervoer en den verkoop van nationale producten, alsmede op de voor de landsver dediging noodzakelijke grondstoffen. In regeenngskringen wordt bovendien over wogen door den staat richtlijnen te doen aangeven voor den in- en uitvoer. Naar A.NP. uit Rome bericht, hebben Italiaan - sche oorlogsschepen, die eenigen tijd geleden Turksche vrachtschepen met wapens aangehou den hebben, deze schepen thans vrijgelaten, zoo als ook door de Turksche bladen gemeld wordt. Deze vrijlating geschiedde op grond van een Itaiiaansch-Turksche overeenkomst. BUENOS AIRES, 13 Jan. (DNB.) Het in de bergen aan de Boliviaansche grens liggende plaatsje Volcan, dat pas kort geleden door een overstrooming voor de helft is verwoest, is thans door een nieuwe natuurramp geheel in puin ge legd. Zondagavond woedden boven het plaatsje hev.ge pnweders en hagelbuien, zoodat de be woners in panischen angst hun huizen verlieten en in bergholen een toevlucht zochtten. Plotse ling stortte een geweldige steenlawine neer, die het door de overstrooming gespaarde deel van het plaatsje geheel verwoestte Ook de spoorbaan ligt meters dik onder het puin, zoodat het verkeer tusschen Argentinië en Bolivia onderbroken is. ISTANBOEL, 13 Jan. (D.N.B.) Uit Antakya, de hoofdstad van Hatayland, wordt gemeld, dat wolkbreuken en overstroomingen zware schade hebben aangericht. De stad is van de buitenwereld afgesneden. Naar officieel wordt medegedeeld, zijn de verliezen aan menschen- levens zeer groot. LISSABON, 13 Jan. (A.N.P.) In aanwezigheid' van den minister van Koloniën heeft de secre taris van het Portugeesche ministerie van Kolo niën, dr. Emilio da Silva", voor het Lissabonsche Aardrijkskundige Genootschap een lezing gehou den over „De oorlog en het Portugeesche kolo niale rijk". Over den toestand, zooals die voor de Portugeesche koloniale huishouding is geworden door de Engelsche blokkademaatregelen, zeide hij on: „Wij mogen Groot-Brittannië niet aanklagen en nog veel minder de Engelsche re geering. Engeland kwetst ons met een wapen dat eigenlijk in het geheel niet tegen ons is ge richt. Voor de Engelsche regeering staat op het oogenblik het bestaan van haar land op het spel, zij heeft de blokkade ingesteld en kan nu prin cipieel ook voor den Portugeeschen vriend geen uilzonderingen maken. Zij kon de bevoegde in stantie, die uit haar naam de effectieve uitvoe ring der blokkade op zich moest nemen, niet zoo u tgebre'de volmachten geven, dat het mogelijk zou zijn geweest af te wijken van de beginselen. Wij verzoeken Engeland echter voor ons, Por- tugeezen, begrip te toonen en ons geen nutte- looze moeilijkheden te bereiden." OSLO. 13 Jan. (A.N.P.) Vidkun Quisling, de leider der Nationale Noorsche Beweging, heeft Zondag voor de radio een oproep uitgesproken om actief, schouder aan schouder met de Duit- sche kameraden te strijden voor de nieuwe orde ln Europa. Hij riep de luisteraars op toe te treden tot een nieuw „Vrijwilligersregiment Nordland", dat thans is opgericht. Verder verklaarde hij, dat Duitschland tegen het Engelsche despotisme ter wereld een algemeen Europeeschen vrijheids- en onafhankelijkheidsstrijd voert, en dat de Noren daarom uit vrijen wil aan de zijde van Hitier en Duitschland voor de gemeenschappelijke zaak van het Germaansche volk, voor het nieuwe Europa wilden strijden. LISSABON, 13 Jan. (A.N.P.) Er zijn geen aan wijzingen yoor, dat men in Engeland de Duitsch- Russische handelsovereenkomst tracht te ba- gatelliseeren. De opvattingen der officieele Krin gen zijn integendeel volstrekt ernstig, al ver klaart de pers hier en daar, dat eerst de toe komst bewijzen moet, welke vruchten de over eenkomst in feite zal afwerpen. Overigens ziet men in het feit, dat de Duitsch-Russische be sprekingen besloten konden worden juist op het oogenblik, dat Roosevelt zijn machtigingsonvwer? heeft ingediend, een Duitsch-Russisch an'voord op de Engelsch-Amerikaansche samenwerking. Kringen, die au serieux genomen moeten worden, geven te verstaan, dat de Dmtsch-Russische samenwerking de voordeelen zai verminderen, die Engeland uit de politiek van Roosevelt hoopt te trekken. vliegtuigfabrieken voor de vlootcommissie van het Huis van Afgevaardigden verklaard. De vliegtuigen moeten veranderd worden. Boven dien heeft de vliegtuigbouw te lijden onder een tekort aan vakwerkliedën en ingenieurs. SJANGHAI, 13 Jan. (Domei) Twee niet her kende Chineezen, vermoedelijk terroristen van Tsjoengking, hebben Zondag op den Nanking Road, terwijl zich daar de gebruikelijke drukke Zondagsmenigte voortbewoog, een brutalen aan slag gepleegd, waarbij zij den Japanner Iwao Nisji, oud 34 jaar, ernstig verwondden. Nisji droeg de nationale Japansche khaki-uniform, die de aanvallers waarschijnlijk in den waan bracht met een militair te doen te hebben. Het slachtoffer is werkzaam bij de medische kliniek van ean Japansch-Chineesche zijdemaatschappij. Er wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de d8ders. GENèVE, 13 Jan. (D.N.B.). De Fransche be grooting voor het eerste kwartaal is, naar uit Vichy wordt gemeld, eenige dagen geleden goed gekeurd. Zij heeft betrekking op een totaal be drag van 40 milliard francs\ Hiervan zijn 24 milliard voor de gewone begrooting en rond 15 milliard voor de buitengewone. Van dit laatste bedrag dienen 12 milliard voor het liquideeren van oorlogsuitgaven. PRESSBURG, 13 Jan. (D.N.B.) Met steun van de Duitsche overheid heeft de in Parijs opge richte Slowaaksche repatrieeringscommissie tot dusver reeds 3500 Slowaken, onder wie duizend kinderen, uit Frankrijk en België naar hun land kunnen terugbrengen. In Slowakije zijn de terug keerenden in tijdelijke kampen ondergebracht, vanwaar zij in het arbeidsproces worden opge nomen. Het aantal der nog in Frankrijk en Bel gië wonende Slowaken wordt geraamd op 20.000 personen. TOKIO, 13 Jan. (Domei). Aan den pas be noemden ambassadeur te Berlijn, generaal Osjima, is gisteravond een afscheidsdiner aan geboden. Onder de 140 gasten bevonden zich o.a. ae ambassadeurs van Duitschland, Italië, de Hongaarsche en de Spaansche gezant, de am bassadeur van Mandsjoekwo en de gezanten van Slowakije en Roemenië, alsmede'tal van autori teiten ROME, 13 Jan. (DUB.) Van bevoegde Ita- liaansche zijde worden de door de Engelsche propaganda de laatste dagen verspreide geruch ten over bloedige onlusten in Albanië in elk op zicht tegengesproken en wordt geconstateerd, dat zich niet het geringste incident heeft voor gedaan, dat aan de vijandelijke propaganda aan leiding had kunnen geven tot haar valsche be richten MONTEVIDEO, 13 Jan. (A.N.P.) Wegens be leediging van Mussolini is het geïllustreerde tijd schrift Marche door den Urugueeschen minister van Binnenlandsche Zaken voor onbepaalden tijd verboden. BERLIJN. 13 Jan. (D.N.B.) In 'opdracht van de Duitsche bisschopsconferentie hebben de Duitsche kerkvorsten den rijksmaarschalk Her mann Göring in een hartelijk telegram ter ge legenheid van zijn 48en verjaardag gelukge- wenscht Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd deelt het volgende mede: Zooals bekend, konden handelaren en detaillisten, die niet over vol doenden voorraad beschikken, van 4 e Nederlandsche Zuivelcentrale voor schottoewijzingen ontvangen voor hoeveelheden kaas in overeenstemming met hun omzet. Aangezien aan degenen, die daarvoor in aanmerking konden komen, thans voldoende gelegenheid is geboden om hiervan gebruik te maken, zullen deze toewijzingen na 15 Januari niet meer worden afgegeven. Aanvragen, na dien datum in het bezit der Nederlandsche Zuivelcentrale gekomen, zullen niet meer in behandeling worden genomen, behoudens in zeer bijzondere gevallen, ter beoordeeling der Zuivelcentrale. De kleine en intieme begraafplaats van het Zuid-Bevelandsche Kapelle, welks geha vende toren van verre reeds herinnert aan den oorlog, die in de middaguren van Don derdag 16 Mei door dit dorp raasde, is in den afgeloopen week getuige geweest van een droeve, maar aangrijpende plechtigheid. In het gemeenschappelijk graf, waar reeds zes en dertig krijgsmakkers een laatste rust plaats vonden, zijn de stoffelijke overschot ten van negen Fransche soldaten bijgezet. Deze negen gesneuvelden waren aanvankelijk ter aarde besteld op de plaats, waar zij vielen in den strijd. Zeven graven bevonden zich in den westelijken dijk van het kanaal door Zuid- Beveland en twee in een boomgaard nabij Schore. Dezelfde mannen, die in de Mei-dagen Teeds met groote toewijding dit werk van barm hartigheid jegens de oorlogsslachtoffers hadden verricht, hebben de negen gesneuvelden, die nog verspreid begraven lagen, opgegraven en naar het gemeenschappelijk graf overgebracht. Hun werk was des te moeilijker, omdat de grond, waarin de lijken rustten, hard bevroren was. Bovendien moesten de gesneuvelden nog worden gekist, daar zij in de Meidagen, gewikkeld in hun bruine veldjassen, waren begraven. In den namiddag trok een korte stoet, samen gesteld uit drie boerenwagens, door de dorpen Biezelinge en Kapelle naar de algemeene be graafplaats. De kisten waren gedekt met de Fransche driekleur. Alvorens de beaarding ge schiedde werd de aarde gewijd door den Deken van Goes, den hoogeerwaarden heer Nieveen van Dijkum, die ook de beaardingsplechtigheid verrichtte. De Deken sprak vervolgens de mannen, die voor het meerendeel niet-katholiek zijn, toe en memoreerde, hoe zfj onder zeer zware omstan digheden een werk van liefde hebben verricht. Spr. richtte een hartelijk dankwoord tot den eerwaarden voorganger van Kapelle-Biezelinge, die aan die menschen, die toch voor het aller grootste gedeelte naar alle waarschijnlijkheid niet van diens geloofsovertuiging waren, een eervolle en Christelijke begrafenis heeft geschonken. Meer dan ooit gevoelen wij in dezen tijd hoe wij, Christenen, nu de handen in een moeten slaan en hoe wij elkander moeten ontmoeten, biddend en smeekend voor den troon van God. Na dit dankwoord drukte de Deken den man nen, die de gesneuvelde Franschen naar hun laatste rustplaats hadden geleid, de hand. In Kapelle en Biezelinge heeft zich een comité gevormd, dat de vijf en zeventig graven zal ver zorgen en een gedenkteeken oprichten. De pen ningmeester van dit comité is de heer H. K. Kramer, postgiro 374189, te Kapelle. Zondag heeft de Duitsche politie ook in Tilburg den armen Nederlandschen kinderen een maaltijd verstrekt. In den schouwburg zijn hiertoe 350 kinderen bijeengebracht. De maal tijd werd tevens bijgewoond door vertegenwoor digers van het gemeentebestuur en van de pers. Tijdens het eten speelde een muziekcorps van het politiebataljon, terwijl later politiemannen als artisten optraden. Na den maaltijd kregen de kinderen choco lade, koek, fruit en andere lekkernijen. De bevolking der gemeente Heerlen is in 1940 met 810 zielen toegenomen. De bevolking be draagt thans 51.308 zielen. TOKIO, 13 Jan. (Domei) Een persbericht uit Singapore meldt, dat volgens aldaar ontvangen berichten de Britsche regeering het plan bestu deert voor een overeenkomst, welke den regee ringen van Groot-Brittannië en Japan de moge lijkheid zal geven, de door de economische con- tróle van den oorlogstijd in beide landen vast liggende Japansche en Britsche gelden op te nemen en uit te wisselen. Men overweegt even eens een regeling tot uitwisseling van krijgsge vangenen en verwacht, dat binnenkort in Tokio een Engelsch-Japansche conferentie gehouden zal worden. In dit verband wordt bovendien ge meld daf de autoriteiten in de verschillende deele'n van het Britsche wereldrijk de Japansche depositobanken en andere instellingen, die on der hun jurisdictie vallen, controleeren. NEW YORK. 13 Jan. (D.N.B.) De aflevering der eerste vliegtuigen voor de marine zal een vertraging van vier maanden ondergaan. Aldus heeft heden de leider van de Curttse Wright In de maandvergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden heeft mevr. dr. Chr. Kroes—Ligtenberg gesproken over: Een vriend van Aagje peken, onuitge- géven brieven van Wolff en Deken aan Jacobus de ia Lande. In het familie-archief de la Lande Cremer, voor een deel geschonken aan het Nederlandsch Economisch-Historisch Archief te 's-Graven- hage, voor een ander deel bij spreekster berus tend, bevinden zich - zes nog onuitgegeven brie ven van Aagje Deken en een van Betje Wolff, uit de jaren 18001802, aan Jacobus de la Lande, koopman te Amsterdam. Dat hij Aagje Deken als jong meisje gekend had, was sedert 1879 bekend uit een toen dcor prof. Th. Joris- sen geraadpleegden en in „Nederland" aage- haalden brief van hem aan den geschiedschrijver Jacobus Scheltema. De brieven in het bezit van spreekster en de door haar bijeengebrachte bijzonderheden uit gedrukte en ongedrukte historiebronnen leveren het bewijs, dat de schrijver van dien brief, regent van het weeshuis der collegianten ,De Oranje-appel" te Amsterdam, waar Aagje Deken is opgevoed, haar niet in die functie heeft lee- ren kennen, maar dat zij elkaar omstreeks 1760 als jonge menschen geregeld hebben ontmeet ln den kring der Rijnsburger collegianten. Aagje behoorde ertoe door haar opvoeding, want de jongelieden uit het weeshuis woonden de „col leges" in de groote zaal van de „Oranje-appel" bij en de meisjes bedienden altijd de gasten aan hun maaltijden te Rijnsburg, wanneer colle gianten uit Holland, Friesland en Groningen daar voor een paar dagen bijeen kwamen. De collegianten behoorden tot de vrijzinnigen, meest tot de doopsgezinden en de remonstran ten. Zij legden den nadruk op onderlinge ver draagzaamheid en hadden geen predikanten: in hun „colleges" werd door leeken gepreekt (ge profeteerd), gedoopt en voorgegaan bij het avondmaal. Wie wilde, kon zich te Rijnsburg door onderdompeling laten doopen. Aagje Deken is er toe overgegaan. Verder waren de colle gianten bekend om hun liefdadigheid, die zich uitstrekte over armen van alle gezindten. In deze sfeer van eenvoud, verlichte vroomheid en naastenliefde hebben Jacobus de la Lande en zijn vrouw Aagje Deken leeren kennen en sloten zij met haar een vriendschap die, jarenlang onderbroken, in den ouderdom nog even hecht bleek als in de jeugd. Jacobus de la Lande (17391817) stamde af van refugié's: zijn beide grootouders van vaders zijde waren neg in Frankrijk geboren. Hij trouw de te Haarlem met Sara Seye, dochter van een ductie van het eerste kwartaal reeds is verkocht en dat de meeste verkoopen thans voor het tweede kwartaal worden afgesloten tegen den prijs, die op het tijdstip van verscheping zal gelden. Tijdens het laatste beursuur vertoonde een groot aantal fondsen neiging tot dalen en de beurs sloot nauwelijks prijshoudend. Vandaag werden 775 fondsen verhandeld, waar van er 245 in koers zijn gestegen en 326 gedaald. In de noteeringen der 204 overige kwam geen verandering. NEW YORK, 13 Jan. De New Yorksche effec tenbeurs opende vandaag tamelijk lusteloos. Over het algemeen werd groote terughoudend heid in acht genomen, meer dan den laatsten tijd reeds het geval was geweest. Hierdoor was er van eenigen kooplust nauwelijks sprake. Het bekend worden van het feit, dat opnieuw een honderdtal Amerikaansche effecten uit Britsch particulier bezit aan het Engelsche ministerie van financiën moeten worden overgedragen, oefende druk op de markt uit en de koersen vertoonden over het algemeen neiging tot da len, mede in verband met de nog steeds aan houdende Britsche verkoopen van Amerikaan sche effecten. In vergelijking met de slotkoer- sen van Zaterdag waren de koersverschillen aanvankelijk nog niet groot. Het koersverloop bleef verder onregelmatig. En van de berichten omtrent het bedrijfsleven ging geen stimuleerende werking' uit. Slechts enkele spoorwegfondsen, staalwaarden en Pu blic Utilities bewogen zich af en toe iets in opwaartsche richting. Ondanks de groote auto- mobielverkoopen in de afgeloopen week en het feit, dat de automobielproductie die week een nieuw hoogtepunt heeft bereikt, traden auto mobielwaarden niet sterk op den voorgrond. De bedrijvigheid in de staalindustrie wordt deze week door het Amerikaansche IJzer- en Staal- instituut geraamd op 98.5 procent der capaciteit. Het blad „Steel" schrijft, dat de geheele pro doopsgezind leeraar en sloot zich ook bij de doopsgezinden aan. Zijn vrouw behoorde van huis uit tot de Rijnsburgers en ook hij werd te Amsterdam een gezien collegiant, regent van „De Oranje-appel" en van „Het Rozenhofje" en beheerder van de collegianten-kas. Samen met zijn neef Hendrik Fijnje stichtte hij een Amsterdamsch handelshuis met relaties over de heele wereld. De la Lande en Fijnje handelden eerst op de West, later vooral op Noord-Amerika. In de jaren dat velen in ons land vol geestdrift waren voor de zaak van de Amerikanen in hun Vrijheidsoorlog, was hun kantoor het centrum voor Amsterdam van de pro-Amerikaansche beweging. De verwantschap van Jacobus de la Lande met de Leidsche Lu- zaes, de mannen van de „Gazette de Leyde", zal hieraan niet vreemd geweest zijn. In 1785 kwam de firma de la Lande en Fijnje ten val, maar de la Lande deed tijdens de Bataafsche Republiek weer groote zaken, om in den Fran schen tijd andermaal ten onder te gaan. Als doopsgezinde bleef hij buiten de regeering maar in het maatschappelijk leven bekleedde hij verschillende pesten. Hij was o.a. medestich ter van „Pelix Meritis", waar hij herhaaldelijk lezingen hield; later deed hij dit voor „Het Nut". In het staatkundige was hij niet zoo fel- patriottisch, dat hij in 1787 zou hebben be hoeven te vluchten, wat Wolff en Deken wel deden. In 1795 speelde hij een rol als voorzitter van zijn wijkvergadering. Hij behoorde tot de gematigde federalisten. Zijn grootste belang stelling ging van 1800 af uit naar de eerste Fransche meisjesschool van „Het Nut", waar van hij een toegewijd bestuurder is geweest. In dezen tijd bracht een toeval hem en zijn vrouw weer samen met Aagje Deken en maak ten zij kennis met Betje Wolff. De schrijfsters woonden toen in haast armoedige omstandig heden in Den Haag. De la Lande beleefde goede jaren. Waarschijnlijk heeft hij haar ook ge steund. Hij was een der eersten, aan wie Aagje Deken schreef, dat een legaat van Betje's Frie- schen beschermer André Canter haar omstan digheden aanzienlijk verbeterd had. Hoofdzaak was echter het herstel van het geestelijk con- 'tact. Aagje Deken was vol belangstelling voor „Het Nut" en vooral voor het onderwijs aan de vrouwelijke jeugd. Zij zond aan de la Lande liedjes voor de meisjes van zijn school en een Nutslezing. Ook in eikaars huiselijke omstan digheden deelden zü van harte. Jacobus de la Lande heeft Aagje Deken der tien jaar overleefd. De zware jaren van de Fransche overheersching vielen daaronder. Ge heel berooid moest hij ln 1811 een toevlucht zoeken bij zijn schoonzoon Jan Cremer te Bols- ward. Maar hij bleef wat hij geweest was: een blijmoedig Christen, „een waardig burger van zijn vaderland", zooals Aagje Deken hem noem de, „a fair character", naar Amerika's latere president John Adams eens van hem getuigde. UTRECHT, 13 Jan. Eens stond er in Barneveld een groote hou ten loods, die aan een Coöperatie toebehoorde en waarin vaten benzine en ruwe olie stonden op geslagen. Er was ook een nimmer falende si garenaansteker, die toebehoorde aan den 18-ja rigen J. K., als arbeider in dienst bij de Coöpe ratie. Den tweeden December van het vorig jaar ging K. naar de loods maakte een vat met benzine open en vulde den aansteker, waarbij hi) rijke lijk over zijn handschoenen en op den grond morste. Toen hij daarna den aansteker pro beerde. vloog de gemorste benzine in brand, waarbij het vuur snel om zich heen greep en de loods met inhoud totaal afbrandde. Maandagmiddag stond K. te Utrecht voor den politierechter mr. Röling en moest zich verant woordden wegens het veroorzaken van brand door schuld. „Het was een ongelukje", aldus verdachte. ",Maar wie gaat er nu een sigarenaansteker vullen uit een vat" was de vraag van den of ficier. Verd.: Dat deed ik altijd en nooit gebeurde er iets. Politierechter: Het was hoogst onvoorzichtig temidden van al die brandbare stoffen met vuur te spelen. De eisch van den officier viel nogal clement uit en luidde f 15 subs. 5 dagen hechtenis „Maar het was toch een ongelukje", meende verdachte. „Als het opzet was geweest, had je gevangenis straf gekregen, deze straf krijg je voor je on voorzichtigheid", zei mr. Röling, die den ver dachte conform den eisch veroordeelde. Een 51-jarige timmerman stond tereent ter zake van wederspannigheid tegen de politie. De timmerman dronk veel en regelmatig en zwabberde dan onbekwaam langs den weg. Den vijfden December had hij ter eere van Sinterklaas het kwantum jenever, dat hij con sumeerde, nog aanzienlijk opgevoerd. Een agent van politie had hem bij zijn kraag gepakt en wilde hem naar het bureau over brengen, waar men voor hem een keurig logies in petto had. De timmerman verzette zich evenwel heftig en rukte en sloeg, om den agent tot den aftocht te nopen. Dit gelukte hem niet en nu stond hij terecht Hij bekende veel gedronken te hebben en wederspannig geweest te zijn, maar de agent had hem van achteren aangevallen. „Hij pakte je gewoon bij je kraag." zei de offi cier, die een maand gevangenisstraf tegen hem eischte. Verdachte had al menige veroordeeling wegens openbare dronkenschap achter den rug en het rapport dat over hem was uitgebracht sprak van een voortdurenden drinker. Het vonnis luidde 2 weken gevangenisstraf. 17 Januari zal de heer Jos. van der Somme zijn veertigjarig jubileum vieren als vertegen woordiger der N.V. Philips gloeilampen-fabrie ken te Eindhoven. De jubilaris zal Zaterdag 18 Januari des na middags vier uur in de aula van de Philips- kleuterschool worden gehuldigd. Koersen voor stortingen op 14 Januari 1941 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.36, Belga's 30.1432, Zwitser- sche francs 43.56, Lires 9.87, Deensche kronen 36.40, Noorsche kronen 42.82, zweedsche kronen 44.85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54, Di nar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schul den) 4.23, Turksche ponden 1.45%, Lewa 2.30, Pengö (oude schulden) 36.519, Pengö (nieuwe schulden) 45.89. WinterhulpNederland, Den Haag no.5553 Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasveree- niging N.V., Amsterdam no. 877 Jan. 13 11 10 Allied Chemical 41 Air Reduction 163 163} 163} American Can Go. 92 f 93} 94 Am. c a Found rv 31 American Radiator 7} Am. Rolling Mills 15 15 15 Am. Smelt Ret. 44 i 44} 44} Am. Sugar Refining 15} Am. Tel. Tel. 167} 167} 167} Am. Tobacco B. 73} 73} 74 Am. Waterworks 7 Anaconda Copper 26} 26 26} Atchison Topeke 21 21 Baldwin Locomotive 17} Baltimore Ohic 4 4} 4} Bethlehem Steel 87} 87} 88} Canadian Pacific 3} 3} 3} Comm. Invest. Trust 36 37} 37 J. I. Case Company 57 56 57} Ches. Ohio 43} 43} 43} Chicago Rock Isl. 10 Chrysler Motor 69} 70 70} Consolid. Edison Co. 23 22} 22 Deleware Huds. 21 22 f Detroit Edison C. 113} Dupont de Nem. 162} 162} 162} Eastman Kodak 139} 140 140 General Electric 34} 34} 34} General Foods 39 39 39 General Motors 47} 47} 48 Good Year 20 19 19} Hudson Motor 4} 4} 4} Intern. Harvester 52} 52} 52} Int. Merc. Marine 26} Intern. Nickel 25} 26} International Paper 1 1 Intern. Tel. en Tel 2} 2} 2} Kennecott Copper 36} 35} 36} Mack T rucks Incorp. 32} Montgomery Ward 39 38} 38} National Biscuit Co. 17} Nat. City Bank New York Central 14} 14} 14} Norfolk Western 21 3 North. Am Aviat 17} *7} Nord. Amer. n. a. 17 17 Northern Pacific 7} Packard 3 3} 3 Paramount 24} Pennsylvania 24 Proctor Chamble 56} Publ. Serv. N. J. 29} 29} 29} Pullman Incorporat. 26} Pure Oil Company 8 Radio Corporation 4} 4} 4} Reading Company 4 Rep. Steel 21 21 1 21 Reynolds Tobacco B. 33} 33} 33} Sears Roebuck 77} 77} 78 Shell Union Oil 12 U 12 Socony Vacuum 9 9 9 Southern Pacific 9} Southern Railway 13} Standard Brand's 6} Stand. Oil of N.-J. 36} 36} 36} Texas Gulf Sulphur 37 Twent. C. Fox Film 6 7 7 Union Carb. Carb. 69} 69} 69} Union Oil of Calif. Union Pacific 83} 85 85 United Aircraft 43} 43} 43} United Corp A. 1 1 I 1} United Fruit Comp. 69 U. S. Ind. Alcohol 27 27} 28 U. S. Rubber 32} 23} 23} U. S. Steel 68} 68} 69} U. S. Steel pref. 129} 129} 129} Western Union 21 i 22 22} Westingh. Electric 103 103} 103} Woolworth Building 34} 34} 34 NEW YORK, 13 Jan. Slotkoersen Jan. 13 11 10 Londen 4.03} 4.03} 4.03 Parijs 2.22 2 22 2.22 Amsterdam Berlijn 40.05 40.05 40.05 Brussel Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid Zwitserland 23.21 23.21 23.21 Weenen I*"* Stockholm 23.85 23.85 23.S5 Montreal 85.875 86.93 86.93 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 BAires Markt 23.60 23.60 23.60 Yokohama 23 45 48 23.45-48 23.45—48 13 Jan. 11 Jan. Katoen Jan. 10.37io.46 Juli Mrt 10.48 10.54 Oct. Mel 10.49-50 10.55 Dec. Koffie (Rio - Nieuw contract) Mrt.4.78 Mei 4.78-+ 4 90 Juli 4.90 -+ 5.05- Sept 5 05-f- Dec. - i— Sept Suiker Dec. 0.75 0.74 Mrt 0.79 0.77 Mei 0.81 0.79 NEW YORK, 13 Jan. 13 Jan. 11 Jan. 10.39 9.91 9.86 10.47.48 9.95. 9 92 (Santos) Sept. w— i Mrt. 7 05 7.01 Mei 7.16 7,15 Juli 7.28 7.28 Sept 7 38 7.39+ Dec. Juli 0 84 -f 0.82 Sept. 0.86 0.85+ 0.88} 0.88+ Mrt. Rubber Standaard Dec. 20.00 Jan. Mrt Mel Tin -Aicc 50.10 20.00 19.90 19.77 90 20.12 20.06 19.93 19.76 50.10 aagei Juli Sept Oct. 19.62 19.57 19.47 19.60 19.55 19.45 50.10 Men schrijft ons uit Goes: Bergen op Zoom, „passen"-contröle. Zee land is alleen voor de Zeeuwen bereikbaar en voor de weinige bevoorrechten, die als resultaat van sems veelvuldig herhaalde aanvragen een Zeeland-,,"ïsurrr'' verwierven. Marechaussées be waken de Bergsche perrons en controleteren nauwlettend de papieren van de reizigers. Geen coupé wordt overgeslagen en zelfs de toiletten endergaan een onderzoek. Wie nie. ka1 aan- toonen, dat hij Zeeuw is, moet hier zij reis beëindigen, tenzij een tfjzondere vergunning de grenzen van Zeeland txior hem opent. Zoo heeft deze provincie voor n enig mede- Nederlander iets van een geheimzinnige afge« slotenheid gekregen, die de Zeeuw niet kan mee voelen, omdat hij niets geheimzinnigs rondom zich waarneemt. Slechts voelt hij de koude, die elk Nederlander in deze koude dagen voelt en met zorg ziet hij, hoe zijn kolenk ehe voor elke calorie warmte een kwantum van zijn kostelijke ko'en verorbert. Sommige dagen ast hij geen vleesch in tegenstelling to vele andere Nederlanders, die sommige dagen wel. vleesch eten. Maar mopperen dcet hij niet; hij schikt zich in het onvermijdelijke en schaatst. Op de vesten der vele oude steden en stadjes, die vaak van de oudheid slechts de breede vesten behielden, draait hij zwierige krullen, die zich eindeloos herhalen totdat de dooi ze plotseling af zal breken. Op de watergordels van Middelburg en Zierikzee, van Oostburg en Goes, zijn cb kunstrijders de baas. De lange Friesche doorloopers, waarop Hollanders en Friezen door de lage polders snellen, krijgen er geen kans. Want de vesten van een stad mogen door de vorst al herschapen zijn in gezellige ijsbanen, tot het maken van tochten nooden zij niet: De waterrijke provincie Zee land is arm aan vaarten en tochen. En de Schelde-stroomen, waar eb en vloed de schotsen hoog opstapelen, leenen zich niet voor ijspret. Ijskoud heeft de wind dagenlang uit het Oos ten geblazen, totdat een pittige blauwe lucht zich boven de ijsbanen koepelde. Het werd prachtig winterweer, dat zich in blozende konen op vele gezichten afteekende. Nu en dan neigde de hemel naar sneeuw, maar de blanke vracht werd door de wolken verder gedragen naar el ders. Zoo zagen wij dezen winter nog geen sneeuw dan op de fotopagina's der kranten, die toonden wat ons te dien aanzien bespaard bleef Maar intusschen ondervonden we reeds de eerste nadeelige gevolgen die langdurig ijs voor Zeeland beteekent. De provinciale boot, die Zierikzee met Zuid Beveland verbindt, heeft den dienst gestaakt en de kortste weg van Schouwen en Duiveland naar de rest van Zeeland loopt thans over Brabant. Erger is de vorst echter ook nu weer voor lerseke, dat vorigen winter door de langdurige ijsperiode reeds zwaar werd getroffen in zijn oestercultuur en dat in de oorlogsdagen een be langrijk deel van zijn vloot verspeelde, terwijl de dorpskern zwaar werd gehavend. De weinige scheepjes, die in lerseke zijn overgebleven, liggen vastgeklemd in het gestolde water van de haven. De aanvoer van mosselen stagneert en tenge volge van den gunstigen afzet in de laatste maanden is er vrijwel geen voorraad meer. Zoo zullen wel vele orders onafgedaan blijven. Dit is te meer jammer, omdat voor de mos selen juist nog een nieuw afzetgebied is aange sneden in den vorm van mosselenworst. Onder nemende handelaren uit lerseke en zelfs een slager hébben zich toegelegd op de productie van deze nieuwe soort worst, waarmee zij het vacuum van de vleeschworst hopen te vullen. Er komen heel wat mosselen aan te pas om één worst te vullen en voor het omhulsel zorgen zij niet. Daar komt nog steeds het varken aan te pas. Men kan reeds kiezen uit gerookte mosselenworst en mosselenworst in het zuur. Misschien zal men er spoedig ook buiten Zeeland van kunnen ge nieten. Maar u zult ze niet kunnen komen ha len, want wij mogen Zeeland wel uit maar H komt er niet in. Geheimzinnigheid is er echter niet, tenzij u mosselenworst als geheimzinnig toeschouwt. 13 Jan. II Jan. Tarwe Mei Juli Sept. Maïs Mei Juli 86} 82 i f 82}-} 62} - 62} - Sept. 62 - Reuzel Jan 5 27 Mrt 6 65 13 Jan. Tarwe Dec Mei 77 - Juli 79} Rogge Dec. Mei 50 Juli 50 Haver Mei 34 86} 82} 82} 62} 62} 62} mun 50.10 50 05 50.05 CHICAGO, 13 Jan 13 Jan. 11 Jan. Haver Mei 36} 36} 82 Juli 3233 Sept. 31 32} Rogge Mei 47 - 471 - - Juli 48 46} - Sept. 49 50 5.17} 6.47 11 Jan. 77} 79} Mei 6.85* 6.65* i uil 7 00+ 6 85* WINNIPEG, 13 Jan 13 Jan. 11 Jan. Gerst 50} 50} 32} Dec. Mel Juli Dec Mei Oct. Juli Dec. 45 45 43 43 Lijnzaad 50} ^51 150} 1 50} 33} 31 S 151 51 33} 31} Zondagmiddag is te Nijmegen in de groote zaal van „De Vereeniging" door het „Neder landsch Tooneel" Ibsen's „Peer Gynt" opge voerd. De zaal, die 1500 toeschouwers kan be vatten, was tot de laatste plaats uitverkocht en honderden belangstellenden moesten worden te leurgesteld. De Arnhemsche Orkestvereeniging onder leiding van L. M. G. Arntzenius, speelde de muziek van Edvard Grieg. De balletten wer den uitgevoerd door de balletgroep Yvonne Georgi. Het publiek was, vooral bij de pauze, zeer enthousiast; uit de zaal werden aan Magda Janssens seringen en tulpen aangeboden en aan het slot van de voorstelling werden de spelers vele malen teruggeroepen. De landenwèdstrijd tusschen Portugal en Spanje, welke te Lissabon werd gespeeld, ein digde in een gelijk spel (2—2). AMSTERDAM. Geslaagd vtoor het doctoraal examen geneeskunde mej. E. W. A. A. Toben en de heeren T. Mermans, H. P. H. Buyen en A. L. C. Moojen. UTRECHT. Geslaagd voor het doctoraal exa men natuurkunde; J. Terpstra. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma motordrijver de heeren: J. den Hamer, Vlaar- dingen, C. van Duijvenvoorde, IJmuiden en W. Th. Spaan, IJmuiden. Opgegeven door v. d. Graal Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 9 Jan.: W. Jurgens, meubelmaker, wonende te Eygelshoven aan de Torenstraat. R.c. mr. J. Gadiot. Cur. mr. U. Postm'a, Hoensbroek. 10 Jan.: J. W. C. van As, hulparbeider spoor wegen, Groningen, Heiperbrink 34 a. R.c. mr J. G. A. Kattenbusch. Cur. mr. G. E. Mulder, St. Jansstraat Ha. Groningen. P Klevering, Groote Leliestraat 77, Groningen. Rc mr. J. G. A. Kattenbusch. Cur. jhr. mr. T. J. van iddeklinge, Turf torenstraat 13. Groningen. p. Zoutman, landgebruiker, Heinbur»n, ge meente Leek. R.c. mr. J. G. A. Kattenbusch. Cur. mr G. A. Swart. Niekerk, gem. Oldekerk. Vernietigd na verzet: 10 Jan.: Hubert Schois, aannemer, wonende te Geleen. 10 Jan.: J. Wachelder, leeraar, wonende te Heer. Gedeponeerde uitdeeïingelijsten: Aanvulling: 30 Dec.: H. ten Velde, expediteur, Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 100 pCt. aan pref. en nihil aan conc. crediteuren. S. H. Balkema, voorheen Dedem'svaart. thans te Amsterdam. Geëindigd door het verbindend wor den der na gedaan verzet gewijzigde le, tevens slotuitdeelingslijBt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2