Uit andere bladen Picturale fantasieën Haarlem, 14 Jan. Laatste Nieuws Wederom luchtaanvallen op Londen Het Amerik. plan voor hulp aan Engeland Een tentoonstelling in het Rijksmuseum Treinongeluk in Spanje Kinderverlamming bestreden door vitamine D DINSDAG 14 JANUARI 1941 GEZINSTARIEVEN VOOR DE BEDRIJVEN B. en W. van Heemstede voelen er niet voor „ALS STERREN VALLEN...." EXAMENS Haarlemsche gemeentebedrijven Radio Technische School Kindervoeding ZWEMMEN DE ZWEMCOMPETITIE Goede prestaties van de H .P.C.-ers GYMNASTIEK Jaarvergadering Vereeniging van Leeraren VOORHOUT BENNEBROEK Volk en staat Nederland heeft iets aan te bieden SCHUBERTS VIERDE SYMPHONIE Celloconcert van Malipiero op het Zondagmiddagconcert in het Concertgebouw Duitsch weermachtsbericht Britsche bommen op Bayreuth BOMMEN RICHTTEN WEI NIG SCHADE AAN Landon keert zich tegen Willkie en Roosevelt Treinbotsing in Joego-Slavië AGENDA Bioscopen Apotheekdiensten Zórg voor gezondheid in Polen Café uitgebrand te Ede Twee slapende kinderen met moeite gered Kabinet van Columbia afgetreden Amerikaansche Transportmaat schappij voor den Birma-weg De griep te Stockholm Zware brand in haven bij Oporto Gebrek aan groente te Gibraltar Diamanten huwelijk STAD De heer Kamerbeek heeft Indertijd in den Heemsteedschen raad gevraagd naar gezins tarieven voor de bedrijven nJ.: Een korting voor groote gezinnen op alle bedrijfstarieven voor gezinnen met 45 kin deren 5 pet., van 67 kinderen 10 pet. en van 8 én meer kinderen 15 pet. Voorsteller wilde, overeenkomstig de ver- deelende rechtvaardigheid, geen welstands- grenzen trekken voor deze reductie. Ongeacht in welken stand of staat een groot gezin leeft, zullen de gezinskosten onder alle omstandig heden veel grooter zijn dan die van een klein gezin. De verdiensten van een groot gezin voor staat en maatschappij ongeacht tot welke be volkingsgroep deze gezinnen behooren laten voor hem geen uitzonderingsmaatregelen naar geen kant toe. De eventueele korting wordt door den heer Kamerbeek als een productieve- en dus niet als een improductieve uitgave beschouwd. B. en W. antwoorden daarop thans: De voorsteller wenscht een korting op alle bedrijfstarieven voor kinderrijke gezinnen te be ginnen bij de gezinnen met 45 kinderen. Een leeftijdsgrens voor de kinderen wordt niet aan gegeven, noch een inkomensgrens voor het ge zin, zoodat alle kinderrijke gezinnen onder het voorstel vallen, ongeacht den leeftijd der kin deren of het gezins-inkomen. Allereerst de opmerking, welke ook reeds is gemaakt in de vergadering van 22 Pebr. 1940, dat tarief-reducties als deze met economisch verantwoorde bedrijfspolitiek naar onze meening niets te maken hebben, zoodat, mocht de Raad daartoe besluiten, deze reducties zouden moeten worden bestreden uit een aan te wijzen post van de gewone gemeente-begrooting en dus niet ten laste komen van het betrokken bedrijf, een boe king dus overeenkomstig die, welke, met Uw goedkeuring gevolgd wordt voor de kosten, ver bonden aan het kosteloos zwemmen in Groenen- daal en het kosteloos baden in het badhuis. Waar er vrijwel geen gezin in Heemstede is, dat niet een of meer producten van de bedrijven betrekt en de voorsteller de voorgestelde re ductie wil geven aan alle kinderrijke klanten van de bedrijven, komt het voorstel practisch neer op een voor alle gemeentenaren geldende kindertoeslag met als basis het totaal bedrag dat zij aan de bedrijven te betalen hebben, d.w.z. de kleine verbruikers zullen een klein-, de groot verbruikers een groot bedrag als reductie ont vangen. Afgezien van het feit, dat wij voor een zoo- danigen klanten-kindertoeslag niets voelen, ach ten wij zoo'n avereehtsche werking wel zeer eigenaardig. Wij laten nog buiten beschouwing, dat de administratie bij de bedrijven buiten gewoon bezwaard zou worden, daar deze niet beschikt over de gegevens omtrent de gezins sterkte van hun afnemers, zoodat het ons niet mogelijk is zelfs bij benadering op te geven wat uitvoering van het voorstel zou kosten. Wij hebben tegen het vaststellen van gezinstarieven bovendien het principieele bezwaar, dat zij aanleiding zouden geven tot aandrang om ook andere errstandigheden. als ziekte, gebrekkig heid, werkloosheid enz. op de prijsbepaling van invloed te doen zijn een aandrang waaraan, in dien eenmaal een stap op dien weg is geze> moeilijk weerstand zal zijn te bieden. Op deze gronden meenen wij u ernstig te moeten ontraden in te gaan op het onder havige voorstel. De Commissie voor de Bedrijven kan zich met dit laatste unaniem vereenigen. Op Zaterdagavond 18 Januari, aanvang half acht, wordt door Het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, in den Stadsschouwburg te Haarlem de première ge geven van „Als sterren vallenblijspel in drie bedrijven, van den bekenden, blijspelschrij ver Henk Bakker. Medewerkenden zijn; de dames Ank van der Moer, Myra Ward, Aline Markus, May Vollenga en de heeren Frits van Dijk. Louis Saalbom. Louis de Bree, Jaap van der Poll. Willem de Vries. De regie wordt gevoerd door A. Defresne. Dit echt Nederlandsche blijspel teekent raak en met gezonden humor de toestanden in de Neder landsche filmwereld. Bij de gehouden practijk-examens in Steno grafie en Machineschrijven zijn de navolgende leerlingen van het Instituut Fris, Leidschevaart 54 te Haarlem geslaagd. Kantoorstenograaf Nederlandsch (130 letter grepen per minuut)mej. C. Oyen te Driehuis. Machineschrijven: mej. S. Beute en de heeren S. Bak, J. C. Bijnsdorp te Haarlem en W. M. Smit te Heemstede. Bij de examens van de Vereeniging van Leer aren in het Schoonschrijven M. O. slaagden alle candidaten voor: Reclame- en Etalageschrift: mej. M. A. J. Maas en de heeren A. J. A. Vos en A. v. d. Holst te Haarlem. Verschenen is het verslag van den toestand van de gemeente Haarlem over het jaar 1939. De verslagen van de gemeente-diensten en -bedrijven zijn als bijlagen aan het verslag in een tweede deel toegevoegd. Op Vrijdag 17 Januari, des middags te 2 uur, zal de heer R. Swierstra, leider van de Philips' O* arm mjn Mi flezser isgeentoo- vemaf: vóór h«t veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden I EUWS Demonstratiezalen te Amsterdam en schrijver van het bekende boek: Radio-ontvangst in Theorie en Practijk, voor de leerlingen der hoogste klasse van de Radio Technische School een lezing met demonstratie houden over; De Ontwikkeling der Televisie gedurende de laat ste jaren. Vbor deze belangwekkende voordracht is een geperkt aantal introducties vooruit verkrijg baar aan de school Kleine Houtweg 31. Door „Kindervoeding'' werden in de week van 4 Jan. tot en met 11 Januari 1941 4690 porties warm eten verstrekt, n.l. in lokaal Rijksstraat weg 1213, Soendastraat 968, Zoetestraat 1150, Kamperstraat 545, Teijlerplein 604, Voorm. Spaarndam 210. Ondanks de ijs vreugde was de opkomst van de deelnemers voor de vierde ontmoeting van de zwemcompetitie, die door Haarlem in Stoops Bad georganiseerd werd, bevredigend. Nereus en K.Z. hadden afgeschreven, maar de Haarlem sche vereenigingen kwamen behoorlijk voor den dag. Het eerste nummer, de 50 Meter^schoolslag heeren junioren werd een prachtig succes voor de H.P.C.-ploeg. M. Mauritz bleek de snelste te zijn met een tijd van 35.6 sec., gevolgd door zijn clubgenoot A. Sipkema, die voor de 50 me ter 35.8 sec. noodig had. De D.W.R.-crack J. Kolerie, die in dezelfde serie zwom als Sipkema werd derde in het algemeen klassement met 36.2 sec. De jeugdige H.P.C.-er T. Loos zwom een uitstekende race en plaatste zich vierde met 36.7 sec., terwijl de H.V.G.B.-er T. Sanger met 37.2 sec. de vijfde plaats bezette. H.P.C. maakte den besten totaaltijd van 108.1 sec., D.W.R. werd tweede met 113.4 sec. (J. Kol- lerie, A. v. d. Bogaerde en D. van Viersen). Derde werd Haarlem met 117.5 sec. en vierde H.V.G.B met 118.9 sec. Nog geringer waren de verschillen bij de da mes op hetzelfde nummer. In de laatste serie werd een prachtigen strijd geleverd door de da mes Koster (V.Z.V.) en Kraft (Haarlem) welke in het voordeel van de Velsensche zwemster werd beslist. In een voorgaande serie had ech ter de D.W.R.-zwemster E. Leunis eenzelfden tijd gemaakt als C. Koster van 42.4 sec. Mej. O. Kraft werd nu derde met 43 sec. De vierde plaats was voor mej. A. van Wijk van D.W.R. met 44.4 sec., terwijl de H.P.C.-ster H. Bakker, Haarlems snelste borstcrawlzwemster ook op den schoolslag bewees mee te kunnen komen door vijfde te worden in 44.5 sec. Het hoogtepunt van den middag was wederom de estafette vijf maal 50 meter borstcrawl heeren junioren. Nadat in de eerste serie de ploeg van Haarlem 2 in den tijd van 2 min. 36.9 sec. had gewonnen, kwamen in de laatste serie de eerste ploegen van de Haarlemsche vereenigingen en V.Z.V. aan den start. Er ontwikkelde zich een prachtigen nek-aan-nek-race tusschen Haar lem, H.P.C. en H.V.G.B. en tot de derde baan lagen deze drie nog gelijk. In de vierde baan nam H.V.G.B. een kleinen voorsprong die door den snellen W. Nieuwenhoff prachtig verdedigd werd, waardoor H.V.G.B. in den goeden tijd van 2 min. 30.8 sec. deze estafette won. H.P.C. werd tweede met 2 min. 31.4 sec., terwijl Haarlem met 0.4 see. verschil de derde plaats bezette. D.W.R. en V.Z.V. kwamen met 2 min. 26.5 en 2 min. 39.5 verder achter. Het schoonspringen om den Spaame-beker, die beschikbaar is gesteld door den oud-voorzitter van Haarlem, den heer J. M. Broekmeyer, gaf een mooien strijd met vele uitstekend uitgevoerde sprongen tusschen den bekerhouder N. v. d. Voort (Haarlem), A. Zomer (HVGB), C. Haven (DWR) en W. Staargaard (Haarlem) te zien. Wederom was het N. v. d. Voort, die zegevierde vóór zijn grooten rivaal Zomer en den weinig getrainden C. Haven. De nieuweling W. Staar gaard is een veelbelovend springer die, indien de ptmtjes meer op de i worden gezet, nog meer van zich zal laten hooren. De 31ste ledenvergadering van de vereeniging van Gymnastiekleeraren werd Zaterdagavond in Brinkman onder leiding van voorzitter Beets ge houden. In zijn openingswoord besprak de voor zitter de actie van het bestuur voor de invoering van het vakonderwijs op lagere scholen en bij het Nijverheidsonderwijs in Haarlem en de om liggende gemeenten. Een speciaal woord van dank bracht hij aan de diverse organisaties, die adhaesie met het streven naar vakonderwijs hadden betuigd. De heer Beets betreurde het, dat de prachtige propagandamiddag, die de af- deeling had in de Lighaluitvoering, in het afge- loopen jaar niet had kunnen doorgaan. Het uitgebreide jaarverslag van den secretaris, den heer W. Lindenborn, werd zonder aanmerkin gen goedgekeurd, evenals de rekening en verant woording van den penningmeester, den heer Nieuwenweg. Op voorstel van de kascommissie werd aan den penningmeester décharge ver leend. In het bestuur kwam een kleine omwisseling. Mej. Berendes werd penningmeesteresse, terwijl de heer Nieuwenweg de plaats van commissaris zal innemen. De vaardigheidsproeven. die elk jaar een on derdeel vormen van de werkzaamheden van de afdeeling Haarlem, zullen, evenals verleden jaar, weer door een commissie, bestaande uit de dames van Weel, van Gelder en Greve en den heer Nieuwenweg, georganiseerd worden. IJswedstrijden Door de St. Josephsgezel- lenvereen. werd onder leiding van het bestuur der „Voorhoutsche IJsclub" een wedstrijd geor ganiseerd in het hardrijden. Er waren een zestal prijzen beschikbaar gesteld, welke werden ge wonnen door: 1. Chris van den Berg Pzn.; 2. Ant. van Kampen Jzn.; 3. Huug Langelaan: 4. H. Oostdam Jzn.; 5. Bank. van Leeuwen; 6. Arie van Berkel. Door het bestuur der „Voorhoutsche IJsclub" werd een ringstekerij voor paren uitgeschreven. Dit is een groot succes geworden. 25 paren na men hieraan deel. Als eerste vijf prijswinnaars noteerden we: 1. Th. v. d. Hulst en echtgenoo- te; 2. Mej. To Oostdam H.dr. met den heer Chris de Groot; 3. Mevr. J. Warmerdam—Lange- veld met den heer Math. Langeveld; 4. Cath. Warmerdam met den heer J. Veftlegaal; 5. Mej. Cor van Kampen J.dr. met den heer J. van den Nouland Jr. Pzn.; 6. Mej. Cor Langeveld met den heer P. van Leeuwen. Personalia Geslaagd voor het examen boek houden en aanverwante vakken, afgenomen door de Vereen, van Leeraren in de Handelsweten schappen, de heer C. P. v. d. Vlugt, alhier. Kaartavond Kath. Volksbond De plaatse lijke afdeeling van den Kath. Volksbond orga niseert op Woensdagavond in het R.K. Veree- nigingsgebouw wederom een kaartavond, waar» voor weer een aantal aardige prijsjes ter be schikking staan. Vele deelnemers met kaar ten! worden te half acht verwacht. Burgerlijke Stand Overleden: A. de Haas, echtg. van F. J. de Graaf, 41 jaar; J. v. d. Snel, wed. van J. M. van Heek, 83 jaar C. A. Haust, 72 jaar, W. v. d. Mast, 60 jaar. Aan het jongste nummer van de „Unie" ont- leenen wij: „Volk en staat zijn twee onderscheiden dingen. Volkskundige en staatkundige gren zen kunnen samenvallen, maar in de prac tijk zien we heel dikwijls, dat dit niet het geval is. Ideaal is deze practijk geenszins, maar in de geschiedenis zijn nu eenmaal politiek en wapengeweld vaak machtiger ge weest dan mooie idealen. Ook in Nederland vallen, zooals we reeds herhaaldelijk betoogd hebben, de grenzen van volk en staat niet samen. Want de Vla mingen maken wel degelijk een deel uit van het Nederlandsche volk, al zijn zij door de gebeurtenissen van 1830 staatkundig van ons gescheiden. Nu door de gebeurtenissen van 't afgeloo- pen jaar de kwestie van de volkseenheid in het middelpunt der belangstelling is komen te staan ook voor hen, die er vroeger af wijzend tegenover stonden dreigt hier een ernstige verwarring te ontstaan. Tot nu toe immers dacht men in Nederland teveel staatsch en te weinig volksch en een derge lijke denkwijze legt men niet in één dag af. En zoo probeert men nu het Nederlandsche volksbegrip te baseeren op de staatkundige verhoudingen. Voortgaande op dezen weg komt men er toe, den opstand tegen Spanje als geboorte datum te noemen van het Nederlandsche volk. Hoe geweldig deze opstand ook is ge weest voor onze geschiedenis, déze opvatting is toch valsch. Want een oorlog kan wel het aanzijn geven aan een staat, niet aan een volk. De geschiedenis van het Neder landsche volk is toch waarlijk wel ouder! Anders moet men Erasmus, Breughel, Tho mas a Ketnpis, Jacob van Maerlant en nog honderden anderen' afschrijven uit onze ge schiedenis en dat kan toch zeker de bedoe ling niet zijn. Men ziet hiermee echter, dat de verwar ring van volk verre consequenties heeft. Omdat de laatste jjeken deze verwarring in verschillende bladen weer is gemaakt, wil len wij er hier nog eens ernstig tegen waar schuwen." „Nederlandsch Dagblad" beziet de vraag, of Nederland bij een definitieve Duitsche over winning zijn onafhankelijkheid zal bewaren, voor een oogenblik eens alleen van wat het blad noemt: „een machtsstandpunt": „En dan blijkt, dat het vraagstuk der nationale onafhankelijkheid op zich zelf weer er een is van de wereldpositie van een land. Indien een land een wereldpositie heeft, d.w.z. indien zijn gebiedsdeelen en economische waarden in belangrijke mate over verschillende werelddeelen verspreid liggen, dan is de mogelijkheid der nationale onafhankelijkheid dus steeds nog van een machtsstandpunt gezien vele en vele malen grooter dan voor een land, dat vrij wel uitsluitend een Europeesche positie be zit. En hoe grooter het belang dier over de wereld verspreid liggende gebiedsdeelen is. des te grooter is de mate van onafhanke lijkheid. M.a.w. er is een groot verschil tus schen de posities van Nederland en die bijv. van Noorwegen. Nederland heeft zulk een belangrijke positie in de wereld, dat het een volwaardige, bondgenoot kan zijn. im mers, het heeft de hulpbronnen aan te bie den van een groote mogendheid. Uit deze positie nu vloeit de nationale onafhanke lijkheid en de gelijkgerechtigdheid met ijze ren consequentie voort, de consequentie van de werkelijkheid. Alleen al om deze zake lijke reden, behoeft geen enkel goed Ne derlander mismoedig te zijn, maar kan een ieder vol vertrouwen op de eigen Neder landsche volkskracht constructieven arbeid zoowel op politiek en economisch als op sociaal gebied ter hand nemen. Daarom Nederlanders, die eenerzijds zoo prat gaat op uw nuchterheid, tracht nu eens niet Engelsch te denken, maar denkt zuiver en alleen: Nederlandsch! Dat is de eenige gees telijke t basis voor de nationale onafhanke lijkheid, zooals de Nederlandsche wereld positie daarvoor de materieele basis vormt." AMSTERDAM, 13 Januari 1941 Enrico Mainardi, Italiaansch cellist van uit gesproken virtuasiteit, was solist op dit Zondag middagconcert en schonk ons de kennismaking met een concert voor violoncello en orkest van zijn landgenoot Malipiero. Het was een oorlogs première, zoo zou men het kunnen noemen, partijen, die op het laatste oogenblik pas aan gekomen waren, repetitie een uur vóór het con cert. Het ging natuurlijk, want het Concertge bouworkest is niet voor een klein gerucht ver vaard, het ging zelfs zeer verdienstelijk, naar het ons leek, maar een uitermate heldere voor stelling heeft men toch van het werk niet kun nen krijgen, mede ter oorzake van het feit, dat men als gevolg van deze noodomstandigheid geen letter toelichting in het programma had kunnen schrijven, zoodat deze noviteit ons nog onverhoedscher op het lijf gegooid werd dan het orkest, dat zich tenminste al een uur lang met de partituur had kunnen bezig houden. Doch men zal begrijpen, dat een zoo onvoor bereide confrontatie met een werk gespeeld door een orkest, dat het ook nog nauwelijks op den lessenaar heeft, weinig houvast biedt voor eenig oordeel. Men hoorde het sterke, bewogen geluid en het dikwijls zeer fijn gekleurde orkest, dat men van Malipiero kent, men nam de con touren waar van een beknopte en bondige struc tuur, maar bij deze opmerking moet de weer gave van een eersten indruk blijven. Het leek een werk, dat het Concertgebouw een gelukkige première had kunnen bezorgen, in ieder geval een werk, dat een spoedige herhaling onder een beter gesternte verdient. Ten opzichte van Mainardi's optreden lag het Zwaartepunt uiteraard heelemaal bij zijn voor dracht van Haydns befaamde celloconcert in D dur op. 101, dat men nog altijd trouw speelt in de wel uitermate rijke bewerking van Gevaert. Het is trouwens niet het eenige problematische aan het stuk, zooals men weet. Eigenlijk is het nog nooit vastgesteld of dit concert van Haydn is, dan wel van Nicolaus Kraft. Doch dat is overigens practisch van minder gewicht. Zeker is, dat men, deze bewerking hoorende, Mainardi gelijk geeft, als hij de vertolking in het virtuoze haalt en het concert meer gebruikt om ons te laten hooren hoe mooi hij ermee spelen kan. dan wel hoe mooi het concert is. Nu is het zeker waar, dat Mainardi heel mooi spelen kan, wat week en ietwat gemaniereerd weliswaar, maar toch ook met een treffend begrip voor de intimiteit, welke het concert vraagt. De picturale fantasieën hangen in een ijzige kou, die voor de fantasie van den bezoeker niet bevorderlijk is. Zelfs het grootste museum des lands schijnt bezocht te worden door een der euvelen des tijds. Wat de zeven exposanten van deze ten toonstelling bindt is een belangstelling voor het „literaire" motief. Niemand zal willen beweren dat dit onder alle omstandighe den schadelijk moet wezen voor het picturale effect. Dat hangt immers geheel van de picturale kracht af. Is het daarmee in orde, dan aanvaardt men de voorstelling als van zelf, terwijl daarentegen het meest zinvolle en doordachte schilderij geen indruk maakt, wanneer de „inhoud" niet is geopenbaard in vormen, in lijnen, kleuren en ruimtelijke suggesties, die door een vaste hand zijn neergeschreven. Het onderwerp is hiermede lang niet uitgeput, doch laat ons, inplaats van er verder over te theoretiseeren, liever ingaan op de schilderijen die hier hangen. Degene die van het zevental zijn visie pictu raal het knapst verwerkelijkt is Prof. J. H. Jurres. Hij heeft niet alleen een stoute fan tasie. doch is ook een kundig teekenaar. die een ingewikkelde compositie aan han. Wat u echter treft is, dat hij een teveel aan „opge legde" dynamiek heeft, waardoor men zijn voor stellingen en nogal eens moeilijk kan lezen. Hij forceert de zaken door zijn alzijdige beweging en komt dan tot een ietwat schrille barok. Men zie zijn groote Kruisiging, in opzet een gedurfd, Rubens-achtig schilderij, maar overladen en niet heelemaal echt. De zomersche wolkenlucht achter de kruisen vooral, in breede vegen aan geduid, leidt de aandacht af van het dramati sche gebeuren, dat zijn werking mist. Elders, zooals in de beide Simsom-voorstellingen. is er in het model een duidelijke pose, waar de na tuur weinig in spreekt. In zulke gevallen over- heerscht- de atelier-toon. En ook met de kleur staat Prof. Jurres wel eens op gespannen voet, zij is te branderig. Men zou hem. zoowel in het een als in het ander, meer soberheid willen aanraden, men vermoedt dat zijn wezenlijke natuur toch eigenlijk anders is dan deze druk-' ke composities, met haar neiging tot virtuozen zwier, zouden doen denken. Bij de twee doeken met witte paarden denkt men aan Breitner. en het ligt voor de hand dat dit fataal is. Lizzy Ansingh hebben we eenigen tijd gele den eens uitvoerig behandeld. Zij heeft, ook in de schilderijen hier, steeds een geestige pointe, ••'ij heeft beweeglijk esprit en veel gevoel voor humor. De kleur echter, zoo vrees ik. vergrooff te veel, al is die in details weer zeer verfijnd (de bloemen en het hoedje in.„Gelukkige Dag"). Men zou dus moeten besluiten, dat zij soms te spoedig tevreden is met haar „manier". Zwak is ook vaak de ruimtelijkheid, waardoor de figuren te plat blijven. Men kan met den blik niet heen waftdelen om de pop in blauw, op de genoemde schilderij, en de man die de flesschen spoelt in het doek „De Oude Apothe ker" is zeker onvoldoende geteekend. Bij de werken van de schilderes Sorella vraagt men zich af, of het verliteraturen voor haar geen groote impasse dreigt te worden. Toen zij bloemstukken gaf en stillevens, of een enkel portret, trof haar talent als iets van bijzondere frischheid, vooral door het verfijnde vrouwelijke kleurgevoel. Dat sehilderlijke ging niet voor uit, integendeel, in dingen als „Hartewensch" of „Onbereikbaar", en zeker niet in „Mijn vuur gaat uit". Men begrijpt de pointes niet door de verf, maar door het verstand. IJit soort van geest is would-be en niet echt spiritueel, haar plastische onvolkomenheden treden er te duidelijk in aan het licht. Het ware te wen- schen, dat zjj zich bedacht en zich weer wend de tot een terrein waar duidelijker haar kracht ligt. Jhr. M. B. W. Dittlinger. een romantisch heer, heeft zich verpand aan het mysterieuze en sprookjesachtige, maar brengt te veel quasi- Redons voort. Dé mysterieuze bedoelingen van „Het Stilleven" zijn heelemaal niet te genieten. Troebele kleur en gebrekkigheden in de teeke- ning. Maar een reëeler geval als het „Ijsver maak", dat ik het vorig jaar ook in het Rijks museum zag, als ik me goed herinner, neemt ons voor hem in. Het doet (éven) aan Aver- canip denken, het heeft geest en atmosfeer, het gekrioel van de schaatsenrijders is volgens goe de zede gezien en gegeven. Martin Monnickendam blijft de drukke, luid ruchtige. uitbundige colorist, die hij was. Hij is niet spaarzaam met de verf, de Monticelli- achitige stukken liggen er op, als op een wond palet, en hij houdt geen maat in de fonke ling. De „Warme Zomerdag", een guirlande van engeltjes in het groen, is het best. maar in de „Wiener Waltzer op Nyenrode" ziet men door de boomen het bosch niet meer. ofwel: door de menschen het feest niet. Meestal is het zoo bij hem: te veel verf en te weinig kleur, te wei nig inhoud. Prof. G. Westermann is het aantrekkelijkst in zijn ijstafereel bij den Oldenhove te Leeu warden en in de teekening van Aug. Allebé op zijn doodsbed. Maar de Amazone is een zoet Engelsch plaatje. Te weinig concentratie hij dezen schilder, die een gave heeft en even als Jurres nog altijd net meest werkt door ziin teekentalent. Bart Peizel heeft zich begeven in allegorische en idyllische tafereelen. zooals het „Oordeel van Paris" en de „Geboorte van Venus. Er zijn groote voorbeelden op dat gebied en hier juist kan het „onderwerp" de schilderkunst natuur lijkerwijze verhoogen. Peizel ban academisch naakt schilderen, maar de werken blijven zoete lijk en het hapert in de kunst der groepeering. Adam op het ezeltje in het paradijsstuk is be paald een smakeloosheid. Deze tentoonstelling heeft niet gegeven wat wij er van verwachtten. Zoowel in de fantasie ais in het picturale bevat zij teveel onzeker heden en misvattingen. JAN ENGELMAN. In dit opzicht schijnt hij wel gedisponeerd om het concert in zijn authentieken vorm te spelen. Gisterenmiddag heeft hij de talrijke toe hoorders hoofdzakelijk gewonnen met zijn in strumentale charmes, die hem dan ook een groot succes bezorgd hebben. En van Beinum had een verrukkelijke entrée tot het concert gemaakt met Schuberts vierde of te wel tragische symphonie, die, de hemel mag weten waarom, door den componist tragisch genoemd is, maar die tragisch of niet 'n prach tig en daarom betreurenswaardig verwaarloosd staal is van Schuberts rijpend symphonisch neesierschap. Tusschen Schuberts derde en zijn vierde symphonie ligt een aanzienlijke af stand, ofschoon Schubert hier toch nog niet op de volle hoogte van zijn eigen stijl gekomen is. Doch alle principeruiterij terzake van zoo genaamde originaliteit is uit den booze. Laat Schubert italianiseeren en zijn knieval maken voor Rossini, mij schiet herhaaldelijk ook Mozarts Figaro te binnen, wanneer ik naar deze symphonie luister, is zij daarom nlinder muziek, zoolang zij maar zooveel poëtische gra tie bezit? Maar men moet haar verstaan in haar be koorlijk wezen en haar met zooveel geest en vaart en soepele precisie spelen als van Beinum en zijn orkest het op dezen middag deden. Men is geneigd na deze auditie te spreken van een herontdekking van een bijna vergeten stuk. Het moet vooral niet te ver achter op de plank in de bibliotheek gelegd worden. Dit „tra gische" moment van Schubert kan menig con cert een accent van bijna bovenaardsche „vroo- lijkheid" gezorgen. Tot slot ging een pétillante ouvrture „Le carnaval romain" van Berlioz. L. H. Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) BERLIJN, 13 Jan. (D.N.B.). Het Opperbevel van de weermacht maakt bekend: Gisteren heeft het luchtwapen verkenningen uitgevoerd boven Groqf-Brittannië. In den af- geloopen nacht hebben vrij sterke formaties gevechtsvliegers voor den oorlog belangrijke doe len in Londen aangevallen. Uit de waarneming bleek, dat sterke branden ontstaan waren in het aangevallen gebied ten Noorden en ten Zuiden van de bocht van de Theems, benevens een groote brand met veel rookontwikkeling in het Zuid-Oosten van de stad. Bovendien zijn militaire doelen aan de Engelsche Zuidkust met bommen bestookt. Weer zijn mijnen gelegd voor Engelsche havens. In de middaguren van gisteren deed de tegen stander met zwakke strijdkrachten opnieuw een poging om boven het bezette gebied door te dringen. Hierbij werden twee vijandelijke vlieg tuigen door luchtdoelgeschut en een door jagers neergeschoten. In de vroege morgenuren van heden hebben afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen enkele bom men op Zuid Duitschland laten vallen, o.a. op de stad Bayreuth. De tegenstander heeft gisteren vier vliegtuigen verloren. TORTOSA, 13 Jan. (D.N.B.) Gisteren is tusschen Alcanar en Vinaroz in de ochtenduren een goederentrein ontspoord. Dertig wagons stortten de helling af. Zes spoorwegbeambten kwamen om het leven. Naar van officieele zijde wordt medegedeeld, hebben alleen-vliegende Engelsche toestellen gedurende de laatste twee nachten op enkele plaatsen van,ons land bommen geworpen, zon der echter noemenswaardige schade aan te richten. Niemand werd gedood of gewond. Het meerendeel der afgeworpen bommen viel in het water of kwam in het open veld terecht. Twee voorraadschuren werden getroffen, doch aan gezien deze schuren leeg waren, is de schade van geen beteekenis. Hier en daar ontstonc door granaatscherven of door den luchtdruk eenige materieele schade. NEW-YORK, 13 Jan. (DUE). Het Huis van Afgevaardigden heeft het voorstel van de militaire commissie, dat deze het wets ontwerp inzake de hulpverleening aan En geland in studie zou nemen, met algemeene stemmen verworpen, rfet ontwerp zal der halve overeenkomstig het voorstel der re geering worden voorgelegd aan de buiten- landsch-politieke commissie, welker voorzit ter, Bloom, thans terstond met de consul taties kan beginnen. Als eerste spreker staat de minister van Buitenlandsche Zaken Huil op het programma. t Naar A.N.P. uit Washington bericht is de verklaring, die Willkie Zondag te New-York heeft afgelegd ten gunste van het plan van Roosevelt tot het uitleenen van oorlogsmateriaal aan Engeland, op felle wijze gekritiseerd door den vroegeren republikeinschen candidaat voor het presidentschap Landon, die in de republi- keinsche partij zeer veel invloed heeft. Landon verklaarde tegenover journalisten„De buitenlandsch-politieke opvatting van Willkie heeft principieel nooit verschild van die van Roosevelt. Wanneer Willkie reeds vóór het re- publikeinsche partijcongres zijn standpunt ten aanzien van de buitenlandsche politiek zou heb ben bekend gemaakt, zou hij nooit tot candidaat voor het presidentschap zijn gekozen. Had Roose velt zijn butenlandsch-politieke standpunt vóór de presidentschapsverkiezingen laten weten, dan zou hij nooit tot president zijn gekozen." BELGRADO, 13 Jan. (D.N.B.) Als gevolg van een verkeerden wisselstand is hedenochtend op het hoofdstation van Agram een uit Slovenië komende boemeltrein op een onbezetten salon wagen gereden. De botsing was zoo hevig, dat de salonwagen en zeven wagons van den boemel- trein beschadigd werden. Er werden achttien personen gewond, van wie twee ernstig. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur. .Stadsschouwburg: 7.30 uur R. K. Tooneel ver eeniging „Thalia" met „En Jacob diende". Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, te bezichtigen van 26 uur. Kunsthandel De Bois: Expositie 10 uur tot 4 uur. Rembrandt: „De trouwelooze Eckehart", 2.30, 6.30 en 8.45, geestelijk volwassenen. Cinema Palace: „Tango Nottumo", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor; „Lajla", voor eiken leeftijd, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „De Dorpsrechter", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. 18-jarigen. Spaarne: „Zoölogica", 7.30 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 98, Heemstede tel. 28197. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BERLIJN, 13 Jan. (D.N.B.) In Duitschland wordt de kinderverlamming door het gebruik van vitamine D met goed succes bestreden. Vol gens de hier opgedane ervaringen zijn de Duit sche artsen in Warschau begonnen vitamine D te verstrekken aan alle kinderen tot den leeftijd van twee jaar, ten einde ook hier de kinder verlamming tegen te gaan. De Duitsche overheid heeft haar bijzondere aandacht gewijd aan de zorg voor de gezond heid der bevolking van het Gouvernement-Gene raal. Den laatsten tijd alleen is 'n millioen zloty uitgetrokken voor de uitbreiding van een zieken huis en van verscheidene andere klinieken. Nieu we moderne medische instrumenten zijn aange schaft tot een bedrag van 200.000 zloty. Dank zij dezen maatregelen staan voor de bevolking van Warschau thans 29 ziekenhuizen ter beschik king. Bovendien is een ziekenhuis ingericht voor gewonde Poolsche soldaten. Maandagavond om acht uur ontstond een schoorsteenbrand in het bekende café „de Post hoorn" te Ede, dat uit de 18e eeuw dateert. Het vuur greep op de eerste verdieping zoo snel om zich heen, dat men slechts met groote inspan ning twee op deze verdieping slapende kinderen kon redden. Hoewel de brandweer met een groot aantal stralen water gaf, viel er aan het behoud van het gebouw niet meer te denken. Na ruim een uur had men den brand onder de knie. Het bleek toen, dat „De Posthoorn" voor het grootste ge deelte was verwoest. Gebouw en inboedel waren verzekerd. De burgemeester en de commissaris van politie van Ede sloegen het blusschingswerk, waaraan ook door leden van den opbouwdienst werd deel genomen, gade. BOGOTA, 13 Jan. (D.N.B.). Het Columbiaan- sche kabinet is afgetreden. Het wil zoodoende den staatspresident de ordening vergemakkelij ken van den binnenlandsch-politieken toestand, die als gevolg van den terugkeer van den ge wezen president Lopez verscherpt is. SJANGHAI, 11 Jan. (Europapress) Volgens mededeelingen uit Tsjoengking is een Ameri kaansche maatschappij opgericht om zich be zig te houden met het vervoer van voornamelijk eigen oorlogsmateriaal voor de Tsjoengking-re- geering via den Birma-weg. De onzekere om standigheden maken een snel goederenverkeer noodzakelijk, indien men bedenkt, dat maande lijks gemiddeld niet meer dan 10.000 ton goede ren den Birmaweg kan passeeren, terwijl in de zelfde periode meer dan 50.000 ton via Fransch Indo-China zou kunnen worden geleverd. STOCKHOLM, 13 Jan. (D.N.B.). Volgens Zweedsche krantenberichten neemt de influen- za-epidemie te Stockholm steeds grooteren om vang aan. Het is de sterkst verbreide epidemie sedert jaren. De centrale ziekteverzekering te Stockholm heeft in vier dagen tijds niet min der dan 2300 ziektegevallen geconstateerd. LISSABON, 13 Jan. (D.NJB.) In de haven van Leixoes bij Oporto is vannacht een groote brand uitgebroken. Verscheidene pakhuizen met kolo niale waren zijn een prooi der vlammen gewor den. De schade wordt geraamd op tien millioen escudo's. ALGECIRAS, 13 Jan. (D.N.B.)In het staats blad van Gibraltar wordt het denkbeeld aan de hand gedaan, op de openbare terreinen van Gibraltar groente te kweeken, om aan de heer- schënde schaarschte aan versche groenten, als gevolg van de moeilijkheden bij den invoer, tegemoet te komen. Maandag herdacht het echtpaar P. Groot Swier, wonende Venuslaan te Enkhuizen, den dag, waarop zij vóór 60 jaren in den echt werden verbonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4