Verordening op het opleggen van prestaties Beperkte draagwijdte van de hulp der Vereenigde Staten aan Engeland Tokio gekant tegen Aziatische Unie I „PROTECTOR" Londen en de Fransche koloniën Nieuwe voorstellen bij het Congres Verklaring door Konoje De voedselpositie van Frankrijk Verduistering v ar Poging tot doodslag te Maam VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Terugwerkende kracht tot 25 Mei 1940 HONDENTROUW Kabinetsbesluit over de nieuwe orde Handelsverkeer gestaakt Indo-ChinaThailand Verdere repatrieering van Duitschers uit Oostzeestaten AMERIKAANSCHE STEMMEN VOOR VREDESPOLITIEK WOENSDAG 15 JANUARI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)vooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 2iy2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22801 T oelichting J Ct UITSPRAKEN OVER DE WINTERHULP Fransche toelichting op verklaring van admiraal Plafon Willkie's reis naar Londen UITBREIDING VAN BREDA ERKENTELIJKHEID VAN GEëVACUEERDEN Duitschland levert opnieuw aardappelen en suiker Beperking spoorwegverkeer in onbezet Frankrijk J' Humeur INBRAAK-VERZEKERING H. W. van Loon over positie der Noordsche landen Geen Duitsche troepen door Bulgarije Met een schop, erop los geslagen! Een schaap gestolen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel JO et., (ngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Het Verordeningenblad bevat een verordening, houdende voorschriften betreffende repressies tegen vijandelijke handelingen, welke zich tegen de belangen van de Duitsche bezettingstroepen richten. Ter zake van handelingen, welke na 25 Mei 1940 zijn geschied of geschieden, en welke tegen belangen van het Duitsche volk of van het Groot-Duitsche rijk zijn gericht, of welke de openbare orde oi het openbare leven in het onder de bescherming van de Duitsche troepen staande Nederlandsche gebied zou den kunnen verstoren, kan een verplichting tot vergoeding van schade en een zoengeld (Suehneleistung) worden opgelegd: Aan personen of vereenigingen (stichtin gen), die zoodanige handelingen billijken of bevorderen of van wie mag worden aan genomen, dat zij die handelingen billijken of bevorderen. Aan gemeenten, binnen welker gebied zoo danige handelingen zijn geschied. Opgelegd kunnen worden persoonlijke, gel delijke of zakelijke prestaties. Wordt een persoonlijke prestatie opgelegd, dan kan degene, die daartoe gehouden is, zich bij het volbrengen daarvan niet dan met toestem ming van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Commissaris-generaal Voor de openbare veiligheid) laten vervangen. Wordt aan meerdere personen of vereenigingen (stichtingen) een prestatie opgelegd, zoo zijn deze hoofdelijk aansprakelijk. Prestaties, als bedoeld in deze verordening, Worden door den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied (Commissaris-gene raal voor de openbare veiligheid) bij schriftelijke beschikking opgelegd. Voor zoover in bepaalde gevallen niet anders wordt bepaald, vindt de ten uitvoer legging der beschikking plaats overeenkomstig de bepalingen van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering; de beschikking wordt ten deze gelijk gesteld met een vonnis in executorialen vorm. Wordt aan de verplichting niet binnen den vastgestelden tijd voldaan, zoo kan de betrok kene daartoe door middel van lijfsdwang (Haft) Worden genoopt. Is een verplichting opgelegd aan een vereeni- ging (stichting) dan worden de personen, tegen wie zich de bedreiging met lijfsdwang richt, in de beschikking genoemd. De lijfsdwang wordt ten uitvoer gelegd door de Duitsche politie. Beschikkingen op grond van deze verordening hebben voorrang boven die, welke voortvloeien Uit de verordening no. 33/1940 betreffende het verbeurd verklaren van vermogens. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Van bevoegde Duitsche zijde is naar aanleiding van bovenstaande verordening de volgende ver klaring verstrekt: Deze verordening richt zich geenszins tegen de Nederlandsche bevolking als zoodanig en zeker niet tegen de overwegende meerderheid van de bevolking. Alle ervaringen en waarnemingen, die in de afgeloopen maanden hier konden worden gedaan, hebben aangetoond, dat op zijn minst 4/5 van het Nederlandsche volk wenschen in rust en orde hun normale bezigheden voort te zetten en daarbij streven naar een zoo correct mogelijke, ten deele zelfs vriendschappelijke ver houding jegens de Duitsche troepen en de Duit sche bezettingsautoriteiten. Dit geldt met name voor de breede massa's van de arbeiders, van de kleine beambten en van de boerenbevolking. Al deze menschen hebben er begrip voor ge toond en weten het te waardeeren, dat zij door de Duitschers niet als bewoners van een verl overd land, maar als leden van een stam- en rasverwant bevriend nabuurvolk en als een van de waardevolsté bestanddeelen van de Germaan- sche volkerenfamilie worden beschouwd. Daar komt nog bij, dat talrijke personen uit de zoo even genoemde bevolkingsgroepen reeds per soonlijk ervaren hebben, dat men ook aan Duit- schen kant beoogt bepaalde sociale instellin gen, die in Duitschland reeds gemeen goed zijn geworden, ook den breeden massa's der Neder landsche bevolking ten goede te doen komen. Het openstellen van uitgebreide nieuwe afzet mogelijkheden voor den Nederlandschen land bouw, de verlichting of opheffing der grensbe palingen, de bestrijding van de werkloosheid, de instelling van „Vreugde en Arbeid", het parool, schoonheid van den arbeid" invoering van een arbeidsvacantie en sociale reuzenprestaties als die van het Winterhulpwerk zijn in deze krin gen, die immers meestal niet tot de welgestel- den kunnen worden gerekend en grootendeels met kleine inkomens moeten huishouden, met groote belangstelling, ja veelal met vreugde be groet. Aan den anderen kant echter zijn er bepaalde kringen, die zich ergeren, dat hun zoo dikwijls hier te lande verkondigde leuze, dat Nederland zijn heil slechts aan Engelsche zijde kan zoeken, is weggevallen, of die zich ergeren, omdat hun economische en financieele winstbron door de toekomstige ontwikkeling is verstopt, dat in het algemeen een grendel geschoven is voor de onbegrensde opeenhooping van groote rijkdom- Een hotelhouder uit Erfurt, de 34-jarige Fritz Schuster, werd sinds 3 Januari vermist. Twee jongens, die er op uitgegaan waren om naar het voederen van wild te zien, za gen aan den boschrand een hond zitten, die bij hun nadering begon te blaffen. Toen vonden zij het lijk van Schuster, die blijkbaar daar was gaan zitten, ingeslapen en doodgevroren was. De hond had zeven dagen cn zeven nachten zonder voedsel bij het lijk de wacht nehouden. men in de hand van betrekkelijk kleine kringen en die deze ergernis in een ondergrondsche haat- en leugencampagne tot uitdrukking bren gen. Deze kringen schrikken er ook niet voor terug anderen door financieele beloften en door vreesaanjaging met gebruikmaking van de eco nomisch afhankelijke positie van die anderen of ook op andere wijze aan te zetten tot ver spreiding van boosaardige geruchten of tot nog ergere dingen, zooals daden Van terreur of sabo tage. In het bijzonder is het te veroordeelen, dat deze elementen zich bij dergelijke tenden tieuze manoeuvres en praktijken zelf niet in de voorste lijn wagen, maar voorzichtig op den achtergrond blijven en andere lieden de kastan jes uit het vuur laten halen. Dergelijke elemen ten en praktijken wil men door de bepalingen van de nieuwe verordening treffen. Deze bepa lingen beoogen iedereen aan het verstand te brengen, dat de Duitsche bezettingsautoriteiten, wanneer zij zich eenmaal genoopt zien in te grijpen, dan ook niet zuilen aarzelen krachtig toe te slaan. De bedoelde kringen en elementen kunnen er dan niet langer op rekenen, dat zij ook verder op den achtergrond kunnen blijven staan en anderen, die door hen zijn opgehitst, voor de gevolgen van hun praktijken kunnen laten opdraaien. Bij Poitiers in Frankrijk zijn de rotswoningen ontdekt, waarheen vele Spaansche vluchtelingen tijdens den burgeroorlog in Spanje de wijk hadden genomen (Foto Scherf) Dr. E. HELDRING deelt mede: „Er is geen twijfel aan, dat deze winter grooter ontberingen dan ge woonlijk voor ons land zal brengen. Wie den noodlijdenden landgenoo- ten daarin door een gave aan Winterhulp tegemoet komen kan, doe dit naar zijn vermogen." PARIJS, 14 Jan. (A.N.P.) De Fransche mi nister van Koloniën, admiraal Platon, heeft onlangs aan het Journal verklaard, dat Groot Brittannië zich van de Fransche koloniën als een soort „ruil-object" wil bedienen, in geval de regeering te Londen genoodzaakt zou zijn vrede te sluiten. Zaterdag is van officieele Fransche zijde het standpunt bepaald ten aanzien van een Reuter- bericht, waarin kritiek geoefend wordt op de bewering van Platon en deze bewering geken merkt wordt als een uiting in den geest van de Duitsche propaganda. Admiraal Platon, zoo ver klaart men, heeft geen persoonlijke meening ge uit, doch die van maarschalk Pétain en van de Fransche regeering. Ten slotte is dit de meening van de Fransche marine en van alle behoorlijke Franschen. De admiraal maakt slechts Fransche propaganda. De Engelschen zijn vergeten, dat admiraal Platon en admiraal Abrial bij Duin kerken het grootste deel van het Fransche leger hebben opgeofferd, om de inscheping van bijna alle Engelsche strijdkrachten mogelijk te maken. Admiraal Platon heeft gelijk gehad toen hij zeide dat Engeland de Fransche vloot wil vernie tigen en zich van het steunpunt Dakar meester wil maken. Alle Franschen, zoo eindigt de me- dedeeling, stemmen in met de verklaring van admiraal Platon. NEW YORK, 14 Jan. (D.N.B.). Men maakt zich hier in kringen, die voor welingelicht doorgaan, geen illusies over de grenzen, die aan elke materieele hulp aan Engeland be staan. In de eerste plaats kan deze hulp pas na een gevaarlijk langdurige periode van voorbereiding tot uiting komen. Ten tweede echter zou het noodig zijn eerst de gevaren op den Atlantischen Oceaan te gaan be- heerschen, die in 1941 aanzienlijk ernstiger zijn dan in 1917, toen Engelands ravitaillee- ringspositie nog lang niet zoo kritiek was als thans en vooral nog talrijke landen op het vasteland van Europa voor Engeland openstonden. Opheffing van het acute gebrek aan scheeps- ruimte moet het eerste punt van alle hulp aan Engeland vormen. Juist in dit opzicht ziet het er evenwel zeer bedenkelijk uit, naar voorts verklaard wordt. In Amerikaansche scheepvaart kringen volgt men reeds thans met groote be zorgdheid de daling van de koopvaardijtonnage door de verknopen aan het buitenland, vooral aan Engeland. Deze verkoopen hebben de be doelde tonnage van Amerika gedurende het vorige jaar met niet minder dan een millioen ton verminderd. Daartegenover stond, dat de bouw nog geen 50.000 ton bedroeg. Nog meer verkoopen van schepen vormen, naar in politieke en economische kringen opgemerkt wordt, een niet onaanzienlijk risico. In lijnrechte tegenstelling tot de openlijke verklaringen van bepaalde politici en tot de hoofdartikelen van vele kranten staat men in welingelichte kringen te New York en Washing ton op het standpunt, dat de zendingen Ameri- kaansch oorlogsmateriaal reeds thans zoo laat komen, dat zij in geen geval een overwinning van Engeland kunnen bewerkstelligen. Onder deze omstandigheden is haar voornaamste taak uitsluitend een al te groote nederlaag van Groot- Brittannië te helpen verhinderen. Doch zelfs dat is twijfelachtig. Daarom moet vooral het TOKIO, 14 Jan. (D.N.B.) Het leger is beslist van meening, dat de regeering overeenkomstig vroegere besluiten de nieuwe kieswet bij den Rijksdag moet indienen, zoo verklaarde de mi nister van Oorlog, Tojo, in de kabinetszitting van heden. Tevens betoogde hij, dat ook de kwestie van het stemrecht van gewezen soldaten geen belemmering mag zijn voor indiening van het voorstel. Nopens de nieuwe orde in het Verre Oosten is een gemeenschappelijk kabinetsbesluit ge nomen met de strekking, dat geenerlei twijfel omtrent de grondslagen van deze nieuwe orde mag bestaan. De regeering heeft uit drukkelijk bepaalde in Japan verspreide ge ruchten gedementeerd, dat de nieuwe orde tevens een vereeniging van de naties van Oost-Azië zal vormen, daar een dergelijke federatieve oplossing in strijd is met de stichtingsgedachte van het Japansche Kei zerrijk en niet dienstig zou zijn voor de sou- vereiniteit van het keizerrijk. Omtrent bovenvermeld te Tokio genomen be sluit meldt Domei nog, dat de Japansche regee ring in verband met den bouw van een nieuwe orde in Groot Oost-Azië federalisme of een Aziatische Unie afkeurt. Het kabinet heeft be slist, dat alle bewegingen van verschillende or ganisaties welke ten doel hebben den bouw van een nieuwe orde in Groot Oost-Azië moeten wor den geleid door den geest van de gemeenschap pelijke verklaring omtrent onderlinge samen werking van Japan, Mandsjoekwo en China van 30 November. Een discussie die is gebaseerd op federalisme of een Unie van Staten, welke er op is berekend Japans souvereiniteit in de scha duw te stellen, zal niet worden toegelaten. Iedere ideologie en alle bewegingen in Japan in verband met den bouw van de nieuwe orde in Groot Oost- Azië zullen worden geleid door het genootschap voor nationalen dienst. Naar Domei verder bericht, heeft de eerste minister Konoje vanmiddag van man tot man het woord gericht tot ruim 70 vertegen woordigers van het Lagerhuis in de eerste bijeenkomst van een gemeenschappelijke conferentie van vier dagen tusschen de lei ders der regeering en de vertegenwoordigers van het parlement, de pers, financieele en industrieele kringen. s Strevende naar samenwerking der aanwezigen met de regeering in het bewijzen van nationale diensten aan den staat om door de crisisperiode heen te komen, sprak Konoje uitvoerig over de ontwikkeling van den internationalen toestand na de sluiting van het driemogendhedenpact tusschen Japan, Duitschland en Italië. Tevens wijdde hij aandacht aan de Engelsch-Amerikaan sche houding jegens Japan en China, de betrek kingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie, de erkenning door Japan van de Nanking-regeering, den weerstand van het regime van Tsjomgking tegen Japan, den opbouw van een geheel van gemeenschappelijke welvaart in een grooter Oost- Azië, en aan de problemen betreffende Fransch Indo-China en Nederlandsch-Indië. Bij zijn schets van den internationalen toe stand heeft Konoje, naar verluidt, den nadruk gelegd op het gevaar van een de wereld omspan nende verstoring, welke dreigt door den toene- menden druk op Japan van den kant van de Vereenigde Staten en ook door de krachtige Amerikaansche hulp aan Engeland en het Tsjoengkingregime. Konoje maakte van de ge legenheid gebruik om opheldering te geven om trent den leidraad van de buitenlandsche politiek. Sprekende over de functionneering van de Ja pansche economie in oorlogstijd, gaf de prem'er een oveizicht van de resultaten, die bereikt zijn sedert vorig jaar en verklaarde hij de regeerings- politiek ten aanzien van de belangrijke goede ren. Na Konoje sprak de minister van Oorlog, Tojo, die een uitvoerige uiteenzetting gaf betreffend^ het Ch neesch-Japansch conflict en den Euro- peescher oorlog, waarna de minister van Marine, Oikawa, het woord voerde. Een openhartige ge- dachtenwisseling volgde. eigen belang van Amerika op den voorgrond ge steld worden, opdat de Vereenigde Staten niet op zekeren dag meegesleurd worden in de ge volgen van een Engelsche nederlaag. Naar verder wordt bericht heeft de repu- blikeinsche afgevaardigde Simpson een voor stel ingediend, strekkende tot het beperken van de wet op de hulp aan Engeland met de volmachten voor den President tot twee jaar. Bovendien zouden in de wet de lan den met name moeten worden genoemd, aan welke de Vereenigde Staten hulp willen ge ven. Een ingediend amendement heeft alleen betrekking op hulp aan Engeland, het Brit- sche Rijk en Ierland. De ondersteuning van andere landen zou afhankelijk gesteld wor den van een nieuwe goedkeuring door het Congres. Volgens bericht uit Washington eischt de republikeinsche senator Taft in een verklaring, aan de pers verstrekt, volstrekte verwerping van de wet tot hulpverleening aan Engeland in den door Roosevelt gewenschten vorm. Taft stelde voor, dat het Congres in plaats daarvan leeningen tot een beperkt bedrag zal toestaan, doch eerst als de Engelsche saldi in de Ver eenigde Staten uitgeput zijn. De belangrijkste taak van het Congres, zoo betoogde Taft, is thans Roosevelt geen blanco volmacht te geven en de eigen verdediging van Ce Vereenigde Staten niet wettelijk aan Enge land en de hulp aan Engeland te koppelen. Engeland heeft nog steeds een tegoed van en kele milliarden dollars in de Vereenigde Staten. Indien dit besteed is, kan het Congres beperkte leeningen toestaan. Behalve het voorstel van Taft zijn zoowel van republikeinsche als van democratische zijde voorstellen ingediend. De democratische senator Murray, die ge woonlijk de regeering steunt, eischt, dat men aan Engeland slechts beperkte hoeveelheden oorlogsmateriaal afstaat en alleen datgene, wat door de defensie-ministeries vrijgegeven is als niet volstrekt noodzakelijk voor de verdediging van de Vereenigde Staten. De progressieve senator Lafollette keerde zich vooral tegen de clausule, die de Amerikaansche havens voor de oorlogsschepen van Engeland zou openstellen. Hij eischt schrapping daarvan om „import van den oorlog in Amerika" te beletten. Volgens de New York Herald Tribune zal Willkie op zijn reis. naar Engeland vergezeld worden door den eigenaar van de Minneapolis Star Journal, Cowles, een directeur van de First National Bank. Thorne, en door den v'roegeren uitgever van het tijdschrift Fortune, Davenport. Willkie is van plan de volgende week via Lissabon naar Londen te vliegen. In de Dinsdagmiddag gehouden raads vergadering heeft de burgemeester van Breda medegedeeld, dat de uitbreiding van Breda met Ginneken, Princenhage en Tete- ringen vóór 1 Mei a.s. tegemoet kan worden gezien. Een groep personen, die uit Breda naar Rijs- bergen waren geëvacueerd, hebben besloten hun erkentelijkheid jegens deze plaats te betoonen door het aanbieden van een gebrandschilderd raam voor de parochiekerk van Rijsbergen. De glazenier Louis de Swart uit Breda zal het *aam vervaardigen. GENÈVE, 14 Jan. (D.N.B j Uit Vichy wordt gemeld, dat door een decreet van maarschalk Pétain alle handelsverkeer tusschen Thailand en Indo-China voorloopig is gestaakt. Het betreft hier alle handelstransacties, die tusschen de beide landen over de landsgrens worden verricht. GENÈVE, 14 Jan. (A.N.P.) Uit Vichy wordt gemeld, dat de interministerieele economische commissie, die onder leiding staat van Flandin, gisteravond weer het probleem der ravitailleering en levensmiddelenvoorziening heeft behandeld. Daarbij werden ook kwesties betreffende de landbouworganisatie besproken. Tot *le econo mische commissie behooren als voorzitter Flan din, als leden de minister van Financiën Bouthil- lier, de minister van Productie en Arbeid Belin, voorts minister Cazoit, minister Berthelot en Achard, de staatssecretaris voor de ravitaillee- ring. Naar D.N.B. uit Parijs bericht, heeft Duitschland, nadat het reeds vroeger 100.000 ton aardappelen voor het bezette Fransche gebied geleverd heeft benevens 50.000 ton pootaardappelen, zich thans bereid ver klaard nogmaals 450.000 ton voor het be zette en onbezette gebied te leveren en eveneens 100.000 ton suiker. De beteekenis van deze leveranties is te grooter, daar de voor de Fransche burger bevolking bestemde voorraden levensmidde len door de Engelsche troepen vernietigd zijn bij hun terugtocht uit België en Noord- Frankrijk en Engeland thans met alle mid delen tracht het transport van levensmid delen uit de Vereenigde Staten naar Frank rijk te beletten. Volgens bericht uit Brussel is de Vlaamsche pers gisteren uitvoerig ingegaan op het protest der Fransche regeering tegen de Engelsche hongerblokkade. Het Nieuws van den Dag schrijft, dat Frankrijk steeds aangewezen is ge weest op den invoer uit het buitenland. Deze invoer is thans door Engeland onmogelijk ge maakt, en bovendien heeft de vroegere regeering het opslaan van voldoende voorraden veronacht zaamd. Voorts werd er op gewezen, dsft Frank rijk waarschijnlijk van Duitschland broodgraan zal krijgen. Het land moet echter den geheelen invoer van overzee ontberen. Engeland laat thans al zijn bondgenooten in den steek en tracht hen uit te hongeren. „Wij wenschen allen, die de huidige moeilijkheden der levensmidde- itnvoorziening mede beleven, dat him eindelijk de oogen opengaan ten aanzien van de vraag, wie in werkelijkheid daarvoor de verantwoorde lijkheid draagt." BERLIJN, 14 Jan. (D.N.B.). Als uitvloeisel van het op 10 Januari gesloten Duitsch-Russi- sche accoord betreffende een nieuwe verhuizing van Volksduitschers zullen de geheele Duitsche volksgroep uit Litauen, die rond 45.000 menschen omvat, en de rest in het najaar van 1939 in Estland en Letland achtergebleven Volksduit schers, ten getale van 12.000. naar het Duitsche Rijk terugkeeren. Nadat deze verhuizing haar beslag heeft gekregen, zullen bijna een half millioen Volksduitschers naar het Groot-Duit sche Rijk teruggebracht zijn. VICHY, 14 Jan. (Stefani). Naar medegedeeld wordt, zal met ingang van morgen het personen verkeer op - de spoorwegen in het niet-bezette deel van Frankrijk beperkt worden tot een trein per dag op de hoofdlijnen en volkomen gestaakt worden op de secondaire lijnen. Deze maatregel is genomen in verband met het gebrek aan steenkool. Zonsondergang 15 Jan. 17.57 Zonsopgang 16 Jan. 9.42 Maanopkomsl 20.52 ondergang 10.26 Er z{jn menschen die heel veel be derven door hun slecht humeur. Zij meenen het zoo kwaad niet, maar zij reageeren zóó gramstorig op kleine ongemakken en tekortkomingen, dat zij de atmosfeer bederven en onver draaglijk zijn. Sommigen hebben er alleen des morgens last van. Zij zijn „morgenziek", hebben moeite om op gang te komen en plagen anderen met hun onbestemd gevoel van onlust. Hebben zij eenmaal hun kopje koffie of hun borreltje gehad, dan komt de vaart er wel weer in. Maar dan kan er ook al heel veel bedorven zijn, thuis en op kantoor of 7verkplaats. Het is een vorm van menschenmin als men zijn kwaad humeur bedwingt en niet alles door een zwarten tyil be ziet. Het tranendal is somber genoeg, het is beter een beetje naar den zon- nigen kant te kijken dan een zuur en onaangenaam „mensch in de Haar lemmerhout" te wezen. o iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ONDERL. VERZEKERING-MIJ DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. E Telef. 45014 en 45016 Directie H. F. HEERKENS THLJSSEN j§ Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën, Kloosters en Kerkelijke Instellingen llllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll NEW YORK, 14 Jan. (A.N.P.) In een voor de radio uitgesproken rede heeft Alf Landon, eens republikeinsch candidaat voor het presi dentschap en gouverneur van Kansas, verklaard dat deelneming der Vereenigde Staten aan den oorlog een grooter ongeluk zou zijn dan de over winning van Duitschland. Mocht Duitschland overwinnen, dan zullen de Vereenigde Staten on getwijfeld diep ingrijpende economische storin gen ondergaan. Deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog zal echter zeer ernstige politieke en sociale gevolgen hebben en reacties voor de natie met zich mede sleepen. Naar D.NE. bericht is in de Madison Square Garden te New York een massavergadering ge houden, die bezocht werd door 20.000 communis ten. De sprekers deden scherpe aanvallen op de buitenlandsche politiek yan Roosevelt. In een resolutie werd geprotesteerd tegen de machtiging van den president, zooals die opgenomen is in het wetsontwerp betreffende de hulp aan En geland. Zooals Svenska Dagbladet uit New York meldt, heeft Hendrik Willem van Loon vorige week Donderdag een rede uitgespro ken, die door een reeks Amerikaansche zen ders is uitgezonden. Spreker gaf een uiteenzetting van de positie der Noordsche landen en oefende critiek uit op het gemakkelijke Amerikaansche standpunt waarbij slechts in het voorbijgaan rekening ge houden wordt met de nooden van Europa. Hij herinnerde verder de Amerikanen er aan, dat het nog niet zoo lang geleden is, dat de Noord sche landen in de Vereenigde Staten om hun vooruitstrevende politiek hoogelijk geprezen wer den. SOFIA, 14 Jan. (D.N.B.). Het Bulgaarsche telegraafagentschap is gemachtigd in het bui tenland verspreide geruchten, volgens welke Duitsche troepen door Bulgarije zouden trekken en in verband hiermede een diplomatieke stap zou zijn ondernomen, tegen te spreken. Den tienden December van het vorig jaar werd door den 34-jarigen arbeider K. v. D. uit Amersfoort in de werkverschaffing te Maarn een aanslag gepleegd op den 72- jarigen opzichter S. De arbeider had tegen den opzichter een wrok opgevat, omdat hij van de „karrenploeg" was overgeplaatst naar de „kuilploeg", waarbij naai zijn meening minder te verdienen viel. Op den bèwusten dag stond de opzichter des morgens om kwart voor elf op den rand van een kuil te kijken, toen hij achter zich wat hoorde. Hij draaide zich om en zag v. D. met een schop ge wapend op zich afkomen. Hij kon den slag niet geheel ontwijken en met den scherpen kant van de schop werd hij op zijn schouder getroffen. Het ijzer drong tot op het been door. Door ar beiders, die kwamen toeloopen, werd v. D. vastgehouden, zoodat verdere aanvallen achter wege bleven. Dinsdag stond de arbeider voor de arron dissementsrechtbank te Utrecht terecht. Hij be kende den aanval gepleegd te hebben, doch zeide den opzichter alleen een pak slaag te hebben willen geven. De opzichter, als getuige gedagvaard, ver klaarde. dat de arbeiders bij de kuilploeg niet minder behoeven te verdienen dan zij die bij de karrenploeg zijn aangesteld. Het verdienen is afhankelijk van het werk, dat men verricht. Als hij zich niet had omgedraaid, zou de schop zeker zijn hoofd hebben getroffen. Veel last had hij van de schouderwond niet gehad. in verband met het gunstige rapport over verdachte, eischte de officier wegens poging tot doodslag een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis Uitspraak 28 Januari. De 25-jarige chauffeur J. W. de V. uit Woer den stond terecht wegens diefstal van een schaap uit de weide. Het schaap bleek toe te behooren aan zijn huisbaas en een fokdier ter waarde van f 80. te zijn. Verdachte had zijn broer overgehaald, om bem te helpen. Ter zitting bekende de V'. het schaap gestolen te hebben. Het speet hem, dat hij zijn broer er ook in betrokken had en hij wilde gaarne de schade betalen. De officier van justitie vond de daad des te schandelijker, omdat de huisbaas van wien hij het schaap gestolen had, hem zeer weinig huur voor zijn woning had laten betalen. Hij eischte een jaar gevangenisstraf met af trek van de voorloopige hechtenis. De verdediger van verdachte wees erop, dat dit de eerste maal was, dat de V. een strafbaar feit beging. Indertijd heeft hij in preventieve hechtenis gezeten, verdacht van diefstal, doch werd vrijgesproken. Het rapport over verdachte luidt gunstig. Toen hij puinruimer te Rotterdam was is hij niet voor de verleiding tot diefstal, die daar groot was, bezweken. Het motief voor zijn daad was, dat hij voor zijn vrouw vleesch wilde hebben. Spr. bepleitte clementie. Uitspraak 28 Januari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1