Japan en Australië New-Yorksche Beurs RONDOM EEN DIEFSTAL VAN KLEEDINGSTUKKEN De levensloop van Hagenbeek WOENSDAG 15 JANUARI 1941 Isjii over de buitenlandsche betrekkingen van Tokio BRITSCHE VLOOTVERLIEZEN IN MIDDELLANDSCHE ZEE „Deutschtum" ontnomen aan den Hongaar Riesz Menzies naar Engeland MENCKEN OVER ENGELAND De La Plata-conferentie SCHEPEN VERGAAN GEEN DUITSCH AANBOD AAN DUBLIN Officieele verklaring door Dulanty te Londen HET VOEDSELGEBREK IN BELGIë Brazilianen door Indianen belegerd Spoorwegongeluk in Joego-Slavië Australische verordeningen tegen ondergrondsche actie Japansche bommenwerpers in den aanval Nieuwe-orde-betooging in Roemenië Boekhouden M.O. (KXII en Q; KXII; Q) en handelskennis L.O. Familieleden gunden elkaar een voordeeltje Koersdaling tengevolge van het uitblijven van vraag; slot prijs houdend MAR. OGIER JR. Inbraak bij een geneesheer te Groningen Expressebestellingen voor België en het neutrale buitenland VERKORTE BALANS Van de Ned. Bank N.V. Omzet: 470.000 shares - - - WISSELKOERSEN GOEDERENMARKT SCHAATSENRIJDEN^ OPGELOST PROBLEEM BIJ DE ELFMERENTOCHT Geen winnaars aangewezen J. J. van Druten overleden Geen spreekuur Twee Rotterdammers vermist Misdrijf niet uitgesloten geacht Uitbreiding buiten-Europeesch luchtpostverkeer Op heeterdaad betrapt Otter gevangen Clearingkoersen TOKIO, 14 Jan. (Domei) De woordvoerder van het Japansche bureau voor de Inlichtingen, Isjii, heeft vandaag in de persconferentie ver klaard tegenover de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers, dat Japan gaarne de vriendschappelijke gevoelens waaraan uitdruk king is gegeven door den Australischen minister van Oorlog, Percy Claude Spender, beantwoordt. Een telegram van 12 Januari uit Singapore meldt, dat de Australische minister van Oorlog bij zijn bezoek in een radiorede herhaalde, dat Australië oprecht den wensch koestert om vriendschappelijke betrekkingen met Japan te behouden in de Stille Zuidzee. Spender voegde hieraan toe: „Wij hebben geen twist met Japan. De Australiërs hopen vurig, dat de Stille Zuid zee altijd haar naam eer zal aandoen." In verband met het desbetreffende bericht zeide Isjii, dat de opmerkingen van Spender „gunstig" waren. „Wij willen gaarne den goe den wil van Australië beantwoorden." Sprekende over de diplomatieke onderhande lingen van Japan met andere landen, deelde Isjii verder mede, dat Josjizawa binnenkort aan de Nederlandsch-ïndische autoriteiten de Ja pansche voorstellen zal overhandigen. Dit is echter nog niet geschied. De visscherij-onder handelingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie zijn nog hangende. De onderhandelingen te To kio tusschen Japan en Frankrijk ten aanzien van Fransch Indo-China hebben nog niet tot een accoord geleid en worden nog voortgezet. De Fransch-Japansche onderhandelingen hebben betrekking op concrete zaken, die na elkaar ter sprake»komen. Isjii besprak verder een telegram uit Hanoi van 11 Januari. Dit beweerde, dat Fransch luchtafweergeschut een Thailandsch vliegtuig had neergehaald, dat van Japansche makelij bleek. Hij zeide: „Dat is niet mogelijk", waar aan hij toevoegde, dat geen enkele Japansche vlieger vrijwillig dienst had genomen bij de Thailandsche luchtstrijdkrachten. Het boven genoemde uit Hanoi op 11 Januari gedateerde telegram meldde, dat een in Hanoi van de Thai landsche grens aangekomen Franschman gemeld had, dat verscheidene dagen tevoren Fransch luchtafweergeschut een Thailandsch vliegtuig had neergeschoten, dat van Japansch fabrikaat bleek te zijn, terwijl in het toestel het lijk aan getroffen werd van een Japanschen vlieger. Op de vraag, of er eenige wijziging is gekomen in de Japansche politiek ten aanzien van Thai land en Fransch Indo-China sedert het uitbre ken van het conflict tusschen deze beide, ver klaarde Isjii, dat Japan verscheidene kleine kanonneerbooten en andere oorlogsschepen aan Thailand lang geleden had verkocht. Sindsdien echter zijn geen groote hoeveelheden oorlogstuig door Japan aan Thailand verkocht. Geen Ja panner, aldus Isjii, stelt practisch belang in het Fransch-Thailandsche conflict. ROME. 14 Jan. (D.N.B.). Omtrent de ver liezen, die de Engelsche Tioot de laatste dagen in de Middellandsche Zee heeft geleden, deelt de Giomale d'Italia nog belangwekkende bij zonderheden mede. Vooral een uit twee groepen bestaande En» gelsch convooi, dat op weg was van Gibraltar naar Alexandrië en Griekenland, en dat be schermd werd door twee slagschepen, een vlieg tuigmoederschip, eenige zware en lichte krui sers, alsmede talrijke kleinere eenheden, is het doelwit van de Italiaansche marine en van de luchtmacht der asmogendheden geweest Het Giomale d'Italia komt met bijzonderheden, waaruit de omvang der Engelsche verliezen blijkt. Zoo heeft men reddingsbooten en mut sen gevonden van den Britschen torpedojager Gallant, die blijkbaar gezonken is. Den tienden Januari heeft men temidden van talrijke olie vlekken een Britschen torpedojager gezien, die omgeven was van tal van eenheden, welke hem op sleeptouw trachtten te nemen. Op den mid dag van denzelfden dag zag men een Britschen kruiser met dertig graden slagzij, die eveneens als verloren kan worden beschouwd. In den nacht van 10 op 11 Januari zijn in de wateren van Malta groote olievlekken en wrakstukken gezien, waaruit geconcludeerd kan worden, dat nog een eenheid tot zinken is gebracht. In de haven van Malta ligt een vliegtuig moederschip van het type Illustrious met be schadigingen, terwijl een slagschip van de Malaya-klasse bij zijn terugkeer te Gibraltar terstond in het droogdok is opgenomen. Op 13 Januari heeft men op 100 mijl van Malta een brandenden torpedojager waargenomen. In den nacht van 11 op 12 Januari is nog een vlieg tuigmoederschip door een Italiaansch torpedo vliegtuig getorpedeerd. Deze aanval was in de onmiddellijke omgeving van Kreta in verband met de in Noord-Afrika aan den gang zijnde operaties ondernomen. Deze nieuwe intensieve phase van de oorlog voering bewijst, aldus besluit het blad, de on verminderde waakza mheld van Italië in de Middellandsche Zee. Hieraan nemen thans ook sterke Duitsche luchtstrijdkrachten deel en het blijkt, hoe gevaarlijk deze paraatheid is. BOEDAPEST, 14 Jan. (DJN.B.) De leiding van den Volksbond der Duitschers in Hongarije heeft krachtens het haar bij artikel 1 van de aanvullende overeenkomst van Weenen verleen de recht, den afgevaardigde der regeertngsparrij Adam Riesz, eenstemmig van de volksgemeen schap der Duitschers uitgesloten en hem zijn „Deutschtum" ontnomen. In de verklaring voor dezen maatregel wordt gezegd, dat de af gevaar dlgde Riesz zich vooral de laatste maander. steeds duidelijker aan de zijde der tegenstan ders van de levensrechten van het „Deutsch turn" in Hongarije geplaatst heeft en in open bare vergaderingen zich gekeerd heeft tegen de doelstellingen van den Volksbond en tegen de rechten, w«5lke in net verdrag van Weenen aan de Duitsche volksgroep in Hongarije waren verleend. BERLIJN. 14 Jan (D.N.B.). Zooals de En gelsche berichtendienst meldt heeft de Australi sche premier. Menzies. aangekondigd dat hij binnenkort naar Engeland vertrekt, waar hij besprekingen zal voeren met Churchill en an dere ministers. te zijn, thans op 25 Januari bepaald. De namen van de Argentijnsche vertegenwoordigers zijn nog niet bekend. Het blad „Critica" meent echter te weten dat de minister van Buitenlandsche Zaken. Rocca. niet de leider van de delegatie zal zijn. hoewel de regeeringen der nabuurlanden Bolivia en Paraguay wel door hun ministers van Buiten landsche Zaken vertegenwoordigd zullen zijn. NEW YORK. 13 Jan. (ANP) De ook reeds in den Wereldoorlog door Engeland toegepaste methode, ,jhet Amerikaansehe volk eerst ang stig te maken om het daarna te verschalken" schijnt voor de tweede maal succes te hebben. Tot deze conclusie komt de prominente Ameri kaansehe historicus en publicist, Henry L. Mencken, in een door de Baltimore Sun op op vallende wijze gepubliceerd artikel, waarin hij de tegenwoordige positie der Vereenigfle Staten m<T die tijdens den Wereldoorlog vergelijkt Mencken keert zich fel tegen het van de Britsche propaganda afkomstige slagwoord, dat liet philantropische Engeland zich voor de Ver- eenigde Staten opoffert, en verklaart: „Engeland is nooit opofferingsgezind geweest en het zal het ook nooit zijn. De Britsche geschiedenis le vert tallooze voorbeelden dat, zoo Engeland een enkele maal eens philantropisch is opgetreden, hieraan steeds de gedachte aan eigen voordeel ten grondslag lag." Mencken gaat dan nader in op de „ware" oorlogsdoeleinden van Londen en schrijft, dat het Engeland in de eerste plaats te doen is om het afweren van de aanvallen, die Albion met vernietiging en bankroet bedreigen. In de tweede plaats is het doel, de door den Wereld oorlog aangetaste hegemonie in Europa terug te veroveren en in de derde plaats, de door roof en moord veroverde hegemonie in Azië te handhaven." BUENOS AIRES. 14 Jan. (D.N3.). Naar ver lu dt is een decreet in voorbereiding waarbij de Argentijnsche regeering haar vertegenwoor digers voor de conferentie van de La Plata-lan een te Montevideo zal benoemen. De datum van de conferentie is, naar herhaaldelijk uitgesteld Over den levensloop van Johann Hagenbeek, die zooals reeds eerder werd gemeld op 75-jarigen leeftijd op Ceylon is overleden, meldt het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden: Vóór den Wereldoorlog heeft Hagenbeek 28 jaar lang op Ceylon gewoond als groot zaken man, eigenaar van plantages en scheepshande- laar. Als zoodanig voorzag hij tot aan den we reldoorlog alle naar Oost-Azië varende Duitsche schepen van proviand, wanneer zij Ceylon aan deden. Hagenbeck's liefhebberijen golden in het bij zonder de dieren, en voornamelijk de olifanten. In alle dierentuinen werd hij een graag geziene gast, want in de geheele wereld stond hij. be kend als de olifantendokter. Bij het uitbreken van den Wereldoorlog in 1914 werd zijn levens werk in acht uren tijds vernield. Hagenbeek moest voor de Engelschen, die een prijs op zijn hoofd gesteld hadden, naar Sumatra vluchten. Met oneindig veel moeite is het hem gelukt naar Italië te komen. Na zijn terugkeer in Duitschland ging zijn belangstelling in de eerste plaats uit naar den Dierentuin te Stellingen bij Hamburg. In het jaar 1929 keerde Hagenbeek naar de tropen te rug. Hij was de eerste, die z.g. tafereelen uit het leven in Indië naar Europa bracht. In Ceylon richtte hij een grooten dierentuin in en bracht hij zijn oude scheepshandelaarsbedrijf weer tot vollen bloei. Bij het uitbreken van den oorlog werd hij geïnterneerd. VIGO, 14 Jan. (D.N.B.). Volgens berichten uit Casablanca heeft het te Vigo thuis behoorende Spaansche stoomschip Gabriel Garcia voor de Marokkaansche kust schipbreuk geleden. Van de veertien leden der bemanning worden er tot dusver drie als vermist opgegeven. Het schip, dat bij het visschen door den storm verrast werd en zich niet «neer in veiligheid kon bren gen, is gezonken. Betreffende de Zweedsche berichten, volgens welke het Zweedsche ss. Bertha in de Sont op een mijn geloopen en gezonken is, wordt van welingelichte Deensche zijde te Kopenhagen vernomen dat de Bertha, die op 11 Januari in de buurt van Kopenhagen op een mijn geloopen is, zich toen in een zeegebied bevond, dat sinds geruimen tijd wegens het werpen van Engelsche luchtmijnen gesloten was. De Bertha mat 1215 ton. Van de uit 17 koppen bestaande bemanning worden er, volgens Zweedsche berichten, vier vermist. Naar de Associated Press meldt, is volgens Noorsche kringen in Washington het in Engel schen dienst staande Noorsche motortankschip Teddy (6748 ton), op 8 November 1940 door Duitschers opgebracht en in den grond ge boord. De bemanning werd op het buitgemaakte Noorsche tankschip Ole Jacob (8306 ton), ge plaatst en door dit schip aan land gebracht. STOCKHOLM, 14 Jan. (D.N.B.). Reuter meldt uit Dublin, dat een hooge Iersche ambtenaar met machtiging van zijn regeering in een ver klaring heeft vastgesteld, dat er geen woord waar is van bepaalde berichten over een aan bod van Duitschland aan De Valera betreffende eenigen mogelijken bijstand voor Ierland. Reu ter meldt verder, dat de hooge commissaris van Ierland te Londen, Dulanty, gisteren de vol gende verklaring heeft afgelegd: „Een ochtendblad van heden schrijft, dat de Duitsche regeeUng de vorige maand aan De Valera eiken mogelijken steun voor Ierland heeft aangeboden, teneinde te verhinderen, dat Groot- Brittannië de controle herkrijgt over de steun punten aan zee, die het vroeger gepacht heeft. De hooge commissaris voor Ierland, Dulanty, is door zijn regeering gemachtigd te verklaren, dat dit bericht volkomen ongegrond is". BRUSSEL, 14 Jan, (A.N.P.). Dezer dagen heeft de regeerings-president, Reeder, verkla ringen afgelegd over de voedselpositie van Bel gië. Naar aanleiding hiervan schrijft de Soir, dat de beteekenis van hetgeen de regeerings- president toen zeide niemand zal ontgaan, Se dert eenige dagen reeds heeft zich van de be volking een ware paniek meester gemaakt. Het zou nutteloos zijn te willen verzwijgen, dat de toestand ernstig is geweest en dat hij, vooral ten aanzien van het broodgraan, tragisch zou kunnen worden, wanneer een Duitsch ingrijpen niet te rechter tijd zou geschieden. RIO DE JANEIRO, 14 Jan. (D.N.B.). Vijf leden van een Braziliaansche grenscommissie worden nabij de grens van Venezuela belegerd door Indianen, die gewapend zijn met bogen en vergiftige pijlen. In een draadloos bericht, dat in Belem is opgevangen, wordt gezegd, dat alle leden der commissie min of meer gewond zijn, maar dat allen hun tegenstand tegen de In dianen voortzetten. De Braziliaansche regeering heeft hulp van geneesmiddelen gezonden. Men vreest, dat nog andere commissies zich in een dergelijken toestand bevinden. BELGRADO, 14 Jan. (D.NB.) In Oost-Servië is op oe spoorlijn van Prahovo aan den Donau naar Nisj in de buurt van het station Rgosjta een volle wagon derde klas ontspoord. Onder de reizigers ontstond een paniek. Terwijl de wagon overhelde sprongen zij er uit. Vier pas sagiers werden op slag gedood, terwijl drie an dere passagiers zwaar gewond werden. Verscheidene personen worden vermist. Het aantal licht gewonden is groot. STOCKHOLM, 14 Jan. (D.N.B.). Reuter meldt uit Canberra, dat de regeering van Australië zich gedwongen heeft gezien nieuwe verordenin gen uit te vaardigen tegen optreden en onder grondsche ondermijningsactiviteit, welke de oorlogsinspanning der regeering benaaeelen. De verordeningen verbieden de verspreiding of pu blicatie van berichten welke ontevredenheid kunnen wekken in het leger, op de vloot of bij het luchtwapen, welke vooroordeelen kunnen doen ontstaan tegen recruteering of die de dis cipline ondermijnen. Het is van nu af straf baar verklaringen af te leggen, die de oorlogs inspanning kunnen storen. TSJOENGKING, 14 Jan, (D.N.B.) In Tsjoeng- king is heden luchtalarm gemaakt toen negen Japansche vliegtuigen boven Hotsjpean, honderd kilometer ten noorden van Tsjoengking versche nen en daar bommen lieten vallen. BOEKAREST, 14 Jan. (D.N.B.) De comman dant van de Roemeensche legionnaire beweging en plaatsvervangende minister-president, Horia Sima, heeft aan alle legionnaire organisaties des lands het bevel uitgevaardigd, Zondag a.s. in alle steden groote legionnaire vergaderingen te houden, waarin gesproken zal worden over den strijd van het nationaal-socialistische Duitsch land en het fascistische Italië voor de invoering eener nieuwe Europeesche orde. De examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid tot het geven van onderscheiden lijk middelbaar schoolonderwijs in het boek houden (akte K XII en Q), middelbaar huis onderwijs in het boekhouden (akte K XII) en lager onderwijs in de handelskennis (akte U) zullen dit jaar worden gehouden in de maanden April, Juli en Augustus en, voor zooveel het examen in de theorie van onderwijs en opvoe ding van het boekhouden (Q) betreft, in de maand December. Nadere bijzonderheden in de Staatscourant van 14 Januari. De Haagsche rechtbank berechtte een diefstal van een bakfiets, waarop doozen met kleeding- stukken, in verband waarmede eenige verdach ten terechtstonden. De eerste verdachte in deze zaak, de 22-jarige bloemist H M. van T. uit Den Haag, werd be schuldigd, dat hij op 24 October jj. een bak fiets van een Haagsch kleedingmagazijn, waarop doozen met kleedingstukken, die moesten worden thuisbezorgd, bij de Van Alkemadelaan in Den Haag had gestolen. De kleedingstukken waren gedeeltelijk nieuw, gedeeltelijk was het repa ratie-werk. Verdachte bekende, schuldig te zijn aan het ten laste gelegde, terwijl bleek dat hij reeds zevenmaal was veroordeeld. De officier van justitie eischte een gevan genisstraf van een jaar en zes maanden. De verdediger wees op de moeilijke omstan digheden van verdachte. Hij verzocht te willen bepalen dat de op te leggen straf zal worden doorgebracht in de bijzondere strafgevangenis en vroeg tenslotte, êen onderzoek naar ver- •"achtes geestvermogens te willen instellen Vervolgens stond terecht een zwager var den origen verdachte, de 32-jarige schipper B J. B. Deze reed op bedoelden dag met Van toen deze hem vroeg, even zijn fiets vast te willen houden. Daarop reed Van T. met de bakfiets weg, waarop verdachte met diens fiets naar huis ging. Uit de opbrengst van het gestolen goed ontving hij f30.en verder kreeg hij van het gestolene een jas en een paar handschoenen. Verdachte legde een volledige bekentenis af. De officier van justitie eischte wegens heling zes maanden gevangenisstraf. Een andere zwager van den eersten verdachte, de 33-jarige polijster T. G. had de gestolen goe deren verkocht. Hij ontving voor zijn moeite f 15.uit de opbrengst. Ook hij bekende, waarop hij wegens heling zes maanden gevangenisstraf tegen zich hoorde eischen. Hierna stond terecht de 40-jarige brandstof- fenhandelaar B. P. A„ die de gestolen kleeding stukken voor f 100.zou hebben gekocht.^ Getuige Van T. verklaarde, dat hem ge zegd was, dat het hier gestolen goed betrof, het geen verdachte echter ontkende. Hij bleef bij zijn ontkenning, ook wanneer de andere getui gen zeiden dat het hem bekend was dat hij ge stolen goed kocht. De "officier van justitie meende, dat bewezen was dat hij op de hoogte was van de herkomst der kleedingstukken en eischte acht maanden gevangenisstraf. De verdedigster meende dat dit feit niet be wezen was en vroeg vrijspraak. Tenslotte stond in deze zaak nog terecht de 31-jarige chauffeur G. M. van T„ een broer van den eersten verdachte. Ook hij had uit de op brengst der gestolen goederen f 15.— ontvangen, hetgeen hij bekende. De officier van Justitie eischte tegen hem zes maanden gevangenisstraf. De uitspraak in al deze zaken werd vastge steld op 28 Januari, NEW YORK, 14 Jan; De New Yorksche effec tenbeurs bood heden een kalmen aanblik. De groote omvang, die de liquidaties van Ameri kaansehe effecten uit Britsch bezit hebben aan genomen, werkte drukkend op de koersontwik keling. Men is van meening, dat er tot ver- koopen wordt overgegaan op grond van de overtuiging, dat iedere koersstijging, die ter beurze tot uiting zou komen, nieuw aanbod zou uitlokken van de zijde der banken, die met de liquidatie der Amerikaansehe effecten uit Britsch bezit belast zijn. Het koersbeeld was dan ook reeds dadelijk onregelmatig en de noteeringen vertoonden nei ging tot dalen. Bij uitblijvende vraag groeiden de koersverliezen tot omstreeks een punt aan. Ofschoon in sommige afdëelingen de dalende koersbeweging nog aanhield, bleef in het alge meen het koersverlies tot omstreeks een punt beperkt en werd op dit verlaagde koerspeil weer wat meer weerstand geboden. Een verlies van omstreeks een punt leden een groot aantal ook vooraanstaande fondsen in de verschillende afdeelingen, onder andere staal- waarden, andere metaalwaarden, luchtvaart- aandeelen, automobielfondsen en chemische waarden. Het was in dit geval niet zoo zeer het grootere aanbod, dan wel het uitblijven van eenige vraag, dat voor de koersdaling aanspra kelijk was. Fondsen van fabrieken van spoor wegmateriaal, die steun ontleenden aan de groote opdrachten, konden zich vrij goed hand haven. terwijl ook Public Utilities vrij goed weerstand boden, ook zonder dat groote trans acties voorkwamen. Daarentegen waren spoor wegfondsen flauw, bij kalmen handel. Op de Tot leeraar in het vioolspel aan het Klein Seminarie te St. Michielsgestel is als opvolger van wijlen den heer Peter Kallenbach door den regent van het Seminarie benoemd de Bossche musicus Mar. Ogier Jr. De heer Mar. Ogier Jr. genoot zijn muzikale opleiding van zijn vader, was als violist werkzaam bij het voormalig Bos sche Stedelijk orkest en voltooide zijn violistische opleiding bij den grooten. Russischen vioolvirtu oos Alexander Schmüller. Hij behaalde zijn diploma van Toonkunst en vestigde zich op jeugdigen leeftijd in zijn ge boortestad als leeraar. Sedert 1934 is hij als vioolleeraar verbonden aan de Bossche Muziek school en sedert 1932 als directeur aan het 's Hertogenbossche Muziekkorps. Veel trad de heer Ogier in concertzalen en voor de radio als violist op. De belangrijke benoeming te St. Michielsgestel is een waardige bekroning van zijn muzikale loopbaan. Toen een bekend geneesheer uit Groningen Dinsdag van Kerstvacantie terugkeerde, be merkte hij, dat gedurende zijn afwezigheid in zijn woning was ingebroken. Verscheidene gou den en zilveren voorwerpen alsmede een groote partij cigaretten waren ontvreemd. Van de da ders ontbreekt elk spoor. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Tusschen Nederland en België alsmede tus schen Nederland en het neutrale buitenland is bij gewone en aangeteekende briefzendingen van eiken aard, behalve postpakketten, ook de ex pressebestelling toegelaten. Activa Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o. h. buit.i.di Idem Eig. Portef. AfVerkocht, ma voor de Bank n niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors.) in Reken.-Cour op Onderpand Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen cd Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Riik (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal Muntgoud Muntmat. Goud Munt. Zilv., enz. Muntmat. Zilv. Totaal Belegg. v. Kap. Gebouwen en Meub der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederland (Wet v 27 Mei '32 St.bl. No 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserves Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Res. en Pensioenf. Rek.-Cour Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div Reken Totaal W.v. a. Ned.-Ind. Besch. Metaalsaldo (KJB. v. 26 Mrt. 1940 Stbl. No. 482) Schatkistp. rechtst o. d. Bank ond.gebr Rentestand sedert 29 Aug Wisseldisconto Promessen-disconto Voorschotten in Rek.-Cour Beleening van Effecten Beleening van Goederen en Ceelen obligatiemarkt bestond wat meer vraag dan op de aandeelenmarkt. Zoo kwamen daar tamelijk groote omzetten in enkele spoorwegemissies voor. Tijdens het laatste beursuur kwamen wel geen groote koersveranderingen meer voor, doch de noteeringen toonden weer eenige neiging tot stijgen. De beurs sloot prijshoudend. Vandaag werden 757 fondsen verhandeld. Daarvan behaalden 161 een koerswinst endaal- den 398 in koers. De noteeringen der 198 overige bleven onveranderd. 13 Jan. 1941 d Jan. '41 245.303.969 50.100 267.803 969 50.738 50.100 245.354.069 267.904.808 15.371.590 15.371.590 15.371.590 15.371.590 150.957.225* 2.527.207 39.698.503 144.279.696* 2.592.414 41.652.540 193.182.936 188.524.651 192.449.858» 187.765 076* 733.077 759.575 193.182336» 188.524.651* 15.000.000 11.503.302 1.102.306.966 1.102.255.154 19.141.424 18.386.484 1.121.448.391 48.629.367 1.120.641639 48.552.010 4.500.000 124.553.348 4.500.000 127.067.329 1.768.039.703 1.784.065.332 20.000.000 4.454.251 13.494.513 10.901.144 1.534.677.575 7.266 20.000.000 4.454.251 13.49i.513 10.941.683 .544.201.650 49.755 175.079.290 9.425.661 182.783.322 8.137.156 1.768.039.703 1.784.065.332 57.977.150 57.977.150 437.604.108 429.886.575 233.000.000 258.000.000 Jan. 14 13 11 Allied Chemical 41 Air Reduction 167} 163 163} American Can Co. 91 92} 93} Am. c a Foundry 31 American Radiator 7} Am. Rolling Mills 14 I 15 15 Am. Smelt Ret. 44 44 44} Am. Sugar Refining '5 1 Am. Tel. Tel. 167 167 l 167} Am. Tobacco B. 73 73} 73} Am. Waterworks 7 Anaconda Copper 26} 26} 26 Atchison Topeke 1 21 2, Baldwin Locomotive 17} Baltimore Ohic 4 4 4} Bethlehem Steel 87 87} 87} Canadian Pacific 3} 3} 3} Comm. Invest. Trust 36} 36} 37} J. I. Case Company 56 57 56 Ches. Ohio 43} 43} 43 Chicago Rock Isl. 10 Chrysler Motor 69} 69} 70 Consolid. Edison Co. 23 23 22} Deleware Huds 22 21} 22} Detroit Edison C. 113 Dupont de Nem. 162} 162} 162} Eastman Kodak 138 139} 140 General Electric 35 34} 34} General Foods 39 39 39 General Motors 47} 47} 47} Good Year 19} 20 19} Hudson Motor 4} 4} 41 Intern. Harvester 51 52} 52} Int. Merc. Marine 8} Intern. Nickel 25} 25} 26} International Paper 14} Intern. Tel. en Tel 2} 2} 2} Kennecott Copper 35} 36} 35} Mack Trucks Incorp. 32} Montgomery Ward 38 39 38- National Biscuit Co. 17} Nat. City Bank New York Central 14} 14} Norfolk Western 213 North. Am. Aviat 17} 17 Nord. Amer. n. a. 17 17 Northern Pacific 7} 3} Packard 3 3 Paramount Pennsylvania 23} 24 24 Proctor Chamble 56} 29} Publ. Serv. N. J. 29} 29} Pullman Incorporat. 26 Pure Oil Company 8} Radio Corporation 4} 4} 4} Reading Company 4 Rep. Steel 21 21 21 f Reynolds Tobacco B. 33} 33 33} Sears Roebuck 77} 77} 77} Shell Union Oil 11} 12 11 Socony Vacuum 9 9 9 Southern Pacific 9 Southern Railway 13} Standard Brands 6} Stand. Oil of N.-J. 36 36} 36} Texas Gulf Sulphur 37 Twent. C. Fox Film 6} 6} 7 Union Carb. Carb. 70 69} 69} Union Oil of Calif. Union Pacific 83} 83} 85 United Aircraft 42} 43} 43} United Corp A. 1} 1} 1 United Fruit Comp. 69 U. S. Ind. Alcohol 26} 27 27 U. S. Rubber 23} 32} 23} U. S. Steel 67} 68} 68} U. S. Stee! pref. 129} 129} 129} Western Union 22} 21 22 Westingh. Electric 102} 103 103} Wool worth Building 33} 34} 34} 14 Jan Katoen Jan. 10.29 10.37Juli Mrt. 10.40 41 10.48 Oct. Mei 10.40 10.49-50 Dec. Koffie (Rio - Nieuw contract) 4.75 4 87 5.00 NEW YORK, 14 Jan. 13 Jan. 14 Jan. 13 Jan. 10.31. 9.83. 9 79 10.39 9.91 9.86 (Santos) Mrt. Mei Juli Sept. Dec. - Sept. Suiker Dec. 0.77 Mrt. 0.80 Mei 0.82 Rubber Standaard Dec. 19.88 Jan. 19.89 Mrt 19.75 Mei 19.65 4.7S- 4.90 -t- 5.05+ Sept. Mrt. Mei Juli Sept Dec. 6.99 7.09+ 7.21 7.31 7.40 7.05 7.16 7.28 7.38 7.48+ 0.75} 0.79 0.81 20.00 20.00 19.90 19.77 Juli 0.85 0.84 Sept 0.88 0.86 Dec. 0.91 0.88 Mrt. Juli Sept Oct. Tin loco 50.10 50.10 90 aagen 19.50 19.62 19.45 19.57 19.35 19.47 50.10 1939: 3 pet. 3>/s pet. 3 H pet. 3'A pet. 3 y, pot. rermyn 50.10 50.05 50.05 CHICAGO, 14 Jan. 14 Jan. 13 Jan. 14 Jan. 13 Jan. Tarwe Haver Mei 8786- Mei 36 36 f 82 i 82 - Juli 32 32 82} 82} - f Sept. 31 31 Rogge Juli Sept. Maïs Mei Sept. oz 62 I - 62 f Reuzel Jan. 5.27 Mrt 6.65* 62} - 62} - 62} - Mei 47 J-uli 48} Sept. 50 t' 48} 49} 5 27 Mei 6.85* 6.85* 6 65 Juii 7.05* 7 00+ WINNIPEG, 14 Jan. 14 Jan. 13 Jan. Tarwe 14 Jan. Gerst 13 Jan. Dec Mei 77 - Juli 79- 77} 79} Dec Mei Juli 43} 43} 45} 43} Rogge Lijnzaad Dec Mei 50 Juli 50 50} 50} Dec Mei Oct. 152} 152 150} 50} 1 50 1 50} Haver Mei 35 34} Juü Dec. 33} 31} 33} 31} Naar wij vernemen heeft het bestuur van de V.V.V. te Langweert besloten geen winnaars aan te wijzen van den overigens zoo buitenge woon geslaagden Elfmerentocht. Het is namelijk gebleken, dat tengevolge van de geconstateerde onregelmatigheden bij den start en het door de wedstrijdrijders passeereh van de controleposten, zonder hun kaarten te laten afstempelen, een zoodanige verwarring is ontstaan, dat het bestuur zich tenslotte voor een onmogelijke taak gesteld ziet bij de bepaling van de winnaars van dezen tocht. Wel zal aan alle deelnemers de draagmedaille worden uit gereikt. Te Smeek is in den ouderdom van 87 jaar overleden de heer J. J. van Druten. De overle dene, die een zeer bekend uitgever en boekhan delaar was, heeft een lang en arbeidzaam leven achter den rug. Hij was jarenlang lid van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, waar hij in de verschillende omderdeelen een leidende functie bekleedde. Toen hij weffens ver gevorderden leeftijd ais hoofdbestuurslid be- dahkte, werd hem het eerelidmaatschap der vereeniging aangeboden, In het openbare leven van Sneek nam hij een vooraanstaande plaats in. Sotkoersen Jan. 14 13 11 Londen 4.03} 4.03} 4.03} Parijs 2 22 2.22 2,22 Amsterdam Berlijn 40.05 40.05 40.05 Brussel Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid Zwitserland 23.21 23.21 23.21 Weenen Stockholm 23^5 23.85 23*85 Montreal 8693 85.875 86.93 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B.Aires Markt 23.60 23.60 23.60 Yokohama 23.45—48 23 45 48 23.45-48 In verband met een lichte ongesteldheid zal de secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten as. Donderdag geen spreekuur houden. De commissaris van politie te Rotterdam ver zoekt dengenen, die inlichtingen over twee vermisten kan geven, zich te vervoegen aan het politiebureau in de Oostervantstraat. De vermiste Gerrit Bruggink, 38 jaar, con structiewerker, laatst wonende te Rotterdam, Schoonderloostraat 70, verliet Donderdag, 26 December 1940, des v.m. te omstreeks 8.30 uur zijn pension en keerde daarin niet terug. Sinds dien liet hij niets van zich hooren. Een ongeluk kan zijn gebeurd, doch misdrijf moet niet uitgesloten worden geacht, aange zien Bruggink veel geld op zak had. Signale ment: c.a. 1.75 M. lang, flink postuur, bol aan gezicht, donkerbruine oogen, laag voorhoofd, gaaf gebit, ronde kin. Hij was gekleed in don kerbruin gestreept colbertcostuum, donkere overjas (ruit), blauw gestreept overhemd, rood gekleurde stropdas, bruine sokken, lage bruine schoenen, blootshoofds. De tweede vermiste is Cornelis Gijsbertus Mooyman, oud 56 jaar, makelaar in huizen. Hij heeft 19 December j.l. zijn pension aan dén Schiedamscheweg 34 verlaten en is niet terug gekeerd. Hij was 'eveneens'in het beat van een portefeuille met een groot bedrag aan bank papier. Signalement: lang 1.70 M., tamelijk gezet postuur, bol gezicht, blond haar, blauwe oogen, litteeken op rechterwang, gekleed met donker colbertcostuum, donkerblauwe overjas, beige gleufhoed, hooge zwarte schoenen. MJen deelt oms mede: Voor de verzending van luchtpostcorrespon dentie van Nederland uit wordt tot nog van twee buiten-Europeesche luchtpostverbindingen gebruik gemaakt, n.l. LissabonNew York (mén adresseere: per transatlantiachen luchitdienst Lissabon—New York) en Rome—Rio de Ja neiro (adresseer: per italiaanschen luchtdienst) zij geschiedt dus alleen naar Amerikaansehe bestemmingen. Aan dit buiten-Europeesch luchtpostverkeer is met ingang- van 13 Januari eendge uitbrei ding gegeven en wel naar de volgende bestem mingen: Angola, Mozambique en Fortugeeseh Guinea (tot Lissabon door de litcht, verder per boot), de Can arische Eilanden (luchtvervoer tusschen Madrid en Las Palmas), Italiaansch Oost Afrika en Libië (Tripolis en Cyrenaica), Marokko (Spaansche zone) en ten slotte naar Iran en het Aziatisch gedeelte der Sovjet-Re publieken (tot Moskou door de lucht). Luchtpostcorrespondentie voor deze bestem mingen moet gefrankeerd zijn met het hier voor vastgestelde extra luchtrecht en voorzien zijn van de aanduiding: per luchtpost, par avion. Deze correspondentie wordt dagelijks door Nederland aan Duitschland uitgewisseld. Over den overkewnstduur naar de verschillende be stemmingen kan echter niets worden medege deeld. Inlichtingen inzake de luchtrechten ge ven de postkantoren. In den vorige nacht bemerkte een nacht waker, dat een poort, die toegang geeft tot de distributielokalen in de van Lennepstraat te Rotterdam, open stond. Hij waarschuwde de politie, die dadelijk een onderzoek instelde, waarbij men in een der lokalen den 42-jarigen chauffeur M. v. B. aantrof. De man had uit een bureau eenig geld gestolen en had zich daarna een aantal distributiekaarten toege- eigend. Van B. is in arrest gesteld. Toen de heer K. uit Ankéveen dezer dagen over de Ankeveensche plassen schaatste, deed hij een zeldzame vangst. Vanuit het riet kwam een otter over het ijs. De heer K. wist het dier te vangen. Het had een lengte van 1.15 M. en had een mooie don kerbruine huid. Het gebeurt zelden, vooral in den winter, dat men een otter zoo gemakkelijk kan vangen. Koersen voor stortingen op 15 Januari 1941 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.36, Belga's 30.1432, Zwitser- sche francs 43.56, Lires 9.87, Deensche kronen 36.40, Noorsche kronen 42,82, Zweedsche kronen 44.85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54. Di nar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schul den) 4.23, Turksche ponden 1.45M, Lewa 2.30, Pengö (oude schulden) 36.519, Pengö (nieuwe schulden) 45.89.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2