STAD Aanmelding van personen van Joodschen bloede Vijandelijke duikboot tot zinken gebracht Duitsche luchtaanval op Plymouth WOENSDAG 15 JANUARI 1941 Vischafslag Scheveningen Schoenen en scheermesjes Verordening afgekondigd Koopvaarder van 4.000 ton tot zinken gebracht Engeland streeft naar steunpunten in Eire Reis van Markowitsj naar Boedapest uitgesteld Britsche aanval op Noord- Frankrijk afgeslagen Zuster M. M. van Soeren FAILLISSEMENTEN De oogst van de straat Schaakclub St. Bavo Geslaagd ZWEMMEN De stand in de zwemcompetitie HEEMSTEDE BEVERWIJK EEN MEEVALLERTJE VELSEN EEN NIEUW SCHIPPERS- KAMP IJMUIDEN Studiebeurzen voor minder draagkrachtigen Tijdige aanmelding noodig! C. VAN LEEUWEN OVERLEDEN Overschrijvingen HAARLEMMERMEER BENNEBROEK SANTPOORT Een bekend oplichter opnieuw in de val geloopen Duitsch weermachtsbericht Italiaansch weermachtsbericht HOUTEN KRUIS GESTOLEN Johann Hagenbeek overleden „De beroemde olifantendokter" Onverantwoordelijke daad te Volendam 16 Januari zal zuster M. M. van Soeren 25 jaren als verpleegster werkzaam zijn. Na hare opleiding genoten te hebben in het Rijksacademie-ziekenhuis te Leiden, heeft zij in ziekenhuizen te Dordrecht en Deventer (in laatstgenoemde plaats als hoofdverpleegster) zich aan de zieken gewijd. Circa 15 jaren is zij als verpleegster aan het Bureau voor ziekenverpleging in onze stad ver bonden. Zij is voor vele zieken in Haarlem en omstre ken een onmisbare steun geweest en heeft zich door haar onbaatzuchtige liefde voor haar taak, haar opgeruimdheid en grooten ijver vele vrien den verworven. De Haarlemsche rechtbank sprak gisteren de volgende faillissementen uit: Johann van der Rijd, papierhandelaar, han deldrijvende onder de firma Rijd's Papierhan del en Handelmaatschappij Kalb, wonende te Zandvoort, Kostverlorenstraat no. 40, curator mr. D. de Jong te Haarlem; K. A. Scharpff, handelaar in bloembollen, wonende te Heem stede, Orchideeënlaan no. 14, curator mr. J. G. Bettink te Haarlem; W. van Middelkoop, vee koopman, wonende te Badhoevedorp, gem. Haar lemmermeer, Meidoomweg no. 73, curator mr. J. Lieu wen te Purmerend; Wilhelmus van Am- stel, banketbakker, wonende te Haarlem, Ste- phensonstraat no. 84, curator mr. W. Veniet te Heemstede; rechtsr-commissaris in al deze fail lissementen mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Door het verbindend worden der uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van Aaldrik Koster, architect wonende te Haarlem, curator mr. J. H. J. Simons te Haarlem. Inlichtingen aan het bureau van politie Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, Singers, Anegang 29; armband, Ka ter, Zoetestraat 66; ceintuur, Huis in 't Veld, Bromostraat 27; das, Silvis, Olmenstraat 68; enveloppe van Post- en Girodienst, XJven, Kruistochtstraat 80 rd.; geld, v. Gelen, Zoete straat 42; hond, Kuypers, Houtvaart 32; hondje, Ieders, Z. H. Spaarne 162; 2 honden, Asyl, Rid derstraat 11; heerenhandschoenen, de Nieuwe, Steenbokstraat 18; kinderhandschoenen, Huisin 't Veld, Bromostraat 27; heerenhandschoenen, Bijl, Spaamdamscheweg 320 zw.; heerenhand schoenen, Castenmille, Rijnstraat 92; heeren horloge, Mulder, Graaf Willemstraat 45; dames horloge, Smit, Klarenbeekstraat 71 zw.; 4 kat ten, Kennel Fauna, Friesche Varkenmarkt 24; muts, Huis in 't Veld, Dromostraat 27; man chetknoop, v. Amstel, Velserstraat 51; heeren pantalon, v. d. Dfjel, Pres. Steijnstraat 8; porte- monnaie m. i., Gerritsen, Koninginneduinweg 6 Bloemendaal; portemonnaie m.i., Smit, Klaren beekstraat 71 zw.; rijwielplaatje, Baars, Zuid- Schalkwijk 4; rijwielplaatje, bureau van politie Smedestraat; rijwielplaatje, Overbeek, Spaarn- hovenstraat 78; sigarettenkoker, Blok, Gibral- tarstraat 28; schaatsen, v. d. Meel, Kleverlaan 198; actetasch mi., Hoeben, Tempeliersstraat 60- 62; tasch m.i., Klabou, Amsterdamschevaart 54 rd.; Paardetuig, de Vries, Glaasblazerstraat 2a; 3 wanten, Huis in 't Veld, Bromostraat 27; wanten, Deijs, Anthoniestraat 69; zakdoek met geld, Verdam,Bet je Wolffstraat 9. Voor de competitie van den Ned. R. K. Schaakbond speelde Zondag jl. Hillegom I tegen St. Bavo. De uitslag is: St. BavoHillegom: PutsMooienkind 10, Victoor—Lieverse 01, v. Oschv. d. Meij </2 Schreurs—v. d. Pol 01, v. d. MeerKroon 10, BoerLangeveld 10, BoslandNysen 10, Vo gelsv. d. Zwet 01, MathotHeerman 01, Stevensv. d. Mei 1—0, totaal 5144%. St. Bavo won dus dezen wedstrijd. Voor het practijk-examen boekhouden, afge nomen door de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen is geslaagd de heer F. v. d. Rijdt te Haarlem, leerling van het Insti tuut „Mercurius", alhier. De Heemsteedsche Poloclub heeft zich Zon dagmiddag na de vierde ontmoeting van de zwemcompetitie op de bovenste plaatsen in de junioren- en de damesklasse weten te handhaven- Zelfs hebben de Heemstedenaren in de junio renklasse den voorsprong vergroot, dank zij het goede zwemmen van de schoolslagzwemmers Maurits, Sipkema en Kloots. H. P. C. heeft nu 398.1 punt, met een voorsprong van 15 punten op D. W. R. (413.5), dat de tweede plaats bezet. De D. W. R.-zwemmers, die ook goede tijden op den schoolslag maakten, raakten wederom achterop door den vrij slechten tijd van de estafetteploeg. De volgende plaatsen in de juniorenafdeeling Zijn voor Haarlem 415.1, H. V. G. 419.9 en v' Z. V. 446.4 pnt. Nereus en K. Z. hebben beide het maximaal aantal punten, n.l. 467.4 pnt. In de damesklasse heeft H. P. C. iets van zijn voorsprong moeten prijsgeven, maar niettemin staat Haarlem nog acht punten achter. De beste totaaltijd van Zondag werd gemaakt dov de dames van D. W. R., waarvan dë dames E. Leunis, A. van Wijk en S. Verkes tezamen 132.1 sec. noteerden. De Haarlem-dames C. Kraft, M. Jansen en B. Druyff maakten een totaaltijd van 133.9 sec. tegen dë H. P. C.-ploeg met de dames Bakker, Smit en de Raadt 135.7 sec. De stand in de damesklasse na de vierde ontmoeting is nu: H. P. C. 911.4 pnt.; Haarlem 919.1 pnt.; D. W. R. 919.7 pnt.; V. Z. V. 946.7 pnt.; H. V. G. B. 1062.6 pnt.; Nereus 1066.3 pnt. en K. Z. 1124.4 pnt. De vijfde ontmoeting zal te Velsen worden gehouden op 9 Februari, waar de volgende num mers verzwommen zuilen worden: 100 meter schoolslag heeren nieuwelingen, 100 meter rug slag dames, 3 maal 50 meter wisselslag heeren nieuwelingen, 100 meter rugslag heeren junio ren. Verder zal er te Velsen ook weer een wed strijd in het schoonspringen worden gehouden. Blindenfilm. Heden Woensdagavond, half 3 zal in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg een nieuwe blindenfilm ver toond worden, waarvan de opbrengst is ten bate van den Ned. R.K. Blindenhand. Gezondigd tegen de distributiewetten Door de politie te Heemstede is aangehouden, in ver band met de contröle der distributiewetten. een vrouwspersoon, die een partijtje bruine boonen had gekocht zander bonnen. Tevens werd aan gehouden een persoon, die een stuk ongekeurd spek vervoerde van circa vijf pond alsmede een persoon, die trachtte een stuk ongekeurd spek van 12 pond te vervoeren. Het spek was ver moedelijk afkomstig van frauduleus geslachte varkens. Door den controleur van den vleeschkeurings- dienst wordt een nader onderzoek ingesteld. Een goede politiehond? Een bewoner van Aalsmeer kwam per rijwiel in Heemstede. Met hem mee liep een groote hond (Bouvier). Toen de man bij een bewoner in de Balistraat even binnen moest zijn, gaf hij den ombekenden hond de opdracht op zijn rijwiel te passen. Toen de man eve,n later een tasch van zijn rijwiel wilde nemen, gaf de hond hem daarvoor geen kans. Hij beet den eigenaar en niemand waagde het verder bij den hond te komen, tot een agent van politie met een zacht lijntje den hond wist te verwijderen, waarmede een goed kwartiertje gemoeid ging. De bloemkweekersver. Flora te Beverwijk heeft de afgebroeide tulpenbollen, welke voor heen op de vuilnisbelt terecht kwamen, voor den prijs van f 7.de 100 Kg. verkocht voor in- dustrieele doelen. Bereids is 40.000 Kg. verkocht De leider der jeugdregistratie te Velsen meldt ons: Binnenkort wordt er een nieuw schipperskamp geopend. Dit beteekent goed nieuws voor alle jongeren, die zich tot dusverre vergeefs voor zulk een kamp kwamen melden bij de jeugdregistratie en voor alle andere gegadigden. Het nieuwe kamp wordt georganiseerd door de stichting „Neder lands Volkskracht", welbekend door het Volks- hoogeschoolwerk te Bakkeveen. De cursus duurt 6 maanden, is toegankelijk voor werklooze jonge mannen van 1624 jaar en leidt op voor de moderne Rijn- en Kustvaart. Men heeft na af loop kans op plaatsing op een kustvaarder als matroos of matroos-kok, terwijl iemand, die in het bezit is van een diploma ambachtsschool (afd. bankwerken) geplaatst kan worden als 2de motordrijver. Jongens, die den leeftijd van 20 jaar bereikt hebben en minstens 4 jaar in dekdienst hebben gevaren, kunnen na afloop van het kamp exa men doen voor schipper op alle Nederlandsche wateren. Éénmaal in de 4 weken gaan de deelnemers op een gratis reisbiljet naar huis van Zaterdag morgen tot Maandagmorgen. Bij aankomst in het kamp worden alle deelnemers door den dok ter gekeurd, die tevens toezicht houdt op den gezondheidstoestand van de jongens. Aan iedere deelnemer wordt de gelegenheid gegeven, zijn godsdienstige plichten te vervullen; het kamp draagt een algemeen karakter. De opleiding is gratis en er wordt bovendien een zakgeld betaald van 1.75 per week, waar van 1 wordt gespaard voor het verkrijgen van een uitrusting. Het kamp wordt gehouden te Sellingen (Oost- Groningen) en wij hopen, dat de groote afstand voor jongens uit onze gemeente geen bezwaar is om tot aanmelding te besluiten. Bij de gemeente lijke Jeugdregistratie, Casembrootzijstraat IJmuiden-Oost, kan men zich melden voor na dere inlichtingen en voor het opgeven. Het kamp begint omstreeks half Februari. Wij vernemen van de Gemeentelijke Jeugd registratie te Velsen: Ieder jaar zijn er*nog jongeren, die een mid delbare school of een school voor voorbereidend hooger onderwijs met mooie examencijfers ver laten en dan meenen voor een studiebeurs in aanmerking te komen. Dan volgt weldra de teleurstelling: ze hadden zich op moeten geven, voor den eersten Maart: en moeten nu wachten of van verdere studie afzien. Het is dus aller eerst noodzakelijk de aangifte tijdig gereed te maken. Uiteraard komen voor beurzen uitslui tend jongeren in aanmerking uit gezinnen met ontoereikende financieele draagkracht. .Wanneer men zelf niet alle kosten doch wel een deel kan dragen, kan men een beurs voor het tekort aan vragen. In het algemeen hebben slechts zeer begaafde leerlingen, die het vooruitzicht op een uitstekend eindexamen hebben, een goede kans op het verkrijgen van een beurs. Het Centraal Comité voor Beroepskeuze heeft een gids voor Studiebeurzen uitgegeven, die be langhebbenden ter inzage kunnen krijgen op het kantooj van de Gemeentelijke Jeugdregis tratie, Casembrootzijstraat IJmuiden-Oost, waar- r&en zich ook voor nadere inlichtingen kan ver voegen In den ouderdom van 55 jaar is in het St. Anthonius Ziekenhuis te IJtnuiden-O. overleden de heer C. van Leeuwen. De overledene is een groot ijveraar geweest voor de zangkunst en was vanaf de oprichting in 1915 tot heden voor zitter van de Chr. gemengde Zangvereeniging „Looft den Heer", welke vereeniging in den loop der jaren zeer veel lauweren heeft weten te oogsten. Voorts was de overledene voorzitter van de buurtvereeniging ..Kennemerlaan" en had hij vele malen zitting tijdens kinderfeesten De heer H. C. Bon, lid van D.C.O., heeft over schrijving aangevraagd naar de voetbalvereeni- ging „Stormvogels". Ook de heer P. C. van Leeuwen, lid van V.V.IJ., heeft overschrijving aangevraagd naar „Stormvogels". De heer J. J. van Luyn, lid van De Kenne- mers, heeft overschrijving aangevraagd voor „Kinheim". Tengevolge van den oorlog zijn ook vele kunstschatten beschadigd, al valt het, door genomen veiligheidsmaatregelen, betrekkelijk nog mee. Zoo werd ook be richt, dat het vermaarde schilderij „Christus aan het Kruis" van Van Dijck, dat zich in de kathedraal van Termonde bevond en in de oorlogsdagen in een boe renwoning werd opgeborgen, onherstelb are beschadigingen heeft opgeloopen. Hierboven een afbeelding van de prachtige religieuze voorstelling, naar een gra vure van den bekenden gravew Bolswert (Foto Adriaansz) of zeer zwaren arbeid wenschen, moeten daartoe nieuwe aanvraagformulieren invullen. Deze for mulieren kunnen op Donderdag 16 Januari a.s. des morgens tusschen 9 en 12 uur aan 't kantoor van den Distributiekring te Heemstede, v. Mer- lenlaan 2 dus niet aan het Raadhuis te Ben- nebroek worden afgehaald. Kantoor van den gemeente-ontvanger. Het bureau van den gemeente-ontvanger in het kantoorgebouw naast het raadhuis te Hoofd dorp is voor het publiek geopend op: Maan dag tot Vrijdag van half tien tot twaalf uur en des namiddags van half twee tot drie uur en op Zaterdag van half tien tot twaalf uur. In verband met de groote uitbreiding yan het aantal kasmutaties kan van de vastgestel de sluitingsuren der kas niet meer worden af geweken. Ieder rekene er dus op, dat het kantoor op gewone werkdagen na drie uur gesloten is. Opbrengst 2e winterhulpcollccte Tusschen haakjes is vermeld de opbrengst in de maand November 1940. Hoofddorp ƒ183.3734 (ƒ308.61); Zwanenburg ƒ121.70 (ƒ261.61); Nieutv-Vennep 125.21 366.26); Badhoevedorp f 504.15 633.60); Aalsmeerderdijk ƒ100.73 (ƒ69.44)'; Abbenes ƒ60.55 (ƒ151.27); Vijfhuizen 59.2® 271.Lisserbroek 35.52.96)totaal ƒ1190.— (2116.77). Aan giften is ingekomen een bedrag van 105.— 503.—). Burgerlijke stand Geboren: Cornelis, z. v. C. Kerzaan en H. J. Ouwerkerk; Mieke Joyce, d. v. J. J. Horsman en A. M. A. ten Hage; Jo hannes Gerardus, z. v. A. de Vos en A. Vis; Louize Maria, d. v. M. van der Maarl en M. L. Vonk; Geertje Aafje, d. v. C. A. van Oeveren en J. Seheijgrond; Adriana, d. v. W. Verhoeven en N. den Boer; Bemardia Elisabeth, d. v. D. van Bemmel en B. A. de Bolster; Arie, z. v. T. van Els en A. Overbeek; Grietje, d. v. J. Blokker en C. Huizer; Johanna Maartje, d. v. R. van Elderen en M. Roos; levenlooze z. v. A. van der Voet en C. van der Linden; leven looze d. v. D. de Vries en D. Bergsma. Overleden: Bonefacius Jacob van Dale, 46 j„ geh. m. A. E. C. van Steenwijk; Carêl Abraham Wesselius, 81 j„ wedr. v. C. Blaazer; Elizabeth Ronk, 87 j„ wed. v. J. ViriRe. Loop der bevolking over het Jaar 1940. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1940 totaal 33.176 personen. Door vermeerdering van geboorten is het aantal toegenomen met 790. Er ontstond ook een vermeerdering door vestiging en wel: 2282. Door overlijden is de bevolking met 261 verminderd, terwijl door vertrek uit de gemeente het aantal nog met 3819 is afgenomen. Op 31 December 1940 bedroeg de bevolking 32.168. Er is dus een vermindering van 1008 zielen, hetgeen waarschijnlijk een gevolg is van de evacuatie van diverse gezinnen tijdens en na de oorlogs dagen. Uitreiking nieuwe distributiekaarten. De uitreiking van de nieuwe distributiekaarten zal plaats vinden op heden Woensdag 15 Jan., ten Raadhuize. Voor den goeden gang van zaken is het daarbij wenschelijk, om reeds thuis het ont vangen oproepformulier van duidelijk adres en handteekening te voorzien. Behalve het onderteekende formulier, moeten de stamkaarten van alle huisbewoners dus ook van in wonenden als: pensiongasten, kamerbewo ner e.d. medegenomen worden, benevens een tasch om daarin alle bescheiden te kunnen bergen. De voor iederen persoon te ontvangen kaarten zijn aan elkaar gehecht; deze hechtingen kun nen thuis gemakkelijk worden verwijderd. Men zal er goed aan doen, eenige voorzichtigheid daarbij te betrachten, teneinde de bonnen niet te beschadigen en ze daardoor onbruikbaar te maken. Zij, die nieuwe distributiekaarten voor zwaren Treinstagnatie. Maandagmiddag te pl.m. 3 uur had er te Santpoort-station een ontspo ring plaats waardoor het treinverkeer eenige vertraging ondervond. Een goederentrein komen de van Haarlem zette zich, na te Santpoort gestopt te hebben weer in beweging. Vermoede lijk door een verkeerden wisselstand ontspoordfe dé laatste goederenwagen, die eenige meters werd meegesleept. De wagen vernielde de rail en kwam op het spoor terecht, waardoor het trein verkeer HaarlemUitgeest en HaarlemIJmui- den versperd werd. De treinenloop had nu over enkel spoor plaats. De ongevallentrein die spoedig ter plaatse was, had pl.m. 6 uur de baan weer vrij, zoodat de treinenloop weer nor maal werd. Persoonlijks ongelukken kwamen niet voor. D« arm van een fletser isgeentoo- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen werden I SCHEVENINGEN, 14 Jan. Sardinen 22—32.40 per kist van 40 kg. Aan de markt waren heden 24 motorloggers met f1474.—11 kotters met f 2214.70 en 52 motorschokkers met f 3171.be somming. In totaal besomden 87 kustvisschers f 6859.70. De besommingen van de motorloggers Waren: KW 43 T. v. Duin f33—, KW 3 J. v. d. Bent f31.Scr 57 A. Roekveld f131.KW 91 A. Voois f30.—, Sch 302 A. Taal f47.—, IJm 201 B. v. d. Plas f48.— KW 52 P. de Haas f45.—, Sch 23 A. Taal f48.—, KW 151 T. v. d. Plas f 53.KW 104 A. Messemaker f 39.Sch 285 M. Pronk f 146 KW 107 J. van Duin f 70.—, Sch 196 M. de Heyer f 202.Sch 84 J. den Duik f 70—, KW 363 L. v. d. Plas f 61.—, KW 40 A. v. d. Plas f 16.—, KW 49 J. Dubbelaar f 38.—, Sch 210 B. Rog f 60—, Sch 81 A. den Duik f 83—, Sch 25 C. de Graaf f50—, Sch 135 J Klein f57— Sch 89 A. Rog f38— IJm 283 J. Dijk huizen f80— KW 166 H. v. d. Plas f67— Van de kotters: TX 35 W. Drijver f67.TX 38 J. Drijver f128— Sch 12 G. den Heyer f1005—, TX 19 F. Krijnen f143— TX 111 P. Vlaming f 135—, TX 32 J. C. Vlaming f 340—. Sch 70 T. v. d. Salm f 32—, RO 2 G. van Noort f81— HE 75 L. Korn f57— KW 116 D. Haas hout f82—, KW 10 E. de Vries f95—, en 58 motorschokkers met f 3171.besomming. Dezen ochtend bedroeg de aanvoer van sardien circa 60 kisten, waarvan alleen de kotter Sch 12, schipper G. den Heyer, 30 kisten aanbracht.. De kotter maakte de mooie besomming van f 1005— Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Eenigen tijd geleden heeft zich in Den Haag een zekere D. N. gevestigd, die elders o.a. in Amsterdam als oplichter bekend stond en die wegens verschillende delicten oplichting, verduistering en valschheid in geschrifte reeds 4% jaar gevangenisstraf op zijn kerfstok had. N. kwam eenigen tijd geleden in contact met een man, die vroeger filiaalhouder van een bekende schoenenfirma was, doch sedert eeni gen tijd voor zichzelf begonnen was. De schoe nenzaak ging niet al te best. Dies zocht de man al geruimen tij naar een anderen werkkring, doch ook dat vlotte niet bijster. Totdat hij op zekeren noodlottigen dag met D. N. in verbin ding kwam. N. leek hem een solied persoon. Deze vertelde, dat hij een scheermesjes-fabriek bezat, waarin 14 man personeel werkzaam wa ren; de fabriek was gelegen aan den Rijswijk- schenweg en floreerde uitstekend. Hijzelf woon de in een eigen.huis aan de Koningsstraat; hij zocht een administrateur voor zijn bedrijf, die tevens kapitaalkrachtig genoeg was om als ven noot op te treden. Onder kapitaalkrachtig ge noeg verstond N. het vermogen om driehonderd gulden te fourneeren. De schoenwinkelier voelde alles voor de baan van administrateur, doch was niet in de gelegenheid om de vereischte driehonderd gulden voor het vennootschap op te brengen. N. streek echter over zijn hart en besloot toch met den schoenenman in zee te gaan De driehonderd gulden zou hij dan voor- loopig zelf wel voorschieten. Nu rees de vraag, wat er met de schoenenzaak gebeuren moest en met de partij van 210 paren zomerschoenen, die zich nog in het zaakje bevonden. Ook daarvoor bleek de vlijmscherpe N. in teresse te hebben. Hij bewoog den schoenwin kelier om den voorraad bij hem thuis te bren gen en beloofde hem contant f 525 te zullen betalen. De schoenen werden gebracht, maar N. beweerde, dat hij alleen maar groot geld had, dat hij even moest wisselen en dat de schoe nenwinkelier de volgende maai zijn geld wel zou krijgen. Goedsmoeds trok de schoenenwinkelier des anderen daags naar het huis in de Konings straat, doch er werd niet opengedaan. De tweede maal hetzelfde liedje en ten derden male vond hij eveneens niemand thuis. Hij informeerde bij de buren en vernam toen, dat de scheermesjes fabrikant in werkelijkheid slechts een beetje in scheermesjes grossierde en er een paar straat colporteurs voor zijn artikel op na hield, welke colporteurs in hooge mate ontevreden waren over de onregelmatigheid, waarmede zij voor hun diensten werden betaald. Het huis in de Het Verordeningenblad bevat een veror dening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende den aanmeldingsplicht van personen van geheel of gedeeltelijk Joodschen bloede. Volgens deze verordening moeten degenen, die geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede zijn en hun verblijf hebben in het bezette Ne derlandsche gebied, aangemeld worden overeen komstig de volgende bepalingen: 1. In den zin van de verordening wordt een persoon als geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede beschouwd, indien hij van ten minste een naar ras vol-Joodschen grootouder stamt. 2. Een grootouder wordt zonder meer als vol- Joodsch aangemerkt, wanneer deze tot de Joodsch-kerkelijke gemeenschap behoort heeft of behoort. Bij twijfel of een persoon als geheel of ge deeltelijk van Joodschen bloede moet worden aangemerkt, beslist daarover op gedaan verzoek de Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied of de door hem aangewezen instan tie. Tegen deze beslissing is geenerlei voorziening toegelaten. Tot het doen van een dusdanig verzoek is ge rechtigd: Iedere Duitsche instantie in het bezette Ne derlandsche gebied; de ambtenaar voor de aan melding; de betrokkene. Tot aanmelding is gehouden de persoon, die aangemeld moeit worden. Moet 'n handelingsonbekwame of een persoon, wiens handelingsbekwaamheid beperkt is, wor den aangemeld, dan zijn in diens plaats zijn wettelijke vertegenwoordigers en degenen, die de daadwerkelijke zorg voor dien persoon op zich hebben genomen, tot de aanmelding gehouden. De aanmelding moet binnen vier weken, te rekenen van den dag van inwerkingtreding van deze verordening, geschieden. Is de burgemeester der gemeente Amsterdam ambtenaar voor de aanmelding, dan bedraagt die termijn tien weken. Indien de voorwaarden, welke aan de ver plichting tot aanmelding ten grondslag liggen, eerst na de inwerkingtreding van deze verorde ning ontstaan, dan moet de aanmelding binnen twee weken na het feit, dat de verplichting tot aanmelding doet ontstaan, worden gedaan. Deze termijn verstrijkt evenwel niet eerder dan na verloop van bovengemelden termijn Bevoegd tot het in ontvangst nemen der aan melding (ambtenaar voor de aanmelding) is de burgemeester of het hoofd der rijksinspectie van de bevolkingsregisters, bij wien het bevolkings register of het verblijfsregister wordt gehouden, waarin de aan te melden persoon is opgenomen of dient te zijn opgenomen. De aanmelding geschiedt schriftelijk. Zii moet bevatten: Den naam en de voorna men van den aan te melden persoon, plaats en datum zijner geboorte, woon- of verblijfplaats met opgave van straat en huisnummer; (Voor wat betreft personen, die na 30 Januari 1933 in het rijk in Europa geïmmigreerd zijn, moet voorts de laatste woonplaats worden vermeld, welke zij in het tegenwoordige gebied van het Groot-Duitsche rijk (met inbegrip van het pro tectoraat Bohemen en Moravië) of van het gou vernement-generaal voor het bezette Poolsche gebied hebben gehad); Nationaliteit en eventueeie vroegere nationa liteiten, kerkelijke gezindte, beroep of werk zaamheid, opgave of hij ongehuwd, gehuwd, we duwnaar of weduwe of gescheiden van echt is, opgave, hoeveel joodsche grootouders hij heeft. De ambtenaar voor de aanmelding moet de hoedanigheid van den aangemelde als persoon van joodschen bloede in het bevolkingsregister of in het verblijfsregister aanteekenen. Hij geeft ten name van den aangemelden per soon een bewijs af, waaruit blijkt, dat deze heeft voldaan aan de verplichting tot aanmelding volgens deze verordening. De aangemelde per soon moet aan den ambtenaar voor de aanmel ding voor de uitreiking van het aanmeldings bewijs één gulden aan leges voortuitbetalen. Hij, die door zijn schuld niet aan de op hem rustende verplichting tot aanmelding voldoet, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren Koningsstraat bleek ook geen eigen huis van N. te zijn. De schoenwinkelier betrok nu de politie in zijn geval en deze slaagde er in den voortvluchtigen N. te arresteeren. Deze had inmiddels kans ge zien een partij schoenen van de hand te doen voor een bedrag van f 290. De geheele partij kon in beslag worden genomen. De scheermesjesfa brikant en de schoenen werden ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. BERLIJN, 14 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Tijdens gewapende verkenningen hebben vliegtuigen een vijandelijk koopvaardijschip van 4.000 b.r.t. tot zinken gebracht en op een kruiser twee treffers geplaatst met bommen van mid delzwaar kaliber. In den nacht van 13 op 14 Januari zijn belang rijke militaire doelen in Plymouth op succesrijke wijze met bommen bestookt. Het leggen van mijnen voor de Britsche havens werd voortgezet. De vijand heeft gisteren twee vliegtuigen ver loren, waarvan, zooals reeds gemeld, een door een contrölevaartuig van de marine en een door de marine-artillerie werd neergeschoten. ERGENS IN ITALIë, 14 Jan. (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 221 maakt het Itali- aansche hoofdkwartier het volgende bekend: Aan het Grieksche front bedrijvigheid van patrouilles en artillerie. Onze formaties vlieg tuigen hebben bij herhaling een vijandelijke basis gebombardeerd. Vrachtauto's en troepen concentraties zijn met machinegeweren be schoten. In Cyrenaica was bedrijvigheid van onze ar tillerie, die verliezen heeft toegebracht aan de gemechaniseerde strijdkrachten van den vijand aan het front van Tobroek. Voorts was er bedrijvigheid van patrouilles en van artillerie in de zone van Djaraboub. Het optreden van vijandelijke vliegtuigen tegen plaatsen aan de kust van Cyrenaica heeft geen slachtoffers ge maakt. In Oost-Afrika viel eenige actie waar te nemen in den Boven-Soedan en optreden van artillerie in de zone van Gallabat. In den Soedan hebben onze vliegtuigen vijandelijke stellingen, verdedigingswerken en troepencon centraties gebombardeerd. Een van onze lucht- formaties, die door vijandelijke jagers werd aan gevallen, werd in een gevecht gewikkeld, waar bij een toestel van het type-Gloster werd neer geschoten. Eten ander verkenningsvliegtuig werd neergehaald door onze jagers in Erytrea. De vijand heeft eenige plaatsen gebombardeerd, waarbij slechts enkele personen gewond werden. Op den ochtend van 31 December heeft een Grieksche duikboot een van onze vrachtschepen van kleine tonnage, welke in de territoriale wateren van Joego-Slavië voer. tot zinken ge bracht. Met schending van elk oorlogsgebruik heeft de duikboot vervolgens kanonschoten ge lost op een reddingsboot van het vrachtschip, waarbij tien schipbreukelingen leden der be manning van het vrachtschip gedood werdén. Een vliegtuig en een motortorpedoboot hebben op 9 Januari een vijandelijke duikboot aange vallen en tot zinken gebracht. BERLIJN, 14 Jan. (DN.B.) Hat Duit sche luchtwapen heeft in den nacht van 13 op 14 Januari de haven en andere voor den oorlog belangrijke doelen van Plymouth aangevallen. Het weer was gunstig, zoodat de bommen bij goed zicht neergeworpen konden worden. Ek ontstonden een aantal branden, waarvan er eenige een grooten omvang aannamen. NEW-YORK, 14 Jan. (D.N.B.) Volgens 'n bericht van United Press begint de Londensche pers stemming te maken voor het in bezit nemen van de Iersche vlootsteunpunten door Engeland. Als motief hiervoor wordt een z.g. plan Van Duitschland genoemd om de Iersche neutraliteit te schenden, alsmede de toene mende moeilijkheden wat betreft de levens middelenvoorziening van Groot-Brittannië. De Londensche bladen verlangen van Ierland de tot dusver in acht genomen neutraliteit te laten varen. BELGRADO, 14 Jan. (D.N.B.). Het blad „Hrvatski Dnevnik" te Agram meldt, dat de oorspronkelijk voor de reis van den Joego- Slavischen minister-president, Cinar Mar kowitsj, naar Boedapest, vastgestelde datum voor het uitwisselen van de ratificatie- c^"konden van het Joego-SlavischHon- gaarsche vriendschapspact „om technische redenen" is uitgesteld. BERLIJN, 14 Jan. (D.N.B.). Britsche vlieg tuigen probeerden volgens inlichtingen van het D.NB. in den loop van gisteren het kustgebied van Noord-Frankrijk binnen te dringen. Jacht- vliegers en de luchtdoelartillerie verhinderden echter dat een georganiseerde aanval werd uit gevoerd. Het gelukte den Britten in het geheel niet, een enkele bom neer te werpen. Door den Duitschen afweer werden twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. BERLIJN, 14 Jan. (D.N.B.) Via het bu reau van het Roode Kruis te Genève heeft men in Duitschland bericht ontvangen van het overlijden van Johann Heinrich August Hagenbeek, die op 75-jarigen leeftijd in het intemeeringskamp op Ceylon gestorven is. Ongeveer twee jaar geleden werd door de Volendammer jeugd een groot houten kruis ge plaatst op het terrein van de K. J. C„ gelegen iop het „Slobbeland". Met grooten luister werd het kruis gezegend. Nu is in den avond van Vrijdag j.l. tusschen tien en elf uur het kruis door onbekenden om gezaagd en gestolen. Eten onderzoek, dat den volgenden dag werd ingesteld, wees uit, dat men het kruis over den grond heeft weggesleept. De sporen in de lichte sneeuw gaven ook aan, dat het twee daders zijn geweest, te weten één groote en één kleine persoon. De sporen loopen niet verder dan tot aan een sloot. Tot nu toe is men de daders nog niet op het spoor. De mogelijkheid, dat het menschen van buiten het dorp zijn geweest, is zéér gering, daar men niet aanneemt, dat een kruis van zulke groote afme tingen voor 's avonds twaalf uur bij helder maanlicht ver uit de buurt kan worden ge bracht. Als motief neemt men aan, dat het schandaal is gepleegd wegens gebrek aan brandstof, hoewel het onbegrijpelijk is, dat de dieven juist het kruis moesten stelen, terwijl er ander materiaal om te stoken op dat terrein in overvloed te vinden was. De verontwaardiging onder de dorpsbewoners is zéér groot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4