Indexcijfers over de criminaliteit BOEK en BLAD 11* Amerika's belangstelling voor Groenland H Postgiro-no's van de Winterhulp Nederland De klant blijft koning! P. H. J. Steenhoff 75 jaar Instantine Een veel omstreden gebied DE KLEINVERK00P VAN BOTER De salarissen der ambtenaren Nieuwe uitgaven Kerkelijk leven WOENSDAG 15 JANUARI 1941 Engeland in het Nabije Oosten En de verplichte aanduiding der „prijsklasse" De toelage brengt salarissen tusschen f 1792 en f 1899 op f 1900 WIJ LUISTEREN NAAR. Donderdag 16 Januari STRATEN IN GRONINGEN WORDEN VERBETERD Doelman Pöttgens weer thuis Stijging der gerechtelijk gecon stateerde criminaliteit in het derde kwartaal van 1940 "fc" '4f\£' rif Centrale contactcommissie voor dierenbescherming KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 75e jrg. no. 16 lü'iüihC BENOEMING In het bisdom Haarlem RETRAITEN St. Ignatius te Spaubeek (Van een bij zonderen medewerker) Er kunnen voor de Ver. Staten verschillende redenen gelden om, in dit blijkbaar voorberei dend stadium van een levendiger oorlog-ter-zee in het Noorden van den Atlantischen Oceaan, zich sterk voor Groenland te interesseeren. De meest voor de hand liggende reden, nu het Congres bezig is met de bespreking van de hulp aan Engeland, is deze: Engeland heeft reeds in het begin van den oorlog tegen Duitschi- iand de Brilsche vloot IJsland laten bezetten Jui^t dezer dagen wordt tusschen Washington en Londen overleg gepleegd over de vraag, of de haven van Reykjavik niet dienst kan doen als basis voor de levering van Amerikaansch oorlogsmateriaal aan Engeland, zonder tusschen- komst van het neutrale Ierland. Maar dan is ook de Zuidpunt van Groenland met de haven Frederikstadt, welke op twee-derden van den afstand IJsland-Labrador (Canada) ligt, van de grootste beteekenis voor Washington en Lon den. Trouwens, al sedert jaren wordt het oude Plan van Canada, de territoriale rechten dei Denen op Groenland af te koopen en dus het land tot Canadeesch bezit te maken welk Plan reeds van 1931 dateert door een soort gelijk Amerikaansch plan doorkruist. En de heele zaak wordt nog ingewikkelder, doordat ook IJsland (dat sedert anderhalf jaar door Engeland is bezet) zijn aanspraken op Groen land van jaren geleden weer opnieuw heeft doen gelden. Daar Groenland van IJsland uit ontdekt en gekoloniseerd en gekerstend werd wij leg gen hier het historisch verband en alleen ook als IJslandsche kolonie politiek een over- zeesch gebied van Europeesche staten in de Nieuwe Wereld is geworden, ligt het voor de hand, dat de Ver. Staten vooral in oorlogstijd scherp op Groenland en IJsland letten. Daar is nog een andere geenszins bijkom stige reden voor Amerika's belangstelling voor Groenland. Wij denken hier aan de rol. Welke dit gebied in het luchtverkeer kan spelen Wanneer men bedenkt, hoeveel er de laatste vijf jaren geschreven werd over het vraag stuk van luchtverkeer in het Poolgebied, evenals over de Noord-Oostelijke doorvaart, via de Karazee naar den mond van de Siberische rivier Jenissei van 1920 tot 1933 hebben in totaal 155 niet-Russische schepen (behalve de Sovjet- schepen dus) 'de havens van Ob en Jenissei be zocht. waarvan 135 alleen in de laatste vier ja ren dier statistische waarnemingen dan zal iedereen begrijpen dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat de Ver. Staten van Europa uit Groen-' land zullen laten besturen tijdens en na uezen oorlog. Er zijn ook nog historische redenen, die Amerika kan doen gelden. Van oudsher is Groenland aangeduid als Deensch koloniaal gebied. Geheel juist is dit echter niet: de Deensche aanspraken op het geheele reuzeneiland zijn min of meer van pro- blematischen aard. Toen jaren geleden de Ame rikaan Peary de nog geheel onbekende Noord kust van Groenland onderzocht en een schier eiland werd ontdekt, waarvan niemand net be staan vermoedde, deden de Amerikanen aan spraken gelden op de door hen voor net eerst betreden landsdeelen. Denemarken protesteerde en kreeg waarschijnlijk alléén zijn zin, omdat men te Washington destijds de zaak onbelang rijk achtte. Zelfs in het Deensch-Amerikaansch verdrag van 25 Jan. 1917, waarbij Denemarken de rest van zijn koloniaal bezit in de Antillen- groep aan de Ver. Staten verkocht, erkende laatstgenoemd land uitdrukkelijk, dat „geheel Groenland" aan Denemarken behoort. Hierop heeft Denemarken zich beroepen tegenover Noorwegen, hoewel Europeesche staten niet ge bonden geacht kunnen worden door een eenzij dige Amerikaansche verklaring. Groenland is omstreeks 875 door Noren ont dekt en wérd aan de Zuidwestkust sedert 980 door Noren gekoloniseerd, zoodat „een bloeien de kolonie zich in 1261 politiek bij Noorwegen aansloot", zegt de geschiedenis. Maar in 1397 werd Noorwegen met Denemarken en Zweden in één rijk vereenigd. Toen in 1814 Denemarken zijn heerschappij over Noorwegen moest opge ven, liet de Zweedsche gevolmachtigde, baron Wetterstedt (die in het geheel niet met de historische aspecten van de zaak op de hoogte was) zich op de basis van een onjuiste Deensche voorstelling er toe verleiden in het vredesver drag: te erkennen, dat Groenland, IJsland'en de Far öer van oudsher bij Denemarken hadden behoord en derhalve uitgesloten waren van Denemarkens machtsafstand. En zoo is het, on danks de herhaalde protesten der Noren, sedert dien gebleven: totdat Far öer en IJsland in 1918 éen zelfstandige staat geworden zijn, waarop Noorwegen geen aanspraak meer kon' doen gelden. Maar ten opzichte van Groenland, dat rijk aan steenkolen is en daarom net kolen- arme Noorwegen zeer goed van pas Kon komen, hield de Noorsche regeering hare rechten staande. In Juli 1931 heeft Noorwegen officieel de kust van Groenland bezet tusschen 71 gr. 30 min. en 75 gr. 40 min., het zgn. Land van Erik den Roode, den ontdekker van Groenland. Daaraan waren talrijke verwikkelingen vooraf gegaan, waarop wij hier, kortheidshalve,, niet ingaan, behalve dat wij eraan herinneren, dat Denemar ken op Oost-Groenland een Deensch bestuur had ingesteld (18 April 1925) en daarop aan Frankrijk en Engeland dezelfde rechten verleen de als Noorwegen bezat. Noorwegens voorstel,' de zaak voor het Permanente Hof van Justitie te Den Haag te brengen en het vonnis als bin dend te aanvaarden, wees Denemarken af; waarop Noorwegen in 1931 bovengenoemde kuststrook annexeerde Nu kwam de zaak tenslotte voor het Haagsche Gerechtshof op 21 Nov. 1932, juist op het oogenblik, dat de Amerikaansche kol. Lindbergh Groenland grondig doorkruiste, op" zoek naar bases voor het AmerikaanschEuropeesch vlieg verkeer. De zaak werd ten gunste van de Denen beslist. Ofschoon de Noren geen etmaal hebben gewacht, om het door hen bezette stuk Oost kust van Groenland te ontruimen, heeft Noor wegen het vonnis van het Haagsche Hof toch moeilijk kunnen verkroppen. Juist in die dagen nu kwam Canada met zijn aanbod te Kopen hagen, de territoriale rechten over Groenland te koopen, terwijl de Ver. Staten sindsdien eveneens een bod daarop hebben gedaan. De Amsterdamsche jeugd, die Dinsdag naar school ging, keek zeer verwonderd, toen ze in de van Diemenstraat een locomotief ontwaarde. Het gevaarte was bij het ran- v geeren te ver gereden en in de straat blijven steken (Foto Pax-Holland) SOFIA, 15 Jan. (D.N.B.) De Engelsche be richten. volgens welke hooggeplaatste officieren der Engelsche strijdkrachten in het midden- Oosten van de Engelsche vloot in de Middel- landsche Zee in Ankara zouden vertoeven, wer den in politieke kringen alhier met een zekere belangstelling beschouwd. Men zou in deze door de Engelsche propaganda opgeblazen berichten het streven willen zien van de Engelsche oor logvoering om het vooral in' het nabije Oosten sterk gedaalde vertrouwen in Engeland weer iets te versterken. oudi Uw volk in siand; sieunl hei grooie gezin. Wïnierhulp van allen voor allen. De Nederlandsche Zuivelcehtrale heeft in een circulaire aan de producenten van en de han delaren in boter er aan herinnerd, dat het met ingang van 15 December j.l. uitsluitend is toe gestaan, boter, verpakt in wikkels of voorzien van merken, voor den verkoop aan consumen ten te bestemmen, wanneer daarop een prijs klasse-aanduiding voorkomt. De aanduidingen zijn de volgende: „Prijsklasse I": hieronder valt boter, bereid door zuivelfabrieken, aangesloten bij het Zui- velkwaliteitscontröle Bureau, welke gerechtigd zijn, de geproduceerde boter te voorzien van het Rijksmerk met Z. K. B.-opdruk; „Prijsklasse II": hieronder valt boter, bereid door producenten, gerechtigd tot het. voeren van het Rijksmerk en andere op fabriekma tige wijze bereide boter, voor zoover de boter niet is bereid door kaasfabrieken uit weiroom; „Prijsklasse III": hieronder valt weiboter, voorzien van het Rijksbotermérk en bereid door kaasfabrieken; „Prijsklasse IV": hieronder valt de z.g. boe- renboter, bereid door zelfkarnende melkvee houders en inclusief weiboter, bereid door vee houders-kaasproducenten en weiboter, niet voorzien van het Rijksbotermerk. Een uitzondering op deze verplichte prijs klasse-aanduiding is gemaakt t.a.v. de voorra dige wikkels met Rijksbotermérk, voorzien van Z. K. E .-opdruk, waarop voorloopig geen aan duiding „Prijsklasse I" behoeft te worden aan gebracht. Het officieel orgaan van den Alg. Ned. Zui- velbond teekent hierbij aan: Wij zijn het volkomen eens met het principe, dat aan het bovenstaande ten grondslag ligt. Ook de consument dient te kunnen uitmaken, of hij inderdaad de kwaliteit ontvangt, die ge vraagd-en betaald is. De klasse-indeeling, zoo als die thans is afgekomen, kan echter niet ge heel en al onze goedkeuring wegdragen. Dat prijsklasse I voor de Z. K. B.-boter is ge reserveerd, zal zeker algemeene instemming hebben gevonden. Over het feit, dat in prijsklasse II zoowel de z.g. gecontroleerde als de ongecontroleerde boter is ondergebracht, zijn de aangeslotenen bij de botercontróle niet erg te spreken. In de eerste plaats herinneren zij er aan, dat hun boter ten hoogste 15 H pet. vocht mag bevatten, terwijl voor de boter, waarop geen rijksmerk voorkomt, een maxirriumgrens van 16 pet. geldt. Bovendien moeten de aangeslotenen bij de botercontróle de kosten dezer controle zelf betalen; zij hebben extra kosten voor het afzonderlijk laten bedruk ken der wikkels met het Rijksmerk en verkeeren ook nog in dit opzicht in het nadeel t.a.v. de ongecontroleerden, dat zij naast boter geen margarine mogen verkoopen. Voor dit alles worden zij „beloond" door plaat sing hunner bjter in dezelfde klasse als die. welke misschien uit retourmelk is gemaakt, of uit ongepasteuriseerden room. Voor de ongecontro leerde boter, die in prijsklasse II valt, geldt im mers als criterium, dat zij „fabriekmatig" bereid is (al is het fabriekje of de „melkinrichting" nog zoo primitief) en dat zij niet bereid is uit wei- room. Voor iemand, die een beetje deskundig is op zuivelgebied, is het duidelijk, dat boter van onbekende kwaliteit en waaraan lagere eischen gesteld worden, niet in de tweede prijsklasse thuis hoort. Naar onze meening dient de z.g. ongecontro leerde, fabriekmatig bereide boter te worden geplaatst in prijsklasse III, wanneer zij gemaakt is uit gepasteuriseerde room of melk. Is de boter bereid uit ongepasteuriseerden room (of melk) dan kan zij niet veel beter zijn dan het product van de zelfkamers en behoort zij in prijs klasse rv. „Het Vaderland" geeft nog de volgende toe lichting op de beschikking over tijdelijke toe lagen voor het rijkspersoneel en verhooging van het minimum van de kindertoelage: Op alle salarissen beneden een bepaalde grens de grens blijkt bij berekening te liggen op f 1792 van gehuwde ambtenaren wordt eer, tijdelijke toelage verleend van 6 procent. Hier bij mag salaris plus toelage het maximum van f 1900 niet te boven gaan. Wie bijv. f 1500 ver dient, krijgt f 1590, die f 1792 verdient, precies f 1900, wie f 1793, f 1800, 2 1850, f 1890 enz. ver dient, ook f 1900. Onder de regeling vallen b.v. alle arbeiders postbestellers. de arbeidscontractanten, de schrijvers en van de hoogere rangen allen, die een aanvangssalaris ontvangen, dat lager is dan f 1900, De toelage is tijdelijk. Voor het oogenblik be- teekent dit, dat er geen pensioenaftrek afgaat. De beschikking spreekt van bruto-loon én bruto-wedde. Wat men hieronder dient te ver staan, zal een uitvoeringsregeling te denken valt o.a. aan standplaatsenaftrek uitgaan de van het departement van binnenlandsche zaken uitmaken. Naar wij vernemen ligt de desbetreffende circulaire ten departement^ ■eeds voor verzending gereed. O.a. zal men bij de berekening pensioenaftrek niet van het sa laris aftrekken. Wat betreft de kindertoelage het volgende: Hiervan hebben voordeel bij> die minder dan f 2500 verdienen. Boven deze grens was er reeds een toelage van f 75 of meer; daaronder is dus - thang een tijdelijk minimum gesteld van f 75. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma AVRO 8.00 Gramofoonmuziek, 8.308.45 Nieuws berichten ANP,. 10.15 Gramofoonmuziez, 11.00 „Urieg in Nederland", causerie, 11.15 Ensemble Amende en gramofoonmuziek, 12.30 Gramofoonmuziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 De Jonge Acht en soliste 1.30 Pianovoordracht, 2.00 Gramoofoonmuziek, 2.15 Omroeporkest, 3.10 AVRO-strijkorkest, 3.40 Radiotooneel, 4.00 Omroeporkest en gramofoonmuziek, 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, economi sche en beursberichten ANP, 5.30 AVRO- AmusementsOrkest en so.iste, 6.10 Zang met pianobegeleiding en toelichting, 6.45 Ac- tueele reportage of gramofoonmuziek, 7.00 Vragen van den dag ANP, 7.15 Orgelspel, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Gramofoon muziek, 8.45 Concertgebouworkest (opn.j. 945 Dialoog. 10.0010.15 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M- KRO 8.00 wij beginnen den dag, 8.30 Nieuws berichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten, 12.15 Frans Wouters en zijn Callente-orkest, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Gramofoonmuziek, 1.15 Frans Wouters en zijn Caliente-orkest, 1.45 Gra mofoonmuziek, 2.00 Orgel en viool, 2.45 Gramofoonmuziek, 3.00 Zusterkoor „Duin en Bosch" met pianobegeleiding, 3.153.30 Gramofoonmuziek, 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 KRO-Melodisten en solist, 4.30 Zieken- praatje, 4.45 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Voor de Jeugd, 5.50 Gramofoon muziek, 6.00 Cabaretprogramma, 6.45 Ac- tueele reportage of gramofoonmuziek, 7.00 7.15 Persoverzicht voor binnen- en buitenland (ANP) en sluiting. Verschenen is een voordracht van B. en W. van Groningen betreffende verbetering van een vijftigtal straten, welker vernieuwing het meest urgent te ac" ten is en waarvoor de nader t-h te werken plannen spoedig zullen verschijnen. De kosten der vervroegde verbeteringen zijn globaal geraamd op rond ƒ750 000. De doelman van Juliana, Pöttgens, die voor 3 maanden tijdens een wedstrijd te Breda plot seling zóó ziek werd, dat hij in een ziekenhuis te Tilburg moest worden geopereerd, heeft het ziekenhuis weer verlaten. Er bestaat alle kans, dat hij zijn plaats in het elftal spoedig zal in nemen. WinterhulpNederland, Den Haag no.5553 Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasveree- niging N.V., Amsterdam no. 877 Stort op 5553 of 877 Ce brengt geluk in veler leven Tabellen, gepubliceerd in de Mededeelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, betreffende de bij rechterlijk gewijsde gecon stateerde criminaliteit, vermelden de cijfers over het derde kwartaal van 1940. Zooals bekend is, berusten deze cijfers op vcorloopige tellingen. De onherroepelijke veroordeelingen wegens be lastingovertredingen en die wegens strafbare feiten, welke in eersten aanleg door den kan tonrechter worden berecht, zijn buiten beschou wing gelaten. Na jarenlange stijging was er voor het eerst in het tweede kwartaal van 1938 daling van de gerechtelijk geconstateerde criminaliteit. Voort durend liepen daarna de cijfers terug tot het vierde kwartaal van 1939. Voor laatstgenoemd kwartaal was het totaalcijfer hooger dan in het vierde kwartaal van 1938. uitsluitend door de onherroepelijke veroordeelingen ter zake van de öistributiewet, prijsopdrijvings- en hamsterwet ,en wet op de luchtbescherming. Het eerste kwartaal 1940 gaf vervolgens we derom daling der cijfers; voor het eerst sinds het'overeenkomstige kwartaal in 1934 kwam het totaalindexcijfer onder 100, n.l. S3. In het twep- de kwartaal 1940 slonk het cijfer tot 86. Wellicht is deze laatstgenoemde, vrij belangrijke, vermin dering mede veroorzaakt door stagnatie in de behandeling der strafzaken. Voor het derde kwartaal van 1940 bedraagt het indexcijfer betreffende het totaal aantal onherroepelijke veroordeelingen 128 tegen 104 voor de overeenkomstige periode van 1939. Deze sterke stijging van het totaalcijfer is toe te schrijven aan de vermeerdering van het aan tal veroordeelingen wegens economische mis drijven en de in de tabellen niet afzonderlijk vermelde groep „overige strafbare feiten". Uit tabel I blijkt, dat hst verhoudingscijfer van de economische misdrijven voor het derde kwartaal van 1940 183 bedraagt tegen 139 in 1939. Wat de „overige strafbare feiten" betreft, was er een vermeerdering van het absolute aantal veroor deelingen van 117 in het derde kwartaal van 1939 tot 860 in 1940. Zoo werden in het. derde kwartaal »van 1940 464 veroordeelingen onher roepelijk ter zake van de luchtbeschermingswet tegen 50 in 1939. Wegens overtredingen van de distributiewet en de prijsopdrijvings- en hamsterwet werden resp. 251 en 57 veroordeelingen onherroepelijk tegen slechts 1 terzake van laatstgenoemde wet in 1939 Ten aanzien van de economische mis drijven zij nog opgemerkt, dat voor de ressorten van alle gerechtshoven de indexcijfers hooger waren dan in het voorafgegane jaar. Gelukkig worden echter ook gunstige cijfers geconstateerd. Voor alle andere rubrieken in de tabel waren de indexcijfers voor het Rijk lager dan in het derde kwartaal van 1939. Óp een bijzonder laag peil kwiamen de cijfers der groepen misdrijven tegen de openbare orde en het openbaar gezag (32) en bedelarij, landloo- perij enz. (47). Ofschoon het indexcijfer van de groep zedenmisdrijven nog ver boven 100 (gem 1911 tot en met 1913) bleef (179), steekt het cijfer toch zeer gunstig af by dat van het over eenkomstige cijfer van 1939 (231); voor de res- y* Een redder gehuldigd. De burgemeester van Maastricht, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, heeft de onderscheiding van het Carnegie Heldenfonds uitgereikt aan den 23-jarigen Jo van Hugten, die een drenkeling uit het kanaal Luik Maastricht wist te redden (Foto Het Zuiden) sorten van alle gerechtshoven waren de cijfers voor 1940 lager. Het totaal aantal onherroepeiyke veroordeo lingen van strafrechtelijk meerderjarigen be droeg in het derde kwartaal van 1940 440, tegen 3625 in het overeenkomstige kwartaal van 1939 d.i. 776 of ruim 21 pCt. meer dan in 193S Deze stijging werd veroorzaakt door de ver meerdering van het cijfer voor de groepen eco nomische misdrijven (derde kwartaal 1939 1578. 1940 1987) en overige strafbare feiten (resp. 108 en 848). Het totaal aantal onherroepeiyke veroordee lingen van strafrechtelijk minderjarigen kwam van 463 op 718, d.i. 255 of 55 pCt. meer! Voor slechts één groep van strafbare feiten was het aantal onherroepelijke veroordeelingen lager dan in het derde kwartaal van 1939, ni. voor de misdrijven tegen de openbare orde en hel openbaar gezag. Bijzonder sterk was de vermeer dering van het aantal veroordeelingen wegens economische misdrijven in het derde kwartaal 1940: 583 tegen 344 in 1939; in 1940 dus 239 of ruim 69 pet. hooger. Het aantal veroordee lingen van misdrijven tegen de zeden bedroeg 32 tegen 28 in 1939; tegen leven en persoon resp. 32 en 27, ruwheidsmisdrijven resp. 52 en 41. Men zy voorzichtig! Aldus adviseert het Alge meen Weekblad voor den Middenstand zyn lezers-verkoopers. De klant blijft koning, en men kan er zeker van zyn, dat die klant iedere minder prettige behandeling, die hem nu worat aangedaan, stellig niet zal vergeten en daar mede straks ten volle rekening zal houden, als het normale handelsverkeer terugkeert. Men bedenke toch vooral, dat de huidige toestand niet normaal is en dat er zonder eenigen twij fel andere tyden zullen komen, tijden, waarin het koopend publiek weer overal terecht kan Het zal dan zeker aan die zaken de voorkeur geven, waar het nu een prettige behandeling ondervindt en waar het de naleving van de ongeschreven wet, dat de klant koning is, ook thans bespeurt. Gelukkig zijn er te dezen aan zien vele gunstige voorbeelden, wy hebben het gezien hoe in een modemagazyn een prototype van een lastigen klant met hetzelve oneindige geduld van voorheen werd geholpen. Wij hebben 'het gezien hoe men in een schoenenzaak niei moe werd in zeer hoffeiyken, verontschuldigen den vorm de talloozen, die poogden schoenen zonder-bon te koopen te woord te staan en er heel voorzichtig van te overtuigen, dat zulss onmogelijk was. Wij hebben gehoord, hoe hel bedienend personeel in restaurants zich alle moeite gaf om de oezoekers de distributie- zorgen te doen vergeten en hoe men zich uit sloofde om aantrekkelijke schotels-zonder-bon samen te stellen. In zulke bedrijven heeft men begrepen, dat de klant ook nu nog koning is en wij aarzelen niet te getuigen, dat dit soort zakenmenschen het in aantal nog verre wint van degenen, die nu oppermachtig en hoovaardig tegenover het koopend publiek staan. Zeker, hei koopend publiek is op het oogenblik voor een groot deel afhankelijk van de welwüllendheH van den winkelier. Maar deze mag hierin vooral niet de gelegenheid zien Om zich nu eens fe wreken voor de vele onhebbelijkheden waarop Z. M. de Klant den winkelier in normale tyden pleegt te tracteeren. Men mag kwaad nooit met kwaad vergelden, zeker niet in zaken, waar dit trouwens om zakelijke redenen ook onmogelijk is. De winkelier, die zich juist nu de moeite geeft, zijn klanten met zooveel mogelijk service te omringen, bouwt daarmede in den vorm van goodwill hechte fundamenten voor zijn zaak. Laat den klant vooral niet merken, dat hij inderdaad op het oogenblik geen koning meer is. Zijn troonsafstand is zonder eenigen twijfel van tijdelijken aard en juist door thans geen kwaad met kwaad te vergelden, kan de win kelier den grondslag leggen voor een betere ver houding in de toekomst. Op initiatief van het Nederlandsch Jack Lon don Verbond hebben ten kantore van de Neder landsche vereeniging tot bescherming van die ren te 's-Gravenhage de afgevaardigden van alle organisaties op het gebied van dierenbe scherming besloten, een centrale contact commissie voor dierenbescherming in te stel len, welke tot taak zal hebben, de bestaande vereenigingen nader tot elkander te brengen en de samenwerking, welke in het verleden slechts gevalsgewyze tot stand kwam, in vaste banen te leiden. De dagelijksche leiding 'werd opge dragen aan zeven personen, die te zamen het uitgestrekte terrein van de dierenbescherming beheerschen. Het correspondentie-adres voorde centrale contactcommissie is Roelofsstraat 121 's-Gravenhage, telefoon 721575. Dit zeer interessante nummer opent met een fraaie serie foto's over de kalkheuvels van Koe- ripan, een merkwaardig natuurverschijnsel, dat gevonden wordt in de omgeving van Buitenzorg op Java. De begeleidende tekst vertelt uitvoe rig over het ontstaan van deze kalkheuvels en over alles wat er tnee in verband staat. In de voortreffeiyke artikelenreeks „Groote Vaderlanders" wordt ditmaal het leven verhaald van een onzer grootste schilders: Jan Vermeer, van Delft. De korte biografie is wederom ver lucht met een waterverfteekening van Frans Lammers. Een artikel van min of meer actueelen aard is; Siam, het land der vrijen. In deze met een schat van foto's verluchte bijdrage kan men velerlei büzonderheden over de geschiedenis en over land en volk aantreffen. Aan de uitgebreide Spaansche organisatie Auxilio Social: Maatschappelijke Hulp, welke de zorg op zich genomen heeft voor de verwaar loosde kinderen, wordt op^de middenpagina's een belangwekkende fotosei# gewijd. Deze geeft een goeden indruk van het prachtige werk van de Auxilio Social. Wat den verderen inhoud van dit nummer betreft; er is een pittige vijfminutenpreek van H. de Greeve, pr.; in de rubriek; Meeleven «net de Kerk van Christus wordt de liturgie van den tweeden Zondag na Driekoningen behandeld, bovendien zijn er nog verschillende pagina's met foto's van actueelen aard. Van de verhalen noemen wy: De Scheepskat, een verhaal van marine-uniformen en jlarten, door Mildred Cram, en: Het moest zoo zyn.... een oorspronkelijke vertelling uit onze dagen, van Charlotte van Brussel. Ook de Narrenkap en Okki bieden zooals al- tyd veel amusante en onderhoudende lectuur voor jong en oud. SNEINSMISSAEL Oerzet IIn it Frysk fen J. H. Galama pr. Roomsk Frysk BounLjouwert. Reeds eenigen tijd geleden is een in het Fnesch vertaald Zondagsmissaal uitgekomen onder toezicht van de Roomsk Frysk Boun en dezer dagen werd ons een exemplaar van deze aanwinst in de reeks Friesche publicaties toe gezonden. Het kan met recht een aanwinst ge noemd worden om meer dan een reden, een aanwinst die niet alleen de katholieke Friezen, maar indirect ook de geheele Friesche beweging, de beweging van het „Fryslan Oerein", ten goede komt. Wy durven niet te beweren, dat de Frieschen over het algemeen gebukt gaan onder het druk kende besef, dat zij in hun verkeer met God zich van een voor hen meer of minder vreemde taal, het Nederlandsch bedienen, Zij zijn dit nu eenmaal ontwend. Maar de Friesch, die in zijn dageiykschen omgang zijn eigen taal gebruikt en er zyn er helaas velen, die ook dit niet meer doen zal zich buiten het gebruikelijke gebe denboek om, althans in zyn gedachten, bij het gebed in dc taal, waarmee hy opgegroeid is uiten. Wat is natuurlijker dan dat een mensch op de oogenblikken, dat hy zich op spontane wyze tot God wendt, dit doet in zijn eigen taal. Is het dan niet wensehelyk, dat hy ook wan neer hy den steun van het gebedenboek noodig heeft, zich niet behoeft te wringen in het slecht passende pak van een hem vreemde taal. Het is al vele jaren geleden, dat men zich dit in Friesland weer begon bewust te worden, eerst in Protestantsche kringen, later ook onder die mannen, die de kern vormden voor de „Roomsk Frysk Boun". Het belang van de uitgave, die wij hier be spreken, voor de Friesche beweging in het alge meen is wellicht iedereen duidelijk, als hij be denkt dat ook het verdrijven van de inheem- sche taal uit de kerk debet is geweest aan het postvatten van de meening, da men zich van het Friesch eigenlijk alleen „efter 'e ky" kon be dienen. Dat het Episcopaat er niet blind vpor is, welk geestelijk nut de uitgave van het „Snèinsmissael" kan afwerpen, blijkt uit het feit dat de Aarts bisschop prof. Titus Brandsma gemachtigd heeft in zyn voorwoord te vermelden, dat dit werk zyn algeheele sympathie heeft. Behalve de klare inleiding over de beteekenis van het H. Misoffer, mag ook de vertaling van den weleerw. heer Galama met veel lof vermeld worden. (Waarom heeft de vertaler het is een kleinigheid, die ons opviel zich echter bij de vertaling van het Evangelie van Johannes in de zinsnede „et sine ipso factum est nihil" zoo dicht bij de gebruikelijke vertaling in het Ne derlandsch gehouden door hiernaast „en sünder 11 s e 1 m e is der neat makke" te plaatsen, wat toch geen algemeen gebruikeiyk Friesch woord is?) De gebruikelijke gebeden van dit boekje dat wij onzen Frieschen lezer van harte aanbevelen zyn bewerkt door Ts. van der Zee. C. S. Sedert de vorige opgave ontvingen wij de vol gende boeken ter bespreking: Protagoras and the Greet community Dr. D. Loenen Noordhollandsche Uitgevers Maat schappij Amsterdam. Vyf geestelijke toneelspelen der middeleeu wen „Elsevier" Amsterdam. Rumeiland S. Vestdyk Nygh en Van Dtt- mar Rotterdam. Het einde van de gouddynastie Dr. J. Snoep J. H. de Bussy Amsterdam. Het leven van de insecten Dr. W. J. Karbas Het Spectrum Utrecht. De natuurkunde van 't vrije veld III Dr. M. Minnaert W. J. Thieme en Cie. Zutfen. Amalia van Solms A. Halema J. M. Meu- lenhoff, Amsterdam Historisch Vademecum G. J. Rooymans Uibi et Orbi, Utrecht. Een gelukkige dierenfamilie Cherry Kear- ton Scheltens en Giltay, Amsterdam. Mary, myn chimpansee Cherry Kearton Scheltens en Giltay, Amsterdam Simba Cherry Kearton Scheltens en Giltay, Amsterdam. Mijn vrienden uit het dierenrijk Cherry Kearton Scheltens en Giltay, Amsterdam. Maïs-mogeiykheden in Nederlanden Her man A. Bennink Kosmos, Amsterdam, (Foto Archief V.K.P.) Morgen viert de heer P. H. J. Steenhoff zyn 75sten verjaardag. Deze nestor der katholieke journalisten; die 1 Mei 1929 afscheid nam als hoofdredacteur van „Het Centrum", aan welk blad hy gedurende 45 jaren werkzaam was, is ook na den datum waarop hy de krant In vas ten dienst verliet, journalist gebleven. Zijn ge zaghebbende pen heeft nog niet aan kracht ingeboet. In talrijke artikelen heeft hy tot op heden getuigd voor de katholieke zaak, die hem zoo na aan het hart ligt en waarvoor hy vroe ger, toen zij zich nog niet zoo geconsolideerd had, een geharnast strijder was, wiens g»degen artikelen getuigden van groote kennis, wiens polemiek steeds scherp, maar wiens toon steeds voornaam en waardig was. Steen hoff heeft zich doen kennen als een eenvoudig en rechtschapen mensch, die zich ook bij zyn politieke „vijanden" bemind wist te maken. Toen „Het Centrum" 40 jaar bestond, schreef zijn mede-hoofdredactêur, oud-minister mr. P. J. M. Aalberse, in het bij die gelegenheid uit gegeven feestnummer: „Eén met „Set Centrum" i? Steenhoff. Van den eersten dag af aan de redactie verbonden, heeft hij daar voor veertig jaren zijn levenskracht aan dit werk gegeven. Met „Het Centrum" opgegroeid, is hij er sinds jaren de ziel van. Onder de nobele veteranen onder katholieke journalisten bekleedt r.ij een eereplaats. Wat van „Het Centrum" gezegd werd, kan men ook zeggen van hem. In zyn eerlijke oprechtheid heeft hij zijn dagb.ad ge diend, omdat hij daarbij uitleefde zijn eigen diepzinnige overtuiging. Het feest van ..Het Centrum" is daarom ook zijn feest. De hulde aan „Het Centrum", heden gebracht, is een hulde ook aan hem. Trouw wachter van de Centrumtraditie, is hy de onverzwakte, kloek moedige en nobele verdediger altijd geweest van dr. Schaepmans politiek. Dit van hem te getui gen, is plicht van dankbaarheid, maar is tevens de grootste hulde, welke wij hem op dezen dag kunnen brengen en het is een hulde, die hem toekomt, zonder eenig voorbehoud." En bij zijn afscheid getuigde de toenmalige voorzitter der R. K. Journalistenvereniging, de heer J. B. Vesters: „De heer Steenhoff heeft een grooten tijd meegemaakt. Wy meenen. dat wij nu in een grooten. tijd leven, maar ook in het verleden is er een groote tijd geweest, een tijd van ontginning van wat in wasdom was, de tijd van dr. Schaepman. De heer Steenhoff heeft onder en van dr. Schaepman den vollen doop gekregen. Wij allen waardeeren zijn jour nalistiek werk, zijn rusteloozen arbeid, maar niet minder zyn persoon. Hy is een man van eenvoud, van onzelfzuchtigheid, bezield met de meest edele gevoelens, die wy ons kunnen den ken." In zijn rusthuis te Baam zal de heer Steen hoff morgen zijn 75sten verjaardag vieren. Ve len zullen het op prijs stellen, hem hun geluk- wenschen aan te bieden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den Zeereerw. Zeergel. Heer J. J. A. Starrenburg benoemd tot directeur der Congregatie der Ar me Zusters van het Goddelijk Kind „De voor zienigheid" te Amsterdam en tot rector van het Gesticht de Voorzienigheid en van het R.K. Jongensweeshuis te Amsterdam. Sinds 18 Augustus 1934 was hij sub-regent van het Seminarie Hageveld te Heemstede. 2526 Jan. Jonge arbeiders uit alle parochies. 14 Febr. Schinnen, Wylré, Schin op'Geul, Maasbracht, Linne, Epen. 9—11 Pete. Bocholtz, Amby, Heugem, Eysoen, Grónsveld. 1518 Febr. Kerkrade, St. Pietersrada. 22—96 Febr. Maastricht,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5