SCHUMANN IN NEDERLAND Welke bonnen zijn geldig 1 Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 „Het wonder der vingers" 1 Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen Men bracht hem h serenade bij fakkellicht Wat Chopin's handen leer en GRU TTERS WAREN: RETRAITEN St. Jozef retraitehuis, Zenderen St. Petrus Canisius, Bergen WOENSDAG 15 JANUARI 1941 aminmnmnniinfflinnniininiiiniiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiraiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiHniiiniiiniinn^ In de „Deutsche Zeitung" vertelt prof. dr. Hermann Unger over de bezoeken, die Robert Schumann en zijn vrouw Clara omstreeks 1855 aan Nederland hebben gebracht. Het was kort voordat Schumann's geestesziekte zijn opneming in een gesticht, waar zijn leven zoo smartelijk zou eindigen, noodzakelijk maakte. De eerste verschijnselen van zijn kwaal hadden zich, toen Schumann ons land bezocht, reeds voorgedaan, doch niets duidde erop tot welk 'n ca tas trof alen afloop het zou komen. De periode in Nederland doorgebracht, is wellicht de laatste gelukkige tijd geweest, dien Schumann gekend heeft. De Dultsche muzikale romantiek had zich tot taak gesteld, aldus Prof. Unger, Herder's ideeën tot het vormen van een nationale kunst op haar eigen gebied te verwezenlijken en bovendien onbaatzuchtig den naburigen volkeren den weg naar een in den volksaard wortelende kunst te wijzen. En zoo staat naast Richard Wagner, den schepper van het Duitsche natio nale muziekdrama, zijn antipode Robert Schu mann, de ontdekker en beschermer van den Deen Gade en den Pool Chopin, de man die een stimuleerenden invloed uitoefende op den Rus Moussorgsky. Ook de leidende figuren in de Nederlandsche muziekwereld hebben zich bereidwillig en dankbaar op dezen grooten en grootmoedigen musicus verlaten. Johannes Verhulst, die in 1816 in Den Haag geboren werd, ging na een korten studietijd aan het Keulsche conserva torium naar Leipzig, om daar in Schumann's nabijheid verder te werken. Na zijn terugkeer in het vaderland werd hij tot dirigent van de Diligentia-concerten te Den Haag en van de Maatschappij tot Bevordering der toonkunst te Rotterdam benoemd en hij was een van die trouwe vrienden van den Duitschen meester, die hem ot het historisch belangrijke bezoek aan Nederland bewogen. Robert Schumann ging toen. het was in 1852. onder een crisis gebukt, die even verontrustend was voor lichaam als voor geest. Na zijn vertrek uit Leipzig, dat voor zijn muzikale scheppings werk "t vruchtbaarst geweest was, naar Düssel- dorf, waar hij de functie van stedelijk muziek directeur aannam, openbaarde zich een onge woon en door hem pijnlijk gevoeld gebrek aan arbeidskracht. Ten deele moet men de oorzaak hiervan zoe ken in de ongelukkige keus van een woning: naast hem woonde een Engelsche familie, waar van de kinderen van vroeg tot laat de piano mishandelden, en alle verzoeken van Schumann het instrument tenminste in een anderen hoek van de kamer te zetten, stuitten af op de hardnekkige weigering der vreemdelingen. Schumann's gezondheid begon te wankelen en de voortdurende slapeloosheid wekte benevelend op zijn geest. Robert wordt voortdurend over vallen door hypochondrische gedachten schreef zijn echtgenoote Clara in die dagen. Daarbij kwam dat de Düsseldorfscbe Muziekvereeniging Schumann den merkwaardigen en krenkenden eisch stelde de leiding der concerten te deelen met een ander, den als musicus en als dirigent even onbekenden Tausch, waardoor de kiem ge legd werd voor jarenlange en zenuwprikkelende oneenigheden. Het is dus te begrijpen, dat Schumann's ge zondheidstoestand steeds bedenkelijker Werd en dat zijn dokter hem aanried zich aan een kuur te onderwerpen. In Augustus 1852 reisde het echtpaar ondanks de tegenstribbèlingen van den meester, die be weerde dat hem de krachten ontbraken voor zulk een reis, naar Scheveningen. De badëh misten hun uitwerking niet en Schumann be gon te werken aan den balladencyclus „Vom Pa- gen und der Königstochter" naar gedichten van Geibel voor solostemmen, koor en orkest. Doch na zijn terugkeer naar Düsseldorf verscherpte zich het conflict met de muziekvereeniging en Schumann's plan, dadelijk naar Weenen te ver huizen, stuitte af op onoverkomelijke moeilijk heden. In dezen benarden toestand kwam als een boodschap des hemels de uitnoodiging van verschillende Nederlandsche steden voor Schumann en zijn vrouw om concerten van zijn eigen werken te geven. Verheugd na men beiden de uitnoodiging aan en zij aan vaardden 24 November 1853 de reis, die hen eerst naar Utrecht voerde. Daar had Jo- hann Hermann Kufferath, een Rijnlander van geboorte en leerling van Spohr, met een dilettantenorkest Schumann's symphonie in Es-dur, de „Rheinische", ingestudeerd, die met enthousiasten bijval ontvangen werd. Nadat Clara het Concert-allegro van haar echtgenoot had gespeeld, weerklonk een luid geroep, waarvan Schumann evenwel niets begreep, tot men hem duidelijk maakte dat het beteekende, dat hij naar voren moest komen. In Den Haag dirigeerde Schumann in Diligentia zijn Tweede Symphonie en in Rotterdam in „Eruditio Musica" de Derde. Na het concert dat eerst om elf uur geëin digd was verzamelde zich een groote men- schenmenigte voor het hotel, waar hij ver bleef; een koor met fakkels en een orkest musiceerden onder leiding van Verhuist on danks de grimmige koude, met groote be zieling, tot Schumann buiten kw'am en be dankte. Een .deputatie van het Neder - iandsch muziekgezelschap begroette den be roemden componist en zijn als pianiste niet minder bekende echtgenoote op plechtige wijze. Daags daarop ging het naar Amsterdam, waar de vereering voor den meester op niet minder duidelijke wijze tot uiting kwam. Dat het koninklijke Hof daarentegen door een be- griplooze behandeling van de gasten opviel, tijdens een concert op een soirée luidop praat te en dat Prins Frederik den meester vroeg of hij ook musicus was en welk instrument hij dan bespeelde, kon daarbij gemakkelijk verge ten en vergeven worden. Deze heerlijke dagen van triomf in de Ne derlanden zouden evenwel het laatste licht punt in het leven Van Robert Schumann zijn. Weliswaar begon hij direct na zijn terugkeer met het hem dierbaar geworden werk aan de JDichtergarten", de samenstelling van uitin gen van belangrijke dichters over de muziek, maar spoedig kwamen de vroegere stoornissen van zijn gehoor terug, waarvan Schumann zeide, dat zij langzamerhand zijn geest zouden kapot maken. Hierdoor kwam het ook, dat hij op een nacht in ernst geloofde dat rond hem engelen zweefden, die melodieën zongen en hem uitnoodigden, .deze te noteeren. 26 Februari 1854 volgde Schumann's poging tot zelfmoord. Nederlandsche schippers redden hem. Maar spoedig daarna wist hij zelf door te drijven, dat men hem naar een ziekenverpleging in Ende- nich bij Bonn overbracht. En als een laatste, vertwijfelde klacht van den ten doode op- geschrevene klinken uit een brief van den zieke de woorden: „Was het een droom, dat wij den vorigen winter in Holland waren? Ik wilde je zoo graag aan die heerlijke tijden herinneren, aan onze reis naar Den Haag." En nog een laatsten keer zou Nederland in het leven Van den grooten, ongelukkigen Duit schen componist een rol spelen. Het was In het jaar 1855. Clara Schumann ging naar Rotterdam, waar heen de trouwe Verhulst haar genoodigd had, om in het kader van een muziekfeest te spe len. Zij trof daar onverwachts ook Schumann's jongen vriend en artistieken erfgenaam Jo hannes Brahms, die als aandachtig toehoor der bij de uitvoering van Schumann's Eerste Symphonie en het door Clara voorgedragen concert In Es-dur van Beethoven aanwezig was. Maar zoo glanzend als de kunstenares op dezen dag speelde, zoo zeer begaven haar de krach ten op een feestconcert op den 27sten Januari in Utrecht. Zij zelf schreef daarover: „Ik had den avond tevoren een brief van Robert ont vangen, die mij zoo bedroefd maakte, dat ik den heelen nacht in tranen baadde. Want deze brief bevatte als post-scriptum de woorden: „Mijn Clara, het lijkt mij, als staat mij iets Vreeselijks te wachten. Zie ik jou en de kinde ren niet meer? Ocharm!" Het is ongeloofelijk moeilijk, zoo gaat Clara voort, met een verscheurd hart voor het pu bliek op te treden. Schumanns profetie zou op tragische Tyijze in vervulling gaan. Slechts één enkele brief kwam nog uit zijn handen in die zijner vrouw. Toen zweeg de zieke en 29 Juli 1856 sloot hij zijn oogen voor altijd. In „De Stem" schrijft Frans van Oldenburg Ermke over „Frédéric Chopin of het wonder der vingers" zeer indringende regelen en ontwikkelt daarbij een beeld van Chopin, dat hem ons heel anders toont dan als een dweepzieken, willoozen romanticus: als een welbewust en energiek am bachtsman, een kunstenaar van groote zelf tucht, wat een fijne gevoeligheid geenszins uitsluit. Wij kiezen uit van Oldenburg Ermke's opstel de volgende citaten: „Maar de handen van Chopin zijn geen schuchtere, lijdende vrouwen-, maar moedige bereidwillige mannenhanden. En zelfs uit zijn ..Nocturnes" spreekt meer moed dan weemoed. Wie immers het werk van Chopin ziekelijk noemt of weekelijk of pervers, heeft in Chopin nooit Chopin geluisterd, maar de sprookjes van Chopin. Chopin leefde in een wereld van romantische maan- en manzieke dwepers en dweepsters. Dat hij in die wereld leven en werken kon, is een bewijs voor zijn geestelijke gezondheid en niet geringe innerlijke kracht. Tusschen ons en Chopin staan George Sand en een dozijn droefgeestige vrouwen en hon derd platen met flakkerende kaarsen en flad- derdassen. En er is maar één uitweg uit dezen chaos van tranen, pruiken en parfum; Het edel getuigenis van Chopins piano muziek, door geen orkestbewerking vertroebeld, door geen bewerking voor viool of cello ver dund en aangelengd. Het werk zijner handen Om ons innerlijk vrij te maken van het fou tieve beeld, dat heel een geslacht romantische schrijvers ons van Chopin in de gevoelige ziel prentte, moeten we Chopln leeren zien, als den strengen, strikten ambachtsman, als den bar- schen, maar rechtschapen leermeester van een school voortreffelijke pianisten, als den man, die zoo nuchter helder wist wat hij wilde. „Die „Mühle", wie er die Unterrichtsstunden nannte, galt ihm als hohe Pflicht, die er, sofem dies nur sein Gesundheitszustand erlaubte, mit peinlichster Gewissenhaftigkeit erfiillte", schrijft Bernard Scharlitt. Het was waarlijk geen gemakkelijke taak, een leerling van Chopin te zijn. Niet zelden kwam het voor, dat, zooals Prinses Czartoryska be richt, „diese zarte Frauenhand Bleistifte, ja sogar Stühle wie ein ROhr brach, dass Noten- hefte und selbst unangenehme Worte herum- flogen „We lezen van Chopins handen, dat ze klein waren, licht en mager. De vingers schenen slechts uit huid en spieren te bestaan. De beide handen waren in geoefendheid dermate aan elkaar gelijk, dat men zei: „Men kon bij Chopin - trenliik niet van een linkerband spreken". Maar luistert nu naar deze handen, want zoo lang zjjn „Polonaises" en .Mazurka's" in klank herleven, zal haar lenige beweeglijkheid nim mer rusten. Hoor, hoe moedig deze handen zijn en hoe uiterst teeder van gebaar en hoespeelsch en bewegelijk, nu eens streelend en dan weer ge biedend, sbms heerschend, soms dienend, maar immer zegevierend. Wie het wonder der vingers niet begrijpt, begrijpt niets van dezemuziek, die zoo onge loofelijk fijn en tevens toch zoo ongelbofelijk concreet is. Men zegt: Chopins muziek is poëtisch, droomerig, vol van nervositeit en mijmerij Doch men vergeet, dat deze dichter toch vooral realist, dat deze droomer altijd klaar wakker, dat deze nerveuze mensch uiterst be- heerscht was althans voorzoover hij zich door middel van zijn handen tuchtvol uitte. Zeker, behalve zijn muziek hebben we zijn brieven, maar het is dwaasheid te veronder- derstellen, dat we zijn brieven noodig zouden hebben om zijn muziek te verstaan. Muziek is een directe uiting, die geen com mentaar behoeft, geen psychologische, filoso fische voorhof, geen kale antichambre, waar men uren geduldig te wachten heeft, eer de Muze u ontvangt „Het is opvallend, hoezeer Chopins episto- laire stijl op dien van Mozart gelijkt. Bij beiden eenzelfde kinderlijke opgewektheid. Bij beiden eenzelfde speelsche zin. Bü beiden een open oog voor het schilderachtige, opvallende, ver makelijk typische in anderen. Bij beiden hetzelf de geloof in de heiligheid van hun kunst en de zelfde aandacht voor den ambtelijken grond slag dier kunst. Bij beiden eenzelfde ridderlijke houding ten opzichte van de kleinere en groo- tere moeilijkheden, wrijvingen en botsingen'des maatschappelijken levens „Vele zijn de schilderijen, die ons Chopin op zijn sterfbed toonen, romantische tafereelen, waarop witte gedaanten aria's zingen en figuren in het zwart doodsbleek bezwijmen. Maar dit kan ons niet van de wijs brengen bij de waardeering van den Meester, die op z'n sterfbed zijn zuster bezwoer, alle minder waardige composities van zijn hand te ver branden, want, zoo zei hij, „ik ben het mezelf en het publiek verschuldigd, dat alleen goed werk van mij gepubliceerd wordt." Zóó sterft een kunstenaareerlijk, nuch ter. méér handwerksman dan droomer,- daad- mensch meer dan zwijmelend dichter. Zijn hart rust in Warschau, maar zijn han den leven!" Ongebruikte bonnen btüven nog geldig tot en met de tusschen geplaatste data. Februari: 31 Jan.—3 Febr. Meisjes (O. L. Vr. Lichtmis Lichtprocessie)47 Febr. Gehuwde vrouwen, 7—10 Febr. Jongemannen (inleiding op het volle leven), 11—14 Febr. A. B. T B. K. J. M. V. (inleiding op het volle leven). 18— 21 Febr. Ongehuwde leden B. B. 2124 Febr Jongemannen (inleiding op het volle leven). 2528 Febr. Meisjes (inleiding op meer inwen dig leven). Maart: 28Febr.3 Maart: Jongemannen (verloofden). 47 Maart Gehuwde leden B. B„ 7—10 Maart Zangers, 12—15 Maart RK H.BS Hilversum. 18—% Maart R.K. Vrouwenbond (St Jozeffeest). 2124 Maart Meisjes (verloofden) 25—28 Maart Gehuwde vrouwen. 29 Maart- -1 April Middenstanders 'Passie-Zondag) April: 14 April Jongedames. 47 April Meisjes (Palm-Zondag-processie) 9—12 April Heeren (gereserveerd). 1215 April Mannen en jongelingen (Paaschretralte), 1821 April Credo Pugnoleden. 25 April1 Mei Eerwaarde Zusters. Aanmelden by de Directie Retraitehuis, Zen deren (Ov.). Telefoon K 5409. Bome 304. Zondag 19 Jan.: Rijwielclubs. Woensdag 22 Jan.: Jongedames LTB -stand Opening 10 uur 's morgens. Sluiting is circa b uur namiddag. Bon Geldigheidsduur Hoeveelheid BROOD 22 23 t?m 19 Januari t/m 19 (26) Jan. 100 gram roggebrood of ander brood of 1 rantsoen gebak Broodbonboekje BLOEM 3 tan 26 Januari 50 gram roggebrood of ander brood of -V? rantsoen g.ebak of 35 gram meel of bloem Bloemkaart KOFFIE of THEE 18 t/m 31 Januari half pond koffie of 75 gram thee Algem. distributie bonboekje SUIKER 86 tan 17 Januari 1 Kilogram Al gem. distributie bonboekje VLEESCH 14 t/m 15 (19) Jan. -+- 1 ons vleesch of vet of 1 rantsoen vleeschwaren Vlgescbkaaart VLEESCH WAREN 14 t/m 15 (19) Jan. 1 rantsoen Vïêeschkaart VET 24 25 t/m 17 Januari t/m 17 (24) Jan- pond boter of margarine of 2 ons vet Vetkaart BOTER 24 25 t/m 17 Januari t/m 17 (24) Jan. pond boter of margarine of 2 ons vet Boterkaart KAAS 4748 6061 t/m 26 Januari 1 ons Algem. distributie bonboekje EIEREN 33 111 t/m 19 Januari t/m 19 (26) Jan. 1 ei Algem. distributie bonboekje PETROLEUM Periode C Periode 8 t/m 19 Januari t/m 23 Februari voor verlichting 2 liter voor de keuken Zegel BRANDSTOFFEN 8, 9 en 10 15 tlm 24 t/m 31 Januari t/m 31 Januari 1 eenheid 1 eenheid Brandstoff enkaart ..haarden-kachels" Brandstoffenkaarr ..centr-. verwarm.' ZEEP 113 t/m 31 Januari 1 rantsoen Algem. distributie bonboekje SCHEERZEEP 117 t/ra 30 April 50 gram scheerzeep of een tube schesr- crême of een pot scheerzeep Scheerzeepbonnen Peulvruchten 103 t/m 12 Januari 1 pond Algem. distributie bonboekje Rijst, rystgries, rijstemeel, rijste bloem of gruttenmeel 108 t/m 24 Januari pond Algem. distributie bonboekje Havermout, haver vlokken, haver- bloem of aard- 57 (Zie ook hieronder i t/m 21 Februari pond Algem. distributie bonboekje Gort of Gortmout of Grutten 57 en 44 t/m 21 Februari pond Algem. distributie bonboekje Maizena, gries- meel, sago, aard appelmeel of ouddintrnoeder 87 t/m 21 Februari 1 ons Algem. distributie- bonboekje Macaroni of Vermicelli of Spaghetti 31 t/m 21 Februan 1 ons Algem. distributie bonboekie Rantsoen gebak 160 gram koek (ontbijtkoek). 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes; 90 gram biscuits en wafels; 75 gram beschuit; 300 gram cake; 600 gram gebakjes; 600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebak. (boterletter e.d.)400 gram gevuld klein korstgebak (amandelbroodjes e.d.)een, hoeveelheid van alle andere niet genogmde gebakken artikelen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Rantsoen zeep 150 gram toiletzeep: 120 gram huishoudzeep; 200 gram zachte zeep; 250 gram zeep- poedet: 125 gram zeepvlokken: 250 gram zelfwerkende waschmidd.; 200 gram vloeib. zeep- Rantsoen vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt varkens- rund- of kalfsvleesch en ggrooktel worstsoorten; 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst; 125 gram leverartlks-4 len tongenworst en nierbrood; 150 gram bloedworst. 1 eenheid brandstoffen 1 H.L. anthraciet of teenkool; 75 KG. industrie- of eierbrikettenllO K.G. bruinkoolbriketten; 2 H.L. cokes; 175 K.G. fabrieksturf195 K.G. persturf (300 stuk*)a 200 K.G. baggerturf (450 stuks); 200 K.G. overige soorten turf FOTOREPORTAGE =j iiiiiiiiiintiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnniniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMius Tot hier toeOp de grens van de dorpen Hens- broek en Obdam (N.H.) staat nog een zgn. grens paal (Foto Pax-Holland) Ondanks het wisselvallige jaargetijde blijven de hengelaars aan de monding van de Jeker te Maastricht op hun post, om te zien, of zij een maaltje verschalken kunnen (Foto Het Zuiden) Keurmeesters aan den arbeid. De vereeniging .Het Nederlandsche Trekpaard" heeft in de Bossche veemarkt hallen een groote hengstenkeuring gehouden, om ingeschreven te worden in het stamboek der vereeniging (Foto Het Zuiden) De nieuwe Nederlandsche kampioen hardrijden op de schaats, Herman Buyen, is door het personeel van het bijkantoor der Rijksverzekeringsbank aan de Lutmastraat te Amsterdam, waar hij werkzaam is, hartelijk gehuldigd met zijn overwinning (Foto Pax-Holland) Van de beroemde Schermermolens ver- toonen verschillende thans, nu ze reeds geruimen tijd buiten bedrijf gesteld zijn, een droeven aanblik (Foto Pax- Holland) Voor den bouw van het njeuwa hoofdkantoor der Amsterdam- sche gemeentetelefoon is de fundeering gelegd en zijn de werkzaamheden zoover gevor derd, dat binnenkort met den bovenbouw begonnen zal kun nen worden (Foto Pax-Holland)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6