Prijsopdrijving van cacaopoeder Buschauffeur voor het gerecht Het potteke Geuzelambiek op den bon Geen ronde van Duitschland Distributiekaarten en -bons Verduistering vr Tsjechië en de nieuwe Europeesche ordening Openbare reiniging in Nederland De steun der V.S. aan Engeland De Turksch-Engelsche stafbesprekingen Italiaansch antwoord aan Haile Selassie VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS JV Zware slag Voor de Belgen: bierdrinkers bij uitstek BESCHERMING VAN SCHULDENAREN Wel belangrijke weg wedstrijden DONDERDAG 16 JANUARI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 2288* Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22803 170.000 kilogram bij twee fabrieken in beslag genomen Voor de Duitsche weermacht Na het aftreden van Armstrong Nieuw presidium van commissie tegen deelneming der V.S. aan den oorlog Vlaggen blijven binnen op Duitsche feestdagen Wegens het vervoeren van 66 pas sagiers, terwijl er slechts voor 34 plaats was! Er is een grens Dr. Hacha deelt in een interview zijn opvattingen mee Gezant van Mandsjoekwo te Rome Historisch overzicht in statis tische publicatie Uitstel van betaling kan opnieuw worden verleend Brand in Grand Hotel te Grindelwald Verschillende ministers te Washington aan het woord BOMMEN OP SCHOTLAND EN KENT EEN VLOOT VAN RUIM 3 MILLIOEN TON Geweldige uitbreiding der A merikaansche marine Zweedsche papierfabriek geheel afgebrand Peru versterkt zijn defensie Rancune Nogmaals de Britsche verliezen in de Straat van Sicilië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel $0 ct., (ngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Wegens enorme prijsopdrijving van cacao poeder en cacaokoekcn is de commissaris van politie te Wormerveer in samenwer king met den accountantsdienst van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart overgegaan tot inbeslagneming van den geheelen voorraad van een tweetal groote cacaofabrieken, waarvan er een in Wormerveer en een in Zaandijk is gevestigd. Het betreft hier een hoeveelheid van 170.000 k.g. De secretaris-generaal van het departement Van Handel, Nijverheid en Scheepvaart stelde vast, dat de prijs van het cacaopoeder per k.g. niet meer dan 0.20 boven dien van 9 Mei 1940 mocht zijn. Het werd evenwel verkocht voor een zoogenaamden richtprijs van 120 per 100 k.g., terwijl bij beschikking van den secretaris generaal de prijs mocht varieeren van 75 tot ƒ85. Tevens is, behalve inbeslagneming, een afle veringsverbod uitgevaardigd, indien' de fabrieken zich niet houden aan den vastgestelden ver koopprijs. Tegen een tweetal andere fabrieken is proces-verbaal opgemaakt. Daar het hier een overtreding betrof van De cember 1940, in welken tijd de oude prijzenbe- schikking vigeerde, hebben de autoriteiten zich tot genoemde strafmaatregelen bepaald. Volgens de nieuwe regelen betreffende de prijzenbeheer- sching zou sluiting van de fabrieken zijn ge volgd, terwijl daarenboven een ongelimiteerde geldboete zou kunnen worden opgelegd. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zal over de bestemming van den in beslag genomen voor raad een nadere beslissing nemen. In het Woensdag verschenen Verordeningen blad is opgenomen een derde verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied ter aanvulling van de verorde ning no. 51/1940 betreffende het invoeren van distributiekaarten en distributiebons voor de Duitsche weermacht voor den aankoop van le vens- en voedermiddelen, die onder de distri butie vallen of waarvan het gebruik in het al gemeen verboden is. De artikelen 1 en 2 van de bestaande veror dening worden met ingang van Woensdag j.l. als volgt gelezen: Artikel 1. In het bezette Nederlandsche gebied worden voor den aankoop van levens- en voedermid- delen welke onder distributiebepalingen vallen en welke niet uit de voorraden der intendance worden verstrekt militaire distributiekaarten en distributiebons ingevoerd. Deze kaarten en bons geven slechts recht op aankoop van goederen, overeenkomend met de op de kaart of Don ge drukte bestemming. Leveranties op militaire distributiekaarten en distributiebons gemeten voorrang boven alle an dere leveranties. Artikel 2. De militaire distributiekaarten moeten de aan te koopen goederen, overeenkomend met de op de kaart gedrukte bestemming, de soort en de hoeveelheid dier goederen vermelden en ver der de onderteekening van den hoofdintendant (chefintendant) bij den weermachtsbevelhebber in Nederland, van den commandant of van den officier van administratie (Truppenzahlmeister) van de verplegingseenheid (bataljon enz. en zelfstandig onderdeel), onder vermelding van den rang benevens het dienstzegel of den dienststempel van de eenheid dragen. De militaire distributiekaarten zijn geel. Bo vendien zijn er militaire distributiekaarten, waarbij de bestemming op een rood veld is ge drukt, welke alleen door den hoofdintendant mogen worden ingevuld. Voorts wordt art. 3 in zooverre gewijzigd, dat op de bruine militaire distributiebons, welke tot dusver geldig waren voor 100 gram koffie of 20 gram thee, voortaan slechts 15 gram koffie of 2 gram thee verkrijgbaar zal zijn. Tenslotte zullen de gewone grijze militaire distributiebons voor 100 gram levensmiddelen van elke soort vervallen. Hiervoor komen in de plaats grijze militaire distributiebons met zwar ten opdruk, waarop verkrijgbaar zal zijn 100 gram levensmiddelen daaronder begrepen peul vruchten van elke soort. NEW YORK, 15 Jan. (D.N.B.). Nu behalve Armstrong nog een lid uit het bestuur van de commissie tegen de deelneming der Vereenig- de Staten aan buitenlandsche oorlogen is af getreden, heeft Verne Marshall een nieuw pre sidium gevormd, waarin o.m. prominente per sonen uit het bedrijfsleven zitting hebben. BERLIJN, 15 Jan. (D.N.B.) De rijksministers van Binnenlandsche Zaken en van Volksvoor lichting en Propaganda deelen mede, dat 'op den dag der stichting van het rijk (lij Januari) en op den dag der nationale verheffing (30 Januari) dit jaar niet, zooals in andere jaren gebruike lijk, algemeen de vlaggen zullen worden uitge stoken. Zonsondergang 16 Jan. 17.59 Zonsopgang 17 Jan. 9.41 Maanopkomst 22.18 ondergang 10.57 Een Utrechtsche buschauffeur heeft voor den kantonrechter te Utrecht terecht ge staan, daar hij de veiligheid van het verkeer in gevaar zou hebben gebracht door te rijden met een overbelasten autobus. In de maand December is hij aangehouden op den Am- sterdamschen straatweg te Utrecht en toen geverbaliseerd, omdat het naar de meening van den agent van politie toch werkelijk te erg was. De chauffeur gaf toe, dat hij volgens de oor spronkelijke voorschriften met dien bus slechts 3'4 passagiers mocht vervoeren. Daarentegen be vatte de auto op dat moment naar zijn schat ting ongeveer 55 passagiers. Op een vraag van den kantonrechter antwoordde hij, dat twee menschen rechts van hem stonden, en hij had dan ook nog voldoend uitzicht naar lin^s en naar rechts. De verbalisant schetste evenwel een ander beeld. Hij vertelde, dat hij dien dag toen hij op den Amsterdamschen straatweg op post stond den autobus uit de zijstraat van het eindpunt den straatweg zag opzwaaien. En hij kreeg op hetzelfde moment den indruk, dat die bus verre was overbelast. Voor de verbalisant bij den chauffeur kon komen, moesten twee passagiers uitstappen, daarop hebben chauf feur en agent de inzittenden geteld. Het waren er 64, met de twee uitgestapten mee dus 66. De agent verklaarde ook zeer pertinent, dat het uitzicht van den chauffeur naar links en rechts volkomen belemmerd werd, hetgeen zeer ongewenscht is cv dien drukken straatweg met veel verkeer uit de zijstraten. De verbalisant deelde voorts nog mede, dat de politie daar al enkele weken controle op het autobusvervoer uitoefende, omdat het werke lijk de spuigaten uitliep. Maar steeds is het ge bleven bij waarschuwingen, tot men het dien keer er niet bij kon laten. De bestuurder wees er nog op, dat hij vaak wel genoodzaakt is zooveel passagiers in te laden. Meermalen heeft hij beleefd, dat de ..eerstaanwezende" die de regeling aan de eind punten heeft, hem zei „er kunnen er best nog wat bij", en dan moest hij wel laden, al sou hij dat zelf niet willen. Door zijn chef is trouwens den verdachte aangezegd, onbeperkt passagiers op te nemen. De ambtenaar van het O. M. gaf toe, dat de voorschriften betreffende aantallen te vervoeren passagiers opgeheven zijn, waardoor het dus toegestaan is van het in de bussen aangegeven getal af te wijken, maar er is toch altijd nög de grens; de veiligheid van het verkeer in acht te nemen. In deze zaak werd nog gehoord de onder directeur van het G. E. B. R. U., waarvan ook het busbedrijf onderdeel uitmaakt. Hij deelde mede destijds kennisgeving van de verkeersin- spectie te hebben ontvangen, dat in alle bussen méér staanplaatsen konden worden toegestaan. Hij heeft toen een bespreking gehad met aen inspecteur en vernomen, dat het aantal plaat sen thans onbepaald was, er werden geen gren- BERLIJN, 15 Jan. (D.N.B.). De president der republiek, dr. Hacha, heeft, naar de Ber liner Börsenzeitung uit Praag meldt, aan een medewerker van het blad een onder houd over de tegenwoordige positie van het Tsjechische volk en de houding van dit volk ten aanzien van de nieuwe orde in Europa verleend. Op de vraag van den correspondent, of er teekenen aanwezig zijn dat het Tsjechische volk den toestand van heden begrijpt en zich bewust wordt van zijn vroegere afhankelijkheid van de westelijke denkbeelden, antwoordde dr. Hacha: „Daar het Tsjechische volk midden in Europa leeft, heeft het invloeden van de overige Euro peesche volkeren ondergaan, waarbij evenwel de invloed van het naburige groote Duitsche volk het sterkste gegolden heeft. Het Tsjechische volk begrijpt den toestand van heden volkomen en is besloten, mede te werken aan den wederopbouw van het Europeesche vasteland." Op de tweede vraag, hoe het Tsjechische volk staat tegen over de agitatie van de emigrantenkringen in Londen die beweren het ware democratische Tsjechendom te vertegenwoordigen, antwoordde de president: „Het Tsjechische volk heeft zijn vertegen woordigers in zijn eigen midden. Ik geloof te kunnen zeggen, dat het grootste deel van dit volk in zijn leiders alhier vertrouwen stelt en ervan overtuigd is, dat zij het langs veilige we gen naar 'n gelukkige toekomst leiden. De agi tatie buiten ons land kan de Tsjechen, die zich laten leiden door koel overleg, in hun houding niet doen wankelen." Inzake de inrichting van een groote Euro peesche economische eenheid zeide de president, dat de gedachte aan een eensgezind Europeesch economisch gebied voor het Tsjechische volk, zijn intellectueelen en arbeiders zeer bevorderlijk zal zijn. Betreffende de positie van het Tsjechische bedrijfsleven en de kwestie, welke resultaten de opneming daarvan in de Duitsche tolunie af werpt, merkte dr. Hacha op, dat de tolunie met de rest van het Duitsche rijk pas nauwelijks drie maanden geleden is ingesteld, zoodat het nog niet mogelijk is alle gevolgen voor het Tsjechische bedrijfsleven te overzien. Niettemin geloofde dr. Hacha, dat het met behulp van de rijksorganen zal gelukken, eventueele moeilijk heden te boven te komen. Zeer gunstig zag de president de toekomst wat betreft de sociale verhoudingen en de kwestie der werkloosheid. Werkloosheid bestaat er practisch niet meer, al thans niet in de kringen der vakarbeiders. Eer der valt er in eenige bedrijfstakken een merk baar tekort aan arbeidskrachten waar te nemen, zoodat bij de werkzaamheden in openbaar be heer het tempo langzamer is geworden dan men gaarne ziet. Bij alle regeeringsmaatregelen, welke de breedste kringen der bevolking betreffen, wordt naar het voorbeeld van het Duitsche rijk in den uitgebreidsten zin des woords met de so ciale gezichtspunten rekening gehouden. Wat de cultureele uitwisseling tusschen Duitschland en Tsjechië betreft verklaarde de president tenslotte, dat de Tsjechen er steeds naar gestreefd hebben, hun cultureele schatten te vermeerderen. Het spreekt vanzelf, dat er sinds langen tijd cultureele betrekkingen tus schen Tsjechen en Duitschers bestaan. Wan neer de Tsjechen daarbij meer ontvangen heb ben dan de Duitschers, was dat een gevolg van het verschil in zielenaantal der beide volkeren. De tegenwoordige staatsrechtelijke verhouding der landen Bohemen en Moravië ten aanzien van het Duitsche rijk zal echter stellig ertoe bijdragen, zoo besloot dr. Hacha, om de weder- zijdsche cultureele betrekkingen verder te ver diepen. zen meer gesteld. Daar staat tegenover, dat het personeel herhaaldelijk voorgehouden is onder alle omstandigheden de veiligheid van het verkeer in acht te nemen, zij het dan dat eulks niet gebeurd is in dit bijzonder geval. Vol gens den getuige staat deze chauffeur bekend als een goed en voorzichtig rijder; de omstan digheden van het rijden zijn evenwel zeer on gunstig, daar men te kampen heeft met gebrek aan materiaal. De ambtenaar van het O. M. requisitoir ne mend, wees er op, dat voor hem deze aange legenheid zeer zwaar weegt, niet alleen heeft hij persoonlijk vaak waargenomen, dat de bus sen geregeld overbelast rijden, doch ook heeft op dit traject de politie vele weken toezicht moeten houden, omdat het de spuigaten uit liep. Deze bus was zoo vol, dat de chauffeur niet eens voldoende uitzicht had. De grens is hier verre overschreden. Als dat zoo voort blijft gaan, zal het O. M. moeten overgaan tot vervolging van leden van de directie. Rekening houdend met de omstandig heden eischte de ambtenaar tegen dezen verdachte een geldboete van vijftien gulden, subsidiair zes dagen hechtenis. Ook de kantonrechter achtte den bestuurder aansprakelijk voor dit geval van in gevaar brengen van de veiligheid en vrijheid van het verkeer. Daar staat tegenover, dat de chauffeur wel degelijk onder moeilijke omstandigheden reed en de directie bleef nalatig hem te waar schuwen. Met alles rekening houdend veroor deelde de kantonrechter den verdachte tot tien gulden boete, te vervangen door vier dagen hechtenis bij niet-betaling. ROME, 15 Jan. (D.N.B.). De nieuwe gezant van Mandsjoekwo in Italië, Lo Tsjeng Pang, is heden te Rome aangekomen. (Van een V.P.B.-correspondent uit Brussel) Toen de Belg op den 7den Januari j.l. het Belgische Staatsblad opsloeg, moet. hem wel een rilling door de leden zijn gegaan. Daarin werden namelijk voor de eerstvolgende periode van vier weken de distributievoorschriften be kend gemaakt. Voor het eerst trof hij op dat lijstje een artikel aan, dat voor hem bijna even onmisbaar is als het dagelijksch brood, name lijk zijn potteke bier oftewel „Geuzelambiek". Dit wordt immers in het vervolg slechts getapt als men, naast de noodige franken, daarvoor broodbonnen op tafel neerlegt. Wij overdrijven niet, wanneer wij dit artikel op één lijn stellen met het dagelijksch brood; want de Belg kan er wat van aan! Thans echter heeft de bierdrinker zich een drastische oeper- king moeten laten welgevallen. Het kan nie mand, die het Belgische volk kent, verbazen dat deze maatregel in wijde kringen der bevolking groote teleurstelling heeft gewekt. Dat het oor log is en dat de levensmiddelen scbaarsch zijn awel zulle; maar dat men den mensch nu ook nog zijn potteke bier gaat afnemen.... Dat is toch wel heel erg. .Deze maatregel is ongetwijfeld hard en in de hoogste mate impopulair. Weet men wel dat België, in verhouding tot zijn aantal inwoners, behoort tot de grootste bierdrinkers ter wereld, zoodanig zelfs, dat het zijn buren, de Duit schers (die bekend staan als een natie van bierdrinkers) ver achter zich laat? Per hoofd der bevolking wordt er jaarlijks niet minder dan 175 liter bier verschalkt, d.i. bijna twee maal zooveel als de Duitscher aan kan. De enorme hoeveelheid gerst nu, die voor het brouwen van al dat bier noodig is, kan beter worden gebruikt. De Belgen hebben de gele genheid laten voorbijgaan, om in overleg met de bezettingsoverheid het verbruik van bier vrij willig te beperken. Of hebben zij zelfs, uit ver driet over het gebeurde, nog meer gedronken dan anders? Dit zou een niet ongewoon ver schijnsel zijn. Maar hoe dan ook; men heeft het verbruik van bier duchtig aan banden ge legd, in het belang van het welzijn van het ge- heele Belgische volk. Het is van algemeene bekendheid, dat België in de verste verte niet in staat is, zijn eigen bevolking te voeden. Dit is een gevolg van de ver doorgevoerde industrialiseering van het land. Enkele tientallen jaren geleden konden het Vlaamsche en het Waalsche land aan hun bewoners nog ruimschoots brood bieden van eigen bodem. Daarna echter is een ommekeer ingetreden. Rookende schoorsteenen hebben he velden met wuivend graan vervangen. Waar vroeger de ploeg door het land sneed, verrezen leelijke fabrieksgebouwen. Industrie, industrie en nog eens industrie was het parool. De akkergrond verdween als sneeuw voor de zon. De graanbouw ging steeds meer achteruit. Wanneer men in België een meer vooruitzienden blik had bezeten, had er nog betrekkelijk korten tijd voor de catastrophe een eind kunnen worden gemaakt aan dezen wantoestand. Het door andere landen gegeven voorbeeld had de Belgen tot bezinning moeten brengen. Zij hadden moeten inzien, höeveel waarde het bouwland had voor de voeding van het eigen volk. Men had de graanproductie kunnen opvoeren, om in tijd van nood gedekt te zijn tegen den honger. Maar de teekenen des tijds werden niet ver staan. Het helpt hen niet, dat de Belgen nu met bitterheid bedenken, hoe de Belgische productie van broodgraan vóór den oorlog voor nog niet 60 pCt. in de behoeften van het Belgische volk voorzag. Wanneer de zaak straf wordt gereor ganiseerd, zal het nog meer dan een jaar du ren, voordat er verbetering in den toestand kan intreden; daar zijn alle verstandige Belgen het over eens. Daarom zullen ook de verwoed- ste bierdrinkers zich, zij het met een diepen zucht, neerleggen bij den distributiemaatregel, die hun geliefkoosden drank treft. Gerst is wel is waar belangrijker als voeder- dan als voedingsmiddel. Voeder- en voedings middelen zijn thans evenwel van even groote beteekenis. Bovendien wordt gerst geoezigd, om er koffie-surrogaat van te maken. Iedereen zal het er over eens zijn. dat het aanbevelens waardiger is, gerst voor dit doel te gebruiken, dan om er bier van te brouwen. Bier is ten slotte slechts in hoofdzaak genotmiddel. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een publicatie samengesteld, welke als eerste op dit gebied, een vrijwel volledig beeld geeft van de openbare reiniging in Nederland, naar den toestand op 31 December 1938. De inleiding tot deze statistiek vangt aan met een interessant historisch overzicht, waaruit blijkt hoe het Reinigingswezen in ons land zich, ccdert het einde van de 14e eeuw, heeft ont wikkeld. Vervolgens worden verscheidene staten aangetroffen, waarin cijfers voorkomen, welke in staat stellen, omtrent bepaalde onderdeelen dezer statistiek een goed inzicht te bekomen In de publicatie is ten slotte nog opgenomen een tweetal uitvoerige overzichten, waarvan het eersteper gemeente gegevens verschaft omtrent de gemeentelijke en andere organisa ties, die met de uitvoering der reinigingswerk zaamheden waren belast, alsmede van den aard dier werkzaamheden en van verschillende bij zonderheden, welke hierop betrekking hebben o.a. de rioleering. Het tweede overzicht geeft voor de gemeen ten met 10.000 en meer inwoners afzonderlijk een opsomming van het reinigingsmaterieel. on derscheiden naar soort en bestemming, waar over die gemeenten beschikten. Op grond van de verordening no. 13/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied o.m. betreffende maatregelen ten aanzien van de bescherming van schulde naren, is op 20 Juni 19^0 een eerste uitvoerings besluit van den secretaris-generaal van het de partement van Justitie verschenen, waarin o.a. Werd bepaald, dat de rechter aan een schulde naar, die tengevolge van de bijzondere omstan digheden, welke zich sedert 10 Mei 1940 hebben voorgedaan, niet tijdig aan zijn vóór dien datum aangegane verplichtingen kan voldoen, een uit stel van ten hoogste zes maanden kan verlee nen, indien zulks redelijkerwijze van den schuld- eischer kan worden verlangd. Woensdag is een tweede uitvoeringsbesluit van genoemden secretaris-generaal in het Verordeningenblad opgenomen. Volgens dit besluit kan de rechter een schuldenaar, aan wien hij reeds eenmaal een uitstel van be taling heeft verleend en die ook na afloop van den uitsteltermijn nog niet aan zijn vóór 10 Mei aangegane verplichtingen kan vol doen, nogmaals een of meermalen uitstel verleenen, telkens voor ten hoogste zes maanden, indien zulks redelijkerwijze van den schuldeischer kan worden verlangd. Evenals tot'dusver kan de rechter het uit stel ook voor een gedeelte van de verplich ting verleenen, terwijl het uitstel met terug werkende kracht kan worden verleend, in dien de schuldenaar reeds in verzuim is. De verzoeken tot uitstel kunnen bij eenvou dig request bij den rechter worden aanhangig gemaakt, waarvoor een griffierecht wordt ge heven van f 1.zoo zij bij den kantonrechter, en van f 2.50, zoo zij bij een anderen rechter worden ingediend. Dit griffierecht wordt terug betaald, indien het verzoek geheel of gedeeltelijk wordt toegewezen of indien de rechter zich on bevoegd verklaart. BERN, 15 Jan. (D.N.B.) Het Grand Hotel Bar te Grindelwald staat in vlammen. Dit is de grootste inrichting van deze toeristenplaats en zij telt ongeveer 23Ó bedden. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. NEW YORK, 15 Jan. (D.NB.). In de zit ting van vandaag van de commissie voor Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden zullen de ministers Huil, Morgenthau en Stimson spreken over de wet op de hulp aan Engeland. Morgen zul len de minister van Marine en de leider van den Productieraad gehoord worden. Naar verder wordt bericht zal Wendell Wlli- kie op verzoek van den republikeinschen afge vaardigde Fish binnenkort een standpunt be palen voor de commissie voor Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden ten opzichte van de wet op de hulp aan Engeland. Willkie verklaarde tegenover vertegenwoordigers van de pers, dat hij verontrust is over de moge lijke economische en sociale gevolgen van een nederlaag van Engeland, en dat hij zich bij zijn bezoek aan dat land op de hoogte van de feiten hieromtrent wil stellen. Zooals United Press uit New York aan haar bladen meldt, heeft de Curtiss-Wright vliegtuig bouwmaatschappij het voornemen in het belang der Amerikaansche defensie drie nieuwe fabrie ken te stichten, waarvan de bouwkosten onge veer 40 millioen dollar zullen bedragen. Men wil deze fabrieken zoo snel mogelijk bouwen bij de vliegvelden van Buffalo, te Columbus in Ohio en te St. Louis in Missouri. Iedere fabriek zal een oppervlakte van ongeveer 100.000 vier kanten meter beslaan. Cintrent de huidige productie der Curtiss- Wrightmaatschappij verklaarde de president, dat m de fabriek te Buffalo dagelijks zes leger- en jachtvliegtuigen van het type P 40 vervaardigd worden, alsmede nog twee andere militaire en drie marine-vliegtuigen. SOFIA, 15 Jan. (D.N.B.)In zake de be sprekingen tusschen de generale staven van Turkije en Engeland verneemt het blad Bora, dat de Engelsche militairen ook de positie van den Turkschen vestinggordel der z.g. Ataturklinie bezichtigen zullen. BERLIJN, 15 Jan. (D.N.B.) Naar uit Londen gemeld wordt, hebben Duitsche vliegtuigen hedenochtend bommen geworpen op West- Schotland en in een district van het graafschap Kent. (Van een V.P.B.-correspondent uit Wasington) In het kader van de geweldige versterking der Amerikaansche vloot, ten koste van een budget (alleen voor Marine) van bijna 1 y3 milliard dollar, wordt het aantal manschappen van de Amerikaansche marine thans gebracht op 300.000 koppen. De versterking bedraagt 42.000 man. Nog in het begin van den winter van 1938 had de staatssecretaris van het departement van Marine medegedeeld, dat de toenmalige sterkte van het personeel 105.000 man slechts toeliet, dat de duikbooten van een vol ledige bemanning werden voorzien; alle andere oorlogsbodems moesten het stellen met 85,3 pet. van de nominale bemanning. In 1934 telde de Amerikaansche slagvloot slechts 80 pet. van haar nominale bemanning. De buitengewone versterking van de beman ningen der Amerikaansche vloot, vindt haar oorzaak in de aanmerkelijke toename van het aantal oorlogsschepen. Zooals men weet, zal Amerika van 1 Februari af over niet minder dan drie vloten beschikken, namelijk een voor den Atlantischen Oceaan, 1 voor den Stillen Oceaan en 1 voor Oost-Azië. Den loden September van het afgelocpen jaar onderteekende President Roosevelt op drachten voor het bouwen van 7 slagschepen, 7 vliegtuigmoederschepen, 25 kruisers, 115 tor pedojagers, 43 duikbooten en talrijke hulpsche pen. Reeds in 1938 was te Washington beschikt, dat de Amerikaansche vloot zou moeten be staan oit 18 slagschepen, waaronder 10 oude; 8 vliegtuigmoederschepen met plaats Voor min stens 600 vliegtuigen; 18 zware kruisers, waar onder 9 oude; 28 lichte kruisers; 147 moderne torpedojagers; 58 miderne duikbooten, benevens 60 tot 70 oudere. Bij deze strijdkrachten ko men dan nog neer dan 350 hulpschepen van allerlei aard, als mijnenzoekers, mijnenvegers, mijnenleggers, tankschepen, tenders convooi- schepen, enz. Als zij geheel gereed is, zal de Amerikaansche vloot ruim 3 millioen ton meten. STOCKHOLM, 15 Jan. (D.N.B.) Vannacht is te Brannegard in het district Torp, naar Afton- bladet meldt, een groote Zweedsche papier fabriek tot den grond toe afgebrand. De schade bedraagt 6 tot 700.000 Zweedsche kronen. Om trent de oorzaak van den brand is tot nu toe nog niets bekend. LIMA, 15 Jan. (D. N. B.) De Peruaansche Kamer van Afgevaardigden heeft het voorstel der regeering nopens een leening van 300 mil lioen voor de landsverdediging aangenomen. Er zit hem iets dwars. Misschien is het iets uit zijn vroeqen kindertijd, toen hij een bepaalde vernedering moest ondergaan, en het is mogelijk dat hij zich die vernedering niet of maar flauw herinnert. Een benoeming, waar hij vast op rekende, kan niet zijn afgekomen. Een onderscheiding, die hij wis en zeker had moeten héb ben, is hem niet verleend. De vrouw die hij liefhad, heeft hij niet gekre gen. Een erfenis, waar hij vast op gerekend had, is hem langs den neus gegaan. Een zaak, imarop hij zijn hoop had gebouwd, is failliet gegaan. Men kan het aantal mogelijkheden zeer uitbreiden. En al die mogelijk heden zijn in staat te kweeken een rancune, die zijn leven vergiftigt, en misschien ook dat van anderen, met wie hij zich verbonden heeft of die aan zijne zorgen zijn toevertrouwd. Rancune beheerscht een gedeelte van veler menschen daden, daden waarbij de omgeving het hoofd schudt, omdat zij uitmunten door onbetrouwbaarheid en trouweloosheid. Hebben zulke men schen een neiging tot het spelen van een leidende rol in het openbare le ven, dan is de rancune die onder hun daden schuilt zooveel te meer funest. Wat helpt tegen de rancune, die zich wreekt op den medemensch, op de maatschappij, en dit vaak doet vermomd achter een gevel van schoon idealisme? De liefde, die van bovennatuurlijken oorsprong is. Maar ook: eenvoudige zelfkennis. Peil u zelf! Ga na, wat precies de reden en de aanleiding is van een daad die gij wilt stellen. Laat die daad na, als gij merkt dat uw motief niet heelemaal vrij is van wraakzucht en ongeregelde eigen liefde. Vroeger noemde men dit nauwge zetheid van geweten. Een artikel dat al te veel in onbruik dreigt te raken. De Duitsche Wielerbond heeft besloten dit jaar de ronde van Duitschland niet te rijden. Overigens is het programma onge veer hetzelfde als verleden jaar, zoodat er weer verschillende belangrijke wegwedstrij den gehouden zullen worden. In de plaats van de ronde van Duitsch land heeft men thans een nieuwen wedstrijd vastgesteld, n.l. SchweinfurtMünchen StuttgartSchweinfurt, welke wedstrijd in drie dagen verreden zal worden. De uitslag hiervan en die van den omloop van Dort mund en van den grooten prijs van Chem nitz en Zittau zullen beslissend zijn voor het toekennen van den nationalen kampioens titel. ROME, 15 Jan. (D.N3.). Met betrekking tot door Reuter verspreide verklaringen van den in Khartoem (Soedan) vertoevenden vroegeren Negus van Abessinië, Haile Selassie, wordt van bevoegde zijde van het Italiaansche departement van Koloniën erop gewezen, dat het overbodig is, op de dwaze beschuldigingen van den ex- Negus in te gaan. Wanneer deze als bloeddorstig despoot be kend staande intrigant beweert, dat Italië zijn heerschappij op terechtstellingen en onderdruk king der inlandsche bevolking grondvest, dan staan hier twee feiten tegenover. Vooreerst dat destijds in October 1935 de eerste daad van maarschalk de Bono de opheffing der slavernij was, zoodat thans in heel Ethiopië geen enkele slaaf meer te vinden is en voorts, aat de in landers thans al lang de voordeelen van het Italiaansqbe bewind in vergelijking met de vroe gere tyrannie van Haile Selassie hebben inge zien. Ook heeft geen enkele van de Abessijnsche stamhoofden, die Italië trouw zijn, den ex-Negus in Khartoem een bezoek gebracht, zooals Haile Selassie beweert, wiens droom van den terug keer naar Addis Abeba in elk geval op tegen stand van de Italiaansche troepen en van de inlanders zelf zou stuiten. Naar verder in bevoegde Italiaansche krin gen wordt verklaard zijn de officieele mede deelingen van de Britsche admiraliteit over de verliezen der Engelsche vloot bij de bot singen in de Straat van Sicilië erg gebrek kig gehouden, om de Engelsche openbare meening zooveel mogelijk te ontzien In wer kelijkheid zijn bij deze operaties een Engel sche kruiser tot zinken gebracht, drie Engel sche slagschepen, twee vliegtuigmoeder schepen, een kruiser en twee torpedojagers getroffen en oeschadigd Aan Italiaansche zijde bleven de verliezen beperkt tot het tot zinken brengen van een torpedoboot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1