Welke bonnen zijn geldig? w Frauduleus slachten New-Yorksche Bears Om het kampioenschap van Nederland GRUTTERSWAREN Meeningsverschillen tusschen Canadeesche premiers Geen geld in buitenlandsche brieven DONDERDAG 16 JANUARI 1941 LONGONTSTEKING-GEVAAR TE LONDEN Doodstraffen wegens plundering te Liverpool H otel'Schuilkelders Arrestaties en stakingen in Britsch-Indië Bloedige botsingen te Bombay Hongaarsch minister naar Duitschland Russisch-Roemeensche handelsbesprekingen JAPANS VASTE WIL OM TE OVERWINNEN Manifest over den strijd tegen het blanke ras Tiso over samenwerking met Berlijn Hoogere Krijgsschool te Madrid geopend Calvy directeur-generaal der Fransche radio Een Japansch waarzegger aan het woord Nieuwe burgemeester te Gent geïnstalleerd Oefeningen van parachutisten in Rusland Amerik. vliegtuigen ongeschikt? Aardbeving op Nieuwe Hebriden Noodlottige brand te Helsinki Machinisten-examen Varkens leden aan tuberculose en varkenspest Vóór alles vergunning noodig Stemming lusteloos Omzet: 400.000 -— ii WISSELKOERSEN - AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT BILJARTEN WIELRENNEN BELGISCHE RENNERS NAAR PARIJS Severgnini start weer VEREENIGING VAN NED. GEMEENTEN Afdeeling Limburg Clearingkoersen FAILLISSEMENTEN NEW YORK, 15 Jan. (D.N.B.) Bij een zitting van de premiers der afzonderlijke Canadeesche provinciale regeeringen hebben zich, naar uit Ottawa gemeld wordt, aanmerkelijke meenings verschillen voorgedaan nopens de voorstellen omtrent de financiën, belastingen en sociale voorzieningen, die door de centrale regeering te Ottawa opgesteld zijn. Slechts drie premiers verklaarden zich voorstander van de voorstellen. Twee wezen ze van de hand en drie verklaarden zich bereid ze nogmaals te onderzoeken. De Canadeesche premier, Mackenzie King, verded'gde de aanneming, daar de spanning tus schen de afzonderlijke regeeringen averechts moet werken op vervulling van de eischen, die de oorlog aan het land stelt. De eenheid van Ca nada wordt bedreigd, zoo verklaarde hij, indien de belas tingstrü d voortwoedt NEW-YORK, 15 Jan. (D.N.B.). De direc teur van het Amerikaansche ziekenhuis in Engeland, Wilson, is heden te New-York teruggekeerd. Hij verklaarde o.a. dat de Lon- denaars de komende dagen bedreigd worden met longontsteking, welke door de toestan den in de schuilkelders veroorzaakt wordt. Groot opzien heeft het in Londen gewekt, dat in Liverpool de inspecteur van politie, Holburne, als leider van een bende plunderaars ter dood en twee zijner politie-assistenten tot hooge ge vangenisstraffen veroordeeld zijn. Het proces moet een onbeschrijfelijk beeld hebben opgele verd van de onveilige toestanden in deze Engel- sche havenstad, die door de Duitsche bomaan vallen zwaar geteisterd wordt. De bende maakte onder leiding van dezen inspecteur van politie van de nachtelijke luchtaanvallen gebruik om op geraffineerde wijze kostbare particuliere be zittingen te rooven en weg te sleepen. Een Amerikaansch journalist schrijft in het weekblad Life, dat men in de tegenwoordige om standigheden Londensche notels gezien moet hebben om te begrijpen wat er omgaat. De gas ten zijn blij zich op een of twee stoelen in een hoek van den schuilkelder te kunnen opvouwen Dit geldt voor Dorchester en Claridge in de na bijheid van Hydepark, waar avond aan avond het afweervuur brult. Het eerste, een reusachtig hotel, geldt als het best tegen bommen bevei ligd. want tusschen de verdiepingen werden dikke lagen beton gelegd. Eronder strest zich een schuilgelegenheid uit, die kort na elk alarm boordevol loopt. De luchtverversching is er on voldoende, maar het snurken nog hinderlijker Het Savoy-hotel heeft dit vraagstuk opgelost door de benoeming van personen, die snurkers moeten wekken en naar een speciaal comparti ment verwijzen. Om elf uur 's avonds biedt de hal een fan- tastischen aanblik. Elke stoel en sofa zijn dan bezet door dames en heeren. die in de gewron- genste houdingen probeeren te slapen. Ze geven aan deze ruimte de voorkeur boven de onder- grondsche, omdat ze daar door keukengeuren gehinderd worden. De meesten zitten in nun ge wone kleeren in de hal; kussens en dekens sleepen ze uit de vertrekken mee. MOSKOU, 15 Jan. (DJN3.) De Prawda ver klaart in een eigen correspondentie over de si tuatie in Britsch-Indië, dat de golf van onder drukkingsmaatregelen stijgt. De Engelsche auto riteiten doen in verschillende lagen van de be volking arrestaties in massa plaatsvinden. Hon derden actieve leden van het Britsch-Indische Nationale Congres zijn den laatsten tijd in hech tenis genomen. Het aantal dergenen, die wegens hun houding tegenover den oorlog in de gevan genis geworpen zijn, bedraagt vele duizenden. De rechtbanken werken onder hoogen druk. Het blad beschrijft voorts, hoe den laatsten tijd in talrijke steden en provincies stakingen en onlusten voorgevallen zijn. Te Nagpoer zijn 17.000 textielarbeiders een politieke staking begonnen en 10.000 arbeiders uit de kolenmijnen hebben zich bij hen aangesloten. Reeds eerder hebben 15.000 arbeiders te Calcutta het werk neergelegd. Te Bombay, Delhi en in andere steden zijn alge- meene stakingen uitgebroken en bloedige bot singen tusschen betoogers en politie voorgeko men. De redenaars van de campagne voor burger lijke ongehoorzaamheid trekken door het land en houden overal toespraken tegen den oorlog. BOEDAPEST, 15 Jan. (D.N.B.) De Hon- gaarsche minister van Justitie is voornemens in den loop van de volgende Week een reis naar Duitschland te ondernemen. Verder wordt bericht dat het Huis van Af gevaardigden op 23 Januari voor het eerst na de Kerstvacantie weer zal bijeenkomen. MOSKOU, 15 Jan. (D.N.B.). Naar verno men wordt, worden de kort voor Kerstmis ge schorste Russisch-Roemeensche economische onderhandelingen thans voortgezet. De Roe- meensche onderhandelaars rader leiding van den onderstaatssecretaris /an het ministerie van Economische Zaken, Nemojanoe. hebben gisteren reeds een bespreking gehad .net ver tegenwoordigers van het volkscommissariaat van Buitenlandschen Handel, naar verluidt. lijke verslapping van Engeland als gevolg var» binnenlandsche wrijvingen. De Vereenigde Sta ten zullen troepen „naar het Noorden", naar Canada zenden in den loop van dit jaar. zoo sprak de helderziende, die verder een somberen kijk had op de vooruitzichten van het (Japan- sche) verbond voor dienst aan de natie. Deze zal „door een ramp getroffen worden" als uitvloeisel ran innerlijke oneenigheid. TOKIO, 15 Jan. (D.N.B.). „Japan zal aan alle te verwachten moeilijkheden .vastbera den bet hoofd bieden, en die tezamen me; de bondgenooten overwinnen". Aldus ver klaarde heden de minister van Oorlog in een toespraak tot de legerleiding en tot oud- generaals, onder wie verscheidene vroegere ministerpresidenten, alsmede de tegenwoor dige minister van Justitie. In verband met de nationale conferentie onder voorzitter schap van den ministerpresident, prins Konoje, wijzen politieke kringen alhier op de buitengewone beteekenis van deze ver klaringen, die ten doel hebben alle poli tieke krachteh bijeen te brengen teneinde gemeenschappelijke de reorganisatie van Ja pan ten uitvoer te brengen. TOKIO, 15 Jan. (D.N.B.). Onder auspiciën van de liga voor de emancipatie van de volke ren van Zuidoost-Azië zal 24 dezer te Tokio een massa-meeting gehouden worden. De vereeniging heeft in dit verband een manifest gepubliceerd, waarin verklaard wordt Zuidoost-Azië is eeuwenlang door de blanken aangevallen en veroverd. De volken van Zuid oost-Azië zijn onderdrukt en uitgebuit d x>r hun veroveraars. Hun nationale ontwikkeling werd gedwarsboomd en van hun geboorterecht wer den zij beroofd, hun toestand is eenvoudig be klagenswaardig. Vijfhonderd millioen menschen iu Annam, Cochin-China, Oost-Indië, het Ma- leische schiereiland, Birma, Britsch-Indië, en de Philippijnen zuchten thans onder rarecht. Deze volken van hun overweldigers te bevrij den en hen in de gelegenheid te stellen elk zijn eigen plaats in te nemen is onmisbaar voor den opbouw van een nieuwe orde in Azië en de ves tiging van een duurzamen vrede in dit deel van de wereld. PRESSBURG, 15 Jan. (D.N.B.) In een ple naire bijeenkomst van het bestuur der Slowaak- sche volkspartij heeft de president der repu bliek, dr. Tiso, een rede gehouden, waarin hij sprak over de rol van de partij in den staat. Van de politieke grondbeginselen, die dit jaar in Slowakije het openbare leven moeten beheer- schen, noemde dr. Tiso in de eerste plaats de trouw aan de Duitsch-Slowaaksche samenwer king. MADRID, 15 Jan. (D.N.B.) In een voormalig schoolgebouw in de buurt van het ministerie van Oorlog alhier is, na groote verbouwingen, de nieuwe Spaansche Hoogere Krijgsschool geopend. Tot directeur van de inrichting is generaal Aranda benoemd. GENÈVE, 15 Jan. (D.N.B.) Naar uit Vichy ge- meld wordt, is Calvy benoemd tot directeur- generaal van den Franschen rijksradiodienst. Hij vervangt Robert Devillez, die als directeur in den sociale verzekeringsdienst treedt. TOKIO, 15 Jan. (Domei) Een bekende Ja- pansche waarzegger Donsio Kodama, heeft gis teren voorspeld, dat dezen herfst vrede gesloteD zal worden tusschen China en Japan. Hij deed deze uitspraak op de jaarlijksche Nieuwjaars bijeenkomst voor sterrenwichelarij in de Peers Cub, waar hondera leidende politici en officie ren van leger en vloot aanwezig waren. De wichelaar zeide verder, dat Duitschland dit Jaar een beslissende overwinning zal behalen door een inval in Engeland, gepaard met geleide- BRUSSEL, 15 Jan. (D.N.B.) De nieuwe ge committeerde burgemeester van Gent, dr. Elias, Ls in tegenwoordigheid van leidende Belgische kringen plechtig geïnstalleerd. MOSKOU, 15 Jan. (Tass). Qp 14 Januari hebben op het vliegveld Toesjina, bij een tem peratuur Van 25 graden onder nul. 45 para chutisten groepsgewijze sprongen uit vliegtui gen gemaakt van een hoogte van 500 M. Zij kwamen precies op de aangegeven plaats neer. BUENOS AIRES, 15 Jan. (D.N.B.) De Ame rikaansche journalist Ingersoll deelt in een be richt mede, dat volgens uitingen van Engel sche vliegtuigbestuurders de door de Vereenig de Staten geleverde vliegtuigen ongeschikt zijn voor den strijd tegen het Duitsche luchtwapen wegens technische tekorten, gebrekkige bewape ning en onvoldoende bescherming van de be stuurderscabine. BERLIJN, 15 Jan. (DNB) Uit Sydney heeft de Engelsche berichtendienst gemeld, dat een aardbeving de Nieuwe Hebriden (ten Noord- Oosten van Nieuw Guinea) geteisterd heeft. Vooral de stad Raboul en de haven zijn zwaar getroffen. HELSINKI, 15 Jan. (DNB) Vier kinderen van een arbeidersgezin kwamen vanmorgen tij dens afwezigheid van hun ouders met vuur in aanraking, waarbij het huis in orand geraakte. Als gevolg van den heerschenden wind was het huis binnen enkele minuten in de asch gelegd De vier kinderen zijn hierbij jammerlijk om gekomen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor voorloopig diploma de heeren: H. de Jonge, Zierikzee; H. Meijer, Soesterberg; J. Bostelaar, Goes; C. den Uijl, Schiedam; C. de Jong, Schiedam; P. Groe- neveld, Vlaardingen en O. Klazinga, Drachten, De politie te Haarlem heeft, in samenwerking met den Centralen Crisiscontróledienst, dezer dagen drie frauduleus geslachte varkens in be slag genomen. Het spoor leidde naar Beverwijk. Met medewerking van de Beverwijksche politie werden daar ter plaatse eveneens drie fraudu leus geslachte varkens in beslag genomen. Bij het deskundig onderzoek bleken deze varkens lijdende te zijn aan varkenspest en tuberculose. Een verder onderzoek wordt nog ingesteld. Het publiek wordt ernstig in overweging ge geven geen vleesch van frauduleus geslacht vee te koopen, daar de gevolgen niet te overzien zijn. Hangende het onderzoek kunnen momenteel geen namen worden genoemd, doch de politie zal niet aarzelen te zijner tijd in het belang van de openbare gezondheid tot publicatie over te gaan. Lieden, die op een dergelijke wijze spotten met de gezondheid, zullen zonder vorm van proces aan de kaak worden gesteld. Er zijn tal van Nederlanders, die, zeer waar schijnlijk zonder dat zij het zelf weten, een be langrijke overtreding begaan, een overtreding n.l. van artikel 19 van de Deviezenverordening, 1940. In deze Deviezenverordening is ondermeer verboden geld in brieven naar het buitenland te sturen, tenzij het Deviezeninstituut te Den Haag daarvoor vergunning heeft verleend, aldus de Telegraaf. Herhaaldelijk is gebleken, dat menschen, die blijkbaar slecht of hiet op de hoogte zijn van de Deviezenverordening, aan familieleden of kennissen in het buitenland kleine geldsbedragen toestuurden. Nu eens om er in de plaats van be stemming een cadeautje voor te koopen, een andere maal ter vereffening van een kleine reke ning. De groote zakenmenschen zijn natuurlijk volkomen op de hoogte van de verschillende be langrijke bepalingen, doch het betreft bij de vele overtredingen, waarop wij thans doelen, parti culieren, die, zij het dan in vele gevallen vol komen te goeder trouw, een overtreding begin gen, waardoor zij veel onaangenaamheden kon den krijgen. De Deviezenverordening en de na leving daarvan zijn van veel belang voor ons land en het is in verband daarmede, dat de uit voering van de verschillende bepalingen scherp wordt gecontroleerd. Destijds is door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied het „Devisenschuts- kommando Holland" ingesteld, een organisatie NEW-YORK, 15 Jan. De New-Yorksche ef fectenbeurs opende vandaag in tamelijk luste- looze houding. Vanaf het begin namen de koopers een zeer sterke terughoudendheid in acht op alle afdeelingen hetgeen vooral werd veroorzaakt door de onzekerheid ten aanzien van de a.s. beslissingen, die in Washington genomen zullen worden aan den eenen kant en door de voortdurende liquidaties van Amerikaansche ef fecten in Engelsch bezit aan den anderen kant. Ook de onzekerheid inzake de belastingvraag stukken oefende onmiskenbaar een remmenden invloed aiit op den lust om iets te ondernemen. De omzetten bleven dientengevolge van het begin af aan binnen zeer nauwe grenzen beperkt en de handel bleef gedurende het geheele verloop zeer kalm. De koersen waren daardoor na een onregelmatige opening in het verdere verloop eerder aan den flauwen kant, al bleven de koers veranderingen overwegend gering en golden zij niet voor geheele afdeelingen. Ondanks het ge ringe aanbod nam ook de kooplust af, zoodat tijdelijk geen affaires tot stand kwamen. Ook de gunstige raming voor de bedrijvigheid in de staalindustrie, die door Ironage deze week aan genomen wordt op 98 pCt. (v.w. 87.6 pCt.) was van weinig invloed op de stemming voor de staalaandeelen. die o.a. belast is met het onderzoeken naar over tredingen van de Deviezenverordening 1940 en bij haar arbeid volledig samenwerkt met de In spectie van den Nederlandschen Douane recherchedienst, welke in opdracht van het de partement van Financiën werkt. Beide belang rijke diensten zijn ondergebracht in de voor malige bank van Mendelssohn aan de Heeren gracht 410-412. Toen destijds het postverkeer met verschillende landen volledig was hersteld en later ook weer aangeteekende brieven konden worden verzon den, hebben veel menschen blijkbaar gemeend dat zij nu ook weer geld in brieven naar andere landen konden versturen. Dit is wij herhalen het nog eens verboden. Wie het doet, krijgt de grootste moeilijkheden, afgescheiden nog van de straffen of boeten die men daardoor kan op- loopen. Het kleine presentje, aan een neef of nicht per brief gestuurd in den vorm van een Neder- landsch bankbiljet, zou een duur cadeautje kun nen worden. Wanneer men bij het overmaken van geld naar het buitenland niet precies weet wat men te doen heeft, dan kan men zich wenden tot het Deviezeninstituut te Den Haag, waar alle ge- wenschte inlichtingen zullen worden verstrekt. De eerste overtreders, van wie men kon aan nemen, dat zij werkelijk in onwetendheid han delden, zijn er nog met een waarschuwing afge komen. Het ging hier doorgaans om zeer kleine be dragen die van particulier naar particulier wer- ien verzonden. Dat het niet bij waarschuwen blijft, spreekt vanzelf! Ongebruikte bonnen blijven nog geldig tot en met de tusschen geplaatste data. KOFFIE of THEE VLEESCH- WAREN inierhulp Nederland: geefi niei alleen, offert ook werkelijk. BROOD BLOEM SUIKER VLEESCH VET BOTER KAAS EIEREN PETROLEUM BRANDSTOFFEN ZEEP Bon 22 23 18 86 14 15 14 15 24 25 24 25 47—48 60—61 33 111 'Periode C Periode 8 8, 9 en 10 15 t/m 24 113 SCHEERZEEP 117 Geldigheidsduur t/m 19 Januari t/m 19 (26) Jan. t/m 26 Januari t/m 31 Januari t/m 17 Januari t/m 19 Januari t/m 26 (29) Januari t/m 19 Januari t/m 26 (29) Januari t/m 17 Januari t/m 17 (24) Jan. t/m 17 Januari t/m 17 (24) Jan. t/m 26 Januari t/m 19 Januari t/m 19 (26) Jan. t/m 19 Januari t/m 23 Februari t/m 31 Januari t/m 31 Januari t/m 31 Januari t/m 30 April Hoeveelheid 103 gram roggebrood of ander brood ot 1 rantsoen gebak 50 gram roggebrood of ander brood of b? rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem half pond koffie of 75 gram thee 1 Kilogram it 1 ons vleesch of vet of 1 rantsoen vleeschwaren 1 rantsoen Broodbon boekje Bloemkaart Algem. distributie bonboekje Algem. distributie bonboekje Vleeschkaart VlceBChkaart Vj pond boter of margarine of 2 ons vet pond boter of margarine of 2 ons vet 1 ons 1 el voor verlichting 2 liter voor de keuken 1 eenheid 1 eenheid 1 rantsoen 50 gram scheerzeep of een tube scheer, crème of een pot scheerzeep Vetkaart Boterkaart Algem. distributie bonboekje Algem. distributie bonboekje Zegel Brandstoffenkaart haarden-kachels' Brandstoffenkaar' ..eentr. verwarm Algem. distributie bonboekje Scheerzeepbonnen Peulvruchten Rijst, rijstgTies, rijstemeel, rijste bloem of gTuttenmeel Havermout, haver vlokken, haver- bloem of aard appelmeel vlokken Gort of Gortmout of Grutten Maizena, gries- meel, sago, aard appelmeel of puddingpoeder Macaroni of Vermicelli ol ^jgaghett^^ 108 57 (Zie ook hieronder 57 en 44 87 31 t/m 24 Januari t/m 21 Februan t/m 21 Februar- t/m 21 Februari t/m 21 Februari 1 pond Algem. distributie bonboekje y, pond y, pond pond 1 ons 1 ons Algem. distributie bonboekje Algem. distributie bonboekje Algem. distributie bonboekje Algem. distributie bonboekje Ann distn./.i bonboekje Spoorwegen en openbare nutsbedrijven, als mede het meerendeel van de industrieele aan- deelen ondervonden weinig belangstelling. Door een vrij groot aanbod verloor Chrysler een pur4t. Tijdens het laatste beursuur bleef de handel zeer lusteloos. De beurs sloot prijshoudend. Vandaag werden 716 fondsen verhandeld. Daarvan hebben er 195 een koerswinst behaald en leden 330 een verlies. De noteeringen der 191 overige fondsefc bleven onveranderd. Jan. 15 14 13 Allied Chemical Air Reduction 162 162 163 American Can Co. 931 91 92 Am. c a Foundrv American Radiatoi Am Rolling Mills 14} 14 15 Am Smelt Ret. 43} 44 44} Am. Sugar Refining Am Tel. Tel. 167} 167 167} Am. Tobacco B. 73} 73} 73} Am. Waterworks Anaconda Copper 26 26} 26} Atchison Topeke 21 1 21 Baldwin Locomotive Baltimore Ohic 3} 4 4 Bethlehem Steel 86 87 87} Canadian Pacific 3} 3} 3} Comm. Invest. Trust 36} 36} 36} J. 1. Case Company 55 56 57 Ches. Ohio 43} 43} 43} Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 68} 69} 69} Consolid. Edison Co. 22} 23 23 Deleware Huds 22} 22} 22} Detroit Edison C. Dupont de Nem. 160 162 i 162} Eastman Kodak 138 138 139} General Electric 34} 35 34} Genera) Foods 39 39 39 General Motors 46} 47} 47} Good Year 19} 19} 20 Hudson Motor 4 4} 4} Intern. Harvester 51 51 52} Int. Merc. Marine Intern. Nickel 26 25! 25} International Paper Intern. Tel. en Tel 2} 21 2} Kennecott Copper 35} 35} 36} Mack Trucks Incorp. Montgomery Ward 38} CO CO 39 National Biscuit Co. Nat. City Bank 14} New York Central 14! 14} Norfolk Western North. Am Aviat 16} Nord. Amer. n. a. 17 17 Northern Pacific Packard 3 3 3 Paramount Pennsylvania 23} 23~} 24 Proctor Chamble Publ. Serv. N. J. 29} 29} 29} Pullman Incorporat. Pure Oil Company Radio Corporation 4} 4! 4 Reading Company Rep. Steel 21 21 21 Reynolds Tobacco B. 33} 33} 33} Sears Roebuck 77} 77} 77} Shell Union Oil 12} 11} 12 Socony Vacuum 9 9 9 Southern Pacific I, SoutherA Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. 34} 36 36} Texas Gulf Sulphur ~6f Twent. C. Fox Film 6} 6} Union Carb. Carb. 69} 70 69} Union Oil of Calif. Union Pacific 82 83} 83} United Aircraft 42} 42} 43} United Corp A. 1 f 1! United Fruit Comp. U. S. Ind. Alcohol U. S. Rubber 27 23} 26} 27 23 f 32 U. S. Steel 67 67} 68} U. S. Stee) pref. 129 129! 129} Western Union 21 22 -J 21} Westingh. Electric 103} 102} 103 Woolworth Building 33} 33} 34} NEW YORK, 15 Jan. Slotkoersen Jan 15 14 13 Londen 4.70} 4.03 4.03 Parijs 222 2 22 2.22 Amsterdam Berlijn 40.05 40.05 40.05 Brussel - I Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid Zwitserland 23.21 23.21 23.21 Weenen t~ Stockholm 23.85 23.85 23.85 Montreal 85.75 86.93 85.875 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B.Aires Markt 7.3.60 23.60 23.60 Yokohama 23.45—48 23.45-48 23 45 - 48 NEW YORK, 15 Jan. 15 Jan. 14 Jan. 15 Jan. 14 Jan. Katoen Jan. 10.38-- 10.29 Juli 10.37- 10.31., Mrt. 10.4610.40 410ct. 9.96 9.83. Mei 10.48 10.40 Dec. 9.91 9 79 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mrt. 4.75.+ Sept. -. Mel 4.72 4 87 Mrt. 6 9S-- Juli 4.84-+- 5.00-Mei 7.07-- Sept 4 99+ Juli 7.27-- Dec. - Sept 7.26- - Sept Dec. 7.36-- Suiker Deo. 0.74 6.99 7.09+ 7.21 7,3t 7.40 Mrt. Mei 0.77 0.79 0.77 0.80 0.82 Juli 0 82 Sept. 0.85 i Dec. 0.88 Mrt. 0.85} 0.88 0.91 Rubber Standaard Dec. 19.67 Rantsoen gram gebak 160 gram koek (ontbijtkoek). 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes; 90 Bram biscuits en wafels; 75 gram beschuit; 300 gram cake; 600 gram gebakjes; 600 gram taart500 gram gevuld groot korstgebak, (boterletter e.d.)400 gram gevuld klein korstgebak (amandelbroodjes e.d.); een hoeveelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen waarin 70 gram meel of bloem ls verwerkt. Rantsoen zeep 150 gram toiletzeep120 gram huishoudzeep200 gram zachte zeep_250 gram zeep poeder: 125 gram zeepvlokken; 250 gram zelfwerkende waschmidd.. 200 gram vloeib. zeep Rantsoen vleeschwaren 75 gram gerookt ot gekookt varkens- rund- of kalfsvleesch én gerooKif worstsoorten; 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst. 125 gram leverartik len. tongen worst en nlerorood; 150 firram bloedworst. 1 eenheid brandstoffen 1 H L. anthraciet ot teenkool; 75 KG. industrie- of K.G. bruinkoolbriketten: 2 H.L. cokes; 175 KG fabrieksturt195 K.G. persturf (300 stuks), 200 KG. baggerturf (150 stuks); 200 KG. overige soorten turf. Jan. Mrt Mei Tin LOCO i9.67 19.60 19.50 50.15 90 19.88 19.89 19.73 .19.65 50.10 aagefi Juli Sept. Oct. 19.35 19.30 19.20 19.50 19.45 19.35 50.10 15 Jan. 14 Jan. Tarwe Mei Juli Sept. Maïs Mel 63 i Juli 63 Sept. 63 i Reuzel Jan. 5.30* Mrt 6 67+ 87 - 87 i 82 82 82 -83 82 62} 62 - 62} 5.27 1 6.65* z-rnnjn 50.15 50,10 50.05 CHICAGO, 15 Jan. 15 Jan. 14 Jan. Haver Mei 37 i 36 Juli 331 52 Sept. 32 31 Rogge Mei 43 47} Juli 49} 48} - Sept. 50 50 - Woensdagavond zijn de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland hoofdklasse klein biljart te Amsterdam aangevangen. Aan deze wedstrijden nemen de volgende spelers deel: H. J. Hoogland (Z.E.K.Z., Alkmaar), A. D. Brandt (Kras, Amsterdam), F. Haberer (Hetey, Amster dam), J. de Wiel (Friesche B.C., Leeuwarden), J. de Cock (Victoria, Eindhoven), B. Buitekant (Rembrandt, Amsterdam), P. J. M. Geestman (Kras, Amsterdam) en F. van Leeuwarden (He tey, Amsterdam). Na de opening door den voorzitter van de organiseerende vereeniging, den Hteer Assendrij ver, werd het tournooi ingezet met de partijen GeestmanHoogland en Haberervan Leeuwar den. Op beide biljarts werd dadelijk goed spel ver toond. Vooral Haberer was goed op dreef; in de 8ste beurt scoorde hij een serie van 102, terwijl hij in de 13de beurt zelfs 136 scoorde. Van Leeu warden kon hier, ofschoon hij zich krdchtig ver weerde, niet tegenop. Geestman en Hoogland speelden beiden in het begin een stérk spel. Geestman liep later meer en meer uit en won tenslotte in 18 beurten. De uitslagen luidden: car. b. h.s. gem. Geestman 400 18 79 22.22 Hoogland 254 18 63 14.11 Haberer 400 17 136 23.52 Van Leeuwarden 237 17 37 13.94 De activiteit van de Belgische renners zal zich voortaan niet meer behoeven te beperken tot de wedstrijden in hun eigen land Verschil lende renners hebben contracten gemaakt met de directie van de winterbaan te Parijs. Zoo zal Scherens in de maand Februari drie wed strijden rijden, Bruneel en Aerts zijn eveneens gecontracteerd, terwijl Kaers op 1 Maart tegen Aimar zal uitkomen. De bekende Italiaansche kampioen achter groote motoren, Severgnini, die door een val in Amerika langen tijd niet in staat is geweest aan wedstrijden deel te nemen, heeft besloten in h€t voorjaar zijn training te hervatten 15 Jan. 14 Jan. Mei 6.95* 6.85* lui) 7.12} 7.05* WINNIPEG, 15 Jan. 15 Jan. 14 Jan. Tarwe Gerst Dec Dec Mei 77 - 77} - Mei 45} 43 Juli 79} 79} Juli 43| 43} Rogge Lijnzaad Dec Dec i 52} 152} Mei 50 I 50} Mei 1 52 52 Juli 50} 50} Oct. 150 Haver Mei 35} 35} Juli 33} 33} Dec. 31} 31 In de Harmoniezaal te Roermond hield de afdeeling Limburg van de Vereeniging van Ned. Gemeenten Woensdag haar jaarvergadering on der voorzitterschap van den heer G. Habets, burgemeester van Kerkrade. In verband met minder goede reisgelegenheid was de opkomst der leden iets minder dan gewoonlijk. Bericht van verhindering was ingekomen van den Com missaris der Provincie, mr. G. W. A. van Sons- beeck, en de directie der Vereeniging van Ned. Gemeenten. Uit het jaarverslag bleek dat van de 121 Lim- burgsche gemeenten er 115 aangesloten zijn bij de vereeniging. Als "vertegenwoordiger der kleine gemeenten in het bestuur werd de heer J. Claessen, Beesel. herkozen. De oud-voorzitter, de heer J. van Oppen uit Maastricht, complimenteerde namens de leden collega's, den voorzitter in verband met zijn zilveren jubileum als burgemeester der ge meente Kerkrade. Hetzelfde deed de burge meester van Eijsden, als vertegenwoordiger der groep burgemeester van A.R.K.A. Baron Weichs de Wenne als vetegenwoor- diger der Stichting „Het Limburgsche Land schap" vroeg de belangstelling der gemeente besturen voor de behartiging van de belangen van het Limburgsche Landschap, dat door de bandeloosheid in behandeling de laatste eeuw zeer geleden heeft. Het cultureele belang van het gewest is daar door zeer geschaad. Voor de overheid in het algemeen en ook voor de gemeentebesturen ligt hier een taak. En zulks niet alleen uit toeris tisch oogpunt. Spr. bestreed de meening dat de Stichting een tegenstandster is van ontginning en binnenkolonisatie. De burgemeester van Voerendaal informeerde naar het standpunt der Vereeniging ten op zichte der samenvoeging van gemeenten. De voorzitter verklaarde dat hier groote be hoedzaamheid is geboden en men deze kwestie moet bezien van nationaal standpunt maar ook in het raam der streekverhoudingen. In de namiddagbijeenkomst hield dr. L. Vee- ger, inspecteur van de Volksgezondheid, een lezing over het Geneeskundig schooltoezicht en de financieele zijde van het vraagstuk. Koersen voor stortingen op 16 Januari 1941, tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken f 75.36; Belga's f 30.1432; Zwitsersche francs f 43.56; Lires f 9.87; Deen- sche kronen f 36.40; Noorsche kronen f 42.82; Zweedsche kronen f 44.85; Tsjechische Kronen (bude schulden) f 6.42; Tsjechische kronen (nieuwe schulden) f 7.54; Dinar (oude schul den) f 3.43; Dinar (nieuwe schulden) f 4.23; Turksche ponden f 1.4514,Lewa f 2.30; Pengoe (oude schulden) f 36.519; Pengoe (nieuwe schulden) f 45.89. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling Namens Ernst Kratz, wonende te Amsterdam, aan de Reguliersdwarsstraat 84, handelende ender de Firma „Dameshoedenfabriek Ernst Kratz". is door den procureur mr. W. Ezechiels, kantocirhoui dende te Amsterdam aan het Rokin 109111. bij de Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam/ inge diend een verzoekschrift om verlenging van sur séance van betaling. Dd. 13 Januari 1941 is het verhoor bepaald op Woensdag 19 Maart 1941 des v.nr. te 11 uur. in haar Raadkamer in het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht. Failliet verklaard: 14 Jan.: W. van Amstel, banketbakker, Haarlem/, Stephensonstraat no. 84. R.c. mr. C. G. B'ljleveld. Cur. mr W. Veniet, Heemstede. W. van Middelkoop, veekoopman, Badhoeve^ dorp-Haarlemmermeer, Meidoornweg 73. R.c. mr. C. G Billeveld. Cur. mr. Jan Lieuwen, Purmerend. Johann van der Rijd, papierhandelaar, Zand- voort. -Kostverlorenstraat 40. handel drijvende on der de Firma Rijd's Papierhandel en Handelmaat- schappii Kalb R.c. mr. C. G. Bijleveld. Cur. rr.r. D. de Jong, Haarlem. K. A. Scharpff, handelaar in bioembol-en, vroeger wonende te Hillegom. thans te Heem stede, Orchideeënlaan no. 14. R.c. mr. C. G. Bijle veld Cur. mr. J. G. Bettink, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2