KAMER VAN KOOPHANDEL Bruckners negende symphonie Laatste Nieuws Wat weten we van onzen grond? DONDERDAG 16 JANUARI 1941 Voorzitters herkozen; terugblik op het afgeloopen jaar; de toekomst Niet bij de pakken neerzitten Werkzaamheden in het af geloopen jaar IJsbestrijding De vastrechttarieven DAMMEN T.E.P. KAMPIOEN BEVERWIJK Jaarvergadering Tuinbouw- studieclub R.K. VER. VAN E.H.B.O. DE BONTE REEKS BEVERWIJKSCHE IJSCLUB De heer Post geen raadslid VEI SEN Concert „De Eendracht" i Verkeersongeval BLOEMEND AAL HEEMSTEDE NIEUWE MONSTRANS TE UDEN ZAL MA GIN O T LINIE GESLECHTWORDENf NIEUWE MILITAIRE BASIS IN MEXICO Franschen in Zwitserland repatHeeren Commandant Hongaarsche luchtmacht benoemd IJMUIDEN UIT HET POLITIERAPPORT Raadslid Kastelein vertrekt Rusland en de steun der V. S. aan Engeland Generaal Dentz bij patriarch der Marionieten Personalia Verzorging van het gebit Maatregelen ter verbetering van den toestand gewenscht t STAD De Kamer van. Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken vergaderde gistermiddag in helt gebouw aan het Nas- saupiein. Wegens de bestuursverkiezing was de leiding aan het begin der vergadering in handen van het oudste lid, den heer G. J. W. Mathot, die een korte toespraak hield. De geloofsbrieven van het nieuwe lid. den heer Ch. E. Visser (Grootbedrijf;, werden in orde bevonden. Tot algemeen voorzitter werd herkozen de heer J. J. Swens, die opnieuw zijn beste krach ten aan de belangen van het district wilde ge ven en dankte voor het in hem gestelde ver trouwen. Hij installeerde vervolgens den heer Visser, die thans aan het hoofd staat der Droste-fabrieken. Spr. herinnerde er aan, dat de heer Droste zijn eminente voorganger was en stelde daarna vast, dat de heer Visser ge toond heeft een open oog te hebben voor han del, industrie en nijverheid. De Kamer moge van zijn ervaringen en adviezen profiteeren. Tot voorzitter van het Grootbedrijf werd herkozen de heer J. Kruimel, van het Klein bedrijf de heer H. J. L. Klein Schiphorst. Tot plaatsvervangende voorzitters werden resp. gekozen de heeren F. C. Breitenstein en G. Deddens. De commissies uit de Kamer wer den voor 1941 vastgesteld. In zijn nieuwsjaarsrede wenschte de voor zitter het vervloden jaar, dat te veel leed en droefenis heeft gebracht in vele gezinnen, te groote moeilijkheden in bedrijven en zaken, liever te laten rusten. Met dankbaarheid maak ik ervan gewag, dat wij noch onder de leden der Kamer, noch onder ons personeel, tengevolge van den oorlog per soonlijke verliezen hebben geleden, aldus spr. en ik moge er hier op wijzen, dat door de leden van ons personeel onder vaak zeer moeilijke omstandigheden, daarin voorgegaan dbor onzen Secretaris en Adj. Secretaris, zeer veel werk is verricht. Ik ben ze daar dankbaar voor en wensch hun toe, dat ze ook dit jaar de kracht en energie zullen hebben hetzelfde te doen. Ook van het nieuwe jaar zal ik niet veel 'kunnen zeggen. Dat het een moeilijk jaar zal zijn, vol van diepgaande en zeer ingrijpende veranderingen, zoowel op economisch als op sociaal en politiek gebied, beseffen wij allen Dat ons land daar ten volle by betrokken is, weten wij, en dat onze industrie en handel, onze scheepvaart en visschery, onze landbouw en veeteelt, onze bloembollencultuur en ons bankwezen, onze kleinbedrijven en onze winkel stand daarin geheel worden meegenomen, heb ben wij allen welhaast aan den lyve onder vonden. Maar by deze geweldige evolutie, die bezig is zich in vrywel de geheele wereld te vol trekken, spelen zoovele factoren een rol, dat het m.i. onmogelijk is te zeggen hoe zich dit alles zal ontwikkelen en waartoe het uiteinde- lyk zal voeren. In het algemeen kan men zoowel wat het vorige jaar als wat dit jaar betreft wel het volgende opmerken Voor allen, die op eenigerlei wijze veroonden zijn aan industrie, nyverheid, handel en wat daarmee annex is, is verkoopen het uiteindeiyk doel. Welnu, men koopt graag. Wat dat be treft, zou men dus tevreden kunnen zyn. Maarmen verkoopt graag, wanneer men weet, dat men nieuwe grondstoffen kan krygen om te produceeren, wanneer men weet, dat men nieuwe goederen kan aanschaffen om zyn voorraden aan te vullen. De tijdsomstandig heden zijn echter oorzaak, dat dit niet zoo een voudig is. I»t zit hem niet_ alleen daarin, dat grondstoffen en (mede daardoor) goederen schaarsch zyn, maar tevens in de vervoers- moeiiykheden. De andere tallOoze bezwaren en lasten zyn alle te overwinnen en die bezwaren moeten wij overwinnen. Wy zullen kracht en volharding moeten too- nen; wy zullen niet by de pakken mogen neer- aitten. De Kamer zal waar zij daarby handel en industrie in ons district steunen kan, alles doen wat in haar vermogen is. Laten wy ons voornemen, wat er ook moge gebeuren, onze bedryven en zaken gaande te houden zoo goed dit mogelijk is, nieuwe wegen zoekende, waar oude mochten zyn afgesneden. Ik wensch U daartoe de kracht en de opge wektheid. In de hoop, dat 1941 den vurig ge- wenschten vrede zal brengen, wensch ik U allen het beste toe, zoowel in Uwe zaken, als in Uw privé-leven, besloot spr. De werkzaamheden gedurende het afgeloo pen jaar zijn wel zeer sterk gewijz'gd. Byv, bedroeg het aantal afgegeven consenten in 1936; 5549; in 1937: 5200; in 1938 5300; in 1939: 5194; in 1940: 1641. Bedroeg het aantal afgegeven certificaten van oorsprong over 1939 nog 6016, in 1940 daalde dit aantal tot 2725. De werkzaamheden, verbonden aan de Ves tigingswet Kleinbedrijf, namen sterk toe. In 1939 behandelde de Commissie ex-artikel 13 van deze Wet 44 aanvragen; in 1940 niet min der dan 96 Het aantal aanvragen inzake uitverkooper. en opru mingen liep terug van 39 tot 22 en voor de Wet op de Afbetaling van 47 tot 22. In de periode, dat de ANIC in werking was. d.w.z. van begin April tot 10 Mei 1940, werden 963 vergunningen afgegeven Daar de ysbestrijding thans door den Rijks waterstaat geregeld wordt en particulieren er niets meer mede te maken hebben, werd door de Kamer tot lid der commissie, welke tot taak heeft de ysbestrijding in de provincie Noord- Holland te regelen, benoemd de heer Mr. D. Matzer van Bloois, secretaris der Bevracntings- commissie te Haarlem. Besloten werd geen subsidie te verleenen aan het Nat. Cbmité voor Economische Samenwerking te Den Haag en aan de Kennemer Reclame- en Etalageschool te Haarlem. De heer Hooy zou toch gaarne zien, dat het nuttige werk van de school wordt voortgezet. De voorzitter zegde steun in anderen vorm toe. By de rondvraag werden vele dankwoorden gesproken in verband met de benoemingen. De heer Hooy vroeg den steun der Kamer om de vervaging van de branche-grenzen in den détailhandel niet verder te doen voort woekeren. Het betrokken Departement zou ver zocht kunnen worden spoedig maatregelen te treffen. De voorzitter wilde deze kwestie in besloten zitting bespreken. Tevens vroeg de heer HOoy er by den werk gever op aan te dringen, dat de arbeidsloonen, in verband met de bijzondere omstandigheden, voortaan Vrijdag worden uitbetaald. De win kelier kan daar voordeel van hebben. De heer Stoutenbeek uit Beverwijk kwam nogmaals terug op de vastrechttarieven van het P.EN, Nu de winkeliers hun etalage-lichten niet meer mogen branden, is er een nog on- biliyker verhouding ontstaan. Sommige win keliers betalen 50 cent voor 1 KWU. Het is vol gens spr. in strijd met de moraliteit om iets te laten betalen wat men niet kan afnemen. Kan de Kamer er niets aan doen? De voorzitter zegde toe op korten termijn een nader onderzoek te zullen doen. Verder zou de heer Stoutenbeek gaarne zien, dat de Kamer er in Den Haag op aandrong een uniforme regeling der winkelsluiting vOor het geheele land vast te stellen. Het bureau zal zich over deze kwestie be raden. Vervolgens hield de inspecteur der invoer rechten en accijnzen een inleiding over de om zetbelasting 1940. Het rangiystje van de le klas van den Haar- lemschen RE. Dambond ziet er als volgt uit: TE.P. 5 5 0 0 10 St. Bavo 1 4 3 0 1 6 D.I.D. 5 2 1 2 5 H.R.K.D 5 2 0 3 4 O DJ. 4 1 0 3 2 St. Bavo 2 5 0 1 4 1 TE.P., de club van de St. Josephgezellen Haar lem I, is dus ongeslagen kampioen. Een pres tatie, die na het jarenlange kampioenschap van St. Bavo, des te meer opvalt. De nog resteerende wedstrijd O.D.I.St. Bavo I heeft geen invloed meey op de onderlinge rangschikking. Dinsdagavond hield de Tuinbouwstudieclub Beverwük e.o. haar jaarvergadering in het veilinggebouw 't Centrum. De voorzitter, de heer R. W. A. Meyen, constateerde in zijn ope ningswoord, dat, toen drie jaar geleden de Tuin bouwstudieclub opgericht werd, een goede greep gedaan is. De groote belangstelling voor de ver- eeniging het aantal leden heeft de 90 over schreden het bezoek aan de leerzame bij eenkomsten en de verzorgde inzendingen voor de keuringen, hebben wel zeer duideiyk aan getoond, dat de club in een behoefte voorziet. Moge dat ook in de toekomst zoo blijven! Hierna werden de jaarverslagen uitgebracht. De rekening sloot met een batig saldo van 116.07, waarby inbegrepen is het saldo van 1939 ad 35,88. Van de, in den loop van 1940 gehouden keu ringen volgens het puntenstelsel, werd vervol gens de uitslag bekend gemaakt. De vyf hoog- geplaatsten waren in volgorde: A. J. Martens, G. v. d. wel, A. Adrichem, B. Houtwipper en en A. v. d. Wel. De aftredende bestuursleden, de heeren J. W. v. d. Meij en N. S. Boogaard, werden her kozen. Ter vergadering waren wederom verschil lende fraaie inzendingen aanwezig voor de keu ring. Aan een schaal witte hyacinthen en een mand crocussen van den heer A. J. Martens werden door de jury 10 p. toegekend. Zijn pot ten met hyacinthen verwierven 9 p., welk aan tal ook aan de groep van den heer G. v. d. Wel werd toegekend. Een inzending droge bollen van L v. Noort kreeg eveneens 9 p., terwyi hyacin then van Jac. Groot en coplandtulpen van B. Berghuis 8 p. verwierven. De heer P. Hilbers ontving voor, zyn inzending bolgewassen, zijnde de grootste, den bestuursprijs. Na afloop hield de heer J. C. Muyen een le zing over het onderwerp: Wat weten we van onzen grond. Spr. begon met er op te wijzen, dat het voor den tuinder van groot belang is te weten, hoe de grond zal reageeren op de bemestingen, dit om zoo economisch mogelijk te kunnen kwee ken. Hoe dikwyis wordt er b.v. niet „gekalkt", omdat de grond zoo nat is, terwijl het blijkt, dat de gronden zelden zuur zijn, zoodat de kalk- bemesting dan juist een goeden groei belemmert. Na de samenstelling van den grond te heb ben besproken, waarbij hij wees op Je vgordee- len van de aanwezigheid van humus, beant woordde spr. de vraag, op welke manier men kan constateeren, hoe men kan weten of de grond voldoende voedsel voor de planten bevat. De wilde planten geven hiervoor een kleine aanwyzing. Van een goed onderhouden tuin, waar „muur" groeit, kan men zeggen, dat de grond over het algemeen in Ooede conditie is. Muur wyst op de aanwezigheid van een flinken voorraad stikstof. Andere planten, zooals de biezen, wyzen weer op gebrek aan stikstof, ter- wyi veel zuring daarentegen op gebrek aan kalk wyst. Men kan zelf een eenvoudige proef toepassen, door op den grond, waar het gewas slecht groeit, vlak naast elkaar spinazie en zo- merandijvie te zaaien. Groeit de spinazie niet en de andijvie wel, dan is de grond te zuur, in het tegenovergestelde geval is er te veel kalk. Evenwel, dit zegt nog niets over de hoeveel heid, die ontbreekt, of te overvloedig aanwezig is. Daarvoor wordt het grondonderzoek toege past, zooals dat in de laboratoria te Groningen en Naaldwijk geschiedt en waarbij de z.g. zuur graad wordt vastgesteld. Het is n.l. noodzake- iyk, dat in den grond een evenwichtstoestand wordt gehandhaafd tusschen kalk en zuren. Wanneer die wordt verstoord, dient een recti ficatie te worden toegepast door bewerking met die stoffen, die het tekort aan de eene of andere zyde aanvullen. Dat dit scheikundig grondonderzoek van veel belang is, toonen de cijfers wel aan. In 1938 werden alleen te Gronihgen 25000 monsters vol ledig en 30.000 enkel op ka'k onderzocht In 1939 was dit aantal reeds tot 60 a 70.000 ge stegen. In Kennemerland zijn 1000 grondmonsters genomen, waarvan het onderzoek een goed beeld heeft gegeven van de gesteldheid van den grond in deze streek. Van die monsters was meer dan de helft goed. De andere bevatten voorname lijk te veel zuur, terwijl bij een klein deel ge brek aan fosfor, kalk, enz. werd geconstateerd. Spr. zette hierna uitvoerig uiteen, hoe met behulp van meststoffen het evenwicht xan wor den hersteld en welke stoffen daarvoor in aan merking komen. Tenslotte besprak hu nog de beteekenis van humus in den grond. De duingronden van Ken nemerland bevatten 1 pet. humus en de zwaar dere veengronden 2% a 3% pet. Het humusge- halte is kunstmatig vrijwel niet op te voeren. Dat zou kapitalen kosten. Wie zijn bedrijf dus op humusrijken grond uitoefent, moer daar blijven. De interessante lezing werd door de talrijke aanwezigen met groote aandacht gevolgd. Een geanimeerde verloting vormde net slot van dezen leerzamen avond. In het K. S. A.-gebouw hield de R. K. Ver- eeniging van E.H.B.O. „St. Gerardus Majella" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer A. B. van Hienen. Deze bracht in izijn openingswoord hulde aari de nagedachtenis van wijlen mej. C. Bisschop, die een ijverig bestuurslid is geweest. Voor haar zielerust werd een gebed gestort. Medegedeeld werd o.m. dat bij enkele leden een bordje E.H.B.O. aan de deur zal worden ge plaatst. Er worden voorts plannen overwogen, om wed strijden te organiseeren, ook buiten Beverwijk. De rekening van de penningmeesteresse, mej. Koop, sloot met een batig saldo van f 122.87%. Het jaarverslag van den secretaris, den heer de Ruiter, getuigde van een actief verenigings leven. Het aantal gediplomeerden was bevredi gend. In 63 gevallen werd door de commissie voor hulpverleening opgetreden. Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende secretaris, den heer de Ruiter, herkozen. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen mej. Jo van Hensbergen en de heer Rozemeijer, Na afloop der vergadering hield dr. Versélewel de Witt Hamer een interessante lezing met lichtbeelden over vergiftige dieren, waarbij hij tevens de verschillende vergiftigingsverschijn selen besprak. De lezing werd met groote aandacht gevolgd Bij de politie is aangifte gedaan van de na volgende gevonden en verloren dieren en voor werpen: Gevonden: foxterrier, paar wollen dames handschoenen, zwarte kip, drie blikken trom mels, schaatssleutel, blauwe kiel, een slede, 2 guldens, damesrijwiel, cylinder zuurstof, lederen ceintuur, heerenüsmuts, een gulden, vleesch- kaart, wollen handschoen, paar glacé hand schoen, bos sleuteltjes, dames-polshorloge, da meshandschoenen, kinderwantje, huissleutel, taschje, handschoenen. Verloren: damestasch met inhoud, parapluie, Belgische herdershond, bruine tasch, bankbiljet, kinderhandschoen, handmof, portemonnaie met inhoud, paar motorhandschoenen, wandelstok, scheurkalender, zilveren beursje met inhoud, paar Friesche schaatsen, glacé handschoen, por temonnaie met inhoud, identiteitsbewys, para- pluiehoes, kosteloos rijwielplaatje. Dinsdagavond is in hotel Ter Burg de oprich tingsvergadering gehouden van de Beverwijk- sche IJsclub. Het definitief bestuur werd als volgt samen gesteld: J. R. de Bockj voorzitter, H. J. Blaauw, secretaris, H. Nooy, penningmeester, J. de Wit, 2e secr., Chr. Duyn, 2e penninm., en voorts de heeren H. v. d. Bergh, D. A. v. d. Werf, com missarissen. In de technische commissie kregen zitting de heeren J. S. de Vries, J. Fenenga, dr. Melchior, dr. Henneman, dr. Muys v. d. Moer, H. Jong man, J. Koete, A. Timmer en J. Jansen. Besloten werd aan den burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, te verzoeken het beschermheer schap te willen aanvaarden. Het inleggeld werd bepaald op f 1.per ge zinshoofd. Het bestuur zal zoo spoedig mogeiyk statuten en reglement ontwerpen, alsmede de contribu tie vaststellen, waarna een en ander aan de algemeene vergadering ter bekrachtiging zal worden voorgelegd. De.heer J. L. F. Post heeft aan het centraal stembureau medegedeeld, dat hu zün benoeming als raadslid niet aanneemt. Naar alle waarschijniykheid zal thans de heer N. Tervoort worden benoemd verklaard. Zaterdag 18 Januari a.s. zal de Harmonie kapel der Papierfabriek „De Eendracht", onder leiding van directeur G. H. Boedijn, een concert geven in gebouw „Concordia". Naast een aan trekkelijk muziekprogramma, zal deze avond worden opgelu'sterd door het humoristenduo „Wi jo". Aanvang 7 uur. Op den Wijkerstraatweg heeft een aanryding plaats gehad tusschen een vrachtauto en twee wielrijdsters. De vrachtauto, die beide wielrijd- sters inhaalde, heeft waarschijnlijk niet vol doende naar links uitgeweken tijdens het in halen. De wielrijdsters vielen van haar rijwiel, doch bekwamen geen noemenswaardig letsel. Tuinbouw en Plantkunde. Dinsdagavond kwam de afdeeling Bloemendaal en Omstreken der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde in vergadering byeen. Na een korte inleidende nieywjaarsspeech door den voorzitter, mr. J. D. van der Plaats, bracht de secretaris, mr. N. Reeling Brouwer, het jaar verslag over 1940 uit. De afdeeling telt thans 141 leden. De inzendingen voor het puntenstelsel lever den in het afgeloopen jaar de navolgende prijs winnaars op: 1. de heer G. J. Boeschoten met 86 punten; 2. de heer An. Jager met 72 punten; 3. de heer H. Mulder met 37 punten; 4. de heer H. Barnhoorn met 36 punten. Dezen gelukkigen werd een prijs uitgereikt. Voor een inzending orchideeën, van den heer An. Jager, werd door de jury tijdens deze ver gadering 9 punten toegekend. De secretaris der Haarlemsche zusterafdeeling, de heer R. M. v. d. Hart, hield een interessante voordracht over de flora en fauna van het eiland Texel. Door zijn eigenaardige bodemsamenstel ling, die zoowel dilivium, klei, zand als veenplek- ken bevat, biedt Texel een zeer onderscheiden plantengroei, waarvan spreker tientallen mooie beelden toonde en vele bijzonderheden vertelde. Ook aan de fauna van Texel wijdde de heer v. d. Hart menig praatje en plaatje. Mr. van der Plaats bracht den spreker een harte'iyk dankwoord. De monstrans die door Willem Kloos terman is ontworpen en uitgevoerd voor pastoor Adr. Goossens te Vden (Foto V.K.P.) Cursus voor werklooze geopend Voor de 11e maal heeft het Algemeen Comité tot Ont wikkeling en Ontspanning voor Werkloozen de cursus voor hout- en koperbewerking we derom aangevangen. Gistermorgen waren comité en cursisten bij een in het R.K. Vereendgingsgebouw, waarin de cursussen dit jaar weer gehouden worden. De voorzitter van het comité, wethouder C. A. M. Jonckbloedt zeide in zijn openingsrede, erover verwonderd te zijn, dat de deelname niet zoo groot is als andere jaren; voorloopig zijn er slechts 50, hoewel er momenteel toch nog 388 arbeiders staan ingeschreven als werkloozen tegen 453 het vorige jaar, terwijl die cijfers in de jaren 1936, '37 en '38 bedroe gen 531, 534 en 522 in dezelfde week. Wij hebben in het najaar, aldus de voorzit ter niet kunnen beginnen wegens gemis aan een geschikte zaal, doch dank zy het R.K Kerkbestuur kunnen wij thans weer over de groote zaal van het Vereenigingsgebouw be schikken. Onder applaus der aanwezigen deelde de voorzitter vervolgens mede, dat de heer W. Bultus zich weer beschikbaar heeft gesteld als algemeene leider, en de heeren L. Attema en G. Kennis als leeraren. Ook door de cursisten werd betreurd, dat de heer Rooijers wegens omstandigheden niet meer als leeraar kan optreden. Hem werd dank gebracht voor de vele diensten, den cursisten bewezen. Medegedeeld wérd, dat 'elke cursist voor f 10.aan materiaal zal mogen gebruiken. De heer S. Rükes, vice-voorzitter van het comité, prees den prettigen geest die steeds geheerscht had tusschen cursisten en algemeen comité en tusschen de cursisten onderling. De heer L. Attema sprak namens de cursis ten woorden van dank 'tot het comité en meer speciaal tot den voorzitter. Het abonnementsconcert van Donderdagavond in het Concertgebouw is behalVe aan de vio- listlek van Georg Kulenkampf, die Brahms' vioolconcert zal spelen gewijd aan Anton Bruckner's zwanezang, zijn negende symphonie, welke onder leiding van Eduard van Beinum voor de pauze wordt uitgevqerd. Blijkbaar schrikt men er in het Concertgebouw nog voor terug de negende symphonie aan het slot van den avond te plaatsen, gehecht als men in een concertinstelling nu eenmaal is aan de traditie van een apotheotisch slot. Een groot violist met een uitermate geliefd vioolconcert, uit die combinatie wordt een concertbesluit met daverend applaus geboren. De negende symphonie van Bruckner, die geen finale heeft, en in de stilte varr een gere signeerd Adagio eindigt, heeft natuurlijk aan glans en brille niets te bieden. En toch ligt het werkelijke hoogtepunt van dezen avond in het adagio van Bruckner's negende symphonie, het is nu eenmaal van een andere en hoogere orde dan een vioolconcert met bijbehoorenden solist, hoe grooter beider kwaliteiten ook zijn. Toch Is deze programmasamenstelling niet geheel en al van ondernemingszin verstoken, hetgeen men stellig moet waardeeren. Het Is een gewoonte geworden, waartoe men zich met een beroep op den componist zelf kan recht vaardigen, om na de negende symphonie, dat wil dus zeggen na het Adagio, het concert te besluiten met Bruckner's Te Deum, en op deze manier werden symphonie en Te Deum dan ook nog gegeven in December 1939 eveneens onder van Beinum's leiding. Maar al is het dan waar, dat men een uitvoering van de ne gende symphonie desnoods kan besluiten met het Te Deum en dit dus kan beschouwen als een soort van finale, een echte finale fs het Te Deum niet, en naar den geest behoort het tien jaar oudere werk ook eigenlijk niet by de negende symphonie. Beter doet men nog altyd met de negende symphonie te beschouwen als een van die reusachtige werken, die onvol tooid zun gebleven, omdat hun makers de kracht ontschoot om ze af te maken voor zy in een beter leven overgingen. Bruckner is gestor ven toen hij het Adagio van de negende sym phonie voltooid had en hu van de finale nog niet meer dan weinige zeer vage schetsen had ontworpen. Hoe de finale na zulk een Adagio nog had kunnen worden, niemand, die er zich een denkbeeld van kan vormen en Bruckner zelf heeft het waarschünlijk slechts heel onvol ledig voor den geest gestaan. Liever dan 'n apo theose te forceeren door een uitvoering van het Te Deum neme men de negende symphonie, zooals zy is, als een onvoltooid gebleven monu mentale schepping, waarbij men zich kan troos ten met de overweging, dat de negende naar den geest genomen volstrekt niet onvoltooid is te beschouwen, en zeer zeker allerminst onvol dragen Is: zoo breekt een leven af, wanneer het volkomen rijp is om in een eeuwig aan schouwen alle aardsche hoop in vervulling te zien gaan. En het lijkt ook wel alsof de negende sym phonie de directe aanloop tot dezen overgang is Nergens heeft Bruckner een geweldiger eer ste deel ontworpen, nergens is zijn hoofdthema grandiozer en wordt het zoo diep en lang voor bereid vooraleer het zich in volledige gedaante manifesteert, nergens zijn de krachten, die daaruit worden ontketend en die er tegenover gesteld worden, zoo machtig als hier. En hoezeer heeft Bruckner zich in het Scher zo al niet veranderd. Geen lapidaire energie- ontladingen meer, geen stampend en dansend Opper-Oostenruk. Niets meer dan een glijden de, wiegende beweging in de geweldige klank massa van het orkest, een doorzichtige klaarte, waarin alle gedachten aan materieele zwaarte zyn opgeheven. En ten laatste het Adagio, een doodszang, waarmee een groote geest van de wereld afscheid neemt. Wat bleef er daarna nog te zeggen over?. Voor pastoor Adr. Goossens te Uden (N.-Br.) is door den Tilburgschen edelsmid Willem Kloos terman ontworpen en uitgevoerd een nieuwe, rijk-bewerkte monstrans. Een monstrans is behalve een gebruiksvoor werp, met de opgave, de H. Hostie te toonen in een passende omgeving, tegelijk een mogelijkheid voor den maker om uitdrukking te geven aan de eerbiedige hulde en het eerbetoon der geloovigen, welke aan het ontstaan van den monstrans als zoodanig ten grondslag ligt. Dit kan op velerlei wijze geschieden en dikwijls groepeert hij o.a. een krans van stralen om het centrum, die dan aan de verblindende schittering der Goddeluke majesteit zullen herinneren. En ook is er veelal een grooter of kleiner aantal edelsteenen, wat aan het geheel het karakter van een kostbaar geschenk aan God zal geven. Deze beginselen nu werden ook in dezen mon strans als uitgangspunt genomen voor een meer samengesteld ontwerp van een verhalend karak ter. De monstrans kan verdeeld worden in den voet onder, de glorie omhoog en de schacht daar tusschen in. De voet vertoont in drijfwerk den Visch met het Eucharistisch Brood en onder aan den voet, om den rand, zijn vischjes, aanzwem mend in een open stroom, de Christen zielen verbeeldend, welke naar Jezus snellen. Uit dezen, de strüdende Kerk vertegenwoordigenden voet stijgt een netwerk van lpnen de zilveren schacht op, die op haar beurt de middelaars tusschen God en de menschen symboliseert, n.l. de vier Evangelisten (in émaillewerk zün hunne symbo lische dieren op den nodus uitgebeeld) en Maria, die de paradijsslang vertrapt, met mild gesprei de handen en als koningin des Hemels gekroond, als de middelares tusschen hemel en aarde, den overgang vormend tot de glorie boven Haar. De glorie is die van het hemelsche Jerusalem, dat door Joannes in zijn Openbaring werd beschre ven met de twaalf poorten, waarboven telkens een andere edelsteen, die een der twaalf stam men van Israël vertegenwoordigt. De stadsmuur wordt verbeeld door een doorzichtig vlechtwerk van goudkleurige banden en krullen, waartus- schen de stralen uitschieten. De poorten met hun openstaande zilveren deurvleugels rusten op een met émaille cloisonné versierden band, waarin de spreuk: Ecce taber- naculum Dei cum hominibus (ziet de tent Gods is onder de menschen). Terwijl de koren der En gelen als vertegenwoordigers van de zegepralende kerk in de volgorde van hun rang zich evenzoo tot Hem heen spoeden als de Christenen bene den. Een der koren, de daartoe voorbeschikte Tronen, draagt de lunula (uitgevoerd in massief goud) die in een met groen, grijs en blauw émail versierd kastje rust. Ook uit dit centrale deel schieten stralen en sterren met diamanten. De rijksappel als symbool van de heerschappij Gods over Hemel en aarde zweeft boven'het ge heel als bekroning van dezen 95 cM. hoogen monstrans. De heer G. Kennis bracht lof aan den al- gemeenen leider, den heer W. Bultus (ap plaus) Heden zal met het werk begonnen wor den. Hardrijden op de VolhardingbaanBy blij- venden vorst zullen Zaterdagmiddag op de U'sbaan van „de Volharding'' wedstrijden wor den georganiseerd voor bezoekers der baan, dus ook voor niet-leden uit de omgevine, over, 3000 M. Gedeeltelijk gecorrigeerd) BERLIJN, 15 Jan. (A.N.P.)In Duitsche poli tieke kringen verluidt, dat de Fransche Maginot- linie, die 500 millioen dollar gekost heeft, zal worden geslecht. Ter bevordering van den 'and- en tuinbouw zal het land in kleine perceelen verdeeld en ter beschikking van boerengezinnen gesteld worden. MEXICO STAD, 15 Jan. (A.N.P.). In de Cali- fornische haven La Paz wordt de eerste van de nieuwe Mexicaansche lucht- en vlootbasis ge vestigd. Daar de Mexicaansche regeering kort geleden den Vereenigde Staten heeft toegestaan, de Mexicaansche vliegvelden door Arr.erikaan- sche militaire vliegtuigen te doen gebruiken, verwacht men, dat Washington op het gebruik der nieuwe bases aanspraak zal maken. BERN, 15 Jan. (D.N.B.). Inzake de repa- trieering der Fransche geïnterneerden in Zwit serland wordt naar het Zwitsersche telegraaf - agentschap meldt van de zijde van den Bondsraad medegedeeld, dat deze toestemming heeft gegeven tot een terugkeer der Fransche geïnterneerden naar hun vaderland. Voorts vernomen, dat terstond begonnen wordt met de voorbereidingen voor de repatrieering. BOEDAPEST, 15 Jan. (D.N.B.)De rijksbestuur der heeft den luitenant-veldmaarschalk Walde- mar Kenesse weder in actieven dienst geroepen en hem tot commandant der Hongaarsche luchtstrijdkrachten benoemd. DOor een inwoner van IJmuiden-Oost werd aangifte gedaan van diefstal van een zestal kippen, welke in den nacht van Maandag op Dinsdag uit een hok, staande op het erf achter zijn woning, werden ontvreemd. Een in deze gemeente wonende 12-jarige jongen werd döor de politie aangehouden als verdacht van het lichten van een geldlade van een winkel alhier. Door een alhier woonachtig vischrooker werd aangifte gedaan van diefstal van eenige kistjes gerookte visch. De ontvreemding had plaats in een rookery aan de Zuidzqde alhier. Terzake van diefstal van steenkool werd een inwoner van IJmuiden aangehouden. Een hoe veelheid van het ontvreemde werd in beslag genomen. De heer W. Kastelein, commies bij de Ne- det-landsche Spoorwegen alhier, is na een ty- delyke overplaatsing te Utrecht thans benoemd tot chef-commies bij de Nederlandsche Spoor wegen te Gouda. De heer Kastelein is bij de laatste gemeente raadsverkiezing gekozen tot lid van den ge meenteraad voor de SDAP en had o.m. ook zitting in de financieele commissie en de com missie voor georganiseerd overleg voor amb tenaren. MOSKOU, 15 Jan. (Stefani). De Russische pers volgt met groote aandacht de Amerikaan- sche steunverleening aan Engeland. Dit offici- eele Amerikaansche verklaringen blijkt( dat binnen afzienbaren tijd een delegatie der regee ring te Wlashington naar Londen zal vertrek ken om te onderhandelen over het afstaan van nog meer vloot- en luchtbases aan de Ver eenigde Staten. Dit feit heeft een byzonder levendige belangstelling in Rusland gewekt, in een berichtgeving uit New York wijst Tass er met nadruk op, dat Amerikaansche kringen zich meer en meer verzetten tegen levering van torpedobootjagers aan Engeland. Tass citeert met betrekking tot de vliegtuigproductie zekere berichten uit de Amerikaansche pers, waaruit blijkt, dat de vliegtuigproductie in de Vereenigde Staten heeft te kampen met moeiiykheden, welke in de eerste plaats een gevolg zyn van de tegenstelling tusschen vliegtuig- en autopro ductie. ISTANBOEL, 15 Jan. (D.N.B.). Uit Beiroet wordt gemeld, dat de Fransche Hooge Commis saris, generaal Gentz een langdurig bezoek heeft gebracht aan den patriarch der Marionie ten. In de wederzüds gehouden toespraken kwam de verbondenheid der Marionieten met Frank- rük tot uiting. VOor het diploma Boekhouden slaagden de heeren T. Vis en J. Kooiman. Voor het diploma Motordrijver slaagden te Den 'Haag onze plaatsgenooten de heeren C. van DuyvenvOorde en W. Th. Spaan, Dezer dagen hield de Nederlandkche veree- niging voor sociale tandheelkunde te Utrecht haar zevende jaarvergadering. Deze was in de eerste plaats bestemd voor een wijziging der statuten, welke ten doel had een verandering te brengen in de structuur van de vereeniging. Zü zal voortaan bestaan uit veréenigingen, die practisch werkzaam zün op het gebied der so ciale tandverzorging, belangstellende vereeni- gingen en personeele leden. In overeenstemming daarmede werd ook in de samenstelling van het bestuur een zoodanige verandering gebracht, dat die drie groepen daarin behoorlijk zyn vertegenwoordigd. Ook de contributieregeling werd gewijzigd. Ten slotte werd de mogehjk- heid geschapen om afdeelingen te vormen voor elk der groepen van sociale tandheelkunde: kleuter-, school- en voortgezette tandver zorging. In de huishoudelijke vergadering werden als bestuurslid benoemd de heeren Scherphuis, tandarts te Zaandam, dr. Ten Bruggencate, provinciaal kinderarts in Noord-Holland, dr. van DOngen, directeur van den G. G. D. te Bussum en Weder, secretaris van de veree niging voor schooltandverzorging in Hollands midden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de sociale tandheelkunde langzaam, maar gestadig vorderingen maakt. Het wetenschappelijk gedeelte der vergade ring was gewijd aan een mededeeling door den secretaris, van de resultaten van een in 1939 by' de gemeenten met meer dan 10.000 inwo ners gehouden enquête naar den toestand der gebitsvoorziening in hun gebied. Omtrent niet minder dan 138 van de 146 in aanmerking komende gemeenten waren inlich tingen verkregen. Daaruit blijkt, dat de toe stand zeer droevig is. In die gemeenten zijn werkzaam 1170 tandartsen, d.i. een op 4700 inwoners, terwijl een tandarts zeker niet meer dan 1200 personen kan helpen en er één huis arts is op 2400 personen. Het blijkt verder, dat het aantal beschikbare tandartsen afhangt van de welvaart der gemeente: hoe grooter wel vaart, hoe meer tandartsen. Een uitvoerige discussie Ontspon zich over hetgeen te doen is om in den slechten toestand te voorzien. Men was het wel eens, dat daar voor twee maatregelen noodig zijn; voorlichting over de noodzakelijkheid van geregelde verzor ging van het gebit en algemeene invoering van schooltandheelkunde, Omdat op school zoowel kinderen als ouders in massa worden voorge licht en de kinderen aan de zorg voor het gebit worden gewend en Omdat een dergelijke voor ziening financieel bereikbaar is en vandaar uit ook een verdere voorziening na den schooltyd op socialen grondslag door de ziekenfondsen en andere instellingen mogelijk is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4