Bij den wederopbouw van Rhenen 2&H t&ans mo\ de. toekomst E.R.K. I In De inlevering van oude batterijen DONDERDAG 16 JANUARI 1941 LEVENSVERZEKERING-MIJ. te Nijmegen bewogen tijden een rustig bezit! ■Kil De achtervolging in de Fifth Avenue 'Aandacht gevraagd voor de unieke ligging en voor den Cunera-toren Waaraan de stad bovenal haar bekoring ontleent Wat een uitgangspunt kan bieden Er kan een fout zijn Twee pleinen als centra van U en de Uwen, door middel van een polis der Eerste indrukken uiterst gunstig MAARZOO NIET ZOO Nog groote mogelijkheden Om RIJKSMESSE IN LEIPZIG Huldiging nagedachtenis Cath. van Rennes Comité van voorbereiding gevormd Wegaanleg in Noord-Brabant Nationale wedstrijden voor amateurs te Krommenie Geheime distilleerderij te Veghel Winlerhulp Nederland: geefi niei alleen, offert oók werkelijk. WIJ LUISTEREN NAAR. Vrijdag 17 Januari Hoe de roovers onschadelijk werden gemaakt Chauffeur vrijgesproken PERSONEELE BELASTING OP MOTORRIJTUIGEN Speciale aanwijzingen van de K.N.A.C. Nederland is rijk aan stedeschoon, maar wy bezitten weinig steden als Rhenen. waar de niveauverschillen den rijkdom van dit stedeschoon nog komen vergrooten, al mo gen die verschillen ook naar buitenlandsche begrippen heel gering zijn. Daar komt bij, dat de monumentale Cu nera-toren over het totale niveau-verschil blyft domineeren. Deze twee gedachten dienen ter inleiding van een artikel, dat Ir. C. Pouderoyen b.i. gepubli ceerd heeft in het Tijdschrift voor Volkshuis vesting en Stedebouw en dat hij betitelde: „Plan voor den wederopbouw van Rhenen." De schrijver gaat uit van de veronderstelling, dat Rhenen, hoewel in het kader van den ge- heelen wederopbouw gezien een zeer bescheiden geval, toch in de belangstelling van elK recht geaard Nederlander een bijzondere plaats in neemt. In het begin van dit artikel stelt de schrijver vast, dat in deze publicatie geen vol ledigheid wordt nagestreefd; de bedoeling is uit sluitend, de vormgeving van het stedebouwkun dig plan te behandelen. Aangezien wij reeds meermalen uit bovenbe doeld tijdschrift artikelen of gedachten over namen, welke in het raam van den wederop bouw aanspraak mogen maken op de algemeene belangstelling, meenen wij goed te doen, ook thans aandacht te schenken aan dit weliswaar „bescheiden geval", omdat het in de harten van ieder goed Nederlander thans een heel bijzon dere plaats heeft gekregen. Rhenen zoo stelt de schrijver vast vraagt hl de eerste plaats de aandacht voor zijn unieke ligging; in de eerste plaats voor den Cunera- toren. Dit beroemde, fraaie voorbeeld van gothische architectuur is opgebloeid uit de vereenng van de H. Cunera. Rhenen was n.l. langen tijd (zoo als onze lezers wel zullen weten. Redactie) een welvarend bedevaartplaatsje. De toren nu be- heerscht het stadsbeeld volkomen. Hetzij men van den Oost- of van den Westkant de stad nadert, plotseling rijst de toren voor ons op in de as van den weg en houdt den blik gevangen, tot wij aan den rand van het stadje zijn aange komen. Eenmaal binnen de muren, draaien wij er met een wijden boog omheen, waarbij wij meerdere malen de gelegenheid hebben, den toren als beëindiging van schilderachtige straat jes en hellende steegjes te bewonderen. Maar van den overkant van den Rijn gezien, Kunnen wij pas goed opmerken, hoe de toren de spil is van het geheele stadje, hoe de huisjes er omheen gegroepeerd liggen en hoe tenslotte het geheel ligt aangevleid en geborgen in de omva- mende beschutting van den beboschten heuvel rug. Behalve toren en kerk is Rhenen niet bijzon der rijk aan meesterwerken uit de bloeiperiode van de bouwkunst, maar er zijn toch enkele voorbeelden van heel eenvoudige, maar gave ar chitectuur. Vooral de achterkanten van de be bouwing hebben veelal een groote bekoring Op de Vischmarkt staat het aardige waag- gebouwtje en twee forsche gevels vormden eens het front van het voormalige raadhuis. Het zou mooi zijn, wanneer dit gebouw weer zijn oorspronkelijke bestemming zou kunnen krijgen, te meer waar het een zoo geëigende plaats in het stadsplan inneemt. Vanaf dien toren is duidelijk te zien, dat Rhenen zijn bekoring vooral en in de eerste plaats ontleent aan zuiver stedebouwkundig schoon, aan de gevoeligheid van de lijnen van het straatbeloop, aan de overgangen van stra ten naar pleinen, de oplossing van de niveau verschillen er.e. in dien zin kunnen wij spre ken van een stedebouwkundig monument, even goed als men bij belangrijke bouwwerken van een architectonisch monument kan spreken. Voortgaande betoogt schrijver, dat aan een stad een toeteekenis moet worden toegekend, die ver uitgaat boven de som van alle monu menten zonder meer. De stedebouw bevat een geheimzinnig element, dat nauwelijks gedefi nieerd kan worden, maar dat in staat is alle onderdeelen samen te voegen en samen te bin den tot iets, dat op een hooger niveau staat, tot iets van een andere orde. Wanneer wij nu een menscheljjk maaksel moeten uitbreiden, moet dit steeds langs een wetmatigen weg geschieden. Er moet rekening gehouden worden met, wat genoemd kan wor den, de immanente vormgedachte, die er aan ten grondslag ligt. Een goed bouwwerk laat zich altijd bevredi gend uitbreiden, mits dit op een organische wijze gebeurt. Zoo'n groeibeginsel is ook aanwezig in een goed stadsplan. Hierdoor is het mogelijk, dat een goede stad kan worden uitgebreid, of weer opgebouwd van een geheele of gedeeltelijke verwoesting', zonder dat de specifieke kenmer ken van die stad verloren zullen gaan. Het blijft wezenlijk dezelfde stad, met haar eigen sfeer en karakter. Nu is makkelijk in te zien, dat, waar uit breiding bij een bouwwerk betrekkelijk tot de uitzonderingen behoort, de uitfcreidir.g van een stad een normaal verschijnsel is. Een stad blijft veel meer de mogelijkheid tot verandering, vernieuwing of uitbreiding In zich houden en moet dit ook behouden. Het is er eigen aan. Maar daarom kan een ■tad ook makkelijk grondig bedorven worden door een onoordeelkundige verandering, ver- naeuwing of uitbreiding. Daarom is het des te meer te betreuren, dat onze wet wel de architectonische monumenten beschermt, maar dat zy het begrip stedebouw kundig monument nog niet kent. Wij loopen groot gevaar, wanneer deze be scherming niet tjjdig ter hand wordt genomen, in de naaste toekomst nog meer van ons tra ditioneel stedeschoon in versneld tempo te zien verminderen of hier en daar zelfs geheel ver loren te zien gaan. Wü zijn nu van het Rhenen, zooals het was, toegekomen aan het Rhenen, zooals het nu is, nadat de stormen van 10 Mei over dit stille stadje zijn heengegaan. En het is helaas niet onbeschadigd uit de stormen te voorschijn ge treden. Het heeft zwaar geleden. Naar verhouding beteekent deze verwoesting voor Rhenen evenveel als de verwoesting van Rotterdam voor de Rotterdammers. Rhenen moet weer worden opgebouwd, dus is het zaak eerst al datgene zorgvuldig te ver zamelen, wat ons een uitgangspunt kan bieden by het ontwerpen van het nieuwe plan. Daar zyn allereerst toren en kerk, die gelukkig ggggagsl zijn gebleven; beide weliswaar .zeer gehavend, maar toch niet onherstelbaar. Aan ae herstelling wordt reeds gewerkt. Toren en kerk danken hun behoud aan het feit, dat zü in de schil gelegen zyn. De kern van de stad is volledig vernietigd, maar de schil is biyven bestaan en die schil biedt ons in zyn aanzetten van steegjes en straten vele waardevolle punten om aan te breien. Hierdoor ligt het plan, wat zijn hoofdzaken betreft, eigeniyk volkomen vast en ligt het 001- spronkeiyke plan er tevens min of meer in besloten. Twee elementen zyn in het nieuwe plan sterk veranderd: het wereldiyk centrum en het gees- teiyk centrum. En als derde hebben wy ons beyverd om aan de oude kern weer een gave begrenzing te geven. Met Rijkswaterstaat werd overleg gepleegd of de Ryksweg om Rhenen heen, of door de stad gevoerd zou worden. Er is tot hot laatste besloten, waarbij de Rykswaterstaat een voor waarde stelde omtrent de minimum-breedte van 17 m. Dat is volgens schryver toe te juichen. Door dergeiyke omleggingen wordt de „situatie" van het stadje bedreigd; het wordt afgesne den van zyn omgeving. Zoowel aan de Noord en de Zuidzyde zou het betreurenswaardige ge volgen hebben gehad. Dikwüls doet een te groote voorzichtigheid of een verkapte angst voor een dergelijke verande ring terugschrikken. Toch is het juister onze steden te veranderen en te vernieuwen, zoodat zy aan de huidige eischen van gebruik voldoen, dan uit een overdreven piëteit datgene wat wij willen behouden angstvallig los te weken uit het leven en tot een museumstuk te degradeeren. Men moet hierbij echter één ding niet ver geten, dat deze nieuwe eischen redelijk moeten zyn, dat zy in een behooriyke verhouding moe ten staan tot andere in belangrijkheid en waar de daarboven uitgaande factoren. Zonder overdryving kan men zeggen dat, wan neer men met een goed oud stadsplan te doen heeft en er een zekere wanverhouding zou ont staan by het invoegen van het nieuwe in het oude, er biykbaar ergens een fout moet schuilen en dat die fout moet liggen in het buitenspo rige van het nieuwe. Het is ook heel niet onaannemeiyk, dat de eischen, die door het moderne verkeer gesteld worden, sterk worden overdreven. Wy hebben In de vorige eeuwen en in het begin van deze eeuw meerdere dergelijke overdrijvingen meegemaakt, waarvan men steeds is moeten terugkomen. De Ryksweg is door de kern heen gevoerd, maar niet zonder meer. Er is naar gestreefd om in het hart van de stad een verbreeding te bewerk stelligen, welke het uitsluitend dynamische aan den doorgaanden weg ontneemt. Er blijft daar door, naast den weg, een passief deel over, dat gebruikt kan worden voor het plaatsen van een muziektent of wat kramen, voor het houden van markten, eventueel op drukke dagen voor parkeeren etc., kortom een ruimte, waarin het leven van het stadje zich kan concentreeren. Deze ruimte was voor 'n groot gedeelte bepaald door den gedeelteiyk gespaarden Noordeiyken hollen wand en door 'n garage en bankgebouwtje, welke aan de Zuidzijde gespaard bleven. Zooveel mogeiyk is getracht lange holle wanden te ver mijden. Om zich van de nieuwe ruimte een duidelijke voorstelling te maken, moet men be seffen, dat er tusschen het begin en het eindê een hoogteverschil bestaat van 6 M. Het is niet mogelijk, om van het begin tot het einde door de stad heen te kijken. Draagt het eerste plein, als symbool van het cultureele leven in het stadje, een uit gesproken dynamisch karakter, zoo zal het tweede, waar het geesteiyk leven zich meer zal concentreeren, een meer statisch ka rakter moeten bezitten. Aldus betoogt de schryver, die dan verder gaat: Daarom ligt hier de vrijwel vierkante vorm voor de hand. Het kerkplein was eigeniyk in het oude plan nimmer aan voltooiing toegeko men. In het Zuiden en Oosten vond het een gave begrenzing, welke in het nieuwe plan dankbaar werd aanvaard. Maar In het N. en vooral in het W. was het slecht gesteld. Wij zyn nu in de gelegenheid, dit tekort aan te vullen en een waardiger omgeving aan dit belangi üke monument te schenkenDe nieuwe wanden van het plein zyn rustig en lang gedacht, immers de kerk zelf is zeer be scheiden van afmetingen, in het büzonder wat de hoogte betreft. Wellicht bestaat in de toekomst de mogelijk heid, het pand naast het Waaggebouw weg te breken en een inniger verband aan te bren gen tusschen Kerkplein en Vischmarkt. Dit zou tevens aan de vrye ligging van het kerk koor ten goede komen. Als derde Is er naar gestreefd de grens van de oude kern weer wat „op te halen". Aan de Noordzyde Is deze mooi bewaard gebleven in een plantsoen. Aan de Zuidzyde is zy wel biy- ven bestaan en van buitenaf nog duidelijk te onderkennen, maar van binnenuit is zij ontoe- gankeiyk geworden. Daarom is nu op het braakliggend terrein in den Z.O.-hoek een bebouwing geprojecteerd van goede woonhuizen. Zoo ontstaat langs den stads muur een fraaie, breede wandelweg, van waar uit een prachtig uitzicht over de rivier en de Betuwe te genieten valt. Door de bebouwing zal het „water-ftont" worden verlengd. De kerk komt minder in een dooden hoek te liggen. De toren krygt een waardige inleiding. De wandeling rondom de oude stadskern zal voltooid kunnen worden met den aanleg van een wandelpad langs den voet van den stads muur aan de Zuid- en Oostzijde. Na nog enkele ondergeschikte veranderingen te hebben aangestipt sluit de schrijver zyn artikel als volgt: Het plan is uit veler samenwerking tot stand gekomen. Direct na den oorlog heeft de pro vincie Utrecht eigen herstelbureaux opgericht en de leider van het herstelbureau voor Rhenen, architect J. B. v. d. Haar, had reeds veel lof felijk werk verricht, vóór mü gevraagd werd aan dit plan myn medewerking te verleenen. Bovendien zijn door de bemoeienissen van ir. P. K. v. Meurs, inspecteur voor de volkshuis vesting in de provincie Utrecht, onder wiens leiding deze herstelbureaux stonden, vele goede ideeën in het plan verwerkt. Dit is het tiende gedeelte van den voorraad aardappelen, die dagelijks gebruikt wordt in den Centralen Keuken aan den Haarlemmerweg te Amsterdam voor de voedselverstrekking aan de bevolking, (Foto Pax-Holland) Kool en groenten worden machinaal ges neden in den Centralen Keuken aan den Haarlemmerweg te Amsterdam, die de duizenden porties eten dagelijks bereidt voor de vele gegadigden .(Foto Pax-Holland). De honoraire vertegenwoordigingen van het Relchsmesseamt in Leipzig zyn hier te lande opnieuw vermeerderd, door de benoeming van de heeren P. M. de Bruyn, te 's-Hertogenbosch, en Jac. Merison, te Goes. Het aantal oedraagt thans 12 en tydens een op 14 Januari in Am sterdam gehouden vergadering is de installatie van de nieuwbenoemden geschied door den heer C Frauendorf, directeur van het Bureau van het. Reichsmesseamt voor Nederland. Gedurende deze byeenkomst zyn tevens alle maatregelen ten gerieve van de Neder! andsche bezoekers der Voorjaars-Messe (27 Maart) besproken, zooals het inlasschen van extra trei nen heen en terug, de door de Duitsche auto riteiten ook nu toegestane bepalingen ter ver- gemakkelijking van de reis, zulks in verband met de pas- en douaneformaliteiten, het devie- zenverkeer, enz. De Duitsche Spoorwegen verleenen c'itmaal wederom aan hen, die zich van tevoren van retourbiljetten voorzien, een reductie /an 60 pet voor het traject van de grens naar Leipzig vice versa. Op het Nederlandsche gedeelte geldt de gebruikeiyke vermindering voor reizigers met de extra-treinen. Zooals tot dusver blijkt, is de be langstelling in Nederland voor deze Messe zeer bevredigend. Tot de deelnemers behooren 22 vreemde sta ten (o.a. Iran, Italië, Nederland, Roemenië, Rusland en Zweden), waarvan 18 naties met collectieve tentoonstellingen en 4 met inzendin gen van afzonderiyke exposanten. De groep voor voedings- en genotmiddelen ls wegens de vele aanmeldingen met een étage vergroot. Hoewel er geen afzonderiyke Technische en Bouwvak- Messe is, zullen toch materialen en benoodigd- heden ten dienste van de Industrie, bouwstof fen en kachels aanwezig zyn. Verder is er als „Technische Sonderschau" de afdeeling voor foto, kino en optiek. De Meubel-Messe omvat voor export bestemde meubelen, rietmeubelen, meubelbeslag, fineerbladen, enz. Aan de groote modeschow zal worden deelgenomen door het „Haus der Mode" in Weenen, de „Staatliche Modeschule" in Plauen en verschillende fabri kanten. Aanstonds na het overlyden van Catharina van Rennes is bij velen de wensch opgekomen dat in Utrecht op eenigerlei zichtbare wijze de herinnering levendig zal worden gehouden aan de begaafde kunstenares, die daar vyftig jaren lang als onvolprezen paedagoge prachtig werk heeft verricht en er haar pittige, treffende lied jes, cantates en zooveel ander schoons heeft gecomponeerd. Zeker zullen vele van haar echt Nederlandsche scheppingen nog zeer lang tel kens van de torens weerklinken en overal In den lande, vooral door de jeugd, worden gezon gen, maar daarnaast zou toch een ander duur zaam aandenken aan haar buitengewone figuur en haar edel, vruchtdragend levenswerk on getwijfeld in den geest zijn van haar tallooze dankbare oud-leerlingen en den ruimen kring der haar bewonderende vrienden. Er heeft zich een comité gevormd, dat meent aan veler gevoelens vorm te geven, door de tot stand koming van eenig gedenkteeken te harer eere te pogen te bevorderen. Het heeft daar- by allereerst het oog op het plaatsen van een gedenksteen of -plaat in den gevel van een dei Utrechtsche huizen, waar zij gewoond en ge arbeid heeft, doch wellicht kunnen nog andere denkbeelden verwezenlijkt worden. Het comité vraagt daarby gesteund door een gezaghebbend comité van aanbeveling aan allen, die van haar onvolprezen, onverge- teiyke lessen hebben geprofiteerd of van haar zeer bijzondere persoonlijkheid mochten leeren. aan allen, die nog steeds van haar keur van composities genieten, voor het hun ongetwijfeld sympathieke doel een büdrage te willen afzon deren en die, liefst vóór 1 Februari, toe te zen den aan mej. M. L. Marcus, Archimedesstraal 31, gironummer 292151, 's-Gravenhage. Zoodra het comité een inzicht heeft in het geen met de binnengekomen gaven kan worden bereikt, zal het in staat zün aan de plannen vasten vorm te geven, waarna het die in bree- den kring bekend hoopt te maken. Het comité bestaat uit: Dr. J. P. Pockema Andreae, Bilthoven; mevr. J. E. HeestermanVerbeet, Amsterdam; mej. A. D. Lens, Utrecht; mej. M. L. Marcus, 's-Gra venhage, penningmeesteresse; O. Onnen, Utrecht; mevr. M. Rinkelde Vos, Utrecht; mej C. O. Voöte, Hilversum; mevr. J.M.Bolkestein— Kraft, Utrecht, secretaresse. Het corresponden tie-adres is Nieuwe Gracht 41, Utrecht. In het comité van aanbeveling hebben o.m zitting: Jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Ro senthal, commissaris der provincie Utrecht; mr dr. G. A. W. ter Pelkwyk, burgemeester van ütrecht; prof. dr. Willem Mengelberg, dirigent Concertgebouw-orkest, Amsterdam en dr. Joh. Wagenaar, toonkunstenaar, 's-Gravenhage. De hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Brabant heeft aanbesteed het maken van de aardebaan met bykomende werken, ten behoeve van het gedeelte van den weg no. 63 van het Rojkswegenplan 1939 (Breda-) Tilburg-Eindhoven tusschen de Koningshoeven te Tilburg en de kruising met den provincialen weg Tilburg-Best onder Moergestel. Laagste inschryvers waren: J. G. van Oord te Utrecht en Mar. J. van Oord te Werkendam 339.400. Eenigen tyd geleden heeft het Departement van Handel, Nyverheid en Scheepvaart ln een aarjtal publicaties een oproep gericht tot net Nederlandsche publiek om vrywillig een oude droge battery in te leveren by aankoop van een nieuwe. Aanleiding tot dezen oproep was hei feit, dat enkele bestanddeelen van z.g. dro.e batteryen (w.o. het zeer belangrijke bruinsteen) niet meer worden ingevoerd en er dus zonder maatregelen vroeg of laat geen batteryen meer verkrygbaar zouden zyn. Waar men er ln Nederland op schitterende wyze in geslaagd is om, heUrij oude, uitreputte batteryen te regen e- reeren, hetzy de bestanddeelen van een uitge putte battery zoo te bewerken, dat zy weer dienst kunnen doen in een nieuwe, is het dus van groot belang, dat iedereen, die een nieuwe battery koopt, zijn oude inlevert. Dit werd dan ook op zeer suggestieve wyze naar voren ge bracht in de bedoelde publicaties in de adver tentiekolommen van talryke dag- en weekbla den. Daar er natmiriyk aan alle zijden groote belangstelling bestaat voor het resultaat var dezen oproep, die, doordat hy slechts aanspoort tot vrywillige medewerking, dus vrijwel nieuw ls in zyn soort, heeft men zich zoowel uit krin gen van particulieren als van winkeliers en in dustrie tot de betreffende Nederlandsche in stanties gewend. Uit de verstrekte inlichtingen kan worden opgemaakt, dat de eerste lndruu- ken uiterst gunstig zyn. Het ïykt er nu reeas op, dat het Nederlandsche publiek over het al gemeen zeer goed heeft begrepen, dat gebrek aan batterijen rampspoedige gevolgen zou hebben in tijden als deze en reeds zijn groote' partijen bruinsteen uit oude batterijen op weg naar de fabrieken om straks weer dienst te doen in splinternieuwe, levenskrachtige batte rijen. Wel wordt er nadrukkeiyk od gewezen, dat dit voorloopige oordeel slechts gebaseerd is op de allereerste resultaten van deze oproeper omdat eerst van een succes gesproken kan wor den, wanneer wij gezameniyk en voortoureno onze oude batteryen biyven inleveren. Eerst dan zullen wy het groote gevaar van de diep-, ondoordringbare duisternis gekeerd hebben. Men voorkome bü de verzerding van de oud., platte batterijen, dat de contactstrips elkaar raken. Men bulge de korte strip naar buiter om, anders wordt de batterij geheel onbruik baar voor herbewerking. (Zie teekening). Wanneer op dezen wen voortgegaan wordt, dan wil dat dus bovendien zeggen, dat het Rijksbureau voor Chemische Producten geer dwingende maatregelen hoeft te nemen. Het is iedereen duideiyk, dat in dit laatste geval net koopen en verkoopen van batteryen veel stroe ver zou gaan, om nog niet te spreken van het omvangryke administratieve werk, dat daaraan voor vele categorieën en vooral voor den winkelier zou vastzitten. Men heeft dan ook nu reeds algemeen het gevoel, dat het Neder landsche publiek dit inziet en dat de resultaten dei naaste toekomst, die van het oogemblik hoe gunstig ook nog in de schaduw zullen zetten. De ysclub „Nova Zembla" te Krommenie heeft voor Zondag a.s. nationale wedstrijden uitgeschreven voor amateurs over afstanden van 500, 1500 en 3000 Meter, welke worden verreden onder de reglementen van den K. N. S B. Hoofdprijs van deze wedstryden, welke des mid dags 1 uur beginnen, is de wisselbeker van No va Zembla, welke vorig jaar werd gewonnen door Jan Roos, terwyi Akerboom uit Bergen voor de eerste maal in 1989 winnaar was. Wellicht zullen deze wedstryden aangegre pen worden als revanche van de Nederlandsche kampioenschappen. 4 Het gerechtshof heeft in hooger bercep be handeld de strafzaak tegen H. P. te Waalre en J. M. te Eindhoven, béiden in hooger be roep van een vonnis der rechtbank te 's-Her- togenbosch, waarby zy veroordeeld werden resp. tot vier en tot vijf maanden gevangenis straf, wegens het heimelyk voorhanden hebben van een distilleertoestel en een hoeveelheid gedistilleerd op 5 April van het vorige jaar te Veghel. Tegen P. werd geëischt twee maanden gevangenisstraf en f 400 boete en tegen J. M. twee maanden gevangenisstraf en f 500 boete. Het gerechtshof zal arrest wijzen 27 Januari HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsen programma AVRO 8.00 Gramofoonmuziek, 8.308.45 Nieuws- bencüten ANP, 10.15 Gramoioomnuziek, 10.35 Orgelconcert en zang, 11.«10 Cyclus „De schilders van het Honandsche land schap", 11.35 Amabllé-sextet, 12.0012.10 Gramofoonmuziek, 12.30 Gramofoonmuziek. 12.45 fhfcuws- en economische berichten ANP. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en gra mofoonmuziek, 2 00 Disco-variété. 3.00 Cyclus „Vrouwenberoepen in Nederland 3 25 Omroeporkest, 4.15—4.35 Report: ge. 5.00 Gramofoonmuziek 5 10 Uit Berlijn: ..Gruss aus der Heimat", programma voor de Duitsche Weermacht, 6.00 Cyclus „Sp-n en lichamelijke opvoeding" 6.15 De Speel lieden en gramofoonmuziek, 6 45 Actuee.e reportage of cramofoonmuziek, 7.00 Econo mische vragen van oen dag ANP, 7.15 Gra mofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Gramofoonmuziek. 8 45 Puszta-orkest, 9.10 Declamatie 9.20 Omroeporkest en so list. 10.0010.15 Nieuwsberichten ANP en 6lulting. HILVERSUM II. 301.5 M. NOTV 8.15 Gewyde muziek (gr.pl.), 8J0Nieuws berichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek. 10.15 Gewijde muziek (opn.j, 1100 Gramo foonmuziek, 11.15 Celeste-ensemble en gramofoonmuziek 13.15 Reportage ol mu ziek. 12.45 Nieuws, en economische berich ten ANP. 1.00 Celesta-ensembie en gramo foonmuziek, 1.45 Gramofoonmuziek. 2.15 Zang met pianobegeleldmg en gramofoon muziek, 3.00 Hobo, piano en gramofoonmu ziek. 4.15 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.35 Clavecymbelvoordracht. 6.00 NCRV-orkest. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmu- tlek, 7.007 15 Economische vragen van den dag ANP cn sluiting. United Press meldt uit New York aan haar bladen: De schietparty tusschen de politie en een groep bandieten, die plaats vond ln ae New Yorksche binnenstad, speelde zich af ln de onmiddellijke nabyheid van het groott Em pire State Building aan de Fifth Avenue. Dui zenden menschen, die in de omgeving aan het winkelen waren, werden er door in een paniek gebracht. De roovers waren, nadat zy een kasioopei gedood hadden en hem het geld hadden af genomen dat hy in verscheidene kantcren in de omgeving moest bezorgen, de straat opge rend. zy sprongen in een op de Fifth Avenue staande taxi. Toen de chauffeur volgens hun meening niet hard genoeg reed schoten zy hem eenvoudig neer, waarop zy de taxi verlieten, en in verschillende richtingen uiteerrencLn. Een der misdadigers geraakte in een revolver gevecht met een verkeersagent. Door een kogel getroffen stortte hij neer, doch toen de agent by hem neerknielde, richtte de gewonde zyn revolver en doodde den agent. Andere oende- leden vluchtten van de straat en renden, door politie achtervolgd, en onder voortdurend schie ten, door het gebouw Woolworth en een ander groot warenhuis op Fifth Avenue Terwyi zy zich met dreigend uitgestoken revolvers een weg baanden door het gedrang der koopers. stoven dezen onder woest angstgeschreeuw uiteen en zochten beschutting achter de toonbanken. Een der misdadigers werd in Woolworth House door politieagenten omsingeld en met den greep van een pistool door een der agenten bewusteloos geslagen. De jacht heeft den dood van een politie beambte en van een burger tot gevolg gehad. Een bandiet en nog een burger werd?n gewen a Het door de roovers buitgemaakte geld werd op de vlucht weggeworpen en ging biykbaar verloren. De Bredasche rechtbank heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen een 51-jarigen vertegen woordiger uit Loosduinen, die 13 Augustus jJ. met zyn auto te Bergen op Zoom een aantal ongelukken veroorzaakte, tengevolge waarvar. drie kinderen op slag werden gedood, terwijl een vierde zoo ernstig gewond werd, dat het korten tyd later overleed. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat de droevige serie ongevallen was te wyten aan zyri roekeloos, onachtzaam en ondeskundig rijden. Er werd in deze zaak een aantal desa una gsn als getuige gehoord, doch zy konden geen ver klaring geven voor de capriolen, die de auto van verdachte heeft gemaakt. De Officier van Justitie aeide in zijn requi sitoir, dat het niet ontdekt is, wat er e.gen,ijk is gebeurd. Hy achtte de schuld van verdachte daarom niet bewezen en vroeg vryspraak. De rechtbank vereenigde zich met dezen eisch en sprak verdachte van het ten laste gelegde vrij. De OA.C. verzoekt opneming win het vol gende: Wil men teruggave verkrygen van de Perso- neele Belasting 1941 voor opgelegde motorrij tuigen, dan dient men zulks vóór 20 Januari a.s. schriftelijk aan te vragen aan den Inspec teur der Directe Belastingen. De restitutie wordt slechts Verleend, indien de houder ge durende het geheele belasting-(kalender) jaar niet met het voertuig op den openbaren weg heeft gereden en overigens niet na afschaffing van het voertuig in dat belastingjaar weer een ander motorrytuig aanschaft. Het opgelegde voertuig wordt gedemonteerd dan wel verze geld volgens aanwyzingen van den inspecteur. In verband met eventueele vorderingen van deze opgelegde motorrytuigen, wyst de K. N. A. C. nadrukkelijk op de volgende aanwijzin gen. Het niet nakomen daarvan kan tot gevolg hebben, dat de teruggave der belasting niet wordt verleend: 1. Indien het motorrytuig werd gevorderd vóór 15 Januari: het voertuig niet op beschrij- vingsbiljet der belasting vérmeiden. Men isnj. alleen belastingplichtig, indien men het voer tuig op 15 Januari houdt. 2. Indien het motorrytuig wordt gevorderd tusschen 15 en 20 Januari: a) het voertuig op beschryvingsbiljet ver melden, ook al is de vordering geschied vóórdat het beschrijvingsbiljet wordt verzonden. b) Verzegeling (resp. demontage) van het voertuig verzoeken aan den Inspecteur Vóór 20 Januari, ook al is het voeertuig reeds ge vorderd, vóórdat het verzoek wordt verzonuen. Uit dit laatste verzoek moet n.l. blyken, dat men niet voornemens was, het voertuig in 1941 te gebruiken; c) van de afschaffing (vordering) binnen zes weken mededeeling doen aan den Inspecteur. By vordering van het opgelegde motorrytuig in het hier genoemde tydvak zal men op vol ledige teruggave van belasting mogen rekenen (dus ook over de geheele maand Januari), wan neer men in het belastingjaar geen ander mo torrytuig aanschaft. Indien de Inspecteur af- wijzend zoude beschikken, wende men zich tot het departement van Financiën. Men beware zorgvuldig de oproepingsbriefjes voor de vor dering als bewysstukken. 3. Indien het motorrytuig wordt gevorderd tusschen 20 Januari en het einde van het be lastingjaar; a) telefonisch of schrifteiyk aan den Inspec teur ontzegeling vragen, resp. ontheffing van den demontageplicht; b) indien het voertuig op de vorderingsplaats tenslotte niet wordt aangekocht en dus weer bij den houder terugkeert: direct opnieuw ver zegeling (resp. demontage) vragen by den In specteur; c) na de vordering, binnen zes weken mede deeling doen aan den Inspecteur van de af schaffing (vordering). Ook by vordering in het hier genoemde tijd vak zal men op volledige teruggave van be lasting mogen rekenen (ook over dex maand waarin de vordering plaats vond)wanneer men in het belastingjaar geen ander motor rijtuig aanschaft en men op tyd (d.wi vóór 20 Januari) teruggave heeft verzocht. Bij afwijzende beschikking van den Inspec teur wende men zich tot het Departement van Financiën onder overlegging van de oproe pingsbriefjes voor de vordering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5