De stand der Rijksmiddelen m Japansche regeering confereert met het opperbevel Nederl. arbeiders in Duitschland r Hoogere opbrengsten 1940 De mislukte aanslag op Koning Faroek Verduistering Morgenthau over de hulp voor Engeland Phillips legt te Rome een verklaring af Dover opnieuw onder Duitsche bommen Japansche pers keert zich tegen IndoChina VEREENIGDE KATHOLIEKE in Groot gevaar voor nieuwen wereldoorlog J' V Auto slipte op gladden weg Regeling Van de geestelijke Verzorging Pétain over toekomst van Frankrijk PERS VRIJDAG 17 JANUARI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten UYz ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22805 Directe belastingen Overige middelen Herbouw van Middelburg In bepaalde deelen alle ruimten voorloopig toegewezen MGR. VON GALEN NAAR HET VATICAAN De Amerikaansche exportcontrole Hoover's oordeel Geen bijzondere boodschap voor den Koning-Keizer Vader en zoon aangereden, van wie de laatste doodelijk werd gewond Dankbaar voor vandaag Indo-China de sleutel voor de geheele Japansche politiek jegens het Zuiden Weinig kans op regeling grensconflict DUITSCHE AMBASSADEUR BIJ DEN H. VADER NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voot prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Aan de gegevens over den stand der Rijks middelen per ultimo 1940 wordt het volgende ontleend. RÜ een beoordeeling van het totaal be drag der kohieren voor deze belastingen, kan in de eerste plaats met voldoening wor den geconstateerd, dat deze middelen over het gepasseerde jaar volkomen aan de ver wachtingen hebben beantwoord. Bedroeg op ultimo December 1939 het zuiver bedrag der kohieren f 133.150.782.93, thans is dit bedrag gestegen tot f 183.526.268.95 of ruim 50 millioen gulden meer. Hierbij moet echter niet worden vergeten, dat eerstgenoemd bedrag slechts betrekking had op de grondbelasting, de inkomstenbelasting, de vermogensbelasting en de verdedigingsbelasting, terwijl nu daarbij gekomen zijn de opcenten op de gemeentefondsbelasting en de winstbelasting. De grondbelasting, waarvoor geraamd was f 10.780.000, bracht f 10.865.072 op of ruim 85.000 gulden meer en kwam daarmede f 161.205 boven de opbrengst over het voorafgaande jaar. Ook de inkomstenbelasting kwam met een opbrengst van f 92.840.430 boven de raming en wel met f 3.840.430. Deze belasting bleef daar mede nog f 178.000 boven de opbrengst over 1939. De vermogensbelasting (raming 20 millioen) bracht het in 1940 tot een bedrag van f 18.806.120 of bijna een half millioen minder dan over het jaar daarvoor. Hoewel de verdedigingsbelasting met f 9.437.335 bijna 't bedrag der raming (f 9.5 millioen) na derde, vertoonde dit middel in vergelijking met 1939 echter een teruggang van ruim 1 millioen. Wat de opcenten op de gemeentefondsbelas ting betreft, welke in 1940 voor het eerst op den middelenstaat voorkwamen en waarvoor een bedrag van 29.5 millioen was geraamd, vermeldt het overzicht dat deze tot dusver f 28.803.28S hebben opgebracht. Tenslotte geeft de onlangs ingevoerde winst belasting, waarvoor nog geen ramingsbedrag was uitgetrokken, tot ultimo 1940 een opbrengst te zien van 22.774.020. Ook de totale opbrengst der overige mid delen over het jaar 1940 stemt, alles in aan merking genomen, tot tevredenheid. Natuurlijk valt het te betreuren, dat ver schillende dezer middelen als gevolg van de omstandigheden ver bij de raming ten ach ter moesten blijven, doch daarnaast stemt het tot verheugenis, dat tal van andere mid delen door een aanmerkelijk hoogere op brengst dezen achteruitgang weer hebben te niet gedaan, zoodat uiteindelijk de totale opbrengst ad f 462.244.281 de raming van 450.5 millioen met f 11.744.281 heeft over schreden Bij een beschouwing van de cijfers der mid delen afzonderlijk zien we in de eerste plaats, dat de dividend- en tantièmebelasting met een opbrengst van f 11.095.483 daarmede ruim 15.9 millioen beneden de raming bleef en 15.28 mil lioen ten achter bij de opbrengst over 1939. Het tweede middel, dat als vanzelfsprekend een grooten terugslag gaf te zien, zijn de rech ten op den invoer. Bedroegen deze over 1939 het record van f 122.755.170, thans kon de op brengst van deze rechten het niet verder bren gen dan f 80.070.711 of ruim 27.9 millioen minder dan de raming. Ook de rechten en boeten van zegel toonden een dalende tendenz. Bij een raming van 20 millioen bedroeg de opbrengst slechts f 12.647.630 of ruim f 7.35 millioen minder. Vergeleken bij 1939 was de opbrengst f 5.370.000 lager. De overige middelen, welke de raming niet konden halen, zijn: het statistiekrecht met een opbrengst van f 1.650.817 (lager f 849.182); de accijns op wijn met f 2.234.113 (lager f 65.887) de couponbelasting met f 3.960.069 (lager f 839.930); de rechten en boeten van successie met f 41.753.861 (lager f 2.246.138) en, om be grijpelijke redenen, de loodsgelden met slechts f 94.012 (lager f 705.987). Komen we thans aan de middelen, welke de raming hebben overschreden, dan dient daar van in de eerste plaats te worden genoemd de omzetbelasting, welke bij een opbrengst van f 108.945.014 met een bedrag van f 25.945 boven de raming kwam en ruim 20 millioen boven de opbrengst van 1939. Daarop volgt de accijns op tabak, voor welk middel de raming was gesteld op 36 millioen De opbrengst steeg echter, mede dank zij den ingevoerden opcenten, tot f 55.954.250, met welk bedrag deze accijns ongeveer 16.5 millioen meer opbracht dan in het voorafgaande jaar. Ook de accijns op het gedistilleerd kwam aanmerkelijk boven de raming uit en wel met ruim 12.5 millioen. De opbrengst van dit middel bedroeg f 41.527.665, hetgeen ruim 10 millioen hooger is dan over 1939. De andere middelen met een hoogere op brengst dan de raming zijn: de accijns op zout met een opbrengst van f 2.481.597 (hooger f 681.597)de accijns op geslacht met f 10.987.004 (hooger f 3.787.604)de accijns op bier met f 10.282.669 (hooger f 1.782.669); de accijns op suiker met f 59.304.356 (hooger f 304.356, doch f 1.822.485 lager dan de opbrengst over 1939) de belasting op gouden en zilveren werken met f 830.727 (hooger f 230.727), en de rechten en boeten van registratie met f 18.422.696 (hooger f 2.422.696). Wat tenslotte de opbrengst over de maand December 1940 betreft, kan worden gecon stateerd, dat deze f 42.600.447 heeft bedra gen, of ruim 5 millioen gulden meer dan de maandelijksche raming. De oorlog in Albanië. Italiaansch geschut wordt op een vooruitgeschoven post in stelling gebracht. (Foto Stapf) TOKIO, 16 Jan. (Domei) Met het oog op den internationalen toestand is opnieuw een z.g. liaisonconferentie gehouden tusschen de regeering en het opperbevel in de officieele residentie van den premier. De eerste minis ter Konoje, de minister van Binnenlandsche Zaken Hiranoema, de minister van Buiten- landsche Zaken Matsoeoka, de minister van Oorlog Tojo en de minister van Marine Oikawa vertegenwoordigden de regeering, terwijl generaal Soegijama, de chef van den generalen staf van het leger, en vice-admi- raal Kondo, de vice-chef van den generalen vlootstaf, het opperbevel vertegenwoordigden. Naar Domei bericht is er te Tokio geen offi cieel commentaar beschikbaar over de verkla ringen, die Huil Woensdag heeft afgelegd ter ondersteuning van de wet op de hulp aan En geland voor de commissie voor Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden. Diplo matieke waarnemers echter verklaren, dat er niets nieuws is in de verklaring van Huil, waarop commentaar zou kunnen worden gegeven, aan gezien zij slechts een herhaling vormt van het „praatje aan het haardvuur" van president Roo sevelt, en ook van Roosevelts boodschappen aan het Congres, welke aantoonen, dat de Vereenigde Staten opzettelijk een verwrongen uitleg geven aan den opbouw van een nieuwe wereldorde door de spilmogendheden. Hull's verklaring geeft echter kleur aan 't in omloop zijnde bericht, dat de Vereenigde Staten in samenwerking met Groot-Brittan- nië trachten een omsingelingspolitiek te voe ren tegen Japan, teneinde op te treden tegen het spooksel, dat door hun eigen verbeelding in de Stille Zuidzee in het leven is geroepen. Een zoodanige provoceerende houding van de Vereenigde Staten echter, zooals door Huil aan den dag is gelegd, dient er slechts toe een reeds ingewikkelden en delicaten in ternationalen toestand nog te verergeren. Officieele kringen alhier staan verbaasd over de voortdurend provoceerende houding van de Vereenigde Staten jegens Japan met voorbijzien van de vredelievende uitspraken van verant woordelijke Japansche staatslieden, met inbegrip van den minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka. Er wordt op gewezen, dat de funda- menteele politiek van Japan vastgesteld is door de afsluiting van het driemogendhedenpact en nooit zal worden aangetast door kritiek van der den. Voorts wordt er aan herinnerd, dat Hull's beschuldiging tegen Japan van beweerde eer zucht om het geheele westen van de Stille Zuid zee te overheerschen gebaseerd is op een ver keerd begrip van Japans bedoelingen in den opbouw van een gebied van gemeenschappelijke welvaart in Oost-Azië, hetgeen zuiver economisch is en geen territoriale bedoelingen insluit. Dezelfde kringen komen tot de slotsom, dat de koortsachtige inspanning van de Ver eenigde Staten om niet alleen Groot-Brit- tannië bij te staan, dat niet vijandelijk staat tegenover Japan, maar ook het Tsjoenking- regime, ernstig het gevaar met zich mede MILAAN, 16 Jan. (D.N.B.) De radiozender van Damascus heeft gisteren naar de Tu- rijnsche Stampa uit Beiroet meldt sen- sationeele onthullingen bekend gemaakt over den aanslag op het leven van Koning Faroek en de Koningin-Moeder van Egypte. De buitengewone ambassadeur van Koning Ibn Saoed, Chiodd, is twee dagen geleden door Faroek ontvangen, aldus dit bericht. In den loop van dit onderhoud onthulde hij de plannen van de samenzwering. Onmiddellijk daarop gaf Fa roek den militairen commandant van de stad Cairo bevel enkele Britsche officieren, onder wie een brigade-generaal, twee majoors en een kapi tein, die allen behoorden tot de in het oorlogs gebied geconcentreerde Engelsch-Australische strijdkrachten, terstond te verwijderen. De na men van twee hunner zijn reeds bekend gemaakt: Henry Mitchell en Ernest Hutchinson. Men vernam ook, dat de opperbevelhebber van de Britsche luchtstrijdkrachten in Griekenland, Daberiac, bij de samenzwering betrokken is. De golf van verontwaardiging, die deze bijna Van officieele zijde geïnspireerde samenzwering ontketend heeft, is nog versterkt door een cor ruptiezaak die vrijwel tegelijkertijd ontdekt is,. Men constateerde, dat drie sergeants zich onrecht matig 400.000 pond sterling toegeëigend hadden en hadden geprobeerd deze verduistering te ver bergen door de verklaring, dat dit bedrag door Arabieren gestolen was. De verduistering werd evenwel ontdekt. De drie sergeants zullen naar Londen gebracht en daar gevonnist worden. Ken merkend is dat een Arabier, die valsch beschuldigd was het geld geroofd te hebben, in een spoedprocedure veroordeeld en door de rechtbank terstond terechtgesteld is. Toen verleden week het kantoor van de stich ting „Herbouw Middelburg" geopend werd, vroeg men zich af, of zij, die door het gebeurde sedert Mei hun panden vernield zagen, ook werkelijk zouden toonen te willen herbouwen. Thans kan worden gemeld, dat de belang stelling der gedupeerden zeer groot is. Er blijkt een groot verlangen te bestaan tot herbouw van de winkelzaken, café's en zakenpanden. zoodat in bepaalde deelen der stad bijna alle ruimten voorloopig konden worden toegewezen en men in het voorjaar met den bouw hoopt te gunnen beginnen, brengt, het Europeesche conflict en het Chi- neesch-Japansche conflict te doen worden tot een tweeden wereldoorlog. Verder wordt gemeld, dat het Japansche ge nootschap voor dienst aan de natie een begin maakt met een reeks lezingen en vergaderingen in het geheele land met het doel het Japansche volk te doordringen van het toenemende gevaar van een conflict in de Stille Zuidzee, als gevolg van de toenemend openlijke Amerikaansche vijandigheid jegens de spilmogendheden, met in begrip van Japan. De eerste lezing over buiten landsche problemen zal op 18 Januari gehouden worden in twee zalen in Tokio, waar sprekers uit leger, vloot en genootschap het woord zullen voeren. Gelijke vergaderingen zullen in het ge heele land worden gehouden. Het regeerings- bureau voor de Inlichtingen staat de beweging bij om de openbare meening aaneen te sluiten voor steun aan de vastbeslotenheid der regeering om het doel te bereiken en een nieuwe orde in Oost-Azië te vestigen, ongeacht de offers, die een dergelijke koers zou eischen. Zonsondergang 17 Jan. 18.00 Zonsopgang 18 Jan. 9.40 Maanopkomst 23.25 ondergang 11.24 BERLIJN, 16 Jan. (D.N.B.) Z. Exc. de bis schop van Münster, Clemens graaf von Galen, zal dezer dagen naar Rome vertrekken om een bezoek aan het Vaticaan te brengen. De uitnoo- diging tot dit bezoek is, naar in kerkelijke krin gen verklaard wordt, van het Vaticaan uitge gaan. Op het oogenblik staat nog niet vast of andere Duitsche kerkvorsten aan de reis zullen deelnemen, doch dit kan als waarschijnlijk wor den aangenomen. In doorgaans welingelichte kringen alhier ge looft men niet, dat de aanwezigheid der Duitsche bisschoppen te Rome in eenigerlei verband staat met het plan van den H. Vader, te streven naar bet humaniseeren van den luchtoorlog. WASHINGTON, 16 Jan. (D.N.B.) In een ver klaring voor de commissie voor Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden heeft de minister van Financiën, Morgenthau, be toogd dat Engeland zulke omvangrijke leveran ties van de V. S. noodig heeft, omdat Amerika de eenige plek is, vanwaar Engeland leveran ties kan betrekken. Engeland beschikt evenwel niet over de noodige dollar-reserves om de in de V. S. geplaatste opdrachten te betalen. Daarom is een wet noodig die afwikkeling mo gelijk maakt van de leveranties, die Engeland zoo dringend noodig heeft. Op vragen van commissieleden beweerde de minister, dat het tegoed van Engeland in Zuid- Amerika en andere landen 3.868.000.000 pond bedraagt. Dit bedrag is van het Britsche minis terie van Financiën afkomstig en is nauwkeu rig gecontroleerd. Morgenthau wees er voorts op, dat Engeland vrijwel geen goud meer heeft op het Britsche eiland. De Engelsche goudvoorraden bevinden zich in de V. S. en verschillende andere deelen van de wereld of worden reeds daarheen overge bracht. Volgens de meening van het federale mi nisterie van Financiën, zoo verklaarde de bewindsman, kan de president op grond van de wet tot hulpverleening aan Enge land, die bij het Congres ingediend is, aan Engeland of aan andere landen zijner keuze ieder deel en zelfs de totale uitrusting van leger en vloot der V. S. afstaan, zonder daar voor aan het Congres ook maar een enkelen dollar te hoeven vragen. President Roosevelt heeft een verordening uitgevaardigd waarbij de leider van de export controle gemachtigd wordt om algemeen gel dige licenties op te stellen voor exportgoederen, die van belang zijn voor oorlogsdoeleinden en die tot dusver aan afzonderlijke controle waren onderworpen. Deze volmachten worden voor eerst beperkt tot den uitvoer naar Canada. De New-Yorksche ochtendbladen bespreken de uiteenzettingen van Huil en Morgenthau voor de commissie voor Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden. De New York Times verklaart, dat Huil een streep zet onder zijn tot dusver geldende opvattingen ten aanzien van de buitenlandsche en de economi sche politiek. De New York Herald Tribune brengt de opvatting naar voren, dat thans de Vereenigde Staten, wanneer dat nog mogelijk is, nog verder dan tot dusver uit het stadium der neutraliteit gebracht worden naar het sta dium der „non-belligerentie". New York, 16 Jan. (D.N.B.) De voormalige president der Vereenigde Staten, Hoover, heeft de commissie voor Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden in verband met het voorstel tot hulpverleening aan Engeland aangespoord terstond de aan Roosevelt te ver strekken volmachten nauwkeurig vast te stellen. In zijn brief aan de commissie wees Hoover er op, dat het voorstel hevige meeningsverschil- len onder de Amerikaansche bevolking veroor zaakt heeft, voornamelijk gelegen in den uitleg van de door Roosevelt geëischte volmachten. 1 Derhalve is het ceslist noodig, ondubbelzinnig vast te stellen, of de president Amerikaansche oorlogsschepen kan overdragen, convooien uit zenden en de Amerikaansche havens voor Engel sche oorlogsschepen openstellen; voorts of de ingediende wet de neutraliteitswetten opheft, de Haagsche Conventie ontduikt en leeningen toe staat, alvorens de Engelsche saldi uitgeput zijn. Deze verduidelijking moet in het belang van de Amerikaansche eensgezindheid en van een za kelijk debat geschieden. Daarop herhaalde Hoover zijn vroegere ver klaring, dat hij voor redelijk uitvoerbare hulp aan Engeland is, maar iedere verwikkeling van Amerika in den oorlog afwijst. ROME, 16 Jan. (D.fc.B.) De Amerikaan sche ambassadeur, Phillips, die zoojuist van een langdurig verlof te Washington in Rome is teruggekeerd, heeft aan Amerikaansche journalisten verklaard, dat hij geen bijzon dere boodschap van president Roosevelt voor den Koning-Keizer heeft meegebracht en dat hij naar Rome is teruggekeerd om zijn normale taak te hervatten. In Italiaansche politieke kringen schenkt men aan deze verklaring groote aandacht, omdat hiermede, zoo constateert men, de nieuwste En gelsche propagandamanoeuvre door de meest be voegde zijde is tegengesproken. In dezelfde Ita liaansche kringen herinnert men er in dit ver band aan, dat de vijandelijke propaganda zich op het oogenblik bij voorkeur met Italië bezig houdt en daarmede kunstmatig den indruk wil wekken, dat de toestand in Italië moeilijk begint te worden. Van deze volkomen verkeerde ver onderstelling uitgaande, heeft men de laatste weken een geheele reeks propaganda-manoeu vres kunnen waarnemen, welke begonnen is met een redevoering van Churchill op 19 December. Al deze manoeuvres, zoo betoogt men hier, zul len in Italië niets dan een fiasco opleveren, want Italië is vastbesloten den oorlog aan de zijde van zijn bondgenoot Duitschland tot de eind overwinning voort te zetten. Dit blijkt ook dui delijk uit de verklaring van den jongsten Ita- liaanschen ministerraad. Een besteller van de Etos-Coöperatie, V. uit Gestel, reed met zijn bakfiets over den Bosch- dijk te Eindhoven en liet zich daarbij helpen door zijn 14-jarigen zoon, die duwde. De be stuurder van een auto, die het tweetal achterop reed, trachtte uit te wijken, doch slipte door de gladheid en reed beide menschen aan. Het gevolg was, dat de vader uitwendige kneuzin gen opliep en dat de ijlings ontboden dokter bij den zoon een gecompliceerde beenbreuk vaststelde. De beide slachtoffers moesten per ziekenauto naar het ziekenhuis aan den Aal- sterweg worden gebracht, waar de jongen later aan de gevolgen is overleden. Na langdurige onderhandelingen met het kerkelijk gezag hier te lande en de Neder - landsche autoriteiten van Sociale Zaken, is het R. K. Werkliedenverbond er in geslaagd een regeling te treffen voor de godsdien stige verzorging van de Ned. Katholieke arbeiders die in Duitschland werken. Volgens de jongste gegevens moet het totaal aantal Ned. arbeiders in Duitschland op het oogenblik ongeveer 80.000 bedragen, w.o. 25.000 z.g. grensarbeiders, die of eiken avond of eens per week naar hun haardsteden in Nederland kunnen terugkeeren. In overleg met Z. H. Exc. den Aartsbis schop zijn bereids twee paters Carmelieten voor de verzorging van de geestelijke belan gen der Ned. katholieke arbeiders in Duitschland aangewezen, n.l. de weleerw. paters Ewald Rüther en Salvator v. d. Hurk. Het wachten is nu nog slechts op de toestem ming van de bevoegde Duitsche instanties, van wie men verhoopt, dat zij spoedig zullen beslis sen, dat tegen uitzending van deze priesters geen bezwaren bestaan. BERLIJN, 16 Jan. (D.N.B.) Duitsche duik bommenwerpers hebben, naar het D.N.B. verneemt, ook vandaag een aanval op het station van Dover ondernomen. De bommen troffen doel. Naar het D.N.B. in aanvulling op het weer- machtsbericht van heden verneemt, heeft het Duitsche luchtwapen ondanks hevige sneeuw stormen op 15 Januari boven het Britsche eiland een groote bedrijvigheid ontplooid. Met groot succes is Midden-Engeland aangevallen. Moto ren- en automobielfabrieken zijn daar met merkbaar resultaat onder vuur genomen. Ook andere voor den strijd belangrijke doelen, vooral machinefabrieken, zijn door vliegtuigen met bommen bestookt. De groote rangeerstations in Dover, die voor het havenverkeer van groot belang zijn, hebben zooals reeds in een deel onzer vorige oplage is gemeld in het middelpunt van den zwaren aanval gestaan. Verscheidene treffers zijn waar genomen. Voorts kon men tot in verren omtrek branden waarnemen in opslagplaatsen en lood sen. In Zuidoost-Engeland zijn troepenkampen en oefenterreinen aangevallen en krachtig on der vuur genomen. Verder zijn, volgens de bij het opperbevel van de weermacht ontvangen berichten, op 15 Januari drie vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. Aan Duitsche, zijde zijn geen verliezen geleden. Volgens een bericht uit Genève hebben de Engelsche posterijen zich voor de eerste maal sedert het begin der groote luchtaanvallen ge noodzaakt gezien, aanwijzingen te geven voor de bestelling van poststukken, gericht aan de Lon- densche zaken, die na den jongsten hevigen luchtaanval op de city geen postadres meer heb ben. Hun wordt verzocht, de post af te halen bij de afdeeling posterestantezendingen van het hoofdpostkantoor. De ondernemingen moeten zoo spoedig mogelijk een nieuw postadres en te vens haar oude telefoonnummer opgeven. De Engelsche minister van Veiligheid, Mor rison, heeft een verordening uitgevaardigd dat alle Engelschen tusschen 16 en 60 jaar, zoowel mannen als vrouwen, opgeroepen worden voor den brandwachtdienst. Het zou in dit geval aan gegoeden niet geoorloofd zijn menschen te huren om dezen dienst van hen over te nemen. De brandwachts moeten, naar Associated Press meldt, 48 urn: per maand zonder vergoeding dienst doen. Volgens een bericht in de Daily Mail heeft het gemeentebestuur van Southampton thans zelf de taak op zich moeten nemen, te zorgen voor warme winterkleeding voor 110.000 burgers der stad. De meeste hunner hadden bij de groote branden, die na de jongste Duitsche luchtaan vallen waren uitgebroken, hun geheele garderobe verloren. Tegelijkertijd werden echter ook, naar het blad meldt, reusachtige voorraden stoffen en kleedingstukken in de magazijnen vernield. Dientengevolge werden aldra de nog gespaard gebleven zaken door kooplustigen bestormd, en daar waren de voorraden natuurlijk in een oog wenk verdwenen. Het stadsbestuur heeft eerst langdurig met de regeering onderhandeld. Daar deze onderhandelingen evenwel te lang duurden, heeft de stedelijke overheid midden Januari be sloten, door een eigen actie voor de noodige war me winterkleeding te zorgen. PARIJS, 16 Jan. (D.N.B.). Maarschalk Pétain heeft den correspondent van de New York Times te Vichy een interview over den toestand in Frankrijk verleend hetwelk in de Parijsche pers verschijnt. Pétain verklaart o.a. dat de nieuwe Fransche revolutie aanstuurt op een breuk met het verleden en herstel van de collectieve disci pline, arbeidsprestaties, een gezond gezin en vaderlandsliefde. De revolutie meldt zich pas aan, zij ontwikkelt zich met den tijd en zal haar voleinding vinden in de harmoniseering van de sociale omstandigheden, in herstel van de ze kerheid en in de waardigheid van den doeren en arbeidersstand. De organisatie van het nieuwe continent is het noodzakelijk gevolg van den huidigen oorlog. Frankrijk poogt aan deze continentale organi satie mede te werken in de hoop op een duur- zamen vrede in Europa en in de wereld. Ook wees Pétain nadrukkelijk op de moeilijk heden, die als gevolg van de Engelsche blok- kademaatreg^len in Frankrijk ontstaan znjn. Elke mensch heeft zoo z'n gewoon ten en gewoontetjes. Daar hoeft hij zich niet voor te schamen, inte gendeel. het accentueert z'n persoon lijkheid. Nu hebben huisvrouwen over 't al gemeen heel weinig tijd om in zich zelf te keeren en bespiegelingen te houden; en zoo was er een huis vrouw, die de gewoonte had, des avonds, wanneer de kinderen rustig onder de wol lagen en haar echtge noot, voldaan na zijn dagtaak, achter krant en pijpje zat, boven den kou- senmand wat lichte bespiegelingen te houden over den dag. die aan 't af- loopen was. En wel, deed ze dat op de volgende manier: ze zocht voor zichzelf of ze twaalf feiten soms kleine en onbeduidende, maar die in 't leven van een huisvrouw hun ge wicht in de schaal leggen kon op sommen, waar ze dankbaar voor ivas. En het merkwaardige is, dat 't haar altijd lukte, het' dozijn vol te krijgen, ook in dezen tijd. mis schien wel: juist in dezen tijd! Een gevoel van dankbaarheid voor het daagsche, voor het „gewone", dat we eiken dag in ons gezinsleven maar accepteeren, houdt in ons hart eigen lijk een winterslaap. Het is goed. dal af en toe eens wakker te schudden. De gewoonte van die eenvoudige huis moeder was er zeker een, die tot haar innerlijk geluk bijdroeg. TOKIO, 16 Jan. (Domei). In een hoofdarti kel waarschuwt de Jomioeri Sjimtoen tegen vertraging van de loopende Fransch-Japansche besprekingen ten aanz.en van Indo-China, welke aan antd-japanschg derde mogendheden de gelegenheid zou geven om te trachten de be sprekingen te doen mislukken. Het blad dringt er bij de regeering op aan de besprekingen te bespoedigen. Tevens wijst het blad er op, dat de houding van Japan ten aanzien van de kwestie der toe nemende verdrukking der inboorlingen in Indo-China beschouwd moet worden als de sleutel voor de geheele Japansche politiek jegens het Zuiden. De Nitsji Nitsji Sjimboen schrijft, dat de tijd voor spreken over de Japansche politiek jegens Zuidoost Azië voorbij is en dat het sta dium van het handelend optreden is geko men. Het blad verklaart; „De wijze, waarop onze politiek jegens Indo-China wordt verwe zenlijkt zal een ernstige beteekenis hebben" voor de 23 millioen Indo-Chineesche inboorlin gen, die thans duchtig geëxplodeerd worden door 30.000 Franschen. De inboorlingen hebben niet alleen hun vrijheid en geluk verloren, maar zijn bezig aan een rassenverval door de Fransche verdrukking. Het blad spreekt de hoop uit, dat de Fransch-Japansche onderhande lingen ten slotte toch bevredigend voor Japan zullen verloopen en verklaart, dat de tijd met verdaan kan worden met besprekingen alsof het vredestijd was. De Jomioeri Sjimboen wijst er op, dat er toenemende teekenen zyn, dat Neder- landsch Indië economisch overheerscht wordt door Engeland en Amerika. Voorts worden de verdedigingswerken van Hong kong en Singapore versterkt, zoodat het niet overdreven is te zeggen, dat Japan volkomen omsingeld is door Engelsch-Ame- rikaansche invloeden. Het blad besluit dat „Japan moedig voorwaarts moet gaan om den eenigen weg uit de moeilijkheden te zoeken." Het groote verschil in opvattingen tusschen Thailand en Fransch Indo-China over de fun- damenteele voorwaarden, waarop het grensge schil zou kunnen worden geregeld, blokkeert naar men gelooft de mogelijkheid om de grens gevechten te staken. Aldus meldt Domei uit Bangkok. Thailand houdt nog steeds vast aan aanvaarding door Frankrijk van zijn eischen, n.l. ten eerste aanwijzing van de Mekongrivier als grens en ten tweede teruggave van de gebie den van Luangprabang en Pakse, die door Frankrijk in 1907 werden ingenomen, als voor waarde voor de ratificatie door Thailand van het nonagressiepact, dat 12 Januari 1940 ge sloten werd. Thailand is bereid deel te nemen aan een gemengde grenscommissie, zoodra Frankrijk deze eischen zal hebben ingewilligd. Frankrijk daarentegen is alleen-fiereid te spre ken over de kwestie van de Mekong als grens, maar weigert vierkant de gebieden van Luang prabang en Pakse terug te geven. Gezien dit fundamenteele verschil in standpunt, waarbij beide partijen krachtig in hun houding volhar den, achten plaatselijke waarnemers het weinig waarschijnlijk, dat spoedig een gemengde com missie voor grensafbakening zal bijeengeroepen worden, tenzij een van beide partijen haar hou ding herziet. VATICAANSTAD, 16 Jan. (Stefani) Z. H. de Paus heeft den Duitschen ambassadeur bij het Vaticaan in particuliere audiëntie ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1