De gebeurtenissen in Thailand en Fransch Indo-China rjrmiiïurwïWi Ir. Hopster acht de bereikte eenheid van blijvenden aard V 5^(rR) Niet-aanvals-verdrag Chili—Bolivia Stuka's vallen opnieuw de Illustrious aan Kernachtig woord over het jeugdvoetbal V\ METALEN ENTRALE VERWARMING VRIJDAG 17 JANUARI 1941 Groote mogendheden op den achtergrond Economische verhoudingen spelen belangrijke rol Berlijn en Zuidoost-Europa Amerikaansche uitvoer naar Martinique beperkt Kerkelijk leven Conferentie der Canadeesche provinciale regeeringen Na vijf maanden Voetbalfusie: t öh^k m1-... Hauoï V xiMahdalav. C?IM Ifoell&ta&il vlicHTUUÉ? Uehzad Bis "W Bejrab 15- I' f\\c?ansc w '-«v S A,^M oo^ '«nro-cuina vAC N y J) MouLmeiw 5IAM MALAVA [ehg] j O SINGAPORE. k-°^ - r n p De geruchten rondom de figuur van Laval ASTURIAS SCHOND ZONE VAN URUGUAY Mendoza kon tot nu toe de reis voortzetten \7: PHILIPS wmm a. OA50 r n i l i r o Audiëntie ORGANISATIE VAN HET AGRARISCH FRONT Ziekenfonds- en Ziekenhuis- verplegingswezen Nat. Techn. Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam Lijk opgehaald UIT DE STAATSCOURANT Notariaat Rechterlijke macht BILJARTEN Kampioenschap hoofdklasse klein biljart WIJ LUISTEREN NAAR Zaterdag 18 Januari ZUURSTOF, STIKSTOF EN LUCHT DELFT Kv/AHG-T5JOE AÏPHOHG *'AH OEUGTSJOE [EkGEUScW-lNDi ÜMHGPtfABAU I NAKI N0HGl<V.i - Utarapita V O (Pe.TC.HABU IT5AU UkOK) EMCRAt ^S>l^RAriE "hqm-PeUïJ^^ (jOLF n **L^BÓAKS0W VA. KI KOR AT D&KIGkÖW TAvoy PRAK COC/U IW- CUIWA NAGOR-SRiPUAMASA B0NGIO.A(SlueORA) G?0CGES1{ <7 A/ AKwaU Loempoep Meda SERAWAK PohtiauaK Geeus VAwTHAiLAND^-r-^SPooowEGeu UooFDPLAATSEUPROviWGIE QPEHZEM Bij het vestigen der nieuwe orde in Oost- Azië hebben de Japanners tot dusver nog de minste moeilijkheden ontmoet in Thai land en Fransch Indo-China. De onderhan delingen om deze gebieden in de „sfeer van gemeenschappelijken welstand" in te scha kelen, verliepen weliswaar niet altijd zon der wryving en zijn ook nog niet zonder slag of stoot tot een goed einde gebracht, maar zoowel in Thailand als in Fransch Indo-China valt een streven te bespeuren, met den grooten nabuur Japan tot een goe de verhouding te komen. Politieke doeleinden spelen bij de onderhandelingen nauwelijks een rol. De betrekkingen worden geregeld door de wederzijdsche behoeften, voorname lijk op economische basis. Aldus begint een artikel over Thailand in het jongste num mer van het Duitsche weekblad „Das Reich". Het duideijjssc is daarbij de lijn Thailand— Japan. Beide lanuen heoben een jaar geieoen een vriendschapsverdrag gesloten, waaroij zij overeen kwamen, eikanaei inlichtingen te ver strekken over kwesties, welke zoowel Thailand ais Japan mteresseeien. Ket verdrag kwam on geveer terzelfder tijd tot stand ars het non agressiepact dat tusschen Thauand, Engeland en Frankrijk werd afgesloten; eenter werd des tijds reeds naar voren gebraent, dat het vriend schapsverdrag eigeniijK meer beteekende aan liet non-agitssiepact, dat oerhaive de betrek kingen van Thauand tot Japan nauwer waren aan die van Thailand tot Engeland en Frank rijk. Sindsdien heeft Japan oen nieuwen gezant in Bangkok benoemd en Thailand heeft enkele missies naar Japan gezonden, die aile min of meer uit militairen waren samengesteld. In- tusschen is het verdrag door beide landen ge ratificeerd. Een wanklank in de wederzijdsche betrek kingen werd de laatste maanden slechts een- maai gehoord, toen namelijk met vrij groote zekerheid tegen emde November verluidde, aat Engeland en Amerika Bangkok tot een bond genootschap trachtten over te halen en hier bij hadden verlangd dat Thauand steunpunten zou ai'staan in ruil voor een leening. Bij wei gering dreigden zij de financiën en het econo misch leven van Thailand te zullen ondermij nen. De berichten hadden waar kunnen zijn en het feit, dat slechts langzaam een dementi volgde, zou een bewijs hebben kunnen zijn, dat er een kern van waarheid in stak. Nadat echter de Japansche regeering onverbioemd te kennen had gegeven, dat zulk een verbond de betrek kingen tusschen Thailand en Japan moest ver slechteren, kwam uit Bangkok een volledig de menti. Sindsdien zijn de betrekkingen weder zóó rustig geworden als bevonden zij zich heele- maal niet in dezelfde atmosfeer als de andere Oost-Aziatische betrekkingen. De betrekkingen van Fransch Indo-China tot Japan werden in de eerste helft van 1940 over schaduwd door het feit, dat over Fransch Indo- China vrij groote wapen- en munitietransporten hun weg naar Tsjoengking vonden voor het leger van Tsjang Kai Sjek. Na de Fransche nederlaag in Europa werden zij zeer snel, zij het ook niet zonder reacties, vreedzaam-vriend- schappelijk. De Franschen voelden na hun Europeesche nederlaag, dat hun politiek in Oost-Azië niet meer een politiek van groote gestes, maar een politiek van het zich voegen in de Oost-Aziatische ruimte moest zijn. Zij stemden daarom toe, dat de wapen- en munitie transporten naar Tsjoengking ophielden, ver leenden na eenige aarzeling hun goedkeuring aan het instellen van Japansche controle voor het verkeer naar China en sloten tenslotte, nadat de gouverneur-generaal, generaal Ca- troux, door admiraal Decoux was vervangen, met de Japanners een verdrag, dat den Japan ners eind September toestond, Noord Indo- China, als operatiebasis tegen Zuid-China, Joen- nan en de Birma-route, te bezetten. De Japan ners konden daarop Nanking ontruimen, de Birma-route van Fransch Indo-China uit ver storen en de wapentransporten van Engeland en Amerika over Mandalay-Laschio van neu traal grondgebied uit verhinderen. Bezet werd daarbij slechts Noord Indo-China (Tonking) be nevens Hanoi en Haiphong tot Joennan aan de grens van Kwangsi. Aan deze tegemoetkoming van Decoux was evenwel een oproep om Engelsche en Ameri- kaansche hulp tegen Japan voorafgegaan. Eerst toen deze uitbleef kwam het verdrag tot stand, dat door Decoux en de autoriteiten in Noord Indo-China loyaal werd nagekomen, maar door de autoriteiten in Zuid Indo-China heftig be streden werd. Zuid Indo-China werd de verza melplaats van alle tegen Viphy opereerende elementen, die weliswaar niet openlijk rebel leerden, maar wel daar saboteerden, waar het zonder gevaar ging. Decoux moest herhaaldelijk ingrijpen om de anti-Japansche agitatie van in Zuid Indo-China wonende aanhangers van Tsjang Kai Sjek te verbieden. Daarbij bleek, dat zijn gezag in Zuid Indo-China geenszins algemeen erkend werd. Thans is hy bezig den Brltsch-Amerikaan- schen invloed in Zuid Indo-China definitief te breken en de aanhangers van De Gaulle te on derwerpen. Of hem dat gelukt, moet de toekomst leeren. In ieder geval zijn de Japanners in Zuid Indo-China niet geland en hebben daar niets bezet; zij letten er echter scherp op, dat de Engelschen en de Amerikanen niet het belang rijke gebied dat aan Singapore grenst, in hun macht krijgen. Op 't heele schiereiland van Achter-Indië wordt de situatie thans bemoeilijkt door den in de laatste maanden uitgebroken strijd over den loop der grens tusschen Thailand en Indo- China. De Thailanders, die zich nooit accoord verklaard hadden met de grenzen, die tusschen Thailand en Indo-China getrokken waren en die de annexatie van Kambodsja en alle andere Westelijk van de rivier de Mekong gelegen Indo-Chineesche gebieden tin de vorige eeuw) als roof beschouwen, zagen bij de ineenstorting van Frankrijk op de Europeesche slagvelden de kans schoon om hun vroeger gebied terug te winnen. Eerst door diplomatieke eischen, ver volgens door massa-demonstraties en tenslotte door grensincidenten werd de situatie tusschen Thailand en Indo-China langzamerhand zóó ge spannen, dat eenige weken geleden de eerste schoten gelost werden. Sindsdien gaat er nau welijks een week voorbij zonder dat een schen ding der wederzijdsche gebieden door bombar dementen gemeld wordt en zonder dat troepen oprukken, dorpen worden aangevallen en men- schen gedood worden. In elk ander werelddeel zouden zulke incidenten reeds lang op een oor logsverklaring zijn uitgeloopen. Omdat hier echter niemand, behalve Thai land, bij een conflict geïnteresseerd is, aldus concludeert Das Reich, en Thailand ook weet, dat zijn eischen zonder een openlijk conflict dezelfde aandacht bij een definitieve regeling zuilen vinden als na een onzekeren oorlog in de jungle, blijft het bij incidenten en geen enkele der achter de geïnteresseerde partijen staande mogendheden behoeft het tooneel openlijk te betreden. De strijd wordt daarom op het oogen- blik nog beheerscht door de juist thans begin nende onderhandelingen over nieuwe handels overeenkomsten tusschen Japan en Fransch Indo-China, waarvoor behalve een Fransch Indo-Chineesche missie .ook een uit vier perso nen bestaande delegatie uit Vichy te Tokio is aangekomen. De economie en niet de politiek regeert op het oogenblik nog en de gelijkstelling van Japan als handelspartner van Indo-China met het moederland Frankrijk is belangrijker dan iedere grensregeling. LA PAZ, 17 Jan. (D.N.B.) De ministers van Buitenlandsche Zaken van Chili en Bolivia hebben gisteren een nie -aanvalspact tusschen de beide 1:nden onder.eekend. In de overeen komst wordt verklaard, dat de beide regeerin gen zoowel aanvalsoorlogen onder elkander als ook die van een verdragspartner met andere staten beschouwen als verwerpelijk. Eventueel opduikend - oneenigheden of conflicten tusschen de beide landen zullen uitsluitend door vreed zame maatregelen worden opgelost, zoos Is die in de internationale, door Chili en Bolivia on- dertcekende verdragen opgenomen zijn. Voorts stellen de beide regeeringen in het verdrag he beginsel der niet-erkenning van door geweld tot stand gekomen gebiedsinlijvingen. Ten slotte verplichten de beide partijen zich om zich niet e mengen in de binnenlandsche of buitenig ndsch. aangelegenheden van elkander. De beide ministers hebben verder een proto col onderteekend, volgens hetwelk ter voor bereiding vsn een nieuw ChileenschBolivi- aansch economisch verdrag een gemengde com missie in het leven zal worden geroepen. Ten slotte werd nog een overeenkomst aangegaah be reffende de uitwisseling van professoren en voor een beurs studeerende studenten. BERLIJN, 17 Jan. (D.N.B.). Het Engelsche vliegtuigmoederschip Illustrious, waaromtrent de Engelsche berichtendienst meldt, dat het weliswaar teekens vertoont van den zwaren slag in de Middeilandsche Zee, maar toch een haven aan de Middeilandsche Zee is binnenge kropen, is, naar het D.N.B. verneemt, in den loop van gisteren wederom door Duitsche duik bommenwerpers aangevallen. Er werden vol treffers gepiaatst, n.l. een bom van zwaar ka liber en twee bommen van gemiddeld kaliber. Het staat thans naar de opvatting van be voegde Duitsche kringen ondubbelzinnig vast, dat het de Ffitsche admiraliteit niet meer zal gelukken om de Illustrious in den loop van dezen oorlog nog strijdvaardig te maken en in dienst te nemen. Naar het D.N.B. verneemt van welingelichte militaire zijde, is bovendien een stoomschip door een bom van het zwaarste kaliber getrof fen. Ondanks den krach'igen afweer Is van dezen aanval slechts één Duitsch gevechtsvlieg tuig tot dusver niet teruggekeerd. BERLIJN, 17 Jan. (V. P. B.) Te Berlijn schijnt men er niet veel voor te voelen, om op de geruchten en combinaties in te gaan, be treffende nieuwe Duitsche plannen op het ge bied van strategie en diplomatie. Men ziet hier in een poging van de Londensche propaganda, om wat meer te weten te komen omtrent de po litieke en militaire plannen van Duitschland. Wanneer de situatie in het Zuid-Oosten het middelpunt van deze geruchten vormt, dan be schouwt men zulks als een bevestiging van het feit, dat Engeland klaarblijkelijk hier met de militaire actie der asmogendheden rekening houdt. Omtrent de werkelijke verhouding tus schen Duitschland en de Donau- en Balkan- staten behoeft geenerlei twijfel gekoesterd te worden, daar deze met de vereischte duidelijk heid is vastgelegd. Men is te Berlijn niet ge neigd, de vriendschappelijke relaties met de Zuid-Oostelijke landen van Europa onder den invloed van zulke geruchten onnoödig gecom pliceerder te maken. Ook omtrent de FranschDuitsche situatie werden er te Berlijn geen nieuwe mededeelin- gen gedaan. Een wijziging in den stand der FranschDuitsche verhouding wordt derhalve niet verwacht. Toegegeven wordt alleen, dat de verhouding tusschen beide landen nog niet veel verder gekomen is sedert de kabinetswijrig ng en het heengaan van Laval. Derhalve wordt' er in de Wilhelmstrasse telkens weer od gewezen, dat de wapenstilstand de basis blijft voor de toekomstige houding tusschen Duitschland en Frankrijk. Nieuwe combinaties dienen met de vereischte voorzichtigheid behandeld te worden. FORT DE FRANCE (Martinique), 16 Jan. Gouverneur Robert heeft bekend gemaakt dat het ministerie van Financiën der Ver. Sta:en de waarde van den uitvoer naar West-Indtë heeft beperkt tot 600.000 dollar, in vergelijking met 2.5 millioen dollar in normale tijden, aldus meldt United Press aan haar bladen. De gouverneur verklaarde verder dat er ge brek aan meel zou komen. De algemeene ver ontrusting welke door de handelwijze van de Ver. Staten is ontstaan, blijkt uit de protest brieven die door kooplieden en ambtenaren naar Washington zijn gezonden. Inmiddels heeft men met Argentinië en Bra zilië onderhandelingen aangeknoopt over de le verantie van de noodzakelijke levensmiddelen. MONTEVIDEO, 16 Jan. (D.N.B.) De re- geering van Uruguay heeft thans officieel vastgesteld, dat het Engelsche oorlogsschip Asturias, dat het Fransche vrachtschip Men doza heeft opgebracht, hierbij de neutrali- teitszone heeft geschonden. De minister van Buitenlandsche Zaken van Uruguay heeft reeds den Engelschen gezant opmerkzaam gemaakt op den ernstigen Invloed welke dit feit op de bestaande betrekkingen tusschen de regeeringen van Uruguay en Engeland kan hebben. Naar verluidt, heeft de Engel sche gezant hierop beloofd, zich met het Foreign Office in verbinding te zullen stel len. Zooals verder wordt bericht heeft een Engelsch militair vliegtuig, dat tot de in Amerikaansche wateren opereerende Engelsche scheepseenheden behoort, In de buurt van Punta del Este een noodlanding gemaakt. De vliegers weigerden mede te deelen, tot welke eenheid zij behoorden. yolgens te Montevideo in omloop zijnde geruchten zou behalve de Asturias nog een schip, genaamd Cumberland, in de wateren van de La Plata opereeren. De Mendoza be vindt zich thans langs de kust op weg naar Brazilië. De Asturias zou het schip op een afstand van tien mijl achtervolgen. De oor logsbodem wordt door het kustwachtschip Salto van Uruguay In de gaten gehouden. Men neemt aan, dat de Mendoza inmiddels de wateren van Brazilië bereikt heeft. De Philips „PhiliShave" 6 is het eenige electrische droogscheerapparaat, uit gerust met ZES stalen scheerbeitels, dat den stug- sten baard in record-tempo wegneemt. Uitgerust met nieuwen, speciaal ont wikkelden motor. Het eenige apparaat met huid spanner en ronden kop. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal morgen en Zaterdag van de volgende week geen audiën tie verleenen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Dinsdag en Woensdag audiëntie verleenen. (Van onzen Haagschen redacteur). In een bijeenkomst op het kantoor van het Agrarisch Front te Den Haag hebben de Ueeren mr H. Reydon, G. Ruiter en J. Bospoort eenige mededeelingen gedaan over de nieuwe organi satie van het Agrarisch Front. Zooals oekend, is dit een samensmelting van het Boerenfront der N.S.B. met de Friesche organisatie Land bouw en Maatschappij. Medegedeeld werd, dat de nieuwe organisatie niet op fascistischen. d.w.z. corporatieven grond slag is gebouwd, maar op nationaal sociaiis- tischen. Zij bedoelt een voorbereiding te zijn van den Rijksvoedingsstanü, gelijk aan de Duitsche Reichsnahrstand De aangeslotenen worden op tweeërlei wijze georganiseerd en wel naar hun stand en naar hun vak. De vak-organisatie is, zoo werd medegedeeld, practisch zeer ver ontworpen: het land wordt verdeeld in gouwen streken en buurten. Daardoor zal men de vaktechnische vraag stukken van beneden naar boven kunnen bren gen, terwijl eventueele maatregelen van boven naar beneden snel kunnen worden doorgevoerd. Het adviseerend en het uitvoerend lichaam is op die manier hetzelfde. De landelijke toporganisatie zal In Den Haag gevestigd zijn. De vakgroepen vallen ln drie groote agglomeraten uiteen: de bodembewer king, de veeteelt en de handel en industrie van den landbouw. NEW YORK, 16 Jan. (D.N.B.). De Cana deesche ministerpresident Mackenzie King, heeft gisteren, zoo wordt uit Ottawa gemeld, de con ferentie der Canadeesche provinciale regeerin gen gesloten zonder dat het hem is gelukt een heid te bereiken ten aanzien yan de problemen, die onderwerp van de besprekingen hebben ge vormd. De ministerpresidenten van de provin cies Ontario, Alberta en Britsch Columbia we zen het voorstel van de regeering af, dat hier op neerkwam, dat de betaling der provinciale schulden en der werkloozenondersteumng zou overgaan op de regeering van het Dominion, terwijl de ontvangsten uit de inkomstenbelastin gen en de successierechten door de provinciale regeeringen aan Ottawa zouden worden afge dragen. Mackenzie King sprak in zijn slotwoord de vrees uit, dat de afwijzing van de regeerings- voorstellen door drie provinciale premiers uit gelegd zou kunnen worden als een gebrekkige eenheid of als een breuk met de Canadeesche regeeringspolitiek. Voor het uiteengaan der con ferentie dreigde de minister van Financiën Ils- ley, dat een besnoeiing der belastingontvang sten van de provincies zou volgen, wanneer de regeeringsvoorstellen niet zouden worden aan genomen. De Centrale raad voor het ziekenfonds- en ziekenhuisverplegingswezen, omvattende de bij den Centralen bond van ziekenfondsen aange sloten ziekenfondsen en de vereenig ngen voor ziekenhuisverpleging, aangesloten bij de Fede ratie van vereenigingen voor ziekenhuisverple- g ng in Nederland, met totaal ruim 1.500.000 verzekerden, heeft dezer dagen het verslag over de verrichtingen in het verslagjaar 19391940 doen verschijnen. Uit dit verslag blijkt, dat de Centrale raad zich ten aanzien van de instelling van een Ziekenfondsraad met een adres tot den nrnis- ter van Sociale Zaken heeft gewend, waarbij uitgesproken werd, dat het volgens den Cen tralen raad in het belang van de volksgezond heid was, wanneer een Ziekenfondsraad met een adviseerende en bemiddelende taak zou worden ingesteld. Een regelmatig contact met de regeer: ngs- autoriteiten maakte het mogelijk, de belangen van de onderling beheerde ziekenfondsen en ziekenhuisverplegingsvereenigingen op doel treffende wijze te behart'gen. Het verslag besluit met te constateeren, dat de samenwerking van deze beide groote lande lijke organisaties heeft bewezen, in een be hoefte te voorzien, welke zich op het terrein van het ziekenfonds- en ziekenhuisverplegings wezen bewegen. Het bestuur van 't Nationaal Technisch In stituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rot terdam heeft tot wederopbouw besloten volgens ontwerp van het architectenbureau ir. A. van der Steur. Door grondruil met de gemeente heeft het een terrein naast de tunneltraverse aan de Rochussenstraat verkregen. Na onderhandsche aanbesteding is de bouw opgedragen aan de N.V. Aannemings Mij v/h H. P. Voormolen te Rotterdam. Sinds half December werd te Roermond ver mist de 60-jarice heer E. Pauli. Men vermoed de, dat hem een ongeluk was overkomen. Donderdag vond men het stoffelijk overschot vastgevroren in het Ijs van de Roer, De politie heeft het stoffelijk overschot ge borgen. Aan W. Wachter is, op zijn verzoek, met in gang van 23 Januari 1941. eervol ontslag ver leend als notaris te Sassenheim. Aan mr. D. G. Kortenbout van der Sluys is, op zijn verzoek, met ingang van 18 Januari 1941, eervol ontslag verleend als rechter in de arrondissementsrechtbank te Leeuwarden, on der dankbetuiging Voor de in rechterlijke be trekkingen bewezen diensten. Zijn tweede interview dat collega van E(mmenes), redacteur van De Sportkroniek, had over den gang van zaken in flen Ne- derlandschen Voetbal Bond, gaf ir. Hepster, oud-voorzitter van den I.V.C.B. gelegenheid zijn gedachten over den nieuw gescnapen toestand uiteen te zetten. Ir. Hopster, die, zooals men zich zal herinneren, voorzitter was van de reorganisatiecommissie, welke destijds in het katholieke kamp naar een hechtere eenheid streefde, gaf ook hier uiting aan zijn levendige voldoening over de fusie der bonden. Ik ben altijd voor eenheid in de Neder- landsche voetbalwereld goweest en het is mijn vaste overtuiging, dat ze er op den duur toch gekomen zou zijn. Alleen is ze nu door de om standigheden verhaast. En is de fusie naar uw meening op de juiste wijze tot stand gebracht? Van den aanvang af hebben de vertegen woordigers van de voormalige voetbalorgar.isa- ties in samenwerking met de overgroote meer derheid van de leiders met een zeker enthou siasme gewerkt aan de tot standkoming van den N.V.B. op hechte grondslagen. Het aantrekke lijke van het werk en het slagen daarvan is m.i. voor een zeer groot deel te danken aan de vol ledige vrijheid, zij het dan onder invloed van de tijdsomstandigheden, zonder echter impera tieve voorschriften van welke zijde dan ook, waarin de beslissingen ten opzichte van de fusie genomen zijn. Deze vrijheid heeft ook een gun- stigen invloed gehad op het versterken van het vertrouwen ten opzichte van elkaar. Am een maal dat vertrouwen en het elkaar oegrijpen wederzijds vast geworteld is en wij gaan al heel aardig dien kant uit, zal er m.i. geen enkele reden zijn om op den ingeslagen weg terug te keeren. U bent dus ook van meening, dat de fusie van blijvenden aard zal zijn. Inderdaad. Natuurlijk heeft ieder van de voormalige bonden in het beiang van de fusie min of meer groote offers moeten brengen. Het spreekt dus-wel vanzelf, dat er nog altijd men- schen zijn, die den ouden toestand van hun bond heel graag hersteld zouden zien. Toch ge loof ik stellig op grond van informaties links en rechts, dat als men met behoud van de oorspronkelijke fusievoor- waarden op dezelfde wijze als totdusver blijft doorwerken, er geen sprake van zal zijn, dat een ook maar eenigszins belangrijk percen tage er voor te vinden zou zijn naar de oude toestanden terug te keeren. De katholieke clubs zijn dus ook tevreden over de wijze waarop in den nieuwen bond haar belangen behartigd worden? De wijze waarop de vereenigingen haar godsdienstig-zedelijke en ideëele belangen wensehen te behartigen, is volkomen vrij gelaten. De erkenning door den nieuwen bond van het bestaansrecht van de confes- sioneele vereenigingen en de fusie-overeen komsten ten aanzien van de indeeling van de competities voor de junioren en voor het lagere voetbal waarborgen overigens een vruchtbare samenwerking in één enkelen bond ook voor de verre toekomst. Acht u het gewenscht dat ook in de toekomst de katholieke junioren ln afzonderlijke compe- tles blijven spelen Om deze kwestie goed te kunnen begrijpen, moet men bedenken, dat de katholieken de sport anders bezien dan de anderen. Wij be schouwen de sport als een middel om van de jonge menschen volwaardige katholieken te maken, bij de andersdenkenden is de sport doel. Voor ons is de opvoeding van de jeugd een primair belang en opvoeding achten wij pas ideaal als zij in de juiste sfeer geschiedt.. De clubs, dte op katholieken grondslag staan, kunnen daarvoor zorgen en als haar Jeugdelf- tallen bij ekaar zijn ingedeeld, vormt dat een waarborg, dat de juiste sfeer in de competitie cok gehandhaaft blijft. Dairom achten wij de scheiding in het jeugdvoetbal wenschelijk, mits en dat is van veel belang de een heid niet geschaad wordt. Over het algemeen zal het, bij de talrijke clubs, die er thans zijn, mogelijk zijn, de katholieke junior-elftallen bij elkaar in te deelen. Het geval kan zich ech ten voordoen, dat in een bestaande plaats vrij wel alleen katholieke clubs bestaan met een enkele andere. Het is dan m.i. wenschelijk. dat de jeugd van die club niet van de katholieke jeugdcompetftie uitgesloten wordt. Ook het om gekeerde kan zich voordoen. In Dordrecht b.v. is maar één katholieke club, nd. R. C. D. Haar junforen kunnen niet anders spelen dan in de competitie met junioren-elftallen van andere clubs. Bent u tevreden over den gang van zaken in de onderafdeelingen? Het gaat naar mijn meening goed en in Amsterdam b.v. gaat het bijzonder goed, het geen mede toe te schrijven, is aan het feit, dat daar altijd goede leiders by de katholieken ge weest zijn. Wat de verdeeling in onderafdeelingen be treft, had ik er wel wat voor gevoeld Brabant in tweeën te splitsen wegens de talrijke clubs en de groote afstanden. Bij het maken van on derafdeelingen zou het wel wenschelijk zijn re kening te houden met de aantallen leden en vooral ook met de uitgestrektheid. Brabant heeft niet meer leden dan Rotterdam, maar het oontact fs veel moeilijker te verkrijgen. Lijkt de indeeling van de clubs in den N.V.B. u juist? Over het algemeen ls men wel tevre den, al zijn er speciaal ln het Zuiden nu wel clubs, die van meening zijn, dat zü te laag zijn ingedeeld. Ik zou het wel prettig gevonden hebben als een enkele vereeniglng in de eerste klasse ingedeeld was en ver moedelijk zou met name Kerkrade, dat nu in de tweede klasse zoo mood bovenaan staat, zich daarin wel gehandhaafd heb ben. Maar de indeeling moge dan niet ideaal zijn, globaal genomen is zij goed. Zoo hebben wy met ir. Hopster nog meer besproken en uit alles bleek zijn geestdrift over den gang van zaken. Ondanks het feit, dat hg een drukken maatschappelijken werkkring heeft, geeft hij gaarne zijn vrijen tijd aan de voetbalsport. In yerschillende oommiss.es nee.t hy zitting, o.a. in de financieele commissie en in de reglementscommissie, terwijl hy tevens rouleerend werk van de strafcommissie te doen krijet. Over het nieuwe reglement hebben wy het nog even gehad en daarby wees de heer Hopster er op, dat de fusie-vöbrwaaroen niet in het reglement zyn vastgelegd, evenmin ais b.v. de evenredige vertegenwoordiging van voormalige bonden in de besturen. In de toe komst zullen verschillende katholieken wel blijk geven, dat zy in 't bondsbestuur, de afdeeli»;s- besturen e.d. op hun plaats zijn en dan zullen zij op grond van hun prestaties wel weer ge kozen worden. Dat in de toekomst alle bonds- bestuursleden een sectie zullen krijgen, zooals dr. Van Prooye heeft medegedeeld, achtte lx. Hopster een voortreffeiyk idee. Alleen moet men eerst even afwachten voor welke onderwerpen de verschillende bestuursleden de meeste ge schiktheid bezitten. De samenwerking in het bestuur, onder de goede en tactvolle leiding van den voorzitter, achtte hy eveneens uitstekend er. vooral was daarby van belang, dat het onder ling vertrouwen steeds beter werd. Dat vertrouwen zal de basis zyn voor de verdere samenwerking en daardoor za. de fusie van biyvenden aard worden. Van harte juich ik de bereikte eenheid toe. Jammer slechts, dat een oorlog noodig geweest is om de menschen van dit besef te doordrin.en. aldus besloot ir. Hopster het onderhoud, dat hem heeft doer, kennen als een goed, breed denkend en opti mistisch werker die juist in het belang van een samenwerking in den juisten geest nog veel tot stand zal kunnen brengen. De wedstryden om het kampioenschap van Nederland hoofdklasse klein biljart werden Don derdag voortgezet. De uitslagen luiden: pnt. brt. hAi gem. Geestman 254 19 84 13 31 De Wied 400 19 75 21.05 Buitekant 164 18 55 9.11 Hoogland 400 18 85 22.22 Brandts 296 19 86 15.57 Haberer 400 19 119 21.05 De Cock 400 33 63 12.12 Van Leeuwarden 365 33 83 11.06 De Cock 301 16 77 18.81 Brandts 400 16 127 25.— Buitekant 286 18 57 15.88 De Wied 400 18 146 2222 De stand ha den tweeden dag luidt als volgt: gew. pnt. brt. h.s. gem. 1. Haberer 2 800 36 136 22.22 2. De Wied 2 800 37 149 21.62 3. Brandts 1 696 35 127 19.89 4. Hoogland 1 654 36 85 18.17 5. Geestman 1 654 37 84 17.68 6. De Cock 1 701 49 77 1421 7. Buitekant 0 450 36 57 1220 8. Van Leeuwarden 0 602 50 83 12.04 HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma KRO 8.00 WU beginnen den dag, 8.30 Nieuws berichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek, 9.30 Musiquette. 10.00 Schiedamsch mannen koor Orpheus" en KRO-Kamerorkest (opn.), 10.30 Gramofoonmuziek, 11.30 Gods dienstig halfuur 12.00 Gramofoonmuzlek, 12 15 Rococo-octe' 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP. 1.00 Reportage 1.15 Musiquette, 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor jong Nederland, 3.00 Onze Zater dagmiddag, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 „Uit de wereld van de film", vraaggesprek. 5.45 Reportage. 6.00 Zang me' aegeieiding van het KRO- Symphonie-orkest (opn.). 6.15 ..Wat in Ne derland verscheen", causerie. 6.30 Overpein zing met muzikale omlijsting, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek, 7.00 Vragen van dén dag ANP. 7.15 Gramofoonmuzick, 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoon muziek. 9.55 Wij sluiten den dag. 10.00 10.15 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M- VARA 8.00 Gramofoonmuziek, 8.30 Nieuwsbe richten ANP, 12.15 Orgelspel, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 VARA- Harmonie-orkest, 1.45 Uitzending in samen werking met den Nederl. Vegetarlérs- bond. 2.00 Zang met pianobegeleiding. 2.18 Gramofoonmuziek, 3.00 Tulnbouwhalfuur, 3.30 Residentie-orkest. 4.30 „Het bevorderen van de Volkssport", causerie, 4.50 Gramo foonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 De Ramblers 6.00 „Van Staat en Maatschappij", lezing. 6.1» Orgel en viool, 6.45 Actueele reports se of gramofoonmuziek, 7.007.15 Groningsch praatje ANP en sluiting. gecomprimeerd en ln vloei baren toestand N.V. W. A. HOEK'S MACHINE- EN ZUURSTOFFABBIEK Hoofdkant. Schiedam. Fabrie ken te Schiedam, Amsterdam, Groningen, Utrecht, Hengelo, Dieren Tandjong Priok en Soerabaja BRAAT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5