w Welke bonnen zijn geldig? New-Vorksche Beurs GRUTTERS V /AREN: ZATERDAG 18 JANUARI 1941 Opstand in Egyptisch kamp van geïnterneerden DE OMVANG DER BRITSCHE DOLLAR-SALDI De binnenlandsche politiek van Argentinië Pinedo's ontslag als minister van Financiën aanvaard De Mendoza zet reis zonder incidenten voort Regeeringsverklaring van Konoje uitgesteld Japansche troepen actief in Sjansi en Kiangsi Regen en gladheid in de Vereenigde Staten Fransche krijgsgevangenen worden humaan behandeld Inwijding universiteitsgebouw te Santiago di Compostella Vichy dementeert geruchten over incidenten te Djiboeti Portugeesch schip vermist Herinnering aan luitenant Wittich Stelde zijn leven in de waagschaal, om kind te redden Dr. H. Fischböck bezoekt grootbedrijven DONGENS WAARNEMENDE BURGEMEESTER Hartelijke woorden bij het afscheid Afbrokkelende koersen; koop lust buitengewoon gering OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART Handel in lompen en oud papier Omzet: 850.000 shares - ■-2\ - WISSELKOERSEN - - - AMERIKAANSCHE GOEDERENMA RKT 4.99 35} 33} 31} Gedragingen van dieren bij luchtaanvallen Goedkeuring van opdrachten en bouwvergunningen EENHEID IN KORFBAL WERELD SCHAATSEN Zondag vierde Molens- en Merentocht Clearingkoersen BEIROET, 17 Jan. (DNB) Ais gevolg van een bloed igen opstand in een kamp van geïn terneerden te Tor (Sinai), waar elementen die den Engelschen autoriteiten ongewenscht voor komen geïnterneerd zijn, beeft de Egyptische regeering, naar uit Caïro gemeld wordt, een commissie van onderzoek derwaarts gezonden. Deze commissie heeft geconstateerd, dat het scherpe verwijt van de Wafdisten in het par lement, volgens hetwelk talrijke onschuldige personen zonder vorm van proces, dus op een wijze welke niet overeenkomstig het burgerlijke en militaire recht is, te Tor geïnterneerd zijn, juist is. VOorts verklaarde de commissie, dat de gevangenen onder de slechtste hygiënische omstandigheden zijn ondergebracht. NEW YORK, 17 Jan. (D.N.B.). Naar de Washington Post in regeeringskringen ver neemt, heeft Morgenthau zijn opgave van de Engelsche dollarsaldi veel te laag gesteld. Ter wijl Engeland volgens Morgenthau slechts over 1.175 millioen dollars beschikt, schat de Federal Reserve Board het Engelsche tegoed op ongeveer 7000 millioen dollar. Hieronder zijn echter de saldi in het geheele Britsche rijk begrepen. Voorts meent de Washington Post te kunnen mededeelen. dat de regeering der Vereenigde Staten daarom op snelle behandeling der mach tigingswet aandringt, omdat men rekening houdt met de mogelijkheid, dat Engeland reeds in de eerstkomende maanden buiten gevecht wordt gesteld. BUENOS AIRES, 17 Jan. (D.N.B.) Het ver zoek van den Argentijnschen minister van Financiën om hem met het oog op het mis lukken van zijn streven naar het tot stand brengen van een binnenlandsch-politieken gods vrede, ontslag te verleenen, is ingewilligd door een officieel decreet. In plaats van Pinedo wordt de minister van Openbare Werken, Oria, ad interim minister van Financiën. Ook de staatssecretaris van het ministerie van Finan ciën, Ocantcw Acosta, is uit zijn functie ge treden. Tijdens dramatische debatten, die verschei dene uren duurden, heeft het parlement zijn standpunt bepaald ten aanzien van de bood schap der regeering, waarin deze de afgevaar digden uitnoodigt in het belang der natie ein delijk te beginnen met het positieve werk der urgente problemen van den dag. De regeerings- partijen hadden een voorstel ingediend, waarin zij de opstelling van een nieuw arbeidsplan eischen met uitsluiting van alle zuiver poli tieke kwesties. Dit voorstel werd echter door de oppositie met 64 tegen 50 stemmen verwor pen. In plaats daarvan brachten de radicalen het voorstel ter tafel, volgens hetwelk de re geering op de agenda van de buitengewone zittingsperiode van het parlement een politiek debat zou plaatsen over het resultaat van de verkiezingen in de provincies Santa Fe en Mendoza. Deze openlijke aanzegging van den strijd der radicalen tegen de regeering heeft den binnenlandschen toestand van Argentinië nog gecompliceerder gemaakt. BUENOS AIRES, 17 Jan. (D. N. B.) Van de zijde van de Fransche legatie en de reederij Navifrance is tegenover persvertegenwoordigers verklaard dat het Fransche levensmiddelenschip Mendoza zijn reis zonder nieuwe incidenten voortzet Bij deze gelegenheid werd te verstaan gegeven, dat de Britsche schepen waarschijn lijk niet zullen probeeren de Mendoza nogmaals aan te houden, daar omtrent deze kwestie een overeenkomst gesloten is tusschen Vichy en Londen. TOKIO, 17 Jan, (D. N. B.) De nationale con ferenties in Japan onder leiding van den pre mier, Konoje, zijn vandaag beëindigd door een bespreking met vertegenwoordigers van het economische leven. De tegen heden aangekon digde regeeringsverklaring is enkele dagen uit gesteld, daar zij eerst nog in het kabinet be handeld moet worden NANKING, 17 Jan. (Domei) De persafdeeling van het Japansche leger in China publiceert haar weekoverzicht van den militairen toestand in China, waarin onthuld wordt, dat de Japan sche strijdkrachten in Noord-China bezig zijn 15.000 man communistische troepen te verdrijven uit Lintsjih in de provincie Sjansi. Op 10 Ja nuari is een groot deel van de 358e Chineesche brigade verslagen op een punt gelegen 28 K.M. ten zuiden van Tsjinglohsien in de provincie Sjansi. Het conflict tusschen het leger van Tsjoeng- king en de communistische troepen is kortelings verscherpt en een groot deel van de communis tische strijdkrachten aan den benedenloop van den Jangtse is nog niet in beweging gekomen, waarna de strijdkrachten van het centrale leger een omsingelende operatie tegen het roode leger aldaar zijn begonnen. In de provincie Kiangsi zijn de Japansche troepen een nieuw offensief begonnen tegen de 105de Chineesche divisie, ter wijl een strafactie ondernomen is tegen de Chi neesche resten in de provincie Hoepeh. pini en zijn medewerkers konden krachtens de tegemoetkomende houding van de Duitschers rechtstreeks en dagelijks bij de bezettende overheid ten gunste van de gevangenen stap pen ondernemen. Dat is het beste uitgangspunt en het beste bewijs voor een Duitsch-Fransche politiek van samenwerking. NEW YORK, 17 Jan. "(D.N.B.)Het geheele noordoosten van de Vereenigde Staten wordt aoor zware regenstortnen en ijsafzetting ge teisterd. Uit alle staten van het noordoosten komen berichten binnen over aanzienlijke ver- keersstoringen en groote materieele schade. Er wordt melding gemaakt van talrijke auto ongelukken en verwondingen, veroorzaakt door slippen en uitglijden op de met ijs bedekte we gen. In New York heeft men een aantal brug gen verscheidene uren lang moeten sluiten. Vele plaatsen in New England, New Jersey en New York zitten zonder stroom en zonder telefoon verbinding, daar de bovengrondsche leidingen door de sterke ijsafzetting gestoord zijn. PARIJS, 17 Jan. (A.N.P.). De Fransche bla den maken in verscheidene artikelen uitvoerig melding van de humane behandeling der Fran sche krijgsgevangenen in Duitschland. Zoo schrijft Frossard in het blad Mot d'Ordre, dat in het niet bezette gebied verschijnt: „Men dient te erkennen, dat Duitschland de Fransche krijgsgevangenen zonder gestrengheid behan delt. Het feit, dat Duitschland in Parijs en Berlijn ingestemd heeft met de oprichting van een Fransche krijgsgevangenencentrale, duidt op den wensch om de gevangenen in physiek en moreel opzicht zooveel mogelijk te helpen" In dit verband wijst Frossard er op, dat Duitsch land daartoe in geen enkel opzicht verplicht is en dat het oorlogsrecht hem toestaat elke rechtstreeksche inmenging af te wijzen. Sca- MaDRID, 17 Jan. (D.N.B.) Te Santiago di Compostella werd het eerste gebouw der nieuwe universiteitsstad in tegenwoordigheid van den vicaris van den Aartsbisschop, van den rector en vice-rector der universiteit en van de dekens der vijf faculteiten feestelijk ingewijd. GENEVE, 17 Januari (DNB) Uit Vichy wordt gemeld: Het Fransche ministerie van Koloniën keert zich in een rectificatie teger, de bewering van buitenlandsche propaganda-instanties, als zouden in Djiboeti Incidenten tusschen Fran- schen en Italianen dan wel tusschen Europea nen en inlanders voorgevallen zijn. Het bestuur van de Fransche Somalikust deelt officieel mede, dat dergelijke geruchten van allen grond ont bloot zijn. LISSABON, 17 Jan. (D.NE.). Van het te Lis sabon thuis hoorende Portugeesche motorschip José 2, dat verscheidene maanden geleden met een lading vischconserven en suiker naar En geland is vertrokken, ontbreekt elk bericht. Men vreest, dat het schip verloren is. Uit het leven van den heer J. L. L. M. Wit tich, gepensionneerd eersten luitenant van het KN.I.L. en drager van de Militaire Willemsorde 4e klasse, wiens overlijden wij reeds gemeld hebben, ontving het Vaderland nog de volgende bijzonderheid. Dat de heer Witich een dapper mensch was, blijkt wel daaruit, dat hij indertijd op reis naar Europa, in de Roode Zee over boord sprong, op het hulpgeschrei van een moeder, dat haar kind in het water was gevallen. Hij vond het kind niet; later bleek, dat de moeder zich gelukkig vergist had. Het gelukte den heer Wittich ech ter niet, om nog aan boord te komen. Zwem mende moest hij zich het leven redden. Reeds achtte hij zich verloren zoo vertelde hij later toen hij een vuurtoren in zicht kreeg, die hij na twee uur zwemmen in uitgeputten toestand bereikte. De bewakers verleenden hem hulp en zoodra het mogelijk was, werd hij naar Port Said vervoerd, waar hij voor verder herstel werd verpleegd. In Marseille verkeerde men in de waan, dat hij verdronken was en had men zijn kleeren verkocht Het A. N. P. bericht: De commissaris-generaal voor Financiën en Economie, dr. H. Fischböck, heeft de bezoe ken voortgezet, welke hij aan Nederlandsche bedrijven brengt. Aan de beurt waren de N.V. Gebr. Stork en Co., de N.V. Heemaf, de N.V. Dikkers en Co, de N.V. Hazemeyers fabriek van seintoestellen in Hengelo. De commissaris stelde in het bijzonder belang in de capaciteit, waarop gewerkt wordt in de vier grootbedrijven, en kon tot zijn vreugde vaststellen, dat deze bij alle bedrijven niets te wenschen laat. Er zijn zoowel van overheids wege als van particuliere zijde voldoende op drachten voor langen tijd voorhanden en ver scheidene dezer ondernemingen zagen zich reeds genoodzaakt, verdere bestellingen te weige ren. De directies wezen er algemeen op, dat reeds gebrek aan arbeidskrachten voelbaar wordt. In de eerste plaats zijn vakarbeiders noodig, in eenige gevallen gespecialiseerden. Genoemde bedrijven hebben de laatste maanden de sterkte van him personeel zoodanig verhoogd, dat er thans meer werknemers zijn dan onder de gun stigste verhoudingen van voor den oorlog. De commissaris-generaal informeerde diepgaand naar de mogelijkheid tot herscholing en de vakopleiding. Hij kon met genoegen vaststellen, dat de bedrijven op beide gebieden met succes werkzaam zijn en gaf in het bijzonder zfjn te vredenheid te kennen over het leerlingstelsel bij de firma Stork. Voorts won de secretaris-generaal inlichtingen in met betrekking tot de grondstoffenvoorziening, welke bij genoemde bedrijven geschiedt in het raam der contingenten en andere maatregelen. Hij kon vaststellen, dat de verantwoordelijke organen de belangen der bedrijven behartigen en dat tengevolge daarvan nergens zich moei lijkheden voordoen, ofschoon deze bedrijven in hoofdzaak op grondstoffen aangewezen zijn, wetlke naar verhouding schaarsch zijn. Voorts stelde de commissaris-generaal zich op de hoogte van de loon- en sociale verhoudingen der arbeiders, waarbij bleek, dat het loonniveau in dezen tak van bedrijf gelijk staat met het Duitsche. Met bijzondere bevrediging werd er kennis van genomen, dat de bestaande ouder domszorg, de woontoestand, het deelhebben aan de winst en dergelijke aan de te stellen eischen in hooge mate voldoen. inierhulp Nederland, Voor hei volk, door hei volk. Geen gunsi maar eereplichi. Volbreng de eereplichi van hei volk, door hei volk. Voor de vierde en laatste maal kwam de ge meenteraad van Dongen onder voorzitterschap van den waarnemenden burgemeester, dr. mr. H. Lijnkamp, bijeen. De nieuwbenoemde burgemeester, dr. J. C. M. Sweens, werd benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Nadat de secretaris had voorgelezen het be sluit van den commissaris der provincie Noord brabant tot intrekking van het besluit, waarbij dr. mr. H. A. F. Lijnkamp werd aangewezen als plaatsvervanger van den burgemeester van Dongen, zei de heer Lijnkamp, dat hy 2 maand geleden in Dongen kwam, met een stille hoop, er als burgemeester te blijven, doch wat men wenscht gebeurt nu eenmaal niet altijd. Ik heb, aldus dr. Lijnkamp, mijn werk in Don gen gedaan, zooals ik gemeend heb het te moe ten doen; ik hoop, dat ik het goed gedaan heb. Spr. dankte de raadsleden, de wethouders, den secretaris en het personeel ter secretarie voor de aangename samenwerking gedurende zijn kort verblijf in deze gemeente. Aan Dongen zal ik een prettige herinnering bewaren. Moge Don gen toenemen in groei en bloei en blijven een parel onder de gemeenten van Noordwest-Bra bant. Wethouder M. van den Bosch vertolkte de dankbaarheid van de wethouders, de raadsleden en de gemeente. Met royale hulp heeft de heer Lijnkamp iedereen bijgestaan; zijn goede naam was binnen enkele dagen in Dongen gevestigd; de heer Lijnkamp heeft voor Dongen in deze korte spanne tijds gedaan, wat hij kon doen. Het was vooral de vlotte wijze van optreden, die tot erkentelijkheid stemde. Spr. herinnerde aan de inzegening van het kruisbeeld voor de raadzaal, tijdens deze korte ambtsperiode. Met de beste wenschen voor de toekomst van dr. NEW YORK, 17 Jan. De NewYorksche effec tenbeurs opende vandaag onregelmatig metkal- men handel. De kooplust was echter buitenge woon gering, hetgeen mede veroorzaakt werd door de onzekerheid over de verdere ontwikke ling in Washington en de opnieuw ingevoerde oorlogsbelasting. Op de beurs werd een vrij groote terughoudendheid in acht genomen en de koersveranderingen bleven naar beide zijden gering. In- het verdere verloop kreeg de markt ver- koopen te verwerken, zoodat een koersverlies tot een punt werd genoteerd. Staalwaarden hadden van aanbod te lijden. Automobielwaarden lagen iets zwakker, hoewel het bericht, dat er in 1941 geen automobielten toonstelling zal worden gehouden, geen verras sing wekte. Vliegtuigaandeelen en spoorwegaan- deelen boden geen weerstand. Petroleumaan- deelen lagen tamelijk veronachtzaamd. Aan- deelen van handelsondernemingen brokkelden iets af. De omzetten der warenhuizen in de week, die op 11 Januari eindigde, waren echter 16 pCt. grooter dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Lijnkamp nam de heer v. d. Bosch afscheid. Als oudste raadslid sprak vervolgens de heer P. Boudewijns nog een woord van waardeering en dank, vooral voor de vriendelijke bereidwil ligheid, waarmede de heer Lijnkamp iedereen is tegemoet getreden. Namens het gemeentepersoneel bracht de se cretaris. de heer J. Vlaminkx, den heengaanden magistraat dank voor de aangename wijze van samenwerking. Wanneer iemand uw vertrek be treurt, dan is het zeker het gemeentepersoneel. Ingevolge art. 5, lid 1, van de Oude Materialen, en Afvalstoffenbe- schikking No. 2/40 d.d. 15 November 1940 is het aan ondernemingen ver boden, zonder een daartoe van den directeur van het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen verkregen schriftelijke vergunning oude materialen en afvalstoffen te koopen, voorhanden of in voorraad te hou den, te doen bewerken, te doen verwerken, te koop aan te bieden, te ver- koopen of af te leveren. By publicatie van 15 November 1940 is van dit verbod, tot wederopzegging toe, dispensatie verleend. Ten aanzien van tusschen- en groothandelaren in LOMPEN en OUD PAPIER werd deze dispensatie op 2 December 1940 ingetrokken, terwyl thans, blijkens bericht in de Nederlandsche Staatscourant van 17 Januari 1941, deze dispensatie met ingang van heden ook is ingetrokken ten aan zien van kleinhandelaren (z.g. leurders) in lompen en oud papier. Dientengevolge mogen met ingang van heden alleen die groot-, tus schen- en kleinhandelaren (leurders) in lompen en oud papier deze koopen, voorhanden of in voorraad gouden, doen bewerken, doen verwerken, te koop aanbieden, verkoopen of afleveren, welke in het bezit zijn van een daartoe strekkende vergunning van den Directeur van genoemd Rijks bureau. De aandacht van leurders in lompen en oud papier wordt er nog op gevestigd, dat het eventueel bezit, van een vergunning, afgegeven door een gemeentebestuur hen geenszins ontheft van de verplichting ook in het bezit te zijn van de hierboven bedoelde vergunning, afgegeven door den Directeur van het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen, Paleisstraat 7 te 's-Gravenhage. Ongebruikte bonnen blijven nog geldig tot en met de tusschen geplaatste data. Bon Geldigheidsduur Hoeveelheid BROOD 23 24 t/m 26 Januari t/m 26 Januari (2 Febr.) 100 gram roggebrood of ander brood ol 1 rantsoen gebak Broodbonboekje BLOEM 3 t/m 26 Januari 50 gram roggebrood of ander brood of rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem Btoemkaart KOFFIE of THEE 18 t/m 31 Januari half pond koffie of 75 gram thee Algem. distributie bonboekje SUIKER 91 t/m 14 Februari 1 Kilogram Algem. distributie bonboekje VLEESCH 15 t/m 26 (29) Januari 1 ons vleesch of vet of 1 rantsoen vleeschwaren Vlpeschkaart VLEESCH WAREN 15 t/m 26 (29) Januari 1 rantsoen Vlgeschkaart VET 25 26 t/m 24 Januari t/m 24 (31) Januari +4 pond boter of margarine of 2 ons vet pond boter of margarine Vetkaart BOTER 25 26 t/m 24 Januari t/m 24 (31) Januari 14 pond boter of margarine of 2 ons vet xfi pond boter of margarine Boterkaart KAAS 47—48 60—61 t/m 26 Januari 1 ons Algem. distributie bonboekje EIEREN 111 46 t/m 26 Januari t/m 26 Januari (2 Febr.) 1 el Algem. dlstributle- bonboekje PETROLEUM Periode D Periode 8 t/m 23 Februari t/m 23 Februari voor verlichting 2 liter voor de keuken Zegel BRANDSTOFFEN 8, 9 en 10 15 Lm 24 t/m 31 Januari t/m 31 Januari 1 eenheid 1 eenheid Brandstoffenkaari haarden-kachels' Brandstoffenkaar ..centr. verwarm ZEEP 113 t/m 31 Januari 1 rantsoen Algem. distributie bonboekje SCHEERZEEP 117 t/m 30 April 50 gram scheerzeep of een tube scheer- crême of een pot scheerzeep Scheerzeepbonnen Peulvruchten 1 pond Algem. distributie bonboekje Rijst, rijstgries, rijstemeei, rijste bloem of gruttenmeei 108 t/m 24 Januari H pond Algem. distributie bonboekje Havermout, haver vlokken, haver- bloem of aard- appelmeelvlokken 57 (Zie ook hieronder i t/m 21 Februari pond Algem. distributie bonboekje Gort of Gortmout of Grutten 57 en 44 t/m 21 Februari V% pond Algem. distributie bonboekje Maïzena, gries- meel, sago, aard appelmeel of puddingpoeder 87 t/m 21 Februari 1 ons Algem. distributie bonboekle Macaroni of Vermicelli of Spaghetti 31 t/m 21 Februari 1 ons Mgem distributie bon boek ie Rantsoen gebak 160 gram koek (ontbijtkoek). 140 gram speculaas; 200 gram andere koekjes; 90 gram biscuits en wafels; 75 gram beschuit: 300 gram cake: 600 gram gebakjes; 600 gram taart; 500 gram gevuld groot korstgebak. (boterletter e.d.)400 gram gevuld klein korstgebak (amandelbroodjes e.d.)een hoeveelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt Rantsoen zeep 150 gram toiletzeep; 120 gram nulshoudzeep; 200 gram zachte zeep; 250 gram zeep poeder: 125 gram zeepvlokken: 250 gram zelfwerkende waschmidd.200 gram vloeib. zeep Rantsoen vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt varkens- rund- of kalfsvleeseh en gerookte worstsoorten: 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst: 125 gram leverartike len tongenworst en nierbrood: 150 gram bloedworst, i eenheid brandstoffen 1 H.L. anthraciet of teenkool; 75 KG. industrie- of elerbriketten110 K.G. bruinkoolbriketten; 2 H.L. cokes: 175 K.G fabrieksturf195 K.G. persturf (300 stuks); 200 KG. baggerturf (450 stuks); 200 KG. overige soorten t""rf In het laatste beursuur werd eenige steun verleend als gevolg van de verbeterde techni sche positie, waarbij spoorwegwaarden en rub- beraandeelen een kleine koerswinst konden be halen. Kleine verliezen behielden echter de over hand. De beurs sloot traag. Vandaag werden in totaal 769 aandeelen ver handeld, waarvan 194 met een koerswinst, 360 met een koersverlies en 215 onveranderd. Jan. 17 16 15 Allied Chemical Air Reduction 159} 160} 162 American Can Co. 91 90} 93} Am. c a Foundry American Radiator Am. Rolling Mills 14} 14 14} Am. Smelt Ref. 42} 42 43} Am. Sugar Refining Am. Tel. Tel. 167 167} 167} Am. Tobacco B. 72 72} 73} Am. Waterworks i. Anaconda Copper 25} 25} 26 Atchison Topeke 21 21 Baldwin Locomotive Baltimore Ohit 4 31 3} Bethlehem Steel 84} 85 86} Canadian Pacific 3} 3} 3} Comm. Invest. Trust 36} 36 36} J. 1. Case Company 54 54 55 Ches. Ohio +3} 43 43} Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 68 67} 68} Consolid. Edison Co. 22} 22} 22} Deleware Huds 22} 2/ 22} Detroit Edison C. Dupont de Nem. 158 155} 160 Eastman Kodak 126 137 138 General Electric 34} 34} 34} General Foods 38 t 38 39 General Motors 45} 46 46} Good Year 18} 18} 19} Hudson Motor 4} 4} 4} Intern. Harvester 51 61 51 Int. Merc. Marine Intern. Nickel 25} 25} 26 International Paper Intern. Tel. en Tel 2} 2} 2} Kennecott Copper 34} 31} 35} Mack Trucks Incorp. Montgomery Ward 38 38} 38 National Biscuit Co. Nat. City Bank 14} New York Central 14 13} Norfolk Western North. Am Aviat 16} Nord. Amer. n. a. 16} 16 Northern Pacific Packard 3 3 3 Paramount Pennsylvania 23} 23 23 -J Proctor Chamble Publ. Serv. N. J. 28 J 28} 29} Pullman Incorporat. Pure Oil Company Radio Corporation 4} 41 4! Reading Company Rep. Steel 20 20 21 Reynolds Tobacco B. 33} 33} 33} Sears Roebuck 76} 76} 77} Shell Union Oil li} 11 12} Socony Vacuum 8} 8} 9 Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. 34} 34 i 34} Texa8 Gulf Sulphur Twent. C. Fox Film 6} 6} 61 Union Carb. Carb. 69} 69 69} Union Oil of Calif. Union Pacific 81 81 82 United Aircraft 41 42 42} United Corp A. 1} 1} 11 United Fruit Comp. U. S. Ind. Alcohol 26} 26 27 U. S. Rubber 22} 22} 23} U. S. Steel 65} 66} 67} U. S. Steel pref. 128} 128} 129 Western Union 21 21 21 Westingh. Electric 100} 100} 103} Woolworth Building 31 32} NEW YORK, 17 Jan. Slotkoersen Jan. 17 16 15 Londen 4.69} 4.70} 4.70 Parijs 2 22 2.22 2 22 Amsterdam Berlijn 40.05 40.05 40.05 Brussel Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid Zwitserland 23.21 23.21 23.21 Weenen 4 Stockholm 23.85 23.85 23.85 Montreal 85.875 85.75 85.75 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 BAires Markt 23.55 23.50 23.60 Yokohama 23.45—48 23 45 - 48 23.45-48 NEW YORK, 17 Jan. 17 Jan. 16 Jan. 17 Jan. 16 Jan. Katoen Jan. 10.30 Juli 10.33 10.31. Mrt. 10.39-40 10.41- Oct 9.93 9.93.94 Mel 10.44 10.43 Dec. 9.87 9 87 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mrt. Mei 4.72-f- Juli 4.84 --f- Sept. 4.994- Dec. Sept. - i— Suiker Dec. 0.73 Mrt. 0.76 Mei 0.78 Rubber 4.72.4- Sept. -. 4 84 -+- Mrt. Mei Juli Sept. Dec. 7 10 7.18 7.27-f 7.35 7.45 7.134- 7.20 7.304- 7.394- 7.48 0,73 0.75} 0.77 Juli Sept. Dec. Mrt. 081 0.84 -f 0.87} 0.80 0.84 0.87 Standaard Dec. 19.59 Jan. 19.63 Mrt 19.50§ Mel 19.40 19.64 19.68 19.55 19.43 Juli 19.25§ Sept. 19.20 Oct. 19.10 19.30 19.25 19.15 Tin Loco 50.15 50.15 unnijn 50.15 50.15 90 dagen 50.10 17 Jan. 16 Jan, Tarwe Mei 86 -87 86 Mei Juli 81 8i Juli Sept. 821 82 Sept. Maïs Mel 63 1 - - 63 Mei Juli 63} - 63} - - Juli Sept. 63 - 63 Sept. Reuzel Jan. Mrt 50.10 CHICAGO, 17 Jan. 17 Jan. 16 Jan. Haver 36} 37 33 33 32 32 Rogge 4/ 47 49 49 - 50 50 - 5.30* 5.25* 6.62}* 6.62} 17 Jan. 16 Jan. Tarwe Dec. Juli 771 - - 77 Mei 79 - - 79 Rogge Dec - Mei 49} Juli 49 i Haver Mei 35 49} 50} Mei 6.80 6.80+ JUh 700 7.00 WINNIPEG, 17 Jan. 17 Jan. 16 Jan. Gerst Dec. - Mel 45 45 JuH 4343 Lijnzaad Dec 155 155} Mei 1,53} 155} Oct. 1 53 153 Juli Dec. 33} 31 I Over de vraag hoe dieren zich gedragen bu luchtaanvallen, heeft Prof. Huxley te Londen interessante mededeelingen gedaan, die via Zwe den naar Nederland kwamen. Zn conclusie is dat de meeste dieren zich wei nig of niets van bombardementen aantrekken en dat bij de diersoorten die wèl reageeren, de reacties zeer individueel zijn, aldus „De Dieren vriend", het maandblad van den Nederl. Bond tot Bestrijding der Visisectie. De vogels van de groote stad schijnen over het algemeen spoedig aan de geluiden die met een luchtaanval gepaard gaan, gewend te raken. Alleen wanneer er dicht in hun buurt een bom ontploft en ze den luchtdruk merken of het schokken van den grond en van wat er op staat, worden ze letterlijk en figuurlijk uit hun even wicht gebracht. Kleine zangvogels zoeken over dag dekking wanneer er vliegtuigen In de lucht zijn misschien zien ze die voor roof vogels aan. Roodborstjes maken hierop echter een uitzondering. Van de grootere vogels zijn het vooral uilen en eksters, die zich opwinden over het rumoer. Evenals ganzen en eenden schijnen uilen trouwens naderende vliegtuigen al te hooren vóór de mensehen dit kunnen doen. Prof. Huxley vertelde betreffende het reagee ren van huisdieren, dat van zijn beide pape gaaien de eene in een slecht humeur komt door luchtaanvallen en vloekt, wanneer hij een bom hoort ontploffen, terwijl de andere zich er toe beperkt, de sirenes na te doen, wat hij echter eerst na een week of zes geleerd heeft. Katten en honden reageeren hoogst individueel: de schranderste honden kruipen stilletjes ergens weg, zoodra ze maar het afweergeschut of het geluid van bommen hooren en de honden, die het sterkst reageeren, kunnen vaak de huisge- nooten waarschuwen, doordat zij eerder vlieg machines hooren dan de menschen. Huxley maakte melding van een paar geval len, dat kippen ophielden met leggen, nadat er in de buurt van hun hok bommen gevallen wa ren. Een boer, die bekeurd was, omdat de door hem afgeleverde melk niet het vereischte mi nimum-vetgehalte bevatte, is vrijgesproken, om dat landbouwdeskundigen konden verklaren, dat de melk vaak een laag vetgehalte had, wanneer er in de buurt van de koeien bommen waren ontploft. Wat de dieren uit de Londtnsche Diergaarde betreft, vertelt Prof. Huxley nog, dat ook hier de reacties zeer verschillend zijn. Een leeuw, die. zich eerst niets van luchtaanvallen aantrok, vliegt in razernij tegen de tralies van zijn kool op, zoo gauw hij in de verte maar schieten hoort, sedert hij tijdens een bombardement door een granaatscherf geschramd werd. De kameelen bleven onberoerd staan mediteeren, toen er in hun onmiddellijke nabijheid een bom viel. Van de giraffen trokken de volwassen dieren zich niets van het rumoer van een bombardement aan, maar een jong in hetzelfde perk schrok zóó,' dat het een paar uur in het rond rende, tot het dood neerviel. Eén van de olifanten laat het rumoer rustig over zijn breeden rug heen gaan, als hij maar binnen zijn stal is. Loopt hij echter buiten wanneer het begint, dan wordt hij zenuwachtig en gaat gauw naar binnen, waar hij dan weer dadelijk tot kalmte komt. Ook op andere oorlogsterreinen heeft men de gedragingen gadegeslagen. Het aanhoudend ka nongebulder in de Albaneesche bergen heeft den daar levenden dieren schrik aangejaagd. Talrijke wilde zwijnen en wolven hebben reeds de wijk genomen naar Joego-Slavisch gebied. Ook de wilde eenden, die op den westelijken oever van het Ochrida-meer nestelen, zijn 'naar den Oostelijken oever verhuisd en andere heb ben dit voorbeeld gevolgd. De angst voor het kanonvuur heeft verbroe dering onder de dieren gebracht. Zoo vond een boer tijdens het jongste hevige bombardement op Pogradec een valk, een duif en een merel in een grot bij het klooster Sveti Naum. De die ren zaten angstig bjjeengedrongen zonder dat de valk de belde andere dieren in eenig opzicht bedreigde. Naar men weet, bepaalt artikel 3 van het besluit betreffende de bouwnijverheid, dat alle opdrachten tot uitvoering van werken op het gebied van waterbouw, spoorwegbouw, wegen bouw, burgerlijken bouw en utiliteitsbouw, on derworpen zijn aan de goedkeuring van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid. Ook de door de ge meentebesturen te verleenen bouwvergunningen moet de algemeen gemachtigde goedkeuren. Dr. Ringers heeft dezer dagen een rond schrijven verzonden, waarin hij mededeelt, dat tot nader order bovenbedoelde goedkeuringen kunnen worden geacht te zijn verleend. Men kan dus voorloopig ten aanzien van die zake handelen als tot dusver gebruikelijk was. Naar het Nederlandsch Korfbalblad meldt, is aan de erkende bonden van den N. K. B. mede gedeeld, dat deze bonden geacht worden op 1 Ja nuari 1941 te hebben opgehouden te bestaan én te zijn opgenomen in de landelijke organisatie, die voortaan Nederlandsche Korfbalbond zal heeten. Aan een bestuurscommissie wordt opge dragen een plan te ontwerpen voor dé oplossing der financieele vraagstukken, die de fusie met zich brengt. Na den zeer succesvollen derden Molens- en Merentocht van J.l. Zondag heeft de Zaansche V.V.V. besloten om as. Zondag 19 dezer een vierden tocht voor toeristen uit te schrijven, die hoofdzakelijk langs hetzelfde parcours zal gaan. Dank zij de flinke vorst van de laatste dagen ls het ijs op de route weer overal betrouwbaar. Alleen bij zwaren sneeuwval en dooi gaat de tocht niet door. Tusschen half elf en twaalf uur kan er wor den gestart. Zij, die het parcours vóór 's mid dags vijf uur beëindigen, krijgen een fraai dis tinctief toegezonden, dat geheel van de vorige drie afwijkt. Voorafgaande inschrijving is niet noodig. Startkaarten zijn te Zaandam vanaf Zondag ochtend half tien verkrijgbaar ln de Restau rants „De Nieuwe Karseboom", Dam; Reitsma, Westzijde 22 en „De Harmonie", Stationsstraat 71. Aan dezelfde adressen dienen ze na afloop te worden ingeleverd. Bij elke startkaart wordt een duidelijke par- coursbeschrijving gegeven. Koersen vhor stortingen op 18 Januari 1941 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar ken f 75.36: Belga's f 30.1432; Zwitsersche francs f 43.56; Lires f 9.87; Deensche kronen f 38.40; Noorsche kronen f 42.82; Zwèedsche kronen (oude schulden) 1 6.42: Tsjechische kronen (nieuwe schulden) f 7.54; Dinar (Oude schulden) f 3.43; Dinar (nieuwe schulden) f 4.23; Turksche ponden f 1.4514Lewa f 2.30; Pengö (oude schulden) t 36.519; Pengö (nieuwe schulden) 1 45.89.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2