smm m w WAAR DE FILMBAND ROLT Geen benzine? Gebied van arsenaal op Malta getroffen La Valetta op Malta hevig gebombardeerd N.S.B.-ers geïnterneerd in Engeland ZATERDAG 18 JANUARI 1941 V orstentragedie Het leven van Maria Stuart INSPECTEUR EYCK IN DE VAL Detectivefilm in Cinema Palace FRANS HALS-THEATER Laatste wals Voor den politierechter Burenruzie GESLAAGD BEVERWIJK Dan maar gas! LUXOR Geheimen van het oerwoud Beverwijksche IJsclub DRIEHUIS HILLEGOM Duitsch weermachtsbericht Italiaansch weermachtsbericht Nederlandsche arbeiders in Duitschland De regeling van hun geestelijke verzorging STAD JWS llllillllllllllilllllllllllll|||||||||||||!||||||||||lil|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||lllll„,l„l„,ll Het leven van Maria Stuart heeft menig film maker op het voorbeeld van menig dichter aangetrokken. Thans is het niemand minder dan Carl Proelich, die het tragisch lot van de be roemde koningin van Schotland tot onderwerp van een film maakt en men kan niet ontkennen, dat hij groote zorg aan zijn werk heeft besteed. Proelich maakte er een groote film van en het is niet onwaarschijnlijk, dat de film nog langer is geweest en in verband met den vertoonings- duur eenigszins werd ingekort. Ook heeft de regisseur vermoedelijk enkele concessies gedaan ten aanzien van Zarah Leander, die de rol van Maria speelt en enkele malen een lied ten ge- hoore brengt zonder dat daartoe dwingende noodzaak bestaat. Het is zelfs de vraag of de keuze van deze actrice geheel voor de hand ligt. Want al kan men erkennen dat zU een zekere waardigheid ten toon spreidt, den levenslustigen, intelligenten en spitsen geest, die Maria Stuart was, vertegenwoordigt Zarah Leander niet. Voegt men hieraan toe, dat het leven van Maria wat al te summier en niet heelemaal historisch ir de film wordt weergegeven, en dat Lord Both- well (Willy Birgel) nogal eenzijdig is geteekend, dan heeft men vrijwel alle bezwaren opgesomd en kan men overgaan tot de erkenning van haar verdiensten. Die bestaan hierin, dat de handeling zich vol trekt tegen een achtergrond, die een suggestieve evocatie is van den roerigen en woesten tijd, toen hartelooze en hebzuchtige Lords over Schotland regeerden, in dienst van een hartelooze konin gin, Elisabeth van Engeland, en samenspannend tegen een nobele vrouw als Maria van Schotland. De onbekookte en gewetenlooze heeren, die een vrouw opofferden aan hun hebzucht, zijn in deze film ten voeten uit geteekend en ook koningin Elisabeth, hoe fragmentarisch ook beschreven, is zonder eenig pardon aan ons vertoond. Met eenigen nadruk wordt ons duidelijk gemaakt, hoe de befaamde cassette met brieven van Maria in handen wordt gespeeld van Elisabeth's vazallen, die er een lucratief gebruik van zullen maken. De film begint met den inzet van Maria's laat ste uren. Als zij bericht heeft ontvangen dat Elisabeth het vonnis heeft geveld, klaagt zij over haar tragisch leven en onderwijl grijpt de han deling terug naar het begin: haar aankomst uit Frankrijk in Schotland, haar koele ontvangst door haar broer Jacob en de Schotsche Lords. Elisabeth verschijnt ten tooneele en langzaam aan voltrekt zich het drama: de verliefdheid op Bothwell, die Maria te machtig is; Bothwell's huwelijk met Jane Gordon, Maria's huwelijk met Damley, de geboorte van het prinsje, de moord op Riccio en Damley, het huwelijk tus- schen Maria en Bothwell, de inval van Elisa beth's leger, haar „gastvrijheid" op Engelsch grondgebied, haar jarenlange hoop op redding en tenslotte de verschrikkelijke teleurstelling van het onrechtvaardige vonnis. De vele jaren die Maria in gevangenschap heeft doorgebracht zijn in de film uiterst be knopt en eigenlijk heelemaal niet aangeduid. Had Proelich deze lange, lange en vergeefsche hoop van Maria Stuart klemmender voelbaar kunnen maken, het drama zou er door gewonnen hebben. Maar ook nu weegt het zwaar genoeg op den toeschouwer om hem te kunnen boeien. Dit dankt de film behalve aan haar enormen inhoud bovendien aan de groote zorg, die de regisseur aan de film heeft besteed en die in vrijwel ieder beeld herkenbaar is. De décors zijn met groote aandacht ontworpen en vormen een passende entourage voor de verschrikkingen, die er zich in afspelen. Wij meenen dat achttien jarigen de film naar waarde kunnen schatten. Inspecteur Günther Eyck van de Berlijnsche recherche brengt zijn vacantie door in een win tersportcentrum, waar hij kennis maakt met een charmante zangeres, Barbara Sydow. Tus- schen de beide jonge menschen groeit een idylle, welke echter een plotseling einde neemt, wanneer, tijdens een feestavond, georganiseerd ten bate van gedupeerde medegasten, waarbij ook Barbara Sydow haar medewerking ver leent, plotseling in het hotel een schot valt. De consul Brodersen blijkt in zijn kamer ver moord; een kostbare collectie juweelen, welke zich in zijn bezit bevond, is gestolen. Inspecteur Eyck neemt onmiddellijk de lei ding van het onderzoek op zich. De verdenking valt op den schrijver van detective-romans Grogas, die zich met zijn ongeduldigên uitge ver Van Vliet in het wintersportcentrum op houdt. Eyck treft hen kort na den moord op de plaats van de misdaad aan, maar het alibi van den schrijver is in orde. Het tragisch voor val in het hotel heeft tot gevolg, dat de gasten naar alle zijden wegstuiven. Ook Barbara Sy dow reist af, hoezeer Eyck ook poogt haar van gedachten te doen veranderen. Maar zij zullen elkaar in Berlijn terugzien. Eyck zet het onderzoek vanuit de Rijkshoofd stad voort, daarbij trouw terzijde gestaan door zijn collega Brander. Barbara heeft hij op de afgesproken plaats en tijd niet weer terugge zien. Als hij haar weer ontmoet, is er nauwelijks meer twijfel voor hem, of zij maakt deel uit van het complot, dat hij tracht te ontmaskeren. De laatste illusie verdwijnt, wanneer bovendien blijkt, dat Barbara hem in een situatie lokt, welke hem voorloopig schaakmat zet en zelfs van verdere deelname aan het onderzoek uit schakelt. Zijn collega's zetten den strijd echter voort, waarbij Eyck tenslotte toch nog een werkzaam aandeel kan nemen. Hoe de bende tenslotte ontmaskerd wordt en Eyck gerehabiliteerd, kunnen wij verder beter verzwijgen voor hen, die de film willen gaan zien. Het is alweer geruimen tijd geleden, dat wij deze film besproken en geprezen hebben als een muziekfilm van de beste soort. Nadien zijn er nog vele films geweest, die haar bestaan dankten aan de onsterfelijke wals. Maar deze film, waarin wijlen Adèle Sandrock nog haar spel geeft te genieten, is ons aldoor in herinne ring gebleven. Achttienjarigen en ouderen zul len zich de gelegenheid om haar geestigheden te savoureeren niet laten ontglippen. „Ik heb hem niet geraakt'', zoo verklaarde een 35-jarige huisvrouw uit Aalsmeer, die gisteren voor den Haarlemschen politierechter terecht stond, omdat ze een man van 64 jaar met een borstel op zijn hoofd zou hebben geslagen. Het slachtoffer kwam zelf getuigen. Hjj zei, dat hij op 12 Juni van het vorig jaar op zijn erf kwam en daar merkte, dat de kinderen van zijn buurvrouw, nu verdachte, op het hek tus- schen de twee tuinen aan het ravotten waren. Ineens brak een gedeelte van de schutting. Hij waarschuwde daarop de moeder van deze kin deren, die in een aan het hek grenzend schuur tje aan 't wasschen was. Deze kwam naar buiten en schreeuwde tegen den man, dat hij er niets mee te maken had. Ze pakte een borstel en sloeg hem toen op zijn voorhoofd. Verdachte beweerde, dat ze hem heelemaal niet getroffen had, ze had wel een borstel in de hahd met de bedoeling hem een mep te geven. Het lukte echter niet, omdat een ijsco karretje in den weg stond, namelijk precies tus- schen hen theeën in. De man pakte toen een potkachel, die bij hem in den tuin lag, om naar haar te gooien. De zoon en dochter van getuige waren ook naar buiten gekomen. De eerste be dreigde haar toen ook; de dochter echter wist beide mannen te sussen. De zoon van den man getuigde, dat het ijs- karretje heelemaal niet in den weg, maar op zij van de ruziemakenden, tegen een schuurtje aan, stond. Ook een 18-jarige juffrouw, die getuige a dé charge was, dus vóór verdachte, verklaarde, dat de man en de vrouw tegenover elkaar stonden en dat alleen het hekje tusschen hen in was. De Officier van Justitie achtte de mishande ling bewezen. Hij eischte tegen verdachte f 10.- boete of 6 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde haar conform den eisch. De vrouw ging hiermee niet accoord. Ze zou het hoogerop gaan zoeken. ■ïjÊ&y' Koningin Elisabeth van Engeland in ,Vor stentragedie" (Poto Archief V.K.P.) Voor de laatst gehouden examens Stenografie Groote" en Machineschrijven slaagden onder staande leerlingen van „Moore's School of Com merce'', Frans Halsstraat. Voor Stenografie: de dames R. van Denderen, J. Landsbergen, A. Brugman, G. W. Wesselink, B. Gayaard, B. Vermeulen, G. de Bruin, N. Eichhorn en de heer A. J. Woertman, allen te Haarlem: mej. A. Strik te Lisse en mej. M. Sa- belis te Santpoort. Voor Machineschrijven: de dames Th. M. Phi- lippo, J. Weeber, P. v. d. Brink, M. v.»d. Pas, A. Brugman, R. Wolff, C. Vissers, G. Lijnzaat. G. Wasch, L. Wasch en de heeren P. Rot, R. Le- feber, A. Kolderie en M. de Waal, allen te Haarlem; mej. C. Stam en de heer C. Dekker te IJmuiden; de heer F. C. Urbanus te Bloe- mendaal en de heeren J. J. Keune Jr. en L. Visser te Heemstede. Voor de winterexamens 1939 der voornaam ste Nederlandsche Vereeniging slaagden, voor zoover thans bekend, de volgende candidaten: Voor Duitsch (Litch) de heer J. Scheurman, Haarlem. Voor Engelsch (Vereeniging van Leeraren") mej. I. de Vries, IJmuiden, mej. Lindenbladt Santpoort en de heeren J. Hartog en H. Schreu- der, Haarlem. Voor Boekhouden (Mercurius) mej. H. P. A. Lombar Petri, Haarlem. Voor Boekhouden (Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden) de heer W. L. M. Coccoris, Haarlem. Voor Boekhouden (Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen) de heeren Chr. Herbers en B. Schuijt, Haarlem. Zooals bekend, heeft de N.V. Kon. Hoogovens en Staalfabrieken bij haar bedrijf een vulsta- tion opgericht voor auto's, die gas als motor brandstof gebruiken. In „Samen", het maandblad van directie en personeel van het Hoogovenbedrijf, treffen wij een artikel aan van „Kt", waarin interessante bijzonderheden over deze installatie worden medegedeeld en waaraan wij het volgende ont- leenen; Indisch dansmeisje uit de film „Geheimen van het oerwoud" (Foto Archief V.K.P.) Hansjoachim Büttner en Anneliese ZuMig in de film inspecteur byk in de val" (Foto Ufa) De geheimen van het oerwoud zijn vele en belangrijke. Het is derhalve ook geen wonder, dat de menschen voor wie het onderzoeken en speuren naar de geheimen van land en volk een tweede natuur is geworden, zich steeds op nieuw reisvaardig maken om den tocht door de binnenlanden weer aan te vangen. Den laat- sten tijd hebben deze reizigers behalve hun geweren, dragers en andere noodzakelijkheden, ook de filmcamera meegenomen - en daaraan danken we tot op heden reeds een overvloed van expeditiefilms uit Afrika, Amerika, Azië, Australië, kortom uit alle streken en landen, waarvan het geheimzinnige bekoring uitoefende op de menschheid der z.g. beschaafde wereld. Thans zijn een paar ondernemende heeren op speurtocht door Indo-China geweest en hebben in de film „Geheimen van het Oerwoud", waarvan zekere George M. Merrick het camerawerk voor zijn rekening nam, hun indrukken vast gelegd. We kunnen, int hetgeen zij ons heb ben laten zien, concludeeren, dat hun beleve nissen inderdaad vele en zeer avontuurlijke zijn geweest. Het is immers duidelijk merkbaar, dat de filmers in het begin van het filmpje met de handen, in het haar hebben gezeten, hoe zij zooveel stof in een zoo kort bestek zouden kunnen verwerken. Op sommige momenten wis selen zich de beelden daar af met een snel heid die bepaald vermoeiend is, terwijl er ver derop gelegenheid te over is om te constateeren, dat de camera niet de beweeglijkheid had, welke voor het vervaardigen van een boeiende reportage noodzakelijk is. Trouwens dat blijkt ook uit andere zaken en weer is het vooral het begin van de film, waar clementie voor een en ander wordt gevraagd. Later echter zijn de filmers er beter ingekomen en toen ontston den eenige vlotte scènes uit de wildernis, welke hier en daar werkelijk goed getroffen zijn. Het is echter geen vondst geweest dat men zoo hier en daar een tikje dramatiek heeft willen gebruiken om het geheel aantrekkelijk te ma ken. Liever hadden we gezien dat men de reis door Indo-China, langs de Mékong naar de binnenlanden in een nuchtere en vooral rustige sfeer had gehouden, zoodat we ons zonder vermoeienis konden zetten tot een beschouwing van de wildernis, haar schoonheid en haar ge varen, haar bewoners en haar vaak aangrijpend dramatischen inslag, met als hoofddoel een be zoek aan de doode stad Angkor, waarvan de ruïnen nog getuigen van de beschaving en vaar digheid der oude bewoners in den bloeitijd van him stad. Het programma ie geschikt voor achttien jarigen. Zooals bekend is, produceert de KNHS kooks- ovengas. De MEKOG ontdoet het kooksovengas van het waterstofgas, dat men met de stikstof uit de lucht noodig heeft voor de fabricage van kunstmeststoffen, waarna het resteerende gas weer ter beschikking van de KNHS komt. Het kooksovengas is een ingewikkeld mengsel van allerlei gassoorten. Bij het proces, dat toe gepast wordt om het waterstofgas afzonder lijk te verkrijgen, hetgeen met hooge drukken en lage temperaturen genaard gaat, worden ook andere gassen vloeibaar, terwijl deze ook af zonderlijk gewonnen worden. De gassoorten, die het geschiktst zijn om in auto's te worden gebruikt, zijn de ethyleenfrac- tie en de methaanfractie. Hierbij dient te wor den opgemerkt, dat normaal dat wat van hei kooksovengas overblijft als restgas voor verhit ting, vooral in de Staalfabriek, wordt gebruikt. Zooals uit het voorgaande blijkt, bestaat de eene gassoort voor een groot deel uit ethyleen en de andere uit methaan. De namen, waar onder de gassen bekend zullen staan, zijn resp. motormethyleen en motormethaan. Hieronder volgt een overzicht van de be schreven gassoorten, waaruit de verschillen dui delijk blijken. De verbrandingswaarde in calorieën per m3 is resp. van: Kooksovengas ca. 4.000; Motormethaan 7 a. 8.000; Motormethyleen 12 a 13.000. Ter vergelijking moet hier nog gegeven wor den de verbrandingswaarde van 1 1. benzine, zijnde 7500 a 7600 cal. Nadat onze vrachtwagen no. 16 hiervoor was ingericht met enkele apparaten, die wij zoo hier en daar hadden kunnen krijgen, hebben wij eerst proeven gedaan met het kooksovengas, al dus Kt in „Samen". De resultaten waren al di rect bemoedigend. Toen echter bleek dat de voornoemde gassen geleverd konden worden en wel in voldoende hoeveelheden, zijn de proeven met het motormethyleen voortgezet. Het bleek, dat dit werkelijk uitstekend geschikt w'as voor het gestelde doel. Er was tijdelijk een kleine compressor beschikbaar, die het gas in flesschen perste, zoodat de vrachtwagen no. 16 nu al ge- ruimen tijd op genoemd gas loopt. Intusschen bleek er van buiten het bedrijf ook een levendige vraag naar onze gassoorten te zijn, zoodat overgegaan is tot het inrichten van een vulstation, waar flesschen met motor methyleen of motormethaan zullen worden ge vuld. De geheele bedrijvengroep kan echter onmo gelijk alle liefhebbers helpen, daar anders b.v. bij de Staalfabriek een warmte-tekort zou ont staan. Dus zal slechts een bepaalde hoeveelheid verdeeld kunnen worden. „Samen" vervolgt dan met een beschrijving van het vulstation en de inrichting, die men op een op persgas loopenden auto noodig heeft. In Gebouw I MEKÓG zijn compressoren ge plaatst, die voldoende gas kunnen samenpersen tot een druk van max. 200 at., om vele auto's van gas te voorzien. De compressoren worden aangedreven door electrische motoren. Zoowel motormethyleen, dat in geringe hoeveelheid ter beschikking is, als motormethaan, waarvan meer geproduceerd wordt, kan samengeperst worden. Tijdens het samenpersen, dat in 4 trappen ge schiedt, wordt het gas gekoeld. Ten Noorden van de MEKOG wordt het fles- schenvulstation ingericht. Het is n.l. de bedoe ling alleen flesschen te vullen, die de toekom stige verbruikers ons ter vulling aanbieden. De auto's die komen, moeten hun ledige fles schen afladen en volle inladen. Het vullen zelf geschiedt vrij eenvoudig; de ledige flesschen worden in een groep van b.v. 5 of 10 gelijk aan de hoogedrukleiding gekop peld en door openen van een afsluiter stroomt het gas in de te vullen flesschen. Men moet natuurlijk wel oplettendat de flesch tot den druk eevuld wordt, dien zij blijkens de op schriften slechts mag hebben. Bij het samenpersen van motormethaan tre den vrijwel geen bijzonderheden op; bij een flesch van pl.m. 40 liter inhoud krijgt men pl.m. 6.9 M3. gas in de flesch. Het motormethyleen gedraagt zich geheel an ders. Door proeven is gebleken, dat men in een normale flesch meer M3. kan persen dar. vol gens de boven toegepaste wet van Boyle zou uitkomen. Bovendien heeft de temperatuur ei- invloed op. Bij het samenpersen komt het n.l. zoo dicht bij den vloeibaren toestand, dat een flesch ongeveer de djubbele hoeveelheid kan be vatten dan het geval zou zijn, indien motor methyleen zich als een ideaal gas bleef gedragen. Dit geeft de verklaring voor de prijzen, die in rekening zullen worden gebracht. Het mo tormethaan zal per M3. verkocht worden en het motormethyleen per K.G. De hiermede ge vulde flesschen moeten dus gewogen worden. Vanzelf spreekt, dat de inrichting aan ver schillende voorschriften, wat betreft veiligheid en normalisatie, zal voldoen. De inrichting op de auto's zelf is opgebouwd uit diverse apparaten. De flesschen behooren zoodanig aan den. auto te zijn bevestigd, dat ze i'.oed en gemakkelijk te verwisselen zijn en niet buiten den wagen uitsteken. Normaal zullen het 40 1. flesschen zijn van de afmetingen als die van normale zuurstof flesschen. Daar de flesschen tamelijk lang zijn kan men zich voor stellen, dat voor kleinere wagens, eventueel personenwagens, kleinere flesschen van b.v. 10 liter gemakkelijker zijn. Het gas stroomt van de flesschen door de flesschenkranen naar een verzamelstuk. In de hoogedrukleiding passeert het een hootdafslui- ter en daarna komt bij motormethyleen een voorwaxmer, die bij motormethaan niet strikt noodig is. In dezen voorwarmer wordt het mo tormethyleen voorverwarmd óf door de uitlaat gassen óf door het koelwater. Deze vooreer- warming is noodig, omdat vooral bij motor methyleen bezwaren in liet reduceertoestel kun nen optreden door ijsvorming op de kleppen. Nu komt het gas aan het reduceertoestel, waar een manometer den druk aangeeft. Het reduceertoestel zorgt ervoor, dat het gas, dat bij vtolle flesch aankomt met een druk van ca. 150 at„ het toestel verlaat met een druk van ca. 0.5 at. hetgeen op den lagedrukmanometer af te lezen is. Alvorens nu de gascarburator of wel gasmengklep te bereiken moet het gas nog een gasdrukregelaar doorstroomen, die zooda nig afgesteld is, dat de klep eerst open gaat als voldoende zuiging door den motor wordt uitgeoefend. Staat de motor stil, dan houdt deze klep dus den gastoevoer gesloten. Ten slotte komt het gas in de gasmengklep, die in de plaats van den benzinecarburator ge plaatst kan worden of er voor. De benoodigde lucht wordt via een luchtfilter aangezogen. Dit is op het oog zeer eenvoudig, "doch het instellen van het juiste gasmengsel bij ver schillende belastingen moet met zorg geschie den. Het stationnair loopen, dus op minimum toeren, moet ook goed in het oog gehouden worden. Tenslotte, hoe is de verhouding: benzinever bruik tot gasverbruik. Aan de hand van proe- vten en verdere studies kan het volgende ge zegd worden: Bij motormethyleen kan men rekenen, dat in een flesch met een proefdruk van 225 kg/ cm2 (at.) en 40 1. water-inhoud ongeveer 12 kg. gas afgeleverd wordt. Deze hoeveelheid gas komt overeen met pl.m. 17 1. benzine. Hieruit kan men dus afleiden, als men het benzinever bruik van den auto kent, hoeiteel gas men voor een bepaalden rit zal verbruiken en hoeveel flesschen gas men noodig heeft. Voor motormethaan liggen de cijfers lager, daar ten eerste de verbrandingswaarde van het gas lager is en ten tweede een flesch niet zoo veel gas kan bevatten. Bij motormethyleen zal een volle flesch dus 150 at. ongeveer 6% M3 gas bevatten, hetgeen overeenkomt met 6 L. benzine. Opgemerkt moet hier nog worden, dat voor het installeeren van een persgasauto diverse vergunningen moeten worden aangevraagd en dat de installatie voldoen moet aan de eischen van het Stoomwezen. Zijn deze vergunningen verstrekt en de keu ringen goed verloopen, dan zal het zaak zijn, dat de gebruiker van een auto, die met een persgasinstallatie is uitgerust, er zich steeds van bewust is met een hoogedruk-installatie te doen te hebben. Dit wil zeggen, er moet met nog meer zorg vuldigheid gewerkt worden dan bij benzine. Een benzine-lek kan men veelal nog zien; een gaslek nooit, terwijl het gas onder een druk tot 150 atm. poogt te ontwijken! Een lek beteekent Verlies en Gevaar. Daarom tot slot: Geen Benzinedan maar Gas, doch met zorgvuldigheid, aldus eindigt het artikel. Naar wij vernemen, heeft de burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, - zich bereid verklaard om het beschermheerschap van de Beverwijksche IJsclub te aanvaarden. Turnen en gymnastiek. Zooals reeds 4n een vroeger persbericht werd gemeld, maakte het Bestuur der Vrijwilligers Blokkenbrandweer- ploeg „Driehuis" het voornemen ook in de win termaanden de regelmatige samenkomsten der ploeg door te zetten en wel in den vorm van turn- en gymnastiekoefeningen. Woensdagavond 15 Januari is daar een begin mee gemaakt. Deze eerste avond is in alle op zichten geslaagd. Aanwezig waren het bestuur der onderafdeeling „Driehuis" der Ned. Vereeni ging voor Luchtbescherming, terwijl meer dan 20 leden der brandweerploeg acte de présence gaven. Onder de bezielende leiding van den heer W. Doevendans, in dezen bijgestaan door den heer B. Schouten, werd onmiddellijk met eenige vrije oefeningen een aanvang gemaakt. In een kleine pauze sprak de voorzitter, de heer van Scherpenzeel, in 'n vlot speechje allen aanwezigen een hartelijk welkom toe. Hij dankte het Schoolbestuur voor de welwillendheid om het lokaal hiertoe aan de ploeg af te staan, waarna hij, het woord richtend tot den heer Doevendans, dezen toewenschte dat hij met zijne lessen veel succes zoude oogsten. Hij bracht verder hulde aan den steeds voortvarenden hoofdbrandmeester, den heer G. Fransen, die met het initiatief voor deze avonden bij het bestuur was aangekomen. Mochten andere bewoners der luchtbescher- mingsblokken 1 en 2 en van 11 t. en m. 17 in Driehuis aan deze oefeningen willen deelnemen, de ruime lokaliteit geeft hiertoe alsnog de ge legenheid. De deelname legt geenerlei verplich ting op, alleen dient een ieder voorzien te zijn van een paar gymnastiekschoenen. De oefenin gen worden gehouden in het gymnastieklokaal der R. K. School aan de Schaepmanlaan eiken Woensdagavond om half acht precies zoodat ieder zorge tijdig aanwezig te zijn. Bekendmaking De burgemeester van Hil- legom maakt bekend, dat voortaan gasmaskers alleen kunnen worden besteld op het Politie bureau, alhier, alwaar ook de maat wordt ge nomen en verdere inlichtingen omtrent merken en prijzen verkregen kunnen worden. Bestel lingen van gasmaskers worden aan de Post kantoren niet meer aangenomen. Uitkeering inkwartieringSgelden Belang hebbenden worden er aan herinnerd, dat op 15 Januari de uitbetaling heeft plaats gehad van de inkwartieringsgelden over de maand De cember 1940. Een ieder, die alsnog iets te vor deren heeft dienaangaande, gelieve zich zoo spoedig mógelijk te melden op het gemeente huis afd. bevolking. De bonnen van W. H. N. De Directeur van Winterhulp Nederland, afd. Hillegom, maakt bekend, dat de waardbonnen ten be drage van f 900 deze week zijn uitgegeven. In verband met de strenge vorst waren deze bonnen wel zeer welkbm! St. josePhs"Gezellen-Vereeniging Agenda- week van 18 tot 25 Januari. Hedenavond vrije bijeenkomst tot 10 uur. Morgen na de Hbogmis vrije bijeenkomst tot 10 uur. onder het Lof is de zaal gesloten. Maandagavond Biljartclub. Dinsdagavond Damclub. Donderdagavond 8 uur verplichte vergade ring. Spr. de Weleerw. Heer Mart. M. Out, bver het onderwerp: „Delven wij waar wij staan." Zaterdagavond vrije bijeenkomst. De oogst van de straat. Op het Politiebureau te bevragen: een stalen duimstok, een dubbeltje in telefooncel, een zwarte want, 2 vleesch- kaarten, een houten step, een paar gebreide handschoenen, beeldje in koperen kokertje, een bruin wantje, een tabakspijp, .2 lederen hand schoenen, grijze want. Bij onderstaande adressen: E. Heierman, Hoofdstraat 133, een paardedeken; A. Hoog kamer, Patrimoniumplein, een boodschappen- tasch, Dibbets, Treslongdw.straat 10, een porte- monnaie; P. Winkelaar. Molenbuurt 17, een slede. Berichten reeds geplaatst in een deel van ome vorige oplaag) «BERLIJN, 17 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In de vroege middaguren hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Engelsche zeestrijdkrachten in de haven van La Valetta op Malta met voor treffelijke uitwerking aangevallen. Op het reeds den lOden Januari sterk beschadigde vliegtuig moederschip zijn verscheiden voltreffers van middelbaar en zwaar kaliber geplaa'st. Boven dien hebben talrijke bommen het gebied van het arsenaal getroffen. Een koopvaarder kreeg een voltreffer van het zwaarste kaliber. De dooi de aanvallen van Duitsche en Itali- aansche gevecht sformaties op 10 Januari zwaar getroffen Engelsche kruiser Southampton was dermate beschadigd, dat hij intusschen ge zonken is. In den loop van de gewapende verkenning zijn gisteren op drie koopvaarders van in totaal 13.000 b.r.t. ten Westen vaii Noord-Schotland en aan de Zuidoostkust van Engeland verscheiden bomtreffers geplaatst. In den afgeloopen nacht hebben formaties gevechtsvliegers een haven in West-Engeland en doelen in Schotland met succes aangevallen. De vijand heeft in den afgeloopen nachc met zwakke strijdkrachten weinig talrijke brisant- en brandbommen op Duitsch gebied laten val len. Slechts geringe schade aan gebouwen ont stond. De vijand heeft Woensdag en gisteren in to taal vijf vliegtuigen verloren. Sedert den avond van den 15den Januari zijn drie eigen vlieg tuigen niet teruggekeerd. ROME, 17 Jan. (D.N.B.) Het 224ste oom- muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Aan het Grieksche front hebben wjj«t>ij acties van locaal karakter den vijand gevoelige ver liezen toegebracht. In Cyrenaica bedrijvigheid van artillerie en patrouilles. In Oost-Afrika normale bedrijvigheid van de artillerie in het gebied van Gallabat. De vijand heeft enkele plaatsjes in Somaliland gebombar deerd zonder schade aan te richten. Een formatie bommenwerpers van het Duit sche vliegercorps heeft onder escorte van Duit sche en Italiaansche jagers in opeenvolgende golven het vlootsteunpunt van La Valetta (Malta) hevig gebombardeerd. Deze aanval werd met stoutmoedige vastberadenheid uitgevoerd. Het vliegtuibmoederschip Illustrious, dat als ge volg van de zware beschadigingen tijdens de gevechten van de laatste dagen op Malta toe vlucht gezocht had, is met bommen van zwaar en mddelbaar kaliber getroffen Een kruiser en een stoomschip zijn eveneens getroffen. Het arsenaal en de haveninstallaties zijn aan een doeltreffend, langdurig bombardement onder worpen en zij hebben verscheiden voltreffers ge kregen. Een Duitsch vliegtuig is niet terugge keerd. De op 29 December geramde en in het com muniqué van 9 Januari vermelde duikboot, was de Grieksche onderzeeër Protheus. Dit vaartuig, dat in Frankrijk vervaardigd was, heeft drijvend een waterverplaatsing van 700 en onder water 930 ton. Het was gewapend met acht torpedo- lanceerbuizen en een stuk geschut van 10.2 c-M. Tijdens den vijandelijken luchtaanval op Ca tania in den nacht van Woensdag op Donder dag heaft de luchtafweer behalve het in het communiqué van gisteren genoemde vliegtuig ?r nog een neergeschoten. Het A. N. P. meldt: Naar aanleiding van het bericht, volgens het welk in de buurt van Liverpodl eenige Nederland sche N.S.B.-ers, die tijdens de Meidagen in En geland vertoefden, daar geïnterneerd zijn, wordt van officieele Duitsche zijde opgemerkt, dat Engeland zich blijkbaar met de binnenland- sche aangelegenheen van Nederland bemoeit en dat een deel van de Nederlandsche bevol king door de Britsche regeering als verdacht wordt beschouwd. Het zal niet verwonderen, dat de Duitsche autoriteiten zich om datzelfde deel der bevolking bekommeren en zich het let dezer menschen aantrekken. inierhulp Nederland: één voor allen, allen één. Volgens een bericht in het ochtendblad is thans een regeling getroffen voor de godsdien stige verzorging van de Nederlandsche katholie ke arbeiders die in Duitschland werken. De pa ters Carmelieten Ewald Rüther en Salvator van den Hurk zullen de leiding hebben. Er komt dus een voortzetting van het werk, dat tot ongeveer zeven jaar geleden heeft ge golden. Ook destijds gaven Nederlandsche pries ters godsdientige leiding aan de Nederlandsche katholieke arbeiders en zakenmenschen in Rijn- en Roergebied, namelijk de tegenwoor dige provinciaal der Conventueelen pater Caro- ius Hofng te Wijnandsrade, verder zijn orde genoot pater Victorious v. d. Berg te Urmond en de Capucijner pater Livinus Tersteppen te Babberich. Zij waren werkzaam onder het St. Jozefcomité, een stichting van het Neder- landsch Episcopaat, waarvan na Mgr. Prinsen voorzitter was nu wijlen pastoor Kitslaar van Zeeland (N. B.). Dit comité gaf een weekblad uit „Hollandia", onder redactie van den heer A. van Oorschot, met „De Zuid Limburger" te Kerkrade als uitgever. In alle steden van Rijn- en Roergebied had den de daar woonachtige katholieke Neder landers afdeelingen van de Ned. St. Jozefver- eehiging, die jaarlijks onder leiding van het st' Jozefcomité enkele malen in vergadering bijeen kwamen. De algemeene voorzitter van die afdeelingen was de heer E. J. Meiten te Duisburg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4