DE HERBOUW VAN ZEELAND w Uit andere bladen OORLOGSSIIUDE In vijf jaar gereed? De Macedonische kwestie ZATERDAG 18 JANUARI 1941 Mededeelingen over de plannen Restaurant DQRRIUS WINTERHULPEN ederland 0-A-, De financieele kwestie In Middelburg EERSTE TEHUIS VOOR OORLOGSINVALIDEN COMMISSARIS WALRAVEN Bedankt als leider NS.B.- rechtsfront Politie Handelaren in chemische producten „Zeeridder" Bakker overleden Nog meer kalenders Bonte middag van Winterhulp Europa en Afrika Met dank voor bewezen diensten De Nieuwjaarsrede van den Rijkscommissaris ONDERLINGE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ f 660.000.000 f 147.000.000. ASSURANTIE-BEZORGER! WIJ LUISTEREN NAAR.. Zondag 19 Januari Maandag 20 Januari BILJARTEN Kampioenschap hoofdklasse klein biljart Het hoofd van den persdienst van het re- geeringscommissariaat voor den wederop bouw, de heer H. Kroon, heeft reeds in ver schillende deelen des lands, waar de oor logsverwoestingen groot zijn, jtersconferen- ties gehouden, waarin de plannen voor de toekomst werden ontvouwd. Ook te Middelburg is thans zulk een con ferentie belegd, waarin hy een inleiding hield over hetgeen voor den herbouw van Zeeland reeds is verricht en wat nog in plannen gereed ligt of wordt voorbereid. Na herinnerd te hebben aan wat aanvanke lijk aan dr. ir. J. A. Ringers, thans algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en de bouwnijverheid, was opgedragen, gaf de heer Kroon een overzicht van wat aan den eigenlij ken wederopbouw vooraf gaat. Daarbij kwam hij eerst tot de 1400 beschadigde vaartuigen, Waarvan thans reeds 600 schepen zijn hersteld en een groot aantal zich in eer, vergevorderd stadium van herstel bevindt. In Zeeland waren Ongeveer 360 schepen gezonken. Aan 240 eige naars zijn reeds vergoedingen toegekend en 120 daarvan zijn reeds afgedaan. Komende tot het puinruimen, dat alleen voor Rotterdam en Middelburg van betee- kenis is, zeide spr., dat in Rotterdam met 270 H.A. verwoest gebied 2.5 tot 3 millioen m3. puin is verwerkt en te Middelburg 80.000 m3. De kosten waren resp. 11 tot 12 millioen en 350.000. In December werkte te Middelburg 400 tot 500 hi an. in Rotterdam was het in de afgeloopen maanden tusschen 5.000 en 20.000 personen. De straten te Middelburg zijn nu vrij en het boven- grondsche puin is opgeruimd. Voorts is men bezig met het uitwerken van het nieuwe stra tenplan en de voorbereidende werkzaamheden voor het rioleeringsplan. Inzake het opmaken Van de plannen voor herbouw, wees spr. er op, dat men moet zorgen, dat het nageslacht' waar deert, wat nu gewrocht wordt, en dat men het goede uit het verleden moet behouden en aan passen aan de eischen van het heden. De plan hen voor 21 plaatsen, waaronder uit Zeeland: Kruiningen, Middelburg, Sas van Gent en Ier- Seke, heeft de algemeen gemachtigde reeds voor het grootste deel goedgekeurd. Voor Vlis singen heeft men nog geen herbouwplan ge blaakt, omdat de omvang der verwoestingen in de Scheldestad, nog niet kon worden vast gesteld. Te Middelburg zijn thans 600 perceelen ont eigend. Daaronder zijn er enkele tientallen, die hiet verwoest zijn, doch die in verband met het berbouwplan zullen moeten worden afgebroken. Te Schore en Ierseke zijn verschillende percee len onteigend, evenals te Sas van Gent. Voor Tholen is de onteigening ook reeds aangezegd. Spr. wees er op, dat het moeilijk is alle per soonlijke belangen bij de onteigening van de gronden tegen elkaar op te wegen. Als men den grond onder de waarde taxeert, schaadt men de gemeenschap, die ten slotte het verschil zal öioeten bijpassen. Het is niet gemakkelijk ieder Van de juistheid hiervan te overtuigen. Spreker had met voldoening vernomen, dat reeds een Zestigtal personen te Middelburg verzekerd hebben te willen herbouwen. Het is zeker goed, gereed te zijn, als de algemeen gemachtigde Zegt, dat men met bouwen kan beginnen. Zij, hie direct willen beginnen, genieten de voorkeur bij de perceelskeuze. Wat betreft de financieele zijde van de kwestie, Wees spr. er op, dat deze niet is afgedaan met de in begin December bekend gemaakte rijks bijdrage. Het is een probleem, dat bestaat tus schen den herbouw en de getroffenen. Met wat het Rijk gedaan heeft, is niet alle steun uitge put. Het feit, dat er ruimte blijft bestaan tus schen schadeuitkeering en kosten van opbouw is iets dat remmend werkt. Daarom is de bouw- premie van 10 pet. ingesteld voor hen, die vóór 1 Januari 1942 met den herbouw gereed komen, tot een schademaximum van f 15.000. Maar ook daarmede komt men er zeker niet en toen is de hypotheekregeling 1940 ingesteld, die het den Algemeen gemachtigde mogelijk maakt met de schadeloosstelling samen veel moeilijkheden weg te werken. Middelburg aldus de heer Kroon heeft zeker zijn zeer bijzondere mogelijkheden op het gebied van de financiering. Deze zijde van het vraagstuk van den herbouw heeft de volledige aandacht van den algemeen gemachtigde. Hij zal niet aarzelen bepaalde stappen te doen, in dien blijkt, dat het behoud van het karakter van Middelburg zulks noodzakelijk maakt. Echter spreekt het vanzelf, dat hier geval voor geval onderzocht zal worden. Het is zeker niet moge lijk het allen menschen naar den zin te ma ken, omdat er te veel persoonlijke belangen bij In het spel zijn, doch wel is dr. Ringers ont vankelijk voor critiek en alle controleerbare op- taerkingen. Het herbouwplan van Middelburg zal uitge voerd worden onder leiding van ir. P. Verha gen, terwijl Jhr. ir. J. de Ranitz en ir. L. S. P. Scheffer als adviseurs zullen optreden. Voorts heeft de streekplannendienst voor Zuid-Beve land voor enkele gemeenten herbouwplannen ontworpen en in alle overige gevallen fs dit geschied door den gemeentelijken technischen dienst of den gemeente-architect. Komende speciaal tot Middelburg, wees spr. op de groote verwoesting dier stad op 17 Mei 1940, vooral ook op het vele uit vroeger eeuwen, dat onherstelbaar vernield fs. Niet alleen zijn tallooze groote en kleine panden verloren ge gaan, doch ook fraaie historische gebouwen ver dwenen geheel of zijn zwaar beschadigd. Van het stadhuis staan nog de gevels, van de Abdij slechts een klein gedeelte. De Provin ciale Bibliotheek en het groote complex aan de Rotterdamsche kade, genaamd het Oost-In dische Huis, zijn geheel vernield. Voor den her bouw van Middelburg zijn plannen gemaakt, die rekening houden met het karakteristieke der stad, welke in den loop der historie her haaldelijk perioden van opkomst en verval inlerhulp Nederland, een eereplichi. Geven: een eereplichi van 'i volk voor 'i volk. heeft beleefd. De tijden van hoogsten bloei de 15de en 18e eeuw hebben wel zeer him stempel op de stad gedrukt en een mengeling van gothiek en barok doen ontstaan, waardoor Middelburg zoo aantrekkelijk was. Middelburg heeft nog een gaaf behouden vorm van een echte stad. Deze vorm is in het verleden merkwaardig bruikbaar gebleken en dus ook in het nieuwe stadsplan bewaard. Voor dit behoud pleiten nog andere overwegingen. Zoo zullen de twee belangrijkste groo- tendeels verwoeste monumenten, die het stadsbeeld beheerschen, n.l. het stadhuis en de Abdij gerestaureerd worden. Enkele an dere monumenten zijn gespaard gebleven, b.v. de Oostkerk en het militair hospitaal. Er is gestreefd naar een herbouwplan, dat met de grootst mogelijke piëteit en bescheiden heid aansluit aan hetgeen gespaard is geble ven of gerestaureerd zal worden en is bewust liet streven naar een moderne stad achterwege gelaten. Dit beteekent- echter niet, dat het ver woeste zuiver zal worden geïmiteerd, immers een dergelijke imitatie zou nooit slagen. Wei zal men trachten met behoud van de nog waardevolle elementen uit vrceger perioden een voor hedendaagsch gebruik doelmatige stad te ontwerpen. De gebogen of geknikte straten met haar bescheiden afmetingen, de ringvormige gordel straten bepalen het rhytbme van het plan, dat zich tegen monumentaliteit verzet. Ernstig zal rekening worden gehouden met het verkeer, zooals dit ook bij het ontwerpen van het streekplan voor Walcheren is gedacht. Uit het centrum zullen wegen in de richtingen naar Goes, Vlissingen, Koudekerke, Grijpskerke, St. Laurens en Veere voeren. Vooral de markt zal een groote verande ring ondergaan en het stadhuis zal scheef voor het plein komen te staan, waardoor het overhoeks en daardoor in zijn vol!e glorie te zien zal zijn. Rondom de Markt komen verschillende open ruimten ea. voor parkeerterreinen. De tram naar Vlissingen zal niet meer op de N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE Markt mogen komen. Van het stadhuis zal het gotische gedeelte herbouwd worden en daar achter andere gemeentelijke gebouwen verrijzen. In de Abdij, die gerestaureerd wordt, zal het karakter van middelpunt der stad behouden worden. De R. K. kerk zal her bouwd worden op ongeveer dezelfde plaats in de Noordstraat, doch thans met een voorpleintje. Ook de reeds genoemde Provin ciale Bibliotheek, de Nieuwe Kerk, de Koor kerk, de AlJdijtoren, zullen op dezelfde plaatsen herbouwd worden, doch het R K. zusterhuis en een schoot, die nu op de Haringplaats stond, komen elders. Niet herbouwd zullen worden het Oost- Indisch Huis, de Botermarkt en de voorma lige bank van leening en vermoedelijk ook niet de kerkgebouwen der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden en van de Waalsche gemeente. Voor winkels zijn bepaalde straten aan gewezen, evenals café's, hotels e.d. bepaalde plaatsen krijgen. De stichting „Herbouw Middelburg", die 6 Januari haar bureau opende, staat voor de gedupeerden gereed met allerlei raadgevingen en inlichtingen en zij heeft reeds direct volop werk. Behalve over Middelburg gaf de heer Kroon verschillende gegevens over den herbouw van kleinere Zeeuwsche gemeenten en wel Yerseke, Schore, Sas van Gent, Hansweert, Temeuzen, Tholen, Kapelle en Westdorpe. Al deze gemeen ten zullen door dr. ir. Ringers en zijn staf wor den bijgestaan. Naar aanleiding van gestelde vragen deelde de heer Kroon o.a. nog mede, dat men inzake de materialenkwestie niet te optimistisch moet zijn, doch ook niet te pessimistisch. Spr. hoopte bij het einde van de winterperiode op houtaanvoer uit Finland en zweden. Wiat den duur van den herbouw betreft, zeide spr., dat deze binnen vijf jaar alom gereed zaï zijn. Voor Middelbufg denkt hij aan drie jaar. Over het eerste Tehuis voor Nederlandsche oorlogsinvaliden, dat te Bakel bij Helmond op het landgoed „de Scheepstal" zal worden ge bouwd, wordt nader vernomen, dat het tehuis, behalve de leiding met gezin, een dertigtal oor logsinvaliden zal kunnen opnemen. De uitvoe ring van het werk is gegund aan den aannemer J. Rooyakker te Mierlo-Hout; zoodra dit eerste tehuis gereed zal zijn, zal direct met den bouw van een tweede worden begonnen. De Nederlandsche Werkgemeenschap, die het initiatief tot de stichting van deze tehuizen nam, kan thans reeds eonstateeren, dat haar bemoeiingen zullen slagen en dat aan de oor logsinvaliden, wier lot zij zich aantrekt, thans een alleszins hoopvoller perspectief kan worden getoond. „De Lange Jante Middelburg werd bij den intocht der Franschen beschadigd (Foto Pax-Holland) De NB.B.-persdienst meldt: In verband met zijn gezondheidstoestand heeft de heer C. Ch. Walraven, commissaris van politie te Alkmaar, ontslag als leider van afdeeling B (politie van het rechtsfront) gevraagd. De leider van het rechtsfront heeft den heer Walraven het gevraagde ontslag verleend onder dankbetuiging voor het vele en baanbrekende werk door hem bij het organiseeren van ge noemde afdeeling verricht en vervolgens als lei der van afdeeling B (politie) van het rechts front den heer L. J. Ponne, inspecteur van po litie te Amsterdam, thans secretaris van deze afdeeling, aangewezen. Opgericht is een Verbond van handelaren in chemische producten in Nederland, gevestigd te Amsterdam. Het bestuur van dit verbond is samengesteld uit de volgende leden: G. Hamer, Overveen, voorzitter; J. J. Scheep bouwer, Dordrecht, secretaris; J. Huisman, Haarlem, penningmeester; W. A. Dekker, Bloe- mendaal en A. L. P. van den Gevel, Rotterdam. Aan dit verbond, dat op het oogenblik circa 60 leden telt, is een bureau verbonden, dat on der leiding staat van den heer G. J. Teppema en gevestigd is te 's-Gravenhage, Jozef Israëls- plein 7 a. Te Den Helder is weder een der leden van de oude garde der „zeeridders" overleden, n.l. Wil lem Bakker. Bakker, bij het volk beter bekend als „De Gorrel", bereikte den leeftijd van 86 jaren. Met twee broers heeft hij vele jaren de reddingboot medegeroeid, wanneer op de kust een schip in nood verkeerde. En met zijn makkers wist hij vele tientallen menschen, die den dood reeds voor oogen hadden, te redden. De stroom van kalenders is nog niet ten einde, al komen ze nu nog maar druppelsgewijze bin nen. Wij ontvingen er nog een van de drukkerij Lindenbaum en Co. N.V. te Amsterdam. Een dagkalender van waarlijk kloek formaat. Bovendien zond Joh. Enschedé en Zonen, Grafische inrichting N.V. te Haarlem, ons eer. tweemaandelijkschen kalender met een origi- neele ets van Haxting. Op 26 Januari a.s., des middags, zal in theater „Carré" te Amsterdam een „Bonte middag" ten bate van „Winterhulp Nederland" worden ge geven. Hieraan zullen medewerking verleenen: Koos en Polly Speenhof; Gerard Lebon met zijn radio-orkest; de „Two Hodlers", accordeon; Carla, de beroemde buikspreekster; Walton met zijn komisch fietsnummer; Mannenzangver. „Het Mobilisatiekruis", onder leiding van Stephen Jansen en een Friesche zangeres in nationaal costuum. De toegangsprijzen zijn zoo laag mogelijk ge steld. Vanaf heden zijn plaatskaarten verkrijg baar bjj Theater Carré en aan het kantoor der „Winterhulp Nederland", Rokin 109111. In navolging van het „Utrechtsch Dagblad" gaat het „Vaderland" na, welke beteekenis Afrika voor Europa kan hebben: „Men dient onderscheid te maken tus schen de theoretische en de historische si tuatie. Afrika is een rijk continent en het ware wellicht een groot geluk geweest voor Europa, wanneer onze voorouders, een paar eeuwen geleden, meer zorg hadden besteed aan de ontginning van Afrika's mogelijk heden. Men had dan inderdaad een mooien tegenhanger gekregen van de tweeheid Noord- en Zuid-Arnerika. Er waren in vroe- geren tijd echter nog rijkere landen te ex- ploiteeren of zelfs eenvoudig te plunderen, zoodat men Afrika lang verwaarloosd heeft. Er is daardoor een historische toestand ont staan, die de verhouding Europa-Afrika minder eenvoudig maakt. Europa heeft te veel noodig, dat Afrika niet direct bieden kan. Om, zeggen wij na twintig jaar, Afrika datgene te laten geven, wat het Euvopee- sche vasteland noodig heeft, zou men op dit continent nog gedurende die heele periode in een soort van oorlogstempo moeten blij ven werken. Is dat gewenscht?" Een antwoord op deze vraag vond het „Va derland" in een Duitsch periodiek: „In het jongste nummer van het tijd schrift voor Geopolitik, dat als een der be langrijkste organen van de nationaal-socia- listische theorie mag gelden, wijst Karl Vowinckel er uitdrukkelijk op, dat de tegen woordige toestand slechts als een smalle doorgang naar een beteren tijd mag be schouwd worden. Er wordt thans roofbouw gepleegd, zoo schrijft deze geopoliticus, blijkbaar met instemming van Hitiers ouden vriend Karl Haushofer, den uitgever van het tijdschrift, er wordt thans roofbouw ge pleegd aan de aardschatten, aan plant, dier en mensch. Een rustiger tempo moet ver overd worden. De overwinning moet Duitschland en Europa in staat stellen zich in een rustiger tempo verder te ontwikke len. Zoo niet, dan is het verval op den duur toch onafwendbaar." Op grond van deze overweging waarschuwt Vowinckel tegen een snelle exploitatie van Afri ka. Wij citeeren weer het „Vaderland": „Deze (een snelle exploitatie van Afrika) zou slechts mogelijk zijn op den grondslag van een verder doorgevoerde industriali- seering van Duitschland. Dus: verdere uit breiding van de stadscultuur, verdere aan tasting van de natuurlijke rijkdommen des lands en ondermijning van het volksgemoed, zooals dat in nauwe verbinding met de natuur gégroeid is. Vowinckel verzet zich tegen een autarkie van Eurafrika, die zou verkregen worden door een strenge verdeeling van den arbeid in dit enorme gebied. Juist de ai te ver door gedreven verdeeling van den arbeid met de monoculturen en de eenzijdige industriali- seering van bepaalde gebieden, leidt tot ver val. Een natuurlijker autarkie integendeel eischt juist grootere verscheidenheid in ieder land afzonderlijk en wil in geen geval den eigen landbouw ten onder zien gaan, ook wanneer men, zooals in Engeland, de macht heeft om de noodige producten uit andere landen te betrekken, die men door zijn wapenen en zijn gezag beheerscht." Het „Vaderland" neemt dan zelf weer het woord en komt o.m. tot de volgende conclusie: „Wat is de uitweg? Een vrede van abso lute beveiliging op het vasteland, gepaard aan een accoord tot samenwerking in de wereld, ook en vooral op koloniaal gebied. Duitschland dient tot medewerking in Afrika te worden toegelaten, maar het moet in af wachting van de langzaam groeiende resul taten, ook over de producten van andere gewesten kunnen beschikken. Daarbij den ken wij in de eerste plaats aan onze rijk dommen in Nederlandsch-Indië. Het Han delsblad van gisteren schreef zeer juist: het is Nederlands taak die rijkdommen ten goede te laten komen aan de heele wereld en vooral aan Europa." Wij ontleenen aan een hoofdartikel in de „Nieuwe Rotterdamsche Courant": „Waar de liquidatie van de omroepvter- eenigingen thans definitief vast staat, past het even een blik te werpen op wat achter ons ligt. Ofschoon wij op deze plaats in beginsel reeds van den aanvang af geijverd hebben v'oor den ongesplitsten nationalen omroep, zijn wij toch niet blind gebleven voor de groote verdiensten van de pioniers op dit gebied. Zij hebben, elk voor hun groep, hard, ontzaglijk hard gewerkt en het feit, dat zij een zoo kostbaar instrumenta rium als de omroep nu eenmaal is tot het huidige hooge peil van ontwikkeling heb ben weten op te voeren, uitsluitend en al leen met hulp en steun van hun begunsti gers, heeft zelfs buiten onze landsgrenzen bewondering gewekt. Zij hebben muziek, kunst, ontwikkeling en ontspanning onder de breede lagen van het volk gebracht, elk op eigen wijze en naar eigen inzicht. Daar voor zijn wij hun grooten dank verschul digd." De „National Zeitung" (Essen) geeft alsnog een interpretatie van de Nieuwjaarsrede van Rijkscommissaris Seyss Inquart. O.m. schrijft genoemde Duitsche courant: „Aan het Nederlandsche Volk in zijn ge meenschap wordt in 1941 tot taak gesteld, den wil tot bevtestiging der Europeesche re volutie daardoor te bewijzen, dat het zich eerlijk voor een duidelijke betrekking tot Duitschland, den drager dezer revolutie, zal uitspreken. Met den bijzonderen toe stand, waarin zich vele Nederlanders be vonden, toen het er op aankwam, van ja renlang gehuldigde illusies afscheid te ne men, heeft men van Duitsche zijde rekening gehouden. Zeer Verstandig wachtte men een positieven Nederlandschen weer klank af en men begroette elke aansporing, die een hervorming van de Duitsch-Neder- landsche betrekkingen scheen voor te staan. In verband met den omvang der beslissing, die het loopende jaar voor Europa zal brengen, moet Van Duitsche zijde echter verwacht worden, dat het Nederlandsche volk het hem bewezen begrip rechtvaar digt. Het ligt in het belang van Nederland zelf, dit geduld niet langer te misbruiken. Halfheden zullen in dit jaar niet meer kunnen voorkomen. De absolute uitspraak v'oor een Europeesche lotsgemeenschap ook in de toekomst nog te willen ontwijken kan na dezen overgangstijd nog slechts als een afwijzing van deze lotsgemeenschap wor den opgevat." GEVESTIGD TE telefoon SGPAVENKAGc 11.30.4! Afd. A. Woningen, inboedels enz. tot 50.000 Verzekerd ruim 60.000 objecten voor: Afd. B. Andere risico's tot 1.000.000.— Verzekerd ruim 4000 objecten voor: Verzekert U voor de volledige kosten van herbouw of vervanging in aanslui ting op de Rijksbijdrage. IIALFJAARLIIKSCHE SCHADEREGELING Wendt U tot Uw (Van een bijzonderen medewerker) Acties aan het Grieksch-Albaansche front als men het Italiaansche bombardement van Fiorina niet meerekent zijn de laatste weken slechts van plaatselijken aard geweest. Gevech ten op grooter schaal zullen eerst, nadat het barre winterweer in de bergen van Macedonië milder wordt, opnieuw kunnen beginnen. Deze omstandigheid geeft ons gelegenheid om thans eens de Italiaansche en Grieksche oorlogsdoel stelling te bezien in verband met de historische Macedonische kwestie. Beschouwingen in de Italiaansche periodieke pers hadden al eenigen tijd dit verband gesuggereerd, terwijl ook Duit sche publicisten er op doelden. Jaren geleden gaf een artikel in het „Zeitschrift für Geopoli tik" (Maart 1936) een uitvoerige uiteenzetting van die kwestie; daaraan zullen we den ach tergrond onzer huidige beschouwingen ont leenen, om een der historische aspecten van den huidigen Balkanoorlog te belichten- De nederlaag van Turkije in den eersten Bal kanoorlog (voorjaar 1913) leidde tot de Londen- sche Balkan-conferentie van dat jaar, waarop de Macedonische kwestie een politieke sensatie verwekte. Want toen werd bekend, dat Servië en Bulgarije vóór hun oorlogsverklaring aan den sultan van Constantinopel een geheim verdrag hadden gesloten, waarin gesproken werd over de eventueele vorming van een autonoom Macedonië hoewel te Londen tevens bleek, dat géén der beide landen daar eigenlijk veel voor voelde. Het kwam te Londen toen ook niet zoover. De overwinnaars van den eersten Balkanoorlog kregen ruzie over de verdeeling van den buit, hetgeen onmiddellijk tot den tweeden Balkanoorlog leidde. Niet voordat alle Balkanstaten zoowat uitgeput waren geraakt, maakte de vrede van Boekarest (Aug. *13) Ser vië tot gebieder van het grootste deel van Ma cedonië, hoewel het meerendeel der Macedo- niërs toch ongetwijfelduit goede Bulgaren bestond. De regeering te Belgrado bedreigde dan ook terstond alle „opstandelingen" tegen de bepalingen van het verdrag van Londen met welke benaming Macedoniërs en sympathi santen waren bedoeld met de zwaarste straf fen. Gelijktijdig begon zij door middel van haar bureaucratie in de openbare ambten, de kerken en de scholen een dënationaliseeringgactie tegen de Macedoniërs, die van Bulgaarsche nationa liteit waren. Kort daarop, met het uitbreken van den wereldoorlog, scheen weer een betere tijd voor de Macedoniërs te zijn aangebroken. Bulgarije wilde in 1915, door zich aan te sluiten bij de Centrale Mogendheden, met de wapenen her winnen, wat het op de conferentie van 1913 te Londen had verloren; het Macedonisch ge bied. Na afloop van den wereldoorlog echter Bulgarije en Turkije waren mét Duitschland de verliezende partij werden alle Bulgaarsche verwachtingen inzake Macedonië op slag ver nietigd- Te Versailles was Servië, dat zich sedert 1913 steeds krachtig had verzet tegen het door Bulgarije gesteunde denkbeeld eener Macedoni sche autonomie, tot den uiterlijk sterken éénen staat met het grondgebied der Slowaken en Kroaten vereenigd bijna driemaal zoo groot geworden als Bulgarije. Tezamen met de Griek sche gedelegeerden, wisten de Servische afge vaardigden de Bulgaren zoo goed als geheel uit Macedonië weg te dringen, hoewel zjj Saloniki, de voornaamste stad in Macedonië (zonder een eigen Macedonisch karakter te hebben behou den) als de door Griekenland vurig begeerde buit, aan de delegatie-Venizelos moesten prijs geven. Sedertdien is de Macedonische kwestie voor Joego-Slavië en Griekenland, Turkije en Bul garije misschien niet meer in gelijke mate van politiek belang geweest. Maar toen men na der. koningsmoord te Marseille op Alexander I van Joego-Slavië (9 Oct. 1934) de identiteit van den Kroatischen dader wilde vaststellen, wees de tatoeëering op zijn lidmaatschap van de I.M. R. O., de Intem-Macedonische Revolutionnaire Organisatie. Klaarblijkelijk heeft de moord ten doel gehad, met koning Alexander den succes- vollen maker van den eenheidsstaat Joego- Slavië uit den weg te ruimen. Samenwerking der Slavische en niet-Slavische nationaliteiten binnen het vereenigd koninkrijk Joego-Slavië leek de Macedonische beweging een gevaar voor haar voortbestaan, omdat zij het immers heb ben moest van het opzetten der Macedonisch- Bulgaarsche bevolking tegen het haar opgeleg de Joego-Slavische staatsburgerschap. De strijd der Bulgaarsch-Macedonische minderheid tegen de Joego-Slavische heerschappij zou, volgens het politiek plan der IMRO, het uitgangspunt vormen van den strijd voor een autonoom Ma cedonië. En oorlog tegen de Grieksche over- heerschers van Zuid-Macedonië zou te zijner tijd dien strijd kunnen bespoedigen De strijd om de autonomie van Macedonië met herinneringen aan Alexander den Grooten en het oude Macedonische wereldrijk van meer dan twee duizend jaar geleden is al even af wisselend, als de politieke geschiedenis der Bal- kan-staten zelf. Met veel handigheid heeft de Organisatie, al in haar eerste strijdperiode, zich de politieke stroom ingen op den Balkan ten nut te weten te maken. Een in breede kringen zicht bare activiteit ontplooide zü eerst in 1870, toen de Grieksch-orthodoxe geestelijkheid, veront waardigd over de stichting van een onafhanke lijke („autocephale") Bulgaarsche kerk, de Tur ken tegen de (nog geen zelfstandigen staat vor mende) Bulgaren ging opzetten. Er ontstond een ware guerilla, waarin de Macedoniërs aan den kant der Bulgaren streden, tegen den gemeen- schappelijken vijand; den Turk. Hierdoor wer den echter de belangen der Macedonische auto- nomisten niet bevorderd; er ontstond géén Ma cedonische, maar wel een Bulgaarsche kwestie! Gladstone drong aan op een oplossing, die eerst in 1878 (vredesverdrag van Berlijn) werd be reikt met de stichting van een zelfstandig vor- HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma 8.00 KRO, 1.00—10.15 AVRO 8.00 Wij beginnen den dag. 8.80 Nieuws berichten en praatjes voor den boer (ANP). 8.45 Gramofoonmuziek, 10.30 Hoogmis. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Declamatie, 12.15 Rotteraamsch Philbarmonisch orkest en solist (opn.), 12.30 Lezing ,x>e jeugd en de vrije tijd" 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.15 Bram Kwist's tokkelorkest en orgelspel. 1.45 Ne derlandsch Verbond voor Sibbekunde: Le ting „Wie en wat waren onze voorouders?", 2.00 Causerie „Nederlandsche dichters en prozaschrijvers uit vroeger eeuwen en wij", 2.15 Concertgebouworkest en declamatie. 3.30 Uit Berlijn: 57e Verzoekconcert voor 3e Duitsche Weermacht. 6.00 AVRO-Amuse- mentsorkest en .Klaver Drie", 6.45 Een plaatje en een praatje van Guus Weitzel, 7.00 Nieuw-Hollandsch strijkkwartet. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8 15 Gramofoonmuziek. 8.45 ..La dame de blanche" verkorte opera, 9.50 Gramo foonmuziek 10.0010.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II. 301 M. 8.00 NCRV. 2.00 VARA, 5.157.15 VARA 8.00 Orgelconcert. 8.30 Nieuwsberichten en praatjes voor den boer (ANP), 9.45 Ge wijde muziek (opn.), 10.00 Gramofoonmu ziek, 11.25 Gewijde muziek (opn.). 12.00 Zang met orgelbegeleiding. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Gramo foonmuziek. 2.00 Esmeralda. 2.30 Gemengde Zangvereeniging „Kunst en Strijd". Am sterdam, Haarlemsche Orkestvereeniging en 3olisten 3.55 Gramofoonmuziek. 5.15 Weke- lyksche gedachten wisseling ANP. 6.00 De Ramblers, 6.32 Orgelspel. 6.45 Een plaatje ïn een praatje van Guus Weitzel, 7.007.15 Orgelspel, sluiting. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma VARA 8.00 Gramofoonmuziek, 8.30 Nieuwsbe richten ANP, gramofoonmuziek, 10.20 De clamatie, 10.40 Pianovoordracht. 11.10 De clamatie, 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Or gelspel 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1.00 VARA-orkest, 3 00 Oost- Nederlandsch strijkkwartet, 3-45 Declama tie, 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting, 4.30 Gramofoonmuziek 5.15 Nieuw6-. eco nomische en beursberichten ANP. 5.30 Ha- waiian-opnamen, 5.45 VARA-orkest en so liste, 6.45 Actueele reportage of gramo foonmuziek. 7.00 Economische vragen van den dag (ANP), 7.15 Reportage, 7.45 Orgel spel, 8.00 Nleuwsbeirchten ANP, 8.15 Orgel spel. 8.45 De Ramblers. 9.15 Esmeralda en solisten. 10.0010.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301 M. NCRV 8.15 Gewijde muziek (opn.), 8.30 Nieuws berichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Hollandsch Kamermuziek-Ensemble en gramofoonmuziek 12.15 Reportage of mu ziek. 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1.00 Jac. Stoffer's sextet, 2.3 Gramofoonmuziek, 2.50 Viool met pia nobegeleiding en gramofoonmuziek, 3.30 Gramofoonmuziek, 4.45 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursbe richten ANP. 5.35 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek, 6.05 Gramo foonmuziek, 6.15 Lyrisch Mandoline-ensem ble, 6.45 Actueele "reportage of gramofoon muziek, 7.00—7.15 Friesch praatje (ANP), sluiting. •N VALE VLEKKERIGE HUID en de vorming van vetwormpjes en puistjes is een bewijs van verstopte poriën. Zoo'n huid kwijnt, 'n Radox- zuurstof-behandeling, dagelijks toegepast, doet wonderen. Bovendien spaart het zeep, als ge wat Radox in Uw waschwater doet. Bij apoth. en drog. 41 ct en 15ct. incl. verh.OJB. stendom Bulgarije. De hoop der Macedoniërs was ijdel gebleken: Macedonië bleef een deel van Turkije. Eerst nadat Bulgarije een koninkrijk was geworden (1908) herleefde de hoop op nieuw, totdat de Balkan- en wereldoorlog ook daar den bodem van insloegen. De herhaalde terroristische aanslagen van de IMRO tusschen 1923 en 1930 zal de lezer nog niet vergeten zijn. Onmiddellijk echter na den koningsmoord, in 1934, offerde Bulgarije zelfs de Macedonische beweging op aan een verzoe- nings- en vriendschapspolitiek met Joego-Slavië. De regeering-Georgief verbood de gevreesde or ganisatie, nam haar wapens in beslag en zette de leiders in de gevangenis. Alléén hun opper hoofd, Iwan MSchailof, slaagde er in naar Turkije te vluchten al of niet met medeweten van de regeering te Sofia, of tot haar verbazing, dèt werd nooit opgehelderd. Kort daarop werd Bulgarije echter door koning Boris onder mili taire dictatuur geplaatst hetgeen tot nu toe zoo is gebleven. Door de vlucht van het opperhoofd en de of- ficieele ontbinding van de IMRO in Bulgarije scheen echter de Macedonische beweging geens zins vernietigd. Er werd zelfs meermalen be weerd, dat de uiteengeslagen geheime organisa tie, die over groote fondsen beschikt, voor den vrede op den Balkan sindsdien gevaarlijker is geworden, dan jarenlang de wettelijke beweging was. toen zij openlijk streefde naar het vormen van een vrijen Macedonischen staat uit het historisch gebied, dat thans nog verdeeld is tusschen de Joego-Slavische. de Bulgaarsche en de Grieksche staten. Eén groot, onafhankelijk Macedonië dat wil de IMRO. Of Italië na de bezeting en annexatie van Albanië inderdaad van het bestuur der IMRO een verzoek heeft ontvangen, om mede te wil len werken aan de verwezenlijking van de eeuwenlange hoop der Macedoniërs zooals twee jaar geleden ook in Italiaansche bladen werd bericht is een vraag, waarop wij het gebleken. Het beste zou z.n. ziin indien in het antwoord natuurlijk schuldig blijven. W. Bij de voortzetting van dit kampioenschap speelde Hoogland in zyn party tegen de Wied een zeer sterk spel. De Wied, die ongeslagen was, kon tegen dit constant goede spel niet op en verloor dan ook kansloos. De uitslagen luiden: Brandts 400 22 83 18.18 Van Leeuwarden 344 22 55 15.63 Hoogland 400 15 99 26.66 De Wied 186 15 53 12.40 Buitekant 179 17 29 10.52 Geestman 400 17 79 23.52 Haberer 326 32 50 10.18 De Wied 400 32 68 12.50 De Cock 234 29 38 833 Haberer 400 29 91 13.79 Geestman 400 23 114 14.28 Brandts 290 28 44 1035

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5