UIT DEN OMTREK I <Kdve\fiaal den da% Goederenschaarschte in België Een woord ter waar schuwing INCASSO-BANK N.V. STOFZUIGERS HAARLEM CREDIETEN SAFE-DEPOSIT Mien KOLEN VAN KRUL n.v. KERKLIJSTEN DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM ZATERDAG 18 JANUARI 1941 BEVERWIJK STEUNUITKEERING GROENTE Vetkaarten en textiel- toeslagkaarten Extra rantsoen zeep HILLEGOM IJMUIDEN Uitreiking distributiebescheiden Distributie van zeep Ernstige val VIJFHUIZEN I KRUISWEG 59 tegen zakelijke of persoonlijke zeker heid. loketten te huur vanaf 5.- en hooger Wijk aan Zee Zaandam OPRUIMING SPAARNDAM ZAANDAM ZILK SLAGSCHIP „MALAYA" ZWAAR BESCHADIGD «VERVEEN Tel 23517cn24028 Dir. Jos M. K. Göbel Beramen Engelschen een inval in Irak? Meer sneeuw in Spanje Opvarenden van Britsch schip aan Goudkust geland De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 VELSEN DISTRIBUTIEDIENST VELSEN Santpoort UITREKKING VAN TEXTIEL-, BOTER. EN VETKAARTEN n Kwade kans..It De laatste maanden hebben mij nu en dan klachten en rapporten bereikt over dingen, waartegen ik eens met den meesten ernst wil waarschuwen. In de eerste plaats betreffen zij het weder rechtelijk beplakken van openbare en particu liere eigendommen. Verder het bij herhaling inwerpen van andermans ruiten tijdens de duis ternis. Ieder weldenkend burger zal beamen, dat dergelijke daden de scherpste afkeuring ver dienen. Zij werken de verruwing in de hand, terwijl het een het ander uitlokt. Bovendien zijn dit geen staaltjes van dapperheid maar wel van lafheid. In de derde plaats hebben zij be trekking op het slenteren van halfvolwassen personen en kinderen bij avond op straat. Te gen hetgeen deze jeugd vroeg of laat te wachten staat heeft onlangs een bekend kinderrechter, op grond van zijn ervaring, juist in dezen tijd een ernstig woord laten hooren. Behoudens deze wanklanken, welke gelukkig slechts aan onbekende enkelingen zijn toe te schrijven, is er algemeene medewerking wat de orde en rust in onze gemeente betreft. Laat ons zorgen, dat ook deze wanklanken verdwijnen en dat niemand het zijn mede burgers moeilijker maakt dan strikt noodig is. Zoo kunnen wij in Beverwijk het leed van dezen tijd het best dragen. De burgemeester van Beverwijk, Mr. H. J. J. SCHOLTENS. Woensdag as., 22 Januari, zal de Beverwijk- sche veiling de tweede steunuitkeering van de groente over 1940 uitbetalen. Bij de Vereenigde Veilingen geschiedt de uitbetaling van 10 tot 12 uur en bij de B. E. T.-veiling van 9.30 tot 12 uur en van 2 tot 4 uur. Onder deze uitkeering vallen voornamelijk spinazie en glasaardbeien. In totaal zal worden uitgekeerd een bedrag van f 37.S78, waarvan f 25.000 door de Vereenig de Veilingen en f 12.678 door de B.E.T.-veiling. Het aanvraagformulier voor vetkaarten mag alleen worden afgehaald, indlsn het gezamen lijk inkomen der gezinsleden beneden de vol gende bedragen blijft. (Basis het jaarinkomen in 1940, 1941). belastingaanslag 1 Mei 19401 Mei Aantal gezinsleden 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 enz. Gezinsinkomsten minder dan: ƒ1000.— 1100.— 1200.— 1300.— „1400.— 1500.— 1600.— 1700. 1800. 1900.— enz. Het aanvraagformulier voor een toeslagkaart voor textielproducten mag alleen worden af gehaald, indien het gezamenlijk inkomen der gezinsleden beneden de volgende bedragen blijft. (Basis is het jaarinkomen in 1940, be lastingaanslag 1 Mei 19401 Mei 1941). Aantal ;ezins!eden 3 (waaronder (waaronder (waaronder (waaronder (waaronder (waaronder (waaronder (waaronder enz. Gezinsinkomsten minder dan: 2 minderj. kinderen) 1050. 2 minderj. kinderen) 1400.— 2 minderj. kinderen) „1750.— 2 minderj. kinderen) 2100. 2 minderj. kinderen) „2450. 2 minderj. kinderen) „2800 2 minderj. kinderen) „3150.— 2 minderj. kinderen) 3500. enz. De leider van den distributiedienst te Bever wijk maakt bekend, dat in het tijdvak van 20 Januari tot en met 1 Februari de boter- en vet kaarten zullen worden uitgereikt. Met betrek king tot de uitgifte volgt een nadere bekendma king. Slechts voor die gezinnen, die in aanmerking komen voor vetkaarten en/of een toeslagkaart voor textielproducten moet vooraf een formulier worden afgehaald, hetwelk op den dag der uit reiking ingevuld moet worden overgelegd met het laatste aanslagbiljet in de inkomstenbelas ting of andere bescheiden waaruit het gezins- inkomen blijkt. Uitsluitend zij, die volgens de vastgestelde normen voor verstrekking van vetkaarten of een toeslagkaart voor textielproducten in aanmer king komen .dienen een formulier af te halen bij het distributielokaal Raadhuisstraat 5 en wel op Maandag 20 Januari voor die personen wier namen Deginnen met de letters A tot en met M en op Dinsdag 21 Januari voor de letters N tot en met Z. Het lokaal is geopend van 9%I uur en van 25 uur. Voor de bewoners van Wijk aan Zee zal voor het afhalen der formulieren zitting worden ge houden in den Politiepost, St. Odulfstraat, op 21 Januari van 25 uur. Na bovengenoemde data worden geen aan vraagformulieren meer verstrekt. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in het nummer van heden. In de wreek van 20 tot en met 25 Januari zijn aan het distributiekantoor Keesdelfsweg 1 aan vraagformulieren verkrijgbaar ter bekoming van extra rantsoenen zeep. Hiervoor komen in aanmerking arbeiders, die tengevolge van hun werkzaamheden aan sterke vervuiling zijn blootgesteld, practiseerende art sen, tandartsen en veeartsen, gediplomeerde ba kers en kraamverzorgsters en melkers. Men zie de advertentie in het nummer van heden. Burgerlijke Stand Geboren: Margaretha Elisabeth Maria, dochter van H. van der Zande en C. Kaptein; Gerrit, zoon van J. van de Beid en J. Verheul; Wilhelmus Sebastianus Maria, zoon van G. J. Flux en J. H. E. W. Krone; Theodorus Wilhelmus, zoon van Th. W. Warmer dam en G. Hoogkamer. Ondertrouwd: P. J. Langelaan en M. G. van Steijn. Getrouwd: R. Besse en P. Perfors. Overleden: M. van der Lans, echtg. van A. Maas, vrouw, 64 jaar; A. Zijm, echtg. van A. J. Kelder, vrouw, 87 jaar; J. van den Berg, man, 14 Jaar. Gevestigd: L. J. van Berkel en echtg., Parallel weg 73. F. Bronsema, Stationsweg 156. A. A. G. Hommerson m. gezin, Loosterweg II 2. D. JansenOudshoorn, Weeresteinstraat 132. P. W. de Jong met gezin, Leidschestr. 133. B. J. Maas en echtg., Leidschestr. 123. W. Melichar, Hoofdstraat 8. A. J. Nijssen, Veenenburgerlaan 1. P. Philippo met gezin, Leiöschestraat 107. W. B. Scheffers met gezin Leidschestraat 123. H. Warmerdam—Uitendaal, Hoofdstraat 125a. C. S. Weijers, Leidschestraat 100. Vertrokken: G. S. de Brabander, Medemblik, Ridderstraat 10. C. Brussee en echtg., Haarlem, Byzantium- straat 18. A. L. Fictoor met gezin, Gilze en Rijen, Gillesstraat B 205. P. Hermans en echtg., Voorhout, Looster weg 35. A. G. Kraaij, Doom, Dorpsstraat 73. J. de Nijs, Dordrecht, Cronjéstraat 33. J. Wilhelmus met gezin, Vaals, Seffenterstr. 34 C. C. van der Zande, Heemstede, Heemsteed- sche Dreef 71. Hoofden en gezinnen, waarvan het gezins inkomen boven deze normen ligt, mogen der halve geen formulier afhalen. Het afgehaalde formulier mag niet aan den Distributiedienst worden teruggezonden, doch moet bij de uitreiking der kaarten (volgt na dere bekendmaking) met de distributiestam kaarten van alle gezinsleden worden aange boden. Het afhalen der aanvraagformulieren kan ge schieden op MaVidag 20 en op Dinsdag 21 Ja nuari a.s., in de volgende distributielokalen: Voor IJmuiden (Oud en West), in het ge bouw van het Leger des Heils, aan de Edison- Voor IJmuiden (Oost), Velsen (Dorp en Drie huis) in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg. Voor Velsen (Noord), in het gebouw van den R.K. Volksbond aan den Wijkerstraatweg. Voor Santpoort (Dorp én Station), in het jeugdgebouw van de Ned. Herv. Kerk aan de Burg. Enschedelaan. De lokalen zijn geopend van 93012 uur vm. en van 2—5 uur n.m. Zij, die geen aanvraagformulier voor vet kaarten of een toeslagkaart voor textielproduc ten afhalen, kunnen de betreffende distribu tiebescheiden niet meer bekomen. De leider van den Distributiedienst maakt bekend, dat van 22 Januari tot en met 1 Febr. as. de uitreiking zal plaats vinden van textiel- kaarten, boter- en vetkaarten. De uitreiking zal geschieden per gezin op vertoon van de distributiestamkaarten en wat betreft vetkaarten, egen inlevering van het aanvraagformulier. Vcor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie elders in dit nummer. De leider van den Distributiedienst brengt ter kennis van werkgevers, bedrijfsleiders en van hen, die zelfstandig een bedrijf uitoefenen, dat extra zeep kan worden aangevraagd voor arbeiders, die werkzaamheden verrichten, waar bij zij in sterke mate aan verontreiniging van lichaam en of kleeding zijn blootgesteld. De aanvraagformulieren kunnen vanaf 20 Ja nuari a.s. worden afgehaald en moeten zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk op 1 Februari as. worden ingeleverd ten kantore van den distributiedienst, P. J. Troelstraweg, IJmuiden- Oost. Donderdagavond reed de 38-jarige mej. P. de B. uit Beverwijk op den Oosterduinweg. Ten gevolge van de gladheid van den weg slipte haar rijwiel met het gevolg dat zij tegen den grond smakte en met een bloedende hoofdwonde bleef liggen. Nadat mej. de B. bij een der omwonen den was binnengedragen, werd medische hulp ingeroepen. IJsclub Ons Genoegen Door deze club werd Vrijdagmiddag op een Ijsbaan op de Ringvaart die Dinsdag door eenige personen belangeloos in orde was gebracht, een ringrijderij gehouden. Wordt een dergelijke wedstrijd meestal gereden door paren, hier ging het persoonlijk, en dat dit wel in den smaak viel was duidelijk af te leiden uit de groote deelname die er voor bestond. Niet minder dan 35 personen stonden ingeschreven. Na vele ritten gereden te hebben kwamen als winnaars naar voren mevr. Nanninga 1, de heer Harry de Koning 2, de heer Arie Stokman Nzn. 3 en mej. Jannig v. Zij verden 4. Houdt de winter' nog even aan, dan zullen spoedig nog meer wedstrijden volgen. personalia De heer H. v. Duinen brigadier- titulair bij de Rijksveldwacht en wonende aan den Kruisweg, is bevorderd tot brigadier. Deze bevordering houdt evenwel geen overplaatsing ln. ZONDAG: Heden 2e Zondag na Driekonin gen. Om half 8 Communie-uitreiken; om 8 uur en 10 uur HE Missen, waaronder schaalcol- lecte voor onze Bewaarschool; om 5 uur Lof ter eere van St. Joseph; onder het Lof Rozen hoedje voor den vrede. MAANDAG H. Mis in de kapel der eerw. zus ters om half 8. DINSDAG, feestdag van de H. Agnes, Maagd en Martelares. Vandaag en verder alle andere dagen van deze week om half 9 H. Mis; 8 uur zal de H. Communie worden uitgereikt. WOENSDAG half 9 H. Mis voor een spoedigen vrede. VRIJDAG-middag biechthooren voor de kin deren van de 3e klasse. ZATERDAG, feest van St. Paulus' bekeering; van 46.30 biechthooren; half 6 Marialof met Rozenhoedje voor den vrede. ZONDAG tweede Zondag na Driekoningen, derde Zondag van de maand. De stille H.H. Mis sen te 7 en 8 uur; om half 10 de Hoogmis met volkszang; 11 uur de Kindermis (uitsluitend voor kinderen; de laatste H. Mis om 12 uur. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor de St. Vin- centiusvereeniging. Heden Eucharistische Zon dag. Om 2 uur wordt het H. Sacrament ter aan bidding uitgesteld tot het Lof. Om 4 uur Lof, Rozenhoedje en gebed voor den vrede. In de week de H.H. Missen om 7 uur ln het St. Jozef gesticht; 8, 9 en kwart voor 10 in de kerk. DINSDAG 3 uur Mariacongregatie afd. ge huwde dames. WOENSDAG 12 uur katechismus voor de meisjes en de jongens, 's Avonds half 9 ver plichte vergadering der St. Josephsgezellenver- eeniging. DONDERDAG 12 en 4 uur biechtgelegenheid voor de kinderen van de St. Jozefschool. Te 4.45 Lof met Rozenhoedje en gebeden ter eere van onzen kerkpatroon St. Bonifatius. ZATERDAG onder de H. Mis van 9 uur alge meene H. Communie voor de kinderen. Des mid dags van 3 tot 7.30 gelegenheid om te biechten. Te 4.45 Lof ter eere van de H. Ma^gd Maria voor de bekeering van de zondaars. ZONDAG a.s. vierde Zondag van de maand. GROOTE JAARLIJKSCHE 18-28 JANUARI BOEKHANDEL H. COEBERGH GED. OUDE GRACHT 74 HAARLEM worden gegeven in het parochiehuis. Opge voerd zullen worden de kluchten „Neef Bill tut Mexico" en „De levende mummie". Huisbtoei Evenals vorige jaren is wederom een tentoonstelling in wording van bloemen, welke in huis zijn gekweekt. Schaatswedstrijden De IJsbaan „Nova Zembla" te Spaarndam organiseert Zondag 19 Januari, des middags om 2 uur, ijs en weder dienende, schaatswedstrijden op de 500 meter baan voor amateurs. Verschillende fraaie prijzen, zooals een wisselbeker en medailles, worden uit geloofd. Burgerlijke Stand Geboren: Maartje, doch ter van E. Dekker en M. D. van den Broek; Marianne Frederike, dochter van T. E. R. Lieve en C. de Waal (won. te Bloemendaal) Adriana Elisabeth, dochter van E. W. H. Mep- pelink en D. Hazenoot; Hendrikus Jacobus Ge- rardus, zoon van C. van der Wardt en J. D. van den Huijsen; Geert, zoon van J. H. Tim mer en A. J. van der Toom; Hendrik, zoon van R. Klingers en M. M. Vink; Jan, zoon van J. P. Vlug en T. Zeldenrust; Helena Johanna, dochter van P. Bleeker en C. G. A. Epskamp; Johanna, dochter van A. van Veen en J. Nel. Ondertrouwd: A. Stevens en H. van Eijmeren. Overleden: Anthonius Finke, 76 jaar, weduwn. van T. M. Goedhart; Johanna Mars, 35 jaar, gehuwd met J. J. van der Schaaf; Neeltje Sie- kerman. 49 jaar, ongehuwd (won. te Wormer- veer); IJsbrans Heynis, 86 jaar, gehuwd met D. Molenaar. Tooneel Zondag 19 Januari en Dinsdag 21 Januari as. zal door de tooneelclub der St. Jt>- sephsgezellenvereeniging een tooneeluitveering BERLIJN, 17 Jan. Naar het D.N.B. van wel ingelichte zijde verneemt heeft men vastgesteld, dat het Britsche oorlogsschip, hetwelk Woensdag ernstig beschadigd te Gibraltar is binnengeloo- pen, het slagschip Malaya is. Ofschoon de En- gelschen getracht hadden de schade te verber gen door middel van houten betimmeringen en verfcamouflage kon men zien, dat groote ver woestingen waren aangericht op het dek en in de geschut- en commandotorens. Het schip is onmiddellijk in het dok gegaan. Het maakte deel uit van het Britsche eskader, dat op 10 Januari in de Middellandsche Zee door Duitsche en Ita- liaansche gevechtsvliegtuigen werd aangevallen en verstrooid. De Malaya, die ruim 31.000 ton meet, behoort tot de zwaarste schepen der Brit sche vloot. Het schip is gewapend met 8 stuk ken geschut van 38 c.M., 12 stukken van 15.2 c.M. en 8 stukken luchtdoelgeschut van 10.2 c.M. Het heeft vier vliegtuigen aan boord. SOFIA, 17 Jan. (D.N.B.) De plannen van Engeland om een inval te doen in Irak, hebben de Arabische wereld in groote ongerustheid en opwinding gebracht, zoo schrijft het te Damas cus verschijnende blad Aljom. Het Arabische blad waarschuwt Engeland voor een dergelijken overval op de zelfstandigheid van Irak, welke als een aanval op de geheele Arabische wereld beschouwd zou worden en een dienovereenkom stige reactie zou uitlokken. MADRID, 17 Jan. (D.N.B.) Als gevolg van nieuwen sneeuwval zijn de verbindingen met de provincies Avila en Segovia en verder met Gali- cië. Asturië, Santander en het Baskenland weder verbroken. In de bergen ligt de sneeuw tot twee meter hoog. Ook het spoorwegverkeer met het Noorden is gestaakt; Vrijdag vertrokken van hei Noorderstation te Madrid geen treinen en er kwamen evenmin treinen binnen. Te Vallado- lid is de Noord-express blijven steken. De tele- Coonverbindingen zijn eveneens in groote mate gestoord. LISSABON, 17 Jan. (D.N.B.) Uit Sao Vin- cente de labo Verde, wordt gemeld dat de 79 geredden van het in den Atlantischen Oceaan tot zinken gebrachte Engelsche s.s. Nagliora, over wier lot men tot dusverre in het onzekere verkeerde, aan de Goudkust in de haven Freetown aan land gebracht zijn. Naar verder wordt bericht, moet het aan de monding van de Taag gestrande Engelsche vrachtschip siva als verloren beschouwd wor den. Het schip is zoover op het strand ge worpen, dat alle verdere pogingen om het weer vlot te brengen, geen kans opsucces hebben. Het Lampestraatje was zeker wel het arme- lijkste gedeelte van de oude stad. De huisjes die er stonden waren zoo Vfrvallen en scheef gezakt dat men zich niet verwonderde, op veel plaatsen het bordje „Onbewoonbaar verklaarde woning" aan te treffen, en zich juist wél ver wonderde dat niet alle huizen onbewoonbaar waren. Nog armoediger dan de huizen waren de menschen die erin woonden. Arme tobbers. Orgeldraaiers, schoenpoetsers, straatmuzikan ten en bedelaars, lieden die van den dag in den dag en van de week in de week moesten leven en verder geen zekerheid hadden dat ze den volgenden dag of de volgende week nog geld en eten hadden. Dat wias ook de eenige reden waarom zij in een zoo vervallen stads kwartier woonden, het smerigste, donkerste en minst aantrekkelijke van alle wijken. Er bestond onder hen zelfs nog een gradatie Er waren „rijks" en „arme" menschen onder de bewoners van het Lampestraatje. En tot de minst „aanzienlijke" klasse behoorde wel Mien het be- delvrouwtje, dat I op nummer 7a links achter woonde. Zij leefde uitsluitend van de opbrengst van haar dagelijksche tochten door de verschillende deelen der stad, waar zij langs de huizen bedelde. Hier kreeg zij een paar stokoude schoenen, daar een boterham, en ginds een sleetschen mantel van ondefinieerbare kleur. Maar met het slechter worden van de tijden was men zuiniger geworden. Het bedelen en vragen had minder opgeleverd dan vroeger en was niet langer voldoende om in haar scha mele behoeften te voorzien. Zoo had zij aan de buren verteld, en dezen hadden het weer verder gebracht, zoodat na enkele dagen allen in het Lampestraatje wis ten dat Mien niet genoeg bij elkaar kon bede len voor haar levensonderhoud. Toch bleef zij daar wonen. Waar had ze anders heen gemoeten? Hier w*as immers a) het minste dat men vinden kon? Nóg pooverder leven was onmogelijk. lederen morgen ging zij als van ouds op stap, in haar kale, versleten, smerige kleeding, de stad in. En 's avonds, tegen dat het donker begon te vallen, keerde ze terug. Dan sjokte ze langzaam de trappen op naar haar vertrekje, waar zij den avond sleet, om den volgenden dag naar een andere wijk te trekken, in een zelfde trage regelmaat. De andere bewoners van het Lampestraatje schudden dan v/el eens het hoofd wanneer zij haar zagen thuiskomen. En een ruwe maar vriendelijke huismoeder, die toevallig een kliek je stamppot had overgehouden, wannde het vlug nog even op, om het haar te brengen. Zoo was Mien, het bedelvrouwtje van num mer 7 a. Of liever: zoo was ze geweest. Want dien middag kwam Freek, de orgeldraaier, het straatje in met groot nieuws: „Mien is dood. Ze hebben d'r langs de huizen gevonden. Zeker van den honger, de ziel!" De vrouwen praat ten er meewarig over uit hun ramen of uit de open deuren. Toen een van hen vroeg, hoe oud Mien eigenlijk was geweest, haalden de anderen de schouders op. Dat wüst niemand. Het kon zestig zijn, maar wanneer het tachtig was, zou niemand vreemd opkijken. Het was overigens een vraag of iemand met zulk een armoede tachtig worden kón. Want dat ze straatarm was gestorven, daarover waren alle vrouwen het roerend eens. Denzelfden dag nóg kwamen er twee politie agenten op nummer 7a aanbellen. Te zamen met den buurman van rechts-achter gingen zij het vertrekje van doode Mien binnen. Haar naam was niet bekend, noch verwanten of vrienden. De eenigen die haar kenden schenen de buurtbewoners te zijn. De menschen uit het Lampestraatje bespra ken ook dit voorval, want alle voorvallen uit zulk een kleine gemeenschap zijn de moeite van het bespreken wel waard. Och, nieuwsgie rig naar het resultaat van het onderzoek in Mien's huisje was eigenlek niemand. Men ken de het armoedige interieur vóel. Op zijn hoogst was er eenige belangstelling voor haar naam, dien niemand gekend had, omdat er nooit naar gevraagd was. „Mien" was altijd aanduiding genoeg geweest voor het bedelvrouwtje. Maar dien avond had de buurt spannender stof voor onderhoudende gesprekken. De buur man van 7a rechts-achter had uit de school geklapt tóen de agenten hun rug gekeerd had den. Want Mien, dat armzalige wezentje, dat dag in dag uit langs de huizen ging om een boterham, dat van de armsten der armen uit de stad soms nog een maaltje eten krijgen moest, dat menschje had onder haar kachel plaat een schat aan bankpapier verborgen van liefst een 30.000! En sindsdien kijken de lieden uit het Lampe straatje elkaar met andere oogen aan. Ze be handelen elkaar met hoffelijkheid en dienst vaardigheid. Want wie weet hoeveel Freek de orgeldraaier of de schoenpoetser Karei onder de plaat van zijn kachel, onder het vloerkleed of achter het behang verborgen heeft! (Nadruk verboden) 45 bekende merken Ook in huurkoop Haarlem De leider van den Distributiedienst maakr bekend, dat zij, die op grond van de gezins- irkomsten volgens onderstaande normen, in aanmerking willen komen voor vetkaarten en één toeslagkaart voor textielproducten een daartoe strekkend aanvraagformulier moeten afhalen. ZONDAG, 19 Jan., stille H.H. Missen te half 8 en 11 uur.' Hcogmis is te 9 uur. Te kwart voor 9 Communie-uitreiken. Te half een Maria congregatie vxior de meisjes (beide afdeelin- gen). Te vijf uur Lof, daarna vergadering van de Derde Orde. WOENSDAG, te 3 uur voorbereiding der Eerste Communicanten. DONDERDAG, te 5 uur Lof met Rozen hoedje. ZATERDAG, onder de Schoolmis algemeene H. Communie der kinderen. Te 3 uur voorbe reiding tot de plechtige Doopbeloften. Te 5 u. Lof ter eere van Maria van Altijddurenden Bij stand. Biechthooren Van 5 uur tot half 9. ZONDAG, 26 Jan. Liefdadigheids-Zondag. Onder de H.H. Missen preek door den zeereerw. pater fr, Nathanael Gemke O.F.M. en schaal collecte ten bate van het Liefdewerk der St. Vincentiusvereeniging. De BURGEMEESTER van HAARLEM maakt bekend, dat in het tijdvak van 20 Januari tot en met 1 Februari de uitreiking van BOTER- en VETKAARTEN en van TEXTIELKAAKTEN zal plaats vinden. De uitreiking zal geschieden OP VERTOON VAN DE DISTRIBUTIESTAMKAART: Voor het stadsgedeelte ten noorden van de Heussenstraat, Kweektuinstr., Achter weg en Spaanschevaartstraat in het gebouw van den Nederlandschen Protestan tenbond, Berkenstraat 10; voor het stadsgedeelte tusschen de spoorlijnen Haarlem—Amsterdam en Haar lemOverveen en de bovengemelde straten in het uitreiklokaal Zocherstraat 2; voor het centrum in het gebouw St. Bavo, Smedestr. 23, ingang in de Morinnesteeg; voor het zuidelijk stadsgedeelte in het agentschap Zuid, Badhuisstraat; voor SPAARNDAM in de hulpsecretarie aldaar, en wel aan houders van distributiestamkaarten met de beginletters: A en C Maandag 20 Januari G, I, J Dinsdag 21 Januari H Woensdag 22 Januari D, E, F Donderdag 23 Januari B Vrijdag 24 Januari B Zaterdag 25 Januari K Maandag 27 Januari L en M Dinsdag 28 Januari N, O, P, Q, T Woensdag 29 Januari S V en W R, U, X, IJ, Z, Zaterdag Kantooruren 10—5 uur, Zaterdags 10—1 uur. Voor de bewoners van het RAMPLAANKWARTIER zullen de kaarten worden uit gereikt in de houten hulpschool in de Croesenstraat op Zaterdag 25 Januari voor de letters A K en op Zaterdag 1 Febr. voor de lett. L Z. Kantooruren 10—5 u. Aan de opgegeven plaats en tijd zal streng de hand worden gehouden. Op Donderdag 16 Januari werd reeds in de plaatselijke bladen bekend gemaakt, welke gezinnen voor vetkaarten en/of een toeslagkaart voor textielproducten in aanmerking komen. Behalve de distributiestamkaarten moet voor deze gezinnen ook worden meegebracht het tevoren afgehaalde formulier (MD 100), volledig in gevuld en onderteekend en vergezeld van het laatste aanslagbiljet in de inkomsten belasting of andere bescheiden, waaruit het gezinsinkomen blijkt. Vóór inlichtingen omtrent de soorten van textielkaarten naar leeftijd en geslacht en omtrent heele en halve boter- en vetkaarten naar leeftijd wordt verwezen naar de daaromtrent in de pers verschenen mededeelingen. Men lette er goed op, dat het juiste aantal en soort kaarten wordt ontvangen. Re clames achteraf zullen niet in behandeling worden genomen. Donderdag 30 Januari Vrijdag 31 Januari 1 Februari (Van onzen Brusselschen correspondent) Zooals in menig ander land van het Europee- sche continent, wordt in België het vraagstuk der voedselvoorziening met den dag lastiger en kiescher. In België werd de landbouw vroeger verwaar loosd, omdat het tekort door invoer gedekt kon worden. Het is opvallend, dat in zoo'n dicht be volkt land als België de bebouwde oppervlakte in de laatste halve eeuw belangrijk is terugge- loopen. Deze achteruitgang wordt op meer dan 100.000 ha. geschat. De belangrijkheid hiervan loopt in het oog, als wij bedenken dat 100.000 ha. goed tarweland voldoende zouden zijn om hét tekort van 300.000 ton broodgraan, dat" in België bestaat, te doen verdwijnen. In België beschikt men voor broodbereiding slechts over hoogstens 450.000 ton tarwe en rogge, terwijl wij op grondslag van de huidige rantsoe neering over 750.000 ton moeten beschikken, een tekort dus van 300.000 ton. In den loop van September stonden wij reeds voor groote moeilijkheden, die echter zouden worden overwonnen, dank zij den maatregelen om vóór 1 October een derde van den tarwe- en roggeoogst ter beschikking te stellen van de maalderijen en dank zij tevens de aankomst van enkele treinen met graan uit Frankrijk, graan dat namelijk betaald kon worden met behulp van de deviezen welke de tallooze vluchtelingen uit Frankrijk hadden meegebracht en hier op nieuw tegen Belgische munt hadden ingewis seld. Kortom, door de krachtsinspanning van allen kon worden voorkomen dat het land tien volle dagen zonder brood of meel zou zijn gebleven! De eerste weken van November brachten echter een zeer gevoelige inzinking. Ten einde verdere gebeurlijkheden van dien aard te voorkomen, werd door het departement van Landbouw en Voedselvoorziening de mogelijkheid onderzocht om een aanzienlijke hoeveelheid ingevoerd graan in de maalderijen op te slaan. Op die wijze zou de voedselvoorziening van de bevolking niet m gevaar worden gebracht door een toevallige vertraging in het beschikbaar stellen van den oogst of door een onderbreking in het vervoer. Deze pogingen hebben evenwel geen afdoende resultaten opgeleverd. Wij blijven dus uitsluitend aangewezen op onzen eigen oogst. Met andere woorden, het is volstrekt onontbeerlijk, dat onze molens geregeld eiken dag de 20.000 zakken graan ontvangen, welke onmisbaar zijn om alle bakkerijen van meel te voorzien. Einde October moesten nieuwe regelingen wor den gemaakt om binnen den kortst mogelijken tijd het tweede deel van den broodgraanoogst in te leveren. Wanneer er niet vrijwillig geleverd werd, moest men natuurlijk tot opeischen over gaan. Ten slotte werd besloten dat de geheele oogst tegen einde Januari moest worden ingeleverd. Maar om in de onmiddellijke behoeften van de bevolking te voorzien, zou deze levering zoo worden georganiseerd, dat vóór 31 December zooveel mogelijk graan ter beschikking van de maalderijen kon worden gesteld. De totale productie van elke gemeente werd berekend en op grond van deze berekening werd de burgemeester van elke gemeente door het ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening belast om met de medewerking van de aangestel de commissionnairs de levering te organiseeren van de hoeveelheid broodgraan waarvoor zijn gemeente werd aangeslagen. Hij mag van het cijfer slechts 'de leveringen aftrekken welke reeds werden gedaan krachtens vroegere opeischings- bevelen, alsmede de hoeveelheden, noodig voor de bezaaiingen en voor de voeding van het dienst volk. De taak, die aldus opnieuw op de schouders van de gemeentelijke magistraten wordt gelegd, is belangrijk en zwaar. Zij moeten met veel krachtdadigheid optreden, bewijs leveren van initiatief en er hun onderhoorigen van overtui gen dat zij hun vollen plicht tegenover het land moeten doen. Want het is volstrekt noodzakelijk dat geheel de oogst geleverd wordt. Niet minder moeilijk is het vraagstuk van de voorziening met aardappelen. Al te laat werd overgegaan tot de rantsoeneering van aardap pelen, zoodat heel wat menschen een flinken voorraad hadden opgedaan en het vervoer van aardappelen werd verboden. Het is bekend dat de aardappelenoogst van dit jaar, indien hij de drie millioen ton van een normaal jaar niet bereikt, nochtans voldoende is om de behoeften te dekken die, rekening ge houden met de rantsoeneering, óp 1.600.000 ton geschat worden. Welnu, nauwelijks twee en halve maand na het binnenbrengen van den oogst werd in de groote verbruikcentra een te kort vastgesteld. Het staat vast dat de oorzaak Wan dit tekort hoofdzakelijk gezocht moet wor den bij de producenten die hun waar Inhouden en weigeren ze ter beschikking van de hande laars te stellen. Veelal worden deze producenten aangemoedigd door den sluikhandel of zelfs door sommige openbare diensten, die de waar ter plaatse tegen hoogere dan de officieele prijzen komen opladen. Als jammerlijk gevolg van een ongerechtvaardigde paniekstemming onder de verbruikers stellen wij vast dat de aardappel thans het product is waarvan wij in België het gemis het scherpst aanvoelen, terwijl het onge twijfeld het voedingsproduct is dat wij het minst zouden ontbeerd hebben, indien de bevolking blijk had gegeven van meer gezond verstand en koelbloedigheid. Inzake aardappelverdeeling werd nu, enkele weken geleden, een nieuwe regeling getroffen. De provincie, die eenbelangrijke overproductie heeft, moet bijdragen tot de bevoorrading van de centra waarin een tekort bestaat. Met bet oog op de uitvoering van dit plan hebben de provinciegouverneurs aan de produceerende ge meenten hunner provincie een opeischmgsbevei gezonden, waarbij de hoeveelheid wordt bepaald welke iedere gemeente vóór 15 December en in de aanstaande lente moet leveren. Voor de con trole van de uitvoering der opeischingsmaat- regelen moet iedere gemeente tweemaal per week den gouverneur der provincie het totaal der leve ringen welke zij heeft uitgevoerd doen toekomen. In den loop der laatste dagen werden er, met behulp van de gewapende macht, talrijke huis zoekingen gedaan. Hierdoor kwamen nog groote voorraden aardappelen aan het licht, wel een be wijs, dat de opeischingsmaatregelen. die dezer dagen werden getroffen, terdege nuttig waren en te bekwamer tijd werden uitgevaardigd. Dit kort overzicht kunnen wjj niet beëindigen zonder melding te maken van de reeks besluiten, zooeven in het Staatsblad verschenen, waardoor het verbruik van textielproducten en schoenwa ren aan beperkende regelen wordt onderworpen. Sedert geruimen tijd zijn maatregelen getrof fen om de bevoorrading der bevolking in eet waren te regelen. Thans blijkt het ook nood zakelijk maatregelen te treffen om het gebruik van andere levensnoodzakelijke producten, zoo als kleeding en schoeisel, te reglementeeren. Een dusdanig ingrijpen van net Staatsgezag op dit domein blijkt noodzakelijk, eenerzijds om wille van de toenemende schaarschte der voor raden en anderzijds om aan eiken landgenoot het minimum te verzekeren, waarop hij recht heeft. Om tot een nauwkeurige en op de behoeften afgemeten rantsoeneering van textielwaren en schoenen te kunnen overgaan, in verhouding tot de bestaande voorraden, zijn twee dingen noodzakelijk: de voorraden kennen waarover het land beschikt en de behoeften kennen die som mige personen nog zouden hebben, rekening ge houden met den voorzienen maximum-voorraad. Om dit dubbel doel te bereiken heeft het departement van Economische Zaken de volgen de maatregelen getroffen: bevel tot telling van de voorraden in textielproducten en schoenwaren bij alle fabrikanten, groothandelszaken en klein handelszaken. Het werd noodzakelijk geacht de kleinhandelszaken en eveneens de groothandels zaken die niet uitsluitend den groothandel drij ven, te sluiten gedurende een tijdperk van 8 dagen, gaande van 25 December 1940 tot en met 1 Januari 1941. Gedurende die dagen, tijdens dewelke alle verkoop verboden was, moesten de formaliteiten tot telling van de voorraden ver vuld worden. Na deze periode van verplicht stilleggen der verkoopsbedrijvigheid zal men slechts die voorraden aan kunnen vullen, na overlegging van een door den gemeentedienst afgegeven machtiging tot bevoorrading. Deze machtigingen zullen door de gemeentediensten enkel worden afgeleverd aan de personen die het bewijs leveren dat zij beneden den normalen voorraad blijven, welke bij de reglementeering was vastgesteld. Aldus is, na nauwelijks acht maanden oorlogs toestand. in ons land een beperkende verbruiks- regeling ingevoerd, welke wij gedurende de vier jaren bezetting 1914—1918 nooit hebben gekend. In uw wagen moet u niets wagen. autorijden mag geen kansspel zijn: op den weg moet u het zéker weten!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6