Washington en het Volkenrecht IJS-IJLDIENST Man en vrouw dood gevonden Nachtelijke aanval op Swansea HEEL DE AARDE AANBIDDE U" Verwatering van het neutraliteitsbegrip Haagsche Conventie opzij geschoven J v. Verduistering r Knox over de plannen van Washington Duitsch-Italiaansch handelsoverleg DRIE VLIEGERS VONDEN DEN DOOD „DE POOL AMSTERDAM Tweede Zondag na Driekoningen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 19 JANUARI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 15866 - GIRO 2288* Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten IJVz ct- Per week, per kwartaal f 3.58 VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22S09 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Duidelijke inbreuk op Volken- recht te vreezen Jaap Eden Jr. als instructeur Door gasvergiftiging om het leven gekomen Bij het neerstorten van een Engelsch vliegtuig Duitsch weermachtsbericht Duikboot vernietigde 29.000 ton Scheepscontróle in het Panamakanaal 99 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Ital. weermachtsbericht AANVAL IN KENYA AFGESLAGEN Bedrijvigheid aan front van Tobroek De bomaanval op Malta 'n TIP VAN BOOTZ HOTEL - CAFE - RESTAURANT Verwaandheid HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., (ngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek •s-GRAVENHAGE, 18 Jan Door een specialen medewerker, die in politieke en juridische kringen, welke op het gebied van het internationale en het volkenrecht als bijzonder deskundig en competent kun nen worden beschouwd, een enquête heeft gehouden o\ r het actueele thema der hou ding van de Vereenigde Staten ten aanzien van het Duitsch-Italiaansche conflict met het Engelsche imperium, worden ons de volgende opmerkelijke uiteenzettingen ter be schikking gesteld. In den huidigen oorlog is. meer nog dan vroeger, de groote beteekenis van volkenrechte lijke oneenigheden naar voren gekomen. De strjjd tusschen politieke wereldbeschouwingen is tevens een strijd tusschen rechtsbegrippen, gelijk de werkelijkheid toont, tusschen het stre ven naar een faire en ridderlijke oorlogvoering aan den eenen en een meedoogenloozen ver- nietigingswil aan den anderen kant. Tusschen de strijdende partijen staan de neu trale mogendheden, welker rechten en plichten in geschreven en ongeschreven normen van net volkenrecht zijn vastgelegd. Zoolang een staat neutraal blijft, is hij verplicht tegenover de oorlogvoerende staten een bepaalde houding in acht te nemen en bepaalde interventies van deze staten te dulden. Deze beide zaken echter worden beheerscht door den plicht eener zeer strenge onpartijdigheid: de neutrale staat Is derhalve niet alleen moreel en po itiek, maar ook juridisch verplicht zijn houding tegenover alle oorlogvoerende staten gelijkelijk te bepa len en interventies der oorlogvoerende stalen, welke uit den oorlogstoestand voortvloeien, ge lijkelijk van alle oorlogvoerende staten te dul den. In het bijzonder echter is hij verplicht zijn neutraliteit tegenover alle oorlogvoerende staten gelijkelijk te handhaven. Deze duidelijke grondbeginselen zijn ia hoofdzaak samengevat in de beide Haagsche neutral iteitsovereenkomsten van 18 October 1907. De Vereenigde Staten van Amerika heb ben deas overeenkomsten weliswaar niet mede onderteekend; zij zijn echter nog voor den oor log daarbjj toegetreden en hebben ze op plech tige wijze geratificeerd. Zij zijn daarmede aan de bepalingen van deze overeenkomst- gebonden. Het is van belang duidelijk zich voor oogcn te stellen, dat de deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog tegen de centrale mo gendheden in 1917 niet geschiedde zooals de officieele Amerikaansch-Engelsche geschied schrijving beweert omdat de centrale mo gendheden inbreuk hadden gemaakt op de rechten van de Vereenigde Staten als neutrale mogendheid, maar omgekeerd juist omdat de Vereenigde Staten het, in het bijzonder sedert 1915, in toenemende mate nagelaten hadden consciëntieus de op hen rustende volkenrechte lijke plichten na te komen. In het bijzonder zijn zij in gebreke gebleven ten opzichte van de noodzakelijke onpartijdigheid tusschen de oorlogvoerenden en daarmede hebben zij den hoogsten plicht als neutrale mogendheid voort durend geschonden. Dit is door vele, zonder vooroordeelen zijnde Amerikaansche geleerden, het laatst nog in 1937 en 1938 door den profes sor in het volkenrecht Borshard en door den historicus Tansill, op overtuigende wijze uit eengezet. Wanneer men de politiek der Amerikaan sche regeering sedert het uitbreken van den tegenwoordigen oorlog in verband ziet, springt de parallel met de ontwikkeling van den Wereldoorlog duidelijk in het oog. Ook thans weer neemt deze politiek een steeds eenzijdiger tegen een der beide oorlogvoe rende partijen gerichte houding aan. De Vereenigde Staten bevinden zich thans reeds in een toestand, die er door gekenmerkt wordt, dat zij hun volkenrechtelijke plichten als neutrale mogendheid niet meer na komen. Uit de groote reeks voorbeelden, die aange haald kunnen worden voor de in strijd met het volkenrecht zijnde houding der Vereenigde Sta ten, mogen slechts twee zeer kenmerkende wor den genoemd. Zoo zegt art. 6 van 't XHle Haag sche accoord betreffende de rechten en plichten van de neutralen in geval van een oorlog ter zee (de zgn. Zeeneutraliteitsconventie) aan welker bepalingen de Vereenigde Staten, zooals hierbo ven uiteengezet, gebonden zijn, duidelijk en helder het volgende: „Het door een neutrale mogendheid aan een oorlogvoerende mogendheid om eenigerlei reden direct of indirect uitge voerde afstaan van oorlogsschepen, munitie of ander oorlogstuig is verboden." Op overeenkom stige wijze verbiedt artikel 16 b. van de Pan- Amerikaansche neutraliteitsovereenkomst van Havana, die op 20 Februari 1928 onder het be schermheerschap en op instigatie juist van de Vereenigde Staten is onderteekend, het veriee- nen van credieten door een Amerikaansche» staat aan een oorlogvoerende mogendheid, zoo lang de betrokken Amerikaansche staat zelf for meel buiten het conflict staat. In strijd hiermede verklaren de bepalingen van het door president Roosevelt op 11 Januari 1941 bij het Amerikaansche Congres ingediende wetsontwerp op de hulp aan Engeland, dat de Amerikaansche regeering voor regeeringen, Welker ondersteuning de Amerikaansche presi dent „beschouwt als essentieel voor de defensie van de Vereenigde Staten", wapenmateriaal kan doen vervaardigen, wapentuig aan deze regee ringen kan afstaan en dezen regeeringen ieder soort inlichtingen kan doen toekomen, die in verband staat met de levering van wapenma teriaal. Het is duidelijk dat deze bepalingen, ingeval zij door het Amerikaansche Congres tot wet mochten worden verheven, een ernstige in breuk op het volkenrecht van den sant van de Vereenigde Staten zouden vormen. De inbreuk op de bepalingen van artikel 6 van de genoemde Haagsche conventie is te duidelijk, dan dat zij een toelichting noodig heeft. Maar ook met de genoemde bepaling in de overeenkomst van Havana zou deze wet onvereenigbaar zijn, want het is duidelijk, dat de daar onder oogen geziene transacties door den begunstigden oorlogvoerenden staat Engeland niet contant betaald kunnen wor den, maar afgewikkeld moeten worden langs den omweg van uitgebreide credietoperaties Slechts terloops zij opgemerkt, dat deze wet ook in strijd zou zijn met de bekende Johnson- act, die zooals men weet iedere soort van cre- aietverleening verbiedt aan staten, die hun uit den Wereldoorlog dateerende schuldverplich tingen jegens de Vereenigde Staten niet zijn nagekomen, waartoe Engeland in de eerste plaats behoort. President Roosevelt en zijn minister van Bui- tenlandsche Zaken, Cordell Huil, hebben wel gemerkt hoezeer hun voornemen in strijd is met volkenrecht en grondwet. Zij trachten, ver wijzende naar een vermeend in gevaar brengen der Vereenigde Staten door de spilmogendheden en Japan, dit in strijd' met het recht zijn te verbloemen. Men tracht zich te bedienen van het op zichzelf ongetwijfeld geldige volken rechtsbeginsel, dat iedere staat gerechtigd is een bedreiging van zijn bestaan af te weren met alle hem ten dienste staande middelen. In- tusschen kan het beginsel der zelfverdediging in dit geval geen toepassing vinden, aangezien een bedreiging der Vereenigde Staten door het Duitsche rijk reeds door hun bevoorrechte geo- graphische ligging onmogelijk is. De versletenheid van dit argument heeft in- tusschen den minister van Buitenlandsche Za ken, Huil, aanleiding gegeven om in zijn se naatsrede van 15 Januari een nieuwe bewering naar voren te brengen. Op de vraag, of de be palingen van het wetsontwerp van Roosevelt dan niet in strijd waren met de voorschriften van de XlIIe Haagsche conventie, antwoordde hij, dat de Vereenigde Staten deze voorschriften niet meer als toonaangevend voor zich konden beschouwen. Huil heeft daarmede de bindendheid van een door de Vereenigde Staten vrijwillig en op plechtige wijze aanvaarde verplichting eenzijdig en zonder urgente reden opgezegd hij heeft dus precies hetzelfde gedaan, wat men beweert, dat in de jaren sedert 1933 door Duitschland is gedaan en wat juist in de kringen der Amerikaansche re- geeringspolitici een zoo buitengewoon scher pe zij het ook ongerechtvaardigde kri tiek heeft gewekt. Als motiveering voor dit buitengewone optre den der Vereenigde Staten bracht Huil nu niet naar voren zooals men had kunnen verwach ten dat de Vereenigde Staten „bedreigd" wer den, maar dat de genoemde Haagsche conventie niet meer door alle oorlogvoerenden wordt na gekomen. Met deze aanduiding kan aange zien het Duitsche rijk zich tot dusver op de meest pijnlijke wijze gehouden heeft aan de be palingen der genoemde conventie niets an ders bedoeld zijn dan de Britsche practijk van de zeeoorlogvoering, die inderdaad de bepa lingen van genoemde conventie (die mede door Engeland is onderteekend) ten scherpste, over treedt. Vermeld moge in dit verband alleen worden het geval van het Duitsche regeerings- stoomsehip „Altmark" en het Britsche navycert- systeem. Aan den anderen kant echter is er geen twijfel aan, dat uit deze in strijd met het recht zijnde Britsche practijk voor de Vereenigde Staten geenszins de bevoegdheid kan "oort- vloeien om nu eigener beweging de geheele overeenkomst eenzijdig op te zeggen. De waarlijk groteske toestand ontstaat dus, dat een formeel neutrale staat, welks regeering de uit de neutraliteit voortvloeiende plichten tracht te omzeilen op een wijze, die in strijd is met het volkenrecht, zich het voorwendsel daartoe juist niet laat leveren door die mogend heid, waartegen hij het voornemen heeft een standpunt in te nemen, maar door die mogend heid. aan wie zijn steun ten goede moet komen. Anders gezegd: de Vereenigde Staten dulden en bevorderen handelingen van Engeland in strijd met het volkenrecht, teneinde zich van hun kant op in strijd met het volkenrecht zijnde wijze te verwijderen van hun plichten als neutrale mogendheid en een standpunt te kun nen innemen tegen het Duitsche rijk, d.wz. tegen de partij, die volkenrechtelijk correct op treedt. De huidige Amerikaansche regeering be schouwt dus iedere internationale conventie en iedere volkenrechtelijke verplichting als niet ter zake dienende, wanneer zij nadeelig blijkt voor haar eenzijdige anti-Duitsche neutraliteitsdoel- einden. Op grond hiervan kan men er zich een denkbeeld van vormen, hoe de „nieuwe orde" er zou uitzien, die den volkeren na een Britsche overwinning over het Duitsche rijk beschoren zou zijn. Het is dezelfde „orde" die geleid heeft tot den Wereldoorlog en tot het dictaat van Versailles. Tegen dezen ongeest is Duitschland ten strijde getrokken. Het zal dien strijd voeren tot het zegevierende einde. Iedere stad van eenige importantie heeft zoo langzamerhand haar sneldienst. En iedere sneldienst, die zichzelf respec teert, is met een merkwaardige opdracht voor den dag gekomen. Zoo hoort het ook. Een sneldienst dient van alle mark ten thuis te zijn. De ontslagen opbou- toer, die des ochtends de bel heeft ge poetst en behulpzaaim was met het ver sjouwen van meubelen van de eene naar de andere kamer, wijdt zich des mid dags aan Fransch of Duitsch vertaal werk. En zijn collega, die de kinderen van een veraf wonende familie van en naar school brengt, verzorgt in de les uren de centrale verwarming van een groote inrichting. En als er, zooals dat in Den Haag is gebeurd, bij een der klanten het verlangen ontstaat naar het tijdelijk bezit van een olifant, dan is de sneldienst de aangewezen instelling om als makelaar in levende goederen te fungeeren. Sneldiensten zijn actueel. Zij stellen zich ten doel zooveel mogelijk ontslagenen uit den Opbouwdienst in ens vaderland een werkkring te doen vinden. Maar aan de actualiteit en de sportiviteit, waarmee de sneldienst Haarlem en omstreken zijn taak is be gonnen, zullen de andene waarschijnlijk niet kunnen tippen. Hoewel hij pas op 20 Januari in werking zal treden, was er gisteren reeds een klant. Zij was bekend met de wisselvalligheid van ons klimaat en zij wilde zich de kans om te leeren schaatsenrijden niet laten ontgaan. Toen belde zij den sneldienst op. Die immers dient de beschikking te hebben over specialisten op elk gebied. En haar telefoontje was niet tevergeefsch. Nie mand minder dan de zoon van wijlen den wereldberoemden wielrenner en schaatsenrijder Jaap Eden, stond even later voor haar deur! Voelt u zich niet thuis op het gladde ijs? Bel den sneldienst (Foto Stevens) Zonsondergang 19 Jan. 18.03 Zonsopgang 20 Jan. 9.38 19 Jan.: Maanopkomst 00.40. ondergang 12.19 Vrijdagavond is een echtpaar, woonachtig aan den Amsterdamscheweg te Amstelveen, aan gasvergiftiging overleden. De knecht vond het echtpaar Zaterdag morgen in de keuken. De politie stelde een onderzoek in en constateerde een defect aan de gasslang, waardoor deze van een confoor was losgeschoten, terwijl de muurkraan openstond. Vermoedelijk zijn de 36-jarige man en de 35-jarige vrouw na den maaltijd op hun stoelen in slaap gevallen en zoo slachtoffers geworden. Zij laten drie kinderen achter, acht, vijf en twee jaar oud. Officieel wordt medegedeeld, dat Engel sche vliegers in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op slechts enkele plaatsen van ons land bommen hebben geworpen. Schade is niet aangericht, aangezien alle projectielen in het open veld zijn terechtgekomen. Ten aanzien van het Vrijdagnacht neer geschoten en brandend neergestorte Engel sche vliegtuig kan nog worden medegedeeld, dat nog een derde lid van de bemanning is gevonden en gearresteerd. De drie overige 'inzittenden het toestel had een bemanning, bestaande uit zes kop pen zijn bij het neerstorten gedood. Men heeft de lijken gevonden en geborgen. BERLIJN, 18 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Een duikboot rapporteert het tot zinken brengen van, 29.000 br. ton vijandelijke koop vaardij scheepsruimte. Het luchtwapen heeft gisteren verkennin gen boven Britsch gebied gemaakt en daarbij een Londensch station aangevallen. De be manningen namen bomtreffers waar op de spoorlijnen en op gebouwen. Vaifhacht hebben formaties gevechtsvlie gers een haven aan de Engelsche westkust met succes aangevallen. Bovendien werden mijnen voor Britsche havens gelegd en wer den voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Londen door zwakke krachten met bom men bestookt. Twee vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten, een derde toestel door de marine-artillerie neergeschoten. Twee eigen machines worden vermist. Ter aanvulling op het heden uitgekomen weer machtsbericht wordt aan het D.N.B. o.m. ge meld: Reeds de eerste succesvolle aanvallen van Duitsche duikbommenwerpers op de Britsche vloot in de Middellandsche Zee worden in de Engelsche publiciteit opgevat als een ernstige bedreiging, aangezien zij de positie der Engel- schen in dit gebied belangrijk compliceeren. In dezen zin spreken talrijke Engelsche bladen. Het weermachtsbericht van vandaag bewijst nu, dat tegelijkertijd de strijd van de Duitsche duik- booten tegen de Britsche koopvaardij met het grootste effect doorgaat. De gevaren voor de Britsche verdedigings positie zijn dus vergroot. Want ook de lucht oorlog tegen Groot-Brittannië wordt met onver minderde kracht voortgezet. Gisteren heeft het optreden van verkennings-gevechtsvliegtuigen boven Engeland belangrijke resultaten opgele verd. In tegenstelling tot de beweringen van de Brit sche propaganda van den laatsten tijd, zijn Duitsche verkenners bij helder weer en helder licht verschenen boven verscheidene deelen des lands, vooral boven Londen zelf, waar een sta tion werd gebombardeerd en rails, benevens ge bouwen, werden beschadigd. Een reeks in slaande bommen kon ondubbelzinnig worden waargenomen. In den nacht van 17 op 18 Januari is weer een Engelsche haven aan de westkust door formaties gevechtsvliegtuigen met succes aangevallen. Het betreft de belangrijke havenstad Swansea aan de noordzij van het Bristolkanaal. De aanval werd bij goed zicht ten uitvoer gelegd. Het succes kan buitengewoon worden genoemd. Dok- en werfinstallaties werden zwaar getroffen, ver scheidene pakhuizen vlogen in brand. Ondanks het slechte weer en den zwaren zee gang hebben Duitsche motortorpedobooten, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, in den nacht van 16 op 17 Januari een aanval ondernomen op de Britsche kust. In de nabijheid van de Engelsche zuidoostkust stieten zij op verscheidene vijande lijke torpedobootjagers, waarmede zij in gevecht kwamen. Door het ongunstige weer kon de uit werking van het eigen vuur niet ondubbelzinnig worden waargenomen. Alle Duitsche motor torpedobooten keerden ongedeerd naar hun basis terug. NEW YORK, 18 Jan. (DNB) De minister van Marine, Knox, heeft voor de commissie voor Buitenlandsche Zaken uit het Huis van Afge vaardigden, naar de New York Times meldt ook de kwestie eener inter-Amerikaansche tol- unie besproken en beweerd, dat zulk een tol- unie -slechts de veiligheid van de Vereenigde Staten ten goede zou komen. Elke tolbarrière tusschen de Amerikaansche landen moet wor den weggenomen, aldus Knox. Het komt er op aan de Amerikaansche landen met economische stalen banden aan de Vereenigde Staten te binden. Op de vraag, wat de Vereenigde Staten zouden doen, ingeval Engeland ondanks de hulp uit de Vereenigde Staten de nederlaag zou lijden, antwoordde Knox, dat de Ver eenigde Staten dan de grootste vloot, het sterkste luchtwapen en een reusachtig leger zouden vormen en twintig jaar lang niets anders zouden doen dan bewapenen. Het voorstel om van Engeland een af stand van steunpunten in West-Indië te eischen, wees Knox van de hand, zeggende dat men den Engelschen niet iets afhandig moet maken, nu zij vechten voor hun leven, te meer niet, aangezien deze steun punten te zijner tijd toch vrijwillig door Engeland aan de Vereenigde Staten zouden wórden afgestaan. Zooals verder wordt gemeld heeft schout bij nacht Woodward een verklaring afgelegd, waar- In hij een militair steunpunt voor de Veree nigde Staten aan de Noordoostkust van Zuid- Amerika opeischt. Hij betoogde, dat de veilig heid van de Vereenigde Staten door zulk een steunpunt aanmerkelijk zou worden verhoogd. Volgens de New York Daily Mirror heerscht er in regeeringskringen groote on gerustheid over de ontevreden stemming der arbeiders in de Amerikaansche fabrie ken, die voor het leger werken. De arbeiders eischen loonsverhoogingen, en hun vakver- eenigingen dreigen met staking, wanneer die eischen niet worden ingewilligd. In regee ringskringen vreest men, dat in deze om standigheden niet alleen het Amerikaan sche bewapeningsprogram, maar ook de Amerikaansche hulp aan Engeland in ge vaar komt. Volgens een bericht van Nya Dagligt Alle- handa uit Londen worden op het oogenblik on derhandelingen gevoerd tusschen Engeland en de Vereenigde Staten om het verkeer van sche pen in het Panamakanaal aan een controle te onderwerpen, ten einde goederen, waarvan men weet dat zij uiteindelijk voor Duitschland be stemd zijn, in beslag te nemen. Reeds wordt ge sproken over de oprichting van Britsche con- trölestations aan het Panamakanaal. Bovendien verwacht men in Londen .dat goederen, die over den Stillen Oceaan via Rusland naar Duitschland vervoerd worden, voortaan reeds door de Vereenigde Staten zullen worden te gengehouden. ROME, 18 Jan. (Stefani). Bevoegde kringen te Rome vernemen, dat in de eerste helft van de volgende week economische besprekingen tusschen Duitschland en Italië zullen beginnen, die van grooter beteekenis zullen zijn dan alle besprekingen, die na het laatste Italiaansch- accoord van 24 Februari 1940 gevoerd zijn. Met dit doel zal de Duitsche gedelegeerde, dr. Clodius, Maandag te Rome aankomen, verge zeld van een delegatie van ongeveer 35 mede werkers, „De Heer zond Zijn Woord uit en genas hen. en Hij ontrukte hen aan hun ondergang". Met deze woorden uit het Graduale belicht de H. Kerk de beteekenis van Christus' komst voor de menschheid. Drin gender dan ooit heeft juist onze tijd deze op wekking noodig, deze tijd, waarop het woord van de Openbaring in vollen zin van toepassing is: „Gij zegt: ik ben rijk, ik heb overvloed en neb behoefte aan niets; daarom beseft ge ook niet, dat gij ellendig zijt en erbarmelijk, arm, b:ind en naakt." (Op. 3, 17). De materieele vooruitgang en de groei van de techniek in onze eeuw neeft de wereld blind ge maakt voor haar geestelijke armoede, haar ge brek aan waarheid en liefde De wereld kende niet langer den ondoorgrondelijken rijkdom var Christus en begreep Zijn woord niet: ,.Ik raad u aan, goud van Mij te koopen, door vuur gelou terd. opdat gij rijk moogt worden." (Op. 3, 18). En omdat zij vervreemdde van de blijde heils boodschap van Christus, die de eenige, onwriK- bare grondslag moet zijn voor een blijvende orde werd materieele vooruitgang tot armoede en ce groei der techniek tot geperfectionneerde ver nieling. B.j de brokstukken en puinhoopej van wat onze eeuw beschaving achtte, wordt 't verstand zich bewust van den ernstigen,- materieelen en economischen nood, die Europa tei-tevt, en wij zoeken naar maatregelen cm aan deze crisis het hoofd te bieden. Maar veel ernstiger is de crisis der geesten, het verlies aan eerbied voor de hooge goederen van waarheid en menschelijkheid, van rede en recht. Het zou van een verregaand gebrek aan verantwoordelijkheid getuigen, wel te zoeken naar maatregelen om uit den materieeier. nood te geraken, maar niet te zoeken naar een weg ter genezing van de crisis der geesten. „Verkondig het woord, treed op, welkom ol niet." (2 Tim. 4, 2). Zich bewust van haar taak heeft de H. Kerk te allen tijde de menschen gewezen op Christus, als de eenige redding en door de toewijding der wereld aan Christus Koning wilde zij juist in onze dagen de twijfe laars en verdoolden wijzen op den Eenige, Die Individuen, gezinnen en volkeren gelukkig kan maken. In de erkenning van Christus' rechten als Koning rechten, die Hem onvervreemdbaar toekomen krachtens de Verlossing ligt de eenige en uitsluitende mogelijkheid, om deze wereld van een zekeren ondergang te redden. Wel zelden hebben de dwalingen van een wereld zonder Christus zoo duidelijk haar vol komen falen bewezen als in onze dagen en geen overtuigender rechtvaardiging voor het christen dom kan er gevonden worden, dan in den hui digen nood. Maar deze tijd der nooden kan ook voor velen, die de wrange vruchten der dwaling hebben gegeten, een tijd worden van inkeer en bezinning. „Ik bestraf en tuchtig al, die Ik hef heb. Doe dus uw best en bekeer u. Zie, Ik sta aan de deur en klop" fop. 3, 19-20). Christus kwam immers niet alleen om den menschen de verloren genade terug te geven. Hij kwam ook om de wonden, die de zonde ge slagen had in de menschelijke natuur, te heelen. Zijn dood bracht onze rechtvaardigmaking, maar Zijn leven leerde den mensch. hoe hij de juiste orde in zijn innerlijk moet herstellen. In het duister, dat t e vader van hert mensch- dom door zijn zonde bracht over het menschel ijk verstand, een duister nog verdicht, aoordat zijn kinderen de zonde telkens en op veieriei wijzen vernieuwden, verscheen Christus als het licht. Hij kwam God openbaren aan de menschen. Maar evenzeer kwam Hij om den mensch aan zichzelf te openbaren, om het licht zijner waar heid te laten schijnen over het menschelijk leven zelf. Hij predikte niet slechts het Eeuwige Leven, maar hij kwam ons ook den weg wijzen naar een volmaakt leven op aarde. Met een wonder baarlijke eenvoud en klaarheid loste hi„ ae in gewikkelde problemen van net leven op. De nieuwe orde. die Hij bracht, verzoende de tegenstellingen tusschen leven en dood. tus schen tijd en eeuwigheid en bracht ze tot een hoogere eenheid, een harmonieuze synthese, waarbij de dood werd tot begin van het leven en eeuwigheidswaarde werd gegeven aan men schelijke tijdelijkheid. Om dit herstel en deze verheffing van de men schelijke natuur door zijn Verlossingswerk heeft Christus recht op de hulde van heel het mensch- dom. „Omnis terra adoret Te". „Geheel de aarde aanbidde U" (Introitus). Daar in moet de eenheid liggen, die het geheele gezin der wereld verbindt. Eén van oorsprong en na tuur, één door de Verlossing, één in doel en bestemming moet de wereld ook één zijn in liefde en solidariteit. „Zoo is er geen Griek meer of Jood, geen be snedene of onbesnedene, geen barbaar en geen Scyth, geen slaaf en geen vrije; maar Christus is alles in allen." (Col. 3, 11). Hoogmoed past den individuen niet, maar evenmin den volkeren. Niet de kleur van de huid of de trekken van het gelaat, maar de adel der ziel bepaalt de grootheid van den mensen. Tegenover den geest van egoïsme, geweid en haat, die de volkeren uiteenscheurt, stelt de H. Kerk de waarheid van Christus en de „we reldwijde christelijke liefde, die ons ook de an deren en hun welzijn doet zien in het vrede brengend licht der liefde" (Ene. Summi Pontifi- catus). Christus is de Weg, de Waarheid en het Leven. Hem is alle macht gegeven in den hemel en op aarde en in Zijn hand berust het lot van staten, volkeren en naties. Niet het geweld van wapenen, maar de geest van Christus zal het aanschijn der aarde ver nieuwen. En deze geest is een geest van recht vaardigheid, die de rechten van individu en gezin en van de staten onderling ontziet, en een geest van liefde, die de rechtvaardigheid aan vult en bekroont. Moge de Christenen, als zij vandaag en ge durende de geheele Bidweek, die Zaterdag be gonnen is, voor de duizenden altaren over de geheele wereld eensgezind bidden om vrede van dezen geest van Christus bezield zijn. „Almachtige, eeuwige God, die den hemej zoowel als de aarde bestuurt, verhoor goedgunstig de gebeden van uw volk en ver leen ons uw vrede in onze dagen" K. ERGENS IN ITALIË, 18 Jan. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 220 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: In den sector van het elfde leger aan het Grieksche front zijn de vijandelijke aanval len afgeslagen. In Cyrenaica valt een toegenomen bedrij vigheid waar te nemen van de artillerie en van patrouilles aan het front van Tobroek. Tijdens een vijandelijken luchtaanval is een Hurricane door het afweergeschut neergehaald. Aan het front van Djaraboeb hebben onze vlieg tuigen vijandelijke troepen en gemechaniseerde middelen met bommen en machinegeweervuur bestookt. In Oost-Afrika zijn vijandelijke pantser wagens, die een van onze posten aan het front van den Soedan genaderd waren, op de vlucht gedreven. Aan het front van Kenya hebben wij een aanval van vijande lijke strijdkrachten, welke door vliegtuigen en gevechtswagens gesteund werd, afgesla gen en den vijand zware verliezen toege bracht. Onze luchtmacht heeft installaties en maga zijnen van de vijandelijke basis te Port Soedan gebombardeerd. Vijandelijke luchtaanvallen op Djoendoega, Berbera, Diredadoea, Goera en Tobelli hebben geen 'schade veroorzaakt. In den ochtend van 17 Januari heeft de vij and een luchtaanval ondernomen op een van onze bases in den Dodecanesus. Dank zij het afweergeschut werd deze afgeslagen; de bommen vielen in het open veld zonder schade aan te richten Naar het A.N.P. uit Rome bericht, staan het 8e en 9e regiment der Italiaansche Alpenjagers en het derde regiment artillerie reeds sinds 28 October, dus sinds het begin van de vijandelijk heden, aan het Italiaansch-Grieksche front en hebben deze zestig zware gevechten meege maakt. Als erkenning voor de dapperheid van deze regimenten heeft generaal Girotti thans gelast, dat aan alle manschappen van deze af- deelingen de gouden medaille van militaire ver dienste, een der hoogste Italiaansche onder scheidingen, zal worden uitgereikt. Reuter noemt den jongsten aanval van het Duitsche luchtwapen op de haven en de ves tingwerken van Malta een der hevigste aan vallen van dezen oorlog. Het Engelsche pers bureau wjjst voorts op de uitgebreide ver woestingen, welke het bombardement heeft aangericht. Een Eskimo, zjjn naam was Peter, Had erg de koorts, werd al maar heeter. Maar zijn vrouw gaf hem ras TIP van Bootz. slechts één glas. De man voelde zich dadelijk veel beter. Inz. W. G. te Lisse ontving een flesch TIP.. Tel. 12657-42759 Centrale Verwarming Lift Geheel gerestaureerd KAMERS vanaf 2.75 O o. De afgunst van Jan op Piet, waar over we eenige dagen geleden schre ven, bracht pennen in beweging. Het komt voor, zoo schrijft ons een abon- né, dat het in den kring van één ge zin niet botert. Door afgunst? Neen. doordat de een niet voelt wat hij aan den ander verschuldigd is. Het komt voor dat de oudste kinde ren in het gezin vroeg hun brood moeten verdienen. Daarvan profitee- ren dan, als het gezin tot wat grooter welstand is gekomen, de jongere kin deren, die in staat worden gesteld om- te studeeren. Maar dezen, prat gaan de op hun intellectueele ontwikkeling, die mede verworven is door het zweet der ouderen, zien dan later soms op hun „dommere" broers en zusters neer. Hoe wij dat noemen? Verwaand heid. En misschien ook: domheid. Het is een der kenmerken van een waarlijk diepen geest, dat hij niet op eenvoudigen arbeid neerziet. Iedere arbeid is verdienstelijk, als hij maar goed en met toewijding wordt ver richt. Is het niet te begrijpen als de oudere broers en zusters, in zulk een geval, streven naar een briere inrich ting der maatschappij? Ja. dat is be grijpelijk. Als dat streven maar echt idealistisch is en niet in de eerste plaats gericht op persoonlijk voordeel. Het gezin is de kleinste kiem van de maatschappij. In het gezin weer spiegelen zich al de kwalen waaraan de maatschavpij lijdt en er neschie- den ook al de groote daden die in de maatschappij tot groote dingen zul len leiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1