w Het zeegevecht in de Golf van Siam Schulte-Boeyen winnen te Brussel Belangrijke bespreking te Tokio Kampvuren langs den Evenaar Uitzending Rotterdamsche kinderen Kerkelijk leven Arabisch leider in Palestina terechtgesteld St. Adelbertsvereeniging Dr. Paul Julien in het oerwoud MAANDAG 20 JANUARI 1941 KERKENBOUW TE PARIJS WORDT VOORTGEZET Herderlijk schrijven van Kardinaal Suhard SS-STANDARTE VOOR NOREN DE MENDOZA OPNIEUW OPGEBRACHT Zondagavond Engeland weer aangevallen Grooter oplaag Duitsche bladen Stratosfeervlucht van een Russische luchtballon Geen gewapende opstand in Ecuador i Decreet op huwelijken van Portugeesche officieren Ernstig spoorwegongeluk in Spanje 250 Franschen van nationaliteit vervallen verklaard WIELRENNEN Prachtig werk van Wals bij de achtervolging Zoo gezond als 'n visch. VLAGINCIDENT TE SAN FRANCISCO Duitsch protest tegen optreden van betoogers Fransche krijgsgevangenen keeren terug Chileensch diplomaat in Turkije vermist „Geplaatst in de eenvoudige om~ lijsting, waarin het past, straalt er toch bekoring van dit werk uit" De gezinnen deden het groote werk Ministersbenoeming te Belgrado Bijeenkomst der diocesane afdeeling bisdom Haarlem BENOEMINGEN In het Bisdom Haarlem P. WILHELMUS MEIJER, O. CARM. t WONINGBOUW OP GROOTE SCHAAL B. en W. van Rotterdam vragen een crediet van bijna f 4 millioen Salarisverhooging DIERENBEUL GESTRAFT STAATSRAAD KOOLEN ZEVENTIG JAAR Jongmensch uit Enschede gearresteerd Voor oplichting gestraft Academische examens t inierhulp Nederland: geeft niet alleen, offert ook werkelijk. WIJ LUISTEREN NAAR Dinsdag 21 Januari GENÈVE, 20 Jan. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld, dat in tegenstelling tot beweringen uit Amerikaansche en Thailandsche bron bij het zeegevecht, dat eenige dagen geleden in de Golf van Siam tusschen Fransche en Thailandsche strijdkrachten is gevoerd, geen Fransche sche pen tot zinken gebracht of beschadigd zijn. Al dus blijkt uit de berichten uit Indo-China, door de Fransche regeering ontvangen. In het bij zonder wordt tegengesproken dat de kruiser La Motte Piquet tot zinken gebracht zou zijn Daarentegen, aldus bevoegde kringen te Vichy, hebben de Thailandsche strijdkrachten twee schepen verloren, terwijl een derde schip ern stig beschadigd is. Deze mededeeling wordt bevestigd door een bericht uit Saigon, dat Zondagmiddag te Vichy is ontvangen. Dit bericht luidt als volgt: „Op 17 Januari stiet een groep schepen, be- hoorende tot de Fransche zeestrijdkrachten in het Verre Oosten, bij een operatie in de Golf van Siam, in de nabijheid der Indo-Chineesche grens op Thailandsche zeestrijdkrachten, die een Fransch vliegtuig aanvielen. In een kort zeegevecht werden twee Thailandsche schepen tot zinken gebracht en een derde ernstig be schadigd. Aan Fransche zijde werden geen ver liezen geleden. Ongeveer een maand geleden is in dezelfde streek een Fransch patrouillevaar tuig in de Fransche territoriale wateren zonder eenige provocatie van Fransche zijde door een Thailandsch vliegtuig gebombardeerd. Ter ver gelding heeft de Fransche luchtmacht de Thai landsche luchtbasis Brachin hevig gebom bardeerd. Er werden vele treffers geplaatst. Ook Aranja en Vadhana zijn gebombardeerd: vooral in de eerste plaats konden na den aanval groote branden worden waargenomen. In weerwil van het hevige Thailandsche afweervuur zijn alle Fransche vliegtuigen onbeschadigd op hun ba ses teruggekeerd." Naar verder uit Vichy gemeld wordt, beves tigt men daar in welingelichte kringen, dat de Fransche gezant te Bangkok op 17 Januari een onderhoud met den Thailandschen minister-pre sident gehad heeft. Men merkt op, dat dit onder houd deel van het gebruikelijke contact uit maakt. PARIJS, 20 Jan. (D.N.B.) In alle Paijsche ker ken is Zondag een herderlijke brief van den aartsbisschop van Parijs, kardinaal Suhard, voorgelezen, waarin medegedeeld wordt, dat de kerkelijke autoriteiten bij het verstrekken van opdrachten van werkzaamheden willen mede helpen om de werkloosheid te verminderen. Kardinaal Suhard verklaarde in dezen brief, dat het geld geen aalmoes moest zijn, doch in loonen en salarissen uitbetaald behoorde te Worden. Als onmiddellijke maatregelen kondig de de kardinaal aan dat zestig kerken, waarvan de bouw vóór den oorlog begonnen werd, thans zullen worden voltooid. Aan andere kerken zul len de noodzakelijke herstellingswerkzaamheden verricht worden. Voorts zullen ontbrekende to rens worden gebouwd. Dit oogenblik is geschikt voor de uitvoering van deze werkzaamheden. OSLO, 20 Jan. (A.N.P.) Na de oprichting van het „vrijwilligersreciment Nordland", waar toe de leider van de Noorsche beweging Nasjonal Samling, Quisling, een oproep heelt uitgevaardigd, wordt thans de „SS-Standarte Nordland" opgericht. Dit zal een regiment zijn van de Waffe-SS, bestaande uit Scandinaviërs. Vaderlandslievende Noorsche mannen moeten, zooals in het desbetreffende decreet wordt- ge zegd, in deze groep wordoen opgevoed tot een soldateske en strijdvaardige houding om later als voorvechters van de Groot-Germaansche gedachte naar hun vaderland terug te keeren en mede te werken aan de taak het eigen volk als zelfbewuste schakel van een nieuwe Euro- peesche volksgemeenschap de passende plaats te doen innemen. De standplaats van de Stan darte zal liggen in een streek in Duitschland, die in agrarisch opzicht overeenstemt met de toestanden in Noorwegen. RIO DE JANEIRO, 20 Jan. (D.N.B.) Volgens mededeeling van het Braziliaansche ministerie van Marine is het Fransche ss. Mendoza, dat reeds meermalen getracht heeft met een lading levensmiddelen naar Frankrijk uit te loopen, Zondagochtend op 5y2 zeemijl van de Lusi van den staat Catharina opnieuw door den Brit- schen hupkruiser Asturia opgebracht. BERLIJN, 20 Jan. (D.N.B.) Naar de Brit- sche berichtendienst meldt, zijn Zondag avond na het invallen der duisternis „boven verscheidene deelen van Engeland" Duitsche vliegtuigen waargenomen. Ook te Londen zelf is kort na het vallen van den nacht luchtalarm gegeven. Verder hebben Duitsche bommenwerpers in den loop van den Zondag aanvallen ondernomen op scheepsdoelen aan de Engelschef zuidoostkust. Hierbij werd nabij Clacton-on-Sea een koop vaardijschip van 8000 ton door voltreffers zoo zwaar beschadigd, dat het na enkele minuten in vlammen was gehuld. Zooals de Britsche admiraliteit volgens een Reuter-bericht bekend maakt, zijn de sloepen Chestnut en Desiree van de Britsche marine tot zinken gebracht. BERLIJN, 18 Jan. (D.N.B.). Naar het D.N.B. verneemt is de dagelijksche gezamenlijke oplaag van de Duitsche dagbladen in den loop van den oorlog gestegen van 18 millioen tot 24.6 mil- Üoen, dus met 36 procent. MOSKOU, 18 Jan. (D.N.B.). Op 17 Januari hebben de Russische luchtschippers Fomin en Golysjef een tocht naar de stratosfeer onder nomen in een open luchtballon. Des morgens stegen zij op in de buurt van Moskou en drie uur later landden zij behouden en wel in het gebied van Iwanowo (200 km. ten noordoosten van Moskou). Volgens den stand van den hoog temeter hebben zij een hoogte bereikt van ruim 11.000 meter, waar zij een temperatuur aan troffen van minus zestig graden Celsius. Deze vlucht, waarvan de Russische pers uitvoerig melding maakt, gold de bestudeering van eenige natuurkundige eigenschappen der stratosfeer. MADRID, 18 Jan, (D.N.B.). Het gezantschap van Ecuador spreekt de geruchten over een ge- wapenden opstand aldaar tegen. Geenszins is er sprake, zooals berichten van sommige pers- bureaux meldden, van een opstand van 20.000 leden der burgerwacht, doch slechts van een muiterij van reservisten, die tot de politieke heethoofden gerekend moeten worden. De re geering heeft deze muiters gestraft en is den toestand meester. Zuid-Limburg in winterkleed De witte kolenvoorraden bij de mijnen geven vi sioenen van besneeuwde Alpentoppen. Foto Het Zuiden) LISSABON, 18 Jan. (D.N.B.) Het Portugeesche ministerie van Oorlog publiceert een regeerings- decreet, volgens hetwelk aan officieren van het Fortugeesche leger alleen verlof zal worden ge geven tot het sluiten van een huwelijk met Por tugeesche vrouwen, welke dochters zijn van Europeanen. Dit is de eerste maal dat in een Portugeesche Wet rassenopvattingen tot uitdrukking komen. Hetzelfde decreet verbiedt ook het huwelijk van officieren met gescheiden vrouwen. SANTANDER, 20 Jan. (D.N.B.) Ben ern stig spoorwegongeluk is Zondagochtend ge beurd tusschen de stations Barcelona en Mon- tabliz. De expresstreinen uit Madrio en uit Santander stieten hier op elkander. Er vielen Vjjf ciooden, vier personen werden zwaar ge- Wond, verscheidene lichtgewond. GENÈVE, 20 Jan. (D.N.B.) Naar uit Vichy Wordt gemeld, zijn ongeveer 250 Framchen in koloniën en het buitenland van de Fransche Nationaliteit vervallen verklaard, Ter gelegenheid van de zoogenaamde Bel gische ronde trok een talrijk publiek naar de Brusselsche winterbaan. Het voornaam ste deei van het aantrekkelijke programma bestond uit den omniumrit, waaraan de bes te Nederlandsche en Belgische renners deel namen. De omnium, verdeeld in drie reek sen, tien ronden tijdrijden, een puntenrit over vijftien ronden en een inhaalwedstrijd over vijftien ronden, werd een overwinning voor het Nederlandsche koppel Schulte- Boeyen Alhoewel dit koppel in den aanvang bij tijd rijden onderscheidenlijk op de derde en vierde plaats eindigde, waren hun verrichtingen in de beide andere onderdeelen zeer tactisch en goed. Zij hielden slechts rekening met datgene, wat hun naaste tegenstanders deden en traden in deze omstandigheden als struikelblokken op, teneinde het gewenschte doel te bereiken. Hier- Maar toch bent U af en toe verkouden of grieperigI Neem dan Aspirin en U bent er zoo weer af! TOKIO, 20 Jan. (D.N.B.). Onder voorzit terschap van ministerpresident Konoje is Zon dagochtend een conferentie gehouden, waaraan de leden der regeering, alle leidende figuren van de weermacht en de oorlogsraden hebben deelgenomen. In de pers wordt deze conferentie buitengewoon belangrijk genoemd, daar hierin gesproken is over de jongste ontwikkeling van den internationalen toestand, in het bijzonder den oorlog in Europa, alsmede de houding der Vereenigde Staten en de betrekkingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie. SAN FRANCISCO, 20 Jan. (D.N.B.) De Duitsche vlag, die door het Duitsche consulaat-generaal uitgehangen was, is Zondag door betoogers afgerukt. De poli tie trac tegen hen op en arresteerde twee matrozen. Naar aanleiding van het reeds gemelde vlag- indident op het Duitsche consulaat-generaal te San Francisco, heeft de Duitsche zaakge lastigde te Washington krachtig bij het S'aats- departement geprotesteerd en geëischt, dat de regeering de daders behoorlijk straft en het bij verdrag gewaarborgde en internationaal er kende recht óm de rijksvlag op de Duitsche of- ficieele gebouwen te hijschen, beschermt. Zooals Associated Press bericht heeft het Staatsdepartement te Washington tegenover het Duitsche rijk het leedwezen van de regeering der Vereenigde Staten over het vlagincident te San Francisco tot uitdrukking gebracht. GENèVE, 18 Jan. (DNB) Zooals uit Vichy wordt gemeld deelt het ministerie van Oorlog mede, dat op 20 Januari de terugkeer begint van de in Zwitserland geïnterneerde Fransche krijgsgevangenen. Dagelijks zullen 2 tot 3 trei nen worden verwacht. De terugkeer van de on geveer 30.000 in Zwitserland geïnterneerde Franschen zal in totaal 20 dagen duren. De terugkeerende krijgsgevangenen zullen in ver schillende steden in het onbezette deel van Frankrijk worden gedemobiliseerd Het ministerie van Oorlog wijst er op, dat de Duitsche autoriteiten alle noodige faciliteiten hebben verleend, opdat de terugkeerenden, die in de bezette zone wonen, zoo spoedig mogelijk naar hun gemeenten kunnen terugkeeren. ISTANBCEL, 20 Jan. (D.N.B.) Sedert drie dagen wordt de secretaris van het Chilëensche consulaat, Milisilski, vermist. De auto van den vermisten Chileenschen diplomaat is leeg op den weg gevonden. Volgens geruchten was Milisinski verwikkeld in deviezenaffaires. De politie stelt een onderzoek in. Schulte in zijn zij tenslotte geslaagd en behaalden een welverdiende overwinning. Naast hen noemen wij Wals en Pellenaers, doordat zij in de reeks achtervolging bij den aanvang op den voor grond traden. ScherensBruneel werden pas daarna waakzaam, waarzij zij CoolsClautier het nakijken gaven. In deze achtervolging ver richtte Wals prachtig werk, door op het laatst alleen het werk te doen. Diens vlucht bracht het aanwezige publiek in extase en bezorgde hem een prachtige overwinning. De koppelrit over honderd kilometer brtcht niet wat er van verwacht werd. Vooral wat de kopstukken aangaat, ontbrak het aan strijd lust. Het koppel ClaesensDepredomme nam direct bij het begin de teugels in handen. Hun werk werd vergemakkelijkt, doordat de groote bazen geen bij zonderen weerstand boden. Op 75 ronden voor het einde, toen het lei dende koppel zijn krachten reeds verspild had, trad het koppel Schulte-Boeyen op den voor grond. Hun meesterschap was alsdan onbe twistbaar, want al de tegenkantingen, die zij op den weg ontmoetten, werden zonder groote Zaterdagmiddag heeft het Rotterdamsche Evacuatiecomité Vacantie 1940 in een der zalen van Caland-West te Rotterdam de film „Vacan tie 1940" vertoond en aan het gemeentebestuur overgedragen. Behalve de leden van het comité waren o. a. aanwezig de wethouder van Onderwijs en Volks ontwikkeling, de heer L. de Groot, de chef van de afdeeling onderwijs ten stadhuize, de heer P. W. Muilwijk, de inspecteurs van het gemeen telijk schooltoezicht, de heeren J. M. Quist en J. Nooteboom, de inspecteur van de gemeente lijke evacuatiehuizen mr. H. Willemse, de heer H. van Dijk, evacuatiecommissaris, de oud-voor zitter van den Bond voor lichamelijke opvoeding, notaris R. L. Verhey, de voorzitter van het Va- cantiekinderfeest de heer J. van Driel, de voor zitter van de Rotterdamsche Vacantieschool, de heer W. van Etten, talrijke leidsters en leiders, die de kinderen vergezeld hebben, en een groot aantal Rotterdamsche ingezetenen, die dezen leid sters en leiders onderdak verschaft hebben, toen dit van den zomer noodig bleek. De voorzitter van het comité Vacantie 1940, de heer H. S. van der Waals, heette allen wel kom en richtte zich speciaal tot den wethouder- initiatiefnemer van het comité. Sprekende over het werk, dat door het co mité is gedaan, meende spr. dat dit niet zoo heel vt'el was in vergelijking met wat anderen in Rotterdam gepresteerd hebben. Er zijn daden verricht, veel grootscher dan het uitzenden van enkele duizenden kinde ren, maar eenmaal geplaatst in de een voudige omlijsting, waarin het past, straalt er toch bekoring van het werk der kinder uitzending uit. Van het onderwijskundige belang van deze uitzending kan men zeggen, dat de kinderen veel meer geleerd hebben dan zij op school zouden hebben kunnen leeren, en doordat de uitzending grootendeels in de vacantie is ge schied, is de winst groot. Het groote werk is echter niet gedaan door het comité, niet door de administratie, niet door de leidsters en leiders, maar door de gezinnen overal in den lande, die zich bereid verklaarden een kind bij zich te nemen. Tot in de verste uithoeken zijn er dui zenden menschen geweest, die den plicht der naastenliefde hebben begrepen, en zij hebben de Rotterdamsche kinderen verzorgd op een wijze, die boven allen lof verheven is. Hierna werd de film vertoond, die over het werk van de uitzending is gemaakt en waarin allerlei belevenissen zijn verwerkt. Wethouder De Groot nam vervolgens de ge legenheid te baat om de leden van het comité te danken voor de vele moeiten en zorgen, die zij zich getroost hadden. Tot in lengte van dagen zal in de harten der jongens en meisjes, die uitgezonden werden, de gedachte wortelen, dat de gemeenschapsgedachte in Nederland sterk is, in de harten der ouders leeft die gedachte nog veel meer. De wethouder verzocht het comité, zich niet te ontbinden, maar te blijven bestaan voor het ge val er in de toekomst weer een beroep op hem zou worden gedaan. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat het» mooie werk van de kin deruitzending binnen afzienbaren tijd verricht zal worden in een land, waar vrede heerscht. Ook dan zullen de Nederlanders de gemeen schapsgedachte niet loslaten. Tenslotte dankte de heer Van der Waals den wethouder voor zijn vriendelijke woorden en bood hij hem voor het gemeentebestuur het origineel van de film aan. ROME, 20 Jan. (D.N.B.). De Popoio di Roma meldt uit Beiroet, dat volgens een bericht'van de daar verschijnende Jour de Nationalistische Arabische leider Joessef Aboe Doera, die door het Engelsche krijgsgerecht te Jeruzalem ter dood was veroordeeld, terechtgesteld is. Het proces is met gesloten deuren gevoerd. BELGRADO, 20 Jan. (D.N.B.) Bij beschik king van den prins-regent is Milan Protitsj, vroeger directeur-generaal van de Nationale Bank, tot minister voor de Voorziening be noemd. Hij heeft Zaterdagochtend een eed af gelegd. krachtinspanning overwonnen. Zij konden zich aldus bij de kopgroep voegen. Anders was het gesteld met Wals-Pellenaers Zij gaven den indruk niet te kunnen vólgen en eindigden op vijf ronden achter de leiders. Aan gezien nog steeds vier koppels de leiding had den, werd een afzonderlijke sprint toegevoegd. Deze gaf den volgenden uitslag: Einduitslag: 1 Naeyevan Simaeys, 100 K.M. 2 uur 12 min. 15 sec. 2 ClaessensDepredomme. 3 GrysolleBruyland. 4 SchulteBoeyen. Op één ronde: 5. WierinckxPutseys. Op twee ronden: 6 ScherensBruneel. 7 CoolsClautier 8 ThijssenAcou. 9 Coppensvan Kerekhovten. Op vijf ronden: 10 WalsPellenaers. 11 Sylvere MaesMeulenberg. Omniumrit: Bijzonderheden over de eerste ronde: (uitslagen) Scherens, eerste in 18 seconden; 2. Cools, 19 seconden; 3. Boeyen 19 3/5 sec.; 4. Schulte en Pellenaers 19 4/5 sec.; Bruneel 20 sec.; Wals 20 2/5 sec.; Claumier 20 4/5 sec. Puntenrit over vijftien ronden: CoolsClautier 19 punten; ScherensBruneel 22 pt.; Schulte- Boeyen 33 pt.; WalsPellenaers 34 pt. Achtervolging over vijftien ronden: 1. Wals- Pellenaers 4 min. 25 sec.; 2. SchulteBoeyen, op tien meter; 3. Cools—Clautier, ingehaald na twaalf ronden, tijd 3 min. 15 sec.; 4. Scherens— B.runeel, ingehaald na 7 ronden, tijd 2 minu ten. Totaalstand: 1. SchulteBoeyen 13 pt.; 2. Cools—Clautier 14 pt.; 3. Scherens—Bruneel 15 pt.; 4. Wals—Pellenaers 17 pt. Zaterdag is te Haarlem in hotel Brinkman een landdag gehouden van de diocesane afdee ling bisdom Haarlem van de St. Adelbertveree- niging. Door de tijdsomstandigheden was het dit jaar niet mogelijk, een gecombineerde vergade ring van de vijf diocesane afdeelingen te hou den. Door vacatures in het huidige bestuur wer< een nieuw gekozen en tot zeven uitgebreid, dat als volgt is samengesteld: Voorzitter de heer L. Bouwman, Overveen; tweede voorzitter, mr. Aug. E. M. Povel, Over veen; secretaris, de heer J. M. van Hardeveld, Amsterdam; tweede secretaris mr. A. J. M. Lees berg, Alkmaar; penningmeester mr. J. P. Wind- hausen te Hoorn; de heeren W. Rademaker, Rotterdam en mr. H. E. R. E. A. Frank te Den Haag, bestuursleden. Na een koffiemaaltijd werd in het middaguur een drukbezochte vergadering gehouden,, waarin nadat vereenigingsmededeelingen waren gedaan, mr. dr. E. Brongersma een voordracht hield over „Corporatie in de practijk in Portugal". Hierna volgde ganimeerde besprekingen. De vergadering werd geleid door mr. A. Povel en bijgewoond door den algemeen voorzitter jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen en den landelijk advi- seu, pastoor W. Nolet. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot leeraar aan het Seminarie Ha- geveld te Heemstede den weleerw. heer C. H. M. Nolet; en tot kapelaan te Halfweg den wel eerw. heer J. J. Hetem, thans kapelaan te Den Helder. Dezer dagen bereikte ons het bericht, dat in het Carmelietenklooster te Rio de Janeiro (Bra zilië) de Zeereerw. P. Wilhelmus Meijer op 6 December 1940 is overleden. Hij werd geboren te Vlaardingen (Z.-H.), 3 Juni 1872. 8 Oct. 1891 legde hij zijn H. Geloften af in de Orde van O. L. Vrouw van den Berg Carmel te Boxmeer. Na voltooiing zijner hoo- gere studiën werd hij priester gewijd te Utrecht, 10 Augustus 1896. Met verschillende andere mis sionarissen vertrok hij in November 1904 naar Brazilië. Gedurende bijna al den tijd dat hij daar ver toefde, bekleedde hij in de Braziliaansche Car- melprovincie een bestuursfunctie als Definitor en Procurator, of in de verschillende kloosters als Prior. Met hem ging een ijverig en voorbeeldig missionaris heen. B. en W. van Rotterdam vragen een crediet van 3.915.000 aan den raad voor den opbouw van arbeiderswoningen, welke in onderlinge sa menwerking van de Rotterdamsche bouwpa- troonsvereeniigingen gebouwd zullen worden. Het geldt hier den bouw van permanente woningen, die aan behoorlijke eischen zuhen vol doen en waarvoor de toewijzing van materialen is verzekerd. B. en W. stellen eveneens voor te besluiten aan het gemeentepersoneel een loonsverhooging toe te kennen ingevolge de regeling die voor het Rijkspersoneel getroffen is. Het Haagsche gerechtshof deed uitspraak in de zaak tegen den schipper P. van der V., die, om zijn vrouw te grieven, azijn-extract goot in den bek van een kat, op welk dier zijn vrouw bijzonder gesteld was. De Rotterdamsche rechtbank had hem hier voor veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden, terwijl de advocaat-generaal bij de behandeling in hooger beroep een gevangenis straf van drie maanden tegen hem eischte. Het Hof veroordeelde verdaehte tot twee maan den gevangenisstraf. Het lid van den Raad van Staten mr. dr. D. A. P. N. Kooien, oud-minister van Arbeid, Han del en Nijverheid, is heden zeventig jaar ge worden. Zaterdagavond vertoefde in «en logement te Den Haag een 16-jarig jongmensch, afkomstig uit Enschede. In verband met zijn minderjarig heid waarschuwde de logementhouder de po litie, die eens met het jongmensch ging praten. Hij bleek in het bezit te zijn van 65.—, doch van de herkomst kon hij geen aannemelijke verklaring geven. Zijn opsporing en aanhouding was reeds door de Enschedesche politie verzocht, wegens dief stal van overhemden. Hij werd dan ook aange houden en op transport gesteld naar Enschede Het Haagsche gerechtshof heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen den 55-jarigen koopman L. S. uit Zevenhuizen die beschuldigd was van oplichting van een landbouwer aldaar voor der tien ton voederbieten. De Rotterdamsche recht bank had hem veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf. Bij de behandeling cn hooger be roep eischte de advocaat-generaal bevestiging van hét vonnis. Het Hof bevestigde het vonnis van de recht bank. LEUVEN. Geslaagd voor 't doctoraal examen Economie de heer E. Tervooren uit 's-Graven- hage. Een meisje van de Sierra Leone uit Kampvuren langs den Evenaar" van dr. Paul Julien Onze lezers kennen dr. Paul Julien, die sinas enkele jaren regelmatig zijn interessante re portages voor den KR.O. heeft gehouden, waarin hij ons tal van boeiende verhalen deed over zijn tochten door donker Afrika. Zijn taak in Afrika was voornamelijk een anthropolo- gisch bloedonderzoek in te stellen bij de ver schillende inlandsche stammen, doch deze we tenschappelijke arbeid werd voor den leek, het luisterend radiopubliek, slechts bijzaak. Hoofd zaak waren de belevenissen van dr. Julien in 't zwarte werelddeel en hierover wist hij steeds opgewekt en vlot te vertellen. En nu heeft dan de bekende radiospreker een boek geschreven, getiteld „Kampvuren langs den evenaar", dat dezer dagen bij de Uitgevers maatschappij De Pelgrim te Eindhoven is ver schenen. Tien jaar lang zwierf dr. Julien door West- en Centraal Afrika en hij weet dus veel te vertellen: over de pygmeeënvolken, de stam men van de Sierra Leone, over sprinkhanenpla gen-, melaatschen, over slangendansers en dae- monen, over tal van zeden en gewoonten der wilden, die niet overal even wild blijken te zijn. Over al zijn avonturen schrijft dr. Julien zeer onderhoudend en vlot en wij kunnen ons voor stellen dat liefhebbers van deze lectuur dit boek met groote belangstelling zullen ontvan gen. Zij zullen het lezen zooals vele anderen een bceienden roman ter hand nemen, waar ze in neerduiken om er niet meer uit te ko men voor het einde er is. Zoo leest men ook dit boek gespannen en vol aandacht. Over het algemeen vertelt Julien losweg en vlotjes, doch een enkele maal, als hij over de godsdiensten van Afrika handelt, slaat hij een dieperen toon aan en openbaart tal van interessante bijzonderheden. Deze zaken interesseeren den schrijver ongewoon. Hij werkte immers in vele gevallen samen met de Missie, die hij groote diensten heeft bewezen en die ook hem van nut is geweest In zijn voorwoord zegt de schrijver, dat hij noch een wetenschappelijk noch een litterair boek heeft willen schrijven, doch slechts een reeks persoonlijke herinneringen heeft te boek gesteld. Hij wil dus zijn boek beoordeeld zien als onderhoudende lectuur en als zoodanig kan men hem het compliment maken dat hij volle dig geslaagd is. Dit behoeft ons inmiddels niet te beletten voor de curiositeit eens te wijzen op den eer sten zin van het boek, waarin een paar taal fouten te vinden zijn. Deze zin luidt als volgt: „Misschien is het eentonige bush van Sierra Leone somberder, neerdrukkender dan ergens elders in West-Afrika Elders beteekent „ergens anders." Men zegt dus alleen maar „elders", als men niet „ergens anders" zeggen wil. En verder zou men willen zeggen: Het eentonige bush van Sierra Leone is somberder dan.... waar? Het is jammer dat juist deze eerste zin al bezwaren motiveert. Maar men trooste zich: in het algemeen begaat de schrijver weinig van deze fouten. Deze weinige fouten zullen den lezer niet hinderen in het genot dat dit boek hem ongetwijfeld verschaffen zal. Het kan van harte worden aanbevolen. Dbg. HILVERSUM L 415 M. Nederlandsch programma AVRO 8.00 Gramofoonmuziek, 8.30 Nieuwsbe richten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek, 10.15 Gramofoonmuziek. 10.35 Orgelspel, 11.00 Wenken voor de huishouding, 11.20 Arnhemsch strijkkwartet, 12.05 AVR-O- Amusementsorkest. 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP. 1.00 Omroepor kest. ca. 1.25 Declamatie. 2.00 Gramofoon muziek 2.15 Omroeporkest, 3.00 Cyclus „In den schijnwerper" 3.15 Cabaretprogram ma, 4.15 Dansmuziek (gr.pl.). 4.45 Ensem ble Bandi Balogh. 5.15 Nieuws-, economi sche- en beursberichten ANP, 5.30 RVU Cyclus „In vier Nederlandsche musea op bezoek". 6.00 Gramofoonmuziek, 6.15 AVRO-Musette-ensemble en soliste, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.15 Viola da gamba en clavecimbel, 7.45 Viola ae gamba en piano. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek, 8.4510.15 Derde acte van de opera „Lohengrin"; Sluiting. HILVERSUM II, 301 KRO M. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.30 Nieuws berichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek. 1.30 Godsdienstig halfuurtje, 12.00 Be richten. 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. .1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 Geraro Lebon en zijn orkest, 1.45 Gramofoonmu ziek. 2.00 Vrouwen uurtje, 3.00 Zang met pianobegeleiding, 3.10 Gramofoonmuziek, 3.20 Zang met pianobegel., 3.30 Gramo- fconmuziek, 4.45 Cyclus „Wij en ckize tijd" 5.00 VPRO: Jeugduitzending. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 KRO-Symphonie- orkest en solist. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7 007.15 Vragen van den dag (ANR1. sluiting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5