Tot straks Evolutie in Revolutie Ernstige woorden bij opening van Japanschen Landdag panflauin Tot straks DIJJERS De komende debatten in het Lagerhuis Verduistering STAATSLENING 1941 Bon AA blijft geldig tot 31 J anuan VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DIJJERS Falsterbokanaal voor groot deel gereed Engelschen halen passagiers van Amerikaansch schip DE NOOD DER KATHOLIEKEN IN NOORD-IERLAND Konoje doet een beroep op nationalen offerzin V Mogelijkheid tot beleening bij Nederlandsche Bank DE ONTMOETING VAN DUGE EN FüHRER Registratie van sierduiven aan de Innch bij. Den Haag DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE DINSDAG 21 JANUARI 1941 - AVONDBLAD bij Kritiek op vele oorlogsmaat regelen te verwachten F WÈmÊmm Aardbeving op Cyprus J' Nieuwe luchtverbinding MoskouLeningrad Duitsche pers constateert solidariteit der as 645TE JAARCANG No. 22812 Veertig dekens gestolen Arbeider benadeelde zijn patroon DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN HERSTELWERK AAN DEN DOM VAN MILAAN HET VLAGINCIDENT IN SAN FRANCISCO Moordaanslag op Duitsch officier te Boekarest Grieksch schip in nood door m PASTILLES Ie. tegen keelontsteking, 2 e. tegen verkoudheid, 3 e. tegen griep. T NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In zijn Nieuwjaarsoproep aan de na- tionaal-socialistische partijgenooten heeft de Führer van het Groot-Duit- sche Rijk een woord gesproken, dat in zijn strekking ernstige overweging ver dient. Hij zeide nJ.: „Wij echter, dié de geschiedenis van dezen tijd beleven, kunnen ons niet ont trekken aan den indruk, dat het bestuur der Voorzienigheid sterker is dan de bedoeling en de wil van afzonderlijke toenschen. De goden slaan niet slechts hen, die voor het bederf bestemd zijn, toet blindheid, maar ook de door de Voorzienigheid uitverkorenen kunnen gedwongen worden doeleinden na te streven, die dikwijls aanvankelijk ver van hun eigen oorspronkelijke wenschen gelegen zijn." Inderdaad, het bestuur der Voorzie nigheid is niet alleen sterker dan de bedoeling en de wil van afzonderlijke toenschen, maar ook van geheele volke ren. De erkenning van deze onomstootelijke waarheid, die zich in den loop der we reldhistorie van den eersten scheppings dag af heeft gemanifesteerd, ligt beslo ten in de eenvoudige en kleiachtige. Ne- derlandsche zegswijze: „De mensch wikt, maar God beschikt." De mensch leeft in den tijd, in de actualiteit, maar God leeft in de eeuwigheid, waarin alle tijd eenmaal zal verzinken. De meest voor uitziende geesten onder de menschen zijn- toch altijd van een angstwekkende kortzichtigheid, vergeleken bij den Al- zienden God, die hemel en aarde gescha pen heeft en den stroom der eeuwen overschouwt tot aan den dag des oor deels. De wet van oorzaak en gevolg kan in haar soms geheimzinnige werking slechts ten deele door den mensch wor den nagespeurd en blootgelegd. De toensch, die met een bepaald doel een t handeling stelt, kan vaak met meerdere of mindere waarschijnlijkheid een be paald aantal gevolgen voorzien, maq,r zelden alle, terwijl het ook mogelijk is, dat hij zich totaal vergist. Dwalen is toenschelijik, zeiden de oude Romeinen reeds. En Paulus schreef aan de Ro meinen: „O afgrond van rijkdom en wijsheid en kennis van God! Hoe on doorgrondelijk zijn toch zijn raadsbe sluiten, hoe onnaspeurlijk zijn wegen!" (Rom. 11. 33). Zoo ligt de verhouding tusschen de albeheerschende Alwetend heid Gods en den beperkten blik van den mensch. Volkomen terecht zeide Hitier, dat de menschen gedwongen kunnen worden doeleinden na te streven, welke ver van hun eigen oorspronke lijke wenschen gelegen zijn. De ontwik keling van den huidigen revolutionnai- ren oorlog en zijn doelstellingen beves tigen dit op wel heel treffende wijze. De nationaal-socialistische revolutie in Duitschland had aanvankelijk de be doeling het Duitsche volk innerlijk aan een te smeden en het Duitsche Rijk sterk te maken om de kluisters van het dic taat van Versailles te slaken. In dien tijd werd nog verkondigd, dat het nationaal- socialisme geen export-artikel was of wilde zijn. Toen het Duitsche volk en het Duitsche Rijk zich sterk genoeg voel den en de ketens van Versailles stuk voor stuk verbroken werden, kwam de theorie van het recht op levensruimte op den voorgrond der practijk. De le- vensruimtetheorie ontwikkelde zich tot het ontwerp van een Nieuw-Europa on der leiding van de Asmogendheden, waarbij Afrika in ondergeschikte orde ning zich zal moeten aansluiten. Werd aanvankelijk nog aan een behoud van een Britsch Imperium zonder invloed op het Europeesche continent gedacht, thans gaat het om .de vernietiging en den ondergang van het Britsche Rijk. De ideologische tegenstelling tusschen de democratieën en de autoritaire regee- ringsstelsels en de practische tegenstel ling tusschen de bezittende en de niet- bezittende staten werden telkens met grooten nadruk en scherpte uitgespeeld om dan weer naar den achtergrond te worden geschoven. Den laatsten tijd wordt het sociale streven van het natio- naal-socialisme tegenover de kapitalis tische plutocratie weer sterker dan ooit belicht. Ook aan de andere oorlogvoerende zijde vallen soortgelijke verschijn selen te constateeren. Heette het aanvankelijk, dat er met geweld paal en perk moest worden gesteld aan het een zijdig opzeggen en schenden der verdra gen, het dictaat van Versailles incluis, en dat de kleine zelfstandige staten be schermd moesten worden, werd in den beginne slechts het nationaal-socialis- toe als de wereldvijand no. 1 vermeld en de democratie geprezen als de Alpha en Omega van alle politieke wijsheid en so- ciale rechtvaardigheid, dit alles is thans geheel anders geworden. De kleine sta ten en ook de groote hebben moeten zwichten voor de militaire macht van het nationaal-socialistische Duitschland en het door Churchill allerminst de mocratisch geregeerde Groot-Brittannië tooet thans vechten voor zijn eigen behoud en bestaan. Het wordt daar bij zooveel mogelijk geholpen door de Vereenigde Staten, waar president Roo sevelt ook niet bepaald een democratisch regiem voert. Churchill en Roosevelt zijn practisch met dictatoriale vol machten bekleed. Het eenige, maar ook belangrijke verschil tusschen hun po sitie en die van de dictatoren op het vasteland ten overstaan van hun bin nenland is, dat Churchill kan worden heengezonden en Roosevelt kan worden gedésavoueerd door hun parlementen. De strijd gaat om de macht. Het Angel saksische blok wil zooveel mogelijk van zijn macht behouden, de asgenooten be schouwen het vasteland van Europa en Afrika als hun machtsgebied, waar zij een nieuwe orde willen stichten, vrij van Britsche inmenging. Hoe het practisch met de demo cratie van Roosevelt in de Veree nigde Staten gesteld is, daarover heeft de bekende Duitsche publicist dr. Karl Megerle onlangs naar aanleiding van Roosevelt's boodschap aan het Con gres in de „Berliner Börsenzeitung" zijn meening verrassend duidelijk weerge geven. „De bekende Duitsche publicist wijst er op", aldus het D. N. B.-bericht „dat de Amerikaansche president in zijn boodschap het recht op arbeid en den plicht tot arbeid voor alle Amerikaan sche burgers opeischt. Verder verlangt Roosevelt de opheffing van de bijzon dere voorrechten van enkelen en het genot van de resultaten van den we- tenschappelijken vooruitgang voor allen in den vorm van een hoogeren levens standaard. Er moeten meer Amerikanen in het genot gesteld worden van een ouderdomspensioen, van de werkloozen- verzekering en van geneeskundige hulp Ook mag niet toegestaan worden, dat iemand aan de bewapening rijker wordt. De rijkdom van een volk en net cre- diet van een staat, aldus verklaarde de president, zijn gelegen in de productie kracht van de natie. Dus arbeid in plaats van goud, constateert Megerle, dit is ook de opvatting van Roosevelt. Vooropge steld echter, dat hij meent, wat hij zegt. In ieder geval constateeren wij met vol doening, aldus Megerle, dat zoowel Roo sevelt als ook de Engelschen zich ge dwongen zien op het gebied der binnen- landsche economische en sociale poli tiek in nationaal-socialistischen trant te denken en te spreken. Hij schijnt te weten, dat hij de vraagstukken, waarin hij het Amerikaansche volk stort, niet met de traditioneele middelen van de democratische instellingen kan op lossen Wij kunnen met dr. Karl Megerle instemmen, als hij zegt, dat in Roosevelt's boodschap eenzelfde toon valt te beluisteren als die, welke door 't nationaal-socialisme op sociaal en eco nomisch gebied wordt aangeslagen, en dat ook in Engeland de regeering door de mokerslagen van den onverbiddelij- ken oorlog min of meer murw is gewor den voor denkbeelden op sociaal en eco nomisch gebied, waarop het nationaal- socialisme zich gaarne voor laat staan. Deze denkbeelden mogen echter niet ge heel als de monopolistische eigendom van het nationaal-socialisme worden beschouwd. Roosevelt is altijd de man der kleine luyden en de tegenstander van Wallstreet en de milliardairs-pluto- eraten geweest, al heeft hij door de ver anderde omstandigheden thans ook meer wind in de „socialistische" zeilen gekregen. Zoowel in het communisme, als in het Christendom vindt men een gelijke sociale tendenz als in het nationaal-socialisme, terwijl in vele de mocratische landen reeds sociale maat regelen waren verwezenlijkt, die ook door het nationaal-socialisme werden voorgestaan en genomen. In de huidige wereldrevolutie oefent het nationaal- socialisme ontegenzeggelijk een sterken invloed uit ook op de daartegen strijden de partijen. Dat kan niet anders, want elke actie roept reactie in het leven. Deze reactie kan van terugwerkende, maar ook van vooruitstrevende kracht zijn. Dok de revolutie heeft haar evolutie. Waarheen dit alles uiteindelijk zal lei den? De goden slaan niet slechts hen, die voor het bederf bestemd zijn, met blindheid, maar ook de door de Voor zienigheid uitverkorenen kunnen ge dwongen worden, doeleinden na oe stre ven, die dikwijls aanvankelijk ver van hun eigen oorspronkelijke wenschen ge legen zijn. CHICAGO, 21 Jan. (D.N.B.). De as. debatten in het Engelsche Lagerhuis zullen, naar de Chicago Tribune uit Londen meldt, practisch gaan over alle oorlogsmaatregelen der regeering. Dit kan opgemaakt worden uit de talrijke schriftelijke vragen, die ontevredenheid uit spraken over de wijze, waarop de Engelsche regeering haar volmachten gebruikt of niet ge bruikt. Op den minister van Arbeid, Bevin, wordt kritiek uitgeoefend, omdat hij heeft na gelaten de arbeiders te brengen tot een bespoe diging van het tempo der bewapeningsproductie. Den minister van Binnenlandsche Zaken wordt verweten dat hij ontoereikende maatregelen heeft genomen bij den dienst der bestrijding van branden. Het ministerie voor de Voeding wordt ter verantwoording geroepen in verband met de verwarring in de vleeschvoorziening en de ontoereikende maatregelen tegen speculatie, winzucht en hamsteren. Andere vragers wen schen inlichtingen over den omvang van de communistische pogingen om in de voor den oorlog belangrijke bedrijven ontevredenheid te wekken en in de havens arbeidersonlusten te doen ontstaan. Zooals de Londensche vertegen woordiger van het Chicagosche blad tenslotte meldt is opnieuw de openlijke eisch gesteld, dat de regeering mededeeling zal doen van haar oorlogs- en vredesdoelstellingen. De hiervoor in gestelde commissie heeft echter geen bevredigend ontwerp tot stand gebracht. STOCKHOLM, 21 Jan (D.N.B.) Het dooi de zuidwestelijke punt van Zweden gegraven Falsterbokanaal zal, naar Göteborgs Handeis- och Sjöfartstidning meldt, op 1 Augustus as geopend worden. Een groot deel van het ka naal is reeds op volle breedte gereed. Van andere deelen is pas de helft der ontworpen kanaalbreedte gegraven. De in verband met den aanleg noodige bruggen, spoorwegwerken, en wegconstructies zijn eveneens gereed. De kosten van het graven bedroegen tot dusver 11,5 millioen kronen. Voor de voltooiing var. het kanaal heeft de minister van Handel thans in een aanvullende begrooting nog 5 millioen kronen aangevraagd. Een inwrijfpartijtje laat jong Volendam zich hij sneeuioval niet ontgaan Foto Pax-Holland) NEW YORK, 21 Jan. (D.N.B.). Bij aan komst van het uit Rio de Janeiro komende Amerikaansche schip Argentina vernam men, dat de Engelsche autoriteiten in Trinidad twaalf Duitsche en Italiaansche passagiers van boord gehaald hadden. Een motiveering voor deze arrestatie is van Engelsche zijde niet ge geven. ROME, 20 Jan. Volgens een bericht aan de Popoio di Roma heeft de bisschop van Down and. Connor aan een specialen verslaggever van de „Tablet", den heer Arnold Lunn, een aan schouwelijk beeld gegeven van den bijzonder ongunstigen toestand, waarin de katholieken in Noord-Ierland (Ulster) zich thans bevinden. Zooals men weet, ressorteert Ulster onder En- gelsch gezag. De bisschop sprak zijn verontwaar diging uit over de arrestatie van verschillende Iersche katholieken, die gevangen gehouden worden, zonder dat er een bepaalde aanklacht tegen hen is ingediend en zonder dat zü met hun eventueele beschuldigers geconfronteerd worden. Verhooren worden practisch niet af genomen. Soms gebeurt het, dat arrestanten de vrijheid weder krijgen. De maatschappij stoot hen echter uit. Zy zijn inmiddels hun betrek king kwijt geraakt en de bevoegde instanties weigeren hun werkloozensteun. Wel biedt men hun een werkkring in Engeland aan, doch na vier maanden verbhjf zijn zy dan genoodzaakt militairen dienst te nemen. Noord-Ierland is voor twee derden protestant en voor een derde katholiek, doch bij het verdeelen van de func ties worden de katholieken practisch voorbij gegaan. De bisschop staafde zijn beweringen aan de hand van een aantal getallen en sprak zijn diep leedwezen uit over de moeilijkheden, welke de katholieken op het gebied van onderwijs ondervinden. STOCKHOLM, 31 Jan. (D.N.B.) Op Cy prus is Maandagochtend een aardschok ge voeld, welke 30 seconden duurde. In Paralimn; in het district van Famagusta, zijn 50 huizen vernield en 100 beschadigd. Er zouden echter slechts 17 gewonden en geen dooden zijn ge vallen. In Famagusta werd de St. Nicolaas- kathedraal door de aardbeving licht bescha digd, TOKIO, 21 Jan. (Domei). De premier, Konoje, heeft in een rede voor den Landdag herhaaldelijk den nadruk gelegd op den ernst van de binnenlandsche zoowel als de inter nationale situatie, waarvoor Japan gesteld is, en opnieuw een beroep op de vergadering gedaan voor nationale eenheid en solida riteit. In deze rede, die om 11 uur uitgesproken werd in het Hoogerhuis, toen de 76ste zitting van den Landdag na het Nieuwjaarsreces weer byeen- kwam, gaf de premier een korte samenvatting van de regeeringspolitiek in binnen- en buiten land. „Ons rijk staat heden ten dage voor den ernstigsten noodtoestand in zijn geschiedenis", zoo waarschuwde Konoje de beide huizen en ver volgde: „In het binnenland moeten wy de natio nale structuur perfectionneeren, die aan de na tionale verdediging gewyd is, door de totale macht van de natie tot den hoogsten graad te ontwikkelen om voldoende wapenen te verschaf fen voor de uitvoering van de nationale politiek, terwijl wü in het buitenland onze nationale be stemming op groote schaal moeten verwezenly- ken door in het licht van de ontwikkeling van de internationale gebeurtenissen de juiste maatre gelen te nemen voor de vestiging van de nieuwe orde in Oost-Azië in ruimeren zin, voornamelyk op den grondslag van het bereiken van de doel einden van de China-affaire". Nopens het Driemogendhedenpact ver klaarde Konoje, dat Japan door middel daarvan streefde „naar het groote doel van beveiliging van den wereldvrede en bewerk stelliging van stabiliteit in Oost-Azië in rui meren zin". De premier betoogde dat Japan in het geheel geen uitbreiding van het con flict wenscht, doch hy waarschuwde, dat verscheidene hinderpalen liggen op het pad naar Japans doel, dat nog ver verwijderd is. Voorts zei hy, terwyi hy aandrong op groo- ter inspanning van het geheele volk: „Wu kunnen ons voorstellen, dat de tyd kan ko men, waarop wij moeten besluiten een weer galoos ernstige nationale crisis te boven te komen." De premier bepleitte krachtigen steun aan de Chineezen, die gehoor hebben gegeven aan Ja pans uitnoodiging om gezameniyk de nieuwe orde in Oost-Azië te vestigen. Vervolgens ging Konoje over op den nationalen dienst aan de regeering en merkte op, 'dat de dbeleinden daar van samengevat konden worden als „vervulling van onderdanenplichit". Konoje wekte op tot steun aan de beweging voor nationalen dienst en verklaarde, dat het nationale lot stond of viel met het welslagen daarvan. Hij gaf ronduit toe, dat gebruiksartikelen niet in overvloed aanwezig zijn en betoogde, dat de regeering tracht voorziening en distributie uit te breiden onder handhaving van haar poli tiek van lage prijzen. „Evenwel hoop ik vurig," aldus besloot hij, „dat ons volk in 't besef van den ernst van de situatie zal trachten tyde- lijke ontberingen te boven te komen door standvastige, doelbewuste vereenvoudiging van het dagelijksch leven." Deze eerste partijlooze landdag kwam om 10 uur byeen, om de rede van Konoje aan te hooren, welke gevolgd werd door een toespraak van den minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, over Japans buitenlandsche politiek en rapporten over de vyandelykheden in China van den minister van Oorlog, Tojo, en dien van Marine, Oikawa. Vervolgens ging men over in geheine zitting, om deze vier bewindslieden exposé te hooren geven van de moeiiykheden, daarvoor de natie zich bevindt. Zü verzochten de medewerking van het Hoogerhuis in den hui digen noodtoestand. De bijeenkomst van het Huis van Afgevaar digden begon om twee uur. De premier en zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken herhaal den daar hun redevoering van den ochtend en werden gevolgd door den minister van Finan ciën, Isao Kawadas, die verslag uitbracht over de nationale financiën, waarna ook hier de zit ting geheim werd. By de opening van de 76ste zitting van het Huis van Afgevaardigde heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, zijn reeds aangekondigde redevoering uitgesproken over buitenlandsch-politieke problemen. Ten aanzien van het Driemogendhedenpact zeide hy: „Wij zyn diep geroerd, dat het den Keizer behaagd heeft zyn zegel te drukken op het Driemogendhedenpact en daarmede de natie den weg te wijzen, dien zy moet gaan. Het Drie mogendhedenpact bepaalt, dat Duitschland en Italië het leiderschap van Japan by de oprich ting van de nieuwe orde in een groot Oost- Azië erkennen. Het is ons doel alle volken in dit gebied er toe te brengen, de hun toekomen de plaats in te nemen, de samenwerking onder hen te bevorderen en daarmede een voorbeeld te geven van algemeene harmonie. Het Driemo gendhedenpact bepaalt ook, dat Japan het lei derschap van Duitschland en Italië respecteert by hun overeenkomstig streven. Zonsondergang 21 Jan. 18.06 Zonsopgang 22 Jan. 9.36 Maanopkomst 3.14 ondergang \Z2\ In verband met bet bijzonder karaktei- van de uit te geven leening is de Nederlandsche Bank bereid voor hen, die bij de te verrichten stortingen liqulditeitsmoeilykheden ondervin den en deze niet uit eigen kracht kunnen over winnen, het verkrijgen van de noodige middelen mogelijk te maken. De Nederlandsche Bank is bereid de obliga ties dezer staatsleening als onderpand voor be leening te aanvaarden met een surplus van slechts 10 pCt, mits de beleeningsaanvraag haar tijdig voor den stortingsdatum bereikt. Na den stortingsdatum kunnen geen beleeningen onder deze regeling meer worden gesloten. Voorschot ten in rekening-courant kunnen op deze voor waarde niet worden toegestaan. De aanvraag tot. beleening kan desgewenscht worden gedaan door tusschenkomst van den bankier, makelaar of commissionnair in effec ten. aan wien men de inschryving wenscht o? te dragen. Deze kan de te beleenen obligaties dan bij de bank deponeeren. Wenscht men de beleeningsaanvraag rechtstreeks tot de Neder landsche Bank te richten dan kan voor de stor ting een regeling worden getroffen. De beleener zal op deze byzondere beleenin gen lederen dag kunnen aflossen door geheele of gedeeltelijke terugbetaling evenwel slechts In ronde sommen van honderd gulden of veelvou den daarvan. Verhooging dezer beleeningen oi het wederom opnemen van afgeloste bedragen kan niet worden toegestaan. De rente zal van dag tot dag worden bere kend. Thans bedraagt de rente voor beleenin gen 3% pCt. Eventueele wijziging van het ta rief gaat dadelijk op den dag der wyziging in. De rente, op deze beleeningen verschuldigd, zal zooveel mogelijk worden verrekend met de op brengst van de coupons der béleende stukken. Met het oog daarop zal de bank de beleenings- rente in rekening brengen per dezelfde dagen, waarop de coupons der obligaties vervallen. Indien de beleener zulks bepaald wenscht, zal hy, voor zoover de stand van de beleening het toelaat, de coupons in natura kunnen ontvan gen. By geheele aflossing of by het opeischbaai worden van de hoofdsom zal de alsdan verschul digde rente tegelykertijd in rekening worden ge bracht. Aflossingen en rentebetalingen kunnen bij alle kantoren van de Nederlandsche Bank geschieden. By den aanvang der beleening dient het on derpand voor de hoofdsom uitsluitend te bestaan uit obligaties van deze leening. Het surplus kan bestaan in contant geld het welk dan in mindering van de beleening wordt gebracht, of in effecten, voor zoover de bank die effecten kan aannemen als suppletoir onder pand. Indien surplus wordt gegeven in den vorm van suppletoir onderpand van effecten, zullen deze effecten volgens den laatsten beurskoers ten minste 130 pet. moeten vertegenwoordigen van het surplus, dat benoodigd is. Ruiling in de als surplus gedeponeerde effec ten is te allen tijde mogelyk, ruiling der obliga ties dezer leening kan niet worden toegestaan Formulieren voor de akten van beleening, van ruiling, bijvoeging of terugneming van fond sen uit de onderpanden van de beleeningen, waarvan hier sprake is, zijn by alle kantoren van de bank en by haar correspondentschappen kosteloos verkrijgbaar. Volgens de bepalingen van het prospectus zijn alle stukken, uitsluitend betrekking hebbende op de beleening by de Nederlandsche Bank van schuldbekentenissen en recepissen dezer leening, vry van zegelrecht. MOSKOU, 21 Jan. (D.N.B.). Een nieuwe luchtexpressverbinding tusschen Moskou en Le ningrad is, volgens berichten in de avondbladen, Maandag geopend. Het byna 600 KM. lange traject wordt thans afgelegd in 2 uur 20 mi nuten. Gebruikt worden snelle viermotorige vliegtuigen. BERLIJN, 21 Jan.(D.N.B.) De ont moeting tusschen den Duce en den Führer wordt door de Duitsche ochtendbladen een hernieuwde bekrachtiging genoemd van de onvoorwaardelijke solidariteit der spilmo- gendheden op politiek, ideëel en militair' gebied. De bladen herinneren er aan, dat deze ont moeting reeds de negende is tusschen de beide staatsleiders, en wijzen er op, dat het reeds tot de traditie der buitenlandsche en in het bij zonder van de tegen de spil gekante pers be hoort om iedere byeenkomst van Adolf Hitler en Mussolini te begeleiden met dezelfde onge gronde combinaties en prognosen. De Völkischer Beobachter schrijft, dat deze uit de lucht gegrepen beweringen steeds de uit drukking zijn geweest van de niet-uitgesproken bezorgdheid, wat wel het resultaat der bijeen komst zou kunnen zijn. Het is doelloos, zoo constateert het blad verder, de „meeningmakers" van dezen aard er van te willen overtuigen, dat de gemeenschappelijke stryd der beide leiders en der beide volken geen wankeling kent in zyn diepgefundeerde verbondenheid. De oorlog heeft hen gehard. Het gemeenschappelyk vergoten bloed vormt een onderpand van een niet te scheiden vriendschap der volken. Daaraan ver anderen de plompe pogingen van den gemeen- schappelyken tegenstander niets, welke tegen stander deze gemeenschap van het Duitsche en Italiaansche volk uiteen zou willen slaan, om- dat hy daarin zyn grootste gevaar ziet. Het blad stelt voor de prognosen omtrent deze nieuwe bijeenkomst ook ditmaal over te laten aan de Angelsaksische pers, die reeds achtmaal opheldering heeft gekregen. In gelijken zin herinnert de Berliner Börsen zeitung er aan, dat ter gelegenheid van iedere ontmoeting tusschen Adolf Hitler en Mussolini veel er over is georakeld, wat Duitschland, of wat Italië wel voor plannen zou hebben. Het blad merkt op, dat deze alternatieve wyze van vragen stellen aan de feiten voorbygaat. Er is hier geen „of", zoo constateert bet blad, maar alleen een nauwverbonden „en". Er bestaat niet hier een Duitsch-Engelsche, daar een Itali- aansch-Engelsche oorlog, maar alleen een ge meenschappelijk front van de spil in stryd en werk. Met het verlangen naar verdere byzon- derheden omtrent den inhoud der laatste con ferentie moet Engeland geduld hebben tot Duitschland en Italië het gepast achten de deur van de wachtkamer te openen. De Italiaansche pers ziet in de jongste ontmoeting tusschen Führer en Duce op nieuw een definitief bewijs voor de vaste verbondenheid van de in wapenbroeder schap vereende bevriende volken. Zij legt den nadruk op de volkomen overeenstem ming in opvattingen, die ook door deze laatste conferentie van de beide staatslei ders bevestigd wordt. Eiken Blokken v. Haard en Centr. Verwarm. 40.— per 1000 K.G. VERWEIJ t. HEERDEN SOPHIAPLEIN 80. HAARLEM. TEL. 11609 tot 5 m. (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen, is de termyn van bon AA der textielkaart, die aanvankelyk geldig was verklaard tot 31 December jl, verlengd tot 31 Januari. Men heeft degenen, die aan het eind nan het jaar nog niet in staat waren de bonnen in te wisselen, alsnog daartoe in de gelegenheid wil len stellen. Deze maatregel zal zeker met vreug de worden begroet. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft aan de bur gemeesters medegedeeld, dat de geldende uit zondering ten aanzien van kroppers, pauwstaar ten, raadsheeren, tuimelaars met sokken alsmede slenkers, vervallen is. Mitsdien behooren alle soorten van sierduiven zonder uitzondering ter registratie te worden opgegeven. Tot deskundige op het gebied van sierduiven is aangesteld de secretaris van den Nederland- schen bond van Sierduivenvereenigingen, de heer C. A. M. Spruyt, van Beveminghlaan 36, Gouda. Laatstgenoemde is met het registreeren van alle sierduiven belast. In een wollenstoffenfabriek te Tilburg is een arbeider uit Udenhout op heeterdaad betrapt bij het stelen van een deken. Hy wist binnen te komen door middel van een hem toever trouwden sleutel. In een tydsverloop van eenige maanden had de man, naar hy verklaarde, een veertigtal wollen dekens gestolen. O MILAAN, 21 Jan. De beroemde Dom van Milaan ondergaat naar het V.P.B. bericht op het oogenblik allerhande herstellingen. Van de ruim 3000 beelden moesten er verscheidene gerepareerd worden, terwijl andere door nieuwe vervangen dienden te worden. Ongeveer dertig beelden zullen in de bovenste nissen van het Godshuis geplaatst worden. Ook de voltooiing van het nieuwe domportaal trekt algemeen de aandacht. De bekendste kunstenaars werken aan de portieken, waarvan er reeds vier byna gereed zijn. Het vijfde portaal in het middqp nadert ook de voltooiing. Voor het vervaardigen van de monumentale deuren heeft men veertig ton metaal gebruikt. Naar voorts wordt gemeld zullen irw de kathe draal vier nieuwe glas in lood gebrandschilder de ramen aangebracht worden. SAN FRANCISCO, 21 Jan. (D.NH.) By de behandeling van de zaak tegen de beide Ameri kaansche matrozen, die de Duitsche vlag hebben weggerukt van het Duitsche consulaat-generaal, heeft de waarnemende rechter, naar Associated Press meldt, verklaard: „Dit is een vergryp jegens een andere natie en wel een natie, waar mede wy in vrede leven. Een dergelijk vergryp kan ik als ambtenaar niet vergeven. De presi dent heeft uitdrukking gegeven aan zijn ver langen om cms buiten den oorlog te houden. Het is onze plicht dit te steunen." BOEKAREST, 21 Jan. (Stefani.) Een officieel communiqué van het ministerie van Binnen landsche Zaken deelt mede: In den nacht van 18 op 19 Januari is een Duitsch officier gedood door een individu van buitenlandsche nationaliteit. De dader trachtte te ontvluchten, doch werd gevangen genomen. De Duitsche officier was terstond dood. De re geering heeft last gegeven tot de strengste maat regelen. Het onderzoek naar de motieven van den dada- wordt voortgezet. SAN FRANCISCO, 21 Jan. (DN.B.) Het Globe-radiostation heeft een S.O.S.-sein opge vangen van het Grieksche vrachtschip Aghia Thalassini. Het schip deelde mede, dat het by een zwaren storm op het midden van den Stillen Oceaan in nood geraakt is en dringend hulp noodig heeft. Het Amerikaansche passagiers schip .President Cleveland", dat op een afstand van 800 myl was, snelt het gehavende schip te hulp.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1