Dr. Dietrich over de „geestelijke grond slag en van het nieuwe Europi w; „Met vertrouwen de toekomst tegemoet" r$ IQ New-Yorksche Bears Rede voor Duitsche Academie te Praag Onderhoud met Arie van Vliet DINSDAG 21 JANUARI 1941 Waarheen wordt de Mendoza gebracht? Horia Sima benoemt een econo- mischen generalen staf Aardschok waargenomen Rijst uit Indo-China naar Japan NATIONAAL FRONT Raad van Recht en Orde ingesteld Brand in bierbrouwerij te Dongen Eindhoven krijgt hoofdcom missariaat van politie Weder postabonnementen op Italiaansche nieuwsbladen Verder dalend koers peil. Voorlichting bij beroepskeuze Woningbouw te Groningen aanbesteed Steeds afbrekende critiek Omzet 380.000 shares w 1 WISSELKOERSEN AMER1KAANSCHE GOEDERENMA RKT SKISPORT NATIONALE WEDSTRIJDEN TE SCHOORL Abe Lenstra als schaatsen rijder Meisje terecht Clearingkoersen Academische examens PRAAG, 20 Jan. (D.N.B.). In het bestek van de plechtige bijeenkomst, die de Duitsche aca- acmie Maandag te Praag heeft gehouden, heeft de Duitsche perschef, dr. Dietrich, een prirv- cipieele rede gehouden over het onderwerp: .Geestelijke grondslagen van het Nieuwe Europa." De strijd, die thans op de slagvelden en zeeën met de „uitima ratio" der volken, met wapen geweld gestreden wordt, zco zei hij ter inleiding, is in den dieps ten grond een strijd van twee wereldbeschouwingen, waarin een nieuwe opvat ting van de menschelijke samenleving, gespro ten uit de twee grootste cultuurvolken van het vaste land van Europa, met de geestelijke mach ten van het verleden worstelt om haar vrijheid en toekomst. Met de Duitsche legers zegeviert thans niet alleen het wapengeweld, maar ook de geest, waardoor zij worden bezield. Met deze soldaten, voor wie geen hindernissen bestaan, rukt een nieuwe tijd op, een groote idee, die uit den schoot van het volk geboren en in den Ftihrer belichaamd is. Daarin ligt het laatste geheim van haar onweerstaanbare kracht. Er zijn volken, die dezen dieperen samenhang begrepen en ingezien hebben. En er zijn andere naties, wier heerschende klassen in de voldane zelfgenoegzaamheid van haar begrensde opvat tingen haar volkeren blind gemaa kt hebben voor alle geestelijk doorzicht in het verloop van gebeurtenissen, die buiten de eigen beperktheid liggen. Zij houden zichzelf voor het laatste doel van den vooruitgang en hun democratie voor het einde van de menschelijke ontwikkeling. Daarom beschimpen zij, wat zij niet begrijpen. Daar zij den oorlog militair niet kunnen win nen, hebben zij een moreelen oorlog tegen de asmogendheden ontketend. En naarmate hun hongerblokkade doorbroken is, pogen zij Duitschland en Italië met een haatblokkade te omgeven, Van de problemen, die deze oorlog nog ter oplossing overgelaten heeft, schijnt het geestes- psychologische een der belangrijkste te zijn, te weten de bevrijding der geesten. De Duitsche weermacht moest eerst door de Maginot-linie breken, om het Fransche volk de waarheid te laten inzien. Wanneer zal, zoo vroeg dr. Dietrich, de geestelijke wereld van dit doorploegde vaste land van Europa zich eindelijk aaneensluiten, om met geheel haar zedelijk gezag een bres te schieten in den muur van phrase en onwaarheid, die thans de volkeren omringt? De rijksperschef betoogde vervolgens: Er be staat geen twijfel over, dat wij thans op den drempel van een keerpunt in den tijd staan. Niet slechts in het politieke en sociale leven, doch ook in het denken heeft zich een revolu tie voltrokken. Deze gaat uit van de beide groote cultuurvolken van het vasteland, Duitsch land en Italië, en zal voor andere volken vrucht baar worden naarmate deze zich daarvan wil len bedienen. De daad op het terrein van de evolutie des geestes, die thans volbracht wordt, bestaat daarin, dat zij het individualistische denken, dat eeuwen van onze ontwikkeling je- heerscht heeft, onttroont en vervangen heeft door het denken in gemeenschapsbewustzijn, dat geheel nieuwe grondslagen voor ons leven en ontzaglijke mogelijkheden tot ontplooiing ont sluit. Dr. Dietrich citeerde in dit verband de uit lating van een bekend Engelschman, die enkele dagen geleden te Londen verklaarde, dat een overwinning op het slagveld van den geest automatisch een succesrijk einde van den oor log medebrengt. Het wapen, aldus spreker, waarvan de Engelschen zich op dit slagveld van het verstand bedienen, is de moreels de magogie. Daarom zijn zij tot het offensief van het woord overgegaan en leveren den as mogendheden tegenwoordig mondeling slag. Zij zeggen, dat zij in naam van God, in naam van de waarheid, den vooruitgang en de cultuur strijden. Als er in de wereld van cultuur en geest gesproken wordt, dan hebben de groote cultuurvolken van het vasteland van Europa een woordje mee te spreken, zoo verklaarde spreker met klem. Deze groote naties hebben de wereld onsterfelijke werken van cultuur er, geest gegeven. De huidige revolutie heeft niet de vrijheid vernietigd, maar de vrijheid van het liberalisme van de phrase ontdaan en eerst een waren in houd van de vrijheid tot uiting gebracht. Ware vrijheid bestaat slechts in hoogere gebonden heid. Dat geldt niet alleen voor het leven van den enkeling, maar ook voor het leven van de volkeren onder elkaar. Ook aan de vrijheid en de souvereinitelt der volken naar buiten zijn grenzen gesteld, die bepaald worden door facto ren van ruimte en gezonde organische ordenings beginselen. Dr. Dietrich ging hier inzonderheid in op de ver onderstelling van de tegenstanders van Duitsch land, dat Duitschland de wereld wil veroveren. Tien jaar lang, zoo zeidertiij, werk ik aan de zijde van den Führer. Mij dunkt, als hij voornemens was de wereld te veroveren, dan moest ik daar van toch wel eens iets gehoord hebben. Der gelijke doorzichtige, belachelijke beweringen zijn niet alleen onvereenigbaar met de idee en het fundamenteele standpunt van het nationaal so cialisme, doch zelfs daarmede in lijnrechte te genspraak. Het politieke grondelement van het nationaal socialisme is de volkspolitieke staatsgedachte. Het streeft niet naar imperialistische verovering, doch naar innerlijke aaneensluiting en concen tratie van het volk. Daarvoor is de door het nationaal socialisme pp zulk een unieke wijze georganiseerde gewel dige repatrieeringsbeweging van menschen van Duitsch ras, de terugkeer van het Duitsche bloed naar het moederland, het ondubbelzinnige bewijs. V/ie, zoo betoogde dr. Dietrich, de nationaal socialistische staatsgedachte in haar inwendige structuur en haar practische functie beschouwt, moet hierin de modernste volksheerschappij der geschiedenis zien. ffij stelt tegenover het anonieme beginsel van een ontaarde democra tie het verantwoordelijkheids- en leidersbegin sel van den echten volksstaat. De rijksperschef keerde zich vervolgens tegen het woord van de „gelijkheid van alles wat een menschelijk aangezicht" heeft en betoogde. Van nature zijn de menschen met gelijk, doch or.gelijk. Het probleem, dat het socialisme op te lossen heeft, is niet, de harmonie der belan gen onder gelijken, doch de harmonie der be langen onder ongelijken tot stand te brengen. Het nat ionaal-socialisme gaat van de natuur- liike ongelijkheid der afzonderlijke menschen uit. doch het eischt voor allen gelijke mogelijk heden, zich op te werken. De prestatie-gedachte is ook in de samenleving der Europeesche volken het richtingevende ordebeginsel van vérstrek kende beteekenis. Ook de volken zijn van nature met gelijk. Ook in het leven der volken onder ling is het slechts dan mogelijk hun belangen langs vreedzamen weg met elkaar in overeen stemming te brengen, wanneer men de gelijk heid der voorwaarden ln het leven roept, waar onder zij met elkaar concurreeren Ook de vol ken kunnen in deze wereld alleen naar gelang hunner bekwaamheden en prestaties hun plaats innemen. Wanneer het al mogelijk mocht zijn ln het leven der volken de vreedzame regeling in de plaats van het geweld te stellen, dan zou, naar Dietrich meende, deze gedachte der ge lijkheid van voorwaarden voor allen het eenig mogelijke constructieve beginsel van den vrede in zich bergen. Het antwoord op de vraag: „hoe is een gemeenschappelijke ordening der naties met als voorwaarde haar vrijheid naar buiten mogelijk?" kan slechts luiden; Niet door het principe der bevoorrechting van enkele volken, doch slechts door het principe van gelijke kan sen voor allen. i De gelijke grootheid van geest, die de cul tuurvolken van het continent zoo vaak in de geschiedenis van het avondland getoond heb ben, aldus besloot dr. Dietrich, openbaart zich ook thans weer om beslissingen te voltrekken, die den gang van eeuwen bepalen. De volken bespeuren den ademtocht van deze grootheid, doch de hersens der staatslieden van bepaalde democratieën zijn niet groot genoeg om hem te bemerken. Overal onder de volken van dit continent is er thans een ontwaken. Uit voor vechters en rseeloopers van een uitgeleefd ver leden worden bondgenooten eener opkomende toekomst. Nog gaat om deze toekomst de strijd. Doch het oordeel der geschiedenis is reeds geveld. Zij heeft de denkbeelden van een nieuwen tijd, die de volken tot een nieuwe ont wikkeling en bloei moeten leiden, reeds op gang gebracht. Haar rhythme is synchroon met den marschpas der armeeën en legercolonnes, die als strijders voor de levensrechten hunner na ties en voor de eeuw van het volk zijn aan getreden. VTCHY, 20 Jan. (D.N.B.). Te Vichy zijn nog geen nadere bijzonderheden verkrijgbaar over de gevolgen der opbrenging van het Fransche s.s. Mendoza door de Engelschen. Men weet in Vichy nog niet, naar welke haven de Engelschen het Fransche vaartuig willen brengen. BOEKAREST, 20 Jan. (D.N.B.) De comman dant van de legionnaire beweging, Horia Sima, heeft een economischen generalen staf benoemd, waarin hij tot dusver 13 leden heeft aangesteld. Onder hen bevinden zich eenige leden der re geering, zooals de minister van Arbeid, de on derstaatssecretaris voor het Kolonisatiewerk, de onderstaatssecretaris van het ministerie van Financiën en de minister voor het Verkeer, be nevens de oud-minister van Buitenlandsche Za ken Manoilescoe. ROME, 20 Jan. (D.N.B.). Maandag tegen half zes in den middag heeft, naar de Lavoro Fascista uit Fayence meldt, het observatorium Bendandi een hevigen aardschok opgeteekend. Het schijnt, dat het hier een instortingsbeving betreft, waar van het epicentrum cp ongeveer 1.200 k.m. af stand, op het Balkanschiereiland gezocht moet worden. De instrumenten van het observatorium bleven langer dan een half uur in beweging. TOKIO, 20 Jan. (D.N.B.) De te Tokio gevoer de besprekingen met vertegenwoordigers van Fransch Indo-China hebben heden tot een eer ste resultaat geleid over den uitvoer van rijst uit Fransch Indo-China naar Japan Daarmede is voorioopig, zoo verklaart men, een der be langrijkste vraagstukken opgelost. Het verdere verloop der onderhandelingen wordt dientenge volge in politieke kringen optimistisch beoor deeld. inlerhulp Nederland, een eereplichi. Geven: een eereplichi van volk voor volk. „Nederlaiidsch Dagblad", orgaan van Natio naal Front, meldt, dat de Leider van Nationaal Front besloten heeft: le. dat wordt ingesteld een „Raad van Recht en Orde; 2e. dat worden benoemd: a. tot leider van dezen Raad: mr. H. W. B Thien te Amsterdam, oud-president van den Krijgsraad te Bandoeng; b. tot lid en secretaris: Mr. Joan Th. Staken burg, advocaat en procureur te Amsterdam; c. tot leden: Mr. J. Albarda, ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Utrechts W. F. K. Bischoff van Heemskerck, kolonel b.d., cud- commandant der le Divisie en oud-commandant van de Brigade Grenadiers en Jagers te 's-Gra- venhage; mr. Paul Geradts, griffier der Arron- dissements rechtbank te Roermond; J. B. van Heutz Jr., arts te 's-Gravenhage; J- Hogewind, luitenant-kolonel b. d. van het K. N. I. L„ te Amersfoort; dr. J. G. A. Kattenbusch, rechter in de Arrondissements-rechtbank te Groningen; mr. dr. E. H. Th. Kwast, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Zaterdagavond brak door tot nu toe onbe kende oorzaak brand uit in een der gebouwen van de N.V. Bierbrouwerij De Kroon, Hooge- ham te Dongen. De directeur, de heer H. van Tuyn, trachtte, toen hij den brand ontdekte, met een schuimbluschapparaat het vuur te be dwingen, hetgeen hem evenwel niet gelukte De motorspuit der gemeentelijke brandweer was spoedig ter plaatse, maar door den grooten sneeuwval duurde het enkele oogenblikken, al vorens water gegeven kon worden. Het vuur vond gretig voedsel in de groote hoeveelheden kisten, kratten en ander pakmateriaal, alsmede in het met riet onderschoten dak. Dank zij de gunstige windrichting en het feit, dat de voor bouw der brouwerij door een brandmuur van het achtergedeelte was gescheiden, kon de brandweer na hardnekkigen strijd het vuur tot het pakhuis beperken. Er deed zich nog een ongeval voor. dat ver moedelijk niet zeer ernstige gevolgen zal heb ben. De brouwersknecht J. s. wilde de paarden lossnijden en kreeg van een der angstig gewor den beesten een trap. Dokter Heintjes verleen de de eerste geneeskundige hulp, waarna de man naar zijn woning werd vervoerd. De vrij aanzienlijke schade wordt door ver zekering gedekt. Met ingang van 15 Januari is te Eindhoven ingesteld een hoofdcommissariaat van politie. De rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied heeft benoemd tot hoofdcom missaris den heer W. Dijs, thans inspecteur, chef van den veiligheidsdienst der Philips' fa brieken, in welke functie hij reeds zestien jaar werkzaam is. Op nieuwsbladen en tijdschriften, welke in Italië verschijnen, kunnen thans weder door bemiddeling van de Nederlandsche postkanto ren abonnementen worden genomen Omgekeerd kunnen in Italië door bemidde ling van de postkantoren aldaar abonnementen op Nederlandsche nieuwsbladen en tijdschriften worden genomen NEW-YORK, 20 Jan. De New-Yorksche ef fectenbeurs opende vandaag kalm met geringen handel. Een stimulans ontbrak, zoodat de koop lust gering bleef. De boodschap van Roosevelt ter gelegenheid van zijn derde ambtsperiode oefende bijna geen invloed op de beurs. Aan den anderen kant namen de koopers in verband met de geruchten 'over een nieuwe belasting- verhooging een voorzichtige houding aan./Ter wijl bij het begin van het beursverkeer enkele selectieve aankoopen werden verricht, zoodat over het algemeen kleine koerswinsten de over hand hadden, zakten in het verdere verloop de koersen iets in. De aandeelen van de slachte rijen stonden in het middelpunt 'der belang stelling daar de varkensprijzen zeer vast waren. Staalwaarden lagen zoo goed als onveranderd. Deze industrie heeft reeds opdrachten voor het vierde kwartaal van dit jaar ontvangen. Automobielwaarden, aandeelen van handels ondernemingen en koperwaarden lagen traag in de markt. De koperomzetten bedroegen tot en met 18 Januari 56.673 ton tegen 53.820 ton in dezelfde periode van December 1939. Vliegtuigaandeelen, spoorwegen en petroleum- waarden boden goed weerstand. Ter beurze is men van meening, dat het koerspeil een nog lageren stand zal bereiken, voordat een belang rijke weerstand zal worden geboden. Het Ameri- kaansche ijzer- en staalinstituut raamt de be- De statistiek van de voorlichting bij beroeps keuze 1939, welke de afdeeling cultureele sta tistiek van het Centraal bureau voor de sta tistiek heeft bewerkt, is het derde statistische overzicht van het beroepskeuze-werk in ons land. Het boekje, dat dank zij de welwillende me dewerking van de bureaux en commissies voor de beroepskeuze kon worden samengesteld, bevat een uitvoerige beschrijving van het voorlichtings- werk in 1939. Zoo vindt men daarin o.m. gege vens omtrent de 36 bureaux, welke ons land telt, de verbreiding van deze bureaux, de subsidiee- ring, de werkwijze, nadere bijzonderheden over de adviesvragenden, enz. Tevens is voor het eerst in deze publicatie opgenomen een beschouwing over het aantal nieuwe adviesvragenden in ver houding tot het aantal daarvoor in aanmerking komende personen. Voorts is ditmaal een viertal grafieken opgenomen, die den lezer van een en ander een duidelijk beeld geven. Het statistisch gedeelte bevat uitvoerige gege vens betreffende de samenstelling en de werk wijze van deze instellingen en vermeldt o.m. de plaats van vestiging en het werkrayon, het aan tal en de functies der aan de bureaux verbon den adviseurs, in totaal 141, de subsidieering, de aantal nieuwe aanvragen om advies (waarbij de aanvragers naar geslacht en leeftijd zijn onder scheiden) en de herhaalde bezoeken. De 10814 nieuwe advies-vragenden zijn onderscheiden naar het genoten dagonderwijs. Uit deze gegevens blijkt, dat 44 pet. uitsluitend lager onderwijs ge noot. Ook aangaande de aantallen gevallen, waarin een medisch en/of psycho-technisch on derzoek werd toegepast, is cijfermateriaal opge nomen. In het beschrijvend gedeelte zijn voor de af zonderlijke bureaux en commissies o.m. nadere bijzonderheden opgenomen betreffende de subsi dieering, de adviseurs, de kosten van een advies, enz. In dit gedeelte vindt men nog gegevens aan gaande de samenwerking met het onderwijs en met de organen der arbeidsbemiddeling, terwijl er eveneens wordt medegedeeld, of en zoo ja hoe het medisch en/of psycho-technisch onderzoek geregeld is. Te Groningen is aanbesteed de bouw van 23 woningen en 2 dubbele werkplaatsen aan de Van Heemskercklaan. Hoogste inschrijver was A. Potjegort, te Ap- pingedam, voor 127.737. Laagste L. Geveke te Haren (Gr.l voor 104.875. Naar aanleiding van de uitnoodiging welke onze wereldkampioen Arie van Vliet uit Woerden Zaterdagavond telegrafisch ontving van de directie van de Deutschlandhalle te Berlijn om op Zondag 9 Februari a.s. al daar te starten, had een sportredacteur van het AJJP. een onderhoud met den ervaren renner, die als een van de eersten na de oorlogsdagen gereed stond om de verbroken sportbetrekkingen op te nemen. Verschillende malen is hij reeds gestart op de wiuterbaan in het Sportpaleis te Antwerpen en ware het niet. dat aanvankelijk de directies van de banen te Antwerpen en Brussel het niet erg eens met elkaar waren, zoo zou hij ongetwijfeld ook reeds eenige wedstrijden hebben meegereden op de winterbaan te Brussel. Doordat de tijd te kort was om de noodzakelijke maatregelen te treffen, kon hij aan de uitnoodiging van de directie van de winterbaan te Brussel geen ge hoor geven om Zondag nog tijdig aan de start te verschijnen. De volgende maal verwacht hij ook daar van de partij te kunnen zijn. mits nu even wel Berlijn hem met tevoren heeft vastgelegd. Uit deze simpele mededeelingen blijkt wel, dat er zooals wij reeds eerder hebben gemeld, in de wielerwereld op internationaal gebied weer leven in de brouwerij komt. Nu is het wel waar dat in verschillende landen ingrijpende veranderingen zijn doorgevoerd, welke op het eerste gezicht den indruk zouden vestigen, alsof er heel wat zou zijn veranderd en hét wedstrijdwezen in oe toekomst een geheel ander beeld zou verkrijgen. Niets is evenwel minder waar, dan een derge lijke veronderstelling. Het bloed kruipt immers ook hier waar het niet gaan kan. Voorioopig kan men er van verzekerd zijn, dat zoolang niet op internationaal gebied de verschillende in enkele landen doorgevoerde veranderingen zijn vastge legd, het karakter van het wedstrijdwezen op zich, niet zal veranderen. Men behoeft daarvoor bovendien niet erg ver te kijken. Nauwelijks bepaalt men in België, dat de z.g. onsportieve zesdaagschen zouden wor den verboden, of de directie van het sportpaleis te Antwerpen heeft er weer wat op gevonden en schrijft een vierdaagsche uit, waarbij de renners vier maal zes uur zullen rijden, hetgeen vrijwel volkomen overeenkomt met het karakter van den strijd, welke op een zesdaagsche ge leverd wordt. Wij hebben in dat opzicht het oor deel gevraagd van Arie van Vliet, lie zooals men weet, ook reeds voor dit wielerfestijn in de Scheldestad is gecontracteerd. Persoonlijk wil ik u wel zeggen, aldus deelde van Vliet mede, dat ik het onsportieve van een zesdaagsche nooit heb ingezien. Waarom men het organisee- ren van een zesdaagsche verboden heeft, begrijp ik niet erg best. Ik heb zelfs in totaal een zes zesdaagschen meegedaan en bewaar daaraan steeds de beste herinneringen. Inderdaad is het geen peule schilletje om een zesdaagsche uit te rijden, laat staan om hem te winnen. Men spreekt en schrijft veel over combines, die de zesdaagschen den nek hebben omgedraaid, doch ik -.eg u, dat geen enkele zesdaagsche zuiver met combine werd gewonnen. Waarvoor zouden de Kopstuk ken anders gedurende de neutralisatie des nachts op van de zenuwen als Kinderen in de cabines hebben zitten huilen, wanneer alles voor hen reeds tevoren in kannen en kruiken zou zijn geweest, dank zij een handige af spraak? Het winnen van een zesdaagsche is voor beroepsrijders van veel te groot financieel belang, zoodat, wanneer een koppel ook maar een kleine kans heeft op een overwinning, het alles in het werk zal stellen, deze overwinning in de wacht te sleepen. Mogelijk, dat men een afspraak maakt met kleinere koppels, met ren ners van een lagere klasse, doch wat kunnen deze je nu helpen wanneer het gaat in een strijd tusschen koppels met renners van een hoogere klasse. Zij kunnen je hoogstens in de gelegenheid stellen zoo nu en dan op een gun stig oogenblik te demareeren, hetgeen je dan een voorsprong kan bezorgen, welke je anders heel wat meer moeite zou hebben kunnen kos ten. Doch zij toch zijn immers niet de aange wezen renners om een ontsnapten en gevaar lijken concurrent terug te halen, dat moeten de prominenten immers zelf doen. Persoonlijk rijd ik liever een zesdaagsche dan de kamende vierdaagsche. Vooreerst zal nu ieder uur, waarop gereden wordt heel vat feller gestreden worden dan op een zesdaagsche. Voor ons sterk getrainde renners, die veel beter be stand zijn tegen de vermoeienissen van een zesdaagsche dan de kleinere renners, brengt de komende vierdaagsche bovendien nog net na deel, dat de zwakkeren gedurende den nacht voldoende gelegenheid krijgen zich geheel te herstellen om den volgenden dag fit aan den strijd deel te nemen. Zij zullen dus in den loop van den strijd niet zoo gemakkelijk meer afzak ken of geheel afvallen en kunnen het ons daar door heel wat moeilijker maken dan in een zes daagsche. Ik zou u nog heel wat meer kunnen vertel len over de zesdaagschen, doch wil over dit onderwerp thans liever niet te veel zeggen, daar het toch niet van belang kan zijn voor de wie lersport, zooals ik die zie in de toekomst. Wel is het mij steeds opgevallen, dat, als critiek geleverd werd over een zesdaagsche, het steeds afbrekend was en nooit opbou wend. Men wist steeds te vertellen van com bine zus, of combine zoo, doch in werkelijk heid was men er steeds naast. Men heeft daardoor veel afbreuk gedaan aan onze be langen en aan de belangen van de wieler sport ln het algemeen. Als ik in het buitenland rijd en ik zie, dat ik den wedstrijd onmogelijk kan winnen, doch een ander Nederlandsch koppel kan ik de overwin ning bezorgen door het een handje te helpen, dan doe ik dat, doch dan is dat geen combine, zooals men het dan wil doen voorkomen. Bo vendien ben ik persoonlijk van meenmg, dat wij als beroepsrenners ons veel meer amateur voelen op de fiets, dan de jongeren onder de amateurs. Wanneer je vandaag aan den dag een jong amateurtje vraagt: „En jongen, wat denk je ervan", dan zal je slag op slag vernemen. „Ach nog een jaartje of twee als amateur en dan ga ik geld verdienen". Zoo heb ik en met mij veel ouderen het nooit bekeken en willen bekijken. Ik was en bleef amateur in hart en nieren, totdat ik de hoogste klasse bereikt had en hoewel ik toen reeds zoo ver was, dat ik als beroepsrenner een benoorlijk inkomen kon verwerven, heb ik nog een jaar gewacht met den overgang naar het professio nalisme in verband met de Olympiade Dat is amateurisme en alleen op deze wijze kan men ac topklasse bereiken. Daarna zou ik toch zeker gek geweest zijn, indien ik geen gehoor gegeven had aan al de prachtige aanbiedingen, welke ik als wereldkampioen kreeg. Het is echter jam mer, dat er voorioopig niet veel zal Komen van nieuwe wereldkampioenschappen. U zoudt onge twijfeld denken, dat ik het prettig vind, omdat ik op deze wijze lang in het bezit blijf van de zen belangrijken titel. Toch is het niet zoo. Ik had liever vandaag dan morgen opnieuw de wereldkampioenschappen. Er blijft daardoor meer spanning in de topklasse en brengt daar bij veel meer werk dan op het oogenblik. Ontevreden over den huidigen gang van zaken ben ik geenszins, vooral nu ik ook weer zal kunnen starten in Duitschland, doch ik neem in dat opzicht wel een uit zondering in. Ik kan en mag mijn eischen stellen en ondervind daarbij geen hinder bij het aangaan van contractueele verplichtin gen met welke instantie ik ook in aanra king kom. Daarom zult u gemakkelijk kunnen begrij pen, dat ik met vertrouwen de toekomst te gemoet ga, waarbij ik de hoop uitspreek, dat ik spoedig ook in ons land zal kunnen vinden, waarvoor ik thans mijn toevlucht moet nemen tot de nabuurstaten. drijvigheid voor deze week op 99.1 pet. van de productiecapaciteit, tegen 95.5 pet. in de vorige week en 82.2 pet. in dezelfde week van het vorige jaar. Tegen slot traden nog enkele koers verliezen in, zoodat de beurs in trage stemming sloot met over het algemeen koersverliezen tot een punt. Vandaag werden in totaal 633 aandeelen ver handeld, waarvan 171 met een koerswinst, 284 met een koersverlies, 178 bleven onveranderd. Jan. Allied Chemical Air Reduction American Can Co. Am. c a Foundry American Radiatoi Am. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. Sugar Refining Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeke Baldwin Locomotive Baltimore Ohic Bethlehem Steti Canadian Pacific Comm. Invest. Trust J. 1. Case Company Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Consolid. Edison Co. Deleware Huds. Detroit Edison C. Dupont de Nem. Eastman Kodak General Electric General Foods General Motors Good Year Hudson Motor Intern. Harvester Int. Merc. Marine Intern. Nickel International Paper Intern. Tel. en Tel Kennecott Copper Mack T rucks Incorp. Montgomery Ward National Biscuit Co. Nat. City Bank New York Central Norfolk Western North. Am Aviat Nord. Amer. n. a. Northern Pacific Packard Paramount Pennsylvania Proctor Chamble Publ. Serv. N. J. Pullman Incorporat. Pure Oil Company Radio Corporation Reading Company Rep. Steel Reynolds T obacco B. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Texas Gulf Sulphur Twent. C. Fox Film Union Carb.& Carb. Union Oil of Calif. Union Pacific United Aircraft United Corp A. United Fruit Comp. U. S. Ind. Alcohol U. S. Rubber U. S. Steel U. S. Steel pref. Western Union Westingh. Electric Woolworth Building 20 18 17 158 159 160} 90} 91 90} 13} 14} 14 41 42} 42 167 167} 167} 72} 72 72} 25} 25} 25} 22} i2 21 4 4 3} 83} 84} 85 3} 3} 3} 36} 36} 36} 54} 54 54 43 43} 43 67 68 67} 22 22} 22} 21 22} 2 157 158 158 137 136 137 34} 34} 34} 38} 38} 38 43} 43 46 18} 18} 18! 4} 4} 4 50} 5; 51} 25} 25} 25} 2} 2} 2! 34} 31} 31} 37} 37} 38 17} '3} 14} 14} 16} 16} 16} 16} 3 3 3 10} 23} 23} 23 57 28 28 28} 26} Q 4} O 4} 4! 20 20} 20 33} 33} 33} 75} 76} 76} 11 11 t 1 6} 8} 8} Ul aoj-i 1 34 34} 6} 6} 6} 69} 69} 69} 81 81 81 i 41 41 41 1} 1 1} 26} 26} 26} 22} 22 22 65} 65} 65} 128 128} 128 21 21 21 100 101 100 32 32} 31 NEW YORK, 20 Jan. Slotkoersen Jan. 20 18 17 Londen 4.03} 4.03} 4.69} Parijs 2.21 2 22 2 22 Amsterdam Berlijn 40.05 40.05 40.05 Brussel - Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid Zwitserland 23.22 23 21 23 21 Weenen Stockholm 23.86 23^85 23.85 Montreal 85.250 85.75 85.875 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B.Aires Markt 23 60 23.60 23.55 Yokohama 23.45- 48 23.45—48 23.45—48 20 Jan. 18 Jan. Katoen Jah. 10.34.37 10.36-37Juli 9.81 Mrt. 10.40-41 1041 420ct. 9.77 Mel 10.28 10 31 Dec. 9.74 Koffie (Rio - Nieuw contract) Mrt. 4.77.+ Sept. Mei 4.75 4 89 Mrt. Juli 4.87 -i- 4.04 Mei Sept 5 02+ Juli Dec. Sept. Sept i— Dec. Suiker NEW YORK, 20 Jan. 20 Jan. 18 Jan. 82 9.89 9.83.— 9 80 (Santos) 7 29 7.27+ 7.35+ 7.32+ 7.43+ 7.40+ 7 49 7 46+ 7.56+ 7.55 Dec. 0.73} 0.73 Mrt. 0.760.76 Mei 0.780.78 Rubber Juli 0 81} 0.81} Sept. 0.84}+ 0.84} Dec. 0.87 0.87+ Mrt. Standaard Dec 19.31 19.48 Juli 19.00 19.15 Jan. 19.35 19.52 Sept 18.95 19.10 Mrt 19.26 19.41 Oct. 18.85 19.00 Mei 19.13 19.30 Tin -a/cc 50.15 50.15 Termijn 50.15 50.15 20 Jan. 18 Jan. Tarwe Mei 86 - 86 Juli 80 f J 81} Sept. 8i -81 81 Maïs Mel 63— Juli 63 Sept. 63} Reuzel Jan. 5.40t Mrt 6.75} M aagen 5010 50.10 CHICAGO, 20 Jan. 20 Jan. 18 Jan. Haver Mei 36| 36} Juli 32} 33 Sept, 31 32 Rogge Mei 461 —47 Juli 47} —48} Sept. 481 50 63} 63 63} 5.35* 6.72t 20 Jan. 18 Jan. Tarwe Dec Juli 77 Mei 78 Rogge Dec. Mel 49 Juli 49 J -Iaver Mei 34 77} 79 49} 49} 35} Mei 6,90f 6.87 juu 7.07}+ 7.05* WINNIPEG, 20 Jan. 20 Jan. 18 Jan. Gerst Dec. Mel 4543 Juli 43 43 Lijnzaad Dec. 1.59} 159} Mei 1.58 158 Oct. 156 15:} Juli Dec. 33} 311 31 311 Dank zij het te waardeeren initiatief van en kele ski-enthousias en, werden Zondagmiddag op het bekende speelduin te Schoorl, achter hotel „De Leeuw", na ionale skiwedstrijden ge houden, Bij de afbakening van deze voor Nederland unieke skibaan was men algemeen van oordeel, dat hier de beste Nederlandsche afdalingsbaan werd aangetroffen, terwijl de groote sneeuw val, in Schoorl ruim 35 c.M., een succesvol len wedstrijd in het uitzicht stelde. Ondanks de slechte verbindingen was het aanital deelne mers (sters) zeer bevredigend. Door den plotseling ingevallen dooi verkeerde de baan Zondag niet in zoo'n uitstekenden toe stand, maar een zeer intensief „wachsen" van de ski's deed de stroefheid van de sneeuw op de geleverde prestaties minder invloed uitoefe nen. Daar de skisport in Noordholland practisch geen belangstelling heeft, brachten trams en bussen talrijke belangstellenden voor dit in Noordholland nagenoeg onbekende sportevene ment. De afdaling (slalom) voor de dames werd ge wonnen door mej. Asjes, die, zoowel bij de eer ste als bij de tweede afdaling, nagenoeg denzelf den tijd maakte. De door mej. Asjes gemaakte tijd van 49 sec. was zeer snel. Mevrouw G. Ockhuyzen, die het eerste ge deelte van het traject zeer vlot aflegde, moest door een val „bij den derden boog" zooveel van haar snelheid inboeten, dat zij niet geklasseerd werd. Bij de heeren was de heer A. Vis uit Wormer- veer verre favoriet, zijn bes e tijd was 31 sec. De heer L. de Kad die bij de tweede afdaling een beduidend goeden tijd maakte over de eer ste drie bogen, kreeg bij den vierden boog een zoo sterke vertraging, dat hij niet bij de win- nears kon worden geplaatst. Hoewel de sterke dooi op de tijden zijn in vloed deed gelden, waren de gemaakte tijden toch bijzonder gunstig. Na afloop van de wedstrijden werden door den heer Ockhuyzen de prijzen ui gereikt, waarbij hij dank bracht aan de heeren Misik en Van Wijk voor hun prijzenswaardig initiatief. De uitslagen waren: Dames slalom: 1. mej. A. Asjes, Alkmaar, 49 sec. 2. mej. Landman, 1.2 sec. 3. mej. Arntz, 1.37 sec. Heeren-slalom1. A. Vis, Wormerveer, 31 sec. 2. J. A. Korteweg, Alkmaar,'35.4 sec. 3. W. Jan sen, Amsterdam 36.4 sec. Heerenveen's aanvoerder en internationaal, Abe Lenstra, is behalve een uitstekend voetbal ler een goed sprinter en thans blijkt, dat hij ook op de korte baan tegen de sterkste Friezen is opgewassen. In een in zijn woonplaats, Hee renveen, gehouden hardrijderij, won hij van nie mand minder dan den kampioen van Friesland, den ervaren prof Barend van der Veen, van Warga. Verder liet hij bekende rijders als Eisinga, Adema en Hielkema achte rich in ging met den eersten prijs strijken. In een wedstrijd in Haulerwijk had de jonge Lenstra minder succes doch de vierde plaats achter schaatskoningen als Hielkema, Barend van der Veen en den Drentschen kampioen Gankema was toch nog zeer eervol. Naar de waarnemende commissaris van poli tie te Viaardingen heeft medegedeeld, is de min derjarige Adriaantje in 't Veld, die sinds Maan dagochtend 6 Januari spoorloos was verdwenen en wier opsporing was verzocht, Zondag in de ouderlijke woning teruggekeerd. Koersen voor stortingen op 21 Januari 1941 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken 75.36, Belga's 30.1432, Zwitsersche francs 43.56, Lires 9.87, Deensche kronen 36.40. Noor- sche kronen 42.82, Zweedsche kronen 44.85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42, Tsje chische kronen (nieuwe schulden) 7.54, Dinar 'oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schulden) 4.23, Turksche ponden 1.45 H, Lewa 2.30, Pengö 'oude schulden) 36.519, Pengö (nieuwe schul den) 45.89. GRONINGEN. Geslaagd voor het candi- daatsexamen geneeskunde mej. E. Bekkering te Groningen en de heeren W. J. Edens, Win schoten, en E. J. Heeringa, Haren bij Gronin gen. UTRECHT. Geslaagd voor het candidaats- examen rechten G.W. Baron Bentinck. Jubileum bij de Spoorwegen Op 25 Januari a.s. zal de heer G. Stegehuis, hoofdstationschef te Eindhoven, den dag her denken, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de toenmalige S.S. Hij begon zijn loopbaan te Cuijk als surnumerair en werkte achtereen volgens te Nijmegen, 's-Hertogenbosch, Waal wijk, Venlo, Utrecht, Lage-Zwaluwe, Leiden en Tilburg. In September 1924 werd hij bevorderd tot onderstationschef te Arnhem. Hier bleef de heer S. tot Mei 1931, toen hij tot stations chef le klas A. te Heerlen werd benoemd. Ruim vier jaar later volgde zijn overplaatsing naar Eindhoven. Einde 1935 werd hij bevorderd tot stationschef le kl. A met de ster en Maart 1940 tot hoofdstationschef. Te Arnhem, waar de heer S. bijna zeven jaar als ondersta' ionschef werkzaam was, zal men zich den steeds welwillenden en voorkomenden ambtenaar zeker herinneren. De as. jubilaris kan bogen f>P een eervollen staat van dienst. Het zal hem bij zijn jubileum aan belangstelling niet ontbreken. „Wat heb jij een dorst, zeg kerelP „Ja, jij hebt gemakkelijk praten, jouw mond is den heelen dag in de schaduw".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2