Beroepsbrandweer in Rotterdam HET VERDUISTEREN VAN KERKEN woest i j ii havik Registratie van veestapels Jeugdige dieven gearresteerd Vechtpartij met doodelijken afloop Oude vrouw was op weg naar het klooster... Eenvoudige en goedkoope methode Kerkdijk leven DINSDAG 21 JANUARI 1941 Snelheid en paraatheid worden opgevoerd Onderzoek materieel Kerkdiefstallen te Venlo opgehelderd Reeds eenige arrestaties verricht .De. door ALBERT M. TREYNOR Cursus in Amsterdam Veeboekje ingevoerd Zij werkten in complot Handelde verdachte uit noodweer? HAMSTERAAR ACHTER SLOT EN GRENDEL L! van Druenen Sr. t Hoe een sluwe bedelares onderdak wist te krijgen DIEFSTAL VAN FIETSEN Vele ophelderingen in Groningen NA AANRIJDING DOOR GEREDEN Bestuurder houdt zeven maanden gevangenisstraf Vereeniging van Oud- Strijders van 8 R.I. Een fraai monument zal voor gevallen kameraden worden opgericht De oprichting van het monument REEDS 18 MAAL VER OORDEELD Slechts eenige dagen bleef hij op het goede pad BEGRAFENIS VAN EEN OUD-REDDER BRANDSTICHTING? Jongeman met een mes gestoken Einde van sneeuwpret Geen spreekuur Pastoor H. Sinnige ernstig ziek Gouden kloosterfeest Oud-gouverneur van Celebes overleden Mr. H. M. Meertens overleden UIT DE STAATSCOURANT P. T. T. Dep. van Landbouw en Visscherij Rijksverzekeringsbank De voorloopige opleiding van de kern van de Rotterdamsche gemeentelijke brandweer is na «en scholing van twee maanden geëindigd. In tegenstelling met het vrijwillige brandweer instituut te Rotterdam bestaat deze kern uit beroepspersoneel. De nieuwe Rotterdamsche gemeentelijke brandweer is gebaseerd op eenheid en militai ren grondslag. De oudste hoofdbrandmeester der gemeente Amsterdam, de heer D. Doets, is door den Amsterdamschen brandweercommandant eenlgen tijd voor deze opleiding afgestaan en in die periode is heel wat tot stand gekomen, echter zonder volkomen terzijdestelling van de zoo populaire vrijwillige Rotterdamsche brand weer. Voorloopig zal het zoo zijn, dat de be roepsbrandweer optreedt bij brand in het haven gebied en dat de vrijwillige brandweer in actie komt bij mogelijke branden in het overige stads gedeelte, waarbij de beroepsbrandweer zoo noo dig zal assisteeren. Het personeel stelt zich dan onaer de leiding van den commandeerenden hoofdman van de vrijwillige brandweer. Naast elkaar zal men dus in de toekomst te aan schouwen krijgen een brandweer, welke bestaat Uit twee deelen, t.w. een beroepskern en het bestaande vrijwillige deel. Een moeilijkheid bij de opleiding is wel ge weest, dat er geen lesmateriaal was. Het groot ste deel moest dus bestaan uit theoretische les sen. welke echter ook wel aan de practijk kon den worden getoetst. Hiertoe kreeg de brand weer door de welwillendheid van de Holland- Amerika-Lijn de beschikking over een groot Pand aan de Wilhelminakade, hetwelk aan de achterzijde grenst aan de rivier. Oefeningen bij «n op een pand, op straat en aan open water konden dus worden gehouden en daarmede was reeds een goede veelzijdigheid bereikt. Tegelijkertijd onderzocht de commandant, ir. J. Govers het aanwezige materiaal, na de Mei dagen nog slechts bestaande uit zes motor spuiten en twee ladderwagens behalve het kleine materiaal bestaande uit slangenwagen en z.g. babyspuiten. Het resultaat was, dat reeds een der grootè auto-motorspuiten iets is gewijzigd, teneinde het materieel meer te doen beantwoorden aan de eischen, welke een be roepsbrandweer stelt. Eertijds rukte een motor spuit uit met een chauffeur behoorende tot den Gemeentelijken vervoers- en motordienst, terwijl op het terrein van den brand de spuit Werd opgewacht door geaffecteerden van slan genwagens, die haar bedienden. Thans wordt dit anders: door verruiming van het aantal zit plaatsen op de autospuit, dat opgevoerd is tot circa tien springt bij voorkomend alarm de be roepsbemanning van de autospuit op den wagen en spoedt zich naar het terrein van den brand. Tevens is verandering gekomen aan de pa raatheid van den wagen. Moest men eertijds de slangen enz., op het terrein van den brand aan den motor koppelen, dit wordt thans voor komen door alles reeds kant en klaar gekop peld in de garage op te stellen, zooals dit reeds in Amsterdam gebeurt. Men heeft slechts de ge koppelde slangen uit te rollen, waaraan reeds de straalpijpen zijn bevecstigd, en na het bevel „water" kan na weinige minuten water werden gegeven. De Rotterdamsche motorspuit is thans inge richt als „eenheidsvoertuig", waartoe o.a. lad ders aan het materiaal zijn toegevoegd en met dit materiaal is de eerste beroepskern voorloo pig geoefend. Het materiaal wordt door den dieuwen commandant en den Amsterdamschen instructeur zeer gewaardeerd, maar daar het in Vele gevallen voor de stad wel iets te zwaar zal zijn, koestert men het voornemen, dit aan te vullen met een aantal autospuiten van iets klei- Dank zij de waakzaamheid van mej, H., poets- Vrouw in de kerk van O. L. Vrouw Onbevl. Ontvangen te Venlo, is de politie er in geslaagd Verschillende kerkdiefstallen, die in den laaii- sten tijd in Venlo werden gepleegd, op te hel deren. Mej. H. had reeds langer enkele jongelui onder ernstige verdenking en toen een der ver dachten zich wederom in de kerk ophield, oogenschijnlijk om te bidden, verliet de vrouw de kerk, maar stelde zich verdekt op in de sacristie. Na enkele oogenblikken hoorde zij den jongeman door de kerk loopen. Hij begaf zich haar de sacristie en klopte aan de gesloten deur. Toen echter niemand opendeed, dacht bij, dat de baan veilig was. Hij ging direct naar «en der offerblokken in de kerk, die hij trachtte te lichten. Op hetzelfde moment ver scheen de koster en betrapte den dief op hee- terdaad. Hij werd naar de pastorie gebracht, terwijl men intusschen de politie waarschuwde. Bij het door de recherche ingestelde onder- Zoek bleek, dat men met de aanhouding een goede vangst had gedaan en daarmede den draad in handen kreeg van een reeks kerkdief stallen, welke in diverse kerken werden ge pleegd. In verband hiermede werden reeds ge arresteerd de gebrs. K., een 16-jarig en een 13-jarig meisje. De diefstallen, in drie ver schillende kerken gepleegd, zijn reeds tot klaar heid gebracht. De andere diefstallen, gepleegd in een rectoraatskerk en een kloosterkerk, kon den echter nog niet worden achterhaald. Men vermoedt, dat men nog niet alle daders te pak ken heeft. 43 (Nadruk verboden) ner kaliber, waarmede gemakkelijker gemanoeu vreerd kan worden. Voorts werd het automate riaal alleen gebruikt bij zwaardere branden, terwijl voor het overige de slangenwagens, die door het personeel werden voortgetrokken, dienst deden. Commandant en officieren, het „kader" van de nieuwe Rotterdamsche beroepsbrandweer volgens thans in Amsterdam een cursus van vier weken, waardoor zij binnenkort hun taak in Rotterdam met meer succes kunnen ter hand nemen. Aan het kleine materiaal zal binnen enkele dagen een autospuit uit Den Hgag worden toe gevoegd, welke de beroepsbrandweer in Rotter dam in gebruik zal mogen nemen. Reeds heeft het eerste aantal beroepsbrand weerlieden, hoofdzakelijk gerecruteerd uit leden van den opbouwdienst met aanvulling uit het personeel der vrijwillige brandweer, een demon stratie gegeven. Deze demonstratie gaf een goed beeld van het bereikte. Het personeel bestaat uit jongelieden tusschen 20 en 30 jaar, zoowel lichamelijk als geestelijk goed getraind. Dit bleek wel uit de snelheid van handelen en het bedienen van de motorbrandspuit. Naar het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd mededeelt, is tot invoe ring van een zoogenaamd Veeboekje overgegaan. Dit boekje, dat aan iederen bij een Landbouw crisis-Organisatie georganiseerde is uitgereikt en dat bestemd is om te allen tijde den stand van zijn veestapel te doen blijken, heeft betrekking op rundvee, varkens, paarden en schapen. De rubrieken rundvee, varkens en paarden zijn gelijkluidend aan de overeenkomstige rubrieken op de vierwekelijksche registratiekaart. De desbetreffende bepalingen houden de vol gende regeling in: Iedere georganiseerde is ver plicht, telkenmale direct na de invulling van de registratiekaart, in het Veeboekje de aantallen door hem in voorraad gehouden runderen, var kens, paarden en schapen naar waarheid in te vullen. Uit den aard der zaak zullen, indien de invullingen juist geschieden, de registratiekaart en het boekje achter de overeenkomstige rubrie ken gelijke cijfers vertoonen. Behalve tot deze vierwekelijksche invulling is de georganiseerde bovendien verplicht van iedere wijziging, welke zich in zijn veestapel door koop en verkoop, door geboorte of door het sterven van vee voordoet, aanteekening te houden. Deze wijzigingen moeten op den dag zelf, waarop zij plaats vinden, worden aangeteekend. Het Veeboekje, dat eigendom blijft van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd, ook nadat het aan den georgani seerde is uitgereikt, moet door dezen zorgvuldig op zijn bedrijf worden bewaard en bij controle ter inzage worden verstrekt. De georganiseerden zijn verplicht de Veeboek jes, welke dienen ter vervanging van volgeschre ven boekjes, bij den plaatselijken bureauhouder af te halen. Van dat tijdstip af dienen alle aan- teekeningen in het nieuwe boekje te worden voortgezet, zoodat dus geen gebruik meer zal mogen worden gemaakt van nog niet beschreven kolommen van het oude boekje. Bovendien is bepaald, dat het oude boekje naast het nieuwe moet worden bewaard en op eerste aanvrage van de bevoegde ambtenaren moet worden overgelegd. Ten slotte wordt de aandacht van de belang hebbenden er op gevestigd, dat niet-naleving van deze bepalingen strafbaar is gesteld, terwijl dan bovendien kan worden overgegaan tot in be slag neming van den veestapel van den georga niseerde, die in overtreding is. De gemeentepolitie van Geldermalsen heeft twee personen op heeterdaad betrapt, toen zij bij een winkelier V. aldaar twee paar schaatsen en een paar kleinigheden ontvreemdden. In sa menwerking met de rij ksveldwacht werden nog vier paar schaatsen, welke van rijwielen waren ontvreemd, opgespoord. Het kwam aan het licht, dat een complot van vijf jongelui er werk van maakte, bij win keliers hun slag te slaan. Dit complot maakte reeds langen tijd Geldermalsen en omgeving on veilig. Het vijftal heeft bekend. Nadat proces verbaal was opgemaakt, zijn de jongelieden op vrije voeten gesteld. Zij hadden de gordijnen bereikt, die den in gang van de tent afsloten. Wellesford haalde diep adem en trok de gordijnen opzij. Een oogen- blik bleef het groepje slaven voor den ingang «taan. Overal brandde licht, kaarsen in zilveren kan delaars. De slaven stonden zelf in het donker en °P die manier konden ze alles met één oogop slag in zich opnemen. Er lagen schitterende Perzische tapijten op den grond en aan de mu ien hingen prachtig gekleurde zijden doeken. Er lagen zijden kussens. Er stond een wapenrek. Pr was een rijke overvloed van zilveren schalen en drinkbekers. Uit een ijzeren pot steeg een Soete, bedwelmende geur op. Oedipus Aba zat op een hoop kussens. Zijn v«tte. gele handen had hij behaaglijk over zijn dikken buik gevouwen. De kaarsen flikkerden, toen het gordijn voor den ingang werd opge licht en weer werd neergelaten. Maar hij dacht Waarschijnlijk, dat het de bedienden waren, die bet avondmaal brachten en hij keek niet op. Piin klomp, yalsche oogen staarden ineesnannen Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage stond terecht' de 25-jarige J. M. Z. uit Baarland. Hij heeft in eerste instantie terecht gestaan voor de rechtbank te Middelburg, verdacht van doodslag. De rechtbank heeft Z. echter ontslagen van rechtsvervolging, waarop de Officier van Justi tie hooger beroep aanteekende. Verdachte zeiae, in den avond van 1 Septem ber j-1. op het erf van zijn broer te hebben ge keken naar zoeklichten, toen eenige dronken mannen naderden en ruzie maakten. Er ont stond een vechtpartij, waarbij verdachte's broer werd aangevallen. Toen trok verdachte een mes en heefj een der aanvallers, P. H., neergestoken. De beer A. G. Anseman, brigadier-majoor der i'ljksveldwacht te Ovezande, verklaarde, dat geen van beide partijen bekend staat al§ vechters baas. Getuige J. Huige verklaarde, dat hü gezien haa, dat de broeder Z. uitdagend waren opge treden. Zij zouden geroepen hebben: „Kom maar op. wij hebben messen bij ons". Ook getuige L. Huige had de broeders Z. hoo- ren roepen: ,,We steken jullie dood". Nadat nojj meer getuigen waren gehoord, zeide de advocaat-generaal, jhr. mr. Van Ascb van Wijck, dat het vonnis in geen geval in stand kan blijven wegens eenige vormfouten. Het slachtoffer heeft vüi steekwonden gehad, toege bracht door verdachte. De gebroeders Z. moe ten wel iets gevoeld hebben voor een kloppartij, want zjj zijn niet op hun erf gebleven. Zij liepen den dijk op onder het uiten van agressieve woor den. Van noodweer is dan ook geen sprake. Had de verdachte geen mes getrokken, dan ware er niets ernstigs gebeurd en was de zaak, volgens spr., met een gewoon kloppartijtje afgeloopen. Het zal verdachte's doel niet geweest zijn, het slachtoffer te dooden. Maar wel nam spr. aan zware mishandeling, den dood ten gevolge heb bende, het subsidiair ten laste gelegde, Hü eischte 2 y2 jaar gevangenisstraf. Mr. F. W. Adriaanse uit Middelburg, meende, dat verdachte niet veroordeeld mag worden, al heeft hü misschien de noodzakelijae grenzen overschreden, hetgeen gemakkelijk kan, wan neer men in een noodweerpositie komt. Het Hof zal 3 Februari uitspraak doen. maatschappij L. van Drunen Zn., te 's-Her- togenbosch. De heer Van Druenen was een bekende fi guur in de aannemerswereld. In den loop der jaren heeft hü vele groote werken tot stand bracht. De caféhouder C. te Venlo, die enkeie dage: geleden door ambtenaren van den crisiscontróle- dienst werd gearresteerd in verband met over treding der Hamsterwet, is in het huis van be waring te Roermond opgesloten. Er waren verschillende vrachtauto's noodig om het inbeslaggenomene te vervoeren. De waarde ervan -vertegenwoordigt versciimenoe duizenden guldens. Een paar weken na zün zoon, den heer Leo nard van Druenen, is thans te Hintham, nabü 's-Hertogenbosch. op 82-jarigen leeftüd overle den de heer Lambertus van Druenen Sr., pre sident-commissaris van de N. V. Aannemers- In het gezin P., wonende aan den Tegeischen- vveg te Venlo, vervoegde zich in de avonduren een oud vrouwtje, dat voorgaf op weg te zün naar een Zusterklooster te Steyl, doch in ver band met het late uur niet meer verder te kun nen. Zij vroeg om onderdak, wat haar, mede doordat zij het medelijden van de vrouw des huizes wist te wekken, werd verstrekt. De late bezoekster, die vrüwel den geneelen avond een rozenkrans in de handen hield, verte.de, dat zü vroeger als dienstbode had gediend bij een bekenden pastoor in een van de omliggende plaatsen. Zij wist het vertrouwen van net gezin te winnen. Haar werd een goed avondmaal voorgezet en zij liet zich dit uitstekend smaken. Zij mocht ook overnachten. Het scheen haar best te bevallen, want 's morgens maakte zij nog geen aanstalten om te vertrekken. Zü in formeerde zelfs belangstellend, waaruit de mid- dagpot van dien dag zou bestaan en toen zij vernam, dat er erwtensoep werd gegeten, gaf zü direct te kennen, dat zü vooral daar een geweldige liefhebster van was. Den neer des huizes ergerde evenwel de opdringerigheid van het vrome vrouwtje en met een zoet lijntje wist hij haar de deur uit te loodsen. Toen de vrouw vertrok, uitte zij nog de beste wenschen voor liet kinderrijk gezin, waarin zij zoo gastvrij op genomen en onthaald werd. Niet gering was echter de verbazing van de familie, toen men de vrouw niet zag wegwan delen in de richting van Steyl. maar juist naar den tegenovergestelden kant. Deze verbazing werd nog grooter, toen men haar bü den buur man zag aanbellen en vervolgens aan het daar op volgende huis, terwül zü aldus haar weg in de richting van de stad voortzette. De gastvrüe huisvader heeft de politie zün ervaringen verteld en hier deelde men zijn in druk, dat hü door een sluwe bedelares was beetgenomen. In verband met den diefstal van een groot aantal fietsen heeft de recherche te Groningen een uitgebreid onderzoek ingesteld. Bü eenige rijwielhandelaren zijn meer dan honderd fietsen in beslag genomen en voor verder onderzoek naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Een groot aantal van deze fietsen blijkt van diefstal afkomstig te zijn. In verband hiermede is aangehouden de 43- jarige K.; wegens heling werd de 20-jarige rij wielhandelaar B. gearresteerd. De aangehou denen zün bekenden van de justitie. In hooger beroep heeft het gerechtshof te Arnhem bewezen verklaard ten aanzien van den veekoopman en winkelier A. G. L., wonende te Rekken, gemeente Eibergen, dat hü in de ge meente Enschede als autobestuurder zoo roeke loos en onoplettend heeft gereden, terwijl hij bovendien onder invloed van sterken drank verkeerde, dat hü zekeren H., die op de fiets zat, tegen den grond smakte, waardoor deze ernstige verwondingen opliep; alsof er niets ge beurd was is A. daarna doorgereden. Hü werd veroordeeld tot zeven maanden ge vangenisstraf. Van dit arrest is hü in cassatie gekomen, doch de Hooge Raad heeft thans dit beroep Vferworpen. naar de gestalten in den anderen hoek van de tent. De silhouetten, die Darwin had zien bewegen op het tentdoek, waren niet langer schaduwen, maar werkelükheid. Littlejohn Guennell lag neergeworpen op een hoop kussens, de wreede sheikh had zich over 't meisje heengebogen. Zijn rechterknie rustte op haar scouder. Met een van zijn gespierde handen hield hij haar beide pol sen vast. In de andere hand hield hij 'n korten ketting en hij probeerde dien om haar keel te sluiten. Het meisje wendde wanhopige pogingen aan, om zich uit zijn ijzeren greep los te rukken. Op dat oogenblik verloor Darwin de grootste gave, die zijn ras eigen is, de gave om onder alle omstandigheden koel en verstandig na te denken. Hü werd woedend. Hij liep snel naar voren en wilde het lange vleeschmes tot aan het handvat tusschen de ribben van den Arabier steken. Maar hü werd tegengehouden, voor hij den man bereikt had. De ketting was niet lang genoeg en hij viel terug tusschen Wellesford en Kathafa, hü sperde zijn mond open en snakte hügend naar adem. Atejan liet Littlejohn los en sprong op. Er stond moordlust in zün oogen te lezen, toen hü zün revolver uit den gordel trok. „ImbarakDarwin snakte naar adem. „Geefme lucht!" Maar Jad en Imbarak hadden het op dat oogenblik te druk. om te kunnen luisteren. Oedi pus Aba was moeizaam uit zijn hoop kussens gekomen en zocht naar een geweer. De twee aan het eind van den ketting wierpen zich op hem. Een aan de zaiden kussens scheurde open Zaterdag kwamen de oud-strijders van het 8e regiment te Arnhem bijeen. In deze verga dering werd met algemeene stemmen beslo ten een vereeniging voor oud-strijders van het 8ste Regiment op te richten. Er zal worden overgegaan tot oprichting van een monument ter nagedachtenis van de gesneuvelden op het terrein van den Grebbe- berg. De bovenzaal van Restaurant „Royal" te Arn hem was Zaterdagmiddag büna geheel bezet met oud-strijders, die in de Meidagen van het vorig jaar in en om den Grebbeberg hadden gestreden en deel uitmaakten van het 8ste Regiment. Het was opvallend hoe de aanwezigen zich op hartelijke en kameraadschappelijke wijze met el kaar onderhielden. Het feit, dat de aanvang der vergadering door treinvertraging werd verlaat, werd door véle oud-militairen niet gemerkt. Mr. B. G. A. Smeets, voorheen majoor, opende deze bijeenkomst. Spr. dankte de ruim 250 aanwezigen voor hun opkomst en het voorloopig bestuur voor de voor bereidende werkzaamheden. Het jaar 1941 heeft zijn intrede gedaan en het is nog niet te laat om U allen het beste te wen schen voor 1941. Moge dit jaar U en den Uwen veel goeds brengen! Laten zij die door den oorlog verminkt zijn zich onderwerpen in heilige berus ting en beseffen, dat wü naar hen opzien in dachtig dat hun offer ook is gebracht voor ons. Wij zijn gelouterd uit den strijd gekomen: wü zün het vaderland en het vaderland zal worden, waarheen wij het zullen leiden. Met een krachtige peroratie besloot spr. zijn kernachtige rede. Op voorstel van het bestuur werd besloten om aan de nog in de hospitalen verblijvende oud- strijders een blikje sigaren met een groet te zen den, hetgeen met een warm applaus werd goed gekeurd. Hierna werd eenige minuten stilte in acht ge nomen ter herdenking van de gesneuvelde mak kers. Bij de voorlezing der statuten stelden wü vast, dat het hoofddoel dezer vereeniging is: eens per en de drie mannen lagen op den grond te spar telen in een wolk van veeren. De ketting was te kort om van het eene naar het andere eind van de tent te reiken. Littlejohn was weggerold, maar ze krabbelde overeind en greep naar een van de geweren in het wapenrek. Maar ze kwam niet op tüd, om te kunnen helpen. Wellesford legde zijn zwaxe geweer tegen den schouder en wilde schieten. Maar hü was te laat. Sheikh Atejan vuurde en Wellesford werd ge raakt. Slap vielen zün armen neer. Het geweer viel op den grond. Het schot klonk Darwin nog in de ooren. ter wül hij Kathafa een duw gaf, zoodat zü op den grond viel en toen ook zelf vlug neerknielde. Wellesford's geweer lag binnen zün bereik. Hij greep het wapen en legde aan. Hij was zeker van zijn zaak. Atejan zou nog een kans gehad hebben, als hij was blijven staan. Dan zouden Darwin en hij tegelükertüd geschoten hebben. Maar toen de sheikh den zwarten loop op zich gericht zag, schrok hij. Hü tuimelde achterover en viel tegen Littlejohn Guennell aan, die met zenuwachtige handen een geweer uit het wapenrek trachtte te halen. Toen was Darwin bang om te vuren, want hü zou ook het meisje hebben kunnen raken. Hü aarzelde een oogenblik, terwül Atejan zich ach ter een hoop kussens verschool. En toen was het te laat, om te schieten, want de sheikh tilde het tentdoek op, kroop er onder door en ver dween in de duisternis. jaar bij voorkeur op tweeden Pinksterdag op de Grebbe bij elkaar te komen om de gevallenen- te herdenken. Een monument op te richten, waarin de namen der gesneuvelden zullen worden ge grift. In goede kameraadschap zooveel mogelü'k hulp verleenen aan de oorlogsverminkten of aan de nagelaten betrekkingen van hen die vielen. Lid van deze vereeniging kunnen worden zü die in de oorlogsdagen deel uitmaakten van het 8ste Regiment of in diens verband hebben mee gestreden. Er werd een commissie benoemd, bestaande uit 5 personen, die de steun-aangelegenheden zal behandelen. Terwijl dit punt werd besproken kwam de oud-overste Hennink ter vergadering. Wat de oprichting van het monument betreft deelde de Voorzitter mee, dat deze zaak nog steeds in behandeling is. Zooals bekend is dit door een militair van het 8ste regiment, Anne- veld, ontworpen en uitgevoerd door de Firma Hofhuis te Enschede. De plaats waar dit monu ment zal verrüzen heeft gedurende geruimen tüd een onderwerp van bespreking uitgemaakt. Aan vankelijk was het bestuur voornemens het monu ment op het Grebbekerkhof te doen plaatsen, De vergunning hiervoor kon nog niet worden verkregen. Bovendien is het, aldus spr., nog geen vaststaand feit of het militair kerkhof wel op deze plaats zal blijven. In verband hiermede merkt spr. op dat de bevoegde instanties, mede uit piëteit voor de nabestaanden, de stoffelijke resten der gesneu velden hier zullen laten rusten. Naar aanleiding van deze' en meerdere bezwa ren stelt het bestuur voor om het monument te plaatsen op het punt waar in de oorlogsdagen de uitkijkpost van den Regiments-Commandant was gevestigd. Deze plaats is midden in het bosch gelegen. Uit het onderhoud dat het bestuur heeft gehad met den burgemeester van Rhenen en het hoofd van Gemeentewerken kan nog worden medege deeld, dat men in principe bereid is het terrein in de omgeving van het monument te onder houden. De vergadering besloot om het bestuur vol macht te geven om in deze richting te handelen. Nadat eenige minuten stilte in acht was geno men uit piëteit voor de gesneuvelden, sloot de voorzitter deze vergadering. Geruimen tijd bleven de oud-strijders'in groepjes bijeen en werden vele oude vriendschapsbanden opnieuw aangehaald. Darwin en Kathafa krabbelden weer overeind en sloegen ieder een arm om Jimmy Wellesford heen. „Waar ben je gewond?" vroeg Darwin. ..In mijn arm." De kleine blanke liet zijn bloe denden arm zien. „Het is in orde," zei hü en maakte een grimas met zijn bleeke lippen. „Laten we hier weg gaan." Er lag een losgetrokken stuk goed op het kleed. Darwin raapte het op en gaf het aan Kathafa. „Verbind zijn arm stevig, voor hü dood bloedt!" Hij draaide zich om, en keek naar Jad en Imbarak, maar hij zag, dat die zün hulp niet noodig hadden. De slavenhandelaar lag plat op den grond en Jad stond over hem heen gebogen en hield het logge, vette lichaam in bedwang. Jad knielde bü hem neer. Hij had iets in zijn hand, dat in het kaarslicht glinsterde. Darwin dacht een oogenblik dat het een mes was en dezen keer zou hij niet tusschen beiden zijn ge komen. Maar toen zag hij, dat het de slaven- ketting was, dien Atejan had laten vallen. Langzaam en waardig legde Jad den stalen band rond den dikken nek van Oedipus Aba, haalde den langen ketting door den ring en knipte het slot dicht. „Jad!" Ontsteld staarde Darwin naar de drie mannen. „Je hebt ons verankerd. We hebben geen sleutel! Ben je gek geworden?" De Tebu stond op en lachte veelbeteekenend. „Onze nieuwe kameraad! Allah heeft ons een gast gezonden! Hü moet gaan. waar wij zullen gaan Imbarak liet den kreunenden slavenhandelaar Jos en kwam waardig overeind. „Laat hem nu Hoewel vele kerken noodgedwongen tot ver duistering zün overgegaan, hebben ettehjke dit toch nagelaten wegens de kosten, die eraan ver bonden zijn. Wij hebben vroeger alreeds eens enkele systemen van verduistering van kerken beschreven. De heer J. J. van Vlokhoven be schrijft in het Economisch Technisch Tijdschrift nogeen eenvoudige en goedkoope methode om kerken te verduisteren: Tusschen zonsondergang en zonsopgang mag in niet verduisterde ruimten geen kunstlicht worden ontstoken. Iedere lichtuitstraling, hoe gering ook, is verboden; de verduistering moet „absoluut" zijn. In sommige bedrüven is het mo- gelyk gebleken de werktüden zoodanig te wü- zigen, dat normaal bü daglicht wordt gewerkt. In zekeren zin is het natuurlijk ook mogelijk de diensten in de kerken zoodanig te verschuiven, dat men geen kunstlicht noodig heeft. Dit brengt echter met zich, dat men in de maand Januari practisch eerst om half tien met de diensten kan beginnen, terwijl men tevens moet zorgen, dat geen diensten meer worden gehouden na half zes. Men kan weliswaar reeds voor zons opgang beginnen, doch dan mag men geen kunstlicht gebruiken, zoodat alles in het donker moet geschieden, hetgeen niet gemakkelijk is. De vraag is nu, of men op eenvoudige wijze een kerk kan afschermen, zoodat dus tijdens de verduisteringsperiode kunstlicht wordt toe gepast en overdag het normale daglicht kan worden toegelaten. Dit is natuurlijk altijd mo- gelük, doch een meer interessante vraag is. of de uitvoering hiervan niet met groote geldelijke offers gepaard gaat. Hierop kunnen wü gelukkig met „neen" ant woorden. Wat de dagverlichting betreft moeten wü direct opmerken, dat het practisch onmo gelijk is deze voor de volle 100 pet. te behouden, doch in het algemeen kan nog wel zooveel toe gelaten worden, dat het ruimschoots voldoende is. In een verduisterd kerkgebouw kan men de diensten dus naar believen indeelen en past men tü'dens de verduisteringsperiode kunst licht toe. Het is altijd prettig een in de practijk uitge voerd object te bespreken, waarvan gebleken is, dat het aan de gestelde eischen voldoet en waar van de uitvoeringskosten binnen ieders bereik blijven. Uitgevoerd zijn o.a. kerken te Meervelö- hoven, Bladel en Eindhoven (H. Hartkerk). Kerken hebben meestal zeer hooge en in ver houding smalle ramen met glas-in-lood ruiten. Om deze volkomen lichtdicht af te schermen, maakt men een houten raamwerk, dat precies in de muuropening past, om een goede licht- afsluiting te verkrijgen. Op het raamwerk wordt lichtdicht carton of papier bevestigd, dat in verschillende kwaliteiten en kleuren in den han del verkrügbaar is. Wil men een extra solide uitvoering, dan neme men een soort JKraft"- papier of „board". Men moet het gewicht echter zooveel moge lijk beperken, reden waarom papier het meest aan te bevelen is. Dit is ook nog een materiaal, dat vrij gemakkelijk verkrijgbaar is, zoodat tri plex en andere houtsoorten gespaard blüven en toegepast kunnen worden voor het doel, waar voor zij eigenlijk bestemd zijn. Een gedeelte der schotten moet beweegbaar zijn om daglicht binnen te laten. Heeft men b.v. een raam van 10 m. hoogte, dan worden hiervan de bovenste 67 m. permanent geblindeerd. Voor de overige 34 m. maakt men een be weegbaar schot met zü geleiders. Dit schot moet het permanent geblindeerde gedeelte aan den onderkant ca. 50 c.m. overlappen om lichtuit straling naar buiten te vermüden. Op bepaalde afstanden, b.v. om de 75—100 c.m., worden tusschen de muren latjes geklemd, die het schot voor penxanente blinding vast houden. Enkele latjes kunnen van een üzeren stripje worden voorzien en met schroeven in een muur vastgezet. Iedere vakkundige timmer man kan een bruikbare solide afscherming ma ken. De politie te Ede heeft gearresteerd S., we gens vermoedelüke poging tot doodslag of zware mishandeling. De man was eerst Woensdag j.l. uit de ge vangenis ontslagen, waar hü zijn achttiende veroordeeling had uitgezeten. Bij zijn terug keer in Ede bleek zijn vrouw naar Amsterdam te zijn vertrokken. Zondag bezocht de man een vroegeren commensaal, die thans aan het Nü- verheidsplein te Ede woont. Buiten kwam het tot een woordenwisseling, waarbii handtaste lijkheden niet uitbleven. S. gaf den'commen saal een klap tegen het hoofd en sloeg daarna met een bül naai' hem. De slag kwam terecht in een deurpost en de commensaal wist zich in veiligheid te stellen. S. werd op het station te Ede gearresteerd. Te Den Helder, is het stoffelijk overschot van den oud-redder W. Bakker, bijgenaamd „De Gorrel", op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Van het sterfhuis begaf de stoet zich langs het Helden der Zeeplein, waar voor het Dorus Rijkersmonument een oogenblik werd stilgehou den. Aan de groeve spraken de heer Bot namens de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingsmaat schappij en de heer Van Dok namens de ver eeniging „Moed, Volharding en Zelfopoffering" De vorige week brak in de Bleekerstraat te Groningen brand uit. De bewoner, de 28-jarige P. B„ is gearresteerd en ter beschikking van den officier van justitie gesteld, verdacht van brand stichting. Het dikke pak sneeuw, dat de laatste dagen ons land bedekt, verleidde een troepje opgescho ten jóngens te Enspük tot het al-oude Neder- landsche vermaak van sneeuwballen gooien. Toen een bal met geweld de voordeur der woning van een der inwoners van dat plaatsje raakte, wond deze zich daarover zoo op, dat hij naar buiten snelde, waarop een vechtpartij in de sneeuw ontstond. Hierin mengde zich ook de 30- jarige zoon van den verontwaardigden Enspijker en de ruzie liep zoo hoog, dat de 19-jarige v. d. W. een mes greep en daarmede den zoon eenige malen in den buik stak, terwijl zijn kleeren deer- lük werden gehavend. Er werd medische hulp uit Beesd gevraagd en het slarhtoffer werd naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. De secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten is wegens on gesteldheid verhinderd, Donderdag as. spreek uur te houden. maar eens van zijn eigen deeg proeven," zei hij. „Wü hebben dit samen uitgedacht, Daud," zei Jad grinnekend. „Onze lijfwacht. Een breed, vet schild dat achter ons aan wandelt en alle ko gels tegenhoudt. Was dat geen gelukkig denk beeld?" Darwin knikte ongeduldig. Buiten stond sheikh Atejan te schreeuwen en riep om zijn soldaten. In de verte antwoordden stemmen, en er klon ken voetstappen. „Je hebt hem tot een van de onzen gemaakt,' zei Darwin. „Laat hem d&n ook vlug meegaan, want we hebben geen tüd meer." jad trok het zware lichaam van den slaven handelaar overeind. „Sta op. Voor een keertje mag je ook eens met nette menschen mee." Voor de tent liep sheikh Atejan heen en weer en maakte alarm. „Kom hier heen!" gilde hij. „Er ontsnappen slaven! Ze dooden Oedipus Aba! Hier'heen. sol daten!" „Schiet op!" riep Littlejohn Guennell. Het meisje had een geweer gepakt en kogels gevon den. Zü liep naar den achteruitgang. ..Dezen kant op. De andere uitgang is versperd." Eenigszlns aarzelend kwamen de anderen achter haar aan. Het zou vriezen dien nacht in de hooge bergen. Zij hadden kleedingstukken noodig. Ieder greep de kleeren. die hij vinden kon, zonder ze uit te zoeken. Zij wapenden zich, braken een kist met ammunitie open en namen er zooveel patronen uit, als ze maar te pakken konden krügen. Nog eens belaadden ze zich met mondvoorraad en waterblikken. De zeereerw. heer H. H. M. Sinnige, pastoor te Dalfsen, is tüdens een reis ernstig ziek ge worden. Hij is in het R. K. Ziekenhuis te Deven ter opgenomen en aldaar voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. 7 Februari as. zal Broeder Nicolaas in het Capucynenklooster te 's-Hertogenbosch, een in wijden kring bekende figuur, zün gouden kloos terjubileum vieren. Broeder Nicolaas (in de wereld H. Kuyben) is 18 September 1871 te Oosterhout geboren. Hü trad in het klooster te Langeweg, kwam daar na te Babberich, vervolgens in het klooster te Helmond, daarna weer te Babberich. Reeds 43 jaar, van de oprichting van het Capucünen- klooster te 's-Hertogenbosch, verbleef Broeder Nicolaas in Den Bosch en al dien tüd vervult hü het ambt van portier. Geen wonder dat duizenden hem kennen. Met Franciscaansche opgewektheid vervult hü, niettegenstaande zün bijna zeventig jaren, zijn taak. Zondag is te Den Haag op 78-jarigen leef tüd overleden de heer Th. A. L. Heyting, oud- aouverneur van Celebes. De begrafenis zal Woensdagmorgen kwart voor 12 op Oud Eik en Duinen te Den Haag geschieden Maandag is te Den Haag op 59-jarigen leeftüd overleden mr. H. M. Meertens, advocaat te Ba tavia. De heer Meertens vertoefde met verlof hier te lande. De begrafenis zal Donderdagmor gen om half 12 op de algemeene begraafplaats tc Den Haag geschieden. Met 1 Maart 1941 is aangewezen als directeur van het post- en telegraafkantoor te Deventer de referendaris der PTT J. van Holthoom, thans directeur van het PTT-kantoor te Em- men. Met 1 April 1941 is aangewezen als directeur ven het PTT-kantoor te Nüverdal de commies bü den PTT-dienst H. Schimmel te Doetin- chem. Met 1 Februari 1941 is aan G. C. Groen op verzoek eervol ontslag verleend als referendaris bü het departement van Landbouw en Vis scherij. Te rekenen van 16 December 1940 is aan K. J. van Welsenes op verzoek eervol ontslag ver leend als controleerend geneeskundige bü de Rij ks verzekeringsbank Beneden in het stadje schreeuwden mannen. Ergens in de duisternis werd geschoten. Men blies op een jachthoorn, de tonen werden door de bergen weerkaatst. Zij hoorden kameelen aankomen en voetstappen klonken op de berg paden. „Hierheen!" scheeuwde Atejan. .Hierheen, soldaten!" Wellesford en Kathafa liepen achter Little john aan. Darwin wilde volgen, maar de ket ting stond weer strak en kneep zün keel dicht. Hij rukte met zijn handen aan de schakels en keek benauwd in het rond. Jad was blijven stilstaan en had een wün- flesch opgeraapt. Hij trok de kurk van de flesch en wilde drinken. ..Kom mee, idioot!" beet Darwin hem nijdig toe. De Tebu nam een langen slok en keek toen glimlachend naar de flesch. .Heerlijk," zei hü lachend. .Proost, Daud! Wil je ook een slokje?" „Neen!" pen. Maar opnieuw trok de ketting strak Dezen keer kwam het door Oedipus Aba. die achterover leunde en stokstüf bleef staan. Hü leak wel wat op een koppigen ezel. die niet verdeT wil. „Hé daar!" riep Jad nüdig en gaf den man een por met zün groote vleeschvork. Oedipus uitte een kreet van pijn en liet den ketting los. „Hé daar!" riep Jad nog eens. Hij porde den slavenhandelaar in zijn maag. alsof hü een vet stuk vleesch was, dat gebraden moest worden. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3