Leemten bij het distributie-systeem Kent U dit gevoei AKKERTJE MET DE BUS DOOR BRABANT De Nederlandsche PijnsiWer JUBILEUM INCASS0BANK VAN DE STRAAT DINSDAG 21 JANUARI 1941 Ambtenaren die zwoegen en boeren die zich verzetten Kerkdijk leven WINTERHULPyNEDERLAND Twee dobbelde reis, vurm 'nen bas en vur men Geschiedenis van 50 jaar MlÉMi hersteld van zijn ziekte heeft Amster darns burgemeester, dr. W. de Vlugt, Maandag zijn werkzaamheden hervat. Ür. de Vlugt bij het verlaten van hei stadhuis (Foto Pax-Holland AANRIJDING MET DOODE- LIJK GEVOLG MET EEN MES GESTOKEN KOFFIESURROGAAT Heling van benzinebons ORDENING VAN HET RECLAME-WEZEN NEDERLANDSCHE BOND VAN LEDERHANDELAREN Benoemingen In het Aartsbisdom Toch gevonden! Vraaggesprek over de lijstencollecte Roosendaals financiën Een tekort van f 140.000 Raad van Recht en Orde Doodelijke val Machinisten-examen Heropening Hongaarsch parlement WIJ LUISTEREN NAAR. Woensdag 22 Januari Japansche Rijksdagleden eensgezind Chineesch blad over positie van Tsjoengking Hulp aan Griekenland via Kaap de Goede Hoop Als gevolg van actie der asmogendheden (Van onzen Haagschen redacteur) De weersomstandigheden van de laatste Weken hebben zich tot ieders groote spijt nog gevoegd bij de talrijke moeilijke omstandig heden, die de voedselvoorziening in een lastig Parket brachten. Het gevolg is dan ook ge weest, dat hier en daar in de distributie zich «enige haperingen hebben voorgedaan, die Wel 's waar niet van ingrijpende beteekenis zijn, bi aar toch eenig ongerief veroorzaken. Gelukkig blijven de gebreken slechts ee» locaal karakter houden; men kan er op rekenen, dat de toe stand bij beter weer snel op zijn oud niveau Zal hersteld zijn Echter niet alle tekorten zijn even plaatse lijk en niet alle gebreken duiden op een zeer voorbijgaand karakter. immers met de vleesch- distributie wil het nog steeds niet vlotten, om bi aar eens een actueel voorbeeld aan te halen Hoe komt dat? Door een verklaring, die de Voedselcommissa- «s onlangs heeft gegeven, hebben wij wat meer hcht in deze zaak gekregen. De heer Louwes Verklaarde daarin, dat het niet meeviel lederen dag ongeveer 9 millioen menschen aan tafel te krijgen. Daarbij zinspeelde hij duidelijk op de groote moeilijkheden, waarmede het heele Nederlandsche distributie-systeem te kampen heeft, een systeem, dat in enkele maanden tijds Zoo goed als uit den grond moest worden ge- Stampt. Wel is waar had de vroegere regeering en met name de heer Mr. Steenberghe verre gaande maatregelen en goede voorbereidingen getroffen, maar die kunnen niet vergeleken Worden met b.v. datgene wat in Duitschlano tot stand moest worden gebracht reeds drie vier, of meer jaren geleden. Daarom heb ben de Nederlandsche autoriteiten gebruik gemaakt van de nuttige wenken, die ervaren Duitschers hun konden geven. Maar met adviezen alleen is men er nog biet, want we behoeven er geen doekjes om te Winden, er moet ook medewerking zijn. In den akkerbouw en landbouw heeft de overheid die hiedewerking in het algemeen zeer voldoende Verkregen, mede dank zij den reeds in 1939 ge troffen maatregelen, maar in de veeteelt Is 't tot hu toe niet zoo vlot gegaan. De boeren weiger den eenvoudig hun vee af te geven, steeds maar Voorgevend, dat net toch naar Duitschland zou gaan. En of van de meest bevoegde zijde al Werd tegengesproken, dat zulks het geval was, het hielp bitter weinig. De Nederlandsche auto riteiten zaten daarop in zak en asch en dron gen erop aan, dat zij volmachten zouden krij gen om de onwilligen te kunnen dwingen. Deze kwamen. Het was dus het resultaat van een lijdelijk verzet, dat 'onverstandig moet worden genoemd. Immers, indien men serieus de bedoeling had de bezettende macht te treffen, dan moest men toch wel inzien dat deze wijze van handelen a priori tot mislukken gedoemd was. De be zettende macht toch kan zonder Inzet van veel krachten de levering van de laatste gram af dwingen. Van bevoegde Dultsche zijde gaf men toe, dat zij zulks waar dat noodig mocht blij ken, ook niet zal schromen te doen. Naast de lijdelijke houding wat vooral de levering van runderen betreft, hebben sommige boeren him toevlucht gezocht tot het clandestien afslachten van varkens. Dit euvel had eenigen tyd zoo'n omvang aangenomen, dat men van i de verdwijning van tienduizenden varkens kan spreken. Twee domheden heeft men daarmede begaan: eerstens heeft men dit vleesch aan het gebruik van de stedelingen onttrokken, om het aan enkelingen, die den hoogen prijs kon den en Wilden betalen, te laten toekomen en In de tweede plaats heeft men de geheele or ganisatie in de war gestuurd. Want indien door besprekingen b.v. overeengekomen is, dat een zekere hoeveelheid vleesch moet worden gele erd tegen ruil van andere goederen, dus als ®en zuivere handelsovereenkomst, dan moet die gecontracteerde hoeveelheid toch worden ge leverd. De clandestiene slachting heeft daarop geen enkelen Invloed uitgeoefend, alleen heeft zij den varkensstapel op ongewenschte manier meer ingekrompen dan noodig was. Vermoedelijk zullen de nieuwe machtigingen, Welke door het voedselvoorzieningsbesluit in han den zijn gelegd van den heer Louwes een ni velleerenden invloed uitoefenen op de onsociale Uitwassen. Slechts door een krachtig doorvoeren van de maatregelen, zoo verklaarde de heer Lopwes, zullen wij in staat zijn het goede func- honneeren van de distributie in handen te hou den. In deze moeilijke tijden moeten wij toch ook onze dappere Nederlandsche ambtenaren, die lïiet enorme zelfopoffering trachten de zaak te laten marcheeren, met lof tegemoet treden. Er blijven, wat de distributie-aangelegenheden betreft, zeker nog wel vragen open en er zullen °ok nog wel leemten blijven om redenen, die Wij meerendeels reeds uiteengezet hebben. Zoo k.v. ten aanzien van de peulvruchten. Dat deze bon nog niet is aangewezen is inderdaad raad selachtig te meer omdat het vrijwel de eerste keer is, dat een zoodanige storing optreedt. Wij gelooven niet, dat de fout bij het technische distributie-apparaat ligt, want de winkeliers Zijn naar wij vernamen reeds voorzien van de Voorraden en het aanwijzen van een bon biedt geen moeilijkheid. Zijn er soms andere interne bezwaren? Wij kunnen niet anders w^nschen dan dat zij zoo snel mogelijk worden opgelost, want heel Nederland zit te wachten op de toewijzing. Et is nog een andere zaak, die tot klaarheid bioet worden gebracht, n.l. de boterkwestie Bij Zijn eerste mededeelingen over de boterrant- Soeneering, heeft de heer Louwes gesproken Van een teveel aan boter, hij noemde toen het fi cijfer van 80 millioen kg., die in de koelhuizen moest worden bpgeslagen om in den winter ;n het tekort te kunnen bijspringen. Wij vragen ons af hoe het dan komt dat soms in het ge il eei geen boter te krijgen is, dan weer in het geheel geen margarine. Er moet toch wel iets haperen. Maar de zaak globaal beziende mogen wij in Nederland toch niet ontevreden zijn over den gang van zaken vergeleken met hetgeen er in België en Frankrijk op dit gebied te lijden is. Nog enkele dagen geleden heeft men kunnen zien, dat er in Be'gië bijna een paniek was entstaan wegens een tekort aan brood. Dank zy de toezegging van hulp uit Duitschland, die onder zekere voorwaarden door een Belgi sche economische commissie is losgekregen, kan men aan de grootste moeilijkheden 't hoofd bieden; Dit is voor onze Nederlandsche ambte naren en hun Duitsche adviseurs een bemoe digend verschijnsel. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen den 19-jarfgen chauf feur F. M. uit Hengelo, die bij het passeeren van twee op de rechterparkeerstrook staande auto's op 27 September bij Zwammerdam, de bestuurder van een dier auto's, die zich op den weg bevond om iets aan zijn collega te vragen, heeft aangereden, tengevolge waarvan hij Is overleden. De Officier van Justitie eischte tKgen hem zes maanden gevangenisstraf met» ontzegging van de bevoegdheid tot het bestuuren van mo torrijtuigen voor den tijd van een jaar. Verdach te werd thans veroordeeld tot veertien dagen hechtenis. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen den arbeider P. J. B. te Etten, die in hooger beroep gekomen was van een vonnis van den politierechter te Breda, waarbij hij was veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Óp 18 Augustus had hij onder Ètten en Leur Chr. Koevoets met een mes in den rug geslagen of gestoken. In hooger beroep was tegen hem geëischt een gevangenisstraf van drie maanden. Het gerechtshof heeft verdachte wederom ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee maan den, met toewijzing der- civiele vordering tot schadevergoeding. Een gevoel alsof U over het geheele lichaam met spelden geprikt wordt: rheumatische zenuwpijnen of een uiting van overprikkelde zenuwen. Neem een „Akkertje", dan komen Uw zenuwen tot rust. Dan verdwijnen Uw pijnen en zult U zich weer echt „fit" voelen voor Uw bezigheden. Per doos van 2 stuks 2 stuivers Per koker van i^stuks 12 stuivers In artikel 5 van het Koffie- cn theebesluit' zooals dit is gewijzgd tij besluit van 24 Octo ber 1940, wordt o.m. bepaald, dat op de ver pakkingen van koffiesurrogaten de naam of namen van de grondstoffen, waaruit het is samengesteld, en de datum en het nummer van de machtiging van den secretaris-generaal van Sociale Zakqn verme.'d moeten worden. Blijkens een -publicatie in de Nederlandsche Staatscourant van 20 Januari is deze pepaling buiten werking gesteld tot 1 Maart as. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch behan delde in hoger beroep de strafzaak tegen den vertegenwoordiger W. R. te Maastricht, dfe door de rechtbank aldaar was veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie weken, omdat hij in 1940 te Maastricht ongeveer 600 benzine bons had gekocht, althans in pand genomen, terwijl het aan zijn schuld te wijten was dat het hier door misdrijf verkregen voorwerpen betrof. Verdachte beweerde dat hij een ander veer tig gulden had geleend en dat hij daarvoor de bonnen in pand had genomen, maar nergens bleek uit, dat hfer iets anders was geschied dan koop en verkoop van de bonnen die eerst door een ander waren verduisteed. De advocaat-generaal ,mr. Massink, eischtte bevestiging van het vonnis. De verdediger pleit te vrijspaak, Arrest over veertien dagen. Dezer dagen kwamen de tot dusverre door de vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" nog niet erkende advertentiebureaux bijeen, in verband met de in voorbereiding zijnde ordening van het reclamewezen. Een contactcommissie, bestaande uit de heeren A. Ekering (Adv.bur. A. Ekering N.y., den Haag), B Otte (Adv.bur. C. Wiering, Amster dam) en P. van Rijn (Commercieel Propaganda bureau N.V., Den Haag), werd aangewezen om namens deze groep van bij het reclamewezen ge- interesseerden op te treden. Met de betreffende overheidsinstanties, die de ordening van het reclameewezen in voorbereiding hebben, is reeds een bespreking gehouden. Ook met andere groepen van belanghebbenden zal zooveel mogelijk samenwerkong worden gezocht. Het A. N. P. bericht, dat de georganiseerde lederhandelaren, die tot dusver in zes vereen! - gingen van lederhandelaren waren onderge bracht, welke vereenigingen federatief waren verbonden, hebben besloten deze federatie te ontbinden en allen toe te treden tot den Neder - landschen Bond van Lederhandelaren. Deze bond, die de grootste was van de be staande vereenigingen van lederhandelaren, be staat reeds 22 jaar. Het bureau van dezen bond wordt met ingang van 1 Februari verplaatst naar Utrecht, Weedsingel W.Z. 32, van waar uit de verdere organisatorische werkzaamheden zullen worden geleid. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te De Steeg den zeereer- waarden heer G. G. van den Hurk en tot pas toor te Nieuwe Pekela den zeereerwaarden heer A. E. ten Berge, thans kapelaan te Dieren. Dat de Nederlandsche Posterijen den moed niet gauw opgeven, toont het volgende voor val, waarvan het Hande'sblad melding maakt: Een inwoner van Amersfoort ontving een dezer dagen een brief uit Amerika. Het adres was volledig met uitzondering van den plaats naam, die geheel ontbrak. De geadresseerde moest ergens in een Admiraal de Ruyterstraat wonen, volgens het adres. En dus toog de post op onderzoek uit, met het gevog, dat de brief naar verschillende plaatsen ging, waar een straat bestaat, die den naam draagt van onzen grootsten zeeheld. Zoo deed hij o.a. Ams er- dam, Den Haag, Schiedam en Roozendaal aan en kwam eindelijk terecht in Amersfoort, waar hy promt verdween in de bus van hem, voor wien hij bedoeld was. Aan speurzin ontbreekt het de post blijkbaar evenmin als aan activi teit en zin voor service. Woensdag 22 Januari van 20,15 uur tot 20,30 uur zal voor de radio een vraaggesprek worden gehouden met mr. E. Otto, chef van de hoofd- afdeeling Organisatie der W. H. N., over de lijstencollecte op 31 Januari en 1 Februari as. (Van onzen Brabantschen redacteur) We reizen hier in Brabant vrij veel met de bus. Het spoor kan ons niet overal brengen, een eigen wagen of motor kunnen we er niet meer op na houden, omdat we daarvoor toch geen benzine hebben. Met de fiets gaan is in den zomer heel genoeglijk; ook in de lente en den herfst kan dat nog, maar midden ln den winter voelen we daar voor niet veel en daarom gaan we met de bus. De bus is hier ln Brabant vrouwelijk en daar om vergeven wy haar veel. Of vergeven is eigen lijk het woord niet. We hebben de bus niets te vergeven, omdat ze in ons oog geen kwaad kan doen. Ze kan wel eens een beetje te laat komen, maar is dat nu zoo erg? Staat daar niet een groot aantal eigenschappen tegenover, die dit alles weer goed maken? De bus is charmant en beminnelijk; zij is de vermaterialiseering van de genoeglijkheid en gemoedelijkheid van het Brabantsche leven; van de hulpvaardigheid en goedvaardigheid der Brabantsche menschen en van hun wijshéid. Wij hebben hier nog niet zoo'n haast en is dat eigenlijk niet veel verstandiger dan al het jach tige gedoe van anderen. Op andere plaatsen hebben alle menschen evenveel haast; zij loo- pen hard, ze fietsen hard; trams en bussen moeten heel snel rijden; alle menschen moeten vlug, vlug ergens naar toe; alle menschen heb ben evenveel haast om ergens te komen en als ze daar dan zijn, gaan ze rustig een half uur of een heel uur of nog meer van hun tijd verdoen met volkomen nuttelooze bezigheden. We heb ben wel eens den indruk, dat alle menschen zoo'n geweldige haast hebben om ergens te ko men om daar dan te kunnen niets doen. Is het dan niet veel verstandiger om rustig een half uurtje langer in de bus te blijven zitten en op de plaats van bestemming meteen aan het werk te gaan? Ze kunnen dan wel zeggen, dat wij het tempo van dezen tijd niet begrijpen en niet kunnen volgen, maar wat is vcor ons het tempo van den tijd? We leven hier op het platteland en de bus is er vooral voor dat platte land. Zoudt ge denken, dat een boer, die een maand of acht tijd heeft tusschen het zaaien van zijn rogge en het oogsten, geen tijd heeft om een half uur langer in de bus te zitten? Of dat hij zijn rogge eerder kan oogsten of dat zijn haver er beter bij zal staan, als de bus wat harder rijdt? Het tempo van het leven wordt voor den boer bepaald door het tempo, waarin zijn akker groeit en de boer weet, dat alle din gen van de menschen daar niet veel verande ring in kunnen brengen. En hij weet ook, dat bij alle dingen, die in dezen tijd veranderen, en die van groote waarde kunnen zijn, er altijd toch nog dingen zijn van veel grooter waarde, die niet veranderen kunnen. Dat zijn goed leven en goed doodgaan. Ja, dat hebt ge er nu een maal van bij een diep godsdienstig volk; deze menschen behoeven nu eenmaal niet zoo zwaar te denken over de gebeurtenissen en het tempo van de geschiedenis. We hebben hier zoo een beetje den tijd en 'daarom hindert het ons niet als de bus er eens wat langer over doet. Daar staat immers tegen over, dat de bus, de chauffeur dan zoogezegd, den menschen behulpzaam kan zijn. Als de bus haast had, zou er toch geen debat kunnen ont staan over de manier waarop ge het best in Oss kunt komen; ofwel met de bus naar Den Bosch en dan met den trein, ofwel naar Veghel en dan daar overstappen op een andere bus; een gesprek, waaraan vele passagiers deelnemen en waarbij we alle verbindingen van dien Oost hoek van Brabant te weten komen. Ge hebt hier niets noodig, geen bonboekje, geen spoor boekje, de chauffeur weet alles en heeft alles en helpt iedereen. Dat doet hij niet, omdat hij aast op een fooi; de menschen hier zijn arm en niet gul met fooien; hij weet dat en rekent er ook niet op. Hij is er eene van ons en hij helpt iedereen, omdat dat nu eenmaal zijn aard is. Ergens waar de bus haast heeft, kan het toch ook niet gebeuren, dat in een dorp een meisje de bus aanhoudt en vraagt: „Hedde gullie veul haast? Er zij iemes, achter in de bus, die ik 'ns gèrre gesproken gehad zou hebben." Niemand heeft bezwaar en het gesprek wordt gevoerd. Dat spaart zoo'n meisje weer de moeite van het schrijven en de kosten van een postzegel en wie zou daarvoor niet een paar minuten van zijn tijd willen geven? Zoo'n bus is genoeglijk. De stemming, die er heerscht, is die van een te goedertrouwe dorps herberg. Wie binnen komt, wordt meteen op genomen in de kleine gemeenschap, zooals dat elders eerst gebeurt bij lange reizen als men dagenlang op elkaar aangewezen is. Wij zijn goed van aanpassen en wij kunnen al vlug goed met elkaar overweg. Wij zijn van nature zoo, als sommige anderen eerst zijn als het een paar dagen gevroren heeft en als ze op de schaatsen staan. Bij ons. behoeft het niet te vriezen voor we ontdooien, en we bevriezen niet als het weer gaat dooien. We blijven althans in dat opzicht ons zelf gelijk. Wel kunnen we ln zoo'n bus van buiten wel eens bevriezen, want het kan er koud zijn. Wel is de stemming er als in een herberg, maar verder ontbreekt er veel aan. Er is geen plattebuiskachel, waaraan ge u tot schroeiens toe kunt verwarmen. Ge mist er min of meer die ouderwetsche Oirschotsche stoelen, die er in het begin wel wat hard uit zien, maar die toch heel gemakkelijk zijn als ge er een keer uwen zit in gevonden hebt. En boven alles missen we natuurlijk de inwendige warmte en de brandstof daarvoor. Die wordt in een bus nu eenmaal niet verstrekt, en zelf mee brengen doen we die ook niet. Zelfs niet bij felle kou, want als we dat deden, zouden we ook in den zomer met zooiets op zak moeten loopen tegen de warmte. Winter en zomer drin ken we bier, hetzelfde, wat een oude boeren wijsheid luidt: Wat goed is tegen de kou is ook goed tegen de warmte, en aan deze oude wijs heid houden wij ons hier. Wijsheid is toch het kenmerk van deze -reizen met de bus. Als er passagiers binnenkomen, een boer en een boerin, houdt zij de beurs. Den man stuurt ze vooruit naar binnen om vast een plaats te zoeken. Zij zal wel met den chauffeur afwerken. „Chauffeur, geef mij 'ns twee kartjes nao Rooi", waarmede St. Oedenrode bedoeld is. „Enkele reis of retour", vraagt de chauffeur naar gewoonte. „Nu, nu, dobbele reis vur m'nen bas en vur men," met welk antwoord de boerin waarschijnlijk onbewust twee groote wijs heden verkondigt. Zij laat merken er van over tuigd te zijn, dat de taal gansch een volk is en dat men daarom geen vreemde woorden moet gebruiken als men goede Nederlandsche ter be schikking heeft. Het tegenovergestelde van enkel is dubbel en waarom zou tegenover enke'e reis niet dubbele reis s'aan? Is retour beter? Het is in ieder geval een vreemd woord en dubbe'e reis niet. Door haar ingeboren zin voor logica en is deze zin voor logica niet een der sterk ste eigenschappen van het zuiden heeft zij een eenvoudige en schoone oplossing gevonden voor een taalkundig vraagstuk. En voorts geeft zij te kennen, dat zij de juiste verhoudingen van het huwelijk meteen in practijk brengt, zij spreekt immers over haar man als over den baas. En van oudsher, van het paradijs af. is de man het hoofd van het gezin en de baas van het huis. Dat zij de beurs houdt is dan ook geen teeken, dat haar man hierover minder zeggingschap zou hebben, neen, het geschiedt alleen, omdat zij aan haar man veel rompslomp wil besparen en de reis voor hem zoo gemak kelijk mogelijk maken. Het is in Brabant een veel voorkomende gewoonte, dat de vrouw het beheer heeft over het geld, niet alleen op reis, maar ook in het huishouden. Het wil ons toe schijnen, dat dit toch alleen geschiedt om het ons, mannen, gemakkelijk te maken en ons te bevrijden van veel zorg. Dat het zou zijn, omdat zooals men wel eens hoort) beweren wij iets te slordig met ons geld zouden omgaan, niet alleen slordiger dan gewenscht is voor den goeden gang van zaken in het huishouden maar zelfs slordiger dan onze financieele draagkracht toelaat, moet een boosaardig verzinsel zijn van hen, die ons onzen aangeboren zin voor de goe de verhoudingen benijden. Zoo'n reis met een bus is werkelijk vol ge noegen en vol wijsheid en zeer leerzaam. De tijd, dien men aan een busreis moet besteden, is niet verloren. Wat men aan tijd te veel be steedt in vergelijking met andere vervoermid delen, wordt ruimschoots vergoed door de wijs heid, die men ln de bus kan opdoen. Men zegt," dat tijd geld is, maar meer waarde dan geld heeft wijsheid, afkomstig van hèt eenvoudige, gezonde boerenverstand. Het zou daarom jammer zijn, als het karak- 'er van onze bussen zou veranderen, als men er van die jakkerende monsters van zou maken, die wel passen bij dezen tijd maar die alleen bewijzen, dat deze tijd in wezen toch niet eens zoo bar voortreffelijk is. De Ineassobank bestaat 28 Januari vijftig jaar. Zij werd in 1891 opgericht fn het maat schappelijk kapitaal bedroeg ff 500.000 waarvan f 100.000 bij de oprichting werd geplaatst. Er zijn slechts weinig grootbanken die met een zoo klein kapitaal hun bedrijf aanvingen. In de In eassobank werd ingebracht de Wisselzaak van de nrma Goedewaagen en Co. die in 1885 door den heer K. G. Goedewaagen te Amsterdam als com missiehuis in effecten was opgericht De eerste directeuren van de Ineassobank waren de hee ren K. G. Goedewaagen en mr. Jan Vijn. Laatst genoemde heer verliet de vennootschap per 1 Januari 1896 en werd opgevolgd door den heer mr. F. Foekens. De Ineassobank nam per 1 Januari 1897 den tot dusver onder de firma Goedewaagen en Co. gedreven commissiehandel in effecten over en de heer C. T. Goedewaagen, lid van genoem de firma werd met ingang van dienzelfden da tum tot derden directeur der Ineassobank be noemd. Per 18 Maart 1903 werd een kantoor te Rotterdam geopend. De andere groote bankin stellingen te Amsterdam onderhielden toenmaals wel nauwe betrekkingen met plaatselijke ban ken aldaar, doch hadden geen kantoren te Rot terdam gevestigd. In het jaar 1910 werd te Amsterdam aan het Weesperplein, in verband met een overeenkomst met de vereeniging „Beurs voor den Diamanthandel" te Amsterdam een bijkantoor geopend en ln 1914 werd aan den Overtoom te Amsterdam onder de betiteling De posito Kas A. een bijkantoor geopend, terwijl op 15 Juni aan den Willemsparkweg Deposito KasB, en in het jaar 1915 aan de Ceintuurbaan, hoek Ferdinand Bolstraat de Deposito Kas C. te Amsterdam werd gevestigd. Hiermede werd net buitenlandsch voorbeeld, zooals dit o.a. te Ber lijn, Londen en Parijs werd aangetroffen, door de Ineassobank gevolgd. De Ineassobank sloeg haar vleugels steeds wijder uit. In 1917 vestigde zij zich ln Den Haag door de overneming van de Provinciebank al daar. In 1919 werd met Wiegmans Bank te Am sterdam een overeenkomst getroffen tot voort zetting van hare zaken. Op 30 April 1921 legden de heeren C. T. Goe dewaagen en mr. F. Foekens hunne functie als directeuren neer, inmiddels waren op 1 Maart 1921 de heeren K. G. Goedewaagen Jr., mr. A. B. van der Laan en mr. H. M. Roelofsz tot direc teuren der Ineassobank benoemd. Mr. A. B. van der Laan nam echter reeds het volgende jaar zijn ontslag. Op 31 Augustus 1924 overleed de oprichter van- de Ineassobank, de heer K. G. Goedewaagen. In 1925 werd mr. T. F. A. M. van Ogtrop tot directeur benoemd doch reeds ln 1927 nam hij ontslag, mr. R. Koole werd met ingang van 1 September 1927 tot directeur der vennootschap benoemd. Met de uitbreiding van het bedrijf werd on verstoord voortgegaan. In 1931 werden de kan toren der N.V. Scheurleer en Zoonen Bank te Delft, Gorinchem. Gouda en Lelden overgeno men. In 1932 werd het hoofdkantoor van de Ineassobank te 's Gravenhage in het pand der firma Scheurleer en Zoonen gevestigd. In Octo ber 1934 kocht de Ineassobank bijna alle aan- deelen van de Disconto Mij. N.V. te Rotterdam, welke instelling daarna in liquidatie ging. De relaties der Disconto-Mij. brachten bijna zonder uitzondering hunne rekening naar een der Rot- terdamsche kantoren van de Ineassobank over. In Maart 1937 werd een overeenkomst aange gaan met de Bank-Associatie Wertheim en Gompertz 1834 en Credietvereeniging 1853. De heer C. Flemming, directeur van deze instelling werd op 7 Mai 1937 tot directeur van de Incasso- bank benoemd. Aan het eind van 1940 was de Ineassobank in 51 verschillende plaatsen van ons land vertegen woordigd en zij heeft in totaal 76 kantoren en correspondentschappen. De uitbreiding der zaken ging gepaard me' een regelmatige kapitaalvergrooting en aan het einde van het achter ons liggende Jaar bedroeg het volgestort kapitaal f 30.000.000 en de reserve f 7.300.000. De begrooting der gemeente Roosendaal en Nispen voor het dienstjaar 1941 sluit wat den gewonen dienst betreft met een bedrag van 1.589.472.78; aan inkomsten een bedrag van f 1.449.311.66 en een nadeelig slot alzoo van 140.161.12. Blijkens de beschouwingen van B. en W. zou de begrooting, Indien mocht worden gerekend op een bijdrage uit 's Rijks kas naar basis van de bijzondere bijdrage over het voorgaande jaar, sluitend zijn geweest. Daar echter de bijdragen irit 's Rijks kas voorshands nog niet mogen wor den uitgetrokken een regeling hiervoor is nog te wachten wijst de gewone dienst een onge dekt te kort aan van 140.161.12. Aanvankelijk wees de begrooting een tekort aan van 196.072.65. Door bezuinigingen konden B. en W. het tekort beperken. Zooals reeds gemeld, heeft de Leider \%n Na tionaal Front een „Raad van Recht en Orde" ingesteld. Deze raad is evenwel niet bedoeld als een college uitsluitend voor Nationaal Fronters. Iedere Nederlander, die zich wegens een of anderen terreurmaatregel, onverschillig door wie bedreven, bezwaard voelt, kan zich wenden tot den Raad van Recht en Orde, Bezuidenhout 76, 's-Gravenhage. In het ziekenhuis Charitas te Roosendaal is eergisteren overleden de heer A. van Bergen, die voriee week op de Kade aldaar, vermoe delijk tengevolge van de duisternis, tegen een verkeersbord op den rand van het trottoir was ge loopen, tengevolge waarvan hy was komen te vallen en inwendige kneuzingen had opgeioo- pen.. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor diploma B de heer B. Veldhoen te Brielle. Geslaagd voor diploma C, de heer T. Schou ten te Nieuwendam en voor het eerste gedeelte van diploma B de heeren: H. Diesvelt te Vlis- singen, J. van der Graaff te Dordrecht en F. C. J. Cornelisse te Heemstede. BOEDAPEST, 21 Jan. (Stefani). De Kamer an afgevaardigden zal Donderdag 23 Januari weer geopend worden met een plechtige ver gadering. In de eerste dagen van Februari zal zij haar normale werkzaamheden hervatten. Jopie zucht, een echte mannelijke kinderzucht is het, en gaat zitten op de hooge trap van het postkantoor. Dan steekt ie een groezelig knuistje in z'n broekzak en haalt er een handvol ge kreukte postzegels uit. Hij gaat inventarisee renZeven gewone Nederlandsche van vijf en twee van zeven en een half. Nou ja, die kan ie altijd wel ruilen. Dan heeft hij nog dien fijne, dien hij kreeg van die juffert, die zoo lek ker naar parfum stonk. Gossie, als hij rijk was, dan kocht ie niets anders dan parfum. Twee cent moet je betalen voor een snuffie op je blouse, bij Leen, die een drogisterij heeft in de steeg. Nou, hij is overigens al hard op weg om rijk te worden. Voor dezen postzegel kan hij vast wel een cent maken bij oome Sjaak. Die koopt alle vreemde postzegels. En als dit nog geen vreemde is.Uunietet Staa- tes of Amerika" staat erop. Als oome Sjaak 'm hier een cent voor geeft, dan heeft ie er al zeven van de tien, die hij noodig heeft voor zoo'n „moord"-waterpistool. Chut, daar komt een man de trappen af met brieven in z'n hand: „Meneer, mag ik U pos- seigels?" De heer blijft staan, kijkt naar Jopie. dan naar de brieven, treiterig lang. Dan scheurt ie secuur en met veel omhaal een heuschen ..Ne derlandsche" van zeven en een halve cent af: „Kijk eens, jongeman!" En met een gezicht van „wat zeg je me daar van" loopt hij door. Jopie kijkt naar den postzegel en steekt 'm dan bij de andere in zijn zak. Hij zegt niets, hij denkt ook niets; hij is eraan gewend.... >O0CK8»O HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma NCRV 8.15 Gewijde muziek (opn.), 8.30 Nieuws- beichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Cello en plan», 12.15 Reportage of muziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 Orgelspel. 1.40 Amsterdamsch Salonorkest en gramo foonmuziek, 3.30 Gramofoonmuziek, 3.45 Orgelconcert, 4.00 Zangklasse „Zanggenot" en pianosolo, 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws- economische en beursberichten ANP, 5.30 Onderwijsfbnds voor de Scheep vaart: Taalles en cursus over meteorolo gie, 6.05 Marcando-ensemble, 6.45 Actueels reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Econo mische vragen van den dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek, 7.45 Gramofoonmuziek, 7.45 Gramofoonmuziek, 8 00 Nieuwsberich ten ANP, 8.15 Causerie „Kan het gevaar lijk zijn te vergeven?", 8 45 Amhemsche Orkestvereeniging en solisten, 10.0010.15 Nieuwsberichten ANP. sluiting. HILVERSUM n, 301 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsbe richten ANP, gramofoonmuziek. 10.20 Es meralda. 10.50 Declamatie, 11.10 Orgelspel en zang, 11.40 Gramofoonmuziek, 12.15 De Ramblers, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 VARA-orkest. 2.00 Naai en knipcursus, 2.30 Viool en piano. 3.00 Gemengde Zangvereenlging „Kunst en Strijd" Amsterdam, Haarlemscbe Orkert- vereeniging en solisten (opn.), 3.40 De clamatie, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Esmeralda en so list, 6.15 Esmeralda en solisten, 6 45 Ac- tueele reportag» of gramofoonmuziek. 7 00 —7.15 Brabantsch praatje (ANP), sluiting. TOKIO, 21 Jan. (D.N.B.). De hoofd commissie van den Rijksdag, waarin de helft van alle leden van het Lagerhuis is vertegenwoordigd, heeft een verklaring af gelegd, waarin van alle afgevaardigden „de meest volledige toewijding aan het vader land" wordt geëischt. Evenals de frontsol daat, zoo wordt in de verklaring gezegd, be hoort iedere Japanner zijn eigen belangen op den achtergrond te plaatsen en de kei zerlijke politiek zonder voorbehoud te steu nen. Er kan dus verwacht worden, dat de Rijksdag zal afzien van interpellaties en dat de debatten zich zullen beperken tot het werk in de commissies. Naar verluidt, zal de regeering morgen een overeenkomstigen op roep richten tot de beide huizen van den Rijksdag. De Sjanghai Times bespreekt recente ge beurtenissen in China, en schrijft: „De revolte van het communistische vierde leger werpt een licht od het ontbindingsproces in het kamp van Tsjoengking". De toestanden zón klaarblijkelijk onbekend in Washington eh Londen; anders zou het onbegrijpelijk zijn, dat de Engelsche en Amerikaansche regeeringen nog verder steun verleenen aan Tsjoengking, dat zich de controle over zijn troepen ziet ontglippen. Het blad richt vervolgens een scherpe aanklacht tot Engeland en de Vereenigde Staten, die het er van beschuldigt de pacificatie van China om egoïstische redenen te verhinderen. In gelijken zin schrijft het aan den kant van de Nankingregeering staande blad Tsjoengsja Jipau, dat de maatregelen van Tsjang Kai Sjek tegen de communistische troepen getoond heb ben, hoe Tsjoengkings politiek van tegenstand tegen Japan niets anders meer is dan een deel van het EngelschAmerikaansche verdedigings program, voor welks uitvoering China moet wor den opgeofferd. ROME, 21 Jan. (Stefani). Uit Londen ontvangen berichten melden, volgens neutrale bronnen, dat de strategische toestand, die »ch in de Middellandsdhe Zee afteekent, zooals deze wordt bevestigd door de successen der Italiaansche vloot en der Italiaansche en Duit sche luchtstrijdkrachten in de straat van Sicilië, de Engelschen er toe hebben gebracht een ernstig besluit te nemen, nl. af te den van den weg door de Middeliandsche Zee voor het zenden van hulp aan Griekenland. Zij zouden hun convooien om de Kaap gaan sturen. De Popoio di Rome wijst er in dit verband op, dat zelfs wanneer een dergelijk besluit met volledig zal worden toegepast en pogingen als die der laatste dagen opnieuw in het werk zouden worden gesteld, er ongetwijfeld geen feit is, dat meer beteekenisvol is ten aanzien van de doeltreffendheid der slagen, die door de spilm ogendheden zijn toegebracht aan de vijandelijke strijdkrachten. Engeland heeJt moeten constateeren, dat het geenerlei contröie op deze zee uitoefent, welke zij meende vol ledig .te kunnen beheerschen. Het gedwongen besluit, waaraan het zich onderwerpt, is reeds een halve explosie, die het voorspel vormt van de algeheele en definitieve ontploffing. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5