Matsoeoka over beteekenis van het Driemogendhedenpact Pleger van aanslag op Duitschen majoor in Roemenië wordt doodgeschoten De toelage aan het Rijkspersoneel Mussolini te Rome teruggekeerd Luchtaanvallen op de haven van Athene Verduistering v Ijs hindert scheepvaart Tojo over de operaties in China De Duitsche luchtmacht in actie PRIJZEN DER TUINBOUW PRODUCTEN VEREENIGDE katholieke pers Houding Van Engeland en V.S. dwingt Japan tot autarkie Ministerwisseling houdt met den aanslag verband Winant opvolger van Kennedy? Door kolendampvergiftiging overleden J' I HEERKENSTHIJSSEN&Co WOENSDAG 22 JANUARI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 2TVz P®r week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22813 ZITTING VAN DEN JAPANSCHEN LANDDAG De Chineesche kwestie Ned.-Indië, Indo-China en Thailand Rusland Moeilijkheden met Engeland en de Ver. Staten Oikawa over de militaire positie in China Vanochtend zijn over het groote plein voor het Ook voor lager gehuwd gemeente' personeel in overweging gegeven JAPANS KEIZER WENSCHT ROOSEVELT GELUK Moeder en dochter waren bewus teloos, van wie de laatste kon worden gered Sabotage gepleegd te Rotterdam Burgemeester Oud doet beroep op de burgerij Gelijk aan die der vorige week Alles wordt gedaan om het verkeer te water te herstellen Lloyd George slachtoffer van auto-ongeluk Londen en de rede van Roosevelt In de nabije toekomst nog geen vrede tusschen Japan en China Tokio's financieele positie Nieuwe Japansche diplomaten Woorden De aanvallen op de Illustrious en op Portsmouth Aanvallen op Aldebourgh NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek TOKIO, 21 Jan. (D.N.B.)In zijn rede voor den Japanschen Landdag:, waarover reeds in het kort bericht is, begon de minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, met te eonstateeren, dat de Japansche buitenland sche politiek het doel nastreeft, aan alle vol keren ter wereld het hun toekomende le vensgebied te waarborgen. Ook het doel van het Driemogendhedenpact, waarvan Japan deel uitmaakt, is niets anders dan de ver wezenlijking van dit groote ideaal. De vriendschappelijke betrekkingen der deel- genooten aan het Driemogendhedenpact, zoo ver volgde de minister, zijn in militair, economisch en cultureel opzicht steeds intiemer geworden. Artikel 3 van het Driemogendhedenpact bepaalt, dat de verdragsmogendheden elkaar wederkeerig met alle politieke, economische en militaire mid delen zullen steunen, ingeval een van hen door een mogendheid wordt aangevallen, die op het oogenblik niet bij den Europeeschen oorlog of het Chineesche conflict is betrokken. Zou zulk een aanval worden ondernomen, dan zouden de in dit artikel vervatte verplichtingen in werking treden. Vervolgens besprak Matsoeoka de Chineesche kwestie, waarbij hij er op wees, dat Japan de regeering van Nanking als de regeering der re- publiek-China heeft erkend en besloten is het opbouwende werk in het Verre Oosten in de eer ste plaats met China en Mandsjoekwo te begin nen en een gebied van gemeenschappelijke wel vaart voor een Groot-Oost-Azië te scheppen. De tegenwoordige Japansche regeering heeft er steeds weer naar gestreefd, het bewind van Tsjang Kai Sjek tot inkeer te brengen, maar tot dusver heeft dit geen resultaat opge leverd. Het bewind van Tsjang Kai Sjek volgt ondanks inwendige zwakte nog steeds een politiek van verzet, hetgeen voornamelijk te wijten is aan het feit, dat het op hulp van Engeland en de Vereenigde Staten rekent. Met het oog op den internationalen toestand heeft Japan beslo ten, de nationale regeering van Nanking te er kennen. Het dienovereenkomstige verdrag, dat op goede nabuurschap, economische samenwer king en gemeenschappelijke landsverdediging is gegrondvest, eerbiedigt de souvereiniteit en terri toriale onschendbaarheid van Japan en China en bevat een samenwerking op den grondslag der gelijkheid en wederkeerigheid. De Japansche troepen worden op speciaal aangeduide plaatsen in Binnen-Mongolië en Noord-China gelegerd. Japan verlangt dus noch een territoriale noch «en financieele schadeloosstelling. Integendeel, het heeft China beloofd de exterritorialiteit op te geven en de concessies aan China terug te geven. Vervolgens besprak Matsoeoka de betrek kingen van Japan met Nederlandsch-Indië, Pransch Indo-China en Thailand, die hij kenmerkte als leden van het nieuwe economi sche gebied. Met Nederlandsch-Indië is Ja pan onderhandelingen aangegaan, welke hoofdzakelijk den uitvoer van petroleum en andere belangrijke grondstoffen betreffen. Met Pransch Indo-China worden onderhande lingen gevoerd die goede vorderingen maken. In- Zake Thailand verklaarde Matsoeoka, dat Japan in het conflict tusschen Thailand en Pransch Indo-China niet onverschillig kan blijven, doch op een spoedige regeling hoopt. Met Australië kan men na de uitwisseling van diplomatieke vertegenwoordigingen een vriendschappelijke sa menwerking verwachten, waarbij onnoodige mis verstanden achterwege zullen kunnen blijven. In aansluiting daarop herinnerde Matsoeoka aan de verbeterde betrekkingen van Japan met Iran, Argentinië en Brazilië. Over Sovjet-Rusland verklaarde hij, dat er in de tegenwoordige diplomatieke betrekkingen tus schen Japan en Rusland een verbetering diende te komen. Alle krachten zouden worden inge spannen om wederzij dsche misverstanden weg te nemen en zoo mogelijk de diplomatieke be trekkingen grondig en principieel te regelen. Wij zende op het Driemogendhedenpact zeide Mat soeoka dat de bepalingen hiervan duidelijk doen Uitkomen, dat het niet tegen de Sovjet-Unie is Bericht. Iti het tweede deel van zijn betoog besprak Matsoeoka de betrekkingen van Japan met Engeland en vooral met de Vereenigde Sta ten. In den buitenlandschen handel, zoo verklaarde hij, zijn Engeland zoowel als de V.S. tot de scherpste restricties overgegaan, terwijl de Britsche Dominions en koloniën de scheepvaart van Japan belemmeren. Ja pan is daarom genoodzaakt, zijn nationale bewapening tot het uiterste te organiseeren, ten eerste om aan den druk van buiten het hoofd te bieden en ten tweede om het eigen bedrijfsleven te waarborgen en het gebied van het nieuwe Azië voor te bereiden op de zelfverzorging. Het is gebleken, dat de Veree nigde Staten geen begrip ioonen voor de nieuwe orde in Azië als levenskwestie voor Japan. De Ver. Staten schijnen hun Oostelijke ver dedigingslinie in het centrale deel van den At lantische» Oceaan en hun Westelijke in het Oostelijke deel van den Stillen Oceaan tusschen China en de Zuidzee te zien. Ik geloof, dat een dergelijke houding van Amerika niet als een bijdrage ter bevordering van den wereldvrede beschouwd kan worden. Ik zou een dergelijke houding der V.S. terwille van den vrede in den Stillen Oceaan en ter wille van den wereldvrede betreuren. Ik hoop ernstig, dat een land als de V.S. bewust wordt van zijn verantwoording voor de handhaving van den vrede en moedig het verleden liquideert om zoo een dreigende crisis der beschaving te voorkomen. Zouden de Ver eenigde Staten bij den Europeeschen oorlog be trokken geraken en zou Japan genoodzaakt zijn aan den oorlog deel te nemen, dan zou er een nieuwe wereldoorlog ontstaan en zouden alle pogingen om den toestand te redden onmogelijk gemaakt worden. Aan den tegenwoordigen oorlog, zoo vervolg de Matsoeoka, moet zoo snel mogelijk een eind komen en bovendien moet thans reeds ovex-legd worden, hoe in de toekomst de terugkeer van dergelijke verwikkelingen voorkomen kan wor den. Ten slotte verklaarde de minister, dat zijn land met elke nationale crisis grooter en sterker wordt. De gunstige geografische gesteltenissen van het keizerrijk maken het sterk genoeg om den koers der wereldpolitiek te beïnvloeden. De minister van Marine, admiraal Oikawa, heeft heden in den rijksdag gesproken over de Matsoeoka (Foto Archief V.K.P.) militaire positie in China, welke gekenmerkt wordt door operaties op den Jangtse, de blok kade van de kust en de bedrijvigheid in de lucht. Meer dan duizend vierkante mijl zijn in het dal van den Jangtse bezet en de manne be schermt dit gebied. De blokkade van de Kust is volkomen uitgevoerd. Het luchtwapen is op suc cesvolle wijze tegen Tsjoengking en de provincie Tsjetsjoean met bommen opgetreden en heeft van de nog in Tsjoengking aanwezige 203 vlieg tuigen slechts weinig verzet ondervonden. Voor al maakte de minister gewag van de operaties tegen toevoerwegen, bruggen e.d., welke ook geleid hebben tot een binneniandsche blokkade van Tsjang Kai Sjek. Het vorige jaar hebben de Chineezen 300 en de Japanners elf vliegtui gen verloren. Op het eiland Hainan is de rust grootendeels hersteld, nadat de Chineezen naar het binnenland gevlucht waren. De geheele vloot bereidt zich dag en nacht voor om op de groote verandering in den wereldtoestaad be dacht te zijn. Ten slotte dankte de minister voor de talrijke giften, die het vorige jaar 57 millioen yen in geld en ruim zes millioen yen in goe deren bedragen hebben. Van de giften in geld heeft de marine 418 vliegtuigen laten bouwen. BOEKAREST, 21 Jan. (Stefani). De moor denaar van den Duitschen majoor Döring heet Sarandos, 32 jaar oud, geboren in Tur kije en als Griek genaturaliseerd. Verleden jaar is hij uit Belgrado in Roemenië geko men. Men heeft een chèque-boekje van een Amerikaansche bank op hem gevonden, als mede brieven uit de Vereenigde Staten en uit Engeland. Men zoekt thans nog naar een anderen Turk, genaamd Irbasab, die zijn medeplichtige zou zijn. De binneniandsche toestand in Roemenië is ongewijzigd gebleven. De bevoegdheden van de politie zijn in handen van de militairen overge gaan. Generaal Nicolescoe Cocioel is benoemd tot directeur-generaal van de politie ter vervan ging van den legionnair Ghigh. De perscensuur staat onder militaire controle. 87 Fabrieken en inrichtingen zijn onder militair toezicht ge plaatst. Terstond nadat de aanslag op den Duitschen majoor Döring bekend was geworden, heeft ge neraal Antonescoe den Duitschen gezant te Boe karest ervan in kennis gesteld, dat hij last ge geven heeft den moordenaar langs stand rechtelijken weg te laten doodschieten. Het von nis zal over den moordenaar worden voltrokken, zoodra het verhoor is afgelpopen. Bovendien heeft generaal Antonescoe tien vooraanstaande leden van de Grieksche kolonie in hechtenis laten nemen, daar volgens het eerste onderzoek ge bleken is, dat de dader beschouwd moet worden als iemand van Grieksche nationaliteit, die op een Turkschen pas naar Roemenië was gereisd. In de Roemeensche hoofdstad heeft de aan slag groote opwinding verwekt. De bevolking van Boekarest en vooral de Roemeensche legion- nairs zijn over dezen aanslag op een Duitschen officier verbitterd en zien daarachter de hand van de Engelsche Secret Service. De studen ten in Boekarest hebben dit in een pamflet tot uiting gebracht. In scherpe bewoordingen eischen zij de bestraffing dergenen, die aan den moord op den Duitschen majoor schuldig zijn. Zij wij zen erop, dat majoor Döring op bevel van En geland door een agent van de Intelligence Ser vice in de straten van de Roemeensche hoofd stad is vermoord. In betoogingen van legionnairs en studenten voor het Duitsche gezantschap én voor het ge bouw van den minister-president hebben zij uiting gegeven aan de sympathie en het saam- hoorigheidsgevoel met Duitschland alsmede aan de verbittering over den laaghartigen moord. De motieven voor de mutatie aan het Roe meensche ministerie van Binneniandsche Zaken worden aangegeven in een communi qué, dat in de pers gepubliceerd is en wel: 1. Versterking van de binneniandsche orde. 2. De minister van Binneniandsche Zake» had negen uur na den aanslag op den Duit schen officier in de hoofdstad nog geen maatregel met het oog hierop genomen. 3. Hij had geen bewaking van den zetel van de Duitsche weermachtsmissie gelast. Het Roemeensche staatsblad publiceert een decreet, dat bepaalt, dat in geval van een aan slag «net voorbedachten rade op militairen, die behooren tot de Duitsche troepen in Roemenië, de doodstraf toegepast zal worden. Afdeelingen van de veldwacht patrouilleeren op straat en en kele ministeries worden door de openbare macht bewaakt. Er heerscht orde in de hoofdstad, waar men de beschikkingen van generaal Antonescoe waclit. De radiozender wordt door een afdeeling mili tairen bewaakt. ministerium-presidium formaties van de Roe meensche weermacht gemarcheerd als demon stratie van rouw wegens den moord op den Duit schen majoor van den generalen staf. Op het plein werd een kolonne gevormd, die oprukte over de Calea Victoriei. Voor het Duitsche ge zantschap posteerde zich een muziekcorps en speelde de Duitsche volksliederen. Vanavond wordt in het Noorderstation de officieele rouw- plechtigheid gehouden. Daarna wordt het stof felijk overschot overgebracht naar Weenen. ROME, 21 Jan. (D.N.B.)Mussolini is na zijn bijeenkomst met Hitier Dinsdagmorgen in gezelschap van Ciano in de Italiaansche hoofdstad teruggekeerd. ROME, 21 Jan. (D.N.B.) De in het Italiaan sche weermachtsbericht van Dinsdag vermelde luchtaanvallen op Grieksche vlootbases golden, naar de oorlogscorrespondenten der avondbladen melden, vooral de haven van Athene, die in twee achtereenvolgende golven door zware I'aii- aansche bommenwerpers is aange- allen. De er.t? formatie viel twee groote schepen aan, dje zwaar beschadigd werden. Tevergeefs probeerden zes Gloster machines het optreden der Italianen t« verijdelen. De Italiaansche vliegtuigen keerden zonder verliezen op hun basis terug. Nog aan zienlijk moeilijker was de taak der formatie, die een half uur later kwam en die vier aan clen Zuidelijken ingang van de haven voor anker lig gende schepen aanviel, ook hier gelukte het den Iialiaanschen bommenwerpers hun taak met succes uit te voeren. Vijandelijke jagers ten ge tale van 22 gingen tot den aanval op vijf Itali aansche bommenwerpers over. Daarbij werden drie vijandelijke machines neergeschoten. Een Italiaansch toestei ging verloren NEW YORK, 21 Jan. (D.N.B.). Volgens de Associated Press verluidt in bevoegde Amerikaansche kringen, dat president Roo sevelt het voornemen heeft, John Winant. den vroegeren republikeinschen gouverneur van New Hampshire, tot opvolger van Ken nedy als ambassadeur der Ver. Staten in Londen te benoemen. De secretaris-generaal van het departe ment van Binneniandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire doen toekomen, waarin gewezen wordt op de re geling betreffende een tijdelijke toelage voor lager bezoldigd gehuwd rijkspersoneel. In deze circulaire wordt den gemeente besturen in overweging gegeven, ten aan zien van het lager bezoldigd gehuwde per soneel der gemeenten voor zooveel noo- dig in overeenkomstigen zin te handelen. TOKIO, 21 Jan. (Domei). De Keizer zond een telegram van gelukwensch aan president Roosevelt, ter gelegenheid van diens aanvaar ding der derde ambtsperiode. In het perceel Visscherstraat 10 a te Gro ningen heeft zich een ernstig geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan. Des morgens voelden de leden van het gezin zich niet wel. De man ging evenwel gewoon naar zijn werk. Kort daarna stond de 23-jarige dochter op. Zij ging uit, doch keerde vrij spoedig terug, omdat zij zich niet wel gevoelde Zij begaf zich te bed in het vertrek, waar haar moeder sliep. Eenigen tijd later werden beide vrouwen bewusteloos aangetroffen. De ontboden ge neesheer kon bij de moeder slechts den dood eonstateeren. De dochter bleek be dwelmd en kon door toedienen van zuur stof tot bewustzijn worden gebracht. De oorzaak van dit tragisch gebeuren moet worden gezocht in kolendampvergiftiging, waar schijnlijk ontstaan door ondeskundig bijvullen van de kachel. De burgemeester van Rotterdam heeft de vol gende bekendmaking gepubliceerd: Er hebben zich hier en daar in den lande sabotagehandelingen voorgedaan, waarmede de bezettende macht zich bezig houdt. De gevolgen, die hieruit kunnen voortvloeien geven mij aan leiding nogmaals te wijzen op de gevaren, die zulke handelingen niet slechts voor de daders maar ook voor de burgerij in het leven roepen. Zulke daden verdienen in de hoogste mate af keuring en ik stel er prijs op daartegen zeer ern stig te waarschuwen en ieder op het hart te bin den zich van iedere directe of indirecte deelne ming te onthouden. Ik doe een beroep op de burgerij in al haar geledingen en organisaties, om het optreden der Overheid tegen sabotage te steunen. Zonsondergang Zonsopgang 22 Jan 18.08 23 Jan. 9.35 _^Maanopkomst 4.29 ondergang 13.48 Deze week is in de prijzen der tuinbouwpro ducten geen wijziging gebracht; zij zijn onver anderd gehandhaafd op het hooger plan, dat de vorige week, vooral voor de koolsoorten, is vastgesteld. Met den aanvoer gaat het niet florissant: de sneeuw van de laatste dagen heeft het oogsten sterk belemmerd. Juist nu het vervoer per as in ons land aan beperkende maatregelen gebonden is, is de scheepvaart belangrijker dan ooit en dus is het ijs in de waterwegen en rivieren nu ook hinderlijker dan ooit. Vanwege den rijks waterstaat wordt echter met man en macht gewerkt, om de scheepvaartroutes zoo snel mogelijk ijsvrij te maken In het Zuiden van het land heeft men met de grootste moeilijkheden te kampen. In de overige deelen is de scheepvaart beperkt mogelijk. Alle stoomjjsbrekers, waarover men in Nederland be schikt, zijn ingeschakeld en zijn dag in dag uit bezig strijd te leveren tegen hun jaarlijks weder keerenden vijand. De rijkswaterstaat werkt in dezen samen met het bureau voor de binnenbeurtvaart, opdat in de eerste plaats die waterwegen worden open gebroken welke voor het verkeer het belang rijkst zijn. Ook in de omgeving van Amsterdam wordt hard gewerkt om het water te bevrijden van het ijs. Regelmatig wordt gespuid, waardoor het ijs naar zee wordt gedreven, terwijl een aantal kleine en enkele groote ijsbrekers de voornaam ste waterwegen voortdurend open houden. De gemeentereiniging, welke over krachtige motor booten beschikt, zorgt hier voor de grachten Als het weer blijft, zooals het nu is, dan kan men er van verzekerd zijn, dat binnen een week het scheepvaartverkeer in ons geheele land weer volledig hersteld is: een noodzakelijkheid, wil de voedsel- en brandstoffenvoorziening goed werken. STOCKHOLM, 21 Jan. (D.N.B.). De Londen- sche correspondent van Nya Dagligt Allehanda meldt, dat Lloyd George, toen hij zich naar het ziekbed van zijn inmiddels overleden vrouw be gaf, het slachtoffer is geworden van een auto ongeluk. De Britsche oudpremier zou hierbij een zenuwschok hebben opgeloopen. NEW, YORK, 21 Jan. (D.N.B.). Te Londen bepaalt men officieel noch officieus een stand punt omtrent Roosevelts rede van gisteren. Het Foreign Office is van meening, dat deze rede te zeer op „binnenlandsch gebruik in de Ver. Staten" berekend was. TOKIO, 21 Jan. (Domei). Er bestaat een schitterende straal van hoop om het Chineesch- Japansche conflict tot een succesrijk einde te brengen, zoo verklaarde de Japansche minis ter van Oorlog lt.-generaal Tojo, in het over volle parlement bij zijn overzicht over de ont wikkeling van de Japansche militaire operaties in China sedert April 1.1. Tojo gaf toe, dat Tsjang Kai Sjek nog be schikte over 260 divisies, ter sterkte van ongeveer 2 millioen man en ongeveer 200 vliegtuigen, maar wees op den opmerkens- waardigen achteruitgang van hun weerstands vermogen. De Chineesche troepen hadden in 1939 bij verscheidene gelegenheden tegen offensieven ontketend, maar zijn in gebreke gebleven het vorig jaar ook maar één enkel offensief in te zetten, met uitzondering van het z.g. winteroffensief, dat aan den gang was gehouden sedert het einde van 1939. Tojo gaf voorbeelden van het slechter wor den van het Chineesche moreel. Er is een be sliste stijging in het aantal Chineesche sol daten, die zich overgeven aan de Japansche autoriteiten, of die gevangen zijn genomen door de Japanners, terwijl het aantal dooden dat door de Chineesche troepen op het slag veld wordt achtergelaten kleiner is geworden in vergelijking tot hun getalsterkte. Sprekende over den binnenlandschen toe stand onder de regeering van Tsjoengking meende Tojo, dat het pleit voor Tsjoengking steeds ongunstiger werd als gevolg van de Japansche bezetting van de vruchtbaarste meest vitale deelen van China en tevens van de verscherping van de Japansche blokkade. Het regime van Tsjang Kai Sjek heft 20 of 30 pet. van de inkomsten uit invoerrechten, zoutbelasting en geconsolideerde belastingen, de voornaamste bronnen van inkomsten, ter wijl, zooals Tojo betoogde, de uitgifte van obli gaties en bankbiljetten is toegenomen, met het [gevolg, dat de „Fani" of Tsjoengkingsche dol- lar is gedevalueerd tot een kwart van zijn i waarde voor den aanvang van het Chineesch- Japansche conflict. De prijsindex van Tsjoeng king steeg van 1937 tot Januari 1940 van 100 tot 335 en sprong in November van dit jaar omhoog tot 850 aldus de minister. Blijkbaar is vorig jaar overeenstemming bereikt tusschen de leiders van het bewind van Tsjoengking en de communistische centra in China, maar de bewindsman merkte op, dat deze betrekkingen eigenlijk weer verslechterd zijn. Tojo besloot met te zeggen, dat het regime van Tsjang Kai Sjek ondanks zijn treurige positie den tegenstand tegen Japan nog voort zet, gedeeltelijk als gevolg van overschatting van de Engelsch-Amerikaansche hulp en ge deeltelijk omdat het Japans nationale stelsel niet begrijpt, waarvan het blijkbaar geloofde, dat het politiek en economisch zou ineenstor ten, daar het zijn oordeel baseerde op voorbij gaande verschijnselen in Japan. In de naaste toekomst kan geen algemeene vrede tusschen Japan en China worden verwacht, maar de minister van Oorlog verzekerde den Landdag, dat vrede en orde geleidelijk terugkeeren in de door Japan bezette gebieden in China, ter wijl de Japansche strijdkrachten de operaties tegen de overblijfselen der Chineesche troepen en guerillabenden onvermoeid voortzetten. De minister van Financiën heeft in den Landdag de uitvoering van de nationale ver dediging, de verhooging van de productie on de verhooging van den levensstandaard de voor naamste taak genoemd van de financieele poli tiek. De financieele positie des lands, aldus de minister, die zich aanvankelijk gunstig liet aan zien, is als gevolg van den internationalen toe stand minder gunstig geworden. Niettemin kan de balans van het afgeloopen jaar bevredigend worden genoemd. Door de spaarzaamheid van het volk heeft men alle moeilijkheden op de geldmarkt kunnen overwinnen. De stortingen bij de postspaarbanken en op de bankrekeningen zijn sterk toegenomen. In het afgeloopen jaar is de uitvoer met één procent en de invoer met 19 procent toegenomen. Sotomatsoe Kato, voormalig gezant ter be schikking, is tot ambassadeur in Frankrijk be noemd en Sjoe Tomii, gewezen gezant in Ca nada, is de eerste Japansche ambassadeur 'n Argentinië. In December j.l. zijn de Japansch- Argentijnsche onderhandelingen omtrent uitwis seling v£tfi ambassadeurs beëindigd. V/oorden kunnen heil aanbrengen. Woorden kunnen ook wonden. Het zijn teere en subtiele dingen, de woor den. Het zijn zeer mysterieuze dingen. Mysterieus? Ja; van oorsprong al thans. Van oorsprong is de taal „ta boe" en zeer geheimzinnig. Maar als men een overmatig gebruik van de woorden maakt, vindt een verslij ting sproces plaats. Wat van oorsprong een geheim heeft en dikwijls zeer wonderlijk is, wordt dan hopeloos banaal. Vooral in de laatste jaren zijn tal- looze woorden vreeselijk versleten. Men gebruikt ze zonder goed naden ken en zonder echt gevoel. Men windt zich-zelf op voor de een of an dere „waarheid"die men ook slechts van anderen gehoord heeft en braakt er dan maar wat uit. Vooral als het er op aan komt tegenstanders te tref fen. kent men geen maat. Zonder twijfel is dit een walglijk gehoor, voor iemand die wat rustiger en wijsgeeriger aangelegd is. Het ware te wenschen, dat de menschen weer wat beter gingen nadenken, alvorens ze hun woorden aan de winden prijs geven. Nadenken, en vooral: zuiver oelen „Words, words!" zei Shakespeare. ASSURANTIEBEZORGERS I TRANSPORT- en MOLEST- VERZEKERINGEN DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Telef. 45014 45016 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiii~ BERLIJN, 21 Jan. Naar aan het D.N.B. ge meld wordt, hebben de in de laatste dagen met groote kracht uitgevoerde bombardementen van Duitsche stuka's op de haven van La Valetta op Malta het reeds in volle zee door twee voltref fers zwaar beschadigde Britsche vliegtuxgmoe- derschip Illustrious in een buitengewoon moei lijke positie gebracht. De doeltreffende aanval len hebben het tot dusver onmogelijk gemaakt, het beschadigde oorlogsschip in een dok op te nemen, zoodat het vliegtuigmoederschip, terwijl het nog aan de kade lag, opnieuw door bommen werd beschadigd. Als gevolg van het binnenge drongen water was de Illustrious, naar verken ningsvliegtuigen hebben kunnen eonstateeren, reeds verscheidene dagen geleden diep gezakt, hetgeen het gevaar medebracht, dat het schip, dat een diepgang van acht meter heeft, terwijl de haven elf meter diep is, aan den grond zou raken. Nadat het schip bij de luchtaanvallen op 19 Januari wederom aanzienlijke schade heeft opgeloopen, hebben verkenners gemeld, dat de hulpelooze positie, waarin de Illustrious met zware slagzij aan de kade werd aangetroffen, het vermoeden wettigt, dat het vliegtuigmoeder schip inderdaad aan den grond is geraakt. Een verslaggever van den Engelschen berich tendienst heeft, naar het DUE. verder meldt, enkele mededeelingen gedaan over den toestand in de Britsche havenstad Portsmouth. Hij ver klaarde, dat de stad tien dagen geleden een „werkelijk hevigen luchtaanval te verduren heeft gehad" Reeds sedert het uitbreken van den oorlog had men voortdurend op aanvallen als die van tien dagen geleden gewacht, doch deze had in hevigheid alle verwachtingen over troffen Terwijl in den nacht van 20 op 21 Januari de Duitsche en de vijandelijke gevechtsactie in het kustgebied ooven het Engelsche eiland stil lag, waren Duitsche gevechtsformaties in den loop van Maandag weer met succes tegen scheepsdoelen bezig. In den Atlantische» Oceaan werd op ongeveer 500 kilometer ten Westen van Ierland een "koopvaardijschip van 6500 bT.t. door een Duitschen bommenwerper aangeval len en van zeer geringe hoogte door twee vol treffers midscheeps zwaar beschadigd. Een ge wapend Britsch koopvaardijschip van 7.000 tot 8.000 b.r.t. werd ten Noorden van Ierland in scheervlucht aangevallen en zwaar gehavend, zoodat het schip bleef liggen en zich een groote olievlek aan de oppervlakte van het water vormde. Een ander koopvaardijschip van 4.500 br.t. werd ten Westen van Ierland eveneens met bommen van middelzwaar kaliber bestookt. Een groot gewapend koopvaardijschip van 6.000 tot 8.000 br.t., dat op 19 Januari door Duitsche gevechtsformaties op 25 kilometer ten Zuid westen van Harwich was aangevallen, werd Maandag in bijna gezonken toestand waarge nomen. Het schip, dat na den aanval, gehuld in een groote rookwolk, hevig brandde, is in middels vermoedelijk volkomen uitgebrand. Slechts nog een derde deel van het vaartuig stak uit het water omhoog. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Dinsdag een aanval gedaan op luchtdoelbatterijen en schuilplaatsen te Aldebourgh. De aanval had goed succes. De bommen troffen bun doel. Er konden branden worden waargenomen. Voorts verneemt het D.NB., dat een Duitsche bommen werper een aanval op een schip van 4580 b.r.t. heeft ondernomen ten Noordwesten van Ierland, het vaartuig werd door voltreffers zoo zwaar ^beschadigd, dat het met slagzij bleef liggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1