Zet uw zorgen aan den kant <3idveïfiaal vonden dag Autobotsing eischt een doode Man óchijff onit Haarlem, 22 Jan. Laatste Nieuws Vijandelijke divisies trekken T obroek binnen Nederlandsche Landbouwbank INCOURANTE FONDSEN WOENSDAG 22 JANUARI 1941 De Eerste Haarlemsche Sneldienst veegt ze van de baan HET EINDE BIJ HET BEGIN II Wi E.HS. is op alle markten thuis VOLKSCONCERT H.O.V. Soliste: Else Nolthenius, piano HAARLEMSCHE ORKEST- VEREENIGING Solist:Cor de Groot DE NIEUWE OMZET- BELASTING Uiteenzetting voor de middenstanders Houthandelaar kreeg offerte van zijn eigen hout Examens Instituut Pont AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 507-511 Ook gewonden bij ongeval op den Haarlemmerweg onder Amsterdam SALARISSEN GEMEENTE- PERSONEEL Verwacht mag worden dat het Rijk wordt nagevolgd ONGEVALLEN SNEEUWRUIMEN Recollectie-club Haarlem en O. Voordracht over hulp bij ijsongevallen BURGERLIJKE STAND BILJARTEN Dualmeet InsulindeD.E.S. De plaatselijke kampioenschappen ZWEMMEN H.P.C.-J AAR VERGADERING UITGESTELD Bioscopen 23 Januari Bioscopen Apotheekdiensten ltal. weermachtsbericht inierhu.lp Nederlands één voor allen, allen éen. STAD „Moet de kachel verzet worden, mevrouw? Kunt u den berg boodschappen na uw win kelmiddag niet meer alleen de baas of roeit u er wat voor om In de geheimen van het edele schaakspel te worden ingewijd?" Zoo zyn er meer van die veelvuldig voor komende vragen, die nooit beantwoord werden, omdat in de bloemenstad geen dienst bestond, die alle mogelijke verlan gens en wenschen kon inwilligen. Een huismoeder heeft veel zorgen in dezen tijd. Te reel zelfs. We denken alleen nog maar aan den bonnen-chaos, die met den dag inge wikkelder wordt, aan de zorgen, die zij heeft of haar kleuters op tijd en veilig in de school banken komen en of zij een remplagant kan Vinden, die voor de familie het warme maaltje van de Centrale Keuken gaat halen. JDat had je vroeger allemaal niet", hoor ik U zuchten. Gelijk heeft u. Maar wat men vroeger ook niet had, dat was de Eerste Haarlemsche Sneldienst, een korps van stevige en sportieve oud-opbouwers, die bereid zijn alle moeilijkheden voor u uit den weg te ruimen. Het is ongeveer drie weken geleden, dat Jaap Eden, J. Oosterwijk en R Flakker, drie spor tieve jongemannen uit Haarlem, naar het voor beeld van soortgelijke organisaties in andere groote steden van ons land besloten, om voor hun werklooze collega's een Sneldienst te or- ganiseeren. Aan hun doortastendheid is het te danken, dat sinds Maandag in het bekende „Boterhuis" in de Groote Houtstraat de Eerste Haarlem sche Sneldienst zijn bureau heeft kunnen openen en dat vanaf dien dag «geen Haarlem mer zich meer zorgen hoeft te maken, omdat op eiken wenk handige en energieke jongens voor hem klaar staan. Men kan het zoo vreemd niet uitdenken of de Haarlemsche Sneldienst weet er raad mee. Daarvoor hebben de leden van het korps dan ook gezonde' hersenen en stevige handen, die voor geen karweitje, hoe zwaar ook, terugdeinzen. Het verplaatsen van kachels een bezig heid, die in dit jaargetijde nog al eens voor komt het hangen van lampen en schilde rijen, een helpende hand bieden bij de inrich ting van uw nieuwe woning, kleine timmer- werkzaamheden, het poetsen van de bel en brievenbus, het wegbrengen van boodschappen, het bijhouden van de administratie, kleeden kloppen en duizend andere bezigheden, die in .het dagelijksche leven voor komen, worden door de jongens verricht. Ook de avondgeleidedienst, die in Haarlem nooit werkelijkheid is geworden, heeft de be langstelling van de E.H.S. en als speciaal on derdeel hiervan mogen we wel het wegbrengen en halen der kinderen naar en van school noe men, dat voor vele ouders een ware uitkomst zal zijn. Dat de dienst op alle markten thuis is, mag blijken uit het feit, dat nu reeds specialité's op het programma staan, zooals on. het leveren van stencilwerk, vertaalwerk, boekhouden, ty pen en administratieve werkzaamheden. Zelfs het auto leeren rijden wordt genoemd, maar hiermede zal men toch nog even moeten wach ten. Het ligt in de bedoeling, dat enkele ex perts op sportgebied in het komende sei zoen hun krachten beschikbaar zullen stellen. Uit alles blijkt reeds, dat de Snel dienst zich op een veelzijdig terrein kan bewegen en vrijwel in alle behoeften voor ziet. Zij die lid worden van deze organisa tie genieten reductie, terwijl anderen het normale tarief betalen. Voorloopig genieten de leden 50 pet. van de opbrengst der verrichte werkzaamheden, maar het ligt in de bedoeling dat zij mettertijd en liefst zoo spoedig mogelijk een behoorlijk inkomen genieten, zoodat zij in hun eigen levensonderhoud kunnen voorzien. Het bureau heeft in de Groote Houtstraat een speciaal bagage-depot ingericht voor de winkelende dames, die daar even hun pakjes kunnen onderbrengen. Maar dikwijls zal de bureauchef wel te hoo- ren krijgen: „Ach meneer, brengt u ze even bij me thuis. Dat gaat in een moeite door." Misschien komt men op zoo'n oogenblik wel handen te kort, maar er wordt snel gewerkt en het parool blijft steeds: „De een helpt den ander!" Voor tal van bezoekers van dit nog vrij goed bezochte Volksconcert beteekende de gang naar de Gemeentelijke Concertzaal door donkerte, sneeuw, en waterplassen, een ware heldendaad, en de terugtocht naar huis, verstoken als men dan is van zoo goed als ieder vervoermiddel, zoo mogelijk een nog grootere. Maar de innerlijk warmë gemoedsstemming, welke een zoo geacheveerde verklanking als we gisterenavond weer te genieten kregen, in ons wakker riep. vergoedde veel ongemak. Allereerst de zoo klaar geschreven partituur van „vader Haydn", zoo simpel van opzet en ge geven naar het uiterlijk, maar zoo prachtig van bewerking en zoo rijk aan muzikale waarden Toon Verheij gaf er met het soepel reageerend orkest, een indrukwekkende verklanking van, met prachtige contrasten in de vier deelen on derling, zoowel als in het verloop dier deelen zelf. Het zangrijke Largo kreeg daardoor een majestueuze monumentaliteit, terwijl het Me- nuetto. met het lichtere intermezzo, van verfijn de, hoofsche gratie was. Deze, zooals gezegd, bij zonder geacheveerde vertolking viel zoo in den smaak, dat en ware ovatie dirigent en musici door het geestdriftig gehoor werd gebracht, en Verheij besloot dan ook spontaan met een re prise van het pittige, en, aldus geïnterpreteerd, frappant en verrassend nieuw klinkende slot deel. Else Nolthenius, een goede bekende op onze H. O. V.-concerten, deed zich hooren met het Piano-concert in a. kl. terts (op. 16) van Ed- Bet Tuiners keek door het raam naar de dikke sneeuwvlokken, die lustig dwarrelend, als speelziek of in een overmoedige bui, naar de aarde kwamen getuimeld. „Jè," zei ze tot zichzelf, „ik zal der toch deur motte want bij den nettaoris en den dokter zulle ze wel op de aaier rekene. 't Is me aan- ders "n weer! En meej die jen wénd! En de snuw leej al zoo hoog. Mar hoe laanger ik waacht, hoe èèrreger det wordt. De locht is zo grijs as ik weet nie wè en der zit nog innen hillen pak in. Me dunkt, ik mo6t 't mar waoge. As ik hun as klaant kwijt wor, dan ben ik nog verder van huis." Jaan Tuiners was in den stal geweest en wetend, dat zijn vrouw met eieren naar het dorp moest stelde hij voor: „Ik zal wel gaon, as ge wilt. Bet." „Dè g'leuf ik wel," zei ze spottend. „En dan wir bij Tienusse blijve plekke en t geld opmaoke. j p. J r Bet Tuiners is nie Veeg UUVr gekl Dè hedde I me naauw ins CIC StteeUIIL gelapt, mar dè gebeurt ginnen twiden keer mir. As ge dè mar wit." „Dan mottet zelf mar wete," bromde Jaan Tuiners en gooide een paar plaggen op het vuur in den haard, zoodat de vonkjes tegen den zwarten ketel, die er boven hing, aanvlo gen. Bet bond zich een schoon schort voor, sloeg ieen zwarten wollen doek om en knoopte er een iin kleiner formaat over haar hoofd Ze nam den klepkorf, dien ze reeds met eieren had klaargezet. „Ik ben weg, Jaon." „Paas mar op, dè ge ze nie brikt. t Kon wel is glad zijn in 't dürp." Hij keek haar na, hoe ze daar door de dikk. sneeuw baggerde en schudde het hoofd. „Die wijve zijn toch allemol inder. Haaij ze mijn naauw nie kunne laote gaon? Ik heb naauw toch niks op 't laand te doen. En zie ze öaor naauw dur den snuw dokkele Maar Jaan Tuiners docht met spijt aan zijn Jclaortje meej suiker" dat hij nu misliep. „Kek! ze heej zeker al snuwkluite onder der klompe. Zoo zo ze ook nog der bene kunne breke. Mar ze mottet zelf mar wete," herhaalde hij en zette mch op een stoel bij het vuur. Bet strompelde door de dikke sneeuw, die Itelkens onder haar klompen vastkoekte en wel ke kluiten zü er af moest slaan, hetgeen niet gemakkelijk ging, aangezien ze dan op één been moest staan. Dan ging het weer even, doch weldra begon ze weer te zwikken, waarbij haar grootste zorg was, de eieren gaaf te houden. tv mag der wel innen cent méér vur vrao- geprevelde ze. „Meej zoo'n weer en dan 'n haalf uur loope. t Is gin klennighei! Twintig aaier is twintig cent meer en de kiepe leg ge naauw host nie. Ze meuge blij zijn, dè "k ze vur hun bewaor en nog thuis breng ook." Bet bemerkte dat het vroor. De sneeuw piep te en knerpte onder haar voeten. En ieder oogenblik meende ze door de kluiten onder haar klompen het evenwicht te zullen ver hezen. -t Sniit mij naauw toch, dè k Jaone nie heb laote gaon," bekende ze zichzelf. „En as hij naauw is innen borrel bij Tienusse haaj ge- dronke vur de kaauwWè wij van de aaier krijge is toch allemol zoo goed as winst. De kiepe veine genogt in den stal om te ete Bet peinsde en belandde eindelijk in het dorp. Ze keek met verlangenden blik naar de kroeg van Tienus Blaks, ,,'n Gloske rood zo naauw deugd doen," vond ze. Maar toch liet Bet zich niet verleiden. Daar was ze te gierig voor en Tienus moest het eens aan Jaan vertel len. En ze bedacht ook: Bij mevrouw van den notaris en bij de vrouw van den dokter krijg ik toch altijd een werm kumke koffie. En terwijl Bet naar het huis van Tienus keek, zag ze niet dat de kinderen op de stoep een glijbaantje gemaakt hadden. Plots was het gebeurd. Bet lag op den grond. De eieren waren uit de mand gevlogen en lagen als een goudgele pannekoek op de blanke sneeuw. „M'n aaier!" gilde Bet opkrabbelend. „Naauw zen ze allemol kepot. 't Is toch wè te zegge." De kinderen lachten en joelden: „Daor ligt innen aaierstruif „En gellie motter ok nog om laachen ook!" viel Bet uit wrijvend over haar linkerheup. „Ge most oe schaome!" Ze keek in haar korf. Hij was leeg. Tienus Blaks kwam buiten. „Wè hedde naauw uitgestoke, Bet?" ,JDè motte o: die aope van jongens daor vraoge," snauwde ze. ,En gij hadt ok beter ge- daon, wè aasch of zaand op oew s.oep te strooie. Des gin menier, om zoo de minse urren haals te laote breke." ,'t Kopke staoter aanders nog vaast op, zie ik, Bet," lachte Tienus die, wegens de gierig heid van Bet stiekum pret had in het geval. „Motte gij mij daor ok al meej uitlaache!" verweet ze. „'t Is schoon. Dè mot ik zegge." „Ik kan der toch ook niet meej schruuwe, Bet." Een minachtende blik trof hem. Bet liep door. Ze moest toch bij haar klanten gaan zeggen, hoe ze gevaren was. ,3et ge vergit oewen aaierstruif!" riepen de jongens haar na. Bet gebaarde niets te hooren. „Stinkers van kènder," mompelde ze woedend. Ze nam zich voor Jaan niets van het geval te vertellen. Moedeloos ging ze, na haar boodschap, naar huis en zuchtte telkens:'„Al mijn verdienste nor de maon. t Is toch wè te zegge." „Heddet er goed aafgebrocht?" vroeg Jaan. „Worom zooj ik dè nie?" „Gmdè de snuw zoo hoog leej en 't vriest ook." .Die leej wel is meer hoog." Maar waarvoor Bet later gevreesd had, ge beurde toen Jaan den Zondag daarop uit de Hoogmis kwam. Hij vroeg „Hoe is t meej oewen aaierstruif, Bet?" „Dè zal Tienus Blaks oe wel gezeed hebbe," antwoordde ze vinnig. „Maar 't was daor op 'n stoep ok zoo verdikkemis glad, dè 'k goed mij nen haals haaj kunne breke." „Deze week zal ik gaon," zei Jaan met een verstolen blik. Maar hij kreeg geen antwoord, (Nadruk verboden) vard Grieg. Een werk van erkende klassieke schoonheid als dit kreeg onder de bezielende directie van Toon Verhey, als het ware nieuwe aspeeten, waarbij het vooral de fraai afgewerk te ensemble-klank van het geheel, zoowel als van de afzonderlijke instrumenten-groepen was. welke bijzonder opviel, naast de warme agogiek en de krachtige rhythmiek. De soliste verrichtte prachtig werk aan den vleugel, en de zuiver physieke krachtsinspanning, welke voor een be vredigend evenwicht bij momenten zelfs tot overwicht dringend met het orkestapparaat noodzakelijk is bij den forsch opgebouwde Grieg- werk, wist Else Nolthenius in ruime mate aan te wenden in een kemachtigen aanslag. Zij vormde met het orkest of het orkest met haar een fraai aansluitend geheel, dat niet naliet, de toehoorders geestdriftig £e stemmen. Langdurig applaus en bloemen werden haar deeL De bezoekers van dit Volksconcert mochten ook het genoegen smaken, Verheij's interpreta tie te beluisteren van de grootsch opgezette Strauss-compositie: „Tod und Verklarung". Prachtig werd opnieuw de strijd uitgebeeld tus- schen levensdrift en doodsmacht, de worsteling tusschen 't scheidend leven en den onverbidde lijk 't einde eischenden dood, met daartusschen de koortsige levens-visioenen van den stervende, oplaaiend tot de heftigste uitgelatenheid. Reeds de vorige maal schreven wij, dat Toon Verheij met deze, de krachten van het orkest feitelijk te boven gaande, interpretatie, bewe zen heeft, tot welk een buitengewone prestatie ons Haarlemsche ensemble onder zijn tot In alle finesses doordringende alle effecten beheer- schende leiding, in staat is. De enkele harde kanten, welke er bij de eerste auditie nog aan de interpretatie waren, bleken al te zijn bijge slepen, en de verdubbelde aandacht, waarmee in alle instrumenten-groepen werd gereageerd op de aanwijzingen van den leider, maakte het luisteren tot een uitzonderlijk genoegen, waar voor de aanwezigen dirigent en musici dan ook met een langdurig en enthousiast applaus dank wisten. J. S. Op het derde Abonnements-Concert, dat op Zaterdag 1 Februari onder leiding van Marinus Adam, in de Concertzaal „Harmonie" te Alk maar zal worden gegeven, zal als solist mede werken Cor de Groot, piano. Het concert vangt aan met de uitvoering van de Tragische Ouverture van Joh. Brahms, waar na door Cor de Groot met begeleiding van or kest het Piano-Concert No. 5 in Es gr. terts. Op 73 van Ludwig van Beethoven zal worden ge speeld. Na de pauze wordt de Symphonie in d kl. terts van César Franck uitgevoerd. Op verzoek van een groot aantal abonné's van buiten de stad, zal het concert te 3 uur aan vangen. Gisterenavond heeft de heer W. S. Noord hof, Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen, voor de Haarlemsche Middenstandscentrale een uiteenzetting gegeven over de nieuwe Omzet- belastingwet. In den aanvang wees de heer Noordhof er op. dat deze nieuwe wet van groot belang is, omdat zij diep in het bedrijfsleven ingrijpt. In tegenstelling met de wet van 1933. waarbij de heffing alleen geschiedde bij den fabrikant, eischt de nieuwe wet een heffing bij elke eigendomsoverdracht van het product. De heffing voor den consument zal als regel niet meer dan 514 pet. bedragen, terwijl de be lasting niet meer wordt verrekend door middel van zegels. Thans moet over een bepaald tijd vak aangifte worden gedaan. Vervolgens lichtte spr. eenige definities toe en somde verschillende tarieven op, waarna uiteengezet werd door wien en wanneer de om zetbelasting betaald moet worden. Na gesproken te hebben over ten aantal im peratieve en facultatieve vrijstellingen werd een korte uiteenzetting gegeven van de strafmaat regelen bij ontduiking. Ten slotte was er gelegenheid tot vragen stellen De houthandelaar H. te Haarlem kreeg gis terenmiddag bezoek van een mijnheer, die hem prachtige en kostelijke platen triplex aanbood voor 125.De handelaar bekeek de platen met kennersblik en kwam al spoedig tot de overtuiging, dat ze uit zijn eigen pakhuis af komstig moesten zijn. Hij waarschuwde dan ook prompt de politie, die haar handen vol had met dit oogenschijnlijk zoo eenvoudige geval De man, dfe offerte maakte, had de platen van een ander gekocht en deze weer van een ander. Zoodoende was het hout in vijf verschillende handen overgegaan; ieder verdiende er wat aan, zoodat de prijs flink -hoog geworden was. Na vele speurtochten gelukte het de politie den knecht R. van den houthandelaar als den dief te ontmaskeren. Procesverbaal werd opgemaakt en het hout werd in beslag genomen. Het einde van deze zaak werd bij het begin gevonden. Zoo gaat het wel meer in de wereld. Voor de in het 4e kwartaal 1940 gehouden examens, afgenomen door het Centraal Bu reau „Instituut Pont", slaagden de navolgende candidaten, allen opgeleid door het Instituut Pont te Haarlem. Voor stenografie (Nederlandsch en moderne talen): de dames J. van Bemmel, M. Bruin, N. Boon, A. van Coesant, F. Heijdenrijk, N. Huetinck, G. Huyer, C. Keur, P. v. d. Pol, J. Taconis en de heeren H. Erens en J. v. d. pol. Voor machineschrijven: de dames J. Addink, E. den Bandt, J. van Bemmel, G. Flruin, A. Van Coesant, A. Halbertsma, A. ten Hagen, R. Heij denrijk, N. Huetinck, I. Jurrema, C. van Kerk hoven, M. Kool, M. Knuyt, J. Keizer, B. Klij- zing, L. Van Ophuyzen, M. Polak, T. Polman, p. v. d. Pol, B. Visser en de heeren J. Dekker, W. de Graaf, D. Hoorens van Heyningen. P. Siebelles, W. Snel, Th. de Ruyter, J. Tempel man en A. Vester. Verder slaagden, voor zoover bekend, voor de praetijk-examens van de Ver. v Leeraren en Mercurius Talen (Nederlandsch, Fransch, Duitsch Engelsch) en Boekhouden: de dames H. Paul, F. Snuyff, H. Eenhoorn, E. Nijhuis. J. Verheul. B Thon. en de heeren: H. v. Ben- tem, B. Groeneveld, H. van Heel, B. Iking, W. Kimman, P. Lennings, J. Nijhuis, J. de la Mar. J. Mulder, A. v Rongen. L. Van Sambeek, J. Mol, W. Oomen, B. Wempe. KANTOREN TE: Alkmaar, Breda, Delft, Eindhoven, 's-Gravenhage, Goes, Haarlem, Hoorn, Hulst, Nijmegen, Oisterwijk, Purmerend, Roermond, Roosendaal, Venray, e.a.p. Speciale afdeeling voor het ver handelen van alle niet ter beurze genoteerde fondsen. Onze lijsten van Vraag en Aanbod worden op aanvrage gratis toegezonden. Dinsdagavond heeft zich op den, Haarlem merweg, onder den rook van Amsterdam, een ernstig ongeluk voorgedaan, dat aan een persoon het leven gekost heeft, terwijl voorts twee personen zware en drie lichte verwondingen opliepen. De toestand van een der zwaargewonden is ais critlek te be schouwen Aan den kant van den weg stond omstreeks half 9 een transportauto. De bestuurder had zich uit zijn wagen begeven om een gedeelte van de lading vast te binden, toen hij een anderen auto met vrij groote snelheid hoorde naderen. Hij gaf nog signalen met zijn lantaarn, doch aeze werden vermoedelijk niet opgemerkt en met een geweldigen klap reed de personenauto op den stilstaanden transportauto. De personen auto werd vrijwel geheel Ineengedrukt. Van de vier inzittenden werd een persoon vrijwel op slag gedood, terwijl ook voor het leven van een tweeden Inzittende gevreesd wordt. Van de beide andere passagiers liep de eene zware, de andere lichte verwondingen op. Tot overmaat van ramp werd nog een derde personenauto bij deze botsing betrokken. De bestuurder hiervan had de verkeersstremming niet snel genoeg opgemerkt en schoof ais het ware onder den reeds gestranden personenauto. Twee der inzittenden werden hierbij licht ge wond. Inmiddels was niet alleen de politie van het bureau Admiraal de Ruyterweg onder leiding van haar hoofdinspecteur, den heer, 8. M. S. Modderman, te hulp gesneld, doch ook genees kundige dienst en brandweer waren reeds spoe dig met het noodige materiaal op de plaats des onheils aanwezig. De brandweer was uitgerukt met een gereedschapswagen en een redding wagen, de G.G. en G.D. kwam met twee gewone ziekenwagens en den grooten ziekenwagen met aanhangwagen. Bü dit ongeluk werd de directeur van de N.V. Gebr. H. F. Kimman, de heer v. D. zwaar gewond; hij liep waarschijnlijk een schedelbasis- fractuur op. De heer v. D. is in het Wilhelmina- gasthufs te Amsterdam van de laatste Sacramen ten voorzien. Nu van Rijkswege een tijdelijke toelage is verleend aan bepaalde groepen van Rijksperso neel en anderzijds het minimum van de Kin dertoelage verhoogd is, vragen vele betrokkenen in gemeentediensten, o.a. in Haarlem en Heem stede zich af, of de gemeenten het voorbeeld van het Rijk zullen volgen. Het Heemsteedsche Politiepersoneel heeft reeds een adres aan den Raad gezonden, waarin ge lijke maatregelen gevraagd worden. Naast een verhooging. van de bestaande salarissen en toe slagen wordt tevens de toestemming verzocht voor een toeslag voor het eerste en twee de kind. Dit adres zal in de raadsvergadering van 30 Januari aan de orde komen. Op grond van de traditie kan men veilig aan nemen dat provincies en gemeenten het Rijk zullen volgen en dat het nog slechts om for maliteiten gaat. Gisterenmiddag te kwart over twee geraakte de 24-jarige kartonnagewerker D. B. in een kartonnage-werkplaats aan 't Krom met zijn rechterhand tusschen een pers. De hand werd gedeeltelijk verbrijzeld. De man, die waarschijn lijk zelf schuld heeft aan-het ongeval, werd per ziekenhuis naar bet Diaconessenhuls gebracht Ook werd in dit ziekenhuis binnengedragen een 37-jarige handelsreiziger uit Den Haag, ife od den Schotersingel bij het oversteken uitgleed en met zijn hoofd op den trottoirband terecht kwam. De gevolgen waren een hersenschudding en een wond boven een der oogen. De 14-jarige A. v. M. uit Santpoort gleed met zijn fiets uit op de Leidschevaart en werd met een gebroken been per ziekenauto naar de Deo vervoerd. Ter verdere opruiming in de smalle verbin- aingsstraten in de a ad en het vrijmaken der goten op de buitenwegen, zijn vanmorgen 248 werklieden aangenomen en voorts 21 paarden, en wagens en 28 handwagens gehuurd. De eerstvolgende Recollecties zullen worden gehouden op a.s. Zondag 26 Januari om 3 uur en om 4 uur in de kapel van de broeders van St. Joh. de Deo in de Maerten van Heems kerkstraat alhier. Gezien de opkomst van de beide laatste keeren is een aansporing zeker op zijn plaats. Wij vertrouwen daarom dat alle leden op een der beide oefeningen tegenwoordig zullen zijn. HET BESTUUR. Door het bestuur van de Katholieke Jonge Middenstandsvereeniging is de heer A. J. Meije- rink, propagandist van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, uitgenoodigd voor de leden der organisatie een voordracht te hou den over het bovengenoemde onderwerp. Wel leven we momenteel in een tijdperk van dooi- weer, maar mogelijk staat ons nog een vierde ijsperiode te wachten. De samenkomst is vastgesteld op Donderdag 23 Januari en vindt plaats in de bovenzaal van „de Sierkan" op de G«roote Markt, aanvang 8 uur. De lichtbeelden worden verzorgd door den heer J. M. Schmidt, voorzitter der Haarlem sche Reddingsbrigade. Geboren: 21 Jan. C. A. Veldt^-Schoorl z. 21 Jan. R. HermanGroothof z. 22 Jan. F. J. Brle- neRiet d. 21 Jan. W. Stapelvan Os van den Abeelen d. 20 Jan. C. de Kleuver-van den Dol- der z. 22 Jan. M. OosterbaanBak d. 21 Jan C. R. Mossinkhoff—Honings z. 22 Jan J. van der oek—Boonstra d. 22 Jan. G Rozenhart— Diks z. 21 JJan. G. Baas—Gelling z. 22 Jan. A J. van der MattenMosseveld d. Overleden: 21 Jan. IJ. Dekker, 66 j„ van Was- senaerstraat. 21 Jan. G. F. Spanheim, 63 j„ Hol van Egmond. 22 Jan. A. 5 j„ z. v. J. Kerkman, Gasthuisvest. Ondertrouwd: 22 Jan. L. Leegwater en T. P M. v. d. Meer; J. v. d. Nieuwenhof en C. J Smits; G. Fennis en J. E. van Koperem; G, Meijer en W. Raams; G. P. Handgraaf en A. M. H- Cassee B. van Frank en H. D. van Thijn; M. J. E. Zwart en J. M. Adriaanse; C Hijns- bergen en S. Visser; P. van Doorn en J. A. Sij- mons; C. H. Piët en M. C. M- Scholte; A. F. H. Lobrij van Troostenburg de Bruijn en J. C. B. A. Seret; S. Klooster en C. M. W. Huls bergen. Gehuwd: 22 Jan. J. A. Beumer en W. M. Smits; W. van Keulen en B. Wassing; J G- Fel en F. Dingenouts; K. T. Trautwein en B. J. Pienlnk; J. Schippers en J. B. Visscher; F. J. L. M. v. Fhitten en M. E. v. Tongeren; P. C. T. Priem en J. Haveman; H. de Kier en A. M. Dirks; O. Houssaert en G. E. van den Bosch; W. Folkertsma en J. v. d. Bijl; P. G. Kooij en F. Zonneveld; F. J. H. T. Wanders en J. B. Möhring. De jaarlijksche krachtmeeting tusschen boven genoemde Haarlemsche biljartclubs zal ditmaal gespeeld worden door 13 spelers van beide vereenigingen. Op Donderdag 23 Januari worden de 3 eerste nartijen gespeeld in het clublokaal van de B. V. Insulinde, Gen. Cronjéstraat hoek Paul Kruger- straat; op Maandag 27 en Donderdag 30 Januari worden de wedstrijden in hetzelfde lokaal voortgezet. Door de besturen van de plaatselijke biljart clubs is een bespreking gevoerd omtrent de or ganisatie van de biljart-toumooien om het kampioenschap van Haarlem le en 2e klasse klein biljart kader. Het is in ieder geval zeker, dat beide titelte binnenkort verspeeld zullen worden. Data en speellokalen zullen we nader bekend maken. De jaarvergadering van HP.C. welke aan vankelijk op 22 dezer was vastgesteld, is door het ongeval aan den tijdelijken voorzitter, den heer A. J. Braam overkomen, voorloopig uitge steld. Over: Het onderwijs aan zieke en zwakke kinderen Dank zij de Leerplichtwet kunnen en moe ten thans alle kinderen onderwijs ontvangen. Toch zijn er nog verscheidene kinderen, die ook wel gaarne zouden willen en ook wel kun nen leeren, verstoken v&n onderwijs omdat zij te ziek of te zwak zijn om de school te kunnen bezoeken. Wel zouden velen hunner thuis on derwezen kunnen worden, maar in deze be hoefte heeft de Leerplichtwet niet voorzien. Om hieraan tegemoet te komen, hebben zich in enkele plaatsen commissies gevormd, die het haar taak achten de ernstige bezwaren van die leemte zooveel mogelijk te ondervangen. Ook hier ter stede bestaat reeds sedert jaren zulk een commissie. Jaarlijks wordt aan meer dan 50 leerlingen onderwijs gegeven, de laat ste jaren steeg dit aantal tot 60 en 70. Het op herstel van zijn gezondheid wachten de kind ontvangt twee maal per week een on derwijzer (es) een uur bij zich aan huis, of wel aan zijn bed. De ervaring heeft geleerd, dat deze twee uren voldoende zijn om het kind op peil te houden. Natuurlijk moeten de kinde ren en ook de ouders meewerken, maar dat doen ze gaarne. De dagen, waarop ze onder wijs ontvangen, zien ze verlangend tegemoet. Ook kinderen uit de omliggende plaatsen worden aangenomen, terwijl met goedkeuring van de directie en den betrokken medicus dit onderwijs ook in de ziekenhuizen wordt gege ven. Dat deze Vereeniging uitstekend werk ver richt, blijkt wel uit het feit, dat in de laatste jaren geregeld aan 60 a 70 zieke en zwakke kinderen huisonderwijs werd gegeven. In een der jaarverslagen van „Brederode- duin" lezen we: Onderwijs werd verstrekt aan 26 kinderen door bemiddeling van de Comm. ter Voorziening in het onderwijs aan zieke en zwakke kinderen te Haarlem e.o. Bij de dik wijls langdurige kuren blijkt dit onderwijs van groot belang en zijn de resultaten uitstekend. Het onderwijs wordt gegeven aan leerlingen zoowel van openbare als van bijzondere scho len en zoo mogelijk door werklooze leerkrach ten. Tot 1938 werden de kosten bestreden door een gemeentelijke subsidie van f 2000, contri buties Van leden en vereenigingen en bijdra gen der ouders. In dat jaar heeft Haarlems Gebouw St. Bavo: Proza, 7.30 uur; bestuur Transportarbeiders, 7.30; Comité Winterhulp, 8 uur. Stadsschouwburg: 8 uur piano-avond Jozef Pembaur mat Liszt-programma. Rembrandt: „Vorstentragedie", 2.30, 680 en 8.45 uur. Cinema-Palace; „Inspecteur Eyk in de val", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „De geheimen van het oerwoud", 2.30, 6.30, 8.45 uur. Frans Hals: ,De laatste wals", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaorne: „Verdwaald in de wildernis", 780 uur. „Het Notarishuis", 2 uur, huizenveiling. Gebouw St. Bavo: Bestuur Spoorwegen, 7.30 uur. Utile Dulci, 7.30 uur. Bestuur Landbouw, 4 uur. Rembrandt: „Vorstentragedie", 280, 680 en 8.45 uur. Cinema-Palace „Inspeoteur Eyk in de val", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „De geheimen van het oerwoud", 2.30, '6.30, 8.45 uur. Frans Hals: „De laatste wals", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaame: „Verdwaald In de wildernis", 780 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, telef. 10378; Fa. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telef. 10043; Marnixapotheek, Marnixstraat 65, telef 23525; C. Scha sman, Binnenweg 206, Heem stede. telef. 28320. gemeenteraad onder den druk der regeering deze subsidie geheel geschrapt. U begrijpt, hoe wij te moede waren, nu de voornaamste bron van inkomsten ons onthouden werd, geheel on verwacht zonder eenig voorafgaand bericht. Wat toen? Moesten wij onzen zieken kleuters, die toch reeds zooveel misten in vergelijking met hun gezonde kornuiten, nu ook het genoegen ont nemen, dat zij althans thuis onderwijs ontvin gen? Neen, het bestuur besloot met dezen nut tigen arbeid voort te gaan. Mede dank zij den krachtdadigen steun van enkele vereenigingen en personen zijn wij de jaren 1938, 1939 en 1940 doorgeworsteld. Maar nu zijn wij ook ten einde raad. Wij hadden meer steun en medewerking verwacht. Hoewel wij elk jaar opnieuw om sub sidie vroegen, ontv'ingen wij steeds nul op het request. Voor het zieke en zwakke maar toch leergierige kind kon zelfs geen klein bedrag worden uitgetrokken. Het vorige jaar werd aan vele gegoede ingezetenen een gift of een jaar lijksche bijdrage verzocht, slechts van zeer weinigen ontvingen wij het gevraagde. In den loop Van dit jaar zond ik aan de oudercom missies der' openbare scholen, en aan de be sturen der Chr. en R.K. scholen een verzoek om een jaarlijksche bijdrage. Slechts van een viertal ontvingen wij een gunstig antwoord; de overige lieten het schrijven onbeantwoord. Er wordt in Haarlem veel gevraagd en ge lukkig ook veel gegeven, daarom kan het ons zoo leed doen, dat wij in dit opzicht zoo wei nig succes hebben. Toch zullen wij rustig met on2en arbeid voortgaan, totdat onze penning meesteres, mevr. N. ReusGoudsmit, 2e Em- mastraat 26, verplicht Is ons het „Hiertoe en niet verder!" toe te roepen. Aan u de plicht te zorgen, dat dit oogen blik nooit aanbreekt! Kinderhuissingel 30 De 2e Secretaris, Giro 402786 J. H. W. HABERMEHL (Gedeeltelijk gecorrigeerd) ERGENS I NITALIë, 22 Jan. (Stefani) Het hofdwartier publiceert legerbericht no. 229, luidende als volgt: Aan het Grieksche front acties van plaatse lijk karakter in den sector van het elfde leger. Talrijke formaties bommenwerpers en duikvlieg- tuigen hebben militaire installaties, wegen, bruggen en afweerbacterijen bestookt. Doelen van militair belang in Saloniki, Volos. Preveèa en op Korfoe zijn bovendien doeltreffend ge bombardeerd. In den nacht van 20 op 21 Januari hebben escadrilles bommenwerpers van het Duitsche luchtcorps aanvallen ondernomen op de vlieg velden en haveninstallaties van de basis op Malta. De aanval van den vijand op de sterkte Tobroek, die sinds tw'intig dagen volledig om singeld was en dagelijks bestookt werd met door artillerie en vliegtuigen, is gistermorgen 21 Januari begonnen. De aanval werd des nachts voorafgegaan door een vlootbombardement dat tot het aan breken van den dag duurde en dat overdag gesteund werd door voortdurende aanvallen van vijandelijke bombardementsvliegtuigen. Drie Australische divisies, versterkt door twee regi menten zware artillerie, twee pantserdivisies en een gemechaniseerde Fransche formatie der zgn. „dissidenten" werden geïdentificeerd als deelnemers aan den aanval. Aan het einde van den dag slaagde de vijand er na een hardnekkigen strijd in door te dringen in de linie van stellingen in den Oostelijken sector van de sterkte Tobroek. In Oost-Afrika heeft de vijand in verschei dene richtingen aanvallen gedaan met geme chaniseerde middelen, die door onze detache menten gestuit werden op de tevoren bepaalde punten, waarbij hun aanzienlijke verliezen werden toegebracht. Onae luchtmacht nam actief deel aan de gevechten door bommen te werpen op de vijandelijke gemechaniseerde colonnes. Op de Aegeïsche Zee hebben onze bommen werpers stoomschepen aangevallen, die voor anker lagen in een basis: een tankschip were getroffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2