Zandvoortsche krulstaarten krijgen een nieuw kamp Laatste Nieuws Inbraak te Zandvoort Activiteit in zone van Tobroek Slachtverbod voor geiten en bokken De stichting Saxo-Frisia Kennedy over de hulp der Ver. Staten H WOENSDAG 22 JANUARI 1941 Vischafslag Scheveningen Staatsraad Kooien 70 jaar Een weldaad voor de gemeente, waarop men jarenlang heeft gewacht Aanvallen bij daglicht op Engeland Nieuwe aanslag in Roemenië HAARLEMSCHE INDUSTRIE FAILLISSEMENTEN BURGERLIJKE STAND DAMMEN T.E.P..Het Noorden SCHAKEN R.K. Schaakvereeniging „Bloemendaal" BEVERWIJK DISTRIBUTIEBESCHEIDEN VELSEN „Kleur en glorie onzer tropen" Werkloosheid iets gedaald Verkeersongeval IJMUIDEN Verkoop van huizen Dertien balen suiker ontvreemd; de daders gepakt Ital. weermachtsbericht Kassala in Oost-Afrika werd ontruimd „Bio-V acantieoord" Collecte bracht bijna f 40.000 op „Terug naar de school van Grimm" De belangen der Neder- landsche letterkunde Adres van Nationaal Front Het Nederlandsch Ballet Vleeschschaarschte in Engeland KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND Gewonden bij autobotsing Ernstig verkeersongeval bij Etten Academische examens oudi Uw volk in stand/ steuni het groote gezin. Winterhulp van allen voor allern STAD Op 3 Februari des voormiddags te 11.45 uur zal op het Stadhuis gelegenheid worden gegeven om ten overstaan van het gemeentebestuur bezwa ren in te brengen tegen het oprichten van een fabriek voor bereiding en verven van bontvellen, in het bestaande fabrieksgebouw aan den Spaarndamscheweg nos. 254 en 256, van de com manditaire vennootschap „Union", bereiderij en ververij van bontvellen te Haarlem, directeur K. Eilenberg. Aan de firma Jan Keijzer, alhier, is vergun ning verleend tot oprichting van een inrichting voor het vervaardigen van meubelen in het per ceel aan de Brouwersvaart no. 48A. Aan J. H. Sudmeier en Zn., alhier, is vergun ning verleend tot oprichting van een metaal draaierij in de perceelen aan de De Witstraat nos. 10 en 12. De Haarlemsche Rechtbank sprak gisteren de volgende faillissementen uit: J. Kruyff, bloembollenexporteur, wonende te Lisse, van Bönninghausenlaan 3. Curator Mr. A. G. H. H. Roeffen te Aalsmeer. C. van der Linde, stoffeerder, wonende te Be verwijk, Koningsstraat no. 32. Curator Mr. H. J. Pot te Haarlem. J. H. Bets, broodbakker, wonende te Zaandam, Czaar Peterstraat no. 73. Curator Mr. O. H. van Wijk te Heemstede. Rechter-commissaris in al deze faillissementen Mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Door het verbindend worden der uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van de N.V. „IJsselmond", gevestigd te IJmuiden, gem. Vel gen. Curator Mr. W. Veniet te Heemstede. De Rechtbank heeft op 21 Januari 1941 in de faillissementen van de nalatenschap van Jhr. H. J. Deutz van Lennep en C. Stolp, wonende te Wormerveer, wegens overlijden van den curator Mr. M. van Toulon van der Koog, in diens plaats benoemd Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. Beboren: 18 Jan. C. BalfoortPenaat, d.; 17 Jan.: W. F. van Koperen—Lory, d.; 17 Jan. J. C. J. Kokde Ridder, d.; 18 Jan.: R. C. Hessels van Riet, z.; 17 Jan.: G. Braaijde Vries, d.; 18 Jan.: M. J. TerhorstVeerman, z.; 19 Jan.: A. M. KosterKoelemeijer, z.; 20 Jan.: M. van den Bergvan der Maden, d.; 18 Jan.: E. de LoozeBrasser, z.; 18 Jan.: W. S. Grootvan Lemel, z.; 19 Jan.: G. MiddelkoopKlootwijk, d.; 19 Jan.: G. K. M. Kuipervan der Reep, 19 Jan.: A. T. van HooijdonkDudalski, z.; 18 Jan.; M. T. P. Moeke—Uijl, d.; 19 Jan.: A. C. van Tunenvan Musscher, z.; 20 Jan.: W. P. van RaaijVerweijmeren, z.; 19 Jan.: N. Roose Kol, d.; 19 Jan.: E. M. Dijksmanvan den Broeck, z.; 20 Jan.: M. K. van RijnTeeuwen, d.; 20 Jan.: J. van KouterenDuin, z.; 18 -Jan.: J. J. de VreugdKruijt, z.; 21 Jan.: W. B. Hof- mansKuijkhoven, z.; 20 Jan.: A. C. Staphorst van Hamelsveld, d.; 18 Jan.: A. P. A. Lubbers de KruUf, d.; 19 Jan.: M. J. Romkesvan Leuven, z. Overleden: 17 Jan.: A. Versteeg, 53 j., Scho- terweg; 17 Jan.: A. M. Toeset, 64 j., Zonne bloemstraat; 18 Jan.: G de Haanvan Rijn berg, 78 j., Koudenhorn; 18 Jan.: O. van der Zee, 63 j., Boekenrodestraat; 17 Jan.: N. Pool— Klaij, 9i j., Kenaupark; 18 Jan.: B. Uijlenburg Glazemaker 46 j., Lambr. van Dalelaan; 18 Jan.:S. G J. Kleijnvan Keeken, 73 j., Marnix- straat; 18 Jan.: S. Kaan, 75 j„ Maerten van Heemskerkstraat; 18 Jan.: J. de Weers, 72 j., Ke naupark; 19 Jan.: J. B. m„ z. v J. B. van der Vossen, Alb. Thijmstraat; 18 Jan.': A. de Zwaan, 78 j., Timorstr.; 20 Jan.: W. Plantjé, 81 j„ Spij kermanslaan; 19 Jan.: P. G Schabbing, 18 j., Kamperlaan; 19 Jan.: L. H. W. 4 m., z. van L. A. de Bruijn, Florapark; 20 Jan.: J. Korte Felder, 61 j., Korte Verspronckweg; 20 Jan.: W. H. van Maas, 85 j., Kamperlaan; 19 Jan.: C. Bongervan Rosenbeek, 85 j., Westerhoutpark; 20 Jan.: E. B. Erdtsieck, 74 j., Nwe Groenmarkt. Maandagavond werd de wedstrijd T.E.P.„Het Noorden" in het clubgebouw van T.EP. aan het Frans Halsplein gespeeld. Na een zeer spannen- den strijd wisten de T.E.P.-ers wederom een overwinning te behalen, zij het ditmaal met een gering verschil. Hieronder volgt de uitslag van den wedstrijd. TIP.„Het Noorden" 1. H. RumpC. Harmsen 11 2. P. HollenbergH. Boekei 02 3. B. v. d. KroftL. Poots 20 4. J. SpijkersH. Dienske 02 5. Joh. v. d. KroftW. Leuffen 02 6 D. RumpA. Blom 20 7. N. A. van LoenenG. v. d. Meulen 20 8. C. KoekA. Bron 02 9. Jac. v. d. KraftG. Lobbes20 10. J. OvertoomA. J. Molhoek 20 11—9 Daar de heeren van Loenen en van der Kroft na het beëindigen van de competitie gelijk wa ren, werd besloten de twee wedstrijden tegen „Het Noorden" mee te tellen. De heer van Loe nen behaalde hiermede aen fraai resultaat, dat wel verdiend is. De stand aan den kop is: N. A. v. Laenen B. v. d. Kraft H. Rump P. Hollenberg 5 4 3 2 12 11 7 7 Zondag werd in het clubgebouw van de R. K. Schaakvereeniging St. Bavo te Heemstede de wedstrijd St. Bavo-Bloemendaal gespeeld. Het is D« arm tun mt fiaaer Is geen too- ventaf: vóór het veranderen van richting moet hl] zich ervan over» tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden I een groote overwinning geworden voor de R. K. Schaakvereeniging Bloemendaal. De uitslagen waren als volgt: P. A. C. v. d. BronkA. Boot Ir. W. Wolf v. d. Baumenv. d. Weiden 1 0 M. v. d. BergBoting 1 0 G. v. d. BergD. Pronk 1 0 P. v. BuurenD. Rump 1 0 C. v. d. BronkOlijerhoek 1 0 B. SpoorH. Rump 1 0 G. KruupN.N. 1 —0 J. B. v. BuurenH. J. Brandt 1 0 J. A. v. Emmerik—J. Diependaal 1 —0 Totaal uitslag 9%lA Maandag 10 Febr. a.s. zal in hotel Vreeburg de wedstrijd Bloemendaal't Witte Paard wor den gespeeld. De wedstrijd begint om half acht. Van 23 Jan. tot met 1 Febr. zal de uitreiking plaats hebben van textielkaarten, boter- en vetkaarten. De uitreiking zal geschieden per gezin op ver toon van alle distributiestamkaarten en voor de vetkaarten en/of toeslagkaarten textiel, te gen inlevering van ingevulde aanvraagformu lieren. Tevens moet worden overgelegd het laatste aanslagbiljet in de inkomstenbelasting of andere bescheiden, waaruit het gezinsinkomen blijkt. Voor Beverwijk zal de uitreiking geschieden als volgt: Letter A tot en met F (met uitzondering van B) op Donderdag 23 Jan.; Letter B op Vrijdag 24 Jan.; Letter G en H op Zaterdag 25 Jan.; Letter I tot en met K op Maandag 27 Jan.; Letter L tot en met O op Dinsdag 28 Jan.; Letter P tot en met U (met uitzondering van S) op Woensdag 29 Jan.; Letter S op Donderdag 30 Jan.; Letter V tot en met Z op Vrijdag 31 Jan. De uitreiking geschiedt in het lokaal Raad huisstraat 5 (voormalige Huishoudschool), tel kens van 9.301 uur en van 25.30 uur. Voor Wijk aan Zee heeft de uitreiking plaats op Zaterdag 1 Febr. in de politiepost, St. Odulf- straat, van 9.301 uur en van 24 uur. Men zie verder de advertentie in dit nummer. De zeldzaam mooie natuurfilm ..Kleur en Glorie onzer Tropen" zal Zaterdagavond 1 Fe bruari a.s. vertoond worden voor de leden van de vereeniging Papyrus" en introducé's. Voorzoover er nog plaatsen beschikbaar zijn, zullen deze tegen entree toegankelijk zijn voor hen die niet aan de Papierfabriek werkzaam zijn. Deze unieke film is een documentaire kleuren film der N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" en dank zij deze kleurenfilm kan men onvergetelijke indrukken opdoen van de Indische bevolking, de fauna en flora. Het aantal ingeschreven werkzoekenden daal de in de afgeloopen week van 2343 tot 2226, waarvan 2172 personen geheel werkloos waren. De totale werkloosheid in de overeenkomstige week van het vorig jaar bedroeg 2124. Tengevolge van de gladheid van den weg viel een 29-jarige wielrijdster op het plein voor de Pont met haar rijwiel tegen een met paard be spannen wagen. De dame kreeg het wiel van den wagen over een harer beenen, waardoor dit lichaamsdeel werd verwond. Zij werd in een nabijgelegen woning binnengebracht. Een groot aantal woningen, ter waarde van ruim 100.000 zal dezer dagen van eigenaar veranderen. De Coöp. Bouwvereeniging „Eigen SCHEVENINGEN, 21 Jan. Aan de markt waren hedenochtend 36 motorloggers met f 5654; 18 kotters met f 8701 en 61 motorschokkers met f 8000 besomming. In totaal besomden 115 kust- visschers f 22.355. De besommingen van de motorloggers waren: SCH 57 A. Roeleveld f 378, KW 43 J. F. van Duin f 40; KW 95 P. van Duivebode f 69; SCH 196 M. de Heyer f 110; KW 163 L. v. d. Plas f 206; SCH 342 W. de Graaf f 122; SCH 135 J. Kléin f 204; KW 104 C. Messemaker f 129; SCH 284 P. den Heyer f 170; KW 154 W. van Beelen f 85; SCH 89 A. Rog f 215; IJM 201 B. v d Plas f 32; SCH 102 J. Westerduin f 148; KW 97 D. Kuit f 125; IJM 283 J. Dijkhuizen f 178; SCH 23 A. Taal f 343; KW 49 J. Dubbe- laar f 84; IJM 204 J. Plug f 64; KW 59 J. v. d. Plas f 63; SCH 25 C. de Graaf f 552; KW 108 K Kuit f 46; SCH 16 W. Rog f 129; KW 151 T v d Plas f 65; SCH 14 W. Rog f 108; KW 166 H. v. d. Plas f 132; KW 144 P. Varkevisser f 448; KW 60 C. Maasnoot f 47; KW 178 Gebr. van Duin f 110: SCH 302 A. Taal f 391; SCH 245 G. den Heyer f 81; KW 103 A. van Beelen f 119; KW 89 H. Schaap f 57; KW 91 A. Voois f 85; KW 40 C. v. d. Klas f 73; KW 52 J. de Hsi&s 74 Van de kotters waren de besommingen: KW 116 D. Haasnoot f 49; HD 75 L. Koom f 36; SCH 37 C. de Jong f 97; TX 14 A. Ellen f 1508: SCH 12 G. den Heyer f 730; TX 33 J. Drijver f 1074; TX 39 B. v. d. Vis f 1091; TX 29 W. Drijver f 552, IJM 210 C. Gouda f 86; KW 72 W. v. d. Plas f 57; IJM 213 C. Wezelman f 49; KW 94 W. Voois f 87; TX 125 W. v. d. Vis f 1043; HD 125 T. Slot f 411; SCH 70 T. v. d. ZWan f 64; IJM 27 G. v. d. Heyde f 336 TX 37 A. v. d. Vis f 1407, en 61 motorschokkers met tezamen f 8000 besomming. Verschillende kustvisschers hadden veel sar dien gevangen en maakten mooie besommingen. Aan de markt waren hedenochtend 600 kisten van deze vischsoort. Niettegenstaande den veel meer aanvoer hield de prijs van sardien zich goed. De noteering hiervan was f 18—28 per kist van 4o kg. Een vijftal kotters maakte mooie tochtbe- sommingen van f 1043 tot f 1508, terwijl de motorschokker SCH 18, schipper S. Bakker ruim f 1500 aan sardien besomde. Schar noteerde f 10—23 per kist van 40 kg. Haard" was eigenaresse van eenige Wokken huizen gelegen aan de Napierstraat, Napier dwarsstraat, Edisonstraat en Bloemstraat. Deze massale verkoop zal dezer dagen zijn beslag krijgen. Zondag j.l. werd ontdekt, dat in Je Zeestraat to Zandvoort was ingebroken. De daders had den zich via een achterdeur en door verbreking van eenige binnendeuren toegang verschaft tot 't inwendige van den grooten IJssalon „Gamba", welke in het seizoen wordt geëxploiteerd en bij de badgasten en inwoners een bijzondere popu lariteit geniet. Bij het door de politie ingestelde onderzoek bleek, dat 13 balen suiker, die in een der op slagruimten waren opgeslagen, door de dieven waren buit gemaakt. Op denzelfden dag deed een inwoner aangif te, dat hij had bemerkt, dat onbevoegden zich toegang hadden verschaft tot zijn loods in de Baan. Er werd niets vermist. Een rechercheur die ter plaatse een kijkje nam, deed een verrassende ontdekking. Hij trof op een boven de eigenlijke bergruimte aanwezige vliering, verborgen onder een dekzeil, elf der in de Zeestraat ontvreemde balen suiker aan. De eigenaar van de loods was geheel onkundig van de aanwezigheid van dezen waardevollen voor raad. Daar het aannemelijk was, dat de dieven, wel licht met een adspirant-kooper, bij hun suiker zouden terugkeeren, werd de loods onder scherpe politiebewaking gesteld. Nadat gedurende Zondagavond- en nacht en ook des Maandags, niemand aandacht aan de loods had besteed, bemerkten Maandagavond de beide verdekt opgestelde politiemannen, dat twee personen zich met geweld toegang ver schaften. Toen deze binnen waren, kwamen de politiemannen te voorschijn. Een waarschuwingsschot was noodig, om de indringers aan het bevel „handen omhoog" te doen gehoorzamen. Zij werden geboeid naar het politiebureau overgebracht en bleken te zijn de inwoners M. en D., beiden 17 jaar oud. Zij bekenden met een medeplichtigen B., die daar op eveneens onmiddellijk is gearresteerd, op een avond in de afgeloopen week. in de Zeestraat te hebben ingebroken en de suiker, benevens enkele andere goederen, vervolgens te hebben .opgeslagen" in de loods aan de Baan. Twee balen die nog aan de partij ontbraken, waren reeds bijna aan een liefhebber verkocht. Zij kon den in een leegstaande woning worden achter haald, zoodat thans de politie in haar bureau beschikt over de geheele kostbare partij. Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) „Je hoeft mij het spel heusch niet uit te leggen want ik weet, dat hij, die den man onder de gordijnroede treft, gewonnen heeft"1, t De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat het zonder slachtvergunning van de Ned. Veehouderij Centrale met in gang van Dinsdag 1.1. is verboden geiten en bokken te slachten of te doen slachten. Oud-minister Staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien, oud-voorzitter der Tweede Kamer, heeft op zijn zeventigsten verjaardag van vele zijden belangstelling mogen ondervinden. Tal van bloemstukken werden te zijnen huize aan de Javastraat te Den Haag bezorgd, o.a. van het Ned. Roode Kruis, waarvan hij dagelijksch- bestuurslid is, de St. Vincentius-vereeniging, de Ned. Spoorwegen, curatoren der Technische Hoogeschool, enz. In al deze lichamen bekleedt mr. Kooien een commissaris- of een bestuurs functie. Ook was er een bloemstuk van den Raad van State. Dinsdagmiddag kwamen velen hem gelukwenschen. ERGENS IN ITALIË, 21 Jan. (Stefani). Het 228ste Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Aan het Grieksche front normale activiteit van patrouilles en artillerie. Onze luchtmachtforma ties hebben de vlootbases van Griekenland aan een krachtig bombardement onderworpen. Ha veninstallaties en gemeerde booten werden doel treffend geraakt. Bovendien werden enkele plaatsen gebombardeerd, terwijl troepenconcen traties en uitrustingsstukken werden getroffen door bommen van klein kaliber. In den strijd te gen vijandelijke jagers schoten onze bommenwer pers vier vijandelijke toestellen neer. Een van onze machines is niet teruggekeerd. Men zag, dat de bemanning er met de parachute uitsprong. De vijand heeft een aanval op Valona onderno men zonder schade aan te richten. Onze jagers kwamen terstond tusschenbeide, achtervolgden den vijand en schoten een toestel van het type Blenheim brandend neer. In Cyrenaica toenemende artilleriebedrij vigheid in de zone van Tobroek en vijande lijke activiteit in de lucht tegen de verster king Tobroek, waarbij eenige materieele schade aangebracht is, maar niemand letsel heeft gekregen. Onze vliegtuigen hebben vele malen vijandelijke installaties en bases ge bombardeerd. In Oost-Afrika aan het Soedanfront acties van onze afdeelingen tegen vijandelijke ge motoriseerde strijdmiddelen, waaraan onze jagers, die terstond ter plaatse waren, mede werkten. De vijand leed aanzienlijke verlie zen. Strategische noodzaak heeft aan het commando de ontruiming van Kassala op gelegd. Onze formaties luchtstrijdkrachten hebben spoortreinen in de omgeving van Tehilla (Soe dan) gebombardeerd en vijandelijke gemotori seerde strijdkrachten op vele plaatsen van den Soedan. De vijand heeft een aanval gedaan op Neghelli en Oboch (Galla Sidama). Alleen in eerstgenoemde plaats werd geringe schade aan gericht. Op het eiland Kreta is een vliegveld met bom men en mitrailleurvuur bestookt, waarbij bran den en zichtbare schade veroorzaakt werden. In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval op Catania gedaan, waar bij eenige schade is aangericht, maar niemand letsel opgeloopen heeft. Het bestuur der Stichting „Bio-Vacantieoord" heeft thans de telling der Kerstcollecte 1940, die zooals bekend is voor Stichting „Bio-Vacantie oord" en Winterhulp Nederland heeft plaats gevonden, beëindigd. De raad van Zandvoort behandelde Maan dagmiddag twee met het belang van de bad plaats zeer nauw samenhangende kwesties, nml. de verplaatsing van het varkenskamp en de voorgeschreven verslechtering van het onderwijs. Wat betreft het afbreken van het zgn. „En- tos"-terrein en de plannen om verder van het dorp vandaan in de plaats er voor een steenen complex op te bouwen, hier spraken de vroede vaderen zeer weinig over. Algemeen bleek men er thans nu bovendien door beide partijen volledige overeenstemming was bereikt voor, het varkenskamp, dat zijn geuren en anderen hinder dikwijls te royaal aan de badplaats mede deelde, te verplaatsen en modem in te richten. Dit laatste gaf den heer Elffers (Gemeente belang)" aanleiding te vragen of de :n verband met de hooge bouwkosten te betalen huur zoo danig zal zijn, dat de varkenshouders haar kun nen betalen en anderzijds de gemeente er niet aan te kort komt. Uit de toelichting op het plan van Wethouder Siegers (R.K.) vernamen we, dat de huur per hok pl.m. 3,50 per maand zou bedragen, wat als voldoende dekking beschouwd kan worden voor rente en slijtage. Per slot van zaken, aldus de wethouder, be oogde men Zandvoort van een onhoudbaren toestand te bevrijden zonder daarbij een aantal inwoners van een gedeeltelijke broodwinning te berooven. De tijdsomstandigheden, zoo viel te be luisteren, spraken overigens ook een woordje mee. Had de wethouder het niet over het behoud van kostbaar voedsel in eigen om geving en de noodzakelijkheid om alles te doen wat in het vermogen lag om uitbrei ding van het aantal varkens in de hand te werken? Dit voorstel van het college werd dan ook met algemeene stemmen goedgekeurd. Anders verging het 't voorstel noodwendig door B. en W. gedaan? om toe te stemmen in een verslechtering van het onderwijs alhier. Jarenlang kon men te Zandvoort door de mede werking van kweekelingen en volontairs het onderwijs op hoog peil houden, nu deelde het college mede geen nieuwe argumenten te kun nen vinden om het van hoogerhand bevolen ont slag van een tweetal kweekelingen, waardoor zeer groote klassen moeten worden gevormd, te voorkomen. De raad toonde grootendeels het hier niet mee eens te zijn, want al had een ieder als o.a. de heer Suerink tot uitdrukking bracht, groote waardeering voor alles wat het college van B. en W. in de afgeloopen jaren voor het onder wijs had weten te behouden, een dergelijk fu nest voornemen tot berusting mocht z.i. niet ondersteund worden. Ook de heer Bolwidt (Gem.-belang) eischte onvoorwaardelijke ver werping van het gevraagde. Hij betoogde hoe zeer een verslechtering van het onderwijs als een strop voor Zantvoort te beschouwen viel. Alle wethouders hebben voor het onderwijs ge ijverd, zoo zeide hij, en, nu dreigde datzelfde in de vakbladen dikwijls als voorbeeld gestelde on derwijs te Zandvoort in één klap teruggeslagen te worden op een veel lager peil. Nooit zou hij hieraan zijn medewerking verleenen. Nadat ook de heeren Molenaar (eigen lijst) er Elffers nog hadden betoogt hoe funest aan neming van dit voorstel voor het onderwijs al hier zou zijn, kreeg Wethouder Van der Moolen (S.D.A.P.) het woord over deze zaak. Spr. was het met den raad eens, dat de gevraagde maat regelen tegen het belang van Zandvoort zijn, al wilde hij naar voren brengen, dat in ver schillende andere gemeenten deze verslechte ringen reeds lang doorgevoerd zijn. Daar hij de kans aanwezig achtte, dat de raad zich in dezen zal verzetten, wees hij op het nuttelooze hier van. In stemming gebracht verklaarde de raad zich met 74 stemmen (twee raadsleden waren afwezig) niet accoord met het verplichte ont slag van de kweekelingen. Wel was men er voor de vergoedingen aan hen die een inrichting voor hooger onderwijs elders bezoeken belangrijk te herzien. De telling heeft uitgewezen, dat deze collecte ruim f 39.000 heeft opgebracht. Het bestuur brengt dank aan het bioscoop bezoekend publiek, dat in zoo grooten getale de Kerst- en Nieuwjaarsweek zijn gaven in de Bio-bussen gedeponeerd heeft. In een vergadering in ca'fé-restauralit „De Faun" te Groningen heeft prof. dr. J. M. N. Kapteyn dezer dagen voor een aantal genoodig- oen een rede gehouden ter inleiding van de stichting Saxo-Frisia, Als Germanist en beoefenaar der Duitsche en Friesche philologie zag spr. zich genoodzaakt zijn meening kenbaar te maken omtrent dat, wat in onzen zorgelijken tijd op philologisch gebied te doen is. Hij wilde dit doen in verband met de overwegingen, die hem er ruim twee jaar geleden toe gebracht hadden het tijdschrift Saxo-Frisia op te richten. Het besluit daartoe was gedurende vele jaren langzaam gerijpt. Als Germanist had spr. onveranderd vastgehouden aan de tradities der historische school van de gebroeders GrimmAan dezen, voornamelijk aan Jacob Grimm, danken wij ook, aldus spr., het begrip „Germaansch" en de methodische ger manistiek. Dat wij de Germaansche volken, zoo betoogde prof. Kapteyn, als een groote eenheid beschouwen, is gemeengoed geworden sedert hur. pionierswerk. De door hen gestichte historische school maakte een einde aan de nationalisti sche geschiedschrijving, der humanisten, zooals bij ons b.v. Schotanus, Ubbo Emmius, Picardt en den Oast-Fries Hermann Conring. Over den gemeenschappelijken oorsprong der Germanen wilde spreker het thans niet hebben, alleen, zoo zeide hij, wilde hij er op wijzen, dat de Noordwesthoek van ons vaste land, dat zijn de landen om de Noordzee, voor dit vraagstuk van bijzonder belang zijn. Wel wil hij wijzen op het besef, dat wij deel uitmaken van een groot- Germaansch volkencomplex, een besef, dat, hoe wel het tegenwoordig bijzonder veel naar voren wordt gebracht, al dateert van de gebroeders Grimm. Spreker ging dan na, waarin het specifiek Germaansche wezen bestaat, en merkte tevens op, dat, naar de getuigenissen van de schrijvers der klassieke oudheid bij de afzonderlijke stam men het besef van een innerlijke saamhoorig- 'heid herhaaldelijk aan den dag getreden is. Als het meest bekende voorbeeld daarvoor noemde spreker Herman de Cherusker. Hij haalde vervolgens aan wat Mueller-Freienfels over de wezenlijke karaktertrekken der Duit- schers heeft gezegd, karaktertrekken, die in on gelijke gewichtsverdeeldheid weliswaar, voor alle Germaansche volken gelden. Het is een fout, vervolgde spreker, wanneer men aan hen de criteria aanlegt, die voor an dere volkeren b.v. de Romaansche wezenlijk zijn en als zoodanig voor hen mogen gelden, doch die niet als maatstaf gebruikt mogen worden voor Germanen, en wij mogen niet vergeten dat wij ook Germanen zijn. Door en door Ger maansch bleven de gebroeders Grimm in hun heelen geweldigen arbeid. Hun grondslag, de al les beheerschende gedachte was daarbij hun op vatting van de volksziel. Er ligt daarin, vervolg de spr., zonder twijfel een mystiek element, maar het is onjuist hen te veroordeelen als vage romantici, want zij hebben deze romantiek be slist afgewezen. Spreker ging vervolgens na hoe hun werken invloed hebben uitgeoefend ook op de bekende schrijvers en uitgaven op het gebied van ge schiedenis, taal- en volkskunde in de Friesche en Saksische gewesten: de Halbertsma's, Wa ling Dijkstra, Feith, de volksalmanakken enz., om dan vervolgens aan te toonen, hoe deze his torische school verdrongen is door een noodlot tige vergissing, n.l. de vermenging van geschie denis en natuurwetenschappen. Deze vergissing heeft de historie ontworteld, en ons, aldus spr., van ons eigen wezen vervreemd. Terug naar de school van Grimm, zoo betoogde spreker, was de gedachte, die voorgezeten heeft bij de oprichting van Saxo-Frisia. De stichting van denzelfden naam, die op sprekers initiatief thans in het leven geroepen wordt, is te be schouwen als een verruiming van diezelfde gedachte. Zij wenscht de Friesche en Saksische bevolking met medewerking van die bevolking zelf tot bezinning te brengen van de cultureele waarden, die in haar leven en die, gelijk overal, ofschoon gelukkig niet in die mate als elders wel voorkomt, ook hier worden bedreigd. Friezen en Saksers zullen daarbij niet op ge welddadige wijze als een eenheid worden behan deld, doch ook in zijn historisch verband aan beide zijden van onze grenzen worden be schouwd. Ten einde het contact met ons ge heele vaderland niet te verliezen, heeft spreker samenwerking met de in Den Haag gevestigde Volksche Werkgemeenschap gezocht en gevon den. Ten slotte zette spreker nog de werkwijze der stichting in bijzonderheden uiteen. De Cultureele Kamer van Nationaal Front heeft een verzoekschrift gericht tot den secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het de partement van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. T. Goedewagen, betreffende de noodzake lijkheid, de Nederlandsche letterkunde zoo spoedig mogelijk die ruime en eervolle plaats in de zorgen van het departement te geven, welke haar uit hoofde van het nationale belang en de nationale waardigheid toekomt. Speciaal in het huidige tijdsgewricht, aldus het verzoekschrift, is het bezit van een eigen cultuur een factor van bijzondere waarde, welke de aanspraken van een volk op een eigen be staan zeer krachtig kan ondersteunen. Van deze eigen cultuur is een eigen taal wel het aller voornaamste bestanddeel, terwijl van deze taal de letterkunde weer de hoogste draagster is. Derhalve wordt in ht verzoekschrift in over weging gegeven de Nederlandsche letterkunde krachtdadig te steunen, en wel in de allereerste plaats door het instellen van een grooten staats prijs, welke op regelmatige tijden zal worden toegekend als hulde voor een meesterschap, dat uit het geheele levenswerk blijkt, benevens van een aantal kleinere prijzen, welke aan jongere dichters en schrijvers zullen worden gegeven bij wijze van aanmoediging en steun. Verder be toogt het verzoekschrift dat namens de leden dezer Cultureele Kamer werd onderteekend door haar voorzitter, professor dr. A. A. van Schel ven dat in de programma's van den Neder- tandschen Omroep belangrijk meer aandacht dient te worden geschonken aan hetgeen de Nederlandsche letterkunde presteert. Na het ondubbelzinnig succes der twee extra voorstellingen op 14 Januari j.l. in Den Haag (des avonds waren in den Stadsschouwburg, die totaal was uitverkocht, o.a. de loco-burgemees- ter prof. ir. C. L. van der Bilt, en verschillende functionarissen van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten aanwezig) zal het Ne derlandsch Ballet voor de tweede maal in den Amsterdamschen Stadsschouwburg optreden, en wel op 2 Februari a.s. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) WASHINGTON, 21 Jan. (D.N.B.). Voor de buitenlandsch-politieke commissie van het Huis van Afgevaardigden der Ver. Staten heeft de voormalige ambassadeur te Londen, Kennedy, verklaard, dat de Britsche leiders van meening verschillen over de raaadzaamheid van actieve deelname der Vereenigde Staten aan den oor log. Eenige leden der Britsche regeering zijn van oordeel, dat in geval de Vereenigde Staten aan den oorlog deelnemen, Engeland het zal halen. Anderen gelooven, dat deelname der Ver. Staten aan den oorlog een groot nadeel voor Engeland zou zijn, door het verminderen van den stroom van oorlogsmateriaal uit de Ver. Staten. Het is de meening van vele Engelsche staatslieden, dat de hulp der Ver. Staten nog niet dat is, wat normaal gesproken verwacht zou kunnen worden. Als de Engelsche scheeps- verliezen in dezelfde mate zouden voortduren als in de afgeloopen maanden, wordt de situatie van Engeland ernstig en urgent. Op de vraag van den republikeinschen afge vaardigde Fish, of Kennedy de Engelsche oor logsdoelstellingen kende, antwoordde deze ont kennend. Dezelfde afgevaardigde wenschte voorts te weten, of er iets waar was van de geruchten, dat Engeland socialistisch wordt. Kennedy verklaarde, dat de Labour Partij en de socialistische partijen aan beteekenis toe nemen. Hij voegde er aan toe, dat niemand het recht heeft aan te nemen, dat de omstandig heden ooit zouden terugkeeren tot dat, wat zij eens waren. Met betrekking tot de pacht- en leenwet zeide de ambassadeur niet te kunnen gelooven dat iemand, wie dan ook, in de Ver. Staten de Amerikaansche vloot zou weggeven. Hij verklaar de tegenover den afgevaardigde Fish, dat hij niet tegen het verbod was convooien zonder toestemming van het Congres naar Groot- Brittannië te zenden. STOCKHOLM, 21 Jan. (DM) Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft de Duit sche luchtmacht vandaag bij daglicht een reeks aanvallen op Engeland ondernomen. Deze aan vallen strekten zich in hoofdzaak uit tot de kustgebieden in East Anglia. Ook, aan den Oos telijken loop van de Theems zijn bommen ge vallen Te Londen is overdag driemaal lucht alarm gegeven. BOEKAREST, 21 Jan. (D.N.B.) Op den directeur-generaal der Roemeensche Spoor wegen, kolonel Oresjeanoe, is vandaag een aanslag gepleegd. De daders drongen zijn bureau binnen en losten verscheidene scho ten, waardoor de kolonel gewond werd. Om trent de motieven van deze daad is nog niets bekend. BERLIJN, 21 Jan. (D.N.B.). De Britsche mi nister voor de Voedselvoorziening, Lord Wool- ton, heeft aan de bevolking over de radio laten bekend maken, dat de verzorging' van vleesch als gevolg van de ongunstige weersomstandig heden buitengewoon moeilijk geworden is. Daar om zal ter vervanging „comed beef" verstrekt worden. Men dient er echter wel rekening mede te houden, zoo werd aan de mededeeling toege voegd, dat ook de voorraden corned beef ni°t bijzonder groot zijn. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland werden de algemeene voorzitter, alsmede de voorzitters van de afdeelingen groot- en kleinbedrijf, t.w. de heeren D. ten Cate Brouwer, N. Parlevliet Jr. en H. M. Si- monis herkozen. Voorts werd besloten aan de op te richten stichting tot exploitatie van een persgasstation te Leiden een bedrag e leenen groot f 2500, terwijl aan het bureau der Kamer décharge werd verleend voor het aan de Vereeniging tot IJsbestrijding te Leiden gegeven kasgeld van f 506. Op den Rijksweg Roosendaal Etten heeft zich Dinsdagavond een ongeluk voorgedaan, waarbij drie Bredasche arbeiders ernstig werden ge wond, terwijl een aantal andere kleinere ver wondingen opliep. Omstreeks 7 uur reed een autobus, waarin 25 arbeiders uit Breda. Ginneken en Princenhage gezeten waren, ter hoogte van het kruispunt Hoeven—St. Willebrord, achter op een in de zelfde richting rijdenden met paard bespannen wagen van den bierhandel Buys uit Etten. De botsing was zoo hevig, dat alle inzittenden van den autobus gewond werden, van wie drie ernstig. De ernstig gewonden werden, na ter plaatse te zijn verbonden, per ziekenauto naar het St. Ignatius ziekenhuis te Breda overgebracht. De overige inzittenden van den autobus konden hun weg met een anderen bus vervolgen, nadat ter plaatse de noodige verban den waren gelegd. De bestuurder van den bierwagen werd eveneens gewond, doch hij kon per auto naar zijn woning te Ette.n worden vervoerd. Voor de ernstig gewonden bestaat gelukkig geen levensgevaar. De oorzaak, waar naar het onderzoek nog gaande is. is vermoe delijk gelegen in de duisternis. UTRECHT Geslaagd voor het candidaats- examen rechten J. W. de Dode.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4