Een grondlegger van Twente's textielindustrie 1 Pi|^ HM Thomas Ainsworth stierf honderd jaar geleden mm:, m Kerkdijk leven Oud-pastoor W. Gloerich f WOENSDAG 22 JANUARI 1941 „Geef mij één weefgetouw met snelspoel en het maken van calicots op groote schaal kan beginnen" Sinds eeuwen werd in Twente geweven Thomas Ainsworth, naar een pastel- teekening in de Twentsche Oudheidkamer (foto Brusse). ir i „Een man, wiens fantasie verre mogelijkheden nabij zag" WIJ TIIGJE OP Oproep tot bekeeringsactie voor Friesland VARKENSVLEESCH IN SCHUILKELDER DOODELIJKE AANRIJDING BOERDERIJBRAND LIJK GEVONDEN WEER EEN INSPECTEUR VAN HET ZUIVELWEZEN Bakkersknecht verdwenen R. K. Ned. Bond van Wasch- industrieelen Limb. Land- en Tuin- bouwbond Ir. dr. W. Droesen tot voorzitter gekozen Verkiezing voorzitter wMmM DE BENDE DER PEREN PLUKKERS OP 'T MATJE Van een schuit vol banden BOLLENVELDEN IN VRIEZENVEEN J WIJ LUISTEREN NAAR, Donderdag 23 Januari Een brave dief HET VLAGINCIDENT VAN SAN FRANCISCO 13 Februari a.s. is het 100 jaren geleden, dat op 4ö-jarigen leeftijd, na een welbe steed leven, op den huize „De Eversberg" te Nijverdal, Thomas Ainsworth overleed. Eenige dagen later kreeg hij op het kerkhof van Goor zijn laatste rustplaats. Aan Thomas Ainsworth dankt Twtente de populariseering van de snelspoel, waardoor een driemaal grootere productie werd be reikt dan bij de oude wijze van weven. De naam van Thomas Ainsworth zal naast dien van de gebroeders Van Lochem, de grondleggers der Twentsche katoen industrie, in de geschiedenis der textiel industrie steeds met eere genoemd blijven. Thomas Ainsworth was de zoon van een der grootste katoenfabrikanten uit Lancashire in Engeland. Hij was 22 December 1795 te Bolton geboren en ging, omdat zijn vader in finan- cieele moeilijkheden was geraakt, in 1815 naai Frankrijk om een geschikten werkkring te zoe ken. Na eenige jaren keerde hij naar zijn vaderland terug, waarna hij zich, door den beroemden John Cockerill daartoe aangezocht, in 1827 in België vestigde en wel eerst te Gent. later te Brussel. Bij het uitbreken van het op roer in 1830 week hij uit naar Rotterdam, waar hij in kennis kwam met de heeren Van Gelder en Schouten, papierfabrikanten te Wormerveer. die hij gedurende eenige jaren met zijn veel zijdige kennis van industrie- en handelszaken ter zijde stond. In den zomer van 1832 ondernam AinsWorth om de Duitsche industrie te leeren kennen een studiereis naar de Rijnprovincie. Zijn route leidde over Twente, waar hij kennis maakte met Willem de Clerq. eersten secretaris, later een der directeuren van de Nederlandsche Han- del-MaatschappijHet was juist in dien tijd, dat, tengevolge van de afscheiding van België de belangstelling voor de textielindustrie in ons land toenam. Toen Noord- en Zuid-Nederland neg één waren, was Gent het knooppunt voo: den handel, vanwaar de NHM., opgericht in 1824, de katoenen goederen, die zij van hier betrok, in steeds grootere hoeveelheden naar Java exporteerde. Na de afscheiding van België was zij genoodzaakt een nieuw centrum te zoe ken en Thomas Ainsworth wist De Clerq, dia voor dit doel in Twente vertoefde te overtui gen, dat de Twentsche textielindustrie, mits naar zijn inzichten gereorganiseerd, alle voorwaarden voor een behoorlijke exportnijverheid in zich borg. „Geef mij één weefgetouw met snelspoel,' zei Aiuawjftb, ,on het ir.a'rep van calicots (witte katoenen goederen) op groote schaal kar beginnen." De uitkomst heeft bewezen dat de geniale man goed had gezien. Twente leverde reeds in 1835 het overgroote deel der 200.003 stukken katoen, die ons land toen uitvoerde, en de snelspoel had zich ingeburgerd. De eenvoudige Twentsche bevolking verstond het weven sinds onheuglijke tijden, alleen de nieuwe hulpmiddelen ontbraken nog. In 1333 stichtte de N. H. M. een weefschool te Goor, onder leiding van Ainsworth. Jong en oud leer de daar weven met de Er.gelsche snelspoel. Dat ging heel wat vlugger: de oude weefstoelen maakten 40 slagen per minuut, maar nu wer den er 140 in denzelfden tijd gemaakt. De spoel behoefde nu niet meer door de eene hand van links en door de andere van rechts te worden doorgestoken, maar werd door het trekken aan een touwt je, zweepje genoemd, met groote vaar digheid heen en weer door den ketting ge jaagd. Behalve in Goor werden successievelijk ook in Holten, Enter en Diepenheim weefscho len opgericht. Ainsworth bleef zich in Twente wijden aan de verdere ontwikkeling der textielindustrie. Met juisten blik koos hij voor den Bouw van een factory; waar de N. H. M. haar goederen in ontvangst nam, de plek, waar Nijverdal ont stond, dat later zou uitgroeien tot een nieuw middelpunt van textielnijverheid. Rusteloos werkte hij. Zoo trachtte hii de kwijnende lin nenindustrie door verbeterde werkwijzen toi nieuw leven te wekken. De stadsarmenfabnek te Oldenzaal werd gereorganiseerd en hiel leidde hij den overgang der zakkenvervaardi- ging van de hede, d. i. vlasafval, op de jute Ook wenschte hij maatschappelijk te werken op directer wijze dan door het be vorderen der incjustrieele ontwikkeling. Hiertoe werkte hij een plan uit tot oprich ting eener .Maatschappij van Nijverheid". Deze zou de wevende bevolking betere wo ningen verschaffen, elk net ruimte v~— eenige getouwen en met een stuk grond. Volgens hem zouden deze woningen niet duurder behoeven te kosten dan 1000.—. De bewoners zouden de huren voldoen door een korting van tien oent op elk stuk cali- cot, dat zij weefden. Tevens wenschte hij ter bestrijding der welig tierende gedwongen winkelnering winkels op te richten, om den arbeider goedkoop te kunnen Een handweefgetouw, dat gebruikt werd, vóórdat Thomas Ainsworth de snelspoel in Twente invoerde. Op den voorgrond een snelspoel, die na 1832 een omkeer bracht in de Twentsche katoenindustrie (foto Brusse) voorzien in zijn dagelijksche behoeften. De bewoners dezer huizen, tevens klanten van den winkel, zouden vooral zijn lieden uit volkrijke steden, die naar Twente zouden worden over gebracht. 70.000.— als werkkapitaal om „ge- heele families. welke thans in ellende gedom peld en zonder stand zijn, gelukkig te maken." achtte hij voldoende om met 62 gezinnen te be ginnen. In hetzelfde ontwerp bepleit hij ook reeds het vestigen eener Industrieschool en hei aanleggen van een tuin ter voorlichting op het gebied van land- en tuinbouw. De producten der school zouden moeten ver kocht worden „onder de bescherming en be gunstiging der echtgenooten van die menschen- vrienden, welke dit plan bevorderlijk waren ge weest; tenminste zouden deze dames worden verzocht, om die goederen aan derzelver vriendinnen aan te bevelen." Ook voor ontginningen en voor het verbeteren van het varkens- en het schapenras had hij aandacht. Dit laatste in verband met de wolin dustrie, waarheen ook zijn belangstelling uit ging. „Een man met een omvangrijke technische kennis en een ontzaglijke werkkracht en activi teit, wiens fantasie verre mogelijkheden nabij zag. een heilzaam tegenwicht naast de oud- vaderlandsche bedachtzaamheid," aldus teekent dr. A. Blonk in een zijner geschriften over de ontwikkeling der Twentsche textielnijverheid de figuur van Thomas Ainsworth. Van hem schijnt ook afkomstig een plan tot droogmaking van de Haarlemmermeer. Een zakenman was Ainsworth echter niet; dit verklaart ook de weinig gunstige financieele uitkomsten zijner ondernemingen. Nauwkeurig heid bezat hij in onvoldoende mate, waardoor b.v. berekeningen in zijn rapporten niet altijd overtuigend zijn. (dr. J. A. P. G. Boot in zijn werk „De Twentsche Katoennijverheid 1930-"73) Hij was een plannenmaker, die de technische kundigheden bezat voor de verwezenlijking van vele zijner ontwerpen. Technische kennis was juist het zwakke punt in de toenmalige Twent sche nijverheid, en door deze wetenschap heeft Ainsworth's werk veel vooruitgang mogelijk gemaakt. Niet ouder dan 45 jaar was hij, toen in 1841 een plotselinge dood een einde maakte aan- dit welbestede leven. Voor een niet gering deel heeft hij medegewerkt tot de opkomst van een der belangrijkste industriestreken van ons land, Te Goor is Ainsworth begraven; de woorden van dankbaarheid op zijn graftombe, houden zijn herinnering levendig. Drie kwart eeuw na zijn verscheiden huldigde men in Enschede de zen tweeden grondvester van Twente's textiel nijverheid door aan het stadspark in het woningen-complex op Pathmos den naam te geven van Thomas Ainsworth-Park. Het aardig uitgegeven boekje, dat ons uit Drachten werd toegezonden, verdient ook om den inhoud de volle aandacht. Het wordt aan geboden aan alle katholieken van Nederland door de Paters Minderbroeders, die sinds 1933 te Drachten, midden in de Friesche diaspora, een bescheiden klooster bewonen, dat als apo logetische centrale voor een groot gebied dienst doet. Over hun werken vertelt dit boekje in aangenamen vorm, terwijl tevens alle katholie ken worden aangespoord deel te nemen aan een hulpactie, die ten doel heeft mede de kerste ning van Friesland te bevorderen. „Wij tiigje op troch doarpen en stêdden" (Wij trekken op door dorpen en steden) is het slagwoord dezer actie, waarvan het succes daarmee in overeen stemming moge blijken te zijn. Een kleine aanmerking moeten we maken by pag. 34, waar gesproken wordt over de ondernomen hulpactie voor minder bemiddelden te Drachten. De schrijver motiveert deze o.m. met de woorden: „zyn wij niet als de missiona rissen, die in andere werelddeelen toenadering zoeken met wilden en koppensnellers door spie geltjes, kralen en gekleurde plaatjes?" De be doeling van deze uitlating zal wel goed zyn, maar de vorm waarin ze werd gegoten geeft blijk van weinig tact. Vooral niet-katholieken zullen zich hieraan kunnen ergeren, en te recht! Overigens echter veel lof voor dit boek je, dat aan belangstellenden kosteloos wordt toegezonden en hopeiyk zijn naam terecht zal dragen. M. B. Onder de gemeente Horst (L.) deed de crisis- contröledienst huiszoeking bij een landbouwer te Eikelenbosch. Het onderzoek had echter geen resultaat. De ambtenaren breidden daarna hun onderzoek uit tot de woning van den buurman, die op grondgebied van de gemeente Meerlo woont. N^dat ook hier het onderzoek aanvan kelijk zonder succes bleek, bracht men nog een bezoek aan den schuilkelder, enkelen hon derden meters verder gelegen. Hier ontdekten de ambtenaren een partij clandestien geslacht varkensvleesch, aan den landbouwer uit Horst toebehoorde. Maandagavond tegen zeven uur is de heer B., komende uit den winkel van den heer J. nabij 't stationsemplacement van Eist, door een vrachtauto, bestuurd door den expediteur KI. uit Eist, gegrepen. De man werd ernstig ge wond en moest naar het Sint-Lidwinazieken- huis te Eemmel worden overgebracht, waar hy aan de bekomen verwondingen is o\"erleden. Een ernstige brand heeft gewoed in de boe renhoeve van den heer Th. Teeuwen, gelegen nabij den Rijksweg te Bergen (L.). Door den grooten voorraad stroo verbreidde het vuur zich snel. Ook de stallingen stonden weldra in lichter laaie. Het kranig ingrypen der buren voorkwam echter dat het vee omkwam. Het woongedeelte van de hoeve wist men eveneens te behouden. Verzekering dekt de schade. Dinsdagmiddag heeft men te Muiden het stoffeiyk overschot van den vermisten heer C. G. Wesselman te Weesp, in de fortgracht, in de onmiddellijke nabijheid van het genie sluisje aan de Weesperstraat opgehaald. Per brancard is het voorloopig naar het lyken- huisje te Muiden overgebracht, danwaar het naar Weesp zou worden vervoerd. De Vijfde Afdeeling van de directie van den Landbouw is gesplitst in twee afdeelingen, te we en een afdeeling voor veeteeltaangelegenhe den Afdeeling V, en een voor zuivelaangelegen- heden Afdeeling VIII, aan het hoofd van wel ke afdeelingen zullen optreden respectievelijk de inspecteur van het Veeteeltwezen ir. H. G. A. Leignes Bakhoven en de inspecteur van het Zuivelwezen dr. ir. P. N. Boekei. De 20-jarige J. Peeters uit Helden (L.), die als bakkersknecht werkzaam was te Tegelcn, wordt sedert verleden week Donderdag vermist. Dien dag Is hy in den avond van Tegelen naar Helden gegaan-, om een middenstandscursus bij te wonen. Hij is echter niet in Helden aange komen en ook niet in Tegelen teruggekeerd. Wel is hy in de buurt van Helden gezien in gezelschap van twee vreemdelingen. Het drie tal is het laatst aan de Neersche brug over het afwateringskanaal gezien. P. had zyn rijwiel bij zich. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van dezen bond zal Zaterdag 25 Januari van 2 tot 4 uur een receptie worden gehouden in het Jaarbeurs-restaurant te Utrecht. Het hoofd bestuurslid, de secretaris en oprichter van den ibond, de heer J. Kamerbeek, herdenkt te vens zijn 25-jarig ambtsjubileum. In het nieuwe Landbouwhuis te Roermond werd Dinsdag, zooals reeds gemeld, de groote vierjaarhjksche bondsvergadering van den L.L.T.B. gehouden ter verkiezing van een nieu wen voorzitter en kringvoorzitter. Het was de eerste bondsvergadering die sinds 1939 gehou den werd. In zijn openingswoord herdacht do heer P. Diederen, nu voorzitter, den overleden bondsvoorzitter wijlen den heer Th. Verheggen. Hij roemde hem als een pionier der boeren- organisatie met groote verdiensten zoowtel op nationaal als provinciaal terrein. Dan verwelkomde de voorzitter tal van ge- noodigden, waaronder de directies der C.R.E. van den Z.N.Z., de rijks- en bondsconsulenten, de hoofden der bondsinstellingen, de groep voorzitsters van den Boerinnenbond en de kringvoorzitters der Jonge Boeren, benevens tal van geestelijke en technische adviseurs. De verkiezing der kringvoorzitters had tot resul taat dat gekozen werden in den kring Maas tricht M. Hermens, Ambijkring Meerssen, G. Corten, Beek; kring Gulpen, W. Heinen; kring Heerlen, P. Debije; kring Sittard, P. Diederen; kring Roermond, H. Joosten; kring Weert, G Peeters; kring Venlo, H. Heinen; kring Horst v. Maris; kring Gennep, J. Göbbels. De heer ir. Royackers, leider van den voor lichtingsdienst, heeft een en ander verteld over de Slachtveecentrale, over den voorlich tingsdienst en de standsorganisatie van den boer in Limburg. Deze functionneert opperbest, zoodat men geen behoefte heeft aan nieuw lichters, die zich vroeger practisch niet om den boer bekommerden. De heer Albers van het departement var. Sociale Zaken vroeg de medewerking van den Bond bij het plaatsen van jongens en meisjes uit de groote steden op het platteland. Ook verleden jaar heeft men dat gedaan. Het doel is stad en land dichter by elkander te brengen en de eenheid van ons volk en de samenwer king tusschen de verschillende groepen te be vorderen. Dan had de verkiezing van den bondsvoor zitter plaats. Candidaat gesteld waren de hee ren P. Diederen en ir. dr. W. Droesen. De heer Diederen wenschte echter geen stemmen op zich uitgebracht te zien. Uitgebracht werden 414 stemmen, waarvan 363 op dr. Droesen, die dus met groote meerderheid gekozen was. Dr. Droesen dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte in de gelegenheid te zijn den boer naar betere tijden te mogen leiden. Verder betoogde spr., dat de bond en zijn in stellingen uitstekend zijn toegerust voor den nieuwen tijd, niet alleen op vaktechnisch, maar ook op sociaal en cultureel gebied. Niet voor niets staat de Nederlandsche landbouw in Europa aan de spits. Men wil met den nieuwen tijd, zoover dat kan, mee, maar met behoud van onze christeiyke cultuur. (Applaus). Aan het jaarverslag ontleenen we het vol gende: Het aantal afdeelingen bedraagt 179 met een ledental van 16.818. Ter 'ontwikkeling van de leden wferden 182 cursussen gegeven op vak technisch gebied. In 164 afdeelingen bestond een Jonge Boeren- en Tuindersvereeniging met totaal 5.755 leder en in 127 afdeelingen een Boerinnenbond met 7.770 leden. Voorts bestaat in 82 plaatsen in Limburg een comité van samenwerking tus schen de verschillende standen. 92 afdeelingen zyn aangesloten by Fonds ter bestrijding van T.B.C. en tot hulp aan de leden. In 163 afdeelingen is een afdeeling van de Hagelverzekering, in 167 een van de Boeren- en Tuinders-Onderlinge en in 169 een van de Brandverzekering. De aan- en verkoopvereeni- ging „Landbouwbelang" zette aan voederarti kelen enz. in een jaar om 153.924.607 K.G. ter waarde van 7.640.123.10. Al moge het waar zijn, dat wat in het vat zit, niet verzuurt, de Amsterdammers, die Dinsdagmiddag het buitenkansje genoten, dat een van een auto gevallen vat gratis wijn verschafte, hebben, het zekere voor het onzekere genomen en kwamen met de meest zonderlinge voorwerpen hun drinklust voldoen. Hierboven het drinkfestijn in de Nieuwe Nieuwstraat te Amsterdam. Wat een klein gaatje al niet vermag! BI] apothekers en drogisten In verpakkingen ven 10, 30 en 60 tabletten. Het was by den Alkmaarschen politie rechter, mr. J. Krabbe, op een zeker oogen- biik een zeldzame vertooning. Zeven jon gens uit Opperdoes van 15 tot 19 jaar (van wie twee verstek lieten gaan) stoffeerden het matje der verdachten, omdat zy uit een boomgaard van een bejaarden Opperdoezer peren hadden gestolen. In normale omstandigheden zouden deze knapen misschien met een pak rammel voor hun baldadigheid beloond zyn, maar in Opperdoes schynt 't leegrooven van boomgaar den aan de orde van den dag te zyn in den zomer en in het byzonder een paar van de gesnapte knapen hingen voortdurend den bel hamel uit. En daarom had men in Opperdoes besloten tot krassere maatregelen over te gaan en de justitie er eens aan te pas te brengen. Het merkwaardige in dit geval was, dat niet de bestolene zelf de zaak aan het rollen had ge maakt, doch zijn buren, die het nu mooi ge noeg vonden. De aanvoerder bij de plundering van den perelaar was een 15-jarige jongen, die in den boom was geklommen en de peren er had af geschud, zoodat de anderen ze slechts voor het oprapen hadden. De heer J. Wiggers, reclasseerlngsambtenaar, deed over sommige van de knapen, met name over de twee oudsten die er niet waren en over den 15-jarigen aanvoerder, een minder mooi boekje open. Brutaal, ongezeggelijk en on verschillig waren ze. De oudste had nogal veel zakgeld en kwam reeds veel In café's. Behalve voor dezen oudste, waaraan weinig meer was te doen, adviseerde de heer Wiggers tot een geldboete, met daarby onder toezicht stelling van den op één na oudste en van den jongen aanvoerder De officier, mr. De Bruijnes Tack, zei, dat streng tegen de knapen moest worden opgetre den, want gewoonlijk komen van pere stelen ergere dingen voort. Hij vorderde tegen den 15- jarigen V. de aanvoerder 20,of twee weken tuchtschool en plaatsing onder toezicht, tegen den eveneens 15-jarigen K. 10,of een week tuchtschool, tegen den 18-jarigen R. 25 of 20 dagen hechtenis, tegen den 19-jarigen C. Z. 10 dagen gevangenisstraf, tegen den 16- jarigen A. R. 10,— of een week tucht school, tegen den 16-jarigen K. V. 15, of twee weken tuchtschool en tegen den 16-ja rigen K. Z. 15,— of twee weken tuchtschool. Na een pleidooi van tnr. A. V. J. Leesberg Jr., die meende, dat het meer een kwestie van kwajongensstreken was dan van misdadigheid en die, hoewel straf noodzakelijk vindende, cle mentie vroeg, veroordeelde de rechter de hier geroemde knapen tot respectievelyk f 15 of twee weken tuchtschool en plaatsing onder toezicht, f 5 of 1 week, f 12 of 6 dagen hech tenis en plaatsing onder toezicht, f 12 of 6 dagen, f 5 of 1 week, f 5 of 1 week en f 7.50 of 1 week. Een vroegere inwoner van Winkel, thans wonende te Haarlem en van beroep melkcon- troleur hoewel in de gereohitelyke stukken voor schipper uitgemaakt werd er van be schuldigd, dat hij zonder vervoersvengunning met een motorvlet 61 oude autobanden van Schagen naar Alkmaar had vervoerd. Als ge- woonlyk stond in de dagvaarding, dat „ver dachte opeettelyk, zonder' gebruik te maken van de vereischte vergunning" enz. Deze verdachte kwam aanstonds op de prop pen met de bewering, dat hij heelemaal niet opzettelijk die autobanden zonder vergunning had vervoerd. Waarop de rechter met het gebruikelyk on geloof in zijn stem, vroeg, of verdachte het soms per vergissing had gedaan. Prompt kwam het antwoord: zeker, by ver gissing. De rechter keek ongeloovie, maar toen kwam het verhaal los. Verdachte's vader zou van den heer B. te Schagen een motorschuit overne men, maar alvorens de koop gesloten zou wor den, moest de schuit eerst in Alkmaar op de helling om gekeurd te worden. B., die zeer vee: oude autobanden bezat en verhandelde, ge bruikte de schuit, die wel zes jaar lang voor den wal had gelegen, als opslagplaats van oude banden. Toen men de schuit naar Alkmaar zou varen, kwamen de banden in het geding, maai B. zei toen tot verdachte en diens broer, die beiden de schuit weg zouden brengen, dat die banden er zoolang maar in moesten blijven liggen. Later zou dat met den vader van ver dachte wel geregeld worden. Men ving dus te varen aan,, maar onder Oudorp raakte de schuit lek, zoodat een ganschen nacht gepompt moest worden. Bij het oponthoud werden een paar banden gestolen. De schippers wendden zich tot de politie, die de daders inderdaad wist te vatten, maar die toen tövens vaststel de, dat het vervoerbewijs ontbrak. De rechter vond dat alles goed en wel, maar men mocht nu eenmaal geen banden zonder vergunning vervoeren. Daarop zei verdachte weer, dat hy niet naar Alkmaar was gevaren om banden te vervoeren, maar om een schuit weg te brengen. De officier constateerde heel nuchter dat het bewijs van het misdrijf was geleverd. Hy vor derde 30,— of twintig dagen en verbeurdver klaring van de banden. De verdediger, dr. mr. Buiskool uit Schagen, stelde de vraag, of er inderdaad aangenomen mocht worden, dat er geen vervoerbewys was. B„ die een zeer groote expeditieonderneming had, verhandelde en vervoerde veel banden en het was alleszins aannemelijk, dat de banden in kwestie onder de algemeene vervoersvergun- ning vielen, die B. gehad moet hebben. Men wist dat echter niet, omdat B. een paar dagen na het avontuur met de schuit, door een verkeers ongeluk was overleden. Uit de ingewikkelde na latenschap was het bewijs nog niet te voorschijn gekomen Vast stond volgens pleiter, dat er bij ver dachte geen opzet voorzat om banden te ver voeren. Het ging om de schuit. Men kon hoog stens spreken van een verplaatsing van een bandenpakhuis, en B., de eigenaar, was ge rechtigd banden in voorraad te hebben. Daarbij kwam nog, dat verdachte eigenlijk met de heele zaak niets te maken had. Hij was meegevaren en omdat hij de oudste op de schuit was, kreeg hij het proces-verbaal. Hoe te goeder trouw men wel was, bleek ook uit het feit, dat de twee broers den diefstal van de banden by de politie onmiddellijk gingen aangeven. Dat zou men anders wel gelaten hebben. Pleiter vroeg vrijspraak, omdat men hoog stens mocht aannemen dat hier sprake was van een sehulddelct, niet .van een opzettelijk mis drijf, en een schulddelict was niet ten laste gelegd. Subsidiair vroeg pleiter de uiterste cle mentie. De rechter zei, nadat er nog wat gedebatteerd was, volgende week Maandag schriftelijk vonnis te zullen wyzen. Gedurende de laatste jaren werden aan den Paterswal, den weg, die vanaf het Oosteinde in Noordelyke richting loopt naar de Vriezen- veensche wyk, groote complexen gronden ver kocht en ontgonnen. Een der grootste ontginners, die hiertoe het initiatief nam, was wel de heer E. Prins, die aldaar ook een flinke boerderij stichtte, die ongeveer 37 h.a. besloeg, waarbij later nog weer verschillende complexen werden aangekocht. De harde straatweg, waarin de vroegere Pa terswal is herschapen, heeft deae gronden voor de wereld geopend. In vroeger jaren groeide hier niet anders dan heide en bente op de groote stukken hoogveen, die eindeloos zich uitstrekten in deze oorden. Na de ontginning zyn deze gronden in vruchtbare cultuurgronden herschapen, geschikt voor den verbouw van aardappels, rogge en andere gewassen. Maar niet iedereen zou gedacht hebben, dat deze eronden ook zeer geschikt zijn voor den ver bouw van bloembollen. Alhoewel de gronden zeer zwaar moeten wor den bemest bloembollen vragen van s'ikstof, kali en fasforzuur ongeveer een dubbele hoe veelheid van normale gevallen Is toch proefondervindelijk vastgesteld, dat de bloem bollencultuur op dalgrond zeer goed loonend kan zijn. De heer P. Prinsen heeft het besluit geno men en in het najaar van 1940 zyn op een terrein, dat ongeveer 2j^ ha. groot is, bloem bollen utgezet. Gepoot worden tulpen, nar cissen en crocussen en als de oogst lukt, zal HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma KRO 8.00 Wij beginnen den dag, 8.30 Nieuws berichten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 10.00 KRO-orkest, 10.45 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halluurtje, 12.00 Gramo foonmuziek, 12.15 KRO-Melodisten en solist, 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP, 1.00 Gramofoonmuziek, 1.15 KRO-Melodisten en solist, 2.00 Orgelcon cert, 2.45 KRO-orkest, 3.30 Gamofoonmu- ziek, 3.45 De Kamermuziekspelers, 4.30 Ziekenpraatje, 4.45 Gramofoonmuziek, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Lezing „Vorming van de rijpe re Jeugd: Terug naar de natuur", 5.45 Gra mofoonmuziek, 6.00 Cabaretprogramma, 6.45 Actueele reportage of gramofoonmu ziek, 7.00 Vragen van den dag (ANP), 7.15 Gramofoonmuziek, 7.45 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 KRO-Ka- merorkest (opn.), 8.45 Eugen Wolf en zijn solisten, 9.40 Wij sluiten den dag, 10.00— 10.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsbe richten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 10.15 Orgelspel (gr.pl.), 10.30 Omroeporkest, ca. 10.50 en 11.25 Declamatie, 12.15 AVRO- Amusementsorkest, 12.45 Nieuws- en econo mische berichten ANP, 1.00 AVRO-Amuse- mentsorkest, 1.30 Cyclus „Groote Nederlan ders", 1.35 AVRO-Musette-ensemble en so liste (opn.). 2.15 AVRO-Aeolian-orkest, 3.00 Causerie „Nuttig en noodig", 3.10 Zang met pianobegeleiding, 3.30 „Anna Pav- lona", causeTie met gramofoonmuziek. 4.15 Sylvestre-trio, 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP, 5.30 Puszta-orkest, 6.00 Orgelspel, 6.16 Cyclus „Sport en licha melijke opvoeding"', 6.30 Orgelspel, 6.45 Ac tueele reportage of gramofoonmuziek, 7.00 7.15 Persoverzicht voor binnen- en bui tenland (ANP), sluiting. Na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden overleed Dinsdagavond in het St. Bernardusgesticht té Losser de Zeereer- waarde heer W. F. Gloerich, oud-pastoor van de St. Plechelmusparochie te Deumingen. Ruim dertig jaren was Z. Eerw. pastoor te Deurningen. Na in 1935 zyn emeritaat verkre gen te hebben, bracht hij zijn laatste levens jaren, waarin hij een wankele gezondheid ge noot, te Losser door. Oud-pastoor Gloerich werd op 10 Augustus 1858 te Hasselt geboren en bereikte dus den ouderdom van 82 jaar. inl het komend voorjaar hier een schitterend bloembollenveld misschien veler aandacht trek ken. We maken ons sterk, dat verschillende per somen uit Vriezenveen en deomgeving, die niet in de gelegenheid waren tot nog toe, om eens een bezoek te brengen aan de bioembollenvelden in de geestgronden in de kuststreek, met zeer veel vieugde, het Vrièzenveensche bloembollenveld zullen bezoeken. Het zal voor de bezoekers van de vroegere wildernis in deze streek een geweldige ver- andere aanblik zijn. Voor de Alkmaarsche Rechtbank stond Dins dag terecht de 18-jarige grondwerker B. uit Den Helder, thans opgesloten in het huis van bewaring te Alkmaar. Hij had, toen hij na een bezoek aan een ken nis, v. d. H. geheeten, een verkeerde jas aan trok bij het weggaan, een portefeuille, w%arin 162 zat en een loonzakje met 29.50 en welke zaken zich in de verkeerde jas bevonden, weg genomen. Het geld behoorde aan v. d. H. De jongeman bekende, maar zei onmiddellijk tegen den president, Mr. Baron Tuyll van Serooskerken, dat hy het geld direct had te ruggegeven. Waarop de president riep: Ho, ho, knaap, wacht eens even. Dat geld is, toen de politie kwam, door je kostjuffrouw in de kast van je kamer gevonden en door de politie in beslag genomen. En toen heb je met een royaal gebaar gezegd, dat v. d. H. het terug mocht hebben. Ik zou maar niet zoo braaf doen, want dat ben je niet. Je bent al meer met de justi tie in aanraking geweest. Verdachte: Eén keer maar. President: O, is dat niet voldoende? Er is overigens genoeg aan je gedokterd. Verdachte beweerde vervolgens, dat het we) goed met hem ging, als hi.i thuis was, maar dat hy, door de verleiding van de groote men schen, waar hij in Den Helder mee omging en die veel naar café's gingen, weer op het ver keerde pad was geraakt. De president: Hoeveel verdiende je? Verdachte: Negen-en-twintig vyftig. Ik gal twaalf gulden kostgeld. President: Dan had je toch zat genoeg? Verdachte: Ja. De reclasseeringsambtenaar, de heer J. Wig gers, zei, dat verdachte het altyd een beetjo mooi voor wil stellen. Hy is een moeilijk ge va! met niet al te beste geestelyke vermogens er wat over het paard getild door zyn kennissen omdat hij nogal goed muziek kan maken. Ver dachte had veel goede Waarschuwingen gehad, ook van zyn kostjuffrouw en van verleiding door anderen is geen sprake geweest. Aan den anderen kant heeft de Joodsche gezinsvoogdij niet voldoende contact met den jongen gehad Getuige adviseerde, nu voorwaardelyke ver oordeeling niet meer mcgelijk is, verdachte in de jeugdgevangenis te plaatsen. De Officier, Mr. de Brueys Tack, vorderde 1 jaar gevangenisstraf, door te brengen in de jeugdgevangenis. De verdediger, Mr. F. Zeiler uit Bergen, vroeg verdachte zoo weinig mogelijk de dupe te laten worden van de nieuwe bepalingen op de voor waardelijke veroordeelingen. Hy refereerde zich overigens aan het oordeel van de recht bank. Uitspraak over 14 dagen. WASHINGTON, 22 Jan. (D.NB.) De minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, heeft Dinsdag den tekst gepubliceerd van de Duitsche protestnota in verband met het vlagincident in San Francisco. In zijn ant woord gaf Huil uitdrukking aan het leed wezen der regeering van de Vereenigde Staten over het incident en deelde mede, dat hij stappen had genomen, opdat de bevoegde instanties der Amerikaansche regeering terstond een onderzoek instellen zullen. Na dit onderzoek zal hy opnieuw contact zoeken met de Duitsche ambassade. Naar verder wordt bericht, heeft- het depar- tement van marine bekend gemaakt, dat d6 twee matrozen, die de vlag van het Duitsche Consulaat te San Francisco naar beneden haal den, ontslagen zijn uit het marine-ziekenhuis, waarheen zij waren overgebracht tot onderzoek naar hun geestvermogens, aldus meldt Unite- Press i&an haar bladen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6