New-Yorksche Beurs DOiNDERDAG 23 JANUARI 1941 Glazen muiltjes Jongeman met een bezem mishandeld Faillissementsstatistiek verschenen De schaal met rundvleesch De bastaardsatijnvlinder Dr. Ir. W. J. DROESEN Nieuwe uitgaven Het zijn niet meer louter sprookjes-prinsessen die ze dragen DE UITBREIDING VAN DE ZWEEDSCHE VLOOT Japansch vertoog te Koelangsoe Wegens aanslag in de internatio nale nederzetting van Amoi Stappen van Hoovercomité bij Britsche ambassade Fransche convooien over Atlantischen Oceaan? Delegatie van Amerikaansche Roode Kruis in België De Britsche heerschappij ter zee Bij het schaatsen op de Loos- drechtsche plassen VERBOND VAN NEDERL. JOURNALISTEN Oprichting gewestelijke kring 's-Gravenhage Mijnbeambte door locomotief gegrepen Intermezzo bij „Frasquita," WEGWIJZER SAMEN- GESTELD Bestemd voor Nederlandsche arbeiders in Duitschland WETHOUDERSBENOEMING TE HEERLEN REGELING DORSGH- BEDRIJF Slachtverbod weer eens overtreden Andermans varkentje clandestien geslacht Onregelmatigheden bij een distributiebureau Weinig kooplust met vast slot. SCHOOLINZEGBNING TE HELMOND UIT HET ZIEKENHUIS ONTSLAGEN WETHOUDERSBENOEMING NIET AANGENOMEN Wederopbouw boerderijen te Veenendaal Oud-directeur Landsdrukkerij contra den Staat Paardenmarkt te Gorinchem Rupsennesten uit fruit- en andere boomen dienen thans te worden verwijderd Omzet 520.000 shares - - WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMA RKT De nieuwe voorzitter van den Limb. Land- en Tuinhouwbónd Provinciale Staten van Zeeland Besloten tot aangaan eener geld leening groot f 500.000 Belasting van zg. Auswan- derer-Sperrmark Glearingkoersen Academische examens FRANKFORT a. Main, 22 Jan. (D.N.B.) Na dat reeds sedert eenigen tijd plexiglas on breekbaar glas werd geb.uikt voor sloten en waaiers en voor het vervardigen van gespen en ornamenten van damesschoenen, werd dezer dagen te Frankfort a. Main een modelschoen gedeponeerd, waarvan de zolen uit onbreekbaar glas gemaakt waren. Op het eerste gezicht lijkt het fantastisch, te denken aan schoenzolen uit glas vervaardigd. De nieuwe glassoorten evenwel die min of meer onbreekbaar en bovendien elastisch zijn. kun nen op de meest verscheiden wijzen worden ge bruikt. Het kiezen van onbreekbaar glas voor schoenzolen, meer in het bijzonder voor dames schoenen, heeft tegenover het tot nog toe veel gebruikte hout het voordeel, dat de zolen veel minder verslijten en ook gemakkelijk schoon te houden zijn. Daarbij komt, dat het glas een ze kere elasticiteit bezit, die het geruisch nu het nederzetten van den voet vermindert. STOCKHOLM, 22 Jan. (D.NJ.). Volgens ver klaringen van den Zweedschen schout bij nacht Tamm heeft de Zweedsche vloot in de eerste zes maanden van 1940 gemiddeld één Zweed schen oorlogsbodem per week in dienst gesteld. De door den Rijksdag goedgekeurde creöieten maken het verder mogelijk twee kruisers en een aantal torpedobootjagers en duikbooten te bouwen. Reeds vroeger is een begin gemaakt met het bouwen van negen duikbooten. Verdere ver sterkingen worden gevormd door de twaalf mij nenvegers van het groote type van 400 ton en 24 kleine mijnenvegers van ongeveer 50 ton. De stand van de torpedobootjagers is in den loop van 1940 toegenomen met één bodem, aJ. den torpedobootjager Karlskrona. Dit jaar komen r.og twee bodems van hetzelfde type gereed. Volgens een besluit van den Rijksdag van 1940 zullen nog meer torpedobootjagers van lit type gebouwd worden. Bovendien zijn in Italië vier torpedobootjagers gekocht. Voorts zijn zes rr.o- tortorpedobooten aangekocht. Nog achc dezer schepen worden op Zweedsche werven gebouwd Het Zweedsche pantserschip Sverige en de pant serkruiser Pylgia, benevens de torpedokruiser Claes Fleming zijn verbouwd en kunnen on danks hun ouderdom nog dienst doen AMOI, 22 Jan. (Domei). Goro Oetsjida, de Japansche consul-generaal te dezer stede, heeft een krachtig vertoog in vier punten gericht tot den voorzitter van den gemeenteraad van de internationale nederzetting Koelangsoe, Hitch cock, omtrent een aanslag op Hoeang Tsjoeng Koeng, president van de arrondissementsrecht bank te Amoi, die op 17 Januari door een on bekenden aanvaller in Koelangsoe neergescho ten is, terwijl hij op weg naar huls was. In dit vertoog eischte hij: 1. Onmiddellijke aanstelling van zes Japanners als politiemannen. 2. Sta» tionneering van politie in de wijk, waar de meest reactionaire groepen aangetroffen worden. 3. Be perking van in- en ontscheping in de haven, en 4. Beperking van aankomst en vertrek van jonken. NEW YORK, 22 Jan. (D.N.B.)De leden van het Amerikaansche hulpcomité-Hoover hebben thans stappen ondernomen bij de Britsche am bassade te Washington, ten einde te protestee ren tegen de Britsche blokkade-maatregelen je gens de bevolking van het onbezette gebied in Frankrijk. Ondanks de onlangs gedane belofte de onder de controle van het Amerikaansche Roode Kruis naar Frankrijk verscheepte le vensmiddelen door te laten, hebben de Britsche oorlogsschepen tot dusver geen uitzonderingen gemaakt. Het ontwijkende antwoord, dat de Britsche ambassade aan de leden van het co- mité-Hoover gaf, moet hen zwaar teleurgesteld hebben. Men verwacht een nieuwen stap van oud-president Hoover. BUENOS AIRES, 22 Jan. (D.NH.) In de Argentijnsche hoofdstad wint het gerucht aan kracht, dat binnenkort een Fransch eskader zal uitloopen om de in de haven alhier liggende fransche schepen Campana, Aurigny en Formosa naar Frankrijk te Convooieeren. Ook de pers maakt meldfng van de omtrent deze aangelegen heden in omloop zijnde berichten. El Debate verklaart, dat Zuid-Amerika met groote belang stelling deze poging van Frankrijk om zijn scheepvaart- en handelsverbindingen met het Amerikaansche vasteland te herstellen volgt. Het blad wijst er op, dat de Zuid-Amerikaan- sche naties er geen belang bij hebben door af gesneden handelsbetrekkingen als niet-strijders en neutralen ook te lijden onder de ramspoeden van den Europeeschen oorlog. „Laten wij onze toekomst verdedigen met nagels en tanden," al dus het blad. BRUSSEL, 22 Jan. (Belgapress). Eenige dagen geleden kwam te Brussel een afvaardi ging aan van het Amerikaansche Roode Kruis teneinde zich ter plaatse een beeld te kunnen vormen over den bevoorradingstoestand en over het nemen der hulpmaatregelen Genoemde afvaardiging zal verscheidene da gen in België vertoeven. Het reisplan werd nog niet vastgesteld. Naar wij vernemen zal deze delegatie onder leiding van het Belgiscne Roode Kruis en van de Winterhulp de Belgische toe standen bestudeeren. In opdracht van den militairen oeveJhebber voor België en Noord-Frankrijk heeft presiaent Reeder, hoofd van het militair bestuur, Maan dag de vertegenwoordigers van het Amerikaan sche Roode Kruis ontvangen. BERLUN, 22 Jan. (DJM.B.). Het Is opmerke lijk, dat men juist uit Engelschen mond de me- dedeeling moet vernemen, dat de positie van Groot-Brittannië ter zee steeds beter wordt zoo verklaart men In bevoegde Duitsche kringen Dezelfde man. die deze woorden heeft gespro ken het was Lord Chatfield beweert zelfs, dat de Britten zich over de recente luchtaan vallen in de Middellandsche Zee in het geheel niet erg bezorgd behoeven te maken De spre ker heeft ten slotte, zooals Reuter in den mid dag van 21 Januari gemeld heeft, den volgen den zin uitgesproken: „Onze schepen hebben nog de heerschappij ter zee en zullen haar, naar mijn meening, om prirvcipieele redenen, ook steeds behouden." Juist na de jongste slagen door het Duitsche en Italiaansche luchtwapen ziet het er voor de Britsche heerschappij in de Middellandsche Zee niet rooskleurig uit. Ook op de andere zeeën wordt Engelands scheepvaart steeds weer zwaar getroffen. Deze feiten spreken 'n niet mis te ver stane taal. Het is nutteloos met Lord Chatfield een militair debat aan te gaan, of Engeland nog steeds de heerschappij ter zee bezit. Spre kender is een op 22 Januari in New York ver spreid bericht, volgens hetwelk het Britsche passagiersverkeer tusschen Engeland en New York wegens de Duitsche aanvallen moest wor den gestaakt. De gemeentepolitie van Loosdrecht stelt op het oogenblik een krachtig onderzoek in naar de nog onbekende daders van een aanslag, gepleegd op een jongeman uit Hilversum, aldus meldt het A. N. P. Deze Hilversumsche jongeman heeft enkele dagen geleden op de plassen schaatsen gereden. Hij droeg daarbij een speldje van de N.S.B. op de revers van zijn jas. Enkele personen hebben toen den schaatser aangehouden en hem ver zocht het speldje van zijn jas te verwijderen. Toen hieraan door den jongeman niet werd vol daan, ontstond een vechtpartij, waarbij een der belhamels een baanveger den bezem uit de hand rukte en hiermede den Hilversummer te lijf ging. De laatste werd bij deze vechtpartij ernstig ge wond. De politie heeft reeds verschillende per sonen verhoord. Het overzicht van het aantal uitgesproken fail lissementen, waarmede de zoo juist verschenen faillissementsstatistiek over 1939 (bewerkt door het Centraal bureau voor de statistiek) aan vangt, doet zien, dat perioden van sterke stij ging van het aantal faillissementen afwisselen met die van belangrijke daling. In de jaren 1932 tot en met 1935 was het aantal faillissementen groot. Eerst in 1936 kwam er een gunstige wen ding. De daling was echter nog van weinig be- teekenis. In de jaren 1937, 1938 en 1939 was de vermindering buitengewoon groot: 1936 4118; 1937': 2888; 1938: 2334 en 1939: 1978. Uit de specificatie naar economisch-geogra fisch gebieden blijkt, dat voor 34 van de 42 groe pen het cijfer van 1939 gunstiger was dan dat van 1938. Belangrijke daling wordt opgemerkt o a. voor de Noordelijke bouwstreek van Gro ningen (1938: 23; 1939: 10), industriegebied Twenthe en Achterhoek van Gelderland (resp. 83 en 56), duinstreken in Midden- en Zuid- Noord-Holland en Zuid-Holland (168 en 136), Rotterdam (164 en 128), Noord-Brabant weste lijk industriegebied (76 en 46), Noord-Limburg (51 en 24). Het aantal gefailleerde bedrijven bedroeg in de jaren 1937 tot en met 1939 resp. 2092, 1676 en 1465. Belangrijk lager waren o.a. de cijfers van de volgende bedrijfsgroepen, bouwbedrijven, on derhouden en reinigen van straten en wegen (1938: 240; 1939: 173), handel (resp. 707 en 614) en verkeerswezen (182 en 153). Ofschoon het aantal door insolventie oe- eindigde faillissementen in 1939 1188 bedroeg te gen 1590 in 1938, vermeerderden zoowel de be dragen der baten (1938: f 6.167.065; 1939. f 7.561011) als die der schulden (resp. f35.926.297 en f 41.409.429). Aan de preferente crediteuren in de door in solventie geëindigde faillissementen werd uitge keerd een bedrag van f 1.329.116 of 55.4 pCt. van het totaal hunner vorderingen (in 1939: 62 pCt.). Voor de concurrente schuldeischers kwam in to taal f 3.993.601 of 102 pCt. van hun vorderingen terecht. In de statistiek over 1939 zijn voorloopige cij fers van de maanden Januari tot en met No vember 1940 opgenomen. Samengesteld was het aantal faillissementen in deze maanden 1189 te gen 1981 in dezelfde maanden van 1939. Te 's-Gravenhage zal Zaterdag 25 dezer in Bagatelle, 's middags om vier uur, de oprich tingsvergadering van den gewestelijken kring 's-Gravenhage van het Verbond van Neder- landsche journalisten worden gehouden. Als lei der treedt op de heer L. N. H. Thijssen, secre taris is de heer D. Triezenberg. Bij deze gelegen heid zal de heer P. J. van Megchelen, voorzit ter van het Verbond van Nederlandsche jour nalisten, een inleiding houden. Dinsdagavond is de mijnbeambte Daems op het station te Maastricht door een locomotief gegrepen De heer Daems, die bijziende was, wilde zich naar de mijn te Eygelshoven bege ven. Hij werd ernstig gewond en is in het zie kenhuis overleden. Charlotte Kohier heeft onlangs in Haarlem wederom een voordrachtavond gegeven en „Frasquita" doen herleven. Een klein intermezzo heeft zich voorgedaan, waarover in het Han delsblad o.a. het volgende geschreven is; Het publiek is ademloos, gevangen door de onvergetelijke voordrachlt. HSL ziet de oranjeappelen glanzen tusschen het donkergroene gebladerte, het proeft de zoete Spaansche druiven o neen, de auteur van .Frasquita" schaamt zich niet voor gast ro nomische uitweidingen het ruikt de groo'.e brooden, die knapperend uit den oven op tafel komen en het ruikt den geur van het gebra den.... Neen, duizendmaal neen! Dat ruikt het pu bliek niet. Daartoe is zelfs deze plastische voordracht niet bij machte.... Frasquka somt de schotels heerlijkheden op, die op haar tafel verschijnen; het publiek proeft, ruikt, watertandt, gelooftmaar wanneer de Spaansche schoone achteloos een schaal met rundvleesch op tafel wil zetten, is plots de eleotrische lading uit de zaal verdwe nen. Een dame in de stalles a oot haar eega aan, deze hervindt zijn nuchteren Haarlem- schen blik, kijkt haar aan en glimlacht. Boven wordt ergens gekucht, in het parterre klinkt een lachje, een deel van het amphitheater lachi:. mee en.... eensklaps lacht de heele zaal, spontaan, ongegeneerd, loeiend, brullend, schuddend, zoodat de distributiekaarten in menigen binnenzak meeschudden Charlotte wil de stemming herstellen, tracht nogmaals den imaginairen schotel met runder lappen op den dito disch te zetten. Het lukt haar niet meer. Tafel en schotel en vleesch blij ven onzichtbaar. Dan lacht ook Charlotte mee, één oogenblik alle kunstenaarshoogte verge'end voor een klein, heel klein distribu' iegrapje. Als uitgave no. 2 heeft het Rijksarbeidsbureau een wegwijzer samengesteld voor hen, die in Duitschland gaan werken. Na een aantal raadgevingen voor het verblijf in Duitschland en een opsomming van goederen welke kunnen worden meegenomen, volgt een aantal lessen met werkstukken, welke het den arbeider op zeer practlsche wijze gemakkelijk maken, zich op vrijwel elk gebied in de Duit sche taal verstaanbaar te maken. Ten slotte bevat het boekje woordenlijsten voor verschillende beroepen. In de Dinsdagmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Heerlen is als opvolger van ir. Raedts, die a.ls zoodanig wegens drukke werkzaamheden had bedankt, de heer H. Lint- jens met algemeene stemmen als wethouder gekozen. De heer Lintjens was van 1923 tot 1931 lid van den raad. Van 1935 tot 1939 was de heer Lintjens reeds wethouder van Heerlen. De laatste twee jaar was hij raadslid. Vóór deze wethoudersbenoeming kwfcmen nog enkele huishoudelijke zaken aan de orde, o.a. de installatie van het nieuwe raadslid, mr L. Vooys, van de vroegere Soc.-Dem. Arbeiders partij, Naar het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd mededeelt, kan, teneinde eenige ordening te brengen op het gebied der beroepsdorschers, een nieuwe regeling inzake het dorschbedrijf tegemoet worden gezien. Deze regeling brengt onder meer mede, dat slechts die personen of lichamen als beroeps dorschers zullen kunnen optreden, die als zoo danig erkend zijn door de landbouw-crisis- organisatie. Slechts zij, die over net jaar 1938 een bepaalden minimum omzet kunnen aantoo- nen, komen voor erkenning in aanmerking. Op richting van nieuwe dorschbedrijven zal dus in het algemeen niet mogelijk zijn, al kan de secre taris-generaal van het departement van Land bouw en Visscherij in bijzondere gevallen uit zonderingen op dezen regel toelaten. Het dor- schen in opdracht en voor rekening van derden zal uitsluitend aan de erkende beroepsdorschers zijn toegestaan, met dien verstande evenwel, dat ook niet erkende dorschers dit mogen doen, doch slechts indien aangetoond kan worden, dat zij ook in 1938 van het desbetreffende landbouwbe drijf de oogst hebben gedorscht. Belanghebbenden wordt aangeraden bij de oprichting van nieuwe dorschbedrijven en bij de aanschaffing van nieuwe dorschgamituren met deze bepalingen rekening te houden. Te zijner tijd zullen nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. Woensdag is het controleur van den Centra- len Crisis-Controledienst in samenwerking met de politie wederom gelukt eenige overtreders van het slachtverbod te betrappen. Te Kesteren werd een hoeveelheid van 57 Kg. frauduleus ge slacht varkensvleesch en een frauduleus geslacht rund in beslag genomen. By controle aan het station te Kesteren werd een koffer, inhoudende een party frauduleus ge slacht kalfsvleesch in beslag genomen. Tegen de overtreders werd proces-verbaal aan gezegd. Een gezin te Wilnis had zich een varkentje aangeschaft met bet doel, het dier groot te brengen, doch het heeft hiervan weinig plezier beleefd. Toen men nJ. des morgens het varken, dat al een gewicht van ongeveer zeventig pond ad, wilde gaan voederen, bleek 't dier gestolen i' zijn. Men heeft verschillende bloedspore, aangetroffen waaruit viel af te leiden, dat mer het beest in het varkenshok heeft gedood en daarna vervoerd. De politie is er nog niet in ge slaagd de daders op te sporen. De politie te Amsterdam heeft aangehouden op verzoek van den burgemeester van Sittarü, zekeren W., die zich als ambtenaar van het distributiekantoor aldaar aan ernstige onregel matigheden had schuldig gemaakt. W. is ter beschikking van de Justitie gesteld. NEW YORK. 22 Jan. De New Yorksche ef fectenbeurs opende vandaag wederom kalm, de grondtoon was echter prijshoudend. De lust om iets te ondernemen was met het oog op de tal rijke onzekere factoren evenals voorheen gering. De grootste belangstelling ging uit naar het te verwachten resultaat van de bespreking tusschen Hitler en Mussolini. In het verdere verloop kwa men over het algemeen kleine koersveranderin gen tot stand, waarbij vooral spoorwegwaarden op den voorgrond traden. De koerswinsten van deze aandeelen deden ook haar invloed gelden op de andere aandeelen. De winsten bleven echter binnen nauwe grenzen. Een uitzondering hierop vormden echter de voornaamste staal- en automobielaandeelen, die op grond van dek- kingsaankoopen het verlies van den vorigen dag geheel konden inhalen. De vraag naar spoorweg- aandeelen werd gesteund door 'n grooten koop lust voor spoorwegwaarden, waarbij als voor naamste overweging gold, dat door het bewape ningsprogram de inkomsten van de spoorwe- Dinsdag werd te Hennond de nieuwe R.K. Jongensschool in de St. Leonardusschool plech tig ingezegend. Na een H. Mis in de nieuwe St. Leonarduskerk verrichtte pastoor G. Brands- ma in tegenwoordigheid van geestelijke en we reldlijke autoriteiten, onderwijzend personeel en leerlingen, de liturgische inzegening. Tegen woordig waren o.m. de hoogeerw. heer deken B. v. d. Hagen, de pastoors van Leeuwen en Knegtel, de zeereerw. heer L. Verhoeckx. Bis schoppelijk Inspecteur van het Onderwijs, de wethouders J. J. Ebben, R. v. Gemert en Fr. den Ouden de architecten v. d. Leur uit Nij megen en C. Roffelsen uit Helmond, aannemer Wessels uit Wychen, de heer P. Coenen. rijks inspecteur van het L.O., de eerw. Overste en Broeders van Maria Onbevlekte Ontvangenis te Helmond en het voltallig schoolbestuur. In een bijeenkomst na de plechtige inzegening heeft pastoor Brandsma uiting gegeven aan zijn voldoeing over de totstandkoming der nieuwe zevenklassige St. Leonardusschool en dank ge bracht aan gemeentebestuur, inspecteur van het L.O., architecte en aannemer bij den bouw der school. De herder der St. Leonardusparochie werd hartelijk gelukgewenscht met de totstandkoming der school door den hoogeerw. heer deken B. v d. Hagen, wethouder J. J. Ebben namens het gemeentebestuur, bisschoppelijk inspecteur Verhoeckx en rijksinspecteur Coenen. terwijl de eerw. Broeder Matheus zijn beste krachten als hoofd der nieuwe school toezegde. De nieuwe school is een der modernste in de provincie Noord-Brabant. Drie van de acht mijnwerkers, die bij het des tijds vermelde ongeluk op den overweg nabij Simpelveld tengevolge van de aanrijding van een autobus door een trein, zwaar gewond werden en in het ziekenhuis te Heerlen moesten worden op genomen, hebben thans fiersteld het ziekenhuis kunnen verlaten. De vijf overigen worden nog verpleegd. Vier personen werden gedood. In de laatstgehouden vergadering van den raad der gemeente Leeuwarden werd de neer M. O. Meek benoemd tot tijdelijk wethouder, omdat een der wethouders voorshands zijn func tie niet kan waarnemen. De heer Meek heeft thans B. en W. bericht, dat hij deze benoeming niet aanneemt. Te Veenendaal is aanbesteed de bouw van 7 boerderijen met bijbehoorende werken in de ge meente Ede. Hoogste inschrijfster was N.V. de Overkant te Rotterdam, met f 55.300; laagste de firma Van Roekei te Ede met f 34.583. Het Ambtenarengerecht zal hedenmorgen 10 uur in het gebouw Laan Copes van Cattenburch 12 in Den Haag de zaak behandelen van den oud-directeur van de Algemeene Landsdrukkerij, den heer Korthuis, tegen den Staat der Neder landen. Het gemeentebestuur van Gorinchem maakt naar aanleiding van'de vele verzoeken om in lichtingen terzake bekend, dat de paarden markt aldaar op Donderdag 23 Januari zaï kunnen doorgaan, met dien verstande, dat alle te sluiten transacties moeten worden goedge keurd door den provincialen voedselcommissaris in Zuid-Holland. Men behoort daartoe op de markt den marktmeester en den plaatselijken bureauhouders de noodige gegevens te ver schaffen. De Plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen vestigt er de aandacht op, dat thans op vele plaatsen in ons land, zoowel in laan- en parkboomen, struiken en hagen, als in fruitbcomen rupsennesten van den bastaard satijnvlinder voorkomen. Tot dusver bleef het voorkomen van deze rupsennesten in hoofdzaak beperkt tot de provincies Noord- Brabant en Limburg en het Oostelijk deel van Gelderland, maar dit jaar komen zij ook in andere provincies, met uitzondering wellicht van Friesland, Groningen en Drente, in groot tot vry groot aantal voor. De aanwezigheid van deze rupsennesten kan men in den winter gemakkelijk vaststellen. Zij doen zich voor als flinke proppen, waarin een: ge bladeren zijn ingesponnen, voorkomende aan de uiteinden van eenjarige takken en meestal in den top van den boom. Dit jaar zijn echter op vale plaatsen de nesten klein, zoodat men den indruk krijgt, dat een enkel blad aan den tak is blijven zitten. Bij onderzoek blijkt daaraan dan een spinsel voor te komen en daarin overwin tert dan een aantal zeer kleine rupsen van den bastaardsatijnvlinder. In de grootere nesten is het aantal aanwezige rupsen veel grooter. Het is zeer gewenscht, dat op de aanwe zigheid van deze nesten, ook van de Kleine, in eiken, meidoorn en vele andere boomen en hagen en vooral ook in fruitboomen nauw keurig wordt gelet en dat alle nesten uit de boomen en hagen worden verwijderd en ver- brana. Als men dit nalaat, zullen de over winterende rupsjes het volgende voorjaar de uitlooDende knoppen en het jonge blad aan vreten en waar zij in groot aantal voorkomen, kunnen zij zeer veel schade aanrichten. Aan alle fruittelers en bezitters van tuinen en parken, zoomede aan de hoofden van plantsoen diensten, wordt daarom aangeraden in den loop van den winter alle boomen en hagen op de aanwezigheid van de bovenbedoelde rupsennes ten te doen onderzoeken en alle nesten te doen verwijderen en vernietigen. Aan het verwijderen der nesten uit hooge boo men langs de wegen zijn groote bezwaren ver bonden, maar aangezien op de plaatsen, waar zij in groot aantal voorkomen, het volgende voor jaar de rupsen zeer veel overlast kunnen veroor zaken aan de bewoners van de langs den weg staande huizen, moet aangeraden worden het verwijderen der nesten in elk geval uit te voeren op de weggedeelten, waar huizen staan. gen aanzienlijk zullen toenemen. Vooral be stond vraag naar transcontinentale spoorwegen. Koper- en petroleumaandeelen werden gesteund. Men verwacht voor de laatste soort aandeelen een verbetering in de statistische positie. Tegen slot liepen de noteeringen nog iets ver der op. De beurs sloot in vaste stemming, waar bij de koersen over het algemeen fractioneel hooger waren. Er werden vandaag in totaal 708 aandeelen verhandeld, waarvan 304 met een koerswinst, 172 met een koersverlies en 232 onveranderd. Jan. 22 21 20 Allied Chemical Air Reduction 156 155 158} American Can Co. 90 90} 90} Am. c a Foundry American Radiatoi Am. Rolling Mills 13} 13} 13} Am. Smelt Ret. 41 4: 41 Am. Sugar Refining Am. Tel. Tel. ,66 166} 167 Am. Tobacco B. 7. 71 72 Am. Waterworks Anaconda Copper 25 24} 25} Atchison Topeke 3} 23 22} Baldwin Locomotive Baltimore Ohic 3} 3} 4 Bethlehem Steei 84} 83 83} Canadian Pacific 3} 3} 3} Comm. Invest. Trust 36} 36} 36} J. 1. Case Company 54 54 54} Ches. Ohio 42} 42} 43 Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 65} 65} 67 Consolid. Edison Co. 22} 22 22} Deleware Huds. 22} 22} 21 Detroit Edison C. Dupont de Nem. 155 154} 157 Eastman Kodak 137} 137 137 General Electric 34} 34 34} General Foods 37} 38} 38} Genera] Motors 44} 44} 45} Good Year 18} 18} 18} Hudson Motor 4} 4} 4} Intern. Harvester 49 i 49} 50} Int. Merc. Marine Intern. Nickel 25} 25 25} International Paper Intern. Tel. en Tel 2} 2} 2} Kennecott Copper 33 33} 34} Mack T rucks Incorp. Montgomery Ward 37} 37 37} National Biscuit Co. Nat. City Bank 14} 13} 13} New York Central Norfolk Western North. Am Aviat Nord. Amer. n. a. 16} 16 16} Northern Pacific Packard 3 3 3 Paramount Pennsylvania 23} 23} 23} Proctor Chamble Publ. Serv. N. J. 28| 28} 28 Pullman Incorporat. Pure Oil Company Radio Corporation 4} 4} 4} Reading Company Rep. Steel 20} 20 20} Reynolds T obaeco B. 34 33} 33} Sears Roebuck 75} 76 75 Shell Union Oil 10} 10} It Socony Vacuum 00 8} 8} Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. 33} 33} 33} Texas Gulf Sulphur TwenL C. Fox Film 6} 6} 6} Union Carb.& Carb. 68 68} 691 Union Oil of Calif. Union Pacific 81 81 81 United Aircraft 41 41 41 United Corp A. I 1 i 1 i United Fruit Comp. U. S. Ind. Alcohol 26} 25} 26} U. S. Rubber 22} 22} 22} U. S. Steel 66} 65} 65 U. S. Stee' pref. 128 128 128 Western Union 21 20} 21 Westingh. Electric 100} 99} 100 Woolworth Building 32} 32} 32 NEW YORK, 22 Jan. Slotkoersen Jan. 22 21 20 Londen 4 03 4.03} 4.03} Parijs 2 19+ 22l 2.21 Amsterdam Berlijn 40 05 40.05 40.05 Brussel Rome 5.05 5.05 5^05 Madrid Zwitserland 23 2i 23.2J 23.22 Weenen Stockholm 23.85 23F6 23.86 Montreal 82.875 85 250 85.250 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B.Aires Markt 23.70 23.70 2360 Yokohama 23.45-48 23.45—48 23 45 48 22 Jan. 21 Jan. Katoen Jan. 10.39.40 10.32- Juli Mrt. 10.42- 10 33 340ct Mei 10.31 10 19 Dec Koffie (Rio - Nieuw contract) NEW YORK, 22 Jan. 22 Jan. 21 Jan. 9.87 9.80 974 9.69 9.62.- 9 56 (Santos) Mrt. Mei 4.73 -1- 4 85 Juli 4.85-4- 5.00 Sept 5 00+., Dec. -- Sept Suiker 4.73 4- SeP1 Mrt Mei Juli Sept Dec. 7 24+ 7-11 7.31+ 7.21 7.39 7.30 746» 739+ 6.64+ 7.484- Dec. 0.76} 0.76 Juli 0 85 0.83 Mrt. 0.79 0.78} Sept 0.88+ 0.86 Mel 0.82 0.81 Dec. 0.90} 0.89 Mrt. Rubber Standaard Dec. 19.00 19.10» Juli 18.75* 18.80* Jan. i9.00 19.10* Sept 18.72 18.77 Mrt 18.90 19. Oct 18.65 18.70 Mel 18.85 18.92* Tin LOCO 50.15 50.15 lermyn 50.15 50 15 90 dagen 5010 22 Jan. 21 Jan. Tarwe Mei 85 f - f 85 Juli 791-f 79 Sept. 80— 80 i Maïs Mei 63 - Juli 63 - Sept. 63 i - Reuzel Jan. 5.17* Mrt 6.62 Mei Juli - Sept 62} 62} 62 5.22} 6.60 22 Jan. 21 Jan. Tarwe Dec. Juli 77 Mei 78 - Rogge Dec - Mei 49— Juli 49 Haver Mei 34 76} 78} 48 49 35} 50.10 CHICAGO, 22 Jan. 22 Jan. 21 Jan. Haver 36 35 32 32 31 31 Rogge Mei 44 —45 Juli 45} -46} - Sept. 46 47 Mei 6-77 f 6 77 'Uii 6 95 6 79 WINNIPEG, 22 Jan 22 Jan. 21 Jan. Gerst Dec Mei 4544 S Juli 4343 Lijnzaad Dec 157} 156} Mél 1.55} 155} Oct. 1,54} 153} Juli Dec. 32} 31} 31 31} De in de algemeene vergadering van den Limb. Land- en Tuinbouwbond tot voorzitter gekozen heer dr. ir. W. J. Droesen is voor de neeste Limburgsche boeren geen onbekende. Als consulent van den Li-.TJB., later als ryks- landbouw-consulent en als voorzitter of be stuurslid van verschillende instellingen hebben velen in nauw contact met hem gestaan. Zijn gedegen kennis van zaken, zijn rustig overtui gend betoog en kalm beleid, zijn bekendheid met de - mentaliteit van den Limburgschen boer ver wierven hem het vertrouwen van zeer velen. Mn wist wat men aan hem had. Dat vertrou wen heeft hem thans geroepen op den verant woordelijken post van voorzitter van de Lim burgsche Standsorganisatie van de boeren, om deze in wel zeer moeilijke tijdsomstandigheden leiding te geven. Dr. Droesen is in 1898 te Horst-Metink ge boren. Zijn gymnasaile studies maakte hij aan het Groot College te Roermond en Rolduc Na voltooiing daarvan ging hij naar de Landbouw- hoogeschool te Wageningen waar hij in 1924 „met lof" zyn Ingenieurs-examen deed. Hij werd daarna benoemd tot leeraar aan de land- bouwwmterscholen te Didam en Raalte. In 1926 kwam hij als consulent van den L.L.T.B. naar Limburg. In 1927 promoveerde hij op het proef schrift „De gemeentegronden in Noord-Brabant en Limburg en hunne ontginning". In 1931 werd dr. Droesen benoemd tot rijks- landbouwconsulent in Limburg. In deze kwali teit heeft hij veel voor den Limburgschen boer en zijn belangen kunnen doen door een uitste kende voorlichting. Toen de heer J. J. C. Ament, die als land bouwdeskundige Limburg in de Tweede Kamer der Staten-Generaal vertegenwoordigde, kwam te overlijden werd bij de verkiezingen op 5 Maart 1933 dr Droesen als diens opvolger naar de Tweede Kamer afgevaardigd. In die kwaliteit heeft hij de belangen van den Nederlandschen boer en tevens die van den Limburgschen boer op uitstekende wijze behartigd. Zijn adviezen getuigden van gedegen studie, goeden nuchte ren kijk op zaken en grooten werkelijkheidszin. De Provinciale Staten van Zeeland besloten Woensdagmiddag tot het aangaan van een 4}} pet. gelcileening van 500.000 gulden ten behoeve van de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electrici- teitsmaatschappij. Verder heeft de vergadering aan Gedeputeer de Staten blanco-crediet verleend voor finan- cieelen steun aan de bestrijding van de tuber culose. Besloten werd voorts tot het toekennen van tien procent duurtetoeslag aan ambtenaren van de provincie en ook aan de leden van Gede puteerde Staten over de eerste twee duizend gulden van het salaris. Door het departement van financiën wordt het volgende medegedeeld: In artikel 2, lid (2) van het geblokkeerde markenbelastingbesluit, 1940 (verordening no. 198/1940) worden, naast eenige andere zaken, van het begrip „beleggingen en vorderingen" in den zin van dat besluit uitgezonderd de z.g. „Auswanderer-Sperrmark". Deze uitzondering hield verband met de omstandigheid, dat de eigenlijke „Auswanderersperrmark" volgens de Duitsche bepalingen niet naar Nederland kon den worden overgemaakt. Inmiddels is onder dagteekening van 20 De cember 1940 in Duitschland een „Runderlasz" no. 109 verschenen, welke voor „auswanaerer" (dit zijn personen die na 3 Augustus 1931 Duitschland metterwoon hebben verlaten) een ruime mogelijkheid in het leven roept tot over making van hun tegoeden in Duitschland, voor zoover zij reeds van 1 Januari 1933 af de Ne derlandsche nationaliteit, bezitten, dan wel Duitsche staatsburgers en niet-jood zijn (in den zin van par. 5 der eerste uitvoeringsveroraening van het „Reichsbuergergesetz" van 14 Novem ber 1935, Reichsgesetzblatt I, blz. 1333). Indien overeenkomstig de bovenbedoelde na dere regeling tot overmaking van tegoeden van „Auswanderer' naar Nederland wordt overge gaan. moet worden aangenomen, dat deze te goeden het karakter van „Auswanderer-Sperr mark" verloren hebben. Derhalve dient er re kening mede te worden gehouden, dat in dat geval in beginsel de geblokkeerde-marken-be lasting krachtens het in den aanhef genoemde besluit verschuldigd zal zijn. Sinds de vorige opgave ontvingen wy de vol gende nieuwe boeken ter bespreking: Dialogues philosophiques Pierre de Labriol- le Desclée de Brouwer, Brugge (België). Archiefstukken betreffende de afscheiding van 1234 dr. F. L. Bos J. H. Kok, Kampen. Met wijde wieken door het beeldend scheppen Huib Luns Het Spectrum, Utrecht. De eeuwige wegen der liefde Ernst Zahn A J. G. Strengholt, Amsterdam. De insecten dr. G. Kruseman W. J. Thieme en Cie., Zutphen. Sterrengids dr. J. J. Raimond Jr. J. B. Wolters, Groningen. Verder ontvingen wij een boekje „Aflaten", ge beden en oefeningen volgens het nieuw pauselijk aflatenboek van 1938, voorzien van een inleiding door P. Joan Gerrits S.V.D., dat uitgegeven wordt bij den boekhandel van t Missiehuis St. Willibrordus te Uden. Het Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde zond ons het eerste nummer van den eersten jaargang van het maandblad „Sibbe toe, da bij de uitgeverij „Liebaert" te Den Haag ver schijnt. Koersen voor stortingen op 23 Januari 1941 te gen verplichtingen, luidende in: Re'chsmarken 75,36, Belga's 30,1432, Zwitser- sche francs 43,56, Lires 9,87, Deensche kronen 36,40, Noorsche kronen 42,82, Zweedsche kionen 44 85, Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54, Di nar (oude schulden) 3,43, Dinar (nieuwe schul den) 4,23, Turksche ponden 1,4534, Lewa 2,30. Pengö (oude schulden) 36,519, Pengö (nieuwe schulden) 45,89. GRONINGEN. Geslaagd voor net candidaats- examen rechtsgeleerdheid de heer H. C. G. Tim mer, Winschoten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2