De wederopbouw van Rotterdam Succesvolle strijd tegen den Coloradokever Postgiro-no's van de Winterhulp Nederland Het Engelsche spel in oyrie DONDERDAG 23 JANUARI 1941 Sprekende cijfers en beelden NIJVER ALS BIJEN! In ons land is de toestand over het algemeen gunstig (Vervolg) Urgente gevallen De „Diwero" Instituut voor betonproductie opgericht Bij de heropening van De Bijen korf te Rotterdam Eén waterschap in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen PEULVRUCHTEN STUDIE- COMBINATIE WERKGEMEENSCHAP VAN GENEESKUNDIGEN NATIONAAL FRONT „Katholieke Sport" in een nieuw gewaad Academische examens o WIJ LUISTEREN NAAR. Vrijdag 24 Januari Franschen vernielden 23 Thailandsche vliegtuigen Brazilië protesteert tegen opbrengen der Mendoza Verliezen van het vierde leger in China De nieuwe Japansche wetten Britsche torpedojager verloren gegaan Evacuatie van Britsche kinderen gestaakt DONOVAN TE BELGRADO MIJNRAMP IN AMERIKA Deensche legatie in Lissabon Crediet voor vloot der V. S. Pan-Ameriaansche samenwerking Italiaansch gezant te Hsinking De bestrijding Behandeling van vindplaatsen en haarden In het algemeen gunstigen toestand Tevens wordt nog een ander kaartsysteem in gericht. Bij de besprekingen, die het Advies bureau voert, met de groepen voormalige eige naren. worden alle gegevens omtrent de scha devergoeding, de verlangens omtrent de toe- Wijzing en verdere bijzonderheden op een kaart vastgelegd. Dit kaartsysteem en het bovenge noemde verkavelings-kaartsysteem vormen de basis voor de werkzaamheden van het Advies bureau. Men krijgt daardoor een overzicht van de gronden, welke voor uitgifte beschikbaar zijn, van de voorloopige reserveeringen en daarnaast krijgt men een schat van gegevens, wenschen en verlangens van hen die door den oorlog hun Panden verloren hebben. Door deze twee kaart systemen tezamen te hanteeren hoopt men door mandeling overleg met de getroffenen tot een Voor ieder bevredigende oplossing te komen Naast deze enquête zet ir. Witteveen zijn onderzoek voort met betrekking tot de vraag, hoe de stad in haar geheel en ook de straten afzonderlijk op de meest harmonische wijze kun- nen worden bewoond. De heer Witteveen zal zijn denkbeelden bespreken met den Algemeen Gemachtigde en hieruit ontstaat een voorloo pige opzet. Men ziet dus twee lijnen: het ge raamte dat ir. Witteveen maakt voor de stra- tenindeeling en het contact dat het Advies bureau heeft met de belanghebbenden. Het spreekt vanzelf, dat er naar gestreefd wordt deze beide lijnen elkaar spoedig te doen krui sen. De enquête onder de belanghebbenden en de min of meeir theoretisch ideale indeeling. welke ir. Witteveen opzet, zijn bestemd om te zamen een oplossing van het vraagstuk te geven, welke de belangen van het individu en van de gemeenschap zal dienen. Indien men met de belanghebbenden tot overeenstemming is gekomen gaat een voor stel tot toewijzing naar het College van Burgemeester en Wethouders. Dit college zendt het voorstel mét een advies aan den Algemeen Gemachtigde voor den Wederop bouw. die dan zijn beslissing inzake de toe wijzing kan nemen. Zi)-. die na het overleg met het Bureau te leurgesteld naar huis zijn gegaan of zich om andere redenen tekort gedaan gevoelen, zullen, zoolang althans de Algemeen Gemachtigde geen beslissing heeft genomen, hun bezwaren aan een commissie kunnen voorleggen. Met in gang van 1 Januari 1941 is deze commissie in gesteld onder voorzitterschap van mr. J. Dutilh. Aangezien het geruimen tijd zal vorderen, al vorens het geheele stadsplan op deze wiize is bestudeerd, zal men trachten zoo spoedig mo gelijk tot geen beslissing inzake de gronduitgifte te komen in de afzonderlijke op zich zelf reeds volledig bestudeerde stadswyken. Naast dezen algemeenen gang van zaken staat de behandeling van die gevallen, welke zoo urgent geacht moeten worden, dat zij uit de groote hoeveelheid vraagstukken ge licht moeten worden en afzonderlijk zullen worden afgedaan. Hierby moet in het bij zonder gedacht worden aan aangelegenhe den, waarby het publiek in wyderen kring betrokken is. Uiteraard loopt men hier de kans, dat andere belangen eenigerniat? in het gedrang komen, doch een ieder zal in zien, dat dit in het belang .van de algemeene Zaak zal moeten worden aanvaard. Het heeft weinig nut nu reeds te spreken over de vry ingewikkelde procedure, welke het voor stel tot uitgifte van grond moet doorloopen, te beginnen by de Schade-Enquête-Commissie tot aan de notarieele akte inzake de toewijzing. Voorloopig moge het een rust zijn te weten, dat met groote voortvarendheid aan deze zaken wordt gewerkt en dat daarby zooveel mogeiyk rekening wordt gehouden met alle wenschen en dat inderdaad gestreefd wordt naar een harmo nische oplossing en samengaan van het algemeen en het byzonder belang. De uitvoering van de gemeentelijke publieke werken in Rotterdam zal geschieden onder lei ding van den „Diwero", den dienst voor den wederopbouw van Rotterdam. Bij de uitvoering van den wederopbouw is men uitgegaan van het beginsel, dat dit zoo veel mogelijk door Rotterdam en door de Rot- terdamscbe diensten tot stand moet worden gebracht. De „DIWERO door den Algemeen Gemachtigde voor den wederopbouw ingesteld is dan ook in het bijzonder bedoeld als een lichaam, dat aan dr. Ringers gelegenheid geeft, in direct contact te treden met de uitvoerders van de Rotterdamsche publieke werken, zoodat hij de verantwoordeiykheid kan dragen voor tempo en uitvoering. Daarnuaast zal de „DIWERO" coördineereni werken ten aanzien van de gemeentelijke dien sten en bedrijven, welke bijna zonder uitzon dering bij den wederopbouw zijn betrokken. Tenslotte zal de „DIWERO'Mn het byzonder de vraagstukken van materiaalvoorziening en het vervoer voor zijn rekening moeten nemen, welke op het oogenblik en in de naaste toekomst het tempo van den herbouw zullen beheerschen. Het spreekt van zelf, dat de „DIWERO" voortdurend overleg zal plegen met den ont werper van het stadsplan, ir. W. G. Witteveen Dit overleg zal betreffen de volgorde van de Uit te voeren werken en tevens de technische problemen, welke voor het plan van beteekenis kunnen zijn. Daarnaast heeft de directie van den „DIWERO" een nauw contact met de ge meente en in het bijzonder met de gemeente lijke diensten en bedryven, aan welke de bouw werken zullen worden opgedragen. De inrich ting van den dienst zal zich ontwikkelen in verband met den voortgang der plannen, welke voor uitvoering gereed komen. Zooals reeds bekend, wordt de directie van den „DIWERO" gevormd door drie directeuren: de heeren ir. L. J. van Dunné, H. G. J. Ter Marsch en ir. J. Rutgers. De vordering van de uitvoering der onder handen zijnde werken kan zonder eenig voor behoud bevredigend worden genoemd. Hoewel het gewapend beton de laatste jaren reeds vele houtconstructies heeft vervangen of verdrongen, vooral in een utiliteitsbouw, staan de architecten thans voor het feit, dat door ge ringen voorraad aan hout hier te lande voor vele eenvoudige constructies in den woningbouw het hout vervangen moet worden door een ander materiaal. De behoefte aan constructies in gewapend beton ter vervanging van hout is de aanleiding geweest, dat door een aantal fabrikanten van betonwaren een stichting is gevormd, die dit Vraagstuk in den meest ruimen zin zal bestu- deeren. Deze organisatie draagt den naam van: ..Stichting Instituut voor Betonproducten" en is gevestigd te Amsterdam, Prins Hendrikkade 2021, terwyl als adviseur optreedt architect C. A Abspoel. Doel van dit instituut is te komen tot doelmatige en aesthetisch verzorgde constructies en voorts aan belanghebbenden adviezen te verstrekken over hetgeen door de bij het insti tuut aangesloten fabrikanten op dit gebied kan worden geleverd. Vooropgesteld wordt hierby, dat de nu te ont werpen constructies zoodanig moeten zijn, dat ze ook later, zelfs wanneer er geen hout- schaarschte meer zal zyn, om hun betere eigen schappen toepassing zullen blyven vinden. Het zou raadzaam zijn dat de overheid hier regelend optreedt en er in plaats van de plaatselijke bouwvoorschriften één verordening komt voor het geheele land, waarby de eischen, waaraan bovengenoemde constructies moeten voldoen, duidelijk worden vastgelegd, terwyl rekening moet worden gehouden met het verschil in kwa liteit van op de bouwplaats gemaakte construc ties met die welke in de fabriek zyn vervaardigd. Het „Statistisch Zakboek 1940", het reeds by velen bekende, jaarlijias uitkomende statis tisch vademecum, samengesteld door het Cen traal Bureau voor de Statistiek te 's-Graven- hage, verscheen dezer dagen in een nieuwe en zeer aantrekkelyke uitvoering. Het boekje bevat een schat van interessante gegevens over het wel en wee van ons vader land op vrijwel ieder gebied. De hoofdschotel van het 140 bladzijden tellende werkje wordt gevormd door het overzichtelijk ingedeelde ta- bellenwerk. Door de modemiseering van de typografie èn door de invoering van beeldsta tistieken verkreeg het boekje een groote duide lijkheid en aantrekkelijkheid. Dor zijn de uitkomsten allerminst; zij leiden in vele gevallen tot belangwekkende conclusies Wist U, bijvoorbeeld, dat in den jare 1869/70 per 1000 gehuwde vrouwen 340 kinderen het levens licht aanschouwden, tegen 160 borelingskes in 1939? Of dat er per jaar 40 millioen bezoeken aan bioscopen worden gebracht tegen 5 millioen aan sportevenementen en 13 millioen aan overige vermakelijkheden? Welk een leed schuilt er niet achter het een voudige beeldstatistiek je, dat de toename der uitgekeerde' gelden van het maatschappelijk hulpbetoon weergeeft! Hoe veelzeggend is niet een blik op de curven, welke de indexcijfers van de industrieele conjunctuur in beeld bren gen. En zoo is er meer, dat veel zegt. We hebben slechts een greep gedaan. men oordeele verder zélf. De inhoud getuigt van groote nauwgezet heid. De beeldstatistieken door den Nederlan- sche Stichting voor Statistiek vervaardigd, ver aangenamen de bestudeering der cijfers ten zeerste. De Uitgeefster is de N.V. Drukkery Albani te 's-Gravenliage. Dat er voor de opening van De Byenkorf gis termiddag belangstelling zou bestaan, kon ver wacht worden en het zou ook geen verbazing gewekt hebben als deze publieke belangstelling bijzonder groot zou zyn geweest. Het was echter nog geheel anders. Er ontstond een toeloop, die zonder overdrijving 'n run kan worden genoemd, aldus de N. Rott. Crt. Reeds om één uur des middags een uur dus voordat de deuren zouden worden geopend stond er een ry voor het gebouw. Deze werd steeds langer en dikker en al gauw moest het hoofdbureau van politie heel wat meer agenten lenden om den publieken stroom in goede banen te leiden, dan verwacht was. Volle trams stopten voor het gebouw en liepen er leeg. Tenslotte moest de politie er toe overgaan om de trottoirs rondom het gebouw voor 'net gewone voetgangersverkeer af te zetten. Alleen zy, die de dikke lange ry wilden aanvullen, werden hier toegelaten. Honderden liepen in- tusschen in den omtrek te wachten of er niet wat schot in de. rijen zou komen. Eenige inspeceurs, een klein legertje agenten, versterkt door hulppolitiemannen, tot zelfs mo toragenten toe, verschenen ter plaatse om het verkeer en den stroom kooplustigen van elkaai gescheiden te houden. Het ging alles heel ordelijk toe, maar velen zullen lang hebben gewacht en velen ook zullen dezen eersten dag er niet in zijn geslaagd hun voorgenomen bezoek aan De Byenkorf te bren gen. Er komen echter nog meer dagen Provinciale Staten van Zeeland hebben na uitvoerige verdediging door mr. Dieleman het voorstel tot vereeniging van 76 polders en waterschappen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren in het waterschap „Het Vrije van Sluis" aangenomen. Een jarenlang onderwerp van dispuut ge weest zijnde kwestie is hiermede tot een gun stig einde gebracht. Het bestuur der Peulvruchten Studie Combi natie heeft de uitvoering van haar urgentiepro gramma besproken, zooals dit in November 1940 werd gepubliceerd. Verscheidene punten van dit programma zullen kunnen worden uitgevoerd, dank zij de benoeming van dr. C. van Dillewijn tot deskundige bij de commissie. Dr. Van Dil lewijn, die te werk gesteld is op het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek, Dui- vendaal 10 te Wageningen, kan geraadpleegd worden over alle vraagstukken betreffende peulvruchten. Tot het bestuur traden toe ir. W. Kakebeeke, directeur der Rilland-Bathpolders, als vertegen woordiger der Centrale Landbouw Organisatie, en ir. A. W. van de Plassche, inspecteur van den tuinbouw. Voorts werd een Pers- en Propagandacom- missie ingesteld, die inmiddels haar werkzaam heden begonnen is en die ter voorlichting van alle belangstellenden mededeelingen over be- langryke peulvruchtenvraagstukken zal publi- ceeren. Alle inlichtingen over de P.S.C. verstrekt het secretariaat, adres Instituut voor Plantenver edeling te Wageningen. Het secretariaat van De Nederlandsche Unie schryft ons: De op initiatief en in opdracht van de lei ding in November van het vorige jaar tot stand gekomen Werkgemeenschap van Geneeskundi gen, heeft thans in alle vyftien gewesten van De Nederlandsche Unie haar gewestelijke en plaatselijke leiders geïnstalleerd en haar afdee- lingen gevormd. In sommige gewesten heeft het meerendeel der daar woonachtige artsen zich reeds by deze Werkgemeenschap aangesloten terwijl elders het propaganda-werk met groote voortvarendheid ter hand wordt genomen. De taak van de Werkgemeenschap zal be staan in het in belangrijke mate bijdragen tot de verspreiding van den Unie-geest en de Unie gedachte onder de Nederlandsche bevolking, terwijl voor de problemen op het gebied der ge zondheidszorg en der geneeskundige organisa ties in vaderlandschen zin naar oplossingen zal worden gezocht. Inlichtingen verstrekken, zoo noodig, het Centraal Secretariaat der Nederlandsche Unie, de gewestelyke secretariaten en dr. L. J. v. d. Mandele, Surinamestraat 19, Den Haag. Naar de persdienst van Nationaal Pront meldt, heeflt Arnold Meyer benoemd tot hoofd administrateur van het Departement van Gel- delyk Beheer van Nationaal Pront den heer E. D. van Lennep Sr. te 's-Gravenhage. „Katholieke Sport", het reeds bekende or gaan van en voor den katholieken sportsman, is in een nieuw gewaad verschenen. Was dit orgaan in het verleden by voorkeur het blad voor de R. K. Gymnastiekvereönigingen, zoo als de Sport-Illustratie de spreekbuis was voor de R. K. Voetbalvereenigingen: in de toekomst zal Katholieke Sport het orgaan zijn, dat alle R. K. sportvereenigingen, op welk gebied ook, nader tot elkander brengt en samenbindt. Het eerste nummer bevat o.m. een inleidend artikel van R. de Graad Jr.: „Vernieuwing", een bydrage van aalmoezenier Morel: „Het stempel ,R. K." in de sport" en een woord van den geestelijken adviseur van het R. K. Sport- directorium, rector A. Vissers: Óns eerste contact. Daarnaast vinden we neg enkele interessante artikelen en overzichten, alsmede enkele ko lommen nieuws uit de sportcommissariaten. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heeren P. T. J. Culemann, L. H. van Oijen en P. Fhen- ning, Haarlem; geslaagd voor het eerste ge deelte van het artsexamen de dames M. J. J- Willekens, Eindhoven en L. M. C. Rienks, Am sterdam en de heer Th. p. Berkvens, Eindhoven. Geslaagd voor het doctoraal examen in de ge neeskunde mej. g. M. F. Govaars en de heeren J. A. de Jong en W. P. Bouwer; doctoraal exa men in de wis- en natuurkunde (hoofdvak (scheikunde) de heer S. C. Dierdorp. Wir»terhulpNederland,DenHaagno.5553 Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasveree- niging N.V., Amsterdam no. 877 (Van een VPB.-correspondent) Na de ineenstorting van Prankryk is Enge- lands voortdurende streven er op gericht, in het onder Fransch mandaat staande gebied van Syrië een toestand in het leven te roepen, die de mogelijkheid moet scheppen, de Arabische staten onder een of ander voorwendsel of in een of anderen vorm ten gunste van Engeland in den oorlog te betrekken. Syrië vormt een der voornaamste sleutelposi ties in het politieke systeem van het Nabye Oosten. Als het Engeland gelukt, Syrië dienst baar te maken aan de Engelsche belangen, zou Groot-Brittannië daardoor de beschikking kry- gen over een uitstekende landverbinding tus- schen de Middellandsche Zee en de Perzische Golf. Wanneer men de zaak uit dit oogpunt be ziet, wordt het zeer begrijpelijk, dat Groot-Brit tannië alles in het werk stelt, om van de ineen storting van Prankryk te profiteeren door Syrië in te schakelen in het politieke systeem van Engeland in het Nabye Oosten. Het is echter niet eerst in den laatsten tijd, dat de Engelschen begeerige blikken hebben ge worpen op Syrië. Men kan zonder vrees voor overdrijving zeggen, dat de Pransche invloed den Engelschen reeds lang een doorn in het oog was. Toen de bekende Engelsche kolonel Law rence er destijds in slaagde, de Arabische stam men voor Engeland te winnen, richtte deze actie zich niet alleen tegen Duitschland en zyn bond- genooten, doch eveneens tegen den eigen bond genoot: Frankrijk, welken men by die gelegen heid uit Arabië hoopte te verdringen. Dat was ook de reden, waarom Engeland niet de Pran sche troepen in Damascus liet binnen rukken en geheel Syrië bezetten, doch de Arabieren. Na het einde van den wereldoorlog werd de stille stryd tusschen Engeland en Prankryk to het Nabye Oosten voortgezet en er is tot op dit oogenblik nog geen einde aan gekomen. In het jaar 1918 had Lawrence Emir Peisal in de hoofdstad van Syrië, Damascus, bevestigd als Arabisch opperhoofd en vazal van Engeland. Lan gduurde deze toestand evenwel niet, want later gelukte het den Franschen generaal Gou- reaud om den Emir weder uit Damascus te ver drijven. Hierop gelukte het den Britten, hem to verheffen tot koning van het naburige Irak. Dit was bedoeld als een zachte, maar duidelijke wonk aan Frankryk. Reeds twee jaar lang trachten de Engelschen thans langs anderen weg hun doel te bereiken. Dit plan was tijdelyk op den achtergrond ge schoven, doch nu kent men het in Engeland een grootere kans van slagen toe, met het oog op der. desolaten toestand van Frankrijk. Dit plan berust op het op den voorgrond schuiven van Engelands „vertrouwensman" in het Nabije Oosten, Emir Abdallah van Trans- jordanië, een afstammeling van de by de Ara bieren niet hoog in aanzien staande dynastie der Hasjemieten. Engelands plan bestaat hierin, voor dezen vazal een groot Arabisch koninkrijk te scheppen, dat behalve Transjordanië ook Syrië en het grootste deel van Palestina zou omvatten. De belangryke Palestynsche kuststrook zou dan wei te verstaan onder Engelsch beheer blyven Minister Eden moet tijdens zyn reis naar Egypte getracht hebben, Koning Faroek voor dit spel te winnen, doch de Egyptische koning vona het verstandiger, er niet op in te gaan, hoewel het» heette, dat hem door Emir Abdallan uit naam van de Arabische volkeren de waardigheid van Kalief zou worden aangeboden. Emir Abdallah moest dus onverrichter zake naar zyn hoofdstad Amman terugkeeren; doch Engeland zal hem ongetwijfeld verzekerd heb ben, dat hij de hoop op den troon van Damascus niet behoeft op te geven. Inmiddels blijkt uit alles, dat Frankrijk vast besloten is, zijn invloedssfeer Syrië met hand en tand te verdedigen. Na den dood van Chiappe is generaal Dentz benoemd tot Hoogen Commissa ris. Deze heeft zich over land, via Turkije, naar Syrië begeven en intusschen zijn ambt reeds aanvaard. Een van zijn eerste maatregelen is geweest, het verbieden van alle politieke verga deringen en het verwijderen van alle Engelsch- gezinde elementen. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma NCRV 8.15 Gewijde muziek (opn.), 8.30 Nieuws berichten ANP, 8.45 Gramoioonmuziek, 10.20 NCRV-Harmonie-orkest (opn.), 11.00 Canzonetta-sextet en gramofoonmuziek, 12.15 Reportage of muziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, 1.00 De Postillons en gramofoonmuziek, 2.00 Gra mofoonmuziek, 2.15 Fluit, piano en gra mofoonmuziek, 3.15 Causerie „Het verstel len van tricot-onderkleeding", 3.45 Zang en piano, 4.30 Handenarbeid voor de jeugd, 5.00 Gramofoonmuziek. 5.10 Uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", programma voor de Duitsche Weermacht, 6.00 Causerie „Rust op den Bijenstand", 6.20 Gramofoon muziek, 6.45 Lezing „Scheppende arbeid", 7.00 Economische vragen van den hag (ANP), 7.15 Gramofoonmuziek, 7.45 Gra mofoonmuziek, 8.00 Nieuwsberichten ANP, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.45 NCRV-Har- monie-orkest (opn.), 8.55 Causerie „Een strandwandeling", 9.15 Orgelconcert, 10.00 10.05 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II, 301 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuziek, 8.30 Nieuwsbe richten ANP, 8.45 Gramofoonmuziek, 9.00 AVRO-Amusementsorkest (opn.), 9.45 Gra mofoonmuziek, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.35 Ensemble „Jonny Kroon", 11.20 En semble „Jonny Kroon", 12.15 Orgelspel, 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 De Romancers en soliste, 2.00 Gramofoonmuziek, 2.15 Philharmonisch kwartet, 3.00 Cyclus „Schilders van het Hollandsche landschap", 3.20 Omroeporkest en solist, 4.C04.20 Reportage, 5.15 Nieuws-, economische en beursbarichten ANP, 5.30 AVRO-Amusementsorkest, 6.15 Gramofoon muziek met toelichting, 6.45 Lezing „Schep pende Arbeid", 7.007.15 Economische vragen van den dkg (ANP), sluiting. HANOI, 23 Jan. (Domei) Fransche vliegtuigen en luchtafweergeschut hebben sedert het uit breken van het Thailandsch-Indo-Chineesche conflict 23 Thailandsche vliegtuigen vernield en 6 beschadigd, zoo heeft de Fransche generale staf medegedeeld. Zes Thailandsche vliegtuigen werden neergeschoten door luchtafweergeschut, vier tydens luchtgevechten, dertien werden ver nield toen zij op den grond stonden. Drie vlieg tuigen werden beschadigd door afweergeschut, drie toen zy op den grond stonden. Volgens het communiqué hebben de Franschen tot dusver geen machines verloren. economische verordeningen. Daarentegen zal de wet op de wijziging van het decreet tot alge meene mobilisatie en een voorstel tot vervol making van de landsverdediging terstond naar het parlement worden gezonden Aangezien de nieuwe kieswet voorloopig niet in behandeling zal worden genomen, wil de regeering de man daten der afgevaardigden van het parlement en van de provinciale landdagen met een jaar ver lengen. Aangenomen kan worden, dat de nieuwe redactie van de wet op de algemeene mobilisatie, welke vérstrekkende volmachten voor de regee ring inhoudt, door het parlement met groote meerderheid van stemmen zal worden aanvaard. RIO DE JANEIRO, 23 Jan. (D. N. B.) De Braziliaansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft de regeering van Panama telegra fisch verzocht, met de andere Amerikaansche staten te overleggen over een gemeenschappe lijk protest tegen de schending van de pan- Amerikaansche veiligheidszone door Engeland by het kapen van de Mendoza. De minis tw heeft tegelykertijd medegedeeld, dat de Brazi liaansche regeering zelf reeds een protestnoca tot de Britsche regeering heeft gericht. HONGKONG, 23 Jan. (Domei). Volgens een bericht uit Tsjoengking zyn bij een negen- daagsch gevecht tusschen troepen van Tsjoeng king en het nieuwe communistische vierde leger in het zuiden van Ahnwei ongeveer 4000 man van dat leger gesneuveld. De commandant van het vierde leger, generaal Jeh-Ting, werd ge vangen genomen, terwyl de ondercomman- dant, generaal Hsiang-Jing, aan de gevolgen van een verwonding is overleden. TOKIO, 23 Jan. (DNB) Officieel is medege deeld, dat de Japansche regeering ongeveer de helft van .alle wetsvoorstellen, voor zoover zij niet rechtstreeks in verband staan met de begrooting en de verordeningen, die noodig zijn voor de uit voering van het plan tot algemeene mobilisatie niet by het parlement zal indienen. Tot deze wetten behooren in de eerste plaats het decreet op de wijzigingen in het kiesstelsel en een reeks STOCKHOLM, 23 Jan. (D.N.B.) Te Londen is officieel medegedeeld, dat de Britsche torpedobootjager Hyperion ver loren is gegaan. De torpedobootjager Hyperion, welks verlies Woensdagavond door de Britsche admiraliteit bekend is gemaakt, is in 1936 in dienst geno men. Het schip had een bemanning van 145 koppen. De waterverplaatsing bedroeg 13-10 ton en de bewapening bestond uit 4.7 duims ge schut, benevens acht torpedolanceerbuizen. De snelheid bedroeg 36 knoopen. NEW YORK, 22 Jan. (DN.B.) Volgens een bericht van de New York Herald Tribune uit Londen heeft onderstaatsecretaris Shakespeare medegedeeld, dat de evacuatie van Britsche kin- deren naar Canada, Australië en de Ver. Staten wegens het gebrek aan scheepsruimte en de gevaren der zeereizen gestaakt is. BELGRADO, 23 Jan. (D. N. B.) De speciaie afgevaardigde vaD president Roosevelt, kol. Do novan, is Woensdagavond laat met de Oriëm- express in Belgrado aangekomen, waar hij doen den Amerikaanschen militairen attaché werd verwelkomd. Tegenover de aan het station ver schenen vertegenwoordigers der pers verklaarde Donovan, dat hij als particulier komt en gee nerlei missie heeft. Hij denkt twee dagen in Belgrado te blyven. NEW YORK, 23 Jan. (DNB) Naar uit Welch in West Virginia wordt gemeld, is een der diep ste gangen van de Carswell steenkoolmyn al daar door een explosie geteisterd. Vier mijnwer kers werden gedood, veertien gewond, van wie drie levensgevaerlyk. Men neemt aan, dat het een ontploffing van steenkoolstof betreft. KOPENHAGEN, 22 Jan. (D.N.B.)Naar ver luidt zal thans een eigen Deensche legatie ook in Lissabon worden aangesteld. De Deensche ge zant te Madrid, Boeck, die tot dusver ook de Deensche belangen in Lissabon heeft behartigd, zal waarschijnlijk tot Deensch vertegenwoordi ger in Portugal met domicilie in Lissabon wor den benoemd. De aanleiding tot dezen maatregel is, naar van welingelichte zijde wordt ver klaard, gelegen ojn. in de groote belangen, die gehecht worden aan de handelsverbindingen tusschen Denemarken en Portugal. In plaats van Boeck zal waarschijnlijk de vroegere ver tegenwoordiger van Denemarken in Den Haag Monrad Hansen benoemd worden tot Deensch gezant in Madrid. WASHINGTON, 23 Jan. (D.N.B.) Het Huis van Afgevaardigden heeft Woensdag goedkeu ring gehecht aan een crediet ten bedrage van 909 millioen dollar voor de vlootbewapening. Van dit bedrag zijn 300 millioen bestemd voor motortorpedobooten en andere kleine schepen, 315 millioen voor uitbreiding van de scheeps werven en 194 millioen voor de bewapeningsin dustrieën. RIO DE JANEIRO, 22 Jan. (D.N.B.) De toter-Amerikaansche neutraliteitscommissie te Rio de Janeiro heeft de conventie betreffende maatregelen tot waarborging van de veilig heidszone aangenomen, zy zal het ontwerp aan de Pan-Amerikaansche unie doorsturen. HSINKING, 23 Jan. (Domei). Kol. Luigi Neyrone, de vroegere Italiaansche consul- generaal in Sjanghai, die aangesteld is tot Italiaansch gezant in Mandsjoekwo, heeft hedenochtend zyn geloofsbrieven aangeboden aan minister-president Kang Te in het keizer lijk paleis. In het jaar 1940 was het optreden van den Coloradokever nog beperkter dan het in 1939 reeds was geweest. Dit is voor eep deel het gevolg van de weersomstandighe den, die evenals in 1939 niet gunstig wa ren voor de verspreiding van het insect van uit het Zuiden. De strenge winter zal ook zijn invloed hebben doen gelden op de overwinterende insecten, al kan geenszins gezegd worden, dat alle kevers in den grond by strenge vorst gedood worden. Ongetwijfeld is nog een aantal kevers in den grond overgebleven, maar het maakt dén in druk, aoo schrijft de Plantenziektenkundigs> Dienst te Wageningen, dat dit aantal geringer was, dan in een normalen winter het geval ge weest zou zijn. Voor een groot deel mag het beperkter op treden als het resultaat van de in 1939 toege paste bestrijdingsmaatregelen beschouwd wor den. Op slechts 5 van de 87 plaatsen, waar hei insect het vorige jaar waargenomen was en waar de bestryding vanwege den Plantenziek- tenkundigen Dienst was uitgevoerd, werd dit voorjaar nog een kever op de ter plaatse uit gezette vaneplanten gevonden en deze kon on- middellyk worden gedood. De wijze waarop de behandeling der haarden in 1939 is geschied heeft dus een vrywel volledig succes opgeleverd. Hieruit blykt van hoe groot belang het voor de uitroeiing is, dat alle gevallen, waar in de Coloradokever in een aardappelgewas wordt waargenomen, onmiddellijk gemeld worden, opdat door den Plantenziektenkun- digen Dienst dan alle maatregelen, die voor uitroeiing ter plaatse noodig zijn, op die plaats genomen kunnen worden. Om die gevallen te kunnen melden, moeten de aardappelverbouwers zeer veel aandacht wij den aan hun gewas en dit zooveel mogelijk re gelmatig op de aanwezigheid van kevers of larven controleeren. De vindplaatsen waren vrijwel over hetzelfde gebied verspreid als in 1939, maar het aantal was belangrijk kleiner, wat blykt uit de vol gende cijfers: In 1938 1939 en 1940 was het aantal gemeen- W Door den Coloradokever kaalgevreten aardappelplant (Cliché VJCRJ ten, waar de Coloradokever gevonden is, resp. 161, 121 en 54. Het aantal vindplaatsen in die gemeenten 607, 271 en 119. Daarvan dienden als haard te worden beschouwd resp. 224, 58 en 44. De eerste kever werd op aardappelplanten gevonden op 22 Mei, de eerste larven op 18 Juni, terwijl de laatste melding op 8 Augustus geschiedde. Hieruit blijkt, dat de ontwikkeling van het insect zeer sterk en wel ongunstig door het weer is beïnvloed. Dit kan tot gevolg heb ben, dat het eerste optreden het volgende jaar ook zeer beperkt zal zijn. Dit zou een reden te meer zyn om zeer nauwkeurig op de kevers en de larven in het aardappelgewas te letten. De bestrijding is op dezelfde wijze uitgevoerd als het vorige jaar geschied is. Op alle plaatsen, waar in 1939 haarden wa ren opgetreden, óf waar verdenking daarvan bestond, zijn wederom aard appelvanc planton uitgezet, ten einde de nog in den grond levend overgebleven kevers daarheen te lokken en te vangen. Dit aantal plaatsen bedroeg 87. De vangplanten zijn tusschen 23 Mei en 22 Juk dagelijks gecontroleerd. Zooals hierboven reeds gemeld, werd op slechts 5 plaatsen een kevei gevangen, waaruit blijkt, dat de uitroeiing op die plaatsen het vorige jaar vrywel volledig was geweest. Ter bestryding van eventueel aangevlogen of ter plaatse he to vorige jaar onopgemerkt geble ven kevers en van hun larven werd wederom bespuiting van het aardappelgewas in het ge deelte van ons land, ten Zuiden van den Rijn. de Lek, de Nieuwe Maas en den Nieuwen Wa terweg, thans met calciumarsenaat, voorge schreven. De bestelde hoeveelheden hiervan zyn slechts ten deele geleverd kunnen worden, waardoor het aantal bespuitingen tot twee moest worden be perkt. Dit is echter voor de bestryding, door het zeer veel latere optreden van den Coloradokever, dit jaar geen bezwaar gebleken. In verband met de buitengewoon groote transportmoeilijkheden kon de distributie voor het grootste deel eerst in Juni plaats vinden. Daardoor konden de be spuitingen eerst voor de perioden van 111 en van 1827 Juli worden voorgeschreven. Het is voor het effect der bestrijding zeer gunstig ge weest, dat de ontwikkeling der larven dit jaar zooveel later plaats vond dan in de voorgaande jaren het geval was. De bespuitingen zijn in het algemeen nog juist op tijd uitgevoerd kunnen worden. Aangekocht is 369.250 kg. calciumarsenaat, waarvan pijn. 295.000 kg. in 532 gemeenten on der de aardappelverbouwers is gedistribueerd. Daar het wenschelijk gebleken was, het toe zicht op de uitvoering der bespuitingen te ver scherpen, zijn dit jaar hiervoor 119 controleurs aangesteld, voor het tijdvak van 30 Mei tot 7 Augustus ten deele ook tot 17 Augustus. Uit sluitend voor controle op de haarden zijn bui tendien 9 controleurs aangesteld. Door 16 ge meenten zyn 33 personen met het toezicht op de uitvoering der bespuitingen in die gemeenten belast. De bespuitingen zijn uitgevoerd door de ver bouwers zelf, door loonspuiters en door daar voor speciaal georganiseerde spuitdiensten. Deze laatste in hoofdzaak voor de bespuiting van kleine perceelen en volkstuinen, die de verbou wers van deze als regel moeilijk zelf kunnen uitvoeren. De bespuitingen zyn dit jaar onder veel on gunstiger weersomstandigheden uitgevoerd moe ten worden dan het vorige jaar. Door de vele regen was de sproeivloeistof in vele gevallen minder goed zichtbaar en was deze ook spoe diger afgeregend. Controleurs hebben 1461 monsters van het aardappelloof genomen in de gevallen, waar in twijfel bestond aan de juiste uitvoering der bespuiting. Daarvan kon in 939 gevallen de afwezigheid of het in onvoldoende mate msmssgËSi Coloradokever en een larve (rechts), beide vergroot (Cliché VJKP.) aanwezig zyn van het calciumarsenaat wor den vastgesteld. In geen enkel geval zyn nadeelige gevolgen van de bespuiting voor het aardappelgewas vast gesteld of heeft de toepassing eenig nadeel voor mensch of dier opgeleverd. De behandeling der nieuwe vindplaatsen en haarden is wederom volgens het daarvoor vast gestelde schema uitgevoerd. Op de plaatsen waar kevers, eihoopjes of jonge larven gevonden worden, die wederom als vindplaatsen zyn aan geduid, werden de planten zeer nauwkeurig af gezocht of wel vernietigd, terwyl in de naaste omgeving een herhaalde bespuiting met calcium arsenaat werd toegepast. Op de zgn. haardplaatsen, dat zyn de plaatsen waar het insect zyn volledige ontwikkeling reeds had doorgemaakt, doordat de ontdekking daar van later plaats vond, werden dezelfde maat regelen toegepast maar werd tevens gronaont- smetting uitgevoerd, dit jaar uitsluitend met pe troleum. Het volgend jaar worden daar wederom vangplanten uitgezet, om vast te stellen of de behandeling afdoende geweest is en om de enkele, eventueel nog overgebleven levende in secten te vangen en te dooden. De kosten der bestryding, zoowel op de vind plaatsen en de haarden als van de bespuiting van het aardappelgewas in het deel van ons land ten Zuiden van den Rijn, de Lek, de Nieuwe Maas en den Nieuwen Waterweg hebben be dragen: Aanschaffing en distributie van calciumarse naat pijn. 116.250, Contróle op de haarden van 1939 925, Toezicht op de uitvoering der be spuitingen 25.715, Vergoedingen oogstgemis en vernietigde aardappelen 390, Bestrijding haar den 1940 f 750, Chemische contróle 185, Aan schaffing sproeimachines 2875, Bureelkosten, drukwerk, voorlichtingsmateriaal enz. 1460, Diverse onkosten 290. totaal 148.840. In het algemeen kan de toestand in verband met het optreden van den Coloradokever in ons land als gunstig worden beschouwd. Het gedeelte van het land, van waar de aanwezigheid van het insect gemeld kan worden, is vrijwel gelyk aan dat in het jaar 1939, maar het aantal gevallen is aanzienlijk kleiner. De meeste en de omvang rijkste gevallen zyn in het zuideiyk deel van het bovenbedoelde gebied gelegen, waar ook de groot ste kans op verspreiding van uit het Zuiden bestaat. Mede door de bijzondere omstandigheden, waaronder de landbouw dit jaar moest wor den gedreven en waaronder ook onze werk zaamheden moesten worden uitgevoerd, was de omvang van het optreden van den Colo radokever op eenige plaatsen in het Zuiden van grooter omvang. Overigens zal door handhaving in 1941 van de werkwyze, welke tot nu toe by de behande ling van vindplaatsen en haarden gevolgd is, een voldoende resultaat kunnen worden bereikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5